Binnenlandsch o^fieuws Landbouw en Visscherij Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE t In Pauselijke audiëntie LUCHTVAART Per vliegtuig naar zijn Merk ONDERWIJS Ziriderzeesteunwet Economie Een De Nederiandsche Scoor wegen SOCIAAL LEVEN Juvenaat in het Bisdom Haarlem De nachttreinen N Kon. Ned. Landbouw- comite Prof. Minderhoud over de Landbouwcrisis R. K. Jonge Middenstands-Vereen. Bisdom Haarlem Ned. delegatie naar Landbouw- instituut te Rome w vers arbe bela Stat Lager onderwijs aan schipperskinderen op jart PatK>- Kalante tegenstander van bet Vlootplan dat op ..De Jonge 359, 1 de wet geregeld wordt de vergadering Van Roekan je naar Overschie Graan seerd op de wa di 44-8 D Behalve voor Amendementen. net tei geiten 1193 Totaal in erger Een motie. het Tot P. f 43369.660 f 43 088340 Jaarrapport der werkzaamheden Oe A, r r/t th 601 De apen begonnen kwaad te worden en onze Jan liep 602. 601. I A t Tndrukken ran een niet-katholiek medictK vertelt een F. C. Unger. au Historie, aandoening moet hem. «Un godsdienst zij. aangrijpen In 1929 l 20321321 463.435 901245 19339.174 490373 772289 En op het einde der maand ontving ik nog een enveloppe, waaruit Ik de volgende kaart van den eigenaar van de steengroeve haalde: vendien zal er een zwaardere motor dan bruikelük is in dit vliegtuig worden plaatst. Na de discussies werd met alg. stemmen een motie aangenomen, waarin de vergade ring zich overtuigd verklaart, dat de Ned. akkerbouw onmogelijk uit eigen kracht de on op br be va ge at h< C g tl Reizigers Bagage Post Goederen Dieren Diversen Uit de dezer dagen door de directie Nederiandsche Spoorwegen vastgestelde De beer Richards Woodland Debet aan John Maaon voor het begraven van twee geiten f 6.50. üe vri lir 1 zet m» da 11)1 ms ooi ge< Ka cui aai poi gei eist I bill not Dit- en instappen aan twichenstnttons sgtljjk, mits tevoren in Utrecht aan gevraagd waarby vol- Een paar geiten Salade Ijzeren palen en ketting Fooi jongen Bloembollen enz. Twee ligstoelen Een Japon Rekening van den dokter Idem van den veearts Zemelen ezn H.A. 158.102 3-767 197-347 10.043 16.485 148.829 n 01 Ht tijd t 1 steil* de F het 1 door De o broki men dat «end Ii ,.Or Par gan volg in 1 blar het VOOl vrle arb< dit een wy kort bele H proj H Er met zün en In p toe Vi -- - - --- r groot gevaar, zy trokken aan zijn weinige haren, geluk- kig hy werd zijn vriend gewaar. Ja, Jokko had Jan ein delijk gevonden, hü verscheen nu net op tijd. Met een hard schot uit zijn revolver, had hij de apen snel ver spreid. een zeer belangrijke plaats in. Dit t- blijken uit het volgende overzicht, gtba- -gegevens van 1927. hadden we drie dagen rust. Den vierden dag bemerkte Mary, dat er ieta niet in orde was met de geiten. „Ze liggen al den heelen dag stil op het gras," zei ze. „en maken de gekste geluiden; hun oogen draaien in hun hoofd en ze zien er miserabel uit.” „Dat «ou wel een influenza kunnen rijn. Ik zal eens naar ze gaan kijken. Ik deed dit en beide den veearts op. Gem. opbrengst per H.A. 35-8 H.L. 32-3 24-5 46.9 Ontvangsten eerste halfjaar 1936 ruim een millioen minder dan in 1929. Maar dat is nog niet alles. Niets dan een slechte reputatie. De verschillende buren, wien wü geiten melk hadden gegeven, beklaagden zich, dat de babies, die van de melk gedronken had den. stoot- en sprtngnelgingen vertoonden. En zoo raakten we niet alleen twee geiten kwijt, maar we verloren ook vele van onze beste vrienden! Wij lezen in het 11b. Weekblad De Vrij heid onder het hoofd: ..Wat een petitionne ment tegen de Vlootwet waard is!” het vol gende: „In een der drukste straten van de hoofd stad wandelen wij achter een zeer corpulen- ten heer aan. Hij wordt tegengehouden door twee onderwijzeressen van een openbare lagere school, die hem vragen, of hij even z(jn handteekenlng wil zetten onder het petitionnement tegen de Vlootwet. De heer blijkt plots zeer gehaast en maakt een afwerend gebaar. De dames blijven aandringen en een harer duwt hem een potlood tusschen zijn vingers. De heer teekent! De eene onderwijzeres lacht triomf antelijk tegen haar collega! En tegelijkertijd hooren wij den heer zeg gen: Dat is nou al de vierde maal, dat ik vandaag moet teekerjen! En tot ons met een knipoogje: maar men kan zop'n paar lieftallige dames toch niets weigeren! Tableau!” Mun vrouw en ik voelden beiden veel voor economie Op een morgen las ik Mary een stukje voor uit de Times; hierin werd uit eengezet. dat men veel tijd en moeite zon besparen, door zijn grasveld niet te maaien of te’ knippen, maar er eenvoudig eenige geiten te laten grazen. Deze dieren zouden bij uitstek geschikt zijn, om de taak van een gras-snijmachine over te nemen. Toen Mary dit hoorde, klapte »J in de handen van plezier. Wintertarwe Zomer tarwe Rogge Wintergerst Zomergerst Haver „En nu vlug", zei Jokko tot de apen, .geef jas en muts eens gauw terug, vooruit laat ik het niet tweemaal zeg gen, vooruit nu en een beetje vlug." Bedeesd keerden de apen weder, boden Jan jas en muts weer aan- Ze waren daartoe wel gedwongen, dreigend bleef Jokko voor hen staan. „zy hebben kou gevat," was zün diagnose. „Geef ze gemalen zemelen met wat bloem van zwavel er in. en houd ze goed warm." Met loome schreden bracht ik ze weer te rug in de schuur. Daarna ging ik naar Wil kes een boer van veel ondervinding. „Zou je voor een-paar geiten willen zor gen?” vroeg ik hem op quasi onverschilligen toon. Hjj grinnikte. „Neen, dank u," was antwoord. „Eens heb ik een geit cadeau gekregen, maar na vier dagen wou ik haar voor geen geld van de wereld langer houden." Na eenige dagen waren de zieken in zoo verre hersteld, dat zij hun taak als „gras maaiers" weder konden opvatten. Kort daarop verdwenen zU opnieuw. We deden overal navraag, maar zonder resul taat. Inwendig was ik daar heel blij om. maar ik durfde dit niet aan mijn vrouw be kennen. Na een paar dagen stelde ik voor, een advertentie te zetten om de dieren zoo doende op te sparen. „O! neenj doe dat niet!" riep Mary uit. Onze oogen ontmoetten elkaar en wij lach- der de finitieve ontvangsten over het tweede kwar taal 1930 blijkt, dat deze bijna negen ton hooger waren dan over hetzelfde tijdvak in 1929. De ontvangsten zijn aldus: In 1930 f 21 764.879 459330 937.777 19.600.063 440 007 767.392 De R K Jongp Middenstands-Vereeniging „Katholiek Leven", onder bescherming van St. Thomas van Aquino, te Schiedam, be staande uit ruim 40 leden, heeft zich thans ook bij den Haarlemschen Bond aange sloten. Verschenen is het jaarrapport van de werkzaamheden in de patronaten van Haar- lemsch bisdom over 1929 T930. Het volgende is er aan ontleend: Het aantal der bij onzen diocesanen bond aangesloten patronaten blijft de laatste jaren vrijwel constant, namelijk ongeveer 170. Nu het St. Franciscus.Liefdewerk een dioce saan verband heeft worden zij niet meer in onze lijst opgenomen en geven zij ook een eigen verslag van werkzaamheden. In de parochie St. Agatha te Zand voort onstond een nieuw patronaat, te Rotterdam (St. WUlibrordus), Schermerhorn en Reewyk is er een in wording Wat de nieuwe werkmethode betreft moge het tot voldoening strekken, dat wij op de vraag: Volgt gij de nieuwe methode groeps- indeeltng en clubsysteem? vaji 17 patronaten onvoorwaardelijk „ja" mochten hooren. van 26 dat er „een begin" mee is gemaakt en van 5 die antwoordden, dat „het komt". Boven dien spreken er nog 3 alleen van groepen en 6 alleen van clubs. We meenen hier te mogen getuigen, dat we op den goeden weg zijn. Op de ingevulde lijsten worden 1202 heeren commissieleden opgegeven. In 44 patronaten hebben dezen ieder een eigen taak, in 28 een bepaald aantal beschermelingen. Huisbezoek wordt door hen gedaan in 47 patronaten, waarvan zelfs in 3 maandelijks. van ontheffing van het verbod, bedoeld in het eerste lid. onder a. van art. 18 der Luchtvaartwet, welke ^ontheffing dezer dagen is verleend De heer Van der Leeuw laat bij zijn wo ning, welke hij te Rockanje laat bouwen, eveneens een vliegveld aanleggen, om gedu rende den tijd dat hy in die plaats ver toeft per vliegtuig naar zijn werk te kunnen vliegen. De heer Van der Leeuw heeft by de Pan- derfabrieken een vliegtuig besteld. Dit vlieg tuig zal van ietwat grootere afmetingen zijn dan de gewone Pander-vliegtuigen. Bo- ge- «e- Hel verouderd materieel Een andere kwestie die het blad met den heer Olesberger besprak, betrof het verou derd materieel. Voorloopig kan hierin geen wijziging ko men, omdat de goederentreinen. personenrij tuigen worden ingela-sclit. gens voorschrift moeten bestaan uit drie-as- sige wagons, terwijl juist de moderne gens 4 assen hebben Ook hier moet men echter bedenken, dat de Spoorwegen in ons land geen enkele er varing hebben met nachttreinen voor per sonenvervoer en dat, wanneer de praktijk een druk vervoer zou gaan uitwijzen tot heden is het nog miniem een heele ver andering in de samenstelling dezer treinen kan volgen. In ieder geval zal men een sei zoen op de thans aangevangen wijze moeten doorgaan en van de resultaten laten afhan gen. in welke richting zich dit nachtelfjk vervoer dient te ontwikkelen. Op bet wetsontwerp tot wyziging der Zui- deraeesteunwet heeft de Commissie van Rapporteurs eenige amendementen inge diend. o_m. betreffende voorlichting by be roepskeuze en vergoeding aan daarvoor be stede kosten, alsmede de waardeverminde ring van schepen. Voorts wenscht de com missie alle jaarlijksche uitkeeringen in geld, waarvan in art. 6 sprake is, ter beoordee- ling van .den Minister doen vervangen door toekenning van de hoofdsom voor éénmaal. naat" bedroeg Wacht" 6190. De zorg voor de godsdienstige belangen, de voornaamste taak, waartoe de patronaten dienen, wordt natuurlek op de eerste plaats vermeld in de congregaties welke thans 160 patronaten bezitten, terwijl er 8 opgeven, dat er een in opkomst is en 2 hebben een jedgd- afdeellng van de Derde Orde. Wij oonstatee- ren hiermee slnrb verleden jaar een vooruit gang van 20 Congregaties: 70 patronaten geven ook nog buiten de congregatie Oods- d ienst onder rich t Een retralteclub bestaat in 36 patronaten, terwijl er 5 opgeven geen club te bezitten, maar toch aan een retraite te hebben deelge nomen Het gezamenlijk aantal jongens, dat dit jaar een retraite hield, bedraagt 705, behalve 4 eigen retraites voor onze twee priesterstu denten van S P. L. werd 526 bijeenge bracht. Er bleken 528 adsplrantleden van de R. K. vakorgansitie te zün opgegeven. Zeven patronaten hebben opgegeven, dat zij het spel van verkennen beoefenen, bovendien0 zün er 3. waar deze afdeeling geheel buiten het patronaat staat. 3, die ermee beginnen en 4, waar het op komst is. Aan het Patronaat ton 79 sport,vereenigin- gen verbonden t.w. 43 voetbalclubs. 51 gym nastiekclubs. 11 voor athletiek. 2. volley, 1 kaatsen. 1 schieten en 1 korfbal. De minister van Binnenlandsche Zakao en Landbouw heeft in de Ned. delegatie voor de algetneene vergadering van., het Int. Landbouw Instituut te Rome als eerste ge delegeerde dr. J. J. L. van- Rjjn te Rome en als leden de heeren J. J. C. Ament te Roermond, prof. dr. F. A. Diepenhorst te Amsterdam, rector J. C. C, Kok te Bloe- mendaal en dr. H. Molhuysen te Den Haag benoemd. Totaal De ontvangsten waren derhalve f681310 meer. Over het eerste halfjaar 1930 waren de ontvangsten in totaal f 84.740.046 tegen t 85327.097 in 1*29 of f 1.087.067 minder. In deae commissie hebben zitting verte genwoordigers van het N. O. G„ de Ver. van hoofden van scholen, de Unie van Cbr. Onderwijzers, den Bond van Nederl. Onder wijzers. de R. K. Dioc. Ver. van Onderwij zers en de Ver. van Chr. Onderwijzers. De vergadering besprak het rapport van de commissie, ingesteld door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, aan welke werd opgedragen een regelfeg te ontwerpen voor het onderwijs aan schip pers- en kramerskinderen. I* vergadering besloot onmiddeliyk stap pen bü den minister te doen met het ver zoek ten spoedigste den algemeenen maat regel van bestuur af te kondigen, waarbij het lager onderwijs aan schippers- en kra- menkinderen als buitengewoon onderwijs bij Hoewel ons land niet behoort tot die landen, welke voor de graanproductie tea opzichte van de wereldmarkt van groote beteekenis zijn, neemt de graanteelt toch Til moge Het zal Voortaan mogelijk zün gedurende den rit van de nachttreinen aan de tus- achenstationa waar deze stoppen, in te stap pen en ook den trein te verlaten. Er is ech ter een „maar” aan dit reizen verbonden: men moet tevoren te Utrecht bij den Dienst van Exploitatie der Ned. Spoorwegen zün plannen schriftelijk, mondeling of telefonisch kenbaar maken, hetgeen natuurlijk bezwaren kan hebben. Toch is deae maatregel begrü- pelijk. wanneer men de uiteenzetting hoort die de Spoorwegen hieromtrent geven. De heer O. F. H. Giesberger, de afdee- Mngschef, die dit onderdeel van den dienst regelt, met wien het „Hdbd." de verschil lende grieven welke den laateten tüd over het reizen 's nachts naar voren zijn geko men, besprak, vertelde er het volgende van: Pas wanneer bekend is, welken nacht een ortviger b-v. in Meppel of Assen wil uitstap pen, kunnen de Spoorwegen voorzieningen treffen om hem het station te doen ver laten. U moet niet vergeten, dat dit heele vervoer nog slechts bü *Ü»e van proef is in gevoerd, uitsluitend om het publiek te ge rieven. Voor Nederland is dit iets geheel nieuws e* natuurlijk ligt bet voor de hand, dat men RmVijf» een aantal wenschen klaar beeft* TV Rome is een internationaal congres ge bonden, van medici-historici. Den eersten dag ■Ün de deelnemers ontvangen door Z H. Paus en door den gouverneur van Home. Van de audiëntie ten Vaticane Nbderlandsoh congressist, dr ah volgt in het „U. D.": We verzamelen ons indrukwekkend mo ment reeds voor de Bronzen Poort, de machtige deur van het Vaticaan. rechts naast de Ban Pietro met haar hoogen koe- Ptl» de heeren in rok, de dames streng in met zwart met den flatteuzen sluier, eenige jonge meisjes in het wit. Den meesten ging het wel als uw correspondent. Wie de be- heeft leer*n aanvoelen van Religie welke als hjj dit paleis gaat betreden en zoo dadelijk zich bevinden aal tegenover den kerkvorst, die vooi ieder, zelfs maar eenigszins in de his torie onderricht en fijnvoelend mensch. een geotaltc van indrukwekkendheid heeft Weer gaan we hooge trappen op. Overal <*■1111 garde-Zwitsers in hun middeleeuwsche dracht, en pauselijke gendarmes in meer modern uniform. Slechts een klein g-deeite doorloopen we van het reusachtig gebouwen- eomplex en toch is het al een h*ele tocht, ••en stelt ons in de troonzaal op. in een enkele rü langs de wanden. Een secretaris aan zün purper herkent men den mon- ■elgneur en een functionaris van lageren rang, treffen laatste regelingen en daar treedt Zijne Heiligheid binnen. Een vrién delijke grijsaard, yekleed in vlekkeloos wit. Het gevolg bestaat slechts uit twee secre tarissen, een kapitein der edelgarde met een kleinen staf in de hand voorop en twee jonge officieren, die volgen, in schitterend uniform, met denzelfden mooien Rornein- schen helm, die ons bü het stadhuis al trof, thans de hooge kam zwaar verguld. Ben der medeleden van ons Congres be vindt zich, gekleed in het fijne gala- eostuum van geheim kamerheer, mede in bet gevolg, de Madrileensche geneesheer dr. Fernandez de Alcalde, merkwaardiger wijae in functie bü deze gelegenheid. Langzaam schrijdt Z. H. onze rijen langs. Prof, cappa- ronl maakt den rondgang mee. en stelt ons. gedelegeerden der vreemde landen, een voor een voor. Aan alle aanwezige congressisten en dames, reikt Z. H., terwijl het gebruike lijk eerbetoon gebracht wordt, de hand. Dan zet Z. H. zich neer op den eenvou- dtgen troon, en begint ons toe te spre ken, eerst in het Fransch, vervol gens op verzoek van Prof. Cappwroni. ver der in het Italiaansch. De toon treft door vxiendeiykbeid. zooais humaniteit uitgaat van den ganschen persoon. Het is de toon van een vader. En als de Paus doorspreekt blijkt het hoe langer hoe meer. hoezeer Z. H. zich heeft ingedacht in de beteeke- nis van de wetenschap, welke het uongres dient. De spreuk: „historia vltae mag 1st ra" wordt het thema van de rede. De geschie denis, ook die der geneeskunde, leert fouten verbeteren en nieuwe dingen vinden, ’s Pau sen .jede wordt een sclrjone uiteenzetting van. het doel van het congres en van het wezen der Historia Medicinae. Het program ma van het congres schijnt s Pausen aan dacht niet te zijn ontgaan. Z. H. spreekt over den aard der onderwerpen, die ter sprake zullen komen. Daarna over Leonardo da Vinei, wiens portret het titelblad van bet eerste der twee programmaboeken siert. Z. H. spreekt er van boe Leonardo door zijn anatomische studiën tot lof van den Schep per komt, hoe de studie der natuur niet tot het materialisme behoeft te voeren. Z. H. stelt naast elkaar het gewijde ambt van den geestelijke, die de zorg heeft voor de ziel, en het beroep van den geneesheer, die voor het lichaam zorgt. Aan het einde van de rede spreekt de Paus den zegen uit over alle aanwezigen met hun familie en aanhoorigen. met „de groote familie ook”, zooais Z. H. het uit drukte, „hunner kranken". Daarna verliet Z. H. de zaal in eenoelfden optocht als bij het binnenkomen. Het was een treffende plechtigheid, die een cnvargetelfjke herinnering bij allen, die er by aanwezig waren, nalaten moet. die men graag vervuld zou willen aen 's Nachts zün de stations gesloten en moe ten gesloten blijven in verband met de goe deren, die er opgeslagen liggen Een reiziger die midden in den nacht In Eindhoven uit stapt. kan niet volstaan met het aïgeven van maar die mogelijk Zaterdagochtend is de vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité in het Eerste Kamergebouw voortgezet onder leiding van den heer J. L. Nysingh. Prof. dr. Ir. G. Minderhoud te Wageningen hield een rede over het onderwerp: de land bouwcrisis als universeel verschünsel en de maatregelen in de verschillende landen ge nomen en overwogen om de gevolgen daar van voor eigen landbouw te verzachten. Op den wereldoorlog, die in ons land aan de landbouwers ruime verdiensten bracht, aldus spr.. is een periode gevolgd van sterk gedaalde pryzen der landbouwproducten. Mede doordat de koop- en pachtprijzen der landerijen hoog bleven en vooral ook door dat de arbeidsloonen In een zeer scheeve ver houding tot de pryzen der landbouwproduc ten bleven staan, is de periode van 1920 tot 1929 er een geweest van zeer onbevredigende bedrijfsresultaten, waarin van de vorming van reserves geen sprake kon zün. Gemid deld heeft de Nederiandsche boer als be- looning voor zün arbeid niet meer ontvangen dan de landarbeider; dit is aanmerkelüz minder dan een ^ongeschoolde arbeider in de steden. In 1929 is In de toen reeds onbevredigende prijzen een zoo sterke val gekomen, dat voor de akkerbouw-streken van een crisis kart worden gesproken. terwijl voor de weide streken en voor de zandstreken, wasu- alle producten van den bodem worden vervoederd, de toestand relatief gunstiger bleef. Daar duurde de toestand van chronische malaise tot dusverre voort; echter met een tendenz van achteruitgang. Er kunnen verschillende factoren worden aangewezen, die tot het ontstaan en voort duren van de huidige akkerbouwcrisls hebben medegewerkt, al Is daarmede lang niet alles verklaard. In dit verband moet worden gewezen op de juist voor den landbouw zoo nadeelige ge volgen van ons ondoelmatig en duur stelsel van distributie, waardoor het verschil tus schen groot- en kleinhandelsprijzen «éél te groot is! Hoewel voor enkele artikelen, byv. aard appelmeel, de afgenomen vraag, in casu door slapte in de textielindustrie, wel van betee kenis is, moeten in ’t algemeen de oorzaken van de overproductie worden gezocht In de sterk uitgezette voortbrenging. Van seml-permanenten aard beschouwt in leider de meeste der vele regeeringsmaatrege- len. waardoor de prijzen op een onnatuurlük hoog peil worden gehouden. I De maatregelen, welke van overheidswege dikwijls in verschillende landen worden genomen om den landbouw te steunen, vinden hun grond in een streven om. Wat de voedselvoorziening betreft, onafhankelük te zün van het buiten land. Vrees voor toekomstige oorlogen speelt hierbü de voorname rol. Van de verschillende maatregelen welke worden genomen om de gevolgen van de crisis te verzachten, noemde inleider aller eerst de concentratie van den afzet, waar mede ook In Nederland nog heel wat te be reiken zou zyn. Indien men zün krachten niet overschat en niet vervalt in de fouten van de Noord Amerikaansche tarwepoqls. De meest toegepaste maatregel tot be scherming Is de heffing van Invoerrechten. Daardoor zijn de gevolgen van de crisis in de meeste landen voor den landbouw verzacht. Invoerrechten moeten, om biyvend effect te hebben, van tijd - tot tüd worden verhoogd: vooral bü sterk dalende wereld- prljzen is dit noodig. Het middel leidt niet tot het doel Indien een land van het betreffende artikel een overschot heeft (tarwe in de Ver. Staten, rogge in Duitschland). tenzü het artikel In weinige handen zit (suiker). In dergeiyke gevallen moéten invoerrechten door andere maatregelen worden ondersteund. De meest effectieve middelen tot steun aan den landbouw zyn het verleenen van produc- tlepremles (suikerbieten in Engeland) of garantieprijzen Zweden. Zwitserland) Het middel van het verleenen van regee- ringscredleten, hetzij aan indlvldueele land bouwers, hetzü aan voor den landbouw nut tige instellingen, wordt zeer algemeen toe gepast. Als conclusie stelde inleider, dat er geen teekenen zün. die er op wüzen, dat wü het diepste punt van de crisis reeds achter den rug hebben. Naarmate de akkerbouwcrisls langer duurt, wordt het gevaar grooter, dat deze zich tot een algemeene landbouwcrisis zal uitbreiden Ook als de factoren, die inleider als min of meer tydeiyk heeft aangeduld, hebben uitge werkt. zal de Nederiandsche landbouw 'met een sterk toegenomen productievermogen van het buitenland rekening moeten houden. Ieder land steunt zyn landbouw met alle voor zijn omstandigheden best passende mid delen. slechts Nederland schünt het voorloo pig bü het overwegen daarvan te laten. gevolgen der thans heerschende crisis ku overwinnen dat deze crisis binnenkort den onderma van vele landbouwers zal medebrengen samenleving op het platteland zal ontwrich ten en weldra voor ons geheele volk nood lottige gevolgen zal medebrengen, en con' stateert. dat het verschil In levensstandaaM tusschen dat gedeelte van het Ned. volk, tal in den landbouw «ün brood moet verdienen en zü. die elders hun bestaan vinden, steS grooter wordt, terwijl aan het bureau wordt verzocht, er bü de regeerlng met de nx-r... klem op te wüzen. dat zü hulp heeft te bieden. terwyi de vergadering nog eens onderstreept de in het urgentie programma van het K. N. L. C. aangegeven middel* tot leniging van den noodtoestand. De organkaties vragen afkondixing van den algemeenen maatregel van bestuur rijn kaart je aan den treinconducteur, moet bij den uitgang iemand vinden hem het verlaten van het station maakt. Een tweede voorwaarde aan dit tusschen- tijds in- en uitstappen verbonden, bestaat in de verplichting zich van een reisbiljet te voorzien vóór het gewone sluitingsuur der loketten. Wanneer aan deze voorwaarden de hand wordt gehouden, kan het publiek er zeker van zijn dat elk verzoek welwillend zal wor den beoordeeld en büna zeker zal wor den ingewilligd. De thans verleende faciliteit maakt het voor de Utrechtenaren b.v. reeds mogeiyk de meeste avonden <dc nachttrei nen loopen niet alle dagen) tot middernacht te Amsterdam Den Haag en Rotterdam te blüven. daar zij zonder bezwaar te Utrecht aan het Maliebaanstation kunnen uitstap pen. Natuurlijk op de genoemde voorwaar den. „Geiten!" riep ze uit. „wat leuk!" „Hier komt nog by." las ik verder, „dat ae niet alleen het gras kort houden maar bo vendien overheerlijke melk geven." „Hoeveel zullen we er nemen? vroeg mijn vrouw. „Ik denk dat we wel plaats genoeg hebben voor zesl” De geiten kwamen geen zes, maar twee. Mary was in de wolken. „O, John,” zei ze, .M behoeven toch niet vastgebonden te wor den? Dan kunnen ze niet naar hartelust draven en ravotten en ze zouden zich nooit gelukkig bü ons voelen!" Als antwoord hierop sloeg ik de paaltjes wat dieper in den grond. „Ik moet ze wel vastbinden, mijn lieve kind, anders gaan ze er vandoor, en wat moeten we dan beginnen?" Den volgenden morgen waren de verdwenen niet palen en al. „Waar kunnen ae gebleven zijn?” vroeg Mary wanhopig. Het antwoord liet niet lang op rich wach ten. Een dikke breede man kwam by het tuinhek staan. Het was Nookes de marktop- zlchter. Aan twee touwen hield hij twee weerbarstige geiten vast. „Zijn die beestjes van u?” vroeg hij. Mary liep vlug naar hem toe. „Dank u wel, waar hebt u ze gevonden?" „Vanmorgen om vüf uur in mijn salade- bedden,” antwoordde Noakes. „Alles hebben ze platgetrapt en verscheidene planten rijn opgevreten. En de sla zou juist gesneden worden, alles was rijp! Wat een schade, wat een schade! Menschen moesten geen beesten houden, als Ik viel hem in de rede. „Hoeveel schade denkt je, dat je hebt?" „Een pracht land met salade en nog wel van de beste soort, en zulke dikke kroppen; ik zou er vaat «en mooien prijs voor ge maakt hebben." „Ik zal je een rijksdaalder geven.” zei Ik. mijn portemonnaie te voorschün halend, „zou dat genoeg zün?" „Meneer, het was mijn beste salade, maar omdat het een ongeluk is geweest, zal Ne er tevreden mee «ün." Hij stak het geld al hoofdschuddend den zak en ging heen. Mary en ik keken elkaar aan. „Wat nu?" vroeg ik. „We moeten ze steviger vastbinden „Ja, dat zal zeker noodig zyn. Ik zal vanavond doen. zoolang moeten ze maar opgesloten worden in de schuur.” Toen ik 's avonds uit de stad terugkeerde, huurde ik aan het station een kleinen jon gen om twee yaeren palen en een langen ketting naar huis te sjouwen. Nadat ik gegeten had. sloeg ik de palen diep in den grond, waarna ik naar de schuur ging. Voorzichtig opende ik de deur. Iets vloog met de kracht van een katupult tegen mtj aan en wierp mij op den grond. Grint is geen zachte plaats om met een vrijwel onoe- haard hoofd op terecht te komen. Ik krabbelde overeind en keek in schuur. Welk een verwoesting! Ik heb wel eens gehoord, dat geiten alles «ten. maar men zou denken, dat eenige mudd«i hyacinten en an dere bollen den geweldigzten eetlust wel ge stild zouden hebben, zonder dat het noodig was geweest de zittingen van twee ligstoelen bovendien te verorberen, benevens een dik ke streng touw. Woedend stond ik naar de wanorde te kij ken. toen een hartverscheurende kreet weer klonk. Ik rende het huis in. Daar was Mary bezig een schreeuwende baby te sussen; zon der op het bloed te letten, dat haar klee- ren bevlekte, drukte zü het huilende kind tegen zich aan, dat een diepe snede over t voorhoofd had. „Kwam het door en ik wees op de twee geiten, die nu vredig graasden op eeni- gen afstand. Zü knikte. „Wil je den dokter even op bellen?" Hierna f 48 230 9— 0.50 36 6.— 40 36.— 12 3.— Zaterdagmiddag is te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer S. J. van Ef- feren een vergadering gehouden van de Ad- vies-Com missie van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart betreffende het lager onder wijs aan schipperskinderen. Het vliegveld achter de nieuwe fabriek van de Erven J. van Nelle te Overschie is goedgekeurd. De heer M. A. G. van der Leeuw heeft indertijd een verzoekschrift aan den minis ter van Waterstaat gezonden ter verkrijging „Ik ben veel te bhj, dat we er af zyn," zei mijn vrouw Drie dagen later kreeg ik een brief van den eigenaar eener steengroeve, mylen ver van ons verwijderd. Deze brief behelsde de mededeeling. dat de luken gevonden waren van twee geiten, die naar jnen zeide behoor den aan den heer Richards van Woodland. Wat ik wensclite. dat er mee zou geueuren. Per omgaande antwoordde ik: „Doe er mee wat ge wilt!" We gingen samen nog eens na. wat de geiten ons gekost hadden, en kwamen tot de conclusie, dat we de volgende uitgaven hadden moeten doen en dat nog wel. terwijl we zoo graag economisch haden willen zyn: de voedselvoorziening van mensch en dier en de levering van stroo voor de papierfabricatie, dienen de granen ook als grondstoffen voor verschillende industrieèn spiritus, bier, stijfsel, gort vermicelli, havermout. Wat de voedingswaarde betreft, kunnen wij het volgende tnededeelen. Het zetmeel gehalte ligt tusschen 58% (haver) en 68.7 (rogge) eiwit vinden we bij gerst 9.5 bij haver 10.5 bij rogge 11 bij tarwe 12.5 Daarentegen is het vetgehalte vrij laag tarwe en rogge a gerst 2.1 haver 4.8 Bij peulvruchten is het xet- meelgehalte veel lager, doch het eiwitgehalte veel hooger. Meestal vinden wij bij de graanplant meer dan één stengel. Men noemt dit uitstoelen. Zelden treffen we 10 stengels aan, gemiddeld bedraagt dit aantal 3 i 4 per plant. I Als het graan vroeg gaat legeren, kotnt mtuwe uitstoeling voor. Dit is I echter geen voordeel, omdat de gelegerde halmen noodrijp worden en de nieuwe hal men geen oogst van beteekenis leveren. Een gunstige uitstoeling wordt bevorderd door gunstige groeivoorwaarden, dus vocht warmte en voedsel, vooral stikstof. Indien in het voorjaar het graan een te hollen stand heeft, zal een matige overbemesting met Chilisalpeter niet alleen het uitstoelen bevorderen, doch ook sneller doen ver- loopen. De stand wordt dichter en gelijk matiger. Bij wintergranen zal een dergelijke gift van Chilisalpeter de jonge planten beter bestaqd doen zijn tegen den schadelijken invloed van het ongunstige winterweer. Doch ook hier wachte men zich voor over drijving. De jonge planten mogen zich niet te veel ontwikkelen, zij zouden dan én door regen én nog meer door sneeuwbedek- king kunnen lijden. Van beteekenis is ook in het voorjaar bij een te hollen stand het rollen. Hierdoor en door bemesting zal ook de uitstoeling in den regel gunstig verloopen en de kans op een goeden oogst belangrijk verhoogd worden. De bestuiving kan zijn óf zelfbestuiving, óf kruisbestuiving. Zelfbestuiving heeft plaats bij tarwe, kruisbestuiving bij rogge. Bij gerst en haver is zelfbestuiving regel, doch komt ook kruisbestuiving voor. Bij tarwe is het dus getnakkelijker constant zaad te telen dan b.v. bij rogge. Bij de« laatste zal meermalen nieuw, zuiver zaad moeten worden aangeschaft. Ook bij den aankoop van zaaizaad dient men zich wei te overtuigen, dat men zaad van de gewenschte variëteit ontvangt. Inlichtingen omtrent deze zaden kunnea gegeven worden door het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen. Vooral Prof. Dr. L. Broekema, Oud-Hoogleeraar aan de Landbouw-Hoogeschool en Dr. R.J. Mansholt, Westpolder, Groningen, heb ben reeds jaren en met groot succes door opzettelijke kruisingen en selectie zeer bruikbare variëteiten verkregen, die zich onderscheiden door hooge opbrengst ea stevig stroo. Wij zullen in volgende artikelen enkele dezer soorten nader aanduiden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10