.N IR iek GEZEGENDE OCTOBERMAAND tie HOOL KMAAR INBINDEN KATH. ILLUSTRATIE 3 Voor prijzen vhnaf f 1.75 13 I Fa. Jan Kühne - St. Jacobstrèiat tï Burgerlijke Stand der gemeente/Alkmaar tweede blad BLADZIJDE 1 MAANDAG 13 OCTOBER 193G BRIEVEN UIT ITALIË Het feest van de druiven DRUKKERIJ BOEKBINDERIJ OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Atgemeene Alkmaarsche Sportdag PROVINCIAAL NIEUWS STADSNIEUWS Turnkring Alkmaar en omstreken 1126. Op heeterdaad betrapt 34 AR )0 utu Agenda De Schuttevaer Eigenaar gezocht ELCK WAT WILS Het geheel jaar door KEGELEN Alkmarsche Kegelbond R. K. Jonge Middenstanders- Vereeniging „St. George” ZWAAG t HEILOO - SCHOOLBOEKHANDEL - CALLANTSOOG „Oessin-Blanda” DEN HELDER en van den wijn Jongens naar school De politie gereorganiseerd f 21.. Haag. i Gemeente- VI Alkmaar. 9 October 1930. Wethouders en Daar op IERMAN d .Wiener Weiss Quartet" ?bied Aanrijding CJ N Nieuwe zaak wierpen I vleesch. üdheld. WENDELAAR. burgemeester A. KOELMA. secretaris. Burgemeester voorn oemd. bloed, ?meene ivenhage id No. 48 aatknip. grondig tumière, Ikmaar, 1.90 M; Halter. Alkmaar. 1.90 M. rede aan. Bernard gegeven. 99 115 103 119 99 13 Oct. 1169 1142 1135 1115 1111 1103 d-, Mid- dagelijk» imelding 50—65 53— 64 54— 52 6848 60—66 vijftal) 52—47 66-49 43—60 62—57 49—50 le. vaststelling armtezreker Ipnren n Pa- L. D Boom T. Jimmink J. de Haas G Genefaus Joh. Diepen 115 117 106 116 126 Schouw De jaarlijksche herfstschouw over slooten zal dit jaar gehouden worden 30 October. Schouw De schouw over tochten en wa teringen in dè Boekelermeer wordt gehouden op Woensdag 15 October as. Gegund Ce levering van 125 kub. meter grint en 125 kub. meter keislag. benoodigd voor de wegen, is gegund aan den heer A. Bakker alhier. verslapte a draagt -platen, len ver- ciitbaar. rinding), trie voor •en dure shoenen. tecialist- H tin onze advertentie van ƒ.1. Zaterdag stond abusievelijk vermeld ƒ2.75) Ra ■I Op verzoek wordt het werk bij U van huis gehaald K HOEK FNIDSEN - TELEFOON 184 van den Raad dezer ge- September JJ-, waarbij is verordening tot wijziging Praat en Sofia van 4 Maria, d. van Petn Bockxmeer; Haasjar Groot en Elisabeth van Pieter van fmn Jacob, z. van Wezenberg. Overleden: George Karel Koch, 74 j. 603—566 553—589 548—587 *557—058 534—577. 551—552 Gisteren vaardigde de A. K. B10 zijner leden af tot deelname aan den Invltatie- Bondenwedstrjjd te Amsterdam, welke ge houden werd in het Kegelhuls. De zes bonden, welke hieraan deelnamen, waren: Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Rot terdam, Den Haag en Amersfoort. Voor Alkmaar kwamen uit en reep.: Boerenwoning afgebrand De boerenwo ning van den heer C. Baken alhier is tot den grond afgebrand. Ook de Inboedel ging ge deeltelijk verloren. Door den hevigen wind lie pen andere in de nabijheid staande perceelen en hooibergen groot gevaar. Door krachtig optreden der brandweer konden deze echter behouden blijven. Ofschoon in enkele korte berichten het optreden van dit strijkkwartet reeds is ver meld. lijkt het ons niet overbodig de concert bezoekers nog eens extra de aandacht op dezen concertavond te doen vestigen; en wel omdat ondanks het vele wat hier op muziek gebied wordt gegeven, een strijkkwartet, tot de weinig voorkomende ensemble’s op het Alkmaarsch concert podium kan worden ge rekend. Zou er niet bij veel radlo-lulsteraars de wensch zijn opgekomen, om ook de mees terwerken uit de kwartetliteratuur in wer kelijkheid te.beluisteren? Welnu, Donderdag aj. is de gedegenheid daar om welken van Haydn, Beethoven en Ovorak te kunnen hooren, in vertolking van een ensemble, dat door de pers als „eerste-rangs" wordt erkend. Moge dus Donderdag a.s. de Concertzaal van X Gulden Vlies geheel bezet zijn. Burgemeesterswoning Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de burgemeester, de edelachtbare heer J. Wlering het woon huis en tuin van de erven wijlen burge meester Dibbits gekocht I. Welwillend gesleept door de motorsleep- x>t .Amundsen" van den heer H. Schol. de „Schuttevaer" heden naar Krommenie Lrtrokken. Er was voor dit schip Zaterdag L Zondag zeer veel belangstelling. INSTALLATIE PASTOOR KOOPMAN Zondagavond te 7 uur werd onder zeer gioote belangstelling van de zijde der geloo- vlgen de Zeereerwaarde Heer Koopman door den Hoogeerwaarden Heer Gullonard, deken van Behagen met assistentie van den Zeer- Eerw. heer Van Veen, pastoor der O. L. Vr. Onb. Ontv. als diaken en den Vlootaalmoe- zenler H. J. M. M. Alink als sub-dlaken, ge ïnstalleerd als pastoor van de H.H Petrus en Paulus-parochie alhier. Onder het uit spreken der liturgische gebeden werden de verschillende waardigheidsteekenen overhan digd. Hierna besteeg de Hoogeerwaarde Deken den kansel tot het uitspreken van een toe spraak. „Reeds spoedig", zoo ving spreker zijn i. ..na het uitdragen van uw herder de Jong werd u een nieuwe herder opdat, zooals in den benoemings brief staat, de geloovigen van Den Helder niet van geestelijke zorg verstoken zouden zijn. Naar aanleiding van deze woorden wijdde spreker uit over de verschillende geestelijke nooden, de verschillende behoef ten, voor welker voorziening een priester onontbeerlijk is. Spreker sloot^zijn rede met een kort woord van opwekking tot pastoor Koopman. Hierna werd een plechtig Lof gecelebreerd door Pastoor Koopman met assistentie van Pastoor van Veen uit de O. L. Vr. Onb Ontv., Den Helder als diaken en den Vloot- aalmoezenier H. J. M M Alink ais sub diaken. terwijl Kapelaan Heemskerk als ce- remonlarius fungeerde. Het koor zong onder leiding van den heer A. J. Leemens de gebruikelijke gezangen. Moge de nieuwe herder in deze parochie met veel succes werken tot eer van God en ook al in de gezegende October- De agenten der publica sicurezza en mogen A. Blauw W Bos Cor de Lange A Baart A. Köllmann (le Zaterdagmiddag te 4 uur heeft op den hoek Kapelsteeg-Verdronkenoord een aanrijding plaats gehad tusschen den wielrijder w. H„ wonende alhier en den bestuurder van een motorrijwiel, genaamd Th. V. L.. eveneens alhier woonachtig. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. De schuld ligt vermoedelijk bij den wielrijder, die het van rechts komende verkeer geen voorrang gaf. 'WO zijn beklagenswaardlge mens-hen Omdat we In 1930 leven, omdat in 1930 onge veer alles mogelijk is en omdat deze tijd ons de verwondering en veroazing heeft ont nomen. Verbazing is een prettige sensatie, en In 1930 is zoovéél mogelijk gebleken, dat wij ons ook niet meer verwonderen, wan neer iets werk’lVkheid wordt, dat wij nog voor ónmogelijk hielden Wij verwonde ren' ons bijv, niet over een automatisch scheer-apparaat. wanneer het werd uitge vonden. of als wij bij de strengste vorst bloemen op tafel vinden. Misschien zouden wij ons nog verbazen, wanneer binnen een uur Amerika vanuit Europa bereikt kon worden, of als wij midden in den winter Aalsmeer bezochten en daar rozen en serin gen zagen, terwijl het ijs een zware vracht auto houdt en de sneeuw tot aan de ramen ligt. Dit ondanks alles nog verbazingwekkéhde schouwspel kan men toch in Aalsmeer genie ten Misschien heeft men wel eens van Aals meer gehoord, misschien weet men, dat het een zeer belangrijk centrum van bimjnkwee- kertjen Is. maar hoe belangrijk het is, beseft men pas. als men enkele van deze bedrij ven heeft bezichtigd en sommige cijfers heeft gehoord. In het buitenland zou men er lange artikelen over schrijven met foto’s en lezingen houden over het dorp Aalsmeer aan den rand van den Haarlemmenneerpol- Op één der laatstgehouden, bestuursverga deringen van bovëngenoemden kring weid besloten om tot oprichting te geraken van een keurploeg Dames en Heeren, hoofdza kelijk ten doel om het turapeil voor beide groepen hooger op te voeren. Gisterenmor gen werd de aan vang met dezen cursus ge maakt voor dames, waaraan de deelname heel groot was* en welks lessen om de 14 dagen zullen worden gehouden, onder lei ding van det) heer Ran (directeur van De Halter). Zondag as vangt de cursus aan voor dc heeren, en naar wjj vernemen bestaat hier voor ook zeer veel animo. Deze laatste staat onder leiding van den heer J. J. Poll, (di- recteur'Tumlust den ,,testo unico”/ ontsiert, walgelijk chauvinisme dat er uit Helden, oorlog en nationalistische is schering en in-Iag. De vooral waar ze zinnebeeldig werken moeten zijn ten deele voor kin deren funest. Maar dat was, te verwachten en ook hier hangt ten slotte alles af van den onderwijzer. De tweede nieuwigheid op onderwijsgebied Is het van kracht worden der bepalingen van het concordaat betreffende het gods dienstonderwijs. Volgens de onderwjj wet- Gentile, de eerst fascistische hervorming op dit terrein, verscheen de godsdienstleer als „vak” op den leerrooster der lagere school Er kleefden daaraan echter ernstige fouten. Zoo moest het godsdienstonderwijs verstrekt door de onderwijzers, van of niet-naleving hunner plich- staat zich njets aantrok. Bjj den heer Verwer. Baanstraat alhier, is aangebracht een mooie zwarte herder, welke zwervend was aangetroffen. De eigenaar wordt opgeroepen en verzocht zich tusschen 7 en 8 uur te vervoegen bij den heer Verwer. In het perceel op de Mlent. waarin voor heen het foto-atelier „Rembrand" was ge vestigd, heeft de heer Adr. v. d. Kuip uit Vtrecht een nieuwe zaak geopend in opti sche artikelen. Het pand, waarvan de mooie voorgevel in tact gebleven is. is overigens geheel ver bouwd, waardoor een 20 meter diepe winkel ruimte is verkregen. De manier waarop de aannemer, de heer J. PUkes, alhier dit werk heeft uitgevoerd, verdient niets dan lof. Met deze optische centrale is Alkmaar een zaak rijker geworden, zooals het er nog geen had en waaraan o.i. jfoor een stad als Alk maar. dat een belangrijk centrum is voor zlekenhuisverpleging en specialistenhulp, zelfs behoefte bestond. Behalve in huishoudelijke artikelen, als barometers, thermometers, en alle mogelijke scharen en meesen, afkomstig uit de staal- Sedert eenlge weken werden uit de kiosk, staande bij de Groentenveiling aan den Helderschenweg verschillende voorwerpen als sigaren en koek vermist. De politie werd daarvan mededeeling gedaan, met het ge volg. dat verschillende avonden gepost is. Zaterdagavond had de politie succes en is X haar mogen gelukken, den dader den 30- Jarigen Iqs werkman L. G. K.. wonende al hier. op heeterdaad te betrappen. De verdachte is. na verhoord te zijn ge worden. op vrije voeten gesteld, nadat pro- oes-verbaal was opgemaakt. Bepalen we ons tot de publica sicurezza voor wie de nieuwe regeling waarover we schrijven, van toepassing is. Haar agenten zijn natuurlijk gehelfh, „in burger", zooals dat heet en alleen voor ingewijden herken-- baar aan den goedkoopen chocolade-bruinen vilthoed dien ze gewoonlijk dragen en de prarapluie welke ze overal meeslepen. Hun taak is het om overal te zijn. Op straat, in de tram, In cafés en bioscopen, in theaters, kerken en bij den barbier. Ze zeggen niets maar luisteren. Hebben ze het buitenkansje iemand onvoorzichtig over de regeering of den stand van zaken te hooren spreken, dan wordt hij gearresteerd. Anders doen n niets. Behalve natuurlek de politieke arres taties, welke des nachts in alle stüte moe ten worden uitgevoerd. Hun aantal maakt een dragelijke betaling onmogelijk. Ze worden daarom uitsluitend gerecruteerd uit elementen die zeker niet uit overmatigen werklust den ongastvrijen grond van Zuid-Italië ontvluchten en naar de stad trekken. Ze zijn dom, onbehouwen, grof, verraderlijk en machtswellustig. Veelal zijn ze volmaakte analfabeten die geen proces-verbgal kunnen schrijven. Overtuigd van hun waardigheid, dulden ze geen verzet en scheppen ze met hun onbezonnen op- tieden de hachelijkste situaties. Hun geringe salaris en de betrekkelijke kostbaarheid van bun lanterfantersleven maakt ze licht toe gankelijk voor afpersing en omkoopbaarheid De klachten over de onmenschelijke mis handelingen hunner slachtoffers die weige ren te „bekennen", herinneren *an de Si berische toe tanden van somm ge stuiver- romans. En daarin we kunnen niet verder uit weiden wordt plot&llng verandering ge bracht, maand, worden in kazernes opgesloten r^et actief dienst dcen alvorens hun oplei- gehad te hebben. Zoo beeft Mussolini reteerd en nadere bijzonderheden worden voorloop g geheim gehouden. De goêgemeente is echter niet nieuwsgie rig cn heeft slechts één wen'ch: dat deze maatregel terugwerkende kracht hebbe programma van den Alkmaar- schen SporAag. georganiseerd ter gelegen heid van de offlcieele opening der nieuwe tribune op het Gem. Sportpark, het num mer tremplln hoogspringen voor dames we gens den regen moest worden af gelast, zoo zjjn deze wedstrijden gistermorgen om 9 uur gehouden in het Gem. Gymnastieklokaal a. d. Schoolstraat onder teezehit en contröle van den Turnkring A. v. B. De opkomst der dames was goed. Een 30-tal dames namen hieraan deel. Om ongeveer 10 uur waren deze wedstrij den afgelcopen en reikte de voorzitter, de heer H. J. Reurslag na dank gebracht te hebben aan de T. C. van den Kring voor haar arbeid en aan de schenkers der me dailles de prijzen uit. De uitslag was: le pr. (zllv. medaille van het gemeentebestuur van Alkmaar) Mej. A. v. Es en. Olympia. Schoort. 1 95 M 2e pr. (medaille V V V.) Mep. M. Al bers. De Halter. ^Jkmaar, 1.90 M 3e pr Mej. Boulanois, (2e vijftal) In totaal behaalde Alkmaar 1115 hout. Het resultaat was als volgt; Amsterdam Rotterdam Amersfoort Alkmaar Den Haag Haarlem Daar er 3 prijzen zjjn valt Alkmaar juist af. Hoogste korpsgooiers waren: de heeren J. Borkus 144 Rotterdam. Nieman 139 Amster dam; Schotel 136 Rotterdam. Aan den korpswedstrijd werd door 3 clubs van den A.K B. deelgenomen Alcmaria Vlc- trix I 199; Z.E.K.Z. 218; Hard gaat ie (Hel der) 245. Het feest van de druiven en van den wjjn Het eerste sermoen dat door pers, redevoe ringen cn ministerieele circulaires dit jaar over onze hoofden werd uitgestor), was de weinig verkwikkelijke waarschuwing, dat we te weinig eten, drinken en rooken. Het gebruik van macaroni, van vleesch, van rijst het gebruik van alles mindert en alleen brood wordt steeds meer geconsumeerd. Een Italiaan eet momenteel precies drie malen zooveel brood als bijvoorbeeld een Hollan der of een Scandlnaaf. De regeering foetert echter voornamelijk op onze onthouding van vleesch en van druiven, omdat op het eer ste artikel een kersversche luxe-belastlng van 40 centen per Kilo is gesteld^en omdat het tweede art kel een belangrijk deel der Italiaansche welvaart uitmaakt. Drinken doen we ook te weinig. Het ge bruik van melk tóch al zoo gering loopt met den dag terug, ondanks dat de belasting er op verlaagd Is. De bijna 44 millloen inwoners van Italië drinken te sagien min der melk dan de 1'/, millloen Inwoners van ons lieve vaderland. Maar hier zit de regee ring niet het allereerst over In. Het ergste vindt ze het dat we minder wijn gaan drin ken. ondanks het feit dat de pas uitgevonden accijns, welke catastrofale gevolgen had. na twee maanden ingetrokken werd. We heb ben van bet jaar 45 millloen HL., nieuwen oogst en nog 30 millloen H.L. over van verleden jaar. Doen we Mussolini zijn zin dan zullen we dus. vrouwen en kinderen inbegrepen, per hoofd een kleine 200 liter wijn moeten drinken; welk mond je-vol in September 1930 op moet zjjn. Voorloopig heeft de duee allen fasclstischen vereenljjlngen in de statuten doen opnemen, dat de leden zich verbinden omnou ja, een stevig glas te drinken. Op en voor het welzijn v<n het lieve vaderland! Rooken doen we ook al te weinig. U weet natuurlijk dat Italië een monopolie heeft. Welnu, de jaarrekening over 1929 zag er al dus uit: Onkosten aan grondstoffen, fabrieken machines,'' arbeidskrach ten en wederverkcopers. 400 millloen. Totale inkomsten 3900 millloen. Winst 3% miljard of ongeveer90 pct.! Mussolini zat tegen April van dit jaar een beetje met de aflos sing van de staatsschuld en stelde dus vast, dat er uit het tabaksmonopolie nog een half-miljard per jaar meer moest komen! De prtjzeh werden van 15 tot 30 pCt. ver hoogd ennu kan men niet meer roo ken. De dokters verbieden het. De ouders ontraden het hun zoons. En degenen die geen dokter en geen ouders hebben, laten het van-zelf om de hoofdpijn, de keelpijn an den stank, welke hun hartstocht hun, be- haTVe de geldelijke offers kost. Stel u zich maar even voor. De ireest gerookte sigaret is ..Macedonia". Die kost ongeveer 30 Hol- landsche. centen per doosje van tien stuks. Van deze 30 centen ontvangt de kooper. volgens openlijk gepubliceerde regeeringssta - Ustieken. ongeveer 2v; cent aan waarde. De rest is belasting. En tien sigaretten voor minder dan 3 cent, dat moet natuurlijk naar „bocht” leiden! Intusschen zit de regeering niet stil en maakt reclame. Men bepaalt daarvoor een dag en dan is er fee t met gecostumeerde optochten, met tractaties van gevangenen, weezen, schoolkinderen, armen en zieken, met vuurwerk, muziek en redevoeringen. On der al deze plechtigheden doen de jongens en meisjes die lid zijn van de fascistische Jeugdorganusat es, hun best om zooveel mo gelijk van de aangeprezen waar te ver- koopen. We hebben zoo op vastgestelde Zondagen het Feest van de Rijst welke elke goede Italiaan vertikt te eten van het brood een. actie voor den fascistischen „graan- oorlog" van de Druif, van den Wijn en éénmaal zelfs vinden we het Feest van het Bier. Daartegen zijn de wijnboeren ech ter zoo te keer gegaan, dat de dag niet voor de tweede maal op het program kwam. Het Feest van de Druif hebben we de vorige week gevierd. Vooral in Rome was er veel werk van gemaakt en ’s avond-, glib berden we over de uitgezogen schillen. Nog aardiger echter was gl teren het feest van den wijn. Bij Rome, in het dorpje Marino, werd daar 20.000 liter wijn weggespoten uit zes fonteinen en wat nu niet precies de gewoonte van het fascisme is het kosue geen cent! Drommels! Enfin, onze plaats ruimte is meer beperkt dan uw fantasie En als Mussolini doorgaat met vleesch. macaroni, rijst, druiven, wijn en tabak gra tis of zelfs maar zonder bela-tlng te geven, dan zijn er mogelijkheden voor florisante statistieken! Demping wegsloot Door de vele regens der laatste dagen was het gedeelte van den weg bij den heer C. v. Diepen zeer verzwakt. Door Drechterland zal de sloot nu worden gedempt. Dit is wel gewenscht, omdat de weg aldaar zeer smal is. ken. dr Gustav Stresemann. waarbij vel- bloemen (oj*. witte rozen) bewijzen van deel neming en eerbied waren uit vrijwel all kringen. Iedere bloem vraagt een nauwkeurige ver zorging De ziektebestrijding elscht voortdu rende zorg en aandacht; het kwëeken va. nieuwe soorten, de tempezptuur de goec besproeiing de bemesting hoeveel vakken nis, tijd, verzorging (en geld) dit alles vraagt kan men zich eenlgszins voorstellen, wan neer men in deskundig gezelschap zulk eer bedrijf bezichtigt, door de lange kassen wan- delt en geniet van den rijkdom der bloemer Men staat soms verbluft, wanneer men hom hoeveel zorg. tijd, geld en arbeid een moer kost, maar die verwondering verdwijnt ei alleen bewondering blijft, wanneer men o schoonheid ziet, die aan den struik gegroete is schoonheid, die men kan bewonderer In X dorp Aalsmeer aan den rand van der Haarlemmermeerpolder, in het kleine land, aan de Noordzee, het geheele jaar door. J. HENKTON De >,testo unico” is Maar gekomen Ook de jeugd doet mee aap de algemeen? levensverdieplng der onvolprezen maand October. Den eersten den besten Maandag welke zich voordoet, worden de scholen heropend, die meer dan drie maancirn geslo ten waren. Het wachtwoord luidt' Jongens, naar school! Er zijn daar liedjes op. net staat in de kranten en de kinderen teekenen het op de vaantjes waarachter ze, onder meesters leiding, oprukken naar het scu»i- gebouw Zooals vanzelf spreekt, gaat ook dit militair. Een belangrijke verandering, ja. een om keer op onderwijsgebied gesteld natuurlijk dat het experiment slaagt maakt den aanvang van het schooljaar blonder inte ressant; we bedoelen het klaar komen van den >,testo unico” van den „eenigen De politie gaat opvoeding genieten Men neme dat niet als een uiting van ironie. Nietwaar, het is nu eenmaal een beetje mode geworden, vdoral in de groote steden, om principieel vijandig te staan te genover de politie, ook als je er nog nooit van Je leven mee te doen hebt gehad. Wij doen daar niet aan mee. Zie dit wat venijnig uitziende opschriftje. Er is in Italië veel, zeer veel, razend veel, veel te veel politie. Daar zjjn allereerst de carabinieri u kent natuurlijk bun napoleousteken en jacquet-jasjes met zilve ren knoopen en roode biezen, waarvan er twee op eiken straathoek, acht voor elk of ficieel gebouw en 20 tot 50 op elk station ■taan. Daarnaast fungeeren in de steden de metropolitan!, die er sportiever en ook kwieker uitzien en ongeveer gekleed zijn als de Bobbies der residentiestad. Beroemd is voorts het squadra mobile, dat zich per auto, flets of motorrad beweegt. Als zeer belangrijk ook wordt ons de taak afge schilderd der mllizia nazicnale, dat is de fascistische militie, die overal een handje meehelpt en tevens de eerste viool speelt om het heele geval te houden in de banen der „nationale regeering". Dan heb ben we nog veld-, straat- weg-, berg- bosch-, grens-, haven-, trein- en scheeps- polltle X zijn allemaal aparte korpsen met eigen uniformen, eigen overheden, eigen bu reaux en kazernes en van over en boven alles de PA, de publica sicurezza, die In vervlogen tijden ml schien wel eens met onze recherche te vergelijken was, maar thans uitsluitend politieke politie is. Van de carabinieri, die een grondige opleiding genieten en in tijd van oorlog een der waardevolste deelen vaiyhet Italiaansche leger uitmaken, niets dan goeds. Ook de metropolitani, die jarenlang tamelijk stun telden, maar nu keurig het verkeer regelen en met het publiek hebben geleerd om te springen, niets dan lof. De squadra mobile verdient dat ze beroemd is omdat men het aanXiaar dankt dat een uiterst gering aan tal ml daden ongestraft blijft. Maar de rest, de genoemde mllizia nazio- nale en de public sicurezza: deze twee lichamen zijn het die de toch al overdreven politiemacht opvoeren tot meer dan één mlllicen agenten op een kleine 44 millloen inwoners en beslist nergens toe dienen dan om hun mede-stervelingen het leven te vergallen. 4 der In het kleine en eigenaardige (zoo denkt de buitenlander er over) landje aan de Noordzee, waar de bodem geschikt is voor de bloemen, ofschoon er de noodige zorg aan moet worden besteedMaar ongetwijfeld zijn er nog vele Nederlanders, die geen kennis dragen van deze merkwaardigheid. Onze ha ring. bruggen, kaas, waterbouwkundige wer ken. bollenvelden en rigaren hebben de faam van ons land over de wereld gedragen de bloemen hebben ook tot dien roem bijge dragen. De Berlijner draagt ze in zijn knoopsgat, de Franschmsn werpt ze op het tooneel. de Belg geeft ze aan zijn vrouw, de Weener stuurt ze aan zjjn verloofde, de Zwitser kent ze ook en de Zweed ziet ?e op zijn tafel. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad zijn opgenomen: Hun besluit van 23 September jl. tot van eene instructie voor den en den adjunct-armbezoeker van het Burgerlijk Armbezoek blad nr. 1183); 2. het besluit meen te van 25 vastgesteld eene der ve: ordening regelende de inrichting der gemeente-pciitle 'gemeenteblad nr. 1184). Deze besluiten zijn heden ‘afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd, waar zij tevens in afdruk tegen betaling der kosten, ver krijgbaar zijn. Met het begin van de maand October zijn we opnieuw den ernst van het leven ingï-. gaan. Van half Juni tot einde September is het de tijd van vileggiatura, de tijd van buitenverblijf, van vacantie. Ge hoeft dan niet links te houden op straat, je mag na middzr acht zingen en schreeuwen, je kunt het wagen om stiekem van het ach- terbalcon uit ge tram te stappen. Kortom het is een vrij gevochten boel. Wie het een beetje doen kan en nief doen kan. maar een stand heeft op te hou den trekt de stad uit naar buiten. Het huis met heel zijn hebben en houden wordt verhuurd aan een Amerikaanschen school meester of een Engefechen ambtenaar die graag een poosje in 11 a 1 y wonen wil en geen geld heeft voor een hotel, en men gaat weg, liefst de bergen in en 1 efst niet verder dan 20 K.M. Want pa heeft natuur lijk zijn zaak of zijn kantoor, waar hjj eiken dag heen moet, en oepaald vccrdeelig zjjn de abonnement-tarieven der Italiaansche spoor- en tramwegen niet. October is echter nog niet begonnen, of. als gezegd de ernst van t)^*ven herbegint. De kranten openen eei^Tampagne tegen Frankrijk of Joego-SIavié. Mussolini houdt een speech. Er zijn massabetocglngen en ophitsende redevoeringen. Er wordt met de gewone lafheid een fascist vermoord. Men schrijft ons: Zooals wij reeds eerder berichtten, beloven de jubileum-uitvoeringen van de RK. Too- neelvereeniging „Vondel”, bij gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, iets blzonders te wor den. Opgevoerd zal worden een Indisch-tooneel- spel in drie bedrijven, getiteld „Oessin-Blan da". door Jan Tromp. ..Het Huisgezin" schrijft in een verslag over de opvoering van dit stuk. ..De keuze van het qp te voeren stuk was gevallen op een 3-bedrïjvig Indisch tooneel- spel van Jan Tromp „Oessin-Blanda", een stuk, waarin de strijd tusschen de Holland- <sche Indo-haters en de Sienjo raak wordt geschilderd in al de heftigheid der contras ten. De Inhoud is goed opgebouwd, en wat vooral voor deze stukken eerste vereischte is. in staat om tot het einde te boeien en de aandacht gespannen te houden." Naar wjj vernemen is den tooneeldecora- teur, den heer Theo Groothuizen opgedra gen speciaal voor deze uitvoeringen het décor te vervaardigen. Alles wordt in X werk ge steld om een mooie uitvoering een 30-jarig bestaan waardig te geven. Gezien de praestaties van „Vondel", vertrouwen wjj. dat „Vondel” hierin wel zal slagen. De uitvoeringen worden gegeven in de schouwburgzaal ,.’t Gulden Vlies” op de Zon dagen 19 en 26 October a.s. Wij wenschen Vondel veel succes en volle zalen. tekst” van leermiddelen, waaraan jaren lang gewerkt is. De lagere chool is verdeeld in zes klas sen Elke klas heeft één enkel leerboek dat door den Staat wordt uitgegeven en voor heel Italië gelijk is. Bij dat leerboek mogen at hans voorloopig. later zullen de resul taten besissen geen andere leermiddelen gebruikt worden dan een bijbehoorend at lasje. Aan de hand van dit leerboek zal het onderwijzend personeel moeten verklaren, vertellen, vragen stellen, en als alle zes de boeken uitgeleerd en dus even zooveel klassen doorloopen zijn, heeft het kind zijn schoclsche opvoeding achter den rug. De uitgave is prachtig; sterk, volmaakt van druk rijk geïllustreerd en boren alles boeiend. Walrechter ongerust maakt, is de grenzelooze oppervlakkigheid. De taak van den onderwijzer, die aan de hand Van zes zoo bijna onbenul! ge boekjes een veertigtal kinderen aan schoolsche kenni moet hel pen, schijnt voojioopig eerder weggelegd vcor een goochelaar dan voor een paeda- goog Het is echter, als gezegd, een experi ment. Wat is het spreekt, drakerighe d illustraties waren!abriek van Friedrich Herder, is deze nieuwe zaak geweldig gesorteerd in alle mogelijke en denkbare optische instrumen ten, van de fijnste pincetjes af tot het grootste ziefcenhuismeubilalr toe. Van de vele artikelen noemen we o.*.: Aseptische scharen en messen in alle mer ken en vormen, zoowel roestvrij als van ge woon staal; apparaten voor behandeling met ultraviolette stralenvibratie-apparaten kiezentangen; injectie-naalden en spuiten: de bekende record-spuiten; hechtnaalden steriele draden; de originale Hanau-hoogte- zon. de beste op dit gebied, welke de heer v. d. Kuip ook voor verhuur beschikbaar heeft; electrlsche verwarmingskussens. welke door automatische uitschakeling absoluut gevaar loos zijn en waarvan het stopcontact op alle stroomen aangesloten kan worden. zoodat dit artikel ook voor op reis bijzonder ge schikt is; verder bandages, en alle benoo- dlgde artikelen voor laboratoria van keu ringsdiensten e.d.. voor operatiekamer enz Vermelden we tenslotte nog. dat de heer v. d Kuip volledig ingericht is voor het elec- trlsch slijpen van alle mogelijke medische en huishoudelijke instrumenten en dat hij al deze genoemde en nog veel meer artikelen direct kan leveren, iets wat voor de vele doctoren uit Alkmaar en omgeving van groote beteekenis is. Wie een bezoek aan deze interessante zaak brengt en door d?n heer v. d. Kuip, die over een gedegen vakkennis beschikt, over een en ander is ingelicht, moet erkennen, dat hier een zaak is gekomen, waar Alk maar trotsch op mag zijn. De zaak wordt morgen geopend; mén zie de advertentie. Aalsmeer is één en al bloemen rozen, seringen en chrysanten vooral, maar ook potplanten al geraniums e.d. Deze cultuur dateert ongeveer van een kwarteeuw gele den. toen de blocmkweekerij een hooge vlucht nam Vroeger waren er warmoezlers en tuiniers, die boomen, aardbeien enz ver bouwden. terwijl nix alleen de kassen voor de rozencultuur een oppervlakte van 60 H.A. beslaan. Vooral de laatste jaren is zij sterk toegenomen Het vorig jaar werden er bijv, ongeveer 50 millloen stuks geveild met een omzet van pl.m. f 6.QP0.000. Er bestaat een kweekerij, die soms 25 000 rozen per claJ'op de vqjling brengt en in 1929 over t emeele Jaar rond twee en een half millioen.^Btaar staat dan ook de e^ne lange kas naast de andere, met zes ketels voor -de verwarming, die voci een temperatuur van 70 80’ in de kassen moeten zorgen. Het geheele bedrijf beslist ongeveer een oppervlakte van 2 H A. En in alle kassen rozen, rozen, rozen, rozen in 13 soorten, rozen het geheele jaer door. Of de zomerzon brandt, of de storm van November raast, oi het voorjaar guur is. of het wintert la 1890 of 1929 er zijn rozen, rozen voor de veiling en rozen die rechtstreeks door de kweekers naar het buitenland worden ge zonden ook door de lucht |ier K LM. naar Dultschland. Frankrijk, Scandinavië, Zwit serland. In het geheel zjjn er thans in Aalsmeer ongeveer 1000 bezitters van eigen kweeke- rijen. Het personeel in deze kweekerijen be staat niet alleen uit. oorspronkelijke bewo ners van Aalsmeer. Naar een kweeker ons mededeelde. Is het soms moeilijk, geschikt personeel te krijgen, terwijl er uit den om trek zooveel werkkrachten naar Aalsmeer zijn gegaan dat de boeren in de omstreker dikwijls klagen over tekort aan arbeider voor hun bedrijf. Men begrijpt, dat een der- geljjke bloemen-industrie invloed heeft o den algemeenen bloei van dit dorp aan d< grens van de Haarlemmermeer, onder der rook van d? drukke hoofdstad. Wij noemer bijv, slechts den handel in hulpmiddel^; voor de bloemencultuur, meststoffen, brand stoffen. de fabricage van kisten voor d verzending der bloemen, enz Alles staat het teeken van de bloemen, bloemen, die b groote hoeveelheden aan de veiling worde- verhandeld, die men door de straten zie vervoeren die het stationsemplacement b: de goederenwagons kleuren, bloemen het ge heele jaar door Want men begrijpt, da men In de kassen met centrale verwarmln.' van stoom of warm water en o.a installatie voor kunstmatigen regen <kascultuur 1’ hoofdzaak in Aalsmeer)' onafhankelijk i* van het jaargetijde De seringen en rozer staan er in heerlijken bloei midden in der. winter een vreemd gezicht en een be koorlijk gezicht! Een leek mocht misschien nog meenen. da’ de bloemencaituur ji kassen we! een zeer gemakkelijke en voordeelige exploitatie is Wanneer men echter iets over dit bedrjj: hoort, leert men er eenlgszins anders over ooroeelen Het is niet: plant de struiken laat groeien pluk de bloemen en te! de in komsten. De bedrijfsonkosten zijn zeer hoog er zijn goede markten en er zijn dagen, da' de rozen op de veiling een minimalen pril; opbrengen bijv, wanneer in den zomer ooi veel bloemen aangzvoerd worden van d" koude grondkweekerijen en het drukke aan bod den prijs drukt Een eigenaardige bijzonderheid in dit ver band is. dat hier, te Aalsmeer, in bestellin gen en inkomsten de invloed merkbaar wa van het overlüden en de begrafenis van den Duitschen minister van Buitenlandsche Za ken. dr Gustav Stresemann. waarbij vel' Geboren: Adrianus Jpsrph, z. van Joseph den Raadt; Christina ja Kalb en Allda van Jacoba, d. v. Rinse de Davidson; Bregje, d. Iers en Stijntje Babber; iristiaan Vonk en Hermina worden wier al ten de De H. Stoel had niet de minste zeggenschap ep stond dus niachteloos, wanneer een on derwijzer het in zijn hoofd haalde om het half uurtje „godsdienstonderricht" te gebrui ken om zijn leerlingen sceptische of ook rechtstreeks atheïstische ideeën bij te bren gen. D.t laatste was natuurlijk Wel het uiter ste. maar het kwam niettemin voor. De Oss Rom. stelde meermalen zulke gevallen open lijk aan de kaak. Dat is nu voor goed afgeloopen. De Bis- schop stelt in het vervolg persoonlijk gods dienstonderwijzers aan. die hij kiezen kan uit zijn eigen gee telijken of uit het onder wijzend personeel van den Staat. De autori teiten kunnen een bepaalden persoon wel weigeren, maar moeten dan een andere be noeming weer geheel overlaten aan de vrije keuze van den B'sschop. De godsdienston derwijzers moeten een bijzonder examen af leggen vcor de geestelijke overheid en kun nen door den Bisschop en niet door den Staat ten alle tijde zonder-opgave van redenen ontslagen worden. Tevens is het godsdien tonderwijs als ver plicht leervak u tgebreid tot het middelbaar onderwijs. Op de middelbare scholen mag het evenwel alleen onderwezen door pries ters die, op voordracht va_n den Bisschop en met goedkeuring der wereldlijke overheid door den H Stoel worden benoemd. De Paus heeft de priester:-godsdienstonderwijzers te zamen geroepen in drie groote groepen voor Noord-, Midden- en Zuid-Italië. die zich respectievelijk een week, lang in congres ver- eenigden te Milaan, Rome en Palermo. Aan de congressen van Milaan en Palermo Ylchtte de H. Vader uitvoerige brieven met Instruc ties. Het Congres te Rome werd in audiëntie ontvangen en ontving alle Pauseliike raad gevingen en goede wenschen van Z. H. Paus XI pe.soonlijk in een rede, welke bijna twee uren duurde. Hard is er in het Vatlcaan. vooral tij dens de onderhandelingen, welke naar de Overeenkomst van Lateranen leidden, en ook daarna, gewerkt om het god dlenston- derricht ook ingevoerd te krijgen op de hoo- gere inrichtingen van onderwijs, en om voor al een beetje katholieken geest te brengen in de universiteiten. Alle moeite was echter tevergeefs De reine wetenschap, aldus se nator en ex-minister Gentile, het denkend centrum van het fascismede reine weten schap mag niet gekluisterd worden in dog matische boeien. Alle leden worden verzocht op Dinsdag 14 October a.s. aanwezig te zijn op de bijeen komst. Installatie en kennismaking met\ nieuwen Moderator, den Weleerwaard' ter Teppema. Deze vergadering is voor allen hoogste gewicht. Daarom allen tegenwoordig! In verband met de plechtige sluiting van het H. Veerttg-uren-gebed in de parochie kerk van den H. Laurentlus. Aanvang oer vergadering om kwart voor negen. van het Vergadering van den R. K. Bond van Werkmeesters en ander toezicht houdend personeel St. Joannes de Dooper op Woens dag 15 October 1930. 's avonds te 8 uur in het Bondsgebouw. Agenda: Opening; Notulen; Ingekomen stukken; Installatie nieuwe leden; Spreker van dezen avond: onze Hoofdbestuurder; Mededeeling van den voorzitter; Rondvraag; Sluittag. Ook zij, die In dezen bond thuis behooren en nog geen lid zjjn. zijn allen welkom.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13