Opening Italiano tegen hoest en verkoudheid HEILZAAM en LEKKER Adr. van der Kuip Is goed en ^goedkoop’ AAIENT 21 ALGEMEENE MILITAIRE PENSIOENBOND Voor den Alkmaarschen Kantonrechter I dinsdag &pticien-I nstmmentmaker Tel. 1277 RECHTSZAKEN I PA SSA GIERSLIJSTEN ELCK WAT WILS lets over Chineesche Rijstplaatjes v 3 Ik heb de eer U uit te noodigen tot het bezichtigen van mijn welvoorzienecollectie 1 let TF F nte mi no te V hij eerst omstreeks- A. S. UUR van mijn zaak in Optiek, Instrumenten. Electro-Medische Apparaten, Staalwaren, Ziekenverplegings-artikelen, bandages. enz„ zoomede van een Electrische Slijp- inrichting voor Scharen en Mesten «a M’a M hu Een Jaarvergadering, die een protestver^adering werd Gelijkstelling van pensioen voor alle militairen verlangd X I op II a het I <1 de heer Strafzitting van Vrijdag io October K w m D( vooral schetst h met een aansporing tot tot rechtsherstel te n t< Li kl Z< Ct d< geschiedenis van de an- i 1 i 1 i A< di W 60 eei Ge 53! <1 s I I 8 b I z v 6 t 0 e K Weg met De Geer! De voorzitter bestreed hierna in een uitvoe rig en arrogant betoog de rede van den heer Suring. Als spr. deze rede aanhoort en aan niets anders denkt, dan lijkt er geen twyfel te be- on bij te 1 gei I 1 Bu d F - C d n ge- bel Pk die heden -de straf- hield echte» rekening met den door werkloosheid minder gunstigen toestand van des overtreders huishoudkas en legde f a boete of a maal a dagen hechtenis op. den. Voor den K. R. O. zal een rede gehou den. terwijl manifesten zullen worden ver spreid. Voorts zal de Kluner herhaaldelijk her innerd worden aan haar uitspraak inzake gelijkstelling van de Nederlandsche militai ren met de West-Indische militairen. In de afdeelingen zal een vernieuwde actie ge voerd worden, vóór 15 December. Spr. spoort allen aan om eendrachtig sa men te werken tot verkrijging van recht. In de Unie te Alkmaar vergaderde Zater dagmiddag de Algem. Millitaire Pensioen- bond in Nederland Ruim zestig afdeelingen waren vertegenwoordigd terwijl ook aanwezig was het Tweede Kamerlid, de heer Suring. Een nachtelijke werkzoeker met licht- en bandenpech De 18-jarige arbeider Gijsbertus Joh. H. wonende te Alkmaar, zich op 30 September in werkeloozen toestand bevindend, had het rijwiel gepakt met het nobele doel om op alle manieren werk te zoeken en zich begeven naar IJmuiden ten einde daar te trachten zich te doen aanmonsteren op een stoomtrawler voorwaar al geen ideaal vooruitzicht voor een landrot. Hem werd alstoen aangezegd om des 's avonds ten 10 uur op het kantoor 'eruv te komen en tengevolge van die tegenslag werd zijn vertrek naar huis belangrijk vertraagd. Bovendien werd hij ook nog geplaagd met een legen voorband en als gevolg van een en B33 De kronkelwegen van het provinciaal waterleiding bedrijf Op grond van het feit, dat hij zich niet had doen aansluiten bij het waterleidingbedrijf, alhoewel zijn woning zich bevond binnen 40 Meter van den as van den weg, waarin de hoofdbuis van het waterleidingbedrijf was geplaatst, stond terecht de 64-jarige heer Willem BI. te Uitgeest geboren en schil der te Zuid- en Noord-Schermer ter zake overtreding der plaatselijke bouwverorde ning. De heer BI. persoonlijk present, deelde evenwel mede aangesloten te zijn geweest, doch dat deze aansluiting weer op vordering van de maatschappij was verbroken, omdat de heer BI. had verzuimd de gevorderde som. persoon verschenen, gaf Hij is maar 'n bakkertje met een klein bedrijf en wordt veelal wel willend geholpen door zijn zwager Jacob de Wijs, een gewezen bakker, thans land arbeider. Deze hulp kon hem alstoen niet verstrekt worden en moest alzoo zijn volon tair, 'n stevige 17-jarige jongen, die het vak moet leeren en dus volgaarne meewerkt, noodgedwongen bijspringen, temeer omdat de bakker, die niet al te sterk is, nog, uitging van het standpunt: of het niet al te mal was, dat de zooveel meer bejaarde pa troon moest nachtwerken, terwijl zijn flinke jonge leerling rustig in Morpheus armen ge vleid lag. De heer ambtenaar moest dit vol komen toegeven. De jongen zou zeker niet van het werk bederven en bovendien was die arbeid heilzaam voor zijn vakontwikke ling, maar de wet liet het nu eenmaal niet toe en moest straf worden toegepast. Ge vorderd werd alzoo f 2 boete of 2 dagen, doch de Kantonrechter gebruikte ook nog het snoeimes en veroordeelde tot f 1 boete of 1 dag, den bakker tegen herhaling waarschu wend. Geen enkele tak van kunstnijverheid wordt door de Chineezen zóó beöefend als de kalligrafio (waartoe hun ornamentaal teekenschrift zich zoo bijzonder leent) en de schilderkunst. Vandaar dat men er geen tempel, pagodo of woonhuis vindt zonder tal van soms prachtige en artistieke versieringen, 't zij met letters, 't zij met allerlei plant- of dier-ornamenten, maar vooral met grootere of kleinere schilderijen. Wat deze laatste betreft als „drager” van’ ’t schilderwerk kiest -de Chinees ge woonlijk ofwel zij, of rijstpapier. Dit zachte en altijd sneeuwwitte papier (natuurlijk niet in den zin als 't onze) is afkomstig van den z.g. Rijstboom (totrapanax). Feitelijk is 't echte rijstpapier niets anders dan 't merg van dezen boom, van boven naar beneden opengesneden, afgerold en gewoon lijk glad geperst. Zelden of nooit zal men dubbele of samengevoegde vellen ervan vinden. De Chineesche schilderkunst zelf volgt in heel haar voorstellingswijze en historische ontwikkeling bepaalde vaste en eeuwenoude wetten, waarvah de diepste wortels, naar 't schijnt, altijd weer te vinden zijn in haar nauwe verwantschap met den kalhgraphie. Ofschoon 't schilderen in olieverf al sinds overoude tijden aan de Chineezen bekend is, speelt 't tot op den dag van heden in ’t gewone leven zoo goed als totaal geen rol. Oostindische inkt en water verf beantwoorden, vooral om hun licht- vloeibaarheid, geurigheid en vrijheid- van vetstoffen, meer aan den smaak der Chi neesche schilders. Daarnaast wordt, voor bizondere monumenteele werken, soms nog wel 'n soort van „fresco"-techniek toege past. half drie te Alkmaar op den Kennemerstraat- weg arriveerde en daar tot overmaat van ramp door een agent werd aangehouden en gever baliseerd ter zake het rijden zonder licht, daar de werkzoeker, niet denkende zóó laat terug te zijn, zich niet van een fiets lantaarn had voorzien. In verband met dezen samenloop van miseres, werd des rechters hart bewogen en kwiteerde hij de nota met 1 gulden of 1 dag, toen het rampspoedige jongemensch Vrijdag terecht stond. Rondvraag De afd. Baam bepleit pogingen om een eigen afgevaardigde naar de Kamer te stu ren; spr. noemt daarvoor den heer Brand wijk. De voorzitter is daar niet voor en meent, dat een belangengroep in de Kamer niet tot het doel brengt. De gepensionneerdeh moeten zorgen, dat hun vertegenwoordigers hun belangen in de Kamer verdedigen. Spr. zal nooit en onder geen voorwaarde naar de Kamer willen, noch voor een belangen - partij, noch» voor een politieke partij. De gepensionneerden leven over het algemeen in A. M. P. wil noch Rood, noch R. K. noen C. H. noch A. R., doch het herstel van het recht voor de gepensionneerden. De afd. Apeldoorn brengt hulde aan den heer Suring voor zijn verschijnen op deze vergadering, waar veel critiek op hem is uit geoefend. O De heer Klooster, hoofdbestuurslid, hield een inleiding over het onderwerp ..Op naar de Eenheid”. Spr. wijst op de laatste vijftig jaren in de vakbonden en dere organisaties, die ook machtig blijken te zijn door eendracht. Acht jaar geleden kwam er eenheid tus- schen de vele bonden van oud-gepension- neerden. de A. M. P. telt 3200 leden; doen het ledental kan grooter zijn; er zijn onge veer 30.000 oud-gepensionneerden van land en zeemacht en Koloniën. Spr. eindigt met een aansporing om leden te werven., De voorzitter brengt dank aan alle aan wezigen, speciaal den heer Suring; het eeni- ge wat spr. tegen den heer Suring en zijn partij heeft, is. dat deze niet tot de rich ting van den A. M. P. behoort. Spr. brengt den heer Suring hulde en dank voor zyn sportieve daad om te verschijnen op een vergadering, waar kritiek wordt uitgeoefend op een stelsel, waarvan hy de geestelijke vader is. Spr. hoopt, dat van dit bezoek de beste vruchten voor den A. M. P. mogen ge plukt worden. De A. M. P. zal hulde bren gen aan lederen volksvertegenwoordiger, -lie de belangen van denA. M P. verdedigt. (Ap plaus). Spr. eindigt met den wensch, dat het vol gend jaar het gewenschte succes bereikt zal zjjn. Hierna sluiting. had stukken, ambtenaar het houden betoogde dat het hier weer bet»ef^de oude geschiedenis met het provinciaal bedrijf. Hoewel spreker de aansluiting bij de water leiding nuttig en van groot hygiënisch belang achtte, kon hij zich niet vereenigen met de wijze, waarop de maatschappij de tot aan sluiting verplichten meende te moeten dwin gen tot betaling van de voor eventueele le vering van leidingwater gevorderde som door middel van de strafwet, hoewel zulks een zuiver civiel rechterlijke aangelegenheid aan belangde. De maatschappij sluit een contract af, waarop de belanghebbende wordt aan gesloten. Blijft echter de betaling uit, dan wordt Me aansluiting weer verbroken en de burgemeester van de desbetreffende gemeente in kennis gesteld, dat bedoelde ingezetene aansluiting heeft geweigerd en zich derhalve aan overtreding der bouwverordening heeft schuldig gemaakt. Dit is natuurlijk onjuist omdat men hier te doen heeft met overmacht, maar de maatschappij, die gehouden is een civiele vordering tegen den onwilligen betaler in te stellen.vmd het goedkooper en minder omslachtig, zich door toepassing van de strafwet recht te verschaffen. Wat de amb tenaar echter een ten eene male onjuiste wetstoepassing vond. De maatschappij is dan ook reeds meermalen door diverse kantonrechters, o-m. te Zutphen in het ongelijk gesteld en ook de Hooge Raad heeft in dien geest uitspraak gedaan. Re- sumeerende requireerde de Heer Ambte naar ontslag van Rechtsvervolging en gaf voorts den wensch te kennen, dat in de pers deze zaak iets meer breedvoerig zou worden behandeld. De heer Kantonrechter, zich volkomen vereenigende met hetgeen door den Ambte naar van het O.M. dienaangaande was aangevoerd, achtte eveneens overmacht aan wezig en ontsloeg den heer BI., wat diens strafrechterlijke aansprakelijkheid betrof, van alle rechtsvervolging. Dit ontslag heeft natuurlijk geen betrekking op de civiel rechtelijke stappen, die de maatschappij tegen den weigerachtigen contractant eventueel zal gelieven te nemen. Van andere zijde weëd ons opgemerkt, dat de voorstelling der zaak, als door den heer Ambtenaar gegeven, niet geheel juist is. Immers De tot aansluiting verplichte perceel- eigenaar, die het contract heeft geteekend en zich dus contractueel heeft verbonden de vastgestelde som voor waterlevering te voldoen, ongeacht of hij dit water al dan niet verbruikt, kan natuurlijk weigeren na aan sluiting deze bepaling na te komen en meent dan strafrechterlijk vrij uit te gaan. Het provinciaal bedrijf daarentegen som meert dan den nalatige voor de verbreking van de aansluiting aan de hoofdbuis zorg te dragen, daar het bedrijf niet gehouden is een aansluiting te dulden, terwijl de con tractant de betaling voor eventueele water- leverantie weigert. Deze aansluiting wordt dan in opdracht van den aangeslotene zelf weer verbroken en verkeert hij terecht in een toestand niet te zijn aangesloten, zoodat de verordening met alle recht en reden op hem kan worden toegepast. Dit is de definitie, die het prov. bedrijf aan de onderhavige kwestie geeft. De zwakke baas aan 't werk en de sterke knecht in bed De toepassing der arbeidswet kan soms tot tragi-komische toestanden aanleiding geven. Heden stond terecht de heer Willem K., 'n 42 jarige te Spanbroek geboren en te N.- Scharwoude zijn bedrijf uitoefenende brood bakker, aan wien was ten laste gelegd, over treding der arbeidswet, aangezien hij in dén nacht van 4 op 5 October zijn inwonenden knecht tusschen 7 uur ’s avonds en 6 uur 's morgens werkzaamheden had doen ver richten. De heer K., in het feit royaal toe. schen de oud-gepensionneerden en de actief- dienenden dan weet spr. dat er nog een groot 1 verschil is. I Spr. hoopt dat er verheldering mag komen F tusschen de A. M. P. en de R K. Staatsparty I ën dat hij van deze party ook zoo kan spre. I ken als van andere partyen. We mogen de I goede bedoelingen van de Kamerleden niet in I twijfel trekken, doch de R K. Kamerleden I en de R. K. bladen mogen ook niet in twyfel I trekken de goede bedoelingen van Ter Laan I en anderen. I Spr. hoopt, dat het geluid door den heer I Suring gesproken mag doordringen tot de I R.-K Pers, die er wel eerts anders over denkt. Het is fout van de Volkskrant en De Mor- j gen de eerlyke bedoelingen van de A. M. P. I in twyfel te trekken. In alle opzichten accep- I teert spr. wat de heer Suring zegt. De heer Suring heeft de door spr. ge- I noemde voorbeelden niet aangevallen. Hy 1 vertrouwt, dat de oud-militairen geen mis- I brulk van de Stlchtingswet maken, maar men I mag niet meer een beroep doen op eergevoel als het rechtsgevoel gekrenkt wordt. De oud- De verkeerde jas schoot hem in de verkeerde keel Een in 1898 te Westerblokker geboren en te Alkmaar wonende grondwerker met name Sijfert B., mag zich verheugen in het geluk kig bezit van een motorrijwiel benevens een officieel erkende behendigheid, een derge^ lijk voertuig te kunnen bedienen. Op 2 Sep tember was hij er dan lustig met zijn motor op uit getrokken, doch werd al heel spoedig in zijn reislust geremd door den agent van politie Jonker, die hem op de Kanaalkade aanhield ter informant naar nummer en rijbewijs, welke documenten helaas met aan wezig bleken te zijn, omdat de motorrijder tot zijn ontsteltenis moest ontwaren, dat hij deze papieren had achtergelaten in een jas, die hij momenteel niet aan had. Hij invi teerde als nu den agent, die het excuus niet voldoende achtte, mee te gaan naar zijn huis, teneinde zich van de waarheid zijner be weringen te overtuigen, welk aanbod echter niet werd geaccepteerd, met gevolg dat de toon der conferentie zoo langzamerhand niet meer voldeed aan de elementaire vereischten der burgerlijke beleefdheid en uitreiking der gebruikelijke bonnetjes voor twee over tredingen plaats vond. De heer Sijfert B. stond alzoo heden te recht en was gedwongen de materieele feiten te erkennen. Omdat de» comparant niet bepaald hoffelijk was opge treden tegen den verbalisant, achtte de heer ambtenaar zulks een verzwarende omstandig heid en werd gerequireerd z x f 6 boete of 2x6 dagen. De plaatsvervangende Kanton rechter mr. Lahgeveld, zitting waarnam. Rede Kamerlid Soring Het Kamerlid, de heer Suring, dankt voor de ultnoodiglng. waaraan h(j zich verplicht achtte gevolg te moeten geven. Voor een groot deel zyn er misverstanden, doch spr. is er van overtuigd dat die mis verstanden wederzijds uit den weg moeten en kunnen worden geruimd. Spr. twijfelt er niet aan, of de A. M. P. en spr. staan op hetzelfde standpunt: zoo veel mogelyk in den toestand van de oud- gepenslonneerden verbetering te brengen. Openingsrede. De voorzitter, de heer F. Brandwyk, open de de vergadering met een woord van wel kom tot de afgevaardigden en tot de ver tegenwoordigers van de zusterorganisaties. In het byzonder heet spr. welkom het Tweede Kamerlid den heer Suring, die voor de oud- gepensionneerden geen onbekende is. (Ap plaus». Spr. stelt het op prijs, dat de heer Suring deze vergadering wilde bywonen. om sich beter te kunnen oriënteeren. Spr. deelde mede, dat het H. B.-lid, de heer Wyk, tamelijk ernstig ziek is en stelt voor hem een telegram te zenden, daarbij den groet van de vergadering te zenden en de beste wenschen uit te spreken voor zijn spoedig herstel. (Instemming). Dank brengt spr. aan de afd. Alkmaar voor de buitengewone wijze, waarop zy deze vergadering heeft voorbereid; voor de keu rige ontvangst brengt spr. zyn harte! ij ken dank. Spr. schetste hierna de gevoerde actie van het voorbije jaar. waarin de A. M. P. tot den krachtigsien Bond voor gepensionneerden militairen geworden is. Spr. uit gevoelens van dank aan allen, die de belangen van de A. M. P. en daarmee die van de oud-ge- pensionneerden gediend hebben. Spr. herinnerde er aan, dat de Bond ieder jaar een groot percentage sterfgevallen heeft; spr. herdenkt de overledenen en ver zoekt de aanwezigen ter hunne nagedach tenis eenige oogenblikken van hun zetel te verrijzen. Spr. vraagt hoe lang het nog moet duren, dat oud-militairen sterven zonder dat hun recht is gedaan. (Applaus). Er is bitterheid onder de oud-militairen. omdat vele Van hen verwezen worden naar Armenzorg. De nieuwe steunregeling is geboren uil drang vanuit de Kamer. We stellen geen prijs op voortzetting van steunverleening m den vorm van Armenzorg. Op 27 Maart kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van steunverlee- ning. De RK Staatsparty sprak zich uit tegen algemeene verhooging, Waardoor er in de Kamer geen meerderheid voor te vin den was. Tot de tegenstemmers van de motie-Ter Laan behoorden ook de Kamerleden van Pon. Möller. Kuiper. Suring e a. De Vrij heidsbond was er voor en spr. brengt dezen daarvoor hulde, als ook aan den heer Ter Laan voor de juiste verdediging. Spr. vindt het jammer, dat hy in deze hulde niet de R.K Staatspartij betrekken kan. Reeds werden spr. verwyt engedaan over den vorm van zyn kritiek. Maar aldus spr. wie geslagen wondt in zyn hoogste gevoelens voor recht, zal schreeuwen, zal gil len om recht. (Applaus). Men verweet ons demagogisch hande len; men verweet ons. dïtt wy de bepalingen van de regeling verkeerd begrepen. Is dat waar? We hebben gezegd, dat de bepalingen inzake de 280 pet. in de genoemde normen illusoir waren; de bepaling inzake de 280 pet. is een rem op den vastgestelden norm. Wie de beste kansen weet te berekenen en het meest gehaakt is. zal den meesten toeslag krygen; wie het domicilie van zyn kinderen naar elders overbrengt, krygt meer toeslag; om aftrek van het inkomen van de vrouw te ontgaan, heeft men zich slechts van zyn vrouw te laten scheiden en men krijgt z(jn toeslag. Wie een betrekking heeft en door werken er wat by verdient, werkt voor de schatkist en voor het steunfonds; zyn verdiensten worden afgetrokken. Wie voor ouderdomsrente heeft betaald, krijgt hiervan niet uitbetaald en ontvangt even veel als die niet voor ouderdomsrente heeft betaald. Door ouderdomsrente te betalen, doet men geen ander werk dan de steunregeling en de «schatkist bevoordeelen. Spr. noemt deze regeling immoreel, om dat zy uitlokt tot handelingen, die niet in een geordende maatschappij thuis hooren. De R. K. pers heeft spr. beschuldigd van het geven van verkeerde voorstellingen; spr. tart de R. K. pers om aan te toonen, dat de, feiten onjuist zyn; wanneer zy dat niet kan, dan rust op ieder rechtgeaard Nederlander de plicht mee te werken aan het doen ver dwenen van deze steunregeling. Deze nieuwe regeling dwingt tot hande lingen, die Immoreel zyn, afschuw wekken en bestrijding uitlokken. Spr. wijst hierna nog op tal van andere bezwaren; recht moet gedaan worden aan de oud-gepensionneerden; maar niet met lapmiddelen. Spr. betreurt het, dat de actief-dienenden de oude kameraden in den steek laten, om dat ze zelf van een goed pensioen verzekerd zyn. Met alle kracht, die in ons is. moeten we de banier van recht uitdragen tot ons uiteindeiyk doel. We staan tegenover een onwillige regie ring en een volksvertegenwoordiging, die van het volk vervreemd is. Met een koel hoofd, doch met een warm hart gaan we den strijd beginnen. (Applaus). Wat hun wijze van voorstellen aangaat: zoowel groote als kleine kunstenaars be kommeren zich, al bitter weinig om de wet ten van 't perspectief, alhoewel ze ook die van oudsher evengoed kennen als wij. Opvallend is ook, dat ze hun figuren ’t liefst zetten „in campo aperto”, in open veld, vaak zonder eenigen onder- of achter grond en bijna altijd zonder omlijsting. In heel hun werkwijze volgen de Chi neesche artisten nog de oude en overgeleverde regels, die hun in de „schilderschool" geleerd zijn. Natuurlijk worden ze ook m de missiescholen, weeshuizen enz. trouw opgevolgd, en 't is leuk om te zien, met wat 'n vaardigheid de kinderen hun figuren, naar de vaak reeds eeuwenoude en nooit- veranderde voorbeelden op rijstpapier schil deren. Bij onderwerpen en figuren van menschen beginnen zij altijd met het hoofd „eerste streep 1” en eindigen met den voet- of schoenzool, 't Zelfde princiep geldt voor 't schilderen van vogels, visschen, viervoeters, van bloemen, hoornen en krui den. „Alles heeft ’n begin en 'n eind.’’ Op die manier teekenen en schilderen velen vaak hun leven lang altijd maar 't zelfde voorbeeld hun figuurtjes wijken na vijftig, zestig jaar, geen jota of streepje af van de werken hunner jeugd Integendeel een streepje minder of meer dan vroeger zou niets anders beteekenen dan een „fout" en hun stuk tot knoeiwerk degradeeren. Wat ook met mag Probeeren. De eerste trek of streep moet aanstonds „juist” zijn. Gomelastiek, passer, lineaal en dergelijke komen in hun vak volstrekt niet te pas! Voor iemand, die „z’n vak kent”, zijn hand, penseel en verf voldoende. Bewonderenswaardig is dan ook de rou tine en vlugheid, waarmee de Chineezche schilders en schildertjes werken In ’n ommezien is 'n landschap. ’n voorstelling van bloemen, dieren, menschen klaar. En wat de laatste betreft ze houden ’t meest van bepaalde figuren uit historie, geesten-, helden- of godenwereld. Met bijzondere voorliefde gebruikt de Chinees levendige, maar teere kleuren hoe rijker en bonter, hoe mooier in hun oog. 't Spreekt dat zij, Christen geworden, hun smaak en opvatting ook overbrengen op de religieuze kunst. Nog altijd ziet men sierlijke Madonna's met kleine voetjes; en da; 't Kindje Jezus met spleetoogjes wordt voorgesteld, is gewoon 'n eisch van de „officieele schoonheid” PASSAGIERSLIJST van het m.s. „Chris tiaan Huygens” dd. 17 Sept, van Batavia vertrokken en 15 October a.s. te Amsterdam verwacht. Te Genua zijn gedebarkeerd R. F. A. Altman, fam. dr. A. J. Barto, M. F. C. ter Beek, ZeerEerw. Pastoor Beltjeqs, fam. J. M. Berlee. W. Bilderbeek, mevr. J. Bogstra Hen, mevr, en mej. Boogaard F. M. Bapar, J. C. H. Booth, fam. L. H. Bousché, J. J. Brandsma, G.'Bril, W. E. van Bunge, fam. J. Butin Bik, fam. H. Buys, W. J. Caton, R. M. Chetsingh, mevr. H. G. Cluwen Dykman, fam. G. G. A. W. Coenraad, Hr. Coutin, R. Coblet, fam. Joh. M. Cremer, J. B. Daelman, C. L. J. Damme, fam. ir. F. V. Deeleman, H. Delorme, fam. M. A. Dutrieux, Hr. Edwards, fam. S. J. Engelen berg, fam. J. H. Enter, F. Eyzendoorn, mevr. A. A. Felsv. d. Geugten, mevr. Foek Jin LimTjiong, G. J. Gladimans, W. Golstein, H. Gottlieb, Ta- Ph. Ade Graaff en echtg., fam. P. W. Groothuis 'Kuyper, F. H. Gusdorf, Ch. Ed. van Haastert, F. W. Hageman en echtg., C. E. yardement, mej. E. Harpman, R- F. Hartog.en echtg. E. V. Herrebrugh en echtg-, fam. C- Hesse- link, fam. A. Hiddema, mej. D. E. Hitchcock, A. K. Hofman, J. A. van Hogezand en echtg., G. J. C. A. Honig, dr. Irmie, fam. H. at Jongh, H. L. van Itallie, fam. H. de Jager, J. Jansen, Jap Sin Fong en echtg., A. Jonge ling, fam. S. G. de JonghElverdmg, H. W. Julsing J. J. Kempff, A. J. Kcmpff, mevr. F. Kestler, mevr. F. J. E. Keuchenius— Houbolt, C. A. Kleingeld, A. Klein, mevr, de wed. D. KlikBakker, C. de Koning, fam. E. Kragtv. leperen, B. Krius, A. A. Kroonberg, M. Kummer en echtg., mej. A. S. Lankeren, W. M. Lans en echtg., G. Laubender, fam. L. Leefors, K. van Lennep, C. G. A. de Leur, H. E. L. von Lewinski, fam. B. W. Lodewijks, mej. E. Lodewijks, K. Lugtenburg, W. B. P. Mahne, fam. J. de Man, fam. S. G. A. Meyden Krebel; L. Nagel, J. N. Ohlmann en echtg., me;. A. M. Oudshoorn, M. Peper, mr. W. J. M. Plate en echtg., dr. D. S. Newill, fam. R. F. M. Raasvan Teyn, Hr. Ralston, A. L. Reintjes en echtg., C. J. H. Rentmeester en echtg.; dames A. L. en W. L. Resner, A. L. Reus, mej. Rietman, mevr. D. Rikh, fam. J. M. Roelants, mevr. R. Ronde, G. H. L. de Rop, F. F. A. Rijshouwer, H. J. Schaler, L.‘W. Schafer; K. Schatzel, ir. F. J. M. Schilte, mej. V. Shamier, G. Sikkens, mej. M. Simon Thomas, mej. P. Simonet, J. A. Slot, J. Smit en echtg., fam. dr. M. Soewarno, J. Stil, J. Tersteeg en echtg. W. A. Terwogt, mej. C. W. Terwogt, W. Verbeek, fam. W. P. Verhoeks, F. C. Ver- steegh, ir. H. Vestesen, fam. F. B. van Voort- huysen, mevr. J. S. Vos, fam. J. T. de Vries, fam. prof. dr. O. de Vries, fam. ir. O. S. Vrijburg, Hr. Vulp, M. E. Weinshall, F- Weski en echtg., P. Wessels, J. Weyand, J. Wichers. fam. S. Wevenberg, fam. R- V. Zolikofer, mevr. Th. F. Sijderlaan. Te Southampton zullen debarkeeren fam. R. M. Armstrong, mevr. A. E. Henning; N. T. Wamsley, fam. H. ZorabBasil. Te Amsterdam zullen debarkeeren van Alderen en echtg., fam. dr. P.R. d'Arnoul Gerkens, N. J. van Beek; A. J. de Beer, F. J. Beukers, D. Boomsma, Jongeh. E. Bakker, mej. R. v. d. Braak, mevr. C. C. M. de BrauwEngel, M. J. F. Dinger, fam. G. van Doorn, fam. T. yart Dijk. fam. G. van Doorn, lam. S. A. Ebbesen,“Radën Goenawan SoemintaSastra, J. Goldsmits, fam- C. Th. van GrondëHe, J. de Groot, P- J- C. de Hen en echtg., P. Honterman, C. Jansen; J. G. Jansen, P. J. Kamphuis, W. Kappel- man, J. J. van Kessel, J. T. Kobus. fam. W. Kroon, fam. M. E. Kunkels, fam. C. H. Laan. fam. L. LeemansCazant, Th. Leener en echtg.. R. Lieman, E. K. H- Lindeboom. G. van Lith, G. Maass, J. v. (L Meer, H. A. Mercx, W. van Paperen en echtg., F. C. Rijneveen, fam. H. A- De, RooDeutschmann, C. N. van Ftiwft mevr. M. Schoneborm Tosma 1. ’am. S. ietin’aGroote, r. Soet, A. 'an c»r Stel, F. Stevens tam. C. H. H. 1 ruien. K. Velt, F. Vmk, P. Vonk, H. G. v. d. W. de Wit. R. J. Wolzak. Te Genua of Amsterdam zal debarkeeren: fam. E. A. J. Jentinkvan Holthe. verstand en hart aangaat; waar die over eenkomst bestaat, moet er ook een weg be staan om misverstanden uit den weg te rui men. Door spr.’s optreden is de stlchtingswet niet de steunwet, zooals de voorzitter noemt veranderd. Op drie wyzen had de regeling veranderd kunnen worden. Door geiykstelling van de oude pensioenen met de nieuwe, door 00 alle pensioenen een gelyk procent van verhooging te leggen: door de stlchtingswet. De gelijkstelling is onbereikbaar. omdat de regeering daartegen prineipieele bezwa ren heeft. Het is ook nog een groote vraag of een dergeiyke gelijkstelling in alle gele deren van de oud-gepensionneerden bevredi ging zou brengen. Als voorzitter van de commissie van ver zoekschriften in de Kamer is het spr. be kend, dat het verzoekschriften regent, niet om gelijkstelling, maar om uitkeerlng vol gens de stlchtingswet. omdat gelykstelling niet zou halpen en geen afdoende verbete ring voor allen zou geven, afgezien van het feit, dat het in de praktyk onbereikbaar is. Op alle pensioenen een gelyk procent ver hooging leggen, is reeds beproefd. Door den Bond van Oud-gepensionneerden werd beproefd een toeslag van 40 pCt.; de heer Oud stelde per motie voor 70 pCt. en dacht reeds ver te. gaan, zyn motie werd ver worpen. Het is duidelyk, dat door dezen maatregel zy die het meest hulp noodig hebben, niet geholpen worden en die het niet noodig hebben meer ontvangen. De derde wyziging was de stichtingswet. Spr. herinnert aan de door den heer Boon verdedigde motie-Dresselhuys, welke by de behandeling in de Tweede Kamer door des heer Boon in overleg met den Minister zoo danig gewyzigd werd, dat verbetering ge bracht zou worden, voor zoover er behoefte aan bestond. Zoo is de motie aangenomen en door de regeering uitgevaardigd door de stlchtingswet. Hiermede staat vast, dat de hulp aan de oudgepenslonneerden het gevolg is van overleg tusschen de Kamer en de regeering; op deze wyze is het accoord tus schen de volksvertegenwoordiging en regee ring: iedere regeering, die'zeggen kan: „Wy zijn overeengekomen en tot een accoord ge komen”, staat sterk. Voor spr. staat het vast, dat al was de motie ongewijzigd aangenomen, dan zou ’t toch een doode musch geweest zijn; dan had de regeering de motie naast zich neergelegd en was niets bereikt geworden. Wie wat be reiken wil moet zich op de basis van de Kamer stellen: wy zyri overeengekomen. Op gemeenschappeiyke basis is er wat te berei ken voor de oud-gepensionneerden. Er zijn bezwaren tegen deze stlchtingswet: zy heeft te veel het karakter van armenzorg en de uitkeeringen zyn te gering. Het eerste bezwaar is volgens spr. door de wyziging in de stlchtingswet weggenomen. I In de wet wordt niet gesproken van steun, doch van uitkeering. De uitkeerlng zal ge schieden volgens de regelen bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen in K. B. opgenomen, daardoor heeft de gepensionneer- de wettelyk recht op uitkeering. aan welk recht niemand kan tomen. Spr. noemt dit een kolossaal groote ver betering. Als er verder niets w’as veranderd, dan was hiermede reeds een verandering ge komen van groote beteekenis. Op de tweede plaats is er een bezwaar, dat de uitkeeringen gering z(jn. Spr. noemt de uitkeeringen groot; in be paalde omstandigheden wordt 280 pCt. van de oude uitkeering gegeven. De motie-Oud ging tot 70 pCt. en de heer Oud dacht toen reeds ver te gaan. Een stem: Niet ieder krijgt 280 pCt.! De heer Suring: Het is volkomen waar, dat niet ieder dat krygt. maar voor hen. die het krygen, is het van de allergrootste beteekenis. Spr. geeft echter toe, dat het stelsel niet volmaakt is en dat het voor kritiek vatbaar is. De voordtter aldus de heer Suring heeft verschillende manieren verondersteld, waarop men misbruik van de Stlchtingswet zou kunnen maken. Spr. meent, dat geen van de oud-gepension neerden zich leent voor dergelyke misbruik ken van de Stlchtingswet. Een stem: Ik wel! De heer Suring: Niet speculeeren. men re- zal niemand zich van zyn vrouw laten schei den. Een stem: Er zyn er, die het doen! De heer Suring: Ik acht de oud-gepension- neerde militairen te hoog, om op dergelyke manier van de Stlchtingswet misbruik te maken. Een stem: Men speculeert op onze eer! De heer Suring: niet speculeeren, men re kent op uw eer. Spr. geeft toe. dat de Stlchtingswet voor kritiek vatbaar is, doch geeft in overweging de wet eenigen tyd te laten werken. Consta- I teer aldus spr. zooveel mogelijk gebre ken: oefent zooveel mogelijk kritiek; dat maakt u sterk en als ge komt met uw kritiek, dan zult ge de regeering bereid vinden om aan die onbillykheden tegemoet te komen door een andere wyziging. die meer bevredi ging geeft. Als men bij spr. komt en by de Kamer, dan zal deze een open oog en open oor heb ben en bereid zyn om binnen het kader van de Stlchtingswet zooveel mogeiyk aan de oud- gepensionneerden tegemoet te komen. Gun echter ook aan anderen de vrijheid om op hun wyze naar verbetering te streven en ontvang de pogingen, die zy ter goeder trouw doen, zoo mogelyk met waardeering. die als vastrecht wordt gerekend te voldoen. Nadat de Kantonrechter kennis genomen l._d van eenige deze zaak betreffende verkreeg mr. Bouês Tack, van het O.M. het woord tot van zijn requisitoir. Deze benarde omstandigheden; de heer Suring I moet niet alleen kyken naar die op deze Ver- I gadering, er zyn er onder de oud-gepepsion- I neerden, die wonen aan den zelfkant van onze I grootsteden, in stegen en sloppen; by die I menschen. gebracht aan den rand van den I afgrond, moet men niet over eergevoel spre- I ken. Wat de methoden betreft: er is wel over I .steun” .gesproken, zelfs door minister De Geer m zyn betoog in de Kamer. De heer I Suring ael: de regeering zou de motie toch I naast zich neerleggen! Spr. constateert dus I een dlctatuur-De Geer. Wanneer de Kamer als volksvertegenwoordiging een uitspraak doet en de regeering legt die uitspraak naast zich neer, dan zyn we niet ver meer van de Italiaansche toestanden af. Wanneer die mo tie ter zyde gelegd zou worden dan zouden zy die voor die motie gestemd hadden, tegen de begroeting moeten stemmen en de minister nou dan zonder centen zitten. De Geer moet weg! dat werd ook geroepen op het R. K. Onderwyzerscongres te Den Haag! (Geschreeuw en applaus). Wanneer de regeering zoo doet en de Ka merleden slikken dat, dan is het een regeering die geen dag langer mag biyven. Stemmen: Juist. (De heer Suring schudt bedenkelyk: heen). De voorzitter: Onder de oud-gepension neerden van het Indisch Leger zyn er die slechts 14 of 15 dienstjaren achter den rug hebben; hier zitten er van 40 dienstjaren, of die voor 60-jarigen leeftyd gepensionneerd zyn wegens ziekte of verwondingen. Wat kan het de regeering schelen als by gelykstelling niet allen tevreden zyn; laat ze dan geven wat recht is. Stemmen: Juist! De voorzitter vervolgt: De heer Boon heeft die motie gewyzigd om toch maar iets te be reiken en in eerste instantie komt dit voor rekening van de rcchtsche fracties. We willen rechtsherstel en niemand is in staat de rechtsgeldigheid te bewezen van het feit, dat de gepensionneerden van voor 1918 niet gelyk behandeld worden met die van na 1918. We zullen actie voeren voor verkryging van recht en niets anders (applaus). De heer Suring ziel van het woord af. Door den voorzitter werd hierna het nieuw gekozen hoofdbestuurslid, Klumpes, geïnstalleerd. Telegrammen werden gezonden naar de heeren Visscher, Groningen, en Bakker. Haarlem, inhoudende een wensch van spoe dig herstel. Dan volgde de vaststelling van de balans en exploitatierekening over 1929. I Aan de orde was hierna de begrooting I 1930, die goedgekeurd werd, zooals die v^s I aangeboden. I De heeren Wyk en Brandwyk werden als I hoofdbestuurslid herkozen. Een voorstel van de afdeeling Goes om de algemeene vergadering voortaan te hou den in het centrum des lands, werd aan genomen. De voorzitter gaf hierna een terugbllk op de gevoerde actie. Spreker noemde de actie goed en constateerde, dat die van groote invloed was geweest. De Vrijheidsbond is ons. By de C. H. is een aarzeling en velen in deze partij zyn op de hand van den Bond, doch door partijdiscipline waren ze verplicht zich te uiten zooals de party het wil; hetzelfde geldt voor de A. R. en R K. Spr. hoopt, dat die partyen ook eens voor de A. M. P. zullen gevoelen. Spr. spoort de aanwezigen, die lid zyn van een dier partijen, aan, om in hun afdee ling propaganda te maken voor de A. M P. en voor den rechtstoestand der oud-mlli- I tairen. Spr. betreurde de houding van den heer I M. v. Poll, hoofdredacteur van De Morgen, I die, nadat hy Kamerlid was, niet bleek te zyn voor de oud-gepensionneerden wat hy voor dien tyd bleek te zyn. I Spr. spoort voorts de afdeelingen aan tot meerdere actie met het oog op een in te stellen enquête naar de steunverleeningen in de afdeelingen; spr. verzocht mede te wer ken aan de juistheid van de gegevens voor deze enquête. De secretaris van het hoofdbestuur, de heer L. van Geest, hield hierna een rede over „Ons doel op het gebied van Pensioen- herziening’. Spr. noemt het een nationaal onrecht, dat militair-gepensionneerden achter staan by de burgerlyke gepensionneerden. Spr. wees op de woorden van Mgr. Aenge- nent tot de R. K. Kamerleden, om op te komen voor het recht der meest misdeel den. In de wet moet het moreele recht zoo dicht mogelyk benaderd worden, waar het geldt arbeidsvoorwaarden. Spr. noemt het een schandaal, dat 10 jaar gewacht moest worden op weduwen en weezenverzorging. Spreker roept de afgevaardigden op tot stryd voor het recht voor weduwen en wezen. Spr. schetst uitvoerig de verschillende herzieningen der steunwetten. De pensioenstortingrn noemt spr. veel hooger dan de uitkeeringen, die gedaan worden en hooger dan de stortingen, die de burgerlyke ambtenaren betalen. Spr. eindigde vernieuwde actie om komen. (Applaus). Aan de orde was hierna de vaststelling van het programma van actie voor de ko mende maanden. De voorzitter geeft deze actie in groote lynen aan. Het doel is van de oud-gepen sionneerden rechtsherstel daarnaast is het tw’eede doel: „de steunverleening moet weg!” De steunverleening is het obstakel by den opmarsch naar het recht. Daarom moet die weg, als een groote steen op onzen weg. Daar zullen we allen aan medewerken met eerljke en waarachtige middelen. Dje zyn er. Er zullen t. a. v. de gelykstelling adressen gezonden worden aan de Ministers van Fi nanciën, Koloniën en Defensie. Zoo ook inzake steunverleening en t. a. v. de weduwen van voor 1909. Aan de bladen zullen eveneens adressen gezonden worden en Kamerleden zullen be zocht worden: die zullen we vervolgen met onzen roep om recht. Uitslagen van het te voeren enquête zul len den Kamerleden worden voorgelegd. Dtfn zal zeer binnenkort een brochure tegen de steunverleening gepubliceerd voo ander gebeurde hes, dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2