Pyreneeën N Hollandsche Journalisten in de A iek GEZEGENDE OCTOBERMAAND tie I00L [MAAR TWEEDE blad BLADZIJDE 1 MAANDAG 13 OCTOBER 1930 BRIEVEN UIT ITALIË Het feest school De politie gereorganiseerd GEMENGD NIEUWS ELCK WAT WILS De Pruisische landstoeterij te Celle De meest beroemde paardenfokkerij 1126. 34 AR 9 uur HOORN ForwardD. O. S .S. WESTWOUD pan de druiven en van den wijn Jongens naar Wat ze er zagen I 21. Haag. ER MAN De kranten speech. een Tamboers en flnitopelers In de schüderachUge kleedjj van het Baskenland. lil Kostbare paarden te koop ned of 3 interiear U)den.s de H. Mis in een kerk in Baskenland. Een typisch I I /enhage 1 No. 48 atknip- irondig imière. bloed, neene DE RUGGEGRAAT VAN DE HANNO- RAANSCHE RASPAARDEN-FOKKERIJ eesch. iheld. De neme Nietwaar, ïrslapte draagt -platen, ■n. ver- ntbaar. ndingi. ie voor •n dure tioenen. icia.'lst- I-, Mid agelijks nelding Oner reinen en trekken gesproken. Zoo Juist ben ik terug van een rondreis door ds Pyreneeën, welke een groep Nederland- <he journalisten en vertegenwoordigers van itisbureaux werd aangeboden door de voort- varende Directie der Fransche Sixwrwegen in den Haag, den baron Krayenhoff. Voor de reis had men zooveel mogelijk diegenen ■ttgenoodigd. die door bereisdheld en ’n wei nig kennis van Fransche dingen in 't alge meen beter in staat zijn voor hun lezers- pdriiek diverse reisindrukken op samenvat tende wijze weer te geven. •n Volledig verslag te geven acht ik van minder belang, dan het maken van enkele op- en aanmerkingen, zoo mogelijk het ge ven van verklarende of overzlchtelijke ophel deringen. Indien het waar Is. dat men iemand ken nen kan aan de keuze zijner kranten en boeken aan zijn vrienden aan zijn denkbeelden en, lest best, aan zün natuur lijke omgangsvormen, wanneer die ten minste een waarachtig reflex zün van zijn Innerlijk vezen, dan beteekent dit. dat iemand be oordeeld wordt naar zijn belangstelling of anderszins voor alles, wat bulten zijn onmld delijke omgeving ligt. „As a man thinketh, so he is De mensch Is wat hij denkt! De moderne mensch nu, vooral de Katho liek, denkt hoe langer hoe meer in Inter nationale termen. De internationale ge dachte, waaronder de Europeesche en Oroot- Nederlandsche eigenlijk behooren, heeft voor al in de laatste jaren zich geuit in een rijke verscheidenheid van vormen. Het woelt en kookt er In sommige landen, in weer andere l<at of reageert het sterk. Juist omdat de internationale gedachte de problemen der nenschen naar de oppervlakte dringt van ons aller bewustzijn. En die problemen ze worden gesteld door de paradoxale tegenstrij digheid tusschen een scherp-geult individu alisme bij schier alle nk-oorlogsche staten en een vaak hartstochtelijke zucht naar veilig heid, vrede en goede Internationale verstand houding. Wat dit met reizen te maken heeft? O, véél meer dan u denkt! Niet alleen door lezen, maar ook vooral door reizen, door een veelvuldlger en inniger verkeer met vreemdelingen, leert men andere valken beter beAüpen. hen waardeeren en hoogschatten. De tijden, waarin één enkele man ais autocraat naar willekeur de sympa thie of het tegendeel van het ééne voor het andere volk kon decreteeren, zijn voorbij. Zelfs een dictator, zooals wij dien thans in verschillende landen kennen, is eigenlijk maar een autocraat in schijn; In werkelijkheid immers is hjj niet meer dan de bewindvoerder van een kliek of een systeem, waarin de nationale denkrichting, of de tendenzen der al of niet beredeneerde gevoelens van de groote menigte heeten vervat. De openbare meening wordt, met de nog toenemende ver scheidenheid der persorganen en parlemen taire groepen, steeds méér een weerspiegeling -van wat er zooal leeft en streeft bij het volk in al zijn lagen. Dat leert reizen u! Veertien dagen lang ben ik met mijn excel lente collega's van diverse pluimage, allerlei achakeerlngen van ons volksleven vertegen woordigende. op stap geweest door de Pyre neeën van Zuid-Frankrpk. En daarna óók door 't mooie Touraine. den ..Tuin van West- Frankrijk Sous-prefecten en burgemeesters, presidenten van Kamers van Koophandel, vai^ Syndicate d'Inltiatlve, geestelijken en voor aanstaande burgers hebben met ons, de kleine „Mission Hollandaise." zooals het heette van gedachte gewisseld. En X schijnt wel. volgens hun kranten, dat zij ons, Hol landers, hoffelijk gevonden hebben en „in telligent,” hoewel toch geenszins zonder critisch inzicht. Den Franschen is ook geble ken. dat Nederland goede, wel-tngelichte kranten heeft, waarin het woord nog vrij is! Kranten, die veelzijdig voorlichting geven. Ons hebben die vooraanstaande Franschen toen eenvoudig en uiterst beleefd gevraagd: „Maar waarom komen er niet méér Neder landers ons bezoeken? Waarom komen ze niet eens kennis maken met dit land en zijn be woners? Met onze wonderlijke Pyreneeën, onze wintersport? Of, indien dat voor de meesten te ver Is, waarom bezoeken zij dan des zomers niet eens de Touraine met haar kasteelen? Mogen wij u eens laten zien. het godsdienstonderwijs verstrekt door de onderwijzers. van niet-naleving hunner plich- staat zich niets aantrok. staal" luxe-rljtuigen niet sprekende, moet 't iedereen opgevallen zijn, hoezeer het (mijns Inziens i verre van schitterende materiaal der Fransche personentreinen voor den min deren man thans verbeterd is. ruimer gewor den. met méér licht en comfort. Be nieuw ste machines, van den Noorder-spoorweg bij voorbeeld, hebben behalve 16 wielen vier ge koppelde assen, die elk een belasting van 18 ton krijgen, waardoor een totaal adhaesie- gewicht van 72 ton wordt verkregen. Deze machtige machines zijn zonder uitstekenden schoorsteen: de uit den binnensten schoor steen ontwijkende stoom en rook wordeh belet neer te slaan, de lucht te verontreini gen en het,uitzicht der reizigers te belem meren. Reeds op verschillende gedeelten van de groote lijnen is echter de stoomkracht vervangen door electrische energie. Vooral de Compagnie du Midi (Zuider-spoorweg). die o a. de spoorwegen rond Lourdes, tusschen Bordeaux, Bette en de Spaansche grens be dient. zet met kracht de electrificatie van haar mooi net door. De frischheid en zinde lijkheid der rijtuigen van de Midi, welke we hier en daar konden bezichtigen, waren dan ook merkwaardig Tusschen twee haakjes. het bleek, dat de Fransche ingenieurs héél goed op de hoogte waren van de laatste verbeteringen op de Nederlandsche spoorwegen aange bracht. Sprekende van de exploitatle-resul- taten der geëlectriflceerde gedeelten, van den Orléans-spoorweg, meen ik. zeiden eenige deskundigen, dat de financieele voor- deelen teleurstellend bleken bij de eerste proefneming met electrificatie. Of dat in Holland óók zoo was vroeg men? „Neen, bij ons blijven dc electrische trei nen in den winter wel eens stil staan, van de kou.” zei de grappenmaker. Nu, die moeilijkheid waren ze in Frankrijk nu al te boven gekomen. Evenals in Neder land. naar men vermoedde. Het groote vraagstuk van het spoorwegverkeer in Frankrijk is het geweldig arbelders-vervoer rond groote werksteden, op enkele uren van den dag waardoor het internationaal ver keer belemmerd wordt. Dat probleem is nu onder studie Het jaar 1928 bracht naast de overwinningen van de Hannoveraansche paarden „Drauf- g'nger” op de Olymoiade en „Derby” te New-York. naast de overwinningen en plaatsingen van talrijke andere Hanno veraansche paarden op internationale tor nooien, aan de paardenfokkerij in Hannover een heele reeks schitterende successen. Het fokken van raspaarden is in Hannover sedert eeuwen inheemsch. Uitbreiding en succes waren in den loop der iaren wissel vallig. doch reeds in oude tijden ging er een hooge roep van uit. Koning Willem II van Groot-Bnttanië kocht in 1693 een deel van zijn cavalerie in Haeinover. In 1675 betuigde de hertog van Villa Hermosa aan den veldmaarschalk von Podewils. dat hij nooit een beter bereden cavalerie dan van de Hannoveraansche gezien had. Geschied kundig staat vast, dat van begin af aan de bijzondere belangstelling der vroegere lands- heeren naar de paardenfokkerij uitging. Het blijft echter de verdienste van Koning George II van Engeland, Keurvorst van Hannover, uit het oude Duitsche vorsten geslacht der Welfen, door de oprichting van de Landstoeterij Celle in 1735, aan de Hannoveraansche paardenfokkerij steun, be stendigheid en vooruitgang, nu bijkans twee eeuwen lang te hebben verleend. De landstoeterij is met de Hannoveraansche paardenfokkerij ten nauwste verbonden, en was voor haar altijd toonaangevend. Met 14 hengsten opgericht, telde zij in 1764 reeds 90 dekhengsten, en behield zij dit aantal tot de Napoleontische oerlogen. Op het einde der 18de eeuw werden regelmatig jaarlijks ca. 5000 veulens en paarden over de landsgrens verkocht. Sardinië en Neder land deden toen herhaaldelijk groote aan- koopen voor militaire doeleinden. In dezen tijd ging het streven reeds meer naar een verbetering, dan naar een uitbreiding van de fokkerij uit. De Napoleontische oorlogen beteekenden voor de landstoeterij en de paardenfokkerij een sterken achteruitgang, welke echter sneller dan men vermoed had, te boven werd gekomen. De laatste eeuw was voor de Hannoveraansche fokkerij een tijd van onafgebroken vooruitgang. Kwalitatief en kwantitatief werden buitengewone vorde ringen gemaakt. Een tweede landstoeterij voor Celle werd van rijkswege in 1925 te Osnabrück-Evers- burg met ruim 100 hengsten uit Celle opge richt, ter ontlasting van Celle. In de landstoeterij te Celle staan tegen woordig 209 dekhengsten en 50 remonte— hengsten. Gedurende den dektijd van 1 Maart tot 1 Juli gaan de dekhengsten naar de over de regeeringsdistricten Lüneburg en Stade verdeelde dekstations. De meeste en grootste stations liggen m de drassige streken van de Elbe en den Weser en hun zijrivieren de Aller, de Leine enz. Het Hannoveraansche paard in zijn edel- sten vorm wordt vooral in de omgeving der oude stad Verden en in de omstreken van de stad Lüneburg gefokt. De landbouwers aldaar houden vooral van raspaarden en zijn groote liefhebbers van den volbloed. In de zware, drassige streken van den Beneden-Weser en de Beneden-Elbe, in het regeeringsdistrict Stade en in de con treien Kehdingen, Hadeln en Wursten. wordt het sterkste Hannoveraansche paard gehouden de drager van het zwaarste gewicht, de carossier. en het arbeidspaard voor alle soorten werk. Ook hier gebruiken de fokkers gaarne een volbloedhengst, waarvan er 14 in de landstoeterij Celle staan. Paarden vrienden. die gaarne nadere bijzonderheden wenschen te weten, kunnen wij naar het „Provinzialverband hannoverscher Warm- blutzüchter” in Hannover, Leopoldstr.to of naar het adres van de landstoeterij in Celle verwijzen. In October organiseert de landstoeterij jaarlijks een groote hengstparade. Alle dek hengsten worden door de stoeterijbeambten in hun aantrekkelijke uniformen rondgeleid. Onder hun ruiter gaan de machtige, kracht volle hengsten in sierlijke quadrilles en over opmerkelijke hindernissen. Tandems, vier- en zesspannen gaan in draf of galop rond de door duizenden menschen omzoomde baan. Het rondleiden van de belangrijkste hengsten en van hun namomelingen, inte resseert vooral den fokker. Het tienspan voor de coach en het voorbrengen van de’ Celler „drafhengsten” zijn geregelde glansnummers van het uitgelezen programma, dat elk laar ongeveer 8.000 toeschouwers uit Hannover, het geheele Duitsche Rijk en het buitenland, op het stoeterijterrein te Celle vereemgt. tekst" van leermiddelen, waaraan ja ren lang gewerkt Is. De lagere school is verdeeld in zes klas sen. Elke klas heeft één enkel leerboek, dat door den Staat wordt uitgegeven en voor heel Italië geluk i-, Bü dat leerboek mogen athans voorlocpig, later zullen de resul taten besissen geen andere leermiddelen gebruikt worden dan een bübehoorend at lasje. Aan de hand van dit leerboek zal het onderwijzend personeel moeten verklaren, vertellen, vragen stellen, en als alle zes de boeken uitgeleerd en dus even zooveel klassen doorloopen zjjn. heeft het kind zijn schoclsche opvoeding achter den rug. De uitgave is prachtig: sterk, volmaakt van druk rijk geïllustreerd en boven alles boeiend. Wat echter ongerust maakt, is de grenzelooze oppervlakkigheid. De taak van den onderwijzer, die aan de hand van zes zoo bijna onbenullige boekjes een veertigtal kinderen aan schoolsche kennis moet hel- pen. schijnt voorloopig eerder weggelegd goochelaar dan voor een paeda- Het is échter, als gezegd, een experi- Be palen we ons tot de .publics sicurezza voor wie de nieuwe regeling waarover we schrijven, van toepassing is. Haar agenten zijn natuurlijk geheim, .dn burger”, zcoals dat heet en alleen voor ingewijden herken baar aan den goedkoopen chocolade-bruinen vilthoed dien ze gewoonlijk dragen en de prarapluie welke ze overal meeslepen. Hun taak is het om overal te zün. Op straat, in de tram, in cafés en bioscopen, in theaters, kerken en bü den barbier. Ze zeggen niets maar luisteren. Hebben ze het buitenkansje iemand onvoorzichtig ever de regeering of den stand van zaken te hooren spreken, dan wordt hij gearresteerd. Anders doen ze niets. Behalve natuurlijk de poltieke arres taties. welke des nachts in alle stilte moe ten worden uitgevoerd. Hun aantal maakt een dragelijke betaling ónmogelijk. Ze worden daarom uitsluitend gerecruteerd uit elementen die zeker niet uit overmatigen werklust den cngastvrUen grond van Zuid-Italië ontvluchten en naar de 'tad trekken. Ze zijn dom, onbehouwen, grof, verraderlijk en machtswellustig. Veelal zijn ze volmaakte analfabeten d e geen proces-ver baal kunnen schrijven. Overtuigd van hun waardigheid. dulden ze geen verzet en scheppen ze met hun onb—onnen op treden de hachelijkste situaties. Hun geringe salaris en de betrekkelijke kostbaarheid van hun lanterfantersleven maakt ze licht toe gankelijk vcor afpersing en omkoopbaarheid. De klachten over de onmenscheiijke mis handelingen hunner slachtoffers die weige ren te „bekennen”, herinneren aan de Si berische toe tanden van somm ge stuiver- romans. En daarin we kunnen niet verder uit weiden wordt plotseling verandering ge bracht, maand, worden niet actief dienst dcen alvorens hun oplei ding gehad te hebben. Zoo heeft Mussolini gedecreteerd en nadere bijzonderheden worden voorloop g geheim gehouderf. De gcégemeente is echter niet nieuwsgie rig en heeft slechts één wen-ch: dat deze maatregel terugwerkende kracht hebbe vcor een goog 1 ment. Wat is het spreekt, drakerigheid illustraties „Frankrijk is zoo duur Dés altijd ’t oude liedje! Er is niets van waar Vreemdelingen kunnen er in den regel goedkooper wonen en reizen, dan bij zich thuis. Vraag eens aan menschen die goed op de hoogte zün van dingen in Frankrijk; bij uw reisbureau. Over al in Frankrijk zijn er nu goed-lngwrichte bureaux gevestigd voor het vreemdelingen verkeer; daar geeft of stuurt men u, op ver zoek, een lijst van hotels of famliie-penslons met prijzen voor alle beurzen, ’t Vervoer in alle klassen is per kilometer afstands goed kooper dan bij ons Dit geldt óók voor de derde klas; wier wagens in geen enkel op zicht slechter zijn dan bij ons. behalve in het „forensen-verkeer" der groote steden, in de werklledentrelnen De autocars voor toeristen zijn, vooral in de Fransche streken met een bijzonder druk vreemdelingenverkeer, niet minder goed dan de onze. Ze hebben beste, dubbele veeren; meestal zün er afzonderlijke armleuningen, of zelfs clubfauteuils, voor eiken Inzittende. Wanneer men daarbij denkt aan het zoo kostbaar onderhoud van de groote wegen in Frankrijk. de éénige waarmee de buiten- landsche toerist te doen heeft, vooral in streken als de Pyreneeën, dan kan men de betrekkelijk hooge Fransche belasting op auto’s weer billijken. Het reizen in open autocars door de bergstreken der Pyreneeen is zeker de beste manier, om al de „verhe ven” schoonheid van dat land op aange name wlfze te bewonderen. Natuurlijk moet men in het seizoen gaan. van April tot en met einde September. Hóóg in of boven de wolken, bij de Pic du Midi of in het Cir que de Oavamie. achter Lourdes, hebben we wel wat kou geleden. óók al. omdat de Midi-spoorweg, eigenaar der autocars, nog geen reisdekens verschaft als zijnde onhy giënisch. en wjj slechts wat dikker gekleed waren: Maar de uitstekende en gevarieerde menu's van de eetmalen m de prettige lan delijke herbergen langs den grooten Pyrenee- en-weg vergoeden véél. De landwijnen, li keuren, de speciale gewestelüke schotels van vleezen, wild, visch, vooral van „cèpes," „de alom-tegenwoordige eetbare paddenstoel" klaargemaakt op wel een dozijn verschillende manieren, zijn heel billijk. Helaas, ze wor den nog te weinig gekend door Nederlanders, die eens wat rust of verstrooiing in de bergen willen zoeken. „En 't reizen per trein?” „Men heeft in Frankrijk, natuurlijk veel meer dan bij ons. het groot-lntematlonaal verkeer, met él zijn eischen, voordeelen en onkosten! Daarnaast is er dan het plaatselijk net werk van spoorwegverbindingen met de naaste omgeving. de Fransche ..banlieue". Op de groote lijnen hebben wij overal meestal nieuw of vernieuwd materieel aan getroffen. Na den oorlog was er Immers een groot tekort aan personen-rUtuigen en lo comotieven, om van goederenwagens hier niet te spreléen. In dat tekort heeft men nu al zoo goed als geheel voorzien; Nederland sche kenners van spoorwegmaterleel prezen de laatste typen van personen-wagons. ook van de derde klassen, zéër Men heeft ons trouwens op de emplacementen der groote kopstations te Parijs het Noorder-, Oos- ter-, Wester-stations, de Garss de Lyons en van Orléans, de nieuwste internationale treinen laten inspecteeren. Van de „geheel- hoe wü hier leven, wat wij denken, wat wij willen, wat wjj hopen? Dat hebben we aangenomen, graag! Natuurlijk. niet iedereen kan reizen naar het buitenland maken! Maar onze menschen. die deskundig op het gebied van tourisme in Nederland zijn, hebben ons overtuigd, dat bijvoorbeeld in het afgeloopen seizoen het reizen van Nederlanders naar vreemde lan den weer erg druk geweest is, zelfs nu, waar iedereen anders klaagt over economische ma laise en slechte' zaken. Met de statistieken voor oogen mogen wij gerust aannemen, dat over „reizen en trekken" te spreken tevens ook sprekea is over aen algemeen belang. Of in elk geval over iets, dat bij ons volk algemeen belangstelling begint te krijgen. En die belangstelling ook verdient, vanwege den grooten beschavlngsfactor, welke 'n vrlena- schappelljk verkeer van de volken onderling beteekent. Daarom gaan dan ook deze en kele opmerkingen de paar volgende artikelen vooraf. den t e s t o unico” ontsiert, walgelijk chauvinisme dat er uit Helden, oorlog en nationalistische is schering en in’lag. De vooral waar ze zinnebeeldig werken moeten zijn ten deele voor kin deren funest. Maar dat waste verwachten en ook hier hangt ten slotte alles af van den onderwijzer De tweede nieuwigheid op onderwijsgebied is het van kracht worden der bepalingen van het concordaat betreffende het gods dienstonderwijs. Volgens de onderwijswet- Gentile. de eerst fascistische hervorming op dit terrein, verscheen de godsdienstleer als „vak" op den leerroost -r der lagere school Er ook al in de gezegende October- De agenten der publlca sicurezza in kazernes opgesloten en mogen Het is Forward niet mogen gelukken om den eersten thuiswedstrijd te winnen. Den geheelen wedstrijd liet het zich aanzien dat Forward verliezen zou, daar zu met geen hunner goed opgezette aanvallen succes hadden. De bezoekers daarentegen waren gelukki ger op dit punt. Het eerste doelpunt kregen ze cadeau, toen door een misverstand van Straten de bal aan den linksbuiten van D. O. S. S voor het uittrappen gaf, n.l. door te zacht terugspelen. Over het verdere verloop van den wedstrijd het volgende: Nadat het intusschen flink was gaan re genen. waardoor het veld zeer glad werd wist de linksbuiten van D. O. S. S. weder om Entius te passeeren 0— 2. Forward antwoordde hierop met eenige vinnige aanvallen, die echter totaal geen succes hadden, waarbij bleek, dat ze aan de D. O. S. S -keeper een niet te onderschat ten tegenstander hadden. Tevergeefs pro beerden Freezen Sr. en Jr. hem te passee ren. doch voorloopig althans hadden re hier mede niet het minste succes. Terwijl daar tegenover bij een aanval D. O. S. 3. we derom wist te scoren 03. Hiermede ging de rust in. Na de rust volgde direct een algemeen of fensief van Forward, waarbij uit een cor ner het eerste doelpunt komt 1—3. Hijrna wist D O S S. zich weer los te verken, echter voor korten tijd, toen wer den ze door het vurig spelende Forward wederom gedwongen zich op verdedigen toe te leggen. Uit een strafschop wegens hands even bui ten het strafschopgebied volgde dan For wards 2e doelpunt, dat door de D. O. 8. 8.- spelers zelf in eigen doel gewerkt werd 23 Forward was hiermede nog niet tevreden Géweldig werd de D. O. S. 3.-veste bstpok en wanneer Loos op een unfaire manier ge nomen wordt, volgt een penalty, die in een doelpunt werd omgezet 33 Hierop volgde spoedig het einde. Vervolgonderwijs De datum waarop d avondcut uS van bovengenoemd onderwüs h deze parochie zal aanvangen, is door be hoofd der R. K. Jongensschool, den heer M v d. Vlug», va tresteld op D nrdag 14 Octo ber as Co.,„..loc.. ...j veij..„ „a. In dr „emeertei: Andj». Wt.vtrs'.ioof en We t- woud in den loop dezer en den volgende maand een collecte worden gehouden voor d’. stichting „Tehuis voor alleenstaande Blin den" te Wolfheaen. Met het begin van de maand October zijn we opnieuw den ernst van het leven inge gaan. Van half Juni tot einde September is het de tijd van vlleggiatura. de tjjd van buitenverblijf, van vacantie. Ge hoeft dan'-qiet links te houden op straat, je mag na middernacht zingen en schreeuwen. Ie kunt het wagen om stiekem van het ach terna icon uit de tram te stappen. Kortom, het is een vrjj gevochten boel Wie het een beetje doen kan en niet dom kan. maar een stand heeft op te hou den trekt de stad uit naar buiten. Het huls met heel zijn hebben en houden wordt verhuurd aan een Amerlkaanschen school meester of een Engelschen ambtenaar die graag een poosje in 11 a 1 y wonen wil en geen geld heeft voor een hotel, en men gaat weg. liefst de bergen In en liefst niet verder dan 20 K M Want pa heeft natuur lijk zijn zaak of zijn kantoor, waar hjj eiken dag heen moet, en bepaald vocrdeelig zijn de abonnement-tarieven der Italiaansche spoor- en tramwegen niet. October is echter nog niet begonnen, of. als gezegd, de ernst van het leven herbegint openen een campagne tegen Frankrijk of Joego-Slavië. Mussolini houdt Er zijn massabetocglngen en ophitsende redevoeringen. Er wordt met de gewone lafheid een fascist vermoord. De grootste en meest kostbare paarden fokkerij van rasechte Arabische paarden, die een waarde van ongeveer 4't millioen gulden vertegenwoordigen, is te koop. Het betreft hier de wereldberoemde fokkerij te Grabbet Park in het Engelsche graafschap Sussex. De eigenares, lady Wentworth, is wegens de enorme belasting gedwongen om haar fokkerij te verkoopen. Er moeten daar verschillende paarden zijn met een stam- boom, die tot den tijd der profeten op klimt. „Het valt mU natuurlijk zwaar van mijn paarden te moeten scheiden" verklaarde barones Wentworth. „Ik heb immers een groot gedeelte van mijn leven er aan besteed om echte volbloedpaarden bij elkander te brengen en het is dus mijn vurigste wensch, dat de stoeterij, in het bezit van een rijken Engeisohrnan overgaat, die mlm werk kan voorteetteiï en voor het land kan behouden. In geheel het Oosten en in het avondland is geen enkele paardenfokkerij, die met de mijne vergeleken kan worden. De stoeterij bestaat uit 111 paarden, waarvan ik er^en- kele voor mijzelf wil behouuen. Verscheide ne dieren zijn van onschatbare waarde en voor geen geld ter wereld zou ik die willen verkoopen. Deze Arabische stoeterij werd gesticht door wijlen Wilfred Scarven Blunt, den va der van Lady Wentworth, die als landheer, paardenfokker, dichter en reiziger als een „origineel type” bekend stond. Hjj voerde ook den titel van Arabisch stamhoofd en droeg altijd Arabische kleeding. ZUn dochter is een kleinkind van Lord Byron en verwant met Shelley. ZU bracht bijna haar geheele jgugd door in de Ara bische tentenkampen der woestijn. Zjj is een onverschrokken paardrijdster, die menig wild paard wist te temmen, dat vóór haar niemand meester kon worden. Koning Fai sal van Irak bracht bjj zijn laatste reis„ naar Engeland ook een bezoek aan de Ara bische paardenfokkerij m Crabbet Park en verklaarde bjj deze gelegenheid aan de elge- nares.’dat hjj in het heele Oosten geen stoe terij kende, die met de hare vergeleken kon worden. W politie gaat opvoeding genieten Men neme dat niet als een uiting van Ironie. Nie'.waar, het is nu eenmaal een beetje mode geworden, vooral in de groote steden, om principieel vijandig te staan te genover de politie, ook als je er nog nooit van je leven mee te doen hebt gehad Wjj doen daar niet aan mee. Zie dit wat venijnig uitziende opschriftje. Er is in Italië veel, zeer veel, razend veel, veel te veel politie. Daar zijn allereerst de carabinieri u kent natuurlijk hun napoleonsteken en Jacquet-jasjes met zilve ren knoopen fcn roede biezen, waarvan er twee op eiken straathoek, acht voor elk of ficieel gebouw en 20 tot 50 op elk station taan. Daarnaast fungeeren in de steden de met ropolitani. die er sportiever en ook kwieker uitzien en ongeveer gekleed zijn als de Bobb es der residentiestad Beroemd is voorts het squadra mobile, dst zich per auto, fiets of motorrad beweegt. Als zeer belangrijk oof wordt ons de taak afge schilderd der milizia ,-iazionale. dat is de fascistische militie, die overal een handje meehelpt en tevens de eerste viool speelt om het heele geval te houden in de banen der „nationale regeering". Dan heb ben we nog veld-, straat- weg-, berg- bosch-, grens-, haven-, trein- en scheeps- politie 't zijn allemaal aparte korpsen met eigen uniformen, eigen overheden, eigen bu reaux en kazernes en van over en boven alles de RS, publlca sicurezza. die in vervlogen tijden mi schlen wel eens met onze recherche te vergelijken was. maar thans uit'luitend politieke politie is. Van de carabinieri, die een grondige opleiding genieten en in tijd van oorlog een der waardeyolste deelen van het Italiaansche leger uitmaken, niets dan goeds Ook de metropolitan!, die Jarenlang tamelijk stun telden. maar nu keurig het verkeer regelen en met het publ ek hebben geleerd om te springen, niets dan lof. De squadra mobile verdient dat ze beroemd is omdat men het aan haar dankt dat een uiterst gering aan tal mi daden ongestraft blijft. Maar de rest, de gencemde nülizla nat o- nale en de public sicuretz".: deze t” e: lichamen z n het die de toch al over/.rc .cn politiemacht opvoeren tet mee. dan éér. mulleen agenten op een kleine 44 millioen inweners en besl'st nergens toe dienen dan om hun mede-stervellngen het leven te vergallen. Het feest van de drniven en van den wijn Het eerste sermoen dat door pers, redevoe ringen en ministerieele circulaires dit jaar over onze hoofden werd uitgestort, was de weinig verkwikkelijke waarschuwing, dat we te wetn’g eten, drinken en rooken. Het gebruik van macaroni, van vleesch, van rijst, het gebruik van alles mlrdert en alleen brood wordt teeds meer geconsumeerdEen Italiaan eet momenteel precies drie malen zeeveel brood als bijvoorbeeld een Hollan der of een Scandinaaf. De regeering foetert echter voornamelijk op onze onthouding van vleesch en van druiven, omdat op het eer ste artikel een kersversche luxe-belastlng van 40 centen j>er Kilo is gesteld en omdat het tweede art kei een belangrijk deel der Italiaansche welvaart uitmaakt. Drinken doen we ook te weinig. Het ge bruik van melk tóch al zoo gering loopt met den dag terug, ondanks dat debelasting er op verlaagd is. De bijna 44 millioen Inwoners van Italië drinken te samen min der melk dan de T', millioen inwoners van ons Ueve vaderland. Maar hier zit de regee ring niet het allereerst over in. Het ergste vindt ze het dat we minder wijn gaan drin ken. ondanks het feit dat de pas uitgevonden accijns, welke catastrofale gevolgen had, na twee maanden ingetrokken werd. We heb ben van het jaar 45 millioen HL., nieuwen oogst en nog’ 30 millioen H L. over van verleden jaar. Doen we Mussolini zjjn z'n, dan zullen we dus, vrouwen en kinderen inbegrepen, per hoofd een kleine 200 liter wijn moeten drinken; welk mondje-vol in September 1930 op moet zün. Voorloopig heeft de duce allen fascistischen vereenigingen in de statuten doen opnemen, dat de led?n zich verbinden omnou ja, een stevig glas te drinken. Op en voor het welzijn van het lieve vaderland! 4 Rooken doen we ook al te weinig. U weet natuurlük dat Italië een monopolie heeft. Welnu, de jaarrekening over 1929 zag er al dus uit: Onkosten aan grondstoffen, fabrieken machines, arbeidskrach ten en wederverkoopers. 400 millioen. Totale inkomsten 3900 mUUoen. Winst 3J4 miljard of ongeveer 90 pct.! Mussolini zat tegen April van dit jaar een beetje met de aflos sing van de staatsschuld en stelde dus vast, dat er uit het tabaksmonopolie nog een half-mlljard per Jaar meer moest komen! De prijzen werden van 15 tot 30 pCt. ver hoogd ennu kan men niet meer roo ken. De dokters verbieden het. De ouders ontraden het hun zoonl. En degenen die geen dokter en geen ouders hebben, laten het van-zelf om de hoofdpijn, de keelpün en den stank, welke hun hartstocht bun, be halve de geldelljke offers kost. Stel u zich maar even voor. De meest gerookte sigaret is ..Macedonia". Die kost ongeveer 30 Hol landsche centen per doosje van tien stuks. Van deze 30 centen ontvangt de kooper volgens openlijk gepubliceerde regeeringssta- tistieken. ongeveer 21< cent aan waarde. De rest is belasting. En tien sigaretten voor minder dan 3 cent, dat moet natuurlük naar „bocht" leiden! Intusschen zit de regeering niet stil en maakt reclame. Men bepaalt daarvoor een dag en dan is er fee t met gecostumee: de optochten, met tractatles van gevangenen, weezen. schoolkinderen, armen en zieken, met vuurwerk, muziek en redevoeringen. On der al deze plechtigheden doen de Jongens en meisjes die lid zün van de fascistische jeugdorganisat es. bun best om zooveel mo gelijk van de aangeprezen waar te ver kookten. We hebben zoo op vastgestelde Zondagen het Fee t van de Rijst welke elke gcede Italiaan vertikt te eten van het brood een actie voor den fascistischen „graan- oorlog" van de Druif, van den Wün en éénmaal zelfs vinden we het Feest van het Bier. Daartegen zün de wünboeren ech ter zoo te keel gegaan, dat de dag niet voor de tweede maal op het program kwam Het Feest van de Druif hebben we de vorige week gev.erd. Vooral in Rome was er veel werk van gemaakt en 's avond- glib berden we over de uitgezogen schillen. Nog aardiger echter was gl'teren het feest van <en wijn. Bü Rome, in het dorpje Marino, werd daar 20.000 liter wün weggespoten uit zes fonteinen en wat nu niet precies de gewoonte van het fascisme is het kost-e geen cent! Drommels! Enfin, onze plaats ruimte is meer beperkt dan uw iantasle En als Mussolini doorgaat met vleesch. macaroni, rüst, druiven, wün en tabak gra tis of zelfs maar zonder belasting te geven, dan zün er mogelükheden voor florlsante statistieken! De leste unico” is klaar gekomen Ook de jeugd doet mee aan de algemeen»- levensverdieping der onvolprezen maand October. Den eersten den besten Maandag welke zich voordoet, worden de scholen heropend, die meer dan drie maanden geslo ten waren Het wachtwoord luidt: Jongens, naar school! Er zün daar liedjes op, het staat in de kranten en de kinderen teekei.en het op de vaantjes waarachter ze, onder meesters leiding, oprukken naar het school gebouw. Zooals vanzelf spreekt, gaat ook dit mi'ita r. Een belangrijke verandering. Ja. ceu ont keer op onderwijsgebied gesteld natuur ük dat het experiment slaagt maakt den aanvang van het schooljaar bizonder inte ressant; we bedoelen het klaar komen van den ,,testo unico” van den „eenigen kleefden daaraan echter ernstige fouten. Zoo moest 1 worden wier al ten de De H Stoel had niet de minste zeggenschap en stond dus machteloos, wanneer een on derwijzer het in zün hoofd haalde om het half uurtje „godsdienstonderricht" te gebrui ken om zün leerlingen sceptische of cok rechtstreeks atheïstische Ideeën bü te bren gen. D.t laatste.was natuurlük wel het uiter ste. maar het kwam niettemin voor. De Oss Rom. stelde meermalen zulke gevallen open- Ujk aan de kaak. Dat is nu voor goed afgeloopen De Bis- schop stelt in het vervolg persoonlijk gods dienstonderwijzers aan, die hü kiezen kan uit zün eigen gee telüken of uit het onder- wüzend personeel van den Staat. De autori teiten kunnen een bepaalden persoon wel weigeren, maar moeten dan een andere be noeming weer geheel overlaten aan de vrije keuze van den Blsschop. De godsdienston derwijzers moeten een bijzonder examen af leggen vcor de geestehjke overheid en kun nen door den Bisschop en niet door den Staat ten alle tüde zonder opgave van redenen ontslagen wanden. Tevens is het godsdien tonderwüs sis plicht leervak u tgebreld tot het middelbaar onderwüs. Op de middelbare scholen mag het evenwel alleen onderwezen docr pr(es ters die, op voordracht van den Bisschop en met goedkeuring der wereldlüke overheid door den H Stoel woi-den benoemd. De Paus heeft de priester -godsdienstonderwüzers te zamen geroepen in drie groote groepen voor Noord-, Midden- en Zuld-Italië. die zich respectieve!ük een week lang in congres ver- eenlgden te Milaan. Rome en Palermo. Aan de congressen van Milaan en Palermo richtte de H. Vader uitvoerige brieven met instruc ties. Het Congres te Rome werd in audiëntie ontvangen en ontving alle pauselijke raad- gevnigen en goede wenschen van Z. H. Plus XI persoonlijk in een rede, welke büna twee uren duurde. Hard is er in het Vatlcaan vooral tü- dens de onderhandellngen. welke naar de Overeenkomst van Lateranen leidden, en ook daarna, gewerkt om het god dlenston- derricht ook ingevoerd te krügen op de hoo ge re inrichtingen van onderwüs. en om voor al een beetje katholieken geest te brengen in de unlversiteiten. Alle moeite was echter tevergeefs De reine wetenschap, aldus se nator en ex-minister Gentile, het denkend centrum van het tascismc: de reine weten schap mag niet gekluisterd worden in dog matische boeien. IS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5