FEUILLETON Buitenlandsch oJ'Cieuws De kleine Bekeerling DERDE blad BLADZIJDE 1 MAANDAG 13 OCTOBER 1930 RADIO-OMROEP KERKNIEUWS JtaMBSch" of „Katholiek" De revolutie in Brazilië Rumoerige week te verwachten KORT NIEUWS ONZE OOST Indische dienst GEMENGD NIEUWS. Een aanslag op Jack Diamond BOEKBESPREKING Gemengde Buitenlandsche Berichten )e mislukte arrestatie van Otto Hahn na de inbraak op het Rokin INGEZONDEN Hoogspanning in Duitschland Het geschenk van den Paus voor Ras Tatari De kerkvervolging in Griekenland Groote overstroönilngen in Lissabon Aanrijding met doodelijk gevolg Een bevolkingsoverschot in Frankrijk De revolutionnaire beweging in Spanje De Hertog van Gloucester naar Abessynië Motorrijder gevallen Aanranding I 1 Een motie van Sanctna Virgilius ten t L ceel. Duitsche Rijksdag ia. tn, 'reit. erd: t, toe. ten, ven, den. art, ren, rek De bendeleider ernstig gewond. MJ God, heb dank voor de 17. e is ziek!" zei pater Honorius (Wordt lervoUdj. •-3 'toe. o—teM hotel, dezelfde kamer waar eenige weken T pen, 1 veel heeren binnen, de heer To- heer Robinson en doctor Cheyna Wanneer dan ook straks het in uitzicht ge stelde boekje zal verschijnen, bevattende de namen der kortinggevers, dan zal onze Mid- denstandscentrale niet nalaten tegen deze te ageeren, in het waarachtig belang van gezon de toestanden in onze winkelbedrijven. ae. Deze z.g. Inkoopcombinatie koopt zetf niets in, draagt dus geen enkel risico noch distributie kosten, laat dit alles aan den winkelier over, verleent ten slotte geen enkele contrapraestatie tegenover de te verleenen kortingen. ie. In dezen tijd van groote concurrentie kunnen kortingen van 10 tot 20 procent bij eerlijk handelen onmogelijk constant verleend worden. d« n n n D 1 I L half 1 houden. ge ik kunt pater Virgilius het met Gods hulp je. Door aan een zekere groep kortingen van 10 tot 20 toe te staan, begaat de win kelier een groote onbillijkheid ten op zichte zijner overige cliënten, die den vollen prijs moeten betalen. Kan de winkelier zijn prijken met 10 tot 20 verlagen, dan doe hij dat, doch dan voor iedereen. HET BESTUUR DER MIDDENSTANDS-CENTRALE 7 20 8 30—920’ Keulen. aad, ir. d!' >et an ag. lel Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk WINKELIERS, GEEFT GEEN KOR TINGEN AAN VEREENIGINGEN! et 0- in 4 n «ng, 1» tan, pen. lü- >en ae- il- r- Je ld er fe- re- let - mt Ige ide ui len Maar hoofd van den kleine, ook Caspar Prindl heeft mij vandaag vrién delijk goeden morgen gewenscht en gevraagd, waarover ik gedroomd had. Daarom heb ik hem mijn zakdoek gegeven, dien zijden, weet u, met de gouden kroon er op. waarvoor hij altijd zoo vol bewondering was. „Goed kind, dat ge züt! Maar zegt Prandl u anders geen goeden morgen?" Edwin schudde hrt hoofd. Mgr. Jaroaseau O.C. Apostolisch Vicaris van Gallas die Z H. den Paus zal vertegen woordigen bjj de Kroningsfeesten van den keizer van Ethiopië, zal bij die gelegenheid de volgende geschenken aanbieden die reeds vanuit Rome naar Abessynie zün verzonden. Voor de keizerin: een op hout geschilderde Moeder Gods, een kunstwerk uit de 16de eeuw; voor den keizer een schilderij uit het zelfde tijdperk voorstenende de H. Drie- eenheid en bovendien nog prachtig mozalk- werk dat in de Vaticaansche kunstwerk- plaatsen vervaardigd is. Ook in Vaticaansche kringen wordt de volle aandacht geschonken aan den school strijd in Griekenland. Met zekere voldoening heeft men hier vernomen dat de Duitsche en Itallaansche regeering reeds een krachtig protest hebben doen hooren tegen den voor genomen maatregel van de Grleksche re geering. De Itallaansche regeering treedt hier op voor de belangen van de Italianen die tientallen scholen in Griekenland onder houden. terwijl ook de Duitsche regeering reeds de noodlge diplomatieke stappen deed ten behoeve van de Duitsche schort te Athe ne. er opnieuw werk van maken. Het voor God winnen. Ja, dat moeten we. De vorst heeft immers gezegd: „Liefde kan uit dit kind alles maken.” „En de droom staat mij vandaag den gan- schen dag voor den geest; ik ben voortdurend in Endoll Hall." „Daar moet het mooi wezen!” zei Meinrad. „Wondermooi! Pater, de hal. dat Is wel het schoonst van alles. Daar staan tn X rond bij de twintig góden en godinnen en zulke kleine kerels met bokspooten. uit louter goud en manner. En aan de wanden hangen Tengevolge van geweldige slagregens, zjjn de straten van Lissabon geheel overstroomd. Op sommige plaatsen staat het water 2 M. hoog. In zeven buurten moest bet verkeer worden stopgezet. Door den enormen druk van het water sprongen op vele plaatsen de waterleidingen, zoodat het straatdek barstte. Het water drong ook binnen in het ml- Zaterdagmiddag heeft in de St. Jacob- straat te Maastricht een aanrijding plaats gehad tusachen een autobus en een wielrij der, waardoor laatstgenoemde ernstige ver wondingen opliep. Hij werd overgebracht naar het gesticht „Calvariënberg”, waar hij nog denzelfden avond aan de bekomen ver wondingen is overleden. Het was de 49-jarige handelsreizlger en verzekeringsagent M. Ha- yan on- van De directie van het Fransche Centraal Bureau voor Statistiek publiceert de vol gende cijfers over het verloop der bevolking in Frankrijk (90 Departementen) gedurende het tweede trimester. Het aantal huwelijken bedroeg in het tweede kwartaal van 1929 98050. terwijl in 1930 over dienzelfden tijd 97.283 huwelijken werden gesloten Het aantal levend geboren kinderen bedroeg in het tweede kwartaal van het vorig jaar 185 398 en in 1930 (in het zelfde trimester) 190 193. In het tweede kwartaal van 1929 zijn er 175 982 kinderen gestorven, terwijl over dien zelfden tijd in 1930 184.809 kinderen overle den zijn. Het bevolkingsoverschot bedroeg in 1929 «tweede kwartaal 9416 en in 1930 over datzelfde tijdperk 25.384. nlsterie van oorlog, het ministerie van btn- nenlandsche zaken en het hoofdpostkantoor, zoodat de'Ambtenaren naar de hooeere ver diepingen moesten vluchten. Een Inkoopcombinatie voor Haarlem en Omstreken „Ons Voordeel", waarvan het se cretariaat te Santpoort is gevestigd, ver spreidt onder onze winkeliers op ruime schaal circulaires, waarin verzocht wordt aan de Leden dezer Vereeniging (contributie 75 cent per jaar I) op vertoon van-diploma korting bij inkoopen te willen verleenen en, om de gedachten te bepalen, worden kortingen ge noemd van 10 tot ao procent. Ook te dezen opzichte nemen wij weder ons oude standpunt in en waarschuwen na drukkelijk iederen winkelier niet op deze cir culaire in te gaan 31 arrestaties In Barcelona en Sevilla. Naar nader uit Madrid gemeld wordt, zjjn te Barcelona en Sevilla In totaal 31 arresta ties verricht. Te Barcelona werd o a. de Naar verluidt heeft de Spaansche regee ring tegen alle republikeinsche leiders, die op- de veertien dagen geleden in de groote arena van Madrid gehouden massa he tooging tegen de monarchie het woord hebben ge voerd, een bevel tot Inhechtenisneming uit gevaardigd. Aangezien door de politie tot nog toe geen enkele arrestatie is verricht, neemt men aan, dat de betrokkenen tijdig gewaarschuwd zijn en de vlucht hebben ge nomen. Wel is gisteravond te Cordova de bekende Spaansche Oceaanvlleger Majoor Franco ge arresteerd. die in een redevoering uiting aan zijn republikeinsche gevoelens had ge geven. In verband met een en ander deden gis teravond geruchten de ronde, dat de politie <*n in den nacht van Zaterdag op Zondag beraamden aanslag zou hebben verijdeld. zelleers uit Maastricht. Den chauffeur de autobus treft géén schuld, daar het geluk Is te wijten aan verkeerd uitwijken het slachtoffer. „Maar daar moet ik pem over beknorren!” „Neen pater! Hïj mag niet. Zij mogen geen van allen, wijlEdwin liet het hoofd zin ken. „Wijl ik een ketter ben!" Dat woord sneed den peter door de ziel als een scherp geslepen lemmet. Hij trok het kind naar zich toe en fluis terde: „De Heiland ziet in uw hart en houdt toch veel van u.” „Ja." sprak het kind. „En u ook.” „O kind,” riep Meinrad. „dat weet God! Maar dat gij nog van mij houdt, nadat ik je wel niet vrijwillig zoo lang in den steek gelaten heb!” „V hebt immers moeten schrijven,” zei Ed win. „De kronieken! Dat is erg moeilijk. Zijt u daar reeds mee klaar?” „Klaar niet. kind. De heer abt was zoo goed om mij van de rest te ontslaan." ..Pater Meinrad." begon Edwin na een pauze. „Weet a, waarvan ik vannacht ge droomd heb? Prandl heb ik het niet gezegd, maar gij moogt ’t weten. Van thuis.” „Zoo. zoo!” Pater Meinrad streek over het Mededeeling van de ambassade te Parijs De Braziliaansche ambassade te Parijs geelt het volgende mede: De federale troepen en de politie van Bso Paulo zijn naar den staat Minas Geraes vertrokken en hebben Ouro Preto en Itajuba bezet en de rebellen persrpreid. Vrijwilligers hebben Monte Belarus en jlangueira bezet. De minister van Marine heeft twee sche pen van den Braziliaanschen Lloyd in oor logsschepen doen veranderen en onder de bevelen van officieren van' de federale marine geplaatst. Blas Fortes.^ gedeputeerde van den staat Minas Geraes' en de vroegere president Carlos Antonio heben zich met de federale mgeering solidair verklaard. Carios Antonio heeft een manifest ge richt aan de bevolking van Minas Geraes, waarin hij de antl-patriottlsche beweging bestrijdt. Te Para hebben de dlstrictsbevelhebbers en de commandanten van het flottielje van j\Tna2r>:..- den gouverneur van Para geluk- gewenscht voor de energieke wijze, waarop bjj de poging tot opstand heeft onderdrukt. De federale troepen hebben Juiz de Fora «n Barbacena bezet. Jack Diamond, de bekende bendeleider, die onlangs naar het vasteland overstak, doch weer naar Amerika werd uitgewezen, is alhier in een hotel het slachtoffer ge worden van een aanslag, waarbij hij ern stig gewond werd. In het hospitaal, waar heen hij werd overgebracht, verklaarde hij, dat drie of vier mannen zijn slaapkamer binnendrongen en op hem schoten. Hü ontkende hunne namen te weten, zoodat de politie in het duister tast omtrent hun identiteit. De oude kwestie der benaming Roomsch of Katholiek wordt weer aangeroerd in een motie van de R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Virgilius” te Delft, die voorstelt de tot nog toe gebruikelijke benamingen „Roomsch Studentenblad” en „Roomsche Studentendag” spoedigste te vervangen door „Katholiek Studentenblad” en „Katholieke Studentendag" In de toelichting wordt gezegd Het adjectief „Roomsch” behoort ver vangen te worden door „Katholiek”, om dat „Zoo, dat is derhalve geen werk voor hem?” sprak de abt. .Neen, hoogeerwaarde. Hij doet het bo vendien niet goed," antwoordde pater Augus tinus. „Nu, dan moet hij er verder zijn hoofd niet mee breken.” besliste de abt kortaf. „Honorius zal de kronieken weer nemen en Meinrad willen wij een bezigheid geven, waarbij hjj weer op verhaal komt.” Waarom het koffertje in bewaring gegeven Zoo zijn er meer vragen in deze zaak. Waarom had Hahn den portier het koffertje in bewaring gegeven, terwijl hij geen plan had om terug te keeren Indien het werke lijk waar is, zooals de lezing van de politie luidt, dat Hahn als dader of heler het vuur te nauw aan de schenen was gelegd, en hij dus den buit in den steek had willen laten. Zou het toch meer voor de hand gelegen hebben, indien hij het waardevolle koffertje op de gehuurde en reeds vooruit betaalde kamer 44 achtergelaten had en is het minder begrijpelijk, waarom hij speciaal nog eens den portier er op opmerkzaam gemaakt heeft, door hem het gestolene in bewaring te geven. Dat zou toch veeleer van nut zijn geweest voor iemand, die de kamer niet veilig genoeg achtte om een dergelijken schat achter te laten. Als bijzonderheid kan het blad nog mede- deelen, dat de portier van het hotel, die den buit dus ten slotte onder zijn berusting heeft gehad, en die aan de politie overhan digde, in verband met de in uitzicht ge stelde belooning zich om het adres der Ver zekeringsmaatschappij tot de benadeelde firma had gewend. Na herhaaldelijk schrij ven, werd hem echter door de firma Berke- meyer in een kort zakelijk briefje medege deeld, dat hij voor de belooning in zake oen diefstal niet in aanmerking kwam. Hahn kwam niet terug Hahn was weg en zou niet meer terugkee- ren. Zelfs niet om twee heeren van de Am- sterdamsche politie te ontmoeten, die dien zelfden dag omstreeks halféén met een auto bij het hotel voorreden. Zij bestelden twee kamers, terwijl één hunner in het gastenboek voor hen beiden den Raam E. B. Groen, koopman, woonplaats Amsterdam, inschreef. Deze heeren stelden zich daarop, door mid del van hun penning voor als politie-inspec- teurs, en vroegen of de heer Hahn ook in het hotel logeerde. De portier, die nu be greep wien het bezoek van de beide heeren gold, deelde hun toen mede, dat zij te laat waren, omdat de gezochte gast eenige uren te voren vertrokken was, doch dat hij een koffertje had achtergelaten. Toen dit kof fertje te voorschijn kwam, zou één der in specteurs opgemerkt hebben „ha, daar is de buit.” Daarna is in de kamer van den direc teur van het hotel en in diens bijzijn het taschje geopend. Waar evenwel de directeur van het hotel daaromtrent geen mededeelin- gen wenschte te doen, is het niet bekend wat er in die kamer plaats vond en in welken geest men over den zoo juist „teruggevonden” horlogebuit heeft gesproken. Éven later hebben de Amsterdamsche politiemannen zich met de Amhemsche recherche in ver binding gesteld; kort daarop verschenen twee rechercheurs, die in den hoteltuin werden geposteerd, om bij een eventueele terugkomst van Otto Hahn bij zijn arrestatie behulpzaam te zijn. Hun hulp behoefde echter niet te worden ingeroepen. Otto Hahn was wei zoo verstandig om met meer te verschijnen. Toch wachtten de Amsterdam mers nog tot Maandagmiddag, ongeveek vijf uur, terwijl de Arnhemsche speurders ’t eerst tegen middernacht opgaven. Men heeft het in het hotel frappant ge vonden en ook de Arnhemsche recherche liet zich n idien geest uit dat er gedurende twee dagen van posten en wachten, geen enkele andere poging tot arrestatie van den geheimzinnigen Duitscher werd aangewend, dan maar wachten op den man die niet kwam. Zoo is men onwillekeurig ook ge neigd zich af te vragen waarom de Amster- damsche politie-inspecteurs niet eenige uren voor hun aankomst de Arnhemsche re cherche met het doel van hun komst in kennis hebben gesteld en haar verzochten Otto Hahn, die toen nog in Arnhem in ‘het hotel was, zoo niet te arresteertn, dan toch te volgen en te bespieden, ten einde een eventueele poging tot ontsnapping te verijde len. De inspecteurs toch wisten, dat Hahn in het hotel te Arnhem gelogeerd was. Ja toch! Nog Iemand ziet hem. Ben in drukwekkende, sombere man met een gou den kruis op de borst, die uit de kerk komend door de kastanjelaan wandelt naar de broeikas toe. Hjj merkt toevallig, dat In een boschje naast de laan zich iets beweegt; en nader tredend ziet hü door d» boomen het kind, en hoe dit Juist de beeltenis kust. En hü hoort bet zuchten. En hü ziet, hoe het zün gelaat In de handen verbergt. En hU ziet heldere druppels door zUn ten tere vingers wegvloeien 0 Den ganschen dag bUJft bet beeld van t kind- in den tuin abt Alexander voor den geest staan. De wrok, dien hü sedert Stichtersdag je gens den kleinen ketter koestert, wUkt weer Vo°r zün vroegere gevoelens van welwil lendheid en toegenegenheid. Neen, met deze methode is X bier niets gedaan, t Kind is toch te goedhartig om er in X geheel niet naar om te zien en bet te wrwaarloozen. WIJ moeten en willen Buit aan hotelportier in bewaring ge geven Politie wachtte den Duitscher te Arnhem tevergeefs Een beattoende Bag op handen Te Buenoa-Airea wordt de beslissende Mag tegen de revolutionnairen binnen 24 uur verwacht. De regeeringstroepen willen zich tn het lent stellen van Bella Horizonte. De opstandelingen hebben bU Belem, de boofdstad van den staat Para, een neder laag geleden. Tn den staat Minas Geraes hebben de Hgeeringstroepen het spoorwegcentrum Bar bacena bezet, waarbU twee leiders van de txisurgeiiteii gewond werden en groote in- tendance-voorraden in handen van de re geeringstroepen vielen. Naar de revolutionnairen mededeelen heb ben zich in de nabUheid van Jolnville, tn den staat Santa Catherine een bstterU. een mitrallleurpeleton en 190 manschappen, benevens twee officieren, aan hen over gegeven In den staat Santa Tome zouden de gnrnlzoens van twee steden naar den rijand overgeloopen zUn. Naar verder wordt medegedeeld, hebben 1000 man, onder leiding van Generaal Costa, Je grens van Sao Paulo overschreden. geleden de geheimzinnige Duitscher Otto - Hahn met de horloges ter waarde van 25 mille een nacht verblijf heeft gehouden, zijn intrek genomen. Hij vernam daarvan het volgende: Toen op Zaterdagavond 16 Aug. j.L een eenvoudig gekleede Duitsch sprekende reizi ger met regenjas en actetasch, die verder nog in het bezit was van een klein koffertje, een kamer voor twee nachten vroeg, bestond er voor de directie van het hotel geen aan- pren. Hij schreef in lahn en noemde zich te Dusseldorp. Naar :n vreemdeling niet Nadere berichten omtrent de besetting van Barbacena Volgens berichten uit Rio de Janeiro heeft de federale regeering van den Brazlliaan- aeben staat Minas Geraes medegedeeld, dat Barbacena na hardnekklgen strijd, door de federale troepen is gezet De politieke leiders der Insurgenten José Bonlflclo Diaz en Fortes Fllho zouden bU de gevechten zUn gewond. Generaal Costa, die aan het hoofd der federale troepen Barbacena is binnenge nikt, heeft de leiders, der insurgenterx die met versterkingen aankwamen, verrast en mtwapend. Een groote hoeveelheid strijd middelen zou daarbU door de bezettingstroe pen zUn bult gemaakt. Vliegtuigen hebben levensmiddelen uitgeworpen. De opstandelingen geven toe bij Jolnville een echec te hebben geleden. Zü hadden drie dooden en 30 gewonden. Volgens door de federalen uitgegeven eommuniqué's, is het 12de regiment infan terie nog steeds verschanst te Bella Öori- ■mte. Ondanks een ononderbroken beschie ting. zouden federale vliegtuigen de ont ploffing van een aan de insurgenten tog- behoorend munitiedepot hebben veroorzaakt. In het Zuiden van den staat Minas Ge nes hebben de federale troepen Minas Geraes bezet. De troepen worden jian de Zuidgrens van Sao Paulo samengetrokken om de uit Parana komende revolutionnairen gevangen te nemen. De inbraak bij de firma Berkemeyer op het Rokin te Amsterdam is plotseling weer actueel geworden, naar aanleiding van de geruchten, die de ronde doen omtrent het terugvinden van den waardevollen buit. Ten einde eens na te gaan in hoeverre Arnhem het tooneel van een goed gespeelde comedie zou zijn geweest en men er op een gefmgeerden dader of medeplichtige zou hebben gewacht, heeft een verslaggever van de „Telegraaf” getracht in de Geldersche hoofdstad nog een en ander hieromtrent te vernemen en op kamer 44 van het deftige nietwaar? stoeltje zitten pater schrijft elkaar vooi bezig houden.” Het kind ging zitten en zag den monnik met zijn heldere blauwe oogen ernstig aan. „Zal ik u vertellen? Weet u, wu hebben op het oogenblik een fabel te leeren Vos en Ooievaar. Die willen wU nu later als een comediestuk opvoeren. Obermayer is de vos en ik ben de ooievaar." sprak hü en lachte zachtjes in zich zelven. „Obermayer is soo'n goede jongen. aegd, ik moet vragen, hoe u X maakt, en u dit briefje geven." Pater Meinrad ziet bet briefje in. X Bevat niets anders als: „Hier stuur ik U den schalk voor een half uurtje, opdat gjj hem Iets stichtends zult vertellen.” Een half uur mag hU zyn lieveling bij zich houden. O gunst! Lief kind, overbrengen, dat niet slecht maak. Maar nu gaat ge nog niet weg, nietwaar? Nu gaat ge daar op dat 1 en vertelt ge me wat? De mU in het briefje, dat wU een half uur prettig moeten leiding om dit te weigi onder den naam Otto H Kaufmann, woonachtig 1 een paspoort werd de: gevraagd. Toen de portier in de lift Hahn over het zware koffertje sprak, antwoordde hij daar niet op en deelde den portier mede van een ontbijt geen gebruik te willen maken. Den volgenden morgen (dus Zondag) reeds om negen uur was de heer Hahn beneden en behaalde den oberkellner de kosten van twee nachten logies. Hij stelde daarna den portier het meer genoemde koffertje met den kostbaren inhoud ter hand, met het verzoek het te bewaren. Verder deelde hij mede, dat als er iemand uit Scheveningen voor hem zou telefoneeren, men maar moest zeggen, dat hij om twee of zes uur weer in het hotel zou zijn. T)e heer Hahn had toen zijn regen jas over den arm en hield daaronder, zooals later bij inspectie op kamer 44 bleek, de oude actetasch verborgen. Tegen Zuiderzee-droog- legging De heer E. den Herder, industrieel te Harderwijk, heeft een vierde brochure ge schreven. waann hij opnieuw waarschuwt tegen de droogmaking van de Zuiderzee. Voor hem, zoo zegt hij, staat het als een paal boven water, dat vroeg of laat die 12e pro vincie ut één groot boeren-kerkhof zal veranderen. Hij tracht dit te bewijzen op grond van watervloeden te Harderwijk. In den staat Arizona had een ont ploffing plaats bU een filmopname, waarbij 15 personen ernstig en 25 licht gewond wer- De Hertog van Gloucester, de derde zoon van den Koning en de Koningin van En geland. vertrekt Donderdag aa. naar Abes synië, waar hy Engeland zal vertegenwoor digen bU de kroning van Koning Ras Ta- fari. Gisteren heeft de hertog een afschelds- visite gebracht bij den Koning en Koningin op Sandringhaui. Het is de eerste maal, dat een lid vsn de Engelsche KonlnklUke familie een officieel bezoek brengt aan Abes synië. De Hertog van Gloucester neemt ver schillende geschenken mee voor den nieuwen koning, o.a. een cojlectie jachtgeweren en eenige- zeer kostbare Abessynische manus cripten. die zich reeds eenige, eeuwen in En geland bevinden. Te Addis Abeba zUn speciale vertrekken voor dten prins in gereedheid gebracht. HU zal de voornaamste gast zUn, die de fees- telUkheden bUwoont. Na afloop der kroningsfeesten zal de Her tog van Gloucester in het Noorden van Abes synië gaan jagen. DINSDAG 14 OCTOBEB HUIZEN, 1875 M. Uttehtitend K. B. O.- uitzending 8.009.15 Gramofoonplaten 113012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.01 —12.15 Politieberichten 12.151.45 Con cert K. R. O.-trio 1.45—2.00 Gramofotm- platen 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.00 3.15 Praatje over knipcursus 5 00—6.00 Gramofoonplaten 6.016.15 Sportpraatje door M. Verstegen 6.15—6.45 Prof. P. J. M. Heskes: „God en het kwaad in de wereld" 6.4610.00 Uitzending van de Op. J3er Freischütz” van Carl M. von Weber. Utts, uit Aken 10.00—10.40 Concert K. R O - Salon Orkest 10.4011.00 Gramofooupla- ten 11.0012.00 Een bal omstreeks 1900. Oude dansen. HILVERSUM. Tot 6 uur: 298 M. Uit sluitend AVRO-ritrendlng 8 01—9.45 Gra mofoonplaten 10.0110.15 Morgenwijding 10.30—12.00 Concert AVRO-Kwintet 12.012 00 Concert door het orkest van het ,Asta”-Theater te Den Haag. Zang door A. F. Smoorenburg 2.002.30 Vrouwen halfuurtje 3004.00 Knipcursus 4.00— 4.30 Gramofoonplaten 4.305.00 Piano- studiemuziek door L Schmidt en E. Veen 5.005 30 Radio-kinderkoorzang 5.30—6.45 Concert door het orkest van het Theater Tuschlnski te Amsterdam 6.30 Beursbe richten 6.457.00 Gramofoonplaten 7.00—7.30 Engelsche les 730—8 00 Radto- Volksuniversiteit. Sem Dresden: „Saint Saëns” 8.018.45 Studio-uitzending van de zingende en musiceerende film „The golddiggers of Broadway” 8.4510.00 Concert. Omroeporkest Jeanne Horsten en Louis Noiret (vroolyke liedjes) 10.00 Persberichten 10.1511.00 Vervolg con cert 11.0012.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Con cert. alt en tenor 12.20 uur Or gelspel door E. O. Henry 1.202.20 Or- kestconcert 2.20—2.25 Televisie 2 25 Berichten 2.30 Schortuitzendlng 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsberichten 6.50 Concert. Sophia Tucker (zang 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert Militair Orkest 8.20 Lezing 8 35 Vervolg Militair Orkest 9 20 Nieuws berichten 9.35 Koersen 9.45 Lezing 10 05 Concert O. Wenthworth (sopraan). P. Lake (tenor). Orkest 10.50 Dansmuziek 11.3512.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS”. 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli »;.u Concert. Koor orkest ei. LANGENBERG, 473 M. 6 20—7.20 Gra mofoonplaten 9 3510.15 Gramofoonplaten 11.30 Gramofoonplaten 12 25150 Orkest concert 4.50550 Orkestconcert 8.15 Concert. Trio en zang Avrtidbijeenkomst in den Dom te Toespraak, koorzang, orgelspel. ZEESEN, 1648 M. 6.20—3.50 Lezingen en Lessen 3504.50 Orkestconcert 4.50 7.15 Lezingen en Lessen 730 Actueele potpourri door sopraan en bariton 730 Orkestconcert 8.20 Concert door het Dom koor onder leiding van Prof. Mölder KALUNDBORG, 1153 M. 1130—130 Orkestconcert 2.20430 Concert. Orkest en piano4.204.50 Kinderuurtje 730 8 20 Orkestconcert en zang 830030 Italiaanse!) concert. Orkest en voordracht. 9.5010.20 Kamermuziek. 103011.50 Dans muziek. BRUSSEL, 508.5 M. 530 Dansmuziek 6.50 Trio-concert 8.35 Orkestconcert en zang. Dtenzelfden Zondag werd bü X avondmaal der broeders voorgelezen uit de Navolginge Christi, X rijfde hoofdstuk van X derde boek. De beurt van voorlezen was Juist aan pa ter Meinrad. Met slependen tred ging hU naar het voorlezersgestoelte. ZUn oogen hadden donkere randen en zUn stem was omfloerst, toen hü begon te lezen: „De liefde is een groote zaak en een al lergrootst goed Want zü draagt haar last zonder dien te gevoelen en maakt alle bitterheid zoet en aangenaam. De liefde streeft naar boven en laat zich door geen aardsche dingen weerhouden. Niets is zoeter dan de liefde, niéts ster ker, niets verhevener, niets uitgestrekter, niets aangenamer, niets volmaakter of be ter in hemel en op aarde;als een brandende fakkelToen hü aan deze plaats kwam, weigerde zün stem. „Wat is er?” vroeg de abt. „Lees verder!" „Ik kan niet,” mompelde Meinrad. De abt vroeg verder: „Züt ge niet wel?” „Zün hart ------ - - half lulde. J)e kronieken matten hem zoo af!" meende poter Augustinus, de bibliothecaris. AMSTERDAM, 12 Oct. Een motorrijder, die vanmorgen den Hoofdweg xfreed hield eenige oogenrtlkken het stuur niet vast. Hü kwam toen in 'n kuil terecht en sloeg over den kop. Door den Geneeskundigen Dienst is hü met een hersenschudding naar het Wllhelmlnagasthuls gebracht. Te Brunns bilt tel werd een loods- schlp door een stoomboot geramd. 5 men- schen kwamen om het leven. prachtige poneelen. Naar binnen, daar links,” het kind wees, geheel tn zün droomerü op gaand. naar den kalen muur, waartegen MeinracTs ledikant stond ,Js het studeer vertrek van mün vader. Valentlnl zit asm de schrijftafel en heeft een heelen berg papier en een grooten inktkoker voor zich, mün va der leunt met zün rug tegen X venster en dicteert. Wat is hü schoon en deftig. Kjj draagt een zwarten rok. gevoerd met flu weel en een witte pruik. Mama komt binnen in een wit kleed, gaat naar vader en zegt: „Guust, laat het voor vandaag genoeg zün! ..Kom. lieve man, wees nu weer eens voor mü!" „Dadelijk, mün hart.” zegt hü- Nu gaakaa heel zacht in de hal en zingt aan de clave- cimbel het Itallaansche lied, waar hü zoo veel van houdt: Sul mare lucia l'astra l’ar- gento. Nu komt hii ook in de hak gaat zitten, hoort toe en bromt heel zacht de bos. Opeens hoort men rütuigen voorrijden en er wordt gezegd: Daaj^ bezoek! De deuren gaan open en er kc land en en lord lïal’fax en de heer De Jorxfis uit Amsterdam. Dan wordt een groot feestmaal gehouden, en al de heeren spreken erg ge leerd over de physlca en de astronomie maar mün vader is de »üste van allen: de heer De Jordis noemt hemWacht, hoe noem de hü hem ook.” Vanmiddag wordt de geopend. De zitting zal door den ouderdomsdeken, Herold (centrum) worden geleid. Zü is meer van formcelen aard. Het is echter al zeer twüfelachtig, of zelfs deze zitting rustig zal verloopen. Zooals men weet, hebben de nationaal-so- cialisten al aansekondigd. dat ze als „bruin hemden" den rijksdag zuilen binnentreden. De eerste taak van den nieuwen rüksdag zal wederom zün de verkiezing van een nieu wen voorzitter. Wül in verband met deze verkiezing eerst nog een bespreking tusschen de fractieleiders zal plaats hebben, gaan er thans geruchten, dat eerst as. Woensdag tot deze verkiezing zal worden overgegaan. Dinsdag as. komt ook de Pruisische land dag weer büeen. Ook hier verwacht men „geanimeerde debatten", daar de communis tische motie van wantrouwen tegen het staatsminlsterle en de voorstellen van ver schillende partüen tot ontbinding van den landdag zullen moeten besproken worden. Verder komt vandaag ook nog de Sklarek- commissie büeen. Maar misschien zal deze commissie, die reeds meer dan vüftig maal is bijeengekomen, eindeUjk wel tot zelf-ontbln- ding besluiten. De communisten zün van zins onmiddellUk na de opening van de zitting 'n viertal mo ties In te dienen en te eischen, dat deze lef- stond in behandeling worden genomen. De eerste is een motie van wantrouwen te gen het kabinet-Brilning In de andere wordt geëischt staking der Youngbetallngen, opheffing van de noodver ordeningen en tenslotte opheffing van het verbod van den bond van roode frontstrüders en de anti-fasclstische jeugd-organisatie. directeur van het Cataloansche dagblad „Opinion” en de voormalige afgevaardigde Company gearresteerd. Te Sevilla zün de leiders der vakvereenigingen gearresteerd, terwül de bureaux gesloten werden. In ver schillende Spaansche provincies wordt de politie in verscherpte alarmverwachting ge houden. De polltie van Barcelona is uitge rust met machinegeweren. Generaal Berenguer heeft verklaard, dat de berichten over ontdekking van een uitge breide samenzwering onjuist zün. De veilig heidspolitie te Madrid geeft echter toe, dat de toestand in verscheidene provincies on rustig ia. Pater Meinrad stond bü X venster züner cel. dat uitzog op de dorps- traat, hü strooide brood neer voor de hongerige vogels. Op zün tafel liggen de kronieken, geor dend en büeengepakt. Hü wil ze nu naar Honorius brengen, daarna echter wil nü naar de school gaan om te zien hoe zün lieveling het maakt. Niemand zal het hem beletten. Neen, niemand! Als hü zoo aan 't venster staat te müme- ren, terwül de vogels hem uit alle macht toesjilpen. wordt opeens een tengere hand in de züne gelegd en een heldere stem vraagt: „Pater Meinrad, hoe maakt U het?” O, Jezus! Wat huivering vaart door de leden van den armen man. hü siddert van vreeze en tegelük van geluk. „Zoo, Edwin! Dat is mooi van Je, dat je komt: Ik wilde juist naar beneden gaan, naar u toe, om te zien hoe ge X maakt.* „Pater Virgittaa «tuurt mü- Hü heeft ge- Op den Westkanaaldük te Neerbosch, gem. Nümegen, is een dame door een persoon, die daar per rijwiel passeerde, aangerand. De man wierp haar op den grond en dreigde haar met een mes. Na het volvoeren van zün daad wist de man te ontkomen. Hü is ver- moedelük veertig Jaar oud. De dame kon een vrü nauwkeurig signalement opgeven; tot dusver is men er echter niet in geslaagd den man aan te houden. t a. Er geen urgente reden meer is, waar om nog déze benaming geboren uit de minachting der Nederlandsche reformato ren, en anderzijds ingeburgerd als reactie op het Jansenisme, thans zou gehandhaafd blijven. b. In dezen tijd daarentegen juist het kenmerk der katholiciteit in het brandpunt der belangstelling staat. c. De Katholieken van Noordwest-Eu- ropa gevaar loopen, dat de naam „Katho liek” hun ontnomen wordt, doordat ver schillende protestantsche stroomingen zich „Katholiek" gaan noemen, daardoor niet alleen verwarring stichtend, doch tevens het heilig alleenrecht der katholieke ge meenschap op dezen naam aantastend. d. Dezelfde stroomingen, indien zij de Kerk van Rome nog katholiek noemen, deze toch slechts willen voofstellen als eene sectie van het „algemeene" Katholi cisme, en haar als Roomsch-Katholiek in den hoek duwen. e. In intellectueele kringen de term „Roomsch" thans veelvuldig als burgerlijk en krenkend wordt gevoeld, daar zij in Noord-Nederland de herinnering wekt aan het onmondige en onzelfstandige Katholie kendom van een eeuw terug. f. Bezuiden den Moerdijk de benaming „Roomsch” totaal niet gebruikt wordt. De term „Roomsch-Katholiek” is even eens te verwerpen, omdat „Roomsch" niet eene nadere specificatie van Katholiek is de 4 kenmerken der H. Kerk staan volkomen gelijkwaardig naast elkaar. Roomsch-Katho liek is dus misleidend, daar de Roomsche Kerk indentiek is met de Katholieke Kerk. Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: J. M. Baarslag, leer. M. O., Amersfoort; A. J. W. Brückel, ’s-Gravenhage H. J. Koerts, Leiden, beiden adm. ambt. Binnn. Best.; ir. M. J. van den Brand, landbouwcons. Landbouwvoorkchtingsd., Arnhem. Verlofgangers: J. Spits, hoofdboekh. Staats spoor- en tramw., ’s-Gravenhage; M. B. Meijboom, comm. bij ’s Lands Kas te Malang, 's-Gravenhage; mej. E. E. Buyten ond. ae kl. b/h openb. Westersch L. O., ’s-Gravenhage; A. J. Ch. Chatelin, lid der Weesk. te Makasser, Arnhem; H. J. Bos schart, adj.-comm. Staatssp. en tramw., ’s-Gravenhage; P. C. C. W. Schraa, techn. ambt. 3e kl. P.T.T., Amsterdam; M. van Zwieten, Alphen a/d Rijn; dr. C. P. A. Dieben, ’s-öravenhage, beiden gouv.-vee- arts; G. A. Burgerhoudt, ass.-res. Binn. Best., Bussum; F^L. de Tyssonsk, comm. Staatssp. en tram^., 's-Gravenhage; P. H. Dal, hoofdopz. Dienst Mijnb. Utrecht; J. M. Canisius, waarn. refer, gouvernementsk. te Soerabaja, Maastricht; F. W. Flissinger, contr. ae kl. P.T.T., 's-Gravenhage; mej. N. C. Vrossink, comm. Centr. Kant. v/d. Statistiek, ’s-Gravenhage; me;. J. A. J. Franz, comm--redactr. Dep. van Fin., 's- Gravenhage; mej. J. A. Fisser, comm. Staats spoor- en tramw., Nijmegen; F. D. Heuve- hnk. Zaandam; T. L. Lanjouw, de Bilt, ond. ie kl. openb. Westersch L. O.; mej. E. E. Buijten, ond. ae kl. openb. Westersch L. O. ’s-Gravenhage. Te Berlün heeft een 33-jarig monteur zün 31-jarige vrouw en 8-jarig zoontje, ter wül zü sliepen, met hamerslagen gedood en daarna de hand aan zichzelf geslagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9