Hollandsche Journalisten in de Pyreneeën II II Hl s o J5 3» ijn r 59 do h w R.K. Volksbond, afd. Alkmaar tweede blad ft 7 BLADZIJDE 1 DINSDAG 14 OCTOBER 1930 SPORT EN WEDSTRIJDEN OFFICIEELE PAARDENSPORT Inschrijvingen Kennemer Sportclub STADSNIEUWS Kruisverbond Sint Bernardus Inspecteur der belastingen Uit huis gezet PROVINCIAAL NIEUWS Autobotsing bij Nootdorp 1*13% Het Katholiek Jaarboekje Ingekomen personen tT5 ■o» IT Vertrokken personen mms EN VM .KATER XXLKMAAQ MIENT2V HEER-HUGOWAARD OUDORP BERGEN 'v'^8iwVfnciale Staten van Noord-Holland SPANBROEK C^Cu 't reizen voorbij is MEÖEDEELINGEN Wat ze er zagen I lh 0 o I Tamboers en fluitspelers In de seMMerachtige kleedU van het Baskenland. hoe wij hier leven, wat wij denken, wat wjj ALKMAAR. 14 October 1930 voomoetnd: Wethouders Burgemeester en Eenige gewonden gesteld van Ged. In Brand. vrij. en en Tweede gewone zitting sortea de H. Mis in een kerk in Baskenland. LTTKEEKING KRACHTENS DE ZIEKTE^TET ■OB DE SINT JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING BIJ HAAR TIENDE STICHT INGSFEEST van Orléans. de nieuwste Internationale treinen laten Inspecteeren. Van de ..geheel - Inbreker: „Ik zal me werkelijk een ande ren bril moeten aanschaften. Dat is nou al den tweeden keer dat ik fn een vlaggestck klim inplaats van in de dakpijp.” (Passing Show) WENDELAAR. Burgemeester A. KOELAiJ., Secretaris. De vice-praeses C. P. G PERSOON, pr tDAM. Aan de R.K. school van de Parochie H Dionysius, is tot onderwijzeres benoemd mej. Maas, thans te Alkmaar. Vergadering van den Raad De raad de zer gemeente komt hedenavond te 7 uur In vergadering bijeen. door voor- irschuwd MCat.se ■rzoek in. Opening slachthuis Naar wü vernemen zal het nieuwe slachthuis .s. Zaterdagmid dag officieel worden geopend. Wil dit boekje strak-: zijn een wegwijzer voor geheel Katholiek Alkmaar, dan is het minstensgenomen noodzakelijk, dat allen, die op 27 September j.l. een circulaire ontvin gen met het verzoek de gegeven: omtrent de door hen bestuurde vereenlglngen In te zen den vóór 15 October. Deze week is reeds dc datum verstreken en niet allen hebben nog aan het verzoek voldaan. Aan het eind van deze week zullen wij mededeelen welke vereenlglngen de gegevens inzonden. Dringend doen we een beroep op alle se cretarissen. de circulaire te beantwoorden en aan het adres in genoemd schrijven vermeld, te willen zenden. Hedenmorgen werd het gezin van den heer L., wenende uan den Koningsweg alhier, door de gerechtelijke macht uit huis gezet, het geen in de buurt nogal eenige opschudding verwekte. De Inboedel werd voor het huls op straat gezet, terwijl sloopers aanstonds aan het werk gingen, om dit perceel en nog eenige andere met den grond gelijk te maken. Voor de draverijen op Zondag 28 October as zijn niet minder dan 88 paarden inge schreven. Gezien dit groote aantal ingeschreven paarden mogen wij verwachten, dat de be langstelling voor deze slultlngsmeeting groot zal zijn. Hier volgen de inschrijvingen voor de ver schillende courses. I. J-Prijs, 4e klasse draverij: Notherman B. Ulltta, Qualiteit B. Tom Mix, Peter the Greath B. Olga. Robbedoes. Uitblinker. Cht- lena, Roulette. Nico C, Konlng Normand, Up to Date. Ster. Ulsyes. Ca labors T. II. K-PriJs. 2e en 3e klasse draverij: Trot- teur. Quick G. Olanda. Radio 8, Pritt. Letha, Liem Clavdy, Quadrant. Penelopée. III. L-prijs, heat le klasse: Odell Axworthy B. Flambeau Queen Ethel. Qurville. Patrick D. Omega Queen G. Rumulus. Letha. Cap. Present H. Vegrana. Ceraumos, Minnetonka. Newbold, Roll Royce. IV. M-Prijs. 3e en 4e klas draverij: Nor- thermann B, Nicobo. Sador. Petite Arnie C. Politesse. Olga. Mlnedosa. Nella Schoon. Theoduffy. Pritt, Nico C. Nachtegaaltje, Ko nlng Normand, Sieghilde. Penelopée, Ath lete A. V. Korte baan: Hartstein, Odell Axworthy, Ulitte. Flambeau, Remplagante. Oplooper. Quick O. Sador. Sally Harvester. Tom Mix, Politesse, Nella Schoon. Pieternel. Olanda. *dio 8, Chilena, Rumulus. Konora Idylle, Janet Harvester. Roulette. Frettchen, Nach tegaaltje. Viola Bell. Cap. Madrigal. Ster, Othela. Meteor. Marie P. Minnetonka. Ca tabora T. hoogschatten. De tijden, waarin één enkele T”521’._WeTr__blj?'Len man als autocraat naar willekeur de sympa thie of het tegendeel van het één»- voor het andere volk kon decreteeren. zijn voorbij Zelfs een dictator, zooals wij dien thans in verschülende landen kennen, is eigenlijk maar een mtocraat In schijn: in werkelijkheid Immers is hij niet meer dan de bewindvoerder van een kliek of een sy te^m. waarin de nationale denkrichting, of de tendensen der 81 of niet beredeneerde gevoelens van de groote menigte heeten vervat. De openbare meening wordt, met de nog toenemende ver scheidenheid der persorganen en parlemen taire groepen, steeds méér een weerspiegeling van wat er zooal leeft en streeft bij het volk in al zijn lagen. Dót leert reizen ul Veertien dagen lang ben ik met mijn excel lente collega’s van diverse pluimage, allerlei schakeerlngen van ons volksleven vertegen woordigende. op stap geweest door de Pyre neeën van Zuid-Frankrijk En daarna óók door ’t mooie ï'ouralne. den ..Tuin van West- FrankriHc.” Sous-prefecten en burgemeesters presidenten van Kamers van Koophandel, van Syndlcats d'Inltlatlve. geestelijken en voor aanstaande burgers hebben met ons. de kleine „Mission Hollandaise.” zooals het heette van gedachte gewisseld. En 1 schijnt weL volgens hun kranten, dat zij ons. Hol landers. hoffelijk gevonden hebben en „In telligent,” hoewel toch geenszins zonder critisch inzicht. Den Franschen is ook geble ken. dat Nederland goede, wel-lngelichte kranten heeft, waarin het woord nog vrij Is! Kranten, die veelzijdig voorlichting geven. Ons hebben die vooraanstaande Franschen toen eenvoudig en uiterst beleefd gevraagd: „Maar waarom komen er niet méér Neder landers ons bezoeken? Waarom komen ze niet eens kennis maken met dit land en zijn be woners? Met onze wonderlijke Pyreneeën, •mze wintersport? Of. indien dat voor de meesten te ver is, waarom bezoeken zij dan des zomers niet eens de Touralne met haar kasteelen? Mogen wij u eens laten zien. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de in pecteur der directe belas tingen, enz. J. Kold-nhof, hoofd van de in spectie Alkmaar. 1ste afdeeling. verplaatst naar Gron ngen en aangewezen als hoofd van de Inspectie der directe belastingen, 1ste afdeeling, aldaar. Maandag in den vroegen morgen ontstond brand in den schoorsteen van bet huis van uen heer Jb. Spruit alhier. Daar het huis, benevens de schuur, oud waren en ge deeltelijk opgetrokken van hout, was het niet mogelijk een en ander te behouden. De belendende perceelen wist men te spa ren. Over reizen en trekken gesproken Zoo juist ben ik terug van een rondreis door de Pyreneeën, welke een groep Nederland- sche journalisten en vertegenwoordigers van relsbureaux werd aangeboden door de voort - varende Directie der Fransche Spoorwegen In den Haag, den baron Krayenhoff. Voor de reis had men sooveel mogelijk diegenen uitgenoodlgd. die door berelsdheid en 'n wei nig kennis van Fransche dingen in X alge meen beter in staat zijn voor hun lezers publiek diverse reisindrukken op samenvat tende wijze weer te geven. •n Volledig verslag te geven acht Ik van minder belang, dan het maken van enkele op- en aanmerkingen, zoo mogeüjk het ge ven van verklarende of overzichtelijke ophel deringen. Indien het waar is, dat men iemand ken nen kan aan de keuze zijner kranten en boeken aan zijn vrienden aan zijn denkbeelden en. lest best, aan zijn natuur lijke omgangsvormen, wanneer die ten minste een waarachtig reflex zijn van zijn innerlijk wezen, dan beteekent dit. dat iemand be oordeeld wordt naar zijn belangstelling of anderszins voor alles, wat bulten zijn onmld- delijke omgeving ligt. „As 8 man thlnketh. so he is De men:ch is wat hij denkt! De moderne mensch nu vooral de Katho liek. denkt hoe langer hoe meer in inter nationale termen. De internationale ge dachte. waaronder de Europeesche en Groot- Nederlandsche eigenlijk behooren. heeft voor al In de laatste jaren zich geult In ee» rijke verscheidenheid van vormen. Het woelt en kookt er in sommige landen, in weer ar gist of reageert het sterk, juist omda. internationale gedachte de problemen der menschen naar de oppervlakte dringt van ent aller bewustzijn. En die problemen ze worden gesteld door de paradoxale tegenstrij digheid tusschen een scherpkgeuit individu alisme bij schier alle nA-oorlogsche staten en een vaak hartstochtelijke zucht naar veilig heid. vrede en goede internationale verstand houding. Wat dit met reizen te maken heeft? O, véél meer dan u denkt! Niet alleen door lezen, maar ook vooral door reizen, door een veelvuldiger en Inniger verkeer met vreemdelingen, leert men andere volken beter begrijpen, hen waardeeren en Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in het gemeenteblad is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente, van 24 Juli 1930, waarbij zijn vastgesteld: le Eene verordening tot vervanging van belastingbedragen, voorkomende in de wet op de perscneele belasting 1896. door andere belast ngbed ragen voor de gemeente Alkmaar (Gemeenteblad nr. 1185); 2e Verordeningen op het heffen en Invor deren van opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting In de gemeente Alk maar (Gemeenteblad nr. 1186); 3e Een verordening betreffende de clas-lfl- catie van de gemeente Alkmaar voor de hef fing der personeele belasting (Gemeenteblad nr 1187>. Deze verordeningen zjjn heden afgekon- digd en gedurende drie maanden ter ge- meente-secretarie ter leztng nedergelegd en aldaar, tegen betaling der kosten, in afdruk verkrijgbaar Donderdagavond ax. te half I al de heer Andrtesen uit Utrecht (voorzitter van den Ned. RK Bouwvakarbeldersbond) voor de leden van den Volksbond als spreker optre den In het gebouw „St. Willibrord." Ditmaal zijn wjj er van overtuigd, dat er voldoende belangstelling voor dezen avond zal bestaan van de zijde der leden. Immers de heer And r ie; en is geen onbekende in de RK Arbeidersbeweging en een zeer begaafd spreker. Voegt daar nog bij. dat een zeer be langrijk onderwerp zal besproken worden, en het zal verklaarbaar zijn, als wij zeggen dat het ditmaal niet aan belangstelling zal ont breken. Hiervoor staat ons borg onze groot ste vakafdeeling ter plaatse. nJ. de Bouw vakarbeiders. die het zich als een eer re kenen den voorzitter van bet Hoofdbestuur voor een geheel bezette zaal te laten op treden. Alleen willen we nog eens benadrukken, dat de vergadering zal aanvangen te half S. aangezien de heer Andrtesen met den trein van 2054 uur weer uit Alkmaar moet ver trekken. van geeft, als de uitkeerlngen niet vlot ge schieden. opdat wij een en ander direct ter bevoegder plaatse kunnen aanhangig maken. Dit is vooral van belang voor de betrok kenen zelf, maar ook vergemakkelijkt het ons werk, als wij aanstonds kunnen ingrijpen. In dit verband wijzen wij er nogmaals op, om toch geen verzekeringen af te sluiten b:j Maatschappijen, die niet voldoende bekend Zijn Het Zij tegen de geldelijke gevolgen bij ziekte of anderzins. Zoo nu en dan moeten wij ervaren dat, als men op ultkeering aanspraak meent te kun nen maken, men onder allerlei voorwendsels niet tot uitkeenng ~il overgaan. Bijvoorbeeld dit eene. en wat wij nog met meerdere voorbeelden kunnen Ulustreeren: Iemand meent op ultkeering (wegens ziektei recht te hebben, en vervoegt zich na tuurlijk bjj de directie van zijn maatschappij. HU krijgt als antwoord, dat hij dan een verklaring van zijn dokter moet overleggen. De dokter zegt op zijn beurt ..Ik ben niet het knechtje .an uw maatschappij” en geeft de gevraagde verklaring niet. Het gevolg is: geen ultkeering! Den dokter kunnen wij geen ongelijk geven, maar de verzekerde wordt de dupe. Zulke maatschappijen kunnen en zullen wij zeker niet aanbevelen, en daarom: wendt u eerst om inlichtingen, alvorens gij u bij de een of andere maatschappij laat verzekeren. Want inplaats dat gij u zelf verzekert ver zekert gij aan de directie en (of) commis sarissen een goed salaris of dividend, maar zelf ontvangt ge niets. Althans zulke geval len zijn ons bekend. VAN SLINGERLAND. Zoo nu en dan bereiken ons klachten dat dekte-uitkeer.ngen krachtens de Ziektewet, óf niet, óf wel, te laat geschieden. Hierby nebben wij dan vooral op het oog sommige bedrijfsvereenigingen, die het blijkbaar met de uitvoering niet zoo nauw nemen, of ons blijkt na informatie, dat de patroon net ziektegeval niet tijdig heeft gerapporteerd In belde gevallen lijkt het ons van groot belang, dat men er ons onmiddellijk kennis •taal” luxe-rij tuigen niet sprekende, moet X iedereen opgevallen zijn, hoezeer het (mijns inziens) verre van schitterende materiaal der Fransche personentreinen voor den min deren man thans verbeterd is. ruimer gewor den. met méér licht en comfort. De nieuw ste machines van den Noorder-spoorweg bij voorbeeld. hebben behalve 18 wielen vier ge koppelde assen, die elk een belasting van 18 ton krijgen, waardoor een totaal adhaesie- gewlcht van 72 ten wordt verkregen. Deze machtige machines zijn zonder uitstekenden schoorsteen de uit den binnensten schoor steen ontwijkende stoom en rook worden belet neei te slaan, de lucht te verontreini gen *n het uitzicht der reizigers te belem meren Reeds op verschillende gedeelten van de groote lijnen is echter de stoomkracht vervangen door electrlsche energie. Vooral de Compagnie du Midi (Zulder-spoorweg). die o a. de spoorwegen rond Lourdes, tusschen Bordeaux. Sette en de Spaansche grens be dient. zet met kracht de electriflcatle van haar mooi net door De frischheld ën zinde lijkheid der rijtuigen van de Midi, welke we hier en daar konden bezichtigen, waren dan ook merkwaardig. Tusschen twee haakjes. het bleek, dat de Fransche ingenieurs héél goed op de hoogte waren van de laatste verbeteringen op de Nederlandsche spoorwegen aange bracht. Sprekende van de exploitatle-resul- taten der geëlectrtficeerde gedeelten, van oen Orléans-spoorweg. meen ik. zeiden eenige deskundigen, dat de financieele voor- deelen teleurstellend oleken bij de eerste proefneming met electriflcatle Of dat in Holland óók zoo was. vroeg men? „Neen, bjj ons blijven de electrlsche trei nen In den winter wel eens stil staan, van de kou.” zei de grappenmaker. Nu. die moeilijkheid waren ze in Frankrijk nu al te boven gekomen. Evenals in Neder land. naar tn.n vermoedde. Het groote vraagstuk van het sjxjorwegverkeer in Frankrijk is het geweldig arbeiders-vervoer rond groote werksteden, op enkele uren van den dag waardoor het Internationaal ver keer belemmerd wordt. DAt probleem is nu onder studie P. Krabbendam en echtgenoote, n.h.. zon der beroep, van Kennemer traatweg 150 naar Hilversum. P. J. A Looman. r.k., winkelbe diende, van Comansstraat 2 I. naar Dor drecht. C. in X Hout, n.h., zender beroep, van Westerweg 101 naar Nijmegen. P. J. Ederveen. r.k., liefdezuster, van Van Ever- dingestraat 18 naar Rotterdam. C. M. Ver ver. rJc., zonder beroep, van Landstraat 12 naar Limmen. A. van Eldert en echt., rX zonder beroep, van Wagenmakerstraat 17 naar Amsterdam. Tr. J. Kieft, K.G., z. be roep. van N G. Piersonstraat 7 naar Wie lingen. H. L. Veenhoven, G.K., winkelbe diende, van Spoorstraat 10 naar Groningen C. A. Veldman, R.K.. dienstbode, van Laat 188 naar Arnhem. D. Tekelenburg D.O., leert, mach. N. S„ van Oudegracht 235 naar Leeu- den dank van voorzitter c~ - vergadering in ontvangst te n In verband met het in Mei 25-jarig bestaan verklaarde Groot en G. du Pau zich bereid gelden zamelen ten einde de voorgenomen feestvie ring mogelUk te maken. De voorzitter hield daarna een inleiding over de z.g. Nieuwe Richting. Op deze inlei ding. die door meerdere zal worden gevolgd. „God zegene het eerzame handwerk. God zegene het”. Is de lijfspreuk van lederen ge zel. Met dezen groet verwelkomen de gezel len elkaar en de praeses de gezellen, als zjj bijeenkomen en weer van elkaar weggaan Deze leuze Is er niet een. als zoovele in onze dagen, die niets anders zijn dan een geluid gevend metaal en een schel klinkende bel, n.l. één die geheel zonder inhoud is ot ook maar een stukje gedachte omsluit Neen maar zjj is als een bolster met pit en een bloem in een knop. Deze aanspraak en toespraak in de St. Josephs-gezellenvereeni- gmg omvat de heele en diepe beteekenis van deze organiatie, n.l. de beroepsgedachte Met dezen wensch, welke opstijgt uit het diepst tan het hart van lederen waren gezel, smeekt hij van God zegen over zijn werk en dat hij in zijn arbeid moge vinden méér dan een middel om geid te verdiénen, ja, ook daarin moge zien de roeping, waartoe God hem heeft geschapen en hij in zich moge aankweexen liefde voor rijn vak en vaardig heid bij uitoefening. Niet alleen werkt de gezel voor God. als hij zijn knieën buigt, zijn handen vouwt, zijn oogen sluit voor gebed en verbinding legt tusschen God in den he mel en zijn moegestreden ziel hier op aarde, maar ook als hij is in het bed 't. waar hij zijn beroep gevonden heeft en dit als een roeping van God gaat beschouwen. Met deze leuze op de lippen willen nu de gezellen hun 10-jarig bestaan gaan vieren. De feestviering is er een naar binnen en naar bulten, is er een in eigen kring en een, die bedoelt te zijn een meer naar buiten treden van deze vereeniging in het openbare leven Wat kan er heerlijk feest gevierd worden In eigen familiekring, zonder dat zelfs de buren daarvan afweten. De feestliederen mogen dan nog zoo keurig zün gekozen en feeststemmen nog zoo zuiver klinken, de bloemen nog zoo waardevol en frisch, de cdStuums nog zoo paasch-best de tafel nog zoo verzorgd, de versiering nog zoo stemmig, alles moge nog zoo „af” zijn en tip-top In orde, welk een feitelijke invloed heeft zoo’n feest naar bulten, als ook anderen daarin niet betrokken worden. Onze familie kring is niet klein en daarom juist behoeven we geen andere feestvierende gasten de feesuaal binnen te lelden, maar wel om ze tegenwoordig te zie., bij een tafelrede, die er gehouden zal worden. Deze gelegenheden zijn voor velen van beteekenis niet alleen omdat zij zirh zelf eens te goed kunnen doen, maar ook om in een speech eens te hooren, waarom dit festijn werd aangeboden, waar om die bloemen; die blijde gezichten, die muziek, die feestkléeren. enz.! Zouden we ons vergissen, als we zeiden dat in de hooge kringen van de leiders van het maatschap pelijke en politieke leven, dikwijls meer be reikt en afgesproken wordt aan een bitter- tafeltje ol In een dinerzaaltje. dan in groote vergaderlokalen, waar alles stijfdeftig staat opgesteld, de stoelen als een -egiment solda ten naast elkaar, extra «wandversiering, prachtige vloerbekleeding. een met laken omhangen spreekgestoelte, een groot aantal journalisten, om de verslagen op te nemen, en zoo voort, terwijl intusschen honder den daarbuiten op straat kou en regen trot- seeren om toch maar het eerst te weten, hoe de besprekingen zijn verloopen. hoe de be raadslagingen zijn uitgevallen. Op deze wijze komt de groote wereld te weten, wat de kleine wereld van leiders reeds lang had klaar gemaakt en zoo komt dan naar buiten wat In eigen kring aanwezig waa en door weinigen beleefd werd. Daarom moge de kreet: „God zegene bet eerzame handwerk” ook eens buiten de ver- eenlging gehoord worden en zullen ook an deren mogen hooren. dat door deze leuze het specifieke karakter van de gezellenver- Na onderzoek der geloofsbrieven, werden tot leden der Staten verklaard, Ds. A Klin kenberg JXzn. (C. H.) vacature Ter Haar; J. van Pareren (8. D. A. P.) vacature mevr, v Kuykhof; mevrouw H van Zelmv. d. Berg (Communiste) vacature v. d. Glas. De drie nieuwe leden legden vervolgen» de vereischte verklaringen af. De heer Wijnkoop (C. P.> legde vervolgens dezelfde verklaring af als hij reeds in de Kamer deed. Een aantal Ingekomen stukken werd voor prae-advies in handen Staten. - Een motie van de Soc. Dem. Fractie over den nood In den N.-Hollandschen tuinbouw, werd tn handen van Ged. Staten gesteld om prae-advies, met dien verstande, dat het advies tijdig zal worden uitgebracht, zoodac behandeling in de volgende vergadering zal kunnen plaats hebben. Tot lid der Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen Dulnenbosch te Baxkum en te Medemblik ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mevrouw L. J. van KuykhofKoedijk werd verklaard mevrouw M. H. Miedema Zondervan (S. D. A. P.). De overige punten van de agenda werden commissoriaal verklaard. Daarna had de loting voor de samenstel ling van de afdeelingen plaats. De vergadering werd daarna verdaagd tot 28 October, des morgens half elf. eenlging wordt weergegeven. Ja. deze leuze moet nog door meer jongemannen als levens- devies gekozen worden en vooral heden, nu door de nog steeds groeiende verwording van het maatschappelijke leven, deels door ver slapping van den godsdienst, deels door de oeconomlsche toestanden, die allesbehalve rooskleurig zijn, de geest van zoovelen aan het vermatenallseeren is en de man met zijn troffel of beitel geen beroep en roeping meer schijnt re beleven en slechts is: Nur- Lohnarbeiter". Door vele van onze jonge mannen wordt niet gedacht aan wat Kol- ping, vóór de verwezenlijking van zijn groote plannen, schreef aan een van zijn vrienden: .Eerst wil ik er naar streven, mensch te zijn, en de hooge bestemming te leeren be grijpen, waartoe ik geboren ben” Iedere ge zel moet weten, dat de uitgang van zijn werkplaats de ingang naar den hemel is. dat boven zijn donkere werkplaats zich welft een zonnepaleis, het paleis van zijn Heer en Meester. Jesus Christus. Het getal der Alk- maarsche gezellen is niet klein en de géést is bij zeer velen goed Maar dit getal kan grooter en moet grooter; allen, die daarvoor in aanmerking komen, moeten zich opgeven als iid onzer vereeniging. Moet de Alkmaar- sche geze.'lenvereeniging niet de toekomst zijn van Kath. georganiseerd Alkmaar! Daarom nebben wjj besloten om als slot van onze feestviering te stellen een avond waarop in de omlijsting van muziek en voor dracht gezet wordt het beeld van Kolplngs- vereeniging. Dan zal een beeldhouwer van net levende woord voor gezel en niet gezel, voor allen. d:e met onze vereeniging annex zijn, deze van dienst kunnen zijn en in onze vereeniging belang stellen, uitbeitelen het program van onze Gezellen-vereenlging. De ze bijeenkomst zal gehouden worden op 29 Oct. in de zaal van ..Het Gulden Vlies" Deze vergadering moet door veel katholieken worden bezocht, die daardoor hun sympatme kunnen betuigen met deze vereeniging. Het heele program onzer feestviering zal een vol genden keer u worden voorgelegd. Moge onze opzet slagen. warden. J. C. A. Boots. RJC. zonder beroep, van Spoorstraat 36 naar Gouda. A. W. F. Hogeveen, RK. axMer beroep, van Metlus- straat 22 naar Amsterdam. A. W. Mol. geen, zonder beroep, van Kennemerstraatweg 140 naar Utrecht. J. Th. Mol, geen. Bonder be roep. van Kennemerstraatweg 140 naar Delft. J. J. Hoogendfjk. NH. leerl. mach. N. 8. van Spoorstraat 10 naar Leeuwarden A. A. M. Siyderlnk, RK.. zonder beroep, van Baansingel 11b naar Bergen. O. Th Koers en echtg., RK loodgieter, van Luttik Oudorp 47 naar Koedijk. J. Rus. NJI.. zon der beroep, van Kennemerstraatweg 99 naar N O.-Indlë. E. Tlx. EX., dienstbode, van Veerstraat 8 naar Duit chland. E. Tlx. E.L. dlenstb.. van Westerweg 34 naar Duitsch- land. W J. Timmer. N.H.. banketbakker, van 2de Landdwarsstraat 10 naar Amsterdam M. E. Egbers, R.K.. dienstbode, van Ridder straat 14 naar Tegelen. H. en Vr. en A. van Lienen, N H van Trompstraat 14 naar Oudcrp C. H Bosman en gezin, geen, ad vocaat en procureur, van Kennemerstraat weg 79 naar N. O. Indié. J. Hamstra. G.K.. zonder beroep, van Na saulaan 51 naar Oostdongeradeel. A. M. Mol. RK.. zonder beroep, van Kennemerstraatweg 76 naar Bergen. Vanmorgen om half twaalf kwamen ue leden van de Provinciale Staten van Noom- Holland in het Gouvernementsgebouw aan de Dreef te Haarlem bijeen. De voorzitter. Jhr. A. Roell, opende de ver gadering met gebed. „Prankjjjk. Jy^inif duur Dé s^jSwraboude liedje! mets van waar Vreemdelingen kunnen er in den regel goedkooper wor?n en reizen, dan by zich thuis. Vraag eens aan menschen die goed op de hoogte zün van dingen In Frankrük; bü uw reisbureau. Over al in Frankrijk zün er nu goed-ingerichte bureaux gevestigd voor het vreemdelingen verkeer: daar geeft of stuurt men u. op ver zoek, een lyst van hotels of famllie-pensions met prüzen voor alle beurzen. X Vervoer In alle Klassen is per kilometer afstands goed kooper dan bü ons Dit geldt óók voor de derde klas; wier wagens in geen enkel op zicht slechter zün dan bü ons. behalve In het „forensen-verkeer” der groote steden, in de werkltedentreinen De autocars voor toeristen rijn, vooral In de Fransche streken met een büzonder druk vreemdelingenverkeer, .liet minder goed dan de onze. Ze hebben beste, dubbele veeven; meestal zijn er afzonderlüke armleuningen, of zelfs clubfauteuils, voor eiken Inzittende Wanneer men daarbü denkt aan het zoo kostbaar onderhoud van de groote wegen In Frankrijk. de éénlge* waarmee de buiten- landsche toerist te doen heeft. vooral in streken als d? Pyreneeën, dan kan men de betrekkelijk hooge Fransche belasting op Het reizen in open autocars door de bergstreken der Pyreneeen is zeker de beste manier, om al de „verhe ven” schoonheid van dat 'and op aange name wilze te bewonderen. Natuurlijk moet men in het seizoen gaan. van April tot en met einde Seotember Hóóg tn of boven de wolken, bü de Pic du Midi of in het Cir que de Gavarnie achter Lourdes, hebben we wel wat kou geleden. óók al. omdat de Midi-spoorweg, eigenaar der autocars, nog geen reisdekens verschaft als zünde onhy giënisch. en wü slechte wat dikker gekleed waren. Maar de uitstekende en gevarieerde menu’s van de eetmalen in de prettige lan- dellfke herbergen langs den grooten Pyrenee- en-weg vergoeden véél De landwünen, li keuren de speciale gewestelüke schotels van vleeren. wild, vlsch. vooral van „cèpes." de alom-tegenwoordige eetbare paddenstoel" klaargemaakt op wel een dozijn verschillende manieren, zijn heel billijk Helaas, ze wor den nog te weinig gekend door Nederlanders, die eens wat rust of verstrooiing in de bergen willen zoeken. „En X reizen per trein?” .Jden heeft in Frankrijk, natuurlijk veel meer dan bij ons. het groot-lnternatlonaal verkeer, met 81 zün eischen. voordeelen en... onkosten! Daarnaast Is er dan het plaateeiyk net werk van spoorwegverbindingen met de naaste omgeving, de Fransche „banlieue" Op de groote lijnen hebben wü overt! meestal nieuw of vernieuwd materieel aan getroffen. Na den oorlog was er immers een groot tekort aan personen-rijtuigen en lo comotieven. om van goederenwagens hier niet te spreken. In dat tekort heeft men nu al zoo goed a>» geheel voorzien; Nederland sche kenners van spoorwegmaterieel prezen de laatste typen van personen-wagons. ook van de derde klassen, zéér Men heeft ons trouwens op de emplacementen der groote kopstations te Parijs het Noorder-, Ooe- ter-. Wester-stations, ae Garss de Lyons en Zondagavond ongeveer 11 uur had op den Rüksstraatweg ter hoogte van Noordorp een vrü ernstige autobotsing plaats. Eenige Jongelui. T. en Van R. uit Bever- wük, gingen met de Castricummer dames P. en L. ter gelegenheid van de Bakkum- mer kermis een autotochtje ondernemen. Op weg naar huis zünde ter hoogte van Noordorp werd met snelle vaart gereden. Van de richting Castrtcum kwam een auto, bes.uurd door den heer W. uit Beverwijk en de eerste auto kwam, waarschünlük door een onhandige manoeuvre, in botsing met den wagen van den heer W. De aanrijding was zeer hevig en had tot gevolg dat de heer T. met een gebroken arm werd opgenomen en op direct ontboden me disch advies naar het ziekenhuis moest worden vervowd. Van R. werd aan het gelaat vrü ernstig verwond, terwül mej. P aan haar been werd gekwetst. De heer W. alsmede mej. L. waren vrij wel ongedeerd en kwamen met den schrik vrü. - x Beide auto’s werden zwaar beschadigd moesten worden weggesleept. Dr. LJpma uit Heemskerk -wi bügangers onmiddellük was dan ook direct ter De politie stelt een on W. J. W. van DiestVan Güo en gezin. N.H.. van Den Helder naar Oudegiacht 216. A. M. Steeman, R.K., zonder beroep, van Den Hel-ler naar Na sauplein 11. H. Har bers, NJI.. dienstbode, van Brunssum naar Nassaulaan 54. G. Llchtenbeld en gezin, N.H., handelsreiziger. van Zutphen naar Fontein Verschuirstraat 4. N. van de Ccol- wük. R K.. metselaar, van Kranc traat naar Luttik-Oudorp 17. C. Mulder,R.K.dienst bode. van Limmen naar Kennemerstraatweg 19. A. P- de Groot, RK.. arbeider, van Schermerhorn naar Zeglis 245. B. Marten sen. N H.. arbeider, van Nükerk naar Hulst- straat 2. C. A. P. Ruder, N.H., kok groote vaart, van Rijswijk naar Wilhelminalaan 27. C. Niestadt, geen, fotograaf, van Hilver sum naar Nieuwesloot 38. M. C. Adrichem, r.k., dienstbode, van Heiloo naar Nas au- plein 19. Wed. J v. d. Zielv. Dük, n.l.. zon der beroep, van ’s-Hage naar Houttil 54. J. H. van Berkum, r.k., beambte N.Svan Blok ker n. Fabneksweg 7. C. J. C. Spaapen, rit., kinderjuffr., van Klundert naar Kennemer straatweg 115. C. von Meüenfcldt en gezin, g.k., predikant der Ger. Kerk, van Rotter dam n .r Nassaulaan 40. J. Vogelezang, nh., hulp in de huishouding, van Rotterdam naar Nassaulaan 40. G. van der Waal. n.hmet selaar, van Rotterdam naar Oudeg. acht 152 Th. Fücks, r.k.. strykster, van Duit chland naar Ingelandstraat 9. H. Vlug en gezln^.k., fabr. chef, van Rotterdam naar Fontein Verschuirstraat 2. D. de Vries, n.h., boeren knecht. van T.etjerksteradeel naar Westdyk 14. IJ. Blom en gezin, r.k.. boterhandelaar van Egmond aan Zee naar Zeglis 13. A. C. Bruinsma, n.h., zonder beroep, van Oudorp naar Nieuwpoortslaan 59. C. Bu sman. r.k., dienstbode, van Oudorp naar Schouten straat 2. willen, wat wü hopen? Dat hebben we aangenomen, graag! Natuurlük. niet Iedereen kan reizen naar het buitenland maken! Maar onze menschen die deskundig op het gebied van tourl me in Nederland zün. hebben ons overtuigd, dat büvoorbeeld In het afgeloopen seizoen het reizen van Nederlanders naar vreemde lan den weer erg druk geweest is. zelfs nu. waar Iedereen anders klaagt over economische ma laise en slechte zaken. Met de statistieken voor oogen mogen wü gerust aannemen, dat over „reizen en trekken" te spreken tevens ook spreken is over aen algemeen belang Of In elk geval over iets, dat bü ons volk algemeen belangstelling begint te krügen En die belangstelling ook verdient, vanwege den grooten besenavingsfactor. welke ‘n vrlena- schappelük verkeer van de volken onderling beteekent. Daarom gaan dan ook deze en kele opmerkingen de paar volgend» artikelen vooraf. Dezer dagen hield bovengenoemde vereeni ging een ledenvergadering onder leiding van den heer C. Venneker. Na opening sprak de voorzitter eenige woorden van gelukwertsch en hulde tot den geest, adviseur Pater Oonk. die 15 Augustus Zün zilveren Prlesterjubllé vierde. Spr. bracht verder in herinnering het belangrijke gebeuren van dezen zomer: het aanvaarden van de tg. nieuwe richting door Sobriëtas. Door den nieuwen secretaris, den heer C G. Rams, werd verslag uitgebracht van de aarvergadering van het Dloce aan Kruis verbond. te Amsterdam gehouden en van net Utrechtsche Sobr'ëtas-Congres. Hü bad - - en applaus van de '.’ergadering In ontvangst te nemen. 1931 te vieren de heeren U. i tn te i :j';

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11