Rechtszaken hGERO FABRIKAA' Is ^oed goedkoop Luxe Verhuurinrichting I 15 ct. p. K.M. GARAGE JAC. KTET GEMENGD NIEUWS Van een toren gevallen J Nederlander in Berlijn overvallen Veerpont gezonken Meisje overreden LUCHTVAART Postvluchtdlenst op Ned.-Indië De overval op Curacao PROVINCIAAL NIEUWS GOORN X/LEKVp/j je 4»aar<4 Kapitein Borren veroordeeld tot één dag gevangenisstraf Twee katholieke steenzetters veroordeeld Prima 4- en 6-persoons wagéns beschikbaar Voor den Politierechter te Alkmaar Arrondisswaaents Rechtbank te Alkmaar n moe Telefoon 572 en 873 t Jpenbare sitting van Maandag 13 October Het slachtoffer overleden omtrent de op te leggen L van De daden ontkomen Geen persoonlijke ongelukken st m Het tweede vliegtuig te Karataji op MEERVOUDIGE STRAFKAMER KERKWIJDING t a e s V k d k o Wegens het dragen van verboden wapenen -1 1 1 c 1 „Hoofdel ijken aanslag" De heer Paulus Petrus H. niet ter zitting gearriveerd, had te Alkmaar op Maandag 28 ster Kroon it, omdat ge- Te Beetgum Is het 7-jarig dochtertje van den slager Snleder door een w'elrljder over reden Het kind werd bewusteloos opgenomen en is overleden. 1 1 1 1 1 1 1 1 f d o F V K b U V] hi la lit Onbevoegden uitgesloten De eerste zaak van de nieuwe rol betrof den voorwaardelijk veroordeelden Adriaan U., die vertnoedelijk zich niet had gehouden aan de opgelegde voorwaarden of opnieuw 'n strafbaar feit had begaan binnen den hem gestelden proeftijd, met gevolg dat ten- d o 1 11 d U n U li a P b< h< rii va D ope D keil, het •rijst hela D De in d het orgi de 1 F ml dli ha W ho he on vo de hu 1 he ste eei 1 on scl 1 dei vai thl dul I reg wei Het be? gev gen I het har juls nig voo E aan een ren rin| Mei zou mal E hel< niel schi sith onV met pad Kai schi haa D raai ven Juli den 49-jarigen werkman Piel ■teen slag op het hoofd toegebraont, zegde heer P. Kroon als rechtgeaard vader party trok voor zijn zoon die door bedoel den Paulus H werd getreiterd, terwijl hij zijn vleze met carboleum besmeurde handen aan de pantalon van zijn zoon afveegde. Vooraf was de oude heer Kroon zelf door verdachte beleedigd en uitgescholden voor onderkruiper, daarop kreeg Kroon van den jongen «terken knaap eenlge kwaadaardige boksstooten op het hoofd. Dat drama werd afgespeeld op het Statlonsemplacement. Elsch en vonnis f 25 boete of 25 dagen. welkomstpoort en bloemenver- Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt, dat Maandagavond omstreeks 9 uur In de Mar- burgerstrasse, een zijstraat van de Tauenzm- strasse, in het westelijk gedeelte van Berlijn, de Nederlander Leon Huysman door tien of twaalf jonge mannen met den roep „slaat hem dood” is overvallen en neergeslagen. De daders wisten te ontkomen. Onparlementaire uitdrukkingen De heer David de Groot, yscohandelaar te Bergen was op 5 Augustus in zijn jjstent zeer onbehoorlijk toegesproken door zekeren heer Meyer Gr., onder meer werd hjj uitgemaakt voor dief, chantagepleger en vuile pestjood. Zeer terecht gevoelde de heer de Groot rich beleedigd en deed klachte bjj den burgemees ter. Resultaat de veroordeeling van den niet verschenen heer Meijer G. tot f 10 boete of 10 dagen. De officier had f 20 of 20 dagen gerequireerd. Vclgens het by de K. L. M ontvangen be richt Is het tweede postvliegtuig naar Indié gisteren te Karatsji aangekomen. Aan boord is alles wel. Heden wordt de tocht voort gezet. militair aan zijn schuld te wijten hebben, dat eenlge bezette plaats door den vijand wordt overvallen.” strafbaar gesteld bij ar tikel 74 van het Wetboek van Militair Straf recht voor de kolonie Curacao, in verband met de artikelen 1 van dat Wetboek en 90 van het Wetboek van Strafrecht voor die kolonie; dat wel door den raadsman van den be klaagde is betoogd, dat voornoemd artikel 74 ten deze niet van toepassing zoude zijn, omdat een van de gemeenschappelijke ka raktertrekken van de in den titel, waarin artikel 74 voorkomt, omschreven misdrijven zoude zijn, dat'zij niet dan in geval van oor log of onder daarmede gelijkstaande om standigheden gepleegd kunnen worden; dat echter artikel 74 spreekt van door den vij- and overvallen worden, terwijl Ingevolge de belde andere, bovengenoemde wetsartikelen onder vijand begrepen zijn opstandelingen: dat daarom, waar hier de overval door op standellngen is geschied, bezwaarlijk is In te zien, waarom het artikel toepassing zoude moeten missen. Overwegende straf: dat Een onhandelbare visscher De 22-jarige heer Jacob P„ van beroep visscher, geboren te Egmond aan Zee, thans I te Alkmaar woonachtig, had op Zondag 24 1 Aug. de Alkmaarsche kermis ingewijd door zich een stuk in den kraag te drmken en eventueelen liefhebbers., tot vechten uit te dagen. HU werd tot de 'órde geroepen door 1 de agenten Reus en Paling, die hem ter 1 kalmeering naar het bureau van politie wenschten over te brengen, wat echter eerst gelukte toen de agent Webster ter assisten tie toeschoot. Verdachte had ettelijke bier tjes, totaal 20 stuks, geconsumeerd, en toon- 1 de zich zeer vechtlust g. Ook uitte hij ver schillende bedreigingen van bloedwraak te gen de politie. De officier bekeek de zaak niet luchtig en vorderde tegen den dellquent bereids 4 maal veroordeeld, waaronder 1 maal tot 40 boete 60 boete of 60 da gen hechtenis. Uitspraak f 50 boete of 50 dagen, met welk vonnis de heer P. genoe gen nam. Met een bierfleschje gecomplimenteerd De 35-jarige grondwerker Willem van S. te Wielingen nam plaats op de verdachte- bank naar aanleiding van b»t feit, dar b” den getuige^, N. A. Moeleker, ’n 25-jarig grondwerker aldaar, met een bierfleschje op het hoofd had geslagen. De slag kwam zoo krachtig aan dat de begiftigde bloedend werd verwond. Vreemd genoeg waren de heeren te voren altijd de beste vrienden, maar van Breeroo zegt: Het kan verkeeren! Gevorderd werd f 50 boete of 50 dagen. De politierechter maakte evenwel het scher mutselen met bierfleschjes Iets minder kost baar en legde f 40 boete of 40 dagen op. Bakker eontra kapper De 23-jarige forsch gebouwde bakkers-, knecht Petrus Hendrikus O., voorheen te zy- pe, thans te Llmmen woonachtig, zou vol gens dagvaarding op 18 Augustus te t Zand, gem. ZUpe, bij de Vlotbrug der kapper Dirk Arie Jacobus Vogelaar, thans te Breezand, geslagen en geschopt hebben tegen rug en beenen. De kapper moest zich tengevolge dier ruwe behandeling onder medische be handeling stellen. Volgens verdachte had Vogelaar hem om geld gemaand, dat hy niet schulrLg was, en toen hl) Vogelaar ontmoet te, werd hij zóó wcedend, dat hij zich niet kon beheerschen en erkende hij voorts, dat hij Vogelaar had aangegrepen en geslagen. De officier requlreerde 30 boete of 30 da gen, vond de mishandeling ern tig, terwyl de verdachte op zijn beurt de vordering weer te hoog noemde. De Politierechter deelde den pannekoek naar billijkheid en veroordeelde tot 25 boete of 25 dagen. is de veerpont aan het aan den Kandelaar te Kethel De veerman C. Noordemeer had pont den expediteur L. Bijl uit met zUn vrachtauto, beladen met schapen, naar de overzijde gebracht. Ju St op het moment, dat <fe chauffeur den motor aanzette cm van de pont te rUden, dreef deze een weinig af waa-door zjj water maakte, en daarna met den auto In de Schle zonk. B., die gedeeltelijk in het water stond, slaagde er in de schapen nog bijtijds te redden. In den namiddag Is de pont gelicht. De vracht auto. welke bijna geheel onder water had ge zeten, had geen schade bekomen. Na de relletjes van 24 Juni JJ., waarbij op den Baarsjesweg en in de Krommertstraat te Amsterdam een troep steenzetters van de E. M O S. eenlge steenzetters van de katho lieke E. M. M gvoqp aangevallen hebben, is tegen een drietal van laatstgenoemde man nen proces-verbaal- opgemaakt wegens het dragen van verboden wapenen. Twee van hen, Kershagen en Boom, stonden reeds dezen zomer terecht voor het kantongerecht. De zaak werd toen evenwel verdaagd, ten einde nog eenlge getuigen te hooren. Gisterenmiddag werd de behandeling voortgezet voor den plaatsvervangend kan tonrechter mr. E. W. Cata Als getuige werd gehoord de polltie-agent, die het proces-verbaal heeft opgemaakt. De ze verklaarde, dat hU. toen hjj op bet too- neel van'iden strijd verscheen, zag, dat de aanvallende party in twee groepen verdeeld was. Hjj gelastte de eene groep het gooien met steenen te staken, waaraan deze vol deed. De andere groep echter zette het bom bardement lustig voort. Om zelf niet getrof fen te worden is getuige op een loskraan ge klommen. Hl) heeft toen van eenlge man nen. die deze kraan verdedigden, de wapens heeft echter in de haast welke was van J m al n Zitting van Dinsdag 14 October. Uit spraken vorige zitting Herben H., Blokwachter N. S. te Hoorn, veroorzaken van gevaar op een spoorweg niet bewezen. Vrijgesproken Kors de Vr., Zuiderzeearbeider, tijdelijk te Wervers hoof. Ernstige mishandeling 10 maanden ged. Aleid Johan K. A., Baarn. Hooger beroep vonnis overtreding arbeidswet 3X f i.— boete of 3X1 dag. Adr. Com. Zw., Egmond a. Zee. Kinder wetten. Vrijgesproken. Willem Jac. H., arbeider en caféhouder te Helder. Mishandeling met bewezen. Vrijgesproken. Th. Sch. en P. J. G„ landbouwers te Wervershoof. Mishandeling in vereeniging. ie f 50.boete of 50 dagen ae f 25.boete of 25 dagen. IJtje W., huisvrouw J. C. R., Helder. Mis drijf bedoeld bij art. 250 Bis Wetb. v. Straf recht, 3 maanden ged. Voorwaardelijk met a proefjaren en f 40.boete of 40 dagen hechtenis. a uitvoerlegging van de voorw. gevangenis straf vermoedelijk zal worden gerequireerd. Deze aangelegenheid werd met gesloten deuren,' dus buiten tegenwoordigheid van onbevoegde aanwezigen, waaronder na tuurlijk ook de vertegenwoordiger der pers, behandeld. Een eilandbewoner afgedroomd De vrachtrijder Cornells B. en de arbeider Marlnus Kn. stonden gezamenlijk terecht naar aanleiding van het feit, dat zl) op 10 Augustus te Koog op Texel den niet versche nen heer Andries Bronsema hadden afgeran seld met gebruikmaking van een stoel en een biljartkeu in het café van den heer L. de Brave. Verdachten zijn goede vrienden van den caféhouder, want de een is zyn zwager en de ander zijn toekomende schoonzoon en zjj handelden op verzoek van den caféhou der. aangezien de heer Andries Bronsema dreigde het café te vernielen en met kenne lijk onvriendelijke bedoelingen op de vrouw des huizes, die het buffet bediende, afkwam. De verdachten beweerden dan ook dat zjj uit zelfverdediging hadden gehandeld. Andries Bronsema werd ook gesteund door oproerige elementen, die het er op aanlegden den vrede in het café te verstoren. '~De officier wilde practisch handelen en verzocht in deze duistere zaak ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak conform desen den verdachten hoogst welgevalllgen elsch. Niet de geeeblkte manier om schuld vorderingen te innen. De 32-jarige melkslijter, WUlem H. te Alk maar had op 7 Augustus aldaar mej. Petro- neüa de Graaf, huisvrouw Blot, van wie hij nog geld van melkleverantie te vorderen had, eenlge beleed gende woorden toegevoegd, ten gevolge waarvan hij thans als verdachte voor den Politierechter verscheen. Volgens ver klaring van mej. Slot had verd. aan haar voorgesteld het geld, dat hij nog van haar had te vorderen, op meer vreedzame wijze te vereffenen, op welke transactie mej. Slot niet Inging. De heer H. ontkende de belee- diging gelanceerd te hebben, doch de 16-ja- rige mej. Ooljevaar, ‘n Heilsoldate, die aan vankelijk bezwaren ontwikkelde tegen den eed, deelde mede de woerden „stinker, be taal me" te hebben gehoord. De juffrouw daarentegen had gezegd: „De heb er een fijne w^g voor gekocht". Elsch 25 boete of 25 dagen. Vonnis 15 boete of 15 dagen. Getuige: Ongeveer drie A vier meter. Not, een andere getuige, alsmede verd. be vestigden dit. Het O. M achtte het ten laste gelegde be wezen en eischte een boete van een gulden. De verdediger, mr. Blinker, refereerde aan zjjn pleidooi in de vorige zaken en wees er nog op, dat door deze behandeling is komen vast te staan, dat de katholieke steenzetters niet de aanvallers zijn geweest, doch zich zuiver tot de verdediging bepaald hebben. De uitspraak was een gulden boete. schalk inspecteur van een levensverzekering, die aldaar met zijn auto het Koningsplein opreed een zoodanlgen opstopper tegen zijn mond toe had gebracht, dat hem een tand uit den mond vloog. De vader van dezen drif- tlgen slager werd aangereden door den auto en in een zenuwachtige opwelling schoot de uoon toe en liet zich gedurende de opgewon- den dticussle. die ontstond over t al dan niet signaal geven, verleiden dan heer Ootachalk Met vuur gespeeld De heer Jac. e. voorwaardelllk veroordeeld, tad zijn proeftijd niet volgens onverdeelde joedkeuring van de autoriteiten doorgebracht m werd alsnu voorgesteld de voorwaardelijke gevangenisstraf toe te passen, welke vorde- ■ing werd behandeld overeenkomstig de wet- clljke formaliteiten buiten tegenwoordigheid .an onbevoegd publiek. De beslissing .van ten Politierechter bleef geheim. Voortgezette zaak verduistering Voorts werd behandeld de strafzaak tegen den 21-jarigen slagersknecht Gerrit Jonk, thans in voorarrest, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering in dienstbetrek king ten nadeele van den slager Jan Bul. te Egmond aan Zee. De heer Wiggers reclasseenngs ambtenaar had ons omtrent het zwakke jongemensch een rapport uitge bracht. Verdachte verldaarde zich bereid om bij eventueele voorw. veroordeeling voorloopig zijn intrek te willen nemen in het groote Woudhuis, alvorens weer in de maatschappij als reclassant terug te keeren. De Heer Officier, releveerende het min der gunstig verleden van verdachte, reeds meermalen veroordeeld, zag weinig heil in een reclasseering, vooral wanneer verdachte op een schip zou worden geplaatst. Beter was voor hem de gevangenis, alwaar hij al thans een vak kon leeren. Met zulke treurige antecedenten dacht de officier er niet aan een voorw. veroordeeling te requireeren. Spre ker achtte het onverantwoordelijk zulk een persoon weer op de maatschappij los te laten. Ten slotte werd geoordeeld 6 maanden onvoarwaarde/yk» gevangenisstraf. De heer Wiggers nogmaals gehoord, er kende de moeielijkheid van contróle op een varensgezel. Voorts moest de ambtenaar toegeven dat iedere patroon den verdachte, ondanks zijn onvolkomenheden roemde over zijn uitstekend werk. Mr. Prins, verdediger van verdachte, kon zich uiteraard niet vereenigen met het requisitoir en de conclusie van den officier en bleef des ondanks onder aanvoering van verschillende motieven, op een voorw. straf aandringen. Het verbeteringsmiddel van den officier, betoogde pleiter, had zeer zeker niet geholpen. Het rapport van den heer Wiggers prees pleiter als volkomen juist. De Heer Officier zag af van repliek. De verdachte verzocht om onmiddellijke in vrijheidstelling, die geweigerd werd. Uit spraak over 14 dagen. Zwaar gewond is in het O. L. Vrouwe- gas thuis te Amsterdam opgenomen een met selaar. die gisteren bezig was werkzaamheden te verrichten aan den toren van de R. K. kerk te Ouderkerk en daarbij van een groote hoogte is gevallen. Later op den dag is de 53-jarige man, die bij den val een schedelf actuur had gekregen en wiens borstkas was ingedrukt, in die ziekenverpleging overleden. Ongepermiteerde woordenkeus De 47-jarige veehouder Simon Langedjjk te Hoogkarspel werd op 28 Juli door den 42- jarigen tuinbouwer Pieter K. niet bepaald waardeerend gequallficeerd als een ..snot neus en 'n schooier". De beleedigde was met zijn zoon Pieter op zijn land aan 1 werk, was dus niet alleen en kon met succes een klacht doen wegens beleediging. De heer Pieter K. met zyn ongebreideld tongwerk stond alsnu terecht en ontkende ten stelligste de beleediglngen te hebben geuit. De 17- jarige zoon Pieter Verklaarde echter over- eenkemstig zjjn vader, zoodat Pieter K. aan ’t kortste eindje trok en na vordering van den officier f 15 boete of 15 dagen werd ver oordeeld tot f 10 boete oï 10 dagen. Een verstek vaak die niet in aan merking kwam. De bij verstek wegens een belastingover- treding veroordeelde heer W. P. was tegen zijn vonnis In verzet gekomen, doch wegens ren Ingeslopen informaliteit werd dit verzet niet behandeld. op dezen ongeoorloofde wjjze den mond te stoppen. De officier wenschte schorsing en Instruc tie in deze zaak, welk verzoek door den poli tierechter werd Ingewilligd. Daarop erkende verdachte het feit, be vreesd voor verdere drukte, doch «onder re sultaat, de schorsing bleef gehandhaafd en de slager zal er nog wel heel wat meer van hooren, dat hem tijd en inspanning kost. Diverse misdrijven tegen de open bare orde. De niet aanwezige heer Jan Willem BL maakte zich in den nacht van 17 op 18 Augustus schuldig aan dronkenschap, het veratoren der openbare orde en beleedigde hy bovendien de handhavers van wet en ge zag. Aangevat ter overbrenging dóór den Rljksveldwachter Bruyn en den gem. veld wachter Braaf, verzette hy zich met onge kende heftigheid en werd hjj thans veroor deeld tot 30 boete of 30 dagen hechtenis. Hierna sluiting. aan beklaagde zijn ernstige nalatig heid. die zulke schromeiyke gevolgen heeft gehad, zwaar zou moeten worden aangere kend. ware het niet, dat ter terechtszlttlng zooveel gunstigs omtrent den persoon en d<. werkzaamheid, onder zeer moeiiyke omstan digheden. van beklaagde met betrekking tot de uitoefening van zyn politietaak Is geble ken en lévens aan den dag is gekomen, hoe de Nederlandsche regeering in het openbaai en ook in geschrifte tegenover den gouver neur van Curacao, opperbevelhebber van de aldaar aanwezige krijgsmacht, de politietaak der troepen steeds op den voorgrond heeft geschoven en aan hare zuiver militaire func tie nagenoeg geen aandacht heeft gewlja. dat, waar beklaagde dat hem van hooger- hand gegeven voorbeeld heeft gevolgd, daar voor Inderdaad verzachtende omstandighe den geiden; dat beklaagde, op wlqp practisch is gede monstreerd. dat de ondanks zUn aanhou dend aandringen niet op volle sterkte ge brachte Ryks-landmacht niet ter zelf der tUd kon dienen tot bescherming der kolonie, waarvoor de wetgever haar biykens artikel 99 van het Regeeringsreglement heeft be stemd, Ten tot uitoefening van den politie dienst op Curacao, deze proefneming niet al te duur zal mogen bekoopen; dat het Hof. een en ander in aanmerking nemend, meent te kun~en volstaan met aen beklaagde een zeer lichte gevangenisstraf op te leggen; dat het Hof dnarby uiteraard buiten be schouwing heeft moeten laten beklaagde» gedrap tydens en né den overval, omdat de tenlastelegging dit terrein niet bestrijkt on dit gedrag aan 's Hofs oordeel dus niet U onderworpen. Dronken en weerspannig De 26-jarige vEegtulgmaker en hulpkell- ner Cornells D. te Helder bevond zich op 14 Augu.tus in een toestand, officieel aangeduid als kenneljjken staat en was deswege in het belang der orde en veiligheid aangegrepen door de agenten Thlesc en Poelwljk (die hem bovendien wilden beletten zyn eigen zuster te ntshandelen) met het doel hem naar het arrestanteniokaal over te brengen. Tegen welke goede Intentie de arre tant zich op de gt' ulkeiyke wijze heftig verzette. De heer D. is reeds eenlge malen veroordeeld wegens eenvoudige beleediging van ambte naren. De verdachte verklaarde boos op zjjn zuster te zijn geweest, omdat deze by de kin deren vandaan was geloopen en had daar over aanmerking gemaakt. HIJ erkende voorts eenlge glaasjes bier te hebben gecon sumeerd. De toegebrachte schade aan de ultrust.ng van den agent had hy inmiddels vergoed. Overigen- stond de heer D. bekend als een nogal lastig heer. Lettende op den aard van den persoon en het feit vorderde de officier 35 boete' of 35 dagen. Vonnis 30 boete of 30 dagen. I afgepakt. Get. I waarmee alles gebeurde niet gezien. I mannen dit waren. Toen het gevecht I afgeloopen, heeft de agent gevraagd: wie zyn deze wapens, die ik in beslag heb genomen? Er zyn toen drie mannen naar I hem toe gekomen, die hup namen hebben I opgegeven. Dit waren ten Cate, wien get. I een klappistool had afgenomen en Keisha- gen en Boom, van wie de agent concludeer- I de, dat zy de eigenaars waren van de twee wapenstokken, die hy in beslag had geno men. Verdachte Kershagen verklaarde, dat hy slechte zyn naam had opgegeven, omdat hy I meende, dat al zyn kameraden hun namen moesten opgeven voor het onderzoek. De vraag van den agent had hy niet gehoord. Get Ten Cate legde .verklaringen af, waar uit bleek, dat de E. M. M. menschen slechts uit noodweer van wapens gebruik hebben gemaakt. De kantonrechter: Wie is er begonnen? Get.: De communisten. Daar het O M het ten laste gelegde feit niet wettig en overtuigend bewezen achtte, sprak de kantonrechter dezen verdachte vry. Verd. Boom heeft toegegeven, dat een van de in beslag genomen wapenstokken aan hem toebehoorde. Het O. M. vorderde tegen hem, byzondere omstandigheden In aan merking nemend, een boete van f 1. De verdediger, mr. I. Blinker, betoogde, dat hier moest gelden het adagium: nood breekt wet. Lang van te voren hebben de I E. M. M.-mannen den aanval der commu nisten zien aankomen Dit Is door de ver klaringen toch overtuigend aannemeiyk ge maakt. Dat Boom dus een wapen by zich droeg, omdat hjj geen zin had. zich te laten afmaken Is volkomen menscheiyk en begrij- peiyk. Hier had geen vervolging Ingesteld moeten worden, daar verd immers uit nood weer gehandeld heeft. Veeleer had het O. M. de behandeling van de groote zaak tegen de E. M. O. S.-menschen af moeten wach ten. teneinde hieruit conclusies te trekken. PI. vroeg vryspraak subs, voorwaardeiyke veroordeeling. De uitspraak luidde: f 1.— boete. De derde zaak betrof het E. M. M.-lid Van Scheppingen, wegens het dragen van een revolver In de Krommertstraat. Verd. ver haalde uitvoerig den aanval waaraan hy en twee metgezellen In de Krommertstraat wa ren blootgesteld. Toen de aanval begon, was hy voor het bouwwerk. Daarna is hy met z’n kameraden door een gangetje naar ach teren gevlucht. Ten laatste stond hy voor een schutting, terwyi de communisten hem van het bouwwerk met steenen bekogelden. Reeds uit twee wonden bloedend, heeft Van Scheppingen toen zyn revolver getrokken en in 't wilde weg drie schoten gelost. Als getuige werd nog gehoord de agent, die de drie mannen later heeft bevrijd uit een winkel in de Jan Evertsenstraat en die Van Scheppingen z'n revolver heeft afge- noznen. De kantonrechter: Hebt U bdtlaagde op den openbaren weg In het bezit van den revolver aangetroffen? Getuige: Neen. Kantonrechter: Om in het gangetje te komen, waardoor de mannen naar achteren vluchten, moesten zy daarvoor eerat nog over de straat loopen? Strafbare manier on* lom 1 nd den mond te stoppen. Een keurig gecoiffeerd en gecoriumeerd heer, zich voorstellende als de 26-Jarlge slager Gerrit Jan W te Helder had zich te verantwoorden ter zake het feit, dat hy op 12 Augustus den 35-jarigen heer A. C. Got- Overwegingen Het Hoog Militair Gerechtshof komt In zyn sententie over deze zaak tot om. de volgende rechtsoverwegingen: Overwegende dat het Hof als bewezen aanneemt, dat de overval aan beklaagde» schuld te wyten is geweest; dat toch deze militaire commandant, wetende dat op Cu rasao eenlge duizenden Venezolarien, onder wie vele woelige elementen, revolutionnalren en communisten, gevestigd waren, en dat hy, als dAAr den politiedienst niet uitoefe nende, van hun gedragingen op Rlo Canario nagenoeg niets gewaar werd, desniettegen staande het Waterfort, waarin al zyn troe pen gelegerd en al zyn machtsmiddelen ge borgen zyn, volstrekt onvoldoende bewaakt heeft gelaten; dat hy het daarby nog heelt opengesteld voor lederen kwaadwillige en lederen spion, die met eigen oogen van de geheel onvoldoende bewaking zich zou wen- scjjen te overtuigen; dat hy aldus als het ware heeft uitgelokt tot een overval en net dan ook aan zyn schuld moet worden ge weten, wanneer de overval plaat* vindt; dat immers een onverhoedsche aanval met een geringe, byeengeraapte en van wapens slecht voorziene bende tegen een militair garnizoen, gelegen in een met muren om ringd kazemement, slechts dan zal worden ondernomen, wanneer van te voren voor den aanvaller vrijwel vaststaat, dat de onderne ming voor hem geen of zoo goed als geen risico zal medebrengen; dat voorzeker be klaagde, zooals blijkt uit den inhoud van bovenvermelde, dezen aanvaller ruimschoots In de gelegenheid heeft gesteld om gewaar te worden, dat voor diens onderneming alle factoren voor succes aanwezig warén; dat beklaagde ook niet daarmede zich kan ver ontschuldigen. dat het aantal van zyn poll- tiemilltalren on voldoende was voor de uit oefening van den aan zyn troepen opgedra gen politiedienst; dat hy toch niet had mogen voqrbyrien, zooals hy zeker niet zou hebben gedaan, indien niet de nieuw opge dragen taak al zyne gedachten had Ingeno men, dat hy was de militaire commandant van de troepen op Curacao en dat de verze kering van de veiligheid van zyn troepen en van de ongestoorde beschikking over het Waterfort, waarin die troepen gelegerd en al zyn machtsmiddelen geborgen waren, zyo eerste en hoogste taak was en bleef; da: bovendien, zooals de eerst nA den overval genomen maatregelen hebben doen zien die veiligheid met de beschikbare middelen en zonder dat daarvoor militairen aan bun politietaak behoefden te worden onttrokken, bad kunnen zyn verzekerd; overwegende, dat het tan laste van be klaagde beweaen verklaarde behoort te wor den gequallficeerd als: „het als bevelvoerend I Luchtpost voor Egypte In verband met de gewyzlgde route, welke het de.de vliegtuig van den luchtpoctdiensi op Indié zal volgen, sullen daarmede geen stukken voor Aleppo kunnen worden ver zonden. Daarentegen wordt wel een depêche ge vormd voor Ka.iö, waaim ge»„ne eu aa..ae- teekende luchtpostcorrespondentie voor, Egypte, Palest-na, Transjordanié, Syrië en Cyp.us zal wonden opgenomen. Voor deze stukken Is een luchtrecht ver schuldigd van vyftlen cent per twintig gram, te voldoen bóven het gewone port. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren, geiyk gemeld, den kapitein Borren gewezen commandant van de troepen op Curacao, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één dag wegens het feit, dat het aan hem als militair bevelhebber te wyten is geweest, dat een bezette plaats dpor den vyand overvallen Is. Het was gisteren voor de parochie te De Goorn een plechtige en historische dag. De meuwe parochiekerk v. O. L. Vrouw v. d. Allerheiligiten Rozenkrans, werd door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent ge consacreerd. Omstreeks Paschen 1929 werd begonnen met de afbraak van de oude parochiekerk, welke te klem was geworden. Want Goorn is een groeiende parochie, ook de Katho lieken van Berkhout, Avenhorn en Grost- huizen ressorteeren onder de parochie Goorn. Als een bewijs van de toename van het getal parochianen moge gelden het feit, dat de parochiale jongens- en meisjesschool 300 kinderen telt, waarvoor 7 leerkrachten zijn aangesteld. Maandagavond arriveerde Mgr. Aenge nent in de parochie, te Avenhorn per auto .fpehaald door het R.K- Kerkbestuur en een 15-tal bruidies. De schoolkinderen waren bij den ieestelijken intocht eveneens tegenwoordig, zij droegen vlaggetjes, en zon gen met begeleiding van het R-K. fanfare corps „St- Caecilia’’ Roomsch» Blijdschap. Bal-genoegens te Grosthuizen De 21-jarige landbouwer Willem G. uit Avenhorn had de vorige week terecht ge- taan wegens mishandeling van Jan de Wit, n jongmensch uit de Beemster, die evenals de heer Willem G. deelnam aan het gala bal gegeven ter gelegenheid van de kermis te Grosthuizen. Aldaar was een vechtpariy ontstaan tusschen bovengenoemde heeren en Willam had de Wit een slag toegebracht. De getuige de Wit was de vorige «eek niet aanwezig, zooals hy nu doodkalm mededeelde, als.ge volg van 't slechte weer een een lekken band, welke verontschuldigingen d$ Politierechter absoluut niet vozende achtte, om de be handeling van een rechtzaak te belemmeren. Thans werd de overigens weinig belangrijke zaak voortgezet met het hooren van den heer de Wit en nog twee andere getuigen, waar van ook de heer Groen de vorige maal niet was verschenen, tot diepe verontwaardiging van den politierechter, die dergeiyk licht vaardig spel met de justitie grooteiyks ver oordeelde. Op verzoek van den verdachte werd ook nog gehoord een ander feesteling zekere Boots, die niet met zekerheid had ge zien wie van de heeren duellanten elgeniyk begonnen was. De officier verzocht de zaak te stellen in handen van den Rechter-Commissaris tot verdere opheldering. Aldus besloten, zoodat dit zaakje nog eens in onze kolommen zal verschijnen. De nieuwe ktrk. Terwijl omstreeks Paschen 1929 met de afbraak van de oude kerk begonnen werd, was de nieuwe kerk met Paschen 1930 ge reed. De eerste steen, rechts van den ingang, draagt in het Latijn het opschrift, dat deze gelegd is op 1 October 1929, door Pastoor H. P. Poodt O. P. en vermeldt voorts, dat toeh kerkmeester waren de heeren N. Smal Sr.. P. Laan |bz., J. Bakker en P. Bakker Gzn. EJf architecten van dit schcone Gods gebouw waren de gebroeders Jos en Pierre j Cuypers te Amsterdam de aannemers waren .lx» ha*****M VaelUrtnaM <»•-« fa» lie het werk aannamen voor plm. 1 120000. De kerk is opgetrokken uit baksteen, van buiten met genuanceerde waalklinken van binnen met gele. Friesche steen de zuilen zijn van Beiersch graniet, terwijl de kap in de kerk van Amenkaansch rifthout is deze kerk is de tweede in ons land, die met een dergelljke kap bedekt is; het dat is met verbeterde blauwe pannen bedekt De spits van de uit baksteen opgjjrokken vierkanten slanke toren is eveHals.het dak van de doopkapel met koper bedekt. De gebrandschilderde ramen zijn uit de oude parochiekerk afkomstig, en passen vol komen aan bij dit nieuwe Godsgebouw de overige gias-in-lood-ramen zijn volgens ont werp van den architecten zelve. In den toren hangen twee nieuwe klokken achter de kerk zijn Sacristie en gerfkamer aangebouwd. De kerk is van centrale ver warming voorzien. De banken van de oude kerk zijn eenigs- zins vertimmerd en paskl- ar gemaakt voor deze nieuwe kerk de enkele rijen M- armenbankjes, zullen naar wij vernem^p, van lieverlede verdwijnen. De parochie van de Goorn is een prach tige kerk rijker geworden. Jammer dat de oude pastorie zich niet passend bij het meuwe kerkgebouw aansluit. Morgen vertrekt het derde vliegtuig Morven vertrekt het derde postvliegtuig van Schiphol naar Ned.-Indlë. Aangezien Vrydag »3 het eerste retourvliegtulg zyn tocht naar Nederland zal aanvangen, is hier mede de veertlendaagsche luchtpostdienst op Indié een feit gewo den. De dienst zal nu verder regelmatig elke veert'en daven heen en weer wrden onder houden. Ondanks den omweg, dien de vlieg- tulgén voorshands over Egypte moeten ne- 1 c heeren Venhoven en Evers te Heemstede, men, zal nu de formaliteiten Inmiddels geregeld zyn hierdoor geen vertraging in der overkomstduur meer ontstaan. In herinnering wordt gebracht, dat voor stukken tot 5 gr. (op de postkantoren zyn te gen den prys van 2 ct. briefpapier en enve loppen, wegende tezamen vyf gram, verkryg- baar) het luchtrecht dertig cent bedraagt; bovendien is voor elk stuk het gewone port verschuldigd. Voor correspondentie boven vyf gram Is verschuldigd een luchtrecht van 75 cent per twintig gram, verhoogd met het ge wone port. Correspondentie voor dit vliegtuig moet zco tijdig worden verzonden, dat deze ulter- lyk hedenavond Amsterdam bereikt. Maandagmiddag overzetveer gezonken, "met de Kethel Diefstal of dooden van een kip De voortbehandeling van de zaak contra Hendr. B,, voorheen arbeider te Bergen, thans zoo men beweert, vertoevende in Généve, welke persoon, die indertijd te Bergen groote sensatie verwekte, door op^den chef-veldwachter van der Kerk te schieten zich op 39 Juli te Schoort had schuldig ge- I maakt aan diefstal van een kip en weder- spannigheid tegen den jachtopziener Suk kel. De officier requireerde opnieuw 8 maanden gev. Uitspraak over 14 dagen. Hierna sluiting. Vanuit de lage, gemoedelijke huizen wapperde de vaderlandsche vlag met het pauselijke geel-wit. Voor de pastorie was eed gebouwd met een draperie- 1 siering in de pauselijke kleuren. Gistermorgen reeds vroeg begonnen de langdupge liturgische plechtigheden der kerkwijding, welke plechtigheden door vele geloovigen werden bijgewoond. Om half 11 droeg de consecrator Mgr, Aengenent een Pontificale H. Mis op niet de volgende assistentie: Troondiakens de Z.E. Heeren H. Poodt, pastoor der parochie en J. Eg, pastoor te Obdam; pres-byter assistens, de H. E. Deken C. Jonckbloedt van Uognum, diaken de Z. E. Heer J. Janssen-Schmidt, pastoor te De Weere,' subdiaken de Z.E. Heer Pastoor M. Bitter te Hoogwoud. Het koor zong onder leiding van den heer P. Groot Jbz. de driestemmige mis van Lorenzo Perosi. De kerk was geheel met geloovigen ge vuld, terwijl ook veel Z. E. Heeren geeste lijken uit den omtrek tegenwoordig waren. Na de H. Mis hield Mgr. Aengenent een toespraak tot de geloovigen, waarin Mgr. de parochianen wees op de groote vreugde die hen op dezen dag moet bezielen, nu een nieuw Godsgebouw is verrezen, waarin God Zijn intrek heeft genomen om steeds bij de menschen te zijn. De kerk is er voor de geloovigen om erin te bidden; en dat moeten ze dan ook doen om sterkte te vra gen in den strijd des levens. Deze kerk is als het ware een steenen Onze Vader”; de drie eerste beden ge heiligd worde Uw Naam, Laat toe komen Uw Rijk en Uw Wil geschiede op aarde sis in den Hemel, ziet men in dit kerkgebouw vereenigd, en verwezenlijkt. De overige beden moet men hier doen; menxnoet hier bidden om zijn dagelijksch brood; men vraagt hier in de biecht vergiffenis van zijn schulden en bidt om sterkte tegen de be koringen der wereld. Dankbaar moeten de geloovigen daarom zijn jegens God. dat Hij hun dit schoone kerkgebouw gegeven heeft. Mgr. besloot zijn mooie toespraak met een aansporing om veel en vurig te bidden in dezen heer lijken tempel, opdat zij eens zouden mogen komen in den eeuwigen tempel van het Hemelsch Jeruzalem. Zegenend de parochianen verliet Mgr. Aengenent hierna het kerkgebouw, terwijl de klokken in den toren de vreugde ever de zonnige polderlanden uitgalmden. Om 5 uur vertrok Mgr. Aengenent. nadat hem door de schoolkinderen wederom een zanghulde was gebracht met begeleiding van „St. Caecslia”. Mgr. vertrok naar Egmond aan 1{ee, om daar een meuwe kapel in te wijden van het R. K. Koloniehuis St. Joseph.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6