N J I B. Koster E -EN REGENJASSEN a Amsterdamsche Beurs 5 5 Cheq ue-koersen tweedeblad „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES a Burgerlijke Stand van Alkmaar JACHTWATER EN HOOFD EAU DE COLOGNE BLADZIJDE 1 DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 STADSNIEUWS MEDEDEELINGEN SPORTEN WEDSTRIJDEN VOETBAL GEMENGD NIEUWS GYMNASTIEK Melkman voorturner Verdacht van oplichting BINNENLANDSCH NIEUWS Vestiging tuindorpen bij Amsterdam Een ongewoon gouden feest Eervol ontslag St. Dominicuskerk Rede Mr. C. Goseling Besniettelijke ziekten Bijlagen tot den Raad 0 H E E R L IJ K FRISCH s s De Alkmaarsche Polltiesport- vereeniging Een smokkelaar uit een ziekenhuis gevlucht GABARDINE - WHIPCORD - LODEN Nieuwste modellen en kleuren, zeer voordeeiige prijzen Capes voor Jongens en Meisjes 0 WA M.KATER XXl_K reixx^ta Ml ErNTi^ Langestr. 22 Magdalenenstr. 1 1 iiiiiiiiiiiiimiiiiinfliiiiiiiiiiiiiffl 21*4 332»/, 120% piMimiiiiiiiininiiiiiiiB EN GEURIG in een Drankwet De Cursuswet ■M mM ■uw De Serievoetbalwedstryden te Haarlem dat DONDERDAG 16 OCTOBER 193» H(j wilde eren teiefoneeren 1 r 148 1 1 80»/, i Voorstel Soc.-Dem. raadslede» S* jaar stndentenvriendsehap Sloten I 18% 384 O Bevordering der politieke activiteit Prolongatie 3 Internationaal TurntourKooi in 1934 in ons land? Mr. A. I. M. J. Baron van wijnbergen •ver de Cnrsnswet. Westelijk elftal A—Westelijk elftal B Industr. Buitenland Anaconda Cert. Plak Rubber Separator Zweedsche Lucifers 191» 1918 1916 1917 Vorige Koersen 230 110% 64% 71 29 2 23 338 121 75 111 In de afgeloopen week hebben rich alhier gevallen van roodvonk en twee gevallen v*n diphtheric voorgedaan. demon- hetgeen 160 73»4 109% 97 69»/, 49% 37% 56 26 63 39»; 2% 63 41 2»/, Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub. Rott. Tapanoell Serbadjadi Pilau V. L C. O. Allied Intercontln Rubber 200 25 58 36 I I Alkmaar, 15 October 1930. Burgemeester en Wethouders tvoornoemd, WENDELAAR, burgmeester. A. KOELMA, secretaris. 384% 25 112 81»/. 136»/. 18% 290 278»% 64 316 98’/, 70 49 37% Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 202 26 10»/. 54 1% 76%. 104 253 exd. Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kón. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unle Marine comm. Marine pref. Union Pacific Wabash Chic. Milw. St Paul Kansas City South Erie Raür 9.72 34.59 12.05»;, 2.48 59.01 48.23 12.99 23.60 66.35 66.60 66.35 7.35 34.97 >rdea zeld- i ua ndea itilde rden, wijl» Is ik i van ■aide n rij ooza 103 103»/, 102»/, 103»/,, 98»»/,. Heden is ingekomen een verzoek om ter» name van de Gemeente Alkmaar verlof te verleenen. tot verkoop van alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het café onder de tribune op het Gemeentelijk Sport park aan de Nleuwpoortslaan. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan ieder schrifteHJke bezwaren tegen het verleenen va» dit verlof Indienen. Alkmaar. 16 October 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. 103 103’/, 102»/, 103»/,. 98»»/,. Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philips Door het Bondsbestuur is bij den Interna tionalen Turnbond te Parijs een aanvraag ingediend het Internationaal Tumtournool in 1934 in ons land te doen houden. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mlj. Staatsleeningen 5% Nederland 5% Nederland NederL 4% NederL 4% %N.Ind. 1926B Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell DONDERDAG 16 OCTOBER 1939 In de wtnnaarsronde wist Zaanland, na dat de wedstrijd was verlengd, uit een pe nalty den wlnnenden goal te maken 4—4. Op dezen dag werden voorts nog twee eere- wedstrijden gespeeld en wel tusseben Haar lem n en Bloemend aal; uitslag 4—1 en tusseben Haarlem X en Hermandad (Rot- De opstelling van het elftal was als volgt: Verbaan v. d. Burg Webster v. d. Brink. Wijnberg. Hogeweg Klaver, Ekkel, ter Horst, Paling, Staats 9.73»/, 34.60 12.06 2.48% -59.03 48.24 13.— 23.80 66.40 66.65 66.40 7.36»/, 35.02% Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Op den 31sten October 1880 bracht een groote Jan-Plezier een gezelschap van negen jonge, pas geïnstalleerde studenten uit Lei den naar Noordwtfk, waar de jongelui een vurig en luidruchtig feest in den huize Ko nijnenberg (Hof van Holland) vierden ter inauguratie van hun club. Deze club heeft den studententijd lang overleefd. De vriendschapsbanden weroen niet verbroken, toen de leden der club ge leidelijk uit de studentenwereld in de groote maatschappij overstapten; het leek integen deel alsof deze hechter werden. Men bleef met elkaar in briefwisseling, zocht elkander zooveel mogelijk op; de echtgenooten werden, als eereleden, in den vriendenbond opgeno men en haast elk jaar had er een feestelijke reunie plaats, waaraan een enkele maal ook de dames deelnamen. Niet steeds waren de reunies voltallig, enkele leden zochten nJ. hun werkkring in Indië, doch de vriend schappelijke gevoelens werden daardoor niet verstoord en bij hun terugkeer was de ver houding weer alsof ze niet weg waren ge weest. Het lot is de club wél gunstig geweest. Er is nu een halve eeuw voorbijgegaan, sinds het feest te Noordwjjk werd gevierd, en nog beboeren alle leden tot de levenden. Het zijn in volgorde van leeftijd, welke overigens onderling niet veel verschilt, de heeren dr. A. van der Willigen, arte, geneesheer te Velp; mr. G. Kellner, journalist te 's Gravenhage; mr. F E. Pels Rjjcken. advocaat en procu reur te Breda; mr. A. Slotemaker L_Hzn., vice-president van het gerechtshof te Am sterdam; mr. H. P. BordeniZ'van Berlekom, oud-directeur der Rijksverzekeringsbank mr. J. Bool, oud-gemeentesecretaris van Op een neven-terrein was een wedstrijd gespeeld tusseben Duiden en Hilversum, die in een 32 overwinning voor laatst genoemd elftal is geëindigd. In de verliezersronde kwamen dus uit Alkmaar tegen Leiden, in de winnaars-ronde zaanland tegen Hilversum. Bruin waren niet verschenen, de De Parochianen worden beleefd herinnerd aan de ook hedenavond van half 8 tot 9 uur bestaande gelegenheid tot betaling van de jaariyksche plaatsengelden ten kantore v*n den penningmeester. Langestraat 95. Geboren: Hendrikus Johannes, z. van Ja cobus Laas en Alida Hazes; levenl. aange geven kind van Hermanns Bijvoet en Popma. Getrouwd: Jan Els wijk en Mary t je Kabel; Anthonie Boersen en Anna de Haan; Jan Ploeger en Anna van 't Veen; Jan Jansen en Hermina Richardson. Overleden: Maria Vos, gehuwd met Dirk Stlemer, 52 j.; Marytje Bont, 44 j. Woensdagavond vergaderde In het Sint Vltusgebouw te Bussum de R. K. Klesveree- nlging, waar als spreker optrad de voorzitter der R K. Staatspartij, mr. C. Goseling. Spr. verklaarde dezen avond niet te zul len spreken over den grondslag van de be langstelling in de politiek in het algemeen, maar wel over de oorzaken van de afzijdig heid en de middelen ter bevordering van de politieke activiteit De oorzaken van afzijdig heid hoeft men niet te tragisch op tejratten, omdat zonder tegenwerking de ijver spoedig zou verslappen. Het groote doel moet altijd zuiver voor oogen blijven staan. Het is niet noodig, dat allen actief medewerken, maar wel. dat ieder een gepast vertrouwen heeft in de leiding. Wij moeten het hebben van de massale organisatie, die daarom ook in de noordelijke provincies moet worden uit gebreid. Het tijdperk, waarin wij leven, wordt wel eens gekenschetst als een tijdperk van over- organisatie. De sociale organisaties zullen steeds nauw bij de politiek betrokken blij ven. De leiders en de leden van de sociale organisaties kunnen zich in de politieke or ganisaties niet losmaken van hun socia-e denkbeelden. Deze verhouding zal dus wel van een bljjvenden aard zijn, maar de ge volgen kunnen getemperd worden. In dit verband zullen binnenkort wel grondige be sprekingen over dit probleem aan de orde komen. Spr. verwacht in ieder geval, dat eén organisatorische oplossing kan worden ge vonden, waarvan een hechtere aaneenslui ting van ons geheele volk het gevolg sol ili& In de verliezersronde was bet spel van de Alkmaarders veel beter; het enthousiasme beheerschte thans voor een groot gedeel te het spel, maar het geluk was ver te zoe ken. Opgelegde kansen werden op dikwijls onbegrijpelijke wjjze verknoeid. Ook den Leidenaren was Fortuna niet gunstig. Het zijnet werd hier wel wat al te vaak gevon den. De voorhoede van de Alkmaarders heeft meermalen mooie aanvallen opgezet, daar bij op prijzenswaardige wijze gesteund door de half-llnie. Toch moet ons de vraag van het hart: „Waarom trok de voorhoede zich niet wat meer terug, als de bal op de Alk- maarsch speelhelft was?" Op deze wijze was te taak van de half-llnie veel te zwaar. De backs, maar voroal keeper Verbaan, hebben zich in dezen wedstrijd van hun goe de Zijde laten zien. Dit geldt ook voor hun collega's van het Leldsche elftal Wat den wedsrtijd betreft: de beide elftal len waren volkomen aan elkander gewaagd, met Alkmaar iets in de meerderheid. De goed opgezette aanvallen strandden echter op de onverschalkbare backs. De rust kwam dan ook net een blanco stand. Na de rust gaf het spel denzelfden aan blik; 10 minuten voor het einde wisten de Leidenaren bil *n doelworstellng den wlnnen den goal te scoren en wel op dusdanige wij ze, dat de keeper geen kans had reddend op te treden. Na vergeefsche aanvallen van Alkmaar kwam het einde met een 1—0 over winning voor Belden. De scheidsrechter kon ons maar matig voldoen. ballen. De meeste der gemaakte doelpunten waren beslist onhoudbaar, en dat zegt toen wel, dat beidé doelwachters hun werk naar behooren hebben verricht, al kunnen wij heusch nog wel een tijdje het bewaken van het Oranjedoel aan van der Meulen toevei- tre rwen. Koper van Zandvoort en Langendaal van.' Xerxes zijn beiden lang, beschikken over een goed schot, verdeelen het sp<d behoorlye. maar zijn te langzaam, een fout die b.v. ook Barendrecht aankleeft. Dat pittige dat een midvoor moet kenmerken, dat doortas ten, da^ missen we en daarom twijfelen wp er niet aan, of van Reenen zal zijn plaats behouden. Doch alweer dient gezegd te wor den, dat belde spelers lang niet onverdien stelijk speelden en beiden scoorden eenigc fraaie goals. Voor de rust doelpuntte Langendaal het eerst, waarna Koper aan den anderen kant, gelijk maakt. Langendaal geeft zijn team ten tweede male de leiding, maar nog voor de pauze maakt van Osch na goed dóórzetten gelijk. De Maar maakt In de tweede helft numero drie voor de B'ers. Als Strijbosch tegen de lat heeft gekogeld maakt hij even later na een fraaien aanval rechts gelijk. Weer kan de Ajaxied een schot lossen, maar Odijk stompt het keiharde schot het veld in. Aan den anderen kant komt een vinnig schot van Homborgh In van der Mode’s handen terecht. Het spel blijft 226»/, 108% 62% 71 290»^ 287 279»; 59% 316% 36»/i 317»,; 7,/l 19 18 60 136% 17»/, >7“/w Den 3den dezer werd de smokkelaar P., uit Vaals die in een smokkelauto 600 k 700 pond koffie frauduleus over de grens had gebracht, achter Geilenkirchen na een wilde achtervolging door de Duitscbe be ambten, aangeschoten en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Lirmich gebracht. Hy onderging daar een operatie, en zyn toe stand was ernstig. Een paar dagen geleden evenwel meldde P„ die nog nauwelijks weer loepen kon. rich in het kantoor van het ziekenhuis; hij vroeg, met een advocaat te Dusseldorp te mogen telefoneeren. Dit werd hem toegestaan. Doch voordat de telefoni sche verbinding tot stand kwam, heeft P. kans gezien te vluchten. Hoe hij 'dat klaar heeft gespeeld, is een raadseL Vermoed wordt, dat hij geholpen is en weggereden in een gereed staanden auto. P. bevindt zich nu veilig bij zijn vrouw in Zuld-Umburg. De brigade-commandant van de mare chaussee te Leusden heeft Woensdag den directeur van de failliet verklaarde com manditaire vennootschap „Vertrouwensvee- handel" te Amersfoort gearresteerd als verdacht van oplichting. Gemeenterekening, dienst 1929 B. en W bieden den Raad ter voorloopige ’•ststelling aan de rekeningen van de inkom- sten en uitgaven der gemeente en der af- tonderiyke takken van dienst over 1929. De uitkomst der gemeenterekenlng is als B>lgt: de Inkomsten van den gewonen dienst bedragen f 3374.912.73. de uitgaven 337394431. Batig slot f 100.968 22. De uit gaven van den kapltaalsdlenst bedragen 3-160 890 84, de inkomsten van den kapltaal- «enst f 1361998.03. Nadeelig slot f798.89331. Het batig slot van den gewonen dienst wordt voor een gedeelte, groot f 3386.40, naar “en dienst van 1930 en voor Het overige, ten Wdrage van f 97.58132. naar den dienst van “31 overgebracht. Het tekort van den kapi- “aldlenst wordt by suppletoire begroeting Oïcrgeboekt naar den dienst van 1930, om •erlang vpor zoover noodig in eene leaning Als bijzondere oorzaken van afzijdigheid noemde spr. o.m. de onzekerheid in politieke doeleinden, een typisch verschynsel van den tijd, waarin wij leven. Slechts geleidelijk zal daarin verbetering worden gebracht. Verder wees spr. er op. dat het beeld, dat men tr de gemeentepolitiek ziet, niet altijd verhef fend is. omdat daarin het persoonlek el»- ment somtijds te veel op den voorgrond treedt. Dit kan aan de algemeene politiek afbreuk doen. Daarom moet worden getracht ook in de gemeentepolitiek volgens de alge meene katholieke beginselen te handelen. Daarom is het gewenschL dat de verschil lende vraagstukken der ghmeentepolitiek te voren in de plaatselijke kieavereenigingen worden behandeld. Dit zal ook het werk der afgevaardigden gemakkeiyker maken. Burgemeester en Wethouders hebben tan den heer S. Frayman, op diens verzoek met Ingang van 1 Januari 1931 eervol ont slag verleend als commandant der brand weer, onder dankzegging voor de langdurige tn belangrijke diensten als zoodanig aan de ■emeente bewezen. Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau De leden van den Amsterdamschen ge meenteraad Gulden, Boekman, v. d. Bergh, Woudenbergh en v. d Tempel hebben bij den Raad een voorstal Ingediend om te be sluiten: in de nabyheid van het tuindorpen te vestigen; steppen te doen om de voor de* annexatie benoodigde medewerking van de daarvoor in aanmerk/jg komende autoriteiten te ver- krygen, ten einde te geraken tot vestiging van nog andere tuindorpen; er actief toe mede te werken, dat het Gooi als natuurmonument wordt behouden: B. en W. uit te noodlgen die maatregelen voor te bereiden, welke voor de verwezen lijking van een en ander dienstig kunnen zijn. snel en goj ft op ën neer, belde doelen ver- keeren onophdbdelijk in gevaar. Als Gerritse aan van Osch geeft zet de laatste voor en dt Maar passeert van der Made. 34. Kogel kogelt numero vyf achter Van der Made. Het doel van Odijk ontkomt ternau wernood aan een doorboring als Van Nellen na snel opbrengen op doel schiet en het leder tegen, den paal beland^. Lagendaal knalt eenige malen in vrye positie staande, den bal hoog over. Maar voordat scheidsrechter Laarmans die kalm en rustig leidde, einde, floot, weet Lagendaal nog een doelpunt te scoren “n komt het einde met een 5—4 overwinning der B'ers. De Bond van Gemeenten, Vereenïgingen en Stichtingen, die inrichtingen tot het ge ven van Handelsonderwijs in stand houden, hebben het voornemen, de Cursuswet te doen bespreken in een vergadering op Zaterdag 8 November des namiddags te 2 uur in het hotel ..des Pays Bas" te Utrecht. Het vorige jaar is ..het contra” besproken in een vergadering van genoemden Bond door den heer J. C. Holtzappel, thaty zal mr. Baron van Wijnbergen „het pro” bespre ken. In de morgenvergaderlng, welke te 11 uur aanvangt, zal de heer J. Traast, directeur van de Handelsschool tot opleiding van ver koopsters te Amsterdam, spreken over het onderwijs aan winkelpersoneel Ultnoodiglngen voor genoemde vergaderin gen worden na aanvraag toegezonden door den secretaris van genoemden Bond, Zwol- scheweg 121 Deventer en den heer H. Wop- stra Azn. Paulus Potterstraat 9, te Utrecht. terdam). Deze wedstrijd eindigde 31-overwinnig voor Rotterdam. Voorts hadden des middags nog straties met politiehonden plaats, een aangename afleiding was. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen door den Weled. Gestr. heer C. H. Tenckink, commissaris van politie te Haar lem. met een toepasselijk woordje uitge reikt. te warden opgenomen. De totale raming der gewone inkomsten en uitgaven voor 1929 be- droeg, met inachtneming van de bij supple- EEN BESCHULDIGING MS*" Ten derhalve f 28988.40, de uitgaven f 139.936.62 beneden die raming Het verschil tusschen deze bedragen vormt het batig slot van f 10096832. Voorts stellen B en W. voor, voorloopig vast te stellen de rekening over 1929 van: 1. het EJectriciteitsbedrijf, t.w. de baten op f 483.770.22. de lasten op f 33632031, het voordeelig slot op f 147.449.71, de kapitaals- inkomsten en -uitgaven op f 8238437; 2. het Grondbedrijf, t.w. de baten en lasten op f 55936 80. de kapltaalsinkomsten en -uit gaven op f 211.47834; 3. het Sportperkbedrijf. tw. de boten en lasten op f 19911.79. de kapltaalsinkomsten en -uitgaven op f 3090. s 4. het Slachthulsbedryf, t.w. de baten en lasten op t 139.310.73. de kapltaalsinkomsten op f 14316.07. de kapitaalsuitgaven op f 14.63197 en het nadeelig slot van den kapi- taalsdienst op f 315.90; 5. Gemeentewerken, t.w de baten en lasten op f 621.626 82 de kapltaalsinkomsten en uit gaven op f 100.000; 6. het Gasbedrijf, Lw. de baten op t 529 05838. de lasten op f 458.708.09, het voordeelig slot op f 70350.19. de kapitaalsin- komsten en -uitgaven op f 44910.67; 7. het Plantsoenbedryf. t.w. de baten en lasten op t 71.236.56. de kapltaalsinkomsten en -uitgaven op f 630; 8. de Reiniging, t.w. de baten en lasten op f 154.391.77. de kapltaalsinkomsten en -uit gaven op f 3020; 9. den Keuringsdienst voor Waren, t.w de baten op f 82 244.20, de lasten op f 7733932. het voordeelig saldo op f 4704.88; de kapi- taaLsinkomsten op f 167.708.49. de uitgaven op f 151993 25 en het batig slot van den ka- pltaaldienst op f 15.715.24. Alvorens het Nederlandsen elftal, dat op Petroleam Dortsche Petr. Gaboes Kon. Ohe Periak Peudawa Continental OQ Utrecht; mr. R. A. H. M. Romme. lid van den Raad van State; mr. G. S. Brantsma, oud- secretarls van den Cultuurraad op Dell, en mr. H. J. Matthes, oud-raadsheer in bet Hooggerechtshof van Nederl.-Indië. Op 21 October zal het gouden feest van deze club te Leiden worden gevierd. Het zal allicht wat minder luidruchtig zyn dan de inauguratiedag van 50 jaar geleden, minder harteiyk zal het er zeker wel niet toegaan. wy wisten reeds sinds langeren tijd, dat geruchten, als in bovenstaand onwaardig stukje verwerkt, de rondte deden. Waar echter, naar ons bezien van de zaak, bet hier, zoowel juridisch als menscheiyk ge sproken. een privé aangelegenheid van mr. Leesberg met den fiscus betrof, meenden wij ons van iedere publicatie hieromtrent te moeten onthouden. Het „Volk” heeft echter blijkbaar ge meend wellicht met het oog op de gemeen teraadsverkiezingen van het volgend jaar deze aangelegenheid te mogen en te moeten bekend maken en naar aanleiding daarvan hebben wy het noodig geoordeeld, een on derhoud met mr. Leesberg aan te vragen. Het bleek ons daarby dat mr. Leesberg In derdaad een geschil met den fiscus heeft M8. wat meer voorkomt. Doch'dit geschil wordt, naar mr. Leesberg mededeelde, vol- kortien correct afgehandeld. We zouden in bovenstaande publicatie veel onjuistheden kunnen slgnaleeren. Zoo is het b.v. absoluut niet waar, dat het geschil loopt over 20 jaren (zoo iets zou wett^iyk selfs Ónmogelijk zijn). Het „Volk" erkent, dat het niet over cijfers en gegevens beschikt en het blad zou dan ook joumalistiek-juister gehandeld hebben, indien het, omdat het noch cijfers noch ge gevens kende, een stuk als het bovenstaande In de pen gehouden had. In bevoegde kringen, waar wij informaties inwonnen, was men er ook absoluut van overtuigd, dat inspecteur Koldenhof NIET in verband met deze zaak naar elders ver plaatst is. Ook is het geheel onwaar, het voor te stellen, alsof mr. Leesberg, die als steeds zijn drukke advocaten-praktljk voortzet, niet meer op de rol van de rechtbank aou voor komen. Wasj mr. Leesberg echter begrepen heeft, dat de aociaal-demokraten bij deze gelegen heid niet zijn persoon, doch zijn party wil len treffen, en waar de Katholieke Party mr. Leesberg voor alles ter harte gaat, zoude hij naar hij ons mededeelde ten einde het geschil uit de politieke sfeer te houden tan de daartoe in aanmerking komende partij instanties verzoeken, hem, zoolang het geschil nog niet opgelost is. voorloopig te ontslaan van de verplichting, de Party in openbare functies te dienen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zyn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 24 Juli 1930, waarby zyn vastgesteld: le. eene verordening, betreffende de clas sificatie van de gemeente Alkmaar voor de heffing der gemeentefondsbelasting (ge meenteblad nr. 1188) 2e. Verordeningen op de heffing en invor dering van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting in de gemeente Alkmaar (Gemeenteblad nr. 1189); 3e. Eene verordening tot wyziging der op het heffen van markt-, en waaggelden (Gemeenteblad nr. Eene verordening staan- 1191) Deze verordeningen zijn heden afgekon- digd en gedurende drie maanden ter ge- meente-secretarie ter lezing nedergelegd, waar zij tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zyn. •tav -zcaasvtovs 1 VtwXv 2 Nov. a.s. te Zürich tegen Zwitserland mo’t uitkomen, samengesteld wordt, heeft met een oefenwedstrijd in elkaar gezet tusschen een tweetal Westeiyke elftallen en voorts wacht men de prestaties van verschillende spelers in de twee semi-lnterlandwedstryden. die Zondag a.s. zullen plaats vinden, n.l. te De- •wonter Oost-Nederland— West-Dultschland en te Maastricht: Zuld-NederlandLuxem burg. af. De Technische Commissie van den K. N V. B. schynt de overtuiging te zyn toege daan. dat grondige veranderingen in orue nationale ploeg noodzakelyk zyn, vooral waar het de voorhoede betreft (uitgezonderd de midvoorplaats), voorts de spilplaats en tier, die Van Kol als partner heeft, leden van de Technische Commissie. Aan de vriendeiyke uitnoodlging van het bestuur van de Alkmaarsche Polltiesport- vereenlglng gevolg gevende, zyn we gisteren getuige geweest van het debuut van de A, P. 8. V. op het prachtig gelegen H. F. C.- terrein. Hier zu aanstonds aan toegevoegd, het debuut verre van fraai was. Sinds lan gen tyd hebben wy onze politie-agenten niet zoon slechten wedstryd zien spelen. Dit geldt vooral voor den tegen Zaanland ge- «peelden wedstryd. Het verband tusschen de spelers was hopeloos zoek, terwyi ook de keeper niet zoo klemvast was, hetgeen den Alkmaarders 3 doelpunten heeft gekost. Een zeer zware handicap voor de voorhoe de was het afwezig zyn van den rechtsbuiten Dreeuws. HU is een speler, die zich zeer tactisch kan opstellen, iets, waarvan de overige A-PB.Vërs volkomen gespeend zyn en tevens over een hard en zuiver schot be schikt. Deze hoedanigheden zouden gisteren van dubbele waarde zyn geweest, daar de backs van Zaanland in uitstekende conditie waren, en resultaat dus enkel te verwachten was van verre en harde schoten. Het meest opvallende was wel het spel van den linker-vleugel; hier werden de meeste aanvallen ondernomen, doch de Zaanlanders hielden dezen vleugel streng bewaakt. Het spel op den rechtervleugel verplaatsen was ook zeer moeiiyk, daar hier de invallers wa ren opgesteld. Wat betreft de tegen Zaanland gespeelden wedstryd het volgende: De eerste aanvallen worden door d» Zaan landers ondernomen en wel op dusdanige wyze, dat het Alkmaarsche doel nauweiyks aan een doorboring ontsnapte. Dan ver plaatste het spel zich even op het andere gedeelte van het veld, doch deze aanvallen worden door de verdediging gemakkeiyk af geslagen. Onverwacht trekken de Zaanlanders ten aanval. In het strafschopgebied wordt echter frekick gemaakt, de scheidsrechter fluit, doch onmiddeliyk daarop wordt de bal in het doel geschoten. En tot aller verwon dering kent de scheidsrechter het doelpunt toe. (0—1). Dit onverwachte succes bemoedigt de Zaanlanders, doch het tegenovergestelde is voor de Alkmaarders waar; de backs maak ten hierop een verdiensteiyke ultzoirderlng. Voor de rust hadden de Zaanlanders de score tot 30 weten op te voeren, terwyi onmlddëliyk na de hervatting de stand op 04 wordt gebracht. Dit wordt den Alkmaarders te machtig en by een doelworstellng kon etndeiyk een doel punt het eenige van den geheelen dag worden gemaakt. 14. Het einde van dezen wedstrijd was het aanzien niet waard. De Alkmaarders hadden niets in te brengen, de Zaanlanders waren heer en meester van bet terrein. Toch Jieeft de keeper zich dikwyis goed geweenFen het is aan zyn onversaagdheid te danken dat de score niet hooger is ge worden. Het einde kwam met een 17 ne derlaag. Scheidsrechter Visser leidde over het algemeen goed. Naar wy vernemen, is door het Bonds bestuur van het Koninklyk Nederlandsen Gymnastiek Verbond besloten den Neder- lanschen Kampioen Melkman (U. D. L Ber gen op Zoom) als voorturner aan te stellen voor dit seizoen ten behoeve van de vereeni- glngen, die zulks wenschten. Aanvankelijk was gedacht aan een buitenlandsch voor turner, doch het Bondsbestuur acht Melk- man’s capaciteiten geiyk staan met die van een bultcnlandschen voorturner. L,Het Volk” van gisteravond bevatte het Ogende artikel: Naar vernemen, zou de inspectie der Directe Belastingen te Alkmaar een ernstig geval van belastingontduiking op het spoor gekomen zyn. een geval, dat des te ernstiger is omdat het hier iemand Ktreft, die in het openbare leven verschillende belangrijke Juncties bekleedt. Het was den inspecteur der Directe Belas tingen, den heer J. Koldenhof. bekend ge- wonien. dat de belastingaangiften van mr. A. J. Leesberg, r.-k. wethouder voor de Be drijven te Alkmaar, niet in overeenstemming waren met diens werkelyk inkomen, en dien tengevolge noodigde, by m ingevolge art. 64 (<er Wet op de Inkomstenbelasting, uit tot bet ge'^n van nadere inlichtingen. Mr. Leesberg, die biykbaar de lucht ge kregen had van hetgeen hem boven het hoofd hing, had Inmiddels getracht zelf mededee- llng te doen van de te laag gedane aangifte, doch was daarmede le laat, zoodat ambts halve navordering zal worden Ingesteld, of pfoces-verbaal zal worden opgemaakt. Wy vernamen voorts, dat deze belasting ontduiking zou loopen over een tydvak van circa twintig jaar en dientengevolge een zeer aanzieniyk bedrag zou'betreften Nauwkeu rige cyfers en gegevens dienaangaande ont breken ons echter, daar deze navorderings- gevallen steeds strikt vertrouweiyk behan deld worden. Het geval wordt te ernstiger, waar mr. Leesberg tevens plaatsvervangend rechter is in de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar en dientengevolge geroepen kan worden te vonnissen over.... belastingontduikers. Voorts is mr. Leesberg penningmeester der R K. Staatsparty Het is ons bekend, dat politieke vrienden v»n den betrokkene, die een vooraanstaande positie inneemt in Alkmaar, om begrijpelyke redenen trachten de zaak onder den dek mantel te houden. Of dit gelukken zal, be- wyfelen wy, na de ferme houding, welke in specteur Koldenhof in deze aangenomen beeft. Inmiddels schynt mr. Leesberg de laatste weken niet meer op de rol der arrondisse mentsrechtbank voor te komen. In hoeverre en of dit met het hierboven aangedulde ge val verband houdt, konden wy niet te weten kanen. wy vernemen voorts, dat by beschikking van den minister van financiën inspecteur Koldenhof. hoofd van de inspectie AlkmAr, le afdeeling. verplaatst is naar Groningen, en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen le afdeeling, aldaar. De vraag is gewettigd of deze overplaat sing verband houdt met deze geschiedenis. betreft. Van den Berg van Sparta en Ra maker van A. D. O. gaven elkaar in kracht niet veel toe, al vonden wy het plaatsen van den Rotterdammer, vooral het openen naar de vleugels, veel beter dan van den Hage naar. Het zal ons benieuwen wat Kools Zondag as. óp de spilplaats te Maastricht zal prestoeren. Van de vleugelhalfs vonden wy Breitner de beste. In de tweede helft had hy Oer- ritse volkomen in zyn macht, zyn steunen van de voorhoede was soms uitstekend en rijn geestdrift is nog altyd even groot. Ook de Z. F. C.er Rep speelde niet on aardig. Wat de backs betreft. Diepenbeek én de laatste naar wy meenen ook al door een opgeloopen blessure. Lambers en Lietzen vormde nu de achterhoede der A ers, van der Geest en Frenk die van de B’ers. Geen van vier kwam In aanmerking om de Oranjetrui te dragen, hun spel was meer malen verdlensteiyk, maar van zulke ver dedigers hebben wjj talrijke in ons land. Rest nog de keepers en de midvoors. Odyk van de Hpllandlaan is de keeper, die voor het publiek speelt, van der Made van Feyenoord valt op daar het uitstekend stoppen van hooge ballen en die kreeg hy wat. Doch hy heeft weinig kyk op lage is onze reeds alom bekende Een beslist afdoend middel voor levend hoofdonreln; het doodt zelfs de onzichtbaarste kiemen; verwijdert roos en vettigheid; bevordert in hooge mate den haargroei. Ledige flacons hebben waarde. Vraagt cadeau-UJst aan bij Uw winkelier of, bij hem niet verkrijgbaar, direct bij ons. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL. XEUVOON 324 - ALKMAAR dMspel De 1 die gisterenmiddag in het Stadion aanwezig waren, zullen vermoedeiyk wel vooral naar die spelers gekeken hebben, die eventueel voor een dier plaatsen in aanmerking zou kunnen komen. Allereerst zouden we de bui tenspelers kunnen noemen. En die hebben althans niet aan de verwachtingen voldaan. Gerritse wisselde goede met heel zwakge momenten af. Onze indruk was. dat hy vee) beter kan. Vooral na de rust verviel hy tel kens weer in rijn oude fout, te lang dryven wachten met voorzetten, waardoor de ach terhoede der tegenpartij steeds gelegenheid kreeg rich behoorlijk op te stellen. Zyn club genoot ob ye andere wenk speelde me-’r constant, maar schitterend was het zeker niet. In het andere elftal was van Nellen wel snel, maar hy vergat voorzetten te ge ven, toch wel een eerste verelschte van een vleugelspeler. Als rechtsbuiten trad Hanse van R. C. H op (Hendriks, die oorspronkelijk was geko zen, kon niet uitkomen wegens een Zondag JJ. te Hilversum opgeloopen blessure). Hy was wel de minste van de vier, al trad zijn doortastendheid op den voorgrond. Wat de binnenspelers betreft, Strijbosch en Van Everdingen zyn goede doorzetters maar tegen een technisch spelende ploeg zullen zy het ten eene male moeten afleg gen. De Z. F. C.-speler De Maar zal het wel leeren, zijn samenspel met Homburg was bywyien uitstekend te noemen, terwyi ny ook niet aarzelde om, wanneer hy de kans kreeg, een schot in te zenden, waarvan er twee doe! troffen. ^Van Osch was tactisch misschien een der beste spelers op het veld Zyn opstellen is bijna altyd goed, maar voor doel raakt hij de kluts kwyt en zyn schieten is niet sterk te noemen. Wat de spllplaatsen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11