ONS BLAD en L. Frankenberg—Alkmaar rt I IS ONS ONDERWIJS DUUR? I Voornaamste c^Cieuws „„„.a f 3000.- 750.- ïïxznz 250.- f 125.- 50.- DIT nummer bestaat uit twee bladen DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 243 f 40 De'onderharidellngon mislukt P. J. van Ravesteijn Het tweede postvliegtuig Naardde Missie Een arbeider gestikt Mond* Dispensatie van Z. H. den Paus Felle brand te Beverwijk R. K. Nederiandsche Arbeidersbank Felle brand te Batavia R. K. Universiteit over 1924: Visscherij-uitkomsten Brand te W leringen cXoè eenfee cijfers betreffende de kosten -terreinen, -meubelen Het conflict in de typografie Het derde^postvliegtuig vertrokken Het dak van de Rotterdamsche Bijenkorf De ontvoering van Generaal Koetjepoff SPEELKAARTEN, 33 of 53 blad Groote keuze vanaf 5 cent per spel F JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR Ernstig ongeluk bij een Centrale te Amsterdam en klauwzeerbestriiding en verboden kringen - De zakenvlucht van den heer van Tyen 186 K.G. post en 7 K.G. lading aan boord Het huwelijk van Boris AAUGini MOET 00 STRAFFE VAR VERLIES VAR RECHTER, 6ESCHIEDER UITERUJK DRIEMAAL VIER ER TWIHTIG URER HA HET OHGEVAL of 3 enz. voor De Lager-Onderwijs-exploitatiekosten Znideneesteunwet in de Tweede Ka- ■eert munitie aan de Braxiliaan- uit J*»! De houding van den N. Br. Chr. B. B. Barometerstand B uur vre.: 768 stilstand onderwijs: onderwas Drie landbouwschuren in vlammen opgegaan Een wonder der techniek De directeur benoemd b. over 1922: b. Schade f 150.000 over 1923: b. over 1926: b. A De Cursuswet Boerderb met toebehooren afgebrand An sche Ernstig? branden te Beverwijk en Wterta- gen. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 2.474300.— 3.843.200 7.889.200 is wel aan boord. Heden wordt de tocht voortgezet. De beer P J. van Ravesteyn. RJjks-inspec- teur van het Lager Onderwijs in de inspectie Amsterdam, heeft, wegens het overschrijden van de leeftijdsgrens, ontslag uit zijn ambt verzocht. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.31 uur. glTtEAV: T«tetoon: f f Ambtsaanvaarding Lector W. Doyie- Davidson Minister Benesj over den internationaler toestand. Voor sommige hoofden van scholen te een wfjziging gebracht in de toepassing van hel Bezoldigingsbesluit De verkiezingen in den Duitachen Rijks dag. Löbe opnieuw president. in in in in in in 2.722.700.— f 4.509 900 8.034.200.— 7.147.900.— 22.101.100 20331.100.— 17.201000 10312.700— 10.307300— 3.020.400.— 4.521.600.— 7.502.700 3 835.500 f 4 836.700.— 5.445.400 De mer. leenten nu net Lager Te Berlijn De heer J. E. van lyen, die gistermiddag om 15.10 Duitschen tijd te Berlin is aange komen met zijn Pander-sportvliegtuig „De Adelaar", in verband met zijn zakenvlucht naar Nederlandsch-Indlè, zal een of twee dagen te Berlijn blijven, ter verkrijging van een visum voor Perzië. Een felle brand verwoestte Dinsdagmorgen alle goedangs (pakhuizen) van de Kodak Li mited Incorporation, op Noord wijk te Batavia. De geheele voorraad welke daarin lag opge slagen, ging in vlammen op. Het toko-gebouw werd niet aangetast De oorzaak van den brand is onbekend. De schade werd voorloopig getaxeerd op f 150 000. Alles was verzekerd. ..Dit bedraagt voor het Rijk pl.m. 150 mllUoen en voor de gemeenten pl.m. 50 millloen. Zeker de helft daarvan wordt aan arbeidsloon besteed”. 22.433.000— 9.922.400- 8.592.700— 8 165.700— 6.952.600— 6.396 300 De Paus heeft koning Boris en prinses Gio vanna dispensatie verleend, noodig voor het voltrekken van hun voorgenomen huwelijk. Daartegenover hebben de koning en de as. koningin zich schriftelijk moeten verplichten om de uit hun huwelijk geboren kinderen zonder uitzondering katholiek te doen doopen en opvoeden. Koning Boris is weer naar Sofia vertrokken. HU zal op den dag voor het voltrekken van het huwelijk terugkeeren. De generaal aan de bekomen verwon dingen overleden. Zjjn verraden terechtgesteld. Door de partyen in de typografie is eer gisteren en gisteren vergaderd, om te trach ten tot overeenstemming te komen, betref* fende een nieuw collectief arbeidscontract. Deze overeenstemming, zoo deelde men ons van werkgeverszijde mede, is piet bereikt. De patroons boden aan een löonsverhooging van drie cent per uur. geleidelijk In te voeren. De werknemers handhaafden echter hun eisch van vijf cent per uur, eveneens gelei delijk In te voeren. Daar de patroonsdelegatie. die aanvankelijk op het standpunt stond, dat in de huidige* omstandigheden geen loonsverhoogtng moge lijk was. ter wille van het behoud der samen werking. dit uiterste voorstel van drie cent per uur had gedaan en de werknemers dit aanbod onaannemelijk achtten, moest de voorzitter ten slotte wei de conclusie trekken, dat verder onderhandelen nutteloos was en heeft de patroonsdelegatie der onderhande- lingencommlssle haar mandaat ter beschik king gesteld van het Algemeen Hoofdbestuur der Federatie. b. e. over 1925: a. b. De Paus heeft dispensatie verleend het huwelijk van koning Boris en prinse Giovanna. Alle uit Bit huwelijk spruitend kinderen zulten. zonder uitzondering, in he Roomsch-Katholieke geloof worden opgeno men. Gistermiddag ongeveer 3 uur brak te Hyp- polltusi el, gemeente Wieringen, aan dt Kliefstraat brand uit in de groote boerderij van den heer J. Doves. Huls, inboedel, onge veer 40 wagens boot, een groote partij ge- dorschte granen en eenig landbouwgereed schap gingen in de vlammen op. De varkens konden in veiligheid worden gesteld. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Er kwamen geen per soonlijke ongevallen voor. De nieuw benoemde Lector in de Engel- sche Philologie aan de Katholieke Unlversi- teit te Nijmegen. Walter Alfred George DoyleDavidson, opende gistermiddag om 3 uur in de Aula Minor van bet Universiteits gebouw. zijn colleges met een openbare voor dracht in de Engelsche taal over .‘.Een nieuw Hoofdstuk in de Geschiedenis van het En gelsche Proza De BerlUnsehe mHaahndustrieelen aan vaarden de arbitrale uitspraak en steller bindendverklartng voor. De nat.-socalister scharen zich aan de zijde der stakende me taalbewerkers. Het Is Jammer, dat wij de In ons vorig artikel genoemde beschouwingen van dr. Philip J. Idenburg in het „Haagsche Maandblad” van September voor ons doel verder niet benutten kunnen. Immers, nadat deze deskundige Dchrijver berekend heeft, welk kapitaal er in schoolgebouwen, -terreinen, -meu belen, enz. voor het Lager On derwijs geïnvesteerd is, maakt hij by becijfering van de exploitatiekosten geen onderscheid meer tusschen Lager en ander onderwijs en concludeert hy tonder meer: ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—6 regels f 1X5: elke regel meer f 0X5. RECLAME per regel f 0.7S voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 0 50 RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 0.00 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer 0.12 Een der nieuwste wonderen van de mo derne techniek is te zien in de lunchroom op het dak van De Bijenkorf te Rotterdam, welke Woensdag geopend is. En voor Neder land met zijn wisselende weersgesteldheid een wonder van groot practlsch nut. In luttele minuten wordt de gesloten lunchroom omgezet in een open daktuin en in even weinig tijd sluit de daktuin zich weer tot gesloten zaal. Het is het systeem Windeknecht der be weegbare daken, dat hier is toegepast. E$n druk op den knop der electrische geleiding en het dak schuift weg; op lederen stand kan het worden stilgezet; alle moeilijkheden en mogelijkheden zijn voorzien. Mocht een vreemd voorwerp zich op den weg van het bewegend dak bevinden on- n.iddelUjk blijft het dak stoppen en schakelt zelf zijn stroom uit, zooals het dat ook doet als het zijn eindpunt bereikt en het de zaal geheel open of geheel dicht beeft gemaakt De motor gehoorzaamt het dak, zooals bet dak een motor gehoorzaamt Gistermiddag heeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij de Electrische Centrale aan de Hoogte Kadljk te Amsterdam. Op de stortplaats voor kolen waren drie werklieden, de 45-jarige Versteeg, de 24-jarige Looper en de 33-jarige Smit, onder kolen, die daar gestort waren, bedolven geraakt. De beide eersten werden vrij spoedig door personeel van de Centrale uit hun benarde positie bevrijd. Met S. ging het echter moei- HJker. Het duurde eenlgen tijd voor men hem te voorschijn had gehaald. Aanvankelijk dacht men. dat hij bewusteloos was. Door den Geneeskundigen Dienst werd kunstmati ge ademhaling toegepast en den man zuur stof toegediend. Dit alles heeft niet gebaat; het bleek, dat hij gestikt was. Het stoffelijk overschot is naaahet Binnen- Gasthuls vervoerd. De beide andere arbeiders zijn met den schrik vrij gekomen bii verlies van anderen rinser. De Bond van Gemeenten, Vereeniglngen en Stichtingen, die inrichtingen tot het ge ven van Handelsonderw ijs in stand houden, hebben het voornemen, de Cureuswet te doen bespreken in een vergadering op Zaterdag 8 November des namiddags te 2 uur in het hotel „des Pays Bas" te Utrecht. Het vorige jaar is „het contra" besproken in een vergadering van genoemden Bond door den heer J. C. Holtzappel, thans zal mr. Baron van Wijnbergen „het pro” bespre ken. In de morgenvergaderlng. welke te 11 uur aam vangt, zal de heer J. Traast, directeur van de Handelsschool tot opleiding van ver koopsters te Amsterdam, spreken over het onderwijs aam winkelpersoneel. Ultnoodigtngen voor genoemde vergaderin gen worden na aanvraag toegezonden door den secretaris van genoemden Bond, Zwol- scheweg 121, Deventer en den heer H. Wop- stra Asn. Paulus Potterstraat 9. te Utrecht. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar 1— Veor buiten Alkmaar f 2X5 M«t Geïllustreerd Zondagsblad #.60 hooger wy komen dus niet te weten, welk deel van deze 200 mllUoen op reke ning van het Lager Onderwys komt. Toch lykt ons de eindconclusie van Dr. Idenburg ten aanzien van de kosten van het gehééle onderwys in ons land te merkwaardig, dan dat wy van hem afscheid zouden mogen nemen zonder die conclusie hier overgenomen te heb- ben. In het kader van ons betoog zyn Dr. Idenburg’s gevolgtrekkingen in ieder ge val hoogst interessant. Hy concludeert: Midden October vertrekken van uit Am sterdam naar de Flores-Mlssie de Zeereerw. Paters Bot uit Westwoud en Greuten Katwoude. en einde October van Amster dam naar China. Z. D. H. Mgr. Budden brock. Apostolisch-Vicaris van Kansoe, de Zeereerw Paters Frusch. Schneider en Rich ter en de Eerw. Broeder Coenraad. allen missionarissen van het Goddelijk Woord te Steyl. Gisteren vertrokken uit het Moederhuis der E.E. Zusters Ursulinen te Bergen naar Nyondo. missie van Oeganda, de Eerw. Zus ters Angela (C. Rekvoort uit Roelofarends- veen> en Tereslna (C. de Graaf uit Amster dam). De reis gaat per trein naar Marseille van* waar morgen per ss. „Chambord" de reis wotdt voortgezet. Het hoofdbestuur van den N.-Brab. Chr. Boerenbond heeft te Tilburg in een vergade ring aan een ernstige bespreking onderwor pen het verzoek van den Ned. Bond van Veehandelaren, om zijn actie tot volledige opheffing van alle Invoerverboden in bepaalde kringen (vastgesteld ter bestrijding en voor koming van mond- en klauwzeer) te willen steunen. Allereerst werd geconstateerd, dat de des betreffende regeeringsmaat regelen voor het gebied, waarover de N. C. B. zich uitstrekt (Gelderland bezuiden de Waal. Noord-Bra- bant en Zeeuwsch Vlaanderen O. D.) bijzon der gunstig hebben gewerkt. Zoo staan geno teerd gedurende de week 28 September 4 October voor Zeeland 1 en Noord-Brabant 2 gevallen. Het trekken van die kringen en het daarmede gepaard gaande systeem van krachtig ingrijpen bij het uitbreken van een of ander ziektegeval heeft bewezen in groote mate nuttig te zijn voor de veehouders in deze streken, die daardoor zonder twijfel zijn ge spaard gebleven voor een invasie der gevrees de ziekte. Men was dan ook van oordeel, dat het bestaande invoerverbod dient gehand haafd te blijven: het algemeen belang wordt er door gediend en dient vóór te gaan boven belangen van enkele groepen. Het hoofdbe stuur N. C. B.. dat Indertijd dringend verzocht tot1 het in het leven roepen van „invoerver- verboden" constateerde de buitengewoon gun stige uitwerking daarvan voor de Zuidelijke provincies en besloot unaniem te weigeren aan het verzoek van den Ned. Bond van Vee handelaren te voldoen, te meer omdat de mo gelijkheid van invoer van vee niet is uitge sloten en daarvoor vergunning kan verkregen worden onder bepaalde condities. Het derde postvliegtuig voor Indië. P. H. A. E. N., bemand door de vliegers Duimelaar en Parmentier en den mecanicien Kotte is hedenmorgen te 6.10 uur van Schiphol vertrokken. In verband met het einde van den zomertijd, waardoor het op het oogenblik s morgens vroeger licht is dan 14 dagen geleden, toen de P. H. A. E. O. vertrok, was het vertrek Iets vroeger dan de laatste maal. Het was reeds geheel dag. toen de P. H. A. E. N. startte. Tevoren had de directeur van de K. L. M., de heer Plesman, afscheid van de beman ning genomen en haar een goede reis toege- wenscht. Er was nagenoeg alleen belangstelling van familieleden en vrienden van de bemanning en van personeel van Schiphol. De P. H. A. E. N. cirkelde na een vlotten start nog eenmaal boven het vliegveld en verdween toen in Zuidoostelijke richttaar. Het neemt 186 K.G post en 7 K.G. lading mee naar het Oosten. De vlucht wordt ook rtifrnssl via Grieken, land en Bgypte «rzn—kt. Doch keeren wy tot ons Lager On derwys terug. Naast de beredeneerde becyfering van dr. Idenburg hebben wy ook eenige con crete getallen willen opdiepen betref fende de kosten van schoolgebouwen, -terreinen, -meubelen, enz. sinds de pa cificatie. Dat was niet heel gemakkeiyk; voor het Jaar 1920 b.v. zyn de uitga ven der gemeenten op dit stuk nog te zeer op verschillende hoofden geboekt dan dat wy daaruit bepaalde eindcyfers zouden kunnen vaststellen. Na 1920 bestaat er echter uniformi teit in de groepeering der cyfers. en zoo zyn wy in staat, op gezag van .Jaar- cyfers voor Nederland” x). de volgende cyfers te geven: „Stichten, inrichten, verbouw, instand houden en huur van schoolgebouwen” kostte den gemeenten voor de openbare school in 1921: in 1922: in 1923: in 1924: in 1925: in 1926: 2.486300.— 3.772300.— 7.890300.— t zyn wel bedenkeiyk hooge cyfers! Maar nu zyn wy er voor wat de bekostiging van ons Lager Onderwys door de gemeenten betreft nóg niet: de gemeenten moeten ook de boven tallige leerkrachten (waarover later) betalen, mitsgaders het vervolgonderwys bekostigen, en uit dien hoofde betaalden de gezameniyke Nederiandsche gemeen ten bovendien 1921: 58.783.900.— 1922: 58.309300 1923: 55302.600 1924: 51.225.200.— 1925: 45.141.400 1926: 43.599300— In een volgend artikel zullen wy een paar optellinkjes maken en tevens be- cUferen, wat het Lager Onderwijs het Rijk jaariyks zoo ongeveer kost. Hierby komen voor de gem< nog de exploitatie-kosten van Onderwys. voomameiyk voortvloeiende uit de bekostiging van a. Schoolmeubelen, schoolbehoeften en bibliotheken, L. b. Onderhoud van schoollokalen, vuur en licht, c. Vergoeding aan de byzondere scho len Ingevolge art. 101 en 102 der wet op het Lager Onderwys (exploitatiekosten). Ziehier weer enkele cyfers: De respect ie veiyke kosten bedroegen over 1921: voor de bijzondere school in 1921: in 1922: in 1923: in 1924: in 1925: in 1926: De oaderhandeUncen over de C. A. O. Ir de typografie zijn mislukt Te Amsterdam zijn drie arbeider^ de terreinen van de Electrische Centrale onder kolen bedolven geraakt; een banner te ge stikt. Te Allahabad Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen dat het tweede postvliegtuig gisteren te 6.15 uur uit Karachi vertrokken is. Het arriveer de te 9.35 uur te Jotpoer. vertrok vandaar te 10 uur en arriveerde te 14.55 uur te Alla habad. Alles In de eergisteren te Utrecht gehouden stichtingsvergadering werd opgericht de N.V. R. K. Nederiandsche Arbeidersbank. Tot directeur werd benoemd de heer J. A. Kolkman. - By deze becyfering heeft dr. Idenburg rekening gehouden, met (zooals hij T noemt) ^onttrekking van een paar hón derd duizend personen aan de voort brenging”, en onder deze personen ver staat hy „een aantal jonge menschen, in een leeftyd, waarin zM productief werkzaam kunnen zyn” doch in verband met studiedoeleinden aan tiet produc tieproces onttrokken biyven (H.B-S.-ers, gymnasiasten, lyceisten, studenten van hoogescholen en unlversitelten). wy kunnen dezen factor bU de berekening der totale onderwyskosten voor Neder land niet zóó maar aanvaarden: het is immers heelemaal niet zeker, dat al deze Jongelui, waren zy van stu die vry, productief werkzaam zouden kunnen zyn (thans zeker n i e 11 en bovendien geschiedt deze onttrek king aan de productie geheel uit vryen wil ófwel van de ouders, ófwel van de studeerenden zelf; zoodat men het eventueele tekort aan productie, veroor zaakt door de studeerende rijpere jeugd, slechts ten deele als een bezwarlng van ons nationaal budget mag beschou- den, slechts ten deele mag aanzien als een opgelegde last. Maar wat hier ook van zij: ook zónder die 130 mllUoen „wegens onttrekking van een paar honderd dui zend personen aan. de voortbrenging”, is het voor den Nederlandschen belas tingbetaler nog welletjes genoeg! „Recapituleeren wij het tot dusver ge schrevene. <Hui constateeren wy dus. dat in ons onderwys een staand kapitaal van ver over het half milliard is geïn vesteerd en dat de jaariyksche kosten bedragen f 200 millloen wegens exploi tatiekosten in engeren zin waarin de rente en aflossing van het staand kapi taal slechts voor een «eer klein gedeel te is begrepen en f 130 mlllloeu we gens onttrekking van een paar honderd duiaend personen aan de voortbrenging dus f 330 mllUoen. Wil men een paar cUfen ter vergelij- king. dan diene, dat het door ons be rekend staand kapitaal van ons „on- derwijsbedryf” het op 31 December 192» uitstaand gewone aandeelenkapitaaj van een wereldonderrtemlng als de N.V. Ko ninklijke Nederiandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië. een van onze voor naamste bronnen van welvaart, met ve le mlllioenen overtreft. De jaariyks terugkomende kosten ko men neer op 45 per hoofd der bevol king, zuigelingen en grysaards daaron der begrepen. De» kosten moeten dus jaariyks door onze nationale inkomsten worden ge dekt. Wat dit beteekent, verstaan wy wellicht, wanneer wy weten, dat een van de grootste Nederlandche ondernemin gen. de Philipsfabrleken te Eindhoven, met een personeel van 20.000 man, vol gens het jaarverslag In 1929 een w.nst Blaakte van nog geen 22 millloen. Er zyn dus niet minder dan 15 Philipsfa- brieken noodig om op te brengen wat alleen ons schoolwezen jaariyks ver bruikt! Twee en een half maal de netto winst der Koninklijke Petroleum Maat schappij in 1929 126 millloen) is niet voldoende om de kosten van ons onder wijs te dekken. Wil men nog meer cyfers ter vergeiyking dan dlene, dat de Ned. Handelmaatschappij in 1929 een winst maakte van ruim 8 5 millloen. Er zyn meer dan 38 van zulke maatschappijen noodig om op te brengen wat ons on derwijs jaariyks verbruikt. Een vyftlende gedeelte van ons jaariykrch volkslnko- men. dat op 5000 millloen wordt bere kend, wordt voor onderwysdoelelnden besteed.” x) Uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, Den Haag. HOF ALKMAAR Administratie Ne. 433 Redaette No. 633 Gistermiddag omstreeks kwart over vyf is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in een bollenschuur van den heer KL. aan den Munnikenweg te Beverwijk. De brand werd ontdekt door den heer K. zelf, die in de schuur bezig was met schoon maken van gladiolen. Eerst trachtte hy bet gevaar met emmers water te bezweren, doch dit bleek spoedig onbegonnen werk. De vlam men grepen zeer snel om zich heen en von den gretig voedsel in het hout, waaruit de schuur grootendeels was samengesteld. Het duurde dan ook niet lang, of de vlam men sloegen naar bulten en tastten de hou ten bergplaats aan. welke tusschen de bol lenschuur en de groote landbouwschuur. eveneens van hout opgetrokken, van den landbouwer R staat. Toen was het vuur niet meer te stuiten. Na een oogenblik knetterden de vlammen ook in het laatstgenoemde gebouw, dat tot den nok toe gevuld was met hooi. De brandweer, die eenlgen tyd op zich had laten wachten, kon tegen deze vuurzee niets uitrichten. Met 4 slangen op de motorspuit en op de waterleiding werd van verschillen de zijden water gegeven. In den beginne be stond er groot gevaar voor de omliggende huizen, waarop een hevige vonkenregen on ophoudelijk neerdaalde en waarvan de verf op de achtergevels blakerde. Sommige om wonenden hadden een tuinslang op de wa terleiding aangesloten en besproeiden naarstig hun schuttingen en kippenhokken, waarbij zy een ontzettende hitte dapper trotseerden. Intusschen slaagde de brandweer er in om de belendende perceelen buiten gevaar te brengen. De brandende schuren geleken op reusachtige fakkels, die de omgeving daghel der verlichtten. De bollenschuur was na een goed half uur tot den grond toe afgebrand De belendende bergplaats, waarin een aantal landbouwma chines stonden, deelde tegelykertijd dit lot, terwijl van de werktuigen natuuriyk niet veel meer dan wat verwrongen ijzer overbleef. Restte nog de groote hooischuur met aan grenzenden stal. Ook hiervan bleef niet veel meer over dan de brandende spanten, die den grooten hooivoorraad het waren niet min der dan 65 wagens „vurig" omklemden. Het was een fantastisch schouwspel, wan neer af en toe een brok van den hoogen hooiberg brandend naar beneden kwam schuiven, vergezeld van een regen van bran dende hooivlokken. De brandweer richtte er dan onmiddeUyk een paar flinke waterstralen op, waarmede zy aanvankelijk slechts ontzettend veel rook produceerde. Ten slotte konden de smeulen de stukken toch gedoofd worden. Een karwei dat natuuriyk nog ge ruimen tijd in beslag nam. Pas na eenlgen uren kon het grootste deel van het materiaal inrukken. Van den hooivoorraad was toen niet veel goeds meer over. Alles was naar men ons mededeelde, slechts laag veraekerd. Tijdens den brand zorgde de politie voor een behoorlijke afzetting. Het autoverkeer moest tydeiyk langs een omweg geleid wor den. aangezien een der slangen over den Alkmaarschen straatweg gelegd was. Zooals begrypelijk is, trok de brand, waar van de gloed reeds op grooten afstand Mcht- baar was. veel belangstelling van bet pa- bliek. Alle «bonne*» ot»dlt blad »l)n Ingevolge de veraekerinsavonr* a =3= Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen over de Cursuswet. De geschiedenis van de geheimzinnige verdwyning v. generaal Koetjepoff is thans in een geneel nieuw stadium getreden, dank zij de onvermoeide onderzoekingen die door een Russisch journalist Wladimir Bourtzeff zijn ingesteld. (Reeds voor den oorlog heeft Bourtzeff den beruchten oplichter den Jood Aseff ontmaskerd). Eenige maanden geleden heeft Mr. Bourt zeff in een Russisch blad dat te Parijs ver schijnt (la Cause Commune) een artikel ge schreven over Koetjepoff waarin hy de na men noemde van diegenen die den gene raal hebben ontvoerd. Dit bericht werd slechts onder voorbehoud opvenonaan mv- dat men de bron waaraan deze gegevens omtrent deze formeele beschuldiging waren ontleend, niet voldoende betrouwbaar achtte. Thans is Mr. Bourtzeff teruggekeerd van een reis naar Beriyn en hy doet nu zeer opzienbarende mededeelingen. .De zaak Koetjepoff, zoo schrijft hy. is thans tot klaarheid gebracht en nu kennen wy de juiste omstandigheden waaronder de ontvoering plaats had en ook de namen van de daders en aanstichters van deze mis daad. Mr. Bourtzeff heeft al de verklaringen bijeenverzameld van André Fikner, die raadsman was by de ambassade der Sov jets in Berlijn, en in oen laatsten tyd stond hy aan het hoofd van Tsjeka-organisatie in Europa. Fikner heeft ontvoering van heele expeditie ding berustte by Goldenstein. Kellert en Janovitch. Wat generaal Koetjepoff zelf aangaat, hy is daags na de ontvoering tengevolge van de bekomen verwondingen overleden. Fikner is de eenige die aan de klauwen van de Tsjeka is ontsnapt: de andere medeplichtigen agn de ontvoering van Koet- Jepoff werden te Moscougefusilleerd. wy behoeven hier niet aan toe te voegen dat Fikner op het oogenblik op de zwarte lijst staat van de verraders der Sovjets. Het derde postvliegtuig naar lodie ver* trokken. In deze staatjes is geen rekening gehouden met enkele mlllioenen, welke over de jaren 1921—1924 afzonderlijk geboekt zyn voor „instandhouding”. ‘n Paar eenvoudige optellingen lee- ren ons dus, dat voor „stichten. Inrich ten. verbouw, instandhouden en buur van schoolgebouwen” in de periode 19211926 door de gemeenten werd uit gegeven voor het openbaar 62.462.700.—, en voor het bijzonder 87.101.600.—. voor de gemeente van schoolgebouwen, het Onderwijs j -4.233300 4.664.000.— 24.000.— zelf deelgenomen aan de Koetjepoff: men had een uitgerust waarvan de lei- by Goldenstein. Guelfout. De omzet aan den Ryksvischafslag te Umuiden bedroeg over de maand Septem ber 1.445.087.50 tegen 1.349.169 20 over dezelfde maand van het vorige japr. Hier van komt voor rekening der stoomtrawler, een bedrag van 1254.949 95 tegen f 1.085.142.80 in 1929. Aan den afslag kwamen 441 stoomtraw lers; 18 motorloggers. 502 motor-kustvis- schers; 25 open booten; 5 Dultsche stoom trawlers; 1 Belgische motorkotter; 1 Engei- sche stoomtrawler; 9 stoomloggers en 5 En gelsche stoocnloggers. De totaal-omzet over de afgeloopen 9 maanden bedroeg f 10.201.571.82 tegen 11.370.794.51 in 1929. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1