Pyreneeën r 'o 4 Fi, i^i ’©jij. K Hollandsche Journalisten in de JU, hii’SS Is een heerlijke zachte kwaliteitsstearet van lucent en U krijgt Z meer! Op den we& der Pyreneeën Superbaè nères SPORTEN WEDSTRIJDEN ELCK WAT WILS w. VOETBAL Om den Mitropacup ZwitserlandNederland BondselftalBristol City je] 7 'J SCHA A TSENRIJDEN F t Ah de sigaar van dien meneer voor Jou een a., n UI. (Slot) Het honderdjarige „Ho^brüuhaus" te München Kampioenschappen van de Internationale Schaatsenrijdersbond PROVINCIAAL NIEUWS F sli te ÜJ1 mi nil 1 he so j« scl Rt uit alg str vei nu W< ofl we Da eer gel luit dei de: vol tor laa stn too F" bil dM E late stoi diet die im o waa hari spoi Nas pan stra reel «ierl een Prul een of t knlj pun met MONNIKENDAM EDAM k I Moeder: „tt hoop, dat de geur van tam? - PURMFRFND WORMERVEER Luchon en UITGEEST HEEMSKERK X B hni» BiiairprtM f i PEPERMUNT WESTER-BLOKKER ./’••I B 33 glviiken. Tolk Jac. gemijnd door O. Duin Naar wij vernemen berijder W. F. J. WAHLEN. eigenaar en berijder D. d. Brakenhof Edam voor Aldert Kluft, Are, Jac. Tolk Door Fritz MullerPartenkirchen te München Het Are. L. Diemeer, Laten wij eens. L. Diemeer inderdaad HA 5.10.70 - 1 iV ij R. K. Kiesvereeniging De R. K. kiesver- eer.lging vergadert op Dinsdag 21 Oct. as. in t Oezellenhuis. De agenda dezer jaarver gadering bevat: Opening. Notulen. Jaarver slagen secretaris en penningmeester. Verslag algevaardigde. Verkiezing afgevaardigde (va cature J. Punt? en verslag verificateurs. Tolk op te in Wie j» d< P« di dt n< lo n vo m goede les mag zijn. Peter, om nooit te roo- Mancb) 2.80 60 j. I Et een Uoni is tl met maa »ord als c rat, dicai Kom niet Rept orde; zelfs h» Duit Buiti nemi zijn Maai schei dighi de n zelfs »tan< ordei in di Hike ook i en F hara dar bezot en t mio zondi form tenla zwaa er he Het 1 heid, Tegei land heere ben Pakt, We de di De F. T. C. Boedapest behaalde gisteren een overwining op Rapid Weenen. Daar de Oostenrjjkers thuis spelend met 51 won nen, komen zij thans in de finale. Takacz scoorde in de 24ste minuut het eenige doelpunt van den wedstrijd; 8000 toe schouwers woonden den wedstrijd bij. R. K. School Wegens t voorkomen van eenige gevallen van roodvonk is in overleg met ’t R. K. Schoolbestuur en den Burge meester de laagste klaase der R. K. school, die zooals men weet, wegens gebrek aan ruimte, in de openb. bewaarschool is onder gebracht. voorloopig voor één week naar huis gestuurd. Aanbesteding Woensdagavond werd door den heer H. Kuiper alhier, aanbesteed het verbouwen van een pakhuis aan de Roode Kruis-collecte De opbrengst der gehouden collecte bedroeg over de beide kommen der gemeente (EdamVolendam) f 08.55. Concoursplannen barends Hierover zijn monarchisten ea k publikeinen het eens. In 1830 werden de poorten van het Hof brauhaus” (het was eigenlijk maar een aeer bescheiden deurtje) ook geopend voor het gewone publiek. Dat was toen een volks. - L Op 16 November zal te Amsterdam een Bondselftal spelen tegen de Engeteche prof club Bristol—City. Op dten dag zullen door de Oostelijke. Zuidelijke en Noordelijke dis trictscommissies wedstrijden worden vast- gesteld voor door haar samen te stellen ploegen, waarbij misschien een inter-dls- trictswedstrijd wordt gespeeld. Tenslotte vindt te Rotterdam de jaarlijksche wed- srijd plaats tusschen het Rotterdamsch elf tal en het Bondselftal. 7 r 3> ptoenachappen schoonrijden voor dames en paren te St. Moritz, te organiseeren door de vereeniging te St. Moritz. 78 Februari: Europeesche kam pioen- senappen hardrijden op de schaats te Stock holm, te organiseeren door de Svenska Skridskoforbundet. 2122 Februari: Wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats te Helsingfors te organiseeren door de Helsing in Luistelijat 28 Februari1 Maart. Wereldkampi oenschappen schoonrjjden voor heeren. da mes en paren te Berlijn, te organiseeren door de Berliner Schlitteohuh-Club. bestaan bij het mannenkoor .Ezce.sior” al hier. plannen om met Pinkateren as. bü gelegenheid van het 10-jarig bestaan een l concours te houden voor muziek en zang. Aan dit concours zal tevens een Kermesse d’ été verbonden warden. Verkooping Donderdagmorgen had in het Heerenlogement de verkooping plaats van een huismanswoning met schuur en erf aan het Volendammerpad en eenige perceelen weiland gelegen in den Zuidpol- der, geheel groot 14.89.70 HA, in eigendom van den heer M. Neuteboom. Kooper werdC. Beets te f 34974.—. Burgerlijke Stand Geboren: 9 Oct. Trijntje, d. van Evert Veerman en Jannetje Pooijer. 11 Oct. Afra Maria, d. van Corne lls Kwakman en Maartje de Boer. 14 Oct. Frederlk, z. van Sijmen Tol en Hulbert je Tol. Johannes Everhardus, z. van Pleter Veerman en Aafje Smit. 15 Oct. Cornells Gerardus, z. van Jacob Veerman en Grietje Plat. Elbreg Maria Theresia, d. van Jacob Bond en Aafje Tol. Overleden: 14 Oct. Wilhelmina Ton. oud 73 jaren, weduwe van Gerbrand Tolk. brauhaus (het was eigenlijk maar ook geopend Dat was toen feest maar ook niets meer. Toen dit feest ten einde liep. nog een gast in het lokaal. Niemand l'e'u'J r - - - wi ar- deren zijn bier dronk, tot plotseling iemard ..Leve de Koning’ riep. De bescheiden gast was Lodewük I van Beieren Deze hulde aan den vorst was van beteekenis fa deae volksherberg. Het is de moeite waart er nog heden op terug te komen. Want’dit ..Leve de Koning beteekende „W|j allen behooren tot het volk.” Ik behoor tot de ouderen die den noden ,.Hoflt>r»u" nog voor zjjn verbouwing hebben gekend. Vaak hebben wij hier gezeten Wii hebben voorspeld, dat door de verbouwing de oude geest van het gebouw zou worden aangetast. En hjj is onaangetast gebleven. 1 de» een mo- De kermis Tot nog toe heeft de ker mis een kalm verloop, al valt er ook over de drukte niet te klagen. Donderdag, de paardenmarktdag, waarop tevens een harddraverij werd gehouden, was het gezellig druk in de stad. Voor de draverij was veel belangstelling. Uitslag harddraverij Aan de alhier op Donderdag j.l. gehouden harddraverij na men de navolgende paarden deel: Remplacante. 300; Odell Axworthy B. 310; Baucis, 290; Meteor, 310; Meleeee, 300; Pall. 295; Reva D, 300; Silent Nancy, 305; Maggy Henry, 306; Sally Harvester, 325; Monta Carlo, 295; Roulette, 295; Piet Hein, 290; Harold, 305; Senator Axbond, 315; Frettchen, 310; Nella Schoon, 295; Peter the Great B, 290; Pietemel 305; Kap. de Bruane, 310. Marie P, 310; Hartatein, 300; Viola Bell. 300; Janet Harvester, 325; Malie B, 315. De uitslag was als volgt 1. Hartstein. eigenaar C. Vergay, Am sterdam. berijder J van Leeuwen, f 20 2. Monta Carlo eigenaar en ber. P. J. de Boer, te 's-Oravenhage, f 75 3. Mali B. eigenaar en Geersen, f 50. 4. Frettchen. Beets. Beemster f 10. Het nieuwe was, zooala het oude: r~ Waar echte geaelligheid heerecht, kan door geen architect, oook niet doèr een demen. worden omgebracht. Er waren zelf» menschen. die plechtig verzekerden, dat het in den nieuwen „Hofbrku” nog gezelliger Onze pastoor had in den afgeloopen zo mer genezing gevonden voor zijn keelaan doeningen te Cauterets. Dat ligt een 30-tal K. M. achter Lourdes, in de richting der Spaansche grens. Er gaan van Lourdes chars-A-banc en ook electrische trams naar Cauterets. In een open auto zal men dezen tocht een der schoonste in de Pyreneeën vin den. Eerst gaat het voorbij den Pic du Jer (1000 M door menigen bezoeker van Lour des beklommen, óók per tandradspoorweg. En dan, altijd maar langs de schuimende Gave, door de schilderachtige dorpjes, langs steile hellingen van granietbergen, waarin men telkens van nieuwe vergezichten te ge nieten krijgt, klatert nu en dan een roo- kende, stuivende waterval met donderend ge weld langs u heen: dat is de mooie weg naar Cauterets. Cauterets is een rustig bergstadje, aan den voet van de Peguère, op meer dan 1000 M. hoogte. Het heeft zijn groote faam te dan ken aan de weldadige inwerking van zijn wa teren, die aangewend worden tegen allerlei ziekten der ademhalingsorganen. Maar zon der dat, vonden wij Cauterets óók nog een centrum van touristen. omdat men er aller lei mooie uitstapjes in de omgeving maken kan. De echtgenoote van den jovialen eige naar van het .Hotel de France** bleek een Hollandsche (uit Vlissingen) te zijn; en zóó begrepen wtf, waarom «veral de Hollandsche vlag M*tjhing naast de {kaaoebo J Niewwe scholenbouw Wormerveer^- Door wethouder P. Klinkenberg is bij den raad een plan ingediend tot aanbouw van een paar nieuwe openbare scholen te Wormerveer. Daar de openbare scholen C. en D. aan de Marktstraat ruim 50 jaren oud fajn en niet al te best zijn ingericht, in tegenstelling met de bijzondere scholen die van lateren datum zijn, trachten de voorstanders van het open baar onderwijs, deae scholen onbruikbaar te doen verklaren. Het plan van wethouder Klinkenberg omvat het bouwen van een nieuwe openbare school met gymnastieklo kaal aan den nieuwen provincialen weg. ter wijl aan de Goudastraat in nieuwe lokalen 't nijverheidsonderwijs zal ondergebracht woe den Van de openbare school C. aan de Marktstraat zullen 3 lokalen gesloopt wor den. terwijl de overblijvende sullen bestemd worden voor de Noorder-fröbelachool. ’t Gym nastieklokaal aan de Goudastraat aal voor het gymnastiekonderwijs gebruikt worden der openbare scholen B en F. en de Christe lijke school, terwijl het gymnastieklokaal van de nieuwe openbare school C. in het uitbrei dingsplan West zal bestemd worden voor de openbare scholen C. en D. en de R. K. school. Het plan bestaat om de Noorder-fröbelschool. die aan geen redelijke eischen voldoet, te slaopen. De ouder-commissies van de open bare scholen in deae gemeente, hebben den Raad bericht, met deae plannen akkoord te gaan. R. K. Bibliotheek A.s. Zondag wordt de bibliotheek van den R. K. Volksbond in het Gezellenhuis wederom voor het leesgrage pu bliek opengesteld en wel van na de Hoogmis tot kwart over twaalf. De bibliotheek, die met ongeveer een 40 nieuwe nummers is vermeerderd, bestaat thans uit 1108 nummers. Dit jaar bestaat de bibliotheek 25 jaar en begon in 1905 met slechts 208 nummers. De eerste bibliotheca ris was wijlen de heer J. Velzeboer. Sinds 1911 is deze plaats ingenomen door den thans nog fungeerenden heer C. Molenaar Kzn Gaarne brengen we vanaf deae plaats een woord van hulde aan *t wakkere bestuur van deae onderafdeeling van de afd. Uit geest van den R. K. Volksbond, voor t vele goede en groote nut gesticht in ’t belang der Katholieke zaak. Voor velen zal de naam Pyreneeën géén anderen klank hebben, dan die der Alpen. Toch zijn de Pyreneeën héél wat anders. Ge leerden schijnen uitgemaakt te hebben, dat dea bergformatie eigenlijk niets anders is. dan een der hoogste gedeelten van de aard korst. De serie Pyreneesche bergketenen met hooge pieken gaat heelemaal niet in de richting van de waterscheiding tusschen de bergstroomen. veeleer dwars er door heen; die bergketenen lijken op Me gezwollen ade ren op het hoofd van een ouden man. Jp tegenstelling met het landschap In de Alpen, zijn er in de Pyreneeën géén groote meren. De bergpassen zijn er hoogst zeldzaam en op groote hoogte. Het groote aantal bergstroo men en watervallen, welke ter plaatse „Ga- ves” (zooals de rivier Gave te Lourdes) hee- ten, wordt in Europa in aantal slechts door die van Scandinavië overtroffen. Maar wat verreweg het grootste karakteristiek der Py reneeën uitmaakt, dat is de amphitheater- formatie, welke het boveneinde der dalen er meestal heeft; zoodat de bevolking ze „Cirques” noemt. Het is zoowel deze cir- cus-formatie, als het ontbreken van ruime bergpassen welke de Pyreneeën waarschijnlijk tot den meest ontoegankelijken grensmuur tusschen twee groote staten. Frankrijk en Spanje, maakt. De hoogste waterval is die van Gavarnie (505 M.>. welke de oorsprong Is van de Gave de Pau. Het Circus van Gavarnie. welbekend door de goedkoope uitstapjes vanuit Lour des, is waarschijnlijk het schitterendste voor beeld dier eigenaardige amphitheater-forma- Ue der Pyreneesche bergen. Van Pau maakten wij een mooien om weg, door lachende landschappen heen en door de dalen der Adour en der Gave de Pau. Tot bij Lourdes zullen we dit dal in zijn vertakkingen volgen. Als aan een parelensnoer geregen liggen de Pyreneesche badplaatsen langs onzen weg. Te Salies-de-Béam bezochten wij de badin richting, een eerste klasse luchtkuur-station. waarvan de zouthoudende wateren de rijkst- bekende der Pyreneeën zijn en met veel suc ces gebruikt worden tegen riekten van het beenderenstelsel, alsmede voor .vrouwen- en kinder-ziekten. Er is daar een spiksplinter nieuw Casino, dat om zijn hyper-moderne muurbeschildering en verlichting aller aan dacht trok. Maar óók de kerk en de oude huizen, op palen over den stroom hangende, sommige woningen uit de XlVe eeuw, .wa ren interessant. Eigenlijk zijn we dan reeds op de groote Route des Pyrénées. Ongemerkt stijgende, verandert het uitricht voortdurend. Want de Pyreneeën, ongeveer 430 K.M. lengte tusschen de Golf van Biscaye en Kaap Cerbère, aan de Middellandsche Zee. kunnen in drie dee- len beschouwd worden, voor het gemak. De Atlantische of Westersche stijgen langzaam en gelijkmatig, zonder opmerkelijke hoogten. De Centrale zóne (Massif Central) is verre weg het schoonste rotsgebergte, dat ik ken; daarin heeft men de hoogste pieken dezer bergen; Col d'Aubisque (1710 M.) nabij Eaux-Bonnes. in welks omgeving men ook den prachtigen Pic du Ger (2612 M.) bewon dert. Omdat wij niet verder dan dit Massif Central geweest zHn. zullen we niets zeg gen van de Oostelijke Pyreneeën en de an dere hooge pieken vermelden wanneer we er voorbij gaan. Maar even bewonderen wij vanuit onzen autocar Orthez, de oude hoofdstad van Béam, schilderachtig gebouwd op den rech teroever van de -Gave de Pau. Haar oude, versterkte bogenbrug dagteekent uit de XHIe eeuw en werd door tal van schilders en gra fische kunstenaars vereeuwigd. We noem den nog Eaux-Bonnes, op 750 M. hoogte een eenvoudig badplaatsje, waar bloedarmoe de en ziekten der ademhalingsorganen be handeld worden. Het klimaat is er gematigd, de prachtige wandelwegen in den omtrek maken het tot een rustig herstellingsoord, óók voor zeer bescheiden beurzen. Onze auto blijft klimmen; we gaan nu voorgoed de bergen in. Na de wilde vallei der Hourat (holte In de bergen) wordt het steeds steiler klimmen. De weg wordt smal ler, werkt zich in onafgebroken zig-zag- kronkelingen tegen het bergmassief op. Nu en dan krijgt men heerlijke panorama’s te zien met een blokkendoos-gehuchtje tus schen wat groen, diep verzonken en met een paar rookpluimen daarboven op den bodem van een dal. We vragen ons af: „Hoe zul len die beste menschen toch wel verbinding houden met de overige wereld?" Wild, soms woest wordt het uitzicht: een 'Jrudde schapen, grazende beneden op de helling, lijkt op een hoop witte mieren. Maar een ontzaglijke koningsarend, hangen de op breede vleugelen in de onmetelijke - luchtruimte, weet wel, dat er daar beneden jonge lammeren zijn.... o Goddank. we zijn in Lourdes! Sedert <«enigen tijd hebben we de lachende oevers van de Gave gevolgd, dwars door het dal heen; en déAr rijst voor onze oogen op het blanke, driedubbele heiligdom, dat de mira- culeuze grot van Massabielle overschaduwt. Bij vleugjes wuift de wind over hat water ons het eeuwige rhythme toe van: „Ave, Ave, Ave, Maria En enkele minuten later knielen ook wij neer tusschen de Duitsche pelgrims (van Saarbrückenom opnieuw 't wereld-wjjde karakter der Katholieke devo tie voor de Onbevlekt Ontvangene, die hier, aan de oevers van de Gave, verscheen aan de arme Bernadette, te bevestigen. we hebben daar, in Cauterets. een goede reputatie, omdat het Hollandsch karakter ook onder de voornaamste inwoners ver tegenwoordigd is, en gulle gastvrijheid waarborgt. Onze feestavond te Cauterets werd een waar verbroederingsfeest Het zal wel onnoodig rijn nog te spreken van het beroemde „Cirque de Gavarnie", dat wonderlijk amphitheater, hetwelk zich in concentrische, telkens hoogere rijen van bergtoppen bqjen elkander, tot op een hoogte van 1500 M. "Verheft, met een oentrek van 4 K M. Wij zagen het Circus in de koele morgenuren, toen er nog Wauwig-violette dampen als ragfijne sluiers over de sneeuw toppen hingen.... Met zijn prachtigen wa terval en de majesteitelijke symmetrie van den bergen-cirkel maakte het „Cirque de Gavarnie” een onvergetelijken indruk. Weldra zitten we nu in het hoogste ge deelte van het Massif Central der Pyreneeën. Door het bergstadje Barèges heen waren we weldra bij den Pic van Tourmalet (2122 M waar de bergen met de omliggende dalen in het zachte licht van een herfst morgen ons het grootsche kleurenbeeld der Pyreneeën-bergstreken het best deden aan voelen, op duizelingwekkend steile hoogten. waar ons leven, naast Oode. gehéél inde hand v^n den koelbloedigen chauffeur was gegeven.... Bagnëres-de-Bigorre is *n druk bezocht kuur oord voor ziekten van het zenuwstelsel en de spijsvertering. Gebouwd aan den voet van den eieganten Pic du Midi de Blgorre (2877 M.>, waarlangs wij kwamen op het middag uur. door de vallei van Campan, was Bag- nères-de-Bigorre als een vriendelijke oase tusschen de ruige bergen. Het was er markt dag. En héél het stadje wemelde van be drijvigheid, toen onze Hollanders door het gemeentebestuur hartelijk ontvangen wer den en op een kostelijke lunch onthaald. Wéér kwamen belanghebbenden er ons op wjjzen, hoe billijk de prijzen van hötel en pension er zijn. En, tjongen, wat kookt men er lekker! Om niet eentonig té’worden zullen wij géén bijzonderheden meer geven over onzen tocht door valleien en over bergen (met den Col d’Aspin. 1497 M. en den Col de Peyresour- de. 1545 M.),'naar dat ^éér pittoreske stadje, Luchon! Van Bagnér«f vertrokken tegen drieën, waren wij rond zes uur onder het groene loover der platanen van de breede hoofdstraat van Luchon. Aan alle kanten tusschen hooge bergen ingesloten, met het Ctfsino en de thermen en de vele excellente hotels als verborgen onder het groen, biedt Luchon den reiziger in de Pyreneeën het aangenaamste rustoord, aan den zieke de genezing zijner sulferhoudende wateren te gen huidziekten en rheumatisme. Reeds onder het Tweede Keizerrijk was Luchon de beroemdste badplaats van Frankrijk: dank zij het populair-worden der wintersporten in Superbagnères, dat men vanuit Luchon per tandradspoorweg in drie kwartier bereikt, is Luchon reeds jarenlang onder die plaatsen gerekend, waar er een zomer- en winter seizoen bestaat. Het Hótel van Superbagnères. gebouwd op den berg van 1800 M die Luchon be- heerscht. bezit een heeSijk Belvedère met een eenlg uitzicht op de woeste en primi tieve bergmassa van de gevreesde Maladetta (3312 M d w z. het meest indrukwekkend bergmassief, waar prae-hlstorische stuip trekkingen der aarde tot marmer zijn ver steld en nu eeuwig door sneeuw en ijs af gedekt worden. Van hieruit heeft men wel het schoonste panorama over het voornaam ste gedeelte der Centrale Pyreneeën... Toen wjj weer beneden, in Luchon. onder de pla tanen wandelden en met elkander indrukken uitwisselden, waren wy allen het er over eens: „Luchon is de democratische vorstin der Centrale Pyreneeën”Wij hopen er eens weer te keeren. Veiling van landerijen in de voormalige Noord dorper Bossche». Gistermiddag had ten overstaan van Mr. A. Moens de veiling plaats van gronden te Noorddorp, in het ge bouw der K. S. A. De voorloopige toewijzing (op 23 October zal de definitieve gunning plaats vinden) is als volgt: I. Tuingrond a. d. Rijksstraatweg, groot 75.30 Are. W Brakenhof f 4200 gemijnd door D. Wentink op 10. II (idem) groot 73.90 Are. f 4350.niet gemijnd. III (idem) groot 65 Are, f 3700.niet gemijnd. IV (idem), groot 66 40 f 3650 niet gemijnd. Combinatie 1 tot en met 4 groot H.A., staat op f 15910.gemijnd door Sinnlge op f 2. V. Tuingrond en weiland, aan het Schouw- pad. groot 80.05 Are. Jac. Tolk f 2050.—, niet gemijnd. VI. Idem, groot 75.45 f 1900.niet gemijnd. VII. Idem, groot 74.60 f 1900.niet gemijnd. Comb. perc. 56 en 7 groot 2.30.10 staat op f 5850.Niet gemijnd. Comb. perc. 1 tot en met 7 groot I H.A. staat op f 21762.niet gemijnd. De ka*npi»enfarhappen van den Internatio nalen Schaatsenrijdersbond voor den winter 1930—1931 zijn op de volgende data vastge- steld: 24—25 Januari- Europeesche kampioen schappen schoonrijden voor heeren te orga niseeren door de Verein Kunsteisbahn te Weenen. ..Hofbrüuhaua” October honderd jaar oud geworden, stelt daar belang in. behalve de stamgast, die hier zijn bier drinkt? kijken. Voor 1830, laten we het eerlijk bekennen, had het „Hofbrüuhaus" inderdaad geen beteekenis Een kleine bierbrouwerij, die voor een klein Hof. en wel uitsluitend voor dit Hof, bier brouwt, beeft niete oprien- Met boste KINGS Het Nederlandsch elftal, dat op 2 Novem ber a.s te Zürich tegen Zwitserland speelt, vertrekt Vrijdagmorgen 31 October vroeg naar Zwitserland, waar des avonds oen half negen de plaats van bestemming bereikt .wordt. GelogArd wordt te Zürich in hotel St. Gotthard. Maandagavond wordt de te rugreis aanvaard. Met den Zwitserschen Voetbalbond is overeengekomen, dat gedu rende den geheelen wedstrijl invallers zul len worden toegestaan. „De Proeftuin” Een algemeene verga dering der vereeniging ..de Proeftuin" werd Woensdag in het lokaal van den heer A. Mak gehouden. Bü de opening heette de voorzitter de talrüke aanwezigen welkom, waarna de notulen werden geteekend. De proeven met bespuitingen van nicotine en nospraciet hebben dit jaar wegens den geringen oogst niet die zichtbare resultaten opgeleverd welke men er van verwacht had. Volgde bespreking welk soort Córbolineum de leden dit jaar wenschen te betrekken. Van eenige goede merken Carbollneum werden prüzen genoemd. Deze varieeren van f 16.50 tot f 18.50 per 100 kilogram. Bij andere mer ken werd voorgesteld, daarmede proeven te nemen hetgeen werd goedgevonden. Beslo ten werd, onder de drie gunstigst bekend staande merken te laten inschrijven. Verder werd nog besloten de proeven met Nicotine volgend jaar voort te zetten, terwijl ook proe ven zullen worden genomen met een nieuw product der firma Krimpen, genaamd Kap- sumkrimpt. Besprekingen werden thans gevoerd om op de wintervergaderingen een spreker uit te noodlgen om een bepaald onderwerp der cultuur te behandelen. Aan het bestuur werd overgelaten, over welk onderwerp een spre ker zal worden uitgenood igd Door den heer Schenk werd een rede gehouden over de zeer gunstige uitkomsten met bestrijdingsmiddelen als Kaprumkrimpt in den tuin van den heer Couvert te Schellinkhout. Door vele foto’s wordt deae lering verduidelükt. Door den heer Schenk werd aangeboden, in den loop van dezen winter gratis een lering te komen houden met lichtbeelden betreffende bestrij dingsmiddelen en Insectenbeschadiging over vruchtboomen. Het aanbod van den heer Schenk werd in dank aanvaard. Na eenige cultuurbespreklngen volgde sluiting. in den nieuwen „Hofbrku’’ nog getelliger was dan in den ouden. De gezelligheid heeft natuurlijk grenzen Zelfs te München. In het jaar 1848 heersdite alom onrust In Dultschland. Behalve te München. Te München, beweerde men, wa ren relletjes ónmogelijk. Waarom relletjes maken, als het HofbrAuhaus bier tapt van een heerlijke kwaliteit en bovendien zoo spotgoedkoop, voor, als ik mü niet vergis zeven „Kreuzer" per liter. Maar plotseling deed de droeve mare de ronde door de stad, dat het bier een Kreuzer duurder was ge worden. Een oogenbllk lang scheen de stad lam geslagen. Toen liep het volk te hoop. Eindelijk dreigde ook in Beieren de revo lutie uit te breken. Om één Kreuzer. Hoe veel „Kreuzers” heeft bet volk sindsdien niet aan verhoogde prijzen en belastingen Roeten slikken? Bü alle vredelievendheid was de Hoflrtu steeds een slagveld. De hoedanigheid van zün bier moest een on vermoeiden concur rentiestrijd voeren tegen de overige brou werijen van München. Met afwisselend suc ces. Het tegenwoordige HoCbrüuhaua heeft vele vertrekken. Die op de eerste verdieping, ook de zalen, zün zooals men ze overal vindt. Onnabootsbear In de ganache wereld «jfa de gewelfde, lage, halfduistere en uitgestrekte vertrekken, die gelükvloers nün gelegen. Eeuwig is hierin een gemurmel van honder den stemmen. Eeuwig een tillen en neer zetten van honderden blerpotten Eeuwig een gesweef van met blerpotten beladen kelne rinnen. van genetten leeftijd en nog ouder. Eeuwig de discussie, of de bierpot wel vol genoeg is. Eeuwig het plechtige blazen over het frissche schuim, dat de vreemdeling ook heden nog als een hoogst gewijde behande ling beschouwt. Eeuwig ’t genoeglüke lach je van al diegenen, wier zorgen bü den tweeden pot lichter worden, om ten slotte geheel te verdwünen. Eeuwig ook die bitter zoete geur, vermengd met gepraat, bier en ramenas, zooals men op de gansche wereld niet vindt. Ongeëvenaard is overigens ook de vloer, die slechts éénmaal per dag woedt schoongemaakt en die bedekt is met alle mogelüke afval. iets wat op den füngevoe- ligen vreemdeling eerst wel afschrikwekkend werkt. Ja. de vreemdelingen! Zü behooren ook tot den Hotbrku Allen hebben zü in hun notitieboekje onder München in de eerste plaats een bezoek aan den Hofbrku aange- teekend. Dit beschouwen zü als een plicht. De groote oogen. vol ontzetting en angst, die zü eerst opzetten. verhinderen echter niet, dat op dit eerste plichtbezoek talrijke be zoeken volgen. Keeren zü naar München terug, dan is de plicht reeds een aangename oefening geworden. Een uit het buitenland (Pruisen) komend vreemdeling heeft eens zün Hofbrau-gevoelens aldus samengevat: „Hfer ben ik mensch en hier mag ik het zün." Deze Pruis is een rük man en toch vindt hü het een groot genot zün leegen bierpot zelf naar de heilige oorden te dra gen, waar de vaten op altaren tronen en de hoogepriesters gewoonlijk .achenkkell- nera” genoemd met sierlükheid. waardig heid en berekening hun hooge functie be- Compllmenten zün hier niet gebruikelijk. ..Mag ik mü even voorstellen. Mün naam is Schulze" zekie een Pruis, die met een mo- even veroverden bierpot aan een tafel plaats nam. En het antwoord van zijn buurman luidde: „Gaat u maar gerust zitten. D»»r kunt u niets aan doen!” Eens zat ik. het was voor den oorlog, tus schen een kruier en een anderen klaarblij- kelük doodgewonen burger. Eerst lette ik niet op hun gesprek. Het onderwerp zooals tegenwoordig: Belastingen, belastin gen, belastingen. Plotseling slaat de kruier op de tafel: „Wees toch stil man. Wat oer staat u nu van belastingen.” De doodgewone burger glimlachte niet-beleedigd. .Jk ben ook maar Riedel, de minister van financiën" bekende hü. Toon mü nu eens op de gan ache wereld een tweede bierlokaal. waar op eenzelfde bank, een koning, een minister en een pakjesdrager hebben gezeten. Maar ook dit gezellige oord heb Ik verwoest gezien. In de leege hallen zaten, ver van elkaar als twee vaste sterren, slechts twee gasten. Toen Ik binnentrad, hieven Mi. bezwerend hun blerpotten. waaraan zü vast gekluisterd leken te u een" heidsbier!” aan. Dat was in den oorlog. Veel heeft hü nietlgd. Maar niet het Hofbrftuhaus. Het is weer herrezen in de oude stralende, rumoe rige. lachende glorie van zün honderd j**f. Onzichtbaar, doch allen voor den straalt ook heden over dit huis zün <”“e lijf spreuk: .„Kinderen, züt gezellig en Ter- draagt elkander!” Vreemdeling die hierheen komt uit Ame rika, uit Engeland, uit Italië, uit Zwitser- land, uit Skandinavlë en uit Frankrijk, J» zelfs gü. die te Genève bij den Volkenbond tevergeefs hebt onderzocht of hü bü 08 keren dezer aarde nog steeds niet h**‘ volbracht, wat de volkeren, die het Ho<- brüuhaus bewonen, spelenderwüze volbren gen, vreemdeling, kom en help de onzjghi- bare lüfspreuk van dit oord verder drM* door de tijden: „Kinderen, züt geeellig vwdnwwt ettandert" N. N Burgwal, tot woon- en winkelhuis. Een drietal biljetten werden Ingeleverd. 1. K. Karmelk 1074; 2. Valentün en Moi 969.—; 3. Colbelenz en Steltenberg 862.—. Den lagzten inschrijver werd bet werk gegund. Valach geld Aan het postkantoor alhier werd een valsche gulden ter betaling asmgeboden. Het munststuk wu aeer nauw keurig nagcmaakt, alleen iets kleiner, terwyi het randschrift gedeeltelük ontbrak. Naar wü vernemen clrculoeren in ons stadje nog meer valsche geldstukken. Men zü dus gewaarschuwd. ACHT 17 October 1930 Bestrating Eenigen tijd terug schreven wü tets over den meer dan treurigen toe stand waarin sommige straten en vooral de hoofdstraten, zich bevinden, tengevolge van het herhaaldelük opbreken in de afgeloopen maanden. Thans kunnen wü oonstateeren, dat het het gemeentebestuur ernst is. Bü de zg. Noordelnder Poort heeft men gisteren een begin met de herstrating van het Noordelnde gemaakt. Naar ons werd medegedeeld, worden niet slechts enkele ge deelten vernieuwd, doch zal het geheele Noordelnde en de daarvoor In aanmerking komende straten worden verlegd. Aan den grond. Woensdagmiddag ge raakte een motorschip, afkomstig uit Gro ningen en geladen met aardappelen, met be stemming voor Antwerpen, achter het ag. Enuneland, wegens te dicht langs de kust varen, aan den grond. Het ongeval werd op de Lange Brug op gemerkt. waarna schipper Staats met een bootje naar het vaartuig voer en aannam het scheepje met' zün motor los te werken. Tegen ongeveer 4 uur. toen het hoogtü was. gelukte het eindelük den motor los te krügen. waarna de reis vervolgd kon worden. Schade had men niet opgeloopen. VIII. Tuingrond aan den Rüksstraatweg. groot 60 10 A. W Brakenhof. niet gemünd. IX. (Idem), groot 1.04.50 H A. Jac. Stengs, t 6300.gemünd door Joh. Bleeker op f 40.-. X. Idem, groot 1.02.70 A. Jac. Tolk, niet ge mijnd. Comb. perc. 89 en 10 groot 2.67.30 H.A. Staat op f 16240:—, niet gemünd. XI. Tuingrond aan het Schouwpad. groot 39 60 A. Jac. Castrlcum f 775.niet gem. Xtl Idem, groot 65.90 Are, G. Res f 1000.-, gemünd door Joh. Zbnneveld Azn. op f 8. XIII. Idem, groot 5490 A.. M. Boenderma- ker voor f 1100.niet gemünd. qpmb. perc. 1112 en 13 groot 1.80.40 H A. staat op f 2883. gemijnd door Corn. Beentjes Jaczn. op f 1. Comb. perc. 8 tot en met 13. groot 4.27.70 H.A., staat op f 19124.niet gemünd. Perc. 1 tot en met 13, staat in totaal op f 40886.waarvan op 23 October as. vei ling bü afslag geschiedt. XIV. Tuingrond aan den Rijksstraatweg, groot 61.85 Are, Jac. Stengs f 4000.niet gemünd. XV. Idem, groot 74.30 A. G. Res f 4250.—, niet gemünd. XVI. Idem, groot 83.80 Are, L. van Roon f 4950.niet gemünd. XVII Tuingrond aan het Schouwpad. gr. 82 40 Are. L. van Roon f 4550.niet gem. XVIII. Idem, groot 96.55 Are. Jac. Tolk f 4750, niet gemünd. Comb. perc. 14 tot en met 18 groot 3.96.90 H.A., staat op f 22500.niet gemünd. IXX. Tuingrond aan het Schouwpad groot 36.35 A. Jac. Stengs voor f 900.niet ge münd. XX. Idem, groot 65.06 H.A. D Wentink f 1800.gemünd door Nic. Hulsman op f 100.—. XXI. Idem, groot 38.20 Are. P. Lieftlng, f 1125.gemünd door Jac. Castricum op f 60 XXII. Idem, groot 40A)< A„ P. Liefting f 1325.gemünd door'Eenzelfde op f 3. Comb. perc. 19 tot en met 22 groot 1.79.66, staat op f 5313, gemünd door P. Lieftlng op f 1.—. Comb. perc. 14 tot en met 22 groot 5.72.04, staat op f 27814.niet gemünd. XXIII. Tuingrond aan het Schouwpad groot 7290 Are. Jac. Tolk f 2700.—, gemijnd door Nic. Huisman op f 100. XXIV. Idem, groot 7495 Are, f 3150.niet gemünd. XXV. Idem, groot 70.65 Are, M. Boender- maker f 2800.niet gemünd. XXVI. Idem, groot 1.00.15 H.A Jac. Tolk f 3650.niet gemünd. XXVII. Idem, groot 66 60 Are, Jac. f 2000.gemünd door C. Duin Cm., f 7.—. XXVIII. Idem, groot 45 45 Are. Güsbertus Klokman f 1600.gemünd door Jac. Cas tricum op f 80. Comb. perc. 23 tot en 28, groot 499 70 H A„ staat op f 16087.niet gemünd. IXXX. Tuingrond aan het Schouwpad. gr. 61.65 Are, P. Lieftlng f 1450, gemünd door E. Klokman, op f 30. Comb. perc. 23 tot en met 29 groot 491.35 H.A., staat op f 17567.niet gemünd. Comb. 14 tot en met 29. groot 10.28.60 H.A., staat op totaal f 45381.waarvan op 23 Oc tober veiling bü afslag geschiedt,. XXX. Een stuk bosch a. d. Noordermaal- weg. groot 193.10 H. A. Jonkheer Barna f 2100.—, niet gemünd. XXXI. Een stuk bosch en weiland, uitwe gende naar het Schouwpad. groot 80.05 Are, Güsb. Klokman f 725.niet gemünd. De totale opbrengst der geveilde gronden zünde 20.94.05 HA. tuingrond en weiland en 2.73.15 HA. boschgronden, bedraagt f 89092.-. verscheen eigenlük op dezen gast die juist als de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10