s VOLKS SHAMPOO R, SPAARBOEKJES FONGERS HET WIT-GELE KRUIS n a Laatste Nieuws „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES iEN FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR o o TWEEDE B BLADZIJDE 1 ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 STADSNIEUWS Telegrafisch Weerbericht Het auto-ongeluk te Amsterdam PROVINCIAAL NIEUWS nz. ELCK WAT WILS De Gunstige voorteekenen n rente 3112 procent aar IN Hevige aardbeving in Chili sen P MARKTNIEUWS cd n Niet naar Nederland riag Meer waard dan de prijs I M.KATER uis *1 n a.s. ontwapening- conferentie Mr. Leesberg bedankt als wethouder en als raadslid Personalia Groote verwoesting, verschillen^ dooden Geen verzekering. doch Katholieke charitas De „Graf Zeppelin” LIMMEN Zondagssluiting apotheken De vliegende klkvorsch en de vliegende slang aangehouden r"--- De kuische Josef Ine Een heerlijk verfrisschend haarwaschmiddel Verwijdert roos en vet-deelen uit het haar Bevordert den haargroei j DE HANZE" Eén doode n goe? De snelheid der electrische treiner Dranksmokkelarij in New-York nkel» reids in New-York plaatsgehad. ARBEIDSBEURS lotor, aan BEDANKT ALS VOORZITTER 6 metse- 31 deae moeiten ieo- 9 Naar het „Deventer Dagblad" telegrafisch uit Friedrichshafen verneemt, is de voorge nomen tocht van de „Graf Zeppelin" naar ons land voorlooplg uitgesteld. Tnsschen Amsterdam en Rotterdam 100 K.M. per uur tueel toe over te gaan, ook al was het aantal leden zeer gering. Na een woord van dank volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. Nieuwetelefoongeleiding In dienst gesteld is de interlocale telefoon geleiding AlkmaarDen Helder. GEMEENTELIJKE Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30, Telefoon 838. 5 losse- en Muncnen. Thors- rzit- CUBL tand iken. stlgd CER, ner- e X) roe J Th. -Hu- Mon- x., St. eg 47 De Amerikaansche delegatie ter voorberei dende ontwapeningsconferentie vertrekt he den naar Genève. Omtrent de haar verstrek te Instructie is niets bekend gemaakt; doch het verluidt, dat de Amerikaansche regiering ditmaal energiek op positieve stappen in de richting eener verdere beperking der bewa peningen zal aandringen. Men verwacht dat president Hoover, zoo- dra de zich op het oogenbllk in New York bevindende Japansche ratlflcatie-oorkonden van het Londensche Vlootverdrag in Londen zijn gedeponeerd en daarmede het verdrag van kracht geworden is, de overige naties zal uitnoodlgen het door de zeemogendheden gegeven voorbeeld te volgen. GYMNASIUM TE SNEEK Voor de benoeming tot rector aan hét ge meentelijk gymnasium te Sneek wordt aan bevolen dr. C. M. Bulzer, conrector, alhier.’’ ONBEWAAKTE OVERWEG De aanrijding op de baan Alkmaar Den Helder, op 15 Aug. JJ. De heer O. Thomassen heeft aan Ged. Staten verzocht aan de Prov. Staten te wil len mededeelen hoe zich de aanrijding van een auto van de P EN. op een onbewaakten overweg van de spoorlijn AlkmaarDen Hel der heeft toegedragen. Ged. Staten deelen mede, dat op 15 Augus tus een automobiel bij het PTN. voor den dienst In gebruik, op een onbewaakten over- weg van de spoorlijn AlkmaarDen Helder door een sneltrein b gegrepen, omdat de motor op een tijdstip dat deae zich op dien examen acte B. Te Rotterdam slaagde voor het Hoofdonderwijzeres bewaarschool Mej. M. Kreyermaat, alhier. terwijl hij zijn stem zal uitbrengen voor de aftredende H. B.-leden. De heer Kühne wil bij de rondvraag van den Centralen Raad ter sprake brengen, de kwestie van de vergoeding van reis- en ver blijfkosten van den voorzitter naar den Cen tralen Raad. Spr. zag gaarne deze zaak nu eens uitgemaakt. De voorzitter zegt, dat een dergelijke vraag reeds schriftelijk aan het H. B. is gericht. De heer C. W. Keijsper geeft in overwe ging een vraag te stellen, daarin verzoekende te ageeren tegen het verstrekken van „Boekenbons National”. Spr. vreest van deze boekenbonsuitgifte een nadeel voorden Middenstand. Straks volgen bons voor schoenen, vermakelijkheidsbons enz. De voorzitter antwoordt ook hierop, dat een dergelijke vraag reeds schriftelijk tot het H. B. is gericht. Voorts deelt spr. mede, dat bet bestuur van plan is, in samenwerking met den Bond van Boekhandelaren, een circulaire te publiceeren. De heer y. Keijsper geeft in overweging te ageeren in samenwerking met den Kon. Ned. Middenstandsbond te Alkmaar. der over uitwijden, ergens, dan zal op dit lieke hulp door 1 worden. Uit Santiago wordt gemeld, dat langs de geheele Chileensche kust een sterke aardbe ving is aaargenomen. Verscheidene huizen zijn ingestort en groote schade werd aange richt, terwijl 3 dooden en in totaal meer dan 200 gewonden te betreuren zijn. Het ergst is het plaatsje Lafllai er toe. Het postkantoor werd er geheel vernield en geen enkel huls bleef onbeschadigd. De straten zijn onbegaanbaar doorhet puin. Ook te Callao stortten de meeste hui zen in. Het spoorwegverkeer tusechen San tiago en Valparaiso is verbroken. Omtrent de gevolgen van de aardbeving ten zuiden van Conception zijn nog geen bijzonderheden bekend. Maatregelen zijn ge troffen om de gewonden te veezorgen. réchts ken. Om een voorbeeld te noemen zou hier niet alle aanleiding zijn voor een bijdrage ui de gemeentekas 7 Naar ons bezien van de zaak zou dit zelfs voor de stand bezuining beteekenen. Deze paradoxaal klinkende uit spraak eischt eenige toelichting. Het gebeurt al te dikwijls dat zieken door den geneesheer naar een ziekenhuis worden gedirigeerd, alleen omdat de toestanden in het huis van de(n) patiënt en het gebrekan behoorlijke verzorging het ónmogelijk ma ken, dat de verpleging thuis geschiedt. In heel veel gevallen tuist daar, waar zulke toestanden heerschen komt de stad voor de verplegingskosten te staan. Ware een goed ingerichte wijk-verpleging aanwezig, of door het werk van de enquetrice betere woning toestanden geschapen, dan was die dure opneming niet noodzakeliik geweest. Inderdaad een factor, dien wij den ge meente bestuur deren ter overweging geven. Zoo zou het óók hoogst gewenscht zijn, dat de katholieke leden van het Alkmaarsch Afdeelings Ziekenfonds gelijk gesteld wer den met de „neutrale” leden, in dier voege, dat zij recht kregen op een verpleegster van hun eigen katholieke vereeniging. En ware het ook met een daad van een voudige rechtvaardigheid, wanneer de T.B.C. commissie een evenredig deel der subsidie, die zij alleen geniet, afstond aan het Wit- Gele Kruis voor z’n werken op dit gebied? De afd. Alkmaar van de R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze”, vergaderde gisteravond in *t Gulden Vlies. Na opening op de gebruikelijke wijze, deelt de voorzitter, de heer J. Endel, mede, dat zich wederom eenige nieuwe leden hebben aangemeld. De heer Bos deelt mede, dat St. Rochus ook nieuwe leden heeft gekregen. De secretaris leest hierna de notulen voor van de vorige vergadering, welke worden goedgekeurd en conform vastgesteld.| Aan de orde kwam hierna de behandeling van de Bondsbegrooting voor 1931. De ont vangsten worden geraamd op f 41.300 de uitgaven op f 41.300, met een onvoorzien van f 400. De heer Kühne vraagt of de contributie aan den Ned. R. K. Middenstandsbond ad 75 ct. per lid, niet veranderd kan worden in een vast bedrag. De voorzitter acht deze vraag het stellen wel waard en zegt overweging ervan toe. De afgevaardigde naar den Centralen Raad krijgt machtiging deze begrooting goed te keuren. Hierna wordt de agenda van den Centralen Raad, op 33 October te houden, behandeld. Inzake de te bepalen plaats, waar de vol gende Centrale vergadering gehouden zal Nader wordt ons uit Amsterdam gemeid: Vannacht tegen 3 uur reed op den Achter burgwal bjj de Molensteeg een auto met eenige personen. Hy 'kwam uit de richting van Hoogstraat Plotseling zwenkte de wa gen en reed over een zolderschuit de gracht in. Van de inzittenden werden door toe- loopende burgers twee personen uit den wagen gehaald. Zij werden naar het Binnen gasthuis gebracht, benevens een man, die zich bij de redding aan het been had ge wond. Inmiddels kwam de brandweer met den kleinen reddlngswagen en een motorspult op de plaats des onheils. De brandweer had spoedig den derden in- zittene, den chauffeur, op den wal. De le vensgeesten korjden niet worden opgewekt. De stadsreiniging heesch den auto op den wal. De namen van den verdronken chauffeur en de beide geredden zijn nog niet bekend. Wel staat vast, dat de wagen niet van bul ten is. Evenwel, ook voorlooplg zonder deze gerechtvaardigde verlangens vervuld te zien, zal de Alkmaarsche afdeeling zij het met minder breeden vleugelslag haar arbeid verrichten. Mits alle katholieken hun moreelen plicht begrijpen om dit werk te steunen. Het is geen verzekering, die men sluit, maar een zuiver charitatief werk. Ieder den kend mensch begrijpt, dat het niet mogelijk is voor een a twee gulden per jaar dit enorme werk verricht te krijgen. Het is alleen mogelijk als ook zij, die God zij dank nooit van de voordeelen dezer vereeniging be hoeven te profiteeren, in christelijke lief ca voor den minder gelukkigen evennaaste de lasten helpen meedragen. Laat men toch niet vragen: „Wat krijg ik voor mijn geld.” doch naar vermogen deze nieuwe vereeniging, die zich een der mooiste werken van lichamelijke barmhar tigheid ten doel stelt, steunen. Maar laten ook zij, die geholpen worden eens door een extra offertje hun dankbaar heid betoonen. O, er zal nooit om gevraagd worden, maar zulk een bijdrage van een geholpen patiënt zal zeker dankbaar aan vaard worden. Moge dan ieder, die door sleur, vooringe nomenheid of wat dan ook, verzuimde zich als lid van het Wit-Gele Kruis op te geven, vóór de vergadering van aa. Woensdag nog, zich aanmelden bij den penningmeester, den heer D. Woldendorp, Schermerweg 54 of bij den Secretaris, notaris G. Verkade, Emmastraat 50. -.oogste barometerstand 675.8 te Laagste barometerstand 728.2 te bavn. Verwachting: Meest matige Zuidwesteiyke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, kans op regenbuien, koeler vooral des nachts. BROEK OP LANGKNDIJK Veiling van 18 October. 3400 K.O. aardappelen. Schotsche muizen f 3,404.30. Kleine wortelen f 0.70—030. 5200 K G Wortelen f 1.20—130 2200 Bloem- koolen. 1ste soort f 5.30—9.90. ld. 2de soort t 050—120. 3500Q K.O. Roode kool f 150— 3 60 6700 K.G. Gele kool f 1.80.11000 K.G. Witte kool f 180—230 17.000 K.G. uien. Groote t 1.40—ISO. Drielingen f 0S0—1.10. Nep f 2.40—330. 30 zak Slaboonen f 730— 14.30 90 zak Snyboonen f 45. 9750 Bieten maken. Zij verbinden en ver bedden, maar f«ven ook goeden raad om het ziekenver- blijf hygiënischer en aangenamer te maken. Wie wel eens de zucht van verlichting en dankbaarheid gehoord heeft, als de patiënt na Zusters bezoek weer gemakkelijk en frisch op het bed ligt, zal alleen reeds om dit werk den arbeid van het Wit-Gele Kruis zegenen. Er is echter méér. Ook is er reeds kraam hulp beschikbaar. We zullen hier niet ver- maar dit is zeker, als dit gebied eigen Katho- honderden gewaardeerd Geopend lederen werkdag van 9-13 uur voor werkgevers van 9-1 en van 3-5 uur. Op Maandag- en Donderdagavond van 7-8 uur. Bemiddeling speciaal voor kantoor personeel lederen Donderdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschre- ben 1 bakker, 3 banketbakkers, x betonwer ker, I boekbinder, 4 chauffeurs, I drukker, 11 grondwerkers, 4 kantoorbedienden, 1 keliner, 1 kistenmaker, 3 loodgieters, 1 loopknecht, 3 machinisten, 3 mach, hout bewerkers, 1 metaalslijper, 4 meubelmakers, 1 metselaar, 3 opperlieden, 1 opzichter- teekenaar, 3 pakhuisknechts, 1 politoerder, 1 pianostemmer, 1 reiziger, 9 schilders, 7 sigarenmakers, 3 stoffeerders, 3 stukadoors, 18 timmerlieden, 1 smid, 2 voegers, ijzerwerken, 1 wagenmaker, 84 transportarbeiders, 3 werksters, 3 dienst boden. Geplaatst 33 grondwerkers, laars, 1 schildèr, a steenbikkers, a timmer lieden, 1 werkster. Alkmaar. 17 October, 1930. De directeur voornoemd. Ed. v. d. Heuvel. Blijkens een in <flt nummer voorkomende advertentie zal morgenavond d^or de Ge mengde Tooneelvereen. „Dindua” uit Alk maar in de tooneelzaal van den heer J. Groot worden opgevoerd, het bekende too- neelspel In drie bedrijven: .Hun Kind". Aan beveling om dit stuk te Aa?n zien is feite lijk overbodig immers. „Dinaua" wist met Him Kind" zulke groote successen te be halen. dat wij er niet aan twijfelen, of de toonte^Lefhebbers van Luri.en en omstre ken railen zeer zeker aanred? zijn. Wil men verzekerd zijn van een gosde plaats: men neme spoedig plaatskaarten welke bij den heer J. Groot tevoren verkrijgbaar zyn. Naar wij vernemen, heeft de directie van^ de Nederl. Spoorwegen bepaald, dat de personentreinen op het baanvak Amster damRotterdam, samengesteld uit electrisch materiaal, al of niet geWbppeld met 4-asslg personenmateriaal, dat met een snelheid van 100 KM. in het uur mag worden vervoerd, mogen rijden met een maximumsnelheid van f 100 K M per uur Tot dusver bedroeg de hoogst toegelaten snelheid van deze treinen 95 KJ4. per uur. Men deelt ons mede, dat mr. A. J- M. Leesberg, in verband met zijn reeds eerder gepubliceerd voornemen, om zich, hangende het bekende geschil, lijdelijk uit de politie terug te trekken, bedankte heeft als voor zitter der R. K. Klesvereenlging „Vrijheid en Recht". Binnenkort zal in deae vacature werden voorzien. ONTVLUCHT EN WEER GEPAKT Uit het krankzinnigengesticht te Heiloo zijn gisteravond om 7 uur ontvlucht de 43- jarige A. N. G. en de 56-jarige P. J. H. Zjj waren in gestichtskleedlng en rijn om 10 uur in Llmmen door de gemeentepolitie, aldaar, gearresteerd en weer naar Heiloo overgebracht. A^nriidinK Gisterenmiddag om kwart na vier is op de Kanaalkade voor het pakhuis van de firma De Wild een lantaarnpaal aangereden door een achteruitrijdenden auto, bestuurd door L. L. uit Venhuizen. Op aa. Zondag 19 October zal de apotheek van mevr. Schouten—Oele, Koocstraat 47, geopend zijn; de andere apotheken zijn ge sloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst beeft, Is gedurende de geheele daarop vol gende week ’s nachts geopend. De andere apotheken zijn behalve 's Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avond 8 uur Cs Zaterdags uur) tot den volgenden moepen 8 uur. Gisteren is, alhier, aangehouden zekere C. v. d. B„ alhier, wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met kin deren. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd B. overgebracht naar het Huis van Bewaring. We schreven het reeds eerder, er ont breekt tot nu toe een schakel in den keten van Katholieke organisaties, die heel ons m.iatschappelijk leven otnspant. Wij heb ben eigen stands- en vakorganisaties, op- lei dingsinrichtingen voor de jeugd, van be waarschoot tot Universiteit; wij zorgen voor beoefening van sport en kunst in eigen kring; onze ziekenhuizen worden terecht als model-inrichtingen geroemd. Hen terrein echter lieten wij tot voor kor ten tijd aan neutrale zorg over: dat der ver- zorglng onzer zieken buiten de eigenlijke ziekenhuizen. Behoeft hier betoogd, dat op dit gebied nog een arbeidsveld ligt voor onze eigen menschen 7 Oh, wij hebben den grootst mogelijken eerbied voor het werk dat door de neutrale organisaties ;n dezen verricht wordt. De menschlievende arbeid van wijk-zusters en kraamverpleegsters bijv, is boven onzen lof verheven. Maar toch zal ieder Katholiek moeten toegeven, dat het voor zieken „voor aanstaande en jonge moeders vooral van zoo groot belang is, als zij hun ver- langetis en nooden, die zoo dikwijls meer op geestelijk, dan op physiek gebied liggen, kunnen toevertrouwen aan verpleegsters, die met hen gemeenschappelijke godsdienstige en moreele opvattingen huldigen. M.aar wat zouden wij hier de principieele zijde van dit vraagstuk nog uiteen behoeven te zetten na de schitterende predicatie van Pastoor Micklinghoff en de ernstig^ver- manende artikeltjes van den Hoog Eerw. Dekem. Beter bepalen we ons tot het meer prac- tisch e gedeelte en vragen dan allereerst W»t wil het „Wit-Gele Kruis” 7 Het „Wit-Gele Kruis", de R.K. vereeni ging voor Volksgezondheid en Zieken verpleging in Nederland, wil, ten bate van alle Katholieken werkzaam zijn tot het behoud en de verhooging der algemeene Volksgezondheid tot bevordering der ver pleging van zieken en zwakken tot bescher ming der lichamelijk bedreigden. Hierdoor wil het bevorderen het geestelijk heil van den evennaaste en het godsdienstig-zedelijk be- lang der gezinnen. Het wil hiertoe vooral gebruik maken van de medewerking van in-godsdienstige, technisch goed-onderlegde hulpkrachten, die voor die taak in het bij- zonder opleiding hebben genoten. De taak van het „Wit-Gele Kruis" ligt buiten het ziekenhuis. Waar de zieke of hulp-behoevende mensch onze zorgen vraagt. Zal z<«r vaak ook de omgeving, waarin de zieke leeft, het heele gezin dus, onze belang stelling „Wit-Gel wat mogelijk is: aangeschaft. Eén terrein, dat der huisverzorging, zal het „Wit-Gele Kruis" voor.oopig niet be treden uit apprecentie voor het werken der neutrale Kruisverzorging vereeniging, die er nu reeds voor zorgt, dat zooveel mogelijk katholieke hulp in Kath. gezinnen komt. Het spreekt vanzelf, dat geschikt en ge schoold personeel voor dit alles niet vol doende te krijgen zal zijn, als niet de ver eeniging ook aandacht schenkt aan de op leiding Dus ook daaraan wordt gewerkt. Om te beginnen is er een moedercursus gesticht, waaraan momenteel 33 personen deelnemen. worden, krijgt de afgevaardigde vrij mandaat, Kraamverzorgsters en bakers worden opge--«--•= ---j- leid, om binnenkort haar mooie maar moei lijke taak te gaan vervullen. In Haarlem is reeds een z.g. bakerbureau gevestigd, dat bemiddeling verleent bij het zoeken van een R.K. gediplomeerde baker. Er zou echter hoewel het opgesotnde waarlijk met weinig is, nog veel meer kun nen geschieden. Er zijn b.v. reeds plannen voor een R.K. vroedvrouw, voor een zuige- lingenkliniek, voor een cursus: „Eerste hulp bij ongelukken.” Het al of niet welslagen van dit alles is echter afhankelijk van dit eene onmisbare element: de toestand der geldmiddelen. Met een enkel woord hierover willen we deze korte beschouwing besluiten. Het Wit-Gele Kruis verkeert helaas nog niet in de gunstige positie, dat het links en réchts van den boom der subsidie kan pluk- overweg bevond, afsloeg en ondanks her haalde pogingen niet meer in werking was te krijgen. Pogingen van den bestuurder om den automobiel tijdig van de spoorbaan af te duwen en van den machinist om den trein tijdig tot stilstand te brengen, faalden De bestuurder te door een commissie der Spoorwegen, welke deze zaak onderzoekt, gehoord. Deze commissie heeft vastgesteld, dat het ongeval aan een samenloop van om standigheden moest worden geweten. De heer Feyer ziet er niet zoo’n gevaar in. Den heer C. W. Keysper gaat het om het principe. Wanneer het kwaad niet wordt tegengegaan, dan is het eind ervan zoek. De voorzitter sluit de discussie over' dit onderwerp. N.a.v. het voorstel van den Centralen Raad inzake de aansluiting van de Vak-organisaties bij de Standsorgani- satie, de Hanze, ontstond eenige discussie. De heer Bos vreesde voor de vakorgani satie „St. Rochus” moeilijkheden van deze aansluiting. Na ampele bespreking werd besloten den afgevaardigde op te dragen de verze kering aan het H.B. te vragen, dat plaatse lijke aangelegenheden, b.v. in- en ver koop van melk door de plaatselijke af- deeÜngen (van St. Rochus) worden gere geld. Besloten werd den afgevaardigde mandaat te geven vóór het voorstel van het H.B, inzake aansluiting van de vakorganisatie aan de Standsorganisatie, te stemmen. Besloten werd te steunen het voorstel R’dam om het H.B. op te dragen stappen te doen bij de Ned. Spoorwegen om de personeels-coöperatie niet meer te steunen. Evenzoo werd besloten te steunen het voor stel R’dam om het H.B. op te dragen stap pen te doen op te heffen de onbillijke re geling waardoor slagerijen dubbel worden belast ingevolge de arbeidswet en de accijns wet. Uitvoerig werd gediscussieerd over het voorstel van de afd. Rotterdam inzake verbetering van de voorwaarden van acqui sitie voor verzekeringen. De heer Weijling wees op het groote provisie-verschil tusschen de Hanze-ver- zekeringen en die van de burgerlijke maat schappijen, ook in andere opzichten komen de Hanze verzekeringen bij de andere ten achter. Besloten werd dit voorstel Rotterdam te steunen. Ook ging de vergadering mee met de motie-Haarlem inzake de halvedag-winkel- sluiting. Tot afgevaardigde voor den Centralen Raad wordt benoemd de heer De dieren- en plantenwereld der groote Soenda-eilanden en speciaal van het groote Borneo bieden telkens weer nieuwe won deren en verrassingen Erik Mjoberg vertelt daarover in zijn nieuw werk: „In de wilder- nis van het Oerwoud”, het volgende: De Zweedsche Zoöloog heeft meer dan 8 jaar in deze tropische wildernis onder groote en gevaren zijn onderzoekingen voortgezet. Daarbij beeft hjj echter ook din gen gezien, die anders haast zeker dooit het oog van den Blanke niet gezien worden Zoo b.v. de jacht van de vliegende slang op den vliegenden klkvorsch. Onder de on geveer duizend soorten kikvorschen. die de aarde bevolken te het deze ééne slechte ge lukt, zich in de lucht te verheffen en dapper boven de koppen van zijn collega’s heen te vliegen Het is de rhacophorus nigropolmfe- tus. een klkvorsch met zwarte teenen. die op den Mrent Dullt een met mos bedekten berg In. Noord-Oost-Bocneo te vinden te. Krjjgt hfj lust om te gaan vliegen, of voelt hij zich ongerust door de nabijheid van een groene boomslang, die wat al te duidelijk laat merken, dat zij hem als ontbijt naar binnen wil werken, dan klautert de glib berige vlieger vlug zoo hoog mogelijk in de kroon van zijn boom, om daar veilig te kunnen vertrekken en den omtrek goed te kunnen overzien De sterk verlengde teenen zijn tot de uiterste puntjes door zwemvlie zen. die hier eigenlijk beter „vHeghuid" ge noemd kunnen worden, met elkander ver bonden. Op ’n gegeven oogenblik vult de klkvorsch zijn longen zoo vol mogelilk met lucht en waagt den sprong. Dan trekt hij de pooten op zij zoo dicht mogelijk tegen het lichaam modat de breede draagvlakken der zwem vliezen één vlakte met het lichaam vormen. Zoo vliegt hy met lange, krachtige slagen heen en weet zijn ademhaling op de juiste manier te regelen. De indruk te zoo sierlijk, dat men zich met verbazing afvraagt, hoe zoo’n plompe klkvorsch tot zulke bewegin gen in staat kan rijn. Het te absoluut geen vewone giyvlucht. waardoor de klkvorsch langzamerhand naar den rrond daalt, neen, dat behoort reeds tot de hoogere school der vliegtechniek. Het gaat op en neer voor waarts, achterwaarts met welbewuste bewe ringen. en zoo noodt? bedient zich deze be kwame avlateur van den eenen achterpoot als roer. Een krachtigee stoot, ’n lichte draaiing en de klkvorsch vliegt door de lucht waar heen hy wilIn zitn rijk daarboven leeft ook nog een bladgroene boomslang. Wie weet. <rf haar voorouders den klkvorsch niet gedwongen hebben om te leeren vliegen. Want de boomslang heeft nu eenmaal een buitengewoon zwak voor een kfkvorsch- boutje. Zij leeft er haast uitsluitend van. Maar is het ook niet mogelyk. dat de ptompe klkvorsch de elegante slang heeft leeren vliegen Hoe het ook zij. wfj hebben niet alleen een vliegenden klkvorsch. maar ook een vliegende slang op Borneo. Met een stouten sprong beweegt zU zich door de vrye lucht van boom tot boom als een pijl uit een boog, zy spant de ribben zijwaarts maakt de buikzijde hoi. stoot zich krachtig af en landt dan boven op het bladerdek van den volgenden stam. Men kan gerust haar kop aanraken. want ondanks haar vergiftigde groene huid te zy dan het onschuldigste we zen der aarde. Zy koesteren de gegronde hoop, dat mr. Leesberg te zyner tyd in de politiek zal terugkeeren en nemén de gelegenheid te baat hem harteiyk dank te zeggen voor hetgeen hy gedurende een lange reeks van jaren zoo voor de Katholieke Party als voor de stad Alkmaar heeft gedaan. Alkmaar, 18 October. R. K. Klesvereenlging „Vrijheid en Recht”, (w. g.) D. J. WOLDENDORP. vice-voorzltter. H. KOOPMEINERS. secretaris. De R. K. Raadsfractie, H. KLAVER, voorzitter. S. J. A. KEESOM, waarnemend secretaris. wy ontvingen heden het volgende com muniqué De R. K. Raadsfractie en het bestuur der R. K. Klesvereenlging „Vryheid en I^cht” te Alkmaar, hebben, daar mr. A. J. M. Leesberg zijn zetel als wethouder en raadslid ter beschikking heeft gesteld, een onderhoud gehad met genoemden heer. Zy apprecieeren het ten zeerste, dat mr. Leesberg in het stadium, waarin het ge schil te komen te stt- n door de publicatie, zyn mandaat ter beschikking stelt. Aangezien het geruimen tyd kan duren, vooraleer het aanhangige geschil ten einde te, komt het boven genoemden besturen niet wenscheiyk voor, een zetel In den Raad on benut te laten. Weshalve zy hebben gemeend, te handelen hl het belang van de Katholieke Party en in'den geest van mr. Leesberg, die om deze reden zyn zetel beschikbaar stelde, die be schikbaarstelling te aanvaarden. Vanzelfsprekend dat de Katholieke pers tien dergelijke mooie, van zoo hooge adel brieven voorziene actie van harte gaarne steunt door zoo nu en dan een opwekkend woordje tot de lauwen, tot de achterblijvers te richten. Een gereede aanleiding om dit vandaag te doen, vonden we in de aange- kondigde groote ledenvergadering der Alk- nxiarsche afdeeling op Woensdagavond a.s. in het gebouw der St. Josephgezellen ver eeniging. Voor de bestrijding van de gevreesde volksziekte, de T.B.C. wordt reeds gedaan, men heeft eigen lighallen Het is een betreurenswaardig maar alge meen voorkomend verschijnsel, dat een idee, hoe mooi, hoe grootsch en verheven ook, er dan pas goed bij de massa inkomt, wanneer het door nooit rustende pro paganda tot in de harten is ingehamerd. Zoo is de leus: ieder R.K. kind op een R.K. school eerst werkelijkheid geworden na tientallen jaren van opoffering en strijd; zoo moet nog immer de R.K. pers z’n be- staanrecht verdedigen tegen een ge lukkig steeds kleiner wordende groep van „neutraliseerende" geloofsgenooten; zoo kan het voorkomen dat een A.V.R.O.-leiding in haar strijd tegen de jeugdige „Sectarische” K.R.O. pronkt met. katholieke namen op haar z.g. petitionnement. Is het dan wonder, dat een baby onder de Katholieke instellingen als het Wit-Gele Kruis niet aan dit lot ontkomt? Dat er nog te veel katholieken zijn, die uit een zekere sleur -de neutrale vlag blijven volgen en niet zien die schitterende vaan van Katho lieke Ciiaritas, door het Wit-Gele Kruis zoo fier omhoog geheven 7 Het moest anders zijn. Het zal anders worden Daarvoor is borg de onverdroten ijver van het voorloopig be stuur der Alkmaarsche afdeeling, maar vooral het vurig en welsprekend woord, dat de adviseur, de ZeerEerw. Heer Pastoor Mick linghoff van den kansel tot de geloovigen heeft gericht, of zooals in de St. Joseph- kerk a.s. Zondag zal spreken. Maar boven dit alles vinden we den bésten waarborg voor het welslagen van deze mooie actie in den uitgesproken wensch van het geheele Nederlandsche Episcopaat, dat ieder Katholiek lid worde van het „Wit-Gele Kruis.” Gisterochtend vroeg troffen de drankwel- agenten op zee een schip aan dat alcoholi- ’S sche dranken ter waarde van 15.000 pond '1 sterling aan borod had. Twee vrachtauto’s werden in beslag genomen en 10 mannen werden gearresteerd. Gedurende den nacht hebben zeven andere Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad wordt benoemd de heer P. van Kessel. De voorzitter gaat reeds ambtshalve naar den Centralen Raad. Ingekomen is een dankbetuiging van den heer Burger, secretaris van de afd. Alkmaar van den Kon. Ned. Middenstandsbond, voor de belangstelling by diens zilveren huweiyks- feest ondervonden. De vorzitter deelt mede dat opgericht is een vakorganisatie voor installatleurs in electrische bedrijven. Inzake de op te richten cursus voor winkel bedienden deed de voorzitter nog eenige mededeelingen waaruit bleek, dat 41e Hanze over uitstekende leeraren beschikt voor de verschillende vakken. Voor één vak is men er nog niet voor ge slaagd een leeraar te vinden; doch vermoed wordt, dat de cursus einde dezer maand kan aanvangen. Nadere publicatie hierover zullen volgen. By de rondvraag werd nog eenige discus sie gevoerd over de oprichting van vakaf- deeüngen. Algemeen achtte men daar thans de Wd rfjp voor en besloten werd er even- eischen. Bij de stichting van het Jle Kruis" heeft Mgr. Hopmans, Bisscliop van Breda, nog eens nadrukkelijk vastgdegd, volgens welke beginselen deze vereeniging moet werken Onze opzet is, aldus Z.D.H., eerst en vooral de godsdienstig-zedelijke belangen der aangesloten gezinnen te behartigen en bij d» verpleging van het lichaam vooral het heil der ziel te bevorderen. Dit is het kenmerk, welke onze Katholieke vereeni ging moet onderscheiden van de neutrale, welke uitsluitend de aandacht wijdt aan de verzo "ging des lichaams. In Maart van dit jaar publiceerden wij uit de tn'xiel statuten een groot aantal middelen, waardoor het „Wit-Gele Kruis" dit doel tracht te bereiken. Het waren er niet minder dan een twintigtal en niet ten onrechte be toogden we dat slechts zeer geleidelijk en naar de mate der beschikbare middelen al deze doeleinden verwezenlijkt kunnen wor den. Abiorens'na te gaan, wat de afdeeling Alkrrjjr reeds heeft bereikt, even in ’t kort een overzicht van de structuur der vereeni ging. De cel, de kern der geheele organisatie wordt gevormd door de plaatselijke of waar dit niogelijk is de dekenale afdeelingen. Deze zijn vereenigd in een diocesanen bond. Ter wille van administratieve regelingen met het Rijk, dat slechts provinciale nisaties erkent, zijn deze diocesane bonden nog waar noodig gesplitst in provinciale. Het zwaartepunt blijft echter liggen in den dio<:esanen bond. Om in de geheele actie eenheid en gelijk- vor enigheid te brengen zijn de diocesane bonden in een federatief nationaal verband sanxengebracht. 'JPat heeft nu de jeugdige Alkmaarsche afdleeling nog geen jaar is ze oud reeds bereikt? We zullen het ineens maar zeggen: héél veel; gezien de weinige middelen en de ▼ooroordeelen welke te overwinnen waren zelfs wonderbaar veel! •lïerstens en vooral op het gebied derzie- ketiverpleging aan huis. Er zijn Katholieke wijkverpleegsters, die dag en nacht de straten en buitenwijken der stad doorkrui- sen om pijnen en smart zooal niet te lenigen dan. toch te verzachten en dragelijk te We verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende avertentie, waarin herinnerd wordt aan het morgenavond in „de Harmonie” op te voeren toeneelstuk „De kuische Joeefine.” De „Vereenlgde Schouwburgspelers”, met Pierre Mols en Enny Mols-de Leeuwfe, heb ben zich reeds door de opvoering van „De Rozenkrans” een goede reptatie verworven. Hoewel het stuk ons niet bekend is, bleek ons by Informatie, dat er geen bezwaren te- gen bestaan. in pakjes a 15 cent .V. DROGISTERIJ EN CHKMICA1.IENHANDW1. TELEFOON 324 - ALKMAAR Wy sluiten ons nu reeds by deze laatste dankwoorden van harte aan en hopen te gelegener tyd dat uitvoeriger te mogen doen. Als opvolger op de lijst van dit district komen achtereenvolgens voor de heeren P. J. van Kessel en D. van Dyk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13