es VOLKS SHAMPOO i :R, 1 IGEN SsMZi ko*ht te behooren, rusten; met dien verstande, dat hü niet zonder zün toestemming wordt aangewezen voor de offl- -■Tlu°fi,onder-officiersopleiding en dat hü. >s hü bü den kaderlandstorm de rang van **»e*nt of vaandrig heeft behaald, wordt vrijgesteld van eerste oefening. SPAARBOEKJES FONöERS en v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 - ALKMAAR r „VRIESIA” FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR Burgerlijke Stand van Alkmaar o Jo sa BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 ALKMAAR BERICHTEN UIT ONZE r VORIGE OPLAGE Aanrijding De dierenarts J. H. Rutgers overleden De afbreking der onderhandelingen Op de Fiets tegen auto Wijziging postbestelling R. K. Alkmaars Tooneel •eriig Valsche bankbiljetten enz. Oud-Minister Kan op reis rente 3112 procent Mijnongeluk len MARKTNIEUWS Droog New-York ;baar i DIN Kaderlandstorm De revolutie in Brazilië SOCIAAL LEVEN Nog steeds verwarde berichten Faillissementen De Hanze in het Bisdom Haarlem een Uit den Duitschen Riiksdag iN Goud gevonden In Ontario ;en PROVINCIAAL NIEUWS iou 0 0 Het dreigend conflict in de Typografie 3P nkei Politieagent verdacht van mishandeling in pakjes a 15 cent Een heerlijk verfrisschend haarwaschmiddel Verwijdert roos en vet-deelen uit het haar Bevordert den haargroei 0 0 o 0 o Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier Kn i -tige geheime bierbrouwerij ontdekt Meer waard, dan de prijs im ser-Ha- I winkel) 'N id huis M.KATEM XX l_ KM AAP MIENT^V LIMMEN Een geschenk voor Prinses Juliana BEEMSTER Uitslag fotowedstrijd van de Ned. Vereenlging tot Bescherming van Dieren afd. Alkmaar en omstr. Landbouwschuur afeebrand BERGEN Jurylid bü talrijk* een een gne- LS Ook te Nijmegen aldaar h< **T Per trein en per rtfwiel Arbeider gedood als boven- 1 ermer- rtttocht ran gelukzoekers o N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL Door de rechtbank vrijgesproken Incident op de tribune irticu- de. Br ARNHEM. 17 October. In het stedelijk Ziekenhuis is hedennacht overleden de 18- jarige H.. die gisteren bü een auto-ongeluk ernstige verwondingen opliep. echte den. voor Jongelui, die -J termen vallen De Begroeting 1931 Vervolgens zal de begrooting 1931 worden aangeboden ter vaststelling. Deze begroeting sluit wat den gewonen dienst betreft, in ont vangst en uitgaaf met f 1.260.220 en wat den buitengewonen dienst aangaat, In ontvangst en uitgaaf met f 54300. Tooneelvereen. in de tooneelzaal De New Yorksche politie heeft 'n inval ge daan in een gebouwencomplex, waarin, een groote geheime bierbrouwerij gevestigd bleek te zijn. Zjj nam voor 'n «aarde van meer dan één millioen dollar aan opgeslagen bier in be slag. Bovendien ontdekte zü een pijpleiding, die vla andere brouwerijen naar verschillen de etablissementen liep, waarheen het bier onder koolzuurdruk gedistribueerd kon wor den De pijpleiding was aangelegd in de tun nels van de stedelijke rioleering. vocrztt- tricum. Daar tal draagt heeft te 3. Mon- Vzn.. St. «we» Veldman; Th. B. A. Opmeer, hotelhouder te Egmond aan Zee. R-c. mr. 3. Krabbe, cur. mr. H. F. A. van der Loos. Het debat over de Duitsche regeertngsverklaring. - 100 roe bU Th. i stand zaken. vestigd mnw, emotor, De vrije halve dag voor het winkelpersoneel en de winkelsluiting Lasten Tot dekking van de geraamde uitgaven, waarbij de post voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken op f 51.920, een cijfer, dat on- veer gelijk is aan dat van voorgaande Jaren. Is het noodlg een bedrag van rond f 955.000 aan omslag te ontvangen, tegen f 964.600 in 1930. Dank zij mede de geregelde stijging van de belastbare opbrengst, blijkt het mogelijk de heffingspercentages wederom met 03 te verlagen. Voor dekking van de watersnoodkosten kan het percentage worden teruggebracht van ’82 tot 1.75; voor dekking van de andere uit gaven kan dit van 4 58 tot 4.45 worden ver minderd. Wegenfonds. De vereenlging van Noord-Hollandsche Wa terschappen heeft zich opnieuw tot Gedepu teerde Staten gewend en op het onbillijke van den huldigen toestand gewezen. Het maakt thans bjj Gedeputeerde Staten een punt van ernstige overweging uit om vanwege de Pro vincie «enigen geldelijken steun te verleenen aan de onderhoudsplichtigen van interlocale wegen, die niet voorkomen op het rijks- of provinciaal wegenplan. Voor de vernieuwing van de 4 verwaarloozen. doorgebracht geheel en dat lichtingen wenscht, kan zich ——1 tot den Commandant van het Land- te AMSTERDAM, 17 October. De Vierde Kamer sprak den politieagent van bet Bu reau Admiraal de Ruyterweg J. v. S.. die terecht had gestaan, verdacht van mishan deling van een 19-jarigen fletsjongen. over eenkomstig den elsch van het O. M. vrij. Verdachte was niet verschenen, i president Mr. Huysinga volstond m< dedeeling. dat verdachte was vriM Op de tribune stonden een Wou' man op. De vrouw riep: naar van mijn kind”, ter door agenten de zaal ydt „Arrestefy mij maar, bewijzen bUjjrengavfl" De man en ae vrouw waren waarschtjnlljk de vader en moeder van den jongen, die enkele dagen na het gebeurde met den agent was overleden. Het gebeurde veroorzaakte eenige beroe ring op de tribune, doch spoedig was de orde hersteld. alle kanten aangeboden. Volgens de laatste berichten, schijnen de Brazillaansche opstandelingen ernstige ver liezen te hebben geleden. Er wordt gespro ken van honderden dooden en gewonden. Door de opstandelingen wordt daarentegen verklaard, dat aan het front in den staat Minas Geraes een geheel regiment regee- ringstroepen naar de opstandelingen is over- geloopen. Reizigers uit Rio de Janeiro melden, dat te Pernambuco, ten gevolge van de volle dige stopzetting van den toevoer van levens middelen, hongersnood dreigt. weer brengt, worden, spanning moeten. Wij twijfelen er dan niet aan of de avon den van het R. K. Alkm. Tooneel. zullen in breeden kring gewaardeerd worden als Roomsche intieme, prettige avon- Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal morgenavond door de Ge mengde Tooneelvereen. „Dndua'' uit Alk maar in de tooneelzaal var. den heer J. Groot worden opgevoerd, het bekende too- nee.spel in drie bedrijven: „Hun Kind”. Kan te vebng om dit stuk te ga»n zien is felte- HJk overbodig immers, ..Dindua” wist met ..Hun Kind” zulke groote successen te be halen, dat wU er niet aan twijfelen, of de Prinses Juliana zal Zaterag 25 dezer, des middags half vijf, ten paleize X Loo ontvan gen een commissie uit de Leidsche burgerij, die haar een geschenk zal aanbieden ter her innering aan den tijd, door haar te Leiden doorgebracht. voor dat te zijner rijd f «800 van het batig ■aldo van den dienst 1930 op den dienst 19S1 wordt overgeschreven. Wederom zal worden voorgesteld over te gaan tot het aangaan van een kasgeldleening van ten hoogste f 750.000. Ten slotte staat op de agenda een voorstel tot het verleenen van een bijdrage in de kos ten van de totstandkoming van het kanaal- AlkmaarHulgendfjkKolhorn. Mat de de me eroken, en een Is de moorde- de man. die werd gezet, riep: arresteer mij! Ik zal ALKMAAR. 17 October. Kaasmarkt. Aan voer 95 stapels, wgeende 129.000 K.G.. Pa- brieks kleine f 40.Fabrieks commissie f 45 Boeren commissie 4730, Boeren kleine 40. Handel matig. Professiefeest Gisteren vierde de Eerw. Zuster Maria Ibona. hoofd der R. K. Bij zondere School, haar zilveren Professiefeest. Tot hare intentie naderden de schoolkinderen tot de H. Tafel. Daarna werden de school kinderen naar feestelijk versierde schoollo kalen geleid waar zij werden onthaald. Als huldeblijk werd de jubllaresse een prachtig beeld van de H. Maagd en een fotografie- toestel aangeboden. Zichtbaar aangedaan be dankte zuster de kinderen voor het mooie cadeau en de belangstellenden voor hunne attentie. Daarna werden door de kinderen eenige voordrachten gedaan en ter eere van de jubllaresse liedjes gezongen. Voor het overige, deel van den dag werd vrijaf gege ven. Aan elk kind werd een mooi gedachte nisplaatje uitgereikt. Grasgewas Over het algemeen is de opbrengst van het grasgewas geringer wegens den teruggang van de pachtprijzen, als gevolg van het feit, dat de vrachtauto de paardentractie meer en meer verdringt. deel, hetwelk het Hoogheemraadschap van de kanalisatie heeft, blijft door dit voorstel volkomen gehandhaafd Door de Arrondissements-rechtbank Alkmaar zijn heden failliet verklaard: Bakker Jz^ groentenhandelaar. Dorpsstraat 86, Bergen. R.c. mr. A. H. Ledeboer, cur. mr. Aan de orde komt ox een voorstel tot in trekking van het besluit van 4 Juli 1929 en tot verhooging van t 600 tot f 900 van de bij drage in de kosten van de totstandkoming van het kanaal StolpenBehagen Kolhorn. per jaar. tot en met het 40ste jaar. verloopen na den datum, waarop de bijdrage is toege- regd en door het Prov. bestuur als zoodanig is erkend. Het standpunt volgens hetwelk een subsi- die van het Hoogheemraadschap voor de ka- Buiten- nalisatte gebaseerd moet rijn op het voor- Twtokerbrwg werd op de begroeting voor den dienst 1930 8000 geraamd. Het is voor de scheepvaart, met name voor het vervoer der veldvruchten, wenschelljk deze vernieuwing in het voorjaar uit te voeren. Dit jaar was bet seizoen daar voor te ver gevorderd, waarom bestaat het plan bet werk in het voorjaar van 1931 tot stand te brengen. Aangezien bij de begroeting voor 1930 op deze uitgaaf is gerekend en op dien dienst niet wordt uitgegeven, komt het wennchriljk Uit Toronto in den staat Ontario wordt gemeld, dat in het noorden van den staat, onder de gemeente Bannockburn, district Matachewan. goud is gevonden. Het gevolg van deze vondst was een ware volksverhui zing naar het Noorden. Vele dorpen, zijn door bijna alle inwoners verlaten. Al. naar gelang de finantleele positie van de goud zoekers trekken zU per vliegtuig, auto, boot of te voet naar de goudvelden toe. Thans is nog niet bekend, of de goudvoorraad er loonend Is. Dit is echter zeer waarschünlük. aangezien genoemde streek bü geologen als zeer goudhoudend bekend staat. uitgegeven een genummerd De afd. Haarlem stelt de volgende motie voor: De Centrale Raad. gezien de bepalingen van het werktijden besluit voor winkels, waarbü o.a. aan win kelpersoneel wordt gewaarborgd een vrije halve dag per week. van oordeel, dat deze vrije halve dag be hoort te worden vastgesteld in onderling overleg tusschen werkgevers en werknemers, met dien verstande, dat steeds, waar dit in derdaad door het personeel gewenscht wordt en waar dit niet in strijd is met de vitale belangen van de betreffende zaak, hiervoor een middag worde bepaald, spreekt als zijn meening uit, dat overal stelling moet worden genomen tegen een niets ontziend, en met deze vitale belangen geen rekening houdend streven der perso neelsorganisaties, om bü Gemeentelijke Ver ordening voor bovengenoemd doel een mid- dagsluiting voor alle winkels te zien vast gesteld, óók voor die bedrillen welke, zon der personeel werkend, met het werktüden- besluit niets te maken hebben. Het hoofdbestuur adviseert tot aanneming van de motie Haarlem. Het acht het in strijd met de belangen van den middenstand, dat verordeningen worden ingevoerd, waarbü dwingend wordt voorgeschreven een bepaalden middag te sluiten. In de afgeloopen maanden is wel gebleken, dat hiertegen talrijke bezwaren bestaan. ZX ligt de oplossing hier, dat de vrüe halve dag bepaald wordt in overleg tusschen werkgever en werknemer, en dat daarbü steeds, als het personeel inderdaad de voor keur geeft aan een vrijen middag en als dit mogelük is in verband met de belangen der betreffende zaak, een vrije middag wordt ge geven. In vele gevallen za’ het dan mogelük bUJ- ken een vrijen middag toe te staan. Daar, waar de belangen van de zaak dit niet veroorloven, zal echter met een vrijen morgen kunnen en moeten worden volstaan, meent het Hoofdbestuur. Jlsti rninnr" te ha» 10 heeft op-den Gees- >tg een aanrijding plaats gehad tusschen twW wielrijders, genamd N. B en P. E., *o- w-nde alhier. De eerstgenoemde wielrijder «enj bierbü bloedend aan een züner enkels «rwend- Ds politie stelt een onderzoek in. Een eommnnhyué van arbeiderszüde Ter aanvulling op het door de werkgevers organisaties verstrekte communiqué wordt van arbelderszüde het volgende medege deeld: Op uitnoodlging van den voorzitter der onderhandellngscommissle. welker bespre kingen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst in de typografie op 9 Septem ber jX zün afgebroken, hebben op 14 en 15 October JX nieuwe besprekingen plaats ge had. ten einde na te gaan, of de mogelijk heid aanwezig was. alsnog partijen tot het voeren van verdere onderhandelingen tot elkaar te brengen op aigemeene punten. Deze besprekingen hebben niet tot over eenstemming geleidt; zü werden Woensdag na uitvoerige beraadslagingen tusschen de vertegenwoordigers van beide partüen, afge broken. De afbreking van de onderhandelingen :s ojn. een gevolg van het feit, dat geen over eenstemming Inzake de mlnlmum-loonen be reikt kon worden. Door de werkgevers was als uiterste loons- verhooging genoemd: met ingang van Ja nuari 1931 één cent. Januari 1932 weer éen cent en met Januari 1933 de derde cent. Deze laatste loonsverhooglng met uitzonde ring van de eerste gemeenteklasse. Dit voorstel kon niet nader be preken wor den; de arbeidersdelegatle kon dit aanvaar den of heengaan. Dit vestigde bü de arbei- derslelders den Indruk, dat over de punten, rechtspositie der arbeiden, invoering twee- ploegen-telsel, invoering groeps-loon. welke voorstellen door de werkgevers gehandhaafd bleven, eenzelfde gedragrlün zou worden ge volgd. Waar bovendien de verlangens der ar beiders ten opzichte van den nachtarbeid, uitbreiding der vacantle, nog geen punt van bespreking hadden uitgemaakt, was de ver- wachtlng om alsnog tot redelüke overeen stemming te komen, den bodem Ingeslagen. Door de arbeidersvakbonden zün de uit de ze ontwikkeling van zaken voortspruitende consequenties onder het oog gezien en wor den de noodige maatregelen getroffen. De bü dit conflict betrokken bonden van arbelderszüde zün: De Aigemeene Neder- landsche Typografenbond; de Nederlandsche Roomsch-Katholieke Grafische Bond; de Nederlandsche Christelüke Grafische Bond; de Nederlandsche Grafische Bond en de Nederlandsche Litofoto- en Chemigrafen- bond. Waar het hier een gemeenschappelüke zaak van alle vakbonden in het grafisch bedrijf betreft, worden alle maatregelen In onderling overleg bepaald. Zoo spoedig mogelük zullen den leden der arbeidersvakbonden de noodige inlich tingen en Instructies worden verstrekt. Men schrijft ons: Het tooneel-seizoen is geopend. Ook het R. K. Alkm. Tooneel bereidt zich root om de volgende maand voor de kunstlievende leden een avond van goede rimst aan te bieden. De ledenlijst, zoomede die der dona teurs telt reeds talrijke namen, ofschoon de circulaires nog bü lang niet allen zün tzruggehaald. Mocht soms iemand vergeten zün, dan zou het bestuur het ten zeerste op prijs ztellen, Indiep bet daarvan bericht kreeg, want het R. K. Alkm. Tooneel zou niet gaarne iemand teleurstellen. Uit den aard der omstandigheden zou zulks het geval kunnen zün, nu er slechts één vereenlging bestaat, en derhalve van zelfsprekend. het ledental belangrijk groo- dan zulks verleden Jaar het geval ARNHEM. 17 October. Aan de gevolgen van het ernstig ongeluk bü Doodewaard ia in het Diaconessenhuis te Arnhem overleden de heer J. H Rutgers, dierenarts te Zetten. De heer Rutgers was een bekende pereoon- lükheid op het gebied der paardenfokkerij- Hü was voorzitter van de Betuwsche Paar- densportvereeniglng en Jurylid bü talrijk* keuringen. Gisteren is in de dominlale mijn te Kerk rede de münwerker J. M tusschen de lift bekneld geraakt. De man overleed spoedig na het ongeval. HU was 25 jaar, ongehuwd en uit Kerkrede afkomstig. Vandaga is in den Duitschen Rijksdag het debat over de regeeringsverklaring begonnen. Er ontstond voortdurend rumoer in de zaal en ten slotte werd den natlonaal-socialist Koch het büwonen der vergadering ontzegd. MiiUer (soc.-dem.) voerde bet eerst het woord. Toen hü begon te spreken, verlieten de nationaal -socialisten uit protest de zaal, hetgeen Müher den uitroep ontlokte: ^Zi] zün opgevoed in een demagogenschool.” MiiUer zette ojn. uiteen, dat de sociaal-de- mocraten, indien Dultschland niet zoo n ern stige crisis doormaakte, zeker een votum van wantrouwen tegen Schiele en Treviranus zouden steunen. Er zün twee ministers van buitenlandsche zaken: een voor nu en een voor verkiezingen en huishoudelijk gebruik. (De zitting duurt voort). Inzake de vervroegde bestellingen, die de directeur van het postkantoor voornemens is J*1 koeren, geeft de Kamer van Koop handel haar standpunt als volgt weer: „De Kamer van Koophandel juicht het ten zeerste toe, dat er een nacht-autodienst zal worden ingesteld op het traject Amsterdam —Alkmaar, zoodat In de vervroegde eerste bestelling, die om 7.15 zal uitgaan, ook groo- tendeels de correspondentie zal vallen., die thans wordt aangebracht met trein Amster dam—Den Helder (10.08 te Alkmaar). Indien het vervroegen van deze bestelling er echter toe zou kunnen leiden, dat daarin niet zou. worden opgenomen, de correspon dentie uit andere richtingen dan Amster dam, die thans wél daarin valt, dan zou het Bureau tegen dit vroeger bezorgen wel eenige bedenkingen hebben, want reeds vroeger heeft de Kamer U erop opmerkraam gemaakt, dat de handel en industrie te Alkmaar er groot belang bü hebben, dat ook deze correspondentie zoo vroeg mogelük In het bezit van de zakenlieden komt, omdat de ontvangen orders veelal nog denzelfden dag worden ulgevoerd. Het Bureau der Kamer stelt het zeer op Prijs, dat het kosteloos afhalen op werkda gen tusschen 9 en 9.30 uur gehandhaafd blüft Ten aanzien van de nieuwe 3e bestelling reft de Kamer geen bedenkingen. Tegen het vervroegen van de 3e bestelling zou de Kamer eveneens geen bezwaar heb ben, indien daarin ook nog de correspon dentie opgenomen kon worden, die hier met den trein Amsterdam—Helder VI <1846 u.) aankomt. Dit is inderdaad een zeer belang rijke postverbinding voor Alkmaar, die zü ongaarne des avonds zou missen. In de groo te steden zal het vervroegen van de avond- bestelling niet zoo zwaar wegen als In de provincieplaats, waar niet slechte drie be stellingen zün, doch waar ook de patroons No. 10 17 October veelal des avonds zelf de correspondentie plegen te ontvangen, spoedzaken persoon- lük afhandelen en de overige poststukken zoover in gereedheid brengen, dat deze den volgenden ochtend direct door hun perso neel In behandeling kunnen worden geno men. Hoezeer de Kamer zich derhalve ook er over verheugt, dat de ochtendbestelling ver beterd zal warden, zoo hoopt zü toch, dat het uw hoofdbestuur zal gelukken daarnaast de oude avondbestelllng te houden, die thans toch ook niet veel later uitgaat dan 7 uur en welke vermoedelük wel even vlug zal kunnen afloopen indien daarvoor meer per soneel wordt bestemd. Dan zal het vervroe gen van de ochtendbestelling werkelük een der lang verbelde verbeteringen in het post verkeer beteekenen in plaats van zooals thans een ruil van postbelangen, waarvan de gevolgen nog niet kunnen worden over zien, doch die nadeelig kan zün voor het bedrijfsleven te Alkmaar.” er dus op neer, dat hü in dat d* herhalingsoefeningen van zünc lichting moet medemaken, dat Is in totaal ongeveer 40 dagen in den tüd van 6 jaren. De bedoeling van het bovenstaande is m «et kort te laten zien, welke mogelijkheden de kaderlandstorm opent v™ door hun ontwikkeling In de voor de kaderoplelding. Ieder die dienaangaande persoonlijke in lichtingen wenscht. kan zich daartoe wen den f— - stormverband Alkmaar Gasthuisstraat 1 Alfrmatr Ook te Nijmegen is men tot de ontdekking gekomen, dat er valsche bankbiljetten van f 10.in omloop zün. Maandag jX is valsch bankbiljet van 10. I. K. 040738. De politie deelt mede, dat er nog meer biljetten in omloop zün. Vermoedelük van het zelfde nummer. De politie tracht de uitge geven valsche biljetten op te sporen. Ondertrouwd: Cornells Visser en Aagt je Klerk. Johannes Wagenaar en Cornelia Overtoom. Gerard Paleari en Johanna van Glezen. Jacob Boerman en Anna Bakker. Peres Haaiman en Betje Stern. Overleden: Dirkje Ka», weduwe van Ste- phanus Slicht, 81 jaar. Kinderfeest Ter viering van het zilve ren priesterfeest van pastoor Blankenauw werd aan de kinderen der beide scholen een voorstelling gegeven met de poppenkast in de zaal van den heer Schreuder. ALKMAAR, 17 October 1930. Graanmarkt. Aangevoerd totaal 2498 HL., als: 564 H.L. tarwe 5.00—9.25, 94 HL. rogge 8.00, 810 HL. gerst 5.00535. ld. chev. 6.007.547 HL. haver 5.00730, 98 HL. boonen, als bruine boonen 13.0021.citroen ld. (oude) 25. citroen ld. (nieuwe! 32.0038.duiven ld. 7.00—1630, witte ld. 40.00—45.—, 26 H.L. ka- nariezaad 1330, 25 HL. geel mosterdzaad 15.0019.Dlvresen: 424 HL. erwten, kl. erwten groene 8.0010.25, groote erwten groene 25.0027.ld. grauwe 15.0046. ld. vale 30.0039.alles per 100 K.G. Han del goed. Postagentschappen De directeur van het postkantoor is voor nemens voor het vestigen van 3 postagent schappen hier ter stede de volgende plaat sen te bestemmen: le. Houttll (Waagplein). 2e. Kennemerstraatweg tusschen Vlerstaten en Nleuwpoortsteeg. 3e. Scharloo. De Kamer van Koophandel heeft echter aan den directeur van het postkantoor be richt, dat zü naast de genoemde 3 post agentschappen gaarne een vierde zou willen zien gevestigd aan het Zeglis. Mocht het hoofdbestuur zich echter voorlooplg tot drie agentschappen willen beperken, dan beveelt de Kamer daarvoor de volgende plaatsen aan: le. Houttll (Waagplein). 2e. Kennemerstraatweg (als aangegeven). 3e. Zeglis (in plaats van t Scharloo). tooiiiciLefhebbers van Lirnien en omstre- kep zu'.'en zeer zeker aan a e Mg zün. VZ11 men verzekerd zün van een goede plaats: men neme spoedig plaatskaarten welke bü den heer J. Groot tevoren verkrijgbaar rijn. Oud-mlnister J. B. Kan heeft, vergeaeld door den beer Meyer-de Vries, met den nachttrein een reis gemaakt naar Gronin gen. Hü was van oordeel, dat het passagiers vervoer der nachttrein vrij goed geregeld is, al meende hü. dat aan eenige bescheiden wenschen ten gerieve van het publiek tege moet zou kunnen worden gekomen. In den loop van den dag zou de oud-mi- nlster per rijwiel een bezoek brengen aan eenige plaatsen van werkverschaffing in Drente. Archieven Aan de ordening en inventarlseering van het archief van het voormalig hoogheemraad schap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten wordt de laatste hand gelegd. Wan neer de heer Dr. N. J. Pabon hiermede ge reed zal zün gekomen, hetgeen nog dit jaar het geval zal zün, zullen de archieven van alle zeven waterschappen, die tengevolge van de oprichting van het Hoogheemraadschap werden opgeheven, deskundig zün geordend en van een Inventaris zün voorzien. De Rüksarchlvarls in Noordholland is zoo welwillend geweest op het samenstellen dezer Inventarissen eenig toezicht uit te oefenen. De raadpleging van bovenbedoelde archieven zal tengevolge van de ordening en inventa- riseering ten zeerste warden vergemakkelükt; men zal niet langer voor deze archieven staan als voor een „gepleisterd graf,” zooals deze deskundige het eens typeerend uitdrukte. Wegens de belangrükheid van het meeren- deel dezer archieven is aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ver zocht te willen bevorderen, dat de inventa- sissen voor rüksrekening worden gedrukt. Mocht dit verzoek worden ingewilllgd. dan zullen een aantal exemplaren hiervan voor rekening van het hoogheemraadschap wor den aangeschaft. Besmettelüke ziekte In de afgeloopen week heeft zich alhier een geval van rood vonk voorgedaan. ter is W*B. Ook met ’t oog op de(n) feestavond (en) die slechts uitsluitend toegankelük is (zün) voor de leden, die zich dit seizoen hebben aangemeld, is het noodzakelük, dat men een volledig overzicht der leden heeft. Waar eenerzüds door het R. K. Alkm. ïboneel getracht wordt, goede doch geen overbekende tooneelstukken en blüspelen voor het voetlicht te brengen en men kan verwachten, dat de feestavond (en) keurig is (zün) verzorgd, is anderzijds het vermoeden gerechtvaardigd, dat het Alkm. Roomsche Tooneel zün avonden zeer druk zal zien bezet. Trouwens, zooals reeds gezegd, wijst de lange, gevulde ledenlijst nu reeds op een te wachten groot bezoek. Het bestuur zal derhalve zeer gaarne als nog de namen der kunstlievende leden in ontvangst nemen, die geheel onbedoeld en geheel onwillekeurig geen circulaire kregen, noch mondeling werden in kennis gesteld met het actieve R. K. TooneeUeven in Alkmaar, opdat later, na het afsluiten der ledenlüst, niemand behoeft teleurge steld te worden. Men heeft de vraag gesteld of een RK. DUettanten-Tooneelvereeniging nog reden van bestaan heeft, nu er abonnements- voorstellingen te Alkmaar worden gegeven. Die vraag moet alleszins bevestigend lui den. Want, ten eerste zün niet alle katho lieken van zins, vaak ook niet in de gele genheid, om een abonnement bedoeld te nemen. Daarenboven, waar van tooneelultvoerlngen worden zou het dwaas zün, het R. K. Tooneel te te meer, wül een avond in eigen Roomschen Kring, andere stemmingen teweeg het zelfs nuttig kan geacht kaholieken in uren van utt el kander in Roomsch milieu ont- Gisterenavond te omstreeks 10 uur werd brand ontdekt in de groote nieuwe landbuw- schuur van den landbouwer Kruisen te Baexem (L.) De schuur brandde geheel uit. De geheele oogst, een groote partü rogge, haver en stroo, een dorschmachine en een hoeveelheid kunstmest ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. het bü mobilisatie benoodigde aan- aanvoerders vele malen het aantal be- der beschikbare beroepsmilitairen. de Regeering maatregelen genomen hierin te voorzien. Hieruit is de plicht ontstaan van Jonge lieden, die dienstplichtig zün en door hun ontwikkeling in aanmerking komen om, zoo zü daartoe worden aangewezen, de opleiding te volgen tot reserve-officier of tot dienst plichtig onder-officier. Elk jaar worden op die wüze ongeveer 40C Jongemannen opgeleid tot den rang van of ficier en ongeveer 2200 tot dien van onder officier. Ieder dienstplichtige, in het bezit van een einddiploma H. B. S. 5 jaar, Gymnasium of daarmede gelükgestelde Inrichting, komt in aanmerking aangewezen te worden voor of ficiersopleiding, terwijl een einddiploma M. U. L. O. of daarmede gelükgestelde Inrich ting. de mogelükheid opent om te word-m aangewezen voor de onder-officiersopleiding. De opleiding tot officier duurt ten hoogste 12 maanden, die tot onder-officier ten hoog ste 9 maanden. Deze opleidingstüd wordt ononderbroken Vervuld. Om jongelieden welke door hun in ont wikkeling in aanmerking komen aangewezen te worden voor een van belde opleidingen, tegemoet te komen in de vervulling van hun Plicht, heeft de regeering het instituut der Kaderlandstorm In het leven geroepen. De jongeman, kan vanaf 16 jaar tot 1 Juni T*n het jaar waarin hü 18 jaar wordt, hler- bü een verbintenis sluiten. In twee Jaren kan met 200 oefenuren per Jaar, veelal op Woensdag- en Zaterdagmid dagen, benevens enkele weken practischen dienst tüdens de vacantle, de rang van ser geant bereikt worden. Om tot dien rang te kunnen worden bevorderd, moet hü gedu rende een maand, met gunstig gevolg, prac tischen dienst bü den troep verrichten Is deze rang bereikt en blükt na de loting, dat de Jongeling moet dienen en aangewe zen wordt voor de officiersopleiding, dan wordt voor hem den tüd van werkelüken dienst van 12 maanden tot 4 K maand terug- gebracht, welke als regel nog weer in twee tüdvakken van 2% en 2 maanden mag wor den verdeeld, zoodat het mogelük wordt voor studeerenden, dezen tüd in de vacantle te laten vallen. Wordt hü aangewezen voor de onder-offl- etersopleidlng en heeft hü bü den Kaderland- ztorm den rang van sergeant behaald, dan dient hü in plaats van 9 maanden slechts weken. Is een verbintenis bü den kaderlandstorm 8*sloten en loot de betrokkene vrij. d*n wordt hü bestemd tot zoogenaamd 1- De fotowedstrüdcommlssie vergaderde gis teravond; zü nam de volgende beslissing: le pr. Cor Ruiter, jonge zilvermeeuw in Bergerduin (Een vergrootingsapparaat voor dit doel welwillend aangeboden door de firma A. V. d. Horst, fotohandel, Langestraat no. jl, alhier) 2e pr. Adriete Winkel, bijna vlugge Jonge kokmeeuwen (een boek); 3e pr. Cr Zaal, oude meeuw(een boek); De prijzen zün van heden af te verkrügen bfl den heer H. Meyer, Westerweg no. 87, alhier. Dijker. Inzake de eigendomverwervlng der düken, in verband met de drooglegging van de Wle- ringermeer en de aanstaande afsluiting der Zuiderzee zullen binnen niet langen tüd de onderhandelingen met Ged. Staten geopend kunnen worden. Wat de Zuiderzeedüken betreft kan met het gewone dagelüksche onderhoud worden volstaan; extra werkzaamheden behoeven niet te worden uitgevoerd. Aan de Hondsbossche Zeewering, met de daarvoor gelegen hoofden, zal in 1931 de re constructie wederom met dezelfde kracht als dit jaar worden voortgezet. Het vorig jaar werd de waarschünlükheld uitgesproken, dat bü zware stormen er kans bestond op beschadiging van de nog niet ver nieuwde hoofden. Dit is inderdaad het geval geweest bü de stormen van 12/13 December 1929, 2/3 Januari en 13 Januari 1930. De schade, ten bedrage van ongeveer f 9.000, bleef in hoofdzaak beperkt tot die hoofden, die op het programma stonden om te worden vernieuwd. Aan de Zuiderzeedüken werd geen noe- menswaardige schade toegebracht. Ook in deze begrootlng is wederom gerekend opkrachtige voortzetting van de verbreedlng en verbetering van de wegen. Zoo is o a. gerekend op verbreedlng en ver betering van: den weg SchoorldamOude Wal In aansluiting met den door de gemeente Warmenhulzen te verbeteren weg naar laatst genoemde plaats; den weg op den Noorder Rederdük bezuiden de Koedljker vlotbrug en dien op den Zuider Rekerdük; den weg op den Noord Schinkeldük. den Züper zeedük. den Amsteldük. den Westfrie- schen Omringdük van Kolhorn tot Boeren- sluis; den weg op den Westerdük van de Vier Noorderkoggen van Lambertschaag naar Me- dembllk: den weg op den Noorder- en Oosterdük van Drechterland, zoodat In 1931, op het gedeelte gelegen op den Kagerdük na, de weg Medem- blikEnkhuizen geheel zal zün verbreed en geasfalteerd; gedeelten van den weg op den Zuider- en Westerdük van Drechterland; gedeelten van den weg op den Waterland- schen- en Assendelverzeedük. De gezamenlüke kosten van deze wegver- betering zullen rond f 165.000 bedragen. Voor de verbetering van deze wegen, waar van vele bestemd zün voor interlocaal ver keer. ontvangt het Hoogheemraadschap geen enkele büdrage uit het HetZ bestuur van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier vergadert Woensdag 29 ct. ba te Alkmaar. Opbrengst collecte. De Woensdag JX alhier gehouden collecte ten behoeve van t Nederl. Roode Kruis heeft opgebracht f 146 67 >4 Gevonden en verloren. Gevonden: Een klein zwart taschje met zakdoek, een bruin lederen kinderspeeltuig, komen aanloopen een Jonge grijze hond (teef) met korte af ge knipte staart, een rijwlelbelastlngplaatje in étui, een rijwielbelastingplaatje op koperen plaatje. Verloren: Een gladde gouden ring, dop van een benzinetank van een auto.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5