G Advertentiën VRIESIA LEVERTRAAN EMULSIE Amsterdamsche Beurs AFWEZIG Cheque-koersen Laatste Nieuws „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 - ALKMAAR Reeds voor f25.- KATHOLIEKEN J. 6. A. Kerssemakers Chirarg-Orthopaed tot en met Vrijdag a.s. NET MEISJE R FLINK DAGMEISJE niet beneden 18 jaar. voor heele of halve dagen. Adr.: EMMASTRAAT 37. EEN MEISJE voor de morgenuren. HOUTWEG NET R.K. MEISJE om vier dagen in de week in een win kel behulpzaam te zijn. Brieven onder no. 5695. bur. van dit blad. bergen OPENING SLACHTHUIS naar LANGESTRAAT KUNSTHANDEL Fa. GEBR. v. d. MEER Oaz» UITVERKOOP WEGENS VERPLAATSING BLADREET STADSNIEUWS fROEP PROVINCIAAL NIEUWS De werkloosheid In de Ver. Staten Rectificatie Een onderhoud met Kellogg MARKTNIEUWS Het nieuwe vaandel van „Vondel” GEMENGD NIEUWS Mr. Leesberg bedankt als raadslid TWS Cypersche poesjes 43“/,. De schoolkwestie te Lemmer iiiiiiniiiimiiM VRAAGT Gratieverzoek voor kapitein Borren iemand om 25 snees „Helpsters in den nood” en andere clubs peenen te rooien bij D. WIT. N. Niedorp. Nederlandsche R. K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifacius”, afdeeling Alkmaar De nieuwe amnestiewet in Duitscbland 2*/. Overboord gevallen IG M IG 2»/„ VOOR ZUIGELINGEN EN ZWAKKE KINDEREN Zeer aan te bevelen. Bevat veel ijzer-kalk en phosphorzure zouten Bij eiken soliden winkelier verkrijgbaar a f 1.20 per flacon Opsporing verzocht HUISHOUDSTER een handnaaimachine met kast en schriftelijke garantie LAAT 148 TEL. 671 CASTRICUM DANKBETUIGING Waarschuwing broodbakkersknecht De DO. X. naar Schellingwoude De moordzaak Lans danrt nog slechts 14 dagen. Op alle, niet In den uitverkoop opgenomen artikelen geven wij deze week nog 10 pCt. korting ZILVERSTRMT 1 - TELEFOON 781 men aan den strijd in het Roergebied en aan den strijd der separatisten. Waarschijnlijk geldt deze amnestie ook voor Fahlbusch «n den communlstlschen schrüver Lampei. Ingekomen personen Vertrokken personen Vlar en twintig >et»—8 voor- A. Werkg. Sombere vsarsp is de fotopagina van op Een opUmLxUsch geleM 20 October. Oele nep Drielingen MAANDAG 20 (cable) 5800 MAANDAG 28 OCTOBER 1938 het 146 >n re- 73% i min di van Amsterdam? 372 33, 1% Amster- lü keept niet in winkels waar ante- deltjke el N. Malthwrtaaneehe ■n artikelen woeden verkeebt Snaarmanslaan 1. 8. weekenden zQn. Keept aan Terstond gevraagd Gevraagd op een kantoor hier ter stede een beider* tie me- mede- id ge- i r s ■n den n den >-criti- k het legen nen u? X is le n Op het griffie van het Hoog Militair Ge rechtshof is heden ingediend een gratiever zoek voor kapitein Borren. aan 1 de Petroleum Dortsche Petr Ga boes Kon Olie Perlak Peudawa Continental Oil 74 118% Vorige Koereen 77 115 276 275 59 313% 138 17% 96% 72 50 Bk. 5 50 lg. 8 35 oor de w 5* Men deelt onk mede, dat Vondel s nieuwe vaandel te bezichtigen is bij den heer Lansen, Laat. Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4K Nederl 1916 4J4 Nederl. 191? 4)4 SN.Ind. 1928 B Tabak Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabash Chic Mllw 8t Paul Kansas City South Erie Railr 22% 336 115% 63 40 Koen 2.15 Heden overleed tot onze diepe droefheid ons aller lieveling ARIE in den aanvalligen leeftijd van 3J4 Jaar. Uit aller num: W. KAAG A. KAAGGROEN en kind Oudcarspel, 17 Oct. 1930. Brieven met opgaaf van ouderdom, verlangd salaris, ent, onder no. 5688, auto graaf- riling ZIERIKZEE. 20 Oct. Toen Zondagmorgen schipper G. van der Linde van het motor schip „Nieuwe Zorg" uit Zierikzee. liggende in de haven te Bruinisse, zijn knecht, den 21-jartgen C. van Beveren uit Zierikzee. ging roepen, kreeg hij geen gehoor. Bij onderzoek bleek de knecht overboord gevallen en ver dronken te zün. Vermoed wordt, dat de jonge, man zich omstreeks 3 uur naar boven heeft begeven, gestruikeld en toen overboord ge vallen is. Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- U me Marine comm. Marine pref. 372% 25’/, 110 86 leren- Bamb- virla. Sluiting. 225% 108 61 68 284% 194 23 9% 52 35 9.70 34.60 12.00% 2.48 59.10 48.25 12.95 24.C0 66.40 66.65 66.35 7.30 34.95 27.— 73*/, 104 253% GEVRAAGD De waar woonde Suiker H. V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 158% 129% 146% Gevraagd tegen 1 November Alkmaar. Biedt zich aan he elt en en 1. 2. 8. At ia Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott. Tapanoell Serbadjadl Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber 95% 71 49% 36 54% 26% 60% 40 i twee ?n er repen, wond. 103*/,, 1C3’*;,. 102**/,. 1C2**/,, 98% IÖ3’z„ 103**/,, 102**/,, 102’*/,, 98% 856— halfuur. 5 Concert n. 2.00— ribling en en. 336— 5 006.00 en. 8.1» ^betering, zplin. 8.00 oXv. M. s. 10.15— renaders.” 8 00— inwijding. tO-Kwtn- Concert. A'dam. J. Ie vrouw, toon. 4.30 ut. Klein 'rkestver- 7.00 En- Fransche H. WU- nor. 0.30 ouw-trio. test. 930 tmennu- sncert d. •mofoon. ’r-enwjj- Stephen* I door E erlchten. ilen. 4.50 I Lezing. Liederen Lezing, opraani. Lezing, ioor, or- 11.35— Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MU. De Commissaris van Politie te Nijmegen verwekt opsporing van een collier, bestaan de uit 62 paarlen a 28 gram. 48 a 41.76 gram. 22 a 35 44 gram, 2 a 4.44 gram en 1 a 3.04 gram, voorzien van platin aslulting. welk collier op 6 September 1930 te Nij megen is vermist WARMENHUIZEN. f 2 60 Drielingen f 1. Witte kool f 0.70— 1 30 20 Gra il 30— ■rt. 450 100 Or- pel van cypersche taUgbaar. Een ervan werd op den Stationsweg ster vende aangetroffen. Abusievelijk Zaterdag vermeld, dat de auto, welke den voorafgaanden nacht te Amsterdam te water was geraakt, afkomstig was uit Alkmaar. auto behoorde thuis te Amsterdam, ook het slachtoffer van het ongeluk Industr. Buitenland Anaconda Cert. Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifer» BIEDT ZICH AAN een bekwaam brood- en beschuitbakkersknecbt Brieven onder no. 5646, bur. Noord- OCTOBER 19M 9.73% 34.64 12.C67/, 2-48» 59.16 48.20 13.01 25.15 66.47% 66.70 66.47% 7.36% 35.05 27.— Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips 221% 1C8»/, 62 68% 284% 198 23*/,. 9’>. 54% 37 R.K. Juffrouw zoekt plaatsing als in Purmerend of in dien omtrek. Br. onder letter B. aan BOOM'S Boekhandel 633, to Assendelft. Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Stappen-Kruifer. n.h., van Ambt naar Eikelenbergstraat 31 Biezen, r.k., religieuze, van Rotter- Olie, Naalden en Onder deden voor alle soorten machines. Vakkundige reparatle- inrichting Guus Klünnen 319% 22% 333% 119’/, 7’/, 13*/„ Gedeeltelijke gratie De in den nacht van Zaterdag op Zondag door den Rijksdag aangenomen amnestiewet zal aoodra de offlcleele afkondiging door den rijkspresldent beeft plaatsgevonden, van kracht worden. Door deze wet wordt amnestie verleend aan de in art. 4 van de amnestiewet van 1928 genoemde uit politieke overwegingen veroor deelden. die hun misdrijf hebben begaan vóór 1 Sept. 1926. mits hun daad niet ge richt was tegen een lid of oud-lid der rijks- regeering. Hierdoor zullen in ieder geval 15 veem moordenaars en 7 communisten amnestie ver krijgen. maar bovendien nog verschillende andere veroordeelden, die hebben deelgeno- Vergadering op Woensdag 22 October ten g ure in het lokaal 6t. Willlbrord. Agenda: Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Installatie nieuwe leden. Bespreking conferentie B Bespreking winterprovisie De Zaterdagsche drukte zoowel van zetteüj als correctie heeft ons weer leelljke parten gespeeld. Hier volgt de herstelling van enkele zinstorende „drukfouten": Men zal begrepen hebben, dat Mr. Leesberg zich niet lijdelijk uit de „politie" doch uit de „politiek” teruggetrokken heeft. Verder Is in ons bericht over de opvolgers van Mr. Leesberg In den raad een regel weg gevallen waarin als eerste plaatsvervanger stond aangegeven de heer C. Venneker. Ten slotte zij recht gezet dat we in ons „Wit Gele Kruis” artikel het niet hadden over de neutrale vereeniging voor kruisver zorging doch Huisverzorging. a AMSTERDAM. 20 Oct. Naar wij vernemen, zal zeer waarschijnlijk de te Lemmer ge. schorste Christelijke onderwijzer F. Schuier tot tjjdelljk onderwijzer worden benoemd i een der Openbare Lagere Scholen in hoofdstad. 1 20 Or- fst en 20—8.20 8 20— ■n 9 20 0—11.50 19% 19% 62% ‘37% 17*'. 17’/, DEN HAAO, 20 Oct. Na zijn aankomst te Den Haag stond het nieuw benoemde lid van het Internationale Hof. de heer Kellogg, den journalisten een onderhoud toe. Naar zijn meening gevraagd over den huidlgen econo- mlscben toestand, aelda de Leer Kellogg, dat de geheele wereld ongetwijfeld leed onder een ernstige depressie. Ook in de Vereenlgde Staten is deze economische depressie in vollen gang; zij is daar hoofdzakelijk van industrieelen en land, bouwkundigen aard. Deze algemeene econo mische achteruitgang veroorzaakt agitatie Duitechland is daar een typisch voorhuid van. Toch meende de heer Kellogg, dat men zich daar niet te zeer ongerust over behoefde te maken. Sprekende over de pogingen tot bevorde ring van de wereldvrede zeide Kellogg, dat hij dien aangaand optimist was. Voor pessimisme was geen plaats. De wereld gaat Wat ons land betreft, Holland heeft altjd een belangrijke plaats in de wereld Inge, nomen Holland heeft handel, industrie en bovendien een machtig koloniaal rijk. Kellogg sprak de hoop^ult, dat ons land, dat naar zijn 1236— icert en o. 9.05 Ir m. v. Allen, die zich opgegeven hebben voor deze club, worden heden Maandagavond ver wacht In het St. Elisabeth.ziekenhuis, Van Everdlngenstraat. Schrift en schrijfmateriaal zv.pl. meebrengen Ook de Engelschen van Dinsdagavond en de ridders van de schaar voor Dinsdagavond zorgen aanwezig te zijn •p het aangekondigde uur. voorzien van schrft en schrijfmateraal. HET CLUBBESTUUR. 285% 276 58’/, 313 38 Muziekconcours Naar wij vernemen nemen de plannen tet het houden van een tweedaagsch muziekconcours alhier vasteren vorm aan. Het bestuur, dat gevormd wordt door de heeren F. J. Aukes, voorzitter. G. H. Essing, secretaris en D. Tjeerds pen ningmeester. is in volle actie. De prospectus sen zün reeds verzonden aan de voor dit nationaal concours in aanmerking komende korpsen, terwijl de dagen van het muziek concours zijn bepaald op 2 en 9 Augustus 1931. Men zal zich herinneren dat dit jaar de plannen niet zijn doorgegaan, omdat deze te last waren opgezet en toen reeds de ver schillende korpsen toegezegd hadden aan andere wedstrijden deel te nemen. Thans heeft men een dusdanig tijdstip gekozen, dat alles zeer goed kan verloopen en dat men van meer dan voldoende deelneming verze kerd is. Dit concours zal thans worden gegeven ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het fanfarekorps D. I. U.. alhier. Hollandsche Duinmaatschappü Naar ons wórdt medegedeeld. Is de Directie van de Hollandsche Duln-Maatschapplj, welke onder beheer heeft de^landerUen en duinen alhier, meer bekend onder „De Geversdul- nen". overgegaan in handen van Jhr. Bar- naert, van Bergen. Tot heden voerde de di rectie de heer C. Pruiser te Vogelenzang. Bij deze betuigen wu onzen oprechten dank aan den Zeergel. Heer Dr. van Neerde. Eerw. Zusters van de Sint Ludwinastichtlng te Den Helder, Zeereerw. Heer Pastoor Vlnck, Dr Obree, Zuster Siffels, de buren en verder allen, die hebben medegewerkt tot het herstel van mijn vrouw. C. ZWIRS. Anna Paulowna. October 1930. den heer P. Verwer. Baanstraat. alhier, zijn hedenavond tusschen 7 en 8 uur twee poesjes, vier maanden oud, ver- De Commissaris van Politie te Nijmegen waarschuwt, alvorens goederen af te geven of pension/ te verleenen aen Antoine Jean Emile Houbaer, geboren te Bergen op Zoom 2 Juli 1876. handelaar In effecten, gedomi cilieerd te 's-Gravenhage. zich eerst zeker heid te verschaffen, dat betaling zal ge schieden. Genoemde Houbaer met zijn echt- genoote Maria Geertruida Kenriëtte van Bljsterveld. geboren te 's-Gravenhage 14 Au gustus 1884. verlieten meermalen heimelijk verscheidene pensions, zonder betaling te doen. Uit het Kabinet is een commlasie benoemd tot het uitwerken van een plan ter bestrij ding der werkloosheid. Nadat de New Yorksche zakenwereld reeds eenigen tijd geleden had besloten tedere week een bedrag van 150.000 dollar ter on dersteuning van de werkloooen ter Mectuk- klng te stellen, heeft thans ook het gemeen tebestuur van de stad New York, voor de eerste maal in de geschiedenis der stad, een bedrag van een mllltoen dollar ten bate van de werkloozen uitgetrokken. In industrieele kringen vreest men dat de werkloosheid tn den komenden winter tot circa 10 millloen zal stijgen. Terstond gevraagd een RK bij L. BLEEKER te Zijdewind. Aan hetzelfde adres een speculaasventer gevraagd. meening minder door de malaise geleden heeft. dan de meeste andere landen, zich voorspoedig zal ontwikkelen. Met eenlge vriéndelijke woorden over 'ons land en ons volk, besloot de heer Kellogg het onderhoud. vooruit, niet achteruit. Het is slechts de kwstie of de Staatslieden en volkeren zich aan den vrede willen wijden. Wanneer de vol keren zeggen: „WU willen vrede”, dan heb ben z(j den vrede ook. Gisteravond kwamen te Simmering twee tramwagens, gevuld met passagiers uit Weenen. die van Zondags-ultstapjea terug kwamen. met elkaar in botsing. De wagens werden vrij ernstig beschadigd en 24 personen werden gewond, waarvan 3 zwaar. AMSTERDAM, 20 Oct. Naar wij vernemen, sal de vliegboot DO. X. Donderdagmorgen tegen 11 uur van Friedrichshafen in het marine-vliegkamp te Schellingwoude aan komen. Prolongatie 24 November zal voor den Hoogen Raad het cassatieberoep behandeld worden Van Otot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld In de zaak-Lans. ook. dat het een lange reeks van jaren mag voldoen. Het doet spr. genoegen, dat de inspecteur voor de Volksgezondheid voor de uitvoering van de vleeschkeurlngswet die bericht van verhindering gezonden heeft met de In richting van het slachthuis instemt. 8r»r heet welkom den heer J. Ringers, vertegenwoordiger van de gemeente Alk maar. met wie gedurende een zestal jaren aangenaam werd samengewerkt Welkom heet spr. ook den heer Voorthuy- sen. den wensch uitsprekende, dat onder zijn directie het slachthuis op voortreffelijke wij ze mag bestuurd worden en mogelijk nog een economisch bedrijf kan worden Voor de uitstekende verzorging van geheel brengt spr. hulde aan den architect, den heer Ten Twlnte. te Apeldoorn, en de aannemers, de heeren Koot en Molen te Alk maar. Ook brengt spr. hulde aan het adres van den heer D. K. Landaal. directeur van de Koeltechniek: die de slachttechnische inrich ting verzorgde. Dank brengt spr. aan de gebr. Hoogvorst en verder aan allen, die aan de tot standkomfng hebben meegewerkt. Bergen heeft thans een slachthuis al dus besloot spr. waarop het trotsch mag zijn; moge het tot aller bevrediging vele Ja ren zfjn diensten bewijzen. Wethouder J Ringers deelde mede, dat burgemeester W C. Wcndelaar van Alk maar. wegens uitstedigheid, verhinderd was aana-eziv te zlln. Spr. wees voorts op de relatie tusschen Alkmaar en Bergen wat het slachthuis be trof en uit den wensch. dat die relatie, door den heer Voorthuysen. als directeur van het slachthuis in belde gemeenten, mag worden voortgezet en dat steeds in dezelfde vriend schappelijke verhouding als totnutoe mag worden samengewerkt. De heer Voorthuvsen noemt deze dag voor hem en_ den keurmeester, den heer Groot, een dag’ van groote vreugde; Vroeger werd gewerkt In niet altijd even aangename om standigheden; de ruimte was voor allen, die ervan gebruik maakten, te klein, zoodat or de en netheid er onder moesten lijden. Herinnerende aan de lange voorgeschie denis voor de totstandkoming van dit nieu we slachthuis, merkt spr. op. dat er nog nergens en nooit een slachthuis gebouwd werd zonder verzet; zoo was het 25 jaar ge leden in Alkmaar, zoo is net ook hier ge weest; met den tijd verdwijnt echter dat et en toont men zijn ingenomenheid met yeuwe inrichting. Ich richtend tot de vertegenwoordigers der Bergensche slagers zegt spr-, dat deze een prima slachthuis hebben en spr. hoopt, dat zU het zullen gebruiken en nooit zullen misbruiken. Spr. drukt den slagers op het hart, dat zij hun personeel opdragen de bevelen van den keuringsdienst en van spreker onvoor- waardelük op te volgen: voor billijke Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Heden werd door Mr. Leesberg het volgen de schrijven gezonden aan den raad der ge meente Alkmaar: Ondergeteekende. zich refereerende aan het aan den Raad bekende communiqué der R. K. Raadsfractie en van het Bestuur der R K. Klesvereeniging „Vrijheid en Recht”, ver schenen in de plaatselijke Pers d d. 18 Oc tober 1930. neemt bij dezen ontslag als lid van den Raad, ingevolg waarvan hij tevens ophoudt wethouder te zün. Ondergeteekende neemt de gelegenheid waar, den Raad en züne leden, zoowel fractie- genooten als politieke tegenstanders harte- lük dank te zeggep voor de welwillende me dewerking. die hU steeds van allen heeft ondervonden. ALKMAAR. 18 October. N. V. Elerveiltnc voor Hollands Noorderkwartier. Aan voer: 60.000 klpeieren: 60-62 9.80—10.20, 62-64 950 10.60, Bruin 60-86 10.30—10 60. Klein 6 10— 8.40. 23000 Eendeieren 530—6.00. HOORN. 18 October 1930 4 zeugen 80—110, 66 Schranien 2545, 165 Biggen 1522, 373 Schapen, Overhouder en vette Schapen 38 45, Lammeren 3038. 2 Paarden 22581*. Hancel vlug. briïulp van takel en luchtrails verder ge bracht worden. Naast deze slachtplaats zijn vertrekken voor stoomketel en kantoor. Voorts zijn er nog verschillende compar timenten. als dannenspoelerü met heet wa ter, kleedkamer voor de slagers en tenslotte frissche en ruime stallen voor de te slachten dieren. De faecaliën worden In een overdekte put gedroogd en naar men ons verzekerde, zal het slachthuis geen onaangenaam lucht je verspreiden in de omgeving. Resumeerend kunnen we zeggen, dat Ber gen een uitstekend en praktisch Ingericht slachthuis heeft gekregen, waarmede al de slagers tevreden kunnen zün. Van de gelegenheid om het slachthuis Zon dagmiddag te bezichtigen werd door ver schillenden gebruik gemaakt. ALKMAAR 20 Oct. Veemarkt. 81 vette? 3 vette deer K.G. WSt f 14— per KG. Eindelijk heeft Bergen zijn eigen slachthuis gekregen. En laten we het direct maar bekennen het is een slachthuis, dat er zün mag. Zaterdagmiddag is het officieel door Bur gemeester Van Reenen geopend, in het bij zijn van verschillende notabelen. Tegenwoordig waren oa de belde wethou ders Apeldoorn en Bogtman. de raadsleden, uitgezonderd de heeren Hemelrijk, Brug man en Dirkson. de directeur van het slacht huis. de heer Voorthuysen. uit Alkmaar en wethouder J. Ringers, uit Alkmaar, als ver tegenwoordiger van het Gemeentebestuur dier stad, waarmede de gemeente Bergen gedurende een 6-tal jaren een overeenkomst had inzake de uitvoering van de vleesch- keuringswet. Namens de Bergensche slagen was de heer Hoogvorst aanwezig. De moordenaar van Erzberger krÜKt geen amnestie, aangezien het hier een aanslag tegen een lid van de Duitsche Rüksregeerlng betreft. Th. M. Ranzün-Rubers. r.k.. van Den Haag naar Pnldsen 68. M. Romein, geen, fabrieksarbeider .en echtgen., n.h., van Ou- dorp naar Bloemstraat 12. E. C. Hulberts- Martin. r.k.. en kinderen, van N. O. I. naar Hopjes-kuil 40 (inw.l, R. Pichler, r.k., keukenmeisje van Oosten rijk naar Nieuwlandersingel 55. D. de Leeuw. nJi., chauffeur, van Oudorp naar Uitenboschstraat 11. T. v. Beveren. D.G.. hulsh. van dam naar Baansingel 5 b. G. v. Langen, rk., religieuze van Soes» n. -Van Everdlngenstraat 18. C. Bijtjes, n. Ap. en gezin N.H. en geen, ▼an Beverwijk naar Magdalenenstraat 13. Tr. v. Stappen-Kruifer, n.h., van Voüenhove. 6. V. 1--- dam naar Einmastraat 12. 8- Vijselaar en gezin Apost., melkhande- laar, van Enkhuizen naar C—---* 102. W. de Jong. g.k. kellnerin, van Hasker- land (Joure) naar Houttll 9. A. Wehnes. geen. b. ber. van Wormerveer baar Asterstraat 6. A Oovers en gezin r.k.. onderwijzer, van Gouda naar Comansstraat 18. waardelük op te volgen: voor billijke verzoeken heeft spr. steeds een gewillig oor. De geschorste Christelijke onderwijzer naar Den burgemeester geeft spr. de verzeke ring. dat hji al het mogelijke zal doen om het slachthuis economisch en tot aller tevre denheid te expiolteeren. De Inrichting van het slacht huis. Nadat ververschingen waren rondgediend, K»f de heer Voorthuysen een uiteenzetting van de technische Inrichting van het slacht huis. De varkens-slachtplaats is gescheiden van de slachtplaats voor het overige vee; dit is een wettelük voorschrift, en is daarom ge- wenscht. omdat voor de varkensslachterij veel meer warm water gebruikt wordt dan voor het slachten van andere dieren. De hangruimte Is midden in het gebouw aangebracht; aan weerszijden zün déslacht- rulmten voor varkens en voor de overige die ren. Aan de zoldering zijn luchfrails met ta kels bevestigd, waarmede de geslachte die ren naar de hangruimte worden gereden om het vleesch te doen besterven; ten einde dit doel beter te bereiken en tevens vlie gen te weren, is deze ruimte donker gehou den door blauw glas. De tegels, zoowel in de slacht- als in de hangruimte zijn van steenyprm en zün tevens zuurvrij, vetvrij en vorst vrü. De vloeren zün pellend aangelegd en met tegels bedekt; overal zijn buizen en kranen voor het benoodigde warme water, terwül de noodige confiscaat-emmers voor het afval niet ontbreken. Voor de takels en lieren is gebruik gemaakt van de nieuwste uitvinding op het gebied van deze techniek. De vele haken voor het ophangen van de organen enz. ontbreken niet. De varkens-slachtplaats is zeer praktisch: voor het bedwelmen en dooden worden de varkens In een hoog-aangebrachte omsloten ruimte gebracht, vanwaar zü na gedood te zün. in de heetwaterkuip glijden; daaruit Offlcleele opening. Burgemeester Mr. H. D A. van Reenen begon zün openingsrede met er op te wijzen, dat het belang van de volksgezondheid de overheid er toe bracht ook op het gebied van slachten en keuren van vleesch regelend en dwingend op te treden. Bergen had als toenemende seizoenplaats en door zijn groeiende bevolking een aan de elschen des tyds beantwoordend slachthuis noodig. In 1923 werd de eerste stap gedaan en in '.924 haden de slagers alhier een gemeen schappelijk slachthuis. De bestaande slacht inrichting van de Gebr. Hoogvorst werd door de gemeente gehuurd en in opdracht van 't gemeentebestuur door de Gebr. Hoogvorst geëxploiteerd. Doch de groei van Bergen maakte een grooter slachthuis noodzakelijk; de flnan- tieele resultaten van het oude slachthuis waren gunstig: besloten werd daarom het oude over te nemen en een nieuw, modem slachthuis te stichten, met betere, moderne outillage en materiaal. Naast de voorziening In slachthuisruimte moest teeeezlen worden op de naleving van de vleeschkeurlngswet. Het was ook wenschelük. dat èr steeds toezicht was op het vleesch voor de con sumptie en dat dit steeds spoedig gekeurd kon worden; daarvoor was het noodig. dat de keurmeester te Bergen woont, hetgeen thans ook het geval is. Het nieuwe slachthuis is aanmerkelijk rui mer van inrichting. Wat thans slechts var kensstal Is. was vroeger slacht- en hang ruimte gelük. Thans beschikt het slachthuis over alle noodige vertrekken, waardoor het aan de moderne- elschen voldoet. Spr. hoopt, dan Den 9en October 1930 des namiddags, om streeks half 8 uur. |s op den Westkanaaldük te Neerbosch. gem. Nijmegen, ter hoogte van den weg naar de Weeslnrichtln^ een dame, die aldaar te voet passeerde, door een man, die per rijwiel reed, aangerand en op den grond geworpen, waarbij hü met een mes dreigde en de kleeren van die dame stuk trok. Hü verwijderde zich daarop we der per rijwiel waaraan een brandende lan taarn was bevestigd, tn de richting naar den Graafschenweg. Bedoelde man is vermóedelijk/van het na volgende signalement: 40 i 45 Jaar. ongeveer 1.75 M lang, tenger postuur, vermoedelük donker haar en knevel, droeg donkerkleurige overjas. slappen hoed, lichtkleurig sport hemd slappe boord met zelfstrikker en ver- moedeltjk zwarte schoenen; vermoedelük krabwondfes tn het gericht. De Commissaris van Politie verzoekt drin gend opsporing van dien man. J. W. de Vries, n.h.. monteur, van Ach- teiom 20 naar Bergen. J. de Boorder. geen, los arbeider, van Akerslaan 14 naar Bar- singerhom G. J. H. Ligtiiart, rjc.. kellner, van Stuartstraat 59 naar Helmond. E. H Warren, nJi z. ber. van Kennemerstraat- weg 101 I naar Zeist. G. Zander, n.h., hulp in de huishouding, van Kennemerstraatweg 147 naar Wageningen. N. v. d. Berg. n.h„ bloemist, van Rltsevoort 25 naar Vlaardln- gen. J H. van Zonneveld, d g., boekhouder, van Tesselschadestraat 11 naar Eindhoven. 8. Schermerhorn, n.h., z. ber. van Juliana- straat 2 naar Amsteidam. A. Eeltlnk, r.k dienstbode, van Nleuwesloot 49 naar Koe dijk. D. Schenk, nJiz. ber. van Kenn. straatweg 135 naar Oudctp. Jae. v. d. Oord, n.h., z. ber. van Wester weg 96 naar Delft. W. J. Veer, n.h., z. ber. van Kennemerpark 30 naar Hoorn H. H. Krijgsman, nk, van Eeetgracht naar N. O. I. K. Haafkens. n.n., reiziger, van d. Meystraat 13 naar Huizen. E. M. Wiese, r.k., z. ber. van Heiligland 26 naar Princcnhage. C. Belon je. n.h., arts, van Nassaulaan 41 naar Egtnond aan Zee. H. Blokdijk, n.h., kok, van Vlsacherslaan 12 naar Bloemendaal. N. Bestevaar. geen, z. ber. van Wildemanstraat 2 naar Den Haag. Wed. Jac. Swager. nJ)., z. ber. en dochter ▼an Emmastraat 65 naar Bergen. G. G. Bas. »h„ dienstbode, van Metlusgracht 7 naar HeDoo. M Kool. r.k„ dienstbode, van Ver- dronkenoord 102 naar Egmond-binnen. E. J. M. Wlegersma, rK. onderwüzeres, van Pr. Hendrikstraat 44 naar Utrecht. koeien f 2.00455. Handel stug; kalveren f 60140. vette kalveren f 1130: 25 nuchtere kalveren, dl f 34; 413 vette varkens, zware.’ f 0 550.61; zouters f 0.58. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 20 October Langendijker Groentenvelllng 4100 K O. Aardappelen: Schotsche Muizen 3.303 40; groote idem 350; kleine Wortelen 0.76-- 0 90 3200 K G. Wortelen f 1.20—1.30; 8000 stuks Bloemkool, 1ste soort 5801350; 3de soort 0.801.10; reuren idem 4909.J0; 22000 K G. Roode Kool f 2.00—3.40 3000 KG. Gel- Kool 1.00—2.40; 61000 K G. Vroege Wlte Kool 1.60—2.40: 13000 K G. Deenzche IWtte Kool 160—2 40; 13000 K.O. Uien: Groote 1.70—2 20; Uien 1 30—230; Drie lingen .110—1.40; Nep 3 00—3.40; Bieten 1.80—280. 3 80 6700 K G. Gele kool f 160.11000 K.G. Witte kool f 180—230. 17.000 K G. uien. Groote f 1.401.90. Drielingen f 0 901.10. Nep f 2 40—3 30 30 zak Slaboonen f 750 14.30 90 zak SnIJboonen f 45. 9750 Bieten AMSTERDAM. 20 October Veemarkt. 539 vette koeien le kwaliteit f 1.18122, 2e kwaliteit f 1.02—1.11. 3e kwaliteit f 085 1.01, mindere soorten f 0.770.83, per kilo slachtgewicht; 123 melk- en kalikoeien f m382. 77 vette kaiveren le kwaliteit f 1—1.07, 2e. kwaliteit f 0 85—0.93 per kilo Ivend gewicht. 40 nuchtere kalveren 2126; 41 schapen f 4347 807 varkens (vleeschvarkens van 90 tot 110 KG.) 0.72—0.73; zware 0.80—0 71; vette 0 67—0 70 per K.G. alachtgewlcht; 156 paarden f 103213 AMSTERDAM. 20 October De aardap pelprijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, zünde 1400 HL. NOORD6CHARWOUDE, 20 October-1930 7600 K.G. Aardappelen Schotsche muizen f 3 20; Groote 3—3.20; Ronde due 2 30—2.60; 7400 K.G. Uien Grove 2.20; Uien 090—2.10; Drielingen 0 90—1.40; Nep 1.40—2 30. 9800 K.G. Peen (groote) 1—1.40; 5200 K G. Roode Kool 1,70—4.20; 12.500 K G. Witte Kool 1— 1 50; 3100 stuks Wltkrop 0.10—0.80; 3600 KG. Gele kool f 0.90—2.20. Gevraagd 125 8 180 bos J v. d. GULIK, Oudorp.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10