I 1G N i TE „VONDEL” JUBILEERT MA Burgerlijke Stand g 939, te et ge- Ver- van Alkmaar TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 20 OCTOBER 1930 STADSNIEUWS •aan Gevonden voorwerpen en dieren tAR em. N RECHTSZAKEN Kantongerecht te Alkmaar PROVINCIAAL NIEUWS KUNST EN KENNIS I Jrichte r i aar bit” Dertig jaar opbouwende tooneelarbeid ’T ZAND EGMOND-BINNEN NIBBIXWOUD HOORN De paling uit den Wleringermeer- polder BOVENKARSPEL HOOGKARSPEL pseudoniem verrukte 25- in vermag. prijsuitreiking duiven: C. J. de Moei, onderscheiding we Pierre rzitter etarls. enen Mondelinge uitspraak van 17 October 1930 de de hun C. le Bestoor en feestee 1 u heer jacht door Alge- iaaie van de jubil eerende poatduivenvereeniging .Afcmaria Vtotrix" R a s. ’orden *stan- 2 cent voordeC. Loose. Gouden Bordeaux. *25 2.90 de i Wlda ichen, taiies risch- elend t tr. 1» „WIJ streven niet naar glorie", Ons doel is niet ..de gunst"; Maar om ons volk te brengen De mooie Roomsche kunst Te brengen stil ontroeren Te brengen blijden lach En iedereen te toonen Wat Roomsche kunst Bouw Voor rekening van den heer Ad. de Wit Ca. zal een rentenierswonln gworden gebouwd naast het perceel van den heer J- Louwe aan den Boschweg alhier. De Z.Eerw. heer Pastoor De toestand van nzen Z.Eerw. heer Pastoor blijft steeds vooruitgaande. Daar het hier echter een ernstig geval van bllndedarm-ontsteking be trof. zal Z.Erw. zeker een vijftal weken in het ziekenhuis moeten verblijven. vervulde rolletje van den inlandschen huis jongen Sldin. Het werd een groot succes, waartoe alle naar beste werkte niet mee. Toenemende slecht weer; afnemende maan m En voor den pallngloop is het insloeg. We twijfelen er geen ocgenblik aan. of volgende week zal er weer een even groot succes geboekt worden. Vermelden we tenslotte nog. dat de grime van den heer Jb. Groothuyzen keurig in orde was, evenals de eigen tooneeldecoratle van den heer Th. Groothuyzen. Dat de regie bij Vondels voorzitter goede handen was. spreekt bijna vanzelf. Jacht Donderdag werd weer een groo ve ii f 1 cdag gebeden in d“ duinen ven den d. Vliet; 6 heer en namen aan de deel en schoten 871 konijnen. 107 fanzanten en 3 patrijzen. Kerkstraat 3, Kennemerstraatweg 171 Bruin. Omval 27; paar Schouten. Regulierslaan 16; manchester jas. Rijswijk. Kerkplein 13; polshorloge, S. Ruis, naderingen gehouden in het café heer Hulbers aan den Westerweg stond de vereeniging uit 10 leden. Door het aanvragen van een Staatsblad van 1905, kon het toen zittend bestuur het oorspronkelijk reglement in handen krijgen. Gedurende de jaren 1921—1923 werd het ledental steeds grooter. zoodat ook het club lokaal uitbreiding behoefde, hetgeen inder daad tot stand kwam. Het ledental bedroeg toen ongeveer 20. In 1925 werd de eerste club- tentoonstelllng georganiseerd, doch hetzelfde jaar kwam een kentering in de vereeniging. wat tot gevolg had, dat in 1926 een splitsing plaats vond en „Alcmaria Victrix’^en an der clublokaal moest zoeken. Op dat moment bestonden dus in Alkmaar drie sportdulven- vereeniglngen. In 1926 heeft de vereeniging drie verschillende‘secretarissen gehad, het geen een record genoemd kan worden. Van dien tijd af is zij steeds in omvang toege- Banne De heer J. Vlsand. voorzitter, de heer J. Schoenmaker, Hoofdingeland en de heer D. Bijl, secretaris, zullen dit jaar perio diek moeten aftreden. 25-JARIG BESTAAN POSTDUTVENVER- EENIGING „AlgfMARIA VICTRIX". Langstraat 27; manchester jas: J. Telleman. belastingmerk. W. Ströbe. passerdoos, N. voetbalschoenen. hierboven genoemde ..rollen" krachten hebben bijgedragen» Soms kon het publiek zich niet meer in houden en applaudisseerde bij open doek stormachtig. Het beste bewijs hoe het spel Banne De heer K. Schipper, voorzitter, en de heer P. Schoen, hoofdingeland, zullen dit jaar als bestuurslid der banne aftreden. Drebbelstraat 6; autoped. P. Godvliet v. d. Woudestraat 17; pakje stoffen. J. Reksveld, Liefdelaan 22; horloge met ketting. Pronk, Lfndengracht 14; sleuteltje. Zalm. Stuart- straat 31; kinderschort. Imming. Spoorstr.; belastingmerk in étui. A. Covers, Kanaal- Irade 33a; klnderjjortemonnaie met inh. M. Reek Nieuwesloot 71; rozenkrans in étui. F. de Hoop. Friescheweg 46; kindertaschje met inhoud. P Blom. Ramen 17; rozenkrans in étui. J. Bergman, Gasthuisstraat 3a. Wanneer men weder in het bezit van het verloren voorwerp is. wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. De eerste feestavond te half acht werd m het de openbare feestviering logeert ten huize van de familie, waartoe ook Otto’s schoonouders behooren. Mr. Richard die aan het eind van het stuk niemand anders blijkt te zijn, dan de gevierde dichter Frank Herold, belooft Otto zjjn vrouw van dat idee fixe te genezen; maar het wordt eerder slechter dan dat het beter wordt. Op advies van zijn vriend geeft Otto zich uit voor niemand minder dan de dichter Frank Herold, de pseudoniem van Otto Hildebrandt. Na veel talmen toont hij het vrouwtje zijn dichtbundel, gedrukt en uit gegeven. En i- zijn geesteskinderen in den nacht. Overleden: Cornells Liefting. 19 J. Jan Blom. 57 j. Henri Jacques Lljnbach, 56 j. Adrianus Cornells Kaag, 2 jaar. Geboren: Amoldus Petrus, z. v. Amoldus van der Velden en Anna de Bree. Trijntje Dirkje, d. v. Leenedert Stougje en Pietertje Schoen; Johannes Domlnicus en Alphonsus Maria Joseph, zns van Johannes Hes en Geertruida Kramer» als Agathe verneemt, dat Otto al 2 als zij sliep, "het licht deed aanschouwen, neemt zij zich voor Otto lederen nacht om 2 uur te wekken opdat hij ongestoord kan werken. Mede op advies van zijn vriend, wordt Otto zenuwachtig, kregelig, prikkelbaar en onhan delbaar: dat zijn de schaduwzijden van het dichterschap, aldus verzekert mr. Richard de familie. Nog erger wordt het. wanneer in Berlijn de première zal worden opgevoerd van een nieuw tooneelstuk van Frank Herold, welk stuk dan ..De Kulsche Josephine” heet. De dichter zal zelf de opvoering bijwonen en wordt reeds in de kamer van zijn hotel lastig gevallen met bezoeken van actrices. Agathe wordt dan jaloersch en wenscht niets liever dan dat haar man maar nooit dich ter geworden was, waartoe zij, zelf hem had aangezet. Als het zoover is, acht Mr. Richard het juiste oogenblik gekomen zich als de dichter Frank Herold bekend te maken en te ver klaren dat al die comedie gespeeld is om haar van het voor Otto onaangename idee fixe te verlossen. Als iedere klucht is er een bil) einde van de geschiedenis. Al is de Inhoud van deze klucht niet on aardig gevonden, het stuk zelf, kan ons maar matig boelen. Er kwamen verscheidene oude grappen en afgezaagde gemeenplaatsen in voor, waardoor het aan originaliteit te veel he»ft ingeboet. Een klucht, die van het begin tot het eind van ieder bedrijf de zaak doet gieren en brullen, is dit stuk niet; slechts aan het einde van ieder bedrijf, vooral in het 3de bedrijf, moest er hartelijk gelachen worden. Maar dat vond veelal nog zijn oorzaak in het frappante spel en de goede uitbeelding door de tooneelisten Hiervan noemen we met John Timrott als Otto en Mies van Norden als de redactrice. Op de tweede plaats noemen Mols. die als Mr. Richard in deze klucht zijn handen vol had en vlot spel te zien gaf. Ook mevr. Enny Mols-de Leeuwe gaf goed spel; mej. Jetty Kremer gaf blijk van ernst en toewijding voor haar werk; haar spel en dictie waren goed; af en toe was ze wat met haar houding verlegen. Over het algemeen liep het stuk vlot van stapel, enkele hape ringen van sommige spelers buiten beschou wing gelaten. Er waren een kleine honderd toeschouwers, die dankbaar applaudiseerden. Vondels vaan. Vondel heeft eens gezegd: „De waereld is een «pel tooneel ieder speelt er zijn rol, krijgt er z’n deel!" Daarom boven dat we- reldtooneey de H. Geest in gedaante van een duif, die z’n lichtende stralen uitzendt over het groote speeltooneel der wereld. En te recht' Want zonder de verlichte leiding van den H. 'Geest, dien de kerk noemt: ..Dator optime, allerbeste Gever, en ..Lumen cor- dium”, licht der harten, zullen wij op dat groote speeltooneel der wereld het riskante spel des levens, welks inzet is een eeuwig heid van geluk of ongeluk verliezen. De twee maskers ouder aan den wereld bol wijzen op het schouw-tooneel van Von del dat wenscht te zijn overeenkomstig zijn roeping: ..een kansel der waarheid". Het katholieke volkstooneel dat werd geboren aan de voeten van het altaar in onze ker ken en kathedralen, wordt hier door Vondel voortgezet onder de verlichte leiding van God den H. Geest, die het zegent en vrucht baar maakt. Vondel predikt In leder stuk ons de groote levenswaarheden. Zoo ook dv’en avond, in dit stuk. Daarom die stra- ’ti uit den Hooge ovetr de beide maskers r.’n den wereld-clrkel. Vondel predikt al 30 ‘iron -van al het tooneel 1 Vondel maakt het <"’de Hollandsche spreekwoord waar: woor den wekken, voorbeelden trekken. De H. Franciscus van Assisië sprak eens op een ’’"'reen tot zijn Broeders: ..Broeders, wjj - ””n prediken en hit t-nk de Umbrische "clden in. „Maar vader Francesco.” zelden bem de Pr^-rs. ..Gif gaat alle nreekstoe- '”n voorbil.” Toen e"’vader Fran- ”’sco: .Ons vnor'--»»'d. zfMnn- onre nreek!” "oo ook Vondel! 30 'aar lang zevt vcndel u en mH: ons rtvk. ziedaar onre Preek! Move de H. Geest, hier gesymboli seerd op z’n blinkend nieuwe vaan, ..Von dels preeken" steeds vruchtbaar blijven ma ken! Hierna volgde de wijdingsplechtigheid, na dat Rector Vis eerst de zinrijke woorden in het Hollandsch vertaald had. De heer Lansen, voorzitteravan de Vaan- del-cotnmissle, memoreerde hierna de tot- R. K. Drankbestrijding. Woensdagavond 22 October 8 uur zal er in het Gezellenhuis een Propaganda-avond worden gehouden van de R. K. Drankbestrijding. Als spreker zal optreden Pater F. Otten O. F., met bet onderwerp „De Nieuwe Richting". Tevens zang- en tooneelavond De maan goed omgekeerde juist noodlg. Veel hoop op groote palingvangst is er dus niet meer. Toch zegt men. dat de bodem in den Wicringermeerpolder nog vol zit. Zullen die verstoppellngen met een komenden storm rich nog weten los te werken en in de kanalen vaq den polder hun zwerflust botvieren’ Men hoopt er op. want is eenmaal de dras- sigheld uit den grond, dan zal de paling wel ten doode zijn opgeschreven, hoewel men van die geheimzinnige visch ook het onmogelijke haast verwacht. De beroepsvisschers. wier verwachting op de overblijvende paling In dien polder sterk gebouwd was. hebben een strop, want door het afwachten hebben ze lucratiever werk la ten schieten. Platvisch wordt nog veel gevangen, doch zooals gezegd, door de slechte qualiteit is de waarde niet groot. Aanwezig aan het Bureau van Politie. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 14. 15, 16. 17 en 18 October 1930: Portemonnaies mee Inhoud; passer; broche (bloem met blaadjes) scboolétul; schilders- kiel; belastingmerk In étui; moersleutel; knipmes je; handschoenen; banden van jas sen en mantels; sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de Ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aan<regeven op: 14, 15, 16 17 en 18 October 1930: Konijn. J. Wilkens. Dahliastraat 11: gym schoen. J. Lutterot. Toussaintstraat 6; kin- dermantel, J Leestenmaker, Houtweg 14; mesje. P Holland. Laat 191; belastingmerk. A. de Groot. Baanstraat 22; borstel, A. J Jcnker, Plusstichtlng. Nassaulaan 11; rozen krans in étui, G. Faber, Bcomkampstraat 8; broche. Son épouse Mient 2; kinderhand- schoen. mej. Aardenburg, Hoogstraat 2; cor sage. H. Hout. Geest 32; reisdeken, N. Ket, Schouwburg „Harmonie" „De Knische Joaefine”. door „De Vereenigde Schouwspelers" „De Vereenigde Schouwspelers”, die het vorig jaar hier ter stede met het blijspel „Malle Patsy” ten tooneele verschenen et» reeds eerder succes oogstten met de opvoe ringen éan „De Rozenkrans", traden gister avond in „De Harmonie" op met de drie- bedruvige klucht van Kurt Götz „De Kulsche Josephine". Zjj, die een stuk dachten te gaan zien, zooals de titel allicht deed vermoeden, zul len hebben moeten erkennen, dat het stuk evengoed, ja nog beter een anderen titel had kunnen hebben. Met den inhoud als zoodanig had de titel van dezè klucht niets uitstaande. De inhoud is als volgt: De chocoladefabrikant Otto Hildebrandt wordt door zijn sentimenteel en poëtisch akngelegd vrouwtje geplaagd met het ver zoek gedichten of romans te gaan schrijven Zijn minnebrieven, in hun verlovingstijd uit een z.g. handleiding voor liefdesbrie ven. overgeschreven, waren de oorzaak ge worden van het idee fixe van zijn vrouw Agathe dat haar man voorbestemd was een beroemd dichter te worden. Otto klaagt zijn nood aan zijn jeugd vriend. mr. Richard Meyer, die juist van een reis om de wereld terug is gekomen en De feestavond Bestond er voor de op 4 October JJ. ge houden receptie reeds veel belangstelling, on den j.l. Zaterdag gehouden feestavond heeft de postduivenvereeniging „Alcmaria Victrix” bljjk gegeven zich in een zeer groote belang stelling te mogen verheugen. De zaal van „Het wapen van Heemskerk" aan de Breeu- straat was wederom smaakvol versierd en verlicht, waardoor reeds spoedig bjj de talrijke aanwezigen een vroolljke stemming heerschte, waartoe de „Mi-night-band" met alle kracht meedwerkte. Te ongeveer half 9 nam de voorzitter, de heer C. J. de Moei, het woord en heette ac aanwezigen hartelijk welkom op dezen feest avond. Spr. wilde allereerst eenige woorden van dank spreken aan de vereenlgingen in het algemeen, voor de zoo veie ondervonden blijken van belangstelling, op den eigenlijken jublleilm-dag, den 4en October. Voorts aan de pers, aan de feestcommissie, In het bijzonder aan den heer Dekker, die gedurende 43 weken de bijdragen voor het organlseeren van dezen feestavond had opgehaald, doch ook aan den secretaris van de feestcommissie, den heer Theo van Gljzen, voor het gratis disjxmitèl stellen van zijn zalen en het vele door hem verrichte werk bjj de gehouden jubileum- vluchten. N 8Pr Ring vervolgens in korte trekken geschiedenis van de vereeniging na. De vereeniging is opgericht 3 October 1905. Het juiste ledental is niet bekend, doch slechts één lid, de heer G. Waayboer, is van bedoeld ledental overgebleven. Spr. verwitst dan r het jaar 1918 van de gebeurtenissen tus schen den oprichtingsdatum en laatstgenoemd jaar Is, wegens het onbreken van notulen, niets bekend toen de vereeniging nog uit 5 leden bestond. Dit aantal is verklaarbaar als men in aanmerking neemt de groote moeilijk heid om voeder voor de duiven te krijgen tij dens den oorlog. In 1919 kwam er wat meer leven in de vereeniging. De heeren Godschalk en Stuip traden als l^fen toe, en langzaam ma*r zelter ^Bton de vereeniging te groeien. De vergaderingen werden wegens gebrek aan een clublokaal gehouden bil den hoer J. Hulbers Sr. Daar echter het ledental toe nam, werd de noodzakelijkheid van een club- LOk,aa! steeds meer gevoeld en werden de ver- van den Toen be ware woorden zijn het die het oud- Vondeüid. de heer Jan O. V. Beerends dichtte voor „Vondels Gildelied”. Niet om glorie, of voor gunst wordt ge werkt. maar gedurende niet minder dan 30 jaar is met onverwoestbaar optimisme, met taai geduld en met nooit versagenden Ijver gearbeid, om aan een heel geslacht Alkmaarders te geven „stil ontroeren", te brengen „blijden lach”. Inderdaad is dit een prestatie om een oogenblik bjj stil te staan. Weet eigenlijk een buitenstaander wel hoe groot de som van opofferingen is welke een dilettant too- neelist heeft op te brengen alvorens een welverzorgde voorstelling voor het voet licht kan gebracht worden? Hoeveel avonden van ingespannen werken, van moeltevol repeteeren en \nog eens rrpeteeren daaraan vooraf gegaan’ Het is dan ook geen wonder, dat zoovele tooneelvereeniglngen deze krachtproef niet kunnen doorstaan en op jeugdigen leeftijd den geest geven. Des te grooter is onze be wondering voor een tooneelclub, die dertig lange jaren haar mooie taak kon ver vullen, die op d’r dertigsten verjaardag nog zooveel jeugdige levenskracht in zich voelt, dat een nieuw vaandel wordt aangeschaft Aan „Vondel” heil en onze beste wenschen voor eenmaal een gouden feest. nomen en telt op het oogenblik 29 leden. Spr memoreerde dan de dit jaar gehou den stedelijke concours-vlucht en meende, dat dit een grooten vooruitgang genoemd mag worden, terwijl hierdoor ook de onderlinge samenwerking beter wordt. Spr. herdenkt vervolgens in eenige waar- deerende woorden hetgeen door den heer Godschalk als voorzitter van de vereeniging is gedaan en deelt mede, dat de heer God schalk bij zjjn vertrek tot eere-voorzitter is benoemd (Applaus*. Namens de feestcommissie werd vervolgens het woord gevoerd door den heer Th. van Gljzen. Spr wees er op. dat door het o©- mlté zeer veel werk is verricht, om het jarig bestaan te kunnen vieren. Spr. wil dan allereerst een woord van dank spreken tot de verschillende organisaties, die hun mede werking hadden gegeven, tot de zusterver- eenlgingen. die hebben mede geholpen dit jaar een concours te kunnen houden, het geen op werkelijk grootsche wijze Is ge schied. Spr. heette dan den voorzitter van de afd. A (Noord-Holland) van den Ned Bond van Postduivenliefhebbers, welkom en maakte van deze gelegenheid gebruik hem nogmaals dank te zeggen voor de door hem op de receptie gesproken woorden. Spr. constateerde met voldoening, dat een zoo groot aantal leden hebben blijk gegeven, dat er in de harten van sport-broeders waar- deerlng en sympathie heerscht voor onze ver eeniging. Spr. noemde vervolgens de verschillende gevers van bekers en geschenken, welke wij bjj den uitslag hebben vermeld. Vervolgens werd tot de Waar blijft zjj? Toen de dijk gelegd was tusschen Den Oever over de Oude Zeug naar Medemblik en daardoor gevormd werd de Wleringeftieer- polder, was de in dat watercomplex aanwe zige visch Ingesloten en was het vrije uitzwer men belemmerd. De drang bij de visrehen zich te richten, als hun dat goed dacht, naar de vrije zee bleef en zoo cirkelde een stroom van vlsschen langs den binnenkant van den dijk om te trachten toch „open" water te vinden. Van dien drang naar vrijheid der visschen profiteerden de visschers der omgeving en ook de gelegenheidsvlsschers. Fuiken vol visch. paling en schol en schar en bot werden bemachtigd en het schegn een hoorn des overvloeds te zijn. Maar toen de dijk tot stand was gekomen, was het niet alleen uit met de vrijheid der vlsschen, doch ook de visschers raakten ge bonden. Want door de dljkomzooming was het vroe gere watergebied domeingrond geworden en „registratie en domeinen” gingen een woordje meespreken De visschers. die van vader op zoon, eeuwen aaneen, niet anders hadden gekend dan de vrije uitoefening van liun beroep in zee. wer den aan banden gelegd en zij hadden, om hun netten te plaatsen in den Wleringermeerpol- der, een bewijs van vergunning der Registra tie noodig. Daarvoor werd een billijk recht betaald Liefhebbers om hun netten te mogen plaat sen waren er in overvloed, maar Registratie hield rekening met oude, gegroeide belangen, zoodat de vroegere visschers voorrang kregen, die dat dan ook zeer apprecieerden. Uit was het toen met de beunhazerij in dat vlschwereldje. Het gaf wat krakeel, maar dat briesje was gauw gelegd, omdat men tot in zicht kwam, dat deze regeling toch inderdaad met primair rechtsbegrip in overeenstemming was. Personalia Naar wjj vernemen is onze plaatsgenoot de heer M. Deen Ja benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. school te Wervershoof. Subsidie in het vorig winterseizoen werden de kinderen uit den Hout per autobus naar de O. L. school in het dorp vervoerd en s middags weder huiswaarts gebracht. De ouders brachten een bedrag bijeen en de ge- meented roeg het overige. Thans is weder een v^oek ingekomen om voor dezen winter een ge^he regeling te treffen. De belanghebbende ouders brachten een bedrag van 150 bijeen en verzoeken een gelijk bedrag van de gemeente. Van de zijde van het gemeentebestuur be staat hiertegen geen bezwaar. overgegaan. De behaalde resultaten zjjn als volgt: Kampioen oude duiven: L. van Vuure. 194 punten, zilveren beker, aangeboden door Mevr van Gljzen Kampioen jonge duiven: C. J. de Moei, met 109 punten, zilveren vork en lepel. 2e Kampioen: H. J. Stuys. 96 punten, zil veren beker, aangeboden door Noome Kampioen Generaal: H. J. Stuys. 311 pun ten. gouden medaille. Jubileum-bekers, voor hoogst aantal pun ten voor aanget. vogel: le pr. B. Termaat, 118 punten. 2e pr. T. Machielse. 111 punten. 3e pr. H. J. Stuys, 102 punten. 4e pr. C. J de Moei. 92 punten. Zilveren beker voor de 2 eerst aanget dui ven op Creil. aangeboden door Godschalk: C. G de Nljs. Zilveren beker voor de 2 eerst aanget. duiver, op Orleans, aangeboden door H Ma- chielsen: L. van Vuure. Jubileum-beker voor jonge duiven van Vil- J. de Moei, aangeboden door de standkomlng van deze commissie en hetgeen door haar voor het hoogste doel werd ver richt. Er waren meer plannen In petto dan zijn uitgevoerd, daar de eerste acties reeds een dergelijk resultaat opleverden, dat de benoodigde som bijeen was. Spr. bracht dan een woord van dank aan de fa. Strater te Hilversum voor het gemaakte ontwerp, dat, naar spr. hoopte, ieders goedkeuring zou kunnen wegdragen. Voorts dankte spr. zijn mede-commissle-leden. de heeren Fra eq Nieuwenhuyzen, voor hetgeen zij hebben ge daan om tot dit resultaat te kunnen komen. Spr. uitte den wensch, dat „Vondel" op den Ingeslagen weg zou voortgaan en zou blijven werken voor den groei en den bloei van het R. K. tooneel (Applaus*. De voorzitter dankte den heer Lansen voor de gesproken woorden en bracht hem dank, namens de leden van „Vondel” voor het mooie vaandel. In dien dank sluit spr. tevens in alle donateurs en milde gevers. Ook richt spr. eenige woorden van dank tot den Wel- eerw. Rector C. Vis voor de verrichte vaan del wijding (Applaus*. Achtereenvolgens werden dan bloemstuk ken aangebracht van de onderafd. van Tram- en Spoorwegpersoneel ,J3t. Raphaël”; van elf oud-leden; van onderafd van Ha ven- en Transportarbeiders .jSt. Bonifaclus. van de bouwvakarbeiders. R. K Vereenl- gingsgebouw, den heer Mooy; bericht van gelukwensch en bloemen van „Dindua". Namens de R. K. muziekvereeniging „8t. Qaecilia” werd het woord gevoerd door deti heer Groot. Spr. zei het een zeer aangename taak te vinden, als voorzitter van het jonge zusje van „Vondel" hier eenige woorden van gelukwensch te mogen spreken. Spr. wees op de geweldige prestatie een vereeniging 30 jaar in stand te houden. Den wensch uitspre kend, dat „Vondel" zou mogen blijven groeien en bloeien en op den ingeslagen weg voortgaan, eindigde spr. en werden door hem bloemen aangeboden. De voorzitter dankte den heer Groot voor zjjn woorden en hoopte, dat de belde „her riemakers" uit het groote gezin van den Volksbond, nog langen tijd in dezelfde goe de onderlinge verstandhouding zouden sa menwerken (Applaus). Voor den aangang van het derde bedrijf werd allereerst het woord gevoerd door den Hoogeerw. Deken C. P Rengs. Spr. zelde ne. woord te willen voeren als pastoor der grootste Alkmaarsche parochie, n.l. die van 8t. Laurentius. In deze hoedanigheid dank'e spr. „Vondel” voor het onnoemelijk vele wat zjj had gedaan, en drukte hierbij er zijn te vredenheid ove* int. dat de Jubileer, veree niging steeds zoo nauwgezet aan den wil van den Bisschop gevolg had gegeven en altijd de rails van den R. K. Volksbond gevolgd had (Applaus). Pater W. de Mol O.P. wilde, alhoewel de Deken reeds al het gras voor zjjn voeten had weggemaaid, niet nalaten de jubilee- rende vereeniging te compllmenteeren. Spr. uitte zijn voldoening over het feit, dat „Vondel" gedurende een reeks van 30 jaren altijd echt roomsch tooneel heeft opgevoerd Spr. weet wat het zeggen wil gedurende 30 jaren een tooneelvereenlging tn stand ie houden, daai zich spoedig meenlngsver- schlllen voordoen over het tóewijzen van rollen. „Vondel” heeft bewezen het devies „Eendracht maakt macht” met recht te kunnen voeren. Spr. hoopte, dat de jubl- leerende vereeniging nog tal van jaren zou mogen blijven bestaan en dat de eendracht, die thans heerscht. altijd constant zou blij ven (Applaus). Kapelaan Th. van Vucht van Oudorp fe liciteerde de vereeniging met de opvoering van dit stuk. Het kweekt een alleszins ge zellige sfeer en werkt nog zoo gerulmen tjjd na. Spr. complimenteert vervolgens de ver eeniging namens de buitengemeenten (Ap plaus). Ondanks zijn verkoudheid sprak kapelaan C. Persoon nog een hartelijk woordje. Namens de standsorganlsatle, den R. K Volksbond, sprak de heer Th. Stam een hartelijk woord van dank en een felicitatie voor het vele goede dat „Vondel" in de af- geloopen jaren heeft verricht. Spr. wilde niet In den breede uitweiden, hetgeen „Von del" In de voorbije 30 Jaren heeft gedaan, maar spr.'s eenvoudig dankwoord is van harte gemeend. Spr. uitte den wensch, dat „Vondel" nog tal van malen den leden van den Volksbond een aangenamen avond zou bezorgen en op den ingeslagen weg, met evenveel succes, zou voortgaan (Applaus). De voorzitter dankt den H.E. Deken voor zjjn zoo sympathieke woorden en zei, dat „Vondel" het altijd zeer op prijs stelt de geestelijkheid In haar Ridden te zien^ dit overtuigt haar, dat zU op het goede pad is Spr. hoopte, dat de Alkmaarsche geestelijk heid nog jaren getuige zou mogen zijn van Vondels successen. Spr. dankte den heer Stam en zegde toe. dat „Vondel" steeds met alle kracht zal blij ven werken voor den Volksbond en voor den bloei van de standsorganisatie. Voorts deelde spr. mede, dat de collecte voor „Hulp In Nood” f 34.35 had opgebracht. De uitvoering Hierna was het lang verbeide oogenblik daar, dat het scherm gehaald werd, om Von dels leden de gelegenheid te geven hun beste kunnen te toonen. Als jubileumstuk was gekozen een oor spronkelijk tooneelspel genaamd Oessin- Blanda. door Jan Tromp. Door een zeer suggestief decor zijn we on- mlddellljk In de tropische sfeer en maken kennis met den heer Laeff, directeur eener Suikerfabriek, te Toeloeng Baroe. Maar óók roet zijn zorgen. En die zijn er vele. Moet hij volbloed Hollander, het niet aanzien, dat 1 z’n zoon Rudolf In intellect, in werkkracht, in moreel opzicht ook de mindere Is van den gehaten Slnjo Oessln Hartman’ Dat deze laatste door een prachtige uitvinding z’n ge- liefden zoon voorbijstreeft en tot adjunct- dlrecteur benoemd wordt? Dat hl) slotte moet ervaren, dat deze „Katjang" de red der wordt van z’n zoon, die door een bedor ven Haagschen vriend naar den ondergang wordt gevoerd? Het stuk gaat volgende week opnieuw; het zou dus niet aardig zijn nog meer# van den inhoud te verklappen. Genoeg zij het hier te constateeren dat de schrijver van dit too neelstuk heel wat van Indië afweet, dat hjj zeer goed heeft aangevoeld het uiterst moei lijke Indo-probleem zonder daar natuurlijk de reddende oplossing van te kunnen geven. Natuurlijk heeft het stuk wel foutjes, psy chologische en tooneel-technische, maar als geheel kunnen we het zeer goed waardeeren, als een tooneelwerk dat gelegenheid geeft tot dikwijls ontroerend en sterk spel In één woord, een stuk het jubileerende „Vondel” waardig! Waarmede we meteen reeds gezegd hebben dat het spel op even hoog peil stond als het stuk. Het was lang niet gemakkelijk de verschillende karakters naar behoortn uit te beelden: de edele Slnjo. de verstokt Holland sche directeur, de zwakke zoen, de verlei dende Hègsche brani. de degelijke, ernstige oudste employé v. Vliet en vooral niet te vergeten den geslepen woekeraar Smoorman. En o ja, bet kleine, maar toch zoo aatjMg Verleden jaar werden flinke vangsten ge maakt en het bedrijf ’v*5 zeer loonend Zelfs uit Amsterdam kwam men de visch opkoopen. Maar toen, aldus het „Hbd." door het dr. Lely-gemaal bij Medemblik. de ontwatering van den polder werd ter band genomen, werd op die wijze misschien veel visch aan het wa tergebied onttrokken, doch tevens werd er verandering gebracht in de gesteldheid van het water, omdat de dagelljksche vloedbewe- glng. rechtstreeks uit zee. niet meer zorgde vóór plankton en verfrisching Daaronder leed de visch zeer. Veel visch ging er dood en de andere, overlevende, leed geducht onder het proces, hetgeen merkbaar was zelfs aan den smaak der gevangen visch en ook de graten toonden den Invloed van de ongunstige samenstelling van het water. Wel bleef de vangst groot, doch door de mindere hoedanigheid der visch werden lage prijzen besteed Men hoopte, dat althans de paling bet best bestand zou blijken te zijn tegen de ontwate ring van den polder en de daardoor ontstane verslechtering van het water. Maar de vangsten bleven uit. Eerst schreef men dat toe aan het feit, dat ^e fuiken overvuld waren met bot. schar en schol (voornamelijk bot), zoodat de paling geen kans had In de fuiken te worden opge nomen. Men plaatste toen keerwant vóór de fuiken, hetwelk nauwmazlg was. zoodat de platvisch geweerd kon worden, doch aan de ronde pa ling gemakkelijk toegang gaf. Edoch, de palingvangst bleef uit. Men begreep dat niet goed, totdat op een willekeurige plaats de spade in den grond moest worden gestoken en. hetgeen eenlgszlns al vermoed was. men vond in den bodem enkele palingen, levend, springlevend. Zooals men daarna zeide: de paling was gevlucht voor het slechte water. En toen de herfst aanbrak het seizoen waarin de; paling z.g. begint te loopen. d w z. haar tocht naar het diepzeepaalgebied gaat ondernemen had men daarop zijn hoop ge vestigd. de paling zou den grond wel uit komen. Maar ook die verwachting werd niet ver vuld. Sporadisch werd er wat paling gevan gen. de groote trek bleef uit. maan en weer! A M. de W te Oudorp. valschen naam opgeven, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. H te de Rjjp. nachtrumoer verwekken, f 7 boete of 7 dagen hechtenis. M. B„ te Lelden, overtreding Kanaal-regle- ment. f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Th H. de L.. te Noordscharwoude. overtre ding Visscherljwet. f 4 boete of 4 dagen hech tenis. G. H-, J. P. G. te Bergen. J. W. te St. Pan- cras. J. P. te Amsterdam, overtreding Ar beidswet. de le f 6 boete of 6 dagen hechte nis. de 3e en 4e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e f 7 boete of 7 dagen hechte nis. E. O. A. O. te Alkmaar. C. P. K. te Texel, overtreding Invaliditeitswet, ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. de G. te Egmond aan Zee, J. J. E. te s-Gravenhage. overtreding Jachtwet, de le f 15 boete of 10 dagen hechtenis, de 2e f 5 boete of 1 week tuchtschool. W. B. te Zljpe, overtreding Binnenaanva- rlngs Reglement, f 3 boete of 3 dagen hech tenis. G. A. te Egmond aan Zee. straatschenderij f 1 boete of een dag hechtenis. J. W J. S. te Egmond aan Zee. A. H. de V., H.- P. J. R. te Amsterdam, loopen over ver boden grond, de le f 2 boete of 1 week tucht school. de 2e en 4e leder f 3 boete of een week tuschtschool. de 3e f 3 boete of 3 dagen hech tenis. J. F.. J. P. te Alkmaar, overtreding Wapen wet. de le f 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 2e f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. d. R.. zwerver. J. B. te Alkmaar, dronkenschap, de le 12 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e 5 dagen hechtenis en 1 maand opzending. 8. M D. B. te Broek op Langendjjk. over treding Spoorwegwet, de le f 5 boete ot 1 week tuchtschool, de 2e f 3 boete of 1 week tuchtschooL J. H. L. te Bergen. H S. te Haarlem, P. de V., te Hlllegom. W. J. B! te Castricum, J. O. te Beemster. J. D. te Rotterdam. G. K. te Zaandam. P. H. te de Rijp, A. M de W.. 'te Oudorp. J. G. te Groesbeek. J. P„ W G. L. R. W.. K. F„ P. P„ S. G. te Alkmaar, Over treding Politieverordening, de le f 6 boe 4e of 1 week tuchtschool, de 2e, 3e, 6e. 7e, 13e, 15e. 16e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 4e f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 5e. 9e, /fbe. 11e, 12e, 14e, leder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 8e f 1 boete of 1 dag hechtenis. G. O. te Limmen, P. B. te Schoort. G. V. H s. te Egmond aan Zee, S. A.. J. V. te Bergen. H. D. H., 8. B.. D. IX. H. W. L. F- te Alkmaar. A F. V. te Oterleek, M. v. d. M H G. V.. te Broek op Langendljk. A. V. te Akersloot. N. R J. B. te Winkel. F. P. v. 8. te Zuid- en'Noord-Schermer, D. L. te Koedijk. Th. B. V. te Zuidscharwoude. E. L. te Rotter dam, R F. te Beemster. J. P. B„ N. F-, A. K., J V. te Hugowaard. O. B. te St. Pancras, M. O. te Ursem. F. R. te Barsingerhom, over treding Motor- en Rijwlelwet, de le. 3e, 4e. 5e. 6e, 10e. 16e, 21e. 28e, leder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 7e. 19e. 24e, 25e, 26e, 27e. leder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 8e. 17e, 18e, 22e leder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 9e f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 11e, 12e 13e. ieder f' 3 boete of 1 week tuchtschool, de 14e. 19e. 23e. ieder f 8 boete of 8 dagen hech tenis, de 20e f 7 en f 2 boete of 7 en 2 dagen hechtenis. q medaille kampioen Limoyen en aangeboden door brouwerij „De gekroonde Valk”: L. van Vuure, 49 punten. Zilveren anker-horloge voor 2 eerst aanget. op Mons (navlucht): D. Haasbroek. Wlsselbeker aangeboden door A. J. de Wit, 5 maal gewonnen door B. Termaat. Deze heer is thans definitief eigenaar. De kampioen-prijzen werden uitgereikt door den voorzitter, terwijl de overige prij zen. onder een toepasselijk woordje door den heer van Gljzen werden uitgereikt. Hiermede was het officieele gedeelte afge- loopen en werd een begin gemaakt met de afwerking van het feestprogramma. Allereerst werd door mej Kroeze een ge heel op rijm gemaakten rehikwensch voorge dragen hetgeen luiden bijval mocht verwer ven. De humorist, de heer C. Peperkamp, heeft de aanwezigen meermalen vroolljke oogen- blikken bezo-gd, terwijl hij ook in het meer ernstige genre veel succes oogstte. Ook de band roerde zich geducht, zoodat den geheelen avond In de zaal een gezellige stemming heerschte. Het bestuur van „Alcmaria Victrix". maar vooral de feestcommissie, mae m<n voldoe ning naar dezen geslaagden feestavond terug zien. Gisteravond „Gulden Vlies”, begonnen. De groote zaal was geheel bezet. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer A. Bulssink. werd onmlddellljk overgegaan tot onthulling en Inwijding van het nieuwe vaandel. De plechtigheden werden verricht den Zeereerw. heer Rector C. Vis. meen adviseur. Terwijl de acteurs zich gereed maken voor het spel, wil ik deze gelegenheid benutten om iets te zeggen over den oorsprong en be- teekenls van T vaan in ’t algemeen en vervolgens over den zin en bbeteekenls van Vondel's nieuwe vaan, dat wacht op den zegen uit den Hooge. De oorsprong van het vaan. Rector Vis sprak ongeveer.als volgt: Aangezien het christendom verschillende gebruiken en plechtigheden heeft ontleend aan 1 heidendom, zou men geneigd zfjn te meenen. dat de eerste christenen ook hun vaandels hebben overgenomen van de Ro- meinsohe legioenen die met hun Romein- schen Adelaar aan de spits over de groote heirbanen trokken. Toch is de oorsprong van het chrtsten-vaan een andere. Niet de hei denen maar God zelf ontwierp hun eerste vaan, toen namelijk in het Jaar 312 den 28sten October de jonge keizerszoonConstan- tljn, op den vooravond van den grooten slag met zijn vijand Maxentlus een Inspectie hield over zijn troepen die voor dé poorten van Rome legerden: toen toekende de Heer der heerscharen met vlammende HJnen het ontwerp voor 't eerste chrtsten-vaan aan den donkeren nacht-hemel boven de soldatenten ten van ConstantUn: een lichtend kruis met blinkend randschrift: In hoe signo vlnces, in dit teeken zult gij overwinnen. En Con stanten vernam van zjjn echtgenoote. die een christtnne was. dat de God der chris tenen haar had geopenbaard dat als alle veldteekenen hiermee geteekend werden, Maxentlus verslagen zou worden. En hij overwon Maxentlus en versloeg hem bij de Pons Melvlus: Maxentlus en zijn legerscha ren werden bedolven In de golven van den Tiber. Op den triumfboog. dien de Rom. Senaat voor den jongen held Constan rijn oprichtte werd vermeld, dat Oonstanttjn op aanspo ring der Godheid. „Instlnctu Divlnitatls" de zege had bevochten. Ziedaar den oorsprong van 't eerste Chris- ten-vaan, dat nog genoemd wordt: ..Laba rum", Zijn, beteekenis: Symbool van eenheid; Aan het vaan erkent men den soldaat en den soldaat aan het vaan! Symbool van trouw; Wie zijn vaan verloochent, verloochent zijn koning, en wie zijn konlng verolochent, verloochent ook zijn vaan Symbool van moed; Zoolang het vaan wappert aan de spits, blijft de zege verzekerd; Is het vaan een maal buitgemaakt, is meesttil de slag ver loren Het vaan deelt tn de triumfen. maar ook in de nederlagen van het strijdende leger.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11