WS™!.®. B - .FEUILLETON buitenlandseh Q^Cietnvs SLAAPKAMER ƒ590. De kleine Bekeerling Parijsche apachen sterven uit Het Fransche Chicago Van een bank van leening en een sultan GESCHER KEMPER RADIO-OMROEP BRIEVEN UIT, FRANKRIJK Dc revolutie in Argentinië De aartsbisschop over den opstand Te Karlsruhe en Bernau Uit den Duitschen Rijksdag KORT NIEUWS Tardieu het woord aan Drie redevoeringen Steun van Moskou Onlusten in Britsch-Indie Overtreding der Bosch wetten De staking van de Berlijnsche metaal bewerkers Kloppartijen in Duitschland Gemengde Buitenlandsche Berichten Twaalf moties van wantrouwen ter zijde gelegd Hr iflX Dr. Schacht over de economische wereldcrisis De schrijver Wells over den oorlog De kroonprins van Roemenië AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM - ARNHEM De wapenstilstandsdag te Londen liet einde van den Chineeschen Burgeroorlog Sovjet Russische ambtenaren van den Chineeschen Oosterspoorweg DINSDAG 21 OCTOBER staat Dr. SCHACHT Te Collos. O een d e MAHONIE I. 0. WAS WIJ QAAANOKIAEN DE SOLIDITEIT •t en (Wordt vervolgd). z g e ingeboet schers i paal gebotst af gestort. Een der inzittenden werd gedood. 10 min of meer ernstig gewond. De chauffeur vluchtte na het ongeluk het woud in, waar hij zich verborgen <3382 M.) SAROV lx r it ben on rust bij de nat.-soc.) Wy lijden on der de zware betalingen aan het buitenland, maar ook onder de voortdurende toeneming der sociale lasten. De Indische autoriteiten hebben in allerijl politieversterkingen gezonden naar het Nasik district, waar ernstige onlusten zijn uitge broken, daar de bevolking de geldende bosch- wetten schendt. In verscheidene dorpen hadden ongeregeld- De amnestie-voorstellen aangenomen De Rijksdag heeft Zaterdagavond laat de amnestievoorstellen van de regeerlng, met 395 tegen 147 stemmen, aangenomen. De Rijksdag is tot 3 December verdaagd. nabije houdt. Er waren in den Duitschen Rijksdag 12 moties van wantrouwen, waarvan sommige tegen het geheele kabinet Bruning, andere tegen bepaalde ministers, Ingekomen. Met 318 tegen 236 stemmen en één ont houding, werd besloten ze ter zijde te leg gen. De regeering Bnlnmg kan nu geruime n tijd voortwerken. n P 1 t t b rt VI naa te t biet in 1 ge vi dro> D in 1 van Mui een den heet moe moe Dins verti dat verti Wees zevei zien. M. Hooi polit daar gen »s Na vreei ten i E Din klpi WR3 msu De ..Herald Tribune" publiceert een artikel van den voorma llgen Duitschen Rijksbank- van en R. 22 O een van i «al o ondei «ang. wi ha on ve ko 1 vu ge: 1 mt go< om 5 nte d«i die Kc v*i J «tg ten die hai E dp teh het ten F ■oo wat d’ s< r n m al er m vc 'het medebrengt dat hy op ig^Hlag en van den nacht doorkruist! Ik heb op het oog. Over De schrijver H. O. Wells, die te Londen het woord heeft gevoerd in een bijeenkomst ter bevordering van den vrede, verklaarde: ..Ik geloof dat het heel goed mogelijk is. dat binnen enkele Jaren in het Naburig Oosten of dichterbij een oorlog uitbreekt. Er kan het volgend jaar een of ander incident voor vallen. en het Is zoo ver." Wells drong op doeltreffender preventieve maatregelen ter voorkoming van oorlog aan. De laatste politietroepen der bondsregeé- ring in den staat Santa Catharina hebben zich te Sterval overgegeven, De aartsbisschop seinde aan den Heiligen Stoel, dat de revolutie niet van communisti- schen aard is, doch wel een politiek karak ter heeft en dat zij in de meeste steden zegeviert. Het veertiende regiment jagers heeft zich bij de revolutie aangesloten. Naar uit Moskou gemeld wordt, hebben de sovjet-autoriteiten verlof gegeven tot het een inzameling ten behoeve metaal bewer- Er gaan geruchten over plannen van ko- ning Carol om den kroonprins te scheiden van zijn mpeder en hem naar school te zen den. soli. 8 20 Concert. Orkest Monna Vanna" van H. solisten. I.ANGENBERG. 473 M mofoonpl. Een verklaring van den presi dent der republiek. De Braziliaansche president verklaart, dal de bondsregeering den opstand zal weten te onderdrukken. De revolutionnairen hebben wel eenige staten bezet, doch dit biedt hun niet veel voordeel, daar deze staten ver uit elkaar liggen. Het plan der opstandelingen om in alle staten tegelijkertijd een revolutie te doen uitbreken, is, volgens den president mislukt. De stemming. Bij 0e eindstemming over 'het „Uberbrü- ckungskredit", die werd beschouwd als het eigenlijke votum van vertrouwen voor de regeering. bleek een zeer aanzienlijke meer derheid voor het kabinet Brünlng te be staan. Het werd met 325 tegen 237 stemmen aangenomen. De nat.-soc., de communisten, de Duitsch-natkmalen en de landvolkpartij stemmen tegen. Met 339 tegen 220 stemmen, die op de zelfde wijze waren verdeeld, werd besloten de nood-verordening en de desbetreffende voorstellen naar de commissie te verwijzen. Ook gedurende deze stemmingen duurde het tumult onverdroten voort. Nat.-socialisten. soc.-democraten en com munisten schreeuwden, joelden en ,.yell"-den om het hardst, zoodat de voorzitter om een voorbeeld te stellen een der schreeuwers uit de zaal r 'te, hetgeen de gewenschte uit werking had en een eind maakte aan het ergste tumult. Met de stemmen dér» soc.-democraten, oom- in de Goede Week driemaal in de kerk. Ik wil ‘t iedereen, die 't niet gelooft dadelijk be wijzen. Pater Albertus ga en haal Mac En- doU hier.” Na een wijle trad Edwin, geleid door pater Albertus, de prelatuur binnen. ..Mac Endoll, ik heb met vreugde ver nomen. dat gij gedurende deze heilige dagen in de kerk zyt geweest: op Witten Donder dag bij de zeven-uurs-Mis; op Goeden Vrijdag tn de donkere Metten; s Zaterdags by het Heilig Graf." Edwin trok zijn hoofd terug en maakte een ontkennende beweging. „Ik ben niet in de donkere Metten ge weest!” zei hij verontwaardigd. „Wie heeft dat weer uitgestrooid? En bij het graf, d^r Tc Keulen ontspoorde een goederen trein van 10 wagens. Twee spoorwegbeamb ten werden ernstig gewond. die den 8-urlgen arbeidsdag heeft gegeven, terwijl de huidige regeering thans ook de sociale verzekeringen heeft gegeven. munlsten en nat.-socialisten werd het aoc - communistische voorstel om de arbitrale uitspraak Inzake het conflict tn de Berlijn- sche metaalindustrie niet bindend te ver klaren aangenomen. „Virgilius, stuur den kleinen Mac Endoll naar de prelatuur, daar is iemand om hem te spreken." Een hel roode vreugdeblos stijgt in Edwin's wangen. „Pater Jacobus, is 't niet hij Juicht meer dan hij spreekt „een schoone, blon de dame?” „4k zou het niet kunnen zeggen. Zelf ben ik niet binnen geweest. Zijn hoogeerwaarde heeft mjj last laten geven door pater Alber tus.” e God, hoe ontzettend langzaam gaat de prior! Edwin kan het niet uithouden en vliegt hem vooruit naar de prelatuur. Ais hij aan de kamer van den abt komt, gaat de deur open, de abt komt hem tege moet. „Is zij hier? Is zij hier?" „Wie?" „Mijn moeder!" De abt tiet hem aan. „Neen”, zegt hij langzaam. ..Het is de se cretaris van uw vader hij brengt u be richt van thuis.” No. 5 17 Sept. „Van mijn moeder! Valentin!Valen tin! Het armen staan daar pater Albertus, pater Honorius, pater Mein- rad; hij tiet geen hunner aan, maar werpt zich in de armen van den ieelijken, ge bochelden man. die op den achtergrond heen- en weer loopt. „RIO DE JANEIRO. 18 Oct. Gisteren, 17 October hebben de regeeringstroepen de vol gende .plaatsen bezet: Muzambinko, Bom Successo, Monte Santo, Tronqueiras. Inval len in den staat Espirito Santo en den staat Goyaz werden af geslagen. De toestand in Parana en Santa Catharina is onveranderd. Colonel Horacio Mattoo organiseert nieuwe bataljons te Bahia." kind stormt met wijd uitgebreide de kamer van den abt binnen. Er meerdere stif tsheeren bijeen Jjeb ik alleen om een hoekje gekeken, heel even door de deur; ik bén niet binnen ge weest.” dwing ik u niet, ge moogt nu gaan. God zij met u kind; zie dat ge goede noten krijgt, dan willen we u bij de commoedia finalis laten meespelen. Groet Virgilius van mij. 't Is toch wel een lieve jongen merkte de prelaat op. terwijl hij de aanvallige kinder- gestalte met de oogen volgde de heele ry ka mers door, die de ruime zaal scheidden van den uitgang der prelatuur. En nu”, voeg de hij er bij. zich nadrukkelyk tot den prior wendend, „schijnt het licht voor hem op te gaan! Sint Jan zou ook een goede dag zijn voor de afzwering; wat dunkt u. Jacobus?” „Ja, indien hij met Sint Jan ten minste - nog hier is geestelijke vader!” Karlsruhe kwam het bij een verga dering der nationaal-socialisten tot een hef tige kloppartij, waarbij bierglazen, flesschen en stoelen als wapens gebruikt werden. Ook op straat kwam het tusschen nazi's en communisten tot hevig handgemeen. Twee personen werderrxrnstig, vier licht gewond. Te Bernau vergaderden de communisten. Toen de bijeenkomst op een eind liep en de deelnemers de zaal Verlieten, marcheerden juist drie en twintig nationaal-socialisten voorbij. In een oogwenk ontstond er een heftige kloppartij. De nationaal-socialisten. beweren, dat zij door de communisten werden aangevallen; de communisten daarentegen verklaren, dat de nationaal-socialisten met opaet langs het café marcheerden, om hun vergadering te storen. Toen de beide groepen handgemeen wer den. werden drie personen gewond. Plotseling vielen er daarop schoten, Door wie ze gelost werden, staat nog niet vast. Vijf communisten werden hierdoor getroffen. Tien nationaal-socialisten, die er van be schuldigd worden, geschoten te hebben, wer den gearresteerd. Toen zij gefouilleerd wer den vond de politie evenwel geen vuurwa pens op hen. IRRIGOYEN Irigoyen naar Europa. Het blad ,1-a Critica” meldt, dat oud-pre- sident Irigoyen morgen naar Europa zal ver trekken aan boord van het oorlogsschip, waarop hij sedert het uitbreken van de re volutie in Argentinië als gevangene verbleef. heden plaats. Nadere btzonderhëden zijn niet bekend. Thans staat evenwel reeds vast, dat twee politiebeambten zijn vermoord. Vele anderen werden met handen en voeten aan boomen gebonden en afgeranseld. gehad hebben en fci dat geval legt de sym pathie van het publiek heel wat gewicht in de schaal. Maar .Ben Hamouch had van Moulay Haffid. ex-sultan van Marokko, een auto in oommi'de weten te krijgen en dezebij de bank van leening ver pand Dat was natuurlijk niet geheel zooals het behoort, eer. bank van leening en een sultan gaan nu eenmaal niet goed sa men! Maar zijn beroemdheid dankt de gesle-* pen oplichter aan het volgende stukje: Zekeren dag vervoegde hij zich bij een der grootst» juweliers van Parijs en ver telde dezen dat hij kwam in opdracht van den prefect van politie, welke hooge func tionaris juweelen wenschte te koopen voor zijn dochter. ..Indien de juwelier hem dus maar met een collectie juweelen naar de prefectuur wilde vergezellen, dan zou de prefect daar zijn keus doen." De juwelier had daar natuurlijk geen bezwaar tegen, want waar kan men zich veiliger achten dan in het hoofdkwartier van politie? Op de prefectuur gekemen. verzocht Ben Hamouch den koopman even in de wachtka mer te willen plaats nemen, terwijl hy de steenen aan den prefect zou toonen. De Al- gler is toen werkelijk fhet de diamanten in het privé-kantoor van den prefect gegaan, maar hoe hij daar weer uitgekomen is, dat is nooit opgehelderdIn ieder geval, de juwelier heeft zijn kostbare steenen nooit weergezien Wat de verdwijnende verliefde paartjes betreft, daarover in een volgenden brief. H. d. J.» president, dr. Schacht, over de oorzaak de huidige economische wereldcrisis Voortzetting debat. Bij de voortzetting van het debat over de regeeringsverklaring elscht afgev. Boetrich Landvolkpartij terzijdestelling van het Verdrag van Versailles. Verder moet afge rekend worden met de .jschuldleugen ter wijl er tegen geprotesteerd wordt, dat Duitschland op intern congressen door den soc.-democraat Breltscheid wordt vertegen woordigd. Vervolgens betoogde spr„ dat wanneer het buitenland niet eindelijk ontwapent, de par tij voor Duitschland volle vrijheid moet op- eischen tot wapening. Dank werd gebracht aan den rijkskanae- lier en minister Schiele voor hetgeen zij in den is 'll blijkbaar “niet zoo bijzonder groot, het belang van den landbouw gedaan heb- Minister-president Tardieu heeft Zondag in zijn kieskring. Belfort, niet minder dan 3 redevoeringen gehouden. De eerste behan delde de ontwapening, de tweede de econo mische positie van Frankrijk, terwijl de derde aan sociale vraagstukken was gewijd. Tardieu heeft het eerst het woord gevoerd te Giromagny, op een bijeenkomt van oud strijders. Dc tegenwoordige ontwikkeling, verklaarde de premier hier, moet men met aandacht volgen. Men behoeft zich evenwel niet ongerust te toonen. De gebeurtenissen in de buitenlandsche politiek hebben-Frank- rfjk zonder eigen toedoen in de verdere ont wikkeling van z'n vredespolitiek gehinderd. Helaas heeft Frankrijk bij de organisatie van den vrede, welke de veiligheid en de ont wapening tot resultaat moest hebben, niet steeds de verwachte hulp gevonden. Hierom vormt het zich uit eigen middelen de garan ties. Tardieu vervolgde, dat hij binnenkort voor kamer en senaat de gelegenheid zal hebben te verklaren, dat Frankrijk in dit opzicht meer heeft gedaan dan eenig ander land. Wel is waar zijn de tijden moeilijk, doch Frankrijk heeft reeds moeilijker tijden gekend en ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet. Te Dalle sprak de premier over economi sche aangelegenheden. Tardieu wees er hier op, dat het gelukt is de verwoeste gebieden weer op te bouwen en de f ancien weer in orde te brengen. Alleen in het laatste jaar heeft Frankrijk de belastingen met 5J4 mil liard verminderd en 15 milliard aan schulden afgeschreven. De finantieele positie is geheel in orde. De bankbiljetteno rculatie wordt door 50 milliard aan goud gedekt. De spaar- bankinlagen zijn van 15 milliard in het jaar 1926 gestegen tot 32 milliard in het jaar 1929. De export is niet in gelijke mate als in andere landen gedaald, terwijl het aantal werkloozen in de maand Juni slechts 1000 bedroeg. In zijn derde rede, welke de premier voor de arbeiders te Beaucourt hield, heeft de minister president er aan herinnerd, dat het reeds de regeering Clemenceau is geweest. De konlng heeft beslist dat de herden king van den Wapenstilstandsdag op 11 No vember zal geschieden op de wijze, welke ver leden jaar werd vastgesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken treft reeds thans de noodige schikkingen. Bij den Cenetaaf en in de Westminster Abdij zullen diensten worden gehouden en verder zullen over het geheele land twee minuten stilte in acht worden ge nomen. Zaterdag heeft te Parijs een revolverduel plaats gehad tusschen den directeur van het Radiostation van den E.Geltoren, Delamare, en den radio-criti- cus. Masson. Aan beide zijden werden vier schoten ge lost Geen enkel trof doel. De Chineesche nationalistische party heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin gezegd wordt, dat de burgeroorlog thans ten einde is. De taak der regeering is nu vijf groote vraagstukken tot oplossing te brengen, n.l. de opheffing der ongelyke verdragen met de groote mogendheden, de bestrijding van T communisme, de schepping van een nor maal belastingstelsel, de inrichting van een nieuw bestuursstelsel en ten slotte de be vordering van het nationale economische -leven. De BraziHaansche legatie in Den Haag deelt onderstaand telegram mede, dat zy gis teren van haar regeering heeft ontvangen: 6 20—7 20 Gra- 9.3510.15 Gramofoonpl 11.30 Gramofoonpl. 12.25150 Orkestconcert. 4.50 5.50 Cither- en guitaarsoll 7.208 00 Or kestconcert. 8.10 „Die Brautschau". Spel van Gogol. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20—1 20 Or kestconcert. 2 204.20 Concert. Orkest en zangeres. 4.204.50 Klnderuurtje. 7.208.20 ..Antigone". Treurspel van Sophocles. 8 20 8.45 Viool-recital. 8.459 00 Anecdoten. 9.20 10.10 Kamermuziek. Kwintet 10.1011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5 20 Dansmuziek. «50 Trio-concert. 8 35 Orkestconcert Zang. 8.35 Concert georganiseerd door de Naar gemeld wordt hebben de arbeiders de arbitrale uitspraak in de Berlynsche me taalindustrie afgewezen. Hiervan is mede- deeling aan den minister van arbeid ge daan.. HUIZEN. 1175 M. KRO.-Ultz 800— 9.15 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuur tje door Pastoor Perquin. 12.151.45 Concert K.R.O.-Trio. 1.452.00 Gramofoon. 2.00— 2.30 Vrouwenuurtje door Dr. Gribllng en Mevr. KMler-Wlgman. 3.00 Kniples. 3J0— 4.00 Lezing. H. J. Polak: Dansen. 5.006.00 Gramofoon. 6.00 Esperantoberichten. 8.15 Gramofoon. 6.45 Cursus schriftverbetering 7.15 Lezing J. Beerends: Charlie Chaplin. 8.00 ■Concert. Arnhemsche Orkestver. o.l.v. M. Spanjaard. Miep Vroemen-zangeres. 10.15— 12.00 Concert Strijkorkest ..The Sercnaders" HILVERSUM, 298 M. AVRO-uita 8.00— 9.45 Gramofoon. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.2012.00 Concert door het AVRO-Kwin- tet oJ.v. F. Lupgens. 12.002.00 Concert. Orkest v. h. Rembrandt-Theater te A’dam. J. d Nocke-zang. 2.002.30 Voor de vrouw' 3.004 00 Kniples. 4.004.30 Gramofoon. 430 5.30 Klnderuurtje. 5,307.00 Concert. Klein Strykorkest v. d. Amsterdamsche Orkestver- eeniglng. o.l.v. F. v. Diepenbeek. 7.00 En- gelsche les. 7 30 W. Landré: Oud-Fransche muziek. A. Trianti. soliste. 8.00 Prof. H. Wil- helmus-piano. 8 20 P. Hochheim-tenor. 8.30 Kamermuziek door het Concertgebouw-trlo. 9.00—9.30 Edith Lorand en naar orkest. 9.30 P. Hochheim-piano 9 40 Vervolg kamermu ziek. 10.00 Persber. 10 15 Populair concert d. het Omroeporkest. 11.0012 00 Gramofoon. DAVENTPY 1554.-» M. 10 35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert M. Stephens tsopraan en bariton) 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.15 Berichten 7.M Toespraken. 2.50 Uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 635 Berichten. 6.55 Koersen. 7.00 Liederen door A. Fillpova. 7 20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Kwintet. W. FUher sopraan l. 9.20 berichten. 9.35 Koersen. 9.40 Lezing. 10 00 „Talkie Town" van J Watt. Koor, or kest en solisten. 10.55 Dansmuziek. 1135 12.20 Dansmuziek. e PARIJS. „Radio Paria". 1725 M. 1230— 2.20 M Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en eri piano. 9.05 Février, m. m. v. Voor de hervatting der zitting deed voor zitter Loebe een beroep op de afgevaardig den om mede te werken tot de handhaving van de orde. Wij moeten, aldus Loebe. tot zakelijke besprekingen komen. Ik bemerk, dat de leiders van alle partijen in die rich ting werkzaam willen zijn en ik hoop, dat de leden dit voorbeeld zullen volgen. Dan volgt de derde lezing van het schuld- delglngsontwerp. waarby de D.-nationaal Quaatz critiek uitoefent op de Dultsche economische en ftnancieele politiek. Deze critiek wordt gesteund door den nat.- soc. woordvoerder Feller, waarby hij ten aanval blaast tegen de „bank- en beure- vorsten.” 23. „T Is schoon, hè?” zegt hij. ,X>ie eieren zijn echt fijn! Dan de vruchtenkorï van vrouwe Grundemann. *t Zijn kostbaarhedWi!" Hy lacht minachtend. „God heeft mij andere Paaschgeschenken bereid, die mjj meer vreugd doen dan die heele kraam. Rosalia uit Teuflngen, het slechte vrouwmensch. heeft zich tot God bekeerd en haar boozen wandel vaarwel gagegd; op Witten Donderdagja-ati- bij pater ArterTmug te biechten vandaag was zij ter UWhmunle. Vervolgens een der kettersche lakeien van Albmegg wordt katholiek; hy heeft zich reeds by pater Anselmus voor het .onderricht aangemeld. Dan nog iets. Dat is het beste van alles! Virgilius vertelt mij vandaag, dat hij den kleinen Engelschman gedurende deze heilige dagen driemaal in de kerk heeft gezien. Tot pater Jacobus, die tersluiks zijn schouders cphaalt,: „t Is beslist waar. Waarom ook niet? Zeg, Jacobus?” „t Is mogelyk,” zei de prior aarzelend en hij Ifuchte. n mg. het te aoo.” De abt sloeg met de hand op zijn knie. „Gedurende de vasten was de knaap viermaal in den katechismus, en heuden van van de stakende Berlijnsche kers. Gisteren hebben de arbeiders van de Puti- low-metaalfabrieken besloten één procent van hun maandloon voor dit doel af te zon deren. Voorts is de internationale arbeidshulp roornemens een groote hulpactie in de sov- fet-unie te organiseeren. „HO is nog hier meer dan een jaar na Bint Jan. daarvan ben ik overtuigd”, riep de abt. „Dat zijn vader tot heden niemand om hem steurde, is een teeken. dat het met de vrouwe niet al te best gaat. Wie weet wat er al aoo gebeurd is? Wanneer er iets noodlottigs mocht geschied zijn, ware het begrijpeiyk en natuuriyk, dat de ridder het kind van stonde af voor goed by ons liet." Paasch-Zondag heeft Edwin geen oogen- blik rust. Hij is nu hier, dan daar; 't eene ^ogenblik in het portaal, 't andere b|j de buitenpoort, of op de meiery om te zien, wie er zoo al aankomen. Wat 'n volk, wat 'n volk! Niet slechts van het dorp, neen, honderden mylen ver komen ouders en bloedverwanten der kloosterkin- deren hierheen gereisd. Er is schier geen leerling der principia, ja zelfs geen der poë tica. die niet door vader of oom of moeder of tante naar het dorp wordt meegenomen naar waard of koekenbakker. Joseph Obermayer gaat met zijn ouders naar Fischlham. waar een feest wordt ge vierd. De beide Prdndls worden door hun peter meegenomen naar de Kremsmünster- sche schuttersbaan. Ook Mattheus Wolf is niet vergeten; de zuster zijner moeder, een oude vrijster uit Straszwalchen, komt hem bezoeken en brengt een klein zakje peper noten en een heelen zak gepeperde lessen voor hem mee. Signiferus is zoowaar uitge gaan met een edelvrouwe, gravin Maria Grundemann van 't slot Weldenfels, bij wie zijn vader in betrekking is. de maatregelen, die genomen moeten worden tot opheffing daarvan Schacht verklaart in dit artikel, dat de wereldcrisis in den handel geen gewoon verschynsel is. Woch dat de oor zaken moeten gezocht worden In de verande ringen. die de structuur der economische we- reldcondities door den oorlog en in den na- oorlogstijd heeft ondergaan. De feitelijke oor zaken van dezen voorbeeldloosen toestand liggen in de politiek der hooge protectie. De uitbreldng van nationale industrieën in de nieuwgeschapen landen van Oost-Europa, de afzijdigheid van Rusland in den wereldhan del. zoowel als die van Indië en Egypte en de andere Aziatische landen, en voor alles het hoogst verontrustend reparatieprobleem, evenals de onophoudeiyke stoornissen op de Internationale geldmarkt door lichtzinnige leeningen zijn de verdere oorzaken. In lijnrechte tegenstelling tot Hoover is dr. Schacht ervan overtuigd, dat Amerika xyn eigen crisis alleen kan overwinnen door nau we samenwerking met de rest van de wereld De oplossing van het probleem der wereld crisis in den handel _mot volgens dr. Schacht komen van een vergrooten der koopkracht. Nog niet voor het wereldverkeer geopende landen moeten voor uitbreiding van den we reldhandel tot ontwikkeling worden ge bracht. De noodzakelijke internationale aan eensluiting kan gewaarborgd worden door een economische organisatie, samengesteld uit bankiers en industrieelen. Deze organisatie moet sterk genoeg zijn om het vertrouwen te winnen van het publiek, dat beleggingskapi- talen ter beschikking stelt. waarmede ik maar zegfeen wil dat het baantje van taxichauffeur» te Parijs zoo onschuldig tiek In de misdaad werkelijk niet meer ge. ntet is als het lijkt en dat het met de rornan- daan is Ofschoonhet geval van den Algier Ben Hamouch die naam alleen is reeds een detectlve-roman is de moeite van het vertellen toch nog wel waard: De man hield zich met moorden en zoo niet op. Ook inbraken en dergelijke waren beneden zijn waardigheid; slechts met ver nuft en vindingrykheid ging hy te werk en deze beide hoedanigheden wared by hem zoozeer ontwikkeld, dat hij het op ieder ander gebied ongetwijfeld heel ver gebracht zou hebben. Thans hebben ze hem de sympathie der Parijzenaars bezorgd en den elsch van den officier van justitie tot eenige jaren gevangenisstraf Want Ben Ha mouch is gesnapt, zooda» hij wel spoedig zal moeten boeten voor zyn vele zonden. Waar het hier een oplichter betreft, wordt met de sympathie van het publiek natuurlijk geen rekening gehouden. Ja, indien Ben Hamouch nu nog maar zijn vrouw vermoord had, dan xou hy nog het hulpuitgangetje ..moord uit jaloezie” tot zijn beschikking Naar uit Moskou wordt gemeld, te op het Volkscommissariaat van Buitenlandsche Za ken der Sovjet Unie een telegram ontvangen van den leider van den Chineeschen Ooster spoorweg. waarin wordt medegedeeld, dat den 12en October twee Sovjet-Russische ambte naren van den Spoorweg. Sakakit en Bogo- lebow zijn vermoord, terwijl twee andere ambtenaren door Witte Gardisten gearres teerd zyn. De leider van den Oost-Chineeschen spoor weg deelt verder mede, dat ook dc moord door de Witte Garisten in Noord Mantsjoenle zou zyn gepleegd. Door de Sovjet Russische regeering zullen stappen worden gedaan, opdat de ambtena ren niet verder bloot zullen staan aan politie ke terreur. Het'Volkscommissariaat van Buitenland sche Zaken heeft den Sovjet-Russischen Con- sul-Generaal te Charbin opdracht gegeven direct een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. De revolutionnairen de baas In twaalf staten. vertegenwoordiger der Braziliaan sche revolutionnairen verklaarde, dat de op standelingen revolutie maken tot het ver- krygen van een normale wetgeving. Zij zijn de baas in twaalf staten en beschikken over het grootste deel der douanen, banken, spoorwegen en bronnen des lands. De val van de bestaande regeering is onvermydeiyk we gens gebrek aan middelen. De regeering is nog slechts meester van Rio de Janeiro. Sao Paolo en Amazones. De revolutionnairen er kennen alleen de schulden vóór 3 October aangegaan. Te Maagdenburg staken twee spoorwegbeambten over de rails, toen er trein aankwam. Ze werden gegrepen. Een werd gedood, de ander zwaar gewond. O moeder, wanneer komt ge toch? Van daag wel niet meer. Het weid donker en ze sloten de buitenpoort. „Pater Meinrad”, sprak het kind bedrukt, „weet gij wat? Ik denk, dat ze vandaag niet heeft willen reizen, omdat 't zoon hoog feest is. Maar morgen. Maandag, komt ze zeker”. Maar de dag verloopt en zijn moeder komt niet, en het wordt avond en nog immer komt ze maar niet. Het wordt hem zoo zonderling bang te moede. Waarom laat ze hem zoo lang wach ten! In haren brief aan pater Meinrad stond toch, dat ze plan had met Paschen te ko men. En als het niet in den brief stond, dan heeft toch de lieve God<het hem gezegd, zeer duideUjk. Zy komt! Zy moet komen! Dinsdag na Paschep, 's namiddags ryden weer koetsen het kloosterplein op, een twee drie vijf, 't Hart van den armen knaap klopt alsof het bersten moet. „Vanwaar zijn die koetsen?” vraag hy pater Virgilius. „Twee van Linz, twee van Scharding. een van Keulen.” „Wie zijn er uitgestapt van Keulen? Is er niet een schoone, blonde dame by?" „Neen, geen dame; een zekere heer By- hers, familie van onzen candldaat van dien naam en een heer van Memmingen en een gebochelde Franschman. Wie dat is, weet ik niet.” Daar gaat de deur open en pater prior ziet naar binnen. „Valentlni! Ik dank u. dat ge gekomen zyt! Niet waar, myn moeder stuurt u? Wanneer komt ze toch?” „Signorino mio caro!” Alle gelaatsspieren van den secretaris be ginnen krampachtig te trekken. Hy streelt met zyn gele, dikaderlge handen, die beven van opgewondenheid, de zachte wangen van het kind. ,,’t Is eeuwig lang geleden, sedert ik u voor 1 laatst gezien heb! Hoe gaat het? zyt ge gezond, angloletto mio?” „Ja maar vraag mij niet, gy moet ver- tellen.tGa daar zitten. Valentlni! Hoe maakt het myn vader? En mijn Beve mama. Wanneer komt ze?” De secretaris zag strak naar het donker- geaderde marmeren tafelblad, terwyl hij antwoordde: „De genadige Mylord maakt het goed. De genadige vrouwe, uw moeder, signorino, is echterhelaasnog altyd ziek.” Valentlni bleef strak naar 't marmeren tafelblad kijken. „Ernstig ziek, signorino, In smarten heb ik haar verlaten.” Daar zonk het blonde kopje als een be- kooriyke bloem, die geknakt wordt, en de borst van den knaap zwol van Ingehouden snikken. In de nabyheld van Lulea, in Noord-Zweden, is gisteravond een auto bus met 20 inzittenden tegen een tele graai en daarna van de weghelllng De romantiek verdwynt in Parys en de tyd dat 0e laatste apache en het laatste ver- hefde paartje in het oudheidkundig museum opgeborgen zullen zyn. is stellig niet ver meer. Wat de apachen betreft: ik doorkruis nu al vyf jaar lang alle wijken van Parijs en in al dien tyd heb ik slechts één lid van dit beroemde gilde ontmoet en dat bleek bij na dere toennismaking neg een verkleede stu dent. En dat is jammer dat het apachen geslacht uitsterft, meen ik. want aangezien een wcreldstac nu eenmaal niet zonder bandieten schijnt te kunnen, zijn de apa chen opgevolgd door de zoogenaamde gent- lemen-dieven, auto.dieven en gewone die ven. En b<j dien ruil hebben we stellig niet gewonnen. Niet alleen dat we aan romantiek hebben, maar deze nieuwe heer- der Parijsche onderwereld zijn veel gevaarlijker en veel bloeddorstiger dan hun voorgangers. Ik wil niet beweren, dat Parijs reeds in is Chicago copcurrentie aan te doen, maar we zijn toch al aardig op weg om op het gebied der misdaad alle steden van Europa de loef af te steken. Er gaat na melijk geen dag voorbij zonder dat hier meerdere personen aangerand worden en of het nu “komt doordat de Pary zenaars er niet veel voor voelen om den inhoud van hun portefeuille .«onder meer in de zakken van deze moderne struikroovers te zien verdwij nen of dat deze heeren nog wat zenuwachtig met hun revolver omgaan, het is een feit dat de rubriek „Roofmoorden” in de Pa nische bladen bedenkelijke afmetingen be gint aan te nemen. En dan nog al die geval len, waarvan men nooit iets verneemt. Want In Parijs zyn heel wat alleenlevende vreemdelingen, wier verdwijning maar heel weinig opzien baart. Veel later wordt dan een in staat van ontbinding ver- keerend iyk gevonden, waarvan de identiteit moeilyk of in 't gëheel niet vast te stellen is. En daar ér dan gewoonlyk geen bloed verwanten of belanghebbenden op komen dagen, fchrijft men den dood aan een on geval toe. waarmede de zaak afgehandeld is ook.... Trouwens, de politie staat hier voor een uiterst moeilijke taak; het Parijsche grondgebied is ontzettend uitgestrekt en het aantal agenten natuuriyk maar beperkt. Hy, die de bosschen en de landelyke omge ving van de stad wil bewonderen, doet dan ock het beste zich by een gezelschap aan te sluiten. Is men echter alleen, dan biyve men vooral 's avonds In de drukke straten, want de bandieten zijn als de wolven, 's win ters, als de buit in de bosschen schraal wordt.' dan schuwen ze zelfs de buitenwU- ken der steden pletOngelukkig echter hy. wiens berjfljl.-. -- J i alle uren uanKij^Kag bosschen en bdftefWUten hier de taxi-chanffebrs het algeme- .1 zyn de Panische chauffeurs flinke, stekerels, die voor geen klein geruchtje vervaard zyn, maar doe maar eens wat tegen een met een revolver gewapenden autodief, vooral als hy van de moderne truc gebruik maakt, d.w.z. den chauffeur op draagt. hem naar de een of andere voorstad te ryden. De geen kwaad vermoedende chauffeur zet zich in zyn schik met het voordeellge vrachtje ^achter het stuur voort snelt de wagen, de drukke straten door, de buitenwykendaarna het 0psch of de landwegen. Daar slaat de bandiet zijn slag. Onder het een of andere voorwendsel een afgewaaide hoed of iets dergelijks verzoekt hy den chauffeur even stil te wil len houden. En dan, als de wagen staat, een» schot in den rugde doode bestuurder wordt in het kreupelhout langs den weg verborgen, het nummer van den auto ver anderd en voort gaat het weerHet schynt nogal winstgevend, dat bedrijf en het gevaar dat er voor den bandiet aan verbon-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2