I 1G N VRIESIA LEVERTRAAN EMULSIE HET WIT-GELE KRUIS TE GROOTE OPRUIMIN „VRIESIA” v.h. JAN,DE VRIES De g 930, te et ge- Ver- I TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 20 OCTOBER 1930 ALKMAAR Geen 'verzekering. doch Katholieke charitas Dranksmokkelarij in New-York ■aan Hevige aardbeving in Chili irichte MA AR I De strijd in Brazilië em. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Niet naar Nederland Het auto-ongeluk te Amsterdam PROVINCIAAL NIEUWS I N De snelheid der electrische treinen ELCK WAT WILS Gunstige voorteek enen Groote verwoesting, verschillende dooden In Kunsthandel Fa. Gebr. v. d. MEER ZILVERSTRAAT HOEK OUDEGRACHT - TEL 781 T ZAND aar EGMOND-BINNEN it” Nieuwe telefoonseleiding Mr. Leesberg bedankt als wethouder en als raadslid URSEM a.s. ontwapening- conferentie NIBBIXWOUD BOVENKARSPEL HEEMSKERK De „Graf Zeppelin” De vliegende kikvorsch en de vliegende slang Aanrijding Personalia VRAAGT VOOR ZUIGELINGEN EN ZWAKKE KINDEREN Zeer aan te bevelen. Bevat veel ijzer-kalk en phosphorzure zouten Bij eiken soliden winkelier verkrijgbaar a f 1.20 per flacon Wegens verplaatsing van onze zaak naar LANGESTRAAT DE HANZE” staanrecht verdedigen tegen 'J hij aan te ARBEIDSBEURS ont- rzitter etaris. Eén doode •nen Ir. 18 18 Oct. telling eischen. Bij de stichting van het Wit-Gele Kruis” heeft Mgr. Hopmans, De r 2 cel, de kern der geheele organisatie zal in deze vacature worden examen I f heer jacht voegers. I losse- 3 dienst- Naar het „Deventer Dagblad'* telegrafisch uit Friedrichshafen verneemt, is de voorge nomen tocht van de „Graf Zeppelin’’ naar ons land voorloopig uitgesteld. Tusschen Amsterdam en Rotterdam 100 K.M. per nar io do R as. orden is tan- cent GEMEEN fELIIKE Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30, Telefoon 838. verzoi Bouw Voor rekening van den heer Ad. de Wit Cz.. aal een rentenierswonin gwovden gebouwd naast het perceel van den heer J. Eouwe aan den Boschweg alhier. 425 2.90 Wida chen, larles isch- slend voorkomend verschijnsel, grootsch en verheven bij de massa inkomt. Jacht Donderdag werd weer een groo te jul.tdag gehouden in de duinen ven den d. Vliet; 8 heeren namen aan de deel en schoten 871 konijnen, 107 fanzanten en 3 patrijzen. De bestuurder is door een commissie der Spoorwegen, welke deze zaak onderzoekt, gehoord. Deze commissie heeft vastgesteld, dat het ongeval aan een samenloop van om standigheden moest worden geweten. De Z-Eerw. heer Pastoor De toestand van nzen ZEerw heer Pastoor blijft steeds vooruitgaande. Daar het hier echter een ernstig geval van biindedarm-ontsteking be trof, aal ZErw. acker een vijftal weken in het ziekenhuis moeten verblijven. GYMNASIUM TE SNEEK Voor de benoeming tot rector aan het ge meentelijk gymnasium te Sneek wordt aan bevolen dr. C. M Buizer. conrector, alhier. In dienst gesteld is de interlocale telefoon- geleiding AlkmaarDen Helder. De Amcrikaansche delegatie ter voorberei dende ontwapeningsconferentie vertrekt he den naar Genève. Omtrent de haar verstrek te instructie is niets bekend gemaakt, doch het verluidt, dat de Amerikaansche regeering ditmaal energiek op positieve stappen in de richting eener verdere beperking der bewa peningen zai aandringen. Men verwacht dat president Hoover, zoo- dra de zich op het oogenblik in New York bevindende Japansche ratificatie-oorkonden van het Londensche Vlootverdrag in Londen zijn gedeponeerd en daarmede het verdrag van kracht geworden is, de overige naties zal uitnoodigen het door de zeemogendheden gegeven voorbeeld te volgen. Naar wjj vernemen, heeft de directie van de Neder!. Spoorwegen bepaald, dat de personentreinen op het baanvak Amster damRotterdam, samengesteld uit electrisch materiaal, al of niet gekoppeld met 4-assig personenmateriaal, dat met een snelheid van 100 K.M in het uur mag warden vervoerd, mogen rijden met een maximumsnelheid van 100 K.M. per uur Tot dusver bedroeg de hoogst toegelaten snelheid van deze treinen 95 K.M. per uur. ONBEWAAKTE OVERWEG De aanrijding op de baan AlkmaarDen Helder, op 15 Ang. JJ. De heer C. Thomassen heeft aan Ged. Staten verzocht aan de Prov. Staten te wil len mededeelen hoe zich de aanrijding van een auto van de P.E.N. op een onbewaakten overweg van de spoorlijn AlkmaarDen Hel der heeft toegedragen. Ged. Staten deelen mede, dat op 15 Augus tus een automobiel bij het P.E.N. voor den dienst in gebruik, op een onbewaakten over weg van de spoorlijn Alkmaar—Den Helder door een sneltrein is gegrepen, omdat de motor op een tijdstip dat deze zich op dien overweg bevond, afsloeg en ondanks her haalde pogingen niet meer in werking was te krijgen. Pogingen van den bestuurder om den automobiel tijdig van de spoorbaan af te duwen en van den machinist om den trein tudig tot stilstand te brengen, faalden. Nader wordt ons uit Amsterdam gemeld: Vannacht tegen 3 uur reed op den Achter burgwal by de Molensteeg een auto met eenige personen. Hjj kwam uit de richting van de Hoogstraat. Plotseling zwenkte dfewa- gen en reed over een zolderschuit de gracht in. Van de Inzittenden werden door toe- loopende burgers twee personen uit den wagen gehaald. Zij werden naar het Binnen gasthuis gebracht, benevens een man. die zich bij de redding aan het been had ge wond. Inmiddels kwam de brandweer met den kleinen reddingswagen en een motorspuit op de plaats des cnheils. De brandweer had spoedig den derden in zittende. den chauffeur, op den wal. De le vensgeesten konden niet worden opgewekt. De stadsreiniging heesch den auto op den wal. De namen van den verdronken chauffeur en de beide geredden zijn nog niet bekend. Wel staat vast, dat de wagen niet van bul ten is. VI Verknoping De boerderij met huismans- woning van den heer G. Koelemey te Ursem is bij openbare verkooping verkocht. Huis met land groot 4.50 HA. aan de Ned. Herv. kerk voor f 18.202; een perceel grasland 1.34.80 aan S Koelemey voor f 4282; een per ceel groot 2.50 H A aan J. Koelemey voor f 7844 en een perceel aan J. Schaap Dra. groot 2 18.50 H.A. voor f 7455 De totale op brengst is f 37.783. Uit Santiago wordt gemeld, dat langs de geheele Chileensche kust een sterke aardbe ving is waargenomen. Verscheidene huizen zjjn ingestort en groote schade werd aange richt. terwijl 3 dooden en in totaal meer dan 200 gewonden te betreuren zijn. Het ergst is het plaatsje Laülai er toe. Het postkantoor werd er geheel vernield en geen enkei huis bleef onbeschadigd. De straten zijn onbegaanbaar door het puin Ook te Cailao stortten de meeste hul zen in. Het spoorwegverkeer tusschen San tiago en Va'paraiso is verbroken. Omtrent de gevolgen van de aardbeving ten zuiden van Conception zijn nog geen bijzonderheden bekend. Maatregelen zijn ge troffen om de gewonden te verzorgen. 6 metse- 2 'immer- Op n gegeven oogenblik vult de kikvorsen zijn longen zoo vol mogelijk met lucht en waagt den sprang Dan trekt hij de pooten op zij zoo dicht mogelijk tegen het lichaam zoodat de breetfe draagvlakken der zwem vliezen één vlakte met het lichaam vormen Zoo vliegt hij met lange, krachtige slagen heen en weet zijn ademhaling op de juiste manier te regelen. De indruk is zoo sierlijk, dat men zich met verbazing afvraagt. hoe zoon plompe kikvorsen tot zulke bewegin gen in staat kan zijn. Het is absoluut geen gewone glijvlucht. waardoor de kikvorsen langzamerhand naar den grond daalt, neen, dat behoort reeds tot de hoogere school der vliegtechniek. Het gaat op en neer voor waarts. achterwaarts, met welbewuste bewe gingen. en zoo noodig bedient zich deze be kwame a-.-1ateur v»n den eenen achterpoot als roer. Een krachtlgee stoot, 'n lichte draaiing en de klkvorsch vliegt door de lucht waar heen hij wtl' In zijn rijk daarboven leeft bok nog een bladgroene boomslang Wie weet, of haar voorouders den klkvorsch niet gedwongen hebben om te leeren vliegen Want de boomslang heef’ nu eenmaal een buitengewoon zwak voor een kikvorsch- bo'tfe Zij leeft er haast uitsluitend van. Maar is het ook niet mogeliik, dat de nlompe klkvorsch de elegante slang heeft leeren vliegen Hoe het ook zij. wij hebben niet alleen een vliegenden klkvorsch. maar ook een vliegende slang on Borneo Met een stouten sprong beweegt zij zich door de vrije lucht van boom tot boom als een pijl uit een boog. Zij soant dê ribben zijwaarts maakt de buikzijde hol. stoot zich krachtig af en landt d<m boven oo het bladerdek van den -volgenden stam Men kan gerust haar kop aanraken. want ondanks haar vergiftigde groene huid ts zij dan het onschuldigste we zen der aarde. Wjj sluiten ons nu reeds bij deze laatste dankwoorden van harte aan en hopen te gelegener tijd dat uitvoeriger te mogen doen. Als opvolger op de lijst van dit district komen achtereenvolgens voor de heenen P J. van Kessel en D. van Dijk. Voor de bestrijding van de gevreesde volksziekte, de T.B;C. wordt reeds gedaan, wat mogelijk is: men heeft eigen lighallen Tiegrammen uit Sao Paolo maken melding van een heftigen strijd tusschen de BraziU- aansche regeeringstroepen en de opstande lingen in de nabijheid van het belangrijke spoorwegknooppunt Harari. O». werd een mumtie-depot der opstan delingen door vliegtuigen der regeeringstroe- pen gebombardeerd De regeering heeft den, eisch der opstandelingen zich over te geven en af te treden. afgewezen. De regeering heeft verklaard, geen onderhandellngen te zullen openen, welke zouden kunnen leiden tot een verdeel Ing van het land. De regee ring heeft 15 handelsschepen laten om bouwen In hulbkruisers om de door de op standelingen bezette havens te blokkeeren. Gisterochtend vroeg troffen de drankwet- agenten op zee een schip aan dat alcoholi sche dranken ter waarde van 15.000 pond sterling aan boord had. Twee vrachtauto's werden in beslag genomen en 10 mannen werden gearresteerd Gedurende den nacht hebben zeven andere raids in New-York plaatsgehad. Banne De heer J Visand. voorzitter, de beer J. Schoenmaker. Hoofdingeland en de heer D. Bijl, secretaris, zullen dit Jaar perio diek moeten aftreden. ii grondwerkers 4 keilner 1 kistenmaker 3 loopknecht 2 machinisten V bewerkers. 1 metaalsiijper 4 1 metselaar. 3 opperlieden teekenaar 3 pakhuisknechts 1 pianostemmer. 1 reiziger Rioleerint Naar ;wy vernemen heeft het Gemeentebestuur thans een aanvang ge* maakt met bet verbeteren van den water afvoer ter hoogte- van het perceel van It. Bakker. Tijdens den hevigen regen van de vorige weken kon men op sommige plaatsen niet loopen van de groote hoeveelheid water, welke rich op sommige plaatsen op den weg had verzameld. Voor de bewoners in die buurt een wel kome verbetering! Personalia Naar wij vernemen is onze plaatsgenoot de heer M Deen Ja benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. school te Wervershoof Verpachting grasgewas Het grasgewas langs den Zuid-Madeweg zal voor 4 jaren verpacht worden. Gezegelde insahrijvingsbiljetten met op gaaf van 2 bbfgen moeten voor of op 5 No vember a.s. voormiddags 11 uur ten Raad- huize ingeleverd worden. ONTVLUCHT EN WEER GEPAKT Uit het krankzinnigengesticht te Heiloo zijn Vrijdacavond om 7 uur ontvlucht de 42- jarige A N. G. en de 56-jarige P J. H. Zij waren in gestichtskleeding en zijn om 10 uur in Llmmen door de gemeentepolitie, aldaar, gearresteerd en weer naar Heiloo overgebracht. Personalia Tot hoofd der openbare school te Ursem is door den Raad benoemd met ingang van 1 December »J de heer M. Kriek te Eenigenburg. Vrijdagmiddag om kwart na vier is op de Kanaalkadc voor het pakhuis van de firma Wild een lantaarnpaal aangereden door een achteruitrijdenden auto, bestuurd door L. L. uit Venhuizen. We schreven het reeds eerder, er breekt tot nu toe een schakel in den keten van Katholieke organisaties, die heel ons maatschappelijk leven omspant. Wij heb ben eig^n stands- en vakorganisaties, op- leidingsmrichtingen voor de jeugd, van bewaarschool tot Universiteit; wij zorgen voor beoefening van sport en kunst in eigen kring; onze ziekenhuizenworden terecht ah model-inrichtingen geroemd. Een terrein echter lieten wij tot voor kor ten tijd aan neutrale zorg over: dat der ver zorging onzer zieken buiten de eigenlijke Ziekenhuizen. Behoeft hier betoogd, dat op dit gebied nog een arbeidsveld ligt voor onze eigen menschen Oh, wij hebben den grootst mogelijken eerbied voor het werk dat door de neutrale organisaties in dezen verricht wordt. De menschlievende arbeid van wijk-zusters en kraamverpleegsters bijv, is boven onzen lof Te Rotterdam slaagde voor het Hoofdonderwijzeres bewaarschool acte B. Mej. M. Kreyermaat, alhier. aangeschaft Eén terrein, dat der huisverzorging, zal het „Wit-Gele Kruis?’ voor.oopig niet be treden uit apprecentie voor het werken der neutrale Kruisverzorgmg vereemging, die er nu reeds voor zorgt dat zooveel mogelijk katholieke hulp in Kath. gezinnen komt Het spreekt vanzelf dat geschikt en ge schoold personeel voor dit alles niet vol doende te krijgen zal zijn, als niet de ver- eenig ng ook aandacht schenkt aan de op leiding Duf ook daaraan wordt gewerkt. Om te beginnen is er een moedercursus gesticht, waaraan momenteel 32 personen deelnemen Kraamverzorgsters en bakers worden opge leid. om binnenkort haar mooie maar moei lijke taak te gaan vervullen. In Haarlem is reeds een z.g. bakerbureau gevestigd, dat bemiddeling verleent bij het zoeken van een R.K. gediplomserde baker. Er zou echter hoewel het opgesomde waarlijk niet weinig is, nog veel meer kun nen geschieden. Er zijn b.v. reeds plannen voor een R.K vroedvrouw voor een zuige- lingenklinidk, voor een cursus: „Eerste hulp bij ongelukken.*' Het al of niet welslagen van dit alles is echter afhankelijk van dit eene onmisbare Ciement de toestand der geldmiddelen. Met een enkel woord hierover willen we deze korte beschouwing besluiten Het Wit-Gele Kruis verkeert helaas nog met in de gunstige positie dat het links en rechts van den boom der subsidie kan pluk ken. Om een voorbeeld te noemen zou hier niet alle aanleiding zijn voor een bijdrj) ge ui de gemeentekas? Naar ons bezt»n’’van de zaak zou dit zelfs voor de \tafid bezuining beteekenen Deze paradoxaal klinkende uit spraak eischt eemge toelichting Het gebeurt al te dikwijls dat zieken door den geneesheer naar een ziekenhuis worden gedirigeerd, alleen omdat de toestanden m het huis van de(n) patiënt en het gebrekan behoorlijke verzorging het ónmogelijk ma ken. dat de verpleging thuis geschiedt In heet veel gevallen mist daar waar zulke toestanden heerschen komt de stad voor de verpleginj^kosten te staan Ware een goed ingerichte wijk-verpleging aanwezig, of door het werk van de enquetrice betere woning toestanden geschapen dan wa< die dure opneming niet noodzakeliik geweest. Inderdaad een factor, dien wij jjen ge- meentebestuurderen ter overweging geven- Zoo zou het óók hoogst gewenscht zijn, dat de katholieke leden van het Alkmaarsch Afdeelings Ziekenfonds gelijk gesteld wer den met de „neutrale” leden in dier voege, dat zij recht kregen op een verpleegster van hun eigen katholieke vereemging En ware het ook nie’ een daad van een voudige rechtvaardigheid, wanneer de T B.C. commissie een evenredig deel der subsidie die zij alleen geniet, afstond aan het Wit- Gele Kruis voor z’n werken op dit gebied? BEDANKT ALS VOORZITTER Men deelt ons mede, dat mr. A. J. M. Leesberg. In verband met zijn reeds eerder gepubliceerd voornemen, om zich, hangende het bekende geschil, tijdeljjk uit de politie terug te trekken, bedankte heeft als voor zitter der R. K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht” Binnenkort voorrien. De afd. Alkmaar van de R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze”, vergaderde Vrijdagavond in t Gulden Vlies. Na opening op de gebruikelijke wijze, deelt de voorzitter, de heer J. Endel, mede, dat zich wederom eenige nieuwe leden hebben aangemeld. De heer Bos deelt mede, dat SKRochus ook nieuwe leden heeft gekregen. De secretaris leest hierna de notulen voor van de vorige vergadering, welke worden goedgekeurd en conform vastgesteld.J Aan de orde kwam hierna de behandeling van de Bondsbegrooting voor 1931. De ont vangsten worden geraamd op f 41.300 de uitgaven op f 41.300. met een onvoorzien van f 400. De heer Kuhne vraagt of de éöntributie aan den Ned. R. K. Middenstandsbond ad 75 Ct* per lid, niet veranderd kan worden in een vast bedrag. De voorzitter acht deze vraag het stellen wel waard en zegt overweging ervan toe. De afgevaardigde naar den Centralen Raad krijgt machtiging deze begroeting goed te keuren. Hierna wordt de agenda van den Centralen Raad, op 23 October te houden, behandeld. Inzake de te bepalen plaats, waar de vol gende Centrale vergadering gehouden zal worden, krijgt de afgevaardigde vnj mandaat, terwijl hij zijn stem zal uitbrengen voor de aftredende H. B.-leden. De heer Kuhne wil bij de rondvraag van den Centralen Raad ter sprake brengen, de kwestie van de vergoeding van reiS- en ver blijfkosten van den voorzitter naar den Cen tralen Raad. Spr. zag gaarne deze zaak nu eens uitgemaakt. De voorzitter zegt, dat een dergelijke vraag reeds schriftelijk aan het H. B. is gericht. De heer C. W. Keijsper geeft in overwe ging een vraag te stellen, daarin verzoekende te ageeren tegen het verstrekken van „Boekenbons National". Spr. vreest van deze boekenbonsuitgifte een nadeel voorden Middenstand. Straks volgen bóns voor schoenen, vermakelijkheidsbons enz. De voorzitter antwoordt ook hierop, dat een dergelijke vraag reeds schriftelijk tot het H. B. is gericht. Voorts deelt spr. mede, dat het bestuur van plan is, in samenwerking met den Bond van Boekhandelaren, een circulaire te publiceeren. De heer v. Keijsper geeft in overweging te ageeren in samenwerking met den Kon. Ned. Middenstandsbond te Alkmaar. De heer Feyer ziet er niet zoo’n gevaar in. Den heer C. W. Keysper gaat het om het principe. Wanneer het kwaad niet wordt tegengegaan, dan is het eind ervan zoek. De voorzitter sluit de discussie over dit onderwerp. N.a.v. het voorstel van den Centralen Raad inzake de aansluiting van de Vak-organisaties bij de Standsorgan^- satie, de* Hanze. ontstond eenige discussie. De heer Bos vreesde voor de vakorgani satie „St. Rochus" moeilijkheden van deze aansluiting. Na ampele bespreking werd besloten den afgevaardigde op te dragen de verze kering aan het H.B. te vragen, dat plaatse lijke aangelegenheden, b.v. in- en ver koop van melk door de plaatselijke af- deelingen (van St. Rochus) worden gere geld. Besloten werd den afgevaardigde mandaat te geven vóór het voorstel van het H.B. inzake aansluiting van de vakorganisatie aan de Standsorganisatie, te stemmen. Besloten werd te steunen her voorstel R’dam om het H.B. op te dragen stappen te doen bij de Ned. Spoorwegen om de personeels-coöperatie niet meer te steunen. Evenzoo werd besloten re steunen het voor stel R’dam om het H.B. op te dragen stap pen te doen op te heffen de onbillijke re geling waardoor slagerijen dubbel worden belast ingevolge de arbeidswet en de accijns wet. Uitvoerig werd gediscussieerd over het voorstel van de afd. Rotterdam inzake verbetering van de voorwaarden van acqui sitie voor verzekeringen. De heer Weijling wees provisie-verschil tusschen Vanzelfsprekend dat de Katholieke pers een dergehjke mooie, van zoo hooge adel brieven voorziene actie van harte gaarne steunt door zoo nu en dan een opwekkend woordje tot de lauwen, tot de achterblijvers te richten. Een gereede aanleiding om dit vandaag te doen, vonden we in de aange- kondigde groote ledenvergadering der AJk- maarsche afdeeling op Woensdagavond a.s. in het gebouw der St. Joscphgezellen ver- eeniging. AANGEHOUDEN Gisteren is. alhier, aangehouden zekere C. v. d. B., alhier, wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met kin deren. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd B. overgebracht naar het Huls van Bewaring, 11 Evenwel, ook voorloopig zonder deze gerechtvaardigde verlangens vervuld te zien, zal de Alkmaarsche afdeeling zi) het met minder breeden vleugelslag haar arbeid verrichten Mits alle katholieken hun moreelen plicht begrijpen om dit werk te steunen Het is geen verzekering, die men sluit, maar een zuiver charitatief werk Ieder den kend mensch begrijpt dat het niet mogelijk is voor een i twee gulden per aar dit enorme werk verr-cht te krijgen. Het is alleen mdgehjk als ook zij. di« God zij dank nooit van de voordeelen dezer vereemging be hoeven te profiteeren, in christelijke liefde voor den minder gelukkigen evennaaste de lasten helpen meedragen Laat men toch niet vragen: „Wat krijg ik voor mijn geid doch naar vermogen deze nieuwe vereen ging, die zich een der mooiste werken van lichamelijke barmhar tigheid ten doel stelt, steunen Maar laten ook zij, die geholpen worden eens door een extra offertje hun dankbaar heid betoonen. O, er zal nooit om gevraagd worden, maar zulk een bijdrage van een geholpen patiënt zal zeker dankbaar aan vaard worden. Moge dan ieder, die door sleur, vooringe nomenheid of wat dan ook. verzuimde zich als lid van het Wit-Gele Kruis op te geven, vóór de vergadering van aj. Woensdag nog, zich aanmeiden bij den penningmeester den heer D Woldendorp Schermerweg 54 of bit den Secretaris, notaris G. Verkade, Emmastraat 50 N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICAI.IKNHANDFI, TELEFOON 324 - ALKMAAR De dieren- en plantenwereld der groote Soenda-eilanden en speciaal van het groote Borneo bieden telkens weer nieuwe won deren en verrassingen. Erik Mjoberg vertelt daarover In zijn nieuw werk: „In de ‘wilder nis van het Oerwoud” het volgende: De Zweedsche Zoöloog heeft meer dan 8 jaar in deze tropische wildernis onder groote moeiten en gevaren zijn onderzoekingen voortgezet Daarbij heeft hü echter ook din gen gezien, 'die anders haast zeker door het oog van den Blanke niet gezien worden. Zoo b.v. de jacht van de vliegende slang op den vliegenden klkvorsch. Onder de on geveer duizend soorten kikvorschen. die de aarde bevolken is het deze ééne slechts ge lukt. zich in de lucht te verheffen en dapper boven de koppen van zijn collega's heen te vliegen. Het is de rhacophorus nigropalma- tus een kikvorsch met zwarte teenen. die op den Mrent Dulit. een met mos bedekten berg in Noord-Oost-Bomeo te vinden is. Krijgt hü lust om te gaan vliegen, of voelt hij zich ongerust door de nabijheid van een groene boomslang, die wat al te duidelijk laat merken, dat zij hem als ontbijt naar binnen wil werken, dan klautert de glib berige vlieger vlug zoo hoog mogelijk in de kroon van zijn boom, om daar veilig te kunnen vertrekken en den omtrek goed te kunnen overzien. De sterk verlengde teenen zijn tot de uiterste puntjes door zwemvlie zen. die hier eigenlijk beter „vlieghukT ge noemd kunnen worden, met elkander ver- booden. makën. Zij verbinden en verbedden, maar goeden raad om het ziekenver- blijf hygiënischer en aangenamer te maken. Wie wel eens de zucht van verlichting en dankbaarheid gehoord heeft, als de patiënt na Zusters bezoek weer gemakkelijk en frisch op het bed ligt, zal alleen reeds om dit werk den arbeid van het Wit-Gele Kruis zegenen. Er is echter méér. Ook is er reeds kraam hulp beschikbaar. We zullen hier niet ver der over uitwijden, maar dit is zeker, als ergens, dan zal op dit gebied eigen Katho lieke hulp door honderden gewaardeerd worden. op het groote de Hanze-ver- zekenngen en die van de burgerlijke maat schappijen. ook in andere opzichten komen de Hanze verzekeringen bij de andere ten achter. Besloten werd dit voorstel Rotterdam te steunen. Ook ging de vergadering mee met de motie-Haarlem inzake de halvedag-winkel- sluiting. Tot .afgevaardigde voor den Centralen Raad wordt benoemd de heer Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad wordt benoemd de heer P. van Kessel. De voorzitter gaat reeds ambtshalve naar den Centralen Raad. Ingekomen is een dankbetuiging van den heer Burger, secretaris van de afd. Alkmaar van den Kon. Ned. Middenstandsbond, voor de belangstelling bij diens zilveren huwelijks feest ondervonden. De vorzitter deelt mede dat opgericht is een vakorganisatie voor installatieurs in electrische bedrijven. Inzake de op te richten cursus voor winkel bedienden deed de voorzitter nog eenige mededeelingen waaruit bleek, dat de Hanze over uitstekende leeraren beschikt voor de verschillende vakken. Voor één vak is men er nog niet voor ge slaagd een leeraar te vinden; doch vermoed wordt, dat de cursus einde dezer maand kan aanvangen. Nadere publicatie hierover zullen volgen. Bij de rondvraag werd nog eenige discus sie gevoerd over de oprichting van vakaf- deelingen Algemeen achtte men daar thans de tijd rijp voor en besloten werd er even tueel toe over te gaan, ook al was het aantal leden zeer gering. Na een woord van dank volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. ^verheven. Maar toch zal ieder Katholiek moeten toegeven, dat het voor ziekeni voor aanstaande en jonge moeders vooral van zoo groot belang is, als zij hun ver langens en nooden, die zoo dikwijls meer op geestelijk, dan op physiek gebied liggen, kunnen toevertrouwen aan verpleegsters, die met hen gemeenschappelijke godsdienstige en moreele opvattingen huldigen. Maar wat zouden wij hier de principieele zijde van dit vraagstuk nog uiteen behoeven te zetten na de schitterende predicatie van Pastoor Micklmghoff en de emstig-ver- manende artikeltjes van den Hoog Eerw. Deken. Beter bepalen we ons tot het meer prac- tische gedeelte en vragen dan allereerst Wat wil het „Wit-Gele Kruis”? Het „Wit-Gele Kruis”, de R.K vereeni- ging voor Volksgezondheid en Zieken verpleging in Nederland, wil, ten bate van alle Katholieken werkzaam zijn tot het behoud en de verhooging der algeineene^ Volksgezondheid tot bevordering der ver pleging van zieken en zwakken tot bescher ming der lichamelijk bedreigden. Hierdoor wil het bevorderen het geestelijk Keil van den evennaaste en het godsdienstig-zedelijk be lang der gezinnen. Het wil hiertoe vooral gebruik maken van de medewerking van tn-godsdienstige, technisch goed-onderlegde hulpkrachten, die voor die taak in het bij zonder opleiding hebben genoten. De taak van het „Wit-Gele Kruis” ligt buiten het ziekenhuis. Waar de zieke of hulp-behoevende mensch onze zorgen vraagt, zal zeer vaak ook de omgeving, waarin de zieke leeft, het heele gezin dus, onze belang stelling eischen. Bij de stichting van het „Wit-Gele Kruis” heeft Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda, nog eens nadrukkelijk vastgelegd, volgens welke beginselen deze vereeniging moet werken Onze opzet is, aldus Z.D.H., eerst en vooral de godsdienstig-zedehjke belangen der aangesloten gezinnen te behartigen en bij de verpleging van het lichaam vooral het heil der ziel te bevorderen. Dit is het kenmerk, welke onze Katholieke vereeni ging moet onderscheiden van de neutrale, welke uitsluitend de aandacht wijdt aan de irging des lichaams. Maart van dit jaar publiceerden wij uit de model statuten een groot aantal middelen, waardoor het „Wit-Gele Kruis” dit doel tracht te bereiken. Het waren er niet minder dan een twintigtal en niet ten onrechte be toogden we dat slechts zeer geleidelijk en naar de mate der beschikbare middelen al deze doeleinden verwezenlijkt kunnen wor den. Alvorens na te gaan, wat de afdeeling Alkmaar reeds heeft bereikt, even in ’t kort een overzicht van de structuur der vereeni ging. De cel, de kern der geheele organisatie wordt gevormd door de plaatselijke of waar dit mogelijk is de dekenale afdeelingen. Deze zijn vereemgd in een diocesanen bond. Ter wille van administratieve regelingen met het Rijk, dat slechts provinciale orga nisaties erkent, zijn deze diocesane bonden nog waar noodig gesplitst in provinciale. Het zwaartepunt blijft echter liggen in den diocesanen bond. Om in de geheele actie eenheid en gelijk vormigheid te brengen zijn de diocesane bonden in een federatief nationaal verband samengebracht. Wat heeft nu de jeugdige Alkmaarsche afdeeling nog geen jaar is ze oud reeds We zullen het ineens maar zeggen: héél veel; gezien de weinige middelen en de vooroordeelen welke te overwinnen waren zelfs wonderbaar veel! Eerstens en vooral op het gebied derzie- kenverpieging aan huis. Er zijn Katholieke wijkverpleegsters, die dag en nacht de straten en buitenwijken der stad doorkrui sen om pijnen en smart zooal niet te lenigen dan toch te verzachten en dragelijk te Wij ontvingen heden het volgende com muniqué De R. K. Raadsfractie en het bestuur der R K. Kiesvereeniging „Vrijheid en te Alkmaar, hebben, Jaar mr. A. J. M Leesberg zijn zetel als wethouder en raadslid ter beschikking heeft gesteld, een onderhoud gehad met genoemden heer. ZU apprecieeren het ten zeerste, dat mr. Leesberg in het stadium, waarin het ge schil is komen te stu n door de publicatie, zjjn mandaat ter beschikking stelt. Aangezien het gepiimen tijd kan duren, vooraleer het aanhangige geschil ten einde is. xomt'het bovengenoemden besturen met wenscheljjk voor, een zetel in den Raad on benut te laten. Weshalve zij hebben gemeend, te handelen In het belang van de Katholieke Partij en in den geest van mr. Leesberg, die om deze reden zijn zetel beschikbaar stelde, die be schikbaarstelling te aanvaarden. Zjj koesteren de gegronde hoop, dat mr. Leesberg te zijner tijd in de politiek zal terugkeeren en nemen de gelegenheid te baat he—i hartelijk dank te zeggen voor hetgeen gedurende een lange reeks van Jaren zoo voor de Katholieke Party als voor de stad Alkmaar heeft gedaan. A -maar. 18 October. R. K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht”, (w. gD J. WOLDENDORP.. vice-voorritter H KOOPMEINERS secretaris. De R K. Raadsfractie, H. KLAVER, voorzitter. S J. A. KEESOM. waarnen.end secretaris. Geopend iederen werkdag van 9-12 uur voor werkgevers van 9-1 en van 2-5 uur Op Maandag- en Donderdagavond van 7-8 uur. Bemiddeling speciaal voor kantoor personeel iederen Donderdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden staan ngeschre- ben 1 bakker 2 banketbakkers. 1 betonwer ker. 1 boekbinder 4 chauffeurs 1 drukker. kantoorbedienden 1 loodgieters. 1 2 Inach. hout- meubelmakers, l, 1 opzichier- t politoerder t. 9 schilders. 7 sigarenmakers 2 stoffeerders. 3 stukadoors 18 timmerlieden, 1 smid, 2 voegers. 5 ijzerwerkers 1 wagenmaker 84 losse- en transportarbeiders 3 werksters boden Geplaatst 32 grondwerkers laars. 1 schilder 2 steenbikkers beden, 1 werkster. Alkmaar 17 October 1930. De directeur voornoemd Ed. v. d. Heuvel Het is een betreurenswaardig maar alge meen voorkomend verschijnsel, dat een idee, hoe mooi, hoe ook, er din pas goed r wanneer het door nooit rustende pro paganda tot in de harten is ingehamerd. Zoo is de leus: ieder R.K. kind op een R.K. school eerst werkelijkheid geworden na tientallen jaren van opoffering en strijd; zoo moet nog immer de R.K. pers z’n be- staanrecht verdedigen tegen een ge lukkig steeds kleiner wordende groep van „neutraliseerer.de” geloofsgenootenzoo kan het voorkomen dat een A.V.R.O.-leiding in haar strijd tegen de jeugdige „Sectarische" K.R.O. pronkt met katholieke namen op haar z.g. petitionnement. Is het dan wonder, dat een baby onder de Katholieke instellingen als het Wit-Gele Kruis niet aan dit lot ontkomt? Dat er nog te veel katholieken zijn, die uit een zekere sleur de neutrale vlag blijven volgen en niet zien die schitterende vaan van Katho lieke Charitas, door het Wit-Gele Kruis zoo fier omhoog geheven Het moest anders zijn. Het zal anders worden Daarvoor is borg de onverdroten ijver van het voorloopig be stuur der Alkmaarsche afdeeling, maar vooral het vurig en welsprekend woord, dat de adviseur, de ZeerEerw. Heer Pastoor Mick- linghoff van den kansel tot de geloovigen heeft gericht, of zooals in de St. Joseph- kerk a.s. Zondag zal spreken? Maar boven dit alles vinden we den besten waarborg voor het welslagen van 4eze mooie actie in den uitgesproken wensen van het geheele Nedcrlandsche Episcopaat, dat ieder Katholiek lid worde van het „Wit-Gele Kruis.” en weer naar Heiloo

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5