Gemengd oNjieuws d^innenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Ja MIE sure® I I c De nieuwe lersche zender De overval op Curacao Auto Restolen Een dienstbode verdwenen Hoor water Michael Czokor, de veedief WiiziRinR L. O.-Wet Faillissement Mr. Veenstra Doodelijke aanrijdlnR De doodende draad De sluis te Terneuzen FAILLISSEMENTEN Motor op een rijtuiR gereden Prinses Juliana I Het maai- en menggebod Branden r, FADIO-NIEUWS De Oostenrijksche radlo-experi- i menten Het geheimzinnig geval te St. Michielsgestel Het feest van Christus’ Koningschap en Katholiek Nederland Hoeveel kortegolf-amateurs in de ..States” Arbltrage-verdrag Nederland Frankrijk 0 geven te verwachten zijn. Gratie gevraagd roar kapitein Bonen Twee Jeugdige dieven aangehouden meter kunnen hooren. De Waal valt snel nader ingekomen adhaesiebetulgtngen. Samenstelling van de permanente dag Het kanaal lijdelijk afgesloten Een chauffeur aangehouden? I De motorrijder vrtj ernstig gewond Be* geschenk der Leidsche burgerij R Bet standpunt der kantoorbedienden G Korenmijten in de vlammen opgegaan R LJ I h' 816. 815. gingen ontstaan, hoorbaar worden gemaakt n.liiA. De bepaling van art. 193 sub 5 met één jaar verlengd Stremming verteer Zalt-Botnmel: Veerdienst hersteld. Loo grooten gegraveerden kristallen beker swart ebbenhouten voet. reeds in een deel van onze hebben gemeld, is op de Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinfornuties) eens zendamateurs Te ’s-Oravenhage Is de smidsknecht Fel- llnga, werkzaam bij gebrs. Van Dijk aldaar tijdens zijn werk in aanraking gekomen met den electrischen stroom en gedood. De ongelukkige was kort geleden gehuwd. 8 k b t verzoek O. H tl R Te Meeden zjjn, vermoedelük tengevolge van kwaadwilligheid, vier korenmijten van H. van der Veen afgebrand. Verzekering dekt de schade. In de week van 1318 October 1930 zijn in Nederland uitgesproken 70 faillissemen ten. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. H. Henzen v/h den Bosch. 16 Oct. Chr. J. Hogervorst, den Haag. 16 Oct. R. A Schutz, den Haag. 16 Oct. C. Rietveld, den Haag. Omtrent den nieuwen zender, die In Ier land gebouwd zal worden, vernemen wij, dat deze een energie zal krijgen van 60 K W. Het station zal echter van inrichtingen voor zien zijn zoodat de energie, indien het noo- dig mocht zijn. verdubbeld kan worden. Waarschijnlijk zal men den zender in het Zondagavond om half twaalf zijn by de boerderij van A. Brouwer nabij het station Scheemda zeven korenmijten afgebrand. De hperderU bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Jan vertelde de vrouw van den roever, dat een vlucht werd voorbereid en dat daarvoor het nachteiyk uur, met spanning werd verteld. „Jan", zei de vrouw smeekend, ,Jaat mij toch niet langer hier". ..Beste vrouw, je kunt op Jan vertrouwen", zei Jan Klaasen trotach en fier. Het meisje aangerand Nader wordt gemeld dat het meisje gis termiddag door de politie te Apeldom is ge vonden in de bosschen van het Leesten, tus- schen Apeldoorn en Hoenderloo. ZU verkeer de in een zoodanigen versuften toestand, dat haar nog geen verhoor kon worden afgeno men. Het is echter gebleken dat zij Is aange rand en daarna het bewustzijn heeft verlo ren. In dien toestand heeft zij den geheelen nacht in het bosch gelegen, tot *U gister middag werd gevonden. Uit enkele mededeellngen bleek, dat het slachtoffer haar aanrander van aanzien kent, echter niet bij name. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de dienstbode Zondag tegen twee uur naar Beekbergen is gegaan om aldaar bij kennissen een bezoek af te leggen. Deze kennissen brachten haar •s avonds tegen half tien terug tot bij Apel doorn, waar men afscheid nam. Even later werd zjj nog gezien door eenige andere be kenden. Een onopgelost raadsel Is nog, hoe het mogelijk is. dat het meisje acht kilometer van deze plek verwijderd is gevonden. Gisteravond tusschen 5 en 6 uur stak de 61-Jarige koopman N. Versluis te Papen- drecht woonachtig, plotseling den weg over, vlak voor een uit de richting SHedrecht komenden luxe-auto. bestuurd door den heer L. W. A. M. van O. uit Den Haag De be. stuurder poogde nog een aanrijding te voor komen, maar mocht hierin niet slagen. V. werd door den auto gegrepen en tegen den grond geslagen Hij bekwam een schedelbreuk en werd onmiddellijk naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, alwaar hij gisterenavond om 8 uur is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader. Ingediend is een wetsontwerp betreffende wijziging van art. 193, vijfde lid der Lager- enderwtjswet 1920. Met het oog op de mogelijkheid, dat de Staatscommissie voor de herziening van de Lager-onderwjjswet 1920, wier rapport, naar de minister vertrouwt. thans weldra kan worden tegemoet gezien, zal voorstellen een combinatie van een school voor gewoon lager onderwijs en een school voor uitge breid lager onderwijs onder één hoofd, mits deze schoeln te zamen niet meer dan 500 leerlingen tellen, te bestendigen, verdient het z. 1. aanbeveling, dat niet Inmiddels een wijziging intrede in den bestaanden rechts toestand te dezer zake. In het wetsontwerp wordt daarom voorgesteld, den werkingsduur van art. 193. vijfde lid. der L. O.-wet 1920 opnieuw met één jaar te verlengen. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren het faillissement uitgesproken van den geschor sten Haagschen advocaat en procureur mr. H. Veenstra, die zooals men zich herinneren zal eenige weken geleden is gearresteerd wegens verduistering van een belangrijk be. drag ten nadeele van zijn cliënten. Zondagavond te ongeveer half elf uur reed op den rijksweg RaalteAlmelo, ter hoogte van de Bagatelle de motorrijder J. H. 8. uit Nijverdal, met zijn motorrijwiel op een voor hem uitrijdenden boerenwagen (brik). 3. vloog van zijn motorrijwiel en sloeg tegen den wagen. Ernstig aan gezicht en handen be zeerd. werd hij door den Inmiddels geroepen dokter van D. uit Raalte verbonden. Na ver bonden te zijn werd 8. per motorrijtuig naar zijn woning getransporteerd. De botsing was zóó hevig, dat de wagen omiiel. Met behulp van eenige voorbijgangers werd deze weer vereind gebracht. De inzittenden hadden geen letsel bekomen. Michaël Czokor was herder, een Hongaar- sche veeherder en wat ongeveer hetzelfde beteekent een handige veedief, die aan de groote veefokkers in de pusta reeds veel schade berokkend had. Maar, de kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt, zelfs in de Hongaarsche laagvlakte. Michaël Czokor had voor zijn dieverij 3 jaar moeten brommen. Nu verhuurde hij zich bij Kalman, den voornaamsten en rijksten veefokker in den omtrek als herder, beloofde nauwgezet en eerlijk te zijn en geen vee meer te stelen, noch van vreemden, noch van zijn heer. Op een keer, toen hij op een bank zijn pijp zat te rooken, verscheen de jonge slager Halasz uit de nabijzijnde stad om een vet kalf van den ouden Kalman te koopen. Halasz kende natuurlijk den vroegeren vee dief en terwijl Michaël Czokor daar zoo arge loos zijn oude lichaam in de zon zat te warmen zei Halasz overmoedig „Zoo, zoo, jij bent dus die Michaël Czokor Ben je weer uit de doos 7 En heb je je bij Maurus Kalman ver huurd? Je wilt dus een brave kerel worden? Ja, ja, ik geloof dat de oude wolf zich de tanden stomp heeft gebeten, maar zoo is het beter, nu hoedt hij het vee, dat hij vroeger gestolen zou hebben I” En na deze spottende toespraak lachte Halasz luid. Michaël zei niets. Onmiddellijk ging hij naar den ouden Kalman. „Mijnheer,‘u hebt zeker wel gehoord wat de slager tegen mij zeide, hoe hij mij bespotte Het water In de rivier de Waal voer Nij megen Is snel vallende. Sinds Zaterdag 60 c.M. De Waalkade is voor een groot deel weer drooggekomen en de veerpont legt weer aan den gewonen steiger aan. Keulen meldde eergisteren 58 c M. en gis teren 45 c.M. val, zoodat de hoogwater- periode nagenoeg als geëindigd kan worden beschouwd. Reeds geruimen tijd worden door de RA- VAG nu en dan zeer niteressante proefne mingen uitgezonden. Men beeft b.v. plan ten kunnen hooren groeien, terwijl ook reeds eenige malen de hartslag van menschen en dieren, het ontstaan van klanken en etec- en belachelijk gemaakt heeft. Ik zal hem I bewijzen, dat ik nog altijd de oude, grimmige wolf met de scherpe tanden ben. Wilt u mij verlof geven hem het kalf, dat hij zooeven gekocht heeft, weer af te nemen 7 Af te nemen, zonder dat hij het bemerkt 7” Daarop lachte de oude Kalman en be loofde hem een mark als hij dit klaar speelde. „Wilt u mij dan uw nieuwe pantoffels I leenen, u zult ze onbeschadigd terug ont vangen.” Dadelijk haalde Kalman een paar buitenr I gewoon mooie pantoffels van rood saffiaan lieer, versierd met Turksch goudborduursel, I te voorschijn. Michaël stak ze in zijn zak en I rende den slager achterna. De jonge slager I kwam met het kalf slechts langzaam vooruit I en de sluwe Michaël had hem dan ook spoc- I dig ingehaald. Door een weg dwars door hel I bosch te nemen was hij hem zelfs een kwartief I voor. Nu legde Michaël een van de roode pan- I toffels op den weg, verschool zich achter de I struiken en wachtte af. Niet lang daarna ver- I scheen Halasz met het kalf en zag natuurlijk I de mooie roode pantoffel liggen. .Allemachtig 1 Wie die verloren heeft zal wel vreeselijk veel spijt hebben,” zei de slager, ,,’t Is jammer dat het er maar één is, I anders zou ik ze meenemen. Maar wat heb ik I aan één pantoffel 1” Terwijl hij wat bij zichzelf bromde, ging hij verder. Nauwelijks was hij uit het gezicht verdwenen, of Michaël kwam uit zijn schuil plaats, raapte vlug de pantoffel op en holde langs verborgen paadjes den niets vermoeden den Halasz weer vooruit, legde de tweede pantoffel op den weg en verborg zich. Kort daarna kwam Halasz weer met zijn kalfje den weg op. Hij zette groote oogen op, toen hij de roode pantoffel zag. „Heb ik van m’n leven, daar ligt weer zoo’n ding En nog wel precies een zelfde, ook zoo'n prachtstuk. Wat 'n ezel was ik om die andere niet mee te nemen. Misschien ligt ze er nog Vlug bond hij het kalf aan een boom vast en rende terug om de andere pantoffel te halen. Hier had Michaël Czokor op gewacht. Nauwelijks was Halasz verdwenen of de oude veedief kwam te voorschijn en nam haastig de pantoffel weer weg. Daarna maakte hij het touw los en nam het kalf mee het bosch in et» verdween. Intusschen was de slager al zoover terug- geloopen tot waar naar zijn meemng de pantoffel moest liggen. Hoe hij ook rond keek. de pantoffel was er niet meer. Tenslotte meende hij zich in de plaats vergist te hebben en ging nog een eind terug. Maar de weg was verlaten en van de mooie pantoffel was mets meer te bespeuren. Halasz uitte een verwensching en rende den weg weer af om het kalf te halen. Vol ontzetting bleef hij staan, toen hij ook zijn kalf niet meer zag. En de tweede pantoffel was eveneens weg Hij moest noodzakelijk een vet kalf hebben. Dus bleef hem niets anders over, dan den langen weg terug te loopen en bij Maurus Kalman een ander kalf te koopen. Intusschen was Michaël met het kalfje langs verborgen paden weer thuis gekomen. Zijn heer schudde van *t lachen, toen de oude veedief hem zijn avontuur vertelde en de nieuwe pantoffels terug bracht. „Dadelijk zal Halaz weer komen om een ander kalf te koopen. fcoo lang hij hier is moet u dit verborgen houden, want hij zal het herkennen,” zei Michaël. Toen ging de oude vos weer op de bank in het zonnetje zitten en stak z’n pijpje aan. Na een uurtje kwam de jonge slager terug, en raasde en tierde, terwijl hij zijn ongeluk vertelde. En als hij niet met eigen oogen Michaël op de bank had zien zitten, dan zou hij gezworen hebben dat niemand anders dan hij hem dat geleverd had. Want zoo’n brutalen kon alleen die oude schurk van een veedief uithalen. In ieder geval, hij moést een kalf hebben en Maurus Kalman zou hem er wel weer «en ander verkoopen. Dat deed de veefokker natuurlijk met plezier, en met een nieuw kalfje aan een touw, ging de slager boos heen. Nauwelijks was hij weg of Michaël ging naar zijn heer en vroeg met een sluw lachje „Heer, zal ik hem ook dit tweede kalf afnemen Wie wel eens een HJst van Nederland- sche zendamateurs heeft gezien, zaj het najaar van 1931 op een golflengte van 413 zeker interesseeren, dat in de Vereenlgde In Dultschland stelt men ook zeer veel be lang In deze proefnemingen, zoodat binnen kort meerdere uitzendingen, die door Dult- sche zenders opnieuw zullen worden doorge- In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Leeuwarden van een vrije parkeer plaats een personenauto, toebehoorende aan een kaashandelaar te Stiens. gestolen. Giste ren is de wagen in een sloot bij Visvliet ge vonden. Te Groningen zijn de twee jeugdige dieven opgespoord. De roevers waren dien avond zeer vrooiyk en zy dronken véél en lang, al luider en luider werd hun schreeuwen ea al woester hun gevang. .Drinkt maar, drinkt maar roovers", riep Jan Klaasen. „want je drinkt je zoo in t slaap. De slaapdrank zal wel spoedig werken", zei Jan tot zijn vriend den aap o Nadat gisternacht de laatste schepen, die langs de groote westsluis het kanaal Gent- Terneuzen wenschten te verlaten, waren af ge schut, is deze sluis voorloopig voor het ver keer gesloten: voorbereidingen voor het plaatsen van den taatskuip, waarin de her. stellingswerken aan den huisvloer moeten worden verricht, worden getroffen, terwijl in het bultensluishoofd ter verlichting van den druk van het water van het kanaal op de deuren van het binnenhoofd een dam wordt geplaatst, waarvoor de Belgische dienst van bruggen en wegen in bruikleen het afdam- mlngsmateriaal van den stuw van Aude- naerde zond. Maurus Kalman zag hem eenigszins ver wonderd aan, dreigde zijn herder met den vinger en sprak „Je bent een duivelsche kerel, Michaël, ik denk dat Halasz nu wel zóó goed zal op passen, dat je het kalf niet in handen krijgt." De oude Michaël lachte eens en zei „niets is gemakkelijker dan dat, 't gaat zelfs nog eenvoudiger dan bij het eerste kalf. Ditmaal gebruik ik uw pantoffels niet maar....” en hierbij lachte de oude „die Halasz is zoo vreeselijk dom. Hoe denkt u er over 7” „Wat mij betreft kun je je gang wel gaan. Als het je gelukt krijg je twee mark extra. Dat zal me ’n mop worden 1” riep de vee fokker uit. Michaël maakte zich zoo vlug mogelijk uit de voeten, omdat hij het bosch door en door kende, gelukte het hem eenigen tijd vroeger dan Halasz de plaats te bereiken waar het kalf verdwenen was. Hij kroop achter de struiken en tuurde gespannen den weg op dien de slager af moest komen. Eindelijk verscheen hij, nog altijd in een slechte stemming. Hoe verwonderd keek hij op, toen hij uit het bosch het klagend geblaat van een kalf hoorde Zijn verloren kalfje l Hoe was dat mogelijk 1 Dus het had zich toch losgerukt, was het bosch ingegaan en zwierf er nu rond. En hoe klagend klonk zijn geroep I Dit kon Halasz met langer aanhooren hij moest het verdwaalde dier gaan zoeken. Moeilijk zou het wel niet zijn, want het geroep wees hem den weg. Ook z’n tweede kalf bond de slager aan den boom, nu met twee strikken, opdat het niet los zou raken. Toen ging hij het bosch in, op zoek naar het dier. Dit was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Wel ging hij steeds tn de richting van het klagend geluid, maar als hij meende er dicht bij te zijn, verstomde het opeens en klonk even later weer uit eén andere richting. Hij gaf het niet op, doorkruiste den geheelen omtrek, lette niet op de braamstruiken die zijn gezicht en handen tot bloedens toe openreten, maar drong steeds verder en verder het bosch in, achter bet blaten van het kalf aan, dat nu hier, dan daar, weerklonk. Een uur lang ging hij zoo door, toen plotseling het blaren op hield. Hij probeerde het geschreeuw op alle mogelijke manieren na te doen om het dier te lokken, maar hoorde geen geluid meer jdiepe stilte heerschte in het bosch. Tenslotte moest bij het wel opgevén, schold geweldig op dat ellendige kalf en probeerde uit het bosch te komen, wat niet zoo gemakke- lijk ging. Eindelijk gelukte het. Hij liep naar den boom toe waaraan hij z’n kalf gebonden had en.... Alle duivels 1 Ook dat waé weg I Nog wel met de beide strikken. De arme Halasz dacht nu in allen ernst aan tooverij en heksenkunsten. Met starren blik keek hij naar de geheimzinnige plaats, z’n haren rezen ten berge en het angstzweet parelde op z’n voorhoofd. Plotseling keerde hij zich om, en liep als een bezetene terug naar het erf van Kalman. Michaël Czokor was reeds lang vóór hem aangekomen met het tweede kalf bij zich. De oude Kalman schudde van 't lachen over de sluwheid waarmee de veehoeder den jongen slager bij den neus had genomen Want Michaël was het zelf geweest, die in het bosch zoo klagend geblaat had en zóó misleidend, dat zelfs een kenner zooals de slager daardoor bedrogen was. Eindelijk kwam ook Halasz geheel buiten adem op de hoeve aan. In 't bijzijn van den ouden Michaël vernam hij van den veefokker, hoe het met het eerste èn het tweede kalf gegaan was. De slager schaamde zich niet weinig dat hij door de sluwe streken van den ouden vee dief zoo beetgenomen was. En toen Michaël hem plagend aankeek en vroeg „Wel vriend je, geloof ie nu dat de oude wolf nog scherpe tanden heeft 7” antwoordde Halasz ronduit „Ja zeker,” maar voorzichtig liet hij er op volgen „Ik geloof dat er in de heele pusta buiten Michaël Czokor niemand is die zóó goed de kunst verstaat vee te.... behan delen.” Tenslotte gaf hij nog een paar liter wijn ten beste ter eere van de teruggevonden dieren. Maar den ouden Michaël liet hij voortaan ongemoeid. Zondag, 26 October zal in onze kerken van den fanaal klinken de majestueuze getuige nd uit bet Evangelie van dien dag: „OU zegt het: dat Ik Koning ben. Ik ben daartoe geboren en daartoe in de wereld ge komen, om te getuigen van de waarheid." BU vele Katholieken zal dan het hart tril len van vreugde en dankbaarheid, omdat ze door dien Glorie-Koning aller volkeren en alter eeuwen tot dienaren en zelfs vrienden werden verkozen. Kapitalisme en communisme, zelfzucht in allerlei vormen van hebzucht en genotzucht, vechten om de wereldheerschappij, het ko ningschap over de menschenharten. Voort durend aanschouwen we in het publieke le ven «n in het particuliere leven, boe ze terrein winnen, tot oovrée en ondergang trim velen. Temidden van dat -tumult deed de M. Kerk de aloude waarheid van Ctaletue’ Kouing- Zondagavond half elf gaf de vader van het Oude.Mannen en Vrouwenhuis van de Ned. Herv. Gem. te Apeldoorn aangifte bij tfe politie, dat een 27-Jarige dienstbode, welke by bovengenoemde inrichting in betrekking is, nog niet in haar dienst was teruggekeerd, hetgeen hem sterk bevreemdde, aangezien zii gewoonlijk reeds lang voor dien tjjd binnen was. Tegen half twee berichtte hf) de politie, dat genoemde dienstbode nog steeds niet was teruggekeerd, waarna door de politie een onderzoek werd Ingesteld. Gistermorgen vond de politie in de bos- Het Leesen, welke gelegen zijn Hoenderloo, Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat de permanente ver zoeningscommissie, bedoeld in het op 10 Maart 1928 te Genève tusschen Nederland en Frankrijk gesloten arbitrage- verzoe- ningsverdrag als volgt Is samengesteld: voor zitter Sir Austen Chamberlain, oud-minlster van buitenlandsche zaken van Groot- Brittannlë en lid van het Lagerhuis; leden dr. E. Benes, minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowaklje. de heer E. Villegas, oud-minlster van buitenlandsche zaken van Chili en ambassadeur van Chili te Londen, de heer H. Fromageot, rechter van Frankrijk in het Permanente Hof van Internationale Justitie en mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum. oud-gouverneur-gene- raal van Ned.-Indië en buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningi.i te Berlijn. De voorzitter en de twee eerstgenoemde F..en der commissie zijn aangewezen door de Nederlandsche en de Fransche regee- rtnger tn gemeenschappelijk overleg, de heer Fromageot is aangewezen door de Fransche regeering, terwijl mr. J. P. graaf van Limburg Stirum aangewezen is door de Nederlandsche Regeering. Uitgesproken 16 Oct. W. Koetsier Jr., tuinder, Pïjnacker Overgaauw E. 203. Rx. Jhr. Mr. Th. W. C. Cal koen. Cur. Mr. J. P. Chardon, Delft. 16 Oct. H. J. de Blaauw, behanger en stoZ feerder. Delft, Achterom 60 en Raam 10 R.c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. H. P- Bennewitz, Delft. e 16 Oct. C. Jansen, loodgieter, den Haag, Rijswijkscheweg 16a. R.c. Jhr. Mr. H. O. Feith. Cur. Mr. C. J. A. Hulsman, den Haag, Parkstraat 37a. •6 Oct. P. Matveld, kamerverhuurster, Scheveningen, Neptunusstraat 146. R.c. Mr. G. Scholten. Cur. Mr. J. v. Woerden, den Haag, Prins Willemstraat 23. 16 Oct. J. W. A F. de Raad, koopman, den Haag, Nieuwe Haven 186. R.c. Mr. A B. Bommezijn. Cur. Mr. H. J. van Neuhuijs, den Haag, Hugo de Grootstraat ia. 16 Oct. A Bauer, den Haag, Laan van Meerdervoort 773. R.c. Mr. F. J. A Hijink. Cur. Mr. W. H. Krijgsman, den Haag Molenstraat 17. 16 Oct. J. H. Schippers, Berg en Dal gem Groesbeek. R.c. Mr. H. J. Hütschler. Cur. Mr. I. M. Sormani, Nijmegen. 17 Oct. G. Bambacht, slager en koopman, Haaften. R.c. Mr. W. J. Hofdijk, Cur. Mr. J. van Nes, Tiel. 17 Oct. H. J. Legger, graanhandelaar, Gro ningen, Oosterhaven ZZ 3 A R.c. Mr. B. P. Enklaar. Cur. Mr. N. J. Polak, Groningen. 17 Oct. G. W. Hermans, koopman in comestibles, Breda, Nieuwe Haagdijk 27. R.c. Mr. F. Tilman. Cur. Jkvr. Mr. Dr. W. L. van Spengler, Breda. 17 Oct. A P. Huijbrechts, Tilburg, Aleart van Hameplein 11. R.C. Mr. F. Tilman. Cur. Mr. Th. van Eijl, Tilburg. 17 Oct. A H. Schoppink, reiziger, Sam- beek, Grootestraat 43. R.c. Jhr. Mr. P. v. Meeuwen. Cur. Mr. J. B. Hengst, den Bosch. 17 Oct. E. Schmaal, Eindhoven, Hendrik de Keizerlaan 9. R.C. Mr. Dr. C. Heyman. Cur. Mr. Dr. L. Janssens, Eindhoven. 17 Oct. B. v. Stratum, reiziger in oliën en vetten, Amsterdam, Dintelstraat 52 hs. R.c. Mr. C. W. Thöne. Cur. Mr. L. P. M. Loeff, Amsterdam, Keizersgracht 230. 17 Oct. J. F. Middelbusker Jr., Amster dam, Marnixkade 76 IIL R.c. Mr. C. W. Thöne. Cur. Mr. L. P. M. Loeff, Amster dam, Keizersgracht 230. Zooals wjj vorige oplaag griffie van het Hoog Militair Gerechtshof ingediend een gratieverzoek, waarin aan de Koningin gratie wordt verzocht voor kapi tein Borren die, zooals men weet, is ver oordeeld tot een dag gevangenisstraf we gens het feit, dat het aan hem te wijten is, dat eenige bezette plaats door den vijand overvallen is Eerste onderteekenaar van het is de oud-majoor-intendant-tltulair O. W. van der Vogel. Het ingediende gratieverzoek is ondertee- kend door ongeveer 25 personen. Het ligt voorts in de bedoeling het ver zoek nog te doen volgen door een Ijjat van Staten niet minder dan 17000 zendvergun ningen voor amateurs zijn uitgereikt. Gisteren hebben we melding gemaakt van het vinden van een lijk in een sloot ondertie gemeente 8t. Michielsgestel. Op last van den burgemeester van^Bt. Michielsgestel, is door de gemeentepolitie één onderzoek naar een en ander ingesteld, dat gevoerd wordt in samenwerking met de Kon. Marechaussee te Boxtel, de Bossche en Haar- sche recherche alsmede de gemeentepolitie van Vught. Uit t onderzoek ter plaatse blijkt dat er een .aanrijding schijnt te hebben plaats gehad; immers in de onmlddellljke nabijheid van de plaats waar t lijk is gevonden, werden op den rijweg eenige onderdeelen van ’n auto aangetroffen, zoomede een verbrijzelde glas ruit vermoedelljk een voorruit van een auto. Een nader onderzoek wees uit, dat de onderdeelen behoorden by een Chevrolet, auto, die In en garage te Vught thuis be hoort. terwijl tevens vast Is komen te staan, dat de bewuste auto op Woensdagavond in Gemande te geweest. De politie onderzoekt nu of v. Brdie van achteren te aangereden, tengevolge dier aan rijding in de sloot te gestooten of en dit vreeselijk vermoeden te niet van grond ont. bloot dat de bestuurder van den auto, den man met het rijwiel na de aanrijding in het water heeft geworpen, ten einde op dergelijke wijze het ongeval te verdonkeremanen. De sectie, die op het lijk te verricht, heeft uitgewezen, dat de man door verdrinking is overleden. De bestuurder van den bewusten auto bleek op reis te zijn, vandaar dat de Haagsche recherche In de zaak betrokken te. Reeds een vijftal personen te aan een ernstig verhoor onderworpen. Nader wordt vernomen, dat de Vugthsche garagehouder, die gisteren nog niet terugge keerd was, te ’s-Gravenhage door de techerche aldaar is aangehouden en ver. hoord. Het onderzoek van zijn auto heeft niets aan het licht kunnen brengen; een auto, welke zich nog in de garage bevond te mede onderzocht, doch evenmin bleek daarbij Iets positiefs. Echter is vast komen te staan, dat de chauffeur Woensdagavond te Gemonde met een auto Is geweest. In verband met het gevaar, dat door het maal- en menggebod niet alleen de meel- importeurs maar ook de kantoorbedienden, werkzaam op de meelimportkantoren worden bedreigd, heeft de Nationale Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius” met de op deze kantoren werkzame bedienden vergaderd. Na uitvoerige bespreking werd overeengekomen, dat .Mercurius” namens deze groep van belanghebbenden zich zal verzetten tegen de invoering van een maai en menggebod en den betrokken Minister aal verzoeken, de noodlijdende landbouwers op andere wijze te steunen. De beswaren tegen de Invoering zullen in een uitvoerige memorie aan den minister worden kenbaar gemaakt, terwijl afschrift dezer memorie aan de leden van de Tweede en Eerste Kamer zal warden gezonden. ACercurius" zal trachten, eveneens aan bet overleg met den Minister namens de groep van belanghebbende kantoorbedienden deel te nemen. De goedbezochte vergadering benoemde een commissie, welke In overleg met het be stuur deze memorie zal samenstellen aan de hand van de gevoerde discussies. schen van tusschen Apeldoorn en Hoenderloo, een damesrljwiel, benevens eenige kleedlngstuk- ken, welke na onderzoek bleken aan de dienstbode toe te behooren. Onmiddellijk werd de Justitie te Zutphen gewaarschuwd. Met behulp van politiehonden zoekt men thans de omgeving af. Het geschenk, dat het comité uit de Leidsche burgerij aan H. K. H. Prinses Juliana ter herinnering aan haar studie tijd te Lelden Zaterdag ten Paleize op Het oü aanbieden, zal bestaan uit een op schap en Koningsrecht plechtiger dan ooit uitbazuinen over de wereld, toen ze al hare kinderen opriep tot de Jaarlijksche viering van het „Feest van Christus’ Koningschap." Nu roepen we de Katholieken op. zich dien dag te tooien met het uniform wit-gele kruisje, dat In vele gemeenten door de pro pagandisten te koop zal worden aangeboden. t Kruis dragen heeft dan een drieledig doel: „Glorie geven aan Koning-Christus; het ware geluk, de Juiste oplossing van den socialen nood verkondigen; flnancieelen steun bezorgen aan een of ander plaatselijk cha ritatief, of sociaal werk." „Glorie geven aan Christus’ Koning." De welbewuste katholiek voelt den drang, op dat Koningsfeest openlijk hulde te bren- I gen aan Hem. Die voor ons heil zich open- I Ujk liet vernederen en martelen. Zooals de Jerusalemmers in een uur van I liefde Christus tnhaalden met palmen en I jubelzangen, zoo dienen wij Christus op zijn I feest in te halen in het openbare leven als rouvereln over al het geschapene. Een plicht van hulde en dankbaarheid. De palmtakken zijn thans vervangen door de kruisjes, wier gewemel van wit en geel zal zijn als de kleurentaal der reine liefde jegens Christus voor Wien in onze zielen moet klinken: „Hosanna, 9te' komt, in den Naam des Heeren.” t Kruisje dragen Is tevens: Prediken het ware geluk, de Juiste oplossing van den so cialen nood. Want ’t kruisje aanvaarden beteekent de leer van het kruis erkennen; aan de grond wet van Christus’ Koninkrijk onderworpen zijn: Christus’ grondwet: de wet der broe derliefde en zelfverloochening, der volkomen uitbanning van het egoïsme. De wereld schreeuwt baar vloek uit tegen elke poging tot socialen vrede. De Katholie ken zullen door de unlformkrutejes op Chris tus’ Koningsfeest zwijgend propageeren de Katholieke solidariteltsgedachte. Het derde doel! Mogelijk zullen er zijn, die, nog te schuchter om door het insigne openlijk voor Christus te getuigen, het tenminste toch koopen, omdat de baten ten roede komen aan een of ander plaatselijk liefdadig doel. Dat Is goed! Maar schooner zal het zijn als die schuwen wier blooheid toch een gebrek aan volbloelde liefde te door het voorbee'd van anderen over hun aarzeling heengeholpen. straks vrijuit het kruisje opeteken en heel den dag dragen hoofdzakelijk ter eere van God. Als de felle propagandisten van satanischen godsdienst- en broederhaat, die stelselmatig de geordende maatschappij ondergraven Zondag drommen van Katholieken zien ge tooid met het teeken van geloof, vrede en liefde, zal mogelijk hun overmoedig vertrou wen wat luwen Dan ontdekt de onchriste lijke wereld, dat Christus’ Rijk in ons lage land nog niet ten ondergaat, zijn troon, een maal gevestigd onder ons, niet te vermolmd. Maar klaarder dan ooit riet ze dien dag stralen Zijn Koningsglorie, die zij meende te kunnen vernielen. TOO8 POST. Presidente Diocesanen R K. Vrou wenbond, Bisdom Haarlem.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12