Spaart WALDESLUST Nutsspaarbank VRIESIA SCHEERMESJES Wereldspaardag KLOOSTER KIEBERT Laatste Nieuws Amsterdamsche Beurs .h. JAN DE VRIES ALKMAAR „VRIESIA” Cheque-koersen Vergadering van den Raad van Alkmaar TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DINSDAG 21 OCTOBER 1930 STADSNIEUWS Benoemd te Sneek PROVINCIAAL NIEUWS MEDEDEELINGEF! Benoemingen OFFICIEELE Schadepost LANDBOUW EN VEETEELT Aangereden Bijlagen tot den Raad Jannings te Amsterdam De loteri]-kwestle te Purmerend Senta Maria De vlucht van den heer Van Tyen De Zuiderzeesteunwet R. K. Vrouwenbond BINNENLANDSCH NIEUWS Overstroomingen in Spanje De film „Moederweelde” GEMENGD NIEUWS I Iets voor de dames! Maarschalk Weyler t Wit-Gele Kruis Klesvereeniglng „Vrijheid en Recht” V. i De verkiezingen in Noorwegen BIJ BE 31 OCTOBER Dr. Schacht over bet Herstel- vraagstuk 21 y, 341 287 283 61 324% 64 42 3V. 10 50 36% 1 M.KATEH GROOT SUCCESGROOT SUCCES Populaire Wals met Hollandschen tekst PRIJS SLECHTS 40 CENT Algemeene Muziek- en Instrumenthandel AFDEELINÜ OPTIEK Hoe Cor Ruys aan den dood ontsnapte Een walton uit den boottrein bij Schiedam ontspoord Vechtpartij Hinderwet NOORD-SCHARWOUDE WARMENHUIZEN De Lappo-be weging Het mijnongeluk bij Aken Tarwe :.A kans 4 (cable Eenigre stagnatie in hei verkeer daar lag (Gedeeltelijk gecorrigeerd) 147 en de 73»/, noemen De comité-Ir den veroordeeld 13»/, dag Te Weenen Mei 702 stemmen aangenomen Reeds 14 slachtoffers. Het oordeel van prof. Kots en prof. Dnynstee 381 dezen 198 vyn IH Prolongatie het gezelschap op de gevoelige plaat te Nederlaag voor de arbeiderspartij L De vertieatagen in Noorwegen A 191» 1918 1916 1917 157% 129 147% 75 116 102 75 52 38% 139% 17% Koers KU De overstroomingen van de rivier Fran- ooll hebben In de provincie Tarragona een gevaarlijke situatie geschapen. Reeds wer den 14 personen slachtoffers van bet wa ter. De lijken werden drijvende gevonden; bovendienwerden 30 personen ernstig ge wond. Prof. Duynstee heeft het oordeel van Prof. Kers onderschreven met de volgende woor den: „Ik kan mij geheel met bovenstaand oor deel vereenigen”. (w.g.) W. DUYNSTEE, CzsK Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic MUw St. Paul Kansas City South Erie Rallr 20 19% 62 138 17% 17’/, Vorige Koersen Vrijdag as. zal In „1 Gulden Vlies” optre den de wereldberoemde Pantomlme-danseres Santa Maria. Aan den vleugel kapelmeester Alfred Waneck. Wij ontleenen aan het programma: Ronmance Vor der Mater Dolorosa. Alle Weisen. Phantom lm Nebel. Indischer Zau- berer A 7. De N. V. Artsllkfabrleken te Breda, houdt gedurende 3 dagen, by de Fa. J. Spruijt, een demonstratie in het momenteel zoo gewilde handweven op een daarvoor bestemd han- «eefapparaat. Nu de handwerktijd aankomt, zal deze zeer Interessante demonstratie, die door "en dame wordt gehouden, wel zeer veel dames tot zich trekken Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer.” De heer Van Tyen is op zijn vlucht naar Nederlandsch.Indlë Maandagmorgen te 11.40 uur (plaatselijke tijd) uit Praag vertrokken en te 1434 uur (plaatselijke tijd) te Weenen geland. Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Eigend Kon. Ned. Stoomt Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. 373 24% H0% 86.20 te er. Suiker H. V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem DINSDAG 21 OCTOBER 1936 ALKMAAR MIENT2V 225 109»/, 62% 68»/, 284% f5~ - 116 TELEFOON 324 - ALKMAAR De rector M. Bulzer, alhier. Voor zoover de resultaten van de verkie zingen in Noorwegen thans zyn te overzien, zijn de verkiezingen op een nederlaag voor de Nocrsche Arbeiderspartij uitgeloopen. De- ze partij zal minstens zes zetels aan de bur gerlijke pa tij en verliezen. Dinsdagochtend was de stand ongeveer als volgt: Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah MaxweU Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen - Praag Weenen Warschau Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Roti Tapanoell Serbadjadi Sllau V. X. c. o. Allied Intercontln Rubber 3. 4. 103»/,. 103»/,, 102»»/,, 102% 98*/, 103»/,. 103*/,, 102“/,, 102% 98»/, 232 no% 65% 68 290 (Model GILLETTE) I Goed en goedkoop. Groote collectie Apparaten. Messen, Combinaties, Doosen. Kwasten, Riemen, Zeepen, Toilet-alnin N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL Nederland Nederland Nederl Nederl NJnd 1936 B Vanmorgen om half acht werd op de brug b(j de Zes Wielen de 21-jarige J. Langen- djjk uit Oude Niedorp. schlldersknecht bjj de fa. Met, aangereden door een van Alk maar komende Ford. De man raakte tus schen z'n motor en de Ford bekneld ne brak zijn been op twee plaatsen. Met de Ford werd hü naar het Stadsziekenhuis gebracht. gemeenteraad van Sneek heeft tot aan het gymnasium benoemd dr. C. conrector aan het gymnasium De bekende tooneelspeler Cor Ruys, die op het oogenbhk met zyn gezelschap 9.70 34.60 12.06% 2.48 59.15 48,15 12.95 25.60 66.40 66.65 66.40 7.30 34.90 3. Vaststelling huishoudelijk reglement. Bestuursverkiezing. Rondvraag. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-Mlj. 73»/, l’/i. 107 254% Staatsleeningen 5% 5% 4H 4H 4« 280% 275 59% 313»/, 38% Sneeuwstormen in de Ver. Staten In twaalf staten hebben hevige sneeuwstor men gewoed, vooral in het Oosten en het Noorden In New York is veel sneeuw geval len. Het is de koudste Octobennaand sinds menschen heugenis. Op sommige plaatsen is de thermometer gedaald tot 35 graden vorst. 35% 97»/, 74 50»/, 38% 59 28 2*»/ z 'ss Industrieën Marg Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkels Pat Nieuwe Philips De burgemeester heeft met Ingang van November 1930 benoemd tot adjunct-lnspec- teur van politie den heer A. Bakkum, thans klerk bi) de gemeentepolitie alhier, en ia diens plaats den heer P. Maarleveld te Hil versum. 319% 22% 336% H5% 13*/,. De overleden Maarschalk Weyler, Hertog van Rubis en Markies van TenerUfe, was 94 jaren oud en sedert 1910 kapitein-generaal van het Spaan che leger. Het bericht van zijn overlijden verbreidde zich met buitengewone snelheid. Sedert zijn terugkeer in Madrid, voor eenlge maanden bracht hij zijn dagen door in zjjn armstoel of op bed. Op grond van dit gemotiveerd oordeel der beide Nijmeegsche Hoogleeraren is t Hoofd bestuur van meenlng, dat tegen de vertoo ning van de film „Moederweelde" voor vol was enen, ook voor Katholieken, geen steek houdende bezwaren kunnen worden ingé bracht, en het Hoofdbestuur dringt er dan ‘ook bij de afdeelingen op aan om door hun ne volledige medewerking de exploitatie- commlssle krachtig te steunen. Het Hoofdbe stuur vertrouwt, dat de goede zaak, die de Bond dient, de bestrijding van het Neo-Mal- thuslanisme, daardeor in eigen kring en naar bulten ten zeerste zal worden bevor derd. Aanvragen te richten aan den Heer P. N. de Lange. Prinsengracht 753, Amsterdam C. Telefoon 37697. Getrouwd: Jan IJspeert en Augusta De- llgne. Geboren: Dirk Jan, zoon van Petrus Koop man en Margaretha van Frankenhuysen. Een der rijtuigen van den boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam ontspoor de heden by het station Schiedam. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Het res tauratierijtuig en de personenwagen werden uit den trein gekoppeld. De boottrein kwam met een vertraging van 58 minuten te Amsterdam aan. Ook de elec- trlsche treinen hadden vertraging. De trein, die 8 49 hier moest zijn, kwam 35 minuten te laat binnen ook de daarop volgende treinen hadden vertraging. Te omstreeks tien uur was het verkeer weer normaal. October ia te half negen to het St. Joeeph- gezellengebouw. Aan de orde komt oa. de verkiezing van een nieuwen voorzitter, wegens het bedanken als zoodanig van Mr. A. J. M. Leesberg. Op een banket, aangeboden door de Ameri- kaansche Farelgn Policy Association heeft de vroegere directeur van de Duitsche Rijksbank. Dr. Schacht, wederom een rede gehouden over het herstelvraagstuk. Evenzeer als Dr. Schacht zich kon voorstellen, dat een Duit sche regeering uit het feit, dat de andere lan den niet ontwapenen, op een dag de conse quentie zou trekken, evenzeer kon hij zich voorstellen, dat een regeering op een bepaald oogenbllk zou verklaren: „Wij kunnen de herstelbetalingen niet langer voortzetten. Er moest echter een uitweg bestaan zonder dat men tot nieuwen strijd over de herstel betalingen zou moeten komen. Wanneer bij voorbeeld de belanghebbende mogendheden, na vooraf contact met elkaar te hebben ge zocht, de bjj de goedkeuring van het Young- plan tngestelde Permanente Adviseerende Commissie bijeen zouden roepen, zou bijna zeker een oplossing gevonden kunnen worden zonder gebruik te maken van een moratorium. Van de zijde van Dutschland behoefde men geen revolutlonnaire gewelddaden te vreezen. evenmin als het in gevaar brengen van de Duitsche leeningen. Het succes van Hitler is een protest der massa binnene het raam van haar grondwetteiyke rechten. De natlonaal- socialisten hebben de wereld een waarschu- wingssein gegeven. De rede van Dr. Schacht vond, als overal, waar hij tot nog toe in de Vereenlgde Staten het woord voerde, grooten bijval. Wij wekken onze lezers, leden der Kies- vereenlglng „Vrijheid en Recht”, op, de buitengewone ledenvergadering te bezoeken, welk» gehouden wordt op Vrijdagavond 34 Burgemeester en Wethouders hebben met Ingang van 11 November 1930 benoemd tot bankwerker aan de gasfabriek M. A. de Weerd, alhier, thans als zoodanig in lossen dienst werkzaam. Burgemeester en Wethouders hebben, ie rekenen met ingang van 7 October 1930, benoemd tot plaatswerker aan de gasfabriek W. Zwart, alhier, thans als zoodanig In los sen dienst werkzaam. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau brengt ter algemeene kennis dat het besluit waarbij hij den heer C Venneker te Alkmaar heeft benoemd tot lid van den Gemeenteraad in plaats van den heer Mr. A. J. M. Leesberg, voor ieder ter gemeen- te-secretarie ter Inzage is nedergelegd. Alkmaar, 31 October 1930. De Voorzitter van het Centr. Stembureau, w KN DEI^AAR. Industr. Buitenland Anaconda Cert Flsk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Hedenmorgen te half 13 arriveerde de Duitsch filmartist Emil Jannings znet den Parijschen trein uit Den Haag aan het Cen- traal-Station te Amsterdam, waar hij twee gast voorstellingen zal geven. Op het perron was een vrij groot aantal personen ter begroeting aanwezig, o.a. ver schillende personen uit de ftlm-branche en de heer Merkelbach. directeur van den Am- sterdamsohen Stadsschouwburg. Nadat Jannings den trein nad verlaten, verrichtten de fotografen hun werk. Jannings en zijn echtgenoote hebben hun intrek genomen in het Carlton-hotel. Rechtspartij (burgerlijk) 79.335 stemmen, vorige verkiezingen 53 985. Boerenpartij 122.249 stemmen, vorige ver kiezingen 101.808. Venströpartli. (burg, links) 109.771 stem men, vorige verkiezingen 97.288. Arbeiderspartij 137.129 stemmen (vorige verkiezingen 118 950). Communi ten 5.256 stemmen (vorige ver kiezingen 10A24). De deelneming aan de verkiezing bedroeg tusschen 80 en 90 pet. In eenlge plattelands gemeenten bedroeg de deelneming zelfs 100 pet. Men beeft den Indruk, dat alle burgelijke partijen overal (temmen hebben gewonnen Het eindresultaat wordt eerst hedenmiddag verwacht. Verwacht wordt dat de Arbei derspartij niet meer dan 50 zetels zal krij gen. Zondagavond half tien bevonden zich eenlge Papendrechtsche werkloozen met en kele jongens uit Giethoorn in een café al daar. Tusschen de beide groepen ontstond een woordenwisseling waarop de werkloozen uit het café werden gezet. Plotseling werd een van deze werkloozen naar buiten gevolgd door twee van de Giethoomsche Jongens, van wie de een '-em onverhoeds een slag in het gezicht gaf en de ander hem met een mes vermoedelijk een scheermes eenlge vrij diepe sneden over het gelaat toebracht. Een zijner ooren werd nagenoeg afgesneden. Ver dacht van een en ander zijn aangehouden J. W. en B. v. d. Z. te Giethoorn, die onlangs eenlge maanden gevangenisstraf hebben ondergaan. Dat uit de natuurlijke sanctie der zede- wet een argument wordt gezocht tegen de overtreding daarvan, is ook geen reden om deze film af te keuren, en zeker niet prin cipieel af te keuren. Het Ksthollclsme. dat natuur en bovennatuur belde als uit God beschouwt, ziet ook in de natuurlijke sanctie welke uit de overtreding der natuurwet volgt, de uitdrukking van Gods H. WH evengoed als in de natuurwet zelf. Vandaar mag ook gerust het kwaad bestreden worden door te wijzen op de natuurlijke straf, welke leder" kwaad meebrengt. Wie zou durven beweren, dat een inleiding van een dokter over de schadelijke gevolgen van drankmlsbulk voor 1 menscheFjk orga nisme, of van een sociaal werker over de door drankmisbruik ontstane ellenden, niet in de R. K. Drankbestrijding mag thuis hoe ren? Zeker, wij hebben ook hoogere motie ven. maar de andere zijn ook goed en ook dcor God gewild. Noch de Zaligmaker, noch de Kerkvaders schromen natuurlijke motie ven aan te halen als opwekking tot deugd- handelingen. Denken wij maar aan de para bel van degenen die. aan een maaltijd ge- noodlgd. niet maar de eerste plaatsen moe ten Innemen, daar zU anders kans loopen door den gastheer te worden teruggezet, om dat hoogere personen genoodigd zijn. „Want die zich verheit, zal vernederd worden". Ik zie dan ook van Katholiek standpunt geen enkel bezwaar om deze film te gebrui ken als propagandamiddel tegen het Neo- Malthuslanlsme. Of ze voldoende propagandistische kracht heeft, of ze van artistiek standpunt uit waarde heeft of niet, dit valt my niet' te be oordelen, ofschoon ik toch wel erkennen wil, dat ik wel den indruk kreeg van propa gandistische kracht. Hiermede meen ik voldoende op uw vragen te hebben geantwoord. Met de meeste hoogachting (w.g.) Uw dnw. dn. in Christo J. B. KORS O. P. ledenvergadering op Woensdag 22 October 1930 des avonds om half negen in het ge bouw van de St. Josephgezellenvereenigiiig, aan hét Verdronkenoord. Agenda: Mededeellngen. Heden is op de gemeente-secretarte ter inzage geelgd een verzoek met bijlagen van: P de Boer te Alkmaar, om vergunning tot het uitbreiden van een stucadoorswerkplaats, door het plaatsen van een electro-motor van 3J< P-K tot het aandrijven van een kalkmolen, in het perceel Druivenlaan no. 1. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op Dinsdag 4 November sa., voormlddags te 11 uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingébracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake tngekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar 31 October 1930. Burgem. en We th. van Alkmaar, WENDEI AAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris.' DINSDAG 21 OCTOBER 1930 9.71% 34.63 12.06% 2.48% 59.20 48.20 13.22 26.60 66147% 66.67»% 66.47% 7-36% 35.05 Sport In een mooi gespeelden wedstrijd wisten Zondag de Voorwaarts-aspiranten hun tegenpartij Victoria A van Obdam met met een 5—0-nederlaag naar huis toe te zenden. Heden heeft de Kantonrechter van Pur merend uitspraken gedaan Inzake de vervol ging van de leden van het Winkelweek- comité wegens overtreding der Loterijwet. Geëischt was tegen ieder der leden 40. boete of 4 dagen hechtenis. Ieder der leden van het Winkelweekcomlte werd veroordeeld tot 10.boete of 1 hechtenis. Hedenmiddag te 1 uur werd een op den Huiswaarderdijk rijdend orgel door den vrachtauto van den heer Groot, pluimvee- handelaar, wonende te Helloo, aangereden Het orgel reed van den dijk en werd ge heel vernield. Bestuurder en het paard kregen geen let sel. Volgens onzen berichtgever bedraagt de schade pl_m. 800 en werd de aanrijding door den heer Groot veroorzaakt. R. K. S. „V. I. O. S.” Zondag speelde V. L O. 8. 1 tegen E. 8. V. 2 zijn compe titiewedstrijd voor het eerst thuis Het weer was echt voetbalweer, terwijl het triestige van den dag vervroolijkt werd door het muziekkorps „Solt Deo” Geen wonder, dat hef publiek talrijk was. De wedstrijd was een succes. De V. I. O. 8. -spelers deden goed hun best, zoodat een welverdiende overwinning behaald werd. Vooral de voorhoede was in goeden vorm. Rust brak aan met 31... Na de thee had E. 8. V. 2 geen meer en was V. I O. 8. merkbaar sterker. Het einde kwam dan ook met 6—1 voor V. L O. 8. Het Hoofdbestuur van den Nederl. Bond voor Groote Gezinnen heeft omtrent de film .Moederweelde” eenlge mededeellngen te doen. Tengevolge van de ongunstige beoorde lingen, die, na de eer: te vertooning van ge noemde film te Amsterdam, in ,X>e Tjjd" en „De Maasbode” zijn verschenen, heeft het Hoofdbestuur gemeend, dat het noodig was om een gezaghebbende uitspraak te verkrij gen eminent de moreele waarde en de ge schiktheid van deze film, vanuit Katholie ke beginselen beoordeeld. Het Hoofdbe tuur heeft zich daarom ge wend tot de Professoren Dr. J. B. Kors O.P. en Mr. W. Duynstee CaxJI., belden Hoog- leeraar aan de R.K Universltelt te Nijme gen. met het verzoek om bet Hoofdbestuur ter zake van advies te willen,dienen. Aan dit verzoek hebben beide Hoogleer aren met grocte welwillendheid voldaan. Het oordeel, dat van beide Hoogleeraren ontvangen werd, luidt als volgt: Op uw verzoek, mjj gedaan door bemidde ling van den Heer de Lange, heb ik Zon dagavond IJ. de vertooning van de Film „Moederweelde" bijgewoond. Ik moet U verklaren, dat het mij onbe grijpelijk is hoe iemand principieel beswaren heeft tegen deze film. Zeker, Ik had liever gesten, dat de mooie rol in deze film niet gegeven was aan een eerst onge huwde moeder, ofschoon ook hiervan bet onbehoorlijke èn in de afkeuring barer om- geving, én in het onnatuurlijke van haar hulpeloceen toestand eenlgszins wordt naar voren gebracht doch doordat ten slotte de nadruk valt op het geregelde huwelijks leven van deze vrouw, lijkt mij dit beswaar niet zoodanig, dat daarom deze film zou moeten worden afgekeurd, zelfs niet voor Mn KatiioUek publiek. Mjjnboww Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Niemand der Lappo-lleden heeft zich aan een bepaalde wetsovertreding schuldig ge maakt. De 400 Lappo-lleden hebben slechts hun naam geplaatst onder een schrijven aan de regeering, waarin wordt gezegd: Wij hebben al onze daden begaan met de gedachte, dat ons volk gewekt moest wo» den. opdat de werkloosheid en slapheid zal eindigen, waardoor ons lancj gedurende vele jaren den landverraders-communister heeft toegestaan, de maatschappelijke orde te verstoren. wy wenschen de regeering en den Rijks dag te wijzen, dat ernstige maatregelen noodzakeiyk zyn om verandering in den toestand te brengen, het communisme ui’, te roeien en het maatschappelijke leven redden van het landverraad, het verval de zwakheid, die ons leven bedreigen. Adres inzake exploitatie van de Korenbeurs De afdeellng Alkmaar en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuls- Restauranthouders en Slijters, beeft zich tot den Raad gewend met de mededeellng, dat zy vernomen heeft, dat het gemeente bestuur voornemens is de graanbeurs te exploiteeren als een lokaliteit met verlof voor verkoop van alcoholhoudenden. anderen dan sterken drank, of als zoodanig te gaan verpachten. Adressante verzoekt in verband daarmede aan de exploitatie een vorm te gven. die de belangen van het partlcliere bedryf zoo gering mogelyk benadeelt. Omtrent dit adres aanstonds dienende van bericht en raad, berichten B. en W„ dat in derdaad voor het gebouw van de Koren beurs, ten name der gemeente, een verlof is verleend voor den verkoop ter plaatse van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank, zulks met het oog op tentoonstel lingen. festiviteiten, e. d. welke eventueel in het gebouw mochten worden gehouden en waarvoor particulieren de beschikking over de Korenbeurs mochten verlangen. Ook het thans verleende verlof Is In de Korenbeurs gevestigd In verband met een, later Inge trokken aanvrage 'van den heer W Mooy cm daar een gezelschap te doen optreden Het is niet het voornemen een eigen ex ploitatie te bevorderen, hetgeen trouwens, evenals Indertijd met het Muzlekpark het geval was, zonder de medewerking van den Raad niet mogelyk zou zyn. B. en W. stellen den Raad voor hun Col lege te machtigen in dien zin aan adres sante te berichten. Het aantal gewonden kon hedenmiddag te 12 uur nog niet by benadering worden op gegeven. Het zal echter zeer groot zyn. Volgens de laatste mededeellngen van de reddingsbrigade zal het lot van nog slechts weinig arbeiders onzeker zyn. Op de plaats van de ramp zyn groote reddingsbrigades aangekomen. Ook zyn hulp- brigades uit het Nederlandsche myngebied en uit en Ruhr naar Alsdorf onderweg. De omvang van de aangerichte schade staat nog niet vast. Deze g^^nsoort was reeds meer dan 3000 jakr vóórV&r. in Egypte bekend. In ons land werd zy door de Romeinen Ingevoerd, wat biykt uit de korrels, welke in sommige Frie- sche terpen zyn aangetroffen. Het groote aantal variëteiten kan, voorzoo- ver ons land betreft, In hoofdzaak tot drie groepen worden teruggebracht: Engelsche Squarehead, Zeeuwsche tarwe en Geldersche riswelt. Het is ondoeniyk een volledig overzicht te geven van al deze soorten, wy bepalen ons tot de voornaamste rassen. Wilhelmina Tarwe, verkregen door Prof. Dr. L. Broekema te Wageningen. zy wordt tv. ons land wel het meest verbouwd, doch heelt in de laatste jaren geduchte mededingers ver kregen. Voldoende uitstoellng. Matig, lang stevig stroo; matige bladontwikkeling. Aar matig dicht geschakeld, goed gevuld; korrel middelmatig groot, half glazig en eenlgszins geel. Winterhard, doch niet altyd in strenge winters. Vrij goed bestand tegen roest. Kan laat gezaaid worden en is dan zelfs winter harder, doch geeft vroeg gezaaid de hoogste opbrengst. Imperiaal II a Tarwe, verkregen door het Instituut voor Plantenveredeling (I. v. P.) Uitstoellng gewooniyk iets minder dan Wil helmina tarwe. Stroo stevig, vry kort. Aar dicht geschakeld en regelmatig. Korrel groot, dik, goed gevuld, vry blank. Wlntervastheid als Wilhelmlna-tarwe. Goed bestand tegen roest. Zaad- en stroo-opbrengst zeer goed Mansholt’s witte dikkop Tarwe III, kwecker Dr. R. J. Mansholt. Zeer wintervast, stroo ta melijk lang en fyn. In het voorjaar kruipend. Weinig vatbaar voor roest. Korrel middelma tig gwot en geelwit. Korrelopbrengst goed, die vtm stroo zeer goed. Mansholt's van Hoek Zomertarwe, kweeker als boven. Goede opbrengst voor zomertarwe met matig lang vry stevig stroo. Roode korrel groot en gevuld. Stoelt behooriyk uit. heeft tot dusverre weinig last van roest en verliest by bet oogsten weinig zaad. Ontsmetting zaai- 1 zaad is gewenscht. Kan iets later gezaaid worden en dus gebruikt als dekvrucht. Wordt vooral by sterke stikstofbemesting later ryp dan wintertarwe. Van de z.g. „Beproevingsrassen” wy: Algebra Tarwe van Prof. Broekema cn overgenomen door het I. v. P. Bladryk soms te geil, doch voldoend stevig stroo; groote. gevulde korrel van goede kwaliteit. Opbrengst winterhardheid en weerstand tegen roest als bij Wilhelmina. WEP Tarwe, mede van Prof. Broekema en ook overgenomen door het I. v. P. Stroo styf. kort; dichtgeschakelde aar; groote geelachtige korrel; zaadopbrengst zéér goed; stroo-opbrengst middelmatig. Weinig vatbaar voor roest, doch tot nu sterk vatbaar voor stuifbrand. Jacob Cats Tarwe, kweeker Prof. Broeke ma; voortkweeker Ir. C. Koopman te Zieric- zee. Dit ras maakt een gunstlgen indruk en verovert terrein. Korrelkwaliteit beter dan Wilhelmina; opbrengst ongeveer geiyk. Stroo iets steviger en langer. Winterhard: minder vatbaar voor roest, doch wel voor stuifbrand De Geldersche groep omvat o a. de Gelder sche risttarwe en de Llmburgsche tarwe. Wy laten verdere bespreking over deze soorten achterwege, omdat zy voor onze provincie van minder belang zyn. De Zeeuwsche tarwe geeft wit, lang, grol doch slap stroo. De korrel is er blank, lang, vol en melig en van uitstekende kwah- teit. Opbrengst niet bon'», nlant is weinig Be stand tegen roest, stoelt sterk en vriest niet licht uit. op het oogenöhk met zjjn gezelscnap een tournee maakt door Indié, is ais door een wonder aan den dood ontsnapt. Het scheel de geen baar, zoo vertelt de ,JL Crt.", of aet was verkeerd afgeloopen. Het gezelschap was in Colombo en het be zocht zooals toeristen daar gewooniyk plegen te doen den Mount Livldia: een prachtige tocht, die met een heeriyk uit zicht beloond wordt. Daarboven op de rots, met een ra- vyn van meer dan tachtig meter stelle diepte achter zich, oesioot men den leider van het gezelschap op de gevoelige plaat te vereeuwigen. Ellne Pisuisse nam haar fraaie kiektoestelletje, dat haar voor deze reis als een souvenir aan Holland medegegeven is, en stelde in. Van de gevoelige plaat kwam niets te recht. Maar het scheelde geen haar, of Cor Ruys was voorgoed vereeuwigd. Want juist op het moment, dat Ellne Pi- suisse zou afdrukken en Cor Ruys rustiek en glimlachend tegen een paaltje te leunen stond,op den rand des afgronds" Uonk In plaats van het klik-klak van de camera een luid gekraak, een schreeuw, een smak..floep"weg was het paaltje. En weg was Cor Ruys! Gillende van angst schoten acteurs en ac trices toe, ontsteld en duizelend keek men langs de loodrechte helling omlaag in de gapende diepte, waar de arme Corop tientallen metersop het harde steen verpletterd.aoo.De dame» bezwyin den schier. De Tweede Kamer heeft het Zuiderzee- steunwetsontwerp heden met 70—2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de communisten. De dappersten keken.. ESi daar diep omlaag. Niets. Maar een meter of twee onder den rand stak een groote. platte brok steen uit en daarop lag. doodeiyk ontsteld, maar op en kele schrammen en oullen na ongedeerd: Cor Ruys. Men heeseh hem op en zette hem met knikkende knieën overeind. Alle knieën kniktenDames en heeren lachten schudden handen en lachten weer eens. Maar van het kieken was verder toch aardigheid af Gelukkig deden de successen van het op treden de volgende dagen den schrik weer gauw vergeten. Ledenvergadering op Vrydag 24 October 1930, 's avonds 8 uur. In het St. Agnes- Patronaat, Nieuwstraat. De agenda bevat o.a. de volgende punten: Causerie met lichtbeelden door den Weled. Heer B. J. Koldewey, Architect, Voorburg, onderwerp: „Het inrichten van een modern binnenhuis." Bekendmaking Wlnterprogramma. N.B. By voldoende deelname zal winter een kookcursus gegeven worden, waar voor men zich op dezen avond kan aan melden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15