biljarten E te Ru E SPORTEN WEDSTRIJDEN De Nederiandsche Biljart Bond ONZE OOST Gevaarlijke dief BINNENLANDSCH NIEUWS Na de zinkwit-relleties te Maastricht RECHTSZAKEN Kantongerecht te Alkmaar Auto-zegening te Nijmegen LUCHTVAART PROVINCIAAL NIEUWS ONDERWIJS c. SOCIAAL LEVEN KUNST EN KENNIS I Door de Internationale Voetbalwereld Het gouden feest van de Vrije Universiteit De R. K- Jonge Middenstands- beweging ENKHUÏZEN Dc Jonge Middenstand LUTJEBROEK Tragische afloop van vliegdemonstraties DEN HELDER ANNA PAULOWNA HEEMSKERK BOVENKARSPEL MEDEMBL1K LIMMEN - J. ie heer Masten Middenstanders, eendracht maakt Mr. Richard eens zeggen: Ge moet ze pseudoniem Druk bezochte vergadering onze dagen? verrukte zeilen. reeds dood! Is ge was kan I worden o. voorbeelden van de aan- Grafmonument voor den agent Houben onderscheiding Mondelinge uitspraak van 17 October 1930 Bijna 700 wagens reden voor Twee vliegers doodgevallen achter het Opening Eigen Huis te Lelden Haarlem t garantie gasver- 1 te het hem hiertoe beslo- wordt stemming V de zaal V Schenke- f Al 1 he krachten heeft te doen. De vijand trekt tegen u op in dicht aan- en een aangezuiverd. particuliere Houthandel ma Ooi A lerfi da' as zjji 1 i i i i i i te( no K' is gekozen, de heer A. Pijpei enigjng Amsterdam). In plaats van H. Smit werd bij acclamatie worden enkele ringsbesluiten en ge- -aan de RK kerk en aldaar links omslaan door de Laan tot aan den Viachweg, en aldaar links afslaan naar het nieuwe gedeelte Rijks weg. Alles is door wegwijzers aangegeven. Jonge macht! Ge moet dan ook eendrachtig optrekken! Eendrachtig optrekken veronderstelt, dat ge Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas, z. van A. Meester en D. de Boer; Johannes Wilhelmus Nicolaas, z. van W. Manshanden en J. Hoek; Jan Arte, z. .an A. de Vries en C. Wiggelaar; Cornells, z. van C. Bobel- dyk en C. Roosendaal; Jacobus Lambertus. z. van J. Bakker en J. Arenda Ondertrouwd: Gljsbert de Ruyter en Eu genia Josephlna Hoste. Overleden: Hendricus Arnoldus laars, oud 35 Jaar, ongehuwd. Fuiken ontvreemd Aangifte werd ge daan bij de politie, dat eenige in den pol der uitgezette fuiken wdren vermist. Bij onderzoek bleek, dat zich een drietal fuiken bevond In ht bezit van een ander. Nog een andere fuik was op geheimzin nige wijze verstopt. Het onderzoek wordt voortgezet. hoe Eigen stand verrijzen! De bondsvoorzitter, de heer A. Lohman, uit Alkmaar, sprak een kemachtig woord en spoorde de leden aan als een man te strijden voor het rijk van Koning Christus. Vervolgens voerden nog het woord de heeren Bergers namens de Hanze, N. Vree burg namens de onderwijzers. N. Molken- boer namens de Kamer van Koophandel. J. Th. Witte namens Rood-Wlt. Nadat de eerewljn rondgediend was. werd een heildronk gewijd aan den jongen „Jonge Middenstand”, speciaal te Leiden. Tooneeluitvoering In de concertzaal van den heer Groot alhier, werd Zondagavond de eerste tooneeluitvoering gegeven In dit seizoen. Het wa sde hier gunstig bekend staande vereeniging „Dlndua" welke dezen avond uit kwam met een toon eels tuk van van Eekelen en Grosfeld getiteld „Hun Kind” In drie bedrijven. Met zeer veel aandacht werd de vetolklng van het mooie stuk gevolgd; en het mag gezegd worden: er werd keurig spel gege ven. Zender de overle leden van het ge zelschap te kort te doen, mogen wij tn het bijzonder een woord van lof brengen aan „Jeannie" en haar broer Henk. Deze waren schitterend in hun rol. Na elk bedrenf werd een warm applaus gehoord. Vermeld rij. dat de aankleedlng van het tooneel en de grime zeer goed ver zorgd waren. Het was een goed geslaagde avond en gaarne zien we „Dlndua' dit sei zoen nog eens terug. officieele bcrocpsspel niet zou worden er kend. doch den clubs werd wei toegestaan hun spelers gereglementeerde vergoedingen te geven. Nadere en definitieve bepalingen worden nog ontworpen, doch aanstonds kun nen de spelers voor een uitwedstrijd f g. declareeren voor eten, logies e.d., voor een thuiswedstrijd f 6—, terwijl voor training op werkdagen evenzoo een bedrag in reke ning kan worden gebracht. Deze kosten gaan dus buiten de reiskosten om, waarvoor de vereenigingen zelf zorgen. Bij de beoordeeling dezer feiten is het echter noodzakelrjk, dat men een anderen Mastenbroek het woord, die een rede hield, maatsta‘ aanlegt, dan de in ons land geldende waarin hij uitvoerig uiteenzette welke be- verhoudingen. Behalve de economische toe- Hoe een zuchtje tot een storm groeide De Duitsche auto riteiten weten geen raad Een halfslachtige maatregel Alle termen, aanwezig voor beroeps voetbal Waarom het mes er niet in wereld tezaam om over de onderlinge kwes tie van gedachte te wisselen. Het is een lang durig debat geworden, waarbij Zuid-Duitsch- land en het district Berlijn zich als voorstan den aanmeldcn van het beroepsvoetbal, doch welk voorstel geen meerderheid kon vinden bij de andere districten. Niettemin bestond de overtuiging dat de huidige toe stand evenmin kon worden bestendigd, daar clandestiene vergoedingen dan toch zouden woeden betaald. De langdurige debatten leid- Onder bovenstaand opschrift schrijft „De Middenstandskrant”, orgaan van „De Han- ze” in het Bisdom Haarlem het volgende den tot den halfslaclitigen maatregel, dat he iwoord tot onze jongeren; verbonden, vereenïgd ztfl. Laten we 1 meer lp georganiseerd zijn. Georganiseerd. omdat ge te ramen *n kracht vormt, die wat tot stand kan bren- gen. Wat vermag *n eenling in onze dagen? HU wordt niet gehoord of geteld! HU is H nul vóór *t getal of achter de decimalen. Een eenling! Een alleen, dat gaat niet meer; nu men met vereenigde georganiseerde L. T. B. Op initiatief van het L. T. B - bestuur zal Woensdag 32 October, 730 uur. een film worden vertoond over het graven eo Zondagmorgen is te Maastricht op het R. K. Kerkhof een grafmonument onthuld voor den tijdens de zlnkwltrelietjes ter plaatse zoo noodlottig om het leven gekomen agent van politie Houben. Voorat werd een H. MIs opgedragen in de St. Lambertuskerk, waarna de onthulling op de begraafplaats in tegenwoordigheid van de leden van den R. K. Politiebond ..St. Michaél* plaats had. Het was een ontroerende plechtigheid waar bij pastoor Souren het woord voerde. Tijdens een vliegdemonstratie in den staat New-Yersey (Ver. Staten) kwamen boven het vliegveld te Trenton twee deelnemende vliegtuigen met elkaar in botsing. Een der toestellen raakten met den vleugel den staart van het andere toestel, met het gevolg, dat de beide vliegers naar beneden stortten en op slag dood waren. Meet dan 10.000 toeschouwers die rond het vliegtuig aanwezig waren, waren getuige van het vreeselijk schouwspel. Moedercnrsus Made ook door de krach tig gevoerde propaganda, uitgaande van het bestuur van den R. K. Vrouwenbond ter plaatse, kan de moedercursus voortgang vin den. Maandag 20 dezer zullen in het RK. Par. Vereenigingsgebouw de lessen met een flink aantal deelneemsters aanvangen De Voorzitter brengt nogmaals de rtolee- ring ter sprake en zeide, dat in de vorige vergadering afwijzend beschikt werd op het voorstel van B en W. tot het aanleggen van een trottoir vanaf L. Koning tot Bou chier en dat de post op de begrooting. wel ke was geraamd op f 3000 nu kan worden teruggebracht op f 1500, wat voldoende is voor het leggen van diverse rioieeringen, waartoe door de vergadering werd beslo’en. Na een lange bespreking wordt zonder stemming besloten het trottoir aan te leg gen. De heer Silve wijst op de slechte water afvoer aan den Broekerhavenweg. De Voorzitter zegt toe aan Drechterland hiervan een uitvoerig schreven te richten. De heer Franken» zou het wenschelljk achten, dat in de IJmertstraat nog een nachtlantaam wordt aangebracht. De Voorzitter zal hierin voorzien. Voorts wijst spreker op de plaats gehad hebbende hulsnummering. Verschillende perceelen. zooals in de St. Martinusstraat hebben een nummer niet vooraan den weg zichtbaar, maar in de stegen, alwaar de ingang zich bevindt. Spr. acht het wensche lljk, dat ae nummers vanaf den weg zicht baar zijn De Voorzitter delet mede, dat dit laatste ook de bedoeling is geweest. HIJ zal hierin verandering brengen. Hierna volgde sluiting. Tooneel De tnoneelclub van de Marta- vereeniging heeft in studie genomen: Jjct Offer van de Missiezuster", tooneelspel in 4 bedrijven van J. Timmermans C_rsJt. Het stuk zal worden opgevoerd in de laatste volle week voor den Advent. Toegang hebben uitsluitend leden van het Krutever- bond en de Martavereenlglng. Voor en na dien tijd worden nieuwe leden aangenomen, doch niet op den dag van de opvoering. urnen Daarna betrad de tweede stoet de zaal. Zij bestond uit den Minister van Justitie, Mr. Donner, den minister van O., K-, W„ Mr. Terpstra, de vertegenwoordigers der Commissie van Toezicht ad art. zoi der H.O.-wet, den burgemeester van Am sterdam, den heer W de Vlugt en de wet houders de heeren I Douwes |r., E. Polak en Mr G. C. J D. Kropman en verschillend» Eerste- en Tweede Kamer-leden Ook deze groep begaf zich midden door de zaal naar het podium, waar links en rechts vóór den katheder de plaatsen voor e officieele gasten waren gereserveerd. Toen dit deel der officieele gasten gezeten was. betrad een derde stoet de zaal. Zij bestond uit twee afgevaardigden der Kon. Academie van Wetenschappen, de Rectores- Magnitici en de secretarissen van de Senaten der Rnks Universiteiten te Leiden. Utrecht en Groningen, der Gem Universiteit te Amsterdam, der Technische Hoogeschool te Delft, der Handelshoogescnool te Rotter dam. der Landbouwhooeeschool te Wape ningen. der Keizer Karei Universiteit te Nijmegen, der R.K Han deisnoogfcbool te Tilburg en der Theologische Schooi de Geret Kerken te Kampen en Prof Dr. Stoker van de Zuid-Afnkaansche Universi teit. (De vertegenwoordiger van de Jheoi* Schooi te Budapest, orof Dr I Sebestnen was reeds, m verband met ztin promotié tot eeredoctor bit de eerste groep de zaal binnen gekomen) Nadat ook deze officieele gasten hun plaats op bet podium hadden meenomen, nam de Rector-Magnificus, Prof Dr H- H. Kuvper het woord tol net houden van Rectorale Oratie. chemische bereiding der kalkproducten. De» nuttige en leerzame f.lm ral zeker door eik lid van dvn L. T. B. worden gezien. Ook worden alle 81. Jozetgezelien daarbij uiig», noodigd. ♦Ongesloten rijen en „dood aan den Midden stand” verneemt men De middenstand is zegd. Men heeft zich vergist. Hoogstens hij schijndood! De middenstand kan niet sterven, niet verdwijnen! Er kan 'n andere middenstand komen, maar een middenstand blijft. Tusschen rijken en armen moet *n ver binding zijn en blijven Het verbindingstee- ken of liever de brug kan niet gemist. Op den ouden Middenstand, die eenmaal was „de ruggegraat van Kerk en Staat” is het gemunt. Men kan dit loochenen mair fei ten. die voor leder zichtbaar voet- en tast baar zijn, kunnen moeilijk geloochend wor den! Het is op je leven gemunt, jonge Midden standers! Met vereende krachten kunt ge den vijand of de vijanden weerstaan. Niemand mag ontbreken. Daarom vereenigt en orga niseert tl. Wordt sterk door je organisatie. In de vereenlglng moet ge den vijand of liever tegenstander leeren kennen: zijn kracht leeren meten; daar moet ge de wa pens leeren smeden, waarmede ge hem zult bestrijden. Jonge nog niet georganiseerde Mid denstanders. sluit je bjj Je kameraden aan. Zij hebben je noodlg als brood. Zij kunnen niet buiten je, hun krachten schieten te kort. Een dief, die zich te Cherlbon in een wo ning had verscholen, en door een baboe werd or Mekt. doorftie deze baboe, wier keel werd doorgesneden terwH! een Chineesck meisje zwaar ve-ond werd. Daarna vluchtte de dief met zijn buit. Mutatie Onze vroegere stadgenoot, de heer FF. J. de Haan, thans adjudant-onder- officier bjj het 21ste regiment infanterie, ia in zijn tegenwoordi-en rang overgeplaatat bjj het 5e regiment van het wapen te Amersfoort. Voetbal Zondag speeelde het eerste elf tal der Zwaluwen thuis een vriendachap- peljjken wedstrijd tegen 8 R. C. uit Beha gen, een der tegenstanders voor de staande competitie. Het was een zeer puntenrfjke wedstrijd.. 8. R. C. won met 9—5. De achterhoede var. Z. was niet in vorm. Het tweede elftal ging naar ’t Zand en speelde gelijk, 1—1, tegen Geel-Rood 2. standen, hoogeren levensstandaard etc., is ook de competitie-constellatie zoo geheel anders dan bij ons. In Duitschland hebben taiiooze spelers met de competitie-, beker-, district en andere ontmoetingen een programma van vijftig tot zestig wedstrijden af te werken. Dit is inderdaad geen sinecure. Bij deze wedstrijden moeten vaak zulke lange trajecten worden afgelegd, dat nacht reizen onvermitdelij k worden. Als wij hier nog de trainingsavonden bij voegen. en daaraan wordt bi) onze oostelijke burenzeer sterk de hand gehouden, moet het amusement-voetbal de menschen wel sterk ambieeren om met opoffering van veel persoonlijke vrijheid en andere amusemen ten zulk ’n langgerekt seizoen met dezelfde opgt vektheid te voleindigen. Deze offers kunnen een tijdlang worden gevergd de zuivere, amateuristische geest langen tijd gerespecteaFd. ten slotte is het een voor de hand liggend feit, dat deze op offeringsgezinde geest voor de gedachte baan moet ruimen spelen wij voor om genoe gen of zijn wij acteurs Moeten wij nog lan ger al die extra kosten dragen, welke de sportbeweging noodwendig vergt, terwijl het geld in de kassen stroomt Ook moet niet uit het oog worden verloren, dat het voetbal spel geen exclusief karakter meer draagt, dat het spel door alle klassen wordt beoefend, dus ook door hen, die niet in staat zijn veel uit eigen middelen op te brengen. Dat men tot kosten-vergoeding overgaat, is dus een onvermijdelijk gevolg van de ont- wikkelings-phrase. Ware 't daarom niet lo gischer geweest, dat men resoluut het be roepss pel had erkend, hetgeen ongetwijfeld ’n zuivere verhouding had gegeven door den halfslachtigen maatregel van nu. Want wij kunnen toch moeilijk meer van amateurs spreken, die behalve hun reiskos ten nog declareeren hun eten, logies. Hee ding en wat er verder aan de maat en strijk stok blijft hangen. Liever dan het mes er maar in I Raadsvergadering Woensdag 22 Octo ber ral des middags om 2 uur openbare raadsvergadering worden gehouden ten raadhuize. De agenda vermeldt o. a. voorstel tot samenstelling van een ultbreldingsjiian voor deze gemeente; wijziging der verorde ning op het vervolgonderwijs; nieuwe ver- deeling van de gemeente in stemdlstrtcten Zondagmiddag vergaderde in Krasna- poisky de Nederiandsche Biljart Bond. Na- Aat de voorzitter de heer Sanders de ver andering had geopend verkreeg de heer Mastenbroek het woord, die een rede hield. als Agathe verneemt, dat Otto al als zij sliep, het licht deed aanschouwen, neemt ztf zich voor Otto lederen nacht om 2 uur te wekken opdat hU ongestoord kan werken Mede op advies van zijn vriend, wordt Otto zenuwachtig, kregelig, prikkelbaar en onhan delbaar; dat zl’n de schaduwzijden van het dichterschap, aldus verzekert mr. Richard de familie. Nog erger wordt het. wanneer in Berlijn de premiere zal worden opgevoerd van een nieuw tooneelstuk van Frank Herold, welk stuk dan ..De Kuische Josephine” heet. De dichter zal zelf de opvoering bijwonen en wordt reeds in de kamer van zijn hotel lastig gevallen met bezoeken van actrices. Agathe wordt dan jaloersch en wenscht niets liever dan dat haar man maar nooit lich ter geworden was, waartoe zij zelf hem had aangezet. Als het zoover is, acht Mr. Richard het juiste oogenbllk gekomen zich als de dichter Frank Herold bekend te maken en te ver klaren dat al die comedie gespeeld is om haar van het voor Otto onaangename idee fixe te verlossen. Als iedere klucht is er een blij einde van de geschiedenis. Al is de inhoud van deze klucht niet on aardig gevonden, het stuk zelf, kan ons maar matig boeien. Er kwamen verscheidene oude grappen en afgezaagde gemeenplaatsen in voor, waardoor het aan originaliteit te veel heeft ingeboet. Een klucht, die van -het begin tot het eind van ieder bedrijf de zaak doet gieren en brullen, is dit stuk niet; slechts aan het einde van ieder bedrijf, vooral in het 3de bedrijf, moest er hartelijk gelachen worden Maar dat vond veelal nog zijn oorzaak In het frappante spel en de goede uitbeelding door de tooneelisten. Hiervan noemen we met John Timrott als Otto en Mies van Norden als de redactrice. Op de tweede plaats noemen we Pierre Mols. die als Mr. Richard in deze klucht zijn handen vol had en vlot, spel te zien gaf. Ook mevr. Enny Mols-de Leeuwe gaf goed spel; mej. Jetty Kremer gaf blijk van ernst en toewijding voor haar werk; haar sr>el en dictie waren goed: af en toe was ae wat met haar houding verlegen. Over het algemeen liep het stuk vlot van stapel, enkele hape ringen van sommige spelers buiten beschou wing gelaten. Er waren een kleine honderd toeschouwers, die dankbaar applaudiseerden. K Onderlinge Veeverzekering „Heemskerk” Bovengenoemde instelling houdt eene leden vergadering op Donderdag 23 October a.s. des avonds 7 uur in café Aardenburg-Noord- dorp. Op de agenda komt o.m. voor; Voorlezing presentielijst. Verslag penning meester. Verkiezing voorzitter. Verkiezing drie bestuursleden. Allen herkiesbaar. De „Schalke”-onthulling heeft wel een verbijsterende nasleep. Men herinnert zich het geval? De sterke West-Duitsche eerste klasser ^Schalke” uit Gelsenkirchen betaal de haar spelers verschillende onkosten, wat in strijd was fntt de amateurs-bepahngen en ten slotte aan het Echt kwam. Het West- Duitschc Verbond liet dit niet onder zich en plaatste het eerste elftal op de lijst der beroepsspelers. Een zelfde lot verging de Elberfeische vereeniging, welke zich aan het zelfde euvel schuldig maakte. Hiermede was de teerling geworpen. In Dresden kwamen daarop de verschil lende kopstukken uit de Duitsche voetbal- mede. dat het Christus-Kontng Zondag 26 October zal door dames van den R. K. Vrouwen bond het bekende insigne van Christus-Ko- nlng bij de uitgangen der kerk na afloop der H. H Missen worden aangeboden. Vertrouwd wordt dat allen zich zullen tooien met het insigne en door het dragen daarvan openlijk zullen getuigen voor hun geloof in Christus-Kontng. De baten van den verkoop sullen worden aangewend tot versterking van de eigen af- deellngskas. Een 92-jarige Mej. de weduwe Klaasse. wonende Spoellaantje alhier hoopt Donder dag 23 October a s. haar 92sten geboortedag te vieren. De aanstaande jubllaresse is oud ste inwoonster van Heemskerk. Het gouden feest van de Vrije Universiteit te Amsterdam, dat drie dagen zal duren. hedenmorgen begonnen met een gebedsure in de Keizersgrachtkerk. Het bedehuis was geheel gevuld met de vrienden van de Hoogeschool Naast de directeuren waren er veie hoogleeraren en studenten. Voorganger in dit gebedsuur was Ds. D van der Velden, emeritus-predr- kant van de Geref kerk van Krahngen, een der oudste leerlingen der jubüeerendc Hoogeschool In het Concertgebouw hield is middags de Academische Senaat een openbare zitting. De officieele gasten werden aan den ingang J. W. Brouwersstraat ontvangen en door ordecommissarissen geleid naar een der zijzalen. Te half twee betraden de Rector-Mag» tuficus Prof. Dr. H. H. Kuyper. de hoog leer aren der V. U., allen in toga en met baret, de zaal aan de zijde Van Baerlestraat en achter de hoogieeraren volgden de heeren, wier promotie tot eeredoctor m deze Senaats- zitting zou plaats hebben en de Senaat van het Studentencorps „N.D.D.D.” Langs het middenpad begaf de stoet zich naar het podium waar de Rector-Magnificus zich naar den katheder begat, terwijl de hoog- leeraren links en rechts daarvan plaats RK Gemengde Danscnrsus Donder dag &.S., 7 uur. ral in het café „De Paus* een gemengde danscursus warden geopend onder leiding van A. Bollen. Tot Woensdag, avond is er nog gelegenheid om zich op te geven bjj J. Lakeman. Alleen Lutjebroeken komen er voor in aanmerking, en wel de dames, die 17 Jaar zUn en lid der Maria- congregat^ en de leden van de St. Joeefge- Op initiatief van de afdeellng Nijmegen Keizer Karei” van de Nederiandsche Ver eeniging van Handelsrelzigers en Agenten „St. Chrlstoffel" had gisteren in het centrum n.l. op het plein voor de St. Josephkerk aan net Keizer Karelplein een plechtige auto- zegening plaats voor auto's uit Nijmegen, Arnhem en wijde omgeving en ook nog uit het naburigs CXavz De deelneming was opzienwekkend groet, er was gerekend dat -er ongeveer een M>0 auto's zouden voorrijden en Zondag bleek <it getai tot bjjna 700 gestegen te ajjn. a De autozegening, welke ongeveer 3 uur duurde, had de belangstelling van duizenden. De Katholieke Jonge Mlddenstands-Ver- eeniging „St. Peter Kanis” te Leiden, heeft thans ook Zondagmiddag haar Eigen Huis aan dg Breestraat 157 officieel geopend. Daarbij waren o. a. tegenwoordig het da- geljjksch bestuur van De Hanze te Leiden, de secretaris van de Dioc. Ver. van Onder wijzers. deputaties van de K. J. M. V. te Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Alkmaar. Lisse; eenige leden van het bondsbestuur met den bondsmoderatór. rector J. B. Timp; de vice-voorzitter van de LeidSche Kamer van Koophandel de heer Molkenboer; de R. K. Sportvereeniging Rood-Wit; de Zeereerw. heeren Beukers en Vijverberg, kap. Gudde en ’t lid van de Tweede Kamer de heer A. H. Engels. De voorzitter, de heer H. Pierrot, opende de bijeenkomst met een woord van welkom. De secretaris, de heer H. J. Engels, gaf vervolgens een kort overzicht van de histo rie van „Peter Kanis”, welke vereeniging in 1925 werd opgericht, in den beginne uit 20 leden bestond, doch thans ruim 75 leden telt. Rector R. J. J. Reynen. algemeen advi seur. verrichtte daarna de plechtige intro- satie van het H. Hartbeeld. De voorzitter bood het beeld aan den waarnemer J modrator, pater Mulder aan. die het bestuur met een enkel woord op wekte steeds te blijven werken onder de schutse van het H. Hart. De bondsmoderator. rector Timp, hield een korte rede, waarin hij zijn blijdschap te kennen gaf over het succes In Leiden behaald. Onze Roomsche huizen onder be scherming van het H. Hart houden de jonge middenstanders buiten hulzen, waar ze hun edele ziel zouden kunnen besmeuren Jonge middenstanders verlaten veel het ouderhuis, om elders vakkennis op te doen en als ze dan tn een vreemde plaats komen loopen ze In de avonduren dikwijls met hun ziel onder den arm. En niemand weet, gauw ze zoon ziel dan verloren zijn. hulzen voor den Jongen midden- zfjn noodzakelljk en zullen overal De heer Pijper zeide vee! respect te heb ben voor het inzicht van den heer Sanders inzake de internationale verhoudingen. Gaar ne had hij zich beschikbaar gesteld om den heer Sanders te verdedigen, die jarenlang den bond heeft gediend. Spr. deed* ten slotte een beroep op het gezond verstand en het rechtvaardigheidsgevoel van de ver gadering. De heer Pinto noemde den bond door zijn ruzie de risée van de geheele wereld. Spr. stelde voor zich aan de agenda te hou den en vier nieuwe bestuursleden te kiezen. Tenslotte werd nog door den afgevaar digde van de Zaandamsche Biljartclub een motie ingediend, waarin het ontslag van den voorzitter werd gevraagd. De motie werd niet ondersteund, zoodat zij niet in stemming werd gebracht. Hierop werd tot stemming overgegaan. In plaats van den heer Wittebol werd tot secretaris gekozen, de heer A. Pijper (Bil- jartvereenigir den heer B. tot penningmeester gekozen, de heer Foel- jager (De Stxaeteit, Haarlem). Voorts werden nog tot bestuursleden gekozen de heeren Verharen (Biljartclub het IJ) en Peters (Biljartclub Caland, Rotterdam). Op voorstel van het bestuur werd in principe besloten tot het aanstellen van een bezoldigd administrateur tegen een ver- goeding van f 700. voor kennisgeving verslagen, goedkeu- ingekomen stukken; Schrijven van de bewoners Rad om verbetering van die straat, De voorzitter deelt mede, dat het hem zeer heeft bevreemd dat het gemeentebe stuur van Grootebroek geen adhaesie heeft betuigd, vooral nu de overige gemeenten met het verzoek Instemden. Spr. deelt voorts mede, dat B. en W. ook geen termen aanwezig vonden om een vergadering te Hoogkarspel mede te maken. Spr had ook van deze gemeente een ad- haeslebetuiging verwacht, vooral nu blijkt dat Hoogkarspel het gemis aan een mor- gentrein ook voelt. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat het verzoek van de bewoners achter het Rad niet bij den Raad thuis behoort, doch bij het bestuur van de Broekerhaven, daar deze straat eigendom is van de Broeker haven. Zonder stemming en zonder eenige dis cussie wordt besloten op voorstel van B. W. aan de vereeniging Volksonderwijs subsidie te verleenen van f 10.per leerling met een maximum bedrag van f 100onder voorwaarde, dat de cursus wordt bezocht door minstens 6 leerlingen. Voorts werd op voorstel van B. en W. besloten evenals vorig jaar gedurende den duur van den cursus in gebruik te geven een lokaal in de O. L. school en te zorgen voor verlichting en verwarming van het lokaal. Komt in behandeling bruik Bakkerstraat. De Voorzitter deelt mede, dat van het Gemeentebestuur van Enkhulzen een schrijven Is ontvangen houdende de me dedeling. dat de garantie voor de Bakker straat is berekend naar een gasverbruik van 450 M3. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. van oordeel zijn, dat het eventueel te kort ean gasverbruik niet door de ge meente moet worden aangezuiverd. De Bakkerstraat is een particuliere weg, eigendom van de N. V. Houthandel v.h. 8. Bakker en Zn. Naar het oordeel van B. en W. behoort ook de eigenaresse van die straat het te kort aan te zuiveren en niet de gemeente. De Raad kan zich hiermede volkomen vereen igen. De Voorzitter deelt Xwaren hij tegen het beleid van den huldigen voorzitter, den heer Sanders heeft. Spr. begrijpt ook de houding van den heer Ham- borger niet, die zijn ontslag-aanvrage ten- aioae niet handhaafde. Aan den heer Sanders werd, aldus spr.. de meest gunstige omstandigheden gelegenheid gegeven zijn ontslag in te die nen, dochde heer Sanders bleef aan. De aftredende bestuursleden zijn in het belang van den Bond afgetreden, om den heer Sanders tot aftreden te dwingen. Spr. was afgetreden, omdat hij moe was van intrigues. D« heer Hamburger zeide, dat er op de vergaderingen van den Bond steeds ruzie waa, zoolang de heer Sanders aanwezig was. Behalve de heeren Smit en Mastenbroek hebben ook de overige bestuursleden, aldus <te beer Hamburger, weinig activiteit be toond. Spr. achtte den toestand zooals deze onder den heer Sanders is. onhoudbaar. Ook deze spreker wees er op, hoe van alle kanten drang is uitgeoefend op den heer Sanders om af te treden. Spr. gaf hierop “oorbeelden van de geringe samen- tusschen de verschillende bestuurs- Gemeenteraadsvergadering. Op Vrijdag 17 October, des avonds 7 uur vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig alle le den. De Voorzitter, de heer W. C. van Breda, opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens aangenomen hierop mede, dat reeds een mededeellng aan de N. V. is ge zonden omtrent deze aangelegenheid. Ingekomen is de door de Badcommissie goedgekeurde balans-, verlies- en winstreke ning over het badseizoen 1930. De rekening geeft een verlies aan van i 448.16. De Voorzitter kan dit nadeelig slot ver dedigen door den slechten zomer die ach ter ons ligt en de zware stormen, welke het badhuis geheel in elkander hebben ge drukt. De hooge kosten voor het aanbrengen isn herstellingen zijn grootendeels oorzaak van dit hooge verlies. De heer Braakman zegt, dat nogal mee valt. B. en W. stellen voor het tekort te dek ken. Zonder ten. Voorts is Ingekomen een verzoek van de ver. „Vitesse” om gebruik te mogen ma ken van het terrein voor lichamelijke oefe ning. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. niet afwijzend op het verzoek hebben be schikt. daar zij overtuigd zijn van den slech ten toestand waarin het terrein verkeert waarop thans wordt gespeeld. Alvorens met een voorstel te komen, achten B. en W. het wenschelljk een onder houd te hebben met het bestuur van die vereeniging, teneinde deze zaak eens te bespreken Zonder stemming wordt dan ook beslo ten het verzoek aan te houden tot een vol gende vergadering. Hierna komt begrooting in behande ling, welke tot geen op- of aanmerkingen aanleiding geeft. Schouwburg „Harmonie” „De Kuische Joeefinc”, door „De Vereenigde Schouwspelers" „De Vereenigde Schouwspelers", die het vorig Jaar hier ter stede met het blijspel .Malle Patsy” ten tooneele verschenen en reeds eerder «ucces oogstten met de opvoe ringen van ..De Rozenkrans”, traden gister avond in .De Harmonie" op met de drie- bedrljvige klucht van Kurt Götz „De Kuische Josephine”. Zij, die een stuk dachten te gaan zien, zooals de titel allicht deed vermoeden, zul len hebben moeten erkennen, dat het stuk evengoed, ja nog beter een anderen titel had kunnen hebben. Met den Inhoud als zoodanig had de titel van deze klucht niets uitstaande. De inhoud is als volgt: De chocoladefabrikant Otto Hildebrandt wordt door zijn sentimenteel en poëtisch aangelegd vrouwtje geplaagd met het ver zoek gedichten of romans te gaan schrijven ZUn minnebrieven.’ in hun verlovingstijd uit een zg. handleiding voor liefdesbrie ven, overgeschreven, waren de oorzaak ge worden van bet idee fixe van zijn vrouw Agathe dat haar man voorbestemd was een beroemd dichter te worden. Otto klaagt zijn nood aan zijn Jeugd vriend. mr. Richard Meyer, die juist van een reis om de wereld terug Is gekomen en logeert ten huize van de familie, waartoe ook Ottos schoonouders behooren. Uitslag aanbesteding van de nieuwe be tonnen brug aan het Plan West met bij- behoorende werken te Medemblik. F. J. de Pie. Medemblik, f 6940; J. Bot. Medemblik, f 6280; C. Breet, Medemblik. f 6221; Nle- rop en Geuzebroek, Medemblik. f 5888; J. R Tter, Opperdoes, t 5765; Geuzebroek en Boek el, Medemblik. f 5350; Gebr. Velthoven, Hoorn, f 5350; Koom en de Jong. Medem blik, f 5335; C. van t Hek en A. de Ko ning, Hoorn-Wognum, f 5252. A M. de W., te Oudorp, valschen naam opgeven, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. H. te de Rup. nachtrumoer verwekken, f 7 boete of 7 dagen hechtenis. M. B.. te Leiden, overtreding Kanaal-regle- ment, f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Th. H. de L„ te Noordscharwóude. overtre ding Vlsscherijwet, f 4 boete of 4 dagen hech tenis. G. H., J. P. G. te Bergen. J. W. te St. Pan- cras. J. P. te Amsterdam, overtreding Ar beidswet. de le f 6 boete of 6 dagen hechte nis, de 3e en 4e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e f 7 boete of 7 dagen hechte nis. E. O. A. O. te Alkmaar, C. P K. te Texel, overtreding Invaliditeitswet, leder f 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. de G. te Egmond aan Zee. J. J. E. te s-Gravenhage, overtreding Jachtwet, de le f 15 boete of 10 dagen hechtenis, de 2e f 5 boete of 1 week tuchtschool. W. B. te Zijpe, overtreding Binnenaanva- rlngs Reglement, f 3 boete of 3 dagen hech tenis. G. A. te Egmond aan Zee. straatschenderij f 1 boete of een dag hechtenis. J. W„ J. 8. te Egmond aan Zee. A. H. da V.. H. P. J. R te Amsterdam, loopen over ver^ boden grond, de le f 2 boete of 1 week tucht school, de 2e en 4e leder f 3 boete of een week tuschtschool. de 3e f 3 boete of 3 dagen hech tenis. J. F.. J. P. te Alkmaar, overtreding Wapen wet. de le f 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 2e f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. d. R., zwerver. J. B. te Alkmaar, dronkenschap, de le f2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e 5 dagen hechtenis en 1 maand opzending. 8. M.. D. B. te Broek op Langendljk. over treding Spoorwegwet, de le f 5 boete of 1 week tuchtschool, de 2e f 3 boete of 1 week tuchtschool J. H. L. te Bergen. H. S. te Haarlem, P. de V., te Hillegom, W. J. B. te Castricum, J. O. te Bcemster. J. D. te Rotterdam. G. K. te Zaandam. P. H. te de Rijp, A M. de W.. te Oudorp. J. G. te Groesbeek, J. P„ W. G. I., R. W., K. F.. P. P.. S. G. te Alkmaar, over treding Politieverordening, de le f 6 boete of 1 week tuchtschool, de 2e, 3e. 6e. 7e, 13e, 15e. I 16e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 4e f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 5e. 9e. 10e. 11e. 12e, 14e, ieder t 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 8e f 1 boete of 1 dag hechtenis. G. O. te Llmmen. P. B. te Schoort. O. V. H. S. te Egmond aan Zee, S. A„ J. V. te Bergen, H. D. H., S. B.. D. D„ H. W. L. F., te Alkmaar. A. F. V. te Oterleek, M. v. d. M H G. V., te Broek op Langendljk, A. V. te Akersloot. N. R., J. B. te Winkel, F. P. v. S. te Zuid- en Noord-Schermer. D. L. te Koedijk, Th. B. V. te Zuldscharwoude. E. L. te Rotter dam. R. F. te Beemster, J. P. B., N. F.. A. K.. J. V. te Hugowaard, G. B. te St. Pancras. M. O. te Ursem, F. R. te Barslngerhom, over treding Motor- en Rjjwielwet, de le. 3e, 4e. 5e. 6e, 10e, 16e, 21e. 28e, ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 7e, 19e. 24e. 25e, 26e. 27e. ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 8e. 17e, 18e. 22e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 9e f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 11e, 12e 13e, ieder f 3 boete of 1 week tuchtschool, de 14e, 15e. 23e, ieder f 8 boete of 8 dagen hech tenis. de 20e f7 en f 2 boete of 7 en 2 dagen hechtenis. q die aan het eind van het stuk niemand anders blijkt te zijn, dan de gevierde dichter Frank Herold, belooft Otto zijn vrouw van dat idee fixe te genezen; maar het wordt eerder slechter dan dat het beter wordt. Op advies van zijn vriend geeft Otto zich uit voor niemand minder dan de dichter Frank Herold, de pseudoniem van Otto Hildebrandt. Na veel talmen toont hG het vrouwtje zijn dichtbundel, gedrukt en uit gegeven. En zijn geesteskinderen in den nacht. Wijziging doorgaand verkeer Tengevol ge van de wegverbreedlng welke thans wordt uitgeveerd midden in deze gemeente op het geedeelte VlschwegMolenweg, is met in gang van heden het verkeer op dit gedeelte afgesloten. Al be tdoorgaand verkeer uit de richting Haarlem naar Alkmaaro moet thans schteden vla Molenwege Kerkweg tot wcrkii leden. Uitvoerig zette de heer Hamburger uiteen, •mi uui hij de compeuue leiding had neer gelegd en waarom hij ten slotte terug kwam op rijn besluit als bestuurslid te bedanken. Spr. wil de stemming van deze vergadering arwachten. De heer Sanders, hierop aan het woord koenend, herinnert er aan, dat dezelfde heeren, die nu zijn afgetreden eischen, hem 1 jaar geleden dwongen te blijven. Wat de heeren nu doen, is een daad van ruw ge weid, die in den bond niet thuis hoort. Het gnat er met om, of ik een goed of slecht voorzitter was. Stemmen: „Bij ons wel.” Ik heb, aldus spr., nooit iets gezegd ten nadeele van mijn mede-bestuurders. Men heeft mij, aldus spr., verweten, dat ik ge praat heb uit het bestuur, dat ik hét lek m het bestuur was. Spr. ontkende dit ten krachtigste. Wat de internationale verhoudingen be treft, aldus spr. dient men de grootste om- zichtigheid in acht te nemen. De heer Witte bol is, zonder mij te waarschuwen, naar Han nover gegaan om besprekingen te voeren. Het H.B.-lid, de heer Brouwer, verdedigde het beleid van den voorzitter, die ia jaar den bond trouw heeft gediend. De commis saris de heer Verloop ging volkomen met de waardeerende woorden van den heer Brou wer accoord. De secretaris, de heer Wittebol, vroeg, df het geen schande is, dat men den heer Sanders de belofte heeft moeten afdwingen eens in de veertien dagen een bestuursver gadering bij te zullen wonen. De voorzitter heeft in geen enkel opzicht leiding gegeven, noch had hij eenig initiatief, alsdus spr. De heer Pijper heeft het eerelidmaatschap van den bood niet aanvaard en spr. nam het den voorzitter kwalijk, dat deze, naar den heer Pijper is gegaan om steun. Uitvoerig zette spr. uiteen, waarom hij alleen naar Hannover was gegaan. Fel critiseerde spr. de houding van den voor- De heer banders verdei ding inzake het buitenland, de heer Masten- gegaan. Zitter inzake de internationale biJjartsport. idigde zijn hou- broek had verzuimd spr. inzake Hannover te waarschuwen. Volgens den heer Pijper heeft de heer Wittebol niet het geringste begrip van de internationale verhoudingen in de biljart- sporL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2