HOHNER VRIESIA SCHEERMESJES 4. Burgerlijke Stand Mondorgels Harmonica’s „VONDEL” JUBILEERT van Alkmaar v.h. JAN DE VRIES „VRIESIA” TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DINSDAG 21 OCTOBER 1930 ALKMAAR ZIET THANS ONZE SPECIALE ETALAGE Dertig jaar opbouwende tooneelarbeid Gevonden voorwerpen en dieren R.K. Staatspart' De moordzaak Lans De schoolkwestie te Lemmer BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De werkloosheid in de Ver. Staten Trambotsing bii Weenen R.K. Staatspartij Alg. Secretariaat Overboord gevallen i Algemeene Muziek- en Instrumenthandel I KLOOSTER KIEBERT - Alkmaar M.KATER Vondels vaan AFDEELING OPTIEK i naar in Verplaatsing van bureaux Een onderhoud met Kellogg Een optimistisch geluid prtjs uitreiking Vergadering van den Partijraad Bespreking der praeadviezen. medaille Mid- de van ge- hun Sombere voorspellingen ge- behandeling De nieuwe amnestiewet in Duitschland 24 November zal voor den Hoogen Raad het cassatieberoep behandeld «orden Van O., tot 20 Jaar gevangenisstraf veroor deeld in de zaak-Lans. door Alge- Jaren i houden, schillen rollen. mische Duitschlai te de goe- ,«a- i oor- Oessin- De geschorste Christelijke onderwijzer naar Amsterdam? ZIERIKZEE. 20 Oct. Toen Zondagmorgen schipper O. van der Linde van het motor schip „Nieuwe Zorg" uit Zierikzee. liggende in de haven te Sruinisse, zyn knecht, den 21-jarlgen C. vaa Beveren uit Zierikzee ging roepen, kreeg hij geen gehoor. Bij onderzoek bleek de knecht overboord gevallen en ver dronken te zijn. Vermoed wordt, dat de jonge man zich omstreeks 3 uur naar boven heeft begeven, gestruikeld en toen overboord vallen is. De eerste feestavsnd half acht werd In het openbare feestviering Uit het Kabinet is een commissie benoemd tot het uitwerken van een plan ter bestrij ding der werkloosheid. Nadat de New Yorksche zakenwereld reeds eenlgen tijd geleden had besloten iedere week een bedrag van 150.000 dollar ter on dersteuning van de werkloozen ter beschik king te stellen, heeft thans ook het gemeen tebestuur van de stad New York, voor de eerste maal in de geschiedenis der stad, een van het verzoek der R. K. van Directeuren. Directrice^, jeéraressen bij het Nijverheids- Bcrnardus" om, ter aanvulling De achtste vergadering van den Partijraad der R. K Staatspartij zal gehouden woraen op Vrijdag 28 November 1930. des namid dags te 8 uur en Zaterdag 29 November 1930, des morgens te 10.15 uur in de groote zaal van het Restaurant Central, Jaarbeursge bouw te Utrecht. De agenda vermeldt o.m Behandeling Vereeniging Leeraren er. I onderwijs ..St der onder art. 12B 4a-i in het Partijregle- ment geregelde onderwjjsvertegenwoordigmg in den Partijraad, een adviseerend lid na mens het Nijverheidsonderwijs naar dien raad te mogen afvaardigen. Het P. B heeft in dit en verschillende an dere soortgelijke verzoeken aanleiding ge vonden de meest doelmatige vertegenwoordi ging van alle onderwjjsbelangen in den Par tijraad te overwegen en te doen onderzoeken door een zijner ter zake deskundige mede leden. Dit gro.-.dig onderzoek heeft er na rijp be raad toe geleid voor te stellen het verzoek van ,jBt. Bernardus" af te wijzen, voorname lijk op grond dezer practische overweging, dat de bereids zeer gedifferentieerde af vaardiging van het Katholieke Onderwijs th den Partijraad geen uitbreiding toestaat, welke op den grondslag van het aan dè önfe zijnde verzoek, welhaast tot verdubbeling fcdli leiden. De R. Drebbelstraat 6; autoped. P. Godvliet v. d. Woudestraat 17; pakje stoffen. J Reksveld. Liefdelaan 22; horloge met ketting. Pronk. Lindengracht 14; sleuteltje. Zalm. Stuart- straat 31; kinderschort, Imming, Spoorstr.; belastfngmerk in étui. A. Govers. Kanaal- kade 33a: klnderportemonnaie met Inh. M Reek. Nieuwesloot 71; rozenkrans in étui, F. de Hoop. Frlescheweg 48: kindertaschje met inheud. P Blom, Ramen 17rozenkrans in étui. J. Bergman. Gasthuisstraat 3a Wanneer men weder In het bezit van het verloren voorwerp is. wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. AMSTERDAM, 20 Oct. Naar wij vernemen, zal zeer waarschijnlijk de te Lemmer ge. schorste Christelijke onderwijzer F. Schurer tot tijdelijk onderwijzer worden benoemd aan een der Openbare Lagere Scholen in de hoofdstad. Kerkstraat 3. Kennemerstraatweg 171 Bruin. Omval 27; paar Schouten. Regullerslnan 16: manchester jas. Rijswijk. Kerkplein 13; polshorloge. 8 Ruls. vervulde rolletje van den inlandschen huis jongen Sidin. Het werd een groot succes, waartoe «He hierboven genoemde „rollen” naar beste krachten hebben bijgedragen. Soms kon het publiek zich niet meer in- houden en applaudisseerde bij open doek stormachtig. Het beste bewijs hoe het spel Insloeg. We twijfelen er geen oogenblik aan, of volgende week zal er weer een even groot succes geboekt worden. Vermelden we tenslotte nog, dat de grime van den heer Jb. Groothuyzen keurig in orde was, evenals de eigen tooneeldecoratle van den heer Th. Groothuyzen. Dat de regie bij Vondels voorzitter goede handen was, spreekt bijna vanzelf. Langstraat 27; manchester jas; J Tellemsfn. - belastingmerk. W. Ströbe. passerdoos. N. voetbalschoenen 25-JARIG BESTAAN POSTDUTVENVER- EENIGING „ALCMARIA VICTRIX”. De DO. X. naar Schellingwoude AMSTERDAM, 20 Oct Naar wij vernemen zal de vliegboot DO. X. Dondeidagmcrgen tegen II uur van Friedrichshafen in het marine-vliegkamp te Schellingwoude aan komen A. de Groot Baanstraat 22; borstel. A. J Jcnker. Piusstichting, Nassaulaan II; rozen krans in étui, G. Faber. Boomkampstraat 8; broche. Son épouse Mient 2; klnderhand- schoen mej. Aardenburg, Hoogstraat 2; cor sage. H. Hout. Geest 32: reisdeken. N. Ket ..WIJ streven niet naar glorie”. Ons doel is niet ,4e gunst”; Maar om ons volk te brengen De mooie Roomsche kunst Te brengen stil ontroeren Te brengen blijden lach En iedereen te toonen Wat Roomsche kunst vermag. Overleden: Cornells Lief ting, 19 j. Jan Blom, 57 j. Henri Jacques Lijnbach, 56 j. Adrianus Cornells Kaag. 2 jaar. Geboren: Arnoldus Petrus, z. v. Amoldus van der Velden en Anna de Bree. Trijntje Dirkje, d. v. Leenedert Stougje en Pietertje Schoen; Johannes Dominicus en Aiphonsus Maria Joseph, zns. van Johannes Hes en Geertruida Kramer. Vtmde! heeft eens gezegd: „De waereld is «en speltooneel ieder speelt er zijn rol. krijgt er z’n deel!" Daarom boven dat we- reldtooneel de H. Geest in gedaante van een duif, die z’n lichtende stralen uitzendt over het groote speeltooneel der wereld. En te recht! Want zonder de verlichte leiding van den H. Geest, dien de kerk noemt: ..Dator optime, allerbeste Gever, en ..Lumen cor- dlum", licht der harten, zullen wij op dat groote speeltooneel der wereld het riskante *Pe! des levens, welks inzet is een eeuwig heid van geluk of ongeluk verliezen. De twee maskers onder aan den wereld bol wijzen op het schouw-tooneel van Von del dat wenscht te zijn overeenkomstig zijn roeping: ..een kansel der waarheid". Het katholieke volkstooneel dat werd geboren aan de voeten van het altaar in onze ker ken en kathedralen wordt hier door Vondel voortgezet onder de verlichte leiding van God den H. Geest, die het zegent en vrucht baar maakt. Vondel predikt in leder stuk °ns de groote levenswaarheden. Zoo ook dezen avond, in dit stuk. Daarom- die stra len uit den Hooge ovetr de beide maskers aan de». wereld-cirkel. Vondel predikt al 30 jaren van af bet tooneel! Vondel maakt het oude Hollandsch» snreekwoord waar: woor den wekken, voorbeelden trekken. De H. Eranclscus van Asslsié snrak eens op een morgen tot zijn Broeders: ..Broeders, wij gaan prediken." en hij trok de Umbrische velden in. „Maar vader Francesco.” zeiden hem de Broeders. ..Gtj gaat alle preekstoe len voorbij." Toen antwoordde vader Fran- resco: .Ons voorbeeld, ziedaar onze preek! Zoo ook Vondel! Reeds 30 jaar lang zegt Vondel u en mij: ons stuk, tied aar onze Preek! Moge de K. Geest, hier gesymboli seerd op z’n blinkend nlenwe vaan. „Von dels preeken” steeds vruchtbaar blijven ma ken! Hierna volgde de wijdingsplechtigheid, na dat Rector Vis eerst de zinrijke woorden in het Hollandsch vertaald had. 'De heer Lansen, voorzitter van de Vaan- del-commissle, memoreerde hierna de tot- Naar men ons meded~'’,t. hebben onvoor ziene omstandigheden het noodig gemaakt, dat het Kantoor van het A'zemeen Secre tariaat der R K. Staatmertij (met bureau ..Dr. Schaepmantends") te 's-Gravenhage. Laan v M»»rdervnort no’ eenmaal zal worden verplaatst, vóórdat de definitieve bureaux. aL« gevolg eener volledig geslaagde Dr Schaopmanfonds”-actie kunnen worden betrokken. Met ingang van 15 Juli 1930 is het Se cretariaat thans gevestigd: Laan van Meer- dervoort 65. Het te'ete-nnummcr is gebleven 90451. Postrekening 692. Aaneeteekendo gezonden aan drikplein 2. De kantoor- en spreekuren zijn: 912 en 1417 uur. DEN HAAG, 20 Oct. Na zijn aankomst te Den Haag stond het nieuw benoemde lid van het Internationale Hof. de heer Kellogg, den journalisten een onderhoud toe. Naar zijn meening gevraagd over den huldigen econo- mischen toestand, reide de Leer Kellogg dat de geheele wereld ongetwijfeld leed onder een ernstige depressie. Ook in de Vereenigde Staten is deze economische depressie in vollen gang; zij is daar hoofdzakelijk van industrieelen en land, bouwkundigen aard. Deze algemeene econo- acAteruitgang veroorzaakt agitatie nd^ is daar een tvpisch voorbeeld van. Toch meende de heer Kellogg, dat men zich daar niet te zeer ongerust over behoefde te maken. Sprekende over de pogingen |tot beverde- ring van de wereldvrede reide Kellogg dat hij dien aangaand optimist was Voor pessimisme was geen plaats. De wereld gaat Wat ons land betreft. Holland heeft altijd een belangrijke plaats in de wereld Inge, nomen Holland Leeft handel, industrie en bovendien een machtig koloniaal rijk. Kellogg sprak de hoop uit. dat ons land, dat naar zijn meening minder door de malaise geleden beeft, dan de meeste andere landen, zich voorspoedig zal ontwikkelen. Met eenige vriendelijke woorden over ons land en ons volk, besloot de heer Kellogg het onderhoud. vooruit, niet achteruit. Het is slechts de kwstle of de Staatslieden en volkeren zich aan den vrede willen wijden. Wanneer de vol keren zeggen: „Wij willen vrede”, dan heb ben zjj den vrede ook. «tukken dienen te worden het wilkkantTor Prins Hen- nomen en telt op het oogenblik 29 leden. Spr. memoreerde dan oe dit jaar gehou den stedelijke concours-vlucht en meende, dat dit een grooten vooruitgang genoemd mag worden, terwijl hierdoor ook de onderlinge samenwerking beter wordt. Spr. herdenkt vervolgens in eenige waar- deerende woorden hetgeen door den heer Godschalk als voorzitter van de vereeniging is gedaan en deelt mede., dat de heer God schalk bjj zijn vertrek tót eere-voorzitter is benoemd (Applaus). Namens de feestcommissie werd vervolgens het woord gevoerd—door den heer Th. van Gjjzen. Spr weese er op. dat door het co mité zeer veel werk is verricht, om het 25- jarlg bestaan te kunnen vieren. Spr. wij dan allereerst een woord van dank spreken tot de verschillende organisaties, die hun mede werking hadden gegeven, tot de zusterver- eenigingen. die hebben mede geholpen dit Jaar een concours te kunnen houden, het- op werkelijk grootache wijze Is ge- Ware woorden zijn het die het oud- Vondellid. de heer Jan C,OV. Beerends dichtte voor „Vondels Glldelied”. Niet oin glorie, of voor gunst wordt ge werkt. maar gedurende niet minder dan 30 jaar is met onverwoestbaar optimisme, met taai geduld en met nooit versagenden ijver gearbeid, om aan een heel geslacht Alkmaarders te geven „stil ontroeren”, te brengen „blijden lach". Inderdaad is dit een prestatie om een oogenblik bjj stil te staan. Weet eigenlijk een buitenstaander wel hoe groot de som van opofferingen is welke een dilettant too- neellst heeft op te brengen alvorens een welverzorgde voorstelling voor het voet licht kan gebracht worden? Hoeveel avonden van Ingespannen werken van moeitevol repeteeren en nog eens repeteeren daaraan vooraf gegaan? Het is dan ook geen wonder, dat zoovele tooneelvereanlglngen deze krachtproef niet kunnen doorstaan en op jeugdigen leeftijd den geest geven. Des te grooter is onze be wondering voor een tooneelclub, die dertig lange jaren haar mooie taak kon ver vullen, die op d’r dertigsten verjaardag nog zooveel jeugdige levenskracht in zich voelt, dat een nieuw vaandel wondt aangeschaft Aan „Vondel" heil en onze beste wenschen voor eenmaal een gouden feest. Gedeeltelijke gratie De in den nacht van Zaterdag op Zondag door den Rijksdag aangenomen amnestiewet zal zoodra de offlcieele afkondiging door den rykspresident heeft plaatsgevonden, van kracht worden. Door deze wet wordt amnestie verleend aan de in art. 4 van de amnestiewet van 1928 genoemde uit jxilltieke overwegingen veroor deelden. die hun misdrijf hebben begaan vóór 1 Sept. 1926. mits hun daad niet ge richt was tegen een lid of oud-lid der ryks- regeerlng. Hierdoor zullen in ieder geval 15 veem moordenaars en 7 communisten amnestie ver krijgen. maar bovendien nog verschillende andere veroordeelden, die hebben deelgeno- bedrag van een mllllocn dollar ten bate van de werkloozen uitgetrokken. In industrleele kringen vreest men dat de werkloosheid in den komenden winter iet circa 10 millioen zal stijgen. Aanwezig aan het Bureau van Politie. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 14. 15. 16. 17 en 18 October 1930: Portemonnaies mee inhoud; passer; broche (bloem met blaadjes) school étui; schilders- klel; belastingmerk in étui; moersleutel; knipmes Je; handschoenen; banden van jas sen en mantels; sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 14. 15, 16, 17 en 18 October 1930: Konijn J. Wilkens. Dahliastraat 11; gym schoen, J. Lutterot. Toussaintstraat 6; kin- dermantel, J Leestenmaker, Houtweg 14; mesJe- P Holland, Laat 191; belastingmerk. Zondagavond „Gulden Vlies", begonnen. De groote zaal was geheel bezet. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer A. Buissink. werd onmiddellijk overgegaan tot onthulling en inwijding van het nieuwe va/ndel. De plechtigheden werden verricht den Zeereerw. heer Rector C. Vis. meen adviseur. Terwijl de acteurs zich gereed maken voor bet spel, wil ik deze gelegenheid benutten om iets te zeggen over den oorsprong en be- teekenls van 't vaan in ’t algemeen en vervolgens over den zin en bbeteekenis van Vondel’s nieuwe vaan, dat wacht op den sagen uit den Hooge. De oorsprong van bet vaan. Rector Vis sprak ongeveer als volgt: Aangezien het christendom verschillende gebruiken en plechtigheden heeft ontleend aan 1 heldendom, zou men geneigd zijn te meenen. dat de eerste christenen ook hun vaandels hebben overgenomen van de Ro- melnsche legioenen die met hun Romein- schen Adelaar aan de spits over de groote heirbanen trokken. Toch is de oorsprong van het christen-vaan een andere. Niet de hei denen maar God zelf ontwierp hun eerste vaan, toen namelijk in het jaar 312 den 28sten October de jonge keirerszoonConstan- ttjri. op den vooravond van der. erooten slag met zijn vijand Maxentlus een Inspectie hield over zijn troepen die voor de poorten van Rome legerden: toen teekende de Heer der heerscharen met vlammende lijnen het ontwerp voor ’t eerste christen-vaan aan den donkeren nacht-hemel boven de soldatenten ten van Constantlfn: een lichtend kruis met blinkend rondschriff- In hoe stgno vlnces. in dit teeken zult gij overwinnen. En Con stanten vernam van zijn echtgenoote die een christlnne was. dat de God der chris tenen haar had geonenbaard dat als alle veldteekenen hiermee geteekend werden. Maxentlus verslagen zou worden. En hjj overwon Maxentlus en versloeg hem bl) de Pons Melvtus: Maxentlus en zijn legerscha ren werden beüJr.en in de golven van den Tiber. s Op den triumfboog. dien de Rom. Senaat voor den jongen beid Constantljn oprichtte werd vermeld, dat Constantljn op aanspo ring der Godheid. „Instinctu Divinitatls” de sege had bevochten. Ziedaar den oorsprong van t eerste chris ten-vaan, dat nog genoemd wordt: „Laba- rum”. Zijn beteekenls; Symbool van eenheid; Aan het vaan erkent men den soldaat en den soldaat aan het vaan! Symbool van trouw; Wie zijn vaan verloochent, verloochent zijn kcmlng, en wie zijn konlng verolocbent. verloochent ook zijn vaan! Symbool van moed Zoolang het vaan wappert aan de spits, blijft de zege verzekerd; is het vaan een maal buitgemaakt, is meestal de slag ver loren. Het vaan deelt in de triumfen. maar ook in de nederlagen van het strijdende leger. geen schied. Spr. heette dan den voorzitter van de afd. A (Noord-Holland) van den Ned Bond van Postduivenliefhebbers, welkom en maakte van deze gelegenheid gebruik hem nogmaals dank te zeggen voor de door hem op de receptie gesproken woorden. Spr. constateerde met voldoening, dat een zoo groot aantal leden hebben blijk gegeven, dat er in de harten van sjiort-broeders waar- deering en sympathie heerscht voor onze ver eeniging. Spr. noemde vervolgens de verschillende gevers van bekers en geschenken, welke wij bij den uitslag hebben vermeld. Vervolgens werd tot de K. Rjjkskieskringorganisatie delburg stelt voor: Er worde bij de R. K. Staatspartij mét klem op aangedrongen om in deze wetge vende periode tot stand te brengen het re"ds zoa lang verwachte en zoo hard, noodije Rljkskindcrtoeslagfonds. Het P. B. verwijst naar het werkplan voor het jaar 1931. Daarin is opgenomen de be handeling in dv voorjaarsvergadering 1931 van den Partijraad, van het onderwerp „Ge zinspolitiek Alsdan zal het vraagstuk vaa het Rijkskindertoeslagfonds ongetwijfeld wederom ter sprake komen. Het P. B. vertrouwt, dat uit die behandé* ling een meer concreet beeld van de wette» lijke regeling van den kindertoeslag zal kuttr overgegaan. De behaalde resultaten zijn als volgt: Kampioen oude duiven: L van Vuure. 194 punten, zilveren beker, aangeboden door Mevr van Gijzen Kampioen jonge duiven. C. J de Moei, met 109 punten, zilveren vork en lepel. 2e Kampioen: H. J. Stuys, 96 punten, zil veren beker, aangeboden door Noome Kampioen Generaal: H. J. Stuys. 311 pun ten. gouden medaille. Jubileum-bekers. voor hoogst aantal pun ten voor aanget vogel: le pr. B. Termaat, 118 punten. 2e pr. T. Machielse. 111 punten. 3e pr. H. J. Stuys, 102 punten. 4e pr. C. J de Moei. 92 punten. Zilveren beker voor de 2 eerst aanget. dui ven op Creil. aangeboden door Godschalk: C G de NUs. Zilveren beker voor de 2 eerst aanget. duiver, op Orleans, aangeboden door H. Ma- chielsen: L. van Vuure Jubileum-bekcr voor jonge duiven van Vil voorde: C. J. de Moei, aangeboden door de Loose. Gouden medaille kampioen Limoyen en Bordeaux, aangeboden door brouwerij „De gekroonde Valk”- L. van Vuure. 49 punte^ Zilveren anker-horloge voor 2 eerst aanget? op Mons (navlucht): D. Haasbroek. Wisselbeker aangeboden door A. J. dc Wit. 5 maal gewonnen door B Termaat. Deze heer is thans definitief eigenaar. De kamploen-prljzen werden uitgereikt door den voorzitter, terwijl de overige prij zen. onder een toepasselijk woordje door den heer van Gjjzen werden uitgereikt. Hiermede was het officieele gedeelte afge- loopen en werd een begin gemaakt met de afwerking van het feestprogramma. Allereerst werd door mej. Kroes» een ge heel op rijm gemaakten gelukwensch voorge dragen hetgeen lulden bijval mocht verwer ven. De humorist, de heer C. Peperkamp, heeft de aanwezigen meermalen vroolijke oogen- bllkken bezorgd terwijl hjj ook In het meer ernstige genre veel succes oogstte. Ook de band roerde zich geducht, zoodat den gèheelen avond In de zaal een gezellige stemming heerschte. Het bestuur van „Alcmarta Victrix”. maar vooral de feestcommissie, map met voldoe ning naar dezen geslaagden feestavond terug zien. standkomlng van deze commissie en hetgeen door haar voor het hoogste doel werd ver richt. Er waren meer plannen In petto dan zijn uitgevoerd, daar de eerste acties reedó ren dergeljjk resultaat opleverden, dat de bqnoodigde som bijeen was. Spr. bracht dan een woord van dank aan de fa. StrSter ie Hilversum voor het gemaakte ontwetgj, dat, naar spr. hoopte, ieders goedkeuring zou kunnen wegdragen. Voorts dankte spr. zijn mede-commlssie-leden. de heeren Fra en Nieuwenhuyzen, voor hetgeen zjj hebben ge daan om tot dit resultaat te kunnen komen. Spr. uitte den wensch, dat „Vondel" op den Ingeslagen weg zou voortgaan en zou blijven werken voor den groei en den bloei van hei R. K. tooneel (Applaus). De voorzitter dankte den heer Lansen voor de gesproken woorden en bracht hem dank, namens de leden van „Vondel” voor het mooie vaandel. In dien dank sluit spr. tevens In alle donateurs en milde gevers. Ook richt spr. eenige woorden van dank tot den Wel- eerw. Rector C. Vis voor de verrichte vaan- delwUding (Applaus). Achtereenvolgens werden dan bloemstuk ken aangebracht van de onderafd. van Tram- en Spoorwegpersoneel ..St Raphael"; van elf oud-leden; van onderafd van Ha ven- en Transportarbeiders ..St. Bonifacris van de bouwvakarbeiders. R. K. Vereen.- glngsgebouw. den heer Mooy; bericht van gelukwensch en bloemen van „Dlndua". Namens de R. K. muziekvereeniging „st. Caecllla" werd het woord gevoerd door den heer Groot. Spr. zei het een zeer aangename taak te vinden, als voorzitter van het jonge zusje van „Vondel" hier eenige woorden van gelukwensch te mogen spreken. Spr. wéés <o de geweldige prestatie een vereeniging 30 jaar in stand te houden. Den wensch uitspre kend. dat „Vondel” zou mogen blijven groeien en bloeien en op den ingeslagen weg voortgaan, eindigde spr. en werden door hem bloemen aangeboden. De voorzitter dankte den heer Groot voor zijn woorden en hoopte, dat de belde „her riemakers” uit het groote gezin van den Volksbond, nog langen tijd in dezelfde de onderlinge verstandhouding zouden menwerken (Applaus). Voor den aanvang van het derde bedrijf werd allereerst het woord gevoerd door de-. Hoogeerw. Deken C. P. Rengs. Spr. zeide ne woord te willen voeren als pastoor der grootste Alkmaarsche parochie. n.l. die van St. La uren tl us. In deze hoedanigheid dank'e spr. „Vondel” voor het onnoemelijk vele wat zij had gedaan, en drukte hierbij ei* zijn te vredenheid ovti tut da’ de jubileer, veree niging steeds zoo nauwgezet aan den wil van den Blsschop gevolg had gegeven en altijd de rails van den R. K. Volksbond gevolgd had (Applaus). Pater W. de Mol O.P. wilde, alhoewel de Deken reeds al het gras voor zijn voeten had weggemaaid, niet nalaten de Jubilee- rende vereeniging te complunenteeren. Spr uitte zjjn voldoening over het feit, dar „Vondel" gedurende een reeks van 30 jaren altijd echt roomsch tooneel heeft opgevoerd Spr. weet wat het zeggen wil gedurende .10 een tooneelvereenlglng in stand ié daa> zich spoedig meeningsver- voordoen over het toewijzen van „Vondel” heeft bewezen het devie» „Eendracht maakt macht” met recht te kunnen voeren. Spr. hoopte, dat de jubi- leerende vereeniging nog tal van jaren zou mogen blijven bestaan en dat de eendracht die thans heerscht, altijd constant zou blij ven (Applaus). Kapelaan Th. tan Vucht van Oudorp fe liciteerde de vereeniging met de opvoering van dit stuk. Het kweekt een alleszins ge zéllige sfeer en werkt nog zoo gerutmen Ujd na. Spr. complimenteert vervolgens de ver eeniging namens de buitengemeenten (Ap plaus). Ondanks zijn verkoudheid sprak kapelaan C. Persoon nog een hartelijk woordje. Namens de standsorganisatle, den R. K. Volksbond, sprak de heer Th. Stam een hartelijk woord van dank en een felicltatl~ voor het vele goede dat „Vondel” in de %f- geloopen jaren heeft verricht. Spr. wilde niet in den breede uitweiden, hetgeen „Von del” in de voorbije 30 jaren heeft gedaan, maar spr.'s eenvoudig dankwoord is van harte gemeend. Spr. uitte den wensch, dat „Vondel” nog tal van malen den leden van den Volksbond een aangenamen avond zou bezorgen en op den Ingeslagen weg. met evenveel succes, zou voortgaan (Applaus). De voorzitter dankt den HE. Deken voor zijn zoo sympathieke woorden en zei. dat „Vondel” het altijd zeer op prijs stelt Je geestelijkheid in haar midden te zien; dit overtuigt haar, dat zij op het goede pad is Spr. hoopte, dat de Alkmaarsche geestelilk- beld nog jaren getuige zou mogen zijn van Vondels successen. Spr. dankte den heer Stam en zegde toe. dat „Vondel" steeds met alle kracht zal blij ven werken voor den Volksbond en voor den bloei van de standsorganisatle. Voorts deelde spr. mede, dat de collecte voor „Hulp in Nood’’ f 34.35 had opgebracht. De uitvoering Hierna was het lang verbeide oogenblik daar, dat het scherm gehaald werd, om dels leden de gelegenheid te geven beste kunnen te toonen. Als jubileumstuk was gekozen een spronkelijk tooneelspel genaamd C; Blanda, door Jan Tromp. Door een zeer suggestief decor zijn we on- midöelljjk in de tropische sfeer en maken kennis met den heer Laeff. directeur eener Suikerfabriek, te Toeloeng Baroe. Maar óók met zijn zorgen. En die zijn er vele. Moet hij volbloed Hollander, het niet aanzien, dat z’n zoon Rudolf in intellect, in werkkracht, in moreel opzicht ook de mindere is van den gehaten Sinjo Oessin Hartman? Dat deze laatste door een prachtige uitvinding z’n ge liefden zoon voorbijstreeft en tot adjunct- directeur benoemd wordt? Dat hjj ten slotte moet ervaren, dat deze „Katjang" de red der wordt van z’n zoon, die door een bedor ven Haagschen vriend naar den ondergang wordt gevoerd? Het stuk gaat volgende week opnieuw; het zou dus niet aardig zijn nog meer van den inhoud te verklappen. Genoeg zij het hier te constateeren dat de schrijver van dit too- neelstuk heel wat van Indié afweet, dat hjj zeer goed heeft aangevoeld het uiterst moei lijke Indo-probleem zonder daar natuurlijk de reddende oplossing van te kunnen geven. Natuurlijk heeft het stuk wel foutjes, psy chologische en *!B»neel-technlsche. maar als geheel kunnen we het zeer goed waardeeren, als een tooneelwerk dat gelegenheid geeft tot dikwijls ontroerend en sterk spel. In één woord, een stuk het jubUeerende „Vondel" waardig! Waarmede we meteen reeds gezegd hebben dat het spel op even hoog peil stond als het stuk. Het wae lang niet gemakkelijk de verschillende karakters naar behooren uit te beelden: de edele Sinjo, de verstokt Holland- sche directeur, de zwakke a»n, de verlei dende Hègsche brani, de degelijke, ernstige oudste employé v. Vliet en vooral niet te vergeten den geslepen woekeraar Smoorman. En o Ja, het kleine, maar toch zoo aardig De feestavond Bestond er voor de op 4 October j.l. ge houden receptie reeds veel belangstelling, on den JJ. Zaterdag gehouden feestavond heeft de postduivenvereenlging .Alcmarla Victrix” blijk gegeven zich in een zeer groote belang stelling te mogen verheugen. De zaal van „Het wapen van Heemskerk” aan de Breea- straat was wederom smaakvol versierd ■?n verlicht, waardoor reeds spoedig bjj de talrijke aanwezigen een vroolijke stemming heerschte, waartoe de „Mi-nlght-band” met alle kracht tneedwerkte. Te ongeveer half 9 nam de voorzitter, de heer C. J. de Moei, het woord en heette ne aanwezigen nartelijk welkom op dezen feest avond. Spr. wilde allereerst eenige woorden van dank spreken aan de vereenlgtngen in het algemeen, voor de zoo vele ondervonden blijken van belangstelling, op den eigenlijken jublleum-dag, den 4en October. Voorts aan ae pers, aan de feestcommissie, In het bijzonder aan den heer Dekker, die gedurende 43 weken de bijdragen voor het órgar.lseeren van deren feestavond had opgehaald doch ook aan den secretaris van de feestcommissie, den heer Theo van Gijzen. voor het gratis disponibel stellen van zltn zalen en het vele door hem verrichte werk by de gehouden jubileuni- vluchten. Spr. ging vervolgens in korte trekken geschiedenis van de vereeniging na. De vereeniging is opgericht 3 October 1905. Het juiste ledental is niet bekend, doch slechts één lid. de heer G. Waayboer, is van bedoeld ledental overgeb’evcn v- het jaar 1918 van de gebeurtenissen tus schen den oprichtingsdatum en laatstgenoemd jaar is, wegens het onbreken van notulen, niets bekend toen de vereeniging nog uit leden bestond. Dit aantal is verklaarbaar als men in aanmerking neemt de groote moeilijs- held om voeder voor de duiven te krijgen tij dens den oorlog. In 1919 kwam er wat meer leven in de vereeniging. De heeren Godschalk en Stulp traden als leden toe, en langzaam maar zeker begon de vereeniging te groeien. De vergaderingen tverden wegens gebie t aan een clublokaal gehouden bii d»n heer J. Huibers Sr. Daar echter het ledental toe nam. werd de noodzakelijkheid van een club lokaal steeds meer gevoeld en werden de ver gaderingen gehouden in het café van den heer Huibers aan den Westerweg. Toen be stond de vereeniging uit 10 leden. Door het aanvragen van een Staatsblad van 1905, kon het toen zittend bestuur het oorspronkelijk reglement In handen krijgen. Gedurende de laren 1921—1923 werd het ledental steeds grooter. zoodat ook het club lokaal uitbreiding behoefde, hetgeen inder daad tot stand kwam. Het ledental bedroeg toen ongeveer 20. In 1925 werd de eerste club- tentoonstelling georganiseerd, doch hetzelfde jaar kwam een kentering in de vereeniging, wat tot gevolg had. dat in 1926 een splitsing plaats vond en .Alcmaria Victrix” een an der clublokaal moest zoeken. Op dat moment bestonden dus in Alkmaar drie sportduiven- vereenigingen. In 1926 heeft de vereeniging drie verschillende secretarissen gehad, het geen ren record genoemd kan worden. Van dien tijd af is zij steeds in omvang toege- nen voortvloeien. Het P. B meent dat alsdan net juiste oogenblik za« zijn gekomen om te overwegen, op welke wijze van de zijde der PartijorgR» nisatie een ojilossing ten deze zou kunnen worden oevorderd. - Aan de R. K. Staatspartij worde verzocht om mede te werken tot opheffing van aea standplaatsenaftrek voor Rljksambtenaren - Bij nadere overweging is het P B. van meening. dat het onderwerp in het voorstel bedoeld, zich niet wel leent voor een geheel afzonderlijke behandeling in den Partijraad, gel'jk dié vroeger In uitzicht is gesteld. Daarv voor is het onderwerp niet algemeen noeg. Het P. B. zou dit onderwerp willen plaat» sen in het kader van het onderwerp ..Ge» zlnspolitiek dat ’n de as. voorjaars-Partij» raadsvergadering, •’ooais boven gezegd, zal warden behandeld. De R. K Rlikskieskringorg^nisatie Middel burg stelt verder voor: De R. K. Staatspartij dringe er bij de Re» geenng op aan. om maatregelen te nemen tegen het protectionistische buitenland door invoering van een onderhandelingstarief. Het is aan het P B. bekend, dat dit punt de zeer ouzondere aandacht van de Kamer fractie heeft zoodat, voorzoover van de zijde der party op dit stuk drang kan worden uit geoefend. zulks ongetwijfeld door dit daartoe aangewezen orgaan zal geschieden. i Na de Rondvraag wordt de vergadering 'geschorst tot Zaterdagmorgen. ’s Morgens om 8.15 uur zal in de Kathe drale Kerk te Utrecht (Lange Nieuwstraat) een H. ?ïis worden opgedragen voor de Rj£_ Staatspartij en hare leden. Ter vergadering komen in de .Korte beschouwing over de nieuwe Wet Rijk en de Gemeenten” en de „Inleiding tot pene bespreking over het beleid der Gemeen te met betrekking tot belastingen, bedrijven en sociale voorzieningen, mede in veroand met de belangen der groote gezinnen” aan de hand der uitgebrachte praeadvlezen der heeren Prof. Mr Dr. J. J. van der Grin* ten. Mr. G C. J. D Kropman en Y. Kee- stra. aa TELEFOON 324 - ALKMAAR (Model GILLETTE) Goed en goedkoop. Groote collectie Apparaten, Messen. Combinaties, Doozen. Kwasten, Riemen, Zeepen, Toilet-aluin N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL Gisteravond kwamen te Simmering twee tramwagens, gevuld met passagiers uit Weenen. die van Zondags-uitstapjes terug kwamen, met elkaar In botsing. De wagens werden vrij ernstig beschadigd en 24 personen werden gewond, waarvan 3 zwaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5