Spaart BIJ DE Nutsspaarbank Wereldspaardag Laatste Nieuws PROVINCIAAL NIEUWS MARKTNIEUWS VEILING-OVERZICHT R. K. Bond van Harmonie en Fanfare corpsen in Noord-Holland 31 OCTOBER Telegrafisch Weerbericht 'cïl WARMENHUIZEN DE STREEK ZUID-SCHARWOUDE Door vrachtauto overreden en gedood PURMEREND NOORD-SCHARWOUDE OPPERDOES HOORN OBDAM KROMMENIE WARMENHUIZEN WESTWOUD :n t. Tan uaeht erpen. isehts ging het kind over den BRAND TE CALLANTSOOG Gl- Gistei tter- <hU voor. Mar lott eerstvolgen- tegen 3750 KG. in de vorige week. I B. deo un- ■b. IUI tt. kans i ÜL Algemeene jaarvergadering te Alkmaar Het eerste lastrum van den Bond A pass. loaa. «sa té Las O Ooee- hal I. Rot- la ra. L Daarom stelt spr. oud-adviseur een schrijven HEVIGE MIJNONTPLOFFING BIJ AKEN terra. Rot- ■ertau mo tive Me- de la. k. tl. 1» de Victorianen ook niet mee In dezen strijd. Niets wjlde lukken, terwijl verder de fout werd begaan Forward geheel in te sluiten. envolgenden keer beter! Dr. I- G. Kortenhorst Woensdag 29 Oc tober a.s. zal dr. L. G. Kortenhorst alhier een spreekbeurt vervullen over de .„Actieve Handelspolitiek" Deze vergadering heeft plaats in het Pa tronaatsgebouw Herwonnen Levenskracht De alhier gehouden speld Jesdag van Herwonnen Le venskracht heeft ruim f 150 opgebracht. Een flink succes dus! zal den 2*6 arbeiden ingesloten Waarschijnlijk allen verforen «"uaa Mom- I 1 v. rdam. org te Mar gaas. York. F Oct. ta ■ingan Rot- De hals. Het werd levenloos opgenomen. Overzicht „C.V.V." van 13 L en m. 18 Oct. Als men zijn oog eens laat gaan over de akkers van tegenwoordig, dan krijgt men den indruk, alsof hier allemaal vuile bouwers enz. het landbouwbedrijf uitoefenen. Bijna alle akkers zien er armzalig uit. Andere ja- ren om dezen tijd waren de tuinbouwers reeds druk bezig hunne stapelproducten In huis te halen. Thans het mooie weer van de laatste dagen is daarvan de oorzaak maakt men zich in het geheel niet druk met Aanrijding Op de Gouw had Zaterdag een aanrijding plaats. Een motorrijder kwam in aanrijding met een dame, die Juist achter een autobus vandaan kwam.. De dame viel en kreeg een ernstige her senschudding en brak een been. Zjj werd in het gemeenteziekenhuis op genomen en verkeert in zorgwekkendên toestand. De bloemkool. Gelukkig gaat het met de bloemkoolprijzen thans wat beter; echter geldt dit voornamelijk de prima kwaliteit, waarvan er jammer genoeg dit jaar niet veel te veld staat. Voornamelijk gaat het product naar Dultschland en Zwitserland. Gemeentebegrootng De door B. en W. opgemaakte gemeen te begroot mg sluit in ont. vangst en'uitgaaf met 74721.100, waarin een post van onvoorzien van 15954.59, ter wijl onder de ontvangst voorkomt het voor- deelige saldo van de rekenng 1928 ad 210565L Bloempjesdag Zondag as op het feest van Christus' Koningschap zullen in deze parochie door de leden van den RK. Vrou wenbond bloempjes <Hen betreffende worden uitgereikt. Te Sjxmbroek heeft een met stroo be laden auto de achtjarige Wilhelmina Hoek, die achter een groentewagen te voorschijn kwam, overreden, stroo-auto Hoogste barometerstand 763.4 te Biarritz. Laagste barometerstand 740.3 te Malinhead. Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige. Zuidelijke tot Westelijken wind, veranderlijke bewolking, enkele regen- of hagelbuien, iets kouder. De kermis De kermis was dezen keer merkbaar stiller dan anders. Het was in het algemeen althans niet zoo rumoerig als anders en zeker was dat den laats ten Zon dag niet het geval. Toch was het bezoek den laatsten kermis dag niet gering. Er hadden als gewoonlljk ook eenlge klop partijtjes plaats, waarbij de politie in som mige gevallen nog tusschenbeide moest tre den. Reeds in het begin van de week trof dé agent van politie B. het niet best en kreeg een slag met een mes in het gelaat, hoewel men ons vertelde dat deze niet voor hem bedoeld was. Inmiddels is de dader van dit feit bekend en zal deze zijn straf niet ontkomen. Zondagavond was er wederom een derge- Hjkè ridder van het mes, die de kust onveilig maakte. Nu was het een Geldersch arbeider die daarmede dreigde. Ook hij werd gevat en kreeg een proces-vcrbsal. Zijn broer, die ook dronken was, kreeg eveneens' een bon netje. o 'n Volendammer, die hier wel wat laat In den nacht zich op 't kermisterrein waagde, kreeg een bloedend© wonde aan het hoofd. Voorts werden omwonenden nog onge- geschrikt door enkele andere heibeltjes, maar overigens bleef het daarbij. Baldadige kermisgangers hebben o.a. de versiering vernield en Zondagavond hun ver nielzucht uitgevoerd op de bus van de Win- kelweekloten, welke onbewaakt op de Kaas markt stond. Ze hebben deze geheel omver gegooid met het gevolg, dat de driehoekige spits, het glaswerk en de verlichting geheel werden vernield. De onverlaten wisten te ontkomen. sche Wltkrop f 4 tot f 3.20. BROEK OP LANGENDIJK 21' October. Langendijker Groentenveiling. 1225 Aardap pelen: Schotsche muizen f 2.703»; Groote f 2 80; 4500 Kg. Wortelen f 1.40—1.70; 25000 Bloemkool 1ste soort f 4.306.00; idem 2e soort f 0.60—2.90; Reuzen f 520—14»; 32000 Roode kool f 1.40—2.50; 12000 Gele kool f 1.80 —3.20; 24000 Vroege Witte kool f 0.70— 160; 13000 Deenscbe witte kool f 1.60—2»; 6700 Uien: Groote f 230—2 50; Uien f 1» —2.30; Drielingen f 1—1»; Nep f 3.10; 6825 Bieten f 2.10—2»; 800 Wltkrop f 0.70—0». ALKMAAR Exportveiling Andijvie 100 s'uks 1.90; Al veler 100 pond 315; Bloemkool I 69013; idem II 1.604.90 per 1.10—3.10; Wortelen 1.30—7» per 100 K.O. Chineesche kool 0.401.90 per 100 pond. HEM. 20 Oct. 1930 Zuider-Kogge Slaboonen 8S tot 37 ct., snjjboonen 37 tot 45 ct.. druiven 45 tot 49 ct., winterjannen t 14» tot f 16». Gleze Wildeman f 17.— tot f 19 50. Loutjes f 16.— tot f 18». B. Clairgeau f 21.tot f 32.Williams f 25. tot f 42.—, Geld. Bellefleur f* 25e- tot f 31.Andijvie t 2.40 tot I 2», meloenen f 24.— tot f 33.—. PURMEREND. Noteering van de „Afslag- vereenlglng Beemster, Purmerend en omstre ken," van Maandag 20 Oct. Aardappelen f 1» Sport In een mooi gespeelden wedstrijd wisten Zondag de Voorwaarts-aspiranten hun tegenpartij Victoria A van Obdam met met een 5—0-nederlaag naar huis toe te zenden. De hh. H. de Vries, Jac. Visser en C. Stam werden tot bestuursleden gekozen. Vervol gens werd het concept-reglement voorgele zen, behandeld en vastgesteld. De vereenl- Begrafenis-vereeniging. Ten huize van den heer J. Masereeuw werd in een druk be zochte vergadering besloten tot het oprich ten eener begrafenisvereeniging. Er werd besloten tot het aanschaffen van een lijk wagen. Een bestuur van drie leden werd vol doende geacht, terwijl de Vereenlglng zal zorgen voor een aanspreker, voorlooper, Wee ding van dezen, een bode enz. Om de kosten te bestrijden meende men een contributie van f 1.— per gezin te moeten heffen, ter wijl alleenstaande personen en gezinsleden boven 20 jaar eveneens een contributie van f 1.dienden te betalen. Daarvoor kreeg men dan gratis gebruik van koets, aanspre ker en voorlooper. Tevens zouden nieuwe le den een inleggeld van 50 A 60 ct. moeten be talen. Voor de koets waren aanbiedingen ontvangen uit Hoorn van twee onderne mers, resp. voor f 20 en f 15 per begrafenis. Een der leden meende, dat een contributie van f 1.per gezin niet voldoende zal zijn, wat ook onbillijk was tegenover alleenstaan de personen die ook f 1.zouden moeten betalen. Een ander meende, dat f 5.per begrafe nis voor den aanspreker-voorlooper te wei nig was. Na eenlge besprekingen werd dit voorlooplg vastgesteld op f 10. De heer C. Stam bepleitte de wenschelUk- hetd van het aanstellen van vaste dragers, «■elk voorstel algemeen bijval vond, waardoor echter de kosten van een begrafenis op f55 werden geschat Daarom werd de contributie bepaald op f 2» per gezin; voor personen van 20 tot 25 jaar op f 1.en voor alleen staanden boven 25 jaar op f 1». Staande de vergadering gaven zich 24 leden op. die waik—mhmtiin. mede als gevolg van de geringe hoeveelheid welke thuis te halen is. De blauwe en blanke Eigenheimers waren deze week niet van de partij. De animo voor de lekkere eigenheimers is thans van dien aard, dat die huidige eigenaars ruimschoots in de gelegenheid zijn die aardappelen voor winteraardappelen aan den man te brengen. Met de erwtenveiling is het de vorige week voor het laatst geweest. Jammer is het dat de erwtenveiling nog niet zooveel opgang heeft gemaakt, dat wij het volgend jaar ane erwten verbouwende leden kunnen verplich ten hier hun producten te veilen. Het cen traal bureau is nog steeds van meenlng. dat door eendrachtige samenwerking der leden met het bestuur wij eenmaal zullen gera ken tot een bloeiende erwtenveiling. Schotsche muizen Nu de Eigenheimers eenmaal niet meer op de markt verschijnen, zal het met de Schotsche muizen op de vei ling ook wel spoedig gedaan zijn. Men moet niet vergeten dat reeds van 17 Juni af ge regeld schotten geveild zijn. Op JJ. Dinsdag betaalde men voor een enkel lekker partijtje f 4.90 per 100 K.G. De overige partijen zijn allemaal verkocht voor f 3 A 3.90 per 100 K.G. De grove schotten brachten ongeveer de zelfde prijzen op als de gewone mui zen. Op j.l. Zaterdag kon een partij tamelijke groven niet meer opbrengen dan f 2.70 per 100 K.G. De aanvoer van aardappelen be droeg in deze week 13900 K.G. tegen 15442 K.G. in de vorige week. Gele nep In de vorige week ondergingen de prijzen van de gele nep een daling. In deze week ging het in tegenovergestelde richting. Die verhooging is echter van ge ringe invloed geweest op den omzet van die betreffende week, daar de gele nep-tijd reeds voorbij is. De prijzen hepen in deze week van t 2.503 30 per 100 K.G. De aanvoer be droeg 9500 K.G. tegen 10200 K.G. in de vo rige week. Gele uien Veel verandering in de prijzen van de uien was niet waar te nemen. Het aanbod bedroeg aanmerkelijk minder dan in de vorige week. De vraag naar uien was ook minder. BIJ al die veranderingen zijn de prij zen hetzelfde gebleven en bedroeg de notee ring f 1.30f 2.40 per 100 KG. De aanvoer bedroeg in deze week 25000 K.G. tegen 64885 K.G. in de vorige week. De grove uien kon den niet meer gelden dan f 1.60—2.20 per 100 K.G. Roode kool Met den aanvoer van roode kool is het tegenwoordig wel slap. In deze week werd aangevoerd 23900 K.G. tegen 41550 K.G. in de vorige week. Dat die opleving van de vorige week van korten duur zou zijn kwam men in deze week duidelijk aan de weet. Een enkelen dag uitgezonderd waren de prijzen weer gelijk aan die van enkele weken terug. Voor groote roode werd betaald f 0.601» en voor de kleinere soorten f 1» —3» per 100 K.G.. Gele kool Van de weinige kilo's gele kool, die momenteel de tuinbouwers rijk zjjn, werden maar kleine partijtjes door de ver bouwers aangeboden. Op j.l. Zaterdag bracht de gele kool op f 1.60—1.70. Dit betrof het kleinere soort. De aanvoer bedroeg 2300 KG. het spel zijn op Krommenie zal goeden indruk Ijver door het bestuur aan den dag gelegd, te volgen. Iedere afdeellng zal dan in eigen kring reclame maken voor den Bond, door goede leden op te kweeken, die hun afdee llng, vooral ook door trouw repetitie-bezoek. weten op te werken. Op deze wijze zal ge- Burgerlijke Stand Geboren: Robert Jan Heter, a van P. G. A. de Geay en M. J de Vassy; Albert, z. van O. Knol en W Kind; Hermanns Martinus. z. van K. J- J. Damen en M. Bookelmann; Johannes Pan- cratius, z. van C. A. van der Dook en J. de Groot; Arte Hendrik, z. van P. D. Lan- gerels en N. Bakker; Gergrdus Josephus, z. van P. W. Pronk en A. M. Hendriks. Overleden: M. Keet. 63 jaar, weduwe van G. E. Kossen Achterom 15; J. Njjhuls, 33 Jaar, echtgenoot can A. M. van Geelen, J. Pzn. Coenstraat 22. Ondertrouwd: J. F. Lichthart en M. Been tjes; J. Njjhuis en E M Swagerman; J. Boerman en T. Bakker; P. Oldenburg en Grietje van Ze lm. Getrouwd: G. Dulnmejjer en A. Eversen. van den I - - - - stemde de vergadering daarmede in. Vervol gens deelde de voorzitter mede, dat door den Hoogeerw. Deken Hollenberg uit Purmerend Witte kool Over de prijzen van de witte kool kan men zeer tevreden fijn. De njpe witte kool brengt op van f 0.70—0» pet 100 K.O. De betere witte van f 1.00—1» per 100 K.G. De aanv. bedroeg 86000 KG. tegen 87300 KG. In de vorige week. Peen De prijzen van de peen sljn soms van dien aard, dat het de moeite niet loont ze te verbouwen. Trouwens dit is tegenwoor dig met vele producten. Kleine peen bracht op f 0»—1» per 100 K.G. Groote peen f 1»1» Aangevoerd werd 205» KG. tegen 3775 K.G. in de vorige week. De slaboonen brachten JL Dinsdag op f 14.80 tot f 16.20. De aanvoer bedroeg slechts 110 K.G. tegen 300 K.G. In de vorige week. De Chineesche Wltkrop konden niet meer gelden dan f 1.70 per 100 stuks. Een jjartlj bieten van 900 K G. werd ver kocht voor f 1.10 tot f 2.40 per 100 KG. Bloemkool In totaal 625 stuks; werd ge noteerd voor eerste soort f 6» tot t 11» per 100 stuks. tot nieuwen adviseur van den bond is aange wezen de Weleerw. Heer J. A. v. Ettlngen, kapelaan te Purmerend. Met een hartelljk woord heette spr. den nieuwbenoemden advi seur welkom op deze vergadering. Spr. weet dat Z Eerw. eerder adviseur is geweest eener muzlekvereeniglng, waarvoor hy ook als mu ziekminnaar veel ambitie gevoelde. Voorzitter hoopt dat Z Eerw. voor den bond zijn beste krachten zal willen geven. De notulen van den 2en secretaris, de heer P. Botman. (Oroo- tebroeki worden goedgekeurd. De heer Jb. Horio (Zuld-Scharwoudei brengt als le secre taris daarna het jaarverslag uit: het bestuur bleef na benoeming van den heer EMslng (Castricum) in de plaats van den heer A J. de Konlng (Wognum) ongewijzigd. De com missie tot reglementswijziging beëindigde haar moeitevolle taak door het gereed komen.van een nieuw concept-reglement. Door toetre ding van drie nieuwe afdeelingen „Bt. Oae- cllia" Haarlem-Noord. „St. Caecilla” Lutje- broek en ,J3t. Antonlus' 't Veld, steeg het aantal aangesloten afdeelingen tot 25. Het Bondsconcours dit jaar te Wervers- hoof gehouden, slaagde met deelname van 19 vereeniglngen naar «-ensch. Na een overzicht te hebben gegeven van de toegekende prij- ten, wijst spr. er op, dat de klacht, als zou den speciaal in de derde afdeellng te weinig eerste prijzen zijn toegekend, ongegrond is. Ter vergelijking geeft spr. eei^staatje ook van de hoogere afdeelingen. die in verhouding geen eerste prijzen meer ontvingen. Voorts wjjst spr. er op dat de Jury het recht heeft op aller vertrouwen bij beoordeellng van haar taak. Besprekende het eerste lustrum van den bond op 30 Sept. 1925 met aanvankelijk 12 tlatlef van de afd. Wogmeer-Spierdijk de bond op 30 Sept. 1925 met aanvankelijk 12 leden werd opgericht. Begonnen in 1926 met een festival te Purmerend. werd in 1927 het eerste concours gehouden te Orootebroek. het tweede in 1928 te Castricum, hst derde in 1929 te Noord-Scharwoude, het vierde in 1930 te Wervershoof. Behoudens het eerste con cours. zijn alle daarop volgende concoursen ook financieel geslaagd. Hoewel het toetreden tot den Bond steeds crescendo ging, zijn we, aldus de secr. met het getal van 25 aange sloten afdeelingen nog niet waar we wezen moeten en kunnen zijn. Het kan nog beter. Met een aansporing om den Bond overal te propageeren sluit de secretaris, onder appl. zijn keurig overzicht, wat de voorzitter mot een dankwoord besluit. Uit het Jaar-overzlcht van den penningmeester, den heer A. Stuyt, te Wogmeer-Urscm, blijkt, dat de totale ont vangsten bedragen 52190’4 en de uitgaven 178.75. Het batig saldo is derhalve 343.15H. De kascommissie, gevormd door de afd. Castricum en Berkhout, rapporteerde accoord- bevinding van alle bescheiden, waarna de Penningmeester gedechargeerd werd voor zjjn uitstekend en zuinig beheer. Voorz. deelt mede dat Ingekomen was van de rk. Harmonie „Konlng Davidte Haar lem en „Pius X" te Hem en Venhuizen een aanvraag tot opname in den Bond. Daar nie mand tot toetreding bezwaren heeft, wordt tot opmame in den borxi besloten. De voorz. wenscht dc afgevaardigden der nieuwe afdee lingen geluk met hun Intrede in den Bond en spreekt daarbij den wensch uit, dat de samenwerking zoowel voor den Bond als voor de afdeelingen tot tevredenheid zal stemmen. Thans komt Mn de orde behandeling van het ontwerp statuten en r. deellng Haarlem (Noord) beklaagde zich, geen ontweipen te hebben ontvangen. De secreta-; rts toont aan, dat de stukken, geadresseerd •an den secf. van Haarlem, tijdig zijn ver zonden. De voornaamste wijzigingen In het regle ment zijn de volgende: De zetel van den Bond wordt overgeplaatst van Alkmaar naar Purmerend Dit is om ver schil lende redenen wenschelljk, vooral ook, omdat de Deken van Purmerend steeds een adviseur aanwijst. Het artikel: Aangesloten veneenlgingen kiezen een hoofdbestuur (zoo veel mogelijk uit hun leden) ontlokt leven dige discussies. Vooral de heer v. d. Linden (Haarlem-Noord) is bepaald tegenstander van nerlei wijze ha trok ken zijn bij eene afd. toch in 't hoofdbestuur zitting kunnen nemen. Haarlem meent dat de bond zich zelf wel hel pen kan. Meerdere sprekers betoogen dat de wen sch elykheid zich kan voordoen dat een bui tenstaander in het bestuur komt. Het ont werpvoorstel wordt met Haarlem tegen aan genomen. Bjj het volgend agendapunt was op het ontwwp-reglement een voorstel Ingeko men van de afd. Grootebroek luidende: Aan den len secretaris wordt een honorarium toe gekend van f 50 per jaar. De heer Femme (Grootebroek) het voorstel besprekende, zegt dat de concours gevende vereenlglng altijd een bedrag van f 50 moet uitkeeren aan den se cretaris. Dit acht Grootebroek geen goed Sport Victoria n heeft het JL 2km- dag tegen Forward III niet tot een over winning kunnen brengen. Ondanks het groote overwicht der Obdammers moesten dezen met 12 de vlag strijken. Het zat .vond ongeveer 7 uur brak te Cal- lantsoo/ een zware brand uit in de groote boerenbehuizing van den heer Jb. Mooi), aan den Oosterweg. De spuiten van het dorp en van Schager- brug trachtten te redden wat nog te blus- schen viel. Echter verbrandde alles wat zich In en om het huls bevond. De oozaak is niet bekend, terwijl ver zekering de schade dekt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Het vee bleef gespaard. Raadsvergadering De de raadsvergadering is belegd op aa. Vrij dag 24 dezer, des namiddags te 3 uur ten gemeen te huize. Uitvoering „St. Bonifacius" Zondagavond gaf de gemengde tooneelvereenlging ,.8t. Bo nifacius" een uitvoering in het R. K Ver- eeniglngsgebouw alhier. Vooral voor deze uit voering bestond een buitengewone belangstel ling, wat wel in verband 13 te brengen met de opvoering van „De Roode Lamp” romantisch tooneelspiel In 4 bedrijven door Steph, van Cujjk, met welk stuk wordt deelgenomen aan den te houden tooneelwedstrljd te Haarlem. Met het spel van Zondag kunnen we trotsch zijn op onze tooneelvereenlging. met dit spel een alleszins nalaten. De tooneelaanklee- ding, geheel belangeloos aangebracht door de firma gebr. Bischoff, was buitengewoon keu rig. „De Roode Lamp” is een stuk van een heel ander genre dan we hier gewoon zijn te zien, heeft een mooie strekking, blijft de aan dacht vragen door zijn geheimzinnige sfeer en heeft, In tegenstelling met zoovele niets zeggende stukken daardoor veel voor. De hoofdpersonen met hun scherp geteekende aristocratische koppen gaven ieder voor zich een keurige vertolking van hun rol. Ook de ondergeschikte rollen vonden waardige ver tolkers. Als toegift stond op het programma ..Een echte vrouw," blijspel In 1 bedrijf door H. B. Dit nastukje, was in tegenstelling met 1 eerste,, voor gemengd, getuigde van rolvast heid en bood aardige momenten. Na afloop hadden de spelers (sters) een da verend applaus in ontvangst te nemen. Met dit al heeft „St. Bonifacius” een genotvollen avond gegeven en een woord van hulde komt zeker toe aan den regisseur, den heer Drais- ma. Het muzikale gedeelte, In bekwame jonge handen van mej. C. Groot en onzen re serve-organist Van Gerven. was een dank bare afwisseling. R. K S. „V. I. O. S.” Zondag speelde V. L O. 8. 1 tegen E 8. V. 2 zijn compe titiewedstrijd voor het eerst thuis Het weer was echt voetbalweer, terwijl het triestige van den dag vervrooljjkt werd door het muziekkorps „Sol! Deo” Geen wonder, dat het publiek talrijk was. De wedstrijd was een succes. De V. L O. 8.-spelers deden goed hun best, zoodat een welverdiende overwinning behaald werd. Vooral de voorhoede was in goeden vorm. Rust brak aan met 31... Na de thee had E. 8. V. 2 geen meer en was V. L O. 8. merkbaar sterker. Het einde kwam dan ook met 6—1 voor V. L O. 8. toond worden, dat de Roomschen ook op dit gebied weten te organiseeren. Als allen zoo hun taak opvatten, zal feitelijk andere re clame overbodig zijn. Want met den groei van innerlijke kracht zal de stuwkracht naar bulten uitstralen, die andere vereeniglngen trekken tot dezelfde organisatie, naar R. K Bond. Voorzitter dankt den Geestelijk Adviseur voor zijn opwekkend woord en stélt de rondvraag aan de orde. Tuitjenhom wijst daarin op de wensche- lljkheid van een veilige bewaarplaats voor Instrumenten. Lutjebroek dringt op spoedi ger toezending van het critlsch verslag. Grootebroek geeft enkele nuttige wenken van terrelnlndeeling, Wognum-Spanbroek vestigt de aandacht op enkele veranderingen In hun vereenlglng. Haarlem vraagt nu reeds aan het concours voor 1932 bij gelegenheid van het 12 J4 jarig bestaan der vereenlglng. Wervershoef wil nauwkeurlgen toezending van part-ljen voor de bezetting. De beer Maas, onderstreept dit als een nuttige maat regel Aangenomen wordt, dat de secretaris sen voor 1 Januari de besetting hunner ver eenlglng sullen opgeven aan den Bonds- secretaris. - Met een woord van dank voor alle mede werking sloot de* voorzitter .de geanimeerde vruchtbar vergadering. BROEK OP LANGENDIJK, 20 October Langendijker Groentenveiling 4100 KG. Aardappelen: Schotsche Muizen f 3.303.40; groote idem 390; kleine Wortelen 0.70-- 0.90; 3200 K.G. Wortelen 1.20—1.30; 8000 stuks Bloemkool, 1ste soort 590—1390; 2de soort 0.801.10; reuren idem f 4.909.00; 22000 K.G. Roode Kool f 2.00—3.40 3000 K.G Gels Kool 1.00—2.40; 61000 K.G. Vroege Wite Kool 1.60—2.40; 13000 K G. Deensche IWtte Kool 160—2.40; 13000 K.G. Uien: Groote 1.70—2»; Uien 1.30—2»; Drie lingen .1101.40; Nep 3.003.40 6600 Bleten f 1»—2». WARMENHUIZEN. 21 Oct. 19». Nep f 2» tot f 2», drielingen f 1.10 tot f 1.40, uien f2» tot t 2.40, groote uien f 1.70 tot f 2.aardappelen, Schotsche muizen f 3.10, groote Schotsche t 3.drielingen f 3.10. roode kool f 1» tot f2.40. witte kooi f 0.70 tot f 1», bloemkool f 7.40 tot f 8», bleten f 0.70 tot f 2». NOORD-SCHARWOUDE, 21 Oct. 19». Aanvoer 16.200 KG. aardappelen. Schotsche muizen t 2» tot f 3», groote Idem f 3. tot f 3», ronde due f 2», drielingen f 3.60 tot f 4 90, 11500 KG.' uien, grove f 1. tot f 2.20, uien f 1» tot f 2». drielingen f 0.70 tot f 1», nep f 180 tot t 3», 5500 kilo peen (groote) f 0.90 tot f 1», 800 kilo Kroten f 1» tot f 2 80 15 000 kilo roode kool f 1» tot f 4.10, 52.800 kilo witte kool f 1.10 tot f 1.40, 1000 kUo Deen sche Witte kool f 1», 1800 stuks, t 0». 3600 stuks bloemkool f950, 2200 kilo gele kool f 1.90 tot Hedenochtend heeft in de Wilhelmschacht bij Altdorf in de nabijheid van Aken een hevige ontploffing plaats gehad. Een deel der mijn is geheel Ingestort. Verwacht wordt, dat alle reddingspogingen vergeefsch zulten zijn. Tijdens het oegenblik van de ramp waren er 200 arbeiders in de mijn, die allen inge sloten zijn. Met koortachtigen Ijver wordt het reddingswerk voortgezet en daarbij wordt onder meer een onderaardsche gang gegra ven van de A 2 mijn naar de Wilhelm schacht. De kracht der ontploffing was zoo hevig, dat een aantal huizen in de omgeving zwaar beschadigd werden. Vele daken werden af gerukt. Naar een ander bericht meldt, zou tus- schen 8 en 9 uur hedenmorgen een ontplof fing plaats gegrepen hebben, waardoor het directlegebouw verwoest is. Nader wordt gemeld: Hedenochtend tegen 6 uur heeft in de Wilhelm-schacht van de mijn „Anna” te Eschweiler een ernstige ramp plaats gehad. Plotseling schoot een groote steekvlam uit de schacht. Twee liftkooien zjjn naar bene den gestort. Er is groote verwoesting aan gericht en in de nabijheid van de schacht zijn verscheidene huizen ingestort. Tot op verren afstand afstand zijn de vensterruiten der huizen gesprongen. /De .omvang van de ramp kon totnutoe nog niet geheel worden overzien. Volgens de laatste berichten zijn er 22 dooden geborgen. gewonden, van wie een aantal in ern- stigen toestand, zijn naar het ziekenhuis ge bracht. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. De spoorweg naar Stolberg is versperd. Coma Eerste huip bjj ongelukken Bovengenoemde cursus, uitgaande van den R K. Vrouwenbond dezer parochie, vorige week geopend, wordt door een 30-tal dames gevolgd. De leasen worden gegeven door Dr. Scheeren. arts te Lutjebroek in de oude Zusterschool alhier. Genoemde bond hield Zondag JL in hotel Gulden Vlies” te Alkmaar de algemeene jaarvergadering. Van de aangesloten afdee lingen waren 18 muziekvereenlgingen ter ver gadering vertegenwoordigd, n.L Castricum, Wervershoof, Berkhout, Westwoud, Hoogkars- pel, Obdam. Blokker, Wognum, Spanbroek, Spierdijk, Wogmeer, Grootebroek, Lutjebroek, Heer Hugowaard, Heemskerk, Tuitjenhom. Noord-Scharwoude, Nieuwendam. Haarlem- (NoorS). Purmerend en Hem en Venhuizen als candidaat voor den bond. De heer Th. Lansdaal (Purmerendi opende als voorzitter de vergadering met den Chrlsteljjken groet. Na allen welkom te hebben geheeten memo reerde spr. dat thans de 5e jaarvergadering wordt gehouden en deze bijeenkomst staat m het teeken van de eeste lustrum herdenking. Een terugblik werpende op de afgeloopen pe riode meent de voorzitter dankbaar te mogen constateeren dat de bond getoond heeft, levensvatbaarheid te bezitten niet alleen, doch ook een instelling te zjjn. waaraan be- i hoef te bestond en nie zijn plaats waard is voor katholiek N.-Holland. Begonnen met een festlvalj te Purmerend, 1 werden op een viertal plaatsen' met succes de Bondsconcoursen gehouden. i?e bond met een klein aantal afdeelingen begonnen, groeide langzaam in gestadigen omvang, zoodat de bond, thans 25 aangesloten afdeelingen tel lende. er zijn kan. Niettemin ligt nog ’n groot werkterrein voor den bond open, vooral.eer alle R. K. muziekgezelschappen in katholiek verband zjjn ondergebracht. Spr. hoopt dat het zoover eens zal komen. Besprekende dc agenda der vergadering betreurde spr.dat niet alle afdeelingen vertegenwoordigd ztjn. Vooral om de behandeling van het nieuwe reglement Is deze bijeenkomst van groot be lang. Alvorens met behandeling der agenda te beginnen, moet spr. de mededeeling doen dat de Weleerw. heer kapelaan G. L. J. M. Mein- ders, wegens zijn benoeming tot kapelaan te Noordwyk den bond als geest, adviseur moest vaarwel zeggen. Een ieder zegt spr.. maar vooral het bondsbestuur is ten volle over tuigd dat de geest, adviseur in de ongeveer 3 jaren van zijn adviseursschap zeer veel voor den bond heeft verricht. voor aan den c van dank te richten voor het vele in dienst bond verricht. Met warm applaus standpunt, daar deze ten laste van den bood behooren te komen. Door Haarlem Ingezet, ontlokt ook dit voorstel een vloed van woor den. De vergadering is wel overtuigd dat de werkzaamheden aan het secretariaat verbon den, een tegemoetkoming billijken. Over het woord „honorarium” blijken de meenlngen echter verdeeld te zijn. De afd. Haarlem wil het voorstel Groote broek wijzigen en maakt daarvan een voor stel. De lezing zal dan zijn dat f 50 wordt toe gekend voor verlet (tijdverlies). In stemming gebracht, wordt het voorstel-Haarlem aange nomen met 108 stemmen. Daarna wordt met 153 stemmen uitgemaakt dat deze f 50 voor verlet van den secretaris, zullen komen uit den bondskas, zoodat een concoursgevende vereenlglng van betaling in het vervolg vrjj- blljft. Vervolgens stelt Grootebroek voor om aan vereeniglngen boven 30 leden twee stemmen toe te kennen. Toelichting volgt door den heer Temme en de heer Butman van Broo- tebroek. Het billljkheidsoogpunt wordt hier vooral naar voren gebracht. Diverse vereenl- gingeu zien bezwaren in het voorgestelde. De eene noemt het machtsmisbruik, de ander ziet er gevaar in, een derde spreekt van „kracht patsen" door groote vereeniglngen. Het slot is. dat het voorstel Grootebroek niet gesteund, en dus verworpen wordt. Hier mede was het reglement herzien en ving be handeling aan van reglement Muztekwed- strljden: Een ingrijpend voorstel is de aan vulling. „Neemt een vereenlglng niet aan het Bondsconcours deel dan is het de betrok ken vereenlglng verboden in dat kalender jaar aam een Nationaal concours deel te nemen Ingekomen van Purmerend was het voor stel om hieraan toe te voegen: Het Hoofdbe stuur is bevoegd om hiervan af te wijken. De discussle's geopend, zegt Haarlem, dat hoe wel er veel voor het voorstel is te zeggen, door lijdelijk xverlies van krachten een ver- eer.iging momenteel niet zal kunnen deel nemen aan het concours van den Bond, wat enkele maanden later weer geheel anders kan zijn, zoodat deelname aan een ander con cours dan weer mogeljjk wordt. Deze afd. steunt het voorstel Purmerend. De heer v. d. Laan (Blokker) zegt als de Bond de vereeniglngen vrij laat, de kern van den Bond verzwakt. Toch voelt spr. dat er redenen kunnen zijn om niet aan een Bonds concours deel te nemen en wel aan een Na tionaal. Spr. wil zulk een geval aan een streng oordeel van het Bondsbestuur onder werpen. Voorzitter wil er op wijzen dat bij aanneming van het voorstel Purmerend het Bondsbestuur slechts in bepaalde omstandig heden, toe zal staan, dat vereeniglngen, zoo zij niet deelnemen aan het Bondsconcours, wel deel mogen nemen aan en Nationaal Concours. Ieder geval wordt op zich beoor deeld. Met toevoeging van het voorstel Purme rend wordt het nieuwe artikel aangenomen. Een voorstel Grootebroek om het concours niet later te houden dan 15 Juni wordt aan genomen. Ook wordt het voorstel van Noord- Scharwoude aangenomen waarbij bepaald wordt, dat aangesloten leden bij den Bond, alleen op den dag van optreden vrijen toe gang met een dame hebben op het concours terrein. Het reglement in stemming gebracht, wordt met de aangebrachte wijzigingen aan genomen. Voorzitter brengt dank aan de Commissie bestaande uit de heeren v. d. Laan (Blok ker), Botman (Grootebroek), Essing (Castri cum) en Bersé (BloemendaaJ) voor hun ve len verrichtten arbeid. De moeite is thans beloond door aanne ming van een nieuw reglement dat naar spr. hoojX in de practjjk zal voldoen. Nadat de vergadering zich eenlge oogenblikken vroo- hjk maakte over het besef dat Bond toch werk mannelijk is. zulks naar aanleiding van andere meaning van de afgevaardigde van Nieuwendam, deed de voorzitter mededee ling van een Ingekomen schrijven van den heer M. Brink te Hoorn dat hij wegens ver trek uit Wogmeer en zijn bedanken als lid der vereenlglng. ook bedankt als lid van het Bondsbestuur. Voorrltter betreurde dat de heer Brink, mede-oprlchter der vereenlglng, dit besluit heeft genomen, In het bestuur was hy een graag geziene nanoon. waarvan vaak stuwkracht uitging. «telt de verga dering voor het gevraagde ontslag op de meest eervolle wyze te verleenen en den heer Brink te benoemen als lid van verdienste. Met applaus stemt de vergadering daarmee In. Ingekomen van de afd. Zwaag bericht van verhindering. Van de afd. Obdam, voor ste! om beurteligz te vergaderen in Alkmaar, Purmerend en Hoorn. Voorts wordt aange drongen op grootere krachtsontplooiing tot aanwerven van nieuwe afdeelingen tot den Bond. De afgevaardigde van Lutjebroek wil dit laatste voorstel ondersteunen. De geest, adviseur zegt, gaarne persoonlyke medewerking toe. De voorzitter zegt een nieuwe actie van bet bestuur toe. Besloten wordt verder, otn te Alkmaar te blijven ver gaderen. Alkmaar is een centraal punt, gemakke- HJker dan andere plaatsen te bereiken. De verkiezing, wegens periodieke aftreding van den her Th. Lansdaal (Purmerend) heeft tot gevalg dat herbenoeming met 16 na 18 stemmen plaats vindt. In de vacature Brink wordt voorzien door de benoeming van den heer van den Linden te Haarlem, tot lid van bestuur. Voorzitter wenscht het nieuwe bestuurslid geluk met zjjn benoeming, waar bij hij de wensch voegt dat de nieuwe func tionaris «Un beste krachten zal wijden aan den Bond. Bij agendapunt, vaststelling plaats van te houden Concours in 1931, deelt de voorzitter mede, dat van Muxfeklust te Obdam een aanvraag is binnen gekomen om het Concours aldaar te mogen organiseeren. Aangezien dit de eenigste aanvraag is, stelt de voorzitter voor, aldus te besluiten, hetgeen met volle Instemming der vergadering ge schiedt. Aan de orde komt benoeming Jury leden. Geeft aanleiding tot breedvoerige ge dachtewisseling. Haarlem wil dat de jury geen overleg zal plegen by de beoordeellng op~ het Concours. De voorzitter moet dit af- radeh. Ieder jurylid behoudt zijn vrijheid en zal naar eerlijkheid punten toekennen. De heer v. d. Taan (Blokke) vindt deze zaak een teer punt. Voor alles acht spr. jury leden hoogstaande vakmenschen, die alle Reglementen. De af-^ vertrouwen verdienen. De heer Schipper (Wognum) speekt in den geest van afd. Haarlem, wil als scheiding niet mogeiyk is, het hoofdbestuur plaats neemt bij de Jury. De heer Botman (Groote broek) zegt dat de Nederlandsche Federa tie 3» vereeniglngen tellende, als autoriteit op het gbied erkend, onderling overleg oer Jury toestaat. De afd. Tuitjeshom zegt: Zij deze be sprekingen een uitvloeisel van het Concours te Wervershoef? Hierop vraagt de Weled. heer Maas te Alkmaar, die als gast ter ver gadering aanwezig is, het woord. Spreker zet uiteen dat nu men op «Un terrein ge komen is en met besprekingen te voeren wil aantoonen dat overleg der Jury nood- zakelijk is en dat een vereenlglng met over leg altijd z'n voordeel heeft en zonder over leg steeds nadeel, 't Is echter geen ongewoon verschynsel zegt spr. dat men een uil voor een valk aanziet. Het voorstel Haarlem wordt verworpen. Tot leden der Jury zullen aangezocht worden de toonkunstenaars, D. Speels te Amsterdam, M. C. v. d. Rovaart te Amster dam en J. Brugge te Deventer. Hierna vroeg de Geest. Adviseur het woord. ZE. bracht den voorzitter en in hem de vergadering dank voor de vriendelijke woorden tot hem gericht by zijn installatie als adviseur van den Bond. Spr. hoopt dit adviseurschap steeds met animo waar te nemen. Z.E spoorde al de afdeelingen, bet voorbeeld van per 25 K.G. Kleine aardappelen f 0.62 per 25 K.G. Slaboonen f 1 10—655 per 15 K.G. Sny- boonen f 4.50—9 60 per 15 K.G. Tomaten A f 19—28. Tomaten B. f 19—28. Tomaten C f 1222 per 100 K.G. Bloemkool f 215 per 100. Roode kool f 1.80—590 per 100. Savoye kool f 2—5 per 100. Spruitkool f 0.60—2 60 per 15 K.G. Spinazie f 1 06- 1.38 per 6 K G. Sla f 0.60—1» per 100 krop. Andy vie f 0.40—2 60 per 100 struik. Bleten f 410» per 1000. Wortelen f 6—15 per 1» bos. Uien f 0.18—050 per 25 K.G. Drielingen f 0.14—0». Nep f 0 50 —0». Druiven f 0.42—0 64 per K.G. Appels. Westlandsche Bellefleur f 16—27. Zoete Belle fleur t 17—28. Brabantsche Bellefleur f 18 29. Bramley Seedling f 20—29 Groninger Kroon f 23—42. Present van Engeland f 20 45. Relnette. goud f 24—50, alles per 100 KG. Peren. Beurré Clairgeau f 1445. Boeren groen f 620. Conseiller de la Cour f 1224. Gleser Wildeman f 9—17. St. Germain peer f 8—11. Kamjaerveen f 811. Nouveau Poi- teau f 16—37. Soldat Laboureur f 17—43, alles per 100 K.G. PURMEREND, 21 October Aanvoer pl-m. 25000 KG. kaas. Kleine Fabriekskaas 13, t 40 per 50 K.G.; Kleine boeren 15, f 42; handel goed; 1051 boter (melk) 1.502.00; idem (wei) 1.30—1»; 699 Runderen (waar onder 468 vette 1—1.12 en 231 melk- en gel de) 190—4», stug; 18 stieren 0»—0»; 34 paarden 100200 per stuk. j» 14 Vette Kalveren t 1.101.40 per kilo, vlug; 176 Nuchtere kalveren t 1343 per stuk, vlug; 328 Vette Varkens f 058—0.60 per kilo, matig; Zouters f 0570.58 per kilo. 46 Magere varkens f 1429 per stuk, handel stug; 338 Biggen f 1622 per stuk, vlug, 985 Schapen f 34445 per stuk, vlug; 441 Ganzen f 3»4.80 per stuk, piepkui kens f 0.502.75 per stuk. Kipeleren f 8.75— 9.75 per 100 stuks, Eendeieren f 5» per 100 stuks. ENKHUIZEN, 20 October 19» Aard appelen- en fruitmarkt. Blauwe aardappe len f 2.40 per baal, Beurré Diehl f 13 00, Goudrenetten f 13».40, Wlntersuiker f 9 per 10' pond. WINKEL, 20 October Appelen f 7—33, Peren f 623, t 623. Tomaten f 1117, Slaboonen f 512, Kool f 11», rapen f 12, aardappelen f 23. Bieten f 1» per M küo. Bloemkool f 8—12. Andijvie f 1—2, Wortelen t 11» per 100 stuks. OBDAM, 20 Oct. 19» ,De Tuinbouw" 20 000 K.G. Roode Kool f 1.40—3.20: 1700 K.G Gele Kool 180—2.40 21.000 K.G. Witte Kool f 1.10—1»; 500 KG. Uien 1»; 500 K.G. Nep 0.70—1.40; 1600 stuks Wltkrop f 0»—0»; 2» stuks Bloemkool 2.40—7»; 10 zak Slaboonen f 270—435. BOVENKARSPEL (Station), 20 Oct. 19» .De Tuinbouw" Aardappelen kl. M. f 2.65; Uien, Groote Gele f 0.951»; Drielingen f 0.50: Nep f 1»; Bloemkool, le soort 9.10 —16 60, 2e soort f 1.20—7.20. 3e soort f O.-ft— 2». per 100 stuks; Roode Kool 1.90—2», Gele Kool f 1»—1.70, Witte Kool 0 80— 1», per 100 KG.; Bieten, groote f 8.00 per 1000, kleine f 4.604.70 per 1000; Slaboonen 140—3.06 per 15 K.G. BEVERWIJK, 20 Oct. 1930 R. K CoOp. Tulndersvereen. „Kennemerland" Aard beien 1.05 per slofje; Druiven f 058—0 60 per KG.; Snljboonen 0 250.45 per KG.; Dikke 0.42—0 45 per K.G.; Sla 0 20—0» per kist; Andijvie 0.35—0 90; per kist; Spi nazie 1.151.75 per kist; Bloemkool f 0 05 0.18 per stuk; Knollen 0 050.10 per stuk; Roode Kool 0.030.05 per stuk; Groe ne Kool 0.030.08 per stuk; Chineesche Kool 0 010.03 per stuk; Wortelen 0.10— 0.17 per bos; Selderie 0.030.05 per bos; Prei f 0.10—014 per bos; Radijs 0 03—0.05 per bos; Aardapjjelen f 0.04—0,05 per KG.: Uien f 0 02—0.04 per K G Tomaten 0.14 0.36 per KG.; Spruiten 0.160» p. K.G. BEVERWIJK, 20 October. Ooöp. Tuin bouw Vrije Groenten- en Fruitveiling W _A. Groene kool 3—8 e.; Roode 4—6 c.; Bloem kool 4—27 c.; Chin, kool IMr c.; Kom kommers 2—7 c.; Andyvle IS—3 c. per stuk. Peen 7—9 c.:“Prei 10 c. per boa Drui ven 50eo c.. tomaten 827 e.; Appelen en Peren 427 c.; Snljboonen c.; enkele Spercieboonen 4546 c.; Spinazie 418 c. per Kg. Andijvie 10—65 c.; Sla 30—75 e.; Spinazie 10—120 c. per kist. Selderijknollen l per 10 stuks 1580 c.; Postelein per pond 11—12 c. Bloemenveiling 1 Centrum. Chrysanten eenpoters: Pulling 432 e.; Rayonante rose 3—28 e.; Wit 3S—27S, bruin 2%—26 e.; geel 5S31 C.; Mone Davids 532 c.; Rose Day 5H31 c.; Miss CaveU 428 c.; Motit Blanc 6S29 c.; Louis Guy 734 c.; Vuur pijlen 28 c., alles per stuk. Troschrysanten 12—» c.; roeen: HanHey 28—130 c.; Pernett 27—105 c.; Gloden Ophe lia 18—110 c.: Columbia 26—140 c_ alles per bos. Springerigroen f 050—8»; Plumoea f 0.70 12.10 per 100 rank. 100 stuks; Druiven per 1» pond 1029; Gele kool per 100 stuks 15; Groene kool 37; Kropsla 0.504.10; Knolselderie 4.205»; Komkommers 6.40; Peren per 100 pond van 5—11; Prei per 100 bos 4.10—7.00; Postelein 68—99; Roode kool 1—7; Selderie 1.00—3.80; Spinazie per bak 5199; Spruiten 520; Snyboonen per 100 pond 12.6018; Dubbele spercieboonen per ICO' pond 3.6024»; Uien A V» A - WW» - -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7