FEUILLETON ^Buitenlandsch cJ^Qieuws derde blad DE ONTWIKKELING VAN HET NIEUWE ALBANIË De kleine Bekeerling BLADZIJDE 1 DINSDAG 21 OCTOBER 1930 RADIO-OMROEP over De revolutie in Brazilië Een verklaring van MacFadden Explosie te Bratislava Dooden en gewonden KORT NIEUWS Geen feesten in Riinland Gasoilne-tankschip ontploft Het Lappocongres Een deputatie van den Minister t Britsche verklaring Palestina Spionnage in Roemenie ontdekt Gemengde ^Buitenlandsche ^Berichten Verpletterende nederlaag der opstandelingen in Minas Geraes eDoor Raouf Fit so Een aanklacht tegen Irrigoyen C.S. De verkiezingen in Noorwegen Het probleem der Young-betalingen Albaansch Minister van Buitenlandsche Zaken Sneeuwstorm In staat New-York Diefstal ontplofbare stoffen Instelling vtSneen wetgevenden raad Een verklaring van Konlng Alfonso Dr. Welzmann treedt af Blinde oor’«v»slnvande als Kamerlid gekozen Winst voor rechts De Britsche Riiksconferentie r I F Een geweldige organisatie orkestcon- *9 1 De I n Dr. DR. WEIZMANN on- verklartagen van dr. 4^ Groote materieele schade It aan zijn ge komen zy on- Het kind doet geen poging cm tr spreken ,'Wordt vervolgd). ge- bet naar ..Daily toege- Naar uit Buenos Aires gemeld wordt, heeft de regeerlng van Argentinië tegen den voor- m^llgen president der Republiek Irrigoyen en diens geheele Kabinet een strafvervolging in gesteld wegens beweerde financleele onregel matigheden. Te Madridis maarschalk Weyler een krachtige, militaire figuur' en gevreesd lei der, In den leeftijd van 91 Jaar overleden. andere Ook 1725 ML Orke^tc on hoop. Neem Geraes De ver moeten ernstig |k% en ■e^B>en ndMtiw Op de Hudson is gisteren in de nabijheid van de stad Troy een met gasoline gevulde tankboot in de lucht gevlogen. Door de ont ploffing werden verscheidene personen ge dood. Twee in de nabijheid liggende groote schepen vlogen in.brand. In de stad Troy was de luchtdruk op het moment der explosie de gebouwen en een paar ingestuurd om voldoende, dat dit verbond onze veiligheid en den vrede geldt. Daar we ons uitsluitend aan den Internen arbeid hebben gewijd, heb ben we deze elementen meer noodlg. dan eenlge andere staat van Europa. Maar ons verbond met Italië belet niet, dat we ook tot onze andere buren goede betrekkingen onderhouden. Onze verhouding tot Joego slavië is uiterst cored. Het Westelijk deel van den staat New- York Is door een sneeuwstorm geteisterd. Het verkeer was er bij Buffalo door ge stremd., De zwaarste sneeuwval werd ge meld uit het dorp Angola, waar de sneeuw meer dan 1 M. hoog lag. Bij dit dorp zijn meer dan 200 auto's in de sneeuw blijven steken en tusschen Wanakeh en Dunkerk stonden er op zijn minst duizend. Twintig meisjes die aan den oever van het Eriemeer kampeerden, zijn van de buitenwereld afge sloten. Zij hebben maar weinig voedsel en geen licht of verwarming. De Opperpresident der Rijnprovincie. Fuchs, heeft een proclamatie gericht tot de Rijnlandbevolking, waarin hij zegt: „Het Duitsche volk heeft Ingezien, dat het de moeilijke tijden slechts door ingespannen arbeid en soberheid kan overwinnen. Nooit zal men het geheele gezellige verkeer kunnen opgeven, alleen reeds omdat eenlge kringen daarvan leven, maar groote feestelijkheden, welke geheel In strijd zijn met den nood der tijden, moeten in den komenden winter zoo veel mogelfjk worden beperkt. Wat voor den enkeling geldt, moet ook gel den voor dt clubs en vereenlgihgen op elk gebied. Indien de feestelijkheden niet geheel en al kunnen worden vermeden, moeten zij sober een eenvoudig zijn en korten tijd du ren. Wij zullen pal staan tegenover de moei lijkheden en onze noodlijdende medemen- schen naar beste krachten helpen, en vóór alles het geloof aan een betere toekomst niet verliezen. Ook Espirito Santo bezet Uit het hoofdkwartier der opstandelingen 'te Porto Alegre wordt gemeld, dat de opstan delingen de electrische krachtcentrale bezet hebben, die de stad Florianopolis stroom le vert. Het veertiende regiment huzaren Is uit Itajahy aangekomen en heeft slag geleverd met de opstandelingen. De in urgenten bevestigen voorts, dat zij de stad Victoria In den staat Espirito Santo hebben Ingenomen, zoodat deze staat dus nu geheel in hun handen moet zijn. Een Engelsche firma heeft uit Sao Paulo een telegram ontvangen, volgens hetwelk in de stad en de provincie alles rustig is. Gisteren hebben de Lappo-leiders een aan vang gemaakt met de be preklngen met hun aanhangers, die op order van Kosola naar Helsingfors zijn gekomen. Het betreft hier. BRUSSEL, 5085 M. 520 Trio-concert. 650 Conëert. 835 Concert. Georganiseerd door de Kath. Radio-Vereen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dlat volgens een bulletin der regeerlng de bonds- troepen den opstandelingen een verplette rende nederlaag hebben toegebracht bij Cam- buqulra In den staat Minas liezen der opstandelingen zijn. LANGENBERG, 473 M. 630—720 Gra- mofoonpl. 9351035 GramofoonpL 10.40 1120 Muzik. schoolultzending. 1225150 Orkestconcert 450550 Liederen. 7208.05 Orkest-concert. 8.10 Orkestconcert. Albert Spalding (viool). Daarna tot 1120: Dans muziek. Successen der buurgenten Brazlliaansche opstandelingen melden de verovering van de stad Itararé in den staat Sao Paulo, waarbij de regeeringstroepen ver slagen werden. Tal van gevangenen en groote krijgsbuit ztjn In handen gevallen van de revolutlonnairen. Uit een steengroeve bij het dorp Fren- chay in Gloucestershire, is een hoeveelheid gelignlet gestolen, genoeg om een heele stad in de lucht te doen vliegen. De politie van drie graafschappen en honderden mannen en vrouwen zijn Zaterdag en Zondag aan het zoeken geweest naar het gevaarlijke goedje. Men vreest, dat dieven dezen bult hebben weggeworpen en dat kinderen een stukje zullen oprapen, waardoor een vree.se- Hjke ontploffing kan ontstaan. Er is middellijk een S OS. uitgezonden. loos In een kring staan 1 Is de secre taris van den baljuw een verschrikke lijk Vermoeden uit. dat reeds vroeger bj) den abt is opgekomen, maar dat deze om pater Melnrad te ontzien niet heeft wil len uitspreken. .Misschien heeft de smart hem krank zinnig gemaakt en is hij In de Krems gesprongen.” „O Jesus, Maria!” steunt pater Meinrad Het bewustzijn dreigt hem te begeven, nü moet zich aan een niedestal vastnouo. om niet Ineen te zakken. KALUNDBORG. 1153 M- 1120—120 Or- kesuoncert 250450 Orkestconcert en voordracht. 835OM Orkestconcert. 955 1020 Mandolineconcert. 10201150 Dans muziek. Konlng Alfonso heeft gisteren het regiment Jagers te Zamorra bezichtigd. Hierbij heeft hij een redevoering gehouden.*waarln hij er den nadruk op legde, dat het volk zich niet zou laten intlmldeeren. Tijdens de bezlch'l- ging van Industrieele werken, welke éenlge uren later plaats vond, verklaarde de kontng verder, dat de vraag of Spanje een republiek zou worden, dan wel monarchie zou b'Uren. volkomen onverschillig was, de hoofdzaak werd, dat er gewerkt werd. De Belgische ministerraad besloot het Russische dumping door middel van een wet te bestrijden waarin de Invoer én door voer van Russische waren afhankelijk wordt gesteld van uitdrukkelijke toestemming der regeerlng. wyzlgd. Er zijn opmerkelijke factoren, welke wijze op een nationale kunst; een aanmer kelijk aaptal dagbladen houdt zich met de vraagstukken van het openbare leven bezig; de Albaansche letterkunde is in een stadium van hoogere productie getreden. De politieke toestand is geconolldeerd. Vele politieke emigranten zijn In hun vaderland terugge keerd, en nemen deel aan den arbeid voor den opbouw van het land. Omtrent de buitenlandsche politiek van Albanië moet worden vastgesteld: Wij zijn bondgenooten en wel trouwe bondgenooten van Italië. De afgeloopen vier jaar bewijzen rbotste as het illlioen en bare werken. Met hulp hiervan is een net van straten, en zijn er havenwerken en andere openbare bouwwerken voltooid. Deze werken hebban het land een nieuw aanzien gegeven. De automobiel nog voor enkele jaren een rariteit is nu het algemeene verkeers middel van Albanië; door een dicht vliegnet worden de steden van het land met elkaar verbonden. Het hoofdprobleem van Albanië is de agraar-kwestle; van de oplossing hiervan hangt het economisch bestaan van onzen staat af. Door onzen konlng voorgeste’d en met de medewerking van binnenlandse!» en buitenlandsche vaklieden heeft het Parlement "n wet voor de hervorming van den landbouw geschapen. Het doel hiervan Is. den boeren Bonder land een stuk grond te geven en met alle middelen de landbouwproductie te bevor deren. De regeerlng heeft groote gebieden braakliggend land voor de agrarische pro ductie afgestaan. Een verbetering en uitbrei ding van den tabak bouw is ingeleld. Albanië bezit uitgestrekte gebieden onontgonnen bo dem en, volgens vaststellingen van buiten landsche vaklieden, zou t land in staat zijn bij een ratloneele ekonomle een drievoud van zijn bevolking met brood en vleesch te ver zorgen. Er zijn onderhandellngen aan den gang om deze enorme vlakten met buitenlandsche hulp droog te leggen of te besproeien en zoo voor den landbouw geschikt te maken. Over tien Jaar kan Albanië voor het nabijgelegen Italië een belangrijke korenschuur worden De oprichting van aanzienlijke Industrieën wordt door de regeerlng gesteund. In verband met de agrarische plannen wordt de oprich ting van een suikerindustrie overwogen. Met de verandering van het geestelijke en ekonomlsche leven is ook het sociale beeld van het land, vooral van zijn steden, ge- verandenng van het geheele stelsel schuldenbetalingen voor dit larjd zelf economisch belang is. In de fabriek van de firma Roth te Bratis lava explodeerde heden een patroon In een krultmengsel. dat voor de vervaardiging van llchtraketten gebruikt werd. Tot dusverre zijn er 8 dooden, twee zwaar en 13 lichtgewon den. Door de explosie ontstond een felle brand Door den hevlgen luchtdruk bij de explosie werden alle arbeiders ter aarde geworjien. HILVERSUM. 298 M. VARA-uitz. 820 Gramofoon. 10.15 Orgelspel door Joh. Jong. 10.45 Kookpraatje. 1130 Gramofoon. 12.00 Concert. VARA-septet. 2.0C Vrouwenuurtje. Toespraak door Mevr. 8. Schaper-^Bekke- ma. Solisten (zang-plano). 3.00 Maak bet zelf-cursus Verrassing. 5.00 Orgelconcert Jong. 530 Accordeonmuziek. concert door Joh. Jong. 6.40 Muziekfeesten in KJei. 7 00 door M. De tijden x(jn er niet naar WOENSDAG 22- OCTODES. HUIZEN, 1875 M. NCRY.-utta. 8.15830 Gramofoonpl. 1030 Korte ziekendienst A. L van Da. R J. v. d. Meiden. 1120 Gramo foonpl. 11-30 Orgelconcert door M F. Jur- jaanz- viool. then das verwent Uw hals. Wybert. Het beste yj afweermiddel tegen verkond- /C*\ heid en besmetting. ik wilalleen zijnLaat mijAdieu. Valentin!” voor ze hem kunnen terughouden Is hij weg. „GU hebt hem onnoodig gekrenkt", wendde zich de abt op berispenden toon tot den prior. Valentlnl wreef zich de rimpelige handen „Ik moet u de groeten overbrengen van den vrijheer," vervolgde hij op zakentoon. „Be halve het treurige nieuwsbericht heb ik nog de opdracht het kind naar huls te brengen, zooals reeds in November besloten is." „Maar wat wil dan deheer met den knaap aanvangen, nu zijn moeder dood is?" „Dat zal hij zelf wel weten!" antwoordde Valentlnl droog. ,JUJ zal wel goed voor 1 kind zorgen, dat valt niet te betwijfelen. Overigensgaat dat ons niet aan.” „Nu, laat dan iemand den kleine halen!” „Ga gU maar, Melnrad!" De arme monnik, die gevoelloos voor al les wat rondom hem voorviel, in 1 venster geleund had, voortdurend aan het kindeke denkend, kwam, nu hij opgeroepen werd, naar voren en vroeg verschrikt: „Wat moet Ik doen, hoogeerwaarde?" „Den knaap gaan halen; zijn vader wil hem terughalen". Meinrad ging met verscheurd hart. Eerst naar de school, en toen hij Edwin daar niet vond, ging hij naar zijn cel. De rel was leeg. Onrustig ijlde hij naar de ziekenzaal; misschien was het kind onwel geworden en had men het daarheen ge bracht. Maar ook de ziekenzaal was teeg. Tot vóór enkele Jaren gold Albanië voor het klassieke land der revoluties. Bij den drang naar de vrijheid, die ons ras eigen Ij, was het natuurlijk, dat de Albaneezen steeds weer naar de wapenen grepen, om het vreemde juk af te schudden. De gccanten-reünie van het jaar 1912 bezegelde wel onzen, met groote of fers verkregen, vrijheidsbrief, maar de weg naar een werkelijk vrij en onafhankelijk Al banië was nog altijd lang en deornenvol. Toen de groote oorlog voorbij was, bleef er van Albanië niet veel meer over, dan een puin hoop. Hevige onluten woedden In 't land en pas onder het regime van Konlng Zogu werd bet groote opbouwwerk begonnen, waarmee Albanië nu nog alty* bezig is. De situatie van Albanië was op alle gebie den troosteloos. In de eerste plaats was het noodlg. het land wetten te geven. Tot dien tijd hadden in de steden oriëntaalsche voor schriften gegolden. In de bergen de overleve ring van de bloedwraak. Er werd nu een mo derne wetgeving gemaakt volgens Europec- sche voorbeelden. In het heele land werd een onpartijdig modern beheer georgani seerd: hand in hand met de hervorming van het openbare en het particuliere recht ging de hervorming van hst opvoéHlngs- en onder wijsweren. Tegenwoordig bezit Albanië meer dan 603 scholen: volksscholen en scholen voor middelbaar onderwijs, vormscholen voor on derwijzers, landbouw- en technische scholen We hechten meer waarde aan de opleiding voor een beroqp, dan aan een hiunanlstischen leergang, zonder dit laatste echter te veron achtzamen. Honderden studenten studeeren op regeerlngskosten aan buitenlandsche Hooge Scholen. Albanië bezit nu een goed georganiseerd en goed uitgerust leger. We recruteeren de sol daten uit de zonen van onze boeren en berg bewoners; we leeren ze schrijven en lezen, geven hun een sociale en hygiënische op leiding en ze keeren in hun dorpen terug, alsof ze de volksschool doorloopen hadden. Onze gendarmerie, door een uitstekend En- gelsch vakman, generaal Percy, georganiseerd, te een beproefde troep, om de orde te hand haven. Buitenland che schrijvers, die Albanië hebben bereisd, betuigen, dat overal orde heersebt en de vreemdeling In het heele land onre traditioneele gastvriendschap vindt. Groot zijn de opgaven, die de opbouw van het economische leven aan ons stelt. Het mag interessant zijn, uit het niets een modern staatswezen op te bouwen, maar het is ont zettend moeilijk met geringe middelen en in een tijd van een vreeselijke wer zulk een werk te scheppen. Het succes van het tegenwoordige regime verkrijgen van een leening van 50/ goudfrancs voor de uitvoering van In het Spaansehe overstroo- mingsgebied van Tarragona werden tot dus ver 14 dooden en 20 zwaargewonden gebor gen. De watervloed neemt thans af. Reeds In den vroegen ochtend verdron gen zich meer Han 5000 menschen voor het gebouw waar de Lappo-lieden vergaderen. Om 11 uur verschenen er drie leiders van de Lappo-beweging, die met gejuich door de menigte begroet werden. Het publiek in de zaal bestond hoofdzakelijk uit jongelieden van 20 tot 25 Jaar, o. w. vele studenten en landbouwers En des avonds om half tien bewogen zich lichten op en neer langs de Krems; en de kloosterknechts stooten met stokken in de biezen en riethoopen. Langs dëh' oever staan menschen uit bet dorp, mannen en vrouwen, half gekleed, zooals zij uit bed z:, gesprongen. en zij fluisteren onder elkaar over het verschrikkelijk ongeluk, dat de Luthcsche knaap zich zou verdronken hebben. Nu en dan hoort men de holle gebiedende stem van den abt. en de scherpe van angst gebroken stem van den secretaris. „Heilige Maria. Moeder Gods! OU mijne laat mij niet tg schande worden! hem onder uwe heilige bescher ming!" bidt pater Meinrad. Neen, hij gelooft niet, dat bet kind daar op den bodem ligt. Neen, God beeft het niet toegelaten. De allerheiligste Moeder heeft haren mantel uitgespreid over dat zoete, jonge leven. Daar beneden? Dood, In slijk en modder? Neen. neen, nrenl Opeens rukt Melnrad. een plotse'lnge Ingeving volgend, den naast bem staande d windfakkel uit de hand en ijlt weg door den z’-arten. stormachtieen nacht. Hijgend, zonder te rusten, snelt hij voort tot aan het kerkhof. Dit ligt daar huive ringwekkend eenzaam; de wind bul'.t, de graven, en vaal en gruwzaam al gelaat van een lijk blikt de maan beneden. ,O stlge hinderpalen plaatsen op den weg van het toekomstige werk der organisaties, mar ron hij de leider is. Weionann heeft ook een lange verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat de nieuwe politiek der regeering in conflict komt met alle vroegere verklaringen en met het man daat, in weerwil van het feit, dat zU »egt daarmee In overeenstemming te handelen. Welzmann zet uiteen, dat de politiek der regeerlng ten doel heeft de belangen te be vorderen van slechts die Joden, die op het oogenbllk in Palestina wonen, welke ziens wijze duidt op een ernstig verkeerd begrip van het geheele doel der politiek van bet Joodsch nationaal tehuis. De joodsebe immi gratie moet worden beperkt wegens de werkloosheid onder de Arabieren! Gedurende twaalf jaar. aldus Wetanann, heb ik aan het hoofd gestaan van de Zionis tische organisatie, en al dien tijd heb ik mijn werk Vellicht in de beste harmonie en in nauwe samenwerking met de Britsche re geerlng. en niemand verlangt meer dan ik naar de voorzetting dezer samenwerking, doch Ik kan niet inzien op welken grondslag zij zou kunnen plaats hebben na de critlek door de Britsche regeerlng geoefend op het verrichte werk, en ik heb daarom besloten af te treden en terstond een vergadering te be leggen. teneinde te bespreken welke stappen door den toestand worden geëischt moeder!” bidt Meinrad. ,xle m*n leed, erbarm u mijner! Geef mij een tee- ken. meld mij waar hij is. dien ik lief heb als mijn eigen kind. Moeder, moeder, er barm u mijner!" En langs de. rijen van graven tilt hij naar hare rustplaats, om daar te wachten tot de doode hem een teeken geeft. Daar is het grafteeken een treurwilg laat er zijn takken over neerhangen. Pater Melnrad buigt de takken uiteen om beter te kunnen neerknielen „Christus. Heer, wat is dat?" Languit over den gesp'eten stëen. onto» weegljjk. ligt daar een slanke gestalte een blond kind o Heer In den hemel, hjj is het. Men meent te weten, dat dr. Welzmann den minister van Koloniën schrlftelijk heeft medegedeeld, dat hij zijn functies van presi dent van-de wereldorganisatie der Zionisten en het Joodsch Agentschap van Palestina neerlegt en een congres van deze beide orga nisaties heeft bijeengeroepen. Nader meldt Reuter^ dat dr. Welzmann zijn ontslag heeft Ingediend, omdat hij onte vreden is over het rapport der Engelsche regeerlng over Palestina. PARIJS „RADIO PARIS”, 1250—220 GramofoonpL 4.05 eert en solL 820 Concert. Orkest en solis ten. 9.05 .De Parelvlsschers” van Bizet. naar men weet, de Lappo-mannen, „die uit vaderlandslievende motieven tegen de com munisten optraden of op andere wijze de wet hebben overtreden. Aan de uitnoodlglng van Kosola hebben ongeveer 400 personen gehoor gegeven. Duizenden nieuwsgierigen verdrongen zich reeds den geheelen dag voor het gebouw, waar de bijeenkomst plaats had. Daar men rekening hield- met de mogelijkheid van relletjes, was de geheele Helslngforsche politiemacht geconsigneerd. De Lappolleden gedragen zich tot dusverre echter voorbeel dig. fte autoriteiten hebben een wijdvertakte splonnage-organtsatie ten bate van Sovjet- Rusland. ontdekt. Ruim honderd personen moeten volgens de berichten reeds gearres teerd zijn. Reeds eenlgen tijd werd nauwkeurig bet oog gehouden op verschillende verdachte individuen. De eerste arrestaties hadden plaats, toen onlangs een aantal spionnen zich per auto naar de groote manoeuvres wi'den begeven. Dezer dagen nu drong een bijzonder voor val tot Ingrijpen. Een door de organisatie (aan handlangers te Weenen gezonden, met onzichtbare inkt geschreven dokument ge raakte in handen der Roetneensche autoritei ten. die tenslotte er in slaagden het cijfer schrift te ontdekken en te ontraadselen. Daarna werden huiszoekingen gedaan. Men ging uiterst voorzichtig te werk. Zoo werd niet de recherche te Boekarest, maar die uit de provincie met een en ander belast. Er werden 67 personen te Boekarest en 35 te Kronstadt. Klausenburg en eenige steden In Zevenbergen gearresteerd, werd veel materiaal in beslag genomen. De organisatie had groote geldsommen tot hare beschikking. Zoo had zij in de hoofd- stad een eigen radio-zendstation ingericht. In Boekarest bestonden drie onderafdee- lingen van de organisatie, die geheel ge scheiden werkten, zoodat de leden van de sene onderafdeellng die van eeh andere niet kenden. Onder de gearresteerden bevindt zich een ingenieur van een vliegtuigfabriek te Kron stadt. verder zijn verschillende personen werkzaam bij den militairen topogr af Lachen dienst gevangen genomen. De bijeenkomst van de leiders der organi satie en helpers uit de provincie werden tebouden In een klein winkeltje van radio- artikelen dat door de organisatie voor dit doe! was aangekocht. Talrijke foto’s en stukken van den gene- ral en staf moeten door de politie in beslag zltn gWTOmen, Slechte enkele leden van de organisatie zouden heboen kunnen ontvluchten. Bjj een tvsschentijdsche verkiezing voor de Kamer in Bretavne is een bl’nde oorlogs invalide. beboerende bjj de llnksche par tijen, gekozen. De verkiezingscampagne was gevoerd on der de leuze: Voor minister-president Tar- dleu stemmen beteekent voor den oorlog stemmen. zoo hevig/ dat duizenden ruiten verbrijzeld werden. 12 30-2.00 Solistenconcert (zang, piano cello). 2205.00 Aansl. van het Con certgebouw te Amsterdam. Feestverg. ter gelegenheid van het 50-Jarlg bestaan der Vrije ümverslteit. Rede van A. W. F. Iden- burg en J. Schouten. 5206.00 Kinder- uurtje. 620—6.45 Landbouwhalfuurtje door H Pilon. 6.45—7.15 Voor de rijpere Jeugd, door Dr. C. M Impeta. 7.15 Elrctrotechn. cursus. 820 Gramofoonpl. 8.15-^10.00 Zang- wjjdingsavond. Evang. Luthersch kerkkoor, „Cantate Deo”. Mevr. 8. Both—Haas, so praan. J. Both, tenor, J. v. Duuren. bariton. Mevr. N. Berck—Feltzer. plano. J. T Schad- delee^rgel. 1020 Persber. 10.10—1030 Gra mofoon. schen «vertegenwoordiger Investment News" een staan. MacFadden verklaarde, dat Dultschland een moeilijke economische crisis tegemoet gaat. Er moet iets gedaan worden om de omstandigheden gunstiger te maken. Thans is het oogenbllk gekomen om op deze kwes tie dieper in te gaan. Leeningen van buiten landsche banken, die gebruikt worden om vroegere schulden af te betalen, zijn nrac- tisch niet veel meer dan een vertraging. Een moratorium of een vermindering van de betalingen krachtens het Young-plan is volgens MacFadden in aantocht. Daar de geallieerden vasthouden aan betaling der reparaties, bestaat de eenlge uitweg hierin, dat de Vereenlgde Staten zich grootmoedig toonen. De berichten over een in de Vereenlgde Staten bestaande strooming ten gunste van revisie van het vraagstuk der intergealll- eerde schulden, heeft te Londen levendige belangstelling gewekt. Men neemt echter de noodlge voorzichtigheid in acht en waar schuwt tegen overdreven verwachtingen, in zonderheid voor wat de naaste toekomst be treft. Indien deze kwestie van Europa uit wordt aangesneden, zoo zegt men, kan dit meer schade dan nut doen. Inzonderheid wanneer men zich hier baseert op senti- menteele motieven. Het zou daarentegen een merkbare schrede in de goede richting zijn, molen Amerika zelf zou erkennen, dat een der van De regeerlng publiceert een politieke ver klaring, welke een duidelijke uiteenzetting geeft van het voornemen der regeerlng om Palestina te besturen volgens de bepalingen van het mandaat, zooals dat is goedgekeurd door den raad van den volkenbond. De verklaring zegt verder: Het is echter nutteloos, dat de Joodsche leiders er bij de regeerlng op aandringen, haar pol'tlek. be treffende de immigratie en den grond te rich ten naar de verlangens van de meest-onver- zoenlüke groepen onder de Zionisten. Het is eveneens nutteloos, dat de Arabische leiders hun eisch handhaven van een Grondwet, welke net de regeerlng onmogelijk maakt haar dubbele'verplichting tegenover Joden en nlet- Joden na te komen, daar het loei der regee rlng is, de „belangen te beschermen zoowel van het eene als van het andere deel in over eenstemming met de verplichtingen van het mandaat. Het ligt in het voornemen der re geerlng. om in overeenstemming met de ver klaring van Churchill van IS22, een wetge venden raad in te stellen, bestaande uit een hoogen commissaris en tien ambtelijl twaalf” niet ambtelljke leden. Alleel methodische ontwikkeling van den landl kan de uitbreiding van den Joodschen land bouw bevorderen, doch het is niet mogelljk te voorzien wanneer het mogelük zal zijn d“ uitgaven voor de verdedtglngsmacht te ver minderen. Palestina verkeert thans in een kritiek moment, en slechts de nauwste sa menwerking tusschen de regeerlng en de Joodsche en Arabische leiders kan verhin deren. dat de toestand de beide partijen In gevaar stelt. De regeering vraagt den Ara bieren, de .feiten te erkennen, en den Joden, de noodzakelijkheid te erkennen concessies "W UUïïi betreffende de denkbeelden die zich in bepaalde kringen hebben ontwikkeld be treffende het Joodsch Nationaal Tehuis. Solisten (zang-plano). 3.00 Maak 4.00 Vragen voor kinderen. 430 door Joh. 6.15 Orgel- P. Tiggers: Pianoconcert Yzer. 720 W. H. Vliegen: So cialistische beweging. 7.45 Toespraak door L. Rubens. 755 Gramofoonpl. 8.00 Concert. VARA-Orkest o L v. H. de Groot. Toe spraak van A. de Vries. 930 Concert. Man- dollne-enremble. 10.30 Vervolg eert. 11 00 Persber. 11.1512.00 Gramofoon- platen broken stem. .J“o»'cr') mlo’ Coccolo nJol" De knaap hoort niets. Niets dan de doodsklok, die haar tonen door het venster naar binnen zendt.... „O God. o God. waarom hebt gU het ge zegd!" klaagt Melnrad. ,Jn het volle, leven grjjpt de dood ons aan," spreekt de abt in zich zelven. „t Gaat al over." Na een wijle sloeg ‘t kind de oogen op. „Kom hier, Valentlnl.” „Ik ben hier, Slgnorino." zei de secretaris, liet zich op een knie zinken en drukte de handen van den knaap aan zijn lippen. „Valentlnlwanneer komt ze toch? Zeg dat ze gezond isandersben ik boos op je!” De secretaris zwijgt, de stiftheeren zien den armen kleine medelijdend aan. Daar wordt bet bem op eenmaal duidelijk. Schrikkelijk duidelijk! De klok begint weer te lulden: dood, dood, dodood! O, wat Jammerkreet broken hart! .Moeder! O moeder, haal me by UI" Kind,” zegt pater Melnrad met doffe stem en drukt bem aan zUn hert. is gelukkig! In den schoonen, heeriyken hemel daarboven bidt zy voor „Tn sooverre God haar barmhartig is ge weest," merkte de prior op. ,Jk kan T niet uithouden," riep het kind, „laat me gaan." Het sprong op. „Waar wilt ge heen?' vroeg de abt. niet gezien hebben; de congregatiekapel. het kanselarij, de apotheek iyk ul^geput. met De vreklezlngen voor het Stortlng'.hebben In het geheele land een kalm verlodp gehad De deelneming was zeer groot. Voorzoover kan worden nagegaan hebben de rechtsche partyen een sterke toeneming van het aantal stemmen te boeken. De arbeldersparty heeft tot dusver acht mandaten verloren. DA VENTRY 1554.4 M. 1835 Morgenwy- dlng. 11.1<5 Lezing. 1220 GramofoodpL 120 Orkestconcert. 220 Zang door T. Pickering «tenor). 250 Voor de scholen. 350 Concert. Orkest. L Godowsky (viool). 5.05 Orgelspel door R. New. 535 Kinderuurtje. 620 Le zing. 635 Berichten. 655 Koersen. 720 Zang door A. Fillpova en F. Phillips. 720 Lezing. 7.45 Lezing. 820 Concert. Orkest. G. Suggia (jpllo). 920 Berichten. 9 35 Ver volg concert. 1025 Lezing. 10.40 Koersen. 10.451220 Dansmuziek. Aangezien de leiders der delegaties ter Ryksconferentle hun voorbereidende beraal- slaglngen hebben beëindigd, zyn de verschil lende kwesties in handen gesteld der commis sie ter fine van nader onderzoek en rapport. De Commissie voor Interlmperiale betrek kingen behandelde o m. de koloniale wetten in het licht van het rapport der conferentie inzake de werking der Dotninioale wetge ving. De Commissie voor geschillen en ontwa pening behandelde een ontwerp-ontwane- nlngsconventle, beoogende het Volkenbonds- pact in overeenstemming te brengen met net Kellogg-pact. De Commissie voor burgeriyke luchtvaart, die haar eerste zitting hield, sprak in eer. resolutie haar deelneming uit met de ramp van de R 101. De Commissie voor Verkeer binnen het Ryk ontving heden een deputatie van de Rljkspersunle, welke aandrong op goedko pere tarieven voor persberichten door het ge heele Ryk. Toelichtende Weizmann. In zyn brief aan lord Passfield, waarin hy zyn ontslag vraagt, geeft dr Welzmann uiting aan zyn ontevredenheid over de nieu we verklaring der regeerlng omtrent haar po litiek. welke naar zyn opvatting een diep gaande wyziging zal brengen in de sinds 1922 gevoerde politiek, en hy voegt er by, dat zy in hooge mate de richting uitgaat van het ontkennen der rechten en het verydelen van de hoop der Joden ten opzichte van hun nationaal tehuis in Palestina. Welzmann verklaart voorts dat de beslis singen, welke worden genomen, hoogst era- 24 Alle schoone drootnen zyn vervlogen! O. Heere Jesus, alle, alle! zy komt bem niet bezoeken. En hy heeft gebeden. Hy heeft zich zoo verheugd. Zy ligt thuis tiek en komt niet tot hem! .Maar dokter Langeron heeft toch ge legd.... dat ze gezond wordt De hulpelooze angst, die uit de wyd ge- opende, vochtige kinderoogen spreekt, snydt den secretaris door de del. Hy heeft zyn boodschap ingestudeerd, woord voor woord: en nu zoekt hy naar woorden en vindt er geen. Dan neemt hy het kind in zyn armen, en heesch, byna zonder stem, brengt hy uit wat hy te zeggen heeft. -Slgnorino. de genadige vrouwe, uwe moe der lydt nu geen smarten meer. Langeron en de andere kwakzalvers kunnen haar be- koorlyk lichaam niet meer «wellen. Zy tiDe man houdt op, bet wil biet over Min lippen. -Den vyt-en twln’Lg'ten Januari is aU ten F.roone eiifel gewo-den." Li.» wu-U S'...' W*.“— Bet rilt van he* hoofd tot d«- -veten -Slgnorino", vleit de secretaris met Ludwigshaven werd de 24- Jarige schoenmaker Dietrich vreeselyk ver minkt in zyn bed vermoord gevonden. Het betreft hier een roofmoord. De afgevaardigde Louis MacFadden, te vens voorritter van de commissie van bank wezen van het Amerlkaansche Huis van Afgevaardigden, heeft aan den New Yprk- van de interview In bet Lappocongres werd heden ver klaard, dat er een schryven aan de autori teiten in voorbereiding was, dat voorzien zou worden van de onderteekenlngen van allen, die zich schuldig gevoelen. De eisch Inzake onderteekenlng had het merkwaar dig gevolg, dat alle journalisten yilngs de zaal verlieten. Vervolgens begaf zich een deputatie naar het Minlst'rie van Binnen'andsebe Zaken waar het schryven met 400 handteekëningen overhandigd werd. De minister verttlaarde, dat hy de oor zaken van de Lappo-beweging zeer goed kon begrypen. Hierop volgde een langdurig onderhoud tusschen den minister en Kosola. Te twee uur keerde de delegatie ten cpngresse terug. Op een gegeven oogenbllk scheen het alsof er ongeregeldheden zouden komen. Toen bet nationale lied aangeheven werd zetten en kele der aanwezigen den hoed niet af. Een communist werd het congresgebouw binnengesleept en gedwongen- voor het open venster het Nationale Lied te zingen. De openlngszittlng van het nleuwe—I’Ui- sche Parlement, die vandaag zou plaatst hebben, Is, is verband mét de gebeurtenis- 1 sen van vandaag, uitgesteld. De voorzitter van den Bond van Flnsche 'Frontstrijders, Haarla, is gearresteerd. In voortdurend grootcr opgewondenheid yit pater Meinrad door bet klooster rond Ly vraagt dezen en genen, of zy Edwin hy ziet de kerk na oratorium. de hy komt elnde- zweet overdekt in het kloostermuseum, waar hy pater Georgius, den broederschapeprefect aantreft. „O, pater Georgius", smeekt hy, „hebt gU den kleinen Mac Endoll niet gezien? Ik kan hem nergens vinden, ik zou byna wanhopig worden.” Pater Georgius gelooft, dat de knaap on- gpveer een uur geleden over het klooster plein in de richting van de binnenpoort ta geloopen. Wellicht is hy naar het bal- Juwsgezin gegaan. Ondertusschen heeft het nieuws, dat de kleine Mac Endoll verdwenen is. zich als een loopend vuurtje door het klooster ver- breld. en is ook in de pre'atuur dóórge drongen. Als de duisternis valt. Is V gansche klooster in opschudding. De abt loopt zelf met een kaars tn de hand, nog eens alle gangen en cellen af. in alle boe ken lichtend. Pater Joannes zoekt tn den tuin. Pater Vtocentius in van bet gastenkwartier, knechts worden het dorp daar navraag te doen. *8 Avonds om negen uur verrichterrake terug. Daar spreekt een uit de velen, die rade-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9