fBuitenlandsch cd'Cieuws Id&ikadeA C^v&etè. nu,ct& FEUILLETON ERNST EN LUIM IN DE SOVJET-UNIE De kleine Bekeerling 4 - RADIQ-QMRQEP Overval op een bank ‘De Russische levensmiddelennood Van een machinist die graag ontslagen werd KORT WEUWS De politiek der Britsche regeering Tankschip in de lucht gevlogen VRAGEhTBUS 3000 Mark gestolen Dt revolutie in Brazilië Een aanklacht tegen Irlgoyen Hulp aan de werkloozen in Amerika Maatregel tegen museumgidsen STOOMVAA RTLIJhTEN Geen 10 invoerrecht in Engeland De a.s. Ontwapeningsconferentie 1 pauze, Gemengde ten kindse he ^Berichten Een gedenkzuil voor de sl?chtoffers der R. 101 Geen ontbinding van den Landdag van Lippen Gröners verweer tegen von Oldenburg Januschau De monarchie- of republiek vraag onbelangrijk Het nieuwe Noorsche Storting I l Wegens hoogverraad gearresteerd Vuurgevecht rhru roeven en politie Een open brief Er moet gewerkt worden 100 bur- •3 Te AUonne een bedrag van 13 55 mUlloen Mark. Veroordeeling door Amerikaanche Joden Een 1250 het te Min. Groner Na een roofoverval New Orleans, Systeem van gedeeltelijken arbeidstijd Londen- De onbevoegden verwijderd Een verklaring van Snowden Een opwekking tot spoed Duin- Een volksstemming gevraagd „Ik wil nu naar het klooster om leeg Daar zal het nu Morgen de oogen, wier leden zwollen danken, indien ik gleed een hooge schaduw voorbij venster. De kamerdeur ging krakend vermande (Wordt vervolgd). een D e 1 0 n betrekking hebbende dat Hee, zoodra hij Toen de eerste morgenstralen den Wolf- gangsteen vergulden en langzaam over het het kind komen de Slutting der banken verlengd Een besluit is uitgevaardigd, waarbij de sluiting der bankinstellingen tot 30 Novem ber wordt verlengd.. medelijdend doormengde Eenlge slachtoffers; materieele schade De Landdag van Lippen is gisteren voor het eerst na het zomerreces bijeengekomen. In behandeling kwamen onmiddellijk de voor stellen der oppositiepartijen om den Landdag te ontbinden. Het voorstel werd met 13 tegen 9 stemmen verworpen. f Onmlddellük daarop werd den president van den Landdag een voorstel der oppositie partijen overhandigd waarin het uitschrijven van een volksstemming over de ontbinding van den Landdag wordt voorgesteld. in B e r- der vorige maand geweest. Ik dank u bewezen goedheid.” „Ventje, ik wil God iets voor U heb kunnen zijn De goede monnik omhelsde den kleine en drukte hem aan zijn hart. Daar het open en de abt trad binnen. B ij den Berlijn is een voorstel ingediend, werkverschaffing wegen aan te leggen Naar aanleiding van het resultaat der ver kiezingen voor het nieuwe Noorsche Storting kan men aannemen, dat dit uit gerlijken en 50 afgevaardigden der Arbei derspartij zal bestaan. „Die lieve vader!” zei hij. „Ik wil recht hem wezen, opdat hij niet be- „Ik wil nu naar het klooster om den koffer van mijn Jongen vrijheer te pak ken." Meinrad knikte en zuchtte. ,4a, Slgnorio! Uw vader heeft het zoo verordend.” Een zwak glimlachje speelde om de lip* pen van den knaap. er ondanks betrekkingen zich weldra, stond op. zakdoek zijn wangen af. werkloosheid einde Lord Melehett afgetreden. Lord Melehett is afgetreden zoowel als voorzitter van het bestuur van het Joodsch Agentschap als als voorzitter van de politieke commissie In den brief, waarin lord Melehett van zijn aftreden aan dr. Welzmann mededeeling doet, zegt hij oa., dat de adviezen, gegeven toen de premier raad Inwon, angstvallig zijn genegeerd, en spreekt hij van de bespottelijke caricatuur van het doel van het mandaat in het regeeringsdocument als een beleediging aan het Joodsche intellect en een opzettelijk affront aan het adres der mandaten-com missie. In een plaats nabij Sambor in Oost-Gall- clë is op last van de Justitie de vroegere Ukraïnische Senator Tatomlr gearresteerd en in de gevangenis te Sambor opgesloten. Hem werd hoogverraad ten laste gelegd. Te vens wordt gemeld, dat b(j de huiszoeking in een partijbureau van de Ukraïnische links radicale partij de vroegere afgevaardigde Putko gearresteerd is. lief voor droefd zij.” Dan na een pauze. „Pater Meinrad!” „Ja, mijn lieveling?" ..Laten we verder rijden naar het volgend station en daar de zaak laten onderzoeken." zegt de conducteur van trein 1. Maar de machinist verklaart: „Kameraad Serge Jew moet maar vooruit rijden. De vaart die hij heeft werkt op m'n zenuwen”. En zoo ge beurde het. Maar het duurde niet lang, of 't gevreesde ongeluk had plaats. Kameraad Sergejew had het klaar gespeeld om een signaal te passeeren en op een leegen trein te loopen. zoodat twee wagens in puin wer den gereden. En toen werd hij pas gearres teerd. En toen men hem vroeg naar de reden van z'n vreemd gedrag, verklaarde hij: ,4a, kijk ns. 'k wou m'n ontslag hebben, maar men wilde mij niet loslaten. Toen heb ik dit maar geprobeerd". „Ge’-oof maar gerust”, voegt hier de .Jtoode Krant” aan toe, „dat de razende Roelanden met den dag in aantal zullen toenemen, want zoo bereiken ze hun doel. Ook deze brutale duivel Sergejew kwam er mee klaar, hij kreeg z'n ontslag Ja meer nog: hij werd ook nog behoorlijk gepension- neerd! Dat is echt Russisch! Koning Alfonso heeft het regiment jagers te Zamorra een bezoek gebracht. Hierbij heeft hij een redevoering gehouden, waarin hij er den nadruk op legde, dat het volk zich niet sou laten beïnvloeden. Tijdens de bezichtiging van industrieele werken. welke eenlge uren later plaats vond, verklaarde de koning, dat de vraag, of Spanje een republiek sou worden, dan wel monarchie zou blijven, volkomen onbe langrijk is. De hoofdzaak is dat er gewerkt werd. Het Amerikaansch. Joodsche congres heeft een motie aangenomen waarin verklaard wordt, dat de politiek van Groot.Brittannië jegens Palestina een verloochening vormt van de plechtige belofte door de Britsche regee ring aan het Joodsche volk gegeven. De kanselier van de schatkist Snowden heeft op een vrijhandelsdemonstratie te Man chester, sprekende over het gerucht, dat de regeering zou overwegen een algemeen in- vorrecht van 10 pet. te heffen, verklaart dat geen regeering, in welke hij belast zou zijn met de nationale financiën, een dergelijk voorstel in ernstige overweging zou nemen. De Fransche ministerraad beëjpot, aan de presidenten der belde kamers voor te stellen, het parlement tegen 4 November weer bijeen te roepen. Hij hechtte vervolgens op voorstel van minister Piétri in beginsel zijn goedkeuring aan maatregelen tet beveiliging van de kolo. Oröner zegt deze misvatting merkte, een bijzondere dagorder heeft gevaardigd. venster slaapt de groot- meent eerst, dat een doode aanmelden. Als echter het „Gij züt ook een goede vader voor mij ten zeerste voor alle De „Daily Telegraph” zegt naar aanleiding van de verklaring der Britsche regeering om trent haar politiek in Palestina, dat het prachitge werk, in de laatste tienjaar in Palestina verricht, gedaan is met een waar- delooze belofte als waarborg. De „Daily Herald" geeft’ te verstaan, dat de vestiging der Joden in Palestina niet mag medebrengen, dat de Arabieren worden ver dreven of ondergeschikt worden gemaakt. Verder betoogt het blad, dat de economi sche omstandigheden des lands onvermijdelijk den omvang en het tempo der immigratie beperken. Na dagenlange besprekingen van Hoover met de leden van het kabinet, met industriee- len en bankiers, begint het nationale pro gram voor hulp aan werkloozen definltleven vorm aan te nemen. Alle kringen der industrie zullen thans worden aangezocht om het systeem van ge deeltelijken arbeidstijd in te voeren, teneinde zoodoende verdere ontslagen te vermijden en de gelegenheid te scheppen voor meer arbei den om aan het werk te kunnen gaan. Te Essen drongen drie roovers het kan toor van een groothandel in eieren binnen en elschten van de aanwezigen, de eige naars en een vrouwelijke employé, de uit levering van het aanwezige geld. De politie, die gealarmeerd was. verscheen echter zeer spoedig ten tooneele, waarop zich een vuurgevecht ontspon tusschen de agenten en de roovers in den loop waarvan een der bandieten gedood werd en een po litieagent gewond. Na een hevig gevecht gelukte het ten slotte een tweeden bandiet te overrompe len en gevangen te nemen, terwijl het den derden roover gelukte om zonder herkend te zjjn te ontkomen. nlale productie, die in het bijzonder wordt bedreigd door de grondstoffencrisis. Ten slotte keurde hij een voorstel van minuter Eynac goed tot het indienen van een wetsontwerp voor de oprichting te Allonne van een gedenkzuil voor de slacht offers van de R 101. Briand. die nog steeds ongesteld is, woon de den ministerraad niet bij. Naar uit Buenoe-Aires wordt gemeld heeft de regeering van Argentinië tegen den voormallgen president der republiek. Irigoyen, en diens geheele kabinet een strafvervolging Ingesteld, wegens beweerde önancieele onregelmatigheden. Na een kleine wijle komen de abt, de baljuw en vele monniken. Als Alexander hoort, dat de kleine ketter gevonden is, spryekt hij een dankgebed, geeft vervolgen^ den knechten, die voor de deur wachten, een paar bevelen en gaat daarop regelrecht de kamer kinnen, waar het kind ligt te sluimeren. Zwijgend treedt hjj aan de legerstede, blijft daar met «ver elkaar geslagen ar men staan en aanschouwt het bekoorlijke, bleeke gezichtje en luistert naar de adem haling. die snel en krampachtig gaat als bij iemand, die zich in slaap heeft geweend. Welke gedachten mag hü hebben, ijzeren man? Diepe lijnen verschijnen zijn voorhoofd lippen speelt een medelijdende trek. Niet lang staat hij daar zoo. „Roep de mannen binnen.” spreekt hU tot pater Meinrad, die hem met den secre taris gevolgd is, maar ztch op den achter grond houdt. „Zij hebben een baar, daar zal men hem opleggen en naar het klooster terugbrengen, opdat er morgen geen op spraak ontsta in het dorp.” Maar pater Meinrad vouwt de handen en bidt: „Eerwaarde vader, verstoor zün korte rust niet! Laat hem slapen; hij ontwaakt nog vroeg genoeg voor het bittere leed, dat hem wacht!" „Goed»” zegt de abt na Oröner betreurt, dat Von Oldenburg de voorkeur aan heeft gegeven, zijn langdurige persoonlijke met Heye, hem zijn verwijten in deze aan gelegenheid van de Rijksdagtribune toe te slingeren. Het andere decreet, waarvan sprake was, citeert Oröner woordelijk en wijst er op, dat er in het jaar 1930 reeds 11 communisten waren gearresteerd en tot langdurige straffen veroordeeld. Dit zijn gebeurtenissen in den strijd, dien de RUksweer sedert haar oprichting steeds heeft moeten voeren te gen allen, die er op uit waren om de dis cipline der troepen te ondermijneA In verband met de vraag waarom er een rechtsgeding tegen de Jeugdige officieren aanhangig Is gemaakt herhaalt Oröner de motieven, die hij ook reeds in zijn schrijven aan Von der Goltz vermeldde. De voornaamste reden hiertoe is geweest, dat de officieren bij het hun door hun meer deren afgenomen verhoor bewust onwaar heid hebben af gesproken. Koning Emmanuel van Italië sou voornemens zijn een reis naar Palestina te maken en het Kerstfeest te Jeruzalem te vie ren. Op het station te Marse- b u r g is een locomotief in volle vaart inge reden op den naar Hayle vertrekkenden per sonentrein. Er werden 18 personen licht ge wond. De meeste reizigers konden hun reis voortzetten. de op en om zijn vast gesloten „Hoe gaat het? Beter?" vroeg hij, naar het bed toetredend. „Beter”, herhaalde Meinrad. Het kind lag stil neergevlijd in zün armen en zag niet op. „De tijd zal alles he!en, wanneer hü een maal thuis is," zei de secretaris. De abt wenschte den knaap niet naar hier te laten gaan voordat het studiejaar om was. Men gelooft, dat de verklaring den vorm zal hebben van een opwekking aan de in November bijeenkomende Ontwapenings commissie om bij haar werk spoed te be trachten. omvatte 346.000 personen. „wjj zullen hem laten slapen. brengt gij hem terug, Meinrad.” Hierop verwijdert hjj zich met de paters en den baljuw; Meinrad en de secretaris blijven bij het kind. Naar in welingelichte kringen te Washing ton verluidt, zouden president Hoover, Mac Donald en de Japansche premier Hama- goetsji bet voornemen hebben, naar aan leiding van de ontvangst der Japansche ratificatie-oorkonden van het Vlootverdrag. zoowel te Londen als te Washington een gemeenschappelijke verklaring te publlcee- ren met betrekking tot het ontwapenings- streelde met grijs STOOMTAAMT MU. MEDEMLAMD. J. P. CO EN 21 Oct. van Amit. n. Batavia. MARNIX V. ST. ALDEGONDB (ultr.) 21 October te Port Said. ZO». WMD. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AJAX 30 Oct. van Barcelona naar Tarra gona CLIO 30 Oct. van Krioneri naar Algiers. COTTICA 19 Oct van Curacao naar P. Ca bello. DEUCALION X Oct van Mutzuna te Syr*. EOS 20 Oct van Bari naar Catania. EUTERPE 20 Oct van Lissabon n. Vigo. IRENE 20 Oct van Gibraltar n. Barcelona NEREUS X Oct van Amsterdam te Gothen burg. PERSEUS 31 Oct van Stettin te Amst THESEUS X Oct van Aalborg n. Stettin. VULCANUS X Oct van Carthagena naar Ma laga ZEUS X Oct van Gibraltar naar Oran. MOM. MOLL. IXOTO. FLANDRIA (ultr.) X Oct. te Rio Janeiro. Vr. Is het plaatsen van een naam op een markies belastbaar? Antw. Dat ligt geheel aan de gemeente waar u woont. Deze belasting, als rij in uw gemeente wordt toegepast, is plaatseljjk ge regeld. Informeert u even ter gemeente-se- cretarie ten uwent Vr. I. Is water in een kelder schadelijk voor Weck glazen? De flesschen zelf staan diet in het water. Vr. H. Wat is hooger bij kaarteh? ï’an- doer met een vierde van koning en een derde van een aas of een vierde van aas? Antw. I. Ons niet bekend, alhoewel on getwijfeld de flesschen natuurlijk beter op een droge plaats kunnen bewaard worden. Antw. II. Bij alle spelen geldt de hoog ste roem, zoodat in het door u bedoelde ge val een vierde van een aas gaat boven een vierde van een koning met een derde van een aas. Vr. Wat is er te doen tegen een een- "teensmuur waar vocht doorheen komt ter beachermine van behangsel? Antw. Niet». U kunt wel probeeren of betengelen van den muur soms baat geeft gemeenteraad van om als tot „Hij isj het!" roept de monnik; dan springen hem de tranen in de oogen; hij buigt zich neder en vat den kleine om het lichaam zeer zachtjes en teeder «en kust hem op het voorhoofd. ik dank u! Duizendmaal ide ziel mijner moeder!" Phillips. 7.15 Lezing. 785 Lezing. 8.05 Con cert. Orkest, G. Dams (tenor). 980 Berich ten. 9.35 Koersen. 9.40 Lezing. 10.00 Piano spel door E. Bartlett en R. Robertson. 1050 1280 Dansmuziek. 12.20 Televisie. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. —2.20 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Klnderuurtje. 8.20 Concert. Orkest en so listen. Kwintet. o LANGENKERG, 473 M. 680—780 Gra mofoonpl. 9.3511.15 Gramofoonpl. 1130 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Orkestconcert. 450 5.50 Concert. Strijkkwartet en solisten. 780 Muzikaal allerlei. Orkest, koor en so listen. Daarna tot 1180: Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 1120—180 Orkestconcert. 2.504.50 Orkestconcert. 4 X 5.00 Klnderuurtje. 7.20—9.20 Orkestcon cert en zang. 9.4011.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 5083 M. 580 Dansmuziek, 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Concert georgani seerd door de R.E.B. kerkhof slopen tot aan de donkere venster ruiten van het koeterhuis, ontwaakte het kind; het richtte zich op en zag naar bul ten op de groene graszoden, waar kruis aan kruis stond. „Waar ben ik?" vroeg het. ,,Is dat het kerkhof en wilt gij mij begraven?" ^Ja. dat is het kerkhof," antwoordde pa ter Meinrad. „maar begraven, ventje, hoe komt ge er aan? Wij hebben U hier gevon den, vannacht, toen ge......" hij verstomt, hij kan het niet van zich verkrijgen de wond opnieuw open te rijten, die door den balsem van vreedzame droomen is afge koeld. Edwin legde de hand tegen het voorhoofd. ,4a”, prevelde hü „ik heb op het graf van uw moeder gelezen! Waar is dan müneeen hevige huivering doertrllde hem„moeder begraven?" ,Jn Engeland, Slgnorino." De secretaris knielde naast de legerstede neder en kuste de handen van het kind- „Thuis te Salisbury in de kathedraal.” „Thuis!” De knaap legde zich met een gesmoorden zucht weder op het kussen De dwaasheden, die tal van gidsen in de groote internationale centra en in 'de musea vaak uitkramen, hetzü door eigen onwetend heid, hetzü met het doel de nog onwetender toeristen te overbluffen, is voor den heer Henri Verne, directeur der Nationale Musea van Frankrijk, aanleiding geweest een stevige opruiming onder de museumgidsen te houden. Bovendien is voortaan in het Louvre een examen voor gidsen voorgeschreven. Dezer dagen is reeds het eerste examen gehouden, waarbij acht Franschen, twee Amerikanen en een Ooetenrüker zijn geslaagd. Z(J spreken verscheidene talen en bezitten de noodlge kennis van het onderwerp, waarover zy moe ten voorlichten. Meer dan tien francs mogen zü voor een geleide door het museum niet vragen. WATERLAND (thular.) pass. 31 Oct. Dun geness. oircus-olifant viel te Black Poll tegen een elfjarigen jongen, die op slag gedood werd, s Twee toeristen, die den Mit- telhom wilden beklimmen, stortten in een afgrond, waarbij zü om het leven kwamen. „Thuis!.,. zün Hü sloot van tranen. .Leeg!" herhaalde hü. ,4a! Leeg! Wan neer zü niet meer door bet park wandelt, wanneer zü niet meer aan de claveclmbel zit en zingt: Van den hoogen hemel.” •t Uitsnikkend verbergt hü het gelaat in de handen. Zün moeder aan de claveclm bel heilige liederen zingend dat was het genadebeeld het allerh-lllgste in het hei ligdom züns harten; en dat heeft men er uitgescheurd verbrijzeld als een afgods beeld. Pater Meinrad liefkoost hem. HU wordt nu rustiger. .Mario, hoe gaat het met mijn armen vader?” vroeg Edwin. „Heeft hü veel ge weend?” ,4a," antwoordde Valentinl bü het ven ster staande. „HU heeft getreurdhet is wel zeer uatuurlük. dat een man om zijn gade treurt om zulk een gade!” De Italiaan wierp zich neer op den grond voor het bed. verborg zün hoofd, over het lichaam van het kind heen in de deken en snikte. Het kind zün grove, zwart haren. Hü droogde met zün wendde zich tot den pater en zei tot hem: Het eerste voor Sovjet- Rusland in Italië gebouwde schip, de „Wladlwostok”, is te Monfalcone van sta pel geloopen. Dezer dagen is over meer dan vüftig men- ichen 'n schrikkelük gericht voltrokken: Bovjet-beul Menschlnski heeft hen smadelük en wreedaardig doen ophangen. Maar zooals ■t meestal gaat met zulke gruwelijke toonee- len: deze executie, die 'n duistere economi- schen achtergrond heeft, is er om begoflnën Cm de opmerkzaamheid van X proletariaat af te leiden van de hoofdschuldigen, die in de Regeering zelf zitten. Maar in hun plaats wa nen er sondebokken noodig. die alleen al om 't feit, dat ze vroeger hadden behoord tot de be zittende klasse, door de Bolsjewlki konden Worden gebrandmerkt als misdadigers. Men lanceerde het gerucht van 'n samenzwering tegen den Staat door belemmering en corrup tie in de levensmiddelenvoorziening. Maar niemand heeft den moed om openlijk te zeggen, waar de'oorzaak van de ontwrichting is gelegen: in de chaotische verwarring, het absoluut ontbreken van eenlge organisatie in 't Russische transportwezen, die zich voor al met het oog op t seizoen op zulk een catastrophale wüze begint te vertoonen. Reeds eenmaal heeft Rusland gestaan aan den rand van een volkomen déb&cle van «Ün transportwezen en wel in 1921; X ge heele verkeer was toen in de war geraakt; heel wat rollend materiaal moest als oud roest worden weggeworpen: er was zoo doende geen sprake meer van geregeld ver voer, van een geregelden treinenloop. Toen de nood op z'n hoogst was geste gen, gelukte t Lenin, Derschinskl. den direc teur der Tscheka, over te halen, dat hü zich met de reorganisatie van het transportwezen sou belasten. Derschinskl was een energieke maar "n brutale kerel, een waardig voorlooper van- M^ischlnski. HU liet oogenbllkkelük de Russisch^ transportarbeiders en ambtenaren onder voortdurende controle stellen van een Tschek*-officier. Een üaeren discipline werd ingesteld, waardoor 't mogelük was. verande ring in X gansche verkeerswezen te brengen. Zooals de toestand echter op X oogenblik is. lükt hü heel veel op dien van 1921. Vroeger gaven de Bolsjewist als reden van de onge regelde en onvoldoende levering van graan en groenten op: een tekort aan zakken. Nu wordt van het voorwendsel gebruik gemaakt, dat er over de heele linie van het transport te land en te water, gebrek is aan vervoermiddelen, waardoor de levensmiddelen niet kunnen wor den vervoerd uit de rijke voorraadschuren Men heeft uitgerekend, dat in de afgeloopen maand 25 i 30 pct. van X voorhanden zünde graan niet kon worden vervoerd, omdat t transportwezen niet functionneeerde. Ook mag men niet over het hoofd zien, het groote tekort aan arbeidskrachten, dat zich vooral in deze bedrijven doet, gevoelen, waar door de mooiste plannen het niet verder bren gen dan op papier te prijken. Hoe groot X tekort aan arbeid, krachten wel is, kan blijken uit een opgave, volgens welke bü een groot werk meer dan 2000 menschen noodig waren, j^rwijl er toch maar vier zich aanboden. Zulke toestanden heerschen niet slechts in het verre Azië of in X Zuiden, maar in de onmiddellüke omgeving der hoofdsteden Moskou en Lenln- gfad. t Na deze mededeelingen in mineur ook een staaltje van humor 'en ironie, waarvoor de stof in X nieuwe Rusland volop voorhanden is. We lezen in de „Roode Krant” van een voorval, dat zich kortgeleden moet hebben voorgedaan op den Zuid-Ooster-spoorweg. X Komt hierop neer. Er rijdt een trein, precies op tüd. Niets te verwonderen, want de machi nist kent z’n vak, hü staat al jaren op de loco motief, hü is grijs geworden in den dienst. De rest van het treinpersoneel zün allemaal plichtsgetrouwe vaklui. De passagiers zün kalm, qe storen het verkeer net zoo mln. Mis schien bestond de helft van hen wel uit stom meriken. Maar daar gaat het nu niet over, want de passagiers tellen in Rusland niet mee. Kort en goedde trein gaat z n gang en houdt zich aan het spoorboekje. Zoo nadert hü X station Roschin. Plotseling hoort de conduc teur van den achtersten wagen een vreemd geluid: stampen en snuiven. Hü neemt nota van dat rare geluid. Tot hü tot z’n ontzetting de reden bemerkt: in razende vaart nadert *n tweede trein. Hij waarschuwt z’n collega's en met klimmenden angst zien ze den afstand tusschen de beide treinen steeds kleiner wor den. Ze snellen door de wagens naar voren en roepen den machinist toe: „Rüd zoo hard als je kan, want aohter ons komt een trein. We zün verloren als Je niet ópschiet. Dan komt er een catastrophe, die Ingaat tegen de categorische bevelen van kameraad Ruchi- mowltsch”. De machinist blüft kalm en geeft volle kracht. Een wedstrijd begint: om de spanning te verhoogen, laat de machinist van den tweeden trein voortdurend an stoomfluit gillen als wou hü seinen: „Wacht maar jon gens, ’k haal jullie wel inAan deze on- pehaaglyke situatie komt pas *n eind als de eerste trein X station binnenvliegt en de tweede door het snel ingrijpen van den wissel- wacbter oprin züspoor terecht komt Beide treinen stoppen. X Personeel van den eersten springt er af, om den vervolger eens wat nauwkeuriger op te nemen. Deze is de machl- nist Sergejew. Hü komt ook van z’n machine I en zegt lachend: „Hebben Jullie zoo in den i piepzak gezeten, kameraden? Het scheelde i maar een haar, of ik had Jullie Ingehaald. I „O dank. Het kind opent de slaapdronken oogen. .Moeder!” zegt het en glimlacht. laat het hoofd weer zinken en sluimert weer. Pater Meinrad neemt hem op zün ar men en gaat met den lichten last naar het huls van den koster en doodgraver en klopt aan het venster. Achter het moeder. Zü zich komt kloppen hoorbaar krachtiger wordt, staat zü op en doet open. „Moeder, hebt gü een bed over, waarin men den kleine zou kunnen leggen?” ,4esus!” zegt de oude en jnaakt een hoofdbuiging. „Gü rijt van X gesticht, nietwaar? Ik zal dadelük mün schoon- ■oon halen.” Op de Hudson is In de nabüheid van de stad Troy een met benzine gevulde tankboot in de luëht gevlogen. Door de ontploffing werden verscheidene personen gedood. Twee in de nabüheid lig gende schepen vlopen in brand. In de stad Trtoy was de luchtdruk op het moment der explosie zoo hevig, dat duizen den ruiten wertten verbrijzd|d. Twee persoden werden gedood en twee zwaar gewond. De schoonzoon roept alle heiligen aan, als hü het kind ziet. „Hü is het, bü mün ziel! Hü was *t die vrouwe Heltnberger el hoogeerwaarde, ik zou denken, gü züt pater Helmperger?... hü was X, die bet gnt uwer moeder heeft versierd op Allerzielendag.” „Nu was hü daar weer," spreekt pater Meinrad weemoedig glimlachend. Zün moe der is gestorven i hü heeft daar uitge weend op het graf ^.er müne.” „De tranen staan nog op de wangen.” z <ri de oude. .Ken mooi kind, wat gouden t heeft het!" En zü maakte een bed gereed in hare kamer. Pater Meinrad legt daarop. Na een klein half uur lichten van de Krems naar bo ven, naar het kerkhof; weldra schittert het tusschen de graven hel als op den jong- sten dag: een stem roept: ,Js er volk binnen?’’ Dadelük daarop wordt er onstuimig op de deur van het kosters- huls geklopt, en als pater Meinrad open doet, stormt de secretaris binnen. „Waar is het kind?” Meinrad legt den vinger op de lippen .Kachtjes”, zegt hü- -Het slaapt". Valen tin! sluipt op zün teenen naar de kamer deur en gluurt door een spleet naar bin nen. Daar binnen brandt een lamp en het rosse schünzel vatt op het bed.... „Cbe carol!” mompelt de secretaris en strijkt met bevende band over zün oogen. Drie jonge lieden in den ouderdom van 23 tot 30 Jaar drongen een bijkantoor van de spaarbank van de stad Altona binnen, zü twee employés onder bedreig.ng met revolvers naar een achtergelegen kamer drongen en daar boeiden. Vervolgens heb ben zü 3000 Mark buitgemaakt, waamede zy de vlucht namen. De aangekondigde verklaring van den Minister van Rüksweer Gröner naar aan leiding van de in den Rüksdag door den afgevaardigde Von Oldenburg Januschau uitgesproken rede, is thans in een open brief belichaamd. Gröner wüst erop, dat hü allereerst eenl ge dwalingen wil rechtzetten. Wat betreft de bekende verwüten aan het adres 'van Luitenant-Generaal Heye, merkt Gröner op, dat deze hun oorzaak vinden in een ver keerd begrepen uitlating van Heye, tegen over troepen van de Eerste Divisie in hetk jaar 1926 en slechts op ontslagen soldaten verder, be- ult- Gröner neemt het vervolgens nog op voor* waar Generaal Von Seeckt, die tijdens zün be wind dezelfde verdachtmakingen te ver duren had als Gröner zelf thans. In dit ver band sprcakt hü de hoop uit, dat later be grepen zal worden wat Generaal Heye en Gröner bü het voortzetten van het werk hunner voorgangers gepresteerd zullen heb ben. HALCTOS LIJM. STAD DORDRECHT 29 Oct vül B. Aijre» t« Villa Conatltuclon. MOLLAM9-^APBXXA-LWM. ALDABI (thuisr.) X Oct te East London. NIJKERK X Oct ran Rott. n. O.-Afrlka RIETFONTEIN (ultr.) 21 Oct te Mombasea. MOLXAMD—AMBBIMA-LXJM. DINTELDIJK, Facifick. n. Rott. 19 Oct van Los Angeles. MAASDAM. Rott naar October te Tampico. NOORDFRDTJK, Norfolk naar Rott. pasa. 31 Oct Lizard. VOLENDAM X Oct van Rott te New York. mollawd— nnmcHraDULinr. KIELDRECHT 21 Oct van Antwerpen “emb. STADSDIJK (thuisr.) X Oct van Algi MOLLAMD—OOST-AZUr-XUM. RONDO 21 Oct. van Antwerpen te Amster dam: JAVA—XEW TOBX-Unr. KOTA RADJA Java naar N. York. pass. 21 Oct Santa Maria. MOTTBMDAME0MB LLOYD. DELI (thuisr.) pass. X Oct Flnlsterre. INBULINDE (ultr.) pass. X Oct Sagrea TJERIMAI (thuisr.) X Oct v.m. 9 uur van Tanger. BOTTDMDAMZUID-AMEBIXA-LUM. ALCYONE (thuisr 18 Oct van Montevideo. STOOMVAART MU. OCBAAM. PATROCLUS, Japan-Rott.; pass. X Oct. Pe- rlm. STENTOR. Java-Amst.: X Oct. van Padang. BMSBTCO LIJM. JONGE JOHANNA Almeria naar Rotterdam, pass. M rict, Ouesaant. MBDBBLAMDSCME SCHEVBM. BATAVIER III 21 Oct v.m. 8 uur 10 V. Rott, to Gravesend. BOMBERG X Oct. van Onega te Hull. DELFSHAVEN X Oct van Rott te Tampa. GAI.GEWATER 19 Oct van Immingham to Venetië. JOAN 21 Oct van Koningsbergen te Söder- hamn. JOHANNA X Oct. van Rott, te Nantes. KATENDRECHT X Oct van Tuapsa Rouaan. KATWIJK X Oct van Rott, te Bonese. NOORDWIJK 19 Oct van Newcastle Boucan. OLGA m.a, 18 Oct van Londen te kerken. OUDE WATER X Oct van Genua naar do Donau. STAD ZWOLLE X Oct van Immlngham te Pasages. TIBA X Oct van Almeria naar Rott TORA 21 Oct van Rotterdam te Antwerpen. TWEED. X Oct van Rott te Palermo. VREDENBURG X Oct van Narvik naar Rotterdam. IJSELHAVEN 19 Oct van Norfolk te Jack sonville. DONDERDAG 23 OCTOBER. HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 KBO Gramofoon. 10.0010.30 DamAkoorvane N.C.R.V. 1030 -11.00 NCRV. ZiekenrtlenH olv. Ds. P. Groote. 113012.00 Godsdien- stig halfuurtje door Pastoor Perquln, KR.Q. 12.151.45 KR.O. Concert KR.O.-Trio. 14g —2.00 KRO. Gramofoonpl. 2.00235 NCRV Drz. H. Schllp: Tandverzorging. 235 NCR»’ Gramofoonpl. 2.45 NCRV. Handwerkles. 3 4* N.CJt.V. Gramofoonpl. 4.005.00 NCRV Ziekenuurtje o.I.v. Ds. J. Gosllnga 5.0G—688 NCRV. Sollstenconcert (plano-vlool-cello) 5.45—6.00 NCRV. J. A, HoekendUk: Wet* voor de epileptici. 6.30 NCRV. Kniples. 6 45 NCRV. Radiopraatje door K. v. Eybema. 7.007.15 NCRV. Gramofoon. 7.15 Maleische les. 8.00 NCRV. Gramofoonpl. 8.15 NCRV Evangelisatle-samenkomst 1. d. Geref Kerft Hilversum. Spr. Ds. G. Laarman: Geloof. Ds. D. Tom: Hoop, Ds. P. N. Kruyswtjk: Liefde. Evangelisatie-zangkoor met orgel» begel. 10.15 Persber. 108511.30 NCRV. Gra» mofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. AVRO-uitz. 8.00- 9.15 Gramofoonpl. 10.00 MorgenwUdlng. in st) Concert* door het AVRO-kwintet. 12.00 Con. cert. Tuschinsky-orkest. 2.002.30 Voor da vrouw. 3.00—4.00 Naailes. 4.00—4.30 Gramo foon. 4.305.30 Ziekenuurtje oJ.v. Mevr. A, v. DUk. 5307.00 Concert door het Om roeporkest o. 1. van N. Treep. 7.00—730 Kn- gelsche lé», 7.30—8 00 J. L. Jordaan: Film en filmkunst. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 AansL van het Concertgebouw te A'dam. Con- certge bouw-orkest oJ.v. Pierre Monteux. 10.15 Persber. 10.30 Edith Lorand en haar orkest. 1100—12.00 Sprekende film in d« studio, .Bay it with Songs met Al Jolzon DAVENTRY 1554,4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. T. Con nelly en J. Tobin (2 piano’s). Z. Corner (mezzo-sopraan). 120 Orgelspel door p. Kewln Bucley. 280 Berichten. 2.30 Voor d» I scholen. 380 Kerkdienst. 450 Orkestcon cert. 5.35 Klnderuurtje. «20 Lezing. 635 Nleuwsber. 650 Koersen. 7.00 Zang door F.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2