INSTELLING BEDRIJFSRADEN HET DREIGEND CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE Telegrafisch Weerbericht KERK EN SCHOOL Vóór-on twerp van wet Eenige incidenten De Nijmeegsche jubileumfeesten Dr. E. A. D. E. Carp PROVINCIAAL NIEUWS MARKTNIEUWS -1 RECHTSZAKEN Een artikel uit „De Werkgever” Sympathiebetuigingen ontvangen door de R. K. Directeuren Een onderhoud met den secretaris der Federatie werkgevers-organisaties Twee Chineesche priesters vermoord Bisschop en priesters gevangen genomen t tu m< ha n di di ZAANDAM WER VERSHOOF HEEMSKERK Opening der Vlaamsche Universiteit van Gent (Gedeeltelijk gecorrigeerd) UITGEEST De aanvaring van de Velserbrug m.M. te Barometerstand 771.» mM te 7463 De samenstelling van den bedrljfsraad. Toelichting. I Benoemd tot hoogleeraar te Leiden (Ongecorrigeerd) van P al R NOORD-SCHARWOUDE. 22 Oct. 19 300 kool I loting plaats van een paar schaatsen, heer J. Peys was de gelukkige winnaar. gevolgen hebben gehad. De oorzaak van het blijven steken van de brug is niet komen vast te staan. werkzaamheden i zijn gehouden Tot opvolger van Prof. Jelgersma als hoog- leeraar In de psychiatrie aan de Leldsche Universiteit is benoemd dr. E. A. D. E. Carp. d t I I I 1 1 De Raad voor Scheepvaart consta teert een wan toestand. Bloemendag Sobriëtas De bloemendag van Sobriëtas, Zondag j.l. gehouden, heeft opgebracht f cent. Nautisch personeel voor de brug noodig. AMSTERDAM. 21 October Aardappel prijzen. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 4 ladingen 2580. H.L- MEDEMB.T .IK. 21 Oct. Veemarkt. Aanvoer 14 koelen, 74 schapen en lammeren. Han del vlug. Schapen f 4550; Lammeren f 24 —38; Koeien f 280—360; Vette koeien f 425. s t n 1 i 1 1 i 1 Wl t> 80 D an schouders co 1 ni< ’1 let boi 1 on 1 we uit I nie tüc I doe in ti het I Vai het tegi het die orgi and mot voo ove> D vrxn D mas ■ter Woa faal je - «Sdi *r_kSft.farj*AC-jt Men kan de werkgevers en arbeiders uit een bedrijf in de gelegenheid stellen per soonlijk hun stem uit te brengen. In dat geval geldt een individueel kiesrecht. Maar men kan ook van het standpunt uitgaan, dat de organisaties van werkgevers en ar beiders de leden moeten aanwljaen .In dat geval beweegt men zich in de lijn van een organisch kiesrecht. In het wetsontwerp wordt een regeling in laatstbedbelden zin voorgesteld. WOGNUM, 21 October. De Volharding. Uien 8505 ct.. spruitkool 1218 et-, aanvoer 1400 K.G., wltkrop f 0.80—1.40, slaboonen 1245 ct., snljboonen 3440 ct., bloemkool 2.507.10, appelen 1724 ct., peren li sa ct, druiven 5159 ct. BOVENKARSPEL (Station), 21 October. „De Tuinbouw". Aardappelen gr. M. 1.50— 1.86. Idem kl. M. f 2 50. Due 1.4O—1A6, blauwe 1.45, uien, groote gele 1.05—190, Idem Drielingen 3545 ct.. idem Nep 0.85 1, per baal; ie bloemkool 8.7015.70, 2e idem 1.20—5.60. 3e idem 0.75—230, per 100 stuks; roode kool f 23.50, gele kool f 0.80—230, witte kool 0.90—1.80, per KG. bleten groote 7.108.80, idem kleine 4.70 5, per 1000 stuks; slaboonen f 1.752.85 per zak; tomaten A. 24. idem C. 21, idem C.C. 7.10, per 100 K.G. PURMEREND, 21 Oct 1930. Op de gehou den Eierenveiling alhier waren aan gevoerd 35679 eendeleren. Prijs van 6.10 tot 6 30. 44828 Klpeieren, 70-80 K.G. 10.40—11.—, 65-66 10.00—1130. 63-64 930—1020, 80-62 950—10.—. 58-59 930—930. 56-57 9.00—0.40, 53-55 820—830, 50-52 730—750, 45-49 530— 730. WARMENHUIZEN, 22 Oct. Nep 230; Drielingen 130; Roode Kool 030; Witte Kool f 0.70—130; Bloemkool 530; Gele Kool f 0.70130; Peen 1.00; Kleine peen 0.30. HEM, 21 October. Zuider-Kogge. Schot sche grove 1301.40, middelbare 130, kleine 2. Overtreding van het reglement staat vast Het verweer van den loods, dat hij niet vóór het geopend zijn der brug voorbij de stoppelen zou zijn gekomen, Indien de draa iende beweging van de brug niet halverwege was gestaakt, heft, aangenomen al, dat het feitelijk juist zou zijn, de overtreding geens zins op. Vóór het hljschen van den bal mogen de stoppalen niet gepasseehr worden. De Raad is bovendien van de feitelijke juistheid van bovengenoemd verweer niet overtuigd. De Raad heeft den Indruk gekregen, dat be- doelde reglementsbepaling meermalen wordt overtreden. Wel is de schuld hier niet grooter dan in andere gevallen van diezelfde over treding. De positie van de .Amazon" was vooral nu er gespuid werd, niet gemakkelijk. De stoppalen mochten echter niet gepasseerd worden en een geval van overmacht is hier, naar 'sRaads oordeel, niet aanwezig Dat be doeld veiligheidsvoorschrift zoowel noodig als afdoende is, heeft het onderhavige ongeval duidelijk aangetoond. De Raad spreekt de hoop uit, dat dit ernstige ongeval een aanspo ring moge zijn om onder geen voorwaarde van deze reglements-bepaling af te wijken. Dit is de eenige manier om met zekerheid ongeluk ken te voorkomen. De directeur van het Loodswezen heeft ver klaard dat, by korte brugopenlngen. hand having van bedoeld voorschrift niet mogelijk Is. Ook in dit opzicht kan de Raad niet in zien, dat overtreding daarom gerechtvaardigd zou zijn. Het komt meermalen voor, dat door schepen wordt „gejacht" en dat daarbij de veiligheidsvoorschriften in het gedrang ko men. Hetgeen thans met de .Amazon” is ge schied, leert echter, dat juist het belang van de scheepvaart dringend elscht, dat aan de veiligheidsvoorschriften streng de hand wordt gehouden. Het brugpersoneel moet hier het noodige toezicht uitoefenen en de overtredin gen melden, ook al hebben deze niet tot een ongeval geleld. Dat het ongeval zoo ernstig is geweest, kwam ook, doordat de brug naar de ..Amazon" toe werd gedraaid. Men moet erop bedacht zijn om, voor het geval een schip te vroeg komt opzetten, den toestand niet ongunstiger te maken dan noodig is. Indien de brug naar de andere zijde was opengedraaid, zou een aanvaring met de Amazon" ót niet hebben plaats gehad óf althans niet zulke ernstige De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het Griel f che s.s. .Amazon”, dat tegen de spoorwegbrug over het Noordzeekanaal is gevaren. De Raad schrijft deze aanvaring toe aan verschillende oorzaken. Als de meest kenmer kende beschouwt hij het plotseling blijven ste. ken van de brug, toen deze hare, naar de .Amazon” toegekeerde, draaiende beweging nog slechts voor de helft had gedaan. De aan varing zou hoogstwaarschijnlijk niet hebben plaatsgehad, indien de brug was blijven door- draaien. Wel heeft de brugwachter verklaard, dat de „Amazon” zoo snel kwam opzetten, dat naar zjjn inzicht een aanvaring, zij het dan ook in een andere positie, evenzeer was ge volgd, indien de brug op de gewone wijze was blijven doordraaien, maar de Raad acht geen gegevens aanwezig om tot deze conclusie te komen. De hier besproken oorzaak is een zeer bijzondere omstandigheid. Dat bij de navigatie op de .Amazon" daarmede geen rekening is gehouden, is op zichzelf dit schip niet als een fout aan te rekenen. De tweede oorzaak, hier van belang, betreft de aanwezigheid van de .Amazon” bij de brug vóórdat deze geopend was. Toen de aanvaring plaats had, bevond de .Amazon” zich in over treding van het Reglement op de V eisers poor- brug. Immers, de bal was nog niet geheschen, de doorvaart was dus in den zin van het Re glement gestremd en de „Amazon” had dus, onafhankelijk van de positie der brug, nooit de stoppalen, welke zich op 150 M. van de brug bevinden, mogen passeeren. De veilig heidsvoorschriften zijn dus van dien aard, dat, indien zij worden opgevolgd, het plot seling blijven steken van de brug nimmer tot een aanvaring kan leiden. Adhaesiebetulgingen van werkgevers- vakveree afgingen De R. K. Vereeniging van Nederlandsche Drukkerspatroons deelt ons mede, dat zij van een aantal andere werkgeversvakvereenlgin- gen brieven heeft ontvangen met betuiging van adhaesie by het dreigend conflict in de typografie, o.a. van de Federatie van Ned. Schoenfabrikanten, de Ned. R. K. Vereeni ging van Sigarenfabrikanten, de vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van Wollen Stoffen, de R. K. Vereeniging van Nederl. Lederfabrikanten, de Ned. R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Textielnijverheid, den Natlonalen Bond van Wasch-Industrieelen en de R. K. Werkgeversvereeniging in de Metaal nijverheid. Enkele dezer deelen mede, met verbazing te hebben kennis genomen van de bereidverkla ring fier drukkerspatroons om aan een loons verhooging van drie cent per uur mede te weken, terwijl in vele bedrijven de bestaande loonstandaard nauwelijks te handhaven is en andere reeds tot loonsverlaging moesten overgaan. Opgemerkt wordt daarbij, dat de arbeidsvoorwaarden in het typografisch be drijf reeds aan den top staan. Men wijst er op, dat een loonsverhooging in het typografisch bedrijf ook voor andere bedrijven moeilijkheden zal medebrengen. In dezen tjjd van dalende indexcijfers en algemeenen slechten economischer! toestand acht men het onverantwoordelijk, kxmsver- hoogingen toe te staan. Niet slechts zijn de drukkerspatroons dank baar voor dezen moreelen steun, doch zij zijn er zich ten volle van bewust, dat zij, door aan de overdreven arbeidseischen toe te geven, bjj een groot aantal hunner drukwerkafnemers ontstemming zouden verwekken, hetgeen ze ker ook voor het drukwerkgebruik in de toe komst schadelijk zou zijn. Trekking Zaanlandacbe verloting Donderdag as. zal des morgens om 10 uur in het café .De Karseboom", Wllhelmina- straat. ten overstaan van Notaris G. v. Kolk, te Zaandam de trekking plaats hebben der 29e Zaanlands he verloting Deze verloting gaat uit van de Vereeniging tot Bevordering der Jaarmarkten en Veetentoonstellingen te Zaand»" BODEGRAVEN, 21 October. Kaasmarkt. Kaas. Aanvoer 309 partijen, waaronder 305 Rljksmerk. 12986 stuks, wegende pirn. 116374 K.G. Prijs: Goudsche kaas met Rljksmerk le soort f 46—49, 2e soort 40—44, zwaar dere tot 52. Handel matig. IN ENGELAND DRUKKEN? „Volstrekt ónmogelijk denkbeeld”. In Londen schijnt het bericht te zijn ver spreid, dat de Telegraaf bjj een eventueel conflict haar bladen in Engeland zou laten drukken en ze dan per vliegtuig naar Hol land zou zenden. Volgens een bericht aan „Het Volk" noemde de secretaris van het Engelsch Ver bond van Typografen dit denkbeeld volstrekt onmogeljjk Om te beginnen, zoo zei hij. is het ondenkbaar, dat de eigenaars van Lon- densche bladen, die ook maar iets beteeke- nen, zich daartoe zouden leenen en. wat meer zegt, geen lid van onzen bond zou zich met dit onderkrulperswerk willen belasten. Ook Naylor, arbeiders-Lagerhulslid en se cretaris van den bond van letterzetters is dezelfde meenlng toegedaan. Er behoeft geen vrees te bestaan, zei hij, dat iets van dien aard gebeurt en mocht men van be paalde zijde met zulke voorstellen komen, dan zijn wij er ook nog om er voor te zorgen, dat onze leden er niet op Ingaan. De Raad dringt opnieuw aan op de bezet ting van bruggen als de Hembrug en de Vel- serbrug met nautisch onderlegd personeel. De Raad merkt op, dat hier alle aanleiding be stond om voorrang te geven aan het schip dat voor den spulstroom voer en dat zich in veel moeilUker omstandigheden bevond dan een van de andere zijde komend schip. Dit betreft echter omstandigheden, welke door een brug wachter zonder nautische kennis, niet kun nen worden beoordeeld. Het bleek den Raad ook dat het brugpersoneel niet voldoende toegerust is om op de hoogte te zijn van om standigheden, welke hier gewicht in de schaal leggen. De brug is niet telefonisch met IJmulden verbonden. Dat er gespuid wordt, de brugwachter zien aan het daarop betrek king hebbende sein of aan het water. Hij weet dus niet eens, of men voornemens is, te gaan spuien, wanneer dit zal beginnen en in welken omvang dit zal geschieden. Ten slotte aarzelt de Raad niet als zijn oordeel uit te spreken dat het een wantoe stand moet worden genoemd, dat een persoon van de ontwikkeling van den thans gehoor- den getuige, die zich niet behoorlijk wist uit te drukken en de portée van de hem gestelde vragen veelal niet scheen te begrijpen, bij het doorlaten van schepen, de hoogste gezagdra ger op de spoorbrug was. Hier staan te groote belangen voor scheepvaart en spoorwegen op het spel. f 130; 3300 KG Deenscbe witte kool f 1* t 2; 700 stuks bloemkool f 5.10730; 3400 K .G gele kool f 1.60—3.80. ENKHUIZEN, 21 Oct. 1930. Goudrenetten 2030—2430, Beurré Diehl 14.70, Wintersuiker ’0—730 per 100 Dat de overheid met betrekking tot de arbeidsverhoudingen een bepaalde taak heeft, wordt, volgens den minister, thans weinig meer betwist. Verschillende factoren heb ben er toe bijgedragen deze gedachte meer algemeen te doen doordringen. De groote uitbreiding bovendien die de locale wetge ving in de laatste 25 jaren heeft ondergaan, deed meer en meer de wenschelijkheid ge voelen. dat de overheid, zoo noodig onder haar toezicht, een deel van haar omvang rijke en moeilijke taak aan het bedrijfsle ven zelf zou overlaten. Voor zoover de over heid de uitvoering der sociale wetgeving in eigen handen meende te moeten houden, bleek het toch van beteekenis. dat zij over deskundige inlichtingen van de belangheb bende groepen kan beschikken. Ook daar om moet het worden toegejuicht, dat de overheid organen in het leven roept, die een vast contact tusschen haar en het bedrijfs leven kunnen tot stand brengen. BIJ de behandeling der bedrijfsorganisatie moet onderscheid worden gemaakt tusschen de bedrljfsraden en de ondernemingsraden. Bedrljfsraden zijn instellingen, die in een bedrijf, dwz. in een cmpltx van onderne mingen. die een soortgelijk product vóórt brengen, worden gevormd. Ondernemingsra den daarentegen zijn instellingen in de af- patroons, die, hoezeer beseffende, economische tijdsomstandigheden. bjj de daling van het index-cijfer voor le vensonderhoud. loons veris ing instede van loonsverhooging motiveerden, toch, om tot alken prijs den vrede in het bedrijf en bet instandbiyven van de bedrijfsorganisatie te lasliibereid bleken om loonsverhoo- ging toe te staan, die grosso modo slechts 2 cent per uur bleef beneden hetgeen de gezellen eischten. Nu deze concessie, die principieel eigenlijk niet te rechtvaardigen was. doch wel getuigt van den goeden wil en den socialen zin van deze patroons-gedelegeerd en, botweg is afge wezen, kan er geen sprake van zijn, dat de patroons nu nog eenige loonsverhooging in- wilügen. Er moet dan maar gestaakt worden, wanneer de arbeiders niet verder onderhande len willen over een nieuw collectief contract. Edoch, tot hoelang en met welk resultaat? De werknemersbonden hebben aan de patroons- federatie bericht, dat zij zullen staken totdat iM6Tirnirffrr*"<"r over een nieuw coilecUef MEDEMBLIK. 21 October. Marktvereeni- glng „8t. Joseph". Aardappelen; grooteMui zen f 0.95—1.05, kleine idem 220—2.60, Ideaal 1.10—125, Geldersche f 1.06—135, witte f 1.45—135, per baal; kool: bloemkool 1.7014.90 per 100 stuks, witte 0.80—130, savooie 1.802.30, per Kilo; uien: groote gele 1125, kleine gele 35—65 ct., bieten f 1.80—2.70, Nep 1.40—1.50, per baal; sla boonen 1301.45 per zakje. leven aangetroffen. Het onderhavige wetsontwerp brengt een wettelüke regeling der bedrljfsraden. Het is gewenscht. in de eerste plaats een wette- lijke regeling der bedrljfsraden ter hand te nemen. Een bedrljfsraad zal uiteraard alleen moe ten worden ingesteld in die bedrijven, waar in van het optreden van een dergelijk col lege resultaten zijn te verwachten De vraag, of dit zoo is. zal geval voor geval moeten werden beantwoord. Men zal veelal als regel kunnen aanne men, dat alleen die bedrijven rijp zijn voor een bedrljfsraad. waarin het organisato risch overleg tusschen werkgevers en ar beiders voldoende is gevorderd. PURMEREND, 21 Oct. 1930 Eiervelllng Aanvoer 35679 Eendeleren 6.10630; 44828 klpeieren 70—80 K.G. 10.40—11; 65—66 10—1030; 63—64 9.80—10 20 60—62 750-10; 58—59 9.30—0.80 56—57 9—9.40 53—65 8- 8.40; 50—52 K. G 7—150; 45—49 K.G. 5.00 —720. Pluimvee Oude Kippen 0.801.66; oude hanen 11.30; jonge hanen 1.901.75; kilo prijs oude kippen 0.550.63; idem jonge ha nen 0.70030. Gistermiddag had te Gent de plechtige opening plaats van het eerste studiejaar der geheel Vervlaamschte staats-universiteit. Daar Vlaamsche en Franschgezinde stu denten uit verschillende universiteitssteden naar Gent waren gekomen en voor onlusten werd gevreesd, was een stevige politiemacht ter been. Het groot auditorium der universitelt was geheel met belangstellenden gevuld, toen de academische raad, de gouverneur van Oost- Vlaanderen, de burgemeester van Gent en net professoraal corps hun Intrede deden. De aftredende rector-magnlflcus prof. Meeuwessen, hield een lezing over modernen scheepsbouw; hierna gaf hfj kennis van ver schillende benoemingen. Toen hij zeide dat prof. dr. Vermeylen voor een periode van drie jaar tot eersten rector-magnlflcus der Ver- vlaamschte-unlversitelt werd benoemd, werd deze mededeellng langdurig toegejuicht. De figuur De Middenstand Maandagavond verga derden de gezamenlijke winkeliers der Hanze in 't 8t. Wferenfrldusgebouw ter bespreking tot het houden van een gezamenlijke reclame, als voorloopster van een Bt. Nlcolaas-attrac- tie. De heer C. Bot opende de vergadering met den Chrlstelljken groet en maakte de voorstellen bekend, waaruit blijkt dat de duur der attractie zou worden bepaald op drie weken. Een Bt. Nicolaas-courant zou verspreid worden, waarin geadverteerd kan worden. De koopers zouden een bon ontvangen bij aankoop van 1. Ook zou een verloting plaats hebben. De prijzen zouden bestaan uit artikelen, bij de leden gekocht. Naast de bonnen zou geen korting worden gegeven. Door de vergadering worden vele bezwa ren tegen de plannen geopperd, omdat velen reeds reclame-artikelen hebben besteld. Deze actie is wat lang in de lucht blijven zweven. Door deze omstandigheden kan 4J dan ook niet doorgaan. Daarna sloot de voorzitter onder dank de vergadering. Brandweer Wegens bedanken van den heer A. Schram is tot commandant der brandweer voor het district Noordorp be noemd de heer J. C. de Weerd, wonende Rijks- straatweg 74. In voorkomende gevallen gelieve men hier mede rekening te houden. In „De Nederlandsche Werkgever” van deze week verschijnt het volgend artUcel: ;,Zal het 27 October inderdaad tot een staking in de grafische bedrijven komen? De besturen der werknemersbonden hebben den patroons medegedeeld hun leden te zullen adviseeren tot staking over te gaan; of dit advies zal worden opgevolgd, moet nog blij ken; of ledenvergaderingen dan wel een re ferendum over al dan niet staken moeten beslissen, hebben wij niet vernomen, maar 't schijnt, dat zulks niet noodig is: het is kost dag en het maakt op ons den Indruk, dat men van werknemerszijde met geweld wil ste ken. Van de conferentie, welke de Ryk^oe- middelaar, mr. De Vries. (Woensdag) met partijen zou houden en die btj de verschij ning van dit nummer achter den rug zal zijn, hebben wij dan ook geen groote ver wachtingen. Maar misschien zijn wij te pessi mistisch en zgevlert op het laatste oogen- bllk bjj de typografen het gezond verstand en het beter Inzicht over de zucht tot machtsmisbruik. Want een ander motief voor deze staking dan de begeerte, om den patroons de overmacht der vakorganisaties te doen gevoelen, kunnen we niet vinden. Wie de góden verderven willen, die slaan *tj van te voren met blindheid. Deze sta- kingskoorts bU de typografen schijnt hun verstand te benevelen. Zjj moesten toch begrijpen, dat zjj bet voortbestaan van de bedrijfsorganisatie, waaraan zij hun uit nemende rechtspositie, hun hoog loon, hun pensioen en verdere gunstige arbeidsvoor waarden danken, daardoor moedwillig in de waagschaal stellen. Ligt die eenmaal uit elkander, dan zal zD niet zoo spoedig weer te herstellen sjjn. De houding, door de gezellen-organisaties tegen de patroons aangenomen, heeft veel weg van chantage. Terwijl de loonen en arbeidsvoorwaarden der typografen als een plek boven die van de meeste andere arbeiders uitsteken, maken ■Ij misbruik van hun machtspositie om de met zooveel moeite opgebouwde bedrijfsre geling stuk te slaan. Deze typografen pogen de kwetsbaarheid van het bedrijf en den wensch van het publiek dagelijks de courant to ontvangen uit te buiten om. zonder reke ning te houden met den algemeenen econo mischen toestand en met de belangen van het bedrijf, waarin de concurrentie van de ongeorganiseerde drukkers voortdurend ster ker wordt, bij elke vernieuwing van het col lectief contract er weer wat bovenop te zet ten. Wat deert het hen, ot zij zoodoende hun positie feitelijk verbeteren ten koste van de arbeiders in de onbeschutte bedrijven, die de koopkracht van hun reeds zooveel lagere loonen zien dalen naarmate de stijging der loonen in de beschutte bedrijven het leven van hen duurder maakt? Eén ding staat vast: de algemeene sym pathie, mocht de staking inderdaad door gaan, zal zijn aan den kant van de drukkers- -- dat de gevoegd Eventueele strijd zal aan de idee der bedrijfsorganisatie een knak toe brengen. In verband met het dreigend conflict in de typografie, heeft de „Telegraaf" zich nog met een paar vragen gewend tot den ver trouwensman van de patroonsorganisatie, den heer mr. P Borst, secretaris der Fede ratie van werkgevers-organisaties in het Boekcrukkersbedrijf. De bedrijfsorganisatie in de typografie wordt steeds als voorbeeld van goede sa menwerking tusschen werkgevers en werk nemers genoemd. Gelooft u nu niet, vroeg het blad, dat bij het uitbreken van een conflict aan de idee van bedrijfsorganisatie een knak wordt toegebracht? Zeer zeker, antwoordde de heer Borst, en dit is te meer te betreuren, omdat het con flict in ons bedrijf m l. heelemaal niet noo dig was geweest. Het is steeds gelukt, om tot overeenstemming te komen. De metho de, die gevolgd werd, was deze: de pa- troonsleiding trachtte de minder sociaal voe lende elementen in haar midden dichter tot de werknemers te brengen. De arbelderslel- ders van hun kant oefenden invloed op de mln of meer „werkgeversvtjandeUjke” ele menten. De wederzljdsche leiders wisten zoo de uitersten tot elkaar te krijgen. Deze methode is b.v. verleden Jaar nog met bij- zonder succes toegepast, bij de stichting van het Pensioenfonds voor de Grafische Vak ken. Mnder sociaal voelende patroons wil den er niet aan. De uiterst-links-geriënteer- de arbeiders. naar men zich herinnert, evenmin. De leiding van beide partijen is echter voor de oppositie niet uit den weg gegaan en daardoor is de invoering van het fonds volledig gehikt. Bjj de onlangs gevoerde onderhandelln- gen over de vernieuwing der C. A. O. bleek het moellijker om die methode te volgen. De patroonsleidlng stond op het standpunt, dat verzwaring der arbeidsvoorwaarden In dezen t'Jd onverdedigbaar was. de arbeiders- leiders daarentegen meenden bet tegenover gestelde. Nu de wederzijdsche leiders zulk een verschillend inzicht hadden, werd de si tuatie zeer moeilijk. Toen is, ging Mr. Borst voort, de pa- trons-delegatle der onderhandelingscomlssie verder gegaan dan vroeger ooit is gedaan. Niet alleen tegen de minder sociale elemen ten van eigen gelederen in. maar eigenlijk met opoffering van eigen overtuiging, bood zij nog als prijs voor een oplossing in eigen kring een loonsverhooging van 3 cent per uur aan. De werknemersleiders zijn hun vroegere methode niet tronw gebleven. Met het pa- troonsaanbod was het overgroote dee! der arbeiders ml zeker gaarne tevreden ge weest, maar de leiding zeilde daar blijkbaar thans niet meer op het kompas der gema tigde leden, maar op dat der verder van de patroons afstaande elementen. BROEK OP LANGENDIJG, 22 Oct. 1930. Langendijker Groentenveiling 65 Toma ten: A 21, idem C 14.90, idem CC 10,10. 4500 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 2.90, Groote idem f 3, Blauwe Eigenhei mers 2, Kleine 2.90. Wortelen, kleine 0.70—0.80. 7700 K.G. Wortelen f 1.10—150, 7000 stuks Blo mkool: 1ste Boert 413.30, 2de soort 0.501.10. Reuzen idem 4.40 10 90, 400C0 Roode kool 0.8Ó-4.10, 4600 Gele kool 2.10—3.50, 17000 Vroege Witte Kool f 1—1.40, 21000 Deensche Witte Kool 1.80—250. 10500 Uien: Groote 1.70—2.40, Uien 1.50—1.90, Drielingen 1—1.40, Nep 130—3.30. 04 K.G. Slaboonen 1030, 0800 Bieten 1.30—2.70. Werkwijze vaa den bedrljfsraad. Het is gewenscht dat een geregeld sa- menkomen der bedrljfsraden Is verzekerd. Daarom verplicht art. 9, lid 2, de raden tenminste zes maal per jaar te vergaderen en wel. zoo mogelijk, met een tusschen- ruünte van ongeveer twee maanden. De werkkring van den bedrljfsraad Is zóó gedacht, dat de raad zal optreden als: or gaan van overleg, orgaan van advies, van uitvoering, van beslechting van geschillen en van bemiddelin. Men zou nog verder kunnen gaan en den raad b.v. op het gebied der arbeidsvoorwaar den. ook een verordenende bevoegdheid toe kennen De desbetreffende verordeningen van den raad zouden in karakter vereen- komen met de verordeningen van provincie, gemeente en waterschap. Naar de meenlng van den minister moet daartoe althans voor alsnog. niet worden overgegaan. Communisten hebben te Kian in de provia. cle Kiangsi den katholieken Italiaanschen bisschop Mgr. Migani, zes priesters en tien religieuzen van Italiaansche, Fransche en Chineesche nationaliteit gevangen genomen. Twee der Chineesche priesters zijn gedood, maar Mgr. Migani en een priester zijn vrijge laten om een losgeld voor de anderen te ver krijgen. contract zal zijn bereikt. Maar de onderhan- dellngen daaëóver zijn Immers afgebroken? Of deze Making zat onder deze omstandighe den, net zoolang duren totdat de weerstands- kas zal zijn opgeteerd, óf zl) zal terstond kunnen worden opgeheven, wanneer blijkt, dat er geen grondslag aanwezig is, waarop men tot overeenstemming omtrent een nieuw collectief contract zou kunnen komen. Maar de typografen hopen blijkbaar de patroons te dwingen het hun voorgelegde collectieve con tract met de daarin vervatte ongerechtvaar digde loonsverhoogingen te slikken. Wfj ach ten het van principieel belang, dat die toeleg zal mislukken. Het onrecht mè.g niet zegevie ren door brute machtsontplooiing. In elk geval is deze geschiedenis uiterst leerzaam voor voorstanders van de verbin dendverklaring van collectieve contracten. Men stelt het maar steeds voor, alsof die ver bindendverklaring moreel geboden is, aange zien de arbeidsvoorwaarden, in een collectief contract ne^rgelegd. steeds redelijk en be hoorlijk zijn en de arbeidsvoorwaarden in het ongeorganiseerde bedrijf, indien deze daar be neden blijven, als onredelijk en onbehoorlijk zouden zijn aan te merken. Voor die redeneering zou misschien iets te zeggen zijn, indien de collectieve contracten steeds de vrucht waren van redelijk en zon der pressie gevoerd overleg. Maar wanneer de eene partij de andere het pistool op de borst zet en haar op deze wijze hooge loonen en sterk opgevoerde arbeidsvoorwaarden af- dwlngt. dan zijn dergelijke arbeidsvoorwaar den als onredelijk en onbehoorlijk aan te mer ken en is het verdubbeling van onrecht, wan neer nu ook de ondernemingen, dié niet voor dien dwang wenschen te zwichten en bulten bet collectief contract gebleven zijn, door de overheid gedwongen worden dezelfde arbeids voorwaarden te aanvaarden." Hoogste Lacoruna. Laagste Barometerstand Vestmanoeur. Verwachting: Matige, tljdelljk afnemende, Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, zachter overdag. Venüdering van methode. Dat is een verandering van methode, wel ke Inderdaad het bestaan der bedrijfsorga nisatie ónmogelijk maakt. De reactie is na tuurlijk geweest, dat zoowel de groote als de kleinere werkgevers uit de steden en van het platteland alleen daarom accoord gaan met de patroonsdelegatie der ondterhande- lingscommissie, omdat deze zelf het pa- troonsaanbod onmiddellijk als vervallen heeft verklaard. Te meer is het verloop der feiten te be treuren. zeide mr. Borst, omdat, na vele moeilijke jaren. de bedrijfsorganisatie in de typografie zich in stijgende Hjn bevond. De oppositie in de patroonsorganisatie was in den laatsten tjjd sterk veimlnderd. Allerlei nieuwe institut enwerden geschapen of in uitzicht gesteld. Het pensioenfonds was goed en wel doorgevoerd De leertingenregeltng zou juist op nieuwe basis verder worden uitgebouwd Dat de grondgedachte der be drijfsorganisatie juist is, blijkt m.L wel daar uit, dat al deze instellingen met de samen werking van patroons en gezellen staan of vallen. De bedrijfsorganisatie had bewerkt, dat re op dit oogenblik meer gemeenschap pelijke dan tegenstrijdige belangen tusschen de werkgevers en werknemers bestaan. Een conflict is dus steeds, he de afloop ook zij. schadelijk voor belde partijen. Doch ten slotte hangt het af aan de personen der leiders, of desondanks die belangen in de waagschaal worden gesteld. De patroonsdele gatie kwam daarom met het bekende aan bod, dat tn andere werkgeverskringen zoo veel bevreemding heeft gewekt. De werkne- mersleiders hebben echter door hun weige- gring bet conflict zoo goed als cmvennljde- lljk gemaakt. Zijn, vroeg men verder, de Stadsdrukkerij te Amsterdam en de Landsdrukkerij even eens by het conflict betrokken? De drukkerijen van publiekrechtelijke li chamen kunnen statualr geen lid zjjn der fedératle en staan dus. zeide mr. Borst, bul ten de C. A O. en dit conflict. Kunt u nog iets mededeelen omtrent de bepaling der C. A O. in zake de looncom- mlssie? Artikel 26 der huidige C. A. O. zegt, dat gedurende den geldingsduur der C. A. O. door de looncommisie een loonsverhooging of -verlaging kan worden vastgesteld, als bepaalde, nader omschreven omstandigheden zich voordoen. Eén dezer omstandigheden is de stijging of daling van het Amsterdam- sche indexcijfer der kosten van levensonder houd met 5 pet. Dit cijfer nu is juist ge durende den loop van het huidige contract met 4.9 pet. gedaald, mede een gevolg van ed ingetreden algemeene crisis. Natuurlijk zal de toespitsing der crisis tn het grafisch be drijf P zichzelf weinig invloed uitoefenen op bet algemeen indexcijfer, althans men kan niet zeggen, dat daardoor dit cijfer met nog 5 pet. zal dalen, zoodat de bewering van gezellenzljdee dat men tn artikel 26 reeds een voldoende correctief vind voor de gevolgen van een toenemende crisis in het grafisch bedrijf, onjuist is, aldus besloot de secretaris der werkgeversorganisatie. Uit verschillende informaties blijkt, dat men in de meenlng verkeert, dat by het conflict in de typografie ook de chemigrafen (clichémakers) betrokken zouden zjjn, omdat hS de MMMWkMde ■Htaiianii rtigndan zonderlyke onderneming. Zij worden in ons land veelal als fabrieksraden of kernen aan geduid en als zoodanig ook in bet bedrijfs- Jaarvergadering Ijsclub „Uitgeest” Maandagavond vergaderde de Ijsclub „Uit geest" in hotel de „Ooievaar". Slechts 22 leden van de ruim 200 leden, waarby inbe grepen bestuur, waren aanwezig. Na ope ning en lering der notulen, werd t jaarver slag van den secretaris gelezen, waaruit we vernamen dat *t ledenaantal 229 bedraagt. Het Jaarverslag van den Penningmeester sluit met een post van ontvangsten ad f 232.15, aan uitgaven f 18037 en een voor- deellg saldo van f 3138, omgerekend een bedrag op de Spaarbank der Boerenleen bank. Een commissie bestaande uit de H. H. Koens, van der Burg en Eckhart contro leerde boeken en bescheiden en gaf by monde van eerstgenoemde te kennen, dat alles in orde was. Evenwel raadde de heer Koens het bestuur aan. nu reeds een controlecommis sie te benoemen, die dan eenige,dagen voor de volgende Jaarvergadering ten huize van len penningmeester de boeken kan nazien. Dit om het tydroovende boekenonderzoek gedurende de vergadering te voorkomen. Het bestuur wees nu met goedkeuring van de vergadering dezelfde heeren aan voor de kascontróle voor een volgend boekjaar. Nog ontvingen secretaris en penningmees ter dank voor hun verrichte i en werd laatstgenoemde vitn beheer gedéchargeerd. Hierna had de ver kiezing plaats van den afgevaardigde en plaatsverv afgevaardigde, wegens periodiek aftreden der H. H. N. J. Zonjee en H. Vrou we. Op voorstel van den heer B. Woesten- burg werden de aftredenden bij acclamatie herkozen. Daarna volgde Bestuursverkiezing, wegens periodieke verkiezing der H. H. N. J. Zonjee, J. W. Ooms H. Vroome. Het stembureau werd geformeerd uit de H. H. J. Nol, de Vries en J. C. Merz. De uitslag der verkiezing, welke de heer J. Nol mededeelde, was dat de aftredende bestuursleden met groote meerderheid herkozen zyn. Zy aan vaardden hun herbenoeming. By de rond vraag meende de heer Koens te moeten op merken, dat t van t bestuur niet goed ge zien was, om een feestavond te organlseeren aan ’t begin van den winter. Deze gelden, daarvoor uitgetrokken zouden naar zyn heenlng bewaard moeten zyn geble ven, omdat men nu nog niet kan weten of wy staan voor een winter met ot zonder Dsgele- genheia 't Bestuur had gehandeld naar 1 besluit eener algemeene vergadering en in *t belang de vereeniging om t contact met de leden te bewaren. Na lange discussie werd besloten in t vervolg het einde van den winter af te wachten en alleen dan een feest op een of andere wijze te houden, wanneer de voorbye winter een yslooze winter ge weest. Op een vraag van een der aanwe zigen deelde voorzitter mede, dat gezinskaar- ten verkrijgbaar zyn voor huisgenooten van leden beneden 18 jaar. Ten slotte had dé ver- Öe - AMSTERDAM. 22 October 220 vette kalveren le kw. 1.041.10; 2e kw. 035—1.02; 3e kw. 0340.92 per K. G. levend gewicht; 32 nuchtere kalveren f 1218; 430 varkens f 0.690.70; zware 0360.68; vette f 0.63 0.65 per K. G. slachtgewicht. aftredende rector vervolgde, met de van Vermeylen als schrijver en geleerde te belichten, waarna hy hem de Insignes zyn rectorale waardigheid om de hing. Prof. Vermeylen sprak vol lof over den scheldenden rector magnificus. Over de ge- dragsiyn, welke hy als rector zou volgen, rei hy, dat hy absoluut buiten de politiek wenschte te biyven. Hy wees de studenten op hun plichten en rechten en zeide, dat de hui dige universiteit tegen niets of niemand is ge richt en dat hy zal trachten er iets grootsch van te helpen maken. Op het oogenblik, dat de nieuwe rector het academisch Jaar geopend verklaarde, en .■en strijkje de „Brabanfonne" begon te spelen, rezen alle studenten overeind en zongen uit volle borst de „Vlaamsche Leeuw". En zij hielden vol zoolang de „Branbanfonne" duur de. Tydens dit incident met de „Brabanconne” verlieten enkele Franschgezinde professoren en particulieren de zaal ten teeken van pro test. Na de plechtigheden naar buiten gaand, zongen de studenten het „Wyhelmus" en Vlaamsche liederen. zy gingen toen in de stad de manifestaties voortzetten, waar het herhaaldeiyk tot bot singen kwam met tegenmanifesteerende stu denten. u De minister van Arbeid. H. en N. heeft een voor-ontwerp van wet betreffende instel ling van bedrljfsraden met bljgevegde Me- morie der Toelichting aan den Hoogen Raad Wen Arbeid ingezonden. Om. wordt voorgesteld: In elk bedrijf waarin de omstandigheden daartoe aanlei ding geven, hetzij voor het geheele land, hetzy voor een gedeelte des lands een be drljfsraad in te stellen. Een bedrljfsraad bestaat als regel uit een, door de Kroon te bepalen, even aantal le den, tenminste zes en ten hoogste twintig bedragend. De leden kunnen rich door plaats vervangende leden doen vervangen. De le den en ed plaatsvervangende leden worden Voor de helft benoemd, door de. door den minister daartoe aangewezen, vereeniging of ▼ereenlgingen van werkgevers en voor de helft door <fe, door den minister daartoe aangewezen, vereeniging of vereenlgingen van arbeiders, wier leden allen of voor een gedeelte in bet bedryf werkzaam zyn. ook de Nederlandsche Litho-, Foto- en Che migrafen Bond behoort. Het bestuur van dezen Bond deelt mede, dat het inderdaad in het diepdrukbedryf, dat wél bjj het conflict betrokken is, een aantal leden heeft werken en daarom party is in dit conflict. De chemigrafen (clichémakers) echter hebben rechtstreeks niets met het conflict te maken, aangezien voor chemigrafen een zelfstandig collectief contract bestaat. Kritiek op het beleid van den burgemeester Gisteravond hield de R. K. Kiesvereenl- ging „Recht voor Allen" te Nymegen een drukbezochte vergadering, waarin langdurig werd gesproken over het beleid van den bur gemeester by de 1.1. gehouden jubileum, feesten. De vergadering sprak haar ontstemming uit over het feit, dat de burgemeester by de officleele herdenking van het feest niet de minste hulde gebracht heeft aan het Ko- ninkiyk Huis, te meer werd dit betreurd, omdat zulks zou geschied zyn onder preskte van socialistische zyde. K.G. aardappelen. Schotsche muizen f 3-3° f 3.40, idem, groots f 3.10—3 20, drielingen f 330—4 80; 13.800 K.G. uien, grove uien f 1.70—250. gewone uien f 1—2 40, drielingen f 1.10—1.60, nep f 1.70—3.40; 6000 K G. peen, groote f 130—150; 9800 K G. roode koo* f 230—4.30; 29300 K.G, witte kooi f 110—

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6