;n L .0 T L Wereldspaardag 31 OCTOBER zal de Nutsspaarbank geopend zijn van M TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DONDERDAG 23 OCTOBER 1930 STADSNIEUWS Eervol ontslag >oi EN Besmettelijke ziekten PROVINCIAAL NIEUWS St. Joseph-Patronaat Het West-Friesche Kanalenplan Mt CR Vereeniging „Voor f^r en Deugd” iR Kruis d Steun in Gunstig voorstel van Ged. Staten BINNENLANDSCH NIEUWS WIELRENNEN De electrificatie der tramlijnen Amsterdam PurmerendEdam Vijfde Nederlandsche Katholiekendag te Amsterdam HEILOO M.KATER III Op den voor den tuinbouw Noord-Holland Vereeniging van Oudleerlingen der Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn Bijlagen tot den raad Tramliin Parinerend-Alkmaar. Moeskops te Algiers -y* «U volkomen vertrouwbaar la FKN stortten; de Fancy-fair „St. Rosapatronaat" Installatie piaataeltfk comité en eere-eomHé. 9 l 18. Ledenvergadering Wit-Gel afd. Alkmaar Amsterdam verleent een renteloos voorschot ojo o» In de afgeloopen week hebben zich alhier zes gevallen van roodvonk en twee gevallen van diphtheric voorgedaan. handwerken die tentoongesteld tegen matigen prijs gekocht acht en gaf voorts eenlge Ernstige gevolgen Naar wy vernemen is de toestand van den 1»-jarigen N Bak ker, die Maandagmiddag een schot hagel in het gezicht kreeg, zeer ernstig. Vermoe- delük is een hagelkorrel tn de hersens ge schoten. r on* f 0.48 f oza f 035 f om f 022 f 0JO f 0.18 0.14 0.14 0.14 t 0.13 0.13 - 0.10 o« I ons 0 .86 ALKMAAR MIÊNTZ'M tn- ite. en UJ. Vrtjdac 34 October Dof met toespraak in de 8t. Jozefkerk. Na het lof gecombineerde bestuursverga dering aan de pastorie. Soiree der Lledertafel der Vereenlgde Zangers Bestuursverkiezing De voorzitter zegt, dat het tegenwoordige bestuur voorlooplg is. Het bestaat uit 9 le den, waaronder de vertegenwoordigers van de voornaamste sociale organisaties. heeft gesproken, het „Noord- Dagblad" hieromtrent reeds en ook B(j Koninklijk Besluit is aan den heer P. Oouwenhoven alhier, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap de Schermer. In de gistermiddag gehouden raadsver gadering van Amsterdam kwam aan de orde een voordracht van B. en W. dier gemeente om aan de NV Noord-Hollandsche Tram weg Maatschappij voor het electrificeeren van de trammaatechappy AmsterdamEdam en Schouw—Purmerend. een renteloos voor schot te verstrekken. De heer BoMsevaln (V. B.) vroeg of de 75000, door Amsterdam te leenen, wel goed zijn besteedof het wel een belang betee- kent voor de Amsterdamsche bevolking. Die oude stoomtram zal nu geélectrificeerd wor den. maar de onderneming ging slecht door het feitelijk vervangen van dit verouderde vervoermiddel door de autodiensten. Nu willen het rijk en de spoorwegen en Amsterdam dit oude, afgeleefde vervoer middel lucht inblazen. Een der vertegen woordigers van een kleine gemeente kwam bij spr aandringen op het stemmen voor deze voordracht, om het streekbelang. Spr. vroeg of hy niet meer had aan goede wegen, dat paf die bezoeker toe, doch hij zei: ..die krijgen wy niet!” Hebben B. en W. vraagt spr, het advies gevraagd over deze kwestie vaat de Kamer van Koophandel? Deze tram aal na woeden opgelap* met oude wagen* de verbinding met opheffing wordt bedreigd, betreuren zy evenals de andere gemeenten. Maar nu die opheffing alleen kan worden rootkanten. wanneer de gemeente Alkmaar jaarlijks tenminste ongeveer f 30.000.be schikbaar stelt, zal er wel niemand zijn, die Alkmaar van kortzichtigheid aal betichten, wanneer deze gemeente zich van flnancieelen steun onthoudt. B. en W. zien zich dan ook genoopt, den Raad voor te stellen hun college te machti gen. aan bovengenoemde Gemeentebesturen mede te deelen, dat de Raad het In de ge geven omstandigheden niet mogelyk acht, de exploitatie van de treinverbinding Alkmaar- Pui mei end te waarborgen door toezegging van flnancieelen steun zijnerzijds. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering der Bonden van Zuivelfabrieken werden benoemd de heeren Groot (nieuwe bond) en Visser (oude bond). Hierna nam dr. Schey het woord en herin nerde eraan, dat van de 38 candidaten. welke dit jaar beurtelings examen hebben gedaan, er 18 waren afgewezen. Dit vond zijn oor zaak in.het feit, dat het Ingeleverde reken werk abnormaal slecht was en de kennis van dit vak toch het meest noodzakelijk is voor de opleiding. Spr. wees er op, dat hier voor de bedrijfsleiders een dankbare faak Is weg gelegd. Voorts vestigde dr. Schey de aandacht op de verschillende wantoestanden, die in som mige fabrieken heerschen .waardoor ook de producten niet behoorlijk zijn. Spr. drong er met de meeste klem op aan. dat vooral de gelijkmatigheid bjj de behandeling in zou worden genomen technische wenken. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een geanimeerde discussie, die echter van huis- houdelijken aard was Na gedane rondvraag volgde sluiting. van flnancieelen steun ten voorbeeld strekken aan de directbelanghebbenden, die nog weigerachtig bleven. De heeren Ed. Polak c.s stelden kort gele den voor het navolgende besluit te nemen: De Staten. van oordeel, dat de toestand van den tuin bouw in ons gewest opnieuw bet treffen van bijzondere maatregelen noodzakelijk maakt, wijders van oordeel, dat deze maatregelen het resultaat behooren te zijn van samenwer king tusschen rijk, provincie en gemeenten, overwegende echter, dat de noodtoestand vordert, dat zonder verwijl een zekere hulp worde verleend. machtigen Gedeputeerde Staten om. op het voetspoor van de in 1923 getroffen regelingen, thans wederom garantie te verleenen van rente en aflossing van voorschotten, aan noodlijdende tuinders te verstrekken, met dien verstande evenwel, dat de rente, aan voorschotnemers te berekenen, niet hooger zal zijn dan 3 pet. 's jaars. Dit voorstel werd bij besluit van 14 October IJ, om prae-advies in handen van Ged. Sta ten gesteld. Dit college stelt thans voor: Gedeputeerde Staten te machtigen de Pro vincie borg te stellen voor de rlchtlge nale ving van de overeenkomsten van geldleening, welke door tuinders in deze provincie, die naar het oordeel van Gedeputeerde Staten voor steun in aanmerking komen, zullen worden gesloten ten behoeve van den aankoop van meststoffen en andere bedrijfsbenoodigdheden en voor de betaling van in het bedrijf onont beerlijke arbeidskrachten, met dien vtsstande. dat de borgstelling zich beperkt tot telken* 70 pet. der voorschotten, en onder voorwaarde, dat de overige 30 pet. door de gemeenten hun ner woonplaats wordt gegarandeerd. Gisterenavond zjjn te Amsterdam bet plaatselijk comité en het eere-oomlté van den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag, die het volgend jaar te Amsterdam zal worden gehouden, geïnstalleerd. Tot voorzitter van het plaataeiyk comité werd benoemd de heer mr. C. Geseling, ter wijl werden uitgenood Igd om zitting te ne men tn het eere-oomlté de boogeerw. heer dr. G. van Noort. voorzitter en de heeren P. J. M. Verschure. lid van Ged. Staten van Noord-Holland. mr. G. Kropman, wethouder van Amsterdam en W. Dreesznann. Verder werd nog tot lid van het eere-comité aan gewezen de heer J. W. Smit, centraal-presi dent nn den RK Volksbond. Allen aan vaardden het lidmaatschap van dit eere- oomlté. Aan den Katholiekendag zal verbonden zijn een tocht naar Egmond en Heiloo. waar Mgr. Aengenent een H. Mis aal opdragtn. Op een desbetreffende vraag wordt geant woord, dat zoo spoedig hier een bakercursus wordt gevestigd hopelijk volgend jaar de gezinnen, die van de diensten der wljs- kraamverpleegster gebruik maken, ook gratis een leerling-baker kunnen krijgen. Dan nam Deken Rengs het woord, die eraan herinnerde, dat Mgr. er met de meeste klem op had aangedrongen, dat alle krachten zouden worden ingespannen om overal af deelingen van het Wit-Gele Kruis op te rich ten. Spr. verheugt zich er dan ook over, dat in Alkmaar ook een afdeellng van bet Wit- Gele Kruis is tot stand gekomen en brengt op de allereerste plaats een hartelijk woord van dank aan Dr. Bromberg voor zijn glas heldere uiteenzetting. Spr. wijst op het groo te voordeel dat een geneesheer hier de functie van voorzitter vervult, daar hU met deze materie veel beter bekend is dan ieder ander De doorvoering van de kath. beginselen bij al die omstandigheden, die zoo gemakkelijk er toe leiden die beginselen schade te doen, is noodzakelijk. Voorts brengt spreker dank aan al dege nen, die in het voorlooplg bestuur zitting hebben willen nem, in het bijzonder aan No taris Verkade en den heer Woldendorp. die ook Witte Kruis bestuursleden zijn. Voorts dank spr. pastoor Micklinghoff lie niet enkel geestelijk adviseur is, maar ook propagandist in het geheele dekenaat. Na Dr. Bromberg nogmaals te hebben dank gezegd dat hi), ondanks zijn drukke praktijk, het voorzitterschap heeft willen aan aarden, eindigt spr. (Applaus). Pastoor Micklinghoff bracht ook eenlge woorden van dank aan Dr. Bromberg, voor zijn vele werkzaamheden, die door hem wa ren verricht. De voorzitter dankte de heeren geestelijken voor hun tegenwoordigheid en voor den groe ten steun van Deken Rengs en pastoor Mk-k- linghoff ondervonden, en hoopt, dat onder Gods zegen mag worden voortgegaan, om al onze zwakke krachten in te spannen om te bereiken, hetgeen Deken Rengs heeft voorge houden. Spr. eindigde met de beste wenschen voor den groei en den bloei van de afd. Alkmaar op dat zij haar weldadig werk binnen korten tijd zal kunnen uitbreiden over al degenen, die daaraan behoeften zullen gevoelen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Gisterenmiddag te 2 uur vergaderde de ver eeniging van oudleerlingen der vakschool voor kaasmakers te Hoorn in de bovenzaal van café „Central" te Alkmaar. De voorzitter, de heer P Smit, opende de vergadering en heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder dr. Schey en den heer Schrooder, afg. van den nieuwen Bond van Zuivelfabrieken. Spr. betreurde het dat de opkomst niet zoo groot was, waaraan, naar sprs.’ meenlng. het weer misschien wel schuld had. Dan werden door den secretaris, den heer T. Groot Gzn, de notulen van de vorige ver gadering gelezen, welke onder dank onver anderd werden vastgesteld. Ingekomen stukken. De secretaris deelde hierna mede, dat een tweetal jaarverslagen waren ti£ëkoiitende voorgenomen excursie had, wegens te geringe deelname geen doorgang kunnen vinden. Wat betreft de actie tegen de vreemde be drijfsleiders, was het bestuur van meenlng, dat allereerst het rapport van den Coöp. Bond van Zuivelfabrieken moest worden afgewacht Dr. Schey drong er op aan, niet met deze actie te beginnen, voordat het doel scherp was gesteld. Nadat door verschillende aanwezigen hier over hun meenlng naar voren was gebracht, werd overgegaan tot een bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding van den heer C. Speur. Na de derde stemming werd de heer D. Stammes gekozen met 13 stemmen. 5 stemmen waren uitgebracht op den heer W. Groot. De heer Stammes nam zijn benoeming aan Vervolgens werd door den heer Geusebroek uitvoerig verslag gedaan van de laatst gehou den vergadering van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken. Tot leden van de commissie werden over eenkomstig het advies van het bestuur, zon der hoofdeiyke stemming benoemd de heeren Jb. Haker, W. Hoekstra en C. Jonker Gzn.. door de verbeterde wijze van exploitatie op -en plaatsvervanger de heer C. Klay. ster Is. dan te deze meestal niet behoorlijk opgeleid en staat daardoor reeds ten achter bjj haar neutrale collega's. Het Wit-Gele Kruis zorgt dus voor behoorlijk geschoold Je5tr?“wd Personeel en wel, dat er ka tholieke kraamverzorgsters zyn. dit zijn per sonen. die uitsluitend kraamverpleging heb ben en ook een godsdienst-cursus gevolgd hebben, zoodat zjjn. ^kers komen Dit zjjn dames, die i en 30 pCt. meer aan ontvangsten te gerekend, toch nog een belangrijk nadeellg saldo, t-W. f 58.000 per jaar, zou opleveren. Het ligt voor de hand, dat de belangheb bende overheidslichamen bU het behoud van de tramlijn PurmerendAlkmaar, wanneer zij voornemens zouden zijn een deel,van het jaarltjksch exploitatietekort voor hun reke ning te nemen, zouden moeten weten, welk bedrag de bijdragen in totaal ten hoogste zouden beloopen De Directie der Noord- Zuld-Hollandsche Tramweg-MU. heeft ech ter medegedeeld, dat zij geen enkel risico voor de exploitatie van de tramlijn Pur merend- -Alkmaar op zich wenscht te nemen, zoodat de gemeenten en eventueel de Pro vincie onbeperkt garant zouden moeten zijn voor het geheele verlies. B. en W. herhalen, dat zU hiertoe het voorstel niet durven doen. Nu zouden zij. evenals sommige andere ge meenten. een bedrag kunnen noemen, dat zij wel gerechtvaardigd zouden achten. Maar nu er geen sprake van kan zijn, dat het offer van de gezamenlijke gemeenten ook maar “enigermate in staat zou zijn het ver lies te dekken, heeft t naar t hun voorkomt geen zin. zich te begeven in de vraag, op welk bedrag men het belang van Alkmaar bjj het behoud van deze verbinding moet waardeeren. Dat dit belang aanwezig is, staat vast En B. en W. geven gaarne toe. dat. gelijk trouwens voor de hand ligt, de tram- verbinding de bestemming heeft en altijd heeft gehad, een streekbelang te dienen Dat de omstandigheden oorzaak zjjn, dat Dir. Jac. Jansen. Der traditie getrouw, zal Zondag 26 Octo ber 's avonds 8 uur, bovengenoemd Man nenkoor een Soirée geven in de groote zaal van de Harmonie met medewerking van het •trljkorkest Trirltas. Dlr. J. v. Engelen. Voor dezen avond te door de Feestcommis sie welke voor dezen avond benoemd is, ge zorgd voor een zeer afwisselend programma. Door het koor zelve zullen een viertal mooie koorwerken gezongen worden, terwijl het strijkorkest Trinltas evenzoo een viertal prachtwerken ten gehoore zal brengen en aan het slot het bekende tooneelspel ..Het bedrogen drietal", blijspel in één bedrijf van M. J. Gillissen. Men zie de advertentie. Den geheelen dag duurde Dinsdag en Woens dag het werk der redding van de slaehtof fera, die ten gevolge van de ramp In de mijn Ie AJsdorf 4jn omgekomen. De redingabri te AMorf zijn omgekomen. De reddnvebri gades hadden een nurtnmni arbeid zjjn. van de Overheid te kunnen krijgen. Spr. wilde, om verwarring te voorkomen tus- schen het Wit-Gele Kruis en het Kruis, dit nog even nader uiteen Het Witte Kruis heeft met het doel het Wit-Gele Kruis niets te te niet disponibel voor deze mooie roomscly zaak. Ook de minder bedeelden zijn verze kerd van behoorlijke, goede, katholieke hulp, doch daartoe moeten allen mede helpen. Onwillekeurig rijst de vraag: „Wat te er sinds 9 October 1928 bereikt." Er zifn verschillende organisaties geweest die hebben medegewerkt om tot de oprich ting te kunnen komen. Spr. bracht de ver schillende personen, die hiertoe het initiatief hadden genomen of er toe hadden mede gewerkt zjjn dank. De koninklijke goedkeu ring werd verkregen op 9 Mei 1930, terwijl van te voren reeds de bisschoppelijke goed- keurtnc was verkregen. We hebben al de be^Mkking gekregen over 2 katholieke wijkverpleegsters, 1 kath. wjjk- kraamverpleegster; er is een moedercursus georganiseerd, waaraan door 33 dames wordt deelgenomen, terwijl het volgende jaar cok een bakercursus zal worden samengesteld Het volgende janr krilren Wi de beschik king over een kath. vroedvrouw, terwijl een kath. kraamverzorgster reeds disponibel is. Voorts zal het volgend Jaar een cursus voor Eerste hulp bij Ongelukken worden georga niseerd. waartoe het Wit-Gele Kruis te aan gesloten bjj het Oranje-Krute. Verder hebben wjj reed* de beschikking over 2 Ughallen voor T B C-patiënten wy katholieken, die van lies kunnen doen, kunnen toch ook zorgen, dat wjj onze helpsters zelf betalen. Het Witte Kruis geeft enkel verplegingsartlkelen. z.g dood-mate- rtaal. WIJ moeten zorgen voor huis-verzorglng. als de huisvrouw het bed moet houden, aoo- dat het huishouden regelmatig doorgang kan vinden en aan vertrouwde personen in handen kan worden gegeven. Doch zoolang niet ieder roomsch Alkmaarder lid te. kan dit niet. Voorts overweegt het bestuur de op richting van een R K. Consultatle-bureau. Wjj moeten ook aaneengesloten zyn. om steun Voor de gisteravond in het gebouw der 8t. Jozefgezollenvereeniging gehouden leden vergadering van de afdeellng Alkmaar van bet Wit-Gele Kruis bestond tamely k groore belangstelling. Vooral van de zyde der gees telijkheid was ruimschoots gehoor gegeven aan de invitatie van het bestuur en zoo merkten we op: den Hoogeerw. Deken E. P. Rengs, Z. E. heer Pastoor H. J. Mickling hoff. de Weleerw. Paters W. de Mol O.f N. A. van Ryn O.P. en 8. Uiterwaal OJ».. benevens de Weleerw. heeren J. de Wit en C. Persoon. Uit deze talryke opkomst biykt nog eens duidelyk van welk een groot be lang de gansche geestelijkheid de stichting van een plaatseiyke afdeeling van het Wit- Gele Kruis acht. Te ruim half 9 opende Mr. Dr. Bromberg, voorzitter van het voorlooplg bestuur, deze vergadering met den Chrlsteltjken groet en een woord van welxom tot den H.E. Deken en Pastoor Micklinghoff. benevens de ver der aanwezige geestelijkheid. Alvorens tot afhandeling van de agenda over te gaan, Wilde spr. eerst nog eens het doel van het Wit-Gele Kruis uiteen zetten, hoewel het misschien «enigszins overbodig geacht sou kunnen worden, daar pastoor Micklinghoff over dit onderwerp in de drie parochieker ken reeds MBMHI Hollandsch Dagblad" hieromtrent eenlge artikelen heeft gelanceerd de bode by het oolporteeren het zyne er toe bydraagt. Wat is het Wit-Gele Kruis? Het Wit-Gele Kruis is een R. K. organi satie, die zich ten doel stelt de bevordering van de volksgezondheid en de zleken-verple- ging bulten het ziekenhuis over geheel Ne derland. Een landelijke organisatie, waar aan het Doorluchtig Episcopaat zyn goed keuring heeft gehecht en het heeft den wensch uitgesproken, dat T Wit-Gele Kruis overal zyn nuttig werk zou verrichten. Het Wit-Gele Kruis is verdeeld in dioce sane federaties, deze zyn weer gesplitst !n provinciale bonden, welke zyn onderverdeeld in plaatseiyke afdeelingen. De afd Alkmaar is 9 October 1928 opge richt Wat wil het Wit-Gele Kruis? Het Wit-Gele Kruis bedoelt, om tn Katho lieken zin te zorgen, dat aan katholieke ge zinnen by ziekte of gezins-vermeerdering een katholieke helpster kan worden ver strekt. Het Wit-Gele Kruis te geen verzeke ring. niet een vereeniging waarvan voordel len zyn te plukken, het te een sociaal werk van zeer groote beteekente Evenals de Bteschop wenscht. dat katho lieke ouders hun kinderen zenden naar katholieke scholen, in katholieke gezinnen een katholieke krant wordt g*!e»en en ge luisterd wordt naar den Katholieken Radlo- Omroep. evenzoo wenscht hy. dat in tyden van ziekte en by andere omstandigheden door behooriyk onderlegde katholieken hulp wordt verleend in den meest uitgebreldcn zin van het woord. Vooral In Noord-Ho.'- land laat dat ook nog veel te wenschen over. Als men hier komt in de gezinnen in «en dergelyk geval, vindt men een neutrale wykverpleegster. by gezinsvermeerdermg •en neutrale vroedvrouw en een neytrale baker. Als er soms wel een katholieke belp- Wttte zetten. van maken. Het Witte Kruis doet niets afiders dan het be schikbaar stellen van verplegingsartlkelen. De afd Alkmaar van het Wit-Gele Kruis heeft met het Witte Kruis een contract ge sloten. dat de afd. Alkmaar zich voorlooplg niet zal bezighouden met het verkrifgen van dood-materiaal zoodat een ieder, die aan spraak wil hebben on verplegtngsartikelen. lid moet zitn van het Witte Kruis Het Witte Kruis zorgt echter niet voor levend-materiaal (helpsters). De penningmeester, de heer Woldendoiy deelde hierna mede, dat de vereeniging op het oogenbllk 523 leden telt. n.l. 256 leden, betalende een contributie van f 1; 17 leden van f 1.50: 195 leden van f 2; 3 leden van f 2.50 en 52 leden van f 3. Hierbij dient nog te worden vermeld, dat de parochie van den H. Joseph nog niet geheel te bewerkt. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat enkel gezinshoofden of alleen staande personen als lid kunnen toetreden. Hierna wero het hutehoudelyk reglement onveranderd vastgesteld. Bijdragen vaa K. v. K. en Hoogheemraadschap voor het Kanaal Alk maar-Ondkarapel- Kolhorn. Het dageiyksch bestuur van het Hoog heemraadschap zal aan de 29 dezer te hou den algemeene vergadering voorstellen aan de commissie voor de Kanalisatie van West- Friesland een bijdrage toe te zeggen In de kosten van de totstandkoming van het ka- naalvak Alkmaar—Oudkarspel-Kolhorn van f 500.per jaar en dat gedurende 40 jaar. Zooals uit een elders In dit nummer voorkomend verslag biykt. heeft de Kamer van Koophandel voor Hollandsch Noorder kwartier besloten jaariyks f 300.voor dit Kanaal bij te dragen. Moge deze daad, zoowel van morrelen als flnancieelen steun ten de Na stemming werd het voorlooplg bestuur als definitief gekozen. Het bestaat thans uit de volgende leden: Dr. Bromberg, Notaris Verkade. D. J. Woldendorp. Dr. Kerasema- kers, Dr. Sluymei, Mej. Boom (Vrouwenb.) Goes. (Hanze), Stam (Volksbond) en Man nes (R.K verplegingsfonds). Hierna werd ed rondvraag gehouden, waar aan door velen werd deelgenomen. Op de vraag om ook in de naburige paro chies propaganda te maken, kon de Hoog- Eerw Deken antwoorden, dat door Z D. H den Bteschop aan Pastoor Micklinghoff was opgedragen het Wit-Gele Kruis in dit deke naat te propageeren. Zyn Eerw. te dus gaarne bereid om ook in de buitenparochies te komen preeken over dit onderwerp. Verder werd van meerdere $yden gevraagd naar de verhouding tusschen het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis en werd de opmerking gemaakt, dat de verplichting om ook lid tc zyn van het Witte Kruis om het verple- glngsmateriaal te bekomen een beletsel zou zyn voor de minst kapitaal krachtigen om toe te treden als lid van het Wit-Gele Kruis. Van bestuurszyde werd een uitvoerige toe lichting gegeven. Hieruit bleek, dat tusschen Witte en Wit-Gele Kruis te Alkmaar een overeenkomst was gesloten voor den tyd van 30 jaar. waarin bepaald Is dat deze laptste vereeniging hier geen magazijn van verple- glngsartikelen zal stichten. Flnantleel z<?u dit ook onmogeiyk zyn, daar het minstens 20 000 zal kosten. Het contract biedt echter ook voordeelen, daar het Witte Kruis een evenredig deel van de subsidlën, die het verschillende Instellin gen schenkt, nu aan het Wit-Gele Kruis zal toe wy zen Wat de dubbele contributie betreft, werd er aan herinnerd, dat In die afdeelingen. waar het Wit-Gele Kruis zelf verplegingsartlkelen verschaft de minimum contributie dubbel zoo hoog te als in Alkmaar. Per saldo betaalt men dus hier niets meer. Dan te er ook nog een bepaling in het reglement, dat het bestuur in bepaalde om standigheden vrijstelling van contributie kan verleenen, terwyi ten slotte wordt opgemerkt, dat ook nlet-ieden door het Wit-Gele Kruis geholpen worden. Enkele ojjmerklngen worden nog gemaakt over de T. B. C -bestrijding en de subsidies daarvoor. ziekenhuis bevorderen. Alle Katholieken behooren het Wit-Gele Kruis te steunen De contributie te zóó ge ring, dat deze voor' niemand bezwaren In den weg kan leggen 8pr wees er met na druk op. dat hierbij niet gedacht moet wor den aan voordeelen. Het Wit-Gele Kruis zorgt, dat Roomsche hulp beschikbaar te. waar dit noodig is. Is het voor personen, die hulp noodig hebben onmogelyk de contri butie te betalen, dan krijgen zy de helpster gratis. Doch om dit te bewerkstelligen het noodig. dat geheel Katholiek Alkmaar lid te van het Wit-Gele Kruis Het moet den Katholieken van Alkmaar tot een eer strek ken om mede te werken dit mooie katho lieke doel te bevorderen. Men moet niet ura- gen: wat krijg Ik er voor? Men moet zeg gen: Om de Katholieke zaak en het zielen heil te bevorderen, steun ik Honderden gul dens worden per jaar voor bioscoop en an dere vermakelijkheden uitgegeven, maar 1 In de Raadsvergadering van 25 September JJ. werd besloten, het adres van 29 Juli JJ van het gemeentebestuur van Purmerend, houdende verzoek om B. en W. te machti gen In samenwerking met andere gemeenten pogingen aan te wenden tot behoud van de tramiyn PurmerendAlkmaar en voorlooplg een renteloos voorschot beschikbaar te stel len voor dit doel zoomede het adres van Burgemeester en Wethouders van De Rijp, d.d. 21 Augustus jj. tot ondersteuning van vorengenoemd verzoek in handen van B. en W. om advies te stellen, met uitnpodiging. tegelykertyd inlichtingen te verstrekken om trent een door den heer Wester hof gestelde vraag met betrekking tot de mogeiykheld van exploitatie van benzlnemotorwagens op dit traject. B. en W. kunnen ter voldoening aan deze opdracht mededeelen, dat reeds verschillende besprekingen met de belang hebbende gemeentebesturen zyn gehouden en dat zich uit die besturen een commissie heeft gevormd om over deze aangelegenheid te adviseeren. Deze commissie heeft zich veel moeite gegeven by haar pogingen tot be houd van de tramlijn PurmerendAlkmaar en conferenties gehad met de directie der Noord-Zuld-Hollandsche Tramweg-My.. met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, met de Staatscommissie voor de tramwegen en met een commissie uit Gedeputeerde Sta ten. Het resultaat van al deze besprekingen was weinig bemoedigend, In verband waar mede de commissie In overweging gaf geen verdere stappen te doen. Algemeen was men het er over eens. dat behoud van de tramiyn PurmerendAlkmaar met de tegenwoordige wyae van exploitatie nimmer rendabel zou worden, tenzij met zeer belangrijke offers van de zyde van de daar- bij belang hebbende overheidslichamen. Voor een andere exploitatie zouden alleen in aanmerking kunnen komen electrische tractie of benzlne-motortrams. Hieromtrent is een berekening opgezet Uit die berekening, opgemaakt door den Direc teur der N. V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-My. biykt, dat, wordt de tramiyn PurmerendAlkmaar ingericht voor electri sche tractie de aanlegkosten. exclusief rol lend materieel, moeten worden geraamd op t 650.000.—. Gerekend op 14 ritten heen en terug (1 uuredlenst) zal de exploitatie met inbegrip van de noodlee reserveering tot een jaar- lyksch te kort lelden van f 90 000. By handhaving van de tramiyn Purmer endAlkmaar en Inrichting voor benzlne- motortrams zal de spoorweg, die voor be- trekkelijk licht materiaal is aangelegd, aan zienlijk verzwaard moeten worden. De kos ten voor de noodlge spoorverzwaring. wissels en motortramrytulgen worden geraamd op f 250.000 Rekent men, dat dageiyks 9 ritten heen en terug (1H uur dienst) zullen worden ge maakt. dan zal de exploitatie met inbegrip van de noodlge reserveerlngen een verlies Per jaar opleveren van f 58.000.Op by- dragen van het Ryk en de Nederlandsche Spoorwegen valt niet te rekenen, terwyi het ook twijfelachtig is, of de provincie Noord- Holland onder die omstandigheden bereid zou zijn een gedeelte van het benoodlgde voorschot renteloos te verstrekken. Met deze feiten hebben de gemeenten re kening te houden. Ook B. en W. zouden evenals Purmerend en De Ryp, gaarne een stap doen, die kan leiden tot behoud der tramverblndlng, maar zy zyn overtuigd, dat de dekking van een dergelyk tekort niet be hoort tot de practische mogelykheden. Aan electrische tractie valt in verband met de hooge kapitaals- en expioitatieuitgaven niet te denken. Maar ook de verwachte uit komsten van een exploitatie met benzine- motorwagens zyn niet van dien aard, dat de gemeenten die als grondslag kunnen ne men voor toekenning van flnancieelen steun. In elk geval zou een kapitaal van f250.000 door de daarby belanghebbende overheidsli chamen byeengebracht moeten worden, dat renteloos zou moeten worden verstrekt, ter wijl de exploitatie, ondanks het feit, dat Te Algiers werden wielerwedstrijden gehou den voor sprints. De uitklagen luiden: Sprint: Mlchard (Frankrijk)3. Moes kops (Nederland). Sprint met voorgift: 1. Mlchard (Frank rijk); 3. Moretti (Italié)3. Faucheux <mi* rijk). Het hier ter stede welbekende meisjes patronaat zal op 26. 27, 28 en 29 October a-s. een tentoonstelling van verschillende handwerken gaan houden, die door de leden zelf gemaakt zyn. Daaraan zal een fancy- fair verbonden worden, waar verschillende attracties tegenwoordig zyn, o.a.: Rad van avontuur, touwtje trekken, ballen gooien, naam raden van de pop enz. De tentoonstelling wordt door vroolykc muziek opgelulsterd, dus het belooft er wel gezellig te worden. Niet alleen de dona- •teurs, doch Iedereen is hartelyk welkom. De entree Is geheel vry. De uren waarop de tentoonstelling zal ge opend zijn, zullen nog nader worden bekend gemaakt. NJB. De *yn. kunnen worden. BERICHT. Omdat Zondag as. 26 Oct. de meisjes van het Rosa-patronaat een fancy-fair houden In ons gebouw, worden de jongens van het Joseph-patronaat verzocht zich Zondag avond na de congregatie te begeven naar de school aar den Nleuwlanderslngel. waar In de gymnastiekzaal eenlge films zullen wor den afgedraaid. Vrye toegang. Ouders, broertjes en neefjes mogen ook meekomen. Er is plaats genoeg Allen zyn welkom. Pater W. DE MOLL, Directeur. van de NoordPZuid-HolIandsche Tram, dat kan toch nooit goed werken? Vjp het 'ant woord van B. en W. zal afhangen, hoe *pr. zyn stem zal bepalen De heer Seegers (C. P. H.) had evenmin veel op met de voordracht. De directie van de Noord-Zuidh Tramwegmij. zal de geëlec- triflceerde Hjn exploiteeren en de verliezen ervan dekken met de winst uit de eerst tramiyn; aan die philantropie gelooft hU niet. Deze zaak kan nooit goed worden. Waarom neemt de gemeente niet zelve die exploitatie ter hand? Wat B. en W. thans voorstellen is z. 1. het slechtste wat voorge steld kan worden. De heer Gulden (8. D.) die indertyd vroeg om deze voordracht nogeens in de commis sie voor de bedrijven te doen behandelen, is daarmee voldaan. En nu deze oplossing werd verkregen, zal hy voor de voordracht stemmen. De verbinding met de provincie moet soo goed mogelyk zyn. dat kan ai. niet met autobussen. Daarom zal hy voor de voordracht stemmen, ook al, wyl de ge meente Invloed zal hebben in de exploitatie. De heer Van Meerveld (C. H.) verde digde de voordracht, want op de dorpen ver langt men een snelle en goede verbinding met de stad. Speciaal wat dit gedeelte des lands betreft, vlak by onze stad, met de drooglegging der Zuiderzee In het vooruit zicht, moet het gemeentebestuur in deze vooruitzien. De heei Bruinsma (neutr.) verklaarde zich tegen het te geven renteloos voorschot voor het electriflceeren van de tram, omdat de tram niet het snelste vervoermiddel is en verschillende concessionarissen van auto bussen met hun personeel daardoor broode- loos zullen worden. De heer Ketelaar (V. D.) zou vóór deze voordracht stemmen. Het rijk, de spoorwe gen en de provincie hebben reeds goedge keurd om het voorschot te verleenen, de gemeente kan niet achterblijven. De verbin ding is dringend noodzakeiyk. ook In het be lang van Amsterdam en die f 75.000 betee- kenen. de heer Boissevain zei het reeds, geen ramp. De heer Van Hamersveld 'R K verde digde eveneens de voordracht, zyne fractie zal er vóór stemmen omdat die verbinding zeer noodzakeiyk Is. Wethouder Abrahams zei den heer Bois sevain, dat alleen reeds door het feit dat het rijk, de spoorwegen en de provincie be langrijke sommen aan voorschotten hebben gevoteerd, de uitgave van f 75.000 voor onze stad verantwoord is. En de slechte, ver ouderde stoomtram, het verouderde vervoer middel zooals de heer Boissevain 't noemt, zal worden gemoderniseerd. Het belang van Amsterdam ligt zoozeer voor de hand, dat daarover niet verder behoeft te worden uit geweid. Aan de K. v K. is geen advies ge vraagd door B en Wdoch als die Kamer het er niet mee eens was geweest, zou zij daarvan wel b“>'ben doen blyken. Na re- en dupliek werd de voordracht aangenomen met 30 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de leden Boissevain Carets, Rut gers. Weiss, Bruinsma en alle communisten behalve de afwezige Wynkoop. geen volledige opleiding hebben genoten en onder leiding van een vroedvrouw een 10- tal bevallingen hebben medegemaakt eu verder een theoretischen cursus hebben ge volgd. Deze categorie van helpsters Is zeer nuttig, want de groote massa kan zich de weelde van een kraamverzorgster niet veroorloven. Voorts is het ook noodig. dat de moeders behooriyk- voor hun taak worden opgeleid. Er moet voor worden zorg gedragen, dat til Voldoende op de hoogte zyn van de ver zorging van hun kinderen en kleuters. Ook voor dat zeer belangryk onderdeel van de volksgezondheid zorgt het Wit-Gele Kruis. 8pr. achtte het zeer noodig. dat de moeders zelf weten hoe de kinderen. In hy giënisch opzicht, op te voeden. Het Wit-Gele Kruis wil dus. In katho lieken geest, de ziekenverpleging buiten het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5