„ECO KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN IN HOLLANDSCH NOORDERKWARTIER Huiduitslag 4 Een verduisterde auto Onverantwoordelijk rijden Ernstig verkeersongeval Het verdwenen dienstmeisje GEMENGD NIEUWS enthousiast Vijf en zestig jaar getrouwd SOCIAAL LEVEN Verduistering 4 De Hanze in het Bisdom Haarlem n de i king echo te n Amerikaansche kinderen over Nederland 44e vergadering van den Centralen Raad loejj op Kon. Ned. Middenstandsbond 1 De krisis. Fabrieksongeva! Twee gewonden aan Ernstig motorongeluk De groeten en een aardig geschenk Amerikaansch georiënteerde nakomelingschap moeite Telefoongebruik. het slechts goede da wi ni w< wi ni F Kamer inzake d d I b I wordt het bedoelde verzoek te den dlrecteur-generaal van de ge in dat de dl in dl tr Zll P< h< ki Het signalement van den vermoedelQken dader slappe hemd. su w< ne de F vo Ml F 1 eei eei we po: lln vei loc op) me da 1 onl Br Lo< E dei zoo sell e dra ner net ma 1» ten mei of stei doe B piel mei jet- voo K neet (tan fint ach en zeel onz K pa vloc zich alle, vee krill als rese gen IBCt Dl Waa D n<m: drin den! van door- Tl •er btjla maa geen roer ande torn weeg, word de li De plan feite Za van MJ <1 wrt» p •^^nHevea-product Vraagt hot Uw schowunakor Bede Bondsvoorzitter. De heer Struycken hield dan een korte rede, waaraan wij het volgende onUeenen: Een goede geest. Ten slotte, de goede geest begint weer over onze katholieke middenstanders vaardig te worden! Men begint weer vertrouwen te krij gen in eigen kracht; het besef dringt weer door dat er voor de katholieke Organisatie een taak te vervullen valt in t maatschappelijk bestel, en gelukkig wordt dit ook weer meer en meer begrepen door hen, die in een oogen blik van moedeloosheid de handen In den schoot hebben laten zinken. Gistermiddag om 2 uur is op den Naarder- straatweg te Laren (N.H.) een crus, g onge val gebeurd. Het negenjarig zoontje van den heer 8., dat met eenlge vriendjes achter de bcomen speelde, liep plotseling achterwaarts naar het midden van den weg. Op hetzelfde oogenblik kwam een autobus van den dienst BussumLaren van de Laarderhoogte afrij- den, welke het jongetje greep en tegen den grond wierp. Het knaapje, dat het bewust zijn verloren had, wend in deern! wekkenden toestand naar het 8t. Jansziekenhuls ver voerd. Den chauffeur van de autobus treft geen schuld. De politie te Leeuwarden heeft een han- delsreizlger uit Oudeschoot aangehouden, die eenlge snelwegers en snijmachines, welke hij van een frlma te Luik in voorraad had, heeft verkocht en de opbrengst, een paar duizend gulden, ten eigen bate heeft aan gewend. Ingekomen stekken. Verzoek van de R K. Mlddenstandsveree- niging „de Hanze" te Alkmaar, om te wil len bevorderen, dat de postkwi tan ties ook bij de tweede aanbieding bij een bank betaal baar mogen worden gvsteM'* »~a- Dit schrijven ging vergezeld van de vol gende toelichting: De met inning van kwitanties belaste postboden krijgen, zooals ons is medegedeeld, voor iedere te behandelen kwitantie IS minuut. De praktijk leert, dat deze tijd zeer dikwijls te kort is en dat daardoor het op treden van de postbeambten meerdere ma len van dien aard is, dat het voor betrok kene een minder aangenaam oogenblik ver wekt. Vooral komt dat voor wanneer de aanbieding plaats heeft op het oogenblik dat de patroon met een cliënt bezig is en hij noode het gesprek met zijn cliënt, zjj het dan ook voor een klein oogenblik, onderbre ken moét. Voor middenstanders, die bankrelatie heb ben. en de hun ter betaling aangeboden kwi tanties op een bank betaalbaar stellen, ko men nog meer onaangenaamheden voor, nj. daar niet altijd bij eerste aanbieding kan worden nagegaan of de aangeboden kwitan tie goed is. kan deze ook niet bij eerste aan bieding betaalbaar worden gesteld, en daar de post een betaalbaarstelling by tweede aan bieding niet gedoogt, gaan meerdere malen kwitanties, onnoodig en onbedoeld, onbe taald terug. Wanneer nu de administratie van de Rijks- post kan gedoogen dat ook bij de tweede aan bieding op de Bank betaalbaar wordt ge steld, zal aan de bezwaren veel tegemoet ge komen worden" De heer COLTOF zegt, dat het in Den Helder in orde is en dat voor die stad het verzoek niet geldt. De SECRETARIS deelt mede, dat de di recteur van het postkantoor hem heeft me degedeeld. dat de thans geldende voorschrif ten hem niet veroorloven het verzoek in te willigen: daartoe moet de dlrecteur-generaal der posterijen order geven. De heer KUIPER zegt, dat bet officieus wel wordt gedaan, doch officieel gaat het niet; men hangt af van de welwillendheid van den beambte. is de directeur in Den Helder Ten Raadhulze te Alkmaar vergaderde gistermiddag de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Hollandsch Noorderkwartier onder voorzitterschap van den heer Arntz. die na opening mededeelt, dat de vernieuw de charterkamer. waarin thans weer verga derd wordt, volgens mededeeling van den burgemeester, nog niet af ta en nog veel mooier wordt. De SECRETARIS deelt mede, dat de hee ren Kotster en Ringers bericht hebben iets later te zullen komen: de heer Valkering is wegens lichte ongesteldheid verhinderd; de heer Blaauboer is wegens uitstedigheid, de heer Endel wegens onvoorziene omstandig heden verhinderd. Mede is afwezig de heer Kónig. Ledental vooruit. We hebben sinds Januari alweer 9 nieuwe afdeelingen aangesloten, en nog deze maand zal de 10e volgen. Ons ledental is thans gestegen tot 7200 en gaat steeds vooruit. Maar wij zijn er nog niet. wy hebben eens, het is alweer eenlge jaren geleden, aan het randje van de 10.000 staan, en toen wilden we naar de 20.000. dien tjjd was het niet alleen het getal, ons sterk maakte, maar ook en vooral eensgezinde geest en het eerlijk vertrouwen in de leiding, waardoor men gaarne de offers bracht, die voor de organisatie werden ge vraagd. DAAr moeten we weer toe komen, die geest, ik zou haast zeggen de stemming van den d-'.g der Altaarwijding in de Kathedraal, u weet het nog wel: die enthousiaste feestvergade- ring en die zwierige stoet met onze talrijke Hanzevaandels door de straten der BLschoo- stad, moet weer waardig worden in onze rij-n. Dan komen we weer op ..het oude peil" en dan gaan we met frisschen moed verder tot de laatste katholieke middenstander in onze gelederen is gehaald, en wij met een volle Van de bestuurstafel werd mededeeling ge daan van een op 6 October IJ. gehouden conferentie met het H. B. der P. T. T. In de ze conferentie is van de zijde van P. T. T. de toezegging gedaan, dat in de telefooncellen van hotels, waar contróle op het aantal ge voerde gesprekken niet mogeiyk is. een auto matische inrichting kan worden aange bracht, waardóór het toestel telkens na bet Inwerpen van een munstukje v<xr één gesprek werkt. Gisteravond om ongeveer half acht is op den Bergerweg te Sittard de motorrijder J. Wagermans uit Nleuwstadt in volle vaart bij het passeeren van een kipauto tegen het spatbord van dezen laatste gereden en over den kop geslagen. Vreeseljjk verminkt werd hij opgenomen en naar het Fransche Kloos, ter te Sittard overgebracht. De duorijder L. Oock uit Grevenbrecht is ernstg gewond eveneens naar het Fransche Klooster ver voerd. Wagermans is Inmiddels overleden. HU was gehuwd en was ongeveer 27 jaar oud. Het-motorrijwiel is geheel vernield. Onverantwoordelijk rijden is de oorzaak van het ongeluk. Te Waterlandkerkje heeft het echtpaar P.B. van Goole en A. Cortvriendt zijn 66- jarlge echtvereenlging herdacht. De krasse oudjes zjjn beiden 87 jaar oud en hebben 11 kinderen gehad waarvan er nog 6 in leven zijn. In totaal vormen kinderen, behuwd- klnderen, klein- en achterklnderen een fami lie van 81 personen, waarvan er thans 30 in Amerika vertoeven. Het heeft het 65-jarig echtpaar niet aan belangstelling ontbroken. Het.plaatselijk mu ziekgezelschap en dat van het naburige Ijzen- dijke hebben omstuwd door honderden een serenade gebracht. 7ubb«**^Slli Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op, en tij jeukende of vocht- afecheidende uitslag en eczema boven dien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Bij een garagehouder in de Reltzstraat te ’s-Gravenhage werd Dinsdagmiddag een auto te koop aangeboden door iemand uit Rotterdam. Aangezien de garagehouder ver moedde. dat de zaak niet pluis was, gaf hij kennis van de aanbieding aan het politie, bureau. Van politiewege werd nu een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de wagen dien ochtend bij een garagehouder te Rotterdam was gehuurd. Naar aanleiding daarvan is de 23-jarige monteur, wonende te Rotterdam, aangehouden. De man bekende; hij is in verzekerde bewaring gesteld. UKgegane stokken. Schrijven aan den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, met verzoek te willen bevorderen dat verbetering wordt aange bracht in den dienst der ponten over Noordzeexanaal te Velsen. Naar aanleiding hiervan ontstaat eenlge discussie. Betoogd wordt, dat het wenschelijk is, dat de 3 ponten ook alle drie in gebruik worden gesteld; ook is het wenschelijk, dat duidelijk kenbaar gemaakt wordt voor het verkeer, welke pont gereed staat. Algemeen verwacht men reeds een verbetering van een derde pont. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was nog een brief van den heer O. de Jong, leerling der M.TJ3. en 20 anderen, waarin adhaesie wordt gevraagd De neutraliteit van den Bond. Na de nauze kwam in behandeling het voorstel van de Vereenlging .Handel en Nij verheid" te Winschoten, om de vraag te be spreken of handhaving der neutraliteit van den Bond wel of niet wenschelijk is. In de toelichting tot dit voorstel wordt om. gezegd dat met bij „Handel en Nijverheid” voorzit om naast de 36 bestaande politie»» partijen nog een 37e in het leven te roepest' doch zij wil over deze kwestiebesprekingen houden en indien de meerderheid meent, das actief optreden gewenscht is. dan wil zij on der ’t oog zien, welken weg zal moeten wor den gevolgd. In het laMste geval stelt ..Han del en Nijverheid" zich voor om, zonder bij zaken te behandelen, de groote lijnen vast te leggen voor een politieke partij tusschen de roode partij ten eenre en de zwarte party ten andere zijde. Van de „Vereenlging van Amsterdamsen. Winkeliers" was er voorts een voorstel tot Intrekking der Groninger motie 1917 (ophef fing der neutraliteit op politiek terrein). Een desbetreffende motie wekt den midden stand geneel op. voortaan te trachten zijn belangen in het parlement zoodanig te doen behartigen dat die belangen niet aan partij politiek ondergeschikt gemaakt worden. De heer de Vrieze, sprekende namens Winschoten, keerde zich in zijn toelichting van het voorstel tegen het prae-advles, door het Bondsbestuur uitgebracht. In dit prae- advies wordt o.m. gezegd: „Onze organisatie wil den middenstand in het algemeen dienen en daarom moet er plaats zijn voor midden standers van elke richting en overtuiging.” Spr. kan zich niet indenken hoe dit kan samengaar, met het bestuur van een R. K. en een ChristelDken Bond. Andere sprekers echter lieten uitkomen dat in het prae-advies van den Bond bet algemeen karakter zeer Juist naar voren is gebracht. Zij gaan accoord met het Konink lijke standpunt, door den Koninklijken Mid denstand Ingenomen, een standpunt, dat zooals het prae-advles voorts zegt vooral hierop neerkomt, dat, indien men het al gemeen karakter aantast door het opheffen van hetgeen men verkeerdelijk de neutrali teit gelieft te noemen, de fundamenten, waarop de Bond rust, óndergraven worden. Vervolgens verdedigde de heer Levlsson het voorstel van de ..Vereenlging van Am- sterdamsche Winkeliers" tot intrekking der Groninger motie 1917. De heer Levlsson achtte het een geheel verkeerd inzicht van den Bond, indien deze zich halsstarrig blijft vasthouden aan de Groninger motie. Wegneming van deze mo tie beteekent wegneming eener geestelijke barrière voor de middenstandsbelangen. Confessionneele belangen zjjn privébelan- gen. het algemeen belang kan in deze wel degelijk voorgaan, zonder zich op politiek terrein te begeven. De Groninger motie dwingt tal van middenstanders volgens een te stemmen, omdat er geen partij is, waarin de parlementaire ge voelens van den middenstand zich geheel kunnen uitleven (geroep: zoon partij is niet te verwezenlijken!”) Andere sprekers o.w. de voorsteller van de Groninger motie in 1917 wezen er op, dat intrekking der Groninger motie ophef fing der neutraliteit en daardoor vernietiging van den Bond tot gevolg zou hebben. Ook ^erd er op gewezen dat. al blijft de Gro ninger motie gehandhaafd, er voor de mid denstanders geen enkel beletsel is om zich tot een politieke partij te constitueeren. De heer De Vrieze verklaarde hierop, dat aan het verzoek van Winschoten, om de be wuste vraag te bespreken, naar genoegen is voldaan. Wat de kwestie zelve betreft: spr. is het volkomen eens met hen. die meenen dat de neutraliteit gehandhaafd moet blij ven (appiaus'en hilariteit). Ook de heer Levisson verklaarde zich be reid. gezien het feit dat hij thans het stand- punt der vergadering kent, zich bij het praeadvies van het bestuur neer te leggen! (apolaus) De Vereenlging van Amsterdam- sche Winkeliers zal daarom haar voorstel in trekken (vreugde). Gisteren waren In een ijzergieterij te Vaassen de arbeiders Ruggenberg en Lafie. ren, belden wonende te Vaassen en gehuwd, in de ijzergieterij „De Industrie” in de af deeling aluminium bezig, toen plotseling een hoeveelheid gloeiende aluminium uit de ma chine spatte, waardoor beide arbeiders door de heete massa werden getroffen. De arbeL der R. werd zwaar gewond en in zorgwek- kenden toestand moest hij naar het zieken huis te Apeldoorn worden overgebracht. De arbeider L. werd licht gewond en kan thuis worden verpleegd. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Het Apeldoornsche dienstmeisje, dat na een aanranding in het Leesten werd terug gevonden, heeft aan de politie verklaard, dat zjj den aanrander reeds drie malen voor Zondagavond heeft ontmoet, steeds des avonds. De eerste maal, drie weken geleoen, heeft hij haar per rijwiel een elndweegs op zün verzoek vergezeld. Toen reeds waren er termen aanwezig om de politie te waarschu wen. Daarna had hij haar nog twee malen aan haar dienst opgewacht, en was hij, hoe wel tegen haar zin, aangezien zjj geen ver- keering met hem wenschte, een eind met haar opgeloopen. Gepasseerden Zondag avond. op weg naar haar dienst zijnde, reed deze persoon haar in de Jachtlaan achterop en ging zij. uit vrees voor hem, en op zijn sterk aandringen, met hem mede, totdat zij ten slotte op het Leesten aankwamen. Zij beschrijft den man, dien zjj echter niet van name kent, als volgt: circa 35 A 40 jaar, lang circa 1.75 M. gezet postuur, ge zonde kleur, baard noch knevel, donker blond. neus tamelijk groot en krom, spreekt de r opvallend uit, spreekt af en toe dialect. Donker costuum, gekleurde slappe deuk hoed, geel-grijsachtige regenjas, vermoede- lijk lage schóenen. Eveneens vermoedelijk liggende boord op gekleurd over- Berijdt een rijwiel zonder kettlng- kast, electrische lantaarn. ZU, die omtrent dezen man inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht zich te wenden tot het bureau van politie afd. recherche. VermoedelUk is de man een inwo ner van Apeldoorn of van een der aan grenzende gemeenten. Economisch Instllont. Met groote instemming hebben wij onze medewerking gegeven aan de oprichting van het Economisch Instituut van den Midden stand, dat in de toekomst de „business re search” voor onze bedrijven gaat verzorgen, dat moeilijk, en zoowel aan tijd als aan geld kostbaar werk van het opsporen en ordenen van die gegevens, die een inzicht kunnen geven in de factoren, die het wel en wee van de middenstandzaak beheerschen. Er is een beroep gedaan op de Kamers van Koophandel om deze stichting met subsidie te steunen; ik moge vertrouwen dat al onze menschen, die in de K. v. K. zitting hebben, hun stem en hun steun aan dit verzoek sul len geven, opdat op die wijze een deel van de gelden, die door den middenstand in den vorm van contributie aan de K. v. K. worden opgebracht (en dat is op zich een beduidend bedrag) weer voor het belang van het mld- denstandsbedryf worde aangewend. Allerlei In de commissie ter bestudeering van het zenden van Mlddenstandskinderen naar bul ten in de vacantiemaanden, heeft het Hoofd bestuur benoemd de heeren Van Liemt, Haar lem, Menslnk, Amsterdam en v. d. Brule, Rotterdam. Deze commissie is aan het werk en zal vennoedelijk voor de voorjaarsverga dering van 1931 met een rapport gereed zijn. De commissie inzake de vraag, welke ar tikelen een Inkoopcombinatie binnen de sfeer van haar bemoeiingen mag betrekken, is samengesteld uit de heeren Mr. van Hellen- berg Hubar, voorzitter; L. J. A. van Doom, Rotterdam; Ferd. Meyer, Rotterdam en F. J. M. Kuyper, Amsterdam. Deze commissie is door samenloop van omstandigheden nog niet aan den arbeid. Onze oudste afdeeling, de R. K. Midden- standsvereeniging te Krommenie, vierde in Augustus haar zilveren jubllé. bjj welke ge legenheid Z. H. den Paus de onderscheiding van het eerekruls ,Fro Ecclesia et Pontifice” toekende aan den stoeren secretaris, den bi) al onze vergaderingbezoesers welbekenden heer G. v. d. Laan, die reeds 23 Jaar secretaris van deze bloeiende afdeeling is en gelukkig ook nog blijft! Wij wenschen den heer v. d. Laan oprecht geluk met deze welverdiende onderscheiding en hopen dat hij nog vele jaren met ons moge medewerken. In de afgeloopen maanden is een begin ge maakt met de her-oprichting der gewestelijse middenstandsfederaties, welke door het Hoofdbestuur noodzakelijk worden geacht voor het versterken van de acties der afdee lingen en voor de bevordering der vakorgani satie. Van vele afdeelingen werd in dit op—politieke richting zich medewerking ondervonden; er zijn er eenlge, die nog eerst eens „de kat uit den boom willen kijken”, doch wij vertrouwen dat hun aantal spoedig zal slinken. Het doet ons genoegen, dat in verschillende afdeelingen de stichting van een „Commissie van Bijstand” ter hand is genomen, zooals b.v. in Leiden en in Haarlem. Voor kennisgeving aangenomen. Afdruk van een adres van de Centrale Vereenlging voor den Gedistilleerdhandel ge richt aan de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, inzake de voorgestelde verhooging van accijns op gedistilleerd. Adressen van de Kamers van Koophandel te Haarlem en Vlaardlngen. gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. inzake verhooging van de accijns op gedistll- Het Amerikaansche gezantschap te Den Haag heeft een brief ontvangen van de Heurz Yatesschool te Omaha (Nebraska) waarin wordt meegedeeld, dat de kinderen van de school de geschiedenis van Nederland hebben bestudeerd en uit bewondering voor de nijvere vredelievende en spaarzame bevolking van dit land, hun groeten willen zenden aan de Nederlandsche kinderen, hun daarbij een klein geschenk aanbiedend. De meisjes van de school hebben daarom besloten de mooist versierde deken te maken, die zjj konden vervaardigen en deze te zenden aan een Nederlandsch weeshuis of kinder huis. Het geld voor de materialen werd bij eengebracht onder de schoolkinderen en na een arbeid van vele maanden was de deken gereed. Windmolens en andere eigenaardig heden van het Nederlandsche landschap zjjn erop geborduurd die het geschenk er aan trekkelijk doen uitzien. In overeenstemming met den wensch van de Amerikaansche- schoolkinderen heeft 1 gezantschap de de ken aangeboden aan het Huis van Barmhar tigheid te ’s Gravenhage. Voortgezette algemeene vergadering (Vervolg) Een afgevaardigde van de afd. Winschoten verdedigde een voorstel van de ver. „ïjtan- del en Nijverheid” aldaar om een uitspraak te doen om de al of niet wenscheljjkheid van een Winkelsluitingswet, welke zich geheel aanpast bij het Werktijdenbesluit voor win kels. Het bondsbestuur neeft hierop geprae- adviseerd in dien zin. dat het afwijzend staat tegenover alle pogingen om de komende winkelsluitingswet nog te verscherpen. De voorstellers zijn van meening, dat, als het winkelpersoneel een 53-urlge werkweek heeft, de winkels ook niet meer dan 53 uur per week geopend moeten zijn. Een bestuurslid van de Alg. Wlnkeliera- vereènlging te Amsterdam lichtte het voor stel van deze vereenlging toe dat tegelijk met het' bovengenoemde werd behandeld strekkende om een uitspraak te doen, of aanneming of uitvoering van de Winkelslui tingswet ongewenscht moet worden geacht. Deze spreker bestreed ten sterkste het voor stel van Winschoten en verzocht het bonds bestuur, zijn motie in te trekken, waarin wordt voorgesteld, na eventueele aanneming van deze wet door de Eerste Kamer, zich tot de regeèring te wenden met het verzoek niet eerder tot invoering van deze wet oger te gaan, alvorens de tegenwoordige economi sche depressie een einde heeft genomen. De heer Levisson voorz. van de Ver. van Amsterdamsche Winkeliers, stelde namens dezen Bond voor, zich onverwijld tot den minister en de leden der Eerste Kamer te wenden met het dringend verzoek, de wet op de winkelsluiting niet eerder in behande ling te nemen dan nadat door den bond ge constateerd is, dat deze wet ingediend kan worden zonder de algemeene belangen van den geheelen middenstand te schaden. Het voorstel-Wlnschoten werd, nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd, met 98 tegen 10 stemmen verworpen. In stemming werd hierna gebracht de motie van het bondsbestuur. om na eventu eele aanneming van de Wet op de Winkel sluiting door de Eerste Kamer, onverwijld zich tot de regeering te wenden met het ver zoek. niet eerder tot Invoering der wet over te gaan, alvorens de tegenwoordige econo mische depressie een einde heeft genomen. Deze motie werd aangenomen met 65 tegen 45 stemmen en negen blanco, waardoor dus het voorstel der Amsterdamsche Wlnke- liersvereenlglng automatisch was komen te vervallen. Aangenomen werd vervolgens het voorstel van het Bondsbestuur tot Instelling van een nieuwe groep in den Bond, waarin op te ne men de tot den Bond behoorende mldden- standsvereenigingen In Nederl. Indië, over eenkomstig het bepaalde in art. 5, 2e lid van de Statuten. Na afdoening van eenige zaken van huis- houdeiyken aard, werd de vergadering met de gebruikelijke plichtplegingen gestoten. In gebouw „Amlcltia" te *s Gravenhage wordt vandaag de 44e vergadering van den Centralen Raad van de Hanze in het Bisdom Haarlem gehouden. Deze bijeenkomst is te vens de 23e Jaarvergadering. Om 9 uur werd door den Bondsadvisur. rector J. F. A. Bots, in de kerk van de H. Theresia aan het Westeinde een H. Mis op gedragen tot intentie van de levende en overleden leden van den Bond. Te 10 uur werd de vergadering geopend door den bondsvoorzitter, den heer O. J. O Struycken, waarna de voorzitter der afdeeling ’s Gravenhage een kort welkomstwoord sprak. Opleiding. Van groot belang in den strijd tegen de overheerschlng van het grootwinkelbedrijf is ook de opleiding van het winkelpersoneel meer speciaal om in verkoopkunde, etalee- ren en reclame gelijkwaardig te kunnen op treden. WU verheugen ons in de belangstel ling die voor dit onderwijs in de kringen der Kamers van Koophandel is gewekt, maar meenen niettemin nadrukkelijk te moeten be- tónen, dat onderwijs een zaak van ding is, en als zoodanig niet der K. v. K. ligt. Zooals wij dan ook in een rondschrijven aan onze afdeellngsbesturen hebben uiteen gezet, is het onze taak als katholieken, te waken, dat ook op dit terrein van onderwijs onze leerlingen, waar het maar eenigszius mogelhk is, een katholieke opleiding genieten en dafde bestaansmogelijkheid voor katho lieke onderwijsinrichtingen en cursussen van den beginne af aan worde opengehouden. Het is steeds zgak, actief te zyn; niet te wachten tot anderen op ons terrein werken, maar zelf richting te geven aan hetgeen bezig is zich te ontwikkelen Mogelijk soepeler Besloten richten tot posterijen. Missive van het Hoofdbestuur van de Pos terijen en Telegrafie, dat met ingang van 1 October j-1. een proef zal worden genomen met de Invoering van brieftelegrammen in binnenlandsch verkeer. Na rijpe overweging aldus dit schrijven is, overeenkomstig het advies van ver scheidene Kamers van Koophandel en Fa brieken, het tarief vastgesteld op de helft van dat der volbetaalde telegrammen. Voor kennisgeving aangenomen. (De heer Ringers en even later de heer Kotster komen ter vergadering). Schrijven van den Onderwijsraad te ’s Gra venhage waarin wordt gevraagd, welke ver wachtingen worden gekoesterd omtrent het gebruik van Esperanto voor de handelscor- respondentie. Uitvoerig wordt over dit punt gediscus sieerd. waarna besloten wordt te antwoorden, dat het niet bekend is. of deze taal in dit district in den handel g< brulkt wordt en dat de Kamer zich voor het invoeren van espe- ranto verklaart, wanneer er een internatio nale regeling voor zou worden getroffen. Afdruk var. een adres van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, gericht kan den Minister van Financiën, Inzake het registra tierecht voor Naamlooze Vennootschappen, verschuldigd ingevolge artikel 46 vlg. der Re- glstratiewet 1917. In, dit adres wordt den Minister van Fi nanciën verzocht te willen bevorderen, dat artikel 46 van de Reglstratiewet-1917 aldus wordt gewijzigd, dat het registratierecht van 2!4 pct. over het bedrag van het geplaatste kapitaal slechts verschuldigd is binnen een bepaalden termijn na het verkrijgen van de verklaring van geen bezwaar, tenzij de stor ting reeds eerder plaats heeft ot verschul digd is, in welk geval het recht kon worden gevorderd binnen 14 dagen na het tijdstip van storting. Besloten wordt adhaesie aan dit adres te betuigen. Dito Inzake de rijwielbelastlng. In dit adres wordt verzocht voor de twee laatste maanden van het belastingjaar be- lastingplaatjes beschikbaar te stellen voor f 1—, In deze maanden ondervindt nJ. de Ne- terlandsche rijwielhandel groote stagnatie e den verkoop van rijwielen. Mochten er tegen deze wijziging bezwaren bestaan, dan wordt in overweging gegeven het rijwielbelastingjaar te doen aanvangen op 1 October. De heer RINGERS vindt het niet om in dezen actie te voeren. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het Hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie inzake het contact van deae instelling met de Kamera van Koop handel in Nederland. In dit schrijven bericht het H B. van de P. T. T., dat een ambtenaar is aangesteld, die de verschillende Kamera van Koophandel bezoekt, teneinde naar voren gekomen wen schen en behoeften te bespreken of voor lichting te geven. Alsvoren. Dito, inzake het invoeren van brieftele grammen in bultenlandsch verkeer. Alsvoren. Afdruk van een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden, gericht aan de Directie der Nederlandsche Spool wegen inzake het verstrekken van koel wagens. In dit adres wordt aan de directie der Ned. Spoorwegen de toezegging gevraagd, dat het aantal beschikbare koelwagens, dat thans te gering is. om voldoende en tijdig aan de aanvragen te voldoen, zal worden uitgebreid. De heer GROND6MA weet niet of dit voor ons district van belang is. doch wel voor Leeuwarden. Wat de witte koelwagens voor kaasvervoer betreft, merkt spr. op. dat de witte wagens van de Staatsspoor een uur meer tijd voor het laden vorderen dan die van de H IJ.SM.. doordat de planken los liggen. De heer KOL6TER aal het in den Spoor- wegraad ter sprake brengen. levenskrachtige organisatie onze midden- standspositle in de maatschappij kunnen handhaven! De economische krisis. waarvan ik op de vorige vergadering reeds melding maakte, is nog niet tot staan gekomen, en al wordt ons uit Amerika de bemoedigende mededeeling gedaan, dat wjj het ergste achter den rug hebben, voor ons is het nog niet zoo heel zeker, dat wij thans in de opgaande lijn komen. Ik behoef u slechts te wijzen op de toestanden in ons land- en tuinbouwbedrijf, en het zal voor leder duidelijk zijn, dat de terugslag hiervan zich ook op den midden stand doet gevoelen. Ook het feit, dat we tot en met September van dit jaar in ons landje niet minder dan 2300 faillissementen tjebben te boeken, tégen 2086 in hetzelfde tijdvak van 1929, zegt wel dat er nog geen aanmerkelijke verbetering te bespeuren valt. Ook nu nog blijft dus groote voorzichtig heid bij het inkoopen geboden en wake men tegen het aanleggen van groote voorraden. Wjj achten het een hoopgevend teeken, dat geleidelijk meer algemeen wordt ingezien, hoe uitbreiding van de economische kennis van den middenstander dringend geboden is. Wjj staan dan ook sympathiek ten opzichte van het streven der Ned. Middenstandsbamc. onder wier auspiciën in de mlddenstandspers thans artikelen worden geplaatst, om den middenstander in deze richting leiding te geven. Het Weat-Friesche Kanalenplan. De hr. J HOOGLAND houdt een inleiding over de uitvoering van het West-Friesche Kanalenplan in verband met de huidige ma laise. H(j bespreekt de malaise in den tuinbouw en noemt de kanalisatie een der voornaam ste middelen ter verbetering daarvan; deze leidt tot goedkooper vervoer; ook brengt de kanalisatie meer werkgelegenheid, daar de kapitalen voor de kanalisatie beschikbaar gesteld, in deze streek verwerkt en verdiend worden; het is een productief werk in de hoogste mate. Het Geestmerambacht, waarvan het be stuur voorheen voor de plannen was, weigert nu alle medewerking, daar het verslechtering ervan verwacht; spr. vindt dit funest. Ook bij weigering van bijdragen zullen ze moeten meebetalen in de kosten voor aan leg. Verschillende andere belanghebbende ge meente- en polderbesturen volgen dit slech te voorbeeld van Geestmerambacht, waaruit blijkt, dat financieele steun ook moreelen steun beteekent. Spr. ziet in de malaise eerder een bond genoot voor de kanalisatieplannen, dan een motief om daaraan financieele medewerking te ontzeggen. Berichten als dat van het Geestmeram bacht móeten tegengesproken worden, daar ze anders wellicht te hoog worden aange slagen. De heer WAGENAAR merkt op, dat als de scheepvaart-tarleven door meer vaargelegen- heid goedkooper worden, de spoorwegen wel zullen moeten volgen. Ook ziet spr. een pracht-werkgelegenheid In de uitvoering der kanalisatieplannen. De heer NOBEL stelde voor dat de Kamer van Koophandel een jaarljjksche bijdrage geeft van f 300 voor het Kanaal Alkmaar— OudkarspelKolhom. De heer HOOGLAND betoogt, dat de bij drage van het Geestmerambacht niet zoo veel zou beteekenen voor den polder zelf; de bijdrage per bunder is niet zoo groot, dat de lasten te groot zouden worden. Z. h. st. wordt besloten f 300 per jaar te geven voor het kanalisatieplan Alkmaar Kolhom, zoolang de Kamer daartoe in staat is. De heer RINGERS merkt op, dat de Ka mer deze subsidie ongevraagd geeft en hoopt dat deze daad van moreelen steun na volging mag vinden by die dlrectbelang- hebbenden, die zich tot dusverre afzijdig hielden (Applaus). aan hun verzoek, gericht aan de Nederland sche Spoorwegen, om, na de electriflcatie. omstreeks half zes een trein uit Haarlem te laten vertrekken, aansluitend op trein V 17.55 Uitgeest naar Alkmaar. In handen gesteld van den heer Kolsier, lid van den Spoorwegraad. Voorts een schrijven van de Koophandel voor Rijnland, vaarthoogte bruggen. Uit dit schrijven blijkt, dat tusschen den Rijkswaterstaat en de Prov. Waterstaten van Zuid- en Noord-Holland en Utrecht overleg gepleegd wordt over de doorvaarthoogte en wijdte der bruggen in verschillende vaarten, teneinde deze goed op elkander te doen aan sluiten. Dit overleg wordt echter gepleegd buiten de Kamers van Koophandel. Bovengenoemde K. v. K. heeft zich daar om tot de betrokken colleges gericht met het verzoek haar omtrent den omvang en het resultaat dier besprekingen tnlichtingeu te verstrekken. De heer HOOGLAND betoogt, dat in de West-Friesche Kanalenvereenlglng een door vaarthoogte voor vaste bruggen van 4J4 M. noodig geacht werd; evenals van de rivler- brpggen. Spr. acht bet voorstel van Rijnland zeer aanneme’iik. Spr. acht het noodig. dat de K. van K. voor haar rayon advies daarin geeft. Conform deze bedoeling wordt besloten Zich dienaangaande met de betreffende col leges te verstaan. Voorts is Ingekomen een schrijven van de commissie tot bevordering van den Neder- landschen Uitvoer naar Nederlandsch Indië. Gevraagd wordt de medewerking van de Kamer voor de van 11 Nov. tot 4 Dec. in het Jaarbeursgebouw te houden demonstratie van een ultgebrelde collectie monsters van artikelen van bultenlandschen oorsprong, welke een voorname rol spelen op de Indi sche markt. Deze demonstratie is alleen toegankelijk voor Nederlandsche Industrieelen. Gevraagd wordt of het secretariaat zich met de uitgifte van toegangsbewijzen wil be lasten, teneinde te voorkomen, dat deze in verkeerde handen komen. De SECRETARIS raadt de leden aan de ze expositie te gaan zien. Besloten wordt de gevraagde medewerking te verleenen. Tenslotte is ingekomen een dankbetuiging van de Algemeene Texelsche Middenstands- vereenlging te Texel voor de medewerking der Kamer bjj de actie tegen de opheffing van het RUksbelastingkantoor te Texel, als gevolg waarvan dit kantoor niet wordt op geheven. Voor kennisgeving aangenomen. Bjj de Rondvraag deelt de heer RINGERS mede, dat by de marktcommlssie uit den Ge meenteraad in behandeling is het advies van de Kamer inzake het instellen van een Kaasbeurs te Alkmaar. De heer GRUNWALD brengt ter sprake de opheffing van de kantoren van de Rljks- ontvangers in de dorpen. Spr. vreest hiervan nadeel voor Rijk en belastingplichtigen. Het komt spr voor, dat hiertegen niet genoeg actie gevoerd kan worden. Spr. stelt voor dat de Kamer zich zoo spoédig mogelijk tot den minister wendt en dezen in kennis stelt met de argumenten te gen de voorgestelde fusie, duidelijk spreken de in het rapport van de vereenlging van Inspecteurs. De VOORZITTER stelt voor'dit voorstel van den heer Grünwald in handen te stel len van de commissie voor 'herordeningen; ook acht spr. samenwerking met de vereenl ging der Kamers gewenscht. De heer GRUNWALD zag gaarne reeds, dat de Kamer aan alle Kamers een adres stuurt om ze in kennis te stellen met de be staande plannen. De heer RINGERS acht het bezwaarlijk om dit punt reeds op de heden te houden vergadering van de vereenlging van Kamers ter sprake te brengen; spr. wil deze kwestie eerst wel eens onderzoeken. Besloten wordt dat de afgevaardigde het rapport van den heer Grünwald in de ver gadering van de vereenlging van Kamera aan den Voorzitter daarvan ter hand stelt. Hierna sluiting. opvos- op het terrein de leerd. In deze adressen wordt aan de Tweede Kamer verzocht het bjj K. B d d. 12 Sep tember 1930 ingediende wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op het gedistilleerd van f 180 tot f 200 te verwerpen. De heer GRÜNWALD stelt voor, de adres sen te ondersteunen. Conform besloten. Afdruk van een adres van de Kamer van Koophandel te Zwolle, gericht aan den Mi nisterraad te 's-Gravenhage. met het ver zoek regeertngsmaatregelen te nemen tegen de dnmplng-polltlek van Rusland. In harden gegeven van de Handelscom- mlssie. die een adres zal opstellen en aan den Minister zal zenden. Cursus winkelbedienden Eenige mededeelingen van den heer G. Nobel, voorzitter van de Handelsonderwiis- commlssie. inzake de te Schagen en Alk maar ingestelde cursussen voor winkelper soneel. De heer NOBEL deelt mede, dat de actie naar wensch geslaagd is. zoowel wat het aan tal leerlingen als wat de leerkrachten be treft. Te Alkmaar nemen 80 leerlingen, in Scha gen 26 leerlingen aan den cursus deel. De Kamer zal Scharen en Alkmaar f 100 en ook de Hanze f 100 geven. Op voorstel van den heer RINGERS wordt de subsidie aan de cursus te Schagen met f 50 verhoogd wegens het grooter getal leer lingen. De heer SCHMALZ dankt de Kamer voor de medewerking. De VOORZITTER dankt de heeren Nobel en de Raat voor hunne vele bemoeiingen. De heer DE RAAT sluit zich aan bij de woorden van hulde aan den heer Nobel ge bracht en dankt ook de Kamer voor de finan ciële medewerking. De Waterleidingtarieven. De VOORZITTER merkt op na.v. t over zicht van de tarieven, in de vorige vergade ring aangeboden, dat de waterleidingtarieven voor bedrijven en sanitaire inrichtingen, nog veel te hoog zijn; verlaging van de tarieven acht spr. voor verschillende doeleinden zeer gewenscht. De heer RINGERS zegt, dat na.v. zijn opmerking in de vorige vergadering, dat te Alkmaar verschillende straten nog niet van waterleiding voorzien zjjn hem als wet houder van Alkmaar het verzoek van den directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf bereikt heeft, aan te wijzen welke straten nog geen water hadden te Alkmaar. Wan neer het productief zal zijn, zal tot aanleg in die straten worden overgegaan. Spr. heeft de directie het tarieven-over- zicht van de Kamer gezonden en zal binnen kort een onderhoud met den directeur heb ben, echter als wethouder van Alkmaar. Spr. zag voor dat onderhoud ook gaarne een af gevaardigde van de Kamer aangewezen. De heer GRONDSMA zag vooral gaarne actie geveerd voor tariefverlaging voor de industrie-bedrijven. De heer DE RAAT ondersteunt deze mee ning; de industrie in dit rayon heeft groote concurrentie te doorstaan. De heer MOEN8 wjjst op de onbevoorrech- te positie van het platteland tegenover de steden. Besloten wordt een afgevaardigde met den heer Rincers naar de directie van het Prov. Waterleidingbedrijf te zenden, waarvoor de Voorzitter wordt aangewezen. laten, J21

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6