PROVINCIAAL NIEUWS Gunstig voorstel van Ged. Staten HEEMSKERK VEILING-O VERZICHT a. Steun voor den tuinbouw in Noord-Holland •K o. LUTJEBROEK MEDEMBLIK KOEDIJK UITGEEST URSEM I •n o. ▼an Petro- u 730 Bak- h mus. in e I. H. tijd van W. ich. las. ULS, *lt jr- met eenige '1 is en De ont- le it d spora- 1 welke i t stelde I I l itbare heer Kiering ge- Ger il. die Afstagrareeaiging, Bremster, Formerend en Omstreken. It e i i een vergoeding voor het arbeiders zelf pad wat vin. Aatje h. v. uur lis. Ik hebben gaan zieke de tuin- gebruik- ot en ober- chap, cate na t H. J®- er. 0 uur r toe- ref- rers. n. 7 gllie r- oeg- zen- ■n. de ra. I iw. >b. U in, ie; u- Gaarne brenri de schrijver van dit ver ding hulde a«n den buree-urester van K^e- d’lk en zltn tivrr*«*«* ra<*d*’*d'’n. d»t ril zrer'n en ’’Va pw-'4'* binnen ander half uur wisten af te handelen. Uitslag veiling Het huis aan de Rozen straat van den heer H. Ligthart Mz. is door Notaris Koerman verkocht voor f 2810 aan J. Jong Jz. stampvolle voerd. Ook hier zal succes niet uitblijven. Daar voor staat Eendracht maakt Macht”, bij het publiek wel aangeschreven. Een nieuw vaan Thans heeft ook de R. K. Vrouwenbond alhier daartoe door gif ten en bijdragen van parochianen in staat geste’d, zijn elven vaan gekregen. Het vaan del bestaat uit borduurwerk, stelt de be schermheilige der vereeniglng voor en werd door Eerw. Zusters te Amsterdam vervaar digd. Nog goed afreloopen De heer L. van M.. stations-ambtenaar alhier viel Woensdag morgen op X station van de treeplank van een reeds in beweging zijnden trein. HU kwam tusschen perron en de rails te vallen, zoodat de trein hem takeling passeerde. Met verscheurde kleeren, ontvelde handen en kla gende over pijn in de heupen werd hU uit zijn benarde positie bevrijd. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen en ver- 'eend Dit ongeluk is dus nog tamelijk goed afgeloopen. L. T. B. Woen dagavond werd op Initia tief van het L. T. B.-bestuur een lezing gehou den en een paar filmen vertoond door den heer Balk, lid van den voorllchtings-dienst der Kali-Maatschappij. De voorzitter opende met den Christ, groet en was blij dat velen gehoor hadden gegeven aan den oproep. Vooral zooveel jongeren die de theorie In practljk kunnen brengen. Daar na kreeg de heer Balk t woord, die zijn lezing aanving met de vraag: Is de kali-bemesting voor den tuinbouw noodig?" Het antwoord dat bevestigend is. werd duidelijk aangetoond. Spr zegt, dat vooral de kunstmest ten goede komt zoowel in kosten als door bewerking In vergelijking met den natuurmest. De kleigrond heeft ook kali noodig en veel. De proeftuinen bewijzen dit. Elke plant heeft 14 voedings stoffen noodig; 1 wordt er uit de lucht ge haald en 9 uit den grond. Doch 4 stoffen moe ten noodzakelijk bijgebracht worden n.l. Stik stof, kali, phosphorzuur en kalk. In verschil lende soorten zijn deze te krijgen zoo ook kali. Kalizout 20 en 40 zwavelzure kali en patentkali. De laatste zijn het meest aan te raden or. zij geen chloor bevatten. Wanneer men kalizout wil gebruiken moet het vóór 1 December gestrooid worden wil men geen nadeelige gevolgen zien, wat zich wreekt op kwantiteit en kwaliteit. Spr. noemt enkele getallen ter voorlichting. Per H-A moet 1200 2000 K.G. gebruikt worden. Dan wordt met elke mogelijke gewassen rekening gehouden. De kaltmijnen werden duidelijk vertoond. In kipkarren worden de kali-stukken naar de schacht gereden waar ze naar omhoog worden gebracht. Na twee keer malen en reinigen is het kalizout klaar voor bemesting. In Nederland ziet men reeds den boer aan het strooien, wrat regelmatig moet ge «bieden. Na tuurlijk is er ook de stroolmachine in aetie. De kaliftlm eindigt met: Kali geeft Quantitelt en Qualltelt". Daarna volgen nog drie komische filmen n.1 „Wie bouwt de beste piepers?” ,J3e magere en vette koeien" en „Het bietenoproer Bij de rondvraag werden nog enkele vragen tot genoegen beantwoord, waama de voorzit ter onder dank met den Christeljjken groet de vergadering sloot. dat de rente, aan voorschotnemers te bereke nen, niet hooger zal zijn dan 3 pet. ’s Jaars Het is niet aan te nemen, dat hetzij de boerenleenbanken hetzij welke andere geld- chieters ook bereid zouden zijn de voorschot ten te verleenen anders dan tegen de gang bare rente, althans tegen eene renté, die hoo ger is dan 3 pet. Zou aan eene rente van 3 pet worden vastgehouden. dan zou naar te ver wachten Is, van het verleenen van voorschot ten niets kunnen komen. De bedoeling van het voorstel zal dan ook wel zijn, dat het verschil tusschen de berekende rente en eene rente van 3 pet. uit de provinciale kas zou worden bjjgepa t. Het komt ons nu voor, dat er voor de Provincie geen aanleiding is nog verder te gaan dan in 1923 en steun te verleenen. welke feiteljjk neer zou komen op het verstrekken van bijdragen In de normale exploitatiekosten van de tulndersbedrjjven in dit gewest. Het is overigens duidelijk, dat deze bijdragen, be staande in op zbn hoogst enkele procenten 's jaars over de verleende voor- chotten, op het geheël der exploitatiekosten van zeer geringe beteekenis zouden zijn. De Provinciale Commissie uit de veilingen in Noordholland. die zooals gezegd, heeft be sloten zich te beijveren voor eene nieuwe cre- dietverleenlng. heeft zich daarbij uitgesproken voor een zoo laag mogelijk rentetype. Wij zijn aarne bereid bjj het voeren van onderhande- lingen met de boerenleenbanken er naar te streven, dat het rentetype niet hooger zal zjjn dan strikt noodzakelijk te. Volgens de in 1923 getroffen regeling kan. Indien de rente over eenlg jaar door het be drijf niet opgebracht kan worden, het voor schot daarmede worden verhoogd. Eene der gelijke bepaling zal vermoedelijk ook ditmaal weder gemaakt kunnen worden. De voorstellers wenschen, dat de Staten bil hun besluit als hun oordeel zullen uitspreken dat de noodlge maatregelen het resultaat be- hooren te zijn van samenwerking tusschen Rijk. Provincie en gemeenten. Een juiste verdeellng van het ri lco wordt, naar onze meenlng, verkregen Indien de voor schotten voor 70 pet. door de Provincie en voor 30 pet. door de gemeenten worden gega randeerd. Uit het bovenstaande volgt dat wij de aan neming van het voorstel van de heeren Ed. Polak cszooals het daar ligt, moeten ont raden. doch daartegenover aan uwe vergade ring in overweging geven ons te machtigen de Provincie borg te stellen voor de richtlge na’eving van de overeenkomsten van geldlee- ning, welke door tuinders in deze provincie die naar ons oordeel voor steun In aanmer king komen, zullen worden ge loten ten be hoeve van den aankoop van meststoffen en andere bedrijfsbenoodigdheden en voor de be taling van in het bedrijf onontbeerlijke ar beidskrachten, met dien verstande, dat deze borgstelling zich beperkt tot 70 pet. der voor schotten, en onder voorwaarde dat de overige 30 pet. door de gemeenten wordt gegaran deerd. Ons college zal. daarbij voorgelicht door de gemeentebesturen en door de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noordholland. er naar streven slechts garantie te verleenen ten behoeve van die tuinders, van wie ver wacht mag worden dat zij. indien de omstan digheden hun niet bepaaldelijk ongunstig zijn, in staat zullen zijn hun bedrijf met behulp van de voorgeschoten gelden rendabel te ma ken en dus te zijner tijd het voorschot af te lossen. Het komt ons voor, dat, gelet op dit uitgangspunt, de tuinders, die in 1923 een voorschot onder provinciale garantie verkre gen en dit nog niet of niet geheel aflesten. tn het algemeen voor een hieuw voorschot niet in aanmerking komen. Het maken van uitzon deringen in bepaalde gevallen aouden wij in tusschen niet van te voren willen uitsluiten. Jaarvergadering V. V. V. in ‘t Wapen van Medemblik De voorzitter, dokter Doorn, heet allen welkom, wel spijt bet hem, dat niet meer leden aanwezig zijn, hoopt echter op prettige en zakelijke besprekingen. Het afgeloopen jaar Is voor V.V.V. vrucht baar geweest, daar het vreemdelingenbezoek enorm was, mede dank zij de verspreiding der boekjes en brochures. De belangstelling der gemeentenaren neemt ook toe, gezien de stijging van het ledental. De directie der Zuiderzeewerken heeft hun streven steeds gesteund. In het bijzonder den heer Mohemius bracht hij dank, evenals den ijverigen secretaris, welke zeer veel werk heeft verricht. De secretaris de heer J. Vermolen leest de uitvoerige Notulen, welke onder dank worden goedgekeurd. Hierna volgt het jaarverslag, waarin allereerst naa rvoren worden gebracht de vele exursies. waarbij de bijzondere mede werking van den heer Ir. Mohemius. even als die van den burgemeester boven allen lof te. Rapport Penningmeester 1929: voortaan zes candldaten op de groslijst mag Indienen en de groslijst slechts 30 candl daten zal bevatten. Bij de rondvraag drong de heer C. Daan er bij het bestuur op aan, dat het in den komenden winter een of meer sprekers zal uitnoodlgen. waarvan er een in X bijzonder het belastingstelsel zal uiteenzetten. De heer P. W. Kalkman drong op krachtige propa ganda aan voor de as. gemeenteraadsverkie zing en voor X aanwerven van nieuwe leden. Tevens wees hij het bestuur den weg. waar op het volgens zijn meenlng. het meeste succes zou kunnen oogsten. Een en ander zal op de eerstvolgende bestuursvergadering de bijzondere aandacht van het Bestuur vra gen. De Harddraverijvereeni- 'oerig verslag uit over de De arbeiders wit Koedijk in de Wieringermeer Van de heeren Hart en Mulder was een schrijven ingekomen Inzake het vervoer van arbeiders uit de gemeente per autobus naar de W eringermeer. De heer Hart licht dit .-chrijven toe en betoogt, dat de vervoerkosten per week op 50 komen. Dit bedrag moet deze week door 4 arbeiders worden opgebrachtd.l. f 12'4 per arbeider; van een loon van 20 houden ze dus 750 over. De oorzaak, dat voorheen de bus vol was en thans maar vier arbeiders mee gaan, is te zoeken in den slechten toestand in de Wieringermeer en in de gemeente. Ook an dere gemeenten geven subsidie voor vervoer van arbeiders. Door B. en w. is deze week een der arbei ders, die vorige week ook met die bus mee ging, tewerk gesteld bjj den gasaanleg; door echter die eene te helpen, heeft men het die vier anderen zwaarder gemaakt. We moeten aldus spr. respect hebben voor die arbeiders, die voor zoen beetje geld zoo ver weg trekken om wat te verdie nen. Spr. weet, dat twee ongehuwde arbei ders uit deze gemeente overnachten op een wagenzolder in het rtioo. een kachel om hun kleeren te drogen en zich te verwarmen i ze niet, zoedat ze koud naar bed en nog koud opstaan. Daar komen menschen van; we moeten dus die arbeiders ter wille komen. Spr. stelt daarom voor de gemeentebij- drage voor het vervoer van 15 (die reeds gegeven werden) te verhoogen met 35. Dan zal het aantal arbeiders spoedig groo- ter worden. Men moet wel in oogenschouw nemen, al dus de heer Hart. dat. als die arbeiders niet naar de Zu derzeewei ken gaan, de gemeente voor de la ten komt te zitten. Op dezelfde gronden als waarop de pacht prijzen van gemeentelanderijen verminderd werden, moet ook dit voorstel worden aangenomen. Met dezen voorgestelden steun, komt het de gemeente, indien 14 arbeiders van de bus gebruik maken, op 30 cent per arbeider per dag. De heer Mulder betoogt, dat er onder deze arbeiders ook tuinders zijn en juicht het voorstel van harte toe. De voorzitter merkt op, dat B. en W. zich betreffende de subsidie voor autobusvervoer, tot het Rijk gewend hebben. Het Ruk leunt h erin echter niet en meent zelfs, dat het ook niet op den weg van de gemeente ligt om hier steun te verleenen. B. en W. hebben echter reeds gebruik ge maakt van de beslissing van den Raad, ge nomen in comité-vergaderlng, om hem, die verantwoordelijk is voor het vervoer der ar beiders, een bijdrage per week te verleenen van 15. Doordat er van het loon teveel af moet voor het vervoer, is het aantal arbei ders, dat met de bus meegaat, zoo klein ge worden. B. en W. hebben een der arbe’ders bij het ga bedrijf werkzaam gesteld, omdat medege deeld was, dat de bus Maandag niet meer zou rijden. Spr. verwondert, er zich tenminste sterk over, dat de bus nog rijdt. Er is thans een nieuwe kwestie, n.1. is die vergoeding van 1 15 nog gerechtvaardigd, nu er slechts 4 arbeiden mee gaan. Deze 4 arbeider- gaan nog met de bus. terwijl nog niet zeker Is, dat ze vergoeding krijgen. Wethouder J. V zeer vindt 15 reeds veel en vindt het vergaand, als nu nog 25 bij gedragen moest worden. Spr. meent, dat bij het binnen halen van de kool toch ook nog wel wat te verdienen ia. Het Daahneerpad. Na de electrifies tie van het rijwiel- en v~?tpa<f. vcor zoover dit de gemeente Koe dijk betreft, is thans ook St. Pancras de verlichting gereed gekomen. Wat het onderhoud betreft, ziet het er op het Koed”ker grondgeb'ed heel vemonrder uit. dan op het gebied dat St. Pancras in onderhond beeft. We weten ech ter. dat al zal het wat langer duren ook St. Pancras in dezen wel zijn plicht zal doen. 14.750; voor afdeeltng n in ontvangsten en uitgaven op 1400. De heer Commandeur brengt namens de commissie tot nazien der begroeting rapport uit en adviseert tot goedkeuring, waartoe z. h. a wordt besloten. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur sluit In ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 8.989.60 X- De heer Smit brengt namens de desbe treffende commissie verslag uit en adviseert tot vaststelling conform, waartoe z. h. s. wordt besloten. Aan de orde is hierna een voorstel tot wijzlgnig der verordening op de begrafenis rechten; deze wijziging houdt in. dat de ver goeding van onderhoud der graven verlaagd wordt van 2 op 1. Conform z h. s. besloten. Volgt aanbieding van een wijziging In de begrooting 1930. Conform vastgesteld. Voorts Is aan de orde een voorstel te be sluiten tot het overnemen voor rekening van de gemeenten Koedijk en St. Pancras te tarnen, van het onderhoud van de gedeelten rijwiel- en voetpad KoedijkSt, Pancras, voorheen In onderhoud bij de bannen Koe dijk en 8t. Pancras, onder de met die ban nen zakelijk verkregen overeenstemming. De voorzitter licht toe. dat dit een kwes tie pro forma is. De Banne Koedijk heeft een bijdrage voor het pad toegezegd, onder voorwaarde, dat de Banne geen onderhouds kosten zou hebben te dragen. Om deze zaak afdoende te regelen, is eeu bovenbedoeld besluit noodig. De heer Smit vraagt wie of onderhouds plichtige te van het oude gedeelte. De voorzitter zegt, dat het onderhoud daarvan voor rekening van de Banne Koe dijk komt. Conform voorstel van B. en W. wordt be sloten. De nood in den Tuinbouw Ten slotte kwam aan de orde een voorstel om. tn verband met de slechte uitkomsten der tuinbouwbedrijven, aan de huurders der gemeente-landerien over het jaar 1930 een vierde gedeelte der huursom te restitueeren De voorzitter heeft daar ntet veel aan toe te voegen, want hij zit te midden van tuin bouwers, die heel goed weten, hoe de toe stand in den tuinbouw is. De heer Smit vraagt of er een verzoek gedaan is door de huurders. De voorzitter deelt mede, dat het een voorstel van B. en W. is; er is geen verzoez gekomen. De heer Hart juicht het voorstel toe cn vindt het royaal van B. en W. met dit voor stel te komen. Z. h. s. wordt het voorstel ran B. en W. aangenomen. De voorzitter dankt voor de woorden van erkentelijkheid en uit den wensch. dat e; na dezen slechten tijd weer een voorspoed zal komen. Aan de orde is een verzoek van bouwvereeniging „De West" om making van een schoollokaal voor het geven van een cursus in bedrijfsboekhoudlng. De heer Hart zag gaarne de bepaling, dat het lokaal niet verwaarloosd mag worden. De voorzitter deelt mede, dat de gemeen te het verbod gegeven heeft in het lokaal te rooken en de verzekering Is gegeven, dat dit zal worden nagekomen. Het verzoek wordt z. h. a. ingewilligd. Van de heeren Hart en Mulder was een verzoek Ingekomen om de indeeling op de Begraafplaats dusdanig te maken.^dat er geen verschil meer was te zien tusschen de graven van de gemeente én die van par ticulieren. De voorzitter zeide, dat B. en W. sympa thiek tegenover dit voorstel staan en dat zjj voornemens zijn, dat In de tawkumst ten uitvoer te brengen. Z. h. s. werd goedgevonden, dat B. en W. in de toekomst aldus zullen handelen. .yoorts werd in handen van B. en W. ge stéld om prae-advies een verzoek van F. Westmeyze, om 3 subsidie per week in de verpleegkosten van zijn vrouw. lijn dan 3 pet. ’s jaars. Dit voorstel werd bij besluit van 14 October IJ, om prae-advies in handen van Ged. Sta ten gesteld. Dit college stelt thans voor: Gedeputeerde Staten te machtigen de Pro vincie borg te stellen voor de rlchtige nale ving van de overeenkomsten van geldleenlng, welke door tuinders in deze provincie, die naar het oordeel van Gedeputeerde Staten voor steun In aanmerking komen, zullen worden gesloten ten behoeve van den aankoop van meststoffen en andere bedrijfsbenoodigdheden en voor de betaling van In het bedrijf onont beerlijke arbeidskrachten, met dien vwstande. dat de borgstelling zich beperkt tot telkens 70 pet. der voorschotten, en onder voorwaarde dat de overige 30 pet. door de gemeenten hun ner woonnlaats wordt gienrnnHeerd (Bovenstaand reeds een deel geplaatst onze vorige oplaag). In de toelichting lezen wij o.a.: W|j herinneren er aan, dat, toen in het Al gemeen Verslag der afdeellngen over het ont werp ran de begrooting der provinciale in komsten en uitgaven. vdlenst 1927, de vraag was gesteld, of ons College bereid zou zijn op nieuw. evenals In 1923. steun voor den tuin bouw aan de orde te stellen, zoodra deze oi«» afwjjsbaar zou mogen blijken, daarop is ge antwoord. dat wij niet voornemens waren voor te stellen dat de Provincie zich ander maal borg zou stellen voor aan de tuinders verleende voorschotten. Als ons oordeel gaven wfj te kennen, dat eene dergelijke wijze van steunverleening niet dan bij hooge uitzonde ring kan worden voorgesteld en dat het veel meer aanbeveling verdiende provincialen steun te verleenen voor het Inslaan van .nieu we wegen, bijv, door bevordering van glascul- tuur. of voor het vinden van nieuwe afzetge bieden. Een voorstel tot het verleenen van laatstbedoelden steun werd door ons gedaan. Uit het rapport der Commissie, welke deze voordracht onderzocht kon worden afgeleid, dat uwe vergadering ons standpunt met be trekking tot het verleenen van borgtocht voor aan tuinders te verleenen voorschotten deelde In het algemeen nemen wij nog hetzelfde standpunt in. Wjj zijn van gevoelen, dat het op den weg van de tuinders zelf ligt maat regelen te nemen, waardoor liet mogelijk zal zijn, in geval van ongunstige om tandlgheden. in de nooden, eventueel door het verleenen ran credieten te voorzien en dat het niet tot de taak van de Provincie behoort de helpende hand te bieden, telkens wanneer zich in de zen tak van bedrijf moeilijkheden voordoen Tot onze voldoening hebben wtf dan ook ver- noqoen. dat In eene buitengewone algemeene vergadering van de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noordholland, gehouden op 2 October jl ter bespreking van den nood in den tuinbouw, een denkbeeld in dezen geest te naar voren gebracht; de mogelijkheid werd toen namelijk geopend om door het heffen van zekere bedragen over de veilingomzetten een fonds te vormen, waaruit in gevallen van nood hulp verleend zou kunnen worden. Nu intusschen zoodanig fonds nog niet be staat en nu bovendien niet ontkend Kan wor den, dat door een samenloop van omstandig heden de tuinbouw in Noordholland opnieuw in een uiterst hachelijken toestand is komen te verkeeren, waardoor vele bedrijven dreigen ten onder te gaan, tot schade niet alleen van de direct belanghebbenden doch ook van de gemeenschap, acht ons college een uitzonde ringsgeval als bovenbedoeld aanwezig en vindt het vrijheid aan'uwe vergadering voor te stel len nogmaals te hulp te komen door het ver leenen van borgtocht voor de voorschotten, welke de meest getroffen tuinders in staat sullen kunnen stellen aan de moeilijkheden in hunne bedrijven het hoofd te bieden. Daarmede zal dan worden tegemoet geko men aan een wensch. die ook in den kring der belanghebbenden zelf is uitge proken. In de bovenvermelde vergadering van de Provinciale Commissie uit de veilingen In Noordholland te namelijk besloten het daarheen te leiden dat eene nieuwe credletregeling worde tot stand gebracht in den geest van 1922/1923 onder borgstelling van de Provincie en met medewerking van de boerenleenbanken tegen een zoo laag mogelijk rentetype. Gaat ons college dus in de hoofdzaak mede met de gedachte, tn het voorstel van de hee ren Ed. Polak cj. belichaamd, op ver chillen- de punten ontmoet dit voorstel bjj ons beden king. In de eerste plaats kunnen wjj ons niet ver- eenlgen met de overweging, dat de noodtoe stand vordert, dat zonder verwijl eene zekere hulp wordt verleendvoor zoover hier gedoeld wordt op hulp vanwege de Provincie, acnten wfj deze overweging niet Juist. De hulp, welke, naar wjj niet willen ont kennen. vele tuinders zonder verwijl behoe ven, is bijkans alleen hulp ten einde, nu hunne bedrijven hun in het Jaar. dat ten einde spoedt, niets of weinig, in vele gevallen wellicht zelfs verlies, hebben opgeleverd, m hunne persoonlijke en huiselijke behoeften te kunnen voorzien. Het verleenen van deze hulp ligt echter naar ons oordeel, in geen ge val op den weg van de Provincie, doch uit sluitend op den weg van de gemeenten of van de gemeentelijke organen, voor dit hulpbe toon aangewezen. De voorschotten, voor welke de Provincie Ach garant zou stellen, kunnen slechts strek ken om de noodlijdende bedrijven op gang te houden derhalve voor het aankoopen van meftstoffen en andere bedrijfsbenoodigdheden •n voor het betalen van de in de bedrijven onontbeerlijke werkkrachten. De voorschotten in 1923 onder provinciale garantie toegekend, kün ook slechts voor deze doeleinden ver leend. Niet thans in bet najaar, doch eerst na eonigen tijd, zullen de uitgaven, waarvoor de voorschotten dienen zullen, noodzakelijk zijn Met het voeren van de noodige onderhande- Ungen (bijv, met de boerenleenbanken, welke de voorschotten zullen moeten verstrekken) *n het treffen van voorbereidingen zal trou wens eenige tijd gemoeid zijn. Intusschen ligt het wel in ons voornemen om, indien uwe vergadering tot het verleenen van garantie be lult, met alle mogeliJke voortvarendheid werk gaan, opdat aangenomen dat de ooodlge medewerking van andere zijde ver- *eend wordt met de toekenning van voor- •ehotten een aanvang kan worden gemaakt, modra daaraan behoefte bestaat. ft» de tweede plaats ontmoet het voorstel v*n de heeren Ed. Polak ca. bjj ons beden king, voor zoover daarin wordt uitgesproken, In kas 243.77 Ontvangsten 199.89. Uitgaven 172.81, 1930. In kas 140.—. De groote uitgaven komen door de bro chures. gidsen, enz. De zuilen, vlaggen, enz. welke de vereeniglng bezit, zijn te huur, mits onder goedkeuring van het bestuur. Voor de commissie voor verificatie van de rekening 1931 werden benoemd de heeren H. Th. v. d. Wetering. W. Heerdt en Boor. De bestuursverkiezing wegens periodiek af treden had tot resultaat, dat de heeren J. T. Teunis en J. Vermolen herkozen werden en hun herbenoeming aannamen. In de vacature van den heer Meyer wordt gekozen de heer Joh. Geuzebroek Jr. De voorzitter feliciteert de heeren en ver trouwt op hun ijverige medewerking. De voorzitter bespreekt het Gemeentelijk Museum, dat door V. V. V. is gepropageerd en dat Inmiddels door het gemeentebestuur is verwezenlijkt. Spr. betreurt het, dat Je raadsleden zelf niet meer meewerken slechts één lid de heer Koomen is lid van V. V. V. Vervolgens worden besproken verkeerswe gen, aanplantingen, «na Getracht aal wor den zooveel mogelijk verbetaringan te krij gen. De heer Joh. Geuzebroek brengt lof aan bet bestuur, toch vestigt spr. de a-ndacht op de gezelschappen, welke Medemblik be zoeken voor de Zuiderzeewerken. Meestal is het van het station naar de boot of omge keerd. Voor Medemblik zelf is bijna geen VERGADERING VAN DEN RAAD De nood in den Tuinbouw. De Raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag voltallig ten Raadhuize onder voorzitterschap van Burgemeester P. Kik kert. die opent met een woord van welkom, waarna de notulen worden goedgekeurd. De voorzitter doet hierna de volgende med -deellngen dat van Gedeputeerde Staten goedgekeurd te terugontvangen de rekening over het jaar 1928 en de wijziging der begrooting voor het jaar 1930- dat Is ingekomen het jaarverslag van de Vo.k.sunlversltelt; de jaarverslagen en de rekening over 1929 van den Vleeschkeurlngs- dienst; dat van het hoofd van den cursus voor ver volgonderwijs mededeelfng is ontvangen, dat de cursus is aangevangen met 18 leerlingen, waarvan 10 in de eerste en 6 in de tweede klasse; dat G. Slotemaker heeft bericht zijn be noeming tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur aan te nemen; kasopname heeft plaats gehad bjj den ge- meente-ontvanger op 26 September J.I.; in kas moest zijn en was f 1126.09 54; kasopname bij den Administrateur van het Gem Electr. Bedrijf; In kas moest zijn en was f 197.29-4. Alle voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter doet hierna mcdedeeling van de volgende Ingekomen stukken: van de Vereeniglng tot oprichting en In standhouding eener openbare leeszaal boekerij te Alkmaar, verzoek om subsidie voor 1931 B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. Conform z. h. st. besloten. Van D Klanker, verzoek om een half Jaar ontheffing van hondenbelasting, dienst 1930. B. en W. stellen voor de gevraagde ont heffing te verleenen. Als voren. Van P. Zuurbier, verzoek om ultkeering van f 100.of tweemaal f 50.tn verband met ongesteldheid van zijn vrouw. B, en W. stellen voor dit verzoek In hun handen te stellen ter afdoening. Alsvoren. Van de Noord-Hollandsche Proparanda- commlssle van den algemeenen Ned. Gèheel- onthoudersbond. verzoek om een jaarlijksche bijdrage voor propaganda. B en W. stellen voor afwijzend te be schikken. Alsvoren. Vaststelling begroetingen 1931: a. gemeente-begrooting; b begrooting gem. electr. bedrijf c. begrooting Burgerlijk Arm bestuur. De gemeente-begrooting sluit, wat den ge wonen dienst betreft, in ontvangsten en uit gaven op f 70.406 82. Voor den kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op f 18 109. De heer Hart brengt namens de commis- 'sle tot onderzoek der begrooting rapport uit en doet de volgende voorstellen: Bij volgnummer 23 de koeten voor aan plakken en omroepen van f 15 te verlagen tot f 10.—. Volgnummer 76: de koeten tot bestrijding der T B C. te verhoogen van f 150.— tot f 250.—. Volgnummer 106: de poet begrafenis rechten te verlagen met f 160.— en te bren gen op f 600— en het bedrag voor onder houd d?r graven te bepalen op f 1.in plaats van f 2. Volgnummer 226. De post onvoorziene uit gaven te verlagen met 235 an ta brengen op 1650.07. B. en W. nemen die voorstellen over, wel ke 1 h- t worden aangenomen, terwijl de begrooting conform wordt rastgesteld. De begrooting ran bet O. E. B. sluit voor afdeeling I in ontvangsten en uitgaven op Meer en meer komt het artikel sprultkool naar voren. Den laatsten dag liep het aan tal aanvoerders reeds aardig naar de hon derd. Door enkelen werd reeds flinke partijen aangeboden, doch over het algemeen zijn ze klein. Het betreft ook meest nog de z.g. „voorlooperz". Dit is ook een van de rede nen dat over het algemeen de kwaliteit nog wel eens iets te wenschen overlaat. Alles bij eengenomen gaven de laatste dagen voor de spruitjes geen reden tot klagen. De handel droeg over het algemeen een willig karak ter, vooral voor de goede kwaliteit. Voor de mooiste partijen werd om de f 30 per 100 K.G. betaald, terwijl de gewone goede Soort zich zoo tusschen f 14 en l 18 bewoog. Mindere kwaliteit ging voor aTierlel prij zen. Losse spruiten hadden niet veel aftrek cn gingen voor een klein prijsje meestal naar de plulmveebedrijven. Met roode. witte en savoye kool was het weer heel droevig gesteld. Voor enkele centen had men een pracht- kooL Meerdere goede partijen moesten hun weg als veevoeder vinden. Beter was het met de bloemkool. Hoewel vele partijen nog al een gebrekje vertoonen, was er voor dit artikel goed plaatsing. In den prijs van 10 A 13 gulden per 100 zat men betrekkelijk spoedig. Betere partijen kwamen vaak f 3 A f 4 hooger. Chineesche kool (witkrop) viel vooral de laatrte dagen ook niet erg in de gunst en bracht met meestal ook niet veel verder dan veevoederprijs. De slaboonenaanvoer gaat steeds terug, wat ook met de kwaliteit het geval is. Van een bepaalde marktwaarde was totaal geen sprake meer. Het lag er vaak maar aan door welken bril ze bezien werden. De noteeringen liepen van 20 cent tot 3 gulden per zak van 15 K.G. Kasboonen liepen om de So c. per K. G De snijboonen die werden aangeboden waren uitsluitend kasproduct, zoowel stam- als stokboonen. waarvan de noteerlng van 30 60 cent per kilo liep. De laatste dagen was de andijvie-aanvoer iets minder ruim wat den prijs wel wat ten goede kwam. De prijs kwam dan ook gemid deld zoon 6070 cent per 100 krop naar bo ven. Extra kwaliteit kwam nog tot f 3.40. Goede kwaliteit werd gemiddeld met f 2 250 betaald. Sla en spinazie zagen wij slechts disch. Bij matigen aanvoer werden wortelen met t 510.80 per 100 bos betaald. Voor uien werden de omstandigheden met den dag ongunstiger. Zelfs de allermooiste konden n.l. de f 3 per 100 K.G. niet meer ha len. Drielingen werden met f 11.20 betaald, terwijl nep f 3.40250 kon besommen. Hoewel de prijsen nog op een zeer bevre digend peil staan, liepen die voor tomaten toch nogal naar beneden, de hoogste notee rlng voor A en B. van 28 gulden werd slechts een enkel partijtje deelachtig. De meeste wisten het niet verder dan f 24—25 te biengen. De aanvoer bleef nog vrijwel op gelijke hoogte. Druiven vonden weer een goede markt. De middenprijs voor de allcant liep om 58—60 cent per K.G. Prankenthalers bleven daar enkele centen beneden. Voor peren zoowel als appelen was weer uitstekende vraag, te rr eer waar het aanbod tamelijk beperkt Is. Stoofperen noteerden voor goede kwaliteit van 15 tot 11 cent per kilo. Van de handpe- ren werd voor Doquenne du Commlce tot 64, voor Nouveau Polteau tot 43 en Soldat La* boureur tot 39 cent betaald. Keuxenappelen prijsden van 30 tot 30 cent per KO, terwijl voor de handappelen als Goudrelnet tot 49, Present van Engeland tot 43 en Groninger kroon tot 40 cent per kilo betaald werd. tijd. De secretaris zegt, dat als regel ruim schoots gelegenheid wordt gegeven en de belangen der burgers worden voorgestaan, echter zijn de zeereizen niet altijd op tij.i te bepalen. De heer Vermeulen vestigt de aandach' op de Veemarkt. Zou een ander tijdstip niet beter zijn, In verband met de markt te Hoorn? De heer v. d. Velde zegt, dat hier voor reeds gewerkt wordt. De voorzitter zegt, dat het bstuur zeker weer zijn best zal doen in het belang van V. V v. Hij ver zoekt aller medewerking en sluit de verga dering. n te De heer Hart: ze hebben geen kool. De arbeiders zien op tegen de hooge kos ten van het vervoer, die voor hen een belet sel zijn om naar de Wieringermeer te trek ken. Ze hadden van de gemeente steun ver wacht, doch weth. J. Vi ser heeft hun ge zegd; van het Rijk niets, cok van de ge meente niets. Weth. J Visser ontkent dat gezegd te hebben; hij heeft de toezegging gedaan te onderzoeken wat gedaan kon worden en een vergadering van B en W. aan te vragen, het geen dan ook gebeurd is. Spr. begrijpt niet, hoe die arbeiders nog naar de Wieringermeer zijn gegaan, terwijl ze tegen spreker gezegd hadden niet meer te zullen gaan. Dé heer Hart verwjjt ook den secretaris, dat hij tegen de arbeiders gezegd had, dat de gemeente niets doet. De Voorzitter hamert en zegt: De secre taris kan zich hier niet verdedigen, laat u dezen dus buiten beschouwing. De heer Hart merkt op. dat het toch niet de goede heuding was tegenover de arbei ders: wat we vragen, vragen we ook voor de tuinders; van de 9 arbeiders die bjj den gasaanleg' werken, zijn er 6 kleine tuinders De door spr. voorgerteldv bijdrage komt de gemeente op 30, tnogcUJk 40 cent per arbeider per dag. De Voorzitter vindt f 40 er week voor vervoer een exhorbitant bedrag; we hebben zeker respect voor die arbeiders, dat zij zoo ver gaan om werk te zoeken. Spr. noemt echter den toestand voor de arbeiders tn dé Wieringermeer allerminst goed; het ligt op den weg van de directie om te zor gen voor keeten en gebouwen, waaffn de arbeiders verblijven kunnen cm te eten, en zich te beschutten teven kou en regen. Sor. hoopt, dat van hooger hand wordt ingegre pen om die toestanden te verbeteren Orir snr. was ecbt»r van meenlng dat nu de kool tijd er is, hier nog wel wat werk te te doen. De heer Smit: dat beteekent niet. De heer Kart betoogt, dat de arbe’ders naar de Zuiderzeewerken niet dv-bterbU klaar kunnen komen; De heeren Ed. Polak cs stelden kort gele- jen voor het navolgende besluit te nemen: De Staten. van oordeel, dat de toestand van den tuin bouw tn ons gewest opnieuw het treffen van bijzondere maatregelen noodzakelijk maakt, wijders van oordeel, dat deze maatregelen het resultaat behooren te zijn van samenwer king tu schen rijk provincie en gemeenten, overwegende echter, dat de noodtoestand vordert, dat zonder verwijl een zekere hulp worde verleend. machtigen Gedeputeerde Staten om. op het voetspoor van de in 1923 getroffen regelingen thans wederom garantie te verleenen van rente en aflossing van voorschotten, aan noodlijdende tuinders te verstrekken, met dien verstande evenwel, dat de rente aan voorschotnemers te berekenen, niet hooger zal gaan, omdat zij bin nenkort komen de arbeiders aan de wegen bouw door de fa. Roosendaal, ook werkloos, zoodat het aantal werkloozien nog zal stij gen. Wat het werk in den kco’bouw betreft, merkt spr. op. dat wat vorige jaren vier arbeiders konden doen, nu een arbeiiT wel af kan. Weth. W. Visser vindt het vervoer per bus erg duur; f 65 eer week is een enorm bedrag voor dien afstard. Wat het aantal arbeiders betreft, dit vindt spr. te klein voor zoo’n groot bedrag aan subsidie: aanstonds kunnen er wel twee gaan en den is spr. er teven een subsidie te ver leenen. Bpr. wil riet een benoald bedrag voor een onbeoae’d aantal arbeiders. De heer Smit stelt voor, dat de gemeente zich varant verklaart voor van 30 cent per artieider per dag: verdere bedrag wil spr. de garant stellen. De heer Hart kan met dit voorstel méé gaan. als er 14 arbeiders vervoerd worden De heer Groen amendeert het voorstel- Hart met een voorstel, dat wanneer val'de arbe’ders bij Arrob^tuur of Gemeente ko men om steun tbdens werkloosheid, dezen verplicht worden mee te gaan naar^jiul- der*eewerken. adders krljcen ze eerni steun. Het voorstel-Hsrt. geamendeerd door den heer Groen, wordt met 5 feren 2 stemmen aangenomenteven stemden de wethouders. De Voorzitter vraagt of de vergoeding van f 15 aan d»n chauffeur, die toch ook van de nu toevestane f 25 profiteert, onveranderd bl”ft Spr. zou die terug willen brengen op f 10. De heer Hart betoogt, dat deze man de verantwoordell’khefd voor de bus en de ver- voerkneten heeft, doch wil het tenslotte aan ■R. en W overlaten in dezen naar goeddun ken te handelen. De Voorzitter ral in de volgende ver<mde- rin^ de bes’l'rlng hieromtrent mededeelen. Hierna sluiting der vergadering. R.K. Kiesverreniging Dinsdagavond kwam de R.K Kiesvereeniging in net Ge- zellengebouw in Jaarvergadering bijeen. De opkomst was maar matigjes. Ook de Wel- eerw. heer Kapelaan was aanwezig Met een woord van welkom, in X bijzonder tot de beide aanwezige raadsleden én een terugblik op het afgeloopen vereenigingsjaar. dat door 't ontbreken van verkiezingen, in rustige rust was voorbijgegaan, opende de voorzitter de vergadering. Na lezing der notulen bracht de penningmeester, de heer KI. Mors, zijn financieel jaarverslag ten gehoore vangsten bedroegen f 317.12. de uitgaven f 298 93%, het batig slot f 18.18. dat met de vermeerdering van een bezit van f 163.76, een totaal voordeelig saldo van f 181 "m opleverde. De kascommissie bestaande uit de heeren P. W. Kalkman en G. Veltman, bracht bij monde van eerstgenoemde ver slag uit van hare bevinding en adviseerde voorzitter en vergadering den penningmees ter voor zijn beheer onder dankzegging te déchargeeren. hetgeen geschiedde. Uit het goed verzorgdé jaarverslag van den secreta ris, den heer C. Molenaar, bleek dat 't ledenaantal thans 505 bedraagt. Door de R.K. Raadsfractie is de heer P. Twaalf- hoven als gedelegeerd lid in X Bestuur der RK Kiesvereeniging benoemd. Hierna bracht de heer L. Zonneveld als afgevaar digde verslag uit van de onlangs te Alk maar gehouden algemeene vergadering der RK. Rijkskleskringorganisatle „Helder", al waar als sprekers waren opgetreden de beide Tweede Kamerleden uit ons district de hee ren Dr. Kortenhorst en Ch. van de Bilt. Het verslag oogstte veel bijval. In de vaca ture van een afevaardigde naar de beide Kieskringen, welke vacature was ontstaan door het overlijden van wijlen den heer J. Punt, werd besloten voor dit jaar deze va cature onvervuld te laten, omdat een vol gend jaar alle afeevaardigden en hunne plaatsvervangers toch moeten aftreden De daarop gehouden stemming voor 2 leden van de eerstvolgende kascommissie wees hiervoor aan de heeren P. W. Kalkman en Veltman. Loting zal veortaan uitmaken wie der beide leden zal moeten aftreden, zoodat dan jaar lijks de commissie met eer. lid moet worden .Ajltzebreid. Vervoteens stelde de vrxr’-z’tter voor X *'”’shr»-d“”'k rezlement a’ttes te wbrigm dat '•rier lid d«r vereer'ri’u’ 5 ear>'”daten roar te groslijst ran candldaten voor den ge meenteraad Tns.’ a»nwljzen. De heer Twaalf- hoven zegt dat X steedk «Un meentng en zienswijze Is geweest, dat leder lid zooveel candldaten zou mogtm aanwijzen, ate X vermoedelijke aantal raadsleden onzer frac tie kan bedragen. Daarom werd na breed voerige discussie besloten dat ieder lid voorzitter .spreekt er zun afkeuring over- uit. dat er maar slechts twee raads leden regelmatig onze vergaderingen bezoe ken en acht dit niet in X belang van een richtlge vervulling van de taak van raads- l’d van onze Kath. organisatie. De heer P. W. Kalkman bracht den raadsleden dank voor hun houding en handelwijze in den Raad in betrekking vooral tot de laatst gehouden behandeling over gemengde baden. De voor zitter sloot zich hierbij namens bestuur en vereeniglng gaarne aan. Daarna herdacht de voorzitter nog X overleden bestuurslid te vens afgevaardigde, den heer J. Punt, waar na op voorzltter’s initiatief een kort gebed werd gedaan voor diens rielerust. Met een woord van dank en opwekking aan allen om in de komende periode pro pagandisten te willen zijn voor de belangen onzer vereenriing, sloot de voorzitter de jaarvergadering. Tooneel De R. K gemengde tooneel- vereeniging „Eendracht maakt Macht”, opent dit jaar haar seizoen met bet succes stuk „De Twee Weezen”. Ofschoon het een zeer bekend stuk blijft het toch nieuw door de pakkende levensschetsen. Toen bleek nog voor eenige weken, toen bedoeld stuk met enorm succes voor een Parkzaal te Hoorn werd opge- Harddraverlj en Konlnginnedagvereeni- ging Op Woensdag 22 October hield bo vengenoemde vereeniglng een algemeene ledenvergadering in Café J. Dam. De vootelter, de heer H. J. M. Bergfeldt, opende met een woord van welkom de bij eenkomst en memoreerde -in zijn openings woord de zoo schitterend geslaagde Ko- nlnginnefeesten. De notulen werden goedgekeurd; De eere-voorzitter. de Edels Vreugde, had bericht van verl zonden. De secretaris der ging, bracht uitvc afgeloopen feesteer De penningmeesters van Harddraverij cn Koninginnedag, werden door de verificatle- commissle gedechargeerd. Van de Harddraverijvereeniging bedroe gen de ontvangsten: f 1715 60: uitgaven f 17’1.66 zoodat het batig saldo f 354 be draagt (met vorig jaar t 184.54). De vereeniglng gaat in bezit vooruit (eigen loketten, vlagdoeken en andere be- noodigdheden) Koninginnedag: ontvangsten f 622.70, uitgaven f 568.19; batig saldo f 5451. Den penningmeesters wend dank ge bracht voor het accuraat beheer. Bij de rondvraag stelt de heer Roeen- broek voor om te komen tot aanschaffen van een eigen muziektent. Dit wordt door den voorzitter echter sterk ontraden, gezien de groote flnancleele of fers. Voorts wordt nog mededeeling gedaan, dat in beginsel besloten is om het volgen de jaar de handlcapdraverijen te doen ge schieden op den 2en Donderdag van Sep tember. terwijl de vergadering andèrs steeds in April van ieder Jaar gehouden zal worden vervroegd, met het oog op de in te leveren opgaven aan het Centraal Bureau. Ten slotte brengt de voorzitter warme woorden van hulde aan den schei denden eerevooratter, den heer Wiegman; in het bijzonder san den Edelachtbaren heer Vreugde voor zijn sympathiek en daad werkelijk medeleven als eere-voorzitter der beide vereenigineen en aan allen die heb ben medegewerkt tot welslagen van het doel, de veredeling van de volksfeesten. De vergadering werd daarna gesloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11