larger SNOTPOEDER 25 Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs VAN PUTTEN en OORTMEIJER I Penpunt v.h. JAN DE VRIES PAYGLOP 'Duojbld i Tragische tafereeltjes te Alsdorf „VRIESIA” l< Burgerlijke Stand van Alkmaar I t>LAD VRIJDAG 24 OCTOBER 1930 beeedigd Verdriet en ellende Van wien is dit konijn R. K. Kiesvereeniging Grootste sorteering bij: „Dindua” „Ridders van de Vliegende Naald” Faillissementen SOCIAAL LEVEN K. S. A. Cursus in Sociologie Benoemd Handenarbeid PROVINCIAAL NIEUWS Aanrijding STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Circus Olympia Zware mishandeling te Rotterdam Dansavond Senta Maria Ned. R. K. Metaalbewerkersbond ’’oofdinspecteur directe belastingen Beeedigd BLADZIJ DE Geeft de kippen bij snot onze Op vrije voeten gesteld Tweede opvoering van „OessinBlanda” en zij zullen spoedig genezen zijn In pakjes, voorzien van ons fabrieksmerk „- ALOM VERKRIJGBAAR Genootschap van den Stillen Omgang te Aikmaar BERGEN Gevonden voorwerpen Verduistering Een kogel in het hoofd 'O KENNEMERSPORTCLUB de ..Maasbode' van ALKMAAR TELEFOON 324 ‘ergun- verkiezing ïrarslaan 2: van VRIJDAG 24 OCTOBER 1930 (cable R. K. Tooneelvereen. „Vondel" Zondag VRIJDAG 24 OCTOBER 1930 In dit nummer voorkomende advertentie. het ha- een een 151 Inleiding D. Been. Voor de Vereenlglng tot bevordering 70% Rubber I 331% VROUW ERNSTIG GEWOND de M openlngsvoor- wordt de 4C9 1J5 50% Prolongatie in vangt de Koen 2.15 i i i i i 1 DE AANSLAG IN DE MARETAKSTRAAT TE ROTTERDAM 1919 1918 1918 1917 76 116b 108 1C8 80 55 65 141 16 gemeenteraad tot Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak '>eli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell ••nnrwegen nion Pacific •Vabash JtucMUw St Paul Kansas City South Ene Raür 9.70 34.60 12.6% 2.48 59.10 48.20 12.95 26.10 66.35 66.60 66.35 7.30 34.90 27.— 76»% 115% 390 28 112% 88 Vorige Koersen 233 109 63 68 276% 293% 287 64% 326 290% 240% 63 322 37% as. In- 103 103*/,. 102%, 102% 98% I 70% **zs 10§ 252»% 160 132 150% 103’/, 77% 53 39 62% 3C% 64 42% 3 65 43 3*/i« 19% 19% 141 15’/, 16»/, De chauffeur uit Vucht, die in arrest was gesteld in verband met het gebeurde te St. Michielsgestel waar in een sloot langs den weg naar Gemonde het Luk van een jongen man met verbrijzelden schedel is gevonden, is op last van de justitie te 's Hertogenbosch in vrijheid gesteld. Rubber A dam Rubber Bandar Deli Batavia Rub Rott. Tapanoeli serbadjadl Stlau V 1 C O Allied Intercontm Rubber Indostr. Buitenland Anaconda Cert Fisk Separator Zweedsche Lucifers Industrieën Marg Unie Calvé Delft Alg Kunstzijde Van BerkeI's Pat Nieuwe Philips waarbij het verboden is zonder «nd^( ning morse-teekens uit te zenden. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental Oil Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MU ons '.ten. als een blij- ■t groote wonder Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau De gemeenteraad van Egmond aan Zee heeft tot gemeente-geneesheer aldaar be noemd de heer C. Belonje, alhier. worden gevuld met mooie muziek. Voor btzonderheden verwijzen wij naar de Hedenmorgen te ongeveer 12 uur reed de heer C. Jonker van Oudorp per rijwiel door de Heerenstraat. toen hü op den hoek Ach terweg in botsing kwam met een auto, die geheel links van den weg reed. De heer Jonker had zich niet ernstig ver wond. De politie maakte van een en ander pro- vec-verbaal op. De dader gearresteerd Inmiddels waarschuwden de buren de po- itie van het bureau Bergsingel. Inspecteur W v d. Berg wai binnen korten tijd ter plaatse en stelde een onderhoek in De dader bleek de woning ontvlucht te zijn, doch spoedig gelukte het hem in een café aan de Jan van Loon laan te arresteeren. Hü is overgebracht naar het bureau Bergsingel en daar in bewa ring gesteld. Bü het eerste verhoor, waaraan men hem onderwierp, bekende hü slechts gedeeltelijk Hü gaf toe zün vrouw mishandeld te hebben doch beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Ook de vrouw neeft men in liet ziekenhuis nog kunnen ondervragen. Zü verklaarde daar boe het drama zich had alge peeld De dader staat ongunstig bekend. Hij is een bruut, die reeds jaren lang doorloopend ruzie met zijn vrouw heeft. Vooral als hü dronken thuis komt, maakt hij het zün vouw zeer las tig. Staatsleeningen 5% Nederland 1 5% Nederland 1 Nederl 1 414 Nederl 1 4H N.Ind 1926 B Scheepvaart Hol!. Amerika Lüb dito Gem Eigend Kon Ned Stoomt Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref 194% 22% 9%. - I BI de Jong. Po- Aantal vergunningen. Bü Koninklijk be sluit van 27 September 1.1. no. 23 is het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein in deze eemeente, thans 12 bedragende, met in gang van 1 Januari 1931 vastgesteld op 16. La nd verhuur. De opbrengst van ruim 27 H. A. land, verhuurd door de kerkvoogdü der Nederl Hervormde gemeente, bedraagt f 2794, tegen 1 3155 van eene vorige verhu ring. 9,74% 34.62% 12.06*/, 2-48». 59.i5% 48.22% 13.01 26.65 66.47% 66.67% 66.49% 7.37 35.05 De Commissaris van Politie in de 5e afd. (bureau Nassaukadei te Rotterdam, deelt mede, in aansluiting op het vermelde m net Buitengewoon Politieblad van 17 October j.l. moordaanslag Op den schilder Vileriusi jat Johannes Hendrikus Cornells Steenbeek ecb. 19 Mei 1905 te Arnnem, laatst wonende Prui- sensiraat 24 aldaar, waar hu een winxel in oliën en verfwaren dreef, op Zaterdag 11 October jj ongeveer 3 kwartier na den aan slag. zich aan het Bevolkingsbureau aldaar vervoegde om een bewijs van Nederlander schap. Terwijl de betrokken ambtenaar net hier, oor gebruikelüke onderzoek insteide, heeft Steenbeek zich verwuderd en is niet meer teruggekeerd. Nasporlngen naar hem te dezer stede hadden geen resultaat Daar hü ook in vele opzichten voldeed aan het signalement van den vennoedelüken □ader van den moordaanslag acht de Com missaris van Politie voornoemd het in het belang van het onderzoek alleszins ge- wenscht. 'iem over zün handelingen, hier voor omschreven, te hooren en verzoekt daarom onmiddellük bericht, wanneer ge noemde persoon mocht worden aangehouden o! op andere wüze met de politie in contact mocht tomen, of wanneer zün verblüfp’.aats bekend wordt. Aanwezig aan het Bureau van Politie. Langestraat en aldaar te Jbevragen on alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 20. 21. 22 en 23 October 1930: Knipmes: rozenkrans; rijwielrasch met sleutels: muts; hangslotjes; portefeuille met inhoud; sleu tels: handschoenen: banden van jassen en mantels. Aanwezig en te bevragen bü de navolgende voorweroen. als 20, 21. 22 etj 23 315% 21»/, 33C’/( 125 7% 12”/,, Ün bouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Men schrüft ons: Naar aanleiding eener annonce, deze week voorkomende in het N. H. Dagblad, waarin een R. K. Gemengd Tooneelgezelschap be kend maakt nog eenlge avonden voor uit voeringen beschikbaar te hebben, zün velen van meenlng dat het hier de gem. tooneel- vereeniging ..Dindua' betrof. Het Bestuur maakt echter bekend, dat dit niet het geval is. ..Dindua" geeft alléén bü die zaalhouders uitvoeringen waarmede reeds lang tevoren een contract is gemaakt en heeft ook thans géén avonden meer beschik baar. 103 103»/., 102%, 102% 98% 227% '07% 60»/, 68% 282 Dinsdag 28 Oct. houdt deze afd. wederom e-n. ledenvergadering ’s avonds om 8 uur in tiet bondsgebauw. De agenda bevat o.a.: Rede Hoofdbestuur der E. Schaaper, onderwerp: „Wat iedereen, v.erkzaam in de Metaalindustrie, moet we ten.’ Bü beschikking van den Minister van Fi- ancien is de inspecteur der directe belas- ngen, enz. de heer P. Hartkamp, hoofd van de inspectie Alkmaar, 2de afdeeling, ver plaatst naar de inspectie der 1ste afdeeling alhier en aangewezen als hoofd van laatst genoemde Inspectie. 194 22 9V. 50 Een correspondent irrüft: Drukker dan den eersten dag zwerven -ommen menschen om het terrein, waar de .□oden liggen en azen op de berichten, die rschünen aan het hoofdkantoor der münen. Ik oogenblik wordt daar een sombere iüst oorgalezen van slahctoffers. van ..schwer erletzten" van .mögllch noch lm Leben.’ en deren keer luistert naar deze stem een demlooze menigte, om het volgend oogenblik en hartverscheurend tooneel te scheppen, imdat een jongen, een vader, een zoon op dc .ange doodenlü't is opgeschreven. Hopeloos is de toestand in de vele gezin nen. waar de kostwinners uiteengereten of doodgedrukt zün door den druk der geweldige ontploffing. En toch is het volk kalm, büzonder getraind gedurende den oorlog in het bewaren en op trappen van harteleed en innerlüken strüd tegen den dood, den onzlchtbaren vüand van ons allen. Na een bezoek aan de rampplaats. dat wü gisteren hebben beschreven, zün we na veel moeilijkheden op de plek gekomen, waar de getroffen families in angst en vreeze op de binnenruimte bü de „Anna I” rondwandelen. Oude moeders, gesteund door kinderen, va ders met smart in de oogen zwerven hier, al maar denkend aan het vreeselüke. Een enkele geredde vertelde een tooneel. dat zün leven lang wel nooit uit zün herin nering zal verdwünen. Met zn veertienen stonden ze in de gang, klaar om hun werk te beginnen. De ontploffing had plaats. Ze stonden op 380 meter onder de aarde en werden tegen den grond geslagen. Een lag als van een ka non. Tien zijner kameraden stonden met hem weer overeind. De anderen gaven taal noch teeken meer. Na een vüftal uren werd het verscheidenen der mannen vreeselük benauwd en hoe langer het duurde en hoe meer men zocht verder te komen om op te stügen. des te minder kans was hiertoe. Enkelen werden krankzinnig en stierven in hun worsteling met het onvermü- Meerdere uren gingen heen. Nog waren ze met drie kameraden. Men hoorde kloppen. Men hoorde stemmen. De benauwenis, die hen zoo goed als gevoelloos had gemaakt, tiok nog even weg en na 24 uur droeg men hen in treurlgen toestand naar boven. Toen stierf nog één der makkers, maar de beide anderen waren overgelukkig weer op vi'üen bodem te zün. We naderen, verder doordringend op het tooneel der ramp, zonder een woord te spre ken, den doodenakker. Op snel opgeworpen schragen, in schuine richting, liggen de lüken. we zagen de num mers 180, 181, 182, de een zwaar verminkt, met verbonden hoofd, zonder armen; weer verder totaal verminkten, allen in doodshemd, daar weer op slag overledenen. Hier met to taal verwilderde oogen. hun lichaam, zwart van kolenstof, nog half ontbloot. Allen lüken. en daarom familieleden zoekend naar herkenbare gezichten Daar nog lui met het zakboekje als herkennlngsteeken op hun levenloos lichaam. Niet lang verwülden we op deze plek, waar de Roode Kruisrauto’s af en aan reden, waar de doktoren en zusters en de geestelükbeid hun verheven taak blüven uitoefenen, waar dc reddingsbrigades Immer door aankomen metdooden natuurlijk. Het is een beeld van diepe ellende In vier of vüf rüen liggen de verongelukte münwer-' kers op propere witte ku sens Thans 'verschenen ook de auto's met de kisten voor de overledenen. Groote vracht wagens vol. Steeds donkerder werd de lucht boven ons, de stemming nog meer versom berend. Heele families zün in rouw gedompeld en over de plaatsjes Eschweiler, Alsdorf en Bar neberg ligt niettegenstaande de drukke be langstelling een benauwende atmosfeer. Uit het Dultsche rük en uit verschillende omliggende Kreisen waren heden vele auto riteiten op het terrein van de ramp aanwezig om met nog meerderen hun innig leedwezen In dit vreeselljk gebeuren te betuigen. Het is alsof de dood over deze plaatsjes blüft hangen. Rouw langs alle kanten. Bleeke en treurende gezichten. Strompelende moe ders met betraande oogen optrekkend naar den moellüken, langen weg. waar haar zonen haar kinderen, waar vader misschien onher kenbaar neerliggen op den provisorischen doodenakker. Het kerkhof, op de plaats, waar nog kort tevoren het volle bedrijf der mün ademde van leven en wilskracht. De marechaussee van Bergen-op-Zoom heeft den Kantoorhouder van het hulppost- kantoor te Heerle bü Wouw, gearresteerd. De man wordt verdacht van verduistering in dienstbetrekking. Het verduisterde bedrag bedraagt circa f 1300. Dc gearresteerde heeft een volledige bekentenis afgclegd. Ondertrouwd: Nlcolaas Hoekmeijer en Eli sabeth Boerman. Johannes Huybers en Trüntje van Beveren. Theodorus van Riel en Catharina Bieman. Nlcolaas Brouwer en Cornelia Vet. Ründert Groot en Aaltje Hoek. Willem Jansen Maneschün en Willemma Mesman. Geboren: Geertrulda Agnes Maria, d. van Johannis Schouten en Petronella Banker. Petrus Eibertus Jacobus, z. van Simon Hop pener en Cornelia de Graaff. Jan, z. van Egbert de Groot en Trijntje Schipper. Jan Louis, z. van Meüert Roggeveen en Louise Gangel. Overleden: Aariana Johanna Jacoba Bnn- kerink, 64 jaar. Gaarne herinneren we nog even aan de Zondag op bet Gemecntcsportpa-k te houden draverijen van ..e Kennemersportcluö. Er zün niet minder dan 88 naartleii inge schreven, terwijl de pikeur, die de meeste courses wint een gouden horloge van de ge meente Alkmaar ontvangt. Het beloven dus spannende courses te worden. De courses vangen aan om half iwec. De directie van „'t Gulden Vlies" deelt ons mede, dat de dansavond van Senta Maria tot nadere aankondiging is uitgesteld. EEN RADIO AMATEUR Reeds herhaaldelük ondervonden de radio- bezltters in het centrum van Bergen, storin gen in hun toestel, welke deden vermoeden, dat een of andere amateur zich onledig hield met het uitzenden van morseteekens. Een en ander was ook den Rüksveldwach- ter ter oore gekomen, die z’n voelhorens eens uitstak. De verdenking viel op zekeren F. B. pen siongast van hotel Ingeborg aan de Bree- laan. Daar vervoegde zich gistermorgen reeds vroeg de telefoonbeambte. van het postkan toor met de mededeellng even de telefoon te komen nazien. AI gauw was het verdachte draadje gevondenda» leidde naar de kamer van den radio-amateur die nog heerlük in Morpheus’ arn«n rustte. De beambte vertrok om een oogenblik la- keeren, vergezeld van den postkantoor en den Rüks- R. K. Vrouwenbond In het gebouw „St Jan" hield de afd. Bergen van den R. E Vrouwenbond dezer dagen haar jaa ,-vergade ring. De Presidente, mevr. Old'-burj, r.pendr de vergadering op :1e georuikeluke wüze ei heett/alle aanwezige danies welkom: speciaa w erden w elkom geheeten de Z Eerw. Hee Pastoor Zurlohe en k-ipei tan S:mon. De presidente herinnerde eraan, dat d vrouwenbond hier thans ’.wee jaren oestaa en dat reeds veel is fot s'.and gekomen Voor a! de op initia’ief van Pastoor Zuilöhe opge lichte Hulswijk- en Kraam rrzoeging blük in een groote behoef.e te voorzien; er word tenminste druk en da ikbaar gebruik van ge maakt. Na nog verschillertfil- nuttige instellingei van den yrouwenbor.u genoemd te hebber, gaf de presidente het woord aan de secre taresse. mevr. SchmidtGrassau, die de no tulen van de vorige vergadering voorla: welke werden goedgekeurd. Ook de bcgrooling werd goedgekeurd; d< andere hulshoudeluke punten liepen vlot vai stapel. Uit het winterprogramma. dat bekend were gemaakt, bleek dat de leden twee lezingen te hooren zuilen krügen. Nadat de dames getracteerd waren, werd dcor het tooneelclubje uit den Vrouwenbonc een aardige klucht opgevoerd, die veel büva. oogstte. ALKMAAR. 23 October Failliet ver klaard Jac. v Doorn, koopman te Hoorn; wonende Itallaansche Zeedük, r.c. Mr. H M Fruin, Alkmaar, cur. Mr. H. Judell. Ber gen. ter weer terug te directeur van het veldwachter. Deze laatste, die zich van tevoren op de hoogte had gesteld van den bouw van een zend-toestel, nam het toestel, dat op de ka mer van den radlo-enthouslast werd aan getroffen in beslag en maakte tegen den jongenheer F. B.. die wel niet gedroomd zal hebben, dat hü op deze manier gewekt zou worden, proces-verbaal op wegens over treding van bet artikel van de radio-wet, Wü herinneren onze lezers er aan, dat de R. K. Tooneelvereen. „Vondel" Zondag a. s. 's avonds 8 uur haar tweede Jublleum-uit- voerlng geeft, in de schouwburgzaal „t Gul den Vlies” Koorstraat. Het succes-stuk van Zondag J.I.: .Oessin Blanda”, Indisch tooneelspej in drie bedrij ven, dat de toeschouwers van begin tot ein de boeit, zal dan weer worden opgevoerd. Wil men een moolen tooneelavond meema ken dan raden wü onze lezers aan die uit voering oij te wonen en gezien het succes van Zondag jX durven wü gerust te vóór spellen, dat men zeer voldaan huiswaarts zal keeren. Eenige kaarten zfjn nog verkrug- baar. Tenslotte vermelden wrü nog dat de pauzes Heden is alhier beeedigd tot ambtenaar van den Burgerlüken Stand te Wognum de heer K. Winkel, aldaar. Omgang deelnemen, zullen naar het bestuur vertrouwt er een eer in stellen door het schenken van een büdrage, groot of klein, aan den wensch van onzen beminden Bis- schop te voldoen. Moge dan spoedig de hoofdkerk van Bisdom een kunstwerk bezitl vende herinnering aan h/t voor 5 eeuwen in onze stad geschied. Schietwedstrijd. Uitslag van den schiet wedstrijd van de afd. van den Vrijwilligen Landstorm Bergen^Wognum. gehouden te Wognum. Vrüe bai.n: 1. C. Roozendaal, 2. J. Punt, 3. C. Bellekom. 4 G Hoogerwerf, 5. N. Kuip. 6 P. Winder, 7. C. Dekker, 8. S. Roozendaal, 9 C. de Boer. 10. J. Leijen. Geluksbaan: 1. A. Apeldoorn, 2. C. Elis, 3. P. Sjerps, 4. B. Mes, 5. N. Kuip. Klasse A. Wognum 364, Bergen 399 pun ten. Wisseibeker gewonnen door Bergen. Klasse B: Wognum 361. Bergen 357 pun ten. Zilveren medaille gewonnen door Bergen. Klasse C: Wognum 315. Bergen 353 pun ten. Bronzen medaille gewonnen door Ber gen Hoogst aantal punten voor Wognum Bleeker 47, voor Bergen J. Smit 49. in net St. Josephgezellengebouw. Het voornaamste agendapunt: van een voorzitter verdient aller belangstel ling. die lastige rekenkundige vraagstukken zijn uit den booze. Spr. wüst op de groote verdienste van Ligthart, aan wiens werk en methode, waar door hü het leven in de school bracht, het te danken Is dat in de laagste klassen goed geleerd wordt. Als we in plaats van het abstracte onder- wüs het leven, het leven van buiten de school, in de leerstof konden brengen, zou er meer te bereiken zün. Verband zoeken met huis wordt gewaar deerd door de ouders zoowel als door de kinderen. Een amiarh-m een terrarium en een herbarium b.v geven de jongens on derwijs naar het leven, waar ze belang in stellen. Het licht geeft spr. aanleiding den jon gens fotografie te leeren; electrtciteit e. d. interesseert hen en door denken slagen ze erin elven werk te doen. Dat is de leerstof van D'r is Gaarne plaatsen wü het volgende: Toen onze Bisscbop Mgr Angenent in zün toespraak vanaf de loggia der Kathedrale kerk, ter gelegenheid van de Kathedraal- feesten In Juli U. den wensch te kennen gaf. dat door de verschillende organisaties in zün Bisdom in de nog ledige nissen der nu uiter- lük voltooide kerk altaren zouden worden gesticht, achte ook het bestuur van boven genoemd genootschap het zich tot een eere- plicht, zoo mogelijk, aan dit bisschoppelük verzoek gevolg te geven. Men stelde zich met dit doel in verbin ding met den HoogEeiw. Plebaan, doch moest tot zün leedwezen vernemen dat reeds binnen 14 dagen na de rede van Monseig neur. alle beschikbare plaatsen voor het stichten van altaren waren besproken. Na mens Z. D. H gaf de Plebaan het bestuur echter in overweging in plaats van een altaar een gebrandschilderd raam, voorstellende het Mirakel van het H. Bloed van Alkmaar aan de Kathedraal te schenken. Het bestuur «ring met dit voorstel volko men actoord en zal nu trachten onder goed keuring en aanbeveling van den H.Eerw. De ken door middel van Inteekenlüsten de be- noodigde som van t 3000 bijeen te brengen. De talrijke vereerders van het Miracu leus Bloed van Alkmaar, die jaarlüks uit bQna geheel Noord-Holland, aan den aUüen nemerstraatwei? Mom. Zilverstraat 3; occariro. Tuinstraat 5: bela^tincmork in «nstratiekantoor. Nieuwesloot: 1 tins, T’a’k^n. Maamnsstraat 17. fscholier R*’kskweekschool. uren ald?ar): Gisteren, werd aan het Bureau van Politie alhier als gevonden gedeponeerd een wit konün. Bedoeld konijn komt vermoedelijk uit den omtrek van het station en is door den eige naar aan het politiebureau terug te beko men. Aangemoedigd door het groote succes daarmede vroeger ondervonden, heeft de K. S. A. te Leiden besloten dit jaar weder na eenige onderbreking een grooten schrlfte- HJken cursus in Sociologie (staats- of maat- schappüleer) te openen. Dat dergeluke cursussen zich in het ver leden mochten verheugen in een buitenge woon groote deelname en door zoovelen van allen rang en stand ten einde toe met alle ambitie werden gevolgd bewijst wel vol doende. dat er een dringende behoefte is aan een dergeluke leiding bü de sociale ont wikkeling der Nederlandsche Katholieken De cursus vangt aan op 1 December De prijs daarvan is zeer laag gesteld, lichtingen verstrekt het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden. Steenschuur 17. Mogen wü de aandacht onzer ontwikkel de dames ook eens op dezen cursus vestigen WUd-West-nummers en de acroba tiek, alsook de paardendressuur. mogen er gezien worden. Zaterdagavond stelling gegeven. Zoo men uit de advertentie in dit num mer kan zien, heeft het circus standplaats gekregen op de Paardenmarkt. voor oe vereenlglng tot bevordering van het onderwüs in Handenarbeid, alhier, hield gisteravond in het Vereenlgingsgebouw aan de Heul, de heer D. Been uit Haarlem re dacteur van het Maandblad ..Handenarbeid” een inleiding over „De waarde van den han denarbeid voor School en Huls." De Vereenlglng voor Handenarbeid, die hier ter stede reeds een cursus geeft in handenarbeid voor kinderen van alle scho len en alle richtingen, streeft er naar het vak Handenarbeid op de scholen ingevoerd te krijgen; op verscheidene R.K. en andere scholen is dit reeds het geval; de openbare scholen blüven in dezen echter nog ten achter. Verschillende belangstellenden uit Alk maar en de omliggende buitengemeenten, alsmede onderwüspersoneel van verschillende scholen, waren aanwezig. O.a. merkten we □p de Eerw. Broeders Paschalls en Alexius. De voorzitter van de afd. Alkmaar, de heer D. Saai, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het büzonder tot den heer Been, den spreker van den avond. Spr. deelt mede, waarom deze lezing he denavond wordt gehouden. Voorheen, toen de vereenlglng belast was met het afnemen van examens, was er wei nig tijd om propaganda te maken, thans, nu het Rijk die examens heeft overgenomen, heeft het Hoofdbestuur besloten in verschil lende districten meer propaganda te voeren en het doet spr. genoegen, dat de heer Been, secretaris van het H. B. aangewezen is. om hier in Alkmaar wat propaganda te komen maken, om meer belangstelling te wekken zoowel bü het publiek als bü het onderwijzend personeel. De heer Been b»"1nt met er op te wüzen. dat hü snreekt uit ondervinding, hü heeft riJftlg Jaar klasse-onderwüs gegeven en komt tot de conclusie, dat het onderwüs nog niet Is, zoals het wezen moet Het onderwüs geeft in veel gevallen den kinderen nog geen werkelükheld, nog geen beweging. Als wü ons gingen afvragen: „Wat elscht het kind?” dan zou het onderwüs er an ders uitzien. Spr. gaat den gang van het onderwüs na. In de eerste en tweede klas hebben de kin deren door den aard der verwhillende vak ken nog beweging genoeg. In de 3de en 4de klas gaat het moeilü- ker: op de nog hoovere klassen blükt. dat de kinderen aan abstract en grammaticaal or><’erwUs de hadden vol hebben. Ar-d-rs zou dat ri’n w«v"”»er ze wat meer —et de binden te doen, wat meer concreets te leeren kregen. Er is geen leerstof, die In büamdere mate de eigenschap bezit den geest te verlichten. Vrü werktuiglijke arbeid als opstellen maken naar keuze en vermenigvuldigen enz., daar hebben de Jongens wel rtn m ia de Arbeidsschool. langzamerhand in ons onderwijs toch wel wat veranderd. De band tusschen de leerstof en bet kind vinden we in den "-be’d Dat Is het rehe’m van de eerste ►las; daar heb*wn de kinderen met de han- c'en wat te doen. Het onderwijs moet er bij d» k nderen niet In vevoten worden d"Ch de onderwiizer moet maken, dat bet kind het neemt; en dat is het geval bij handenarbeid tl.’et wat het kind wordt medegedeeld maar ’.at 'net er varen en begrenen heeft, dat leert het kind. Dat doet het kind met i. beiöszaken. In de laatste jaren is er al reeL veran derd; men staat niet zoo vreemd meer te genover de handenarbeid. Handenarbeid brengt een geest van Over in de klas. Niet alle kennis echter kan aangebracht worden door die manier van „doen". Het is echter hoofdzaak, dat de kinderen er wat „bü” doen. Bü een geschiedenisles b.v. laat men de kinderen aanteekeningen over de les maken. Bü ‘aardrijkskunde kan men de kin deren ook laten .doen"; het arbeidsbe- ginsel toepassen. Naast toepassing van arbeldsbeginsel noemt spr. het speciale vak handenarbeid, waarbü de leerling heel wat te denken en te doen heeft Spr. toont dit met verschil lende voorbeelden aan. De scheppende handenarbeid is werkelük held voor den leerling; hü getroost zich er veel inspanning voor en geeft er zün sym pathie aan; hét komt zün wilskracht ten goede. Zoowel de intellectueel-domme kinderen als de intellectueel-knappe kinderen hebben er recht op, dat met hun verschillenden aanleg rekening gehouden wordt. De intel- lectueel-dmmeren geven in de slöjdzaal dlk- wüls blük van vindhigrUkheld en technisch inzicht. Spr. eindigt met een opwekkend woord tot de aanwezige onderwüskrachten om in hun onderwüs het arbeldsbeginsel toe te passen. (Applaus). De Voorzitter de heer Saai deelt mede, dat de heer Rahder, Inspecteur van het L O. voor de Inspectie Alkmaar, door een lichte ongesteldheid verhinderd is. Voorts deelt spr. mede, dat Zaterdag en Zondag in dit gebouw een tentoonstelling wordt gebeden van het handwerk van de 'eerlingen der school voor Buitengewoon L. O. alhier en spr. scoort allen aan, die ten toonstelling te gaan zien. Hierna had eenige gedachtenwisseling plaats, waarna de voorzitter onder dank aan den spreker en de aanwezigen de büeen- komst sloot. Opsporing van een verdachte verzocht Dezer dagen zal Alkmaar wederom een circus heioergen; ditmaal geen gigantesk circus met honderden artlsten en vele wagens. doch een klein romantisch circus, met een kleine tent en een klein aantal artlsten. Het aantal artlsten is inderdaad klein, doch hun prestaties doen niet onder voor die van de artlsten van een groot circus. In Bergen heeft dit circus, directeur Max Winter, eenige succesvolle voorstel lingen gegeven, die druk bezocht werden en veel succes oogstten. Nog meer dan een groot circus, heeft zoo'n klein circus de bekoring van roman tiek. De Heden Vrüdagavond worden Jullie allen verwacht in 't St. Marthahuis, Nieuw- landerslngel 70. Neemt asjeblief ieder n kapotte schort of iets dergelüks mee, alsook naaigerei en scnrilfmateriaal. Geen ridder zonder wapen!!! Om 8 uur pree! exercitie aan. Het „Gilde van St. Hlkiegai dis" heeft den vorigen Woensdagavond gezellig en nuttig doorgebracht met fraai hand te werken. De clubavond is in het Agnes-Patronaat, Nieuw- straat (bij het VerdronkenoordWie a. s. Woensdag nog komen wil. is welkom! Het Club-bestuur. Hü wilde een kogel in een buks hameren Te Aalsmeer wilde J. K. een buks laden, doch de patroon bleek niet goed in magazün te passen. De jongeman trachtte toen met mer de patroon er in te s*aan. De patroon ontbrandde en K. kreeg i kogel vlak onder zijn oog in het hoofd. Onmiddellük werd geneeskundige hulp iii^eroepen. waarna het slachtoffer naar een ziekenhuis in Amsterdam is vervoerd. In de Rembrandtstraat 28 te Rotterdam woont het gezin v. d. V., waarin voortdurend ruzie heerscht. Man en vrouw kunnen het zeer slecht met elkander vinden en doorloo pend geeft dat aanleiding tot oneenlgheid. waarbü de man. de 42-jarige colporteur en kellner G. v. d. V., zich niet ontziet geweld dadig tegen zün echtgenooie op te treden. Herhaaldelük slaat hü haar en zü staat voortdurend aan talrüke andere mishandelin gen bloot. Donderdagavond toen de man, gedeeltelük gekleed nog, zich op zun bed had uitgestrekt. ontstond weer een ruzie over een onbeteke nende kwestie. De man wond zich meer en meer op. dreigde zün vrouw, sprong ten slotte uit zün bed en pakte haar beet. Na haar te gen den grond geworpen te hebben, schopte hü zün weerloos geworden vrouw met zün geschoeide voeten zoodanig op en tegen het hoofd, dat verschillende gapende en hevig bloedende verwondingen ontstonden. De vrouw zag na een oogenblik kans om op te staan en naar buiten te vluchten Vervol gens. bericht de „Telegraaf.” liep zü om be scherming te zoeken bü buren binnen Overal waren bloedsporen te zien. De vrouw zelf was door het vele bloedverlies ontoonbaar gewor den. Onmiddellük hierop begaf het slachtoffer zich naar de apotheek van E. aan het Noord- plein. waar men haar voorioopig verbond. Per particulieren ziekenauto is zij vervolgens naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zü in zeer erhstigen toestand ter ver pleging is opgenomen. ingezetenen, onderstaande gevonden emgegeven op: October 1930: Muts J. Knppes. Kerkstraat 13: telasting- merk. Peters. Stationsstraat 57; tompouce. G. Werfbo-st. BopmKam->straat 20: dames- taschle met inhoud. A Burner. Liefdelaan 22; damestasehje met inh.. T. v d. Aakster Landstra >t 46; vulnctlood. mevr. Mol Ken- 199: huissleutel, J. Geuds- P. Beers. étui. Re- horlogeket- Schaeen tbdens de les aantel snaarzeee’s. S Tasma 2e Tuindwarsstraa’ 10' rwiar beige hand schoenen. A. van Cleef. Roplesknil 5 B; 2 nlanHes met 5 sleutels; K. d" Jour Popcl- nort-monnafe met Inbond Ritsevoort 37- jongensjas. P ne’—anslaan 2 Wann°er men !n net be-«’t ic be*, verl-ren vonree-n v-c-cebt b'—kennis te geven aan b"l B mean van Politie. Nogmaals wekken wü de leden der R. K. Kiesvereeniging „Vrüheid en Recht” op de zen avond de buitengewone vergadering te bezoeken, welke gehouden wordt te 8J4 uur 1%

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 17