FINANCIËN Sod alitas-Medicorum Faillissement De Nieuwe Boerhaavc LUCHTVAART BINNENLANDSCH NIEUWS RECHTSZAKEN RADIO-NIEUWS De 1250 M. ook niet mogelijk PROVINCIAAL NIEUWS Veerdienst EnkhuizenStavoren LANDBOUW EN VISSCHERIJ De resultaten van Budapest „Afwachten ni 1 l i Hilversum blijft op de korte golf Btlgie sluit zijn grens voor ons vee De oorzaak gelegen in het mond- en klauwzeer Kindertoeslag bij de Ned. Spoor wegen Siwo Pornografische foto’s Een Zeppelin-werf in ons land Nadere bijzonderheden OUDORP Overschrijving van de hypotheek geëischt op naam van een derde KOEDIJK Voetballers, publiek en politie Pc." 8e- Een tekort ran drie ton. Deel van het loon De plannen van tot de „De arbeiders zeil 4 naar 20315; ii j i l van Januari tot en met stuk* rundvee door ons een het te- bepaalde Ijlervoor zou haar werkzaam- de organisatie van 19300 18075 19150 18077 23609 47469 26250 45550 37872 37732 35965 33500 ’ans»e en belmvri’ke neerga binnen ander half uur wisten af te handelen. insesteld van het waarbij on^e- 'asschen, met medewerking van kun tenaars van wereldreputatle. De programma's voor deze kunstconcerten rijn door de leden van de Unie reeds bepaald: het publiek wo;dt er van op de hoogte gebracht door de ver schillende zendstations. De volgende conferentie der Unie wordt in Februari gehouden^ Gaarne brengt de schrijver van dit wr- 'la«r hulde aan den burgemeester van Koe- 4”^ en riln Ifvcr’»»» raadsleden, dat «U «oo*n Het „Hdbd.” teekent hierbij aan: Het betreft hier een bericht, dat niet juist Indien hiermede het belang P. de Njjs, Castricum Th. A. Hoogewerf, Ursem 18500 17890 17900 15600 en medewerking zal ingeroepen van de sta- Bovend’.en betrok België in drie kwartalen nog 352 van de 753 stieren en stierkalveren dus bijna de helft! De waarde dèkrvan be droeg nog 84.000. In totaal zijn September 25.063 Betreffende de geruchten over het Stich ten van een Zeppelin-«erf in ons land, deelt ..Het Volk" nog mede, dat dr. Eckener reeds lang naar een mogelijkheid zoekt, om de exploitatie der Zppeün-luchtsche- pen op een betere en meer rendabele basis te stellen, zulks by gebrek aan vol doenden Duitschen steun. Zjjn tochten naar Spanje en Noord- daarmede ten nauwste Ten aanzien van de uitwisseling van programma’s is een bijzondere overeenkoms: getroffen, waardoor een snellere en nauw keuriger publicatie der programma's moge- Hjk wordt gr maakt. Het reportage-broad- ca ting, dat steeds populairder wordt, zal internationaal zoodanig worden uit gebreid, dat de berichten zoo snel en stipt mogeJijk zullen worden overgebracht. Ten einde de belangstelling van het publiek voor inter nationale programma's in het bijzonder te verhoogen wordt de vriendschappelijke over eenkomst tusschen de landen, die deelnemen aan het Europeesche b oadcasting ook uit gebreid op de overige leden der Unie. Het zal verder mogelijk zijn, in het programma der betrokken ondernemingen bijzondere nummers van buitengewoon belang in te men weet, heeft eind September de Centrale Recherche te Amsterdam een huiszoeking verricht in een boekhandel aan den N. Z. Voorburgwal en in een perceel in de Spuistraat nabij de Rosmari’n'treg waar de winkelier zjjn woning had. zulks in verband met een ultgebreiden handel In pornografische lectuur, welke de recherche op het spoor gekomen was. Deze zaak heeft geleld tot de ontdekking van een zedendelict van ernstlgen aard, het welk gistermorgen voor de Haarlemsche rechtbank behandeld werd. De zedenmisdrij ven werden sedert een aantal maanden ge pleegd door een Dultsch echtpaar wonende te Halfweg, waarvan de man tevens leve rancier was van pornografische fotografieën, meerendeels door hem zelf vervaardigde fo to’s. De ernst ven het geval was. dat het echtpaar zich niet ontzag bij de fotografi sche vertoonlngen hun negenjarig dochter tje te misbruiken. Het is dan ook gebleken, dat deze Duitsche echtelieden een reeks ze dendelicten van hoogst ernstlgen aard neb ben gepleegd. Nadat het echtnaar eenlge we ken in het huis van bewaring was opge sloten is thans reeds na drtw’weken de zaak met gesloten deuren voor de Haarlemsche Rechtbank behandeld. Het O. M. eischte tegen dén fotograaf het wettelijk maximum namelijk een gevange nisstraf van twaalf Jaar. en teven zijn vrouw een gevangenisstraf van zes weken. In geen jaren heeft het O. M. te Haarlem een straf van een dergellfke 1-oovte geëlscht. De verdediger, mr. L. G. van Dam. vroeg op formeele gronden vrijspraak De uitspraak is bepaald op 30 October. voldoende duidelijk zal zjjn aangegeven, zal nog een vergadering van belanghebbenden worden gehouden in December as., uitgaande van Burgemeester en Wethouders van Enk huizen, waarvan nader bericht. In Staat belangstelling. De vervoers- Het Daalmeerpad. Na de electrificatie van het rijwiel- voetpad, voor zoover dit de gemeente Koe- Wat de eigenlijke plannen treft deze zouden bestaar ting van een constructiewerk wwer een of meerdere Zeppelins van een kleiner en minder kostbaar type dan het bestaande vervaardigd zouden worden. Jndustrleele kringen be- ulteraard veel practische 14.750; en uitgav De heer Commandeur brengt namens de commissie tot nazien der begroeting rapport en adviseert tot goedkeuring, waartoe De begrootlng van het G. E. B. sluit voor afdeeling I in ontvangsten en uitgaven oo ^roor afdeeling II In ontvangsten tn op 1400. 20950 20000 40500 18722 19655 i der N.V. be- m in de stleh- w<«er K Wester. St. Pancras C. Noort, Bergen Kemper Hoogvorst, Warmenhulzen P. Buis, Oudorp K. Ursem, Beemster Een biljet te laat Ingekomen. Gunning aan gehouden. De uitslag van de gisteren alhier gehou den aanbesteding voor uitbreiding der R. K. Meisjes- en Jongensschool en bouw Bewaar school te Oudorp, (architecten P. J. de Kort en D. van Diepen! luidt als volgt: Perc. I: Uitbreiding R. K. Meisjes- en ’ongensschool L. O. Perc. II: Bouw R. K. Bewaarschool. Perc. 3: Massa. Begroeting: I 23222; 43537. 8. Kuln, Bovenkarspel 24950 22960 479W P. Dekker. Tultjenhorn 23860 M Duinmayer. Alkmaar 19200 Jac. Schuit, Egmond a. de Hoef 21400 21700 De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Ned gezant te Brussel de Belgische minister van Landbouw den invoer van herkauwende die ren uit Nederland met ingang van heden heeft verboden. De oorzaak van dezen drastlschen maat regel Is gelegen in het mond en klauwzeer Het „Hbld.” voegt aan dit bericht toe: België is onze beste afnemer van rundvee: in het afgeloopen kalenderjaar exporteerde ons land aan slachtvee 3300 stuks jongvee van één jaar en ouder, waarvan 3280. dus practisch alles naar België ging. De waarde bedroeg 685.000. Aan Jongvee beneden een jaar exporteer den wij 9400 stuks, waarvan 9334 naar Bel gië, dus eveneens alles. De waarde dAArvan bedroeg f 150.000. Aan melk- en kalikoeien voerde ons va derland in 1929 uit rond 6900 stuks, waarvan 4165 naar België gingen; dus 60 pet. De waarde van den Belgischen export bedroeg dan ook 1.070.000. Aan uit z. h. s. wordt besloten De begrootlng van het Burgerlijk Arm bestuur sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 8.989.6014. De heer Smit brengt namens de desbe treffende commissie verslag uit en adviseert tot vaststelling conform, waartoe z h. s wordt besloten. Aan de orde is hierna een voorste! tot wljzlgnig der verordening op de begrafenis rechten; deze wijziging houdt in. dat de ver goeding van onderhoud der graven verlaagd wordt van 2 op 1. Conform z. h. s. besloten. Volgt aanbieding van een wijziging in de begroeting 1930. Conform vastgesteld. Voorts is aan de orde een voorstel te be sluiten tot het overnemen voor rekening van de gemeenten Koedijk en 3t. Pancras Ce zamen. van het onderhoud van de gedeelten rijwiel- en voetpad Koed.jkSt. Pancras. voorheen in onderhoud bij de bannen Koe dijk en St Pancras, onder de met die ban nen zakelijk verkregen overeenstemming. De voorzitter licht toe. dat dit een kwes tie pro forma is. De Banne Koedijk heeft een bijdrage voor het pad toegezegd, onder voorwaarde, dat de Barine geen onderhouds kosten zou hebben te dragen. Om deze zaak af doende te regelen, is ecu bovenbedoeld besluit noodlg. De heer Smit vraagt wie of onderhouds plichtige la van het oude gedeelte. De voorzitter zegt, dat het onderhoud daarvan voc* rekening van de Banne Koe dijk komt Conform voorstel van B. en W. wordt be sloten. 20700 42000 19800 41500 land uitgevoerd, waarvan 20.600 of 82 pet naar België! De waarde van onzen gezamenlijken rund- vee-uitvoer bedroeg 4.585 000, waarvan f 3.438.000 of 73 pet. of drie vierde gedeelte naar België. Men kan zeggen, dat Nederland met één slag beroofd is van zijn Allerbelangrijkste afzetgebied voor levend rundvee! is; Hilversum komt niet op de lange golf; het blijft op de korte golf en voorlooplg zoo niet voor goed blijft deze korte golf de 298 m. Hilversum dwz. de N.8.F.-fabrieken hebben in Den Haag geïnformeerd of het niet mogelijk zou zijn op een langei golf te kunnen zenden. Zulks bleek niet mogeltlk. Waarschijnlijk gedachtig aan het gezegde: de aanhouder wint, heeft men vervolgen" gevraagtof men dan niet op de 1250 m kon zenden. Op dit verzoek is gisteren in den laten namiddag geantwoord, dat zulk' ook niet mogelijk is. van de bus gebruik maken, op 30 cent arbeider per dag. De heer Mulder betoogt, dat er onder deze arbeiders ook tuinders zyn en Juicht hit voorstel van harte toe. De voorzitter merkt op. dat B. en W. zich Belanghebbenden voor behoud van den veerdienst Enkhulzcn-Stavoren nadat de spoorlijn zal zijn gelegd over den afsluit dijk, worden werzocht. schriftelijk het be lang uiteen te zetten en dit te richten aan den Burgemeester van Enkhuizen. Vooral gegevens van verermglngen, be sturen, firma’s, zullen zeer op prijs wor den gesteld. Gelijk men weet, is in de afgeloopen week te Budapest een vergadering van de „Union Internationale de Radiodiffusion" gehouden, waar ook Nederland en Nedei landsche om roeporganisaties aanwezig waren. Het „Hdbd." verneemt thans, dat de be sprekingen te Budapest, voor wat ons land betreft, op het volgende neerkomen. Er is geen sprake van een nieuwe golf van 1100 m voor Nederland. Deze golflengte ligt niet m den beschikbaren omroepband en zou bovendien het station, dat er terecht gebruik van maakt, storen. Een nieuwe korte golf van pl.m. 400 m. is eveneens aan de orde geweest. Terloops is tusschen de afgevaardigden der Noorsche en Neder landsche delegaties gesproken over een eventueelen ruil van een der Noor che korte golven met de Nederlandsche 298 m golf. Een onderlinge, on-officieele gedachten wisseling derhalve, welke geen verdere be- teekenis heeft, zoolang de administraties van beide landen daarover niet officieel in verbinding treden. men. Dan komt de heele zaak nog in orde. Mr. van Velzen: Garandeert u ons 50 pet? Dr Leenes: Ja. Mr. van Velzen: Welnu, geef ons dan 50 pet. en houdt de rest voor u zelf. Dr. Leenes: Wanneer ik kon. heel graag. De president bepaalde de uitspraak op Maandag om 11 uur. De Centrale Raad van Beroep heeft by de uitspraak van 20 October 1930 in hoog ste ressort uitgemaakt, dat de kindertoe slag. welke aan de ambtena i en bij de Ne- drlandsche Spoorwezen wordt verleend voor de toepassing der Ongevallenwet als deel van het loon moet worden oeschouwd Deze uitspraak werd gegeven naar aan leiding van een aantal beroepen, door de Centrale Werkgevers Rteicobank tegen onderscheidene beslissingen bestuur der RJksverzekeringsbank het dag'oon ter berekening van de vallenrente was vastgesteld m“t inbegrip van den genoten kindertoeslag. Voleens de Risicobank kan kindertoeslag niet als loon worden beschouwd, omdat hij niet is een ultkeering. welke de werkman als vergoeding voor zijn arbeid ontvangt. De Centrale Raad van Beroep heeft zich geheel met de opvatting van het be Tuur der R. V. B. vereenigd en wel bepaa delijk op dezen grond, dat de kindertoeslag geregeld is in het Regiemen; Dienstvoorwaarden. be vattende de voorwaarden van de dienstbe trekking tusschen deze werkgeefster en haar werklieden, welke voorwaarden dien tengevolge deel uitmaken van de arbeids overeenkomsten tusschen die partijen Hier uit volgt, dat de kindertoeslag door een ge troffene genoten, ultkeering was waartoe de werkgever tegenover hem verplicht was als contra-prestatie voor den arbeid, waartoe hij zich had verbonden, of met andere woor den, een deel van het hem toekomende loon Verweer van dr. Leenes Er. Leenes merkte op. dat er een contract is gesloten met de emlttente. Burgers <St Cos Bank. Met den nieuwen trustee is geen con tract afgesloten, noch heeft de Bank eenlge machtiging verleend en zeker niet aan Jhr. v Asch van Wijck. Daarom moeten we ons hou den aan eerstgenoemde trustee-overeenkomst en in dat contract staat niets over overschrij ving der hypotheek, welke thans gevraagd Wordt. De Bank mag zelfs deze overschrijving niet doen, zooals zij overigens niets mag doen zonder machtiging van den werkelijken trus tee. En nog steeds verplicht emlttente zich tot medewerking aan dien werkelijken trus tee. Wanneer de gevraagde voorziening door den president zou worden verleend, dan zou daardoor Burgers en Co.s Bank verplicht woeden een niet bestaand contract te aan- I Twaalt jaar gevangenisstraf geëischt vaarden met een tonstee. dien zij niet er- 1 leent. Thans wordt gevraagd om de hypotheek, zoo spoedig mogelijk over te schrijven, doch Mhalve de boven reeds genoemde onmoge lijkheid zijn daaraan nog verschillende an dere bezwaren verbonden. In de eerste plaats zal een dergeiyke over schrijving ontzaglijk groote kosten met zich brengen, welke spr. berekend heeft op onge veer 30 800.—. Deze kosten kunnen niet worden verhaald op Burgers en Co.’s Bank en ze kunnen evenmin ten laste worden gebracht van het Salzbad. Wanneer dan ook aan Burgers en Co s Bank bevolen zou worden om die kosten te betalen, zal deze Bank zich daartegen verzetten, door zich zoo noodig in staat van faillissement te laten verklaren. Mr. Kunkeler merkte vervolgens op. dat de Bank volgens de t rustakte niet verplicht is de overschrijving te doen. Bovendien heeft sfj bij overschrijving geen enkele zekerheid, dat zij ooit iets terug zal krijgen. Dr. Leenes deelde daarna mede, dat de superior Robert Koch de Inschrijvlngskosten van de hypotheek bij het Kadaster in Hon garije had moeten betalen. Dit heeft hij ech ter niet gedaan, en nu staan die belangrijke iJSchrijvlngskasten sinds 20 Augustus 1927 vermeerderd met 12 pet. rente ten laste van Burgers en Co.’s Bank. Wanneer nu tot over schrijving der hypotheek zou worden overge gaan, zou natuurlijk eerst dit bedrag aan de Bank betaald moeten worden. Een andere moeilijkheid wordt nog ge vormd door de vraag, voor welk bedrag moet werden overgeschreven, in het geval dat de ze overschrijving mocht worden gelast. Na gegaan zal dan moeten worden op welk be drag de obllgatiehouders recht hebben, aan gezien nimmer meer kan worden toegewezen dan de werkelijke vordering der obligatiehou- ders. De arbeiden nit Koedijk In de Wieringermeer Van de heeren Hart en Mulder was een schrijven Ingekomen Inzake het vervoer van arbeiders uit de gemeente per autobus naar de W erlngermeer. De heer Hart licht dit chrljven toe en betoogt, dat de vervoerkosten per week op 50 komen. Dit bedrag moet deze week door 4 arbeiders «orden opgebracht; d.I. /.12'4 per arbeider; van een loon van 20 houden ze dus 7.50 over. De oorzaak, dat voorheen de bus vol was en thans maar vier arbeiders mee gaan, is te zoeken in den slechten toestand in de Wieringermeer en in de gemeente. Ook an dere gemeenten geven sub .die voor vervoer van arbeiders. Door B. en W. is deze week een der arbei ders, die vorige «eek ook met die bus mee ging, tewerk gesteld bjj den gasaanleg; door echter die eene te helpen, heeft men het die vier anderen zwaarder gemaakt. We moeten aldus spr. respect hebben voor die Krbelders, die voor zoc n beetje geld zfo ver weg trekken om wat te verdie nen. Spr. v eet, dat twee ongehuwde ar be: ders uit deze gemeente overnachten op een wagen zolder in het troo. een kachel om hun kleeren te drogen en zich te verwarmen hebben ze niet, zoodat ze koud naar bed gaan en nog koud opstaan. Daar komen zieke menschen van; we moeten dus die arbeiders ter wille komen. Spr. stelt daarom voor de gemeenteblj- drage voor het vervoer van f 15 (die reeds gegeven werden) te verhoogen met 25. Dan zal het aantal arbeiders spoedig groe ier worden. Men moet wel in ©ogenschouw nemen, al dus de heer Hart, dat, als die arbeiders niet naar de Zu derzeewe. ken gaan, de gemeente voor de la ten komt te zitten. Op dezelfde gronden als waarop de pacht prijzen van gemeentelanderijen verminderd werden, moet ook dit voorstel worden aangenomen. Met dezen voorgestelden steun, komt bet de gemeente. Indien 14 arbeiders Voor den president der Haagsche recht bank. mr. du Mosch, is gisteren weder in kort geding behandeld een kwestie betreffende de leening van de Sodalitas Medicorum Obla- tonim Ordinis Sancti Benedict). Als eiseber trad ook thans weder op de nieuwbenoemde trustee, Jhr. mr. J M M van Asch van Wijck. die nu van de N.V. Bur gen en Co.’s Bank op kosten van deze Bank Overschrijving op ngam van een door den president aan te wijzen derde vraagt van de voer de Sodalltas-leening genomen hypo theek. Voor de obllgatiehouders waren aanwezig Jhr. mr. Bejjma Thoe Kingma. Jhr. mr. van Asch van Wijck, mr. van Velzen en prof. Brouwer, terwijl voor Burgers en Co optrad mr, Kunkeler. die vergezeld was van den vroegeren trustee, Is. Leenes. Mr. Kunkeler stelde allereerst opnieuw op den voorgrond zijn bij de vorige gedingen reeds kenbaar gemaakt verweer Inzake de onwettigheid van de benoeming van den nieu wen trustee en de afzetting van den vroege re» trustee. Joan Muller, 's-Gravenhage. gisteren het faillissement aangevraagd vah de N V. Zlekteverzekering- Mij. De Nieuwe Boerhaave. welke maat- schanny in weerwil van herhaalde aanma ningen. weigert een verschuldlzde ultkeering aan een der verzekerden uit te betalen. Naar voorts vernomen wordt zjjn reeds verschillende k’achten bij de politie Ingeko men van verzekerden die in hetzelfde ge val verkeeren. De Raad van Commissarissen heeft op voorstel van de dir. van de Nieuwe Boer haave besloten tot Ilnuldatie over te. vaan, in verband met de moeilijkheden, waarin Je maatschappij verkeert. Het uit te keeren schadenercentage heeft de inkomsten aan premiën belangrijk overschreden, zoodat er een tekort is van f 250 000- a f 300 000. Gedeeltelijk zou dit te wijten zijn aan het feit, dat de d-kters meer visites maken dan vroeger cn dan hoogere rekeningen aanbie den. Eerst is getracht door mkldel van spaarobllgat'.eleening van f 25000C kort te dekken, maar dere poging is mls- luka. Blijkens een n-“der’?e'lng van de di rectie zullen benaslde cont’-a~t“n kunnen worden overgenomen door de N. V. Cura welke een aarT''"’;,k bedrag In het liqui- datie-tekort zal bi’dratren. De rest zal. daar de maatschappij een onderlinge is. door ver zekerden moeten worden bijgestort. en verkeerstaak dezer luchtschepen zou zich overigens niet uitslui tend tot de verbinding HollandNed- Indië bepalen. Integendeel, de Nederland sche Zeppelin«’erf zal, zijn de inlichtingen Juist. gedacht zijn als een centrum van belangrijk internationaal luchtverkeer per bestuurbaar luchtschip. Omtrent de plaats van de werf bestaat nog geen zekerheid. In tegenstelling tot de geruchten, die Rotterdam noemden, wordt anderzijds de mogelijkheid van een situatie in den om trek van het nieuwe vliegveld tusschen Den Haag en Rotterdam genoemd. Hoewel de N. V. voor een overwegend gedeelte Nederlandsch van opzet zou zijn, zal een belangrijk deel van de technische leiding !n Duitsche handen berusten. Een der bladen bevatte gisteravond het volgende bericht: Naar wij vernemen, heeft P.T.T. aan net bestuur van de A.V.R O. het aanbod gedaan, om een proef te nemen met hernieuwde uit zendingen door den Hilversumschen zender op de lange golf en wel op de golflengte van 1100 meter. Inschikkelijkheid daarvoor worden tions Kalundborg en Oslo. Het be tuur van de A.V.R.O. heeft dit aan bod aanvaard. Zoodat dus b.nnenkort de A.V.R.O.- en V.A.R.A.-programma’s, de met den bestaanden zender practisch onbruik bare 298 meter weer zullen verlaten. enthoudersbond. verzoek om een jaarlijksche bijdrage voor propaganda. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. Alsvoren. Vaststelling begroetingen 1931: a. gemeen te-begrootlng; b. begrootlng gem. clectr. bedrijf; c. begrootlng Burgerlek Arm bestuur. De gemeen te-begrootlng sluit, wat den ge wonen dienst betreft, in ontvangsten en uit gaven op f 70.408 82. Voor den kapltaaldlenst in ontvangst en uitgaaf op f 16.109- De heer Hart brengt namens de commis sie tot onderzoek der begrootlng rapport uit en doet de volgende voorstellen: Bij volgnummer 23 de koten voor „aan plakken en omroepen van f 15 te verlagen tot f 10.—. Volgnummer 76: de kosten tot bestrijding der T.B C. te vernoogen van f 150.tot f 250 Volgnummer 105: de post begrafenis rechten te verlagen met f 160 en te bren gen op f 600 en het bedrag voor onder houd dT graven te bepalen op f 1.in oiaats van f 2. Volgnummer 226. De post onvoorziene uit gaven te verlagen met 235 en te brengen op 1 1650.07. B. en W. nemen die voorstellen over, wel ke z. h. s. «-orden aangenomen, terwjl d- begrootlng conform wordt vastgesteld. VERGADERING VAN DEN RAAD De nood in den Tuinbouw. De Raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag voltallig ten Raadhuize onder voorzitterschap van Burgemeester P. Kik kert. die opent met een woord van welkom, naama de notulen worden goedgekeurd. De voorzitter doet hierna de volgende mededeeltncen dat van Gedeputeerde Staten goedgekeurd is terugontvangen de rekening over het jaar 1928 en de wijziging der begrootlng voor het Jaar 1930 dat is ingekomen het jaarverslag van de Volksuniversiteit; de jaarverslagen en de rekening over 1929 van den Vleeschkeurings- dienst; dat van net hoofd van den cursus voor ver- volgonderwüs mededeeling is ontvangen, dat de gursus is aangevangen met 16 leerlingen, waarvan 10 in de eerste en 6 in de tweede klasse: dat G. Slotemaker heeft bericht, zijn be noeming tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur aan te nemen; kasopname beeft plaats gehad bj) den ge- meente-ontvanger op 26 September JJ.; in kas moest zijn en was f 1126 09'4; kasopname bij den Administrateur van het Gem Electr. Bedrijf; in kas moest zijn en was f 197.29 Alle voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter doet hierna mededeeling de volgende Ingekomen stukken: van de Vereenlging tot oprichting en in standhouding -eener openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar, verzoek om subsidie voor 1931 B. en W stellen voor afwijzend te be schikken. Conform z. h. st. besloten. Van D Klanker, verzoek om een half Jaar ontheffing van hondenbelasting, dienst 1930. B. en W. stellen voor de gevraagde ont heffing te verleenen. Alsvoren Van P. Zuurbier, verzoek om ultkeering van f 100.— of tweemaal f 50 in verband met ongesteldheid van zijn vrouw. B. en W. stellen voor dit verzoek in hun handen te stellen ter afdoening. Alsvoren. Van de Noord-Hoüandsche Propaganda- conunlssie van den algemeenen Ned. Geheel- Burgers en Co.’s Bank is tot groote offers bereid Mr. Kunkeler merkt nog op, dat de bank van plan is om de zaak zooveel mogelijk te schikken. Pleiter kwam hierbij op tegen de stelling, in de dagvaarding, dat de Bank een belang zou najagen, dat strijdig zou zijn met de belangen der obllgatiehouders. De heeren van de tegenpartij houden zich echter steeds afzijdig en jagen de Bank steeds op onnoo- dlge koeten. In het belang van alle obllgatiehouders is de Bank bereid offers te brengen, zelfs groote offers. Hoewel de Bank een vordering heeft van ongeveer f 180.000 zal zij evenwel genoe gen nemen met f 102.000. Mr. Beijma Thoe Kingma merkte op. dat de obllgatiehouders groot belang hebben bij de gevraagde voorziening, omdat de emlttente alles met de hypotheek kan doen. Daarom wordt overschrijving gevraagd op naam van iemand, waarbij de hypotheek veilig is. Over het bedrag, dat overgeschreven moet worden, behoeven we thans niet te praten. Het gaat thans alleen over de overschrij ving «elve. Daarna was het woord aan mr. van Velzen Uitvoerig zette deze uiteen, dat Burgers en Go’s Bank een hypotheek heeft ten behoeve der obllgatiehouders. Van deze hypotheek wordt thans ex contractu overschrijving ge vraagd. Tot de betaling van de kosten dezer over- •QhriJvlng is de Bank eveneens volgens het contract verplicht en «el op grond van art. 3, laatste lid. Ook het feit, dat de Bank slechts mede werking wil verleenen wanneer zjj f 102.000 ontvangt, terwijl zij volgens het contract tot medewerking verplicht is, vormt een inge brekestelling. Burgers en Co. doet thans een beroep op de malversaties van Koch, maar daarvoor zijn de obllgatiehouders toch niet verant woordelijk? Dr. Leenes: Ik kon een priester als Koch toch niet als een bedrieger beschouwen! En ik mocht de benoeming van Koch door den_ rórst-primaat van Hongerije tot superior toch niet in twijfel trekken. 5 Mr. van Velzen constateerde daarna, dat het toch uiteindelijk dr Leenes. alias Burgers er. co-, alias het Trustkantoor voor Belegging vah Artministratie is geweest, die in zee is gegaan met Koch. Daarvoor kan men de obligatiehouders niet aansprakeiyk stellen. Voorts merkte spreker op, dat uit de roye- menten niets is ontvangen. Dr. Leenes: Met die ontvangsten zijn voor f 14.500 obligaties afgelost. Spr. verzocht bij een eventueel gelasten der overschrijving re- kening te houden met de Hongaarsche wel- gybing- -Spr. doet vervolgens mededeeling van een Zaterdag JJ. gehouden bespreking met ver schillende bankiers. Het voorstel van de f 103.000 Is een denkbeeld geweest van de bsnkiGr*. In die bespreking heb Ik zelfs voorgesteld, dat Burgers en Co. haar preferente rechten vu prijsgeven en samen mat de obllgatlehou- ders een explortaüe-maaUchappU zou vor- Op verzoek van een abonné van het ver- zekerlngsperiodiek De Vraagbaak is door mr. advocaat en procureur te gisteren De nood In den Tuinboon Ten slotte k«am aan de orde een voorstel om. In verband met de slechte uitkomsten der tuinbouwbedrijven, aan de huurders der gemeente-landerijen over het Jaar 1930 een vierde gedeelte der huursom te restltueeren De voorzitter heeft daar niet veel aan toe te voegen, want hij zit te midden van tuin bouwers. die heel goed weten, hoe de toe stand in den tuinbouw is. De heer Smit vraagt of er een verzoek gedaan is door de huurders. De voorzitter deelt mede, dat het een voorstel van B. en W. is; er is geen verzoex gekomen. De heer Hart Juicht het voorstel toe cn vindt het royaal van B. en W. met dit voor ste! te komen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W aangenomen. De voorzitter dankt voor de woorden van erkentelijkheid en uit den wensch, dat r-i na dezen slechten tijd weer een tijd van voorspoed zal komen. Aan de orde is een verzoek van de tuin- bouwvereeniglng ,J3e West" om gebruik making van een schoollokaal voor het geven van een cursus in bedrijfsboekhoudlng. De heer Hart zag gaarne de bepaling, dat het lokaal niet verwaarloosd mag worden. De voorzitter deelt mede, dat de gemeen te het verbod gegeven heeft in het lokaal te rooken en de verzekering is gegeven, dat dit zal worden nagekomen. Het verzoek wordt z. h. s. ingewilligd. Van de heeren Hart en Mulder was een verzoek ingekomen om de indeeilng op ae Begraafplaats dusdanig te maken, dat er geen verschil meer «-as te zien tusschen de graven van de gemeente en die van par ticulieren. De voorzitter zelde, dat B. en W sympa thiek tegenover dit voorstel staan en dat zij voornemens zijn, dat in de toekomst ten uitvoer te brengen. Z. h. s. werd goedgevonden, dat B. en W in de toekomst aldus zullen handelen. Voorts werd in handen van B. en W. ge steld om prae-advles een verzoek van F. Westmeyze. om 3 subsidla per week In de .■erpleegkosten van zijn vrouw. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis heeft aan de ministers van Binnen- landsche Zaken en Landbouw en van Jus titie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den ministers bekend dat er Zondag 19 October 1930 te Blokzijl ernstige ongeregeldheden hebben plaats gevonden ter gelegenheid van een voetbalwedstrijd? 2. Zijn de ministers bereid een onder zoek in te stellen naar de oorzaken alsmede naar hierbij heeft tochten Amerika hielden vrband. Tot nu toe moet het hem daar in onvol doende mate gelukt zijn om kapitaalkrach tige kringen te intere-sseeren voor ge regelde transatlantische luchtverbindingen. Meer succes in Nederland Het succes van zijn onderhandelaars in I Nederland moet grooter geweest «Dn. Naar I verluidt, zou bij verder wels'agen dezer onderhandelfngen. de stichting tegemoet te zien zjjn van een naamlooze vennootschap, welker kapitaal door vooraanstaande Ne derlanders uit flnanclrele en industrieele kringen gefourneerd zou worden. Zoo noemde men het blad eenlge Nederlanders, wier namen in politieke- en luchtvaart kringen een goeden klank hebben, en wien een leidende positie in het commissariaat dezer N. V. aangeboden zou zijn. Om verschillende redenen vindt het blad vooralsnog geen vrijheid, deze namen te publiceeren. De te stichten N V heden beginnen met een vlucht per luchtschip van Holland naar Nederlansch-Indlë, aldus een propagardls- tlschen aanvang makend met haar taak. Doze vlucht zou in het tegln van het vol gend Jaar plaats vinden en goeddeels langs dezelfde route geschi den. die de R 101 helaas niet tot bet einde toe heeft kun nen afleggen. betreffende de subsidie voor autobusvervoe- tot het Rijk gewend hebben. Het Rijk steunt h erin echter niet en meent zelfs, dat het ock niet op den weg van de gemeente ligt om hier steun te verleenen. B. en W. hebben echter reeds gebruik maakt vah de beslissing van den Raad, re nomen in comité-vergadering. om hem di» verantwoordelijk te voor het vervoer de^ ar beiders, een bijdrage per week te verleen.- van 15. Doordat er van het loon teveel af moet voor het vervoer, is het aantal arbei ders, dat met de bus meegaat, zoo klein re W"r<!en. B. en W. hebben een der arbe ders by het za bedrijf werkzaam gesteld, omdat medege deeld was. dat de bus Maandag niet meft- zou rijden. Spr. verv ondert er zich tenminste sterk op ar, dat de bus nog rijdt. Er te tham een nieuwe kwestie, n 1. te die vergoeding van 15 nog gerechtvaardigd, nu er slechts 4 arbeiders mee gaan. Deze 4 arbeider: gaan nog met de bus. terwijl nog niet zeker ia, dat ze vergoeding krijgen. Wethouder J. V sser vindt f 15 reeds veel en vindt het vergaand, a’s nu nog f 35 bij- gedra-en moest worden. Spr. meent, dat b*j het binnenhalen van de kool toch ock nog wel wat te verdienen te. De heer Hart ze hebben geen kool. De arbeiders zien op tegen de hooga kos ten van het vervoer, die voor hen een belet sel zijn om naar de Wieringermeer te trek ken. Ze hndden van de gemeente steun ver wacht, doch weth J. Vi ser heeft hun ge zegd: van het Rijk niets, ook van de ge meente niets. Weth. J. Visser ontkent dat gezegd te hebben: hij heeft de toezegging gedaan te onderzoeken wat gedaan kon worden en een vergadering van B. en W. aan te vragen, het- geën dan ook gebeurd te. Spr. begrijpt niet, hoe die arbeiders nog naar de Wieringermeer zijn gegaan, terwijl ze tegen spreker gezegd hadden niet meer te zullen gaan. De heer Hart verwyt ook den secretaris, dat hy tegen de arbeiders gezegd had, dat de gemeente niets doet. De Voorzitter hamert en zegt: De secre taris kan zich hier niet verdedigen, laat u dezen dus bulten beschouwing. De heer Hart merkt op. dat het toch niet de goede houding was tegenover de arbei ders; wat we vragen, vragen we ook voor de tuinders; van de 9 arbeiders die by den gasaanleg werken, zyn er 6 kleine tulndfers. De door spr. vocrgestelde bildrage komt de gemeente op 30, mogelijk 40 cent per arbeider per dag. De Voorzitter vindt f 40 er week voor vervoer een exhorbltant bedrag; we hebben zeker respect voor die arbeiders, dat zy zoo ver gaan om werk te zoeken. Spr. noemt echter (Ten toestand voor de arbeiders in de Wieringermeer allerminst goed; het ligt op den weg van de directie om te sor- ren voor kreten en gebouwen, waarin de arbeiders verbhfven kunnen om te eten, «p rich te beschutten tegen kon en regen. Spr. hoopt, dat van hoover hand wordt Ingegre pen om die toestanden te veibeteren Ook spr. was echter van meenlng. dat nu de kcoltijd er te. hier nog wel wat werk is te doen. De heer Smit: dat beteekent niet. De heer Hart betoogt, dat de arbeiders naar de Zuiderzeewerken gaan, omdat niet dichterbij klaar kunnen komen; bin nenkort komen de arbeiders aan de wegen bouw door de fa. Roosendaal, ook werkloos, zoodat het aantal werkloozen nog zal stij gen. Wat het werk in den koolbouw betreft, merkt spr. op. dat. wat vorige laren vier arbeiders konden doen, nu een arbeücr wel af kan. Weth. W. Visser vindt het vervoer per bus erg duur: f 65 per week is een enorm bedrag voor dien afstand. Wat het aantal arbeiders betreft, dit vindt spr. te klein voor zoo’n groot bedrag aan «ubsMle; aanstonds kunnen er wel twee gaan "n dan is spr. er treen ren subsidie te ver- 'eenen. Spr. wil nfet een bepaald bedrag voor een onbepaald aantal arbeiders. De heer Smit stelt voor, dat de gemeente zich garant verklaart voor een vergoeding van 30 cent per arbeider per dag; voor het verdere bedrag wil spr. de "arant stellen. De heer Hart kan met dit voorstel mee gaan. als er 14 arbeiders vervoerd worden. De heer Groen amendeert het voorstel- Hart met een voorstel, dat wanneer valide •«rbe'ders bij Armbestuur of Gemeente ko men om steun tlidens werkloosheid, dezen verplicht worden mee te gaan naar de Zul- dre--rewerken, a-ders krliven ze gem steun. Het voorstel-Hart. geamendeerd dooi; den heer Groen, wordt met 5 tegen 3 stemmen aangenomentegen stemden de wethouders. De Voorzitter vraagt of de vergoeding van f 15 aan den chauffeur, die toch ook van de nu tceceslane f 25 profiteert, onveranderd hl"ft. Spr. zou die terug willen brengen op f 10. De heer Hart betoogt, dat deze man de verantwoorde llikheld voor de bus en de ver- voerk^t-n heeft, doch wil het tenslotte aan B. en W overiaten in dezen naar goeddun ken te handelen; De Voorzitter zal ,fn de volgende vergade ring de beslissing hieromtrent mededeelea. Hierna sluiting der vergadering. Jongbokvee van één jaar en ouder behalve stieren, exporteerden we 6100 stuks, waarvan 2600 of wel pl.m. 43 pet. naar Bel glë gingen. De waarde bedroeg 414.000. Aan jongvee beneden een jaar exporteer den we 9100 stuks, waarvan 1365 naar Bel gië of 18 pet. De waarde bedroeg 88 000. Bovendien betrok België nog 134 stieren en stierkalveren voor 21.000. In 1929 heeft ons land aan rundvee uit gevoerd voor een bedrag van 5.067.000. waarvan naar België voor 2.428.000, dus zoo goed als de helft! Het aantal stuks rundvee, dat ons land exporteerde, bedroeg 35.875, waarvan 20-868 naar België, dus rond 60 pet. In de eerste drie kwartalen van het loo- pende jaar exporteerde Nederland naar Bel gië al zijn slachtvee nJ. 7540 stuks voor 731.000. Aan fokvee voerden wij In die negen maanden uit 7900 melk- en kalikoeien, waarvan niet minder dan 6550 naar België gingen, dat te 83 pct.l De waarde daarvan bedroeg f 1.741.000. Van onze 6000 uitgevoerde stuks jong fok vee van één Jaar en ouder gingen er 4279 of wel 71 pet. naar België. De waarde be droeg 766 000. Van de 2850 stuks Jong fokvee van bene den een Jaar gingen er 1900 naar België of wel 67 pet. bedoelde ongeregeldheden, de houding, die de politie uangenemen? 3. zyn de ministers bereid van de resul taten van dit onderzoek mededeeling aan de Kamer te doen? dijk betreft, is thans ook St. Pancras met de verlichting gereed gekomen. Wat het onderhoud betreft, ziet het pad er op het Kredi'ker grondgebied heel wat verzorgder uit dan op het gebied dat St. Pancras tn onderhond heeft. We weten ech ter. dat al zal het wat langer duren ook St. Pancras in dezen wel zün plicht zal doen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 18