1 4T' EN WIJN DES LEVENS alkmaar Laatste Nieuws v.h. JAN DE VRIES „VRIESIA” i— TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 Verbouw Alkmaarsch Warenhuis IDRALSM) BINNENLANDSCH NIEUWS lig De revolutie in Braziilië G ff Geslaagd Tentoonstelling Handenarbeid l PROVINCIAAL NIEUWS UARKTNIEUWS Amsterdamsche Kegelbond «te. De heer D. Woldendoro tot voorzitter gekozen I IA-vanVALKEHBURC/S-- v •iLEVERTRAArid OUDIJK M. KATER alkmaap MIENT2V (V1NUM MALACENCE COMP.) Eetlust opwekkend. Koortsverdrijvend Zenuwstillend Bloedzuiverend Verkrijgb. in heele en halve flesschen N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL T’ LEEUWARDf^^l R.K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht” HEM DEN HELDER HARMONIEKAPEL WINNUBST ’T VELD De begrafenis van de slachtoffers van de mijnramp te Alsdorf Man te Beverwijk doodgereden Door den trein vermorzeld VENHUIZEN Personeel Ned. Spoorweeën t voert uigen A zoo nog gem. waaruit Nadere berichten iur vonden eveneens ernstige L. I D. WOLDENDORP Pater N. A. VAN RIJN, O.P. het ALKMAARSCHE IJSCLUB ge- BENOEMING AANGENOMEN RECTIFICATIE' R. K. VROUWENBOND ONGEVAL AANRIJDING ZONDAG8SLUITING APOTHEKEN. Kokkes Merr. De inrichting van een modern binnenhuis. 1.15 3Ó0 et leuwe LM 130 130 1-35 ulver 0.75 0.95 IJS 1.90 385 3 90 135 11.— gv- 930 zen ar- Je Ie n L e I, L Gistermiddag Frieschebrug slons, 130 1.15 Op ba Zondag 38 October sal de apotheek van Mevr, de Wed. P. A. F. Schouten. Ver- De directeur voordoemd, ED. V. D. HEUVEL. ÏN dorp men; ALKMAAR In het St. Agnes-patronaat werd gister avond een bijeenkomst gehouden van de aid. Alkmaar van den R. K. Vrouwenbond. De leden-opkomst was goed. De presidente Mej. M. Boom opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder den heer B. J. Koldeweij, architect te Voorburg, die dezen avond een lezing met lichtbeelden hield over „de inrichting van een modern binnenhuis". Spr. uitte den wensch, dat de leden met deze lezing haar nut zouden doen. Daarna las de secretaresse, Mevr. Kuiper de notulen van de i April, jJ. gehouden jaarvergadering, welke onder dankzegging werden goedgekeurd en aldus vastgesteld. Inmiddels was de 2LE. Rector Vis ter TELEFOON 324 te richten. WU wenschen de pioniers op dit gebied veel succes. Schouw. De Jaarlijksche Schouw over de slooten, dammen en riolen zal gehouden worden op Woensdag 19 November ax t-- Beide schade. De politie stelt omtrent de schuldvraag een ondersoek In. De Eerw. Zuster Lldulna (mej. Joh. Kor- ver, alhier), .-Jaagde te Amsterdam In het O. L. Vr. Gasthuis voor het diploma zie kenverpleegster. LOU BANDY-AVOND- Zooals wij reeds medegedeeld hebben, zal onze populaire eh sympathieke Holland- sche humorist Lou Bandy met zijn gezelschap in „het Gulden Vlies" alhier een vroolijken avond geven en wel op Dinsdag 28 Oct. a.s. Lou Bandy welke geruimen tijd niet in Alkmaar optrad, zal zeer zeker veel publiek trekken, daar hij hier altijd een gaarne ge ziene gast is. En terecht, hij toch is een van de weinige humoristen die lachsalvo’s kan doen verwekken. Onze Lou heeft vooral zijn popu lariteit te danken aan zijn humor en zijn enorme gevatheid. Het zal een ouderwetsche avond worden van dolle vroolijkheid, want het gezelschap Lou Bandy heeft zich in de allereerste plaats tot taak gesteld, een ieder gezond te doen lachen en te oordeelen naar het succes, welke dit gezelschap in andere plaatsen reeds had, gelooven wij wel dat het „Gulden Vlies” te klein zal zijn om het groote aantal Lou Bandy bewonderaars te bevatten. naar het kolon 2) financiering van 3) totstandbren voor de oudleerl HARTELIJKE DANKWOORDEN TOT MR. A. J. M. LEESBERG BV v DEUTSCHE ALLERSEELEN- ANDACHT Allerseelen naht 1 Dort weit im Heimat- lande geht man nach den Grabern der Verstorbenen mit Kranzen und Kerzen. Das Volk deutscher Zunge hat soviele Toten zu gedenken: die Getallenen fürs Vaterland, die Schlachtopfer aus den Elendsjahren, und neulich die von der Grubenkatastophe in Alsdorf überrascht warden. Da wir in der Heimjt unsere lieben Toten nicht besuchen können, so wollen wir es nicht unterlassen, Ihrer im Ge be te zu ge denken. Aus diesem Anlasz 1st am Sonntag den 26 Oktober Nachmittags Uhr in der St. Franziska-Romana Kapelle (Laat 124, neben der St. Dominikuskirche) eine Toten- andacht, verbunden mit deutscher Predigl. Ich möchte Sie alle herzlichst bitten an dieser Andacht teilzunehmen im Gedenken an Ihre lieben Verstorbenen. Am Allerseelentage Montag 3 Nov. selbst ist eine hl. Messe mit gemeinschaftlicher Kotnmunion, morgens um *48 Uhr in der Kapelle. Naar aanleiding van bovenstaande aan kondiging moge hier een beleefd verzoek volgen aan ieder, die Duitsch personeel heeft, om volle gelegenheid tot bijwoning van deze godsdienstoefeningen te verschaf fen. Het jaarlUksch nationaal tournooi van den Amsterdamschen Kegelbond, dat op 11 Oc tober is begonnen, is gisteren geëindigd Aan den eindstand ontleenen wij het volgende: DuneskorpswedstrUd4. Onder Ons (Alk maar) 186; 5. D. O. H. I (Den Helder 176 punten. Hoogste korpswerpster: (Alkmaar) 57 punten. dronkenoord 131, geopend rijn; de andere apotheken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apotheken rijn behalve ’s Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur (*s Zaterdags 9 uur) tot den volgenden mor gen 8 uur. On weder Gistermorgen ontlastte zich boven Hem een hevig onweder, gepaard gaande met hagelsteenen. De bliksem sloeg in bij den heer .A. Vroling te Hem. vernielde de binnenleiding van het licht een bel. transformator en eenige electrische lampjes. Gelukkig veroorzaakte dit geen brand of andere ongelukken. Ook bij den heer F. de Wit. Toreweg. Hem. sloeg de bliksem in. zonder brand te ver oorzaken. Op de jaarvergadering van de Harmonie- kapel Winnubst is het bestuur als volgt samengesteld: de heer C. e. Mahieu, voor zitter. Langestraat 32; A. Heyblok, le se cretaris. Gravenstraat 71; Jb. Toes, le pen ningmeester. Molenstraat 34; J. Th. Wilden berg, 2e secrC Minneboo. 2e penningm P. J. B. Boon en J. C. P Komen, muriek- commissarissen. N.V. Zuivelfabriek „Ntei Gedacht" Dinsdag 28 dezer vergaderen het bestuur en de Raad van Toezicht der N.V. voomoetnd. tot vaststelling der rekening en balans over het eerste boekjaar. Hedenochtend is de ongeveer 50-jarige J. Tuinman, die verblijf hield In een logement te Beverwijk, nabij den onbewaakten overweg in den Prulmedijk van den spoorweg Bever wijkUitgeest door een trein overreden en vermorzeld. Vermoed wordt, dat de ongelukkige, die werkzaam was op de aan de overzijde van den spoorweg gelegen vuilnisbelt der gemeente wijk aan Zee en Duin, op weg naar zijn werk langs de spoorbaan heeft geloopen en daarna bjj het oversteken der lijn op het moment, dat van beide richtingen een trein naderde, is overreden. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Wijk aan Zee en Duin overgebracht. en'Duin overgebracht. In ons nummer van gisteren staat in het bericht, betreffende het circus ..Olymp.a' abusievelijk vermeld, dat dit standplaats heeft gekregen op de Paardenmarkt. DU moet zfjn op het Doelenveld. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30. Telefoon 838 Geopend iederen werkdag van 912 uur. Voor werkgevers van 91 en van 25 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling speciaal voor kantoor personeel op Donderdagavond. Voor vrou welijke personeel afzonderlijke ingang. De Directeur van bovengenoemdén dienst maakt bekend dat heden staan ingeschreven: 1 banketbakker, 1 boekbinder, 7 chauf feurs, 1 drukker, 13 grondwerkers, 2 kan toorbedienden, 1 kellner, 1 loodgieter, 1 Idopknecht, 2 machinisten, 2 mach, hout bewerkers, 1 metaalslijper, 3 meubelmakers, 2 opperlieden, 1 opz. teekenaar, 3 pakhuis knechts, 1 pianostemmer, 1 reiziger, 9 schil ders, 2 schippers, 1 smid, 6 sigarenmakers, 2 steenbikkers, 1 stoffeerde*»’ 5 stukadoors, 1 tuinman, 20 timmerlieden, 2 voegers, 1 wagenmaker, 5 ijzerwerkers, 71 losse en transportarbeiders, 3 winkeljuffrouwen, 5 werksters. Gevraagd: 2 huishoudsters. Geplaatst: 1 colporteur, 2 electriciens, 2 grondwerkers, 2 metselaars, 3 opperlieden, 1 schilder, 2 steenbikkers, 1 timmerman, 1 losse arbeider, 1 dagmeisje, I werkster. Alkmaar, 24 October 1930. Door de Vereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen van de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Alkmaar" wordt heden en morgen in het Vereenigingsgebouw van de Vrijzinnig Her vormden aan de Heul een tentoonstelling gehouden van ’t werk der leerlingen van de school voor Buitengewoon L.O., alhier. De tentoonstelling, die heden en morgen van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur geopend is, werd hedenmiddag door den heer H. de Winter, hoofd dezer school geopend. In zijn openingswoord wees de spr. op het nuttige werk van den steun van het achterlijke kind. Een van die steun-middelen is deze tentoonstelling en spr. spoort allen aan om voor deze te toonstelling belangstel ling ook metterdaad te toonen. De Tentoonstelling bevat een uitgebreide collectie van de door de kinderen van de school voor Buitengewoon L.O. vervaardigde werkstu kjes. Van de leerlingen der laagste klas ziet men voorwerpen van papier, karton en klei van de daaropvolgende klassen pitriet- en raffia werk waaronder heel nuttige huis houdelijke artikelen ook ziet men aardige snuisterijen van hout, artikelen van grenen hout eh het fijnere noten-satijnhout. Ingebonden boeken geven blijk, dat deze kinderen een knap stuk bindwerk kunnen maken. Van de grootere artikelen zien we boeken rekjes, en boekenkastjes, schemerlampjes enz. Alles aardig en nuttig werk, dat niet doelloos gemaakt is. Een stapel voorradige matten bewijst, dat de jongens nog wel een nuttig ambacht kunnen leeren. Telt de lagere school voor Buitengewoon Onderwijs ruim een 50-tal leerlingen, op de avondschool loopen een 25-tal jongens en meisjes. Voor deze laatste stelt men pogingen in het werk een werkinrichting tot stand te brengen, teneinde deze onge lukkige kinderen nog tot nuttige menschen in de maatschippij t: maken. De Vereeniging „Nazorg" heeft aan deze tentoonstelling eenige atracties verbonden, waarvan de baten aan nazorg van leerlingen en oud-leerlingen besteed wordendeze nazorg beoogt, 1) uitzending van kinderen naar het koloniehuis „Zonneoord” te Ede 1 de avondschool, en g van een werkinrichting jen. Men ziet dus, dat hier een mooi stuk sociaal werk voor eigen stad gedaan wordt. Is het nog noodig tot sympathie en daad werkelijke belangstelling aan te sporen? Men bezoeke deze tentoonstelling en geve zich voor i’per jaar als lid van deze nuttige vereeniging op. Bond voor groote gezinnen Naar men ons uit goede bron mededeelt zal getracht worden een bond voor groote gezinnen op Naar wij vernemen, heeft de heer C. Ven- neker zijn benoeming tot lid van den ge meenteraad, als opvolger van mr. A. J. M. Leesberg, aanvaard. Gistermiddag te vier uur geraakte ter hoogte van het Postkantoor een woonwagen zoodanig defect, dat verder gaan onmogelijk was. Met vereende krachten werd het voer tuig naar de Heul gebracht. Nadat een smid de noodige reparaties had verricht, is de wagen in de richting Heiloo verdwenen. om 12.15 uur heeft bij de een aanrijding plaats gehad tusschen een luxe-auto, bestuurd door N. K wonende te Rotterdam, en een wielrijder O. J-, wonende te Oudorp. Et- kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. De heer Koldeweij ving hierna zijn lezing over bovengenoemd onderwerp aan. In het eerste gedeelte van zijn lezing was een les in de moderne smaakvorming. Na eenige voorbeelden van bouwstijl en woning-inrichting getoond te hebben, wees de spreker er op, dat de hedendaagsche architecten en binnenhuis-artisten het rus tige en natuurlij ke van den middeleeuwschen bouwstijl aanvaarden, doch den onrustigen, potsierlij ken stijl van een eeuw geleden ne- geeren. Zoo ziet men in het tegenwoordige moderne interieur eenheid, soberheid en realiteit van lijn, die rustig aandoet, doordat alle onnatuuriijke overbodige ornamen- teering vermeden wordt. In het tweede gedeelte weidde de spreker uit over de inrichting, aankleeding en meu- bileering van het moderne binnenhuis. Met een rijke collectie lichtbeelden toonde de spreker aan hoe door de soberheid en eenvoud een werkelijk schoon interieur verkregen kan worden. Ook in de moderne woning-inrithting is er een plaats, ja een voorname plaats voor kruisbeeld of Christus beeld dit wordt niet achteraf geplaatst, doch op de eereplaats in de huiskamer. Ongetwijfeld hebben de dames van deze interessante lezing genoten. Mej. Boom bracht den spreker namens de leden dank voor zijn met mooie licht beelden geïllustreerde lezing. De presidente maakte hierna het Winter- programma bekend achtereenvolgens zul len de volgende avonden gegeven worden In November Jan Beerends over „Langs de Kusten van de Oude Wereldzee" ;in December „Artsilk en fa. Ringers-demon- straties in Januari een vroolijke feestavond in Maart komt Pater J. Frehe een lezing houden over een opvoedkundig onderwerp. Door de Artsilk zal een der bestuurs leden met de zijdebewerking bekend gemaakt worden, om de leden deze bewerking te leeren. Voorts is het bestuur voornemens, bij genoegzame deelname een cursus in de fijne kookkunst te geven. die naar |r Op verzoek van het Hoofdbestuur werd aan de leden verzocht met Allerheiligen een H. Communie op te dragen voor degenen, die te lijden hebben van de communistische geloofsvervolging de leden van alle vrouwen bonden op de wereld doen aan deze gebeds actie mee. Het plan om een moe der cursus te geven, heeft het bestuur laten varen, omdat de plaatselijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis zulks reeds doet voor dien cursus hebben zich pl.tn. 30 dames opgegeven. Tenslotte deed de presidente mededeeling van een schrijven van de Bisschoppelijke Commissie van O. L. Vrouw Ter Nood te Heiloo, waarin finantieele steun gevraagd werd in de bouwkosten van de nieuwe de votiekapel. Medegedeeld werd nog, dat verschillende nieuwe leden zich hadden opgegeven. Voor de dezen zomer overleden leden werd een kort gebed gestort. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, zoodat de presidente overging tot sluiting der vergadering op de gebruikelijke wijze. Gisteravond hield de Alkmaarsche IJsclub een algemeene vergadering In hotel prooi. Door den voorzitter, den heer A. J. Stik- keL werd medegedeeld, dat deze vergadering belegd was, om de leden in kennis te stellen van de plannen voor de groote ijs- en wm- tersfxjrttentoonstelling. welke van 8 tot 16 November in de „Harmonie'’ gehouden wordt. Na bespreking en toelichting werden deze plannen goedgekeurd. Medegedeeld werd nog. dat het ri ico dezer tentoonstelling gedragen wordt door het bestuur, terwijl eventueele baten geheel aan de ijsclub ten goede zullen komen. De nieuwe regeering die onder leiding staat van generaal Barreto, bestaat verder uit de generaals Fragoso en Dengrone. Naar verluidt zou de afgetreden president, Washington Lulz. die zich momenteel in ar rest bevindt, in een der barakken van de kazerne van het 3e R. I.. verlof hebben gekregen, om zich binnen eenige dagen naar het buitenland te begeven. De vice-president va den Senaat. Antonio Azeredo. is gearresteerd. De nieuwe regeering heeft een proclama tie uitgevaardigd, waarin een beroep wordt gedaan op beide partijen, om de vijandelijk heden te staken en den normalen toestand te helfien bevorderen. Toen het Duitsche stoomschip „Baden”, van de HamburgAmerikalljn. met post en passagiers aan boord, de haven wilde uit varen. w erd het door ,het fort Copacabana onder vuur genomen. Het schip keerd onmiddellijk naar Rio terug, waar de 18 personen, die door het artillerievuur gedood of fewond werden (het nauwkeurige aantal slachtoffers is nog niet sub (a) komsten van den gepensionneerde zelfvoor het ge heel. van zijn of haar echtgenoot of van inwo nende kinderen of andere gezinsleden: voor de helft, met dien verstande, dat de wette lijke ouderdoms- of Invallditeltsrente van den anderen echtgenoot steeds voor het ge heel In aanmerking kómt. (d). Voor de toepassing van het hiervo- ren bepaalde wordt verstaan onder: kleine gemeente: een gemeente met 10.000 inwoners of minder; mlddel-groote gemeente: een ge meente met 10.000 tot 100.000 Inwoners, groo te gemeente: een gemeente met 100.000 in woners of meer. ITT. Voor personen, bij de regeling van wier pensioen 20 of meer dienstjaren zijn me- degerekend. worden de volgens LI (a) en (b) vastgestelde grensgetallen verhoogd met 5 pet met dien verstande, dat voor elk dienst jaar, dat boven de 24 uitgaat, dit percentage met 1 vermeerderd wordt. Het aldus verkregen grensgetal kan naar boven worden afgerond IV. In bijzondere gevallen kan zoowel ten voordeele als ten nadeele van den betrokkene van het hierboven bepaalde worden afge weken. Is de afwijking te zijnen nadeele. dan wordt de reden van de afwijking, welke b.v. kan bestaan in drankzucht of bekend slecht levensgedrag, in de beschikking vermeld. Mede kunnen In bijzondere omstandig heden ultkeeringen inééns worden toegekend. V. (a). HIJ. die in aanmerking wenscht te komen voor toekenning van een toeslag of eene ultkeering. is verplicht zich met een verzoekschrift tot de Directie te wenden en aan haar of namens haar optredende per sonen alle gevraagde Inlichtinggp omtrent de onder II (c> bedoelde inkomsten te ver strekken. Deze laatste verplichting geldt evenzeer, nadat hem eenlgerlei toeslag of ultkeering is verleend. (b). Hij. die niet behoorlijk voldoet aan vorenbedoelde verplichting kan van verdere ondersteuning geheel of gedeeltelijk worden buitengesloten. VI Deze regeling treedt In werking met ingang van 1 September 1930. ALKMAAR 25 October 1930 Boter- Eierenmarkt. Boter, fabriek le soort f 0.83 H 0-92H, Boter, fabriek 3e soort 0.75—0.80. Eieren, groothandel 10.2511.00. Eendeieren f 5^0. ALKMAAR. 25 October 1930 Veemarkt. Aanvoer 13 Paarden per stuk van 100300, 33 Melkkoeien 300—440. 21 Nuchtere kalv. slacht, per stuk 14—30, 99 Lameren 2537, 23 Schrammen per stuk 3438, 101 Biggen 10 weken 1«20, 7 Bokken en geiten 412. Handel matig. bekend) aan land werden gebracht. Het schip was van Buenos-Alres op den terugweg naar Hamburg. De Minister van Justitie van de nieuwe regeering heeft zijn leedwezen over het In cident uitgesproken en schadevergoeding toegezegd. Te Sao Paulo onlusten plaats. Op verschillende plaatsen ontstonden branden, waarbij ook het paleis van den president In brand werd gestoken. Gisteravond vergaderde de R.K. Kies vereeniging „Vrijheid en Recht” in het St. Joseph gezellengebouw. De opkomst der leden was zeer bevredi gend. De vice-voorzitter, de heer D. Wolden- dorp opende de vergadering met den christe- lijken groet. Spr. heette de talrijke aanwezigen harte lijk welkom. Toen spr. 3 jaar geleden werd gekozen in het bestuur en als vice-voorzitter werd benoemd, had hij nooit kunnen denken, nog eens zoo groote vergadering te moeten leiden. Door het bedanken van Mr. Leesberg riust dezen avond op spr. deze taak. Daar hij niet gewend is een zoo groote bijeenkomst te leiden en naar hij beweert niet de welsprekendheid en routine van den afgetre den voorzitter bezit, roept hij de clementie der vergadering in. Daarna roept hij het welkom toe aan den heer C. Venneken, die als plaatsvervanger op de bestuurslijst stond en nu dus in het bestuur is gekomen. De notulen van de vorige vergadering worden daarna door den Secretaris, den heer Koopmeiners voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna deed voorzitter mededeelingen over de pogingen tot doen herleven van de pro pagandaclub .Half November zal een groote propagandavergadering gehouden worden. Medegedeeld wordt dat Rector Vis po gingen doet om het TR.K. bevolkingsregister opnieuw in werking te doen treden. Er zijn reeds personen gevonden, die vrijwillig hieraan willen medewerken. Ingekomen was een missive van den heer Venneker, dat hij z’n bestuurszetel aanvaardt. ‘'Verder een schrijven van den heer C. D. Wesseling uit den Haag naar aanleiding van de rede door den heer Kuiper op de vorige vergadering over de vlootplannen gehouden. Ook het antwoord op dit schrijven door het Dagelijksch Bestuur aan den heer Wesse ling gezonden, werd voorgelezen en onder applaus goedgekeurd. Hierna was aan de orde de verkiezing van een nieuwen voorzitter. Volgens dit reglement moet de keuze ge schieden uit de 15 bestuursleden. Na enkele opmerkingen werd tot stem ming overgegaan. Het resultaat was, dat van de uitgebrachte 88 stemmen waarbij 3 blanco de volgende heeren verwierven S. Keesom 15 stemmen; C. Venneker 19' stemmen; D. Woldendorp 42 stemmen, de rest der stemmen was over eenige andere bestuursleden verdeeld. Bij een tweede vrije stemming waren uit gebracht 88 stemmen, waarvan 4 blanco. Hiervan verwierven de heeren D. Wolden- 50 stemmen; C. Venneker 18 stem- S. Keesom 12 stemmen, de rest der stemmen was meer verdeeld. De heer D. Woldendorp was dus als voor zitter gekozen. De heer Weijling vroeg den heer Wolden- dorp of hij de functie aanvaardde. Op het bevestigend antwoord feliciteert hij den gekozene en hopt dat deze tot volle tevreden heid der leden zijn taak zou vervullen. De heer Woldendorp, dankte vertrouwen, alhoewel hij groote had. Hij moest immers treden in van Mr. Leesberg. Dat is een heel moeilijke taak, want nu moet hij opvolgen een man met veel routine en veel politieke ervaring. Belangstelling en drukte Reeds vroeg hedenmorgen, bewogen zich velen door de straten van het zoo zwaar getroffen mijnwerkersdorpje Alsdorf, waar heden de teraardebestelling zal plaats vin den van de slachtoffers. De teraardebestelling wordt voorafgegaan door verschillende rouwplechtigheden in alle kerken van Alsdorp en een officieele plech tigheid op het Raadhuis. Vele menschen kwamen reeds hedenmor gen vroeg teAl sdorf aan. o.a. uit de plaatsjes Kellersdor fen Schelfendorf. In het casino van het mijngebouwencom- plex. zijn de leden van de münwerkers- brigade aangetreden, gekleed in hun zwarte pakken, de zwarte baret met donkere vee- ren op het hoofd en de brandende mijnlamp aan den gordel. Zij zullen hun makkers het laatste lelde geven. Er zijn ruim 500 Schupmanschappen aan- wezig ZU zUn nauwelijks in staat de noodige afzettlngsmaatregelen te nemen. Want sedert den vroegen morgen komen honderden auto mobielen te Alsdorf aan. De vrachtauto's. waarin het stoffelijk overschot der slachtoffers van de mUngebou- wen naar het kerkhof zullen wodren gebracht, zijn met rouwfloers omhangen en met groene dennentakken bedekt. Óp de wagens liggen reeds de grafkruizen gereed. Het zUn alle eenvoudige witte kruisen, die selchts den naam van den doode dra gen en die alle denzelfden vorm hebben. In de bedrijfsgebouwen worden voortdurend kransen en bloemstukken binnengedragen, die op de kisten worden gelegd. Steunregeling voor &g. oad-gepen- sionneerden De officieele regeling voor de oud-gepen- sionneerden der Ned. Spoorwegen, welke vanaf 1 September geldt, luidt als volg:: X. Behoudens het bepaalde onder II wordt aan hen. die vóór 1 April 1919 gepenslon- neerd zUn geworden, een toeslag toegekend van 100 pet. boven het pensioen (Inclusief de pensloensverhooging ten bedrage van 40 pet). II. (a). De toeslag wordt niet verleend, indien of voorzoo» cr de inkomsten daardoor zouden overschrUden een bedrag als hieron der is aangegeven: Voor een bU familie Inwonend persoon kl. gem f 600. mldd. gem. f 650. gr. gem. f 700. Voor een op zichzelf staand persoon kl. gem. f 700. mldd. gem. f 750. gr. gert) t 800. Voor hoofd van een gezin van 2 personen kl. gem. f 900. mldd. gem. f 975. gr. gem. f 1050. Voor hoofd van een gezin van 3 personen kl. gem. f 1000. mldd. gem. f 1075. gr f 1150. Voor hoofd van een gezin van 4 personen kl. gem. f 1100. mldd gem. f 1175, gr. gem. f 1250. Voor hoofd van een gezin van 5 personen kl. gem. f 1200. mldd. gem. f 1275. gr. gem. f 1350. (b.) Voor eiken persoon méér, het gezin bestaat, worden de laatstgenoem de bedragen telkens met f 100 verhoogd. (c) Voor de toepassing van het bepaalde en (b) komen in aanmerking In- voor bezwaren de plaats moet hij opvolgen een man Hij zal evenwel zijn best doen en hoopt op Se steun der leden. Van den rondvraag werd gebruik gemaak door de heeren Bruinenberg en Rams, die beide hulde brachten aan den afgetreden voorzitter. De Hoog Eerw. Heer Deken E. P. Rengs vroeg hierna het woord. Hij zeide te spreken als gewoon lid dezer kiesvereeniging. Als zoodanig bracht hij een woord van hulde en dank aan de heeren Bruinenbe zichte van stemming die in de vergadering heerschte. Dat was geen officieele stem, maar kwam voort uit het hart. Spreker is ervan overtuigd, dat hun hartelijke woorden vertolkten de gevoelens voor Mr. Leesberg voor diens onvermoeid werken voor de goede zaak, voor wat deze bereikt heeft voor Katholiek Alkmaar (luid en langdurig applaus). De nieuw gekozen voorzitter, de heer Wol dendorp heeft hieraan niet veel meer toe te voegen. Ook hij wil hier in het openbaar herhalen, wart reeds in het bekende com- miniqué van de kiesvereeniging werd gezegd: dat men Mr. Leesberg innig dankbaar is voor al wat hij gedaan heeft als voorzit te der Katholieke Kiesvereeniging maar boven dien nog in vele andere functies. Dank bracht spr. Mr. Leesberg niet alleen, voor wat deze gedaan heeft in het openbaar, maar ook voqf zijn werken achter de schermen. Spr. hoopt, Mr. Leesberg nog eenmaal terug te zien op de plaats, die hij nu vrij willig, uit liefde voor de partij verlaten heeft. (Luid applaus). Ten slotte brengt hij dank aan alle aan wezigen voor de zakelijke besprekingen en sluit op de gebruikelijke wijze deze verga dering. (Ongecorrigeerd). Moderne zakenmenschen zijn niet meer tevreden met winkels, die niet veel meer zijn dan bergplaatsen voor hun artikelen, doch zij streven eerst en vooral naar gemak en „service” voor den kooper of dien zij het hopen te maken. Voeg daarbij, dat zij het verwende publiek van heden ook het sum mum van verfijnden smaak en kunstzin nigheid moeten bieden, dan zal het duide lijk zijn, dat menig perceel gerestaureerd, menige winkel omgebouwd moet worden. Deze eischen des tijds heeft ook de Directie van het Alkmaarsch Warenhuis verstaan, en het geweldige pand, bestaande uit drie in elkaar loopende perceelen (Langestraat, Achterstraat, Houttil) heeft aan de Lange- straatzijde een nieuwe pui gekregen, die zonder twijfel als voorbeeld van goeden smaak en juist opgevatte „service" voor de cliëntèele mag gelden. Hoewel deze verbouwing nog lang niet gereed is, wordt een en .-ander toch reeds hedenmiddag te drie uur heropend, om de reeds gereed gekomen etalages weer snel mogelijk productief te maken. Details der verbouwing zullen we niet vermelden; om die naar waarde te be- oordeelen moet eerst alles gereed zijn, maar hier ontbreken o.a. nog de marmeren pui- omlijsting, de tegelvloer en de lichtbakken. Wanneer dit alles klaar is, hopen we er nader op terug te komen. Voor heden iets meer algemeens. De uitbreiding die velen branches in het bedrijf hebben 'ondergaan, deden een abso lute behoefte aan meer etalageruimte ont staan. Bij de verbouwing is uitgegaan van het standpunt, dat de tijd voorbij is, dat men liefst vanaf de straat meteen met de deur in huis viel, en dat het tegenwoordig koo- pende publiek bij voorkeur eerst rustig etalages wil bezichtigen zonder gestoord te worden door de passage op straat, alvorens een magazijn binnen te gaan. Daarom is gewoekerd met de ruimte en in modernen trant een veel vergroot etalage- portiek met 5 etalages gebouwd. Hierin is men tot tevredenheid der Direc tie geslaagd, doordat de architect allereerst wist te voldoen aan den eisch: een groote etalage, waarin men ook groote artikelen smaakvol kan etaleeren, en waaromheen op een zeer origineele wijze de andere klei nere etalages werden gegroepeerd met daar- tusschen een prettige wandelgang, den ingang der winkel voert. Het spreekt vanzelf, dat we niet alles kunnen opnoemen wat bij het binnentreden reeds dadelijk het oog boeit. Een greep dus uit deze kerncollectie. In een der kasten zagen we een pracht- verscheidenheid kunstnijverheidsartikelen, n.l. groote verscheidenheid glazen vazen, glasserviezen en gebruiksartikelen van de glasfabriek „Leerdam" te Leerdam en „Kristal-Unie” te Maastricht. Aan de overzij een collectie kunstaarde- werk uit de plateelbakkerijen „Zuid-Hol- land” te Gouda en „de Kennemer Potterij” te Velsen, alle origineele modellen in fijne kleurscha kee ri nge n. Vanzelfsprekend is ook een ruime sor- teering gebruneerd en gehamerd koper werk en een keurige verzameling kunst- artikelen in tin aanwezig. Iets geheel nieuws is het „Aga” kunst glas, waarin veie gebruiksartikelen worden gebracht in geheel nieuwe kleurnuances. Alleraardigst doet het dit kunstglas. Oor-: spronkelijk een Engelsch idee, dat zeker ook in Holland opgang zal maken. Geheele ontbijtserviezen, eierdopjes incluis, zijn er van vervaardigd. Buitengewone aandacht zal ook vragen de speciale etalage Gero-Gromalca, het poets- en vlekvrije tafelzilver van de Gero- fabriek te Zeist dat om zijn buitengewoon goede eigenschappen het artikel is geworden voor iedere practische huisvrouw. We zouden nog kunnen noemen: Engelsch Kunstaarde werk- en porceleinen tafel serviezen in de allernieuwste modellen en décors; een prachtverscheidenheid aller nieuwste glaslampen met sierlijk koperen tnonteering; groote sorteering tompouces en heerenparapluies de allernieuwste soorten. Voorts honderden andere artikelen, zooals koper- en nikkelwaren, lederwaren, kristal- artikelen, bijouterieën, toiletartikelen, parfu-> merieén. enz. enz. Maar waar zou in een echt Warenhuis als dit' het einde zijn Liever maken we nog ev^n melding van een origineele attractie welke aan de opening verbonden is. Ieder kooper, die een bedrag besteedt van f 2.50 of meer, ontvangt gedurende de eerst volgende dagen en zoolang de voorraad strekt een cadeaupakket op vertoon van den cassabon. De kooper mag zelf een pakket uit de groote grabbelton nemen, maar deze ge schenken zijn zoodanig verpakt, dat men uitwendig den inhoud niet kan nagaan, terwijl ook de verkoopsters niet met den inhoud bekend zijn. Onder deze cadeaupakketten bevinden zien naast de vele kleine geschenken ook vele meer waardevolle artikelen als Nikkelen thee- en koffiekannen, bonbon- schaaltjes, gebakschalen, kristal-artikelen, portemonnaies, colliers, vazen enz. enz. Vanzelfsprekend kunnen deze pakketten na uitgepakt te zijn geweest niet meer wor den omgeruild. Wij wenschen het Alkmaarsch Warenhuis in z’n nieuwe gedaante veel succes. bekwamen materieele Deze regeling komt, al verschilt de redac tie hier en daar met die der RUksregeling. op hetzelfde neer. De datum van 1 April 1919 is aangehouden, wijl de pensioenen van hen. die nè dien j datum gepensionneerd zUn. ingevolge het bepaalde in art. 96 der Pensioenwet van 1 Juli 1922 af m overeenstemming zUn ge bracht met de bedragen, die volgens de nieuwe wet genoten worden. De regeling geldt dus alken voor hen. die vóór 1 April 1919 gepensionneerd zUn. ZU moeten zich tot de Directie der N. S. wenden met het verzoek, volgens de nieuwe regeling een toeslag te mogen ontvangen, resp den genoten toeslag te verhoogen. vroeg hierna het woord. a 1 kiesvereeniging. Als zoodanig bracht hij en Rams, omdat deze ten op- r. Leesberg vertolkt hadden de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13