25 tl larlcer EN VAN PUTTEN en OORTMEIJER WIJN DES LEVENS Penpunt PAYGLOP Duojbld i „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES I BLADZIJDE 1 ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 Van wlen is dit konijn Grootste sorteering bij: HEER-HUGOWAARD dig Na&ekomen Kerk berichten PROVINCIAAL NIEUWS WARMENHUIZEN 4G c n. 10 u. ALKMAAJR Genootschap van den Stillen Omgang te Alkmaar o o DRA^Avan VALKEMBURG'S-- 4 iLEV^RTRAATI BREEZAND M. KATER ;en Het is toch in strijd met reahi scne BOVENKARSPEL (V1NUM MALACENCE COMP.) Eetlust opwekkend, Koortsverdrijvend Zenuwstillend Bloedzuiverend Verkrijgb. in heele en halve flesschen N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDE- TWEEDE BLAD OUDIJK DEN HELDER SCHAGEN ’T VELD ENKHUIZEN BEEMSTER ASSENDELFT ANNA PAULOWNA SCHERMERHORN HEM VENHUIZEN PROTECTIE Gevonden voorwerpen it tuin kerkdeur de LEEUWARDEN avonds half 8 Rozen- Des vierer D de familie Mulder en voor vasten- en onthou- op 5 0 i i 5 zuiver kje 0.75 0^5 IJS 1.1» Burgerlijke Stand Geboren: Alle, d. van C Beima en F. de Boer Deijnum. Ondertrouwd: TJ. Brouwer en A. Roozen- daal. ge- 1930 irzen aar- 1.15 1^0 Mond- en klauwzeer Onder het vee van den veehouder W Dekker Wznaan den Oos- terdijk alhier is mond- en klauwzeer uitge broken. en -d. iks Parochie Sint Jan de Evange.u» ALKMAAR MIENT2^ he >0, ra. te bidden tot in- Paus, kan een af- x 40 dagen verdie- Trottoir Naar wij vernemen zal door het gemeentebestuur een trottoir worden aange legd vanaf de brug no. 8 tot het woon- en winkelhuis van don heer Bouchier. Het behoeft geen betoog, dat deze verbete ring bi) de bewoners zeer welkom zal zijn. P. Beers, étui, Re- horlogeket- Schagen TELEFOON 324 talons, 1.50 1.15 3% et nieuwe 0.97 1.00 1-J0 1.80 1.35 ALKMAAR I 3 85 I 3.90 1.86 11.— Schouw. De jaarlljksche Schouw over de slooten, dammen en riolen zal gehouden bladen, worden op Woensdag 19 November as. HARMONIEKAPEL WINNUBST Op de jaarvergadering van de Harmonie- kapel Winnubst is het bestuur als volgt samengesteld: de heer C. C. Mahieu, voor zitter, Langestraat 32; A. Heyblok, le se cretaris, Gravenstraat 71; Jb. Toes, le pen ningmeester. Molenstraat 34; J. Th. Wilden berg. 2e seer.; C. Mlnneboo, 2e penningm., F* J. B. Boon en J. C. P. Komen, muziek- commissarissen. Mooie vangst De heer Jb. Holst, alhier, ving in het water van den polder Sint Maar ten met den hengel een snoek van 94 C-M. lengte en een gewicht van 10% pond. Nog een bewijs, dat het polderwater in Hollands Noorden zijn vischrijkdom nog niet heeft verloren volgt uit de uitkomsten van den volgenden wedstrijd. De leden van de j vereenigirg ..De Baars” hielden dezer dagen onderlinge wedstrijden en kwamen na af loop met 160 stuks baars thuis. Spr. gelooft dat er nog heel wat katholieke boeren en tuinders zijn die geabonneerd zijn op een neutraal vakblad. Spr. spoorde de aanwezige boeren en tuinders aan de eigen katholieke vakbladen te steunen. De voorzitter dankte den heer Groot voor zijn woorden en was het er volkomen mede eens. De heer Hermes vroeg of er van de Kies- vereenlging het initiatief kan uitgaan, dat hier ook Koninginnedag wordt gevierd. De heer Groot gaf het bestuur in overwe ging. af tc wachten tot de Kath. school er is. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter met een woord van dank aan secretaris en penningmeester de vergadering met den Chr. groet. N.V. Zuivelfabriek ..Ntei Gedacht** Dinsdag 28 dezer vergaderen het bestuur en de Raad van Toezicht der N.V. voomoemd, tot vaststelling der rekening en balans over het eerste boekjaar. Diefstal van palingfuiken Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt tegen D, P L. alhier verdacht van diefstal van palingfuiken uit den polder „Het Grootslag.” Badhuis Het tweede exploitatiejaar van de bad- en zweminrichting aan de Broeker- haven is niet zoo gunstig geweest als het eer ste. Bedroeg het vorig Jaar het nadeelig saldo plm. f 132. thans bedraagt dit over het exploi tatiejaar 1930 f 448.16. Grootendeels moet dit tekort worden toe geschreven aan den slechten omer, waarin het den meesten tijd geen weer was om een bad te gaan nemen. Bovendien hadden nog al hevige stormen plaats, die voor het badhuis vrij schadelijk waren. L. T. B. De algemeene adviseur van den L. T. B., de ZeerEerw. Heer rector J. P. J. Kok te Bloemendaal. zal Dinsdag a.s. al hier voor de afdeelingwan den L. T. B. en den Jonge Boerenstand een spreekbeurt ko men vervullen. De motormaat machine Dezer dagen meldden wij, dat op de landerijen van den hier R. van Langen, alhier, door den heer G. Burger, smid. Alhier, een demonstratie zou worden gegeven met een motormachine. De ftuchine zelf is een gewoon model miaimachine merk „M.” cormick, bestemd om voor gewoon gebruik door twee paaiden te worden getrokken. Ter vervanging van de paardenkracht, is op de machine een mStor geplaatst, welke in verbinding staat met de krukas van de machine, waaraan het mes is bevestigd. Door een eenvoudige handeling wordt de motor buiten werking gesteld. Voorts is onder den langstok, welke ongeveer tot op één Meter is ingekort, een draaibaar wielenstel gemaakt. Hieraan kan nu een lemoen gezet worden. Teneinde te laten zien, hoe eenvoudig en gemakkelijk het was, was ditmaal het paard in de losse strengen voor de machine geplaatst. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het paard speelde met zijn last, het had niets anders te doen dan de machine voort te trekken, daar de motor het gras maaide. De heer Burger deelde mede, dat de eigenaar van deze machine meermalen 5 a 6 H.A. grasland maaide met twee paarden, die hij om de drie uur verwisselde. Als bewijs, dat deze motoftnaaimachine aan hooge eischen voldoet, kunnen wij ver melden, dat het grasland, waarop de machine maaide, zoo zwaar met gras was bezet, dat de heer Van Langen, geen kans zag, het met zijn machine, getrokken door paarden, te maaien. Deze demonstratie werd door een groot aantal nieuwsgierigen bijgewoond, die allen hun goedkeuring over de werking van de machine te kennen gaven. ZONDAG, Feest van Christus' Koning schap. De geloovlgen worden aangespoord dien dag allen te communiceeren. Kwart voor 2 Catechisatie Half 3 Vespers met Rozenhoedje en verdere gebeden. Des avonds 7 uur Lof met feestpreek en akte van toewijding. Zij, die dien dag communiceeren en In het lof tegenwoordig zijn, om mede de acte van toewijding te verrichten en bid den tot Intentie van Z. H. den Paus, na dat zij ook gebiecht hebben, kunnen een vollen aflaat verdienen; wie niet gebiecht - en gecommuniceerd heeft, maar wel in het Lof tegenwoordig is om de opdracht mede te verrichten en tentle van Z. H. den laat van 7 jaar en 7 nen. Aan voor MAANDAG in de kerk. Dagelijks, kranslof. VRIJDAG. Burg. Stand. Geboren: Maart je Guda Al berta.' d. van C. Wuis en van J. van Leeuwen. Johannes Barthalomeus. z. van C. Duineveld en van A. H. A. Prins. Hendrik, z. van A. op 't Ende en van S. Harms. Anna Alida Hen- drica, d. van G. W. Timmer en van A. van Veen. Martha Jantina, d. van S. Deelstra en J. Ham. Teunis. z. van A. van der Stelt en van W. Jeeninga. Theo, z. van D. Bloothoofd en van M. C. Mosch. wordt gecollecteerd bloemen en kerksieraden. H. Mis in de kapel. Half 8 ken en vernieuwing daarvan. Alvorens echter uit den post zal worden betaald, zal den Raad hiervan mededeeling worden gedaan. Voorts merkte de heer Slot, betreffende het vervolg-onderwijs op, of het, in verband met de invoering van het 7e leerjaar geen aanbeveling verdiende, dezen post eens nader onder de oogen te zien. De voorzitter vestigde de aandacht op het groote getal leerlingen, dat zich ook dit jaar weer voor het vervolgonderwijs heeft op gegeven, en wilde dezen post voor dit jaar nog handhaven. Mocht tijdens den duur van dezen cursus blijken dat meerdere leerlingen zich terug trekken, dan zullen B. en W., indien zij hiertoe aanleiding vinden, bij den Raad met voorstellen komen De heer Molenar zegt, altijd een voor stander van het vervolgonderwijs te zijn ge weest, doch met het oog op de invoering van het 7e leerjaar, gaf spr. B. en W. in over weging dezen post nog eens onder de oogen te zien. De voorzitter zegde dit toe. Wethouder De Groot wil den post voor dit jaar handhaven. De heer Molenaar sluit zich bij Weth. De Groot aan. De heer Slot wijst op het groote nut van het vervolgonderwijs, speciaal op het platte land. Indien mogelijk zou spr. op dit punt willen bezuinigen, doch wilde dezen post voor dit jaar handhaven. Voorts merkt de heer Slot op, dat enkele leden van de commissie een bedrag van 100.wilden uittrekken voor het in druk laten verschijnen van de notulen. De heer Molenaar zou voor dit voorstel zijn, als hierdoor op de secretarie een be zuiniging tot stand zou komen. Een ver lichting van de werkzaamheden op de secre tarie geeft het spr.'s inziens wel. De voorzitter voelt ook veel voor dit voor stel, doch het bedrag van 100.achtte spr. een bezwaar. De beide wethouders sluiten zich bij den voorzitter aan. De heer Slot stelt voor een proef te nemen voor 1 jaar. In stemming gebracht, wordt het voor stel verworpen met 52 stemmen. Voor de heeren Slot en Van Rijn. De voorzitter deelt hierna mede, dat is ingekomen een verzoek van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond om een subsidie van 10.B. en W. stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Na eenige discussie werd aldus besloten. De voorzitter doet hierna mededeeling van een ingekomen schrijven van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, daarbij verzoekende het salaris van den ambtenaar zoodanig te regelen, dat het aanvangssalaris 1200.bedraagt, met 5 1-jaarlijksehe ver- hoogingen van f 100.-*-. Spr. wijdt in zeer waardeerende woorden uit over den door den ambtenaar verrichten arbeid en stelt voor hem een verhooging toe te kennen van 100.-. De heer Slot zegt, dat de commissie niet accoord ging met het verzoek van bedoelden Bond. Spr. was van meening dat het hier wel met een mindere kracht kan worden gedaan. Spr. is van meening, dat de werkzaamheden zoodanig zijn, dat deze voor het overgrooten deel door den secretaris kunnen geschieden. Weth. De Groot herinnert eraan, dat de ambtenaar het vorige jaar een verhooging van 200.heeft gekregen. Weth. Swan vindt het tegenwoordige sala ris van den ambtenaar te laag. De heer Molenaar merkt op, dat het altijd een twistappel is gewpest, of hier een vol waardige arbeidskracht noodig is, of wel, dat het met een minderen kan worden gedaan. Het voorstel van den voorzitter wordt ver worpen met 6 tegen 1 stem. Vóór de heer Swan. De heer Slot zag gaarne, dat de voornaam ste cijfers van de begroeting werden mede gedeeld, waardoor de ingezetenen, door het lezen van de bladen, hieromtrent iets te weten kwamen. Wethouder Swan merkte hierbij zeer ad rem op, dat dé begroeting op de secretarie ter inzage ligt. De voorzitter deelde hierna mede, dat voor verlichting wordt uitgegeven ƒ3.222.12; voor krankzinnigen-verpleging 6.000. voor het openbaar onderwijs 15.295.99 hierop komt in mindering een bedrag van 10.260.dat wordt ontvangen van het Rijk voor het salaris van de onderwijzers voor het bijzonder onderwijs 7.123. Naar aanleiding van de uitgaven van het Middelbaar en Nijverheidsonderwijs, was de heer Molenaar van meening, dat de uit gaven enorm toenamen. Spr. meende, dat zij, wier kinderen dit onderwijs volgen, het zelf maar moeten bekostigen. Spr. wilde in dit verband een adres richten aan Ged. Staten. De voorzitter maakte den heer Molenaar er op attent, dat dit behoorde te geschieden aan den wetgever, en niet aan Ged. Staten. Weth. De Groot is van meening, dat als onvennogendep van dit onderwijs willen profiteeren, de gemeente het behoort te betalen. De voorzitter merkt op, dat degene, die betalen kan, ook inderdaad in de kosten moet bijdragen. Spr. stelt voor een adres te richten aan de Ver. van Ned. Gemeenten. De begrooting werd hierna aldus vastge steld. Besloten werd, zonder hoofdelijke stem ming de gemeente te plaatsen in de 3e klasse voor de gemeente-fonds-belasting. R. K. Kiesvereeniging. Gisteren hield de R. K. Kiesvereeniging haar jaarverga dering in het Patronaatslokaal. Aanwezig waren 15 leden en adspirant-leden. De Voorzitter de heer Appelman opende de vergadering met den Chr. Groet en heette allen welkom en verleende het woord aan den secretaris, deh here J. N. A. Her mes tot net voorlezen der notulen welke on gewijzigd werden vastgesteld. Hierop volgde het jaarverslag van den secretaris. Uit de boeken van den penningmeester bleek, dat in kas is een bedrag van f 37.69. Door de controlecomm., bestaande uit de heeren Schoon en Stokman werden de boe ken nagezien en in orde bevonden. De heer Groot vroeg hoe of het met de R. K. Kiesvereeniging staat, of zoo ten naaste bij alle katholieken lid zijn van de Kiesvereeniging, waraop de Secretaris toe licht dat ongeveer 10 procent van de kies gerechtigden geen lid van de R. K. Kiesver eeniging is. Ook vroeg de heer Groot of het mogelijk is dat die menschen niet doordrongen zijn van de belangrijkheid van het lidmaat schap en of de mogelijkheid ook bestaat, dat deze menschen door het bestuur eens worden bezocht en gewezen op hun plicht in dezen. De heer Groot wil ook even ter sprake brengen het lezen van neutrale Onweder Gistermorgen ontlastte zich boven Hem een hevig onweder, gepaard gaande met hagelsteenen. De bliksem sloeg in bij den heer A. Vrollng te Hem, vernielde de binnenleiding van het licht, een bel, transformator en eenige electrische lampjes. Gelukkig veroorzaakte dit geen brand of andere ongelukken. Ook bij den heer F. de Wit. Toreweg. Hem. sloeg de bliksem in, zonder brand te ver oorzaken. Vaststelling Begrooting 1931 De voorzitter brengt hierna in behandeling de vaststelling van de gemeente-begrooting, en het voorstel tot het plaatsen van de ge meente in de 3e klasse gemeente-fonds- belasting. De heer Slot zegt, als rapporteur van de Commissie tot het nazien der Rekeningen, dat de commissie over het algemeen geen groote bezwaren had. Wel kwam de commis sie de uitkeering voor de a.s. volkstelling ad10.per dag te hoogv oor. De commissie was van meening, dat personen, die reeds van Rijks- of Gemeentewege worden bezol digd niet een dergelijke hooge gratificatie moeten hebben. De voorzitter zegt, dat de gratificatie 10 cent per persoon bedraagt. Het werk moet hoofdzakelijk worden verricht buiten den gewonen diensttijd. Spr. acht deze belooning niet overdreven. Het is zeer onaan genaam werk. De heer Slot vraagt, of werkloozen het niet kunnen doen. De voorzitter antwoordt ontkennend. Weth. De Groot vestigt de aandacht op Blokker, waar cent wordt bbtaald 7% cent door het Rijk en 2% cent door de Gemeente. Hier is het 20 cent, n.l. 10 cent voor den teller en 10 cent voor de administra tie. De heer Molenaar acht een bedrag van 440.ook te hoog. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genoden, dat het Rijk 200.terugbetaalt. Spr. stelt voor 15 cent uit te keeren. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De heer Slot zegt, dat de uitgaven ad 1300.voor de straat bij de brug aan het Noordend de commissie te hoog voor kwamen. De voorzitter antwoordt, dat in dit bedrag ook zijn opgenomen de kosten voor de hek- Gaarne plaatsen wjj het volgende: Toen onze Bisschop Mgr. Angenent In zijn toespraak vanaf de loggia der Kathedrale kerk, ter gelegenheid van de Kathedraal- feesten in Juli IJ. den wensch te kennen gaf, dat door de verschillende organisaties in zijn Bisdom in de nog ledige nissen der nu uiter- UJk voltooide kerk altaren zouden worden gesticht, ach te ook het bestuur van boven-, genoemd genootschap het zich tot een eere- pllcht, zoo mogelijk. aan dit bisschoppelijk verzoek gevolg te geven. Men stelde zich met dit doel in verbin ding met den HoogEerw. Plebaan, doch mpest tot zijn leedwezen vernemen dat reeds binnen 14 dagen na de rede van Monseig neur. alle beschikbare plaatsen voor het stichten van altaren waren besproken. Na mens Z D. H gaf de Plebaan het bestuur echter In overweging in plaats van een altaar een gebrandschilderd raam, voorstellende het Mirakel van het H. Bloed van Alkmaar‘aan de Kathedraal te schenken. Het bestuur ging met dit voorstel volko men actoord en zal nu trachten onder goed keuring en aanbeveling van den H.Eerw. De ken door middel van Inteekenlijsten de be- noodlgde som van f 3000 bijeen te brengen. De talrijke vereerders van het Miracu leus Bloed van Alkmaar, die jaarlijks uit bijna geheel Noord-Holland, aan den Stillen Omgang deelnemen, zullen naar het bestuur vertrouwt er een eer In stellen door het schenken van een bijdrage, groot of klein, aan den wensch van onzen beminden Bis- schop te voldoen. Moge dan spoedig de hoofdkerk van ons Bisdom een kunstwerk bezitten, als een blij vende herinnering aan het grocAe wonder voor 5 eeuwen in onze stad geschied. Vigilie van Allerheiligen ge boden vast- en onthoudingsdag. Van 6 tot 8 uur biechthooren. ZATERDAG, Allerheiligen te als Zondag. H. Mis te half 7, ter wille van hen, die moeten arbeiden. Kwart ovei 6 uitreiken van de H. Communie. 10 uur Hoogmis. Half 3 Vespers en Rozenhoedje.. Des avonds van 6 tot 8 uur biechthooren. Allerzielen wordt dit jaar op Maandag 3 November gevierd. V De aflaat voor de geloovige zielen is te verdienen van Zondag 12 uur tot Maan dagnacht 12 uur. Dagelijks is de kerk van 45 geopend voor een bezoek aan het Allerh. Sacra ment. Bichthooren voor de schoolkinderen van klasse 6 en 7. Donderdag 12 uur de jongens. Vr<,dag 11.30 de meisjes. ZONDAG 2 Nov. schaalcollecte voor <h kerkschulden, welke dringend wordt aan bevolen. Gisteren, werd aan het Bureau van Politie alhier als gevonden gedeponeerd een wit konijn. Bedoeld konijn komt vermoedelijk uit den omtrek van het station en is door den eige naar aan het politiebureau terug te beko men. Gemeenteraad (Vervolg) De heer Slot vroeg of de notulen van de comité- vergaderingen werden bijgehouden. De voorzitter antwoordde ontkennend. De heer Slot merkte op, dat besloten was dit wel te doen. Nu komt men hierdoor in zeker opzicht in moeilijkheden. De voorzitter zegt, dat hij de comité- vergaderingen, die gehouden worden na de openbare vergadering, meer beschouwt als een onder-onsje. De heer Slot verklaarde dat hij nu wel voor een verloren zaak vocht, doch had ge meend, dat de heer Molenaar wat meer aandacht aan de billijkheidsgedachte van de bewoners van Schoorldam had geschon ken. Spr. meende, voorts, dat van de f 400. waarover B. en W. spreken, f 50.moet worden afgezonderd voor verwarming en licht voor het vervolgonderwijs, terwijl als aan de school een hoofd wordt benoemd, hij f 150.inkomstenbelasting zal moeten betalen, waardoor de totaal kosten tot f 200. zullen dalen. Terwijl als de kinderen naar Warmenhuizen zullen worden vervoerd, zooals de heer Molenaar voorstelt, de voor- deelen geheel zullen vervallen. Spr. was voorts van meening, dat hier slechts «en klein gedeelte van de kinderen naar school zou komen. Weth. de Groot herinnert eraan, dat als de kinderen van Schoorldam hier naar school gaan, de zekerheid is verkregen voor een derde leerkracht, hetgeen spr. voor de O.L. school te Warmenhuizen van het grootste belang acht. De heer Molenaar handhaaft zijn meening, dat verbetering van het onderwijs en de be zuiniging zwaarder wegen, dan het óffer, dat door de bewoners van Schoorldam moet worden gebracht. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W., om de school met ingang van 1 Mei 1931 op te heffen aangenomen met 43 stemmen. Voor stemden de heeren Nannes, Mole naar, de Groot en Hof; tegen de heeren Swan, Slot en v. Rijn. 3. Vaststelling uitkeering bijzondere school te Krabbendam over 1925 tot en met 1927. Voorgesteld wordt de uitkeering ingevolge art. 101 aan de Ger. School te Krabbendam vast te stellen over 1927 op f 576.36 en de totale uitkeering over 1925/26 en 27, op f 1913.42. Aldus besloten. Bond voor groote gezinnen Naar men ons uit goede bron mededeelt zal getracht worden een bond voor groote gezinnen te richten. Wij wenschen de pioniers op dil gebied veel succee. Begrooting Tuinbouwbedrijf* Deze begrooting sluit met een nadeelig saldo van 300. De voorzitter wijst erop, dat de uitkomsten in het afgeloopen jaar zoodanig waren, dat de tuinbouw-commissie de opbrengst dus danig geraamd had, dat deze begrooting eindigde met een nadeelig saldo van 300. De heer Molenaar meende, dat de begroo ting sloot met een nadeelig saldo van ƒ500. De voorzitter antwoordde, dat de admi nistrateur de opbrengst van sommige pro ducten niet juist had geraamd. De heer Molenaar was van oordeel, dat deze begrooting bij de ingezetenen wel eenige bevreemding zou wekken. Spr. merkte op, dat hiertoe verschillende omstandigheden hebben medegewerkt, en als wij nagaan, dat alles, wat tot het bedrijf behoort, tot den laatsten cent moet worden betaald, dan is het tekort, dat in deze slechte jaren gemaakt is, niet zoo bijzonder groot. De begrooting werd hierna aldus vast gesteld. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter deelt mede, dat deze begroo ting eindigt met een nadeelig saldo van 1.000.n.l. de gemeentelijke subsidie. Op deze begrooting is de post jaarwedden van administrateur en armvoogden gebracht van ƒ160.op ƒ400.In de vorige ver gadering werd besloten voor een bedrag van f 300.toe te staan. Dit is voor het Burger lijk Armbestuur aanleiding geweest een schrijven aan den Raad te richten, waarin zij verzoekt, toch een bedrag van /400. beschikbaar te .willen stellen. De heer Slot zegt, dat de commissie zich niet kan vereenigen met het verzoek van het Burgerlijk Armbestuur. De commissie was van meening, dat de salararissen bij deze functies geen rol behoorden te spelen, en enkel gevoelens van naastenliefde hen drongen tot het aanvaarden van bedoelde functies. Het eenige, wat gegeven wordt, is de opoffering van een paar avonden voor het houden van vergaderingen. Weth. Swan merkt op, dat het gevraagde bedrag van 400.niet te hoog is. Spr. weet uit eigen ondervinding, dat er meer wordt gevraagd, als de heer Slot wil doen voorkomen De heer Molenaar zegt, dat men vooruit weet, dat een dergelijke functie veel onaan genaamheden met zich brengt en ook veel tijd kost. Weth. Swan stelt voor 400.uit te trekken. Het woord protectie heeft hier te lan de een slechten klank. Er zou, als er sprake van was, dat de regeering maat regelen voorstelde in die richting, naar onze meening een nog veel grootere ac tie tegen te ontwikkelen zijn, dan nu tegen het Vlootplan-Deckers heeft plaats gehad. Wij moeten in groote meerderheid hier niets hebben van pro tectie en beklagen ons dagelijks, dat an dere landen door protectie ons het leven suur en op den duur onmogelijk maken. Kampioenen In den strijd tegen protec tie zijn steeds de liberalen geweest, ge steund door Amsterdam en Rotterdam, die alles over hadden om den kleinsten beschermingsmaatregel te voorkomen. In het voorloopig verlag over de Rjjksbegrootlng komen ook de vervoer- tarieven bjj de spoorwegen ter sprake, een onderwerp, waarover wij In den laatsten tijd reeds meermalen geschre ven hebben In dit verslag lezen we nu. dat bij de bestaande spoorwegtarieven fceen soort haven protectie ten behoeve van Amsterdam en Rotterdam over- heerscht. Dat is toch wel vreemd, want protectie voor eigen industrie, land- of tuinbouw, is uit den booze, dat zou de ondergang van den staat beteekenen, maar protectie voor de haven schijnt wel geoorloofd. Reeds vroeger wezen we erop, dat bui- tenlandsch fruit vanuit de haven van Rotterdam naar alle plaatsen in het land verzonden kan worden voor een ta rief, dat 30 procent lager Is dan betaald moet worden voor het fruit uit het Westland, naar diezelfde plaatsen ge- expedleerd. Thans vermeldt het verslag, dat de tarieven van Aken naar Rotterdam twee derden minder zijn dan die van Heerlen naar Rotterdam. Het ^ord protectie zou men in de havensteden niet graag gebruiken, dat kan men^niet hooren. De verlaagde tarieven voor' het buitenland hebben geen andere bedoeling dan het havenverkeer te bevorderen, maar in dit gevaj, kQmt het neer op firotectie van Aken ten nadeele van Heerlen, of meer in het algemeen op protectie van den buitenlandschen handel ten nadeele van onze eigen Industrleelen en land- en tuinbouwers. Met de grenstarieven is het al precies eender, want de Nederlanders moeten betalen ten bate van het door den Staat gegarandeerde dividend op de aandee- len der spoorwegen. In Venlo wordt groenten en fruit, voor Duitschland be stemd. daarom ook per vrachtauto over de grens gebracht om daar op de Dult- sche spoorwegstations te worden gela den. Dat is veel goedkooper dan wan neer men deze producten jn eigen land door de spoorwegen liet laden. In Venlo gaat dat nu toevallig, maar in tal van andere plaatsen niet en de Nederlander moet maar betalen. Zelfs al werd er op het oogenblik niet door alle land- en tuinbouworganisaties en door de commlssie-Lovink met het oog op de krisis met alle kracht aange drongen op verlaging der vrachttarie ven op de spoorwegen als een noodza- kelijken steunmaatregel, zou er toch aan deze protectie een einde moeten komen, it en bil lijkheid, dat een Nederlandsche Staats instelling, zoóals de spoorwegen, het bui tenland bevoordeelt, ten koste van het eigen land, omdat de belde groote ha vensteden zoo’n overwegende positie innemen. Het verheugt ons dat ook de Kamer eindelijk er toe is overgegaan om met de regeering deze protectionis tische vervoerpolitlek te bespreken. Dat de aanleiding daartoe is geweest de actie die uit is gegaan van land- en tuinbouw, doet niets ter zake. We ver trouwen echter dat de Regeering *t zelfs niet op een openbaar debat over die zaak zal laten aankomen, maar de vol gende week nog maatregelen zal nemen en door een algemeene verlaging der vrachtprijzen op de spoorwegen aan de ze protectie ten bate van het buiten land een einde zal maken. Weth. De Groot ondersteunt dit voorstel. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van Weth. Swan verworpen met 5-2 stemmen. Voor de heeren Swan en de Groot. Het bedrag van 100Sdat nu te veel op de begrooting voorkomt, zal worden ge voegd bij den post onvoorziene uitgaven. De begrooting werd aldus vastgesteld. Begrooting Gasbedrijf. De voorzitter deelt mede, dat de winst op het gasbedrijf bedraagt 1.269.30. De heer Slot deelt namens de commissie mede, dat de begrooting in orde is bevonden. Spr. zelf echter zag gaarne een herziening van de loonen van de fitters tot stand komen De Voorzitter zegt, dat in een van de vorigÊ vergaderingen een 2-tal adressen waren inge komen van bonden, waarin verzocht wer d, de salarissen te willen herzien. Deze zijn toen voor kennisgeving aangenomen, zoo- dat spr. van meening was, dat hier nu niet over gesproken behoefde te worden. De heer Slot bestrijdt deze meening en zegt, dat besloten is bij de begrooting hierop nader terug te komen. Spr. stelt voor het aanvang-salaris vast te stellen op 28. met 4 2-jaarlijksche verhoogingen van 1. per week. Spr. was van meening, dat men door het aannemen van dit voorstel het personeel wat meer aan het bedrijf bindt. De heer Van Rijn ondersteunt dit voor stel. De heer Molenaar acht het tegenwoordige salaris van 28.verhoogd met den kinder toeslag voldoende. Spr. vindt geen aanleiding om op het genomen besluit terug te komen. De voorzitter en Weth. Swan sluiten zich bij den heer Molenaar aan. De heer Molenaar wijst nog op de andere voordeelen, die de fitters genieten, als b.v. 26 H.L. brandstof, vacantie-toeslag. In stemming gebracht wordt het voorstel verworpen met 5-2 stemmen. Voor de heeren Van Rijn en Slot. Hierna werden de diverse begjootingen zonder hoofdelijke stemming aaangenomen. Rondvraag. De heer Slot informeert naar de resultaten van het in te stellen onderzoek betreffende de kosten van het aanleggen en verbruik van electriciteit in gemeente-woningen. De voorzitter antwoordt, dat dit spoedig bekend zal worden. De heer Van Rijn vraagt of de schoeiing bij de Spoordijk niet veranderd kan worden. De voorzitter zegt, zich in verbinding te zullen stellen met den opzic£ter. Hierna volgde sluiting van de openbare vergadering en ging de Raad in comité. Aanwezig aan net Bureau van Politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 20. 21, 22 en 23 October 1930: Knipmes; rozenkrans; rij wielt asch met sleutels; muts; hangslotjes; portefeuille met Inhoud; sleu tels: handschoenen; banden van jassen en mantels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 20, 21, 22 en 23 October 1930: Muts. J. Koppes. Kerkstraat 13; belasting- merk. Peters. Stationsstraat 57; tompouce, Werfhorst. Boomkampstraat 20: dames- tasebje met Inhoud. A Burger, Llefdelaan 22: damesta'chje met inh., T. v. d. Aakster. Landstraat 46f vulnotlood. mevr. Mol. Ken- nemerstraatweg 199; huissleutel, J. Gouds blom, Zilverstraal 3; occarino, Tulpstraat 5: belastingmerk in gLstratiekantoor, Nieuwesloot; I ting. Tjalken. Magnusstraat 17, «scholier Rijkskweekschool. tijdens de les uren aldaar); aantal spaarzegels, S. Tasma. 2e Tuindwarsstraat 10; paar beige hand schoenen, A van Cleef, Ropjeskull 5 B; 2 plankjes met 5 sleutels; K de Jong. Popel- manslaan 2: portemonnale met Inhoud. BI Rltsevoort 37: jongensjas. P. de Jong, Po- pelmanslaan 2. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht ble>-van kennis te geven aan het Bureau van Politie. ZONDAG..26 Oct. Heden, de 20ste Zondag na Pinksteren. Tevens feest van Christus' Koningschap. Epistel; Broeders, ziet toe, dat gij voor zichtig wandelt, niet als dwazen, maar als wijzen. Evangelie: De hoveling zeide Hem: Heer, kom toch, eer mijn zoon sterft. De H. Communie zal worden uitgereikt kwart voor zeven, kwart over zeven en on der de H. Mis van half 8, welke zal worden opgedragen uit dankbaarheid en generale H Communie voor de leden van den Land- arbeidersbond. De Hoogmis om half 10 voor ons aller geestelijk en tüdelük welzijn. He den collecte voor de Radboud-stichting. He denavond Lof ter eere van Sint Jozef te 7 uur. Door den loop der week zijn de HH. Mi sen te 8 uur en wel voor de volgende intenties MAANDAG Wittebrood. DINSDAG voor Franciscus van RijnHe lena Mij er. WOENSDAG voor Maria van Moorsel. DONDERDAG van half 4 tot half 5 biechthooren voor de kinderen. DONDERDAG voor een crverl. Des avonds te kwart over 7 Octobermaandgebeden. Om half 8 opening van ons smeektriduum. waar aan alle parochianen zooveel mogelijk moe ten deelnemen om Gods zegen over het geestelijk en tijdelijk welzijn van het jonge Breezand af te roepen. Woord van opwek king door een Pater Franciscaan van Nieuwe Niedorp. Na het Lof zal gezongen worden: „U Rozenkrans bemin ik”. Liederenboekjes A 5 cent verkrijgbaar. VRIJDAG, geboden dingsdag. Te half 7 de H. Mis voor de over ledene bloedverwanten der parochianen met korte toespraak, waarbij alle mannen onzer parochie boven de 14 jaar verwacht worden. Om half 8 voor een overledene. Onder de H. Mis generale H. Communie der kinderen. VRIJDAG: Van 57 uur en van 89 uur gelegenheid om te biechten. Kwart over 7 Octobermaandoefenlngen. lof en preek. ZATERDAG: Hoogfeest van Allerheiligen, te vieren als Zondag. Half 8 H. Mis voor Maria Agatha van der Berg. De H. Commu nie wordt uitgereikt zooals op Zondag. Om half 10 de Hoogmis tot zekere intentie. Des avonds te 5 uur werden alle meisjes, die de schooi hebben verlaten op 1 Januari 1930 en nog geen 16 jaren waren, in de kerk ver wacht. Om 6 uur worden de jongens ver wacht, die reeds de school verlaten hebben en 1 Januari 1930 nog geen 16 jaar waren. Kwart over 7 uur Octobermaandoefenlngen met korte Maria-preek, waarna gelegenheid om te biechten. ZONDAG: De H Mis om half 8 voor de overledene familie Braam—Zweers. De Hoogmis om half 10 voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van het .jonge Breezand. Collecte voor bestrijding der onkosten. Des avonds te 7 uur voor de overledenen. Geboren en gedoopt: 19 October: Theodo- rus van der Park: 22 October: Theodorus van Koning* bruggen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5