1 Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW I P r I Drie herinneringen aan Rusland TWEEDE KAMER KUNST EN KENNIS over Het steenzettersconflict tes Voortgezette behandeling Pater Leopold Fonck SJ. f VERKEER EN POSTERIJEN Inleiding I 4? 1 4 I Arbeid, Handel en Nijverheid Gevraagd naar de beginselen, welke den Minister van Arbeid, H. en N. betreffende de economische politiek zullen leiden Luchtpost met de Dornier vliegbzoot D.O. X RECHTSZAKEN Gedenkteeken J. R. v. d. Lans i Beschouwingen over de ongeregeldheden te Maastricht Critiek op het beleid van den minister inzake de landbouwcrisis „Ja." Onthuld op het R. K. Kerkhof te Nijmegen t OM reeds de te Z». van de getuigen 4 décharge op 'A lige ging I. s 14 O werd 1 L o jLC, die chu rllfl de dl n a i 1 v Aan het Voorloopig Verslag over hoofd stuk X (Arbeid, Handel en Nijverheid) van de Rljksbegrootlng over het dienstjaar 1931, Is het volgende ontleend: is proeven den Hij liet dit woord uit het diepst van zijn boezem komen.... BUDIT. Komt eens hier, kinderen en luistert goed: Een nieuw verhaal heb ik weer gevonden. De geschiedenis van een luchtballon. Met avonturen daaraan verbonden. Van twee straatjongens van Amsterdam, Berucht om hun stoute streken. Belhamels, die soms, als ze wilden. Brave, beste jongens leken. werd regeling De sUchter van het Paoseiyk Bijbel- insUtmrt Het is het verhaal van een groote reis. Door een, tegen zijn wil. ondernomen. Over vreemde landen, bergen en re, Waarvan hü nimmer had durven droomen t Is de geschiedenis van een vlucht. Van een ander, moet je weten. De eene jongen is Wlm genaamd, d’Andere wordt Pim geheeten. kok>- s tot 1B- B1 Op een moolen zomerschen dag. wat heet, Stonden twee vrouwen wat te praten. Ze waren de noeders van Wlm en Pim, Die konden 't snoepen niet laten. „Ik wou, dat ik had een stuk zoethout," Zeide Wlm tot Pim, zijn makker. „Ik heb liever een ijsco in mijn kars," Zei Pim. die andere rakker. En Wlm en Pim ze gingen cordaat. Hun belde moeders wat vragen. „Geef, moes, mij een duppie awieblieft, Niet langer zal ik u plagen.” ,,’n Duppie, ben je van lotje getikt. Moet je me daarom nou storen. Als ik met buurvrouw een praatje meek Laat ik jou niet meer hooren.” zlcht- Id van en ge. ?eken" daalde lenten unen raad Den orde, >pera on echt de L ne en rak het “van de 'lechts w een tomen s zeer i door delltfk op da anwe- s voor acht Un de Parijs ie B- 1» at a loor 1 de nll- be- (■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I Na de revolutie I De uit bloed en geweld gevlochten krans om den Wolga-oever was vermeerderd.... Na de omwenteling van de Sowjet-regee- ring moest ik voor een gewichtige aange legenheid een bezoek aan Saratow brengen Het wederzien van mijn oude vrienden was ontzettend. Een zwarte doek lag over het verleden. Tijdens mijn wandeling over strgat hield ik eensklaps halt. Wie was dat tocht Daar ging een man, dien ik vroeger nog eens ergens i den naar waar slden. teurs, I aan Dou- Srden aats- eere- van rden aise, En toe- ede- resl- jou- Het O. M. mr. Van Dullemen. noemt dit geval er een van zeer ernstig terrorisme. Ge tuige Ten Gate o.a. heeft verklaard, dat hjj al gerulmen Ujd last met de steenzetters had, klaarblijkelijk bestond er al lang een gespan nen verhouding tusschen de R. K. en da Synd. steenzetters. Door het dreigen van de E. M O. S.-mannen heeft het werk acht we> ken stil gelegen. Spr. acht vast te staan, dat om. Piet Strube beeft gezegd: „jullie moet eruit" en dergelfjke en Gerrit Strube: ..gooi ze liever over straat.” en wat dies meer zij. De geheele houding wijst op geweld en intlmideeren. Reeds gerulmen tijd moest de politie de R K. steenzetters be schermen, waarvan spr. verschillende gevallen uit polltie-rapporten van data vóór en ni N Juni citeerde van conflicten tusschen E. M. O. S - en E. M. M.-menschen. Vele van deaa gevallen, evenals het gebeurde op 24 Juni.» zelf, vindt spr. buitengewoon laf. Wat verd. Zondervan betreft, van hem M door ettelijke getuigen verklaard, dat hij met steenen heeft gegooid. Ook hier acht spr. de déharge niet afdoende. Van Piet Strube heb ben zes getuigen verklaard, dat hjj gegooid heeft. Dat Gerrit Strube den haak alleen heeft gebruikt om de revolver uit Ten Gaten hand te halen, en niet om te steken, is een onderscheid, dat spr. niet kan maken. Ter zake van openlijke geweldpleging tn vereenlging, waardoor de openbare orde ern stig is gestoord, elscht spr. tegen de vier ver dachten de volgende straffen: tegen G. Strube vier maanden gevangenisstraf, tegen elk der anderen twee maanden. Fk ideal De verdediger mr. Mendels laakte, dat de politierapporten, die de Officier geciteerd heeft, niet ter kennis van de verdediging rijn gebracht door ze bjj het dossier te voegen. Wat de openlijke geweldpleging betreft, de elementen hiervan acht pi. niet aanwezig, nj, moedwillig opzet, geweld niet als middel maar als doel. PL geeft vervolgens zijn lezing van het ge val. Volgens hem waren de .aangevallenen” zwaar gewapend; de verdachten en de hunnen daarentegen, waren ongewapend. Mr. Mendels besloot zijn pleidooi, dat an derhalf uur duurde, met het vragen van vrij sprak voor alle vier de verdachten. M. Benno J. Stokvis, zich hierbij aanslui tende. verdedigde de gelijkenis tusschen dsn schillenboer en verdachte Langerjjs een ge lijkenis. die ook door de pers is geconstateerd. ook in sommige katholieke bladen. Na re- en dupliek van mr. Mendels en na dat verdachten het laatste woord hadden ge had, werd de uitspraak bepaald op 7 Novem ber as. De vierde Kamer der rechtbank te Amster dam heeft -de behandeling der strafzaak voortgezet tegen vier leden van de syndicalis tische steenzettersfederatle E. M. O. 8. we gens openlijke geweldpleging tegen leden van den R. K. steenzetterbond E. M. M. in den ochtend van 24 Juni U. op den Baarsjesweg te Amsterdam. Het verhoor werd voortgezet. Een steenzetter heeft bijgewoond, dat Ten Cate begon te schieten en dat met roode Bel gische steenen naar de schuit werd geworpen, welke steenen van daar weer werden Mtw gegooid. Toen er geschoten werd, jaagde PM Strube het volk terug. Beesman kreeg een schot in zijn beenen. Toen Gerrit Strube de schuit op wilde, werd hij van daar terugge trokken. Gerrit had geprobeerd met een haak de revolver uit de handen te slaan van den kraandrijver, die met scherp schoot; het was aldus get. niet zijn bedoeling hem te steken. Algemeene beschouwingen Sommige leden spraken hun ernstige te leurstelling er over uit, dat op het gebied van de sociale wetgeving, waarop nog altijd een groote achterstand bestaat, m het af- geioopen jaar zoo goed als niets tot stand is gekomen. Andere leden meenden, dat de financleele toestand des lands eenerzjjds en de ge drukte toestand van het bedrijfsleven an derzijds, aan de Regeering gebiedend voor schrijven ook op 't gebied der sociale wet geving groote soberheid te betrachten Deze leden waren van oordeel, dat de minister met zijn sociale maatregelen te weinig re kening houdt met de groote moellilkhden. waarmede vrijwel bet geheele bedrijfsleven beeft te kampen. Opmerkingen van verschillenden aard. Verscheidene leden wenschten te verne men, welke de voornemens der Regeering zUn ten aanzien van bet nog steeds bij de Kamer aanhangige ontwerp-Zondagswet. Op nieuw verklaarden verscheidene leden, het onverdedigbaar te achten, dat de lijkver branding. waarvan vaststaat, dat zij tn strijd is met de Begraaf wet. door de Regeering oog luikend wordt toegelaten. Benige leden stelden de vraag, of de Com- missle-De Ble in zake het dansvraagstuk reeds haar rapport heeft uitgebracht. De vraag werd gesteld, tot welke resulta ten de minister is gekomen bij de overweging van de ten vortgen jare bepleite wijzigingen van de Kieswet, welke de vergrooting van het aantal handteekenlngen voor de candl- daatstelling van de leden der Tweede Kamer, alsmede de verdeeling van het land in 4 kiesdistricten betroffen. Vrij algemeen oor deelde men een wijziging van de Kieswet ge- wenscht waarbij de bevoorrechting, welke die kleine groepen thans boven de groote ge nieten. wordt uitgesloten. Verscheidene leden opperden wederom be zwaar tegen het opnieuw voorkomen van posten vooh vrijwillige burgerwachten, bijv, vrijw. landstorm en militaire politie op de begrootlng. Verschelden andere leden kwa men evenals vroeger hiertegen op. Gaarne zouden sommige leden vernemen, of de minister bereid is. het initiatief te nemen tot een wijziging van de Bioscoop wet. welke het mogelljk maakt, dat niet al leen de films, die in een bioscoop worden vertoond aan controle worden onderworpen, doch dat ook voor het agm. bltnrogramma eenzelfde controle wordt ingasteld. gezien had. Juist draaide hij zijn gezicht naar mij toe. Ik was er mijn kapitein van de Wolgastoomboot was het, zeven jaar ouder. Ook hij herkende mij direct, wij waren na ons eerste gesprek nog dikwijls bij elkaar geweest. Spoedig zaten wij tegenover elkaar in een café, met een kop thee voor ons. Wat hij van zijn leven vertelde was wel droef, maar niet vertwijfelend. „Gelooft u,” vroeg ik, „dat het eenmaal anders zal worden Zijn gezicht klaarde op. En in een verruk- keüjken zin, dien ik al tot het verleden reken de, antwoordde hij „BUDIT, het zal anders worden.” Nog een derde maai zag ik mijn kapitein. In den vorigen winter was het. Hij stond op de groote ijsvlakte te Nowgorod en wenkte een slede. Ik zag boven een harige pels zijn oud ge rimpeld hoofd. Ik wilde naar hem toesnellen, maar de schrik hield mij terug...’. Schrik Ja, in dezen gebogen man zat niet meer de hoop van vroeger. ....Hij kende geen BUDIT meer.... Daar kwam de slede. Hij reed weg door den donkeren winter avond, als wilde hij de bevroren Wolga toeroepen: BUDIT.... BUDIT.... BU DIT.... Toestand NnnemchipperU Krachtig werd aangedrongen op de in stelling van een Staatscommissie. welke zich zal hebben bezig te houden met de bestu- deering van de oorzaken en de gevolgen van de tegenwoordige malaise in het binnen- scheepvaartbedrijf. alsmede met het zoeken naar middelen, welke jot een verbetering van den toestand kunnen lelden. Verscheidene leden meenden, dat de oor aken van de malaise niet ver zijn te zoe ken. De voornaamste dier oorzaken zijn ae- ker wel tn de eerste plaats de concurrentie, welke bultenlandsche schippers <fen Neder- landscheu aandoen, terwijl de Nederlandsche scheepvaart in het buitenland bemoeilijkt wordt, en in de tweede plaats de hooge sluis- en andere rechten, welke door dé schippers moeten worden betaald. De leden, hier aan het woord, drongen er op aan. dat In den vervolge aan de gemeentebestu ren in dezen de noodig ebeerklng zal wor den opgelegd. De landboww-crWw. Zeer vele leden verklaarden zich onvol daan over bet beleid van den minister, voor zoover dat de afd. Landbouw van zijn de partement betreft. In andere landen toonen de Regeerlngspersonen, ook de Kabtnetslei- ders. voor soortgelijke verschijnselen de groot ste belangstelling. In Nederland schijnt de Regeering tn dezen de leiding uit handen te willen geven. De instelling van de oom- mlssie-Lovink wekt althans allen indruk, dat zulks het geval is. De instelling dezer commissie kon bij de meeste der hlerbedoelde leden weinig be wondering wekken. Een commissie als deze, waarin uiteraard verschillende elementen van bet bedrijf vertegenwoordigd zijn, kan niet anders dan Benige algemeens maatrege len voorstellen. Gaarne zouden de hier aan bet woord zijnde leden intusschen vernemen, of het juist is, dat de commissie-Lovink aan de Regeering reeds verscheidene voorstellen heeft gedaan, welke deze niet bereid is over te nemen. Moch dit inderdaad het geval zijn, dan zouden zij willen vragen, wat deze voorstellen behelzen. Bjj hun critiek op de instelling der commissie wilden deze leden niet vnorb"-,en dat zij met voortvarendheid he-ft «-kt. v«—’’den verklss-den fri »ake de v-f! e— «vt”k en vm- groote wordt j briefkaarten t 2.20 en voor brieven f 3JO par stuk (te voldoen door middel van Neder» landsche frankeerzegels sn/of luchtpostze- gels). Het gewone port moet uitsluitend met Nederlandsche frankeerzegels worden ver antwoord. De correspondentie moet zoo tijdig gepost worden, dat ulterlijk 30 October as. Frie drichshafen wordt bereikt. Aldaar zullen de stukken van ’n afdruk van den dagteekenlng- stempel en van een bijzonderen stempel ..Erste Uberseeflug EuropaAmerika Flugschlffs Do X" worden voorzien. flS Verscheidene leden waren van oordeel, dat bij de uitbreiding van de bebouwde kommen der gemeenten door de Regeering onvoldoende medewerking wordt verleend bij de pogingen, die worden aangewend tot behoud van het natuurschoon. Werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling Verscheidene leden spraken er hun leed wezen over uit. dat de wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering ook door dezen minister weer naar den achtergrond is ge schoven, waardoor de vrees gewettigd is. dat zij in den naasten tijd niet tot stand zal komen. Andere leden spraken als hun meenlng uit, dat de tijdsomstandigheden niet ver- oorlooven nieuwe lasten op de industrie te- leggen. De werkloosheid zou daardoor slechts worden vergroot. Verscheidene leden drongen er op aan maatregelen te treffen met bet oog op de omvangrijke werkloosheid. welke in den komenden winter is te verwachten. ZU vroe gen of de regeering bereid is om. indien de bestaande werkloozenkassen onder den in vloed van de crisis in moeilijkheden moch ten geraken, te bevorderen, dat zij door het toekennen van een hoogeren bijslag dan 100 pct. van Rijk en gemeenten op de bijdragen der leden in staat worden gesteld haar reglementaire verplichtingen na te komen. Sommige leden vestigden de aandacht op den noodtoestand, waarin een aantal Ne derlandsche musici verkeeren. die, tenge volge van de onbelemmerde toestroomlng van bultenlandsche werkkrachten werkloos Arbeid Gevraagd werd of de minister reeds in staat is een oordeel te geven over de wer king van het Werktijdenbesluiten voor win kels. Men had den Indruk, dat de uitvoe ring eenlge leemten in bet besluit aan het licht brengt en dat ook de toepassing niet overal gelijk is. Eenlge leden merkten op. dat van de Re geering mag worden verwacht, dat zjj zelve wat bare ambtenaren betreft, ten aanzien van den arbeidsduur een voorbeeld geeft. Dit is echter niet het geval. Voor verschei dene groepen van het Rijkspersoneel is de achturige arbeidsdag nog niet ingevoerd. Opnieuw werd geklaagd en evenzeer opnieuw hiertegen opgek: men over het aantal ovirwerkve-gunnlngen. dat trent den inhpxl en het lot van haar voor- I wordt verleend, over de lichtzinnigheid stellen volkanen onverschillig te zQn. Ge- waarmede dit geschiedt en ovsr het entbrs- zien den toestand, waarin de landbouw tham ken van voldoende overleg met alle daarbij Verschenen is het Voort. Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk V (Binnenl. Zaken en Landbouw) der' RjjksbegrooUng voor het dienstjaar 1931. Daaraan is het volgende ontleend: rrrkeert, behoort de Regeering ingrijpende voorstellen aan de Staten-Generaal te doen. Andere leden verzetten rich me*, klem te gen de gedachte, dat het benoemen van de commlssie-Ixwlnk een bewijs zou rijn van een minder actieve persoonlijke bemoeiing van den minister met de zaken van den Landbouw. Verscheidene leden vroegen of de minister bereid is. te doen blijken van zijn inzicht in de oorzaken -an 4e -risls alsmede an zijn fyrdeel over elk der in het novenge- noemde program vermelde punten, voor zoo ver <Be aanstonds *e nemen maatregelen be- treffen. Sommige leden bleven tn een afzonderlijk 'iepsrtement van Landbouw een noodzake lijke voorwaarde zien voor een rlohtlge be hartiging van de belangen der velen, die bjj dit bedrijf betrokken zijn. Andere ’eden zou tten desnoods genoegen willen nemen met de weder-aanstclling van een directeur-genersal van den Landbouw. Wat de aanstonds te nemen maatregelen betreft, pleitten verscheidene leden krachtig voor het verleen«n van steun aan graan bouw. fabrieksaardappelverbouw en suiker bieten verbouw. Sommige leden die wezen op de groote moeilijkheden welke sommige groepen van totnbouwers ondervinden, drongen met klem aan op het verstrekken van credleten uit de schatkist aan deze groepen. Verscheidene andere leden verklaarden eaame a|le maatregelen te willen steunen, welke tot hulp van den zoo bedreigden land bouw zouden mogen worden genomen. ZIJ meenden echter, dat zulke maatregelen in zonderheid ten aanzien van den fabrieks aardappel- en suikerbieten verbouw gewenscht rijn. Het ag. Suikerwetje. dat tn den afge- loopen romer is tot stand gekomen, heeft in verband met de prijsdaling, welke sindsdien nog heeft olaats gehad, slechts een zeer onroldbenden steun geleverd. Een aantal leden verklaarden in dit ver band het te betreuren, dat op de begrootlng niet een algemeene post voorkomt waaruit de minister voor het toepasser van steun maatregelen, indien toj die noodig acht, kan putten. 's Ministers aandacht werd gevestigd den aanvoer van enorme hoeveelheden graan uit Sovjet-Rusland. waardoor de prijzen op de Internationale magkt zeer worden ge drukt. Naar het geruèht wil. sou lit ver schijnsel minder een economische dan wel eep politieke oorzaak hebben. Het nemen van maatregelen hiertegen achtten de hier- bedoelde leden nootzakelijk. Andere leden, overtuigde tegenstanders van Invoerverboden Qf beschermende rechten, sloten zich bij de zen aandrang aan. De vraag werd gesteld, of nog de Indie ning van een wetsontwerp, houdende de verplichting tot het gebruik van een be paalde hoeveelheid mlandsche tarwe bij de broodberekitng is te wachten. Wederom werd gevraagd naar verlichting van sociale lasten en belastingen voor den landbmrw. Verscheidene leden gaven als hun meenlng te kennen, dat het vóór alles ge- wenscht is, den eorport van daarvoor m aanmerking komende landbouwproducten zooveel mogelljk te bevorderen. Aangedrongen werd op het nemen van strenge maatregelen tegen misbruiken bij het vervoer van vee per vrachtauto. Verscheidene leden, die uitbreiding van den binnen- en bultenlandsche voorllch-tngen- dlenst van zeer groot belang achtten, hadden op dit artikel gaarne een grootere verhoo- gtng toegepast gezien. Sommige leden waren van oordeel, dat de Jachtwet den landbouw nog steeds tn on voldoende mate beschermt. Gepleit wend voor een krachtlgm uitbouw van het bosch- bedrijf In ons land: aangedrongen werd op verhooglng van het bedrag, voor uitbreiding van het Staatsboechbezit uitgetrokken Men wenschte ruimere beschikbaarstelling van serum togen mond- en klauwzeer. An dere leden vroegen, of de minister bereid onder strikt onbevooroordeelde leiding te laten nemen met het middel van den heer Van den Berg, genaamd Matafto". opdat hier te lande eindelijk eens officieel en afdoende worde geconstateerd, of dit middel al dan niet als ondeugdeljjk moet worden aangemerkt De Dornier vliegboot D.O. X zaJSrermoede- Ijjk begin November een vlucht naar Amerika uitvoeren. De gelegenheid wordt opengesteld om in Nederland ter post be zorgde niet-aangeteekende briefkaarten en brieven beneden 20 gram voor elke ge- wenschte bestemming met de vliegboot te doen vervoeren. Op de stukken moet het volledig adres van den afzender vermeld worden, een lucht- postetiket worden geplakt en de aanwijzing .jnit Flugschiff Do X nach Amerika" ge steld worden. Het luchtrecht, dat verschul digd is boven het gewone port, bedraagt voor betrokken partijen. Ht vóór en tegen werd ook bepleit van bet verleenen van vergun ning tot het werken in twee ploegen Verscheidene leden zouden willen aandrin gen op een verbod van arbeid In fabrie ken en werkplaatsen voor de gehuwde vrouw. Gevraagd werd of de spoedige indiening van een ontwerp hulsarbeidswet kan worden tegemoet gezien, nu de Hooge Raad van Arbeid over een desbetreffend voor-ont- werp een gunstig advies heeft uitgebracht. De medewerking van den minister werd door een aantal leden tngeroepen voor het tot stand brengen van een bijzondere rege ling van de rechtspositie van hoofdarbei ders Verscheidene leden betreurden, dat de landarbeiders, in het bijzonder de in den landbouw werkzame vrouwen en kinderen nog geen wettelijke bescherming genieten tegen overmatig lange arbeidstijden Andere leden wezen er op, dat de tijd voor derge- Ijjke maatregelen thans zeer ongelukkig is gekozen. Verscheidene leden drongen ook nu weder aan op een wettelijke regeling van de vacantle voor arbeiders. Echter wezen som mige leden er op. dat deze tijd allerminst geschikt is om nieuwe lasten op de industrie te leggen. De „Osservatore" wijdt een uitvoerig arti kel aan de nagedachtenis An pater Leopold Fonck. die In Weenen overleed en de eigen lijke stichter en eerste voorzitter van het pauselijk Bljbelinstltuut was, waaraan hij tevens vele jaren professor was. Aanvankelijk was hij professor In de exe gese aan de unlversltelt van Innsbruck, tot dat hij in 1908 naar Rome ward geroepen en door Z. H. Paus Pius X met de oprich ting van het pauselijk Bljbelinstltuut werd belast. Z. H. Pius X had een buitengewone waardeerlng voor pater Fonck. Gedurende negen jaar was hij voorzitter van dit Instituut, totdat hij btj het uitbre ken van den wereldoorlog gedwongen werd Rome te verlaten Later werd hij vice-presi dent van het instituut. In het afgeloopen jaar werd hij voor be langrijken wetenschappelljken arbeid naar Praag, gn Weenen gezonden. Mijn reis ging van Nischny-Nowgorod naar Astrachan. Zelfs volgens Russische begrippen was dit een lange weg. Maar in de Wolgaboot met haar gemakkelijke, vroolijke cabines en haar gezellig keuvelende passagiers, i^ bet een aangename verpoozing. Het was in den ujd, toen de meerderheid van het volk zich nog niet met de politieke bewegingen in de wereld bemoeide, en de zon haar stralen wierp op de vroolijke Wolga- weiden, en op de met bosch begroeide bergoevers en dat alles maakte als een won dervol sprookje. Op mijn Russische reis was mij die schit terende Wolgaoever een welkome afwisse ling. Natuurlijk was het voor mijn reisgezel schap niet zoo mooi. Men at, kletste, maakte muziek, maakte toilet, at weer, kortom, men omgaf zich in deze romantische omgeving in een waas van stedelijke genoegens. Wilde ik gelegenheid zoeken, om mij aan de gezelschapsplichten voor korten tijd te onttrekken, dan behoefde ik mij slechts tot den man op de Commandobrug te wenden Ik benijdde hem om zijn prachtige plaats op die brug, vanwaar hij een schitterend uitzicht had op de beide oevers. Graag zou ik naar hem toegestapt zijn. Maar het was aan bet publiek streng ver boden, zich op de brug op te houden. Slechts den Tartaar was bet toegestaan, zich op de brug te begeven voor het verrich ten van zijn Mohammedaansche gebeden. Op een laten avond zat ik alleen op het promenadedek en droomde heerlijk van de prachtige natuur. Iemand kwam door de gang en naast mij staan. Het was de kapitein. Voor ons zagen wij de schaduw van een matroos. Af en toe stak hij een stang in het water, om dan eenige wisselende getallen te roepen naar den man, die zich op de brug bevond. „Wat heeft dat te bettekenen T” vroeg de kapitein. „We zijn vlak bij den grond. Het water is niet diep genoeg.” „Had het dan niet met lichten geseind kunnen worden „Dat heeft geen waarde, de grond schijnt te wandelen.” „Zou het dan niet mogelijk zijn de stroo- ming der rivier zoo te regelen, dat de scheep vaart niet voor zulke gevaren komt te staan?” vroeg ik. „U bent zeker een Duitscher vroeg de kapitein. „Wanneer jullie onze Wolga in Duitsch- land hadden, zouden jullie haar in banden hebben liggen. Maar u zult wel gelooven, dat ook wij daarmee zullen moeten beginnen.” Nog lang spraken wij over de Wolga Met de gedachte aan dezen stroom vonden we vele maatregelen om de Wolga te be- heerschen en de kapitein werd hoe langer hoe geestdriftiger bij den overtuigingsvollen zin „BUDIT, het zal anders worden." In dit woord „BUDIT” lag zooveel uit drukking, dat de rivier alleen op dit woord al moest gehoorzamen.... Relletjes te Maastricht Verscheidene leden brachten het gebeurde ter gelegenheid van de staking aan de ilnkwitfabriek te Maastricht in 1929 ter sprake. Deze leden weren er op, dat thans wel is komen vast te staan, ■'at van het begin der staking af de vrijheid en vei ligheid der werkwilligen zeer ernstag be dreigd werden. De pobUe-autoriteiten zlin in elk opzicht tn bun taak tekort gescho ten. Elke leiding heeft ontbroken. Met nadruk meenden de hier aan het woord zijnde leden te moeten protasteeren jegen de vele valsche voorstellingen, welke tn een deel der pers ontrent het gebeurde zijn gegeven. Om <fen schijn te wekken, alsof de ongehoorde terreur in Maastricht niet haar oorzaak sou vinden in bet gedrag van de stakers en hun aanhang, doch in tegendeel in de houding der werkwilligen en bun beschermers, werden ernstige beschul digingen geult tegen katholieke arbeidersor ganisaties en katholieke priesters, tegen den Rljksbemlddelaar, tegen het Roode Kruis, tegen de katholieke poUUeagentenvereenlging „St MlchaAl", tegen die justitie, en ten slotte ook tegen de regeering. Al dere be schuldigingen zijn volkomen onjuist geble ken. Van het verhaal, dat een priester met een crucifix voorop en zes knuppeldragende geestelijken daarachter de werkwilligen naar de fabriek zouden hebben geleld en zouden hebben aangespoord tot maatregelen van ge weld tegen de stakers, Is geen woord waar gdbleken. Wel hebben eenlge priesters, als zoovele anderen, op het nemen van strengere maatregelen bij den commissaris van politie aangedrongen. Hierin schuilt echter soo betoogden dere leden in het minst geen provocatie. Had men naar deren raad ge luisterd, dan was waarschijnlijk hetgeen nu gebeurd Is voorkomen. Van andere zijde werd opgemerkt. dat ook In de katholieke pers zelf groot verschil van opvatting omtrent bijzonderheden van het gebeurde aan den dag is getreden. Dat de molestaties, welke in dit geval van de ztfde der stakers plaats hadden, soon bij- ■onder karakter hadden en zoo bijzonder groot tn aantal waren, kan naar de meenlng dezer leden niet worden toegegeven. Boven dien staat vast, dat van katholieke zijde op bet uitoefenen van geweld is aangedrongen. Zaterdagmiddag had op het R. K. Kerkhof te Nijmegen in tegenwoordigheid van vele belangstellenden de eenvoudige en toch ont roerende plechtigheid plaats van de onthul ling van het gedenkteeken op het graf van wijlen J. R. v. d. Lans., letterkundige en jour nalist. Het graf was bedekt met een schat van bloemen en versierd met palmen Toen de aanwezigen zich om het graf had den geschaard, sprak de heer J. B. Vesters als voorzitter van het Comité Gedenkteeken J. R. v. d. Lans een gedachtenisrede uit. Vervolgens legde de heer L J. Stolwijk namens het Comité een prachtigen lauwer krans met geel-wltte bloemen en rood-wit blauwe linten op het graf van den vereerden litterator. Dan werd het woord gevoerd door den heer L. M. Weterings, die verklaarde, 'Hat het bestuur der N. V. Drukkerij „De Spaarne- stad" gaarne de uitnoodiging had aanvaard, om bij het onthullen van dit gedenkteeken tegenwoordig te zijn. Spr. memoreerde om. de groote werkkracht en groote verdiensten van den heer J. R. v. d. Lans voor de Kath. Illustratie, welke thans in 130 000 gezinnen gelezen wordt. Namens de gemeente Nijmegen sprak de wethouder van onderwijs, de heer Am. Krootjes. die verklaarde dat Nijmegen den grooten burger d. Lans niet zal vergeten. Het kerkkoor van St. Franciscus, onder lei ding van den heer Joe. Bartels zong vervol gens het „Beatl Mortul” van Mendelssohn. De heer mr. H. Cramer .uit Den Bosch sprak vervolgens namens de familie een har- telijk dankwoord. Het monument Is in hardsteen opgetrok ken en geflankeerd door twee engelenfiguren. Het frontgedeelte bevat in brons het por tret van Van der Lans, waarboven de H. Geert zweeft In de gedaante van een duif. Het benedengedeelte bevat de titels der voornaamste werken van wijlen den heer Van der Lans. zUn geworden. De hier aan het woord zijnde leden drongen wederom aan op maatrege len om de werkgeleerenhe.d van Neder landsche musici te beschermen. Sommige leden vestigden de aandacht op het groot aantal bultenlandsche dienst meisjes, hier te lande werkzaam. Handel en Nijverheid Gevraagd werd naar de beginselen, welke den minister bjj de te voeren economische politiek zullen leiden en welke gedragslijn hij ter ondersteuning van handel en nij verheid In de moeilijke omstandigheden, waarin deze verkeeren. voornemens Is te volgen. In dit verband werd er bjj den minister op aangedrongen vooral geen nieu we lasten op het bedrijfsleven te leggen, maar eerder naar vermindering van lasten te streven. Aangedrongen werd op maatregelen, ten einde te bevorderen, dat het hier te lande gewonnen vlas ook hier te lande kan worden afeewerkt; thans geschiedt dit veelal in België. Gevqpagd werd of de minister conclusies van de commissie tot onderzoek van het cadeaustelsel heeft overwogen en. zoo ja, tot welk resultaat dere overwegingen hebben geleid. Wederom werd aangedron gen op wijziging van de IJkwet. Gevraagd werd hoe het staat met de wettelijke regeling van het accountants- wezen. Met het oog op den huldigen toestand van de binnenscheepvaart werd gevraagd, of de minister bereid is te overwegen, dat worde ingesteld een centrale Kamer van Koop handel voor het Blnnenscheepvaartbedriïf Ten aanzien van de tandtechnicl merk ten vele leden op, dat voor het examen, bedoeld in de wet van 18 Mei 1929 slechts ongeveer 40 pet. der geëxamlneerden zijn geslaagd De niet geslaagden mogen na 1 December 1930 hun bedrijf niet meer uit oefenen. waaronder er voorkomen, die in dertijd bevoegd zijn verklaard. Deze per sonen zUn het slachtoffer geworden slecht staatsbeleid. Daarom wenschen hier aan het woord zijnde leden den bo vengenoemden termijn b.v. met twee jaar te verlengen. Andere leden zouden er de voórkeur aan geven, deze personen In de gelgenheld te stellen, opnieuw examen te doen, waartoe immers meestal de gelegenheid bestaat voor hen. die voor de eerste maal niet voor een examen zijn geslaagd. Betoogd wordt, dat aan de huisvesting van groote gezinnen meer aandacht moet worden geschonken. Gevraagd werd, in hoever de minister voornemens is. te dien aanzien bijzondere maatregelen te treffen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7