Laatste Nieuws TWEEDE BLAD STADSNIEUWS Handen MEDEDEELINGEN Schouw Ingekomen personen De koning van Albanië Het Engelsche Parlement Het derde postvliegtuig Vertrokken personen RADIp-NIEUWS Een Radio-film in Denemarken Oproep van graaf Apponyi getrokkenen). Ongcorgaaiscetdca ontvangen Lha. njig^er, in vele geyallen ajBjgcrkelijk Bijlagen tot den Raad verkiezingen Hongarije De groote Katzbach-dam doorgebroken Tweede Lustrum St. Joseph- Gezellenvereeniging Zal Amerika Frankrijk en Italië bij elkaar brengen? Gewetensgeld De financieele kwestie in het Rijkskabinet M.KATER /XLKMXXAR M I E NT2V Algemeene uitnoodiging DINSDAG 28 OCTOBER 1930 OFFICIEELE Circus Olympia Aanrijding van van Wethouders Hinderwet Zijn gezondheidstoestand ongunstig Adressen aan den Raad Wethouders i momenteel ernstige Door den koning: geopend O Te Batavia van C. P. G. PERSOON Pr. GEVONDEN VOORWERPEN Twee dorpen onder water Bemerkingen pl.m. 0.90 van wijziging huurtoeslag. huurtoeslag in Mooie nataaropnameiv, mede. Democratiseering van Hongarije geeischt Deze gegevens zijn van Februari 1930 en betreffen de georganiseerde werkloozen (uit- minster* 1.50 1.50 1.50 1.50 m 1*30 Alkmaar Aalsmeer Namen der plaatsen Armenzorg Armenzorg M. H. (steun) Crisis-Bureau Armenzorg Armenzorg Armenzorg Com. Steunregeling Armenzorg Com. Steunregeling ondergeteekenden, van Ten slotte gelieve U hierbij.aan te treffen een staat met gegevens van eenige andere gemeenten, welke op deze zaak betrekking hebben en ter vergelijking kunnen dienen. max. 13-50 4- huurtoeslag Apponyi hoogere Hongarije draad :ke- Tingen ir voor langs het Bedrag P- week X3-— m xa. 12.— Toeslag p.k. p.w. B.-A. Armenzorg 1-50 1.25 Akkrum Almelo Amsterdam Arnhem Beverwijk Bussum Doetinchem Deventer Eindhoven Enschede Gouda ’s-Gravenhage Groningen Haarlem Helder Hengelo Hilversum Hoorn Leeuwarden Leiden Middelburg Nijmegen Rotterdam Tilburg Utrecht Vlissingen Voorburg Weesp Wormerveer IJmuiden Zaandam Zandvoort Zwolle De Burgemeester of één der Wethouders, voorzitter. Verder als leden te benoemen S Raads leden (evenals in andere commissies) en hieraan tot te voegen 1 vertegenwoordiger uit elke Vak-Centrale. De ..vertrouwens mannen” tot een commissie te vormen, op dat deze van tijd tot tjjd met het Bestuur zal confereeren of adviezen geven. Door welk lichaam geschiedt de uit- keering Zjj veroorloven zich hierbij een voorstel te doen over de samenstelling van genoemd Instituut en wel: Band haar eerste nummer in, dus van een Alkmaarsch kwartiertje is hier geen sprake en mede om de te verwachten groote op komst is het ieder aangeraden bijtijds aan wezig te zijn. ja x-35 1.50 i. 1.25 1.50 I- 0.90 1-20 x-35 Verhuur woning Zuiderhoutlaan 4. De heer D. Hartog. alhier, heeft verzocht de bij raadsbesluit van 24 Juli 1930, no. 24. aangekochte woning. Zuiderhoutlaan no. 4. van de gemeente te mogen huren, nadat daaraan enkele noodige onderhoudswerken, welke een bedrag van f 910 in totaal zul len vorderen ,zjjn aangebracht. Tegen deze verhuring hebben B en W. geen bezwaar. Zij stellen den Raad voor daartoe te be sluiten. woordelijk, dat de bestaansbelangen van opvatten van den zjjn, dat aan de h.i. billijke wenschen niet is tegemoet gekomen; dat, om één »n ander tot zjjn recht te doen komen, het in het leven roepen van een In stituut voor Maatschappelijk Hulpbetoon, dc aangewezen weg is; dat, bij eventueele instelling van genoemd Instituut, besprekingen in den Raad over doelmatige hulp, practisch meer en beter m-.gelük maakt; dat het adressanten vergund zjj te verwij zen naar de hierbij gevoegde memorie van toelichting en de redenen daarin ontvouwd, waarom zy Uwen Raad verzoeken de instel ling van een Instituut voor Maatschappelijk Hulpbetoon te willen bevorderen. ‘t Welk doende, Als voren. In een opzienbarenden open brief aan zijn kiezers bepleit graaf Apponyi een breedéren democratischen grondslag voor het huidige regime in Hongarije, verklaart nationale het weder der democratische ontwikkeling en het verwijderen van het bijna ongelooflijke hiaat in het Hongaarsche kiesstelsel door Bij den inspecteur der directe belastingen, Iste afdeeling, alhier, is f 350. ingekomen wegens over vorige jaren te weinig be taalde belastingen. Hedenmorgen te elf uur kwam het Rijks kabinet in vergadering bijeen, ter behande ling van de met de begroeting voor 1931 in verband staande financieele kwesties. Van af heden zal het kabinet de geheele week dagelijks een zitting houden, om zoo mo gelijk Zaterdag as. het financieele program gereed te hebben, dat dan op 4 November as. zal kunnen worden voorgelegd aan den Rijksraad, die op dien dag voor het eerst bijeenkomt. Voor de verschillende in de begroeting voorziene belastingwijzigingen. zjjn ongeveer dertig wetsontwerpen, met be trekking tot de inkomsten-, omzet- en ver mogensbelasting. financieele verhouding tusschen rijk, landen en gemeenten, tabaks belasting en accijnzen, noodtg. LIEGNITZ, 28 Oct. (V.D.) Bij Alt-Be- chem is hedenmorgen de groote Katzbach- dam doorgebroken. In een oogenbllk tyds had het water de in de nabijheid gelegen dorpen overstroomd. Het vee kon nog Juist bijtijds gered worden. Me- vreest dat het water grooter schade zal aanrichten, dan men thans nog kan vermoeden. Het laag gelegen Klein-Bechem is geheel door het water overstroomd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan Thans vreest men dat de Katz- bach-brug bij Pfaffendorf zal instorten. Armenzorg Com. Steunregeling Alkmaar, den 28 October De correspondent te Washington van de ..Times" weet te bevestigen, dat van de zijde der Amerikaansche regeering pbgingen wor den gedaan, om te komen tot bijlegging van de Fransch-Ttallaansche tegenstellingen. correspondent acht het echter indls- om in het stadium, waarin de be- verkeeren. nadere den aard der be- 9-io gelijk aan W.K. uitk. 12. 12.50 13-5° 12. 12. 12. 1O. I3-— 11. 12.50 10.50 13-50 11. 13-50 10. 12. 12.50 10.75 ia- 13-50 12. 10. 13-50 I3-— 13-5° 10. 12. IO. 13-50 De creet. sprckJngen momenteel mededeelingen omtrent middeling te doen. Ook gisterenavond was de tooneelzaal van de vereeniging wederom geheel bezet. Thans waren het de ouders der gezellen, die door hun groote opkomst blijk gaven mede te leven met deze schitterende ver eeniging en daar tevens een blijk van waar- deering gaven voor het vele goede werk dat aan hun jongens wordt besteed. Het spel dat, gegeven werd stond wederom op zeer hoog peil: de afd. Kolping, samen gesteld uit toch nog jonge krachten, kan hiermede bogen pp een groot succes. Aan de aanwezigen werd verzocht de pauze in de benedenzaal te willen doorbrengen, al waar men dan tevens de volledige St. Louis Band zou zien en hooren optreden. Nimmer nog hebben wjj een gezelliger pauze medegemaakt. Deze Band, welke bevat piano, volledig slagwerk, 2 violen, 2 saxopho nes, 1 clarinet, 1 trompet en 1 trombone, alle bespeeld door een groepje leden van groot SL Louis, is een lust om te zien en te hooren en wederom een pracht-aanwinst voor mu- xiekliefhebbend Alkmaar en omgeving. Vermelden wij nog dat deze Band opge richt is uit eigen initiatief, geen dirigent beeft en dus alle stukken zelf Instudeert. Een woord van hulde aan deze jonge ke- Ten tweede: Geven te kennen, ondergeteekenden. res pectievelijk Voorzitter en Secretaris van dc Plaatselijae Vak-Centrales, t.w.: de Alk- maarsche Bestuursdersbond, de Roomseh- Katholieke Volksbond en het Plaatselijk Arbelders-Secretariaat, ten dezen domicile kiezende Kweerenpad 20. dat zjj reeds meerdere malen aan Uwen Raad geadresseerd n.oben -ar de uitkeerm- gen van steungelden aan georganiseerde werkloozen niet door het Burgerlijk Arm bestuur te doen geschieden; dat, hoewel waardeerende de wijziging in deze aangebracht, adressanten van meenlng STAAT VAN UITKEERINGEN AAN WERKLOOZEN IN DIVERSE GEMEENTEN de het Plaatse’ijk deze domicilie Oudorperdijkje Landstras t 61. Wanneer men weder in het beziC is het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. loo. A. Balkema. nJi zonder' beroep, van Nassaulaan 26 naar Oudorp. J. Roos, nh., van Vrouwenstraat 10 naar Zuilen. A. C. Ot- tenbros. rJt., zonder beroep, van Laat 163 naar H. H. Waard. H. Tumfahrt. r. k-, keu kenmeisje, van Wildemanstraat 9 naar Koog aan de Zaan. N. Mieldjjk. echtg van G. C. Alders en kinderen, r. k.. van Kamemelks- buurt 19 naar Egmond aan Zee. N. Smit. r. k.. buitengewoon opzichter R. W.. van Laat 79 naar 's-Gravenhage. M. J Knol, r.k., kap persbediende, van Hekelstraat 8 naar Haar lem. A. J Veltkamp en echtgen.. geen, van Tulpstraat 4a naar Zeist. J. Manshanden, r.k.. zonder- beroep, van Verl. Landstraat 14 naar Medemblik. Th. Langenberg. g.k., vrij williger NO.I^-leger van Ramen 2 naar N. O. Indië. G. Koeman. nh„ dienstbode, van Polderstraat 16 naar Graft. A. Zamiazza, r. k.. monteur, van Fr. Engelstraat 8 naar Lo- bith P. Goudsblom. n.h„ onderwijzer, Zilverstraat 3 naar Krommenie. F. de Boeren, echtg., nh.. arbeider, van Overdiepad 53 naar Bergen. A. Bosman, nh., kantoorbediende, van Macl. Pontstraat 8 naar Amsterdam. M. A. Tahey, rJt., onder- machinist N. S„ Snaarmanslaan 61 naar Leeuwarden. Wed. W. Bakker en dochter, nh. en geen, van Bierkade 13 naar Hoorn. J. N. Jonker, nh.. van fayglop 14 naar Berk hout. S. J. Witteveen, rk., winkelbediende, van Parkstraat 14 naar Eindhoven. A. M. Zwaan, nh., van Van der Woudestraat 56 naar Behagen. J. Heeremans. rk., zonder be roep, van Eikelenbergstraat 26 naar 's Gra- venhage. J. Vreeker, rk., hulp in de huish., van Magdalenenstraat 9 naar Utrecht. S. H. J. Martin, geen, kappersbediende, van Ver- dronkenoord 72 naar Enkhuizen. T. H. Hel ming, rk.. kappersbediende, van Lagestraat 64 naar Nijmegen. Jh. C. M. I£lok, geen, huishoudster, van Baansingel 5b naar Am sterdam. J. Duinmeijer, rk., dienstbode, van Koningsweg 36 naar Castricum. M. M. Mul der, rk., zonder beroep, van Oudegracht 285a naar ZJjpe. M. Blaauboer, d.g., zonder be roep. van Rltsevoort 42 naar Amersfoort. J. Th. Kuiper, rk., zonder beroep, van Heeren- straat 6 naar Delft. Wed. W. Gljjnis, nh., A. Watertor, n.h., banketbakker Schagen naar Langestraat 63; B. Marinus en gezin, g.k., zonder beroep van St. Pan- cras naar Nieuwpoortslaan 203a; A. M. C. Baten, geen, zonder beroep, van Antwerpen naar Groot Nieuwland 33 35; Jac. Muller, n.h., onderwijzer, van Den Helder naar Zilverstraat 8; A. C. W. Buthfer, d.g., zon der beroep, van Delft naar Verdronken- oord 45; A. M. Leering, r.k., dienstbode, van Bergen naar Kennemerstraatweg 17; J. v.d. Hof, g.k., verpleegster, van Haarlem naar Stationsweg 168; J. Rol en gezin, n.h., r.k., assuradeur, van Hilversum naar Co- mansstraat 16; D. Lant en echtgen., geen, technisch controleur Wier. Meerpolder, van Wieringen naar Nieuwpoortslaan 124; Tj. van der Wal, n.h.. dienstbode, van Haarlem naar Nieuwpoortslain 155: C. C. H. Köll- mann, r.k., winkelbediende, van Utrecht naar Tesselschadestraat 14; J. M. A. ten Kortenaar, r.k., winkelierster, van Amster dam naar Mient 17; E. Hondiers, n.h., zon der beroep, van Amsterdam naar Leeghwa- terstraat 23; M. C. Noe, r.k., dienstbode, van De Rijp naar Breedstraat 33; Fr. Raap, n.h., dienstbode, van Oudorp naar Hekel- s'raat 31; M. Ennega, g.k., monteur, van Amersfoort naar Voordam; J. P. J. van der Bil en gezin, n.h., broodbakker, van Oudorp naar van der Woudestralt 33; G. de Beer en gezin, d.g., stucadoor^ van Westdongéra- deel naar Zuiderhoutlaan; A. van der Tol. r.k., spoorwegarbeider, van Bergen naar Leeghwaterstraat 15; F. W Wilms en echtgen. d.e., elektricien, van Duttschland naar Kre- lagestraat 6a; M. de Bres, g.k., dienstbode, van Dordrecht naar Kennemerstraatweg 79; C. van Geenhuizen, e.g.k., dienstbode, van Dordrecht naar Kennemerstraatweg 79; C. G. Kragenhoff en gezin, geen, ingenieur R. Waterstaat, van Dordrecht naar Kenne merstraatweg 79; C. C. Sneeboer, r.k., dienstbode, van Haarlem naar Hoeverpad 13; M. A. Kouters, r.k., dienstbode, van Standdaardbuiten naar Kennemerstraatweg 115; E. Dekker, o.c., huishoudster, van Egmond aan Zee naar Spanjaardstraat; J. Beets en echtgen., d.g., n.h., zonder beroep, van Hilversum naar Kaaystraat 5; M. Waw- rosch, r.k., dienstbode, van Battrop i. W. naar Metiusgracht 22; C. P. M. van der Lans, r.k., winkelbediende, van 's Hage naar Spoorstraat 24; B. J. Wolff-Gijzen, r.k., van Amsterdam naar Snaarmanslaan 23; C. Schaap, r.k., zonder beroep, van Ürsem naar Nassauplein 11; G. J. van der Kolk, n.h., bankwerker, van Zwolle naar Doelen straat 24; G. de Boode, n.h., winkelbediende, van Haarlem naar Ridderstraat 2; Tr. Breve, n.h., dienstbode, van Hoogwoud naar Kennemerstraatweg 169; E. Alberda, n.h., handelsreiziger, van Bergen naar Stations weg 1641!!; Th. Gorter, n.h-, bakkersknecht, van Bergen naar Visscherslaan 20; Sj. Marwitz en gezin, n.h., commies redacteur Hoogheemraadschap, van Den Helder naar Julianastraat 25; J- H. Kelholt, g.k., zonder beroep, van Zwolle naar Stuartstraat 38; G. van Bennekom, n.h., zonder beroep, van Amsterdam naar Druivenlaan 3; J. A. W. Cools en gezin, r.k., cacaobewerker, van Oudorp naar Boom kampstraat 30; W. L. de Wit, r.k., slagersknecht, van Amster dam naar Spoorstraat 54; Th. Pot, geen, zonder beroep, van Rijswijk naar Park straat 1; C. A. Vlek, r.k., kinderjuffr., van Heerlen naar Kennemerstraatweg 19; J. J. Oudhoff, r.k., pianostemmer, van Amers foort naar Bergerweg 44; M. Rep, g.k., rei ziger, van Zandvoort naar Fnidsen 105; A. G. Moormar.<r.k., van Den Helder naar Stuartstraat 6; G. J. Mooy, r.k„ klerk directe belastingen, van Zwolle naar K. v. *t Veer- straat 35; C. F. Barbieri en echtgen., r.k., metselaat, van Bergen naar Luttik, Oudorp 80a; D. Bosman-van der Toom, n.h., van Wormerveer naar Schelphoek 17; Chr. J. Gijzen, r.k., winkelbediende, van Haarlem naar Snaarmanslaan 23; D. Arnout, n.h., opperman, van Rotterdam naar 2de Tuin dwarsstraat 4; B. Wawrosch, r.k., dienst bode, van Battrop i. W. naar Juliana van Stolberglaan 1; Wed. H. M. Welman- Mensink, n.h., van Haarlem naar Roemer Visscherstraat 28; F. J. Kubatz, r.k., inge nieur, van Haarlem naar Langestraat 55; C. Komen, r.k., bakkersknecht, van Uit geest naar Baansingel 7. PARIJS. 28 Oct. Uit Tirana wordt ge meld, dat in den gezondheidstoestand van koning Achmed Zogoe, die al geruimen tijd niet gunstig was. een achteruitgang is inge- treden, zoodat. volens de van welingelichte zjjde gedane mededeelingen, de toestand van den koning zeer ernstig is. Zaterdag is Achmed Zoge onderzocht door drie Itallaansche professoren, die tot een tamelijk pessimistisch oordeel kwamen. Thans zjjn telefonisch Duitsche en Ween- sche specialisten naar Firana on/boden. om te trachten door operatief ingrijpen erger te voorkomen. Men verwacht, dat een keel-operatie nood zakelijk zal zjjn. Memorie van Toelichting Eenige jaren aejitereen zijn de Vak-Cen- trales al bezig om voor hun georganbeerde werkloozen een betere regeling der steun- uitkeeringen te verkrijgen, zoowel wat be treft de voorwaarden, alsmede de bedragen op zichzelf. Meerdere malen hebben de Vak-Centrales hiervoor een onderhoud gehad met het Bur gerlijk Armbestuur, maar hadden daarbij in het algemeen genomen, geen voldoening. Wel is waar werd het Instituut „vertrou wensmannen" ingevoerd, hetgeen natuurlijk gewaardeerd wordt, maar niettemin worden onze werkloozen als armlastig beschcuwd, wat voor de betrokkenen een groote grief is. Ook het bedrag der uitkeeringen is theo retisch verbeterd, maar practisch is er wei nig verschil, zoodat de Vak-Centrales her ziening van één en ander noodzakeljjk acn- ten. Om den Raad meer dan voorheen in deze materie te betrekken, meenden de Vak- Centrales. dat het vormen van een Instituut voor Maatschappelijk Hulpbetoon, de aan gewezen weg was. Gistermiddag te 1 uur werd op den Ken nemerstraatweg de wielrijder R. H.. wo nende te Heiloo aangereden door een luxe auto, bestuurd door J. O.„ wonende te Alk maar. De oorzaak moet vermoedelljk worden ge zocht in den slechten toestand van den weg waardoor de auto is geslipt, met het boven vermelde gevolg. Het rijwiel werd totaal ver- nle'd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt onderling geregeld. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van de NV. Bataafsche Import Maatschappij te 's-Gravenhage, om vergunning tot het uitbrel- den van eene ondergrondsche benzine- bewaarplaats met pompinstallatie. door ver. vanging van de 2000 liter tank door eene tank van 6000 liter, vóór en ten behoeve van helperceel Laat 109 Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden Ingediend ten Stadhulze dezer ge meente, mondeling op Dinsdag 11 November as., voormiddags te elf uur, en schriftelljk vóór of op dien tijd. Geduréndo drie dagen vóór gemelden dag kunnen de yerzoeker en hij, die bezwaren heeft ingébracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar. 28 October 1930. Burgemeester en van Alkmaar. WENDELAAR. burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Hei, Engelsche parlement werd heden per soonlijk door den koning geopend. Begunstigd door het zonnige weer, trok oe openingsplechtigheid een buitengewoon groote menigte belangstellenden. In de troonrede zei de koning, die verge zeld was van de koningin, o a. het volgende: Het heeft mij veel genoegen gedaan, mijn ministers van de Dominions en de verte genwoordigers van Indië. die de Imperieele Conferentie bijwonen, te ontvangen. Ik volg met groote belangstelling de ver- deringen van hun werkzaamheden, waarvan ik met vertrouwen een bevredigend resultaat verwacht. Ten opzichte van de Ronde-Talel-confe- rentie zeide de koning, dat het in zijn voor nemen ligt, deze te openen. Hij vertrouwt ernstig, dat bij het einde van haar werkzaamheden een eensgezinde en verstandige oplossing zal zijn gevonden van die belangrijke vraagstukken, waarover de conferentie zal hebben te beraadslagen. Nadat de koning gewezen had op de voortdurende vriendschappelijke betrekkin gen met vreemde mogendheden, besprak hij de binnenlandsche aangelegenheden. In verband met de werkloosheid zeide hij: Mijn regeering zal met alle kracht blijven «■erken aan de ontwikkeling en uitbreiding van den binnenlandschen imperieelen en bultenlandschen handel en zal de maatrege len bevorderen, die zullen leiden tot groo ter efficiency in de industrie. Er zullen u voorstellen worden voorgelegd voor de bevordering van een toenemende te werkstelling op het land en voor het bevor deren van den landbouw op groote schaal, alsmede voor het verkrijgen en verbeteren van cultuurland en voor het organiseeren der producenten voor afzetdoeleinden Ik stel u voor omniddellljk een commissie in te stellen om een onderzoek, te doen naar de geheele kwestie der werkloosheidsvy ring en in het bijzonder naar de bew omtrent het misbruik, dat van hi zieningen zou worden gemaakt.. Mijn ministers zijn voornemens een wet te ontwerpen om de gemeenschap haar aandeel te doen hebben in de waardever meerdering van bouwland. Maatregelen zullen word envoorgesteld om den leeftijdsgrens voor den dienstplicht te verhoogen. Voorts zullen maatregelen tot van het kiesstelsel woiden voorgesteld. Aanwezig aan het Bureau van Politie. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de na volgende voorwerpen ais gevonden gede poneerd op 24, 25, 26 en 227 October 1930: Rozenkrans. kindermanteltje. kindercape. bruine lage heerenschoen. portemonnaie met inhoud, kilo-gewicht, omslagdoek. rozen krans in étui, dameshoed, riem, brij in étui, rjjwieltaschje, sleutels, handschoenen, banden van Jassen en mantels. Aanwezig en te bevragen bü de navolgen de Ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 24, 25, 26 en 27 October 1930: Belastingmerk in étui, W Visser. Heiloo, Willibrordusweg 221; nieuwe fietsband. P. J. van Ginkel, Eikelenberg straat 44; paar kinderkousen S. Admiraal, 2e Kabelstraat 15; ringetje met groen steentje, opzichter Reiniging. Zeglis. rozen krans. D Bijvoet, Bergerweg b. d. Tol, Ber gen; springtouw. L. van Thijn. Snaarman- manstraat 64; 10-rltjenboekje autobus. P. Blom, Overdiestraat 45. ring, wed. A Zuur bier. Spoorstraat 58. kerkboek. K.Streicher. 47. huissleutel P. Vreeker. Wij maken de lezers attent op de in dit nummer voorkomende advertentie, betreffen de het circus Olympia". Gedurende de belde laatste dagen heeft een zeer talrijk publiek de voorstellingen bij gewoond. Ook Denemarken heeft belangrijk werk verricht in de ontwikkeling van de radio techniek. Mannen als Dr. Valdemar Poulsen, Professor P. O. Pedersen en Professor Abao- lon Larsen genieten een wereldbekendheid. In verband met het internationale radio- congr^s, dat in Mei as. te Kopenhagen plaats zal vinden, heeft de Deensche P.T.T. opdracht gegeven tot het maken van een film, waarin de historische ontwikkeling «en den radio-omroep in Denemarken zal wor den behandeld. Daar de verschillende zen ders in Denemarken toevalligerwijze juiat zjjn opgesteld in plaatsen, die rijk zijn aan natuurschoon, zal men tevens gelegenheid hebben mooie natuuropnamen in de film van onze jongemannen en Katholiek Alk maar en dat het getal van hen. die zich niet hebben aangesloten nog slechts zeer klein zal zjjn. Wjj willen dien avond, eenvoudig gezegd, een beeld geven aan de aanwezige Katho lieken, hoe het in ons eigen tehuis op onze algemeene bijeenkomsten toegaat. en waar dan steeds het nuttige met het aan gename wordt gemengd en welke bijeen komsten door geen gezel worden meege maakt, of hjj is bevestigd in zijn aanhan kelijkheid aan zijn vereeniging, die steeds voor hem bedoelt te zijn een tweede gezin, waar hij met zijn medebroeders de vreugde van het groote Kolpingsgezin kan dcolen Deze vergadering is opengesteld voor lede ren volwassen Katholiek en bizonder voor degenen, die willen medewerken om ons werk vruchtbaar te helpen maken. Wie val len hier niet onder? Zoowel bezitters als niet.bezitters van ons programmaboekje van ons tweedi* lustrum feest. Niet alleen gezellen uit onze stad maar ook uit de omgeving, raden van bsluur en com missarissen, besturen en leden van den Volksbond, besturen van patronaat en con gregatie van Jongemannen, middenstand en hoogere standen voor onderlinge samenwer king. leden van kerkbestuur, geestelijke cn wereldlijke leiders, allen, die betrokken zijn bij onze vereeniging. Wat zal er gebeuren op dien avond? Ik heb reeds gezegd, dat door woord, muziek en voordracht de aanwezigen zullen worden bezig gehouden. Als feestredenaar heb ik gevraagd dengenc, die op het oogenblik over heel de Gezelleri- beweging in Nederland staat, de welbekende spreker, de Zeereerw. heer J. Th. v. Galen, Centraal Praeses der Sint Josephs-gezellen- vereeniglngen in Nederland Het onderwerp, dat hij zal behandelen is; „Wat vraagt de jongeman van onzen tijd?" U behoeft heusch niet te denken, dat dii gedeelte van den feestavond het minst aan trekkelijke zal zijn. neen, te midden van dezen feestdisch zullen deze gekrulde spijzen den smaak ten zeerste prikkelen. De voordrachten, die er gedaan worden, zullen u doen schaterenvan het lachen, zoodat u kunt zien, hoe de Gezellen-ver- eenlging met den ernst den luim weet te mengen en hr -- trouw blijven Aan den Raad der gemeente Alkmaar zjjn verzonden de volgende adressen: Ten eerste Geven te kennen, respectievelijk Voorzitter en Secretaris de Plaatselljke Vak-Centrales, t.w.: de Alk- maarsche Bestuurdersbond. de Roomsch- Katholieke Volksbond en Arbelders-Secretariaat, ten kiezende Kweerenpad 20, dat de werkloosheid 1 vormen gaat aannemen; dat dit in het a-s winter-seizoen vermoe- deljjK niet verminderen zal en als gevolg daarvan voor vele huisgezinnen armoede beteekent; dat sMëar de meenlng van adressanten hierin kan worden tegemoet gekomen door toepassing van werkverruiming op groote schaal; dat het hun bekend Is dat er plannen in voorbereiding zjjn bjj het gemeentebestuur voor het komende winterseizoen de werk verschaffing ter hand te nemen; dat adressanten, waardeerende de goede bedoelingen die hierbij voorzitten, het ten zeerste zullen waardeeren, wanneer de Ico nen worden gebracht op een uurloon van 44 cent plus kindertoeslag; dat bij de tewerkstelling van arbeiders bij de werkverschaffing de georganiseerde werk loozen den voorrang zullen genieten; redenen, waarom adressanten Uwen Raad verzoeken wel In overeenstemming met dit adres te willen besluiten, ’t Welk doende. Voor den AlkmAarschen Bestuurdersbond: (w. g.) N. 8CHATS, Voorzitter. H. HABIECHT, Secretaris. Voor den R. K. Volksbond: (w. g.) TH. STAM, Voorzitter. J. v. d. ENG, 2e Secretaris. Voor t Plaatselijk Arbelders-Secretariaat (w. gil H. J. KELHOLT, Voorzitter H. WIERS. Secretaris. Een laatste bazuinstoot in de harmonie onzer feestvoering moge nog gehoord wor den om op te roepen al die Katholieken, die hun waardeering willen toonen over het schoone werk, dat deze vereeniging tót stand bracht in de afgeloopen tien jaren en m de toekomst nog zal doen. Wij staan op dien avond voor de afslui ting van de feestelijke herdenking van het tweede lustrum van deze godsdienstige ei: maatschappelijke organisatie en willen naar buiten dragen, wat er in deze vereeniging wordt gedaan en daarom wilden wij zooveel volwassen Katholieken als maar mogelijk Is in een groote vergadering bijeen zien en wilden .allen bjj elkaar hebben, die door woord of daad het werk der gezellen-verec- nlging kunnen steunen. Ik twijfel niet, dat de Gezellenvereeniging in de naaste toekomst de organisatie zal zijn van de allergrootste beteekenis voor het geestelijk en maatschappelijk belang VOOR DE PROPAGANDA- EN FEESTAVOND DER ST. JOSEPH-GEZELLENVEREENIGING IN „T GULDEN VLIES" OP WOENSDAGAVOND A.S. 8 UUR Het heden op het vliegveld Tjililitan te Batavia gelande derde postvliegtuig, bemand met de piloten Duymelaer. Parmentier en den mechaniciën Kotte, zal morgen naar Bandoeng vertrekken. reis, die laten zien wat men kan bereiken door onderlinge saAmhoorlgheid en goeden wil. Tevens komt hier duidelijk een vrucht van het Geiellenleven naar voren, want zonder de vereeniging zou toch zoo iets niet te be reiken zjjn. Ook hedenavond zal wederom hetzelfde tooneelspel worden opgevoerd en de St. Louis Band optreden en wel voor de donateurs der vereeniging en genoodlgden. Wij kunnen dan ook niet nalaten dezen aan te sporen den avond in het St. Josephg^zellengebouw door te brengen. Vermelden wjj nog. dat op den ouderavond ook de Eerw. heeren Pater A. Mol en Kape laan v. d. Berg door hun aanwezigheid, hun belangstelling toonden en dat de vlce-Praeses, Kap Persoon eenige malen op de hem eigen geestige wijze het woord voerde en zeer zeker nu reeds de volle sympathie van de ouders veroverd heeft. Dank werd gebracht aan de afd. Bergen van de St. Josephgezellenvereenlging voor haar bloemenhulde, zoo ook aan den heer Kleverlaan. die op zoo keurige en smakelijke wijze de tooneelzaal in feesttooi heeft ge stoken. Tevens verzoekt men ons te melden, dat Woensdagavond de zaal van 't Galden Vlies te kwart over 7 reeds is geopend. Half 8 zet de volledige St. Louis Band haar muziek In, om den voortijd reeds zoo gezellig mogeljjk te maken. Klokslag 8 uur zet de St. Louis Bijzonder lager onderwijs Tweede driejaarlijksche afrekening (1925 tot en met 19271 Christelijke school. Het Bestuur der Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Schoolonderwijs alhier, wendde zich bij adres d.d. 16 October jJ. tot den Raad met het verzoek het totaal be drag. waarop die vereeniging als gemeente lijke vergoeding krachtens artikel 101. Ie lid. der Lager Onderwijswet 1920 voor hare school voor gewoon lager onderwijs aan de Doelenstraat over de jaren 1925 tot en met 1927 aanspraak heeft welk bedrag de raad bij besluit van 25 September j.l. vast stelde op f 17215.77. alsnog te verhoogen met f 1455.84 en te brengen op f 18071.61. Op dit adres spoedshalve dienende van be richt en raad, deelen B. en W. den raad dat genoemd bedrag van f 1455.84 bestaat uit door het bestuur aan kweeke- lingen met akte, aan de school verbonden, verleende toelagen als zoodanig, over 1926 in totaal f 443.34 en over 1927 f 1012 50 bedragende. Krachtens Koninklijk besluit van 1 Augustus 1928. nr. 78, komen deze toe lagen in aanmerking bij de berekening van bovenvermelde vergoeding en moeten zij geacht worden te behooreo tot de „andere uitgaven ter verzekering van den goeden gang van het onderwijs”, genoemd in arti kel 55, onder o, der Lager Onderwijswet 1920. Aangezien de uitbetaling van deze toelagen voldoende door quitantiën is gestaafd, stel len B. en W. den raad voor, baar goed te wordt zich te uiten dringend eischen. De weinige beweging, die men in het huidige Hongarije waarneemt, vermindert de sympathie der beschaafde mogendheden voor Hongarije en maakt ook naar bulten de eischen en gerechtvaardigde nationale aspiraties van Hongarije moeilijker, terwijl zij naar binnzen een rustige ontwikkeling be lemmert. De omstandigheid, dat de verbit terde ontevredenheid met de huidige ver houdingen niet langs grondwettigen weg tot uiting kan komen, kan tot gevaarlijke toe standen leiden. Graaf Apponyi verklaart uitdrukkelijk, dat hij uit zuiver patriottische overweging handelt, wanneer hij de regee ring ernstig op deze feiten wijst De huidige economische toestand van Hongarije is oneindig ernstig en al is hij ten deele ook een gevolg van de heerschende wereldcri sis. niettemin kan men de huidige Hongaar sche regeering talrijke fouten en nalatig heden verwijten. Zoo -leeft de regeering nog nooit getracht den nood der werklooaen op eenigerlel wijze te verzachten, al heeft graaf Bethlen in zijn laatste ,<ede ernstige, zij het dan ook onvoldoende, maatregelen ter bestrijding van den economischen nood aangekondigd. Ten slotte verklaart graal Apponyi, dat de troonopvolgingskwestie op het oogenblik politiek niet actueel is. maar dat ook h{j zijn hoop voor de toekomst van de Hongaarsche natie geconcentreerd ziet in den jongeman, die dezer dagen den drempel van den mannelijken leeftijd overschrijdt. loti wij altijd maar weer ge- aan punt drie van ons vier ledig devies: ..Vroolijkheid”. Dit onderdeel van onzen feestavond be hoef ik voor onze Roomse he Alkmaarders, die van gezonde vreugde houden, niet te onderstrepen. De muzieknummers zullen worden uitge voerd door ons sympathiek corps „St. Louis", onder leiding van den heer Wllli Kohier. Wij zullen dan weer begrijpen, dat een dergelijk corps een onmisbaar onderdeel is voor een Gezellenvereeniging en van belang ook voor onze heele stad. Zal de inzet droog zijn en onder de pauze de stemming er uit gaan, geen vree-., onze jonge muziekclub, de St. Louis-Baiu kind van St. Louis en kleinkind onzer ver eeniging. zal voor de stemming zorgen. Zoo zal het een en al vreugde zjjn en feest. Zoo wordt dezen avond geboden van „elck wat wils" en wordt de feestwijn geschonken van allerlei soort. De zaal wordt geopend om half acht me» opening van de St. Lopis-band De entrée is vrij en in zooverre bejwrkt. dat zij. die met onze vereeniging heelemaal niets hebben uit te staan niet zt» welkom zijn. Wie dit zijn, daar heb ik nog geen definitie voor gevonden. Welnu, Katholieken, neemt eens kennis van deze organisatie, die reeds meer dan 100 afdeelingen telt in Nederland en tien maal honderdtallen in Duttschland. In ‘ons gezond optimisme verwachten wq een zaal vol menschen en hopen niet voor de menschen maar voor ons. dat velen zich met een staanplaatsje zullen moeten tevre den stellen. Weest reeds welkom in ons Kolpingsgezin dat dien avond voor enkele uren een onder dak heeft in de Schouwburgzaal ,,’t Gulden Vlies". Koorstraat 24 Komt ter feestzaal „God zegene het eerzame handwerk, God zegene het." Burgemeester en Wethouders der ge meente Alkmaar brengen bjj deze ter ken nis van belanghebbenden, dat op Woensdag 12 November dezes jaars. door den directeur over den Hout en de Plantsoenen zal worde» gehouden de JaarHJksche schouw over: De oude Zandersloot. beginnende bü het bruggetje in den Kennemersingel. benevens de Hoevervaart De sloot langs de Egelenburgerlaan en Ropjeskull tot den weg naar de begraaf, plaats. De ringsloot om de Cadettenschool De Bleekersloot. loopende van den Nieuw, landerstngel af en de nieuwe Zandersloot, beide tot aan de banscheiding van Heiloo. De sloot, loopende van het Baanpad af achter langs de baanhuizen tot het pad van Overdie. De sloot van de le Kanaalstraat af ten Zuiden van de huizen van het Zeglis tot het Kanaal. De sloot loopende ten Zuiden van het wel land beboerende bü „Oostwük” en verder tot het^, Kanaal. De slooten loppende langs de Zuldzüde van den Schermerweg. Wordende alle eigenaars of gebruikers van perceelen aan en langs die slooten liggende, aangemaand om van de gezegde slooten. en wel ieder voor zooverre zijn eigendom zich daar langs uitstrekt. de kanten af te maaien, het kroos en afgemaaide op te halen, alsmede die slooten uit te diepen en het zand benevens de modder, te hunnen koste, ter weerszüden daaruit op te halen, alles op zoodanige diepte en onder die boete en strafbepalingen. als bij de bestaande verordeningen zün vastgesteld. Burgemeester en voomoemd, WENDELAAR. burgemeester. KOELMA. Secretaris. 1930 x-35 1-25 i- 1.25 I. I-5O 1.50 I- 1.50

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11