7 VRIESIA TANDPASTA Burgsifjke Stand van near V 1WEEDZ ólAJ DINSDAG 28 OCTOBER 1936 ALKMAAR OFFICIEELE De Molleboonen MEDEDEELINGEN BINNENLANDSCH NIEUWS De storingen van Oslo 6-jarig meisje het slachtoffer Verdachte vrijgesproken ONZE OOST PROVINCIAAL NIEUWS Botsing tusschen trein en auto De gezagvoerder gearresteerd GEMENGD NIEUWS De moorzaak Lans Duitsche invoerrechten op tarwe H.tige brand te Soberbina VORIGE OPLAGE Het Typografenconflict Een motie tegen het compromis De Alkmaarsché Kegelbond Rechts uithalen! Hoe De president Brazilië van Koning Boris met zijn bruid op weg naar Sofia Ben°?ming van Jhr. mr. dr. B«sch te verwachten Tweede Lustrum St. Jozefgezellen-Vereeniging 7 BERICHTEN UIT ONZE In tube's van 30 ets. Reinigt de tanden - Desinfecteert den mond GOED EN GOEDKOOP to M.KATER XXLKMAAR MIENT2V UITGEEST De moord in de Faber van Riemsdijkstr. te Den Haag BLADZaj t-' De noodlottige beschieting van de „Baden” ZUID-SCHARWOUDE Noodfonds voor de rechten der joden onder Fritsch mandaad Gasvergiftiging te Hilversum Burgemeester van ’s-Gravenhage MEDEMBLIK - Adssionarissen ontvoerd Weer relletjes te Bombay OBDAM DEN HELDER :'5;- DRANKWET in aall De proef uitzending op 1083 M. Voor (Wirdum) terwijl Een doode en vier zwaar gewonden Circus Olympia Spiritistische séance Een ander de dader? Een verhoog ing 7 dooden de programma den 31 Vargas heden in Rio de Janeiro bestaat een oproep te Zaterdagmorgen Nieuwesloot tusschen ware bedekten. De Directeur der Gemeentewerken maakt bekend, dat de Werfbrug op Woensdag, Vrij dag en Zaterdag as. voor rü- en voetverkeer en de Schapenbrug op Dinsdag en Donderdag as. voor alle verkeer zal zijn afgesloten. staat geweest zijn met militair geweld zijn wil door te zetten. De nieuwe regeering zal vermoedelijk de tijdens de laatste verkiezingen uitgebrachte stemmen opnieuw laten tellen. Indien, zooals beweerd wordt. Prestes gekozen is verklaard door bedriegelljke manoeuvres dan zal een tegenstander zonder nieuwe verkiezingen ->p 15 November als president worden geïnstal leerd. Burgerlijke Stand Geboren: d. Keizer en G. Scheepbouwer; d. v. De Minister van Landbouw deelt mede, dat volgens bericht van den Rjjkslandbouwconsu- lent te Berlijn het Invoerrecht van tarwe met ingang van 26 November is verhoogd van 18.50 Rjjksmark tot 25 Rüksmark per 100 K.G. en dat van brouwgerst van 15 op 20 Rüksmark. In verband hiermede is het invoerrecht op tarwemeel met ingang van denzelfden datum "ebracht op 1550 per 100 K.G. Van 5 November af zal het Invoerrecht op :gn. hartweizan. bestemd voor de bereiding van hartweizangries onder douane-contróle 25 Rüksmark per 100 K.G. bedragen. der ten De genoot Filet: tra Ton. R. K. School A. s. MaanSag 27 Octobei beginnen voor de eerste klasse der R. K. school, die Ujdelük. wegens het heerschen van roodvonk naar huis was gezonden, we- dderom de lessen. Volgens telegrammen uit Rio de Janeiro, wordt de leider der opstandelingen in Zuid- Brazllië, Vargas, heden in de hoofdstad ver wacht om het pre-'.dent-chap op e'en te nemen. Dit geschiedt overeenkomstig het be sluit van de ml ltalre Junta. Het besluit zal niet alleen het gevolg zijn van den wensch der openbare meening. doch mede genomen zijn in verband met het feit, dat Vargas over een goed uitgerust leger van 50.000 man beschikt en met zün troepen tegen Sao Paulo blijft optrekken. Hij zou ook in sema Johannes Adrianus, z. van Johannes Roskam en Geertruida van Eldert. Overleden: Maria Catharina Zeegers, ge huwd met Antonlus de Zwart, 72 j. Adria nus Cornells Bierman. 71 J. Petrus Poel. 15 j. Geertrudis Limmen, weduwe van Theodorus Stadegaard, 68 j. ver leer lagen entree-prüs ten aanschouwe wordt gegeven. Wat in andere circussen veelal tergrond wordt geschoven, is hl om 10 uur heeft op dc Korte Nieuwesloot een aanrüding plan’s gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door H. Mwonende alhier, en een uit de tegenovergestelde richting komenden vracht auto, bestuurd door B. L„ wonende te Cas- tricum. Laatstgenoemde haalde bij het passeeren vermoedelijk niet voldoende naar rechts uit. Beide auto’s bekwamen materieele schaue De politie stelt een onderzoek in. AMSTERDAM. 27 Oct. Een openbare protestvergadering van oppositloneele typo grafen. heeft gisteren een motie aangenomen waarin met verontwaardiging kennis wordt genomen van het feit, dat de onderhande- lingscommissie alle eischen heeft teruggeno men ondanks het feit dat alle typografen eendrachtig gereed stonden, om op het eerste sein het werk te staken; en waarin de ver gadering haar ernstige afkeuring uitspreekt over de houding van de onderhandelings- commissie en van het H. B. van den A. N T. B. De vergadering sprak voorts het ver trouwen uit, dat alle typografen als ..een man dit vernederende compromis zullen ver werpen". rapporten wordt de meening uitgesproken, dat bü een verlaging van Os lo tot op 1050 M en handhaving van Sche- venlngen-Kaven op 1083 M. de storingen ge heel zullen verdwijnen. Naar we vernemen zal het bekende fan farekorps ..Kunst na Arbeid alhier, eerst daags voor de microfoon een uitvoering ge ven. Een mooie en welverdiende onderscheiding.. Heden is ingekomen een verzoekschrift van C. Breed, alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Verdronkenoord No. 44. Binn entwee weken na dagteekening dezer kan een leder schriftelük bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. ALKMAAR 27 October 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ontvangst van het vorstenpaar getroffen. De stad is geheel versierd en overal ziet men de Bulgaarsche en Italiaansche kleuren. Met grocte vreugde werd te Sofia het be richt ontvangen, dat koning Boris met zün jonge bruid, Giovanna.te Brindisi scheep waren gegaan, uitgeleid door een jubelende menigte van 60.000 personen. x Te Sofia zün aUe voorbereidingen voor de 25C van de rijkste Joden der 'tad New xork heb. en op dbn büeenkoihst een Zio nistisch noodfonds bijeengebracht ter be scherming van de reehten oer Joden onder Brlt-sch mandaat. Het voorneïnen T richten tot Joden en niet-Joden, ter be- Uit Madrid wordt gemeld, dat op een land goed te Saberblna nabü Olivares een vreese- lüke brand heeft gewoed, die 7 personen het leven heeft gekost. In de villa, die behoorde aan den voor- maligen stierenvechter Torres, brak brand uit en het vuur verbreidde zich met razende snelheid over de bügebouwen. Het dak van een bü het landgoed behoorende boerderü, waarin een pachter met zün vrouw en vüf kinderen woonde, stortte brandend naar be neden en, begroef de 7 slachtoffers. Het ge- heele gezin kwam in de vlammen om en slechts de 7 verkoolde lüken konden geborgen worden. rechten, welke voortspruiten uit de inter nationale verplichtingen, die het gevolg sü* van de verklaring van Balfour. Er 1 reeds voor 25 000 dollar ingeschreven en beloften zün gedaan tot verdubbeling van dit bedrag. Naar wü vernemen is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van Jhr mr. dr. L. H. N Bosch. Ridder van Rosenthal, tot burgemeester van 's Gravenhage. Met ingang van 1 December zal de be noeming aanvaard worden, terwül de func tionaris gelüktüdig eervol ontslag zal krü- gen als burgemeester van Groningen. Jhr. Mr. Dr L H. N. Bosch, ridder van Rosent hall werd in April 1834 te Dordrecht geboren Zijn vader was n bekend en zeer be mind Officier van Justitie aldaar. De zoon studeerde aar. de Unlversiteit te Lelden, waar hü m 1909 promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschappen. Daarna studeerde hü te Utrecht, waar hü in 1911 werd bevorderd tot doctor in de Staatsweten schappen. HIJ vestigde zich als advocaat en procureur te Zutphen. waar hü in 1916 ge kozen werd tot lid van den Gemeenteraad en in 1917 tot wethouder. Den 21sten Novem ber 1917 werd nü benoemd tot burgemeester van Brummen en den 13en Mei 1924 tot burgemeester van Groning-n. welk ambt hü op 16 Juni van dat jaar aanvaardde. De heer Bosch van Rosenthal) behoort niet tot een politieke partü maar neigt het meest naar de Christelijk Historische Partü- Hü is lid van de Staatscommissie voor Water- schapswetgevtng en bestuurslid van verschei dene waterschappen in Gelderland. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de voorloopige Braziliaansche regeering de ver spreiding van alle berichten over de beschie ting van het Duitsche Hapag-stoomschip ..Baden” heeft verboden. De slachtoffers zün gisteren op staatskosten begraven. De ge wonden konden zich volgens hun eigen wenscli op staatskosten naar een der ge- meente-ziekénhuizen of naar een particu liere ziekeninrichting laten vervoeren en ter verpleging opnemen. De havenmeester van Rio de Janeiro verklaart, dat alle gezag voerders van schepen in de haven van Rio reeds s*ert veertien dagen de mededecling hadden gekregen, dat de haven niet langs Santa Cruz verlaten mocht worden. Toen de .Baden” uitliep. Aas bü Santa Cruz de sig naalvlag „haven gesloten” geheschen. Vol gens berichten uit Sao Paulo hebben de ha- ven-autoritelten de „Baden" tweemaal draadloos aangeroepen om naar de pier te rug te keeren. Toen deze waarschuwing in den wind werd geslagen, heeft het geschut van het haven fort drie losse schoten gelost. Teen de ..Baden’ echter ook toen niet bü- draaide. werd met scherp geschoten. Het bericht van de arrestatie -an den ka pitein van de „Baden" wordt bevestigd. De kapitein verklaarde dat hü de schoten na tuurlijk wel had gehoord, doch dat men aan boord in de meening verkeerde, dat het een vreugdesalvo was in verband met het af treden van de oude regeering van Washing ton Luiz. De radiogrammen van den haven meester heeft men niet ontvangen omdat de marconisten pas buiten de haven op hun post zouden komen. Op de Omval heeft Zondagmiddag te ongeveer 6 uur een aanrjding plaats gehac tusschen ?en luxeacto, bestuurd door P. N L., wonende te O-dorp en een vra?ht-au:o bestuurd door T. J. P., wonende te Purmet end, waaraan dezelfde oorzaak ten grond slag ligt als bü bovengenoemde aanrüdinc Hier lag de schuld bü den vracht-auto. Van den iuxe-auto werden 2 linkerzijtulten vernield. Proces-verbaal is opgemaakf N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIRNHANDEL „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 - ALKMAAR n minister van Paraguay werkt De minister van Financiën van Paraguay, dr. Ayala, die x>k president is geweest, is heden te Asuncion _>m het leven gekomVn bü een twist om persoonlijke kwesties met een ambtenaar van de landbouwbank. De minister doodde zün tegenstander, doch werd zelf zoo ernstig in den buik gewond, dat hü eenige uren later eveneens overleed. Alkmaar is weer een tüdelüke am usemen ts- inrlchtlng njker. Het circus Olympia, dat gedurende den laatsten tüd reeds in de om geving van de stad z*n voorstellingen met veel succes heeft gegeven, heeft thans haar tenten op het Doelenveld opgeslagen. "t Was slechts een gering aantal belang stellenden, dat Zaterdagavond de openings voorstelling büwoonde De verklaring hiervan ligt o.i hierin, dat de Alkmaarders te veel verwend zün en ten opzichte van dit kleine circus aan hun vooroordeelen te veel waarde hebben toegekend. In den laatsten tüd zün hier clrchssen ge weest. die enorme oppervlakten in beslag namen, de geheele stad als ’t ware met schreeuwende reclame-blljetten enorme groepen wilde dieren in de manége brachten, enz. Dit geldt in geenen deele voor circus Olympia. Een tentje, dat op het Doe lenveld ruimschoots standplaats vindt, een bescheiden misschien te bescheiden reclame-actle, en geen wilde dieren-groepen Deze laatste 3 factoren zün reeds voldoende om met zekere geringschatting op dit circus neer te zien. Doch geheel ten onrechte. Met de aanwezigen hebben wü ons baasd over hetgeen hier tegen een Het Gerechtshof te Den Bosch heeft he den arrest geweien in de zaak tegen Mendel gestaan wegens de Faber van Den Haag en deswege veroor- welk was Het hoofdbureau van den dienst der Staatsspoor- en Tramwegen te Bandoeng ontving een teegram uit Palembang. melden de. dat Vrüdag trein no. 22 met een auto in botsing is gekomen op het emplacement van Niroe. Een persoon werd gedood, terwül vlerp er- sonen zwaar gewond werden. v. N. M. J. v. d. Eng en C. van Weenen; z. v. J. Ooms en M. Kwak; z. v. N. Wlllemse en M. Baltus. Gehuwd: Jacob Tromp en Margaretha van' Tunen. Overleden: Willem Schoehuüs, wednr. van Cath Magd. van der Burg, eerder wednr. van Geertje Hennes, oud 88 Jaar. Wat In andere circussen veelal qp den ach tergrond wordt geschoven, is blew tot in de finesses ultgéwerkt. Wü bedoelen de paar densport. Zoowel het hoogeschool-rijden als andere gebrulkelüke dressuurproeven, werden op de meest onberispelüke wüze uitgevoerd. Voor al het rekenende paard trok ieders belang stelling. Ook de prestaties van de koorddan seres dienen hier vermeld te worden, dat was af. Hetgeen door een 2-tal acrobaten aan de rekstok werd uitgevoerd was wel niet van die waarde, als wat in andere circussen ten aanschouwe wordt gegeven, doch onver- dienstelük was het niet. De jongste acrobaat van het circus, een 6-Jarig Jochie, mocht bü zün lang niet ge- makkelüke oefeningen, een welverdiend ap plaus in ontvangst némen. Voor het sensa tioneels werd zorg gedragen door een water- vlugge jongleuze. die zich aan het eind van de voorstelling als een uitstekend messen werpster deed kennen. De ciouns weten op origineele wüze het publiek te vermaken, hetgeen bü andere circussen wel eens wat te wenschn over laat. In zün geheel genomen een dat dient gezien te worden. Op verzoek van de directie deelen wü nog mede, dat Woensdagmiddag te 3 uur een Hndervoorst“lHng wordt geveven. terwül des avonds de afscheldsvoorstelling plaats vindt. Een ulli-'eidc doir 30.00C oneti Burgerlüke Stand van 17 tot 34 Oct. Geboren: Maria dochter van Dirk Jozei Berkhout en Grietje Koster. Overleden: Petrus Bot. oud «3 jaar. echt- van Dlew-rt e Wa -ar; Av’- 41 jaar, eentaer-oot van An Ge' o.en: Martlnus Adrianu Maria z. van .’etrus de Rooü en Elisabeth Al Jacobus Johannes Maria, z. van Gerardus Erkamp en Anna Appelman Francina Johanna, d. van Dirk Benjamin en Johanna Blauw Jan Frederik, van Jan Boers en Johanna Geert- Op echt roomsche wüze hebben de ledei der St. Jozefgezellen-vereeniging afd. Alk maar. hun tweede lustrum gevierd. Een triduum. geleld door den Weleerw Pater Frledricks Montfortaan, vormde den Inzet tot deze luisterrüke feestviering. Zondagmorgen werd in de St. Laurentius- kerk de H. Mis opgedragen, tüdens welke een algemeene H. Communie plaats vond Na afloop werd in 1 Gezellengebouw een ge- zamenlük ontbijt gehouden, waaraan door de leden zeer veel eer is bewezen, aldus verklaarde de praeses. de Weleerw. heer Per soon. ons uitdrukkelük. Tüdens dit ontbüt werd door den praeses «ie beteekenis van de St. Jozefgezellen-ver eeniging uiteengezet, met betrekking tot net verleden, het heden en de toekomst. Tüdens deze uiteenzetting bleek duidelijk welk een gevat spreker praeses Persoon is. Vervolgens had de installatie van een ‘Al tai nieuwe leden plaats, welke gebeurtenis nimmer nalaat indruk op de aanwezigen te maken. Met de hand aan de vlag werd trouw gezworen aan de Jozefgezellenvereerl- glng en aan het devies: Godsdienstzin. Ar beidzaamheid, Eensgezindheid en Vroolük- held. Voorts werd nog voorlezing gedaan van een Ingekomen felicitatie van den oud praeses. kapelaan Th. van Haaster. terwijl ook verschillende bloemstukken worden ont vangen. Naar gemeld wordt hebben de Chineesche communisten een tweetal missionarissen, waaronder een van de Noorsche Luther- sche Staatskerk in Noord-Amerika, gevan gen genomen en ontroerd. Deze ontvoering had plaats in de Zuid- Chlneesche stad Loshan, die geheel door communisten is bezet en groote schade heeft geleden. Een Roomsch «Katholiek geestelüke wist op het laatste oogenblik te ontkomen en te Hankau rapport van het gebeurde uit te brengen De politie moest optreden tegen een bij eenkomst vrijwilligers, die hulde brachten aan de nationalistische vlag. Er moesten eenige charges met bamboe stokken worden uitgevoerd, waarbü 100 per sonen werden gewond. 57 Mannen en vrou wen werden gearresteerd. Volgens latere berichten bedraagt het aan tal gewonden 235. waarvan 155 ter verpleging moesten worden opgenomen. De overwegingen van het arrest In het arrest overweegt het gerechtshof o.a dat verd. ontkend heeft opzettelük t doode- lük schot op haar te hebben gelost, en dat de verklaring van verdachte inzake de wüze. waarop de schoten zün gevallen niet onmoge- lük is. Het gerechtshof acht de verklaringen van B., dat hü getracht heeft, na het eerste schot in de keuken, in de gang van zün woning zelfmoord te plegen door achterwaarts op zijn hoofd te schieten, aannemelijk, mede door de bevestiging van de getuigen-deskundigen Olü en Geerts. die deze voorstelling van zaken mogelük achten, hetgeen wordt bevestigd door l het feit, dat B. inderdaad een schotwond aan het hoofd heeft gekregen, die. blijkens een verklaring van den deskundige-Ebbinge oü een geringe afwüking doodelijk had kunnen zün en om dat ook volgens dezen deskundige de voorstelling van dfn verdachte omtrent het ontstaan van deze wond mogelük is. Het Hof overweegt verder, dat daarenboven volgens het Hof geen bewüs is geleverd van redelük motief voor de primaire ten'asteleg- ging en tevens voor den verdachte pleit het feit, dat hü kort na het neervallen van zün vrouw in het voor-portaal heeft geroepen: ..Haal den dokter voor Chelly” en aan den get. Hakker heeft gezegd: „Hakker, help eerst mün vrouw.” Het Hof acht het subsidiair ten laste ge legde niet bewezen, omdat het schot in de keuken onverwacht kan zün afgegaan. Ten opzichte van het subsidiair ten laste gelegde neemt het Hof aan. dat het in de keuken afgegane schot onverwachts is geval len, welk schot in de buik evenwel geen dou- delük gevolg heeft gehad. Het subs, ten^jaste gelegde wordt daarom evenmin bewezen geacht. Op bovenstaande gronden heeft het Hof den verdachte vrijgesproken. Men schrijft ons De Grönnegers in Alkmoar en omgeven hebben Dunderdzgoavend in 't Gulden Vlies weer 'n begun moakt mit heur winter- campagne. Net as aaltied mit zoo’n eerste vergoaderen mozzen d’r ’n poar huusholdelke zoaken besproken worden en doar kwam 't zeker van, dat er nait zooveul menschen wazzen as mit 'n tooneeloavend. Moar toch zatten d.r nog 'n dikke zeuventeg man in de zoal. Dat harren we te danken aan meneer Bulthuus, ain van de bestuursleden, dei van 't zummer 'n raize moakt het noar ?alestinoa en nou op zök nomen har om bie lanteernploatjes doar wat van te ver tellen. Nou, de luu, dei doarveur komen wazzen hebben 'n mooie oavend had, want wie hebben ’n hail nust oardege dingen heurd over Grieneknland, Montenegro, Sy rië, Palestinoa, Egypte en Itoalië, woar hai overaai west het op zien raize. Van aal dei landen har hai 'n bult foto’s moakt en aanzicht koarten mitnomen, dei hai nou aaitemoal op ’t witte douk zam luit. N^rneer Bulthuus het op dizze raize, dei hai moakt het mit 'n gezelschap woar nog mëër Alkmoarders bie wazzen, biezunder veul zain en 't is eerlieks ’n genot as ie hom doarover vertellen heuren. Hai het in dei vrumde landen goud uutkeken en wait nou hail veul te vertellen van de menschen. dei doar wonen en van heur gewoonten en ka rakters en ook over dei landen zuls. Zooveul har hai te vertellen, dat 't al haalf twaalm was dou 't ofloopen was. Moar ’t stait wel vast, dat gain ain noar 't ènde verlangde wie hebben nou in 'n gauweghaid ’n raize moakt deur zes landen en doar hail wat bie opdoan. Meneer Bulthuus het de Mblleboonen ’n hail groote dainst bewezen en ’t is gain wonder, dat hai, behaalve ’n woord van daank van de veurzitter, nog 'n hail stief applaus kreeg. In de pauze wuir verslag uutbrocht over bouken en kas van de penningmeester. De boude! was goud in odder vanzuls, moar meneer Dekker kon nait helpen, dat 'r nog 'n tekort is van ’n dikke vaarteg gulden. De centen) van de tooneelclub ,,'t Gebelskop" stait er beter veur. zaï hebben *n overschot van sikkom negentiell gulden. De veurzitter gaf nog even 't winterpro grammao zes vergoader^ns, de eerste dei nou weer komt is op a Nov. (,,’t Gebels kop” mit ’n tooneelstok De Stiekel. D’r komt ook weer ’n verlötten, de leden worden verzócht om as *t aits ken doar wat veur te moaken. D’r wuir nog even verteld dat we sikkom 200 leden harre (op *t oogenblik binn. we d’r al aan tou, want d’r hebben zök al weer ’n poar neien opgeven.) *t Meziekkluppie, dat in dit zummer nog uutbraid is, het zök 'n moal of wat heuren loaten en kreeg van de veurzitter 'n pluumpi en van 't publiek applaus. De inzet van De Molleboonen is hail best west. Zondagavond laat heeft de bewoner van perceel Neuweg 331 te Hilversum, een zekere Hoogstraten, gepoogd zichzelf en zün 6-jarig dochtertje van iet leven te berooven. Zijn vrouw was den geheelen dag uit geweest, otn een zwager te IJmuiden te bezoeken. Toen zii Zondagavond laat thuiskwam, nam zij een sterke gaslucht waar. Zij snelde naar de slaapkamer van haar dochtertje en* vond daar haar man op den vloer en haar kind in bed liggen. Dadelük opende zü het raam en riep om hulp. Hoewel dr. ten Brink spoedig probeerde met een zuurstofapparaat de levensgeesten bü het meisje op te wekken, mocht dit niet gelukken. De directeur van den G. G. D„ dr. Plan ten, kon slechts den dood door gasverstlk- king constateeren. De man zelf bleek bewusteloos. Hü is naar het Diaconessenhuis vervoerd waarheen ook het lükje van het kindje is gebracht. De reden voor de gruwelüke daad is nóg niet bekend. De man. die nog steeds bewusteloos is, wordt bewaakt. De politie hoopt, na het bükomen van den man, opheldering van het geval te krijgen. Het programma voor de onderlinge wed strijden te houden op de banen van het gebuw „De Unie" is verschenen en ziet er keurig verzrgd uit. Bulten korps- en eerewedstrüd-korps, pa- renwedstrüd, vrüe baan juniores en seniores, benevens dames vrüe baan, is ditmaal een koppelwedstrüd ingelascht. Wü mogen verwachten dat met een zoo’n groot aantal prüzen het succes van A. K. B. bü voorbaat verzekerd is. De officieele opening heeft Vrüdag October 's avonds 8 uur plaats. Benoemd MeJ. Donders van Alkmaar, is wegens ziekte van MeJ. D. Lohman, tüdelük benoemd tot onderwyzeres aan de R. K. school, alhier. Bloembollencultuur. Dezer dagen vergader de de afdeeling Obdam en Omstreken Vereenlging voro Bloembollencultuur, huize van den heer 8. de Boer alhier, voorzittei de heer Nic. Reus, opende de ver gadering met eenige woorden van welkom tot de aanwezigen. De opkomst was ditmaal niet schitterend te noemen. De notulen oer vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Op verzoek van den Voorzit ter werd punt 3 van de agenda (mededee- llngenl behandeld bü punt 5. aangezien de mededeellngen alle betrekking hadden op de candidaatstelllng. Het verslag van de ge houden bloemententoonstelling geeft het vol gende flnancieele beeld weer: De ontvang sten bedroegen f 240.54 en de uitgaven f 318.63. De rekening sluit alzoo met een batig saldo van f 21.91 De boeken werden nagezien door de hee- ren Jb. Tromp en 8. Molenaar. Na onder zoek deekie de heer Tromp mede dat de re keningen in orde zün bevonden. De Voorzitter bracht een woord van dank aan den penningmeester voor zün accuraat beheer. Hierna volgde de candidaatstelllng. Over dit punt werd eenigen -tüd gediscussieerd. - Het slot van de besprekingen was, dat als Voorzitter voor de Algemeene Vergadering wordt gekozen de heer E. H. Krelage, die gemelde functie ook thans reeds bekleedt. Als candidaten werden gekozen de heer en J. Boon Johzn. te Bovenkarspel en J. C. van der Meer te Noordwijk. Als afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering werden gekozen uit het bestuur, de heer Jb. W. de Moei, en uit de leden, de heer J. Bakker Szn. met als plaatsvervan ger respectievelük de heeren P. Sjerps en Jb Tromt) De voorzitter stelde voor een lezing te la ten houden over het bügoed, welk voorstel algemeenen büval ontmoette. Er wordt te vens besloten om het komende voorjaar een excursietocht te houden naar de bloembol lenvelden. In de rondvraag zeide de heer Joh. Dek ker, gaarne een minimum prijs te zien ge steld voor de gladiolen. Hierop antwoordde de Voorzitter dat dit een punt van behande ling is voor de algemeene vergadering, als afdeeling kan men hier niets aan doen. De heer Jb. W. de Moei maakte bekend, dat voor degenen, die hun leverbare gla diolen in Haarlem wenschen te veilen, we derom manden verkrügbaar zün bü genoem den secretaris Niets meer aan de orde zünde. sloot Voorzitter de vergadering. Omtrent het resultaat van de proef uit zen ding. welke Vrüdagmlddag j.l. heeft plaats gehad via het station Scheveningen-Haven op een golflengte van 1083 M. deelt men het volgende mede Algemeen blijkt uit de rapporten, dat de ontvangst op 1083 M. veel beter is dan op 1071 M. In gemeenten, op eenigszins groo- teren afstand van Scheveningen. werd nog hinder ondervonden van een zachte inter- ferentle-toon welke evenwel niet hinderlük was voor het opnemen van de uitgezonden mededeellngen. In een rapport uit s-Hertogenbosch wordt gemeld, dat slechts nu en dan eenige Oslo- klanken-top-modvlatics door Scheveningen heen braken, maar dat bleef toch maar een zuchtje. In Friesland <Wirdum> en in Lonneker was de zachte interferentle-toon ook hoor baar. terwül in enkele plaatsen melding wordt gemaakt van eenige storing door te- 'e—afiezenders. In eenige Als een bewüs hoezeer de veroordeeling tot 20 jaar gevangenisstraf van den gewezen procuratiehouder G. J. van Oudheusden door het Haagsche Gerechtshof alom in den lande belangstelling en.... twüfel heeft gewrkt, mogë blijken uit de vele z.g. aanwijzingen, welke inzake deze geruchtmakende zaak voortdurend nog binnenkomen. Van verschillende züden wordt de verde diging overstelpt met brieven van menschen. die nieuwe aanwüzingen meenen te kunnen geven dat een ander dan v. O. de dader van het misdrijf zou zün. Zeer talrijk zün vooral de mededeellngen daaromtrent van spiritisten. Het merkwaardigste is, dat er tusschen verschillende van die gegevens eenige samen hang is aan te wüzen. Mediums uit verschillende plaatsen van het land beweren nJ. in trance met den ver moorden Lans gesproken te hebben, waarbü deze den moord op hem zou hebben gede monstreerd en als zün moordenaar zou heb ben aang' wezen een met name genoemden te Rotterdam woonachtigen buitenlander, die hem geld schuldig was. Hoewel al die aanwüzingen nauwkeurig worden genoteerd, zün zü in den huldigen stand var, de zaak van geen nut, omdat bü cassatie geen nieuwe gezichtspunten naar voren mojen worden gebracht. Dit kan eerst geschieden na verwüzing naar een ander Hof of na verwerping van de cassatie bü een revisieverzoek. Dan eenter is het nog zeer de vraag of de Nedennndifche strafrechter met gegevens van spiritisten zal rekening willen houden. Bekker, die terecht had moord op zün vrouw in Riemsdükstraat te door de Haagsche Rechtbank was deeld tot vüf Jaar gevangenisstraf, vonnis door het gerechtshof aldaar bevestigd. De Hooge Raad had bü cassatie de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Den Bosch. De Advocaat-Generaal. Mr. Counee. had veroordeeling van verdachte tot zeven Jaar gevangenisstraf geëischt. Het Gerechtshof te Den Bosch heeft he den in zün arrest het vonnis van het Haag sche Gerechtshof vernietigd en verdachte vrügesproken. Als verdediger was opgetreden Mr. Bour- lier uit Den Haag. Personalia. Aan de Technische Hooge- school te Delft slaagde gisteren voor het in- genleurs-examen electrotechnisch ingenieur scherming van de heiligheid der geheiligde de heer C. Kolff, alhier den fee-tavond bestond wederom groote belangstelling. Le den en oud-leden, waarvan vele vergezeld waren van hun dames, is een echt gezellige feestavond bereid. Onder de aanwezigen merkten we voorts op den Hoogeerw. Deken E. P. Rengs. oudkapelaan J. Lips en kape laan J. de Wit. Zooals gebruikelük werd ook hier door meerdere aanwezigen het woord gevoerd. Het openingswoord werd gesproken dooi den praeses. kapelaan C. Persoon, die den wensch uitsprak, dat de aanwezigen een echt gezelllgen avond zouden doorbrengen en het stuk, dat zooveel tüd voor repetities in beslag heeft genomen, in den smaak zou vallen. Dan werd het woord gevoerd door kans laan J. Ups, oud-praeses van de afd. Alk maar. Spr. zegt bü dit Jubileum tegenwoor dig te willen zün, omdat de Alkmaarsche Jozefgezellen hem zoo na aan het hart la gen. Spr. had daarom ook alles in het were gesteld om dezen dag hier in Alkmaar te kunnen vertoeven. Spr. wenschte de afdee ling geluk met dit jubileum en spoorde oe leden, met een verwüzing naar het op het programma voorkomende devies aan. deze eigenschappen steeds aan te kweeken en naar bulten uit te dragen, opdat van de St Jozefgezellen-vereeniging niet enkel opvoe dende kracht zou uitgaan voor hare leden, maar ook voor anderen. Spr. hoopte, dat Gods zegen op de gezellen zou rusten, en dat de leden, met degenen dig* hen verge zelden, het doel zouden mogen bereiken waarnaar hier wordt gestreefd (Applaus). Namens de afd. Bouwvakarbeiders van den R. K. Volksbond, werden door den heer P. Franse eenige waardecrende en aanmoedi gende woorden gesproken en onder luiden bijval der aanwezigen bloemen aangeboden. De senior, de heer .Jac. Bakker, richtte woorden van gelukwensch tot de nieuw be noemde leden en spoorde hen aan, als na eenige maanden een inzinking mocht komen in hun gevoelens tegenover de vereenlglng, deze toch getroi-w te blijven en de op zich genomen plichten te blüven volbrengen. Spr. wees in dit verband dankbaar naar het mooie voorbeeld van vele aanwezige odfl- leden en bracht woorden van dank aan den HoogEerw. Heer Deken voor hetgeen deze reeds voor de vereeniging heeft gedaan en in de toekomst nog zal doen. Vervolgens werd een collecte gehouden om de Jongste onderafdeellng, de „St. Louis"- band. te steunen. Deken Rengs merkte op. dat. hoewel hü in naam praeses is van de vereeniging. die naam door den vice-praeses met eere wordt gedragen en spr. in hem een waardig rem- I placant vitgit. Spr. memoreerde dankbaar de 1 groote stichting waarmede het triduum was 1 gevolgd en het heerlük voorbeeld, dat des 1 morgens door de algemeene H Communi» aan spr.'s parochianen was gegeven gewor den. Spr. dankt* degenen, die met de leiding 1 zün belast, voor hetgeen zü hebben gedaan, en hoopt dat de leden die leiding altüd trouw I zullen volgen. Spr. besloot met den wensch 1 dat Gods zegen zou mogen rusten op het eerzame handwerk (applaus). 1 Door de tooneelvereeniging „Kolplng” werd een opvoering gegeven van het too- neelspel in vüf oedrijven „De rechte weg" van Lod v. d. Maasen, onder regie van den heer Jac Fianse. De spelers hebben zich op verdienstelüke wüze gekweten van hun dikwüls' lang niet gemakkelüke taak. Het geheel gaf blyk van een serieus repeteeren, waarvodr een woord van dank aan den regisseur wel op zün plaats is. Een dankbaar applaus van de aan wezigen beloonde de spelers na elk bedrüf. De meubelen, die het tooneel een voornaam aanzien maf. waren bereidwillig afgestaan door de (a van Til. Boterstraat. In verband met het feit, dat heden- en morgenavond dit stuk nogmaals wordt op gevoerd. kunnen wü iver den inhoud gevoe- gelijk zwügen. De pauzen tusschen .de bedrijven werden door vroolüke muziek van de gebr. Klaver op aangename wüze verkort. Wü willen hier speciaal melding maken van de prestaties van de „St. Louis ’-band Hetgeen hier door onderling samenwerken is tot stand gebracht, is waarlijk een felicita tie waard. De avond werd gesloten met een dank woord van den praeses aan de spelers voor hetgeen zij dezen avond hadden geprestcercU de aanwezigen voor hun offervaardigheid^ voor de „band", en de wensch werd uitge sproken. dat de volgende avonden even suc cesvol zouden mogen verloopen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5