PROVINCIAAL NIEUWS UITGEEST RAADSAGENDA OBDAM ANDIJK MEDEMBLIK ENKMUIZF.N ’T ZAND ANNA PAULOWNA ZUID-SCHARWOUDE EGMOND-BINNEN EGMOND AAN ZEE Volgens den voqralttcr to Urt w»r den per- WESTWOUD WERVERSHOOF I en uit. aanvrage de stemmen Groen, du Burck en Kalm nou, anders schors met het *t Gem. Electriciteits- bedrag W. aangenomen werd. - I». I ren. H H. Voorts is voor een heel goed zitter het voorstel van B. en W. in stemming, waarbij de stemmen staakten 33. Tegen de heeren Groen, Dijkhuijzen Kramer. vond de uitgave niet zoo B. en W. lijkt dit de meest reide. meF het nieuwe en onderwijzeressen in de klas hulzen de stichting Voetbal Zondag j.l. is voor de R. K. V. V. „Victoria" alhier, een succesvolle dag ge weest. Het ie elital wist in Egmond met'liefst 11 te winnen. Het 2e elftal speelde gelijk 22 Zwaagdijk I, terwijl het 3c elftal met wist te winnen van Zwaagdijk II. Kerknieuws In verband met den feest dag van Allerheiligen zal aihier dien dag des morgens om 8 uur een H. Mis worden gelezen, omdat vooral ook de arbeiders, die op Andijk werkzaam zijn, hun plicht kunnen waarne men om de H. MIs te hooren. Een onaangename ontdekking Toen de heer 8. K. Zaterdagmorgen zjjn welde inliep, kwam hU tot de onaangename ontdekking, dat zjjn paard dood lag. De oorzaak van het ongeval is onbekend. alles de tegen Op- >t collecte. De in deze gemeen te gehouden collecte langs de hulzen der ingezetenen ten behoeve voor ..Tehuis voor alleenstaande blinden te Wulf- hezen heeft f 134.80 opgebracht. Begrooting 1931. De rapporteur, de heer Groen, deelt be- llchtbedrijven bijzondere be- N. V. Enkhuizer Broodfabriek Zaterdag wapperde van de Enkhuizer broodfabriek de vlag ter gelegenheid van het feit, dat het 10 jaren geleden was. dat de gezamenlijke Bakkerspatroons zich gingen comblneeren tot het exploiteeren van een gezamenlijke broodfabriek. Dat het de fabriek in deze tien jaar niet slecht gegaan is, bewijst wel de groote uitbreiding welke momenteel aan de fabriek ondernomen wordt- Gemeenteraad Vrijdagavond vergader de de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Schoutsen. Na goedkeuring der notulen kwam in be handeling een aanvrage van F. A. J. Beets te Haarlem om een strook grond te koopen in het uitbreidingsplan ten Zuiden van den geprojecteerden weg langs de Jaagvaart. B. en W. stellen voor, te verkoopen 14 x 15 M2 tegen 800. De heer Mulder vond het niet in orde dat de grondoommlssie hier niet in gekend was. Behandeld werd een schrijven van de gas en grondcommlssie, die meent dat ze te weinig worden gekend en die van plan L« elke maand te vergaderen met den directeur van de gasfabriek en den administrateur van het grondbedrijf. De voorzitter meende, dat om de 3 maan den vergaderen voldoende zou zijn. De heer Koomen is van meening dat mer de gascommissie overbodig gemaakt heeft door haar voortdurend te negeeren. De heer Mulder vond ook, dat de ga-A commissie een paskwil geworden is. Ze heeft in een heel jaar twee maal vergaderd. De voorzitter zeide, dat deze zaak al meer is besproken. Gebleken is toen dat B. en W wel degelijk prijs stellen op de adviezen van de commissie. Nadat enkele leden het voord in desen ’fz ser was verteld, dat bij daar meer kon ver dienen. Een dieper afkeer ontstaat er tus- sohen den onverzoenlijken vader en den ont erfden noon. Dene afkeer van <fen vader blijft ook als zijn zoon als slachtoffer is gevallen van de fabriek en door een onge luk bet licht zijner oogen heeft verloren, ofschoon boer van Zullen zeer veel houdt van «Un kleinzoontje Wim. zoon van Nico. Wat noch van Heeckeren noch Jacob de knecht van Van Zuilen door redeneeren hebben kunnen bewerken, nl. boer van Zui len tot inkeer te brengen en hem te be wegen zijn zoon vergiffenis te schenken, dat weet tenslotte zijn kleinzoon te bereiken door het eenvoudige kinderlijk vertelde verhaal van den „Verforen Zoon”. Ontroerend was het tafereel van de terugkeer .van den zoon en de verzoening van zijn vader, waarna nog de fabrieken ter sprake komen, waar alles hopeloos verkeerd gaat en de arbeiders in staking wffien gaan om booger loon. Zoo blijkt dat van Heeckeren gelijk had ge had toen hij zeide, dat de fabrieken in hun streek niet zouden blijven. Een hartelijk en dankbaar applaus volgde na teder bedrijf, ten teeken dat het publiek het spel ten zeerste waarderde en meeleefde met de spelers. Ket spel was over X alge meen goed, enkele zwakke momenten daar gelaten. De spelers wisten zich goed in hun rollen In te leven, al zagen we nu en dan wel eens een weifeling, waarschijnlijk ten vevoige van het niet al te rol-vast zjjn. Excelsior doet echter zijn naam eer aan en gaat steeds excelsior dL hooger op en het valt niet te ontkennen dat er zeer goede krachten onder zijn, welke onder de be kwame leiding van hun regisseur nog heel wat tot stand zullen kunnen brengen. De voorzitter der afdeelfhg Anna Paulow- na van den RK. Land arbeidersbond bedankte de tooneelvereeniging voor het genoegen, hetwelk zij de aanwezigen had verschaft. Hierna werd nog eenigen tijd in gezellig -nzjjn doorgebracht. HerhaNngvonderwfja Voor de jongens die met April van de school zijn gegaan bestaat gelegenheid gebruik te maken van het herha- lingsonderwijs. Er wordt drie avonden per week les gegeven, te beginnen 4 November om 6 uur. Men kan zich hiervoor deze week nog op- ven bij Ijet hoofd der R. K. Jongensschool, oen heer P. A. H. Janssen. R. K. Zangvereenlging Op initiatief van enkele jongedames had Zondag een vergade ring plaats om te komen tot oprichting van een gemengde R K. Zangvereenlging. Aan wezig waren een dertigtal dames en heeren. Voor de vergadering was uitgenoodigd de heer Moeskops van Medemblik om het direc teurschap op zich te nemen. De vergadering besloot na enkele Inleidende woorden: tot oprichting over te gaan. De heer Moeskops bleek bereid op te treden directeur. Een bestuur werd gekozen bestaande uit de heeren F. Voets en B. Klaassen van Bo venkarspel en de dames T. Woestenburg, M. Fluitman en M. G. Schaap. Men hoopte dat nog enkele heeren tot de zangvereenlging zullen toetreden. Voetbal Zondag werd op eigen terrein een nederlaag-wedstrijd gespeeld tusschen Geel-Rood en Z. A. P. van Anna Paulowna. t Zand kwam met een Invaller uit. De Bondsscheidrechter kwam niet opdagen. Na zeer lang wachten, werd besloten met goed vinden van beide partijen, voor deren keer den heer J. v. d. Werf als leider te doen optreden Voor de rust was de stand G. RZ. A« P 3-0. Na de rust werd er zeer forsch gespeeld Wegens te ruw spel werden de rechtsbuiten van Z. en de links-back van G. R. uit het veld gestuurd. Thans speelden beide partijen met 10 man. G. R. wist den achterstand te verkleinen tot 13. Het publiek heeft dezen keer geen fraalen wedstrijd ve-ien De scheidsrechter v. d. Werf had een zware taak. Einde bleef Aj>. Zgondag speelt Geel-Rood thuis tegen V. O. L a. van Warmenbuizen. Bcgrooting Burg. Armbestuur. Deze begroeting sluit met een totaalbedrag van 2949.14 J4. De gemeente-subsidie be draagt 800 De bcgrooting werd z. h. s. aangenomen. Wit-gele Kruis De Jaarvergadering van *t Wit-gele Kruis wordt gehouden Donderdag, 30 October a.s. in 't Gezellen huis. Sint-Nicolaasactie Ook dit laar zal de Hanzeafd. alhier met de Neutrale Winkel- vereeniging een gezamenlijke Sn-Nicolas»- actie organiseeren. De bestrating De bestrating van den Middenweg is deze week gereed gekomen. Volgende week wordt met Bonkenburg en Loet voortgezet, waarna de bestrating van derf weg te Marken-Binnen aan de beurt is. Symphonic „Concordia** Donder dag, 6 Nov. a.s. geeft *t Symphoniegezel- schap „Concordia” een Muziekuitvoering in de „Ooievaar”, waaraan medewerkt de bekende Harmonica-virtuoos J. Kolvers van Zaandam. FEESTVERGADERING r.k. LANDARBEI- DERSBOND „ST. DEVH DEDIT". Zondagavond te 8 uur hield in de toaneel- zaal van den heer Kossen de aideelmg An na Paulowna van bovengenoemde vereeni ging een feestvergadermg ter gelegenheid va nhaar 12'..--jarig bestaan. De voorzitter heette in zijn openingswoord alle aanwezigen hartelijk welkom in t bij zonder den Z.Eerw. heer Vink, pastoor der parochie, alsook den vertegenwoordiger van het hoofdbestuur den heer Kuiper uit Haar- Itm en het bestuur van den R K. Volksbond. Nahet programma van den avond uiteen gezet te hebben, verleende de voorzitter het wooed aan den heer Kuiper, lid van het hoofdbstuur van den R.K. Landarbeiders- bond. Spreker complimenteerde de jubilee- rende vereeniging met haar koperen feest en bood <fe afdeeling namens het hoofdbe stuur een bloemenmand aan. welke onder applaus werd overhandigd. Hierna wijdde spreker in gloedvolle, krach tige taal uit -over het ontstaan en streven van de vereeniging. hoe de vereeniging streeft naar en strijdt voor een betere po sitie voor den landarbeider en den tuinier. Ook voor ons, aldus spreker, geldt het woord van onzen grooten socialen Paus Leo XIII in zjjn encycliek ..Re rum Novarvm" neerge schreven: de goede arbeider is een goed loon waard. Spreker behandelde vervolgens wat er reeds door den bond is tot stand gebracht en wat er nog op het program staat. Hoe de bond er voor werkt dat zij. die in den dienst al hun kracht hebben gegeven, op latexen leeftijd ook van een rustigen ouden dag kunnen genieten. Wij willen redelijk rijn, aldus spreker, wij willen in vrede en eensgezindheid met onze patroons samen werken als zjj ook redelijk zijn. Onze bond is in ledenaantal steeds toecenomen en doet dit nog. aoodat wij desnoods in staat zouden zijn onze redelijke en billijke elschen met kracht te verdedigen. Ket gaat niet alleen voor n self maar ook voor uw vrouwen en kinderen. Hierna richtte spreker nog een opwekkend woord tot de aanwezige nlet-le- den en spoorde hen aan lid te worden van den bonfj. die strijdt voor uw welzijn en voor dat van uw gezin. Een hartelijk applaus volgde op deze gloedvolle toespraak, welke door de toehoor ders onder ademlooae stilte werd aanhoord. Nadat nog een der ovd-leden. mede-oprich- tre der afdeeling Anna Paulowna het woord gevoerd had en de vereeniging had gefelici teerd met haar Jubileum, kwam de clou van den avond, het optreden van de R.K. too neelvereeniging „Excelsior” uit Den Helder. Opgevoerd werd een stuk van Jac. van Wijk “..Het Verloren Land”, spel van het land in drie bedrijven. In het eerste bedrijf hetwelk zich afspeelt 00 het raadhuis van de gemeente Zonnelust. zien we reeds een feilen strijd tusschen den conservatieven voer v. Heekeren die zijn land Hef heeft boven alles en den vooruitstreven- den man uit het dorp. de herbergier Visser. Het te een vergadering van den raad en aan de orde is de vraag om toestemming voor vestiging van fabrieken, welk verzoek omdat ook de burgemeester er voor is. wordt toegestaan. Hierna begint een verwoede strijd tusschen van Heekeren. een landeige naar. gesteund door den landbouwer Willem van Zalen en een fabrikant, Leon Forster, die de fabrieken bouwt en exploiteert. Het tweede en derde bedrijf spelen zich af in de huiskamer van boer van Zullen. Boer van Zuilen wordt in z’n liefde voor het land ten zeerste getroffen, doordat zijn •igen zoon Nioo .het land afvalt en in <1 <aat werken omdat hem door Vis- VERGADERING VAN DEN RAAD De rar 1 dezer gemeente kwam gister avond te half 8 in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemees ter Jhr. van Sprengler. Secretaris de heer Kunne. De voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en uit de beste wenschen voor een spoedig herstel van wethouder Kroon. De notulen van de vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdag 31 Oct. a.s. des namiddags 2 uur ter behan deling van Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim te Uitgeest over 1930. Verzoek R.K. Parochiaal Kerkbestuur om over 1931 wederom eene subsidie te mogen ontvangen voor zijn Bewaarschool. B. en W. stellen voor wederom 1000. toe te staan. Verzoek van de afd. Uitgeest van *t Cen traal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies om voor 1931 wederom voor een subsidie in aanmerking te mogen komen. B.en W. stellen den Raad voor 50.subsidie ovef 1931 te verkenen. Een verzoek van 't Wit-gele Kruis, alhier om voor de wijkverpleging eene subsidie te mogen ontvangen van 1000. B. en W. stellen voor evenals 't vorig jaar hierop afwijzend te beschikken, daar zooals bekend is reeds 1500.subsidie voor eene wijkverpleegster verleend wordt en het volgens hunne meening niet is te verant woorden, met *t oog op de grootte der ge meente, dat nog meerdere kosten voor het beoogde doel worden gegeven. Verzoek van Mej. de Wed. D. Bus om eervol ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Schrijven van Gedep. Staten inzake de ingezonden verordening tot wijziging der algem. politieverordening betreffende eene verbodsbepaling tegen gemengde baden en waarbij wordt gevraagd het oordeel van den Raad te mogen vernemen of de verbods bepaling werkelijk gemengde baden buiten de Zweminrichting in de hand werkt en of wel rekening is gehouden met de bezwaren, welke de exploitatie der beide zweminrich tingen daarvan zal ondervinden. B. en W. zijn van meening, dat bij hei behandelen van het ontwerp verordening in de vorige vergadering reeds breedvoerig over *t door Ged. Staten aangevoerde is gesproken en stellen derhalve voor geen wijziging in het besluit der verordening te brengen. Een schrijven van H.H.Gedep. Staten, waarin wordt voorgesteld wijziging te brengen m de verordening regelende den werkkring der Commissie voor 't Gemeentelijk Elec- triciteits bedrijf. B. en W. bieden ingevolge dit schrijven een nieuwe verordening ter vaststelling aan. Benoeming van O. van Oosten tot Hoofd en onderwijzer voor 't vervolgonderwijs te Marken-Binnen. Benoeming van J.G.A. van Sluijs tot Hoofd en onderwijzer voor *t vervolgonder wijs te Uitgeest. Benoeming lid van het Burgerlijk Arm bestuur te Uitgeest, wegens het bedanken van Mej. de Wed. D. Bus. Door B. en W. wordt voorgesteld Mej. P. Vooren-Vlottes. Benoeming van a leden voor de Werk- ioozen-Cemmissie. B. en W. bevelen voor benoeming aan in de vacature D. Gaasbeek re J. Vijlbrief ae S. Schouw. In de vacature J. van der Eng, Wzn. ie K. Berkhout, Jzn. ae J. Palmboom. Benoeming leden der Commissie van Bijstand voor het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf wegens periodieke aftreding. Vaststelling pensioengrondslagen van den Ontvanger. Rekening Burg. Armbestuur te Uitgeest over 1929. Begrooting Burgerlijk Armbestuur te Uit geest over 1930. Rekening Burg. Armbestuur te Marken- Binnen over 1929. Begrooting Burgert. Armbestuur te Marken Binnen over 1930. Begrooting van bedrijf voor 1931. Gemeentebegrooting voor 1931. Voetbal Zondagmiddag speelde E. S. V. II tegen Victoria I van Obdam en verloor met 1—7. E. 8. V. speelde tegen V. V. Z. II van Zaandam en won met 10. B. en W. stellen voor afwijzend op verzoek te beschikken. De heer Zeeman wilde het verzoek niet zoo maar afwijzen, doch een kleinere sub sidie toestaan. De heer Kramer gaat accoord met oordeel van B. en W. om het stuk voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Zeeman wil een bedrag van f 25. soon beter jaar op jaar, geiden den geest die er heerscht. Aldus werd besloten. De uitgifte van Gids en Badbode zal we derom op dezelfde manier plaats hebben als vorig jaar. Besloten werd een commissie, bestaande uit de heeren Van Eenennaam en Bosschaart, aan te wijzen voor de besprekingen met de V.V.V. .JleUoo Vqprpit", om gezamenlijk den Gids uit te geven. Na eenige toelichting werd de begrooting 1931 goedgekeurd. Bij de eerste vrije stemming behaalde de heer J. Dekker het vereischte aantal stem men en nam de benoeming tot bestuurslid aan. De heeren J. Dekker en Schuitemaker wer den aangewezen om de rekening 1930 na te zien. Bij de rondvraag stelde de heer Belleman voor samenwerking te zoeken met Egmond- Binnen. De voorzitter deelde mede, dat daar geen bezwaar voor bestaat en dat de vereeniging er prijs op zou stellen, wanneer een groot aantal leden uit Egmond-Blnnen als lid kon worden ingeschreven. De heer v. <1. Pol informeerde hoeveel bad gasten dit seizoen Egmond bezocht hadden. De secretaris antwoordde hierop, dat het juiste aantal nog met bekend was. Wel het aantal op den teldag n.l. 2°99 Met den wensch, dat het bestuur in 1 steun mocht vinden bij de leden, sloot voorzitter deze vergadering. rU heer Groen merkt op. dat slechts enkele plaatsen In den omtrek om 11 uur slulen; voor het overige gedeelte allemaal om 10 uur. 8pr. sluit zich aan bij de heel en Kramer en Zeeman. Op het verzoek wordt met 41 stem de heer du Burck afwijzend beschikt. Vereeniging Vreemdelingenverkeer Bk>- vengenoemde vereeniging hield in de zaal van .JDe Vergulde Valk” haar riajaarsver- gadering. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter. de heer W. van Eenennaam er aan, dat het juist vier jaar geleden is, dat in deze zaal vergaderd werd. Spr. behoefde niet uit een te zetten, wat In die vier Jaar was be reikt. doch het einddoel ligt nog verre In hét verschiet. Dit is alleen te bereiken door een drachtig samenwerken. Met den wensch. dat ook deze vergadering mocht strekken tot ver volmaking van het doel, opende spr. deze bijeenkomst. De voorzitter deelde verder mede, dat het bestuur met algemeene stemmen wederom had besloten den corresjiondent van de Alk- maarsche Courant den toegang tot de verga dering te ontzeggen, in verband met een nog niet opgeloste kwestie. Na gehouden discussie besloot de vergade ring met 1 stem tegen en 1 blanco den cor respondent niet meer toe te laten- De notulen gaven geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Bij de ingekomen stukken deelde de voor zitter mede, dat er gecorrespondeerd was met Dultschland betreffende een reclame in een adresboek aldaar, dat In 140.000 exemplaren verspreid zal worden Wat het informatiebureau betrof, deelde het bestuur mede, dat besloten was den in- formatlebureauhouder wederom voor den tijd van één jaar te benoemen Alvorens tot stemming over te gaan zeide de voorzitter, dat de tegenwoordige infor- matleburea ihouder geen genoegen nam met de benoeming voor een Jaar. Deze functiona ris wilde een benoeming voor een langeren W<«- Ingekomen stokken a. Een dankbetuiging van ’t Langendijker Drankwecrcomité voor toegestane subsidie over 1930. b. Dankbetuiging van het fanfarecorps „Kunst na Arbeid” voor de verleende subsi die en voor de felicitatie bij de JL behaalde Successen te Westzaan. c. Jaarverslag over 1939 van de commissie tot bestrijding der malaria door de bevol king in Noord-Holland. d. Schrijven van de caféhouders, daarbij verzoekend het sluitingsuur op Zaterdag en Zondag Xe willen bepalen op 11 uur. B. en W. stellen voor, op dit verzoek af wijzend te beschikken. De heer Kramer is van meening, dat evenals vorige jaren, op dit verzoek afwij zend dient te worden beschikt De heer Zeeman acht het niet In het te- lang van de openbare orde en van de menschheld om het sluitingsuur voor be doelde dagen op 11 uur te bepalen. De heer du Burck is van meening. dat niet alles aan banden moet werden gelegd. Spr. wij t er op, dat In andere plaatsen wel op genoemd tijdstip wordt gesloten Spr. stelt voor, voer den geheelen Langendijk een zelfde verordening betreffende de sluiting te maken. sluaen R.K. Volksbond Zondag vierde de RK Volksbc’ zijn 10-jarig bestaan. De dag werd begonnen met een algemeene H. Com munie en H Mis voor de leden. Des avonds was er bijeenkomst in het patronaat. De Z.Eerw. heer Pastoor sprak het openingswoord en memoreerde in *t kort de geschiedenis v|n de afdeéling. Hij wenschte de aid. geluk en hoopte, dat zij nog in groei moge toenemen. Daarna speel de de tooneelafdeeling „De ^delaar". Een beter stuk hadden ze voor deze gelegenheid moeilijk kunnen kiezen. Het is een stuk van echt Roomsche strekking en prachtige pro paganda voor organisatie. De rollen zaten er goed In en werden heel goed vertolkt. Het stuk maakte indruk op de aanwezigen zoo- dat de spelers veel succes hadden. In de pauze werd een tombola gehouden die heel wat verrassingen opleverde. Daarna kwam nog een klucht in één be drijf: .Levi Paardetek”. een stukje, dat de aanwezigen deed schudden van het lachen. De jodenrollen waren prachtig. De tooneel- club mag er wezen! Aan het einde van den avond dankte de heer-Orij als voorzitter vart den Volksbond de spelers en allen, die tot het succes van den avond hebben meegewerkt, waarbij hij nog gelegenheid had te wijzen op het werk door de afd. en de onderafdeelingen ver richt. De tooneelstukken zullen Woensdag nog eens worden ongevoerd. hebben. De heer Dijkhutjzen zag gaame. dat de betaling van de pacht tegen 1 April plaats vond. Dé" heer Kramer wilde deze kwestie aan houden tot een volgende, voor Kerstmis a s., te houden vergadering, om deze zaak nog eens nader onder de oogen te zien. Aldus besloten. De heer du Burck verklaart zich tegen de uitgave van 125— voor volksfeesten. De heer Zeeman sluit zich bij den heer du Burck aan. Spr. zegt dat reeds voldoen de feest wordt gevierd, en gezien de animo, is spr. er tegen bedoeld bedrag toe te staan. Bij gehouden stemming staakten de stem men voor het toestaan van dit bedrag. Tegen de heeren du Burck, Dijkhuijzen en Zeeman De subsidie-aanvrage van 35.— van het R. K. Fanfarecorps „Genot door Kunst" werd toegestaan. 1 Voorts was ingekomen een verzoek om subsidie van het R. K. schoolbestuur voor het houden van cursussen voor de schoolvrije jeugd. Het voorstel van B. en W. tot het toestaan van een subsidie ad 100.— werd toegestaan. De heer Kramer deelde mede, dat hier cursussen worden gegeven, omdat het geven van vervolgonderwijs niet mogelUk is, daar het openbaar onderwijs ook geen vervolg onderwijs geeft. BH de behandeling van den post tot het toestaan van een bedrag van 80— voor nachtelijke telefoonverbinding, zag de heer Groen gaarne dezen post tot f 50.terug gebracht. wijzende op het geringe aantal aansluitingen. De voorzitter noemt het een groot gemeen tebelang en zag gaame dH bedrag op 80. gehandhaafd. Aldus na eenige discussie besloten. Verzoek van de gymnastlekvereeniglng .Hercules Hygia" om een subsidie van 100. B. en W. stellen voor afwijzend op het toestaan. Het advies van B. en W. wordt aangeno men met 51 stem. Verzoek van het instituut van arbeiders ontwikkeling. tot het verteenen van subsidie. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken. De heer Zeeman hoopt dat de raad het voorbeeld van Hoogkarspel zal volgen en de subsidie zal toestaan. De heer du Burck maakte den heer Zee man met verschillende persuittreksels duide lijk, dat het instituut van arbeiders-ontwik- kellng op een partij-standpunt staat. De heer Zeeman geeft toe, hetgeen door den heer du Burck Is naar voren gebracht, maar dringt op het toestaan van de subsidie aan. De heer Groen zegt, dat het in het geheel niet op den weg ligt van de gemeente om dit instituut, dat een zuiver politiek standpunt Inneemt, te steunen. De heer Dijkhuijzen Is voor het toestaan van de subsidie. Het voorstel van B. en W. wordt met 4—2 stemmen aangenomen. Het suppletoire kohier van de hondenbe lasting werd vastgesteld op een bedrag van 7.50. Hierna sluiting. Cursus houten en marmeren. In een daar toe gehouden bijeenkomst van het vakonder wijs in West-Frlesland in café ,4® Linde boom" alhier werd besloten bovengenoem den bursus te geven In twee gemeenten en wel te Hoogkarspel lederen Woensdag en te Spierdijk lederen Zaterdag. De lessen worden gegeven door den heer Rozelaar te Wervers- hoof. Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Bo vengenoemde vereeniging afd. Westwoud houdt een algemeene vergadering ten huize van den heer A. Bulteman, hotel ,Jïe Linde boom" op Donderdag 6 Nov. as De agenda bevat o.m het voor de leden aantrekkelijk punt „verloting schaatsen." Voetbaluitslagen V. V. W. I—Sparta I 3—2; Sparta II— V. V. W H 1-1; WestfHe zen II—V. V. W. ni 3—2; V. V. W.-adsp. a S. E. W.-adsp. a. 0—2; V. V. W.-adsp. b 6. E. W.-adsp. b. 1—2. regeling betreffende de ver- deellng en wln«t en een overeenkomst in gevolge art. 121 der gemeentewet, in ver band met den keuringsdienst. Va tgesteld werd een suppletoire begroe ting 1930, alsmede een wijziging in het uit breidingsplan. B. en W. stellen voor de Pckelharing- haven als sportpark In te richten. 4n ver band met de behoefte aan een terrein voor lichamelijke oefeningen. Ook is er behoefte aan een sportterrein voor verschillende ver- eeniglngen Het terrein zal behalve het veld voor gymnastiek twee voetbalvelden bevat ten. Het sportpark wordt beplant met hoo rnen. Voor beplanting en plantsoenaanleg zal wel f 8 4 9000 noodig zijn. Bovendier, derft men f 500 aan huur van grasland. De heer Koomen berekende de kosten op 1500 per jaar. De voorzitter bezwaarlijk, economische oplossing. De heer Mulder hield een pleidooi voor gemeentelijke bevordering van sport. De heer Koojj vroeg of het terrein daar niet te nat is en of er voldoende beschut ting komt door de boomen. De voorzitter antwoordde bevestigend, terwijl de gemeente-opzichter meent, dat de gesteldheid van den bodem voldoet. De heer Lakeman wilde de beslissing uit stellen. Een voorstel van den heer Koomen om het bedrag niet toe te staan, werd niet ondersteund, zoodat het voorstel van B. en W. aangenomen werd. B. en W. stellen voor, ontheffing te vra gen van het zevende leerjaar. De voorzitter lichtte toe, daj B. en W. het 7e leerjaar willen doen vallen In de eerste klasse U. L. O. Besloten werd, dit punt ter nader onder zoek aan te houden, waarna sluiting volgde Benoeming personeel vervoigonderwih B. en W. stellen voor, het hoofd van de school, den heer Renaud, te benoemen. Met algemeene stemmen besloten. De voorzitter deelt hierna mede, dat een verzoek is ingekomen van Ged. Staten om alsnog voor de totstandkoming van het West-Friescbe kanalenplan een bedrag van 500 beschikbaar te willen stellen. Voor dit doel is reeds een bedrag van 600 gevoteerd. B. en W. achten een bedrag van 200.— voldoende. De heer Groen wil niet spreken over het nut van de uitvoering van bet West-Fric- sche kanalenplan. De financieels draag kracht van de gemeente is thans goed, doch >pr. vHM tet «Jet m mx De De heer vermoord wordt. De heer Mulder: Het Is een schande, dat snappen jelui niet. De heer Koomen: Alleen Mulder weet het, de rest niet. De heer Mulder: Ik zal de zaak wel ver der brengen. Benoemd wordt met 6 stemmen en 1 blanco mej. Barkman te Alkmaar. Goedgekeurd werden een wijziging in de gemeenschappelijke regeling van den vleeschkeuringsd lenst Gemeente-begrootlng. De heer Zeeman zegt, dat In de toekomst waarschijnlijk wel een subsidie-aanvrage zal zijn te verwachten van het Witte Kruis. Spr. informeerde, hoever B. en W. waren gevor- deid met het instellen van de commissie tot het verhuren der landerijen. De voorzitter antwoordt, in verband met laatstvermelde opmerking, dat rekening dient te worden gehouden met de aanhan gige jachtwet. Ingekomen was een aanvrage van den A. N. W. B. voor het verleenen van een con tributie van 25. De heer du Burck wilde een subsidie van IC.toestaan. Aldus besloten. e Verzoek van „Tuchlunle" om een bijdrage van 5. Toegestaan. Bij de behandeling van den desbetreffenden begrootlng-post zegt de voorzitter, dat B. en W. voorstellen, met het oog op de malaise, de gronden voor 4 jaren in plaats van 6 jaren te verhuren. De heer Zeeman zag gaarne een commissie benoemd, om deze aangelegenheid nader te bestudeeren, waarin ook de huurders zitting gevoerd hadden, werd het verzoek van Rees toegestaan. Ook werd behandeld een verzoek om grond van W. Vijn. ook In het uitbreidingsplan. De voorzitter wil als huurprijs vaststellen 20 ct. per M2, waarmee de raad accoóro gaat. Aangeboden werd de gemeentebegrooting 1931. Ze sluit in inkomsten en uitgaven op 173.094.63 met een post onvoorzien van 14.503 92^. De begrooting werd in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Kooy, Koomen en Mulder, gesteld. Aan de orde was dan de vaststelling van de gemeenterekening. De heer Mulder zou de levering van bureaubehoeften e.d. publiek willen aanbe steed zien en niet meer per week willen inslaan. De heer Koot) was ook voor inschrijving. Publiek of plaatselijk, dat kan hem nicf schelen. De gemeenterekening werd ten slotte voorloopig vastgesteld op 180.156.57 aan inkomsten en op 162.205.50 aan uitgaven, batig saldo 17.951.07. Met het nazien van de rekeningen der instelilngen van weldadigheid was de com missie nog niet gereed gekomen. Wel met die van het Burgerlijk Armbestuur. Deze sluit op f 3892.35 aan ontvangsten, f 3710.66'4 aan uitgaven, saldo 18168 4., De rekening van het gasbedrijf geeft aan een saldowlnst van 4659 36, het grondbe drijf van 4477.18X- Aan de orde was dan de benoeming van een onderwijzeres aan de ojvenbafle lagere school. De voordracht luidde: 1. «E. L. Bark man. Alkmaar, 2. G. Bolding, Wormervecr. 3. F. "W. Oudshoorn, Noord-Scharwoude. De heer Mulder vroeg of deze voordracht was samengesteld in overleg met het school hoofd. De voorzitter dit heeft de aan het werk gezien. De heer Mulder zeide, uit de voordracht te zien, dat B. en W. de belangen van het openbaar onderwijs niet hebbed gediend. Waarom staat de onderwijzeres er niet op. die al twee laren tijdelijk is? De voorzitter zeide, dat B. en W. de voor dracht hebben opgemaakt en zjj wenschen zich niet uit te laten over de redenen, waarom iemand er niet op staat. De heer Mulder: B. en W. hebben een schandelijke dand gedaan. Als zoon melsïe gepasseerd wordt, is dat ’n rem voor d’r carrière. En waarom is het nu? Omdat de voorouders van deze lijdelijke onderwijzeres misschien sociaaldemocraat waren! Het ktnJ mocht het ook eens irorden! Zoo dienen B en W. hpt openbaar onderwijs. Ze hadden den brutalen moed, deze schandelijke daad te doen.' De voorzitter en wethouder Bos manen den spreker tot kalmte aan. Maar neen, zegt de heer Mulder, we zit ten hier in een glazen huisje.... Wethouder Bos: Met een tribune! De heer Mulder: ....het volle licht zal schijnen. Dulvelsche machten konkelen ach ter de schermen. Dat vuile gekuip mo»t maar eens aan de kaak gesteld worden! De heer Koojj: Ik vind, dat de zaak juist behandeld is. Het is gegaan als altijd. Het hoofd heeft advies gegeven, de inspecteur ts geraadpleegd. Verder laat Ik het aan B. en W. over. Ik weet er verder niets van. De heer Mulder: De vuile politiek ligt e» dik op. De voorzitter: Ik. De heer Mulder: Ik zal spreken. De voorzitter hamert voortdurend. De heer Mulder: Ik zal zorgen, dat deze zaak in heel Nederland wereldkundig wordt gemaakt. heer Koomen: Overdrijf nu niet zoo Kooij: Het lijkt wel of er een zoo’n langen duur dergeljjke bedragen toe te staan. Spr. acht het bedrag van 600. gedurende 40 jaren voldoende. De heer du Burck herinnerde er aan, dat in den aanvang 1700 was gevraagd, doch 600 was toegestaan. 8pr. vond het stand punt van B. en W. niet erg consequent, nu zij weer 300 willen voteeren. Spr. kan zich niet voorstellen, dat het graven van deze kanalen een middel is tegen de malaise, waarin wy tegenwoordig verkeeren, zooals dikwijls wordt beweerd. (De heer Dijkhuijzen komt ter vergade ring». Spr. kan zich niet voorstellen, dat over 40 jaar de kanalen nog van zoo groote waarde zijn voer het vervoer als dit nu het geval tz- Spr. verklaart zich tegen dit voorstek Den voorzitter spijt het nog steeds, dat de heer du Burck niet tegenwoordig is geweest bij een gehouden voorlichting door den heer Ringers. De heer Kramer vraagt, hoe het staat met de Lange Balk. Spr. Is van meening, dat. daar een goede overgang moet zijn en ge tracht moet worden, hleromt ent zekerheid te krijgen. Spr. sou Ged. Staten willen vra gen. aan X verlangen van Zuid-Scharwoud-i tegemoet te komen, door daar een brug te maken, waarover men met voertuigen zeu kunnen passeeren. Spr. rou 800— willen toestaan als de voorwaarde er aan werd verbonden, dat bé deelde brug tot stand zou komen. Spr. zou allereerst aan Ged. Staten willen vragen, of de mogelijkheid bestaat om bo venbedoelde brug te krijgen en na ontvan gen antwoord nader de houd ng te bepalen. De voorzitter antwoordt, dat Ged. Staten hebben gezegd, dat geen voorwaarden wor den geaccepteerd. Spr. ontraadt ten sterkste op het voorstel van den heer Kramer in te gaan. De heer Zeeman meent zich te herinne- dat bij de droogmaking van ds Waard is besloten, de verbinding in stand te houden.. Dit in verband met de Lange Balk. Spr. is ook van meening, dat het verzoek van den heer Kramer zal worden afgewezen. Spr. vindt, het een onzalig besluit van Ged. Bla ten. dat belanghebbenden 1/6 mceten bij dragen. Tegen stemmen beteekent, dat de kanalen niet gegraven worden. Spr. is van meening, dat het vervoer per water steeds toeneemt. Het doorgaand verkeer naar de Wleringer- meeris van zeer groot belang. Daarom wordt door Ged. Staten zoo Op spoed aan gedrongen. Door het graven van deze ka nalen, kotht de mogelijkheid, dat recht streeks een kanaal zal worden aangelegd naar het Groot Noord-Hollandsch Kanaal. Spr. betoogde de groote waarde van de les wees in dit verband op Zuid- a aax nog steeds kanalen worden Spr. is voor het voorstel van B. treffende de begrooting der mede, dat de commissie ^een merklngen heeft. De begrooting op het gasbedrijf werd vast gesteld op gewonen dienst 117.000; kapi- taaldienst 23.310.—, die van *t electrlcltelts- bedrijf gewonen dienst f 81.640.—, kapltaal- dlenst 5824.—. De heer Du Burck stelt voor meer publi citeit van de gehouden commissie-vergade ringen van de lichtbedrljven te geven. Voorts zegt spr. gaarne de periodieke ve.hoo- glng van den Hjnwerker gelijk te zien aan die van den baas. Het eerste voorstel van den heer du Burck wo.dt met alg. stemmen aangenomen. De heer Zeeman sprak den wensch dat de raad gespaard zou blijven van verzoe ken om saiarisverhooging. Spr. meende, dat dit dient te geschieden langs organisatorl- schen weg, nJ. geoi ganlseerd overleg. nalen er. Limburg, gegraven, en W. Het voorstel van B en W. wordt hierna In stemming gebracht, .waarbij staakten, 3—3. Tegen de heeren Dijkhuijzen. Voorste! tot het verleenen van ten reduc tie van 40 pCt. op de pacht voor de van gemeentewege in verhuur zijnde terreinen. De voorzitter zegt, dat B. en W. met het oog on den slechten toestand en om de stgï- meene malaise te lenigen een reductie willen verleenen van 40 pet. De heer du Burck acht het voorstel van B. en W. zeer sympathiek. Spr. vraagt, of ook gemeentegrond wordt verhuurd aan niet-gemeentenaren. Voorts merkt spr. op, dat er onder.de huurders menschen kunnen zijn, die niet*tot de slachtoffer behooren en daarom wilde spr. voor personen die kapi taalkrachtig zjjn, bepaalde voorwaarden stellen. Spr. vroeg of het niet op den weg van de gemeente lag, er het Burgerlijk Armbestuur op te wijzen, ook eenige reductie te verlee nen en hetgeen minder wordt ontvangen, door meerdere subsidie haar weder te doen toekomen. De voorzitter zegt, dat B. en w geen per sonen wilden uitsluiten. Spr. zegt, dat de gemeente een daad zou moeten verrichten, om de malaise wat te lenigen. Spr. betoogde, dat het zeer moeilijk zal vallen, bepaalde personen uit te schakelen. Wat betreft het Burgerlijk Armbestuur, zegt spr., dat deze geheel vrij »Ün, terwijl ook de offers van de gemeente daardoor zouden toenemen. De heer Kramer deelt grootendeels het geen door den heer du Burck is naar voren gebracht, wat'betreft de verschillende huur ders. Spr. zou 1 op prijs stellen, een zekere ba" Is te stenen voor het verleenen van de reductie. Als leidraad zou bijvoorbeeld kunnen fun- geeren de vermogensbelasting, twee jaar door verschil lendeh jaar gemaakt. Spr. zegt, dat Iemand, die voor 1 4000.is aangeslagen voor de inkomstenbelasting, wel een slecht Jaar kan velen. Spr. zou dit voorstel willen aanvaarden, als ieder huurder aan zekere bepalingen zou vol doen. De voorzitter zegt, wat betreft de verwij zing naar de inkomstenbelasting, dat dit een zeer moeilijke maatstaf is. Wat betreft het Inkomen van 4000.als maatstaf voor re ductie op den huurprijs, hiervoor zouden vele gemeentenaren in aanmerking komen, hoewel dezen personen de reductie zeer te stade zou komen. Resumeerende zag spr. het voorstel van den heer Kramer niet gaarne geamen deerd. daar dit een bedeeling zou worden, en dit willen B. en W. voorkomen. De heer Dijkhuijzen meent dat men op het oogenblik niet kan zeggen, dat de tond- huur niet betaald kan worden. Spr. stelt voor uitstel van betaling tot 1 April en dan nog eens met dit voorstel te komen. De heer Zeeman deelt allerminst de ge voelens van den heer Dijkhuijzen. Aan den Noordermarktbond is over de maand Augus tus 180.000 minder ontvangen, dan de zelfde maand van het vorige jaar. Spr. is voor het voorstel van B. en W. Het gaat in den geest als de Bond van Landpachters wenscht. Het is misschien mogelijk, dat en kele personen in. het geheel geen huur kun nen betalen, maar dan kunnen wij deze ge vallen individueel bespreken. Wat betreft hetgeen door den heer du Burck is gezegd, over het Burg. Armbestuur hoopt spr., dat bedoelde heeren nota zullen nemen van hetgeen hier is gezegd. De heer Groen meent, dat als de gemeen- tefinanciën niet zoo goed waren als tegen woordig, deze voorstellen niet waren gedaan. Pra_tlsch kan niemand eenige huur beta len, uit de opbrengsten van dit en het vorig jaar. Spr. merkt op, dat aan deze slechte jaren twee beste jaren zijn voorafgegaan. Een huurder, die in de vermogensbelas ting is aangeslagen, kan dit Jaar wel huur betalen. Spr. zegt, dat men zich in volgende jaren zal beroepen op hetgeen bier wordt voorgesteld. Spr. wil eenige normen vast stellen. Spr. kan zich volkomen accoord ver klaren met hetgeen door den heer Kramer is gezegd. De voorzitter zegt, dat de toekomst er zeer duister uitziet. Met betrekking tot hetgeen door den heer Groen is gezegd, zegt spr. dat ais men eenmaal gaat schiften, men mis schien een onkleschheid begaat, om te onder zoeken of bepaalde personen in staat zijn, de landhuur te betalen. Dit is niet het principe van bet voorstel van B. en W. De beer Kramer betoogde dat men, als men de geheele gemeente wilde steunen, een korting op de betaling moest verleenen. N» «Pg eenige diacuMie* bracht do voo*-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6