I erlijke, GARAGE JAC. MET Burgerlijke Stand aret is een keerlijke, zachte kwaliteitssi^a. van lucent en U krijgt 2 meer/ Luxe Verhuurinrichting 15 et p. KM. van Alkmaar BLADZIJDE 1 fWEEDE BLAD WOENSDAG 29 OCTOBER 1930 STADSNIEUWS Telefoon 572 en 873 Katholiek jaarboek voor Alkmaar RECHTSZAKEN t Schouwburg „Het Gulden Vlies” Kysana-show 7 Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier Tweede Lustrum St. Jcseph- Gczellenvereeniging Verdwijnt een der AlkmaarLche Bioscopen? Arrondissements Rechtbank te Alkmaar Prima 4- en 6-persoons wagen» beschikbaar Toegelaten - B 53 Personalia 4 is deze avond In alle opzichten ge- i Ongecorrigeerd.) heer op I WIE IS EIGENAAR VAN DEZEN HÓND? der U 4. GEMEENTERAAD 5. worden 8. 8. boekje een stad op 11 October j.l. en instandhouding van een De heer 23 October De nieuwe K. K. Jongensschool te Barsen welke Dinsdag aa. geopend wordt. ■I 8 1. 2. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 6en Novem ber 1930 een Raadsvergadering te beleggen. gezellenvereeniglni hetgeen op zeer I een muzikale vir- ïeekerfc. Deze mijn genoemde stoffen te elec tee 1 De het besluit om zich in teóen den polder Oost- men komt het voorstel slechts op 1 cent per HA. Z.hz wordt conform het voorste! van D. en H. besloten. jSaats der aanrijding, waardoor kon ■angetoond de buitengewone snel- gere- Belegging van gelden. Voorgesteld -<serd het besluit Inzake het beleggen van géiden die verkregen worden uit den afkoop van schuldplicht d.d. 30 Sept. 1925 in te trekkeh en dit te vervangen door een besluit waarin het bedrag van het af te werpen rentetype der schuldbrieven wordt weggelaten, waardoor het mogelük wordt in tijden van wisseling van rentestandaard en koers op voordeeliger wijze te beleggen dan bij gebondenheid aan een bepaald percen tage mogelük is. Z. h. st. aldus besloten. Bijdrage kanaal StolpenSchagvn Kolhorn. Aan de ordp was hierna een voorstel tot intrekking van het besluit van 4 Juli 1929 en tot verhooging van f 600 tot f 900 van de bijdrage in de kosten van de totstand koming van het kanaal StolpenBehagen Kolhorn per jaar. tot en met het 40ste jaar. verloopen na den datum, waarop de bijdrage is toegezegd en door het Prov bestuur als zoodanig is erkend. Het standpunt, volgens hetwelk een sub sidie van het Hoogheemraadschap voor de kanalisatie gebaseerd moet zijn op het voor deel hetwelk het Hoogheemraadschap van de kanalisatie heeft blüft door dit voorstel volkomen gehandhaafd. De bijdrage zal voor de eerste maal ver schuldigd zün over het jaar. waann de eer- cerste uitgaven voor het kanaalvak voor aan koop van gronden en bouwstoffen, voor uit voering van werken zijn geboekt op de bouwrekenlng. welke voor de kanalisatie zal worden ingericht. Artikel II Deze verordening treedt in werking den derden dag na dien harer afkondiging. Meervoudige Strafkamer Zitting van Dinsdag 28 Oct. Uitspraken van 14 October Verduistering van Taartjes Deze zaak, die reeds op 16 September de i aandacht der rechtbank vroeg en betrof ver duistering van een doos met taartjes, waar van terecht of ten onrechte werd verdacht mej. Klaasje L. huisvrouw van den heer Jan Kn. te Den Helder en welke behandeling was verdaagd tot 28 October, werd ditmaal opnieuw voor onbepaalden tijd uitgesteld. Mr. de Groot heeft inmiddels-de verdediging van de verdachte huismoeder op zich geno men. hom naar Hoorn. De appellant. die op roe- kelooze wüze de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, staat volgens den bus-chauffeur Hoofjberg. die als eerste en voornaamste getuige werd gehoord, bekend als een woeste rijder. De weg. «j ter plaatse zeer smal. 4 M. 95 en de aanrijding was het te verwachten resultaat van het te kort naar rechts uitwüken van den verdachte. De verdacl^', persoonlijk present, ont kende met een vaart van 50 A 60 kilometers te hebben gereden, doch schatte dezelve meer bescheiden op 25 A 30 kilometers De autobus stond schuin over den weg, wat vol gens Hooijberg was te wjjt enaan de groote snelheid, waarmede de vrachtauto naderde zoodat hem geen tijd overbleef de autobus geheel parallel met den wegberm te brengen. De appelleerende veehouder moest echter toegeven dat hjj de cabine deelde met twee zusters, die het ritje uit economische of amusementsoverwegingen meemaakten. Vol gens opmeting van de politie, lag de beton nen kop_van een wegpaal 11 meter verder dan de worden held, waarmede door verdachte werd gere den. Opgemerkt dient, dat gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. De appellant werd door den kantonrechter veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen. De civiele vordering door den heer Hooijberg tegen den veehouder Ingesteld, kon niet In behandeling worden genomen, omdat het bedrag f 80 te hoog was. Een dergeljjke vor dering mag voor het kantongerecht niet meer bedragen dan f 50, waarmede belang hebbenden wel rekening gelieven te houden. Als getuige A charge werd ook onder meer gehoord een Hoomsche ingezetene de heer Abram Blokker, die achter In den wagen zat en dus een „fijn” gezicht had op den afge- Voor ?et toelatingsexamen der R K. Tuln- bouwwlnterschool te Beverwijk is geslaagd N. A. Keüzer, alhier. 1 legden weg en wiens verklaring in ’t alge meen niet als gunstig voor den verdachte kon worden aangemerkt. De heer Sm. had gedaan vaart te minderen, inplaats op het smalste gedeelte van den ge- Berkhoutendorpsweg te willen pas beter juist heelen seeren. De bewuste twee zusters van den appel lant, twee flinke Westfriesche deerntjes, de dames Marie en Agatha Stam, die zich mede in de cabine met haar chauffeerenden bre» der bevonden, verklaarden, gehoord op ver zoek van haar broeder, als getuigen A dé charge dat haar broeder zeer kalm reed en de autobus ojj t laatste moment niet vol doende naar rechts uithaalde, zoodat haar broeder met den vrachtauto tegen n beton nen wegpaal aanreed met het hiervoren ge melde gevolg De heer Pieter Groen, arbeider te Heiloo, achterpassagier op den vrachtauto en mede getuige A décharge verklaarde in denzelf- den geest als de dames Stam. De heer Piet St. reed geheel rechts, deelde de heer Groen mede en eerst op het laatste moment haalde Hooijberg naar rechts uit. Het refrein is be kend en kan door ieder worden meegezon gen. Na een langdurig verhoor der diverse ge tuigen téken en vóór den appellant werd aan den heer (Sfflcler vrijheid geschonken tot het nemen van zijn requisitoir dat na aan voering van redenen strekte tot vernietiging van het kantonrechterlijke vonnis en ver oordeel in g tot dezelfde straf f 40 boete of 40 dagen, aangezien werd aangenomen dat de appellant te snel had gereden en beter had gedaan, veiligheidshalve te stoppen In plaats van door te raggen. De Officier hield zich hierbij vast aan den aangeplakten staart van de dagvaarding. zün. Daarom zouden wij aan de besturen willen vragen voor elk van baar bestuurs leden een exemplaar te bestellen op kosten der vereeniglng. Bü het bestellen voor de verschüning zal de prijs kunnen bedragen pl.m. 25 ets. Mogen wü u verzoeken ons zoo spoedig mogelük antwoord te geven en dit te zen den aan den tweeden ondergeteekende? Dankend voor uwe medewerking, teekent RECTOR C. VIS, Alg. adv. voor Alkmaar. H. KOOPMEINERS. Metiusstr. 2 Bijdrage kanaal AfcmaarHuigen- djjkKolhorn. Aan de orde is hierna een voorstel om voor bovengenoemd kanaal een bijdrage te geven, zulks naar aanleiding van het ver zoek van Ged. Staten d.d. 8 Oct. Ofschoon aldus Dükgraaf en Hoog heemraden In het Waterschapsblad no. 19 voor een verplichte bijdrage van het Hoog heemraadschap in de kosten van droogma king van de Wierlngermeer wegens aan het Hoogheemraadschap toevallende voordeelen in den vorm van vermindering van onder houdskosten. geen redelijke grond aanwezig is, omdat deze vermindering geen doel, maar slechts een gevolg is van de bedüking. en" het niet aangaat dat het Rijk te zijner -tüd eenzijdig het risico zijner onderneming als bedijker ten deele op een lager publiekrech telijk lichaam zou afwentelen of laten af wentelen; mag het Hoogheemraaz&chap wel gerechtigd Prestatie een raadsel staan bü vele experimenten, moet eigenlük al voldoende zün voor een leek om het maar bü een groot vraagteeken te laten. Kysana is tot de verbluffendste prestaties in staat. Hü gaat liggen op een plank met spükers, men legt een stoepsteen op zün borst, daarop slaat men met een voorhamer op den steen en zonder in het minst ge kwetst te zijn, staat Kysana glimlachend op. Hü laat zich vastspükeren aan een balk, zich doorschieten met pülen. doorsteken met spijkers: hü kerft met een mes in zün vinger als ware het leverworst; hü drinkt petro- als cognac, hü schreit bloedige tra- En dat alles deert hem hoegenaamd Artikel 14 bis Het is verboden zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders in winkels, bewaarplaatsen, pakhuizen of op markten, behoudens het bepaalde bü artikel 2 sub II der Hinderwet, vuurwerk te verkoopen of aanwezig te hebben. Het is verboden verkoopen bü kunstlicht ander dan trisch licht. Adriaan U voorwaardelüke gevangenis straf. Geen uitspraak. Hendrik B. voorheen te Bergen, thans bui tenslands vertoevend, dooden van een kip en wederspannigheid. f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Gerrit Jan K., Egmond aan Zee, thans in voorarrest, diefstal in dienstbetrekking. Uit spraak 4 Nov. In het Gemeenlandshuls alhier vergaderde hedenmorgen om 11 uur het bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De Dükgraaf, de heen L. WüdenesSpaans opende de vergadering* met een woord van welkom. Spr. releveert het overlüden van secretaris in het voorbüe jaar; door mede werking van den technische dienst konden alle rondgangen langs düken enz. gedaan worden. Het Is dit jaar voor het eerst moge lük de begrootlng voor 1 November aan Ged. Staten ter goedkeuring worden gezonden. De notulen worden goedgekeurd en con form vastge teld. De Dükgraaf deelt mede, dat bericht van verhindering is Ingekomen van den Hoofd ingeland. den heer Zeeman, en plv. Hoofd ingeland, den heer Püper. In de plaats van den heer Zeeman is opgeroepen de heer P. Sluis. Ook is wegens een raadsvergadering verhinderd de hoofd ingeland. de heer C. P. Hartog; Idem we gens Statenzitting de Hoogheemraden N. Dekker en Kernkamp. Yogrls^leelt spit- mede, dat Ged. Staten heU^en ugncdgekaiMd rechte '■te verwenm zaan In zake een in te stellen actie tot scha devergoeding. De heer’ Haremaker heeft geen succes ge had met zün bemoeiingen om met den pol der Oostraan tot een vrgelük te komen. De voorztter dankt de heer Haremaker voor zijn bemoeiingen. Verschillende besluiten Inzake verkoop van grond e.a. werden mede door Ged. Staten goedgekeurd. Getrouwd: Gerard Paleari en Johanna van Giezen. Cornells Visser en Aafje Klerk. Jacob Boerman en Anna Bakker. Geboren: Adrlanus, zoon van Johannes Hoekmeyer en Hilletje van der Laan; Jo hanna Catharina Alida. dochter van Petrus Aardenburg en Alida van der Wardt. Overleden: Johannes. Theodorus Schut, 75 jaar. Bü Kon- besluit van 25 October Is be. noemd tot vice-president van de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem, de heer mr Th. Maassen. vroeger reenter in de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar. ..Zouden wü U mogen verzoeken, ons de roodige inlichtingen te verschaffen voor de samenstelling van een „Katholiek Jaarboek je" voor de stad Alkmaar, waarin alle ka tholieke instellingen en vereeniglngen ver meld zullen worden? Bedoeld jaarboekje zal dan dienen, om alle katholieken, maar vooral ook voor de genen, die zich In de stad als vreemdeling komt vestigen, volledig te oriënteeren op katholiek terrein. U zult daarom wel zoo goed willen zün. onderstaande vragen nauwkeurig te beant woorden Volledige naam der vereeniglng. Korte omschrijving van het doel vereeniglng. Volledige naam en adres met huisnum mer van voorzitter, secretaris en pen ningmeester. alsmede van den geestelij ken adviseur. Orgaan der vereeniglng en abonnements prijs. Eventueele Instellingen of onderafdee- lingen die door de vereeniglng beheerd. Vertegenwoordigers of afgevaardigden der vereeniglng m officleele college’s. Mededeellngen der vereeniglng. die het bestuur uwer vereeniglng van belang acht dat ze meer bekend worden, b.v. over tarieven, contributies of lechten en pllch- belang van de gemeenschap brengt mede, dat er goede wegen komen, die bere kend zün voor het tegenwoordige zware verkeer. Er worden groote uitgaven voor de wegen gedaan, om in de toekomst nog groo- tere uitgaven te voorkomen. De heer Wayboer betoogt, dat door de droogmaking der Wierlhgenncer de basis vervallen is. waarop de polders, grenzende aan den dük EnkhuizenMedemblik. hun vaste bijdragen aan het hoogheemraadschap moeten storten. Spr. vraagt of daarom de lasten niet voor die streek verlaagd kun nen worden. De Dükgraaf zegt overweging in hfet Dag. Bestuur toe en eventueele tappen bü Ged. Staten „kullen gedaan worden Hierrïa "wordt overgegaan tot arUkelsge- wy?e beherd”!inc. Ten slotte werd de begrootlng met de daarbij gedane bovengenoemde voorstellen, zonder hoofdelüke stemming goedgekeurd en conform vastgesteld monle' schap. Wie is Kysana? Eenlge persuittreksels mogen op deze vraag Aan het Bureau van Politie te Alkmaar is aangifte gedaan van komen aanloopen van een hond. Duitschen herder, groot, kleur zwart met geel, reu. had een leeren hals band om. Inlichtingen te bekomen aan bet Bureau van Politie. Voortgeaette aanrjjdingszaak. Op 16 September stond in hooger beroep terecht de heer Hubertus R.. 'n 64-jarig loodgieter uit Noordwük. die te Anna Fau- lowna op 30 Mei den vischauto van J de Smit op den Molenvaartweg met het door hem bestuurde motorrijtuig aanreed, welke zaak werd geschorst enaangehouden tot de zitting van heden. Mr Folkers. advocaat te Amsterdam, op poneerde in deze zaak voor den apellant, die veroordeeld was door den Kantonrechter te Schagen. als raadsman en verdediger. Volgens een thans nieuw gehoorde getuige, de heer C. Boontjes, slingerde de auto van verdachte, welke ongeregelde beweging door den bestuurder werd toegeschreven aan de rondheid en het afloopende van den rijweg plaatse, e heer Gozer, passagier op Smit s visch-’ auto, verklaarde eveneens dat de auto van verdachte niet reed volgens de wiskundige stelling, dat de rechte Hjn de, kortste af-, stand is tusschen 2 punten. Door deze an- vaste bewegingen kwam de auto van ver dachte, van wlen men ten onrechte verOB- derstelde, dronken te zün. in minder aange name aanraking met het zoölogische voer tuig van den heer Smit. De schade Is trouwens reeds geheel gere geld. n Volgens het proces-verbaal had verdachte ook een aanrijding gehad In Sassenheim, doch dit avontuur bleek niet op dien zelfden dag te zün voorgevallen. Deze aanrijding had plaats gevonden op Maandag 21 April, twee den Paaschdag. als gevolg van een gebrek aan het stuur. Daar dit echter stond in het door appellant geteekende proces-verbaal. ging de president nog eenigen tijd op dit onderwerp door. Verdachte twüfelde blükbaar destüds zelf aan de soliditeit van zün stuurinrichting en zat maar voortdurend aan het wiel te draaien. Hü reed ten slotte steeds slingerend weg van de plek der aanrijding, verklaarde de gedu peerde vischkoopman. De Officier toonde ach verheugd over de eensluldendheid van de getuigenverklaringen, daar ieder had opgemerkt, dat de wagen van verdachte duidelük merkbaar slingerde. De ongunstige conditie van den weg mocht dus gevoegelük alleen aan de fantasie van den appellant worden toegeschreven. Het O. M kon ach dus vereenlgen met de zware boete, f 50 boete of 50 dagen en 3 maanden ontzegging van rijbevoegdheid, op gelegd door den Kantonrechter en requtreer- de alzoo bevestiging van dit vonnis. Mr Folkers wilde graag den trein nog ha len en dus kort zün. Na met enkele woorden het gebeurde te hebben gereleveerd liet plei ter uitkamen, dat verdachte onopzettelük vertrouwd had op zün stuurinrichting en ver zocht ZEd Gestr. vrijspraak, subsidiair de bükomende maatregel van veiligheid, de ontzegging van de rübevoegdheid niet toe te passen, omdat zulks zeer schadelük zal zün voor het bedrijf van verdachte. Hierna re- en dupliek volgens usance geven. Spr. betwüfelt of het Hoogheemraad schap er genoeg eigen belang bü heeft. Spr. kan zich echter met het voorstel vereenlgen. De heer Commandeur vindt het gevraagde bedrag voor het Hoogheemraadschap te ge ring om een ander besluit uit te lokken. Het is van groot belang, dat het kanaal er komt. De Dükgraaf betoogt, D. en H. de con tante waarde erbü gevoegd hebben. Spr wijst op den weg, die langs het kanaal komt. D. en H. vinden het alleszins gemotiveerd, dat de voorgestelde büdrage gegeven wordt Spr. stelt In het licht, dat behalve de on bebouwde ook de bebouwde eigendommen belast zün; voor de onbebouwde eigendom- De heer C. De Boer (Edam) acht den tijd niet rooskleurig en vindt, dat het Hooghem- raadschap wel wat op te hoogen voet leeft. Spr. is er niet voor de büdrage te verhoogen. De heer Ulbenthuis stelt voor de büdrage op 600 te handhaven. d. Sluis bepleit het voorste) met het oog op het algemeen belang van dit kanaal. De heer D. de Boer is van meening. dat het zuiver eigenbelang den doorslag moet Onze stad krijgt Donderdag en Vrüdag Wonderlük bezoek. Dan treedt n 1. In de Har- - de heer Kysana met zjjH gezel- ten der aangesloten leden. Hoeveel exemplaren van dit boekje U kunnen worden toegezonden, zoodra het boekje verschünt. geacht worden, om als contra- wegens die voordeelen. vriiwTlig een bijdrage te verleenen in een werk, dat zoozeer den bloei van den poldes zal be vorderen. D. en H. stellen mitsdien voor: I. aan de Comm. voor kanalisatie van W - friesland een büdrage toe te zeggen In de kosten van de totstandkoming van het ka- na»lvak AlkmaarHulgendljkKolhorn. van f 500 per jaar tot en met het veertigste jaar. verloopen na den datum, waarop de bijdrage is toegezegd en door bet Provinciaal bestuur j/ak zoodanig Is erkend: 12. te benalen. dat de bijdrage voor de Terste maal verschuldigd zal zün over het ’aar. waarin de eerste uitgaven voor het kanaalvak voor aankoop van gronden en bouwstoffen voor ultvoei-in» ven werken zijn geboekt op de bouwrekening. welke voor de kano’Uatle zal worden Ingericht. De heer Ultenthuls ziet verschil in dezep twee bijdragen Er wordt een vri’wllltge büdrage gevraagd; -pr. adviseert daarom neutraal In dezen te blüven. Ged Staten vragen f 500 en D en H. stellen voor, dit bedrag gedurende 40 jaar te geven. De Dük'n-aaf’ wijst er op, dat Ged. Staten i I wel degel’ik 500 Jaarlijks gevraagd hebben Voorts betoogt snrdat de afslul’diik voer de dijken van het Hoogheemraad «hap van zeer groote beteeken's is. Z. h. st. wordt ook conform dit voorstel besloten. Begrootlng 1931. Aan de orde Is hierna de Begrootlng voor 1931, welke sluit wat den gewonen dienst betreft, in ontvangst en uitgaaf met f 1 260.220 en wat den buitengewonen dienst aangaat. In ontvangst en uitgaaf met f 54.500. De post onvoorzien bedraagt f 51920. Tot dekking van de geraamde uitgaven, is het noodlg een bedrag van rond f 955.000 aajy-omslag te ontvangen, tegen f 964.600 in 1930. Denk zü mede de geregelde stüglng van de belastbare opbrengst, blükt het mo gelük de heff ingspereentagee wederom met 0.2 te verlagen. Voor dekking van de watersnocdko«rfen kan het percentage worden teruggebracht van 1.82 tot 1.75; voor dekking van de andere uitgaven kan dit van 4.50 tot 4.45 worden verminderd. Ook in deze begrootlng is wederom gere kend op krachtige voortzetting van de ver- breedlng en verbetering van de wegen. Zoo is o.a, gerekend op verbreedIng en verbetering van: den weg Schoorldam Oude Wal In aansluiting met den door de gemeente Wannenhulzen te verbeteren weg naar laatstgenoemde plaats; den weg op den Noorder Rederdük be zuiden de Koedüker vlotbrug en dien op den Zuider Rederdük; den weg op den Noord Schinkeldük. den Züper zeedük. den Amsteldljk. den West- frieschen Omringdük van Kolhorn tot Boe- rensluis; den weg op den Westerdük van de Vier Noorderkoggen van Lambertschaag naar Medemblik; den weg op den Noorder- en Oosterdük van Drechterland. zoodat in 1931. op het gedeelte gelegen op den Kagerdijk na. de weg MedemblikEnkhuizen geheel zal zün verbreed en geasfalteerd; gedeelten van den weg op den Zuider- en Westerdük van Drechterland; gedeelten van den weg op den Waterland- schen- en Assendelverzeedük. De gezamenlüke kosten van deze wegver- betering zullen rond f 165 000 bedragen. Voor de vernieuwing van de Twiskerbrug werd op de begrootlng voor den dienst 1930 f 6000 geraamd. Het is voor de scheepvaart, met name voor het vervoer der veldvruch ten, weenschelijk deze vernieuwing In het voorjaar uit te voeren. Dit jaar was het seizoen, daarvoor te ver gevorderd, waarom het plan bestaat het werk tn het voorjaar van 1931 tot stand te brengen. Aangezien bü de begrootlng voor 1930 op deze uitgaaf is gerekend en op dien dienst niet wordt uitgegeven, komt het D. en H. wenschelljk voor, dat te züner tijd f 6000 van het batig saldo van den dienst 1930 op den dienst 1931 wordt overgeschreven. Voor onderhoud en instandhouding van de zeeweringen is f 291 800 uitgetrokken. Voor het onderhoud en instandhouding van blnnenwaterkeeringen en daarmede ver band houdende werken f 6160. Voor onderhoud wegen f 283.740. Onderhoud en instandhouding van slui zen, bruggen, duikers e.d. f 7740. Onderhoud bediening en stroomverbruik van bemalingswerktulgen f 910. Onderhoud van bermslooten. wielen en braken f 7700. Onderhoud en instandhouding van wonin gen en andere gebouwen f 4900. Evenals vorige jaren stellen D. en H. voor een kasgeldleening aan te gaan tot een be drag van ten hoogste f 750.000. rentende ten hoogste één procent boven het promesse- disconto van de Nederlandsche Bank N. V. Hen te machtigen, alle werken, voorko mende in de begroeting, waarvan de ver moedelijke koeten de som van f 10 000 te boven gaan met uitzondering van de werken aan de Hondsbossche zeewering in eigen beheer uit te vqaren. Machtiging tot OnderhaHdsche aanbeste ding van werken en leveranties, waarvan de vermoede! ijke kosten een som van f 500 te boven gaan, behoeft thans niet weder op nieuw te worden verleend. De Dükgraaf geeft gelegenheid tot het geven van algemeene be chouwingen. De heer D. de Boer zou er prijs op stel len. dat de hoofdingelanden een overzicht ontvingen over de profielen van de binnen dijken. De Dijkgraaf zegt toe. dit overzicht te verstrekken. De heer De Boer acht de blnnendüken van Geestmerambacht niet voldoende als waterkeeringen. Er is een hiaat in den West- Frieschen ringdük bü Rustenburg en bü MaUegatsluis. Dit lükt spr. niet veilig. Om geru t te wezen, wil hü gaarne rijfera we ten, De Dükgraaf acht geen groote reden tot ongerustheid aanwezig. De heer De Boer was van meening. dat nu het hoogheemraadschap de zorg heeft voor de binnenwaterkeenngen. daar wat aan gedaan moet worden. De Dükgraaf betoogt, dat het hoogheem- Voor enkele weken werd aan alle katho lieke vereeniglngen, instellingen en stich tingen hier tér steda een circulaire gezon den, met het verzoek gegevens te verschaf fen voor een nieuw uit te geven katholiek Jaarboekje voor Alkmaar. Bü Informatie bleek ons. dat nog niet door allen hierop is geantwoord. Wü betreuren zulks ten zeerste, eerstens omdat alleen een volledig jaarboekje aan het gestelde doel beantwoordt, maar ook voor de betreffende vereeniglngen zelf, wel ke spüt zullen gevoelen, wanneer zü na het verschünen van dit boekje bemerken zullen, er niet in vermeld te staan Ter wille van degenen bü wie de cir culaire is zoek geraakt of die er per abuis geen ontvangen hebben, drukken wü deze nog eens af, met het verzoek alsnog de ge vraagde gegevens zoo spoedig mogelijk in te zenden bü den heer H. Koopmeiners, Me- tiusstraat 2. voor te schrüven, die daarbü de noodige voorwaarden in het belang der openbare vei ligheid kunnen stellen. Hiermede zal tevens een contróle op den verkoop verkregen wor den, die zeer nuttig zal kunnen werken. De commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen stelt daarom den Raad voor in de Algemeene Politieverordening na artikel 14 een bepaling op te nemen, die voorschriften geeft omtrent verkoopen van vuurwerk en bieden den Raad daartoe het vo’gende besluit ter vaststelling aan:- De Raad der gemeente Alkmaar: Overwegende, dat het gewenscht is met het oog op de openbare veiligheid bepalin gen vast te stellen met betrekking tot den verkoop van vuurwerk; Gezien het voorstel der Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen, op genomen in bijlage nr. 123 tot het verslag van 's Raads handelingen; Besluit: vast te stel'en de volgende VERORDENING tot wijziging der Algemeene Poütievcrorden'ng (Ge- mrenteb'ad nr. 381), gelijk deze sedert is gewüzigd. Artikel I Tusschen de artikelen 14 en 15 der Alge meene Po’itieverordening (Gemeenteblad nr. 381) gelük deze sedert is gewüzigd, wordt ingevoegd Zitting van Dinsdag 28 October Elkander in de wielen gereden In hooger beroep stond terecht de 31- jarige veehouder en autobestuurder Petrus St. uit Berkhout, die door den kantonrechter te Hoorn was veroordeeld op grond van het feit, dat hü door züne schuld op 28 Mei J.L met een door hem bestuurden vrachtauto op den dorpsweg te Berkhout in aanrüding ge komen was met een autobus, chauffeur den heer c. Hoogberg die met het door hem bestuurd motorrijtuig zich begaf van Aven- Rekening 1930. Aan de orde is tenslotte de benoeming van een commissie van onderzoek van drie leden en drie plaatsvervangende leden voor het nazien der rekening over 1930. Benoemd worden de hreren: J. J. Groot. P. Groot. P. Zeeman en als plaatsvervangers de leden G. Haremaker. C. Rood en G. van der Sluis. Hierna volgde sluiting. De zaal van het vereenlgingsgebouw was gisteravond wederom geheel bezet en alle aanwezigen, onder wie wü opmerkten de Zeereerw Heer Peperkom en Rector Vis, hebben allen zonder uitzondering genoten van het keurig uitgevoerde tooneel.-pel „De rechte weg" en van de reeds meer genoem de „St. Louls-Band" Ook de oud-praeses, kapelaan Van Haas ter. was met het bestuur van de St Joseph- ig Haarlem III aanwezig, ---thoogen prüs werd gesteld Heden is Hfet dp sluitingsavond van het tweede lustrumfeest. Gezien de buitengewone belangstelling op de vorige drie avonden, zal ook deze avond zeer zeker een groot succes worden. Men verzoekt ons mede te deelen. dat. gezien de zeer vele toezeggingen zeker tegen woordig te zullen zün, het raadzaam is. vroegtijdig aanwezig te zün om zeker te zün van een goede plaats. als leum nen. niets. Af en toe levert zoo iets een ijzig schouw- pel op, maar de Bosschenaren schünen over sterke zenuwen te beschikken: althans flauw gevallen is er gisterenavond niemand. Kysana dikte zün griezelige toeren dan ook niet aan door pünlijk verwrongen ge zichten of gekerm; anders ware het velen toe chouwers(sters) wellicht toch te machtig geworden. Het programma hield verder nog in het optreden van een Indische danseres en van den hypnotiseur Rob Jansen. De séance, welke deze laatste ten be te gaf. getuigde er van dat hü goed ingewüd is in zün geheim zinnig vak. De koddige opdrachten, die hü zün me diums liet verrichten, hadden een uitbundig succes. Zco slaagd. Men mag zeker niet verzuimen heden avond een bezoek te brengen aan het Con certgebouw, want het is vandaag de laatste gelegenheid cm de wonderbaarlüke Kysana- show gade te slaan Dit boekje, dat straks zal bevatten de adressen en inlichtingen van circa 100 or ganisaties en instellingen te Alkmar zal wegwüzer zün voor zeef velen in Alkmaar. Iedere bestuurder van een vereeniglng moet minstens in het bezit van zoon boekje Naar ons ter oore kwam, zou het Alk- maarsch Bioscooptheater (tegenover het Stadhuis) verkocht zün aan de heeren We ber. bioscoop-exploitanten alhier. Het zou nog niet vast staan of dit theater door genoemde heeren verder zou geëxploi teerd worden of dat het voor andere doel einden zal worden gebezigd. het antwoord geven. De „Gelderlander” van echreef hierover o.m.: „Kysana. die zich noemt de grootste fakir <**r wereld en aaifgekondigd woidt als de Rrootste sensatie op wetenschappelük geiled, is de man in „Chicago" deze week. Een fakir van origine is een Indische bedel monnik, die zich zelf pünlgt uit boete en ver sterving. Daarmee mogen wü Kysana in geen geval gelük stellen. «■J likt over bepaalde psychische en physieke eigenschappen, heeft een sterken wil en groote zelfbeheerschlng en blijft zelfs kalm, wanneer harde, jonge mannen uit het volk zich op hun manier overtuigen of alles wel echt gebeurt. Wat hü experimenteert, grenst »in het wonderbaarlüke: hü slikt en spuwt vuur. 2»nst op glasscherven, ligt op een spijker- bord als een gewoon menschenklnd op een zacht kussen en Iaat dan nog een hardstee nen blok op zün borst aan i tukken slaan. Hü slaat stalen nagels door nanden en voeten, verwondt en heelt zieh zelf En tot slot weent hü zelfs bloedtranen. Het geheele optreden van Kysana heeft iets sensationeels en is zeker niet aanhe velens- waaidig voor psychisch en phvsiek zwakke naturen. Gisterenavond moesten eenjge toeschou wers uit de zaal gedragen worden. Uit wetenschappelük oo’punt is Kysana i een interessante verschüning." Het R. K. „Huisgezin’ van 1930 schreef: „Uit de mededeellngen in ons blad van gisteren omtrent Kysana. den groeten Fakir, heeft het publiek kunnen vermoeaen. da’ het hier een büzondere attractie geldt en de aanwezigen gisterenavond in het concertge bouw hebben zich kunnen overtuigen, dat Kysana een wonderlük man is. begaafd met geheimzinnige vermogens. Er zün natuurlük altüd menschen die zon der in de verste verte iets te begrijpen, toch met een hoog gebaar hun twüfel uitspreken over dergelüke verbluffende prestaties. Het feit evenwel, dat zelfs doctoren voor Gezelschap Lou Bandy. De hebben het al eens eerder opgemerkt als we ons goed herinneren bü het op treden van Willy Derby in dezelfde zaal dat een humorist tegenwoordig eerst door de radio bekend moet worden alvorens zün pcrsoonlüke verschüning de publieke belang stelling trekt. c Een nieuw bewüs voor deze stelMng za gen we gisteravond, toen bü Lou Bandy’s optreden de Gulden Vlieszaal aardig bezet was, iets wat niet altüd gezegd kan wor den wanneer er Kunst met een hoofdletter gegeven wordt. Enfin over smaak valt niet te twisten en een feit is het, dat in z’n genre het gezel schap Lou Bandy iets goeds wist te geven. Daar was b.v. de pianist Leo v. d. Hen. die met veel verve zün instrument bespeel de en zelfs aan een potpourri van „Schla gers" iets eigens wist te geven Verder de heer Novel tuoos van ongewone bete heer bleek een geweldig handig xylophonist, terwül zün prestatie met de bellen van on geloofelijke handigheid getuigde. „Het levende carillon” zou een goede naam voor hem zün. Heel nauwe familierelatie leek er te be staan tusschen hem en Frans Verdal. Deze Vlaming is niet alleen een goed pianospeler, maar bovendien een man, die het straat- jongensfluiten tot iets kunstvols heeft we ten te maken. Een menschelüke kanarie; De clou van den avond was natuurlük Lou Bandy zélf. Deze zou gerust alleen een heele voorstelling kunnen vullen. Een aan genaam causeur, die bovendien met z’n licht aansprekende stem, z’n liedjes heel goed weet te lanceeren. Wat kennen deze heeren toch goed de mentalitlt van het groote publiek. Eerst een aanal grappen en güntjes, zoodat je een oogenblik denkt in een coupé giet handels- reizigers te zitten. Het mag gezegd, z’n ..uien” waren over het algemeen voor nie mand kwetsend en niet lager bü den grond dan die van zün meeste collega’s. Hier en daar waren er zelfs Buziau-achtige accen ten in. 4 Dan de liedjes. Een bont mengelmoes van actueele stekeligheden en llchtelük menteele romantiek. Juist sentl- romantiek. Juist wat het volk verlangt: de lach en de traen. Is het dan wonder, dat er reeds spoedig was dat geheimzinnige contact tusschen deze en gen? zijde van het voetlicht? Dat Lou de menschen aan het zingen kreeg op manier, welke directeuren van volks zang vereeniglngen hem mogen benijden? Alles bijeen dus een succes voor het ge zelschap Lou Bandy, hetwelk dezen winter zeker nog wel eens weer z'n geluk zal be proeven en vinden. BIJLAGEN TOT DEN RAAD^-p.' Verkoop van vuurwerk. Het ten verkoop aanwezig hebben van vuurwerk, dat tot dusver in deze gemeente niet aan beperkende bepalingen was gebon den, kan aan'eiding geven tot ernstige ge varen. wanneer daarbü niet voldoende vei ligheidsmaatregelen worden in acht geno men Daarom is het gewenscht te verbieden vuurwerk te verkoopen bü ander kunstlicht dan electrisch licht en voor het aanwezig hebben ten verkoop van vuurwerk een ver gunning van Burgemeester en Wethouders raadschap wel aansprakelük is voor de helft van de kosten van blnnendykversterking. doch het kan niet het Initiatief daartoe nemen. Spr. zegt den heer de Boer de ge vraagde gegevens toe. De heer C. de Boer vindt het tempo van de lastenverlaging te langzaam, Spr. vraagt stappen te doen meer uitkeeringen te ont vangen uit wegenfonds of van Ged. Sta ten. De Dükgraaf geeft toe. dat de verlaging van lasten niet langzaam, doch (web zeker gaat. Het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10