PELTERIJEN J. LIND Hzn A d vertenti ën Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen MAIJPOLE VERFZEEP in alle kleuren Wascht en Verft prachtig Mantelkragen 20 PCT. KORTING BONTMANTELS STAALWAREN, BAROMETERS EN THERMOMETERS Onmisbaar als het Spoorboekje DE AUTOBUS 1930 bevattende alle dienstregelingen van de in Noord- Holland rijdende personen-autobussen. Prijs 2# ct. Franco per post 25 ct Verkrijgbaar in den boekhandel in de stationskiosken en, bij de uitgeefster H Laatste Nieuws o o v.h. JAN DE VRIES o o „VRIESIA” o GEMENGD NIEUWS DAMMEN WIELRENNEN NARKTNIEUWS De Berlijnsche Zesdaagsche De indruk in de Vereenigde Staten ONDERWIJS Een gemengd huwelijk 13*/, SPORT EN SPEL PROVINCIAAL NIEUWS VOETBAL A. P. S. V. IAmsterdam II 41 Spoorwegongeluk in Achter-lndië ARTIKEL VAN VERTROUWEN De bijzetting van de slachtoffers BONTWERKER, MIENT 10-12 0 0 0 van 0 0 0 0 •h Castricam •I Provinciale Staten van Noord-Holland i De mijnramp te Friedrichsthal DuitschlandNoorwegen samenstelling VANAF 1 NOVEMBER GEVEN WIJ, MET HET OOG OP DE SINT NICOLAAS, OP AL ONZE De turbo-generatoren voor de nieuwe P. E. N.-centraie 67 147% 18 0 o o Maakt oude kleeren als nieuw 0 ADVERTEEREN D O E T VERKOOPEN V v v v v Vf V W V WWV» VV9 w 0 OUDORP TE KOOP W. M. Retera t Nederlandsch BondselftalBristol Rovers Orakkerij „ONS BLAD”, Hof 6, Alkaaar - Tel. 433 Rijksdagpresident Loebe over de crisis der democratie Drie Qekrainsche geestelijken gearresteerd Kerkbrand te Nijmegen 9,s/„ Speenhoff in Holland terug 0 De scheepvaartverbinding met Britsch Indië SCHAGÈN De rede van Mussolini WOENSDAG tt OCTOBER 19» transport in aantocht. verslag van den penning- ALKMAAR daarna keerde de kans. De Jongn 153 Pijnenborg en Braspenning rijden ■nee 76 400 Gele Een reden voor ontslag muizen 419 Prolongatie N.B. F- geno- Ludvigsen en A. Olsen Kongsvik r MATCH MARIUS FABRE—HERM. DE JONGH Ten slotte vernemen wij dat de dienst, die in samenwerking tusschen beide maatschap pijen zal worden onderhouden plaats vindt met elf Duitsche schepen en vier Nederlcnd- sche schepen. WOENSDAG 29 OCTOBER 1930 Aangevoerd ...J per 1919 1913 1916 1911 311% 306 331 40 Keen 1.15 9.70 34.55 12.05% 2.47*/; 59.15 48. 15 12.95 27.15 66.35 66.55 66.35 7.30 34.95 27.— Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Eigend Kon. Ned Stoomb Scheep vaart-Unle Marine cotnm. Marine pref. Vorige Koereen 86 119 TELEFOON 324 Spoorwegen Onion Pacific Wabash Cbic Mllw 8L Paul Kansas City South Brie Railr Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembph Maxwell Robber A dam Rubber Bandar Deh Batavia Rub Roti. Tapanoell ,j. Serbadjadl Sllau V. I C. O Allied Intercontin Rubber 113*; 87 60 42% 200 22% 9’/, 49 34% 25 338% N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL (worden gratis op den mantel gemaakt) VOSSEN en MARTERS 84% 118»/, Petroleum Dorische Petr. Gaboes Kon Olie Per lak Peudawa Continental Oil 20*/, 20 64 147% 17’/, 171/, 72»/,. 1% 104 251% 240 114 74% 63 273 reeds ge en North aange- 310 305% 68 334 240 115»/, 70% 62»/. 278% Al onze BAROMETERS worden met 10 schrifteUjke garantie geleverd. Bontvoeringen vanaf 30.ingezet Alles eigen fabrikaat 197 23»/, 9»/., 50% 34»/, 102 102’/,. 102»/, 102*/, 98’/,, AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Suiker H. V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem den Duce vredesbelof te kunnen worden opgevat, onrustbarender is de joespellng op de Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-MU S laatsteen ingen 5% Nederland 1 5% Nederland 1 4S Neder! 1 4H Nederl I 4h N.Ind 19» B worden en P. N. Leering, als -7-en N 9.74% 34.68 12.06»/, 2.48% 59.17 48.20% 13.— 27.50 66.45 66.65 66.45 7.37 35.05 IOIOIOIOIOIOI CDWOBCDWCDI CD9CD9CD9 CDBCDBCDB Industr. Buitenland Anaconda Cert Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers De rede van Mussolini wordt in de Ameri- kaansche pers in hel algemeen rustig beoor deeld. De ..Herald Tribune" verklaait niet temin. dat de krijgszuchtige uitlatingen van buiten Italië moeilijk als een Nog her ziening der Vredesverdragen. Het blad consta teert. dat de verdragen vanzelfsprekend niet eeuwigdurend zijn, doch acht het twjjfelach- - tig. of het thans het juiste tijdstip is om deze zaak aan te snijden. De „New York Times" gelooft, dat een juiste formuleering en analyseering van Mus. solinl's eisch tot verdragsherzienlng waar schijnlijk zou aantoonen, dat zijn beo'oellngen moeilijk vereenigbaar zijn met die der Duit- schers en Hongaren. '24% 105 174 137 154’/, 111’/, 86% 60 40% 66’/, 32*/, 68 45 3’/,, Industrieën Marg Unie Calve Delft Alg Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips JAARVERGADERING R K. KIES- VEREENIGENG Dinsdagavond had in het café van mej. G. Morsch de jaarvergadering plaats der R. K. Kiesvereeniging. Om half acht uur opent de voorzitter, de ner (München 1860). Hohmann Ricbqard Hofmann (Dresdner Strassburger (Duisburger S.V.). 140 k 150 zak Duinaardappelen. Pulk beat. Roode Star, 120 KG. Engelsche Groentjes Kroo n ten. Zuiver zaai zaad, oogst 1930. W. ROZING Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie gelijkmaker in bet net te deponeeren. Bü een plotselinge doorbraak komen In den ouderdom van 72 jaar is te 's-Gravenhage overleden de beeldhouwer W. M. Retera, uitvoerder van beeldhouw verken aan het Vredespaleis, de Ridderzaal, verschil lende Rüksgebouwen en laatstelijk aan dén voorgevel en de aula var. het gebouw van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. De definitieve samenstelling van bet Duitache elftal tegen Noorwegen is als volgt: Doel: Jacob (Jahn Regensburg). Achter: Schütz (Eintracht Frankfort) en Weber (Kuriressen Kassei). Midden: Kauer (Ti. Berlijn), Munzenberg (Allemannia Aken) en Wendl (München 1800). Voor: Albrecht (Fortuna Düsseldorf), Lach- (Benrath). SC.) en zal zijn, dat de drleweeksche dienst Rotterdam naar Op 16 November aa. zal in het Stadion te Amsterdam een wedstrijd gespeeld worden tusschen een Nederlandsch Bondselftal en de Bristol Rovers, een club in de derde di- Wfete gelend W dB Engetocbe League. De munwerkersdorpen, die in de omgeving van de Maybach-mijn gelegen zijn, zijn in rouwkleed gestoken. Ontelbare vlaggen waaien halfstok. Uit het geheele Saargebied stroomen belangstellenden naar Friedrichs thal, waar vele in het zwart gekleede per sonen de rouwplechtigheid bijwonen. Te negen uur hedenmorgen arriveerde de bis- schop van Trier, mgr. Bornewasser bij de Maybach-mijn. In de kapel werd een Pontifi cale Requiemmis opgedragen. In de kapel, die slechts aan weinige personen plaats biedt, verzamelden zich de nabestaanden van de slachtoffers, vertegenwoordigers van de Duitsche RiJksautoriteiten en van 't Fransche mijnbestuur en delegaties van mijnwerkers uit de andere Saarmünen en van de mün- werkersorganisaties. Na het Evangelie sprak mrg. Bomewasser de rouwrede uit. Hjj spraz troostende woorden tot de achterblijvende!) en herinnerde eraan, dat de mannen uit de Maybach-mijn den dood hadden gevonden op het oogenblik, toen hun verongelukte kameraden uit Alsdorf juist ter aarde waren besteld. In het uur van den dood waren oe gedachten der mannen bü hun doode kame raden uit Alsdorf geweest en dus gericht op dood en eeuwigheid. Zeker zullen zü allen God's genade verworven hebben. Tegen tien uur vond de doodenherdenking plaats in de groote chapelle ardente, die was opgericht in een der groote zalen van de be drijfsgebouwen van de Maybach-mün. De 95 lükkisten. die daar stonden opge steld. waren geheel onder bloemen bedolven. De plechtigheid werd ingezet met een door het orgel gespeeld fragment uit Tannhauser Vervolgens zong een münwerkerskoor eenige liederen, waarna de Bisschop nogmaals hei woord voerde. Hü eerde het pllchtsbewust- zjjn van de slachtoffers. Machtiger dan de techniek zün de krachten der natuur. Maai de dooden zün thans uit hun aardsche leven bevrijd- Na een barden Goeden Vrijdag is een schoone Paaschmorgen voor hen aangebro ken. Vervolgens spraken een vertegenwoor diger van den Evangelischen Kerkraad uit Berlijn en de generaal-Superin tendan t voor de Rijnprovincie. 102 102»/,. '02*/, 102*/, 98’/,. Het te Parijs verschünend tijdschrift „In- ter-Europe" publiceert een interview met den President van den Duitschen Rijksdag, den soclaal-democratischen afgevaardigde Loebe. Loebe sprak over den dreigenden toestand, waarin de democratie zich in Duitschland bevindt en verklaarde, dat de strüd thans niet alleen meer gaat om de red ding van de Duitsche democratie, maar om de toekomst van de democratie in geheel Europa, waarvoor spoedig het beslissende uur zal slaan. Wanneer de democratie niet sterk genoeg is om verzoening en vrede te bereiken, dan worden deze laatste ten zeerste in gevaar gebracht door de partijen, die in hun land naar een dictatuur streven. Reeds thans moet men met allé, zelfs buiten parlementaire middelen, de golf van chau vinisme bestrijden ter bescherming van de republikeinsche grondwet in Duitschland. Onder buiten-parlementaire middelen ver staat Loebe o.a. de Rijks weer, waarvan hij eenlgszins aarzelend aanneemt, dat zü de grondwet trouw Is. De Duitsche soclaal-de- mocratle kan in samenwerking met een de mocratische regeering slechts zoo lang re- geeren, tot de verhoudingen haar dwingen haar grondbeginselen te wüzigen of zelfs op te geven en een politiek te gaan volgen, die in normale tijden niet mogelük zou zün- Niettemin gelooft Loebe. dat het werk, dat de democratie zoowel aan deze als aan gene züde van de grens heeft verricht, onder geen enkele omstandigheid door eenig ge vaar of door een onverstandig nationalisme vernield zal kunnen worden. Met voldoening begroet Loebe de houding der Fransche ra dicalen te Grenoble. Ondanks de golf van chauvinisme, die over Europa waart, zal de sociaal-democratie haar verzoeningspolitiek blüven handhaven. De mogelükheid van een openlijken opstand, acht de Rijksdagpresi dent niet uitgesloten, doch de soclaal-demo- cratie in Duitschland zal alles doen om een dergelüke beweging geen grondslagen te bie den. Waarschijnlijk als antwoord op den jong ster) oproep vai) den Oekraïnschen metropo liet Szeptycki, waarin de Oekraïners worden opgewekt zich aaneen te sluiten om hun cuL tureele belangen naar buiten te verdedigen, werden te Warschau onder verdenking van met den metropoliet in verbinding te staan en met hem samen te werken drie geestelüken gearresteerd Voorts vonden Poolsche politieambtena ren in een Oekraïnsch dorpje tien staalhel- men van Duitschen oorsprong. De Poolsche pers verklaart geheimzinnig, dat men om. trent deze vondst nog geen verdere mede- deellngen kan doen en dat het onderzoek er naar in vollen gang is. Zooals wij eenigen tüd geleden meld hebben, hebben de London Eastern Railway een overeenkomst aange- gaan voor het vervoer van 1000 ion elec- trisch materieel van New Castle-on-Tyne via de Harwich-Zeebrugge Hedenmorgen omstreeks half vier is te Nijmegen brand ontdekt in de St. Antonlus- kerk aan de Groenestraat. Een repetitie- en katechismuslokaal dat aan de kerk verbonden is, bleek in lichte laaie te staan. De direct gealarmeerde brandweer be streed het vuur met vier stralen en slaagde er in, den brand tot de zaal te beperken. De kerk kreeg alleen eenige waterschade, terwijl enkele kerkramen het moesten ont gelden. v Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Parüs Brussel Londen New-York (cable) Berlün Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag k_. Weenen Warschau 324% 24 336% 125 13»/, Met de „Johan van Oldenbarnevelt”. het mailschip der Stoomvaart Mü- „Nederland”, dat hedenmorgen te Amsterdam is aangeko men, zün de heer en mevrouw Speenhoff in gezelschap van hun jongste dochter van hun Indische tournée. welke in het geheel elf maanden heeft geduurd, in Holland terug gekeerd. Zoo is bet onzen Alkmaarschen twlltie- agcnten gisteren mogen gelukken op hun Amsterdamsche collega’s een alleszins ver diende 41-overwinning te behalen. Gedu rende den geheelen wedstrijd was Alkmaar de meerdere van de Amsterdammers, hoewel de»e laatsten meermalen goede aanvallen opzetten, doch stuitten op de ongenaakbare ve>tfediglng en keeper. In zün geheel voldeed het Alkmaarsche elftal wel. Door alle spelers werd met en thousiasme gespeeld, waaraan ongetwüfeld de overwinning is te danken. In de voorhoede, die over het algemeen Raed spel te zien gaf, viel vooral de links binnen Staats op. Hü heeft 8 van de 4 doel punten gescoord. De mlddenlinle heeft ge durende dezen wedstrijd op prijzenswaardige wijze de voorhoede gesteund. De backs wa ren weer als van ouds. terwül de keeper op correcte wüze het doel voor doorboring heeft gevrijwaard. Het eenige Amsterdatr.- sche doelpunt was onhoudbaar. Bü de Amsterdammers vielen vooral de beide vleugelspelers en backs op. De keeper leek ons niet büzonder betrouwbaar. Over den wedstrijd het volgende: Het mag beide elftallen aanvankelük niet gelukken, een goeden- aanval te onderne men, waaraan 1 moeilük te bespeten terrein niet vreemd zal zün geweest. Alkmaar her stelt zich het eerst, doch opgelegde kansen worden stuk voor stuk om hals gebracht. Ook de Amsterdammers probeeren meer malen het Alkmaarsche doelnet te vinden, doch ook hier zonder resultaat, dank zü het tactisch spel van de backs en den keeper. De rust gaat in met blanco stand. Na de hervatting blükfr het overwicht van de Alkmaarders overduidelük De bal zweeft bijna geregeld op de Amsterdamsche helft. Bü een doel worsteling is het midvoor Ter Horst, die met een kalm laag schot, Alkmaar de leiding geeft, 1—0. o Zooals te begrijpen valt, spannen de Am sterdammers al hun krachten in om den Amsterdamsche spelers alleen voor den kee per. Met een onhoudbaar schot wordt de gelükmaker in het net gedeponeerd, 11. Even later weet de linksbinnen in een voorset van den rechtsbuiten Alkmaar op nieuw de leiding te geven, 21. De Alkmaarsche rechtervleugel weert zich geducht en het is uit een keurigen voorzet van den rechtsbinnen, dat Staats den keeper opnieuw het nazien geeft, 31. De laatste goal was hei gevolg van een zuiveren voorzet van den linksbuiten. Paling, die door Staats onhoudbaar werd ingetrapt. 4 1. Met dezen uitslag kwam het einde. Scheidsrechter Visser uit Haarlem leidde correct In het Regeeringsverslag L. O. 19271928 leest men op bladzüde 37: „Aan een onderwü- zer in de inspectie Dordrecht, verbonden aan een christelüke school, werd ontslag verleend niet op eigen verzoek -1 voornamelijk cp grond van het feit, dat hü in het huwelük was getreden met een onderwijzeres van een openbare school, die daarna in functie was gebleven. Dit ontslag is door de Commissie van Beroep bevestigd.” C2ICDB<=3BCDBOBCDBC3BCDBCDaC3aCDRCDaC3BCDBC3BCD9 Drie dooden, twaalf gewonden Uit Rangoon wordt gemeld, dat gisteren te ongeveer middernacht de posttrein naar Toungoo in de nabüheid van deze plaats ontspoorde. Eenige wagens werden vernield. Drie passagiers werden gedood, en twaalf min of meer ernstig gewond. Naar wü vernemen is met ingang van 1 November as. een samenwerking tot stand gekomen tusschen de HollandBritsch- Indië-lün te Rotterdam en de Deutsche Dampfschiffahrts-GeseUschaft .Hansa" te Bremen, waardoor aan den eenen kant de verbinding met Britsch Indië is verbeterd, doch aan den anderen kant eenige Neder- landscbe schepen uit de vaart zün men. Voor de exploitatie van den dienst is te Rotterdam een nieuwe maatscbappü opge richt, n.L de N. V. Directie- en Agentuur- maatschappü HollandBritsch-Indië-lün. Het gevolg van de samenwerking met de genoemde Duitsche stoomvaartmaatschappü van Bombay en Karachi za' worden veranderd in een veertiendaagscbeta dienst, terwül de veertiendaagsche verbin ding met Colombo, Calcutta en Madras ge handhaafd blüft. Terwül echter van Bremen, Hamburg en Antwerpen elke week een afvaart plaats heeft, zal van Rotterdam af slechts een maal in de veertien dagen een afvaart ge- sclüoddk Oslo. Het Noorsche elftal, voor 2 Novem ber aa. te Breslau ziet er als volgt uit: Doel: H. Johanson (Oslo). Achter: Berstad (Bergen) (Sarpsborg). Midden: Kjeld Kjos (Bergen). (Bergen) en J. Berner (Oslo). Voor: D. Gundersen Skiën). K. (Bergen), J. Juve (Oslo), Boerresen (Frie- drikstad) en A. Nielsen (Noten). Klooster-jubileum Vrüdag a.s. zal het 40 jaren geleden zün. dat de Eerw. Zuster Antonia (in de wereld mF£ o. M. Brüge- man» te Moerdijk haar intrede deed in de Congregatie der Zusters van het H. Hart Zuster Antonia, te Schagen geboren legde zich als religieuze op het o r? toe en behaalde de hoofdakte den 16en Aug. 1898 Den 30en Mei 1890 had zij de kleine en den 31sten Mei 1895 de euwige geloften af gelegd. trisch naar IJmuidën. treln-veerpont Dit materieel bestaat uit twee wissel stroom turbines met oondensinstallatie. welke C. A. Parsons Co Ltd. vervaardigen voor het Provinciaal Electriciteitsbedrüf van N- Holland. De machinerieën zullen worden vervoerd in drie speciale treinen van New Castle tot Harwich een afstand van 350 mül. waar de truckwagens gerangeerd worden op de trein- wserpont en hierop vervoerd naar Zeebrugge. vanwaar zü over de Belgische en Holla nd- sche spoorlijnen hun bestemming zullen be reiken. zonder dat overlading noodig is. De eerste trein, bestaande uit ongeveer 40 wagens, zal op Donderdag 6 November as. te Beverwük arriveeren en later gevolgd worden door twee 24-wagentretnen in No vember Dese tv.ee laatste treinen zullen be laden worden boven het normale laadge- wicht en zullen daarvoor op een Zondag naar Harwich vervoerd worden, omdat dan de aangrenzende lijnen vrijgehouden kunnen ■worden. Twee wagens zullen beladen worden met *«1 lading van 65 ton elk. wat met het gewicht van den wagen samen 104 ton be draagt. Dit transport zal de zwaarste truck- ladingen omvatten, hetwelk ooit door de ladingen omvatten, welke ooit doo- de veer pont HarwichZeebrugge zün verscheept De trein wordt op genoemden Donderdag, des avonds om 21.50 aan het station te Beverwük verwacht, vanwaar de trein naar de in aanbouw zijnde centrale zal worden gerangeerd Met desen trein zullen mede arriveeren hen werkmeester van de fabriek, waar de turbo-generatoren vervaardigd zün. een la- dlngmeester van de Engelsche spoorweg maatschappijen en een tolk. De trein zal geleid worden over Utrecht, Amsterdam en Haarlem. Zooals begrüpelük is det men dit buiten gewone transport met groote belangstelling tegemoet. Weled. heer J. Bleeker Cz.. de vergadering met den Chrlstelüken Groet. Spr. het op de eerste plaats welkom den Zeereerw. heer Pastoor Van Baaren en de talrüke aanwezigen cn spreekt den wensch uit, dat de besprekingen vriendschappelük en zakelük mogen dienen tot bet belang der vereenlging. Daarna doet de secretaris voorlezing van de notulen en brengt tevens bet jaarverslag Deze worden met een woord van dank en applaus beloond. Evenzop het meester. In kas blijkt ruim f 55. Als afgevaardigden naar de Statenkles- kringvergaderingen worden benoemd de heeren Jan Kunst r plaatsvervangers de heeren P. Vader Gerri tsma Na rondvraag volgde sluiting op de ge wone wijze Voor dè eerste Europeesche Zesdaagsche Wielerwetjstnjd van dit seizoen, welke an 7 tot 12 Novmber a.s in het Sportpalast te Berlün wordt gehouden, hebben ingeschre ven de beide Hbllandsche renners Pijnenburg en Braspenning. De winnaars van de Zes daagsche te Montreal Horder-Elder zün voorts van de partü. terwül tenslotte nog de Fransche renners Pelx en Lemoine en de Duitsche rüders Ehmer. Tietz en Manthey gecontracteerd werden Parüs, 28 October. In den hedenmiddag gespeelde eerste partü dezer match heeft Fabre geheel on verwacht de overwinning behaald. Geheel onverwacht, daar De Jongh (Wit) gedu rende de geheele partij de leiding heeft gehad. Reeds in de opening werd de Fransche kampioen teruggedrongen, terwül hü in het middenspel slechts door uitmuntend te ver dedigen, een centrumdoorbraak kon vooo- kornen. Maar (Vervolg.) Na de pauze is het woord aan den heer MICHELS lid van Ged. Staten. Deze merkt op, dat de verandering van cultuur (glas cultuur) verbetering is ingetreden voor hen, die deze cultuur beoefenden, vergeleken bü hen. die den ouden gang van zaken hand haafden. Hü wüst op het bestaan van de tuinbou wers en geeft aan, dat de thans te nemen maatregel tot de uitzonderingen moet behooren. Spr. heeft met den Indruk, dat dit büzondere middel ook voor de akkerbou wers getroffen moet worden. Spr. gaat verder de rentebepaling na. wel ke hü verdedigt. Ged. Staten willen de mogelükheid onder zoeken van de stichting van een crisisfonds waaruit in znoeilüke jaren ultkeeringen zou den kunnen worden gedaan. Indien de mo gelijkheid bestaat, willen Ged. Staten gaarne zoo'n fonds vormen. Spr. gelooft, dat de gemeenten voldoende Ingeschakeld zün, om te zorgen, dat de gel den ook voor de juiste doeleinden bestemd worden In zake het onderzoek naar het prijsver schil, door den heer Polak gevraagd, ver wijst spr. naar de indertüd ingediende motie- v. d. Voll tot regeling dezer materie, waar bij toen verwezen is naar de betreffende Staatscommissie. De heer COLIJN (A.-R.) handhaaft zün amendement. De heer POLAK (S. D. A. P) beveelt een onderzoek naar het prüsverschil vanwege de provincie nogmaals aan. De consequenties van het voorstel-Colün kan spr. nu niet overzien en daarom kan hü daar thans niet voor stemmen. Oe heer COLIJN dient dan een motie in, waarin Ged. Staten Vitgenoodigd worden te onderzoeken, of er een noodtoestand be staat in den akkerbouw en zoo ja, op welke wüze hulp verleend kan worden Ged. Staten nemen deze motie over, waar na het amendement-Colün ingetrokken wordt. Het voorstel van Ged. Staten wordt zonder hoofdelüke stemming aangenomen. Reglement Waterschapsbesturen Hierna komt aan de orde het voorstel tot vaststelling van een gewijzigd Algemeen Re glement van bestuur voor de waterschappen In Noord-Holland. Er worden geen algemeene beschouwingen gehouden, waarom overgegaan wordt tot ar- tikelsgewüze behandeling van net reglement. De heer ANKERSMIT (S.D.AT.) bespreekt uitvoerig de kwestie van het stemrecht, dat in dit Algemeen Reglement als eenvoudig stem recht geldt Voor elk waterschap kan echter een büzonder reglement vastgesteld worden, waarin een meervoudig stemrecht opgenomen kan worden. Spr. zou liever den pachters stemrecht willen geven en niet den eigenaars. Hü acht het een vreemden toestand, dat Iemand wel stemrecht heeft In het bestuur, maar niet In het waterschap zelf. Hü dringt er op aan. dat Ged Staten als nog bereid zün. een andere regeling van het kiesrecht in het reglement op te.nemen. De heer DE JONG SCHOUWENBURG merkt op, uat na vaststelling van dit regle ment er twee reglementen zullen zün voor de waterschappen in Noord-Holland. Hü vraagt waarom niet tegelükertüd het oude regle ment Ingetrokken wordt. De heer KERNKAMP (C. H.) is van oor deel, dat uit dit reglement weer blükt, dat bü Ged. Staten een neiging heerscht, zien steeds meer bemoeien met de inwendige or ganisatie der waterschapsbesturen. De waterschappen worden steeds minder baas in eigen huis. Spr. kan zich niet vereenlgen met de meening van Ged. Staten, dat de vergade ringen van de waterschappen openbaar moeten zün. Nadat nog enkele leden het woord gevoerd hebben, wordt de vergadering verdaagd tol Woensdagmorgen Achtereenvolgens was Zuster Antonia werkzaam te Halsteren en te Lage Zwaluwe, terwül zij nu ongeveer 20 jaren wederom werkzaam is in de Verbeekstichting te Hal steren. Het zal Zuster Antonia op den dag van haar 40-jaria jubflei m zeker geenszins ont breken aan blijken van belangstelling voat- al van de züde van hen. die haar te Schagen in haar jeugd gekend hebben, en ook van degenen, die van haar de opleiding voor het L. O. hebben ontvangen. Wü vernemen tevens, dat van de jubila. resse nog twee zustere in dezelfde congrega tie reeds jaren werkzaam zün. n.l. Moeder Magdalena van Zwaluwe en Zuster Agnes, die hoofd is der St. Lldwina-school te Ha- zerswoude. ALKMAAR. 29 October. Paardenmarkt 276 Paarden. Rüpaarden 200400, Werk paarden 200—300. Slachtpaarden 110- 150, Hitten 80—300, 4 Veulens 80—120. per stuk. Handel tug, PURMEREND, 28 October. I 26022 eendeleren van f 6 90 tot f 710 per 100 stuks 34486 kipeieren: 70-80 Kg f 12; 6566 f 11 1150; 63-64 f 10 90—11 30 60-62 t 10.70—10.90, 58-59 f 10 60—1Ó 70; 53-55 f 8.80—10; 50-52 f 7.90—8; 45-49 f 7 20-8. Oude kippen van f 0.85 tot f 2 25; oude Hanen f l—l 70; Jonge Hanen f 1—1.75: Oude eenden f 0 50 ner stuk. NOORDSCHARWOUDE. 29 Oct 1930 Aanvoer 3400 K.G. aardappelen. Schotschc muizen f 3.30 Due qf York f 1 80—2.60 Drie lingen f 4460. 7200 KG. uien Grove uien f 280—3, uien f 250—3 10 drielingen f 150— 1.80. Nep f 2.702.90 6400 K.G peen, groote f 130—190. 14600 K.G. roode kool f 150— 3 20 1900 K.G. gele kool f 130—1 40. 13400 K.G. Witte kool i 0.60—1.20, 400 stuks Bloemkool f 810. 1400 Ramenas f 2.50 3.50. WARMENHUIZEN. 29 Oct. 1930 nep f 3350. Drielingen f 1.40. Uien f 1.80 Schotsche muizen f 2.70. Witte kool f 0.60—1. HOORN. 29 October Veemarkt Vette varkens f 0.540.57. Handel matig. AMSTERDAM 29 Oe*. Veemarkt 250 vette Kalveren: le kw. 1.001.18, 2e kw 0.92—104. 3e kw. 0.78—0.92. per K.G. levend gewicht. 35 nuchtere Kalveren f 1220 per stuk. 630 Varkens, vleeschvar- kens van 90110 K.G. f 0.690.70, zware 0.67—0 68. vette 0.64—0 66 per K.G slachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK. 29 October Langendüker Groentenveiling Kleine Wortelen 0.90—1.00 5350 K.G. Wortelen 1 302.00 5100 stuks Bloemkool, le soort 5.6010.30; reuzen 6.9015.60; 2e soort 0.903.00 40.000 K.G Roode Kool 1.10— 4 10; 24.000 K.G Gele Kool 1.60—3 20 33.000 K G Deensche Witte Kool 150—2.20; 6200 K.G. Uien f 1.90—2.60; Grove 2.30—270; Drielingen f 1 40—130; Nep 330430; 600 Bieten 1.90—2.60.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13