nu [3 cZ. d 8 FEUILLETON tfSuitenlandsch od^ieuws Nutsspaarbank onafgebroken geopend zijn van Wereldspaardag HET EIND VAN DEN WONINGROOF IN ZICHT DE SMALLE WEG De revolutie in Brazilië RADIO-OMROEP Moderne heks gearresteerd lOO millioen pond sterling huur te veel betaald sinds 1918 Feestelijkheden in Italië De inzet van het jaar IX KORT NIEUWS De ramp van de R 101 besproken SOCIAAL LEVEN LUCHTVAART Britsche reuzen-vllegboot v. m. tot n. m. Gemengde Buitenlandsche Berichten Een proclamatie der vooriooplge regeering Op den VRIJDAG 1.1. zal de Generaal Wallenius uit den dienst H. WARRINGA Spoorwegongeluk bij Ulm Communistische burgemeesters In Thüringen geschorst Engelsche Lagerhuis De jongste gebeurtenissen in de typografie BRIEVEN UIT ENGELAND De vreeselijke mijnramp te Frledrlchsthal bXere De haat van de Nazi’s tegen de Joden van Massa-psychose Londen, 27 October 1930. te roovers bedrijf massa- Een een de antwoordden met een Rede van prof. Veraart Plaats voor 50 personen 6 ZOO warm in zijn brein de idee vastlegde, dat hij de (Wordt vervolgd). BRUSSEL. 50*5 M 5 20 Trlo-eoncert. 6.50 Gramofoonpl. 835 Orkestconcert. Generaal Wallenius heeft thans zijn ontslag gekregen. Hjj zal worden opgevolgd door Ge neraal Esch, die inmiddels reeds als zoodanig benoemd is. De laatste dagen zijn tal van officieren van den Generalen Staf door de politie gehoord in verband met de ontvoering van den oud- president der Republiek Stahlberg. a heeft Gisteravond is op de lijn UlmAaien een goederentrein In botsing gekomen met een leegen personentrein. Het Thürlngsche Staatsministerie eenlgen tijd geleden den districts- en gemeen teambtenaren het aanhangen van de commu nistische beginselen verboden. Op grond van dit decreet heeft het Departement van Btn- nenlandsche Zaken een aantal burgemeesters geschorst, die ondanks het regeeringsdecreet communist zijn gebleven. Tegen hen wordt een dlsiplinaire procedure aanhangig ge maakt, die definitief ontslag ten doel heeft. Een nieuwe regeering in Sao Paolo. Uit particuliere bron wordt gemeld, dat tn den staat Sao Paolo een nieuwe regeering is gevormd onder het presidentschap van Francisco Marato. hoogleeraar in het recht te Sao Paolo. Minister van blnnenlandsche zaken is José Carlos Maredo Soares, finan ciën de bankier José Whiteker. landbouw Souza de Quieroz, eigenaar van koffieplan tages. Het Hoogerhuis nam het adres woord op de troonrede aan na een waarin lord Parmoor namens de regeering het woord nam. Hjj zelde. dat de politiek der re geering ten aanzien van den rijksvrljhandel tegen douanerechten op levensmiddelen en grondstoffen is. Wat Palestina betreft verzekerde lord Par moor, dat de 'regeerlng al het mogelijke had gedaan om te voldoen aan de verplichtingen, die de nationale eer haar tegenover de Joden en Arabieren oplegt. ZEESEN. 1635 M. «05—20 Lezingen 20 650 Gramofoonpl 9 2011 20 Lezingen. 11.30—12 15 Gramofoonpl. 12 15—120 Berich ten. 1.202 20 Graamofoonpl. 2 203.50 Le zingen. 3 504.50 Concert. 4 507.20 Lezin gen. 7.20 Gramofoonpl. 8 20 Mutter Erde55, drama In 5 bedrijven van Max Halb* 9 35 Berichten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Wjj zijn op aarde om God te dienen en daardoor In den hemel te komen, zei René op, prompt de eerste vraag van den catechismus beantwoordend. Prachtig, dat heb je goed gezegd. Het zijn maar een paar woorden en toch is het zoo moeilijk ze na te komen. Réné keek een beetje ongeloovlg zijn ouden vriend aan en van hem naar diens vrouw, die stil glimlachend luisterde. Dan zei hij: Maar als je toch geen kwaad doet Ja, ja. maar dat is het hem juist, geen kwaad doen. Vertel me eens. als de jongens je uitschelden voor „bult,” wat doe jij dan?” Dan scheld Ik terug of als ik ze aan kan sla Ik er op, bekende Réné openhartig, maar als moeder me uitscheldt dan huil ik. Even trok een schaduw over het eerbied waardig gelaat van den ouden .man en zijn vrouw schudde meewarig het hoofd. Hou je van je moeder? Het is mijn moeder nietmijn moeder was Hef en goed, maar ze Is al lang dood. Is dit dan Je tweede moeder? Ja mijnheer, maar van haar houd ik niet, stiet Réné er boos uit. Kijk eens lieve jongen. JU wilt toch later ook naar Onzen Lieven Heer, hé? Réné knikte toestemmend met een vagen glimlach, als wilde hü te kennen geven, dat die vraag overbodig was. Nu jongen, om daar te komen moeten we langs een heel smallen »-eg voortgaan, een weg. «e bezaaid is met doornen en distels, die ons steken en hinderen en die. orobeeren de eenige was, die een bult had. On zekeren dag echter uit school komend LANGENBERG. 473 MI 6 20—7.20 Gramo foonpl. 9.3511.15 Gramofoonpl. 11.30 Gra mofoonpl. 12.2»1 50 Concert. Orkest en so liste. 4.505 50 Orkestconcert. 7 30 Operette muziek. 8.20 ..Mutter Erde", drama van Max Halbe. Daarna tot 11.20 Orkestconcert KALUNDBORG. 1153 M. 11 20—1 20 Or kestconcert. 2.204 20 Orkestconcert. 4 20 5 20 Orkestconcert en zang. 9.2011.20 Dans muziek. HILVERSUM. 298 M. VRO 800—945 Gramofoon, 10.00 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert door het AVRO -Kwintet. 12.00 Con cert door het orkest van het Rembrandt- theater o. l.v. David Hartogs. 2.002.30 Halfuurtje voor de vrouw. 3.004 00 Naailes. 4 004 30 Gramofoon. 4305 3b e. 'kanuur tje door Ant V. Dijk; 5.30—7.00 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep, J. A. Lammen, bas 7 007.30 Engelsche les. 7308.00 Lezing over Filmkunst door L. J. Jordaan. 8.00 Gramofoon. 8.15 Concert door het Cencertgebouw-orkest o. 1. v. Picrre Monteux. E. Wullner. declamatie. 10 15 Pers- ber. 10.30 Voordracht door A. D. Hildebrand 10.40 Gramofoon. 10 50 Voorlezing door A. D. Hildebrand. 11.0012.00 Gramofoon. terstond va tstelde, kreeg hjj een kop thee met een dikke schijf koek. Dit stond hem wel aan en hoewel bij hem thuis er alles veel def tiger, mooier en grooter uitzag dan hier, voelde hij zich direct op zijn gemak en ver orberde met smaak zijn tractatle. En nu moet je eens luisteren, beste jotl- gen. zei de oude heer, toen hij klaar was. Je krijgt natuurlijk op school ook godsdienst les. nietwaar? Ja mijnheer, catechismus, antwoordde^ Réné, niet begrijpend wat dit nu met zün bult te maken had. Dan weet je zeker ook wel, waarom wjj Het adres van antwoord. van ant- debat. De conducteur en de machinist van den goederentrein werden gewond. De eerste licht, de tweede zwaar. Van den personentrein werd een conduc teur en de machinist gedood en de stoker zwaar gewond De gewonden werden onmiddellijk naar T naastbijzljnde ziekenhuis vervoerd. Reeds om negen uur was een hulptreln op de plaats des onheils. Het onderzoek naar de oorzaak is tn vol len gang. om ons van dien weg af te gooien. Langs dier weg liggen ook verschillende stations zooals. zelfverzaking, liefde, opoffering, berusting en misschien nog enkele andere. Moeizaam moeten we ons van het eene station naar het andere worstelen om ten slotte het eindsta tion, den hemel, te bereiken Deze weg nu beste jongen, is t. dien ook jij moet bewande len en dan moet je beginnen mat nooit meer te schelden, nooit kwaad op je makkertjes te zijn, je moeder, ondanks alles, toch lief »e hebben. Het Is moeilijk vent, maar houd vol set Je tanden op elkaar en denk maar steed- er aan. dat je wel een bult, maar nog lang geen kruis behoeft te dragen. De oude heer was geen onderwijzer geweest kende niets van opvoedkunde en kon dus niet weten, dat zijn beeldspraak het verstand van René wel wat te boven ging. Maar toch voelde de vlugge knaan instinctief de bedoeling en zfjn gelaat drukte duidelijk zijn verrassing en verbazing uit. Dus. als moeder mij uitscheldt, moet ik haar dan kussen? Nu lachte zijn oude vriend dat be hoef je nu direct niet te doen, maar je mag er baar niet om haten. En ook de Jongens niet meer afran selen? Ook dat niet Bovendien heb je dan nog het voordeel, dat se er van zelf mee ophou den. Toen met zijn vroeg rijpen ernst, had hü «- zeed: 1 Thans 96 dooden In den afgeloopen nacht is in het zieken huis van Fischbach weder een zwaargewond slachtoffer van de mijnramp te Friedrlchs- thal aan de gevolgen overleden. Het totaal aantal dooden is hierdoor tot 96 gestegen. De laatste nog in de mijn Maybach aanwe zige doode kon nog niet geborgen worden Evenmin weet men nog wie dit slachtoffer is. Twee leden van de reddlngscolonne. moes ten wegens ernstige gasvergiftiging, tijdens het bergingswerk opgeloopen, In het zieken huis worden opgenomen. dokwerkerte Bouchout bij Antwerpen, die een deurwaarder met exploit den toegang tot zi'-i huls weigerde nam een revolver en scr.oot rijn tegenstan der dbod. Daar het uitbuiten van woningzoekenden zoo n voordeellg beroep was, nam het aan tal exploitanten voortdurend toe, maar ter zelfder tijd werd het aantal gegadigden steeds kleiner En thans bestaat er geen tekort aan wo ningen meer. De huiseigenaars wenden wan hopige pogingen aan om de prijzen op het buitensporige pijl van 1919 te handhaven, maar zij zullen moeten zwichten voor de ijzeren wet van vraag en aanbod. Te Londen zijn sinds 1920 bijna 250000 hulzen en flats gebouwd. Van de nieuwe flats staan er 10 000, van de minder "moderne on geveer 15.000 leeg. Want'het publiek weigert thans hooge huren en premies te betalen, en goedkoop gebouwde woningen te De 28ste October, de jaardag van den op- marsch naar Rome, werd heden voor het eerst als Nationale Feestdag gevierd. Op vele plaatsen werden de in den loop van het jaar voltooide openbare gebouwen officieel geopend. In de groote provincie hoofdsteden hadden in tegenwoordigheid van hooge staatsambtenaren openbare feestelijk heden plaats Te Rome werd een groote revue gehouden, waarbij vooral de jeugdvereenigingen een belangrijke plaats innamen. Mussolini heeft aan de oorlogsverminkten een nieuwe ba nier overhandigd. In een rede, die hjj bij die gelegenheid hield, zeide de Duce o.m.: Italië en de geheele wereld moeten er van getuige zijn, dat het Fascistisch regiem Jaar lijks nieuwe moedige mannen tot zich trekt, die bereid zijn, het gebaar, oat hen In den wereldoorlog groot heeft gemaakt, te her halen. Mussolini was er van overtuigd, dat oorlogsverminkten desnoods morgen bereid zouden zijn Voor het gansche, bewajiende. volk uit te marcheeren indien zulks noodlg mocht zijn. De Zwarthemden luidkeels „Si. Si De banier werd door Kardinaal Sincere ingezegend, die tevens den zegen van den Almachtige voor den Koning, Mussolini, het leger en de Mllizla afsmeekte. Des namiddags kruisten 16 gepavoiseerde vliegmachines boven de stad. In de avonduren had een groot pyrotech- nisch feest plaats. Het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbelders in Nederland heeft Zaterdag te Den Haag een congres gehouden ter be spreking van de rechtspositie der hoofdarbei ders. Prof. Veraart vond gelegenheid om de ge beurtenissen der laatste dagen In het boek, drukkersbedrijf te herinneren. Is, zoo vroeg spr., hetgeen daar gebeurd is geen aanwijzing, dat de bedrijfsorganlsatie-gedacnte nog maar zwak wortel heeft geschoten? Moet men uit die gebeurtenisser niet aflelden, dat de soli dariteit tusschen werkgevers en werknemers aar. een zijden draadje hangt? Spr. is van meenlng, dat de voorvallen In de typografie Iets geheel anders leeren. Die voorvallen be wijzen vooreerst, dat niet ongestraft een be drijfsorganisatie uiteindelijk geheel aan de collectieve arbeidsovereenkomst wordt opge hangen. Die voorvallen leeren, dat de strijd tegen het ongeorganiseerd bedrijf niet zonder kwade gevolgen wordt prijs gegeven. Zü leeren dus, dat een veel strakker verband moet worden gehandhaafd dan in de latere Jaren In het boeket, ukkersbedrjjf het geval was. Maar die voorvallen leeren nog veel meer. Zü leeren, dat de wijze van regeling der arbeidsvoor maarten door een telkens om de zooveel jaren vernieuwde collectieve ar beidsovereenkomst in het geheel niet meer past In een systeem van goede bedrijfsrege ling. Daar moet niet zijn een onderbande, llngcommissie die In een korte periode, een. nooit zou dat het gesmade bultje roepen werd en vc ren moest zingen. Hoe ze 1— toegesproken hadden en aangespoord om maar steeds zijn best te doen. De arme knaap, zoo weinig aan vriendelijkheid en hartelijkheid gewoon, had zich rijk.. mach tig gevoeld. Het wgs. of het toeval er mee speelde, maar nooit had Réné nog een lotgenoot ge zien of ontmoet. Niet, dat hü er naar zocht of verlangde, maar het was oorzaak dat zien Na de opening van de beraadslagingen in het Lagerhuis werd de ramp, welke de R. 101 getroffen heeft, ter sprake gebracht. Baldwin, hierover het woord voerende, zei de, o.m „afgezien van de publieke tragedie, gevoelen wij diepe sympathie voqr den eet- sten minister wegens het verlies van Lord Thomson, die niet alleen zijn collega, maar tevens zjjn boezemvriend is geweest.” MacDonald gaf uiting aan de deelneming van het Huls met hen die te zamen om het leven zijn gekomen en thans ook te zamen in een gemeenschappelijk graf rusten. Lord Thomson. Sir Sefton Brancker en hun makkers, zoo zelde hij, zijn de pioniers van de luchtvaart geweest en aan hen die nu leven staat het hun werk voort te zetten De premier gaf in het bizonder uiting aan zijn erkentelijkheid tegenover Tarlieu, Frankrijk en de bevolking van Beauvais, voor het daadwerkelijk medegevoel, dat zij ten tijde van de "ramp getoond hebben. „Frank rijk,” zoo zelde hij. „heeft wederom het hart van ons volk veroverd." In antwoord op desbetreffende vragen van Baldwin, verklaarde de premier, dat de re- Ten gevolge van een mUnontplof- flng In een kolenmijn bjj Whestley (Okla homa) werden 28 mijnwerkers bedolven. A is één doode. In een proclamatie der vooriooplge regee ring wordt medegedeeld, dat de zegepraal der revolutie ten gevolge zal hebben, dat het congres zal worden ontbonden en een alge- meene amnestie zal worden afgekondlgd. Deze maatregelen zouden na de aankomst van den leider der opstandelingen. Getutlo Vargas, in een decreet worden bekend ge maakt. Reeds zou een bevel zijn ultgevaar- "dlgd, om den aanval over de geheele Unie te staken. De regeering staat borg voor het hand haven der algemeene orde, een onpartijdige rerhtspraak, het nakomen der verdragen en het handhaven der nationale eenheid. De leiders der opstandelingen. Aranha en Collor, zijn hier aangekomen. ZU werden door de '-Vertegenwoordigers der militaire junta ontvangen en door de menigte ent housiast toegejuicht. Uit het onderzoek van het Dultache ge zantschap te Rio de Janeiro, is gebleken, dat den gezagvoerder van de „Baden", kapitein Rollin, geenerlei schuld treft en dat ook de Braziliaansche regeering hem geen verwijten heeft gemaakt. De „Baden" had van den havenmeester vergunning verkregen om uit te varen, met de bepaling er bij. dat bjj het passeeren van het fort een signaal moest worden gegeven. In overeenstemming hiermee gaf de „Baden” bij het passeeren van het fort Santa Cruz drie stootën op de fluit, die ook door getuigen aan den wal beslist zijn gehoord. Het saluut met de vlag van de „Baden” aan het fort werd ook door het fort beantwoord. (Volgens een vroeger bericht van Brazili aansche zijde, heette het. dat kapitein RolUn de Instructies verkeerd zou hebben opgevat). Na het saluut met de vlag door de „Baden” werd van het fort een los schot afgevuurd en een vlaggeslgnaal gegeven, dat de kapitein niet begreep, zoodat hij het beschouwde als niet voor hem bestemd en de reis voortzette. Kapitein Rollin heeft geen verdere waar schuwingsschoten gehoord en ook geen kogels zien inslaan. Na het passeeren van het „suikerbrood”, een berg aan den ingang van de haven, voer de „Baden” buiten de baai tot op 200 M. op het fort Capacabena aan. om nog eventueele signalen te kunnen waar nemen. daar de zon reeds aan het ondergaan was. Zonder verder signaal of eenige zicht bare aanleiding werd toen door het fort het noodlottige scherpe schot gelost. Het leven in Engeland Is in den loop der laatste jaren goedkooper ot eigenlijk min der duur geworden. Dit is grootendeels het gevolg van de waardevermeerdering van het pond sterling, dat in 1923. vergeleken bij den dollar, ongeveer acht procent goedkrfoper was dan thans. Voor een ander deel is het toe te schrijven aan de sterke daling der goede- renprjjzen in de laatste jaren, waardoor, wel is waar, de grondslagen der industrie in alle landen ondermijnd worden, maar waar door tevens de duurte afgenomen is. Het eenige „artikel” In Engeland, dat sinds 1919 niet merkbaar goedkooper geworden is, is huizen, en daar de koopkracht van het pond sterling vermeerderd is, zijn z(j zelfs betrekkelijk duurder geworden. De hooge koopprijzen (tot voor weinige ja ren was het onmogelijk een huis te huren) waren’ hier, evenals in andere landen, het gevolg van den na den oorlog heerschenden woningnood Controle bestond hier niet, noch op de prijzen, noch op de distributie van woningen. Ondanks den hoog gestegen nood bleef het bedrijf volkomen vrij. Dat hiervan op de schandelijkste wijze misbruik gemaakt geworden is door bouw ondernemingen. huiseigenaren en kamerver huurders. spreekt vanzelf. Woningzoekenden waren hulpeloos overgeleverd aan de genade, maar doorgaans aan de ongenade, van wo- nlngbiedenden In 1923 begon mr Neville Chamberlain, de minister van Gezondheid, plannen te ontwer pen om in den woningnood te voorzien, aoch eerst veel later kreeg hij de gelegenheid ze te verwezenlijken. Geleidelijk werd de woningnood veroor- saakt. Maar de prijzen gingen niet omlaag, behalve In de wijken en tuinsteden (voor ar beiders en den kleinen burgerstand), welke direct door het Rijk of de Gerfleente gebouwd en geëxploiteerd werden. Maar overigens was de woningbouw geheel in handen van particuliere ondernemingen, die heele voorsteden en buitenwijken deden verritsen volgens een systeem van massa- fabricage. of die reusachtige flat-gebouwen oprichtten, waarvan sommige tweehonderd en meer woningen bevatten. De huren der z.g. flats waren zeer hoog. Op de betere stAnden werd 300 tot 500 Per jaar verlangd voor een étage-wontng van twee of drie kamers, badkamer en keuken. Kleine huisjes, villa’s (wat de Engelsch- man „cottages” noemt) kon men aanvanke lijk In het geheel niet huren. Zij waren uit fluitend te koop. De betalingsvoorwaarden evenwel werden gemakkeHjk gemaakt. In veer tien of zestien jaren kon men de koopsom afbetalen. Maar bij dit systeem van „huur koop" werden de prijzen vermeerderd met rente en samengestelde rente, hetgeen voor de massa der salaristrekkenden. die leven van hun loon, en zelf geen rente trekken, ’n grpot bezwaar was. Bovendier moesten zij, nu zij nominaal eigenaren van het huis geworden waren, ook de op het perceel vallende belastingen be talen. evenals de hooge kosten van straat- aanleg an de reparaties. Honderdduizenden zijn door dit schande lijke systeem In moeilijkheden geraakt. Zü wisten reeds dat zij boven hun draagkracht gingen, maar het kwam alles nog veel duur der uit dan zij gevreesd hadden. Bovendien hadden zij nooit er aan gedacht dat hun be zit sterk in waarde verminderd zou zijn vóór zij het afbetaald hadden. Was de woning nood eenmaal voorbij, dan zouden Immers ook de waarden der huizen verminderen. En voor de ondeskundlgen, die op deze wijze huizen kochten, bleef het een open vraag of hun bezit na. veertien of zestien jaren, als het eindelijk werkelijk hun eigendom was. niet in te gehavenden toestand zou verkee- ren om meer dan de helft van den oorspron- keljjken prijs waard te zijn. Want nooit is er slechter en minder duurzaam gebouwd geworden dan in de sinds den oorlog verloo- pen jaren. Sinds 1928 zag men hier en daar weer huurborden verschijnen, meestal aan de oudere hulzen van particulieren die zich el ders metterwoon gingen vestigen. Langza merhand werd het niet meer ónmogelijk een huis te huren Maar tot nu toe zijn de huren gemiddeld minstens twee maal zoo hoog als in Neder land. dat toch den naam heeft het duurste land in de onmiddellijke nabijheid van En geland te zijn. Bovendien Is aan dit verhuren maal in de twee of drie jaar, bijeenkomt, om dan allerlei opgehoopte eischen van werk gevers en werknemers in veel te korten tijd te verwerken, maar aan het hoofd van het bedrijf moet staa. een Bedrjjfsraad. die permanent waakt over beorijfspolitiek en arbeidsvoorwaarden en dan telkens, wafi- neer de behoeften van een der partijen of van het bedrijf het meebrengen, maatregelen neemt, die deze behoeften bevredigen. Het is geheel uit den tijd, de collectieve arbeidsovereenkomst op te vatten als een prijs, waarvoor dë werkgevers zich een periode van rust koopen. Eigenlijk Is het geheele overeenkomst-begrip met twee par tijen volkomen verouderd. Regeling moet er zijn voor het bedrijf en voor het algemeen belang. De gedachte der bedrijfsorganisatie heeft juist In de laatste dagen gewonnen. Trou wens, zjj wint na de periode van reactie, die wü hebben moeten doormaken, overal terrein. Dank u wel, mijnheer, zei Réné de aan geboden hand grijpend en deze op echt Jon gensachtige, verlegen manier drukkend. Vertel me eens jongen, hoe heet je? Réné van Erp, mijnheer. En Je schijnt het niet erg prettig te zeer vaak een vorm van roof verbonden, waaraan nog steeds velen, blij dat zij einde lijk een woning hebben, zich lijdzaam onder werpen. Men moet n.l. een „premie" betalen De huur van een klein huls In een der nieu we voorsteden zal 120 tot 130 bedragen. Men kan een contract krijgen voor tien ja ren of langer. Maarmen legt een premie van 100. 200 of 300 pond sterling neer. Dat geld Is men kwijt, zonder meer. Teneinde dien diefstal tegenover zijn grillig geweten te n verantwoorden, laat de huiseigenaar iuurder voor dit bedrag een aantal „jche stopcontacten en soms zelfs een stuk'of wat oude gordijnen overnemen. Dat alles te zamen heeft dan een waarde van ongeveer 10. ontkomen aan den mogelijken spot zjjne- schoolmakkers, zag hjj plotseling aan den overkant der straat een ouden heermet een bult. Hij bleef getroffen staan, vast/had zich de idee reeds gevestigd, dat het zien van dezen bultenaar hem als een openbaring was. Een gevoel van onbe schrijfelijke vreugde, geluk haast, door trilde hem. terstond echter gevolgd door het instinctief gevoel, dat deze vreugde iets on gerijmds was. Stoutmoedig stapte hij op den ouden heer toe, nam zijn pet af en zei: Mijnheer, ik moet u om vergiffenis vragen. Verwonderd bleef de oude heer staan en keek den hem ongekenden knaap aan. Mijn beste jongen, jij mij vergiffenis vragen? Ja mijnheer. Ik had nog nooit iemand anders gezien met met met een bult., hartig gezicht, maar zonder buit, zooals Rene en nu was ik blij, dat U er ook een had. De man begon te lachen, een vroolijken, hartelijken lach, die een warm gevoel in Réné’s hart deed onstaan. En om deze booze vreugde kom je mij nu vergiffenis vragen? Hier heb je mijn hand. Ze is Je van harte geschonken hoor! geerlng besloten heeft in den zelfden vorm als het Simon-rapport de Boodschap van ’t Indische Gouvernement ote publiceeren, be trekking hebbende op de constitutloneele kwesties, die besproken zullen worden door de „Ronde Tafelconferentie". Tevens legde de premier er den nadiuk op, dat het Witboek in zake Palestina niet wijst op seen verandering in de politiek van Engeland ten aanzien van het Palestlna- mandaat Komende tot de werkzaamheden van de Imperiecle Conferentie, zelde de premier, dat hij zeer voldaan is over de gemaakte vor deringen. Voorts wees spr. j^p de beteekenls van een aantal economische problemen. Ter Rljksccnferentle zijn twee dingen aan den dag getreden, en wel: dat de Rijks vrljhandel een absoluut bedrieglijke kwestie is en voorts, dat het eenige tarief, dat En geland kan heffen, een tarief op de voe dingsmiddelen is. MacDonald zeide verder, dat men alleen langs den weg van arbitrage en ontwapening een duurzamen vrede zou kunnen vestigen, doch een werkelijke ontwapening kon alleen worden verkregen bij internationale overeen komst en mits alle andere landen er aan deel nemen. Wij kunnen alleen dan marcheeren. zelde hjj, wanneer de andere volken met ons mee marcheeren. Het debat weW verdaagd. DONDERDAG 30 OCTOBER. HUIZEN, 1875 M. 8 00—8.15 KRO. Gra mofoonpl. 10.0010.30 Zang door NCRV.- dameskoor. 10.3011.00 Ziekendienst o. L v Ds. J. J. v. Petegem. 1J30—12.00 Godsdien stig halfuurtje door Pastoor Perquin. 12 15 —145 Concert door het KRO Trio. 1.45— 2.00 Gramofoon. 2.003.45 Gramofoon. 2.45 3.45 Handwerkles. 3.45 Gramofoon. 4.00 Zie kenuurtje o. 1. v. Da. K. Groeneveld. J. H. Bmlt-Duyzentkunst. bariton, met orgelbegel' 5.006.30 NCRV. Concert door het Amster- darnsch Vocaal kwartet. 5.456.00 Lezing over het onverzorgde kind. 6.30 Kmoles. «44 Esperanto. 7.15 Cursus Malelsch. 8 00 Con cert «foor het Chr. Radlo-Orkest o. L y. P. v. d. Hurk Lezing door F. de Boer, over: In de wereld gezonden. 10.00 Persber. 10.00 11.30 Gramofoonpl. U wel, müpheer? vroeg René met Iets bitters in zijn stem. In de verste verte niet, jonge vriend, maar als je het al zestig jaar meegedragen hebt, dan raak je er aan gewoon. Ik nooit nooit! drlftigde de vroeg rijpe knaap, terwijl zijn vurige oogen schit terden van kwaadheid. De oude heer streek hem eens over het hoofd en keek hem ernstig-vriendelijk aan. Kom eens met me mee. vent. Ik ben hier dicht bij mijn huisdan wil ik je eens wat zeggen. Réné ging gewillig mee, nieuwsgierig als iedere jongen wilde hij gaarne weten, wat de vreemdeling hem te zeggen zou hebben Bovendien deed het hem goed, zoo vriéndelijk en zonder spot behandeld te worden. Van een vriendelijke vrouw met een goed- Sinds eenige dagen heerscht te Stuttgart onrust wegens de anti-.sem!etische actie van r.atlonaal-soc zijde tegen de opvoering van het tooneelstuk „Schatten über Harlem” van Ossip Dymow De rustverstoorders hebben personen uit het publiek en acteurs, die Jo den zijn of door de Nazi's voor Joden werden aangezien, lastig gevallen en na de voor stelling op straat vervolgd schrijft ’t „Hbd.” Thans hebben de Hltlerlanen groote betoo- glngen aangekondigd. Zij zullen eenige hon derden Kameraden naar den schouwburg zenden. De communisten, die zich zulk een schoone gelegenheid niet willen laten ont gaan. hebben tegenbetooglngen op touw ge zet. Voor het geval het stuk niet onmlddel- lijk van het repertoire verdwijnt, zoo dreigen de Nazi’s in open brieven aan de politie en den minister van kunsten en wetenschappen, zal men nog wat anders beleven. Met de noodige groote woorden wordt het aftreden geëischt van den minister en 'den generaal- intendant. De natlonaal-soc. gymnasium- leeraar Mergenthaler (dezelfde, die onlangs in een vergadering verklaarde: „Wij regee- ren, en wie niet gehoorzaamt, zal tegen den muur worden gezet”) heeft in den Land dag een motie ingediend, waarin de elsch wordt gesteld tot schrapping van het stuk van het repertoire en ontslag van den inten dant der senouwburgen Minister Bazille heeft in een schrijven aan de nationaal-soctallsten verklaard, dat hij 't stuk in geen enkel opzicht aanstootgevend vindt en dat hij de schouwburgleiding vrij heid moet leten in haar keuze. Deze mededeeling is in het nationaal-soc. kamp alles oehalve in goede aarde gevallen, zoodat nieuwe schandalen in den schouw burg worden verwacht. DAVENTRYS 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert, M. Harri son, sopraan. Trio. 120 Orgelspel door P. Kewln Buckley. 2.20 Berichten. 230 School- uitz. 4 50 Orkestconcert. 5.35 Klncferuurtje. 6.20 Lezing. 635 Berichten. 6 50 Berichten. 7.00 Plano-recftal door M Cole. 7 20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.15 Conoert-Orkest: M Marova, sopraan. 9.20 Nieuwaber 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.05 Toespraken o a. door den Prins van Wales. 10.35 Dansmuziek. PARIJS „RADIO JARIS” 1725 M. 12:50— 2.20 Gramofoonpl. 8 20 Concert, Orkest en solisten. 905 Soiistenooncert. Met een buitengewonen aanleg begaafd is hij steeds de beste van de klas en open baarde zich reeds spoedig zijn bijzondere gave voor alles wat muziek betrof. Zijn sprekende mooie oogen schitterden tijdens zanguurtje wanneer zijn zuivere glas kinderstem boven alles uitklonk en uit zijn gedachten gaan de dag, Ji voor de klas ge- ’oor enkele dames en hee- alleenheel alleen, hem daarna gestreeld en vriendelijk -- en aangespoord steeds zijn best te doen. knaap, zoo t-- a.-.-.. Te Southampton Is men begonnen aan den bouw van een reuzen - vlieg boot, welke een concurrentie zal worden van de D O. X. De spanwijdte van het toestel bedraagt 160 voet. De romp zal vijf passaglerssalons be vatten. Deze kunnen 50 personen bevatten en zullen van slaa plaatsen worden voor zien. Zes Rolls Royce-motoren, die 5000 P K. kunnen ontwikkelen, zullen paarsgewijze op de vleugels gemonteerd worden. De nieuwe vlieg boot zal 33 ton wegen m meer dan 1000 mijlen met een snelheid van 120 mijlen per uur kunnen vliegen zonder te landen. daarvoor krijgen. Reeds begint zich de nieuwe toestand doen gelden. Enkel Jaren geleden nog sloegen eigenaren van oude huizen bergen geld uit den wo ningnood door die huizen verdiepingsgewljs te verhuren tegen fancy-prilzen. Voor hen is de goede tPd voorbij, maar zü kurroen zich troosten met de gedachte dat zü jarenlang woekerwinsten gemaakt hebben. De „Daily Express” schat het teveel, dat sinds 1918 in Londen aan huren betaald is. op 100.000 000. Zij. die reeds lang in dit zijn, hebben hun duizenden procenten winst binnen maar speculanten, die eerst in den laatsten tijd in de „wonlng-industrie" gegaan zijn, hebben hun vingers leelijk gebrand. De flats blüven leeg staan, én zullen niet ver huurd worden, aleer de prüzen aanmerkelijk worden verlaagd. Ook duizenden huizen en cottages blüven onverkocht en onverhuurd. In hun wanhoop beginnen de exploitanten de prüzen af te slaan. Er zijn m het centrum van Londen luxe flats. waarvan de huurprüs met niet minder dan 200 per jaar verminderd is. Huizen in de buitenwijken, die gebouwd werden om verkocht te worden, staan thans te huur. Van andere huizen, die reeds te huur stonden, zijn de prijken verlaagd. Maar 't publiek wacht. Het voelt zich voor het eerst sinds 1918, meester van den toestand. Het heeft de zekerheid der over winning En de bouwers en verhuurders, die den Londenaars 8.000.000 per jaar te veel afgenomen hebben (£1 per hoofd der bevol king!) zullen In hen geen gemakkelüke over winnaars vinden. Zou mr. Snowden, die het 8eld zoo goed gebruiken kan. niet op zijn volgende be groeting een belastinkje kunnen heffen bp die „vredeswinst". Welntgen zouden hem d!t kwalijk nemen, en velen zouden hem toejui chen. Ik zal probeeren of Ik het kan. maar mag Ik dan nog eens bü u komen? Zoo dlkwüls als je wilt hoor jongen. Réné begon van dien dag af werkelük den •trüd met zichzelf en ondervond aan den lijve hoe moellük ’t was, datgene nu te laten, wat hü vroeger als heel natuurlük, ja, als zun goed recht had beschouwd. Dank zü »ün vas ten wil en zün van nature edele Inborst en oak dank zü de hechte vriendschap, die er ontstond tusschen den ouden en den jongen bultenaar, kwam hü steeds voorwaarts op „den smallen weg” en toen hü op achttien Jarigen leeftüd aan het sterfbed stond van zün ouden vriend, in wien hü langzamerhand meer zün vader was gaan zien, dan in den heer Van Erp zelf, kon hü met overtuiging zeggen Ik ben op den smallen weg en zal er met Gods hulp op blüven. Zün vader had er niets op tegen gehad, dat Réné zich wüdde aan zün lievelingsstu die. de muziek. Hü vertrok naar het Conser vatorium te Keulen en bleek weldra met bui tengewone muzikale talenten begaafd te zijn. In ongelooflük korten tüd, was hü de piano, viool en cello meester en ook de theoretische muziekstudie beteekende voor zün groot en helder verstand, gevoegd bü zün aanleg, nleta In concerten trad hü reeds verschillende ma len als solist op, maar standvastig weigerde hü alleen voor publiek te spelen. Op bevel van het O. M te Bzolnok heeft de gendarmerie dezer dagen in Kunhegyes de 55-jarige zigeunerin Demeter Dobra! ge arresteerd. Deze vrouw moet jarenlang het geheele dorp onder haar invloed hebben gehad; vele dorpelingen heeft zü totaal geruïneerd. De zigeunerin had zich weten in te dringen bü het gezin van den grootgrondbezitter Karl Nagy; verschillende personen kon zü hypno- tiseeren en zoo geheel aan haar wil onder werpen. Wanneer Karl Nagy en zün vrouw weigerden te voldoen aan haar geldaanvra gen. suggereerde zü hun allerlei ziekten. Werd net geld tenslotte gegeven, dan werden de zieken weer gezond. Op deze wüze wist zü den verschillenden gezinsleden groote geldbedragen en vele kostbaarheden af te troggelen. Tenslotte achterhaalde echter het noodlot de vrouw, die steeds brutaler werd. Toen zü n.l. den 27-Jarigen zoon van den grootgrondbezitter overhaa'de zijn vader en moeder uit den weg te ruimen. Kwam de dorpsschoolmeester er achter, dat er iets gaande was; hü waarschuwde het O. M. waarop een onderzoek volgde. Een bekende psychiater onderzocht het geheele gezin en constateerde, dat allen uiterst vermagerd en verzwakt waren zonder dat er aanwüzln- gen waren van eenlg organisch lüden. Demeter Dobrai werd gearresteerd onder beschuldiging van afpersing, bedrog, toe brengen van lichamelük letsel en aanstich ting tot moord. Nauwelüks was dit bekend, of er kwamen van alle kanten beschuldigingen en verkla ringen los. Het geheele dorp ademde als bevrijd op. Het bleek, dat de ..heks' vrüwel het geheele dorp, mannen en vrouwen, jong en oud. door hypnose aan haar wil had on derworpen. Den een placht zü geld af te zetten, den ander sieraden, een derde bedroog zü door „gezond bidden Ook als koppe laarster wist zü haar voordeel te doen. Zoodra iemand in het dorp dreigde met een aangifte, wist de zigeunerin hem of haar dadelük tot patiënt te maken. Eerst na de arrestatie weck de psychose vsn het dorp en hernam het ge zonde verstand zün rechten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2