^Binnenlandsch Nieuws I I 1 I 15 ct. p. K.M. n GARAGE JAC. MET i Luxe Verhuurinrichting Is een heerlijke, zachte kwaliteitssi^a. van lucent en U krijgt Z meer! ICHT Varkens onder de hoogtezon M. te Hoofdarbeiders Telefoon 5' Het zachte najaar Het water zakt weer Tragisch ongeluk te Oosterbeek GEMENGD NIEUWS Brand te Leerdam LUCHTVAART De D.O. X Voorlooplg Verslag 7S Een arrestant ontsnapt PROVINCIAAL NIEUWS NOORD-SCHARWOUDE De sluis te Terneuzen Door een auto aangereden Een leeraar ter dood veroordeeld EGMOND AAN ZEE Prima 4- en 6-persoons wagens beschikbaar SCHAGEN BLOKKER OUDENDIJK DEN HELDER I Rijksbegrooting voor Onderwijs EGMOND-BINNEN en 873 OUDORP x LIMMEN B 33 Een prettige proef M. te te vinden Rijpe aardbeien in eind October un de tening geloften was Gemaal by Lemmer stop gezet Knaapje doodgereden hier- tring. WITTE Groote hoeveelheid hooi verbrand Gisteren een groote proefvlucht gemaakt leeft verslag van den pennlng- En nog niet weer ontdekt irk- 120, ge- en van aan op, een jaarlijksche om op B. Motorrijder en duo.rljdster ernstig verwond e 1 Door gymnasiasten gevonnist O itraat 12, en doen mede gereel texng). ksloot chrie- omers icherij irvan. ichten t voor tdent n vtr- ntueel eiders oozen werk Verschenen Is het Voorlooplg Verslag over hoofdstuk VI der RSksbegrooting voor 1031 (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen». Daaraan is het volgende ontleend: Het provinciaal Stoomgemaal nabij Lem mer Is stopgezet. Het boezem water is In 21 etmalen terug gebracht van 48 c.M. tot 13 cM. boven ZJ*. igandisten zal In de beide pa len opgehaald. De fd verzocht hiertoe “het af te geven papier lat dan en ge- r het den de 5; i als vachten met de >nge- 1 ten wo- ems- t i In wan- :ool <x>- 38; er- □te 85 .15 ol: >5; iet .35 en jwde niet ver- met n in 18^. 1.30 85; rd >er 2: 62 55 t Zuld- •ewolkt, erande- >et, dat van de likkaar lie des warm ‘.n. r men- ermos- mee nder gens zoe- er 0. S. ■n rt ie 0. ol 10 0 5 L Begrooting UchtbedrUven. Namens de commissie rapporteert de heer de Geus de rekeningen in orde te hebben bevonden. De begrooting voor Ifkt electriclteltsbedryf sluit voor den gewonen dienst op f 81.640; voor (len kapltaaldienst op f 5824. Die voor het gasbedrijf voor den gewonen dienst op f 11.700 en voor den kapltaaldienst op f 22210. anderd vastgesteld. De voorzitter doet hierna mededeellng de volgende Klooster-jubileum Vrijdag as. zal het 40 jaren geleden zijn, dat de Eerw. Zuster Antonia (In de wereld mej. G. M. BfUge- man) te Moerdijk haar Intrede deed in de Congregatie der Zusters van het H. Hart Zuster Antonia, te Behagen geboren, legde zich als religieuze op het onderwijs toe en behaalde de hoofdakte den 16en Aug. 1898. Oud-Papier Door de prop .morgen. Donderdag opmeir jochies het oud papier wtjgn parochianen worden te werken dooi kte zetten. Jaar kan pet der hebben. Als lid Hooger onderwijs Gewezen werd op den nog steeds niet be vredigenden toestand betreffende de verhou ding tusschen openbaar en bijzonder hooger onderwijs. Eenlge leden zouden het gewenscht ach ten de Rijksuniversiteiten tot zelfstandige stichtingen te maken. Opnieuw werd de mee ting uitgesproken, dat er In ons land te veel unlversltelten zijn. Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs Vele leden wezen op den ongunstigen toe stand, waarin bij het nog steeds ontbreken eener nieuwe regeling yan het M O. de mid delbare meisjesscholen thans verkeeren. uien spoedige regeling hiervan achtte men noodig. Anderzijds maakte men bezwaar tegen een afzonderlijke regeling van dit onderwijs. Ge vraagd werd hoe de minister staat tegen over den wensch van leeraren, dat aan alle leeraren bjj het voorbereidend H. en M. O een academische opleiding als elsch worde gesteld. Gevraagd werd of de minister aan dacht heeft geschonken aan den wensch van deskundigen om het schoolelndexamen der HBS weer te vervangen door een Staats examen. Aanstelling Onze dorpsgenoot, de heer P. Boots, hulpbestelier bij de Posterijen, ontving vaste aanstelling met standplaats Avenhom. Gisteravond te omstreeks half negen is op den Rjnsburgerweg te Leiden de 22- jarlge motorrijder F V. uit Leiden, toen hij uit de Johan de Wltistraat op genoemden weg kwam, door een achter hem komenden luxe auto aangereden. De motorrijder werd aan de eene zijde en de 22-jarige mej. M. B. uit Koudekerk, die op den duo zat. aan de andere zijde van den auto over den weg geslingerd. Beiden be kwamen vrij ernstige hoofdwonden en ge- compllcee:de beenbreuken. Zij werden naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. De motor, die ten slotte onder den auto terecht kwam, werd zwaar beschadigd. Lager Onderwijs Gezien het feit, dat thans voor personeel - uitgaven meer dan t 105.000.000 wordt ge raamd. achtte men ernstige bestudeerinu van alle samenstellenden factoren dringend geboden, ook door vergelijking met den toe stand in andere landen. Verscheidene leden zouden gaarne zien, dat de minister In zijn werkplan opnam een uitbreiding van den leerplicht; wegens de groote werkloosheid onder de volwassen ar beiders achtten zij den tijd gunstig voor ver- hooglng van den leerplichtigen leeftijd. Ver schelden leden drongen aan op wederinvoe ring van het Fransch op de lagere school. Vele leden zagen vooral in de onvoldoende bezoldiging der onderwijzers de oorzaak ”an het feit, dat In stijgende mdte in vele ge meenten in bestaande vacatures niet kan worden voorzien. Gevraagd werd de salaris sen op het peil van 1920 terug te brengen Enkele leden klaagden onnieuw over de stoo- te bedragen aan de ondcrwijzers-kloosterlln- gen uitgegeven. Gewetensgeld Bij'den Inspecteur der directe belastingen alhier is 1000.en f 300.Ingekomen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen. Blokker, en Nlb- Men schrijft van bevriende zijde aan het „Hdbd.”: „Verleden week heb ik in de Bommeler- waard niet alleen tusschen de bloeiende aardbeienvelden geloopen, maar te Gameren in den tuin van de pastorie ook bloeiende vruchtboomen gezien. Te Brakel verraste men mij met vier lekkere rijpe aardbeien van den kouden grond”. stemmen vastgesteld. De Voorzitter richtte eenige woonden van dank tot de commissie en sloot de openbare vergadering. (Ongecorrigeerd.) aret Algemeene beschouwingen Vele leden merkten op, dat van de werk zaamheid van den minister tot dusvere weinig is gebleken. In den stand van het onderwijs is dan ook sedert het vorig jaar nagenoeg geen verandering gekomen. Met aandrang verzocht men den minister, dat hij thans zUn werkplan aan de Kamer zou bekend maken. Verschelden leden merkten op. dat een regeling van het bewaarschool-onderwijs niet behoeft te wachten op de verschijning van het rapport-Rutgers, noch beïnvloed behoeft te worden door den toestand van ’s rijks financiën. Vele leden drongen aan op definitieve regeling van het buitengewoon lager onderwijs. Sommige leden wezen opnieuw op het zeer hooge eindcijfer dezer begrooting Gevraagd werd, of versobering van ons onderwijs met mogelitk is zonder aan de hoedanigheid er van afbreuk te doen. Verscheiden leden ondersteunden het denk beeld om te willen overgaan tot de instel ling eener staatscommissie om te onderzoe ken wat er geschiedt en kan geschieden voor de ontwikkeling van volwassenen. Van verschillende zijden bracht men den minister hulde dat hU ter oplossing van het spellingprobleem althans iets gedaan heeft Eenige andere leden wezen op het volkomen onwetenschappelijke en onhoudbare van de voorschriften van den minister en op de te vreezen verwarring. De openstelling spoediger te verwachten dan gedach.t is Nadat de laatste weken reeds verscheidene kleine technische proeftochten gemaakt wa ren, is de D.O. X gisteren tegen het mid daguur voor een grooten tócht boven het gebied rondom het Meer van Constanz ge start. Aan boord bevonden zich behalve 'le bemanning nog tien andere personen, nL, Duitsche en Zwitsefchc persvertegenwoet'- digers en enkele Zwitsersche officieren. Het betrof nier, naar vernomen wordt een laat- sten grooten proeftocht vóór de Europa- en Amerika-vlucht van de D O X. De vlucht verliep geheel volgens het programma en er Vcrd een aantal nevigatorische en meteo rologische experimenten verricht. Het com mando berustte bij kapitein Christiansen; piloten waren Merz en Schidlauer. een krans van welvarende dorpen en bloeien de Witte Krulsafdeelingen. En dan bezit Hoorn in de Parkzalen voldoende localiteiten, welke Enkhulzen mist. De afgevaardigde van Enkhulzen verklaar de. dat de opheldering omtrent het ledental van de afdeeling Hoorn de zaak een ander aanzien gaf. Het veel grooter aantal leden van Enkhulzen. zooals gemeend werd, was het hoofdargument geweest om de aandacht op Enkhulzen te vestigen. Ook de beide andere punten door den af gevaardigde van Hoorn aangevoerd, moesten zij onderschrijven. Zij konden zich dan ook met het houden van de tentoonstelling te Hoorn vereenigen. waartoe besloten werd. De Septembermaand werd de meest ge schikte tijd geacht, doch dan waren de Park zalen Zaterdags door de zaadbeurs niet be schikbaar. In de maand Juni en de eerste helft van Juli zou men over de localiteiten des Zater dags kunnen beschikken Na eenige gedachtenwisseling besloot men de tentoonstelling te houden in de eerste helft van de maand Juni. Zij zal des Woens dagsmiddags geopend en gesloten worden des Zondagsavonds daaropvolgende. De juiste da ta zullen later bepaald worden. Als tentoonstellingscomité zal optreden X bestuur van het district Hoogkarspel (de heer D. Schoenmaker. Hoogkarspel, C. G. J. Maas, Zwaagdijk, secretaris en J. Breebaart. Schel- linkhout. penningmeester», aangevuld door een afgevaardigde van elk der bij het dis trict aangesloten afdeelingen. Over de groepen, waarin de tentoonstelling zal ingedeeld worden, zal het comité later beslissen. Er op gewezen werd, dat t. b. c, en malariabestrijding en Roode Kruiswerk niet zouden mogen ontbreken. Medailles zullen als bekroningen uitgereikt worden. De afgevaardigde van Hoorn bracht dank In de commissie voor het nazien der rekening wordt bij stemming in plaats van P. Admiraal benoemd P. Gaarthuls. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake, dat een algemeen lid. zonder btjstortlng van een inleggeld geen lid der tuindersafd. kan zijn. Hierna volgde sluiting. L. T. B. Maandagavond vergaderde de afd. tuinders van den L. T. B.Na de opening werden door den secretaris de notulen van de vorige vergadering gelezen. Deze werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van het gemeentebestuur, meldende, dat voor het tweede jaar van den tuinbouwcur- sus een subsidie van f 80 werd verleend. Inlichtingen werden verstrekt over het Boekhoudbureau van den L. T. B. dat tot doel heeft de leden een betrouwbaar over zicht van de resultaten van hun bedrijf te bezorgen, en verder de belastingzaken der deelnemers regelt. Nog was ingekomen een ontwerp van de statuten, met de aangebrachte wijzigingen. Op voorstel van het Bestuur ging men ac- ccord met het ontwerp. Vervolgens werd de begrooting voor het volgende jaar gelezen en in orde bevonden. Aangeboden werd de Landbouw-almanak i 64 cent, waarvoor echter geen koopers waren. De circulaire om steun voor de K. S. A. te Leiden werd voor kennisgeving aangenomen. Denzelfden weg ging een schrijven van de onderwüsvereeniging van den L. T. B die bijdragen vroeg voor de Land- en Tuinbouw scholen. Hierna bracht de secretaris, de heer P. Melker, verslag uit over de leveranties in het afgeloopen seizoen Hieraan is ontleend: geleverd werd om. dikke boonen 19542 Kg, stambonen 20499 Kg., snij- en andere boo nen 1765 Kg., verschillende soorten erwten 11.617 Kg., aardbeien 54 819 Kg., bessen 247 Kg. De totale opbrengst van deze producten was f 19595.15. Er werd dus dit jaar f 16 000 minder ontvangen dan in 1929. Als punt van behandeling voor de alge meene vergadering van het Hoofdbestuur werd opgegeven een voorste' om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van steun in dez°n tijd van malaise voor den tuin bouw. Het bestuur zal 2 afgevaardigden aan wijzen voor deze vergadering, waarvoor f 8 vergoeding wordt toegestaan. Vervolgens werden de salarisse nvastge- steld en bepaald ais volgt: voorzitter en commissaris elk f 10; veilingmeester f 320; penningmeester f 130: secretaris f 120. Dit de gebruikelijke ultkeering van 1 geleverde producten niet plaats Openbare verfcooping 1 Huls en erf aan de Musschenbuurt 21. groot 68 c.A Inzet f 425 Afgemijnd f 95 2. Huls en erf aan de Noorderstraat 41, groot 36 e.A. Inzet t 320. Afgemijnd f 5. 3. Huls en erf aan de Sch< groot 1 are 4 c.A. Inzet fllQS Perceel 1 en 2 verkocht aan den' heer Jan Dekker, perceel 3 aan den heer C. Wijn, beiden alhier. In het Moravische stadja Wlschau had een leeraar aan het gymnasium aldaar juist 's avonds gegeten, toen er plotseling ge scheld werd. De leeraar opende zelf de deur en zag toen twee jongens staan, die een zi art masker voor het gelaat droegen. Voordat hij nog een woord had kunnen zeggen, sloeg de eene jongen hem met een di.iken stok op het hoofd, zoedat hij bewus teloos ter aarde viel. Op het lawaai kwam zjjn vrouw naar buiten vliegen, die om hulp begon te schreeuwen, waarop de toesnel lende buren de belde jongens grepen. Bij uun verhoor verklaarden dezen, dat de leerlingen hunner klasse m een geheime ver gadering den leeraar ter dood hadden ver oordeeld en dat zij door het lot aangewezen waren, het .vonnis” ten uit voer te brengen. Op hat varkensprocfstatlon te Zelhtsm worden sinds eenigen tijd proeven genomen met bestraling door de hoogtezon. Als voorlooplg resultaat is geconstateerd, dat de dieren zich goed ontwikkelen, maar de groei niet beter is dan bU de voedering met vitamine D-houdende stoffen als lever traan. De dieren schijnen de proef wel prettig want tijdens de bestraling van 2 uur tot 7 uur. wordt steeds de plek van beschijning als ligplaats gekozen. Het „Centrum” drlestart: In Den Haag is dezer dagen een Congres gehouden van het „Verbond van vakorgani saties van hootdarbeiders in Nederland,” te welke vergadering een oud-Kamerlid, prof. Veraart, en een tweetal Kamerleden, de hee- ren W. Drop en mr. Oud. als sprekers op traden. Van verschillende kanten werd door deze sprekers het vraagstuk der rechtspositie dier arbeiders belicht, en op een voldoende wettelijke regeling dier positie aangedron gen. Een resolutie, aan het slot der vergadering gevoteerd, sprak zich in dencelfden zin uit Het geldt hier een urgent vraagstuk Want dat aan de rechtspositie der hoofd arbeiders nog heel wat ontbreekt, zal wel bij niemand ernstige tegenspraak vinden. En een der oorzaken daarvan mi schien wel de voornaamste is hun tekort aan organisatie. De handarbeiders zijn hun op dit punt vér vooruit. En het Is nu eenmaal jam mer genoeg eigenlijk! zóó in de wereld. zijn recht het best beveiligt, en alléén beveiligt, wanneer men is aan zijne redelijke verlangens aan die van Enkhulzen, die zoo bereidwilUg den voorrang aan Hoorn toekenden. Deze offervaardigheid beschouwde hij als een goed voorteeken voor het slagen van de tentoonstelling Na de rondvraag sloot de voorzitter de ge animeerde vergadering met de beste wen- schen voor het slagen van de tentoonstel ling. Den 30en Mei 1890 had zU de kleine en den 3 Is ten Mei 1895 de euwige afgelegd. Achtereenvolgens was Zuster Antonia werkzaam te Halsteren en te Lage Zwaluwe, terwijl zij nu ongeveer 20 jaren wederom werkzaam is In de Verbeekstichting te Hal steren, Het zal Zuster Antonia op den dag van haar 40-.'arig jubilevm zeker geenszins ont breken aan blijken van belangstelling, voor al van de zijde van hen, die haar te Behagen in haar Jeugd gekend hebben, en ook van degenen, die van haar de opleiding voor het L. O. hebben ontvangen. Wij vernemen tevens, dat van de jubila- resse nog twee zusters in dezelfde congrega tie reeds jaren werkzaam zijn. n.l. Moeder Magdalena van Zwaluwe en Zuster Aznes, die hoofd Is der St. Lldwina-sch^l te Ha- zerswoude. Maandag zijn de beidé verdachten van de inbraak bij den garagehouder op den Cool- slngel te Rotterdam, waar 1600 werd ge stolen, en waarvan 800 op de trap van de woning van een der ve:dachten werd gevon den, per polltie-auto naar het Huis van Bewaring overgebracht. Bij het stappen uit den auto, hetgeen op straat moet geschie de- voor de deuren van iiet Huls van Be waring. wist een van de arrestanten zich los te rukken en te ontkomen. De man is tot dusver niet ontdekt. VERGADERING VAN DEN RAAD De raad dezer gemeente kwam Maandag avond te 8 uur in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. van Sprengler. Secretaris: de heer Reinders. De voorzitter opent de vergadering en heet de leden welkom. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onver- Nfjverheidsonderwijs Uitbreiding van het Nijverheidsonderwijs is volgens verschelden leden voor ons volk ’an het grootste belang, met name In een zrlsis- tüd, gelijk wij thans beleven Men wees op de wenschelijkheid van uitbreiding van het Huishoudonderwijs nu vele meisjes op fabrie ken ontslagen worden en in dezen tijd van werkloosheid nuttige kennis op huishoud scholen kunnen opdoen. De aandacht werd gevraagd voor de oplei ding van schippers; thans is het mogelijk, dat ieder, die wel eens met een motor ge werkt heeft, zich gerechtigd acht als schipoer aan boord te gaan met het gevolg dat ram pen niet uitblijven en schadevarlngen aan kunstwerken herhaaldelUk voorkomen. Gaarne vernam men, of er niet aanleiding Is. om naast de vakschool voor verkoopster. industrle-naaisters te Amsterdam meer scholen of cursussen tot opleiding te komen. Ook verzocht men nibsidleenng van scholen of cursussen ter opleiding voor het straabnakersvaJL Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. De ontvangsten waren f 90 470 99'j, de uitgaven f 88 26151, batig saldo f 2209 48. b. Van de afdeeling Langendijk van Volksonderwijs, verzoekende om invoering van een schoolartsendienst. c. Verzoek van den heer 8. Bruin om hem van de zwarte lijst te willen af voeren. d. Schrijven van de afdeelingen aan den Langendijk en den Kring Alkmaar van den Bond van Geitenfokvereenigingen in Noord- Holland. verzoekende een verordening in het leven te roepen, waarbij verboden wordt bokken ter dekking beschikbaar te stellen, welke niet geregistreerd zijn. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt hierna mede, dat van den gemeente-opzichter den heer Oosterlee. een kostenberekening is ontvangen voor de verbetering van de Spoorstraat De totaal- kosten bedragen f 2570 50. Hiervan «wordt door Oudkarsnel betaald f 686.88, benevens de helft van f 1883.62. Door de gemeente Zuid-Scharwoude zal een bedrag van f 941.81 moeten worden be taald. B. en W. adviseeren dit voorstel te aan vaarden. Den heer De Geus komt het vreemj voor, dat dit punt op de agenda staat daar de raad met de waterwerken van Öudkarspel weinig te maken heeft. Spr. gelooft dat als Öudkarspel voor een goede afwatering zorg draagt, de klachten zullen ophouden. Spr. vraagt hoever de verplichtingen gaan. De voorzitter zegt, dat Noord-Scharwoude niet enkel het bestrate, maar ook het onbe st rate gedeelte moet verzorgen. Spr zegt, dat het voorgevallene de gemeente Noord- Scharwoude niet ontslaat van den plicht om den weg in orde te brengen. Spr. noemt den toestand onhoudbaar en B en W. zijn er steeds voor geweest om de verbetering aan te brengen, doch het dagelljksch bestuur van Cudkarspel wilde het voor eenige jaren nog aanzien. De heer De Geus kan zich niet vereenigen met het advies van B. en W. Spr. vraagt waarom bjj de demping niet een riool is aangebracht. De heer Schrijver kan zich met het voor stel wel vereenigen. Spr. vraagt wie of de onderhoudskosten zal dragen. De voorzitter zegt dat het voor gezamen lijke rekening zal zijn De herstelwerken aan de beschadigde ebdeur, vloer en dorpel aan de westsluis te Terr.euzen vorderen in dier mate, dat openstelling van het kanaal spoediger dan eerst verwacht werd, kan worden tegemoet gezien. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, denkt men reeds deze week. Vrijdag of Zaterdag gereed te zijn. Gistermiddag te ongeveer half twee vond o; den Noorderweg te Oosterbeek een ernstig auto-ongeval plaats. Terw.jl de chauffeur van een daar staanden vracht auto zich in de cabine begaf, was een acht jarig jongetje, het zoontje van den heer B., op de treeplank gaan zitten, zonder dat de chauffeur daar lets van had gemerkt. Bij het aanzetten van den motor viel het jongetje van de treeplank af, met het noodlottig ge volg, dat het achterwiel van den zwaren auto het knaapje over de borst ging. Het knaapje was onmiddellijk dood. Den chauffeur tfeft geen schuld. dat men soms zelfs ih staat kracht bij te zetten. De handarbeiders hebben onder dit op zicht reeds belangrijke resultaten bereikt. Maar de hoofdarbelders, kleiner in getal en veel zwakker in de organisatie, verkeeren, juist daardoor, in een ongunstiger positie. Terecht werd dan ook ten congres e de dringende noodzakelijkheid van een krach tige organisatie betoogd, iets wat trouwens ook onzerzijds reeds herhaaldelijk en met nadruk geschiedde. Van belang is. dat men daarbij het be grip ..hoofd» rbeider" niet al te beperkt neme. Er bestaat hieromtrent nog een vaagheid en onzekerheid, welke aan de bevordering der goede verhoudingen en aan het zuiver stellei> dier verhoudingen slechts nadeelig kan z$n. Hoofdarbelders en handarbeiders verkee ren. ♦at hun positie in het bedrijf en de leiding van het bedrijf betreft, veelal, om niet te zeggen doorgaans, in dezelfde om standigheden. En waar bij eerstgenoemden de overtui ging van de noodzakelijkheid der aaneen sluiting nog zoo weinig is doorgedrongen, en er voor hun rechtspositie nog zooveel te doen valt, is het goed en urgent op deze leemte voortdurend de 'aandaclipte vestigen en aan het begrip ..hoofdarbeider” bij de bedrljfsorganisatie-regeling een ruime uit legging te geven. DISTRICTSVERGADERING KRUIS Tentoonstelling te Hoorn In het Medemblikker Tolhuis werd een buitengewone vergadering van het district Hoogkarspel van het Witte Kruis gehouden naar aanleiding van het voom&nen om ter gelegenheid van het 25-jarlg bestaan in den loop van 1931' een Witte Kruisten toonstel ling te organlseeren. Vertegenwoordigd waren de afd. Hoog karspel, Grootebroek. Westwóud, Enkhuizen, Hoorn, Schelllnkhout blxwoud. De Voorzitter, de heer D. Schoenmaker, legde de vergadering allereerst de vraag voor of men thans definitief zou besluiten tot het houden 'van de tentoonstelling. Van de twaalf bij het district aangeslo ten afdeelingen hadden zich elf In beginsel daarvoor verklaard De afd. Wervershoof voelde er niets voor, daar zij vreesde, dat de tentoonstelling niet voldoende de aandacht van de bevolking' zal trekken, te meer daar een vijftal jaren ge leden zulk een tentoonstelling In Alkmaar gehouden was. De afd. Enkhuizen sprak zich in beginsel uit voor het houden van de tentoonstelling, doch was van meening. dat er meer reden was haar te Enkhulzen dan te Hoorn te houden. Ten eerste heeft Hoorn slechte 673 Witte Kruisleden, Enkhulzen daarentegen 1697. In 1908 was zulk een tentoonstelling reeds te Hoorn gehouden, zoodat de billijkheid ge biedt die van 1931 in Enkhuizen te houden. Bij herhaling was gebleken, dat het publiek van West Friesland gaarne en steeds grooter getale naar Enkhuizen trekt. neer daar een tentoonstelling of festiviteiten georganiseerd zijn. Van het Hoofdbestuur van de Noord-HoIL Vereeniglng Het Witte Kruis was een schrijven van instemming ingekomen, met het voornemen van het district Hoogkarspel en toezegging van geldelijken steun op de een of andere wijze. Nu zooveel bewijzen van instemming ont vangen waren leed het geen twijfel, of de vergadering zou zich voor het houden van de tentoonstelling verklaren, hetgeen dan ook met algemeene stemmen geschiedde. Waar haar te houden? Ook deze vraag was spoedig opgelost. De afgevaardigde van Hoorn wees er op. dat deze afdeeling geen 673 leden van het Witte Kruis telt, maar wel 3400. daar alle leden van de ziekenbussen ook leden van het Witte Kruis zijn. Hoorn is een centrum, dat gemakkelijk te bereiken is. omringd door JAARVERGADERING R. K. KIES-X VEREENIGING Dinsdagavond had in het café van meP G. Morsch de jaarvergadering plaats der R. K. Kiesvereeniging. Om half acht uur opent de voorzitter, de Weled. heer J. Bleeker <”z„ de vergadering met den Christelijken Groet. Spr. het op de eerste plaats fcelkom den Zeereerw. heer Pastoor Van Baaren en de talrijke aanwezigen en spreekt den wensch uit, dat de besprekingen vriendschappelijk en zakelijk mogen dienen tot het belang der vereeniglng. Daarna doet de secretaris voorlezing van de notulen en brengt tevens het Jaarverslag uit. Deze worden met een woord van dank en applaus beloond. Evenzoo het meester. In kas blijkt ruim f 55. Als afgevaardigden naar de Statenkles- kringvergaderingen worden benoemd de heeren Jan Kunst en P. N. Leering, als plaatsvervangers de heeren P. Vader en N. Gerritsma. Na rondvraag volgde sluiting op de wone wijze Kunsten en Wetens-hapnen Men vroeg of binnenkort het ontwerp Na tuurbeschermingswet zal worden ingediend, alsmede hoever de voorbereiding van een ontwerp Monumentenwet tot beschermirig van monumenten in partidulier bezit thans gevorderd is. Den minister werd verzoent maatregelen te treffen, om de beschrijving i der monumenten van geschiedenis en kunst snelleren voortgang te geven. Opgemerkt werd dat de bescherming van monumenten door steun uit ’s Rijks kas dik wijls zoo laat komt, dat de monumenten reeds In verval zijn. Verscheidene leden verheugden zich over de verhooglng der subsidiën aan orkesten. Andere leden achtten de uitgaven voor dit doel geenszins gerechtvaardigd. Het had be vreemding gewekt, dat onder de orkesten, die voor subsidleverhooglng in aanmerking zullen komen, het Haarlemsche Orkest ont breekt. Eenige leden wilden dat de regeering het geldelijk steunen van orkesten voorwaarde stelt, dat deze een bepaald deel hunner programma's zullen kiezen alt de werken van Nederlandsche toonkunstenaars. Voorts wilde men vernemen of de regee ring maatregelen kan en wil nemen om de Nederlandsche uitvoerende musici te bescher men tegen over matige tewerkstelling van bultenlandsche musici. Aangedrcngen werd op het verleenen van ruimeren steun aan de Tooneelschool te Am sterdam. De heer Zut was van meening. dat Oud- karspel voor de verbetering moest zorg dra gen. De heer Ootjers zegt, dat Noord-Schar woude bij de demping toezicht had moeten houden of het water van de Spoorstraat be hoorlijk kon worden afgevoerd. De heer Barten sluit zich aan bij den heer Ootjers. De heer KoolJ zal voor het voorstel van B. en W stemmen. Het voorstel werd aangenomen met 52 stemmen. Tegen de heeren Zut en De Geus. Verzoek van Ged. Staten om de subsidie voor de kanalisatie van West-Friesland met een bedrag van f 500.te willen verhoogeu en de verleende bijdrage los te maken van de aanvankelijk daaraan verbonden voor waarde. De meerderheid van B. en W. stelt voor het oedrag van t 1000te handhaven en de gestelde voorwaarde te laten vervallen. De heer De Geus is voor het oorspronke lijke voorstel. De voorzitter wjjst op de urgentie van de totstandkoming van de kanalisatie. De heer Barten sluit zich aan bij den heer De Geus. Spr. is van meening. dat meer van het vervoer over den weg zal wor den gebruik gemaakt, dan van kanalen. Welk voordeel zal onze gemeente hebben van deze kanalisatie? Wij zijn meer aangewezen op snel vervoer. De voorzitter zegt dat de raad zich inder tijd op het standpunt heeft gesteld tot ka nalisatie over te gaan. De heer Kooij kan zich vereenigen met het voorstel van B. en W. De voorzitter zegt, dat als elke gemeente voorwaardèn gaat stellen, de kanalisatie- plannen in moeilijkheden zullen geraken. De heer Barten zag ook gaarne, evenals de heer Kooij, dat er een rechtstreeksche verbinding kwam tusschen Huigendijk en het Noord-Hollandsch Kanaal. De heer Ootjers is ook geen warm voor stander voor het kanalenplan Wat betreft de gestelde voorwaarden had spr daarvan weinig resultaat verwacht, wijzend op de totstandkoming van den nieuwen weg. In stemming gebracht werd het voorstel met 43 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Barten, De Geus en Zut. Benoeming boventallige leerkracht. De Voorzitter zegt dat op 1 Januari 1 of 2 leerlingen beneden het vereischte mini mum waren ingeschreven. Het aantal toege laten kinderen was beneden de verwachting en het aantal geslaagde leerlingen was zeer groot. De salarieering van de boventallige leer kracht zal door de 3 gemeenten worden be- kostlgd. Ket volgende jaar zal dit minimum zijn overschreden en zal In plaats van een 3-Ja- rige een 4-jarige cursus worden gegeven. Met de verandering van het leerplan wordt de mogelijkheid open gesteld, dat Fransen zal worden onderricht, waardoor een toe name van leerlingen is te verwachten. Op een desbetreffende opmerking van den heer Schrijver, deelt de Voorzitter mede, dat de bedoelde onderwijzer enkel voor het Jaar 1931 wordt aangesteld. De heer Schrijver wil de onderwijzer dan tijdelijk aanstellen. De Voorzitter zegt, dat dit niet noodlg is, daar bedoelde onderwijzer 1 Januari 1933 op wachtgeld zal kunnen komen. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. De Voorzitter deelt hierna mede, dat de R.K. Jongensscholen over het Jaar 1929 nog te goed Zijn f 720.66; de R.K. Meisjesscho len f 809.34 en de School met den Bijbel f 227.31. De ultkeering per lereling bedraagt f 13.44. Tot heden nog onbekende oorzaak brak te Leerdam gisternacht brand uit In de op slagplaatsen van den Hooi- en Stroohandel der Han.delsmaatschappij afd. Loosdorp. In korten tijd stond het geheel In lichte laaie. Ongeveer 400.u00 pond hooi benevens een hoeveelheid stroo en eenig materiaal werden een prooi der vlammen. De auto en motor- spult waren niet In staat _ie vuurzee' te stuiten. Alles brandde tot den grond toe af Verzekering dekt de schade. Gemeentebegrooting. Deze begrooting werd punt voor punt be handeld. Ingekomen was een verzoek van den A. N. W. K. om een subsidie van f 25 te willen toestaan. B. en W. stellen voor subsidie van f 10 toe te staan. Aldus be sloten. De meerderheid van het college van B. en W. stellen, naar aanleiding van een inge komen schrijven voor, aan de Burgerwacht een subsidie toe te staan van f 100. D eheer Kwadijk stelt voor afwijzend het verzoek te beschikken. De heer Ootjers. de minderheid van en W. sluit zich bij den heer Kwadijk aan. De heer de eus sluit zich eveneens bij de voorgaande sprekers aan. Het voorstel werd met 34 stemmen ver worpen. Tegen de heeren Kwadijk, Ootjers, de Geus en Kooij. Een verzoek van Fuellimle om een subsidie van f 5 werd toegestaan. De meerderheid van B. en W. stellen voor de post voor controle op de bouwvereenlging te schrappen. Aldus besloten. Vorts stellen B. en W. voor den heer Schuilt als vast werkman aan te stellen. Aldus besloten. Ingekomen wa een schrijven van het R.K. Schoolbestuur, daarin verzoekende een sub sidie te verleenen voor een cursus voor de schoolvrije jeugd. B. en W. stellen voor f 100 te verleenen. De heer Kwadijk merkt op, dat Zuldl Scharwoude enkel subsidie geeft aan daar gevestigde vereeniglngen. Van de zangvereenlging .Crescendo” een subsldie-aanvrage van f 25. De subsidies worden toegestaan. Indien voor 1931 wederom een Midden- standstenteonstelllng zal worden georgani seerd. zal hiervoor een bedrag van t 25 wor den beschikbaar gesteld. Verzoek van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling om subsidie. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. De heer Kwadijk ontkent niet, dat dit Instituut een bepaalde partij-grondslag heeft, doch irrrit op. dat door personen van ie dere richting voordrachten worden gegeven Spr. wil een kleine subsidie toestoR. De Voorzitter zegt, dat de gemeente aan instituten met een politiek tinje geen sub sidie behoor toe te staan. Op het verzoek werd afwijzend beschikt Op het verzoek van de B. L. N. om sub sidie werd afwijzend beschikt. De begrooting werd hierna met algemeene Vereeniglng voor Hengelsport Deze week is in café „Het Centrum” van den heer A. C. de Graaf alhier een bijeenkomst gehouden van hengelaars. Aangezien het In deze gemeente voor lief hebbers van de hengelsport niet gemakke lijk is. deze ontspanning te beoefenen, was door eenige personen het plan ontworpen voor deze bijeenkomst, met het doel zoo mogelijk te komen tot een hengelsportver- eeniglng. Als spreker was uitgenoodigd de heer Mul der voorzitter der Hengelvereeniglng „Cas- ricum” en omstreken. Nadat genoemde heer op zeer duidelijke en uitvoerige wijze de hengèlsnort had be- rproken en daarbij verschalende punten uit de Visscherijwet had tegellcht. werd tot de inrichting van een vereeniglng overgegaan, met gevolg dat ruim 30 personen als lid toetraden. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren J. de Winter. A. C. de Graaf, P Bakker, F. Mooy en J. Zonneveld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7