ONS BI AI) 1 O L. Frankenberg—Alkmaar - R EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 255 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN f 40 f 3000 BERICHT De nachttreinen Bel 150 op. wij helpen U direct VOORNAAMSTE C^ClEUWS Reeds 16 dooden Hoe Wijnkoop capituleert De schietpartij te Bloemendaal van or in Het incident in de Tweede Kamer Het werk in de Wieringermeer Waarschijnlijk Zondag a.s. Telegrafisch Weerbericht Aardbeving te Ancona een Groote materieele schade VERZOEK Het vierde Postvliegtuig Adverteerders Hedenmorgen naar Indië vertrokken Ir. L. A. Fruytier Hongarije steunt de huisindustrie Vreeselijk schrikbewind Door een electrischen draad gedood i De plaatsing van het de kerk Het spoorwegongeluk bij Perigueux Groote verbeteringen met ingang van 3 November Mr. dr. G. F. M. Baron van Hugenpoth tot Aerdt i Bespreking in het St. Bertnilphus- Gilde DONDERDAG 30 OCTOBER 1930 JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR De D.O. X naar Amsterdam aar oli- red lijk. Het zedenschandaal nabije Halfweg Een Ned.-Indische geldleening van f 75 millioen Moet zich ootmoedig op de borst slaan „DWINGELANDIJ” Het gratieverzoek voor kapitein Borren Het communisme in China AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEBEB BITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Ig Uw SCHRIJFMACHINE defect Storm waarschuwingsdienst De Haarlemsche rechtbank veroor- deelde den fotograaf tot 5 jaar gevangenisstraf ae4‘ NOORD-HDLLANDSCH DAGBLAD B tegen oi ihou- orden adverteerders wordt daarom met hierbij itations leveren de ▼er voor hun kinderen de te Verbeteringen in de nachttreinen. wij in Süezië ter- leas sn- Electriciteitsinstallatie ernstig beschadigd. ir* barometerstand 769.8 mM. te barometerstand 734.1 mM. te aan Eerste Kamer goedgekeurd Door de Naar Maastricht 849 adhaesie-betuigingen DE DQLEOTIB Sé- - ALKMAAR No. 433 de een een sr dit •raadt «UT met rte- nog itet der arbeiders-klasse, terreur van den burgerlijken tegen het soctaal-fascisme als Burgers en Co's Bank heeft beroep aange- teekend tegen de uitspraak in de raak van de „Sodalitas Medicorum." Ixiuis de Visser heeft een nieuwe interpel latie ingediend naar aanleiding van het in- cidety in de Tweede Kamer. Surséance van betaling voor „De Nieuwe Boerhaave" aangevraagd. De hoogwatercatastroobe Groote materieele schade. !rs >r- tl- it- te m It. Naar wjj vernemen, is de toestand van den heer mr dr. G. F. M. baron Hugenpoth tot Aerdt. lid van den Raad van State, die reeds geruimen tijd ziek is en voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, sterk achteruit gaande. BUREAUS Telefoon: Duitschiand en de vermindering der bewa pening Een resolutie. UCK be- vor- oorst ,OOF- in te het nog leele nent dat neut tt ie Ik rgon rden Barometerstand 9 uur v.m.: 760 stilstand. liet en. nent- i ver men- oneer aders ril let )F- ter” tir- t In dat de >ke In. K. !t. '*en .4 .4 .58 90 ludt ko- De moord te Bennekom. Jan Hoek voor het Gerechtshof te Arnhem. geschenen is de Memorie van Antwoord op de sdyemeene beschouwingen over de Rijks** begrooting 1931. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor bullen Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Vervoer van rijwielen. Tenslotte kan het blad berichten, dat ook rijwielen met de nachttreinen kunnen wor den vervoerd tegen het sneltreintarief van f 1.25, hetgeen voor velen, die ver van het station wonen en midden in den nacht nog geen andere vervoermiddelen aantreffen, een groot gemak zal zijn. De nachttreinen zul- niet voor buurtverkeer worden De Eerste wetsontwerp een geldleening van 75 millioen. ten aste van Ned -li.oié De Do X komt waarschijnlijk Zondag a.s. naar Amsterdam. )R8T aan van ming lewn ingen 1 oen iheld In verband met de aanhouding door de Bloemendaalscne politie van een Inbreker, die uit de woning van den garagehouder S aan den Bentveldsweg te Aerdenhout in het bezit werd bevonden van een met scherp ge laden revolver, 17 scherpd patronen en een flink bedrag aan Hollandsen en Duitsch geld, kunnen we melden, dat de inbreker de Zandvoortsche politie heeft medegedeeld, te zijn de 23-jarige F. E. uit Berlijn. Door deze politie wordt de identiteit van den inbreker nu onderzocht. De ..Staatscourant" van gisteravond bevat de benoeming van ir. L. A. Fruytier, oud. gouvemeur van Curacao, met ingang van 1 December as., tot hoofd van den dienst der Arbeidsinspectie in het eerste district, met standplaats Maastrcht. men- wordt leden i risl- r en len echter opengesteld Ter bevordering van de huisindustrie in het graafschap Borsod. waar de ook ten onzent welbekende veelkleurige zgn. Mezö- köveaderkleedjes en kussens worden gemaakt, heeft de Hongaarsche regeer.ng 120.000 pengo ter beschikking gesteld. HOF Administratie Redactie No. 633 Kamer heeft goedgekeurd het betreffende het aangaan van ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25: elke regel meer 0.25. RECLAME per regel f 8.75 voor de eerste pagina: voor de overige pagina’s 8.58. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer 8.12 -Uit Ancona wordt nader gemeld, dat de aardbeving gevoeld is van Ravenna tot de kust van de Marken. Zeer sterk werd de schok waargenomen te Fabriano, bekend om de daar gevestigde papier-industrie. Slacht- offers maakte de aardbeving ook echter hier niet. Alletelefoonverbindingen van Ancona. Fano en Macerata in de richting van Rome zijn nog verbroken. Het spoorwegongeluk bij Perigueux Frankrijk Reeds 16 dooden geborgen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.02 uur. Het groote vliegschip Do. X zal. volgens de laatste berichten. Zondag a.s. de eerste étappe van de vlucht naar Amerika gaan maken. Het zal van Altenrhein naar Am sterdam vliegen. De vliegboot zal in het algemeen op deze eerste vlucht den loop van den Rijn volgen, maar het is niet onmogelijk, dat het eerste deel van de vlucht zal worden bekort, ten einde tijd te sparen. Dr. Dornier en zijn vrouw zullen de vlucht meemaken. Zij gaan mee tot Engeland. Behalve Maurice Dornier zullen aan de vlucht naar Amerika deelnemen lady Drui..- mond Hay en de heer von Wiegand. Lady Drummond Hay vertegenwoordigt de Hearst Press. Het plan is om 12 November van Lissabon naar de Azoren te vliegen. Staking bij het culttveeringswerk in deit •Vieringermeerpolder. Hedenmorgen in de vroegte is het vierde postvliegtuig voor Indië. de PH-A.E.Z., van Schiphol naar Ned. Indië vertrokken. Nu de postvliegtuigen in geregelden dienst om de 14 dagen de reis naar het Oosten aanvaarden, is het vertrek geen gebeurtenis meer en trekt niet meer belangstelling dan het vertrek van een stoomschip naar Indië. Alleen de familieleden en eenige vrienden van de vertrekkenden. in dit geval dus alleen van de bemanning, waren dan ook heden morgen op Schiphol aanwezig, om afscheid te nemen en als altijd was ook de directeur van de-K. L. M. de heer Plesman, present, oin zjjn vliegers een goede rei^ te wenschen. Te 6.23 uur, toen het n«g schemerde, startte de P.H.A.E.Z. die als bemanning aan boord heeft de vliegers Frijns en Both en als mechanicien Bruinesteijn. Dit vliegtuig neemt 191 k.G. post en 64 K.G. lading mee. Te Dresden geland. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen rist het vierde postvliegtuig op weg naar Ned. Indië, de P. H. A. E. Z., te 12.10 uur, Hol- landsche tijd, te Dresden is geland. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voort gezet. Nader wordt gemeld, dat de slechte weers gesteldheid, die, nadat het Ertsgebergte war gepasseerd, optrad, de vliegers heeft doen besluiten, den tocht niet verder voort te zet ten en te Dresden te landen. Hedenmorgen is Ancona opgeschrikt door een hevige aardbeving, die ook in de geheele provincie is waargenomen en in vele dorpen groote schade heeft aangericht. Bijzonderheden omtrent de gevolgen der aardbeving in de provincie ontbreken, omdat de verbinding met vele plaatsen is verbroken. Te Ancona werd de eerste schok waarge nomen hedenmorgen te 6 minuten over acht. De eerste aardschok werd voorafgegaan door een hevigen knal, alsof een kanonschot ge lost werd. De gedeeltelijk marmeren voorgevel van het provinciale gouvernementsgebouw kwam naar benéden en viel in stukken op het plaveisel van de Piazza di Roma. De toren van de kerk van het Heilig Sacrament stortte gedeeltelijk in. Ook vele huizen stort ten in en aan andere gebouwen werd groote schade aangericht. Ook uit de provincie wordt gemeld, dat vele huizen ernstig bescha digd zijn. Ook te Rome heeft men den schok, zij het dan ook zeer zwak, waargenomen. De seis mografen van het meteorologisch instituut te Rome registreerden te 8.13 uur een schok, op ongeveer 175 mijl afstand, en een golvende beweging, die ongeveer twintig minuten aan hield. Men gelooft, dat het centrum van de aarbeving zich in de Adriatische Zee bevindt Het 'vierde postvliegtuig is hedenmorgen naar Indië vertrokken, doch wegens het slechte weer te Dresden geland. Op de griffie van het Hoog Militair Gerechtshof te ’s-Gravenhage zijn een lijst en twee albums gedeponeerd, tnhoudende 849 adhaesiebetuigingen aan het gratiever zoek voor kapitein Borren. die. naar aanlei ding van den bekenden overval op Curogao. tot 1 dag gevangenisstraf werd veroordeeld. Dit beteekent een tamelijk onbedek te aanval op de geste der gemeentebe sturen in het zuiden, die ertoe mede werken. dat, indien er vrijwel geen ani mo voor de openbare school bestaat, (om de eenvoudige reden dat er weinig of geen niet-katholieken wonen) openbare school wordt omgezet in katholieke school. Van „De Nederlander” hadden luik een aanval allerminst verwacht. Het blad moet toch weten, dat juist Minister De Geer zich zeer ongerust maakt over de stijging der Lager-On- derwijs-kosten, en dat het volgens de inzichten van Minister De Geer niet wenschelijk. zelfs niet verdedigbaar kan rtjn voor een handjevol leerlingen apar te openbare scholen in stand te houden of Op te richten. Evenmin als het ooit in de bedoeling vtn dezen principleelen, maar evengoed zuinigen bewindsman gelegen kan heb ben, dat de verschillende protestantsche secten zooveel aparte scholen zouden verlangen. Onlangs lazen wij in de ..Nieuwe Rot- terdamsche Courant De express GenèveBordeaux is bij Peri gueux door onbekende oorzaak gederailleerd Volgens de laatste ontvangen berichten is het aantal slachtoffers van de spoorweg ramp bU Perigüéux gestegen tot 16. Eerst laat in den middag slaagde men er in 4 lijken, die bedolven lagen onder de over blijfselen van een eerste klasse wagon te bergen Drie dooden konden tot dusverre niet geïdentificeerd worden. De plaats des onheils biedt een troosteloozen aanblik. Men is er niet zeker van of er nog meer dooden onder de in elkaar geschoven wagons liggen bedolven. Het aantal zwaargewonden bedraagt 25, nog eenige in levensgevaar ver steking bij het cultiveeringswerk Te Hypolitushoei hebben gistermorgen bij het cultiveeringswerk van den polder bij Sluis 1. in handen van de Nederlandsclre Heidemaatschappij. 158 arbeiders het werk neergelegd wegens een loongeschü. Afgevaardigden dezer arbeiders zijn naar de vertegenwoordigers der Maatschappij, welke te Kolhom gevestigd is. vertrokken ten einde nader te onderhandelen omtrent de loonen. Alle sbonnc’s op dit blad zijn ingevolge de verxekeringsvoorwaarden f Qfinfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f VEO bi’ ongeval met <120 bil verlies van een hand. f 4 nr bii verlies van een f Efl bit een breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wUUV.” verlies van beide armen, belde beenen ot beide oogen dosdelïiken afloop Toc, „f een oos I ZO.- duim ot vrinvinger »»U." been of arm Bij een vechtpartij op de kermis te Drach ten is een 27-jarige ongehuwde arbeider door messteken gedood. De Eerste Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp in zake de regeling van het toe- gepast-natunrwetenschappelijk onderzoek en is daarna verdaagd tot 11 November. In de Tweede Kamer heeft minister Ruys de Beerenbrouck de pacbtwet-ontwerpen verdedigd. bii verlies vao *n anderen vinger. Dinsdag heeft men tevergeefs getracht draadlooze verbinding te krijgen met Kant- sjau, een stad met een bevolking van 250.000 zielen in het Z. der provincie Kiar.gsi Ge vreesd wordt dat de communisten die sedert 5 October de stad Kian bezet houden, dr. deel der provincie zijn binnengedrongen Volgens latere berichten hebben de com munisten Natsjau in de provincie Hoenar genomen en daarbij 100 Chineeaen gedood. De christ.-hist. .Nederlander" be spreekt het zoo juist verschenen Verslag over het Lager Onderwijs 1927; het is de redactie opgevallen, dat het aantal gemeenten, waar geen ogenbare school meer is. stijgt. In genoemd verslagjaar steeg het aan tal dezer gemeenten van 121 tot 148. con stateert het blad en het voegt daaraan toe, dat 75 van deze gemeenten dus de helft in Brabant en Limburg al léén gelegen zijn. Het chr.-hlst. orgaan levert eenig commentaar: „Te Haulerwijk (Fr.» zal het aantal scholen met een voor Hervormd Chris telijk onderwijs vermeerderd worden, in dat dorp van 2434 Inwoners zullen dan zes scholen zijn: twee openbare en vier christelijke. Dit is voor elke 406 Inwoners een school." En nu schijnt er elders zelfs nog een nieuwe school gesticht te moeten wor den, omdat een zeker christelijk school bestuur zich niet kan vereenigen met de christelijke Inzichten van een onderwij zer. den heer Fedde Schurer. Het geval speelt te Lemmer, waar ge noemde onderwijzer zich te militant toonde inzake ontwapening en deswege ontslagen werd. Omwille van een persoonlijk christelijk Inzicht dreigt er nu een nieuwe school te moeten komen. Zie als men zóó „de vrijheid voor de ouders om te kiezen, wat zij voor hun kinderen wenschen” opvat, en daarnaar handelt, dan maakt men de flnantleele gelijkstelling praktisch ónmogelijk en vermoordt men haar. Aan alles Is een grens en het gaat niet éan, over „dwingelandij” te spre ken, als gemeentebesturen in het Zui den het redelijke willen betrachten, juist om de flnantleele onderwijsgelljk- stelling niet ónmogelijk te maken. Waar zou het heengaan, als deze ge meentebesturen de mlnlatuur-schooltjes voor openbaar onderwijs, voor slechts enkele kinderen verlangd, Heten voort bestaan of oprichtten? .JJe Nederlander” ga daaromtrent eens bij Minister de Geer te rade! En vrage eens, of een en ander vol gens hem een uiting van dwingelandij Is! Ot.... van wijs beleid. Zooals wij enkele dagen geleden al heb ben medegedeeld, bericht het „Hbd.". over wogen de Nederlandsche Spoorwegen ver schillende maatregelen, die het reizen gedu rende den nacht zouden veraangenamen en verbeteren. waarvan keeren De eerste vijf wagons van den- trein wer den letterlijk getelescopeerd. Hjpt opruimingswerk wordt met onverflauw- ijver voortgezet, om althans een van de zoo spoedig mogelijk vrij Hoogste Lacoruna Laagste Andanes. Verwachting: Matige tot krachtigen. Zuid- Westeljjke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Geseind heden te 850 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Weest op uw hoede! Nadat Wijnkoop door de C. P. H. weer in genade! was aangenomen, moest hij zoo wel in de Kamer als in de Staten een ver klaring afleggen, welke ieder mensch met nog een weinig eigenwaarde geweigerd zou hebben, omdat ze al te vernederend was. Wijnkoop echter onderwierp zich er gaar ne aan. Maar nog was het partijbestuur niet voi- dgpn en het eischte bovendien, dat hij in het partij-orgaan al zijn „misstappen" zou bekennen en beterschap beloven. We heb ben daarvan reeds een paar citaten gegeven. In de „Tribune" van gisteravond vervolgt hij zjjn zelfbeschuldigingen, welke de redac tie zoo vriéndelijk! I) is aan te kondigen onder den titel: ..Eenige lessen uit een har de. vijfjarige ervaring". Ook dit artikel bevat weer eenige Inte ressante passages, welke wc onze lezers niet mogen onthouden. i Wijnkoop dan schrijft o.m.: „In zooverre er ten aanzien van de poe nale sanctie in Indonesië <1925), ten aan zien van het Kali-verdrag met Rotterdam, ten aanzien van het beschouwen van „Moskou" als een kerk-orde, ten aanzien van de capitulatie van rechtsche Indone sische leiders voor de verzetlooze Ghandl- politlek in de nu ontbonden groe|>eering of in het algemeen onder onze leiding fouten zijn gemaakt of verkeerde beschou wingen ten beste gegeven zoo verklaren wij ze uitdrukkelijk als in strijd met den geest en de politiek der C.I., zooals trou wens onzerzijds ten opzichte dezer dingen reeds eerder is geschied. En verder: „Natuurlijk zal menigeen, evenals wij. menige tekortkoming onzerzijds ontdek ken, en hii zal zich daaromtrent dan niet enkel ootmoedig op de borst moeten slaan, maar hij zal bovenal aan het werk moeten gaan volgens de regelen, neergelegd op het partijcongres der C. P. H. van 1517 Februari j.L En als we dan lezen wat daar geschre ven staat over onze capitulatie voor het sociaal-fascisme, dan zullen zij evenals wij zich gelukkig prijzen, dat de verscher ping der tegenstellingen en de wereld crisis mitsgaders het juiste en scherpe op treden van d< Ekki hen en ons. zij het ter elfder ure, inderdaad hebben doen capi- tuleeren, doch niet voor het fascisme, maar voor de Comintern." Ten slotte citeeren wij nog: „De grondslag van de verkeerde politiek onzerzijds lag niet in de een of andere bijkomstigheid, maar en dat heeft onze tegenstelling tegen de revolutionnaire In donesische candldatuur van Darsono zoo duidelijk laten zien wortelde inderdaad in de afzonderlijke leiding tegenover de Internationale. En nu we deze fout niet alleen scherp erkennen, maar ook grondig herstellen, nu is de mogelijkheid en de noodzakelijkheid gekomen voor ons en voor allen om met onze gansche persoon lijkheid. die door deze zelfkritiek in het kader der kameraden niet geleden maar gewonnen heeft, te zamen met de ande ren met de grootste activiteit voor de radicaliseering en de revolutionneering der Hollandsghe arbeiders-klasse, tegen de fascistische staat en instrument van den socialen vrede op te komen." Men ziet het: Wjjnkoojj kruipt door het stof voor De Visser c.s. Wel moet een man diep gezonken zijn, als hij zich zóó laat vernederen. Beleefd verzoeken ^ij de medewerking van onze H.H. Adverteerders mzaxe net vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentlën. Wij sullen het zeer op prijs stellen Indien wij de an nonces, nestemo vooi Zater dag, reeds des Donderdags of ulterlljk des Vrifdagsmorgens ontvangen Door het vroegtijdig inzen den van advertentlën kun nen Wij nok aan de aitvoe- ring, dus aan net zetten van de advertentie, meer aandaeht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce tm goede somt Mede m Uw eigen belang vti t, ouwen wU op Uwe medewerking Inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bij voortmal onzen dank Minister Hendersen protesteert tegen schending van een belofte van Sovjet Rus land, inzake propaganda. In verband met den feestdag van Allerijeiligen. zal Het Noord Hoüandsch Dagblad Zaterdag a.s. vroeger dan ge woonlijk en in beknopten vorm ver schijnen. Heeren dringend verzocht hun annonces, voor het Zaterdag-nummer bestemd, uiterlijl: Vrjjdagvoormiddag 12 uur In te zenden. Zaterdagochtend worden geen adver tenties meer aangenomen. DE DIRECTIE. Gisteren ontstond, vermoedejijk ten ge volge van het warm loopen van den motor, brand in een motorgebouwtje in den Wie- rlngermeerpoldcr. op circa 6 K M. van Wle- ringen verwijderd. Men slaagde er spoedig in. het vuur te blusschen eh de aangren zende barakken, welke groot gevaar liepen, te behouden. De motorinstaüatie. die dient voor de elec- trlciteltsvoorziening der barakken en het ge bouwtje zelf, beboerende tot de werkver schaffing der Ned. Helde-maatscbappij. werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de modder gezakt Het in cultuur brengen van den Wierin- germeerpolder gaat dikwijls met moeilijk heden gepaard. Meermalen komt het voor, dat de zware machines bijna geheel wegzakken in den drassigen bodem en met veel inspanning slaagt men er dan weer in. de werktuigen te voorschijn te halen. Dat dit een gevaarvol werk is. bleek gis teren, toen een arbeider bij een dergelijk werk plotseling tot zijn Iniddel in de mod der wegzakte. De man kon echter spoedig uit zijn hachelijke positie worden bevrijd. „Waar zonder twijfel de wettelijke re gelen en waarborgen voor de opheffing eener openbare school in acht genomen zijn, kan tegen het proces op zichzelf geen bezwaar ingébracht worden. Maar het wordt tijd om niet te vergeten dat heel de schoolstrijd is gestreden onder oe leuze der vrijheid, der vrijheid voor de ouders, om te kiezen wat zij voor hun kinderen Wènschten. 15e ..dwingelandij' heette ondragelijkzij was ook ondrage- lük. Maar zij moet niet langs een omweg terugkeeren! Want dan zal zij even on- dragelijk zijn. Overal in Nederland moeten ouders school kunnen vinden, die hun sympathiek is. of voor het minst: die hun niet antl-pathiek is Dit is de regel; ook als de wet daarop nauwkeurig omschreven uitzonderingen toelaat, moet de regel de regel blijven. Want het gaat om de vrijheid der ouders." De wachtkamers zullen open zjjn. Voorts hebben de Spoorwegen bepaald, dat de wachtkamers van alle tusschenstations, waar de nachttreinen stoppen, een half uur voor het vertrek van den trein geopend zul len zijn, een maatregel die door velen op prjjs zal worden gesteld. Nog maakte men er ons opmerkzaam op. dat reizigers, die van de nachttreinen ge bruik maken, goed zullen doen, zich nauw keurig volgens de aangebrachte borden van de richting dienen te overtuigen, omdat an ders gemakkelijk vergissingen kunnen voor komen. De wagens van den trein Amsterdam Groningen bijv, worden niet voor dezelfde route terug gebruikt, maar gaan van Gro ningen naar Rotterdam. Behalve de kwestie van de plaatsing van het altaar, trekt ook de opstelling van het orgel in onze kerken zeer de aandacht. Daar over zal thans pater Dr. Caec. Huigens O.F.M.. directeur der Ned. R.K. Kerkmu- zlekschool. spreken op de algemeene vergade ring van het St. Bemulphusgllde. 20 No vember te Utrecht. De vereeniging P. E. T. R. A. Tverd aangezocht een kleine ten toonstelling te organlseeren in verband met dit onderwerp. Het ligt in de bedoeling van het bestuur op een der volgende vergaderingen een be spreking te houden over een actueel onder werp. n.l.: Het Wegkruis, waaraan waar schijnlijk verbonden zal worden een tentoon stelling van ontwerpen. De Haarlemsche rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen het Duit- sche echtpaar K. J. A. F. en A. F. C.. wo nende te Halfweg, verdacht van een aantal zedenmisdrijven. De man was leverancier van pornografische fotografieën, die voor ’n deel waren in beslag genomen in een boek handel a. d. N. Z. Voorburgwal te A dam. De foto's werden naar de natuur" vervaardigd: het ergste van het geval was. dat het echt paar zich niet ontzag bij de gefotografeerde ..vertoontngen" zijn 9-jarig dochtertje te betrekken. De echtelieden hebben dan ook zededelicten van hoogst emstigen aard gepleegd. Het O M. qischte tegen den fotograaf K. J. A. F. het wettelijk maximum, n.l. 12 jaar gevangenisstraf en tegen zijn vrouw een ge vangenisstraf van 6 weken. De verdediger. Mr L. G. van Dam. vroeg vrijspraak op formeele gronden. De rechtbank veroordeelde den fotograaf tot 5 jaar gevangenisstraf, zitn vrouw tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Modern materieel Gisteren is de beslissing over deze maat regelen gevallen, die met ingang van 3 No vember van kracht worden. Als belangrijkste kan genoemd worden het vervangen van hét oude, ongeriefelijke materieel -door moderne, vler-assige rijtui gen. Aar. slaapwagens kunnen de spoorwegen vooreerst nog niet denken, daar een vervoer van gemiddeld tien reizigers naar Maastricht en 20 naar Groningen een dergeiyke uitgave niet zou verantwoorden Alle ste| kaartA Een tweede, eveneens ingrijpende wijzi ging. bestaat in het besluit. Utrecht als aan- vraagkantoor voor het tusschentijds in- en uitstappen uit te schakelen. Men kan dus na 3 November aan eik willekeurig stopstation zonder eenige formaliteit den trein verlaten of met dezen meereizen. Wel daarentegen zal men zijn kaartje vóór het normale sluitings uur der loketten moeten koopen. tenzij men bereid is een kleinen toeslag te. betalen. De reiziger uit de provincie, die bijv, on verwachts in Amsterdam tot na middernacht is opgehouden, kan dan toch met den nacht trein terug, door zijn biljet met den con ducteur te verrekenen, aan wien hij boven het reisgeld een kwartje toeslag betaalt voor de derde klasse en twee kwartjes voor de eerste en tweede klasse Ook de tegentreinen beginnen 3 November. Met ipgang van 3 November zullen even eens de z.g. tegentrelnen worden ingelegd, die uit Groningen en Maastricht vla Utrecht naar Amsterdam en Rotterdam en Den Haag loopen. terwijl bovendien nieuwe trei nen naar Leeuwarden en Hengelo zullen worden gedirigeerd. Aan het bezwaar van het overstappen ge durende den nachtelijken rit kan om econo mische redenen nog niet worden tegemoet gekomen Reizigers, die uit het Zuiden naar Leeuwarden vertrekken, zullen, behalve mis schien In Utrecht, ook In Zwolle moeten overstappen, terwijl zij. die Hengelo als eind punt hunner reis hebben gekozen en uit de hoofdstad komen, in Amersfoort v,an trein moeten verwisselen. f De Haarlemsche Rechtbank veroordeelt den fotegraal, betrokken bij het zeden schandaal nabij Halfweg, tot 5 jaar gevan genisstraf. HOOGEZAND. 30 October De onge huwde kweekersknecht J. Kerstholt, kwam, vanmorgen op de kweekerij te Sappemeer tn aanraking mt een electrischen draad. De ongelukkige was op slag dood. De heer De Visser (C. P.) heeft verlof gevraagd, vragen te mogen stellen aan de regeenng, in het bijzonder aan den Minis ter van Bultenlandsche Zaken omtrent eventueele betrekkingen tusschen den Paus als staatshoofd en het Rijk der Nederlanden en omtrent de positie van Kamerleden ten opzichte van den Paus als hoofd der Katho lieke Kerk, als Deze in maatschappeijke acties optreedt. Over dit verzoek zou heden worden be slist. Interpellatie-aanvrage De Visser beide Sporen maken De autoriteiten hebben reeds een aantal reinigers verhoord. Dezen verklaarden dat zij op het oogenblik van de ontsporing een schok hebben waargenomen, die deed ver onderstellen. dat er een zwaar voorwerp op de rails lag Passagiers van den sneltrein, die 20 minuten vroeger passeerde hebben medegedeeld, dat zij op dezelfde plek een dergelljken schok hebben gevoeld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11