PROVINCIAAL NIEUWS HEILOO ONDERWIJS HOORN De beer VAJfJL wil een vast beüwg be- Van Dessa-school tot hooger onderwijs in Indië ENKHUIZEN Vee-invoer op Texel Maatregelen tegen mond- en klauwzeer De heer KOOIDEN vraagt of het niet 1 9 niet verder gaan dan f 5.per de vacature heer l 1930 (Juli) naar schatting als 282 (Ongecorrigeerd.) Pater Van ROekevotnel SJ. spreekt voor de NUmecgsche Studenten-Mtseierlnb Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende In verband met dit verslag:: Ieder, die voor een studiefonds voor een Javasns-h student in Nederland een bedrag ineens of een jaarlUkscbe bijdrage wenaebt te storten, kan dit reeds nn doen op de giro rekening van den praeses der N. S. M, de heer H. Hermans, Nijmegen, no. 160995, Stijn BojMtOat 68- 19 84 Werklooeenvoorslening Door de -gecom bineerde besturen, namelijk den Enkhuizer Bestuurdersbond. den Christelyken Bestuur- dersbond en den RJC. Volksbond en Pa tri- Damweditrijd De Enkhuizer heeft ter gelegenheid van een licht- onge wenscht. 1 aanplakken; wel een bewijs, dat zij wisten, dat ze in overtreding waren. Om echter alle partijen ter wille te zijn, zal de gemeente het op zich nemen, het materiaal te verwijderen. De heer VAHL wil het woord opplakken niet bezigen; met punaises is het veel beter. De heer VRIJBURG wenscht een aan vulling om ook boomen te gebruiken. Spr. van .1 man. dat de Gemeenteraad De Raad dezer ge meente vergaderde voltallig onder praesi- dium van den voorzitter, Mr. G. J. Bisschop. Nadat op de gebruikelijke wijze geopend was, volgde goedkeuring der notulen der vergade ringen van 26 Augustus en 23 September. Hierna volgden de ingekomen stukken en mededeelingen. Een en ander werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Hierop volgde de aanbieding der gemeentebegroo- ting dienst 1931. Besloten werd deze ter visie te leggen en in druk uit te geven. Hierop volgde vaststelling der begrooting van het Protestantsche Weeshuis, dienst 1931. Aan de orde was dan het voorstel inzake het kos teloos in gebruik afstaan van lokaliteit ten behoeve van de Volksbibliotheek. Mevr. Rupert wenschte geacht te worden, tegen gestemd te hebben uit protest, daar het blijkt dat er werken van Zola in de bi bliotheek voorkomen. Het voorstel werd daarna aangenomen. Prae-advies op een verzoekschrift van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk schoolonderwijs, om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van meubilair. De heer Weyling achtte het beter, eerst in onderhandeling met het schoolbestuur te treden en gasverwarming meer gewenscht is. De heer Plomper vroeg of het volgend jaar de vier kachels niet in den hoek zouden komen te staan, als dan een aanvraag voor centrale verwarming komt. Besloten werd, het voorstel te wijzigen in dien vorm, dat de post voor de aanschaf fing kachels voorloopig geschrapt wordt, om eerst in overleg te treden met het School bestuur. Hierop volgde het prae-advies op een verzoekschrift van den heer H. Meyer, oud- agent van politie alhier, om door hem ge maakte overuren te willen vergoeden. De heer Zijp was in tegenstelling met B. en W. van oordeel, dat deze vergoeding uitgekeerd diende te worden. Ook de heer Plomper was deze meening toegedaan en stelde voor, aan oud-agent Meyer een gratificatie toe te staan van 25. welk voorstel, in stemming gebracht, aan genomen werd met 87 stemmen. Hiermede kwam het voorstel van B. en W. te vervallen. Hierop volgde het voorstel om niet over te gaan tot de instelling van een Zaterdag- avondmarkt. De heer Spaander sprak er allereerst zijn teleurstelling over uit, dat de commissie adviseert tot instelling der markt. Voorts zeide spr. Wilt ge meer bedrijvigheid in de stad, geef dan aan de plaatselijke mu- ziekvereenigingen een flinke subsidie en laat ze rondgangen door de stad maken. (Gelach) Immers, aldus spr., wat op zoo'n Joden markt gebracht wordt, is alles bijna van li quidatie en faillissementen afkomstig. Spr. wees op d kosten. Daar het einde der markt voorafgaat aan den Zondag en op het mooie plein toch niet die chaos kan blijven staan, moeten er menschen gevonden worden, I die, met opoffering van bun vrijen Zaterdag- 1 In 23368. Thans zijn de meisjesscholen sterk in aan tal aan het toenemen. De laatste stap in de hoogte moet nu worden gezet. Ons onderwijs brengt de Jon gens tot aan de Unlversltelt. Thans moeten zij erin! Thans moeten inlandsche studen ten komen aan inlandsche of Nederlandsche Unlversiteiten. Dit is een vitaal mlssie- belang. Tot bereiking hiervan roept P. van R1J- ckevorsel de medewerking in van de Neder landsche katholieke studenten. Allereerst spoort hij aan tot bestudeering van de stu dentenactie in andere landen en van het hoogeschoolwezen in Indië. Dan tot contact met Indonesische studenten in Nederland. En ten slotte tot de daad! Het onderhouden van ’n student alien te samen. Samen de middelen vinden om een dergelijk studie fonds te stichten. En niet lang wachten! Nu! De rede van pater Van Rjjckevorsel vond harteljjken bijval en haar bekroning, haar dank, in het aanvaarden van de lijnen, door den spr. aan de actie der club gegeven. Prof. Brom onderstreepte een en ander sterk en wees erop, dat het aanvaarden van dit plan valt in de groote lijn der groeiende concrete missiebelangstelling onder de stu denten. Hij wees erop, dat een dergelljke actie speciaal voor ons, katholieke studen ten, een groote aantrekkelijkheid heeft als Nederlanders en als intellectueelen. De vergadering nam het advies van den voorzitter tot aanvaarding van het beginsel aan. Het bestuur beloofde In een volgende vergadering met vast omljjnde plannen te zullen komen. De Njjm. Stud Missieclub zal haar weg omhoog voortzetten! Damclub van het 25-jarig be staan der club voor het winterseizoen en kele als zeer sterk bekend staande dam clubs uitgenoodigd om tegen de Enkhuizer club uit te komen. Dinsdag ontving de Enkhuizer club de Damclub van Edam en mocht na een span nenden strijd van deze club winnen met 18 tegen 12 punten. Meisjesschool, welke door de Eerwaarde Zus ters wordt bestuurd Dit feest was eentgen tijd uitgesteld, we gens ongesteldheid van de Eerw. Zuster overste. Onder geleide van enkele Eerwaarde Zus ters trokken de meisjes gezamenlijk van de scholen naar het Gomarusgebouw. In de feestzaal waren ook aanwezig de overige Eerwaarde Zusters. Mede was aanwezig de Zeereerw. Pastoor met zijn misdienaren. Al spoedig heerschte in de zaal een uit bundige vreugde, vooral tóen de heer Wil liams van Amsterdam deï kinderen ging bezighouden met- de qvppenkast en een aantal gocheltoeren verrichtte. Een en ander werd afgewisseld met da noodige versnaperingen, die natuurlijk niet versmaad werden. Het was een mooi kinderfeest. let juist daardoor bekeerd te zijn. Verder ant woordde spr. de verschillende sprekers. Wethouder Spaander zeide hierna, dat hij zijn gezegde over de Jodenmarkt terug nam en betuigde zijn spijt dat hier blijkbaar aanstoot aan genomen was. De hierna volgende stemming over het voorste, om niet over te gaan tot instelling van de Zaterdagavondmarkt, had tot resul taat dat het werd aangenomen met 87 stem men. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon. Na zeer uitvoerige discussies werd de nieuwe verordening vastgesteld. Op een verzoekschrift van den Jer J. B. Post, alhier,m om ontheffing van art. 8 der Bouw en Wo- ningverordening voor het perceel Breed no. 23 werd volgens het prae-advies van B. en W. besloten aan den heer Dr. A. G. v. d. Bergwerd ontslag als shoolarts verleend op de meest eervolle wijze met dankbetuiging voor de trouwe plichtsvervulling, en met den wensch, dat de heer v.d. Berg geheel zou mogen genezen van het ongeval, dat hem is overkomen en een welverdiende rust genieten (instemming). Prae-advies naarfaanleiding van de mede- deeling van de dames A. M. F. Schotte de Vries-Koen G. A. Keyser-Lens en A. Dell- Helleman, dat zij niet langer deel uit wenschen te maken van de commissie van toezicht op de vakschool voor meisjes. Aldus besloten. Voorstel tot wijziging der verordening regelende de samenstelling en inrichting van bovengenoemde commissie. Door den heer Dorhout werd en voorstel ingediend om de commissie samen te stellen uit 4 dames en 1 heer. Na stemming werd aldus besloten Benoeming van twee leden van bovengenoemde clmmissie ter vervulling van de ontstane vacaturen. Benoemd werden de heer P. G. Smits en Mevr. Kaagtnan-v. Riel. Hierop volgde benoeming van een bestuurslid voor de Vereeniging „De am bachtschool voor Hoorn en Omstreken". Benoemd werd den heer M. Smit tot lid van de ommissie van toezicht en bejeer op de openbare school voor voorbereidend onderwijs. Vacature Mevr. D. Klaassen- Maas, werd benoemd Mevr. C. A. Vollmar- Kroon, en ah onderwijzer aan School no.3 de heer D. J. Harder, onderwijzer te Heiloo, N02., de heer J. Brouwer verkreeg drie stemmen. Aangenomen werd het voorstel tot vaste aanstelling van Mej. Kaaskooper en de heeren Dr. C. J. Keyser enD. A. W. dobbe tot leerkrachten aan de Vakschool voor meisjes. Hierna volgde het voorstel tot verdeeling van den raad in twee afdeelingen voor de behandeling van de ontwerp begroo- tingdienst 1931. Conform besloten. In af- deeling 1 komen de dames Mevr. Ruyerten Keyser en de heeren Stultiens, Weyling, Bossert en Zijpe en in afd. 2 de heeren Sant, Dorhout, Plomper, Hendriks, Betlem, v. d. Veer, en Erser. Hierna volgde sluiting der vergadering. middag of avond, het plein reinigen, natuur lijk tegen een behoorlijk uurloon. De Markt-commissie denkt een stadsbe lang te dienen, doch ze werkt den winkelier met zijn zware lasten in niet geringe mate tegen, aldus spr., en hij achtte het beter, dat de Marktcommissie aandacht besteedde aan de andere markten en aan de markten die aan de stad zijn voorbij gegaan (hiermede bedoelde spr. de tulpenveilingen en de mark ten voor glascultuur). De heer Plomper noemde den heer Spaan- .een feest gegeven aan de meisje» van de der te veel pessimist. Voorts haalde spr. eenige gezegden aan uit een rede, gehouden ter gelegenheid van de opening der Zater dagavondmarkt te Schagen. Daar ziet men Zeker niet de bezwaren, die de heer Spaander naar voren brengt aldus spr. Daarna voerden nog de heeren Dorhout, Bossert, Weyling en Esser het woord en was het woord aan Wethouder Stumpel. Spr. zeide, niet in te zien, dat er juist ook voor den arbeidersstand zulke koopjes te halen zijn op deze markt. Hij is juist bang dat men onder den invloed van het sugges tieve redenaarstalent van den verkooper „een kat in den zak” zal koopen. Ook meende spr. dat men een veel te hoogen dunk heeft van het bezoek van buiten, en hij wees er op dat door de markt de overige straten ont volkt worden, hetgeen nadeelig is voor de winkeliers die verder van de markt verwijderd hun winkel hebben. Hierna was het woord aan den voorzitter, die allereerst de verwijten terugwees, die aan de Markt-commissie zijn gedaan. Spr. wees op den tijd, toen de heer Spaander zelf voorzitter was van de Markt-commissie. „Wat heeft u toen gedaan aldus de voor zitter. „Heeft u toen kans gezien een bloeien de markt hier te vestigen Ik sta te allen tijde mijn plaats aan u af als u denkt, beter in dezen te voldoen.” Voorts zeide spr. dat het niet alleen ver scheidene leden, maar ook hem pijnlijk had getroffen, dat de heer Spaander zich uitge laten had over de Joden, voor welk gezegde de heer Spaander niet tot de orde g ro pen kon worden, maar dat tpch niet juist was Vervolgens wees spr. op het uitvoerige ver slag van de Kamer van Koophandel en zeide. In 1917 als 19 2057 In 1925 als 84 8230 In 1928 als 159 14708 In 1929 als 194 17237 In het Corpstrebouw vergaderde de N(j- meegsche Studenten-Miasleclub onder voor zitterschap van den heer H. Hermans. Aanwezig waren o.a. professor en mevrouw Gerard Brom, de heer en mevrouw v. Ar- cken-Couvreur en de heer dr. Haest, over ste der Lazaristen te Nijmegen. Na een kort overzicht over de werkzaam heden der club onder zijn voorganger, den heer H. Weijtens, wees de praeses, den spre ker inleidend, erop, hoe pater Van Rijcke- vorael reeds eenige tientallen jaren geleden door z(jn belde eminente brochures den grooten stoot heeft gegeven aan de missie- belangstelling en de mlssle-actie van ka- thollek Nederland Onder applaus verkreeg P. van Rljcke- vorsel het woord: Van dessa-school tot hooger onderwijs in Indië! aldus spr. Het is noch een feit, noch een wensch, doch Jhet is belde. De feiten zijn reeds te vèr gevorderd om nog van n groo ten wensch te spreken, maar nog niet ver genoeg om alle wenschen uit te sluiten. De grondlegger van het katholiek onder wijs in Indië is geweest Pater Van Llth. de vader der Javanen, de man met een on- ultputtelük geduld, de man die meeleefde met de inlanders, die Javaan was met de Javanen en die als geen ander de ziel van den Javaan begreep. Toen hij in 1876 op Java kwam, waren er 68 priesters, die 40 mlllioen zielen hadden te verzorgen. Vanuit Moenttlan vooral ar beidend. heeft hij veel offers gebracht en veel geleden, hetgeen spr. bijzonder goed be kend was. Pater Van Llth heeft echter ook zijn er varingen overdacht. Pater Van Llth is tot de conclusie gekomen, dat het eenige wat. de Javaan vraagt van den Europeaan la: onderwijs. Dat is het eenige, waarmee wit hem kunnen trekken. Het inzicht van deze waarheid leidde tot ’t oprichten van lagere scholen. Doch tegelijk tot het oprichten van een kweekschool, al spoedig gevolgd door het .schooltype van Lith”. de normaalschool met internaat, waar het Javaansch de voertaal is der studenten. Dit oprichten van kweekscholen, nog vóór een bloei te bespeuren viel bij de lagere scholen, lokte veel critiek uit. Ten onrechte. Thans blijkt de vooruitziende geest, die dit alles leidde: voor een steeds groeiend aantal lagere scholen staan de inlandsche onder wijzers klaar. Uit de kweekschool groeide het seminarie (Moentlan). Van de eerste vier afgestu deerden toch verlangden er twee de oplei ding tot het priesterschap. Naast dit alles ontstaat de M. U L. O., die. aangevuld door een driejarigen middel baren cursus, gelijk staat met onze H. B. S. en de normale opleiding is voor de Univer- siteit. Dat de groei in de breedte gelijken tred hield met den gestadlgen groei in de hoog te, kan blijken uit de cijfers var» het aan tal dessa-scholen. In 1910 waren er 12 scholen met 939 leer lingen. Deze cijfers verhouden zich: herinnert aan den uitspraak van Ged. Sta ten, dat niet aangeplakt mag worden op openbare wegen. De VOORZITTER merkt op, dat dit geldt voor landelijke wegen. De heer KEESMAN zegt, dat zijn partij ook als het geoorloofd is ’s nachts zat plakken; zulks om direct afscheuren te voor komen. Conform voorstel B. en W. wordt beslo ten. Een lid acht het wenschelijk een lichtpunt aan te brengen aan de Kooimeerlaan; andere leden vonden, dat ook andere gedeelten van het dorp o.a. de Hollenweg slechts matig van licht zijn voorzien. B. en W. achten plaatsing punt in de Kooimeerlaan Verder achten zij de straatverlichting, ook in den Holleweg ruim voldoende. De heer SCHUIT merkt op, dat het een particuliere weg is; daarom is spr. er tegen, dat het verzoek wordt ingewilligd. Met 8 tegen 3 stemmen wordt besloten geen lantaarn te plaatsen. Voor stemden de heeren Sengers, Kees man en Vahl. Meerdere leden wenschen de subsidie Burgerwacht niet te handhaven. Het komt B. en W. ongewenscht voor deze post te laten vervallen. De heer KEESMAN vraagt waarvoor de burgerwacht bestaat. De heer MAAS: De burgerwacht dient tot steun van politie in tijd van revolutie. Spr. vindt den toestand van thans nog als in 1918; het is een tijd van onrust; de toe standen wijzen op een naderenden oorlog; de burgerwacht dient tot steun van het ge zag. Spr. wijst op Duitschland, waar de Soc. De®. regc$f®g van Ebert door den monlum. Is een adres gezonden aan den gemeenteraad inzake het te werk stellen van werkloozen in den a.s. winter. Door de besturen wordt gevraagd een weekloon van t 16 plus f 1 voor ieder kind. Tevens werd verzocht de georganiseerd* arbeiders het eerst aan werk te helpen. Den vorigen winter was het weekloon f 11 plus f 1 per kind. Goed geslaagd kinderfeest Ter gele genheid van het 75-jarig jubileum der Eerwaarde Zusters werd Woensdagmiddag God zegene het eerzame handwerk Het was een schitterende feestavond, het herdenkingsfeest van de stichting der St. Jozefsgezellenvereeniglng. Des morgens een algemeene H. Communie van de gezellen en om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en lijdelijk welzijn van de vereeniging en de leden. Allen waren hierbij present. Des avonds na het Lof waren allen met enkelen der ouders in het Bondsgebouw. Jammer, dat zoo weinigen aan de dringende en vriendelijke invitatie van deh vlce-jjraeses hadden gehoor gegeven. De vice-praeses, de Weleerw. Heer kape laan, opende de bijeenkomst met den Ge- zellengroet, waarna hij een toespraak hield tot gezellen en ouders, in welke toespraak hij de leden aanspoorde vurige leden te zijn. Helaas, de medewerking is van de zijde van ouders en parochianen niet bijster groot. Wederom werden weer elf nieuwe gezellen geïnstalleerd. Ook deze spoorde spr. aan trouwe leden van de vereeniging te z(jn. Ten slotte spoorde spr. allen aan, hun ideaal naar buiten uit te dragen en met het devies van Vader Kolplng: godsdienst, ar beidzaamheid, eensgezindheid en vroolUkheid enthousiast te zijn voor de vereeniging. Spr. doet ten slotte nogmaals een beroep op de leden om te ijveren voor de vereeni ging en op de ouders om mede te werken aan het heil hunner zonen. De ZeerEerw. Heer Pastoor, praeses der Gezellen-vereenlgtng, was door ongesteldheid verhinderd tegenwoordig te zijn. Hierna werd het mooie en boeiende film werk ,.De Groote Weldoenster", naar den roman van Pierre l Ermite. opgevoerd, waar na allen dankbaar en voldaan huiswaarts gingen. in strijd met de wet is; bovendien onder vinden de omwonende er hinder van. De VOORZITTER zegt maatregelen toe, om de inrichting aan de eischen te doen beantwoorden. Spr. sluit de duscussie er over. De voorzitter der R.K. Raadsfractie spreekt namens deze fractie zijn teleurstelling er over uit, dat op deze begrooting niet voor komt een post subsidie R.K. Bewaarschool, spreker zou gaarne zien, dat dit alsnog geschiedde. De meening van meerderheid en minder heid van B. en W. over het verleenen van een bijdrage in de kosten van het R.K. Bewaar- schoolonderwijs is niet gewijzigd, terwijl de Raad vorig jaar over dat onderwerp een uit spraak heeft gedaan. De meerderheid kan een voorstel tot het verleenen van zoo’n bijdrage niet steunen. De ‘VOORZITTER acht bij de tegen woordige samenstelling van den Raad een eventueel subsidie-voorstel onaannemelijk. Spr. stelt voor hoierver geen debat te openen. De heer OPDAM wijst op de subsidie aan verschillende vereenigingen; de recht- ’t vaardigheid lijkt spr. wel een woordje mee te mogen spreken. De mentaliteit van de bevolking in acht genomen, zou spr. het aardig vinden als een bijdrage van f 300 ge geven werd. De vijf R.K. raadseden werken toch ook mee aan andere subsidies. Spr. hoopt, dat de zaak thans een andere wending mag nemen Met 6 tegen 5 stemmen wordt het voorstel- Opdhm f 300 subsidie te geven aangenomen; voor de R.K. en de heeren Vahl. Tegen de heeren Maas, de Jager, Keesman, Vrijburg en van ’t Veen. De verschillende subsidies worden ge handhaafd. Verder krijgt de Ned. Ver. tot Afschaf fing van Alcoholhoudende dranken f 25. Het Badhuis-Heiloo f 300. De Prov. Legwedstrijden-commissie f 10. De Rijwielpadvereeniging „Noord Ken- nemerland” f aoo. De Bijz. Vrijw. Landstorm f 15.(Tegen deze laatste de heeren Keesman en Vrijburg). De begrooting, alsmede de bedrijfsbe- grootingen en die van het B. Armbestuur werden conform vastgesteld. De gemeentebegrooting eindigt met een onvoorzien aan uitgaven van f 1456.01 *4, in ontvangsten en 1 it gaven op eenjbedrag van f 165.034.62. Volgt sluiting. B. en W. stellen voor de helft (pl.m. f 5000) bij te dragen. Op deze wijze komt er een rinde aan den onhoudbaren toestand. palen en 1 vierkanten M. Conform het voorstel van B. en W. wordt z.h. st. besloten. Tot leden van de Commissie van bij stand G.E.B. worden de heer v. 't Veen en Ligthart herkozen. Idem wegencommissie Vahl en Sengers. Idem beplanlingscommissie Vahl en Kees man. Idem werkverruiming Vahl, Sengers, Vrij burg en Keesman. De heer Keesman werd in de v. d. Vall gekozen. Aan de orde is hierna de begrooting ’31. De VOORZITTER geeft gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. De heer KEESMAN constateert met ge noegen de totstandkoming van het badhuis en hoopt, dat B. en W. ook eens stappen zul len doen voor schoolbaden. Spr. uit z’n teleurstelling, dat de Kanaal- weg nog niet tot stand kwam. Spr. herinnert eraan, dat de benoeming van een lid in het B. A. niet naar wensch is gegaan van de S.D.A.P. Spr. betreurt het, dat de Raad niet wilde inzien, dat er een vrouw benoemd moest worden. Voorts verzoekt spr. nog verbetering van Westerweg en Raadhuisweg. Tenslotte zag spr. gaarne verlichting den belastingdruk voor den kleinen De heer SCHUIT merkt op, sub-idie-voorstellen nog niet werden in- gediend; spr. heeft zijn houding daarom trent nog niet kunnen bepalen. De VOORZITTER beantwoordt den heer Keesman en zegt, dat de schoolbaden de aandacht van B. en W. hebben. Wat den Kanaalweg betreft, zullen B. en W. trachten, dat de Provincie nog zal bijdragen in den aanleg van dien weg, gezien het alge meen belang ervan. Wat de Armbestuurkwestie betreft, deelt spr. des heeren Keesman’s meening, dat vrouwen dergelijke betrekkingen kunnen vervullen. Het armbestuur achtte echter het vrouwelijk element voldoende in dat college vertegenwoordigd. Daar heeft de Raad reke ning mee gehouden. Wat den belastingdruk betreft, gelooft spr. dat de nieuwe regeling juist voor den kleinen man goed is te noemen. Als de goedgesitueerden zich hier kunnen vestigen, komt er meer werkgelegenheid en -wordt de belastingdruk verlicht. Spr. meent, dat de politiek van B. en W. in het belang is van den kleinen man. Aan de orde is hierna het rapport van de Commissie en het antwoord van B. en W. Aan het rapport van de Commissie van Onderzoek en behandeling der gemeente begrooting 1931 en het antwoord daarop van B. en W. ontleenen wij het volgende: Eenige leden achtten het in het belang van de gemeente, als de Zondags-kermis wederom werd ingevoerd. B. en W. de door den Raad genomen beslissing te dezen eerbiedigende vinden geen aanleiding een voorstel in te dienen. De heer V. 'T VEEN wil handhaving van het geld, mede met het oog op het staangeld. Er wordt een actie gevoerd om de Zondags- kermis weer in te voeren. De heer SENGERS wijst op Bergen, waar de kermis is afgeschaft. Heiloo heeft geen geschikt terrein; het terrein kan beter ge bruikt worden. Uit principe kan spr. niet meewerken om de Zondags-kermis te hand haven. Spr. is niet tegen vermaak; doch een feest moet in goede orde gevierd warden. De VOORZITTER wil de actie voor de Zondagskermis afwachten: dan kan even tueel de kermiscommissie afgeschaft of aangevuld worden. Conform besloten. Een lid wenschte gaarne vergunning van B. en W. om het reclame-materiaal van de verschillende politieke partijen aan de palen van het G.E.B. enz- te mogen bevestigen. B. en W. stellen voor drie weken voor de verkiezingen van Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad gelegenheid tot opplakken te geven; na de verkiezing zou dan van gemeentewege voor opruiming van het aangeplakte kunnen wprden gezorgd. De heer KEESMAN zag mogelijk enkele plakborden aangebracht. Spr. gelooft niet dat juist in de door B. en W. genoemde 3 weken behoefte bestaat om propaganda materiaal aan te plakken. Spr. vraagt toe stemming voor ieder tijdvak met de ver plichting om zelf de biljetten te verwijderen. Spr. vraagt ook of andere vereenigingen hun propagandamateriaal mogen aanplakken. De VOORZITTER weet nog een massa palen van het G.E.B. waar nog S.D.A.P.- biljetten aan zitten van vier jaar geleden. De belofte, dat de vereenigingen het materiaal weer zullen verwijderen, kan spr. niet au serieus nemen. Onlangs werden de S.D.A.P.- plakkers ’s nachts om half 1 betrapt op het Geruimen tijd geleden werd de invoer van vee in de gemeente Texel stop gezet, om te trachten daardoor mond- en klauwzeer onder het vee te voorkomen. Langen tijd is ’t gelukt, deze verziekte bul ten ge gemeente te houden, doch steeds ko men meer gevallen voor. Thans zijn weer twee gevallen aangegeven. Daar de behoefte aan runvee op Texel evenwel groot begint te worden hebben B. en W dier gemeente overwogen, toe te staan dat van 3 tot 9 November as. rundvee inge voerd mag worden. Aanvragen voor invoer moeten voor 1 November ter gemeente-secre tarie worden ingediend, onder opgave van t aantal stuks dat men wenscht in te voeren, en de plaats waar men t vee wenscht te koopen. De doorvoer in de gemeente moet per as geschieden, terwijl t vee. dat door den vee arts gekeurd moet worden, eerst 14 dagen gestald moet worden. woonde boerderij aan aan te sluiten. De VOORZITTER wees erop, dat de adressant het vereischte aantal K.W.U. heeft gegarandeerd en zich met de door de gemeente te stellen voorwaarden accoord heeft verklaard. Aan de orde is thans een voorstel inzake omlegging van een gedeelte van den Ooster- zijweg. De VOORZITTER deelt mede, dat Ged. Staten tegen deze omlegging geen bezwaar hebben. De Raad kan dus definitief be sluiten, zooals reeds eerder in principe ge daan is; het oude gedeelte zal niet meer toegankelijk zijn voor het publiek vanaf den dag, waarop het nieuwe gedeelte in ge bruik kan worden genomen. De heer KEESMAN waarschuwt er tegen, dat een gevaarlijke hoek op den straat weg ontstaat. De heer JAGER handhaaft zijn in vorige vergadering geuite bezwaren. De heer VRIJBURG vraagt, of de weg niet 40 meter Zuidelijker aangelegd kan worden, dan kan de weg aan twee kanten bebouwd worden. De VOORZITTER gelooft niet, dat het besluit, in principe genomen, veranderd kan worden. Met den heer Keesman tegen wordt con form voorstel B. en W. besloten. Aan de orde is thans een voorstel tot wij ziging van de verordening tot heffing van opcenten op de personeele belasting. De heer JAGER constateert, dat de on billijke verhouding nog is toegenomen. Conform besloten. Aan de orde is een voorstel tot wijziging van de wijkindeeling. De VOORZITTER herinnert aan de komende volkstelling, waardoor herziening van huizennummering noodig is geworden. Zoo is b.v. de Rijksst raat weg in drie wij ken ingedeeld met drie maal eenzelfde serie huisnummers. Een nieuwe wijkindeeling kan dit bezwaar wegnemen. Spr. leest de nieuwe wijk-indeeling voor, welke z.h. st. conform wordt vastgesteld. Aan de orde is een voorstel tot het ver leenen van een bijdrage in de kosten van het aanleggen van een verhoogd voetpad langs de Oostzijde van den Rijksweg en Regulierslaan tot Vierstaten. Gevraagd wordt de helft van de kosten van den aanleg. Aan de Westzijde zal Alkmaar de helft bijdragen. Overal langs den Rijksst raat weg in ver schillende gemeenten is zoo’n regeling tot itand gekomen. VERGADERING VAN DEN RAAD Raad dezer gemeente vergaderde gistermiddag voltallig ten Raadhuize. Na opening volgde vaststelling der no tulen. Ingekomen was van Ged. Staten goedkeuring van de begrooting 1930. Idem goedkeuring van het Raadsbesluit, dat ao% van de G.E.B.-winst in de ge- meenterekening verwerkt wordt; idem van het raadsbesluit inzake over name weg van de Mij. „Tuindorp.”; idem inzake vaststelling der verordening, waarbij het maximum aantal 'vergunningen op 5 is vastgesteld; idem goedkeuring door Gedep. Staten van het Uitbreidingsplan der gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. Van het R.K. Parochiaal .kerkbestuur was een verzoek ingekomen om een bijdrage in de kosten van voortgezet ^.onderwijs. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De heer KEESMAN betoogt, dat zijn partij t.a.v. de pacificatie thans een andere houding aannezmt. De pacificatie 'ai op onderwijsgebied heeft tot dergelijke resul taten geleid, dat besloten is geen steun meer te geven, welke volgens de wet met ver plicht is. Spr. heeft bovendien het leerplan inge- zien, en gemerkt, dat de beschouwingen, die over socialisme en communisme ge geven worden niet zijn zooals spr. dat zou wenschen. In het vervolgonderwijs hooren die beschouwingen niet thuis. Een R.K. onderwijzer kan nimmer over socialisme en communisme objectieve beschouwingen ge ven. Daarom kan spr. in dit geval zijn stem niet aan dit voorstel geven. De heer VRIJBURG wil niet verder gaan, dan de wet voorschrijft. De heer SCHUIT zou het een groote onbillijkheid vinden als geen subsidie ge geven Werd omdat het openbaar vervolg onderwijs niet voldoende leerlingen heeft, mogen de R.K. leerlingen daarvan niet de dupe worden. Spr. hoopt, dat het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer SENGERS vindt het jammer, dat de discussie in zoo’n richting gaat. Spr. wijst op de noodzaak van het vervolgonder wijs. De heer JAGER zou het ook onbillijk vinden als geen subsidie gegeven werd. De heer van ’T VEEN onderstreept deze redeneering. Met de heeren Vrijburg en Keesman tegen wordt besloten de gevraagde bijdrage te verleenen. Van de Stichting Badhuis van het Witte Kruis is een verzoek ingekomen om een lichtpunt vóór het badhuis aan te brengen. De VOORZITTER zou het practischer (rinden, als men buiten aan de deur een lampje aanbracht bovendien is op den Holleweg geen behoefte aan meerdere licht punten. De heer KEESMAN vindt den Holleweg niet voldoende verlicht. Toch erkent spr. dat de lamp beter aan het badhuis aange bracht kan worden. De heer SCHUIT zou een lantaarn meer op den Holleweg zeer op z’n plaats achten, vooral met het oog op de menschen, die van het station naar de kom van de gemeente komen; bovendien zou ook het badhuis ervan kunnen profiteered De VOORZITTER wijst erop, dat de Heereweg goed verlicht is voor de menschen, die van het station komen. B. en W. dringen er op aan, met de straat verlichting niet te royaal te zijn. De heer SENGERS vindt het mogelijk, dat door verschuiving van lampen een betere verlichting mogelijk is. De heer MAAS GEESTERARNUS vindt den Holleweg voldoende verlicht. Z.hjt. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. De heer Schuit wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. Goedgunstig wordt beschikt op het ver zoek van J. van Veen om de door hem be- het electrisch net steun van de burgerwacht werd gehand- heer SCHUIT betoogt, dat Burger wacht plaatselijk en de B. V. Landstorm overal waar noodig is, steun aan het gezag verleent, waar de maatschappelijke orde’ dreigt verstoord te worden. Spr. erkent de noodzakelijkheid van deze instituten in dezen tijd reden waarom hij voor de sub sidie is. De heer KEESMAN wil het geval plaat selijk beoordeeleft en dan acht hij handha ving van de burgerwacht hier niet noodig is; noch de S.D.A.P.-ers noch het andere deel van de bevolking is 'revulutionnair. De heer MAAS wijst erop, dat alom de burgerwachten versterkt of opgericht wor den; ze zijn dus nog wel noodig. De heer VRIJBURG acht het den plicht van de regeering (en niet van de gemeente) de burgerwachten te steunen. Conform voorstel B. en W. wordt beslo ten. De heeren Keesman,’ Vrijburg en v. Veer wenschen geacht te worden te hebben tegengestemd. Een lid wenscht de aandacht van B. en W. 1 te vestigen op de scherpe bochten in den Vennewatersweg en zou gaarne zien dat 1 deze bochten verwijderd werden. Meerdere leden achten bestrating van den hoek Westerweg-Vennewatersweg zeer ge wenscht. Een lid vraagt naar het rapport inzake af doende verbetering van den Raadhuisweg. Eenige leden achten opruiming van den wal aan den Holleweg t.o. de oude begraaf plaats noodzakelijk. Een lid ziet gaarne dat door B. en W. pogingen worden gedaan een strook grond voor verbreeding van de Zevenhuizerlaan aan te koopen en deze laan aan de Zuidzijde te beplanten. B. ep W. achten de bochten in den Venne watersweg voor het verkeer daar, niet hin derlijk. Het is geen weg voor snelverkeer. Zij stellen voor te besluiten tot bestrating van den hoek Vennewatersweg-Westerweg. Aldus besloten. De rapporten over het bitumineeren van den Raadhuisweg zijn niet eensluidend. Daarom is een proef genomen met een gedeelte Heerenweg, die, naar B. en W. meenen, zal slagen. Als de proef blijvende goede resultaten heeft, zal de Raadhuisweg met spramex behandeld worden. Bij bebouwing van den Holleweg, die in de naaste toekomst te verwachten is, zal de wal aldaar wel verdwijnen. De heeren VAHL, SENGERS en KO MEN bepleiten het voorstel om de scherpe bochten uit den Vennewatersweg te ver wijderen; het is met geringe kosten te be reiken. De VOORZITTER acht de kosten niet gering; bovendien blijft de weg smal; en zal het nooit een weg voor snel autoverkeer worden. De heer MAAS: als de bochten eruit zijn, rijdt men nog harder. De heer DE JAGER: iedere week ligt er een auto te water. De heer SCHUIJT vraagt of Polderbe stuur en Egmond niet in de kosten kunnen bijdragen. De VOORZITTER verwacht van dien kant niet veel succes. Het voorstel-Vahl B. en W. op te dragen een onderzoek in te stellen naar de wensche- lijkheid van verwijdering der scherpe hoe ken, wordt met 101 stem aangenomen. Tegen weth. Opdam. De heer SENGERS bepleit het doen van pogingen om een strook grond voor ver- breeding van de Zevenhuizerlaan aan te koopen en deze laan aan de Zuidzijde te beplanten. Spr. geeft in overweging dien grond zoo spoedig mogelijk tegen een matigen prijs in handen te krijgen. De VOORZITTER verwacht niet, dat de Zevenhuizerlaan een drukke verkeersweg zal worden. Verbreeding acht spr. niet van belang. De heer SENGERS meent, dat de grond nu nog voor een matigen prijs te koop is; spr. wil er niet mep wachten. De heer VAHL zou het toejuichen, als B. en W. ertoe overgingen, hetzelfde geldt voor den Beetsweg. De heer KOOMEN acht het nu ook het gewenschte tijdstip. De VOORZITTER vreest, dat het een dure geschiedenis wordtspr. acht het thans niet het juiste tijdstip. De heer SENGERS meent, dat de bouw erdoor bevorderd wordt. De VOORZITTER: dan ligt het op den weg van de grond-eigenaars om 1 M. grond aan te bieden om den weg te verbreeden. De heer OPDAM: Op billijke voorwaar den is de gemeente tot onderhandelingen be reid. Over de werkzaamheden van den heetr Spaans waren eenige leden slecht te spre ken. Zij wenschen hierin verandering te brengen, door b.v. genoemde persoon in uurloon te laten werken, of het onderhoud der begraafplaats in eigen beheer te nemen. B. en W. achten wijziging in den bestaan- den toestand niet noodig. Meerdere leden vragen inlichtingen om trent het besteden van de gemeentesubsidie door V.V.V. B. en W. hebben V.V.V. om inlichtingen gevraagd; de Secretaris doet mededeeling van de verstrekte inlichtingen. Een lid vraagt of de z.g. jeugdherberg aan den Stationsweg aan de gestelde eischen voldoet en of een dergelijke inrichting daar wel op haar plaats is. B. en W. achten een dergelijke gelegenheid in deze gemeente wel op haar plaats. Toezicht wordt door de gemeente uitgeoefend om tegen eventueele ongewenschte toestanden maatregelen te nemen. De heer KOOMEN vindt, dat B. en W. er zich wél wat gemakkelijk vanaf maken. Er zitten daar des zomers ongeveer 20 jongens en meisjes in een schuur, die niet meer is dan een varkensschuur. De heer SCHUIJT noemt het verblijf ook niet beantwoordend aan de eischen. Ook acht spr. de Stationsstraat niet juist gekozen. De heer KEESMAN verdedigt de mee- ming, dat er voldoende licht en lucht is; het verblijf heeft 80 M2, oppervlakte dat er een scheiding is tusschen jongens en meisjes. Klachten komen niet voor. De heer SENGERS zag liever een beter verblijf aangewezen. De VOORZITTER bepleit het instituut jeugdherbergen. B. en W. zullen toezicht houden; zij willen die nuttige zaak echter niet onmogelijk maken. In de toekomst zal er mogelijk een betere gelegenheid komen. De heer OPDAM merkt op, dat de schuur wel 80 M2, oppervlakte heeft, doch niet voldoende inhoud heeft. De heer KEESMAN stelt nog in het licht, dat het verblijf slechts voor den zomer geldt. De te betalen logiesgelden zullen worden ge bruikt om het gebouw beter te maken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2