ECO Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJDE TWEEDE BLAD DONDERDAG 30 OCTOBER 1930 STADSNIEUWS Personalia Toegelaten Katholiek jaarboek voor Alkmaar RECHTSZAKEN Schouwburg „Het Gulden Vlies" u. Kysana-show Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier l'weede Lustrum St. Joseph- Gezellenvereeniging Verdwijnt een der Alkmaarsche Bioscopen Arrondissements Rechtbank te Alkmaar WEGENS FEESTDAG ALLERHEILIGEN zal de St. Vincentius-Bibliotheek Vrijdag .van 7-—S’/z uur M.KATER alkmaar MIENT2V Rubberhakken, Zoolplafen. Tips “3 AlkmaarH«ig*n- met deze avond in alle opzichten ge- Ongecorrigeerd. de WIE IS EIGENAAR VAN DEZEN HOND? der 4. GEMEENTERAAD 5. ver- ■kje naar van October j.l. 11 en instandhouding van O een BIJLAGEN TOT DEN RAAD 1 Belegging van gelden, werd het besluit inzake het gelden die verkregen worden 1. 3. By Kon. besluit van 39 October is be. noemd tot vice-president van de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem, de heer mr. Th. Maassen, vroeger reenter in de Arrondisse mentsrechtbank te Airmaar. U ft Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 6en Novem ber 1930 een Raadsvergadering te beleggen. ’n Hevea Product Vraagt het Uw schoenmaker gerechtigd prestatie in plaats van ZATERDAG a.s., geopend zijn de K100 or- ir zal een Alkmaar, 'ereeniglng o’n boekje ^ée besturen iar bestuurs leden een exemplaar te bestellen op kosten der vereeniging. Bij het bestellen voor de verschijning zal de prijs kunnen bedragen pl.m. 25 ets. Mogen wjj u verzoeken ons zoo spoedig mogelyk antwoord te geven en dit te zen den aan den tweeden ondergeteekende Dankend voor uwe medewerking, teekent RECTOR C. VIS, Alg. adv. voor Alkmaar. H. KOOPMEINERS, Metlusstr. 2. j men komt het voorstel slechts op 1 cent per HA. Z.hs. wordt conform het voorstel van D. en H. besloten. afgevaardigden •le college's, liging. die het belang acht b.v. over i en plich- Aan het Bureau van Politie te Alkmaar is aangifte gedaan van komen aanloopen van een hond, Duitschen herder, groot, kleur zwart met geel, reu, had een leeren hals band om. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie. Verduistering van taartjes Deze zaak, die reeds op 16 September de aandacht der rechtbank vroeg en betrof ver duistering van een doos met taartjes, waar van terecht of ten onrechte werd verdacht mej Klaasje L. huisvrouw van den heer Jan Kn. te Den Helder en welke behandeling was verdaagd tot 28 October, werd ditmaal opnieuw voor onbepaalden tijd uitgesteld. Mr. de Groot heeft inmiddels de verdediging van de verdachte huismoeder op zich geno men. Voor het toelatingsexamen der R. K. Tuln- oouwwlnterschool te Beverwijk is geslaagd H. A. Keljrer, alhier. Verkoop van vuurwerk. Het ten verkoop aanwezig hebben van ^vuurwerk, dat tot dusver in deze gemeente niet aan beperkende bepalingen was gebon den, kan aanleiding geven tot ernstige ge varen, wanneer daarbij niet voldoende vei ligheidsmaatregelen worden in acht geno men Daarom is het gewenscht te verbieden vuurwerk te verkoopen bij ander kunstlicht dan electrisch licht en voor het aanwezig hebben ten verkoop van vuurwerk een ver- Het feitje venwel, dat mljSBBi&K Stagemeester en Wethouders aanwezigen gisterenavond in het concertge bouw hebben zich kunnen overtuigen, dat Kysana een wonderlijk man is. begaafd met geheimzinnige vermogens. Er zijn natuurlijk altijd menschen die zon der in de verste verte iets te begrijpen, toch met een hoog gebaar hun twijfel uitspreken over dergelijke verbluffende prestaties. civiele vordering door den heer Hooyberg tegen den veehouder ingesteld, kon niet in behandeling worden genomen, omdat het bedrag f 80 te hoog was. Een dergeljjke vor dering mag voor het kantongerecht niet meer bedragen dan f 50, waarmede belang hebbenden wel rekening gelieven te houden. Als getuige 5 charge werd ook onder meer Dit boekje, dat straks zal bevi 'adressen en inlichtingen van clr< ganisatles en instellingen te Alk wegwijzer zijn voor zeer velen Iedere bestuurder van een moet minstens in het bezit van sijn. Daarom zouden wjj aan willen vragen voor elk van Mi Aériaan U. voorwaardeiyke gevangenis straf. Geen uitspraak. Hendrik B. voorheen te Bergen, thans bui tenslands vertoevend, dooden van een kip en wederspannigheid. f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Gerrit Jan K., Egmond aan Zee. thans in voorarrest, diefstal in dienstbetrekking. Uit spraak 4 Nov. De zaal van het vereenigingsgebouw was Dinsdagavond wederom geheel bezet en alle aanwezigen, onder wie wij opmerkten de Zeereerw. Heer Peperkorn en Rector Vis, hebben allen zonder uitzondering genoten van het keurig uitgevoerde tooneelspel „De rechte weg" en van de reeds meer genoem de „St. Louis-Band" Ook de oud-praeses. kapelaan Van Haas ter, was met het bestuur van de St. Joseph- gezellenvereeniging Haarlem III aanwezig, hetgeen op zeer hoogen prijs werd gesteld Heden is het de slultingsavond van het tweede lustrumfeest. Gezien de buitengewone belangstelling op de vorige drie avonden, zal ook deze avond zeer zeker een groot succes worden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat, gezien de zeer vele toezeggingen zeker tegen woordig te zullen zijn, het raadzaam is. vroegtijdig aanwezig te zijn om zeker te zijn van een goede plaats. Rekening 1930. Aan de orde is tenslotte de benoeming van een commissie van onderzoek van drie leden en drie plaatsvervangende leden voor het nazien der rekening over 1930. Benoemd worden de heeren: J. J. Groot. P. Groot. P. Zeeman en als plaatsvervangers de leden G. Haremaker, C. Rood en G. van der Sluis. Hierna volgde sluiting. Getrouwd: Gerard Paleari en Johanna van Giezen, Comelis Visser en Aaf,e Klerk. Jacob Boerman en Anna Bakker. Geboren: Adrianus. zoon van Johannes Hoekmeycr en Hilletje van der Laan: Jo- i-nna Catharina Alida. dochter van Petrus Al denburg en Alida van der Wardt. Overleden: Johannes. Theódorus Schut, 75 jaar. belang van dè gemeenschap brengt mede, dat er goede wegen komen, die bere kend zijn voor het tegenwoordige zware verkeer. Er worden grocte uitgaven voor de wegen gedaan, om in de toekomst nog groo- tere uitgaven te voorkomen. De heer Wayboer betoogt, dat door de droogmaking der Wieringermeer de basis vervallen is, waarop de polders, grenzende aan den dijk EnkhuizenMedemblik. hun vaste bijdragen aan het hoogiieemraadschap moeten storten. Spr. vraagt of daarom de lasten niet voor die streek verlaagd kun nen worden De Dijkgraaf zegt overweging in het Dag. Bestuur toe en eventueele stappen bij Ged. Staten zullen gedaan worden. Hierna wordt overgegaan tot artikelsge-, wlize Aiehandeling. t Ten slotte werd de begrooting met de daarbij gedane bovengenoemde voorstellen, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en conform vastgesteld. Voorgesteld beleggen van uit den afkoop van schuldpllcht d.d. 30 Sept. 1925 in te trekken en dit te vervangen door een besluit waarin het bedrag van het af te werpen rentetype der schuldbrieven wordt weggelaten, waardoor het mogeliik wordt in tqden van wisseling van rentestandaard en koers op voordeeliger wijze te beleggen dan bij gebondenheid aan een bepaald percen tage mogelijk is. Z. h. st. aldus besloten. Bjjdrage kanaal StolpenSchagen Kolhorn. Aan de orde was hierna een voorstel tot - intrekking van het besluit van 4 Juli 1929 cn tot verhooging van f 600 tot f 900 van de bijdrage in de kosten van de totstand koming van het kanaal StolpenSchagen— Kolhorn per jaar. tot en met het 40ste Jaar. verloopen na den datum, waarop de bijdrage is toegezegd en door het Prov. bestuur als zoodanig is erkend. Het standpunt, volgens hetwelk een sub sidie van het Hoogheemraadschap voor de kanalisatie gebaseerd moet zijn op het voor deel. hetwelk het Hoogheemraadschap van de kanalisatie heeft, blijft door dit voorstel volkomen gehandhaafd. De bijdrage zal voor de eerste maal ver schuldigd zjjn over het jaar. waarin de eer- eerste uitgaven voor het kanaalvak voor aan koop van gronden en bouwstoffen, voor uit voering van werken zjjn geboekt op de bouwrekenirig. welke voor de kanalisatie zal worden ingericht. De heer C. De Boer <Edam) acht den tijd niet rooskleurig en vindt, dat het Hoogheem raadschap wei wat op te hoogen voet leeft. Spr. is er niet voor de bijdrage te verhoogen. De heer Uitenthuis stelt voor de bijdrage op f 600 te handhaven. De heer v. d. Sluis bepleit het voorstel niet het oog op het algemeen belang van dit kanaal. De heer D. de Boer is van meenlng. dat het zuiver eigenbelang den doorslag moet geven. Spr. betwijfelt of het Hoogheemraad schap er genoeg eigen belang bij heeft. Spr. kan zich echter met het voorstel vereenlgen. De heer Commandeur vindt het gevraagde bedrag voor het Hoogheemraadschap te ge ring om een ander besluit uit te lokken. Het is van groot belang, dat het kanaal er komt. .De dijkgraaf betoogt, dat D. en H. de con tante waarde erbij gevoegd hebben Spr. wijst op den weg. die langs het kanaal komt. D. en H. vinden het alleszins gemotiveerd, dat de voorgestelde bijdrage gegeven wordt Spr. stelt in het licht, dat behalve de on bebouwde ook de bebouwde eigendommen belast zijn; voor de onbebouwde eigendom - Onze stad krijgt Donderdag en Vrijdag wonderlijk bezoek. Dan treedt n.l. in de ..Har monie” op de heer Kysana met zijn gezel schap. Wie is Kysana? Eenige persuittreksels mogen op deze vraag het antwoord geven. De „Gelderlander” van schreef hierover ojn.: .Kysana, die zich noemt de grootste fakir der wereld en aangekondigd wordt als de grootste sensatie op wetenschappelijk gebied, is de man in „Chicago" deze week. Een fakir van origine is een Indische bedel monnik, die zich zelf pijnigt uit boete en ver sterving. Daarmee mogen wij Kysana in geen geval gelijk stellen. Hjj ta—hikt over bepaalde psychische en physieke eigenschappen, heeft een sterken wil en groote zelfbeheersching en blijft zelfs kalm, wanneer harde. Jonge mannen uit het volk zich op hun manier overtuigen of alles wel echt gebeurt. Wat hij experimenteert grenst ann het wonderbaarlijke: hy slikt en spuwt vuur, danst op glasscherven, ligt op een spjjker- - bord als een gewoon menschenklnd op een zacht kussen en laat dan nog een hardstee nen blok op zijn borst aan stukken slaan. Hij slaat stalen nagels door handen en ▼oefen, verwondt en heelt zich zelf. En tot slot weent hij zelfs bloedtranen. Het geheele optreden van Kysana heeft Iets sensationeels en is zeker niet aanbevelens- waardig voor psychisch en physiek zwakke naturen. Gisterenavond moesten eenige toeschou wers uit de zaal gedragen worden. Uit wetenschappelijk ooipunt is Kysana een interessante verschijning.” Het R. K. „Huisgezin’ van 23 October 1930 schreef: f „Uit de mededeelingen in ons blad van gisteren omtrent Kysana, den grooten Fakir, heeft het publiek kunnen vermoeden, dar het hier een bijzondere attractie geldt en de Bijdrage kanaal dijkKolhorn. Aan de orde is hierna een voorstel om voor bovengenoemd kanaal een bijdrage te geven, zulks naar aanleiding van het ver zoek van Ged. Staten d.d. 8 Oct. Ofschoon aldus Dijkgraaf en Hoog heemraden in het Waterschapsblad no. 19 voor een verplichte bijdrage van het Hoog heemraadschap In de kosten van droogma king van de Wieringermeer. wegens aan het Hoogheemraadschap toevallende voordeelen in den vorm van vermindering van onder houdskosten. geen redelijke grond aanwezig is, omdat deze vermindering geen doel, maar slechts een gevolg is van de bedijking, en het niet aangaat, dat het Rijk te zijner tijd eenzijdig het risico zijner onderneming als bedijker ten deele op een lager publiekrech telijk lichaam zou afwentelen of laten af wentelen; mag het Hoogheemraadschap wel geacht worden, om als contra- wegens die voordeelen. vrijwillig een bijdrage te verleenen in een werk, dat zoozeer den bloei van den polder zal be vorderen. D. en H. stellen mitsdien voor: 1. aan de Comm voor kanalisatie van W - friesland een bijdrage toe te zeggen In de kosten van de totstandkoming van het ka naalvak AlkmaarHulgendijkKolhorn van f 500 per jaar tot en met het veertigste jaar. verloopen na den datum, waarop de bijdrage Is toegezegd en door het Provinciaal bestuur als zoodanig is erkend; 2. te bepalen, dat de bijdrage voor de eerste maal verschuldigd zal zijn over het jaar. waarin de eerste uitgaven voor het kanaalvak voor aankoop van gronden en bouwstoffen, voor uitvoering van werken zijn geboekt op de bouwrekening. welke voor de kanalisatie zal worden ingericht. De heer Uitertthuis ziet verschil in dezep twee bijdragen Er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd; spr. adviseert daarom neutraal in dezen te blijven. Ged Staten vragen f 500 en D en H stellen voor, dit bedrag gedurende 40 jaar te geven. De Dijkgraaf wijst er op, dat Ged. Staten wel degelijk 500 jparlijks gevraagd hebben. Voorts betoogt si)r dat de afsluitdijk voer de dijken van het Hoogheemraadschap van zeer groote beteekenls is. Z. h. st. wordt ook conform dit voorstel besloten. Meervoudige Strafkamer Zitting van Dinsdag 28 Oct. Uitspraken van 14 October In het Gemeeniandshuis alhier vergaderde gistermorgen om 11 uur het bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De dijkgraaf, de heer C. WijdenesSpaans, opende de vergadering met een woord van welkom. Spr. releveert 't overlijden van den secretaris In het voorbije jaar; door mede werking van den technischen disent konden alle rondgangen langs dijken enz. gedaan worden. Het is dit jaar voor het eerst moge lijk de begrooting voor 1 November aan Ged Staten ter goedkeuring te zenden. De notulen worden goedgekeurd en con form vastgeteld. De Dijkgraaf deelt mez’e. dat bericht van verhindering is ingekomen van den Hoofd ingeland. den heer Zeeman, en plv. Hoofd ingeland, den heer Pijper. In de plaats van den heer Zeeman is opgeroepen de heer P. Sluis. Ook is wegens een raadsvergadering verhinderd de hoofd ingeland. de heer C. P. Hartog; idem we gens Statenzitting de Hoogheemraden N. Dekker en Kernkamp. Voorts deelt spr. mede, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit om zich in rechte te verweren tegen den polder Oost- zaan in zake een in te stellen actie tot scha devergoeding. - De heer Haremaker heeft geen succes ge had met zijn bemoeiingen om met den pol der Oostzaan tot een vergelijk te komen. De voorzitter dankt den heer Haremaker voor zijn bemoeiingen. Verschillende besluiten inzake verkoop van grond c a. werden mede door Ged. Staten goedgekeurd. Voor enkele weken werd aan alle katho lieke vereenigingen, instellingen en stich tingen hier ter stede een circulaire gezon den, met het verzoek gegevens te verschaf fen voor een nieuw uit te geven katholiek Jaarboekje voor Alkmaar. BIJ informatie bleek ons. dat nog niet door allen hierop is geantwoord. Wij betreuren zulks ten zeerste, eerstens omdat alleen een volledig jaarboekje aan het gestelde doel beantwoordt, maar ook ▼oor de betreffende vereenigingen zelf, wel ke spijt zullen gevoelen, wanneer zij na het verschijnen van dit boekje bemerken zullen, er niet In vermeld te staan. Ter wille van degenen bij wie de cir culaire is zoek gerar'ct of die er per abuis geen ontvangen hebben, drukken wjj deze nog eens af, met het verzoek alsnog de ge vraagde gegevens zoo spoedig mogelijk In te zenden bij den heer H.'Koopmeiners, Me- tiusstraat 2. een raadsel staan bU vele experimenten, moet eigenlyk al voldoende zyn voor een leek om het maar by een groot vraagteeken te laten. Kysana is tot de verbluffendste prestaties in staat. Hij gaat liggen op een plank met spijkers, men legt een stoepsteen op zyn borst, daarop slaat men met een voorhamer op den steen en zonder in het minst ge kwetst te zyn, staat Kysana glimlachend op. Hy laat zich vastspijkeren aan een balk, zich doorschieten met pijlen, doorsteken met spijkers: hy kerft met een mes in zijn vinger ware het leverworst; hij drinkt petro- als cognac, hij schreit bloedige tra- En dat alles deert hem hoegenaamd raadschap wel aansprakelyk is voor de helft van de kosten van binnendijkversterklng. doch het kan niet het initiatief daartoe nemen. Spr. zegt den heer de Boer de ge vraagde gegevens toe. De heer C. de Boer vindt het tempo van de lastenverlaging te langzaam. Spr. vraagt stappen tc doen meer uitkeeringen te ont vangen uit wegenfonds of van Ged. Sta ten. De Dijkgraaf geeft toe. dat de verlaging van lasten niet langzaam, .doch (well zeker gaat. Het voor te schrijven, die daarby de noodige voorwaarden in het belang der openbare vei ligheid kunnen stellen. Hiermede zal tevens een controle op den verkoop verkregen wor den, die zeer nuttig zal kunnen werken. De commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen stelt daarom den Raad voor in de Algemeene Politieverordening na artikel 14 een bepaling op te nemen, die voorschriften geeft omtrent verkoopen van vuurwerk en bieden den Raad daartoe het volgende besluit ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Alkmaar: Overwegende, dat het gewenscht is het oog op de openbare veiligheid bepalin gen vast te stellen met betrekking tot den verkoop van vuurwerk; Gezien het voorstel der Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen, op genomen in bijlage nr. 123 tot het verslag van 's Raads handelingen; Besluit: vast te stellen de volgende VERORDENING tot wijziging der Algemeene Politieverordening (Ge meenteblad nr. 381), gelijk deze sedert is gewijzigd. Artikel I Tusschen de artikelen 14 en 15 der Alge meene Politieverordening (Gemeenteblad nr. 381) gelyk deze sedert is gewyzigd, wordt ingevoegd „Zouden wy U mogen verzoeken, ons de noodige inlichtingen te verschaffen voor de samenstelling van een „Katholiek Jaarboek je” voor de stad Alkmaar, waarin alle ka tholieke instellingen en vereenigingen ver meld zullen worden? Bedoeld jaarboekje zal dan dienen, om alle katholieken, maar vooral ook voor de genen, die zich in de stad als vreemdeling komt vestigen, volledig te oriënteeren op katholiek terrein. U zult daarom wel zoo goed willen zijn, onderstaande vragen nauwkeurig te beant woorden; Volledige naam der vereeniging. Korte omschrijving van het doel vereeniging. Volledige naam en adres met huisnum mer van voorzitter, secretaris en pen ningmeester. alsmede van den geesteiy- ken adviseur. Orgaan der vereeniging en abonnements prijs, Eventueele instellingen of onderafdee- lingen die door de vereeniging worden beheerd. 6.Vertegenwoordigers of., der vereeniging in officj 7. Mededeelingen der verts bestuur uwer vereeniging dat ze meer bekend wordeb tarieven, contributies of lecht ten der aangesloten leden. 8. Hoeveel exemplaren van dit kunnen worden toegezonden, boekje verschijnt. i Begrooting 1931. Aan de orde is hierna, de Begrooting voor 1931, welke sluit wat den gewonen dienst betreft. in ontvangst en uitgaaf met f 1.260,220 en wat den buitengewonen dienst aangaat in ontvangst en uitgaaf met f 54.500. De post onvoorzien bedraagt f 51'920. Tot dekking van de geraamde uitgaven, is het noodig een bedrag van rond f 955.000 aan omslag te ontvangen tegen f 964.600 in 1930. Dank zy mede de geregelde stüging van de belastbare opbrengst, blijkt het mo gelijk de hefflngspercentages wederom met 0.2 te verlagen. Voor dekking van de watersnoedkocten kan het percentage wprdfen teniggebracht van 182 tot 1.75; voor dekking van de andere uitgaven kan dit van 4.50 tot 4 45 worden verminderd Ook in deze begrooting is wederom gere kend op krachtige voortzetting van de ver- breeefing en verbetering van de wegen. Zoo is o.a. gerekend op verbreed ing en verbetering van: den weg Schoorldam Oude Wal in aansluiting met den door de gemeente Warmenhplzen te Verbeteren weg n^ar laatstgenoemde plaats J den weg op den Noorden: Rederdyk be zuiden de Koedyker vlotbrug en dien op den Zuider Rederdyk; den weg op den Noord SchinkeldUk. den Zyper zeedijk, den Amsteldijk. den West- frleschen Omringdyk van Kolhorn tot Boe- rensluis; den weg op den Westerdijk van de Vier Noorderkoggen van Lambertschaag Medemblik; den weg op den Noorder- en Oosterdyk van Drechteiland. zoodat in 1931. op het gedeelte gelegen op den Kag'-rdilk na. de weg MedemblikEnkhuizen geheel zal zyn verbreed en geasfalteerd; gedeelten van den weg op den Zuider- en Westerdyk van Drechterland gedeelten van den weg op den Waterland- schen- en Assendelverzeedijk. De gezamenlyke kosten van deze wegver- betering zullen rond f 165.000 bedragen. Voor de vernieuwing van de Twiskerbrug werd op de begrooting voor den dienst 1930 f 6000 geraamd. Het is voor de scheepvaart, met name voor het vervoer der veldvruch ten, weenscheiyk deze vernieuwing in het voorjaar uit te voeren. Dit jaar was het së!?oen, daarvoor te ver gevorderd, waarom liet plan bestaat het werk in het voorjaar van 1931 tot stand te brengen. Aangezien bij de begrooting voor 1930 op deze uitgaaf is gerekend en op dien dienst niet wordt uitgegeven, komt het D. en H. wenschelijk voor, dat te zijner tijd f 6000 van het batig saldo van den dienst 1930 op den dienst 1931 wordt overgeschreven. Voor onderhoud en instandhouding van de zeeweringen is f 291.800 uitgetrokken. Voor het onderhoud en instandhouding van binr.enwaterkeeringen en daarmede ver band houdende werken f 6160. Voor onderhoud wegen f 283.740. Onderhoud en instandhouding van slui zen, bruggen, duikers ed. f 7740. Onderhoud bediening en stroomverbruik van bemalingswerktulgen f 910. Onderhoud van bermslooten, wielen en braken f 7700. Onderhoud en instandhouding van wonin gen en andere gebouwen f 4900. Evenals vorige jaren stellen D. en H. voor een kasgeldleening aan te gaan tot een be drag van ten hoogste f 750 000. rentende ten hoogste één procent boven het promesse- disconto van de Nederlandsche Bank N. V. Hen te machtigen, alle werken, voorko mende in de begrooting. waarvan de ver- moedelyke kosten de som van f 10000 te boven gaan met uitzondering van de werken aan de Hondsbossche zeewering in eigen beheer uit te voeren. Machtiging tot onderhandsche aanbeste ding van werken en leveranties, waarvan de vermoede! ijke kosten een som van f 500 te boven gaan, behoeft thans niet weder op nieuw te worden verleend. De Dijkgraaf geeft gelegenheid tot het geven van algemeene beschouwingen. De heer D. de Boer zou er prijs op stel len. dat de hoofdingelanden een overzicht ontvingen over de profielen van de binnen dijken. De Dijkgraaf zegt toe. dit overzicht te verstrekken. De heer De Boer acht de binnendyken van Geestmerambacht niet voldoende als waterkeerlngen. Er is een hiaat in den West- Frieschen ringdijk bij Rustenburg en by Mallegatsïuis. Dif lijkt spr. niet veilig. Om gerust te wezen, wil hy gaarne cyfers we ten. De Dijkgraaf acht geen groote reden tot ongerustheid aanwezig. De heer De Boer was van meenlng. dat nu het hoogheemraadschap de zorg heeft voor de blnnenwaterkeenngen, daar wat aan gedaan moet worden. De Dykgraaf betoogt, d»t het 1 Artikel 14 bis Het is verboden zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders in winkels, bewaarplaatsen, pakhuizen of op markten, behoudens het bepaalde by artikel 2 sub II der Hinderwet, vyurwerk te verkoopen of aanwezig te hebben. Het is verboden genoemde stoffen te verkoojien by kunstlicht ander dan elec trisch licht. Naar ons ter oore kwam, zou het Alk- maarsch Bioscooptheater (tegenover het Stadhuis) verkocht zijn aan de heeren We ber, bloscoop-exploitanten alhier. Het zou nog niet vast staan of dit theater door genoemde heeren verder zou geëxploi teerd worden of dat het voor andere doel einden zal worden gebezigd. gehoord een Hoomsche ingezetene de heer Abram Blokker, die achter in den wagen zat en dus een ..fijn” gezicht had op den afge- legden weg en wiens verklaring in 't alge meen niet als gunstig voor den verdachte kpn worden aangemerkt. De heer Sm. had beter gedaan vaart te minderen, inplaats juist op het smalste gedeelte van den ge beden Berkhoutendorpsweg te willen pas- secren. De bewuste twee zusters van den appel lant, twee flinke Westfriesche deerntjes, de dames Marie en Agatha Stam, die zich mede in de cabine met haar chauffeerenden broe- der bevonden, verklaarden, gehoord op ver zoek van haar broeder, als getuigen k dé charge dat haar broeder zeer kalm reed en de autobus op ’t laatste moment niet vol doende naar rechts uithaalde, zoodat haar broeder met den vrachtauto tegen n beton nen wegpaal aanreed met het hiervoren ge melde gevolg De heer F -ter Groen, arbeider te Heiloo. achterpassagier op den vrachtauto en mede getuige a décharge verklaarde in denzelf- den geest als de dames Stam. De heer Piet St. reed geheel rechts.'deelde de heer Groen mede en eerst op het laatste inoment haalde Hooyberg naar rechts uit. Het refrein is be kend en kan door ‘ieder worden meegezon gen. z Na een langdurig verhoor der diverse ge tuigen tégen en vóór den appellant werd aan den heer Officier vryheid geschonken tot het nemen van zijn requisitoir dat na aan voering van redenen strekte tot vernietiging van het kantonrechteriyke vonnis en ver- oordeeling tot dezelfde straf f 40 boete of 40 dagen, aangezien werd aangenomen dat de apjieliant te snel had gereden en beter had gedaan, veiligheidshalve te stoppen in plaats van door te raggen. De Officier hield zich hierbij vast aan den aangeplakten staart van de dagvaarding, z Voortgezette aanrijdingszaak. Op 16 September stond in hooger beroep terecht de heer Hubertus R., ’n 64-jarig loodgieter uit Noordwyk, die te Anna Pau- lowna op 30 Mei den vischauto van J. de Smit op den Molenvaartweg met het door hem bestuurde motorrijtuig aanreed, welke zaak werd geschorst en aar-ehouden tot de zitting van heden Mr Folkers. advocaat te Amsterdam, op poneerde in deze zaak voor den apellant. die veroordeeld was door den Kantonrechter te Schagen. als raadsman en verdediger. Volgens een thans nieuw gehoorde getuige, de teer O. Boontjes, slingerde de auto van verdachte, welke ongeregelde beweging door den bestuurder werd toegeschreven aan de rondheid en het afloopende van den rijweg ter plaatse. De heer Gozer, passagier op Smit’s visch auto. verklaarde eveneens dat de auto van verdachte niet reed volgens de wiskundige stelling, dat de rechte ijjn de kortste af stand is tusschen 2 punten. Door deze on vaste bewegingen kwam de auto van dachte. vaa wien men ten onrechte veron derstelde. dronken te zyn. in minder aange name aanraking met het zoölogische voer tuig van den heer Smit. De schade is trouwens reeds geheel gere geld Volgens het proces-verbaal had verdachte ook een aanrijding gehad in Sassenheim, doch dit avontuur bleek niet op dien zelfden dag te zjjn vóorgevallen. Deze aanrijding had plaats gevonden op Maandag 21 April, twee den Paaschdag. als gevolg van een gebrek aan het stuur. Daar dit echter stond in het door appellant geteekende proces-verbaal. ging de president nog cenigen tijd op dit onderwerp door. Verdachte twyfelde blijkbaar destijds zelf aan de soliditeit van zyn stuurinrichting en zat maar voortdurend aan het wiel te draaien. Hy reed ten slotte steeds slingerend weg van de plek der aanryding, verklaarde de gedu peerde vischkoopman. De Officier toonde zich verheugd over de eensluidendheid van de getuigenverklaringen, daar ieder had opgemerkt, dat de wagen van verdachte duidelyk merkbaar slingerde. D^ ongunstige conditie van den weg mocht das gevoegelijk alleen aan de fantasie van den appellant worden toegeschreven. Het O. M. kon zich dus vereenigen met de zware boete, f 50 boete of 50 dagen en 3 maanden ontzegging van rijbevoegdheid, op gelegd door den Kantonrechter en requireer- de al zoo bevestiging van dit vonnis. Mr Folkers wilde graag den trein nog ha len en dtis kort zjjn. Na met enkele woorden het gebeurde te hebben gereleveerd liet plei ter uitkomen, dat verdachte onopzettelijk vertrouwd had op zyn stuurinrichting en ver zocht Z Ed. Gestr. vrijspraak, subsidiair de bykomende maatregel van veiligheid, de ontzegging van de rijbevoegdheid niet toe te passen, omdat zulks zeer schadelijk zal zijn voor het bedrijf van verdachte. Hierna re- en dupliek volgens usance. Gezelschap Lou Bandy. De hebben het al eens eerder opgemerkt als we ons goed herinneren bij het op treden van Willy Derby in dezelfde zaal dat een humorist tegenwoordig eerst door de radio bekend moet worden alvorens zyn persoonlijke verschyning de publieke belang stelling trekt. Een nieuw bewijs voor deze stelling {za- gen we gisteravond, toen bij Lou Bandy’s optreden de Gulden Vlieszaal aardig bezet was, iets wat niet altijd gezegd kan wor den wanneer er Kunst met een hóófdletter*’ gegeven wordt. Enfin over smaak valt niet te twisten een feit js het. dat in z n genre het gezej- schap Lou Bandy iets goeds wist te geven. Daar was b.v. de pianist Leo v. d Hen, die met veel verve zijn instrument bespeel de en zelfs aan een potpourri van „Schla gers” iets eigens wist te geven Verder de heer Novel een muzikale vir tuoos van ongewone beteekenls. Deze myn heer bleek een geweldig handig xylophonist, terwijl zijn prestatie met de bellen van on geloofelijke handigheid getuigde. „Het levende carillon" zou een goede naam voor hem zijn. Heel nauwe familierelatie leek er te be staan tusschen hem en Frans Verdal. Deze Vlaming is niet alleen een goed pianospeler, maar bovendien een man, die het straat- jongënsfluiten tot iets kunstvols heeft we ten te maken. Een menschelyke kanarie! De clou, van den avond was natuurlijk Lou Bandy zélf. Deze zou gerust alleen een heele voorstelling kunnen vullen. Een aan genaam causeur, die bovendien met z’r. licht aansprekende stem, z’n liedjes heel goed weet te lanceeren. Wat kennen deze heeren toch goed de mentalitit van het groote publiek. Eerst een aanal grappen en gijntjes, zoodat je een oogenblik denkt in een 'coupé met handels- reizigers te zitten. Het mag gezegd, z’n „uien” waren over het algemeen voor nie mand kwetsend en niet lager by den grond dan die van zijn meeste collega’s. Hier en daar waren er zelfs Buziau-achtige accen ten in. Dan de liedjes. Een bont mengelmoes van actueele stekeligheden en lichte! yk senti- menteele romantiek. Juist wat het volk ▼erlangt; de lach en de traan. Is het danswonder, dat er reeds spoedig was dat geheimzinnige contact tusschen deze en gen? zijde van het voetlicht? Dat Lou de menschen aan het zingen kreeg op manier, welke directeuren van volks- zangvereenlgingen hem mogen benijden? Alles bijeen dus een succes voor het ge zelschap Lou Bandy, hetwelk dezen winter zeker nog wel eens weer z’n geluk zal be proeven envincen. Artikel II Deze verordening treedt in werking op den derden dag na dien harer afkondiging. als leum nen niets. Af en toe levert zoo iets een yzig schouw spel op. maar de Bosschenaren schynen ovér sterke zenuwen te beschikken: althans flauw gevallen is er gisterenavond niemand. Kysana dikte zijn griezelige toeren dan ook niet aan door pynlyk verwrongen ge zichten of gekerm; anders ware het velen toeschouwers (sters) wellicht toch te machtig geworden. Het programma hield verder nog in het optreden van een Indische danseres en van den hypnotiseur Rob Jansen. De séance, welke deze laatste ten beste gaf. getuigde er van dat hij goed ingewijd is in zyn geheim zinnig vak. De koddige opdrachten, die hit zyn me diums liet verrichten, hadden een uitbundig succes. Zoo is slaagd. Men mag zeker niet verzuimen heden avond een bezoek te brengen aan het Con certgebouw, want het is vandaag de laatste gelegenheid om de wonderbaariyke Kysana- show gade te slaan”. Zitting van Dinsdag 28 October Elkander in de wielen gereden In hooger beroep stond terecht de 31- jarige veehouder en autobestuurder Petrus St. uit Berkhout, die door den kantonrechter te Hoorn was veroordeeld op grond van het feit, dat hy door zijne schuld op 28 Mei jl. met een door hem bestuurden vrachtauto op den dorpsweg te Berkhout in aanrijding ge komen was met een autobus, chauffeur den heer C. Hooyberg die met het door hem bestuurd motorrytuig zich begaf van Aven- hom naar Hoorn. De appellant, die op roe- kelooze wyze de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, staat volgens den bus-chauffeur Hooijberg, die als eerste en. voornaamste getuige werd gehoord, bekend als een woeste rijder. De weg is ter plaatse zeer smal, 4 M. 95 en de aanrijding was het te verwachten resultaat van het te kort naar rechts uitwijken van den verdachte. De verdacht;, persoonlijk present, ont kende met een vaart van 50 a 60 kilometers te hebben gereden, doch schatte dezelve meer bescheiden op 25 A 30 kilometers. De autobus stond schuin over den weg, wat vol gens Hooyberg was te wyt enaan de groote snelheid, waarmede de vrachtauto naderde zoodat hem geen tijd overbleef de autobus geheel parallel mrt den wegberm te brengen. De appelleerenae veehouder moest echter toegeven dat hij .■'de cabine deelde met twee zusters, die h^L ritje uit economische of amusementsoverwegingen meemaakten. Vol gens opmeting ivan ’de politie, lag de beton nen kop van een wegpaal 11 meter verder dan de plaats der aanryding, waardoor kon worden aangetoond de buitengewone snel heid, waarmede door verdachte werd gere den. Opgemerkt dient, dat gelukkig geen Iiersoonlyke ongelukken plaats hadden. De appellant werd door den kantonrechter veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen. De

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5