I Fiets jekkers J. B. Koster I „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES LANGESTRAAT 1 X JACHTWATER EN HOOFD EAU DE COLOGNE BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Nachtelijke schietpartij De bijzetting van de slachtoffers De indruk in de Vereenlgde Staten Spoorwegongeluk In Achter-lndlë Na den opstand in Brazilië SPORTEN WEDSTRIJDEN DuitschlandNoorwegen WIELRENNEN H E E R L IJ K GEURIG FRISCH EN PROVINCIAAL NIEUWS Mooie aanhouding te Bloemendaal Het Bulgaarsche Parlement geopend De rust In Rio weergekeerd OUDORP „De Nieuwe Boerhaave” Provinciale Staten van Noord-Holland Donkergrijs en moderne kleuren van f 5.90 tot f 45.— a De mijnramp te Friedrichsthal Drie Oekrainsche geestelijken gearresteerd Speenhoff in Holland terug Magdalenenstraat - Köster’s Volkszaak Rijksdagpresident Loebe over de crisis der democratie De rede van Mussolini WESTWOUD De scheepvaartverbinding met Brltsch Indië verslag van den penning - amendement* Colün Reglement Watenchapabmtnren Ke- aldus de zich de de op het f en Ludvlgsen A. Olsen Het derde postvliegtuig j/ Te Bandoeng aangekomen Het De Beriijnsche Zesdaagsche Nieuwe stations Ftinenburg en Braspenning rilden mee ALKMAAR De consequenties van bet voorstel-CoiiJn if, Koning Boris beschuldigd van overtreding der Grondwet Een voorstel tot ontbinding Op 12 November a s. zal een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Verzekeringsnfaatschappij „De Nieuwe Boerhaave” té 's-G; den. waarin een v< ontbinding der maatschappij en tot benoe ming van een vereffenaar, aan de orde zal komen Mr dr. P. A. Roeper Boech heeft het ver zoek ontvangen om als llquldateur op te tre den. Volgens te Parijs uit Rio de Janeiro ont vangen berichten, is de rust in de stad weer volkomen hersteld en de orde teruggekeerd. Alle banken en groote zakenbuizen zijn weer geopend. s. d- JAARVERGADERING B, K. KIE8- VEREENIGING ucicii aau. ucu pv post-Aerdenhout bleek de gearresteerde alleen over een geladen pistool met 4 s< pe patronen te beschikken, maar ook vrij veel geld te bezitten. Bij den heer S. heeft de inbreker, blijkens de gevonden sporen, getracht, met eer. bei tel de sloten van twee deuren te forceeren. waarin hij echter niet slaagde en daarom een ruit indrukte Door deze bewerking zijn de deuren niet onbelangrijk beschadigd. Uit een schrijf'atel heeft de Inbreker kans gezien f 20 f 22 te ontvreemden, doch ver der heeft hij niets bult gemaakt. De man is hedenmorgen aan de Zandvoort- sche politie overgeleverd, die deze zaak ver der zal onderzoeken. Te Krommenie-AseendeUt en Koog- Zaandyk f.1' -è ieri/g jsneaai Gmvenhar omstel vai Li'-. derde postvliegtuig, bemand met de piloten Duimelaar, Parmentier en den me canicien Kotte, arriveerde hedenmorgen te 8.40 uur te Bandoeng. kan met den aanleg van de nieuwe 11 M. breede mlddenperrons worden aangevangen en met het maken van de tunnels naar die mlddenperrons. worden voortgegaan. Voor looplg zal men zich nog met enkele lage hulpperrons moeten behelpen. Voor de eerste Europeesche Zesdaagsche Wielerwedstrijd van dit seizoen, welke an 7 tot 13 Novmber as. in het Sportpalast te Berlijn wordt gehouden, hebben ingeschre ven de belde Hollandsche renners Pijnenburg en Braspenning. De winnaars van de Zes daagsche te Montreal Horder-Elder zijn voorts van de partij. terw|j] tenslotte nog de Franacbe renners Pelx en Lemoine en de Duitsche rijders Ehmer, Tietz en Manthey JNMMOKMerf werden. (Benrath), 8.C.) en W. M. Retera f In den ouderdom van 72 Jaar is te 's-Gravenhage overleden de beeldhouwer W. M. Retera, uitvoerder van beeldhouw verken aan Het Vredespaleis, de Ridderzaal, verschil lende Rijksgebouwen en laatstelijk aan den voorgevel en de aula var. het gebouw van het Koloniaal Instituut te Amsterdam.* Oslo. Het Noorse he elftal, voor 2 Novem ber as. te Breslau ziet er als volgt uit; Doel: H. Johanson <Oslo>. Achter: Berstad (Bergen) (Sarpsborg). Midden. KJeld KJos (Bergen), (Bergen) en J. Berner (Oslo). Voor: D. Gundersen Skiën), K. Kongsvlk (Bergen). J. Juve (Oslo), Boerresen (Frie- drikstod) en A. Nielsen (Noten). Vluchtelingen op een Engetoch schip gearresteerd. Bij het verlaten van de haven van Rio de Janeiro werd het Engelsche ss. „Almanzora" tot bijdraaien gedwongen en door BrazUiaan- sche ambtenaren onderzocht. 30 politieke vluchtelingen, die met het schip Brazilië bed ien willen verlaten, werden gearresteerd. Onder hen bevonden zich oa. de vroegere vice-president Vianna en verscheidene andere bekende politieke persoonlijkheden. Thans zijn alle Braziliaansche havens weer voor de normale scheepvaart vrijgegeven. Voorlooplg president gekoaen Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de aanvoerder van het zuidelijk leger der op standelingen Vargas, door de te Rio bijeen gekomen leiders der opstandelingen eenstem mig Is gekozen tot voorlooplg president van Brazilië. De Intocht van Vargas In de Braziliaan sche hoofdstad aan het hoofd van zijn troe pen was een ware triomftocht. Tm slotte vernemen wij dat de dienst, die in samenwerking tusschen belde maatschap pijen zal worden onderhouden plaats vindt met elf Duitsche schepen en vier Nederldnd- sche schepen. z Dinsdagavond had in het café van mej. O. Morsch de jaarvergadering plaats der R. K. Klesvereeniging. Om half acht uur opent de voorzitter, de Weled. heer J. Bleeker Cs-, de vergadering met den Christelüfcen Groet. Spr. het op de eerste plaats welkom den Zeereerw. heer Pastoor Van Baaren en de talrijk, aanwezigen en spreekt den wensch uit, dat de beepreöpwa vriendschappelijk itscha^pjj „De “Lage worden gehou- an het bestuur tot Reglement Waterschapsbesturen Vanmorgen half elf werd de najaarszlt- tlng van de Prov. Staten voortgezet. De be sprekingen over het gewijzigd algemeen reglement voor de Waterschappen worden voortgezet. De heer bezwaren tegen De nieuwe stationsgebouwen, welke te KrommenieAssendelft en te Koog-Zaan- dijk In aanbouw zijn, zullen op 1 November as. In gebruik genomen worden. Onmiddel- Itfk daarna zal met net afbreken van de beide bestaande hoofdgebouwen worden be gonnen. Eerst nadat dwe gebouwen verwijderd zün. .Waarschijnlijk als antwoord op den jong- sten oproep van den Oekraïnschen metropo liet Szeptycki, waarir. de Oekraïners worden opgewekt zich aaneen te sluiten om hun cul- tureele belangen naar buiten te verdedigen,, werden te Warschau onder verdenking van met den metropoliet in verbinding te staan en met hem samen te werken drie geestelijken gearresteerd. Voorts vonden Poolsche politieambtena ren in een Oekraïnsch dorpje tien staalhel- men van Duitschen oorsprong. De Poolsche pers verklaart geheimzinnig, dat men om trent deze vondst nog geen verdere mede- deelingen kan doen en dat hel onderzoek er ^*rk «eno^ u on> verzoening en vrede te naar in vollen gant is. Kerkbrand, te Nijmegen Hedenmorgen omstreeks half vier is te Nijmegen brand ontdekt in de St. Antonius- kerk aan de Groenestraat. Een repetitie- en katechismuslokaal dat aan de kerk verbonden is, bleek in lichte laaie te staan. De direct gealarmeerde brandweer be streed het vuur met vier stralen en slaagde er In, den brand tot de zaal te beperken. De kerk kreeg alleen eenige waterschade, terwijl enkele kerkramen het moesten ont gelden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. bereiken, dan worden deze laatste ten zeerste in gevaar gebracht door de partijen, die in hun land naar een dictatuur streven. Reeds thans moet men met alle, zelfs buiten parlementaire middelen, de golf van chau vinisme bestrijden ter bescherming van de republlkelnsche grondwet in Duitschland. Onder buiten-parlementaiiR middelen wr- De mijnwerkersdorpen, die in de omgeving van de Maybach-mjjn gelegen zijn, zijn in rouwkleed gestoken. Ontelbare vlaggen waaien halfstok. Uit het geheele Saargebled stroomen belangstellenden naar Friedrichs thal, waar vele in het zwart gekleede per sonen de rouwplechtlgheid bijwonen. Te negen uur hedenmorgen arriveerde de bls schop van Trier, mgr. Bomewasser bij de Maybach-miJn. In de kapel werd een Pontifi cale Requiemmis opgedragen. In de kapel, die slechts aan weinige personen plaats biedt, verzamelden zich de nabestaanden van de slachtoffers, vertegenwoordigers van de Duitsche Rijksautoriteiten en van ’t Fransche mijnbestuur en delegaties van mijnwerker» uit de andere Saarmijnen en van de mün- werkersorganisaties. Na het Evangelie» sprak mrg. Bomewasser de rouwrede uit. Hlj'sprax troostende woorden tot de aebterblijvenden en 'herinnerde eraan, dat de mannen uit de Maybach-mijn den dood hadden gevonden op het oogenblik. toen hun verongelukte kameraden uit Alsdorf juist ter aarde waren besteld. In het uur van den dood waren de gedachten der mannen bij hun doode kame raden uit Alsdorf geweest en dus gericht op dood en eeuwigheid. Zeker zullen zij allen God's genade verworven hebben. Tegen tien uur vond de doodenherdenklng plaats in de groote chapelle ardente. die was opgericht in een der groote zalen van de be drijfsgebouwen van de Maybach-mün. De 95 lijkkisten, die daar stonden opge steld. waren geheel onder bloemen bedolven. De plechtigheid werd ingezet met een door het orgel gespeeld fragment uit Tannhauser Vervolgens zong een mynwerkerskoor eenige liederen, waarna de Blsschop nogmaals het woord voerde. Hij eerde het plichtsbewust- zün van de slachtoffers. Machtlger dan de techniek zijn de krachten der natuur. Maar de dooden zijn thans uit hun aardsche leven bevrpd Na een harden Goeden Vrijdag is een schoone Paaschmorgen voor hen aangebro ken. Vervolgens spraken een vertegenwoor diger van den Evangelischen Kerkraad uit Berlijn en de generaal-Supertntendant voor de Rijnprovincie. is onze reeds alom bekende Een beslist afdoend middel yoor levend hoof donrein; het doodt zelfs de onzichtbaarste kiemen; verwijdert roos en vettigheid; bevordert In hoogs mate den haargroei. Ledige flacons hebben waarde. Vraagt cadeau-lijst aan bij Uw winkelier of, by hem niet verkrijgbaar, direct by xms. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL TELEFOON 334 De rede van Mussolini wordt in de Ameri- kaansche pers in het algemeen rustig beoor deeld. De „Herald Tribune” verklaart niet temin, dat de krijgszuchtige uitlatingen van den Duce bulten Italië moeilijk als een vredesbelofte kunnen worden opgevat. Nog onrustbarender is de toespeling op de her. zlening der Vredesverdragen. Het blad consta teert. dat de verdragen vanzelfsprekend niet eeuwigdurend zijn, doch acht het twijfelach tig. of het thans het jukte tijdstip is om deze zaak aan te snijden. De „New York Times” gelooft, dat een Juiste formuleering en analyseering van Mus. sollni’s eisch tot verdragsherziening waar schijnlijk zou aantoonen. dat zijn bedoelingen moeilijk vereenlgbaar zijn met die der Duit- schers en Hongaren. De Bloemendaalsche politie heeft heden nacht een goeden slag geslagen met de aan houding van een Inbreker, die de woning van den garage-houder Seders, gelegen aan den Bentveldachen weg, hoek Zandvoortschelaan in de onmiddellijke nabijheid van de grens der gemeente Zandvoort tot operatie-terréln had gekozen. De heer S werd omstreeks half twee uit den slaap gewekt door het geraas van het breken van een ruit en, zich van politle- hulp willende verzekeren, waarschuwde hij een in de nabijheid zijner woning zijnden nachtwaker, waarna de politie van den post Aerdenhout gealarmeerd werd. Onmlddellijk toog een drietal agenten naar de plaats van de inbraak, waar niets van een Inbreker te bemerken was, waarop de agenten zich verspreidden en een onderzoek in de omgeving Instelden, j In de duinen werd niets verdachts aan getroffen. maar op den Bentveldscheweg zelf ontmoette de agent Bosma een vreemdeling, wat den agent in het nachtelijk uur vreemd voorkwam. Dat dit vermoeden niet ongegrond was. bleek uit het feit, dat, toen de vreemdeling den agent bemerkte, hij een revolver trok en deze op den agent richtte. Deze was echter juist iets vlugger dan de verdachte te werk gegaan en schoot met zijn revolver, om den man schrik aan te Jagen, over diens hoofd heen af. Dit bleef niet zonder resultaat en de man liet de revolver los en stak de handen op. Op het hooren van het schot snelden de beide andere agenten Bosma te hulp, waarop het toen niet moeilijk viel den vreemdellng- inbreker in te rekenen. Bü fouilleering van dezen aan( den polltie- niet d. VALL (S.D.) maakte zijn de wijziging kenbaar. De heer GUEPIN (V.B.) deelde mede, dat zijn fractie zich niet met bet voorstel kan vereenigen. De heer aan spr. nu mei overzien en daarom kan hy daar thans niet voor stemmen. Oe heer COLIJN dient dan een motie in. waarin Oed. Staten ultgenoodlgd worden te onderzoeken, of er een noodtoestand be staat in den akkerbouw en zoo Ja, op welke wijze hulp verleend kan worden God. Stoten nemen deze motie over, waar na het amendement-ColUn Ingetrokken wordt. Het voorstel van Ged. Staten wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De definitieve samenstelling van het Duitsche elftal tegen Noorwegen is als volgt: Doel: Jacob (Jahn Regensburg), Achter: Schütz (Eintracht Frankfort) en Weber (Kurhesaen Kassel). Midden: Kauer (T.B. Berlijn), Munzenberg (AT.emannia Aken) en Wendl (München i960). Voor: Albrecht (Fortuna Düsseldorf), Lach- ner (München 1890). Hohmann Rlchqard Hofmann Dresdner Strassburger (Dulsburger S.V.). Bij de opening van ’t Bulgaarsche Par lement werd door den vertegenwoordiger van Koning Boris, den minister-president, troonrede voorgelezen. In de troonrede wordt geconstateerd, dat in het binnenland rust heerscht en dat de betrekkingen met het buitenland goed zijn. Er worden maatregelen aangewend ter verzachting van de economische crisis en mededeeling werd gedaan van het huwelijk des konlngs met prinses Giovanna van Savoye, dochter! van den koning van Italië. Nauwelijks was de troonrede voorgelezen en betuigde het Huis door applaus zijn in stemming, of de arbeidersafgevaardigden verhieven zich van hunne banken en eisch- ten invrijheidstelling van de wegens re- volutlonnalre propaganda in gevangenschap verkcerende arbeiders-leiders, waardoor in het Huis groote beweging ontstond. De socialistische fractie heeft In de So fa ranja een interpellatie Ingediend in ver band met het huwelijk van koning Boris In de aanvraag wordt beweerd, dat de ko ning art. 38 der Bulgaarsche Grondwet heeft overtreden, door te beloven, dat de uit het huwelijk geboren kinderen in het katholieke geloof zullen worden opgevoed. De bedoeling der socialistische fractie is. naar aanleiding van deze interpellatie, de verhouding tot Italië ter sprake te kunnen brengen en een duidelijk antwoord van de regeering uit te lokken, of het huwelijk van koning Boris een wijziging in de bulten- landsche politiek ten gevolge zal hebben. Met de „Johan van Oldenbamevelt", het mailschip der Stoomvaart Mij. „Nederland”, dat hedenmorgen te Amsterdam Is aangeko. men, zijn de heer en mevrouw Speenhoff in gezelschap van hun jongste dochter van hun Indische touméc, welke In het geheel elf maanden heeft geduurd, in Holland terug gekeerd. staat Loebe o.a. de RUksweer, waarvan htj eenigszins aarzelend aanneemt, dat zij de grondwet trouw is. De Duitsche sociaai-de- mocratie kan in samenwerking met een de mocratische regeering slechts zoo lang re- geeren, tot de verhoudingen i.aar dwingen l.aar grondbeginselen te wijzigen of zelfs op te geven en een politiek te gaan volgen, die in normale tijden niet mogelijk zou zijn. Niettemin gelooft Loebe, dat het werk, dat de democratie zoowel aan deze als aan gene zijde van de grens heeft verricht, onder geen enkele omstandigheid door eenlg ge vaar of door een onverstandig nationalisme vernield zal kunnen worden. Met voldoening begroet Loebe de houding der Fransche ra dicalen te Grenoble. Ondanks de golf van chauvinisme, die over Europa waart, zal de sociaal-democratie haqir verzoeningspolitiek blijven handhaven. De mogelijkheid van een openlijken opstond, acht de Rijksdagpreei- dent niet uitgesloten, doch de sociaal-demo cratie in Duitschland zal alles doen om een dergelijke beweging geen grondslagen te bie den. Hierna komt aan de orde het voorstel tot vaststelling van een gewijzigd Algemeen Re glement van bestuur voor de waterschappen in Noord-Holland. Er worden geen algemeene beschouwingen gehouden, waarom overgegaan wordt tot ar- tlkelsgewljze behandeling van net reglement. De heer ANKERSMIT (S D A P.) bespreekt uitvoerig de kwestie van het stemrecht, dat in dit Algemeen Reglement als eenvoudig stem recht geldt Voor elk waterschap kan echter een bijzonder reglement vastgesteld worden, waarin een meervoudig stemrecht opgenomen kan worden. Spr. zou liever den pachters stemrecht willen geven en niet den eigenaars. Hij acht het een vfeemden toestond, dat iemand wel stemrecht heeft in het bestuur, maar niet in het waterschap zelf. Hij dringt er op aan, dat Ged. Stoten als nog bereid zijn, een andere regeling van het kiesrecht In het reglement op te nemen. De heer DE JONG SCHOUWENBURG merkt op. uat na vaststelling van dit regle ment er twee reglementen zullen zijn voor de waterschappen in Noord-Holland. Hij vraagt waarom niet tegelijkertijd het oude regle ment ingetrokken wordt. De heer KERNKAMP (C H is van oor deel. dat uit dit reglement weer blijkt, dat bij Oed. Stoten een neiging heerscht, zien steeds meer bemoeien met de Inwendige or ganisatie der waterschapsbesturen. De waterschappen worden steeds minder baas in eigen huis. Spr. kan zich niet, vereenigen met de meening, van Ged. Staten, dat de vergade ringen van dë waterschappen openbaar moeten zijn. Nadat nog enkele leden het woord gevoerd hebben, wordt de vergadering verdaagd tol Woensdagmorgen er* aakeliJk mogen dienen tot het belang der vereeniging. Daarna doet de secretaris voorlezing van de notulen en brengt tevens het jaarverslag uit. Deze worden met een woord van dank en applaus beloond. Evenzoo het meester. In kas blijkt ruim f 55. Als afgevaardigden naar de Statenkles- krlngvergaderlngen worden benoemd de heeren Jan Kunst en P. N. Leering, als plaatsven angers de heeren P. Vader en N Oerrttsma. Na rondvraag volgde sluiting op de wone wijze Artikel 848 bis Wetb. v. Strafrecht Maximum 4 Jaren gevangenislraf De zich noemende koopman Franclscus Gerardus R. te Alkmaar ’n 37-jarige reci divist op ’t gebied van zedenmisdrijf, thans gedetineerd, stond voor de zooveelste maal terecht ter zake handelingen, strafbaar ge steld bij art. 248 bis van het Wetb. van Strafrecht. Deze onsmakelijke zaak werd met gesloten deuren behandeld. Gevorderd werd 14 dagen gev. met aftrek r van voorarrest, voorts ter beschikking stelling der regeering. Verdediger mr. de Groot re fereerde zich gaarne aan dit requisitoir en hoopte dat op die wijze nog iets goeds van den armzaligen zwakkeling terecht zou wor den gebracht. Drie dpoden, twaalf gewonden Uit Rangoon wordt gehield, dat gisteren te ongeveer middernacht de posttrein naar Toungoo in de nabijheid van deze plaats ontspoorde. Eenige wagens werden vernield. Drie passagiers werden gedood, en twaalf min of meer ernstig gewond. Het te Parijs verschijnend tijdschrift ,Jn- ter-Europe” publiceert een interview met den President van den Duitschen Rijksdag, den sociaal-democratischen afgevaardigde Loebe. Loebe sprak over den dreigenden toestand, waarin de democratie zich in Duitschland bevindt en verklaarde, dat de strijd thans niet alleen meer gaat om de red ding van de Duitsche democratie, maar om de toekomst van de democratie in geheel Europa, waarvoor spoedig het beslissende uur zal slaan. Wanneer de democratie niet van een niet onbelangrijke auto- aanriiding met een persoonlijk ongeluk. -1. In den avond van 3 Juni omstreeks t~uur stond bij den Ingang van het Vlctoriapark te Alkmaar, dat met paaltjes voor alle rij- verkeer is afgesloten, de 21-jarige werkster mej. Klaasje Schutz, geenertei onheil be wust. rustig te babbelen met eenige familie leden. toen zij eensklaps werd aangereden door een automobiel, bestuurd door den 35- jarigen heer P. e Vr„ handelsreiziger te Alk maar en vertegenwoordiger v. d. fa. Polack, met gevolg, dat mej. Schutz, behalve ontvel lingen, ook nog 'n lichte hersenschudding be kwam. zoodat het meisje eerst te 2 uur in de ouderlijke woning, alwaar zij was ver voerd, tot bewustzijn kwam. De heer de Vr. stond heden dan ook te recht ter zake het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Volgens de verklaring van den heer Groot, - bestuurder van een motorrijwiel, had ver dachte vooraf een aanrijding gehad met den door getuige bestuurden motor, waarmede de ze de Heerenstraat kwam uitrijden. Overeenkomstig de lezing van den ver dachte had deze heer de Groot te laat slg- naai gegeven, waardoor verdachte schrok en in zijn verbouwereerdheid inplaats van op de voetrem op het gaspedaal trapte, waar door hij met een niet geweldige vaart eens klaps in de richting van het Victoriapark vooruitschoot, met het door ons hiervoren gereleveerde funeste gevolg. De heer de Vr. schreef als nu de Indirecte oorzaak van het ongeval toe aan den heer de Groot, deze had verdachte aangereden. Verdachte had voldoende signaal gegeven en dacht dat de weg dus vrij was De heer Groet, brugwachter aan de Frie- sche brug had gezien, dat verdachte in aan rijding kwam met een de-'- heer Groot bereden motor, die daardoor kwam te val- len. De broeder van de aanger dene jongedame, de heer J. B. Schutz, slager te Alkmaar, was er ooggetuige van dat zijn zuster door den wild voorultstormenden auto werd aangere den. Zij is ongeveer drie weken lijdende ge weest. Het meisje kwam eerst des nachts om 2 uur bij kennis en klaagde over hoofdpijn Ziekenhuisverpleglng bleek noodzakelük. Als'getuige A décharge werd daarop nog gehoord de heer Arie Kameraad, inspecteur eener levensverzekering maatschappij, die op tijd en plaats voomoemd in zijn Citroën met 30 K M. vaart vóór den door verdachte bestuurden ford had gereden. Deze getuige had een zwaren slag gehoord en nabij het Victoriapark iets op den grond zien liggen. Hij zette toen^zijn motor af en ging eens kijken. Voorts verklaarde hij wei te hebben gehoord, dat verdachte bij de Hee renstraat signaal gaf. Door den heer Officier werd In zijn requi sitoir gereleveerd dat het ging om de aan rijding met het meisje en indien de ver dachte zijn dagvaarding eens aandachtig had gelezen, zou hem dit duidelijk zijn geworden. Verdachte erkende zelf een flater te heb ben begaan en juist die flater bracht hem voor den strafrechter Hij en niemand anders had het ongeval teweeg gebracht door een fout, die meer on- geroutlneerde rijders maken. De verklaring van den afwezigen arts. dr. Maats achtte de officier niet noodzakelijk. Ten slotte vorderde de officier 160 boete of 60 dagen hechtenis. Verdachte scheen zich met dezen zeer billijken eisch te kunnen vereenigen en gaf zulks herhaaldelijk te kennen. Een verstokte kleptomaan In de middagzitting stand terecht de heer Christiaan K'n 25 jarig varensgezel, wo nende te Rdam. thans in voorarrest, welke heer zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel te Den Helder, welk rijwiel door den heer C. Huijstee, matroos vllegtuig- navrtnaker aldaar, onbeheerd was achter gelaten voor het eethuis van Baar in de Keizer straat en door verdachte in Amsterdam voor f 10 was ten gelde gemaakt Deze verdachte heeft zich veel-vuldige diefstallen, hij zelf is den tel reeds lang kwijt geraakt, te verwij ten en mag zich verheugen in een tamelijk uitgebreid strafblad. De voordeelen eener voorw straf heeft hij dan ook reeds hope loos verspeeld De heer Officier, die ook geen kans zag dezen verdachte weer op het pad van eerlijkheid en deugd terug te brengen, vor derde 1 Jaar definitieve gevangenisstraf. Verdachte stond blijkbaar paf van zulk een geweldige vordering, en liet nadat zijn te kortkomingen hem nog eens krachtig door den president onder het oog waren gebracht, het woord over aan zijn verdediger mr. Schenkeveld (als remplagant voor mr. Smal) die zich refereerde aan het oordeel der rechtbank, aangezien hem zoo goed als geen verontschuldigingen voor zijn cliënt ten dienste stemden. (Vervolg.) Na de pauze is het woord aan den heer MICHELS, lid van Ged. Stoten. Deze merkt op. dat de verandering van^aaltuur (glas cultuur) verbetering is mgei.-eden voor hen, die deze cultuur beoëfendenj vergeleken bij her*, die den ouden gang van zaken hand haafden. Hij wijst op het bestaan van de tuinbou wers en geeft aan, aat de thans te nemen maatregel tot de uitzonderingen moet behooren. Spr. heeft niet den indruk, dat dit bijzondere middel ook voor de akkerbou wers getroffen moet worden. Spr. gaat verder de rentebepaling na, wel ke hij verdedigt. Oed. Stoten willen de mogelijkheid onder zoeken van de stichting van een crlsiafonda. waaruit in moeilijke jaren uit keert ng en zou den kunnen worden gedaan. Indien de mo gelijkheid bestoet, willen Oed. Stoten gaarne zoo’n fonds vormen. Spr. gelooft, dat de gemeenten voldoende ingeschakeld zijn, om te zorgen, dat de gel den ook voor de juiste doeleinden bestemd worden In zake het onderzoek naar het prijsver schil. door den neer Polak gevraagd, ver wijst spr. naar de indertijd ingediende motfe- v. d. Voll tot regeling dezer materie, waar bij toen verwezen is naar de betreffende De heer COLIJN (A.-R.) handhaaft zyn amendement. De heer POLAK (8. D. A P> beveelt eer. onderzoek naar het prijsverschil vanwege de provincie nogmaals aan. KETELAAR (V.D.) was var. meening. dat Ged. Stoten wel degelijk in vloed moeten kunnen uitoefenen Waterschappen, waardoor deze de onafhan kelijkheid niet behoeven op te offer n. De Stoten moeten de bevoegdheid hebben in bepaalde gevallen te beslissen. Spr. achtte wijziging van bet reglement noodzakelijk en verdedigde de voorstellen inzake stemrecht. Men moet er echter voor waken, de oplos sing van deze kwestie te overhaasten temeer daar Noord-Holland op het terrein van wa- terschapszorg aan de «pits staat. De heer ZEEMAN (8.D.) zou er op wil len aandringen, dat zij,, die in onze water schappen zitting hebben, zooveel mogelijk vasthouden aan den grondslag, waarop ons waterschap is geregeld. Spr. bepleitte mede zeggenschap van de pachters. De heer LUDEN (C.H.) brengt hulde aan Gedeputeerde Staten voor dezen arbeid, maar spr. zou h j toch op prijs hebben ge steld als meer naar beperking was gestreefd Een zoo laag reglement is niet geschikt voor de menschen, die het moeten toewas sen. Mevrouw MIEDEMA-ZONDERVAN <8 D.) bepleitte de rechten van de vrouwen ook op dit terrein en betoogde, dat ook vrouwen in de besturen der waterschappen moeten kun nen zitting nemen. Nog verschillende sprekers voerden woord, waarna gepauzeerd werd. I>e heer THOMASSEN (S.D.) vraagt o a. of Ged. Staten er niet toe kunnen meewer ken. dat de positie van het personeel der waterschappen geregeld wordt, zooals voor het provinciaal personeel geschiedt. Wat het stemrecht betreft, meent spr. dat men uit het ontwerp geen andere conclusie kan trek ken. dan dat Ged. Staten het meervoudig stemrecht voorstellen, omdat het enkelvou dig stemrecht de „kleinen" te veel Invloed zou geven. De kwestie van medezeggenschap van pachter acht spr. echter van meer be lang dan het stemrecht. De heer KOOIMAN (V.D.), lid van Ged. 1 Staten, bracht dank voor de hulde aan dit college en aan de ambtenaren gebracht. De opmerking Is gemaakt, da| de lengte van het reglement te groot is In ♦ergelijklng 1 met andere provincies. Daar maakt men echter de bijzondere reglementen weer langer. Wat de toepassing van dit reglement betreft, deelt spr. mede, dat het voor die water- 1 schappen zal worden ingevoerd, waarvan de 1 bijzondere reglementen zijn aangepast. Ook 1 spreker Is het met de heeren Ketelaar en 1 Zeeman eens. dat voor de waterschappen in onze provincie zeer veel gedaan is Ged. Stoten zijn van meening. dat de auto nomie van de waterschappen zooveel mogelijk moet worden gehandhaafd. Spr. besprak dan nog met enkele woorden het stemrecht. De Waterschappen hebben tegenwoordig een zuiver privaat-rechtelijk karakter; zij hebben zaken te behartigen, die ver liggen buiten het belang van het waterschap (oi. onder houd en aanleg van wegen). Het lijkt Ged. Stoten dienstig het enkelvoudige kiesrecht als regel te stellen, afwijkingen zullen zich in allerlei gevallen kunnen voordoen. Wat het pachterskiesrecht aangaat, zijn Ged. Staten bereid toe te zeggen, dat zij zoo moge- lyk bij de regeering bun licht sullen opete- ken of dit toelaatbaar is. Ged. Staten hebben In studie, de mogelijkheid tot samenvoeging van waterschappen. Het personeel der water schappen heeft zekerheid door een bepaalde regeling, die aan Ged. Staten wordt aan geboden. De wet legt den Staten ten aanzien daarvan een taak op, die nauwkeurig zal worden vervuld. Spreker bracht tenslotte dank aan de Staten voor den emst waarmede deze zaak behandeld is. vooral in de commissie. De voordracht werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter verdaagde de vergader Ir 3 tot 35 November. Eerste Ouderavond In de oude Zuster school werd de eerste ouderavond gehouden, die in alle opzichten als buitengewoon ge slaagd genoemd kon worden. Op het daar toe gestelde uur waren de belde lokalen van het vereenlgingsgebouw geheel gevuld met parochianen, ouders en overheden van de parochie van 8t. Martlnus. Door den Zeer eerw. heer L. Th. Mulder, pastoor dezer parochie werd de bijeenkomst geopend met den Chr. groet. HU heette de aanwezigen welkom op deze ouderavond en zegt met blijdschap te Constateeren de groote op komst op deze ouderavond en zegt met blija- blUdschap te constateeren de groote op komst. waaruit blijkt aller groote belangstel ling. hetgeen de parochie betreft. Het doel van deaen ouderavond, spr.. is om aan den hartewensch van onzen socialen blsschop te kunnen voldoen, te be spreken de plannen, die ten opzichte van het jeugdwerk in deze parochie ondernomen zullen worden. Vooral in den tegenwoor- digen tijd moet aan de schoolvrije jeugd de volle aandacht worden geschonken. De wensch van den blsschop is dat in iedere parochie een jeugdraad worde opgericht, één voor de mannelijke en één voor de vrouwe- lUke Jeugd. Vervolgens wordt door Zijneerw. medegedeeld, dat in het voorbereidend comité hebben zitting genomen: burge meester Haverkamp. M v. d. Vlugt, S. Slot en E. J, Groot, afd. mannen. Voor de af- deeling vrouwen heeft ZUneerw. aangezocht mevr. Koerman, mej. E. v. Kampen en mej. M. Laan. Zijn Eerw. hoopt dat Gods zegen op het pas begonnen werk zal rusten. Door den heer G. P. Haverkamp, burgemeester dezer gemeente wordt in duidelijke bewoordingen het doel en werking van den Jeugdraad uit eengezet. Allereerst dank/ brengende aan den Zeereerw. heer pastoor als eersten steenlegger van dit zoo hoogst nuttige en mooie werk der jeugd, waarvoor Ingevolge een encycliek van Z. H. den Paus in dezen modernen tijd meer waakzaamheid noodig is. De jeugd moet worden gewapend en gesterkt in de •waling der wereld De ouders moeten zich inspannen hun gezin Christelijk op te voe den. Spr. besluit zün leerzaam betoog met een aansporing aan allen, tot eenparige medewerking met den wensch, dat God zUn Zegen moge schenken. Een hartelijk applaus viel spr. ten deel. De heer E. Groot wil volgaarne na de woorden van den burgemeester, waarin zoo duidelijk is weergegeven de omvangrijke en moeilijke taak van het jeugdwerk, wijzen op de plannen ten opzichte van het jeugd werk. Spr. zegt, dat het comité goed heeft gezien met op de eerste plaats de ouders voor dit doel te winnen en stelt voor met hen in contact tg blijven docr het geven van ouderavonden. Binnen afzienbaren tijd zal de jeugd in vergadering worden bijeengeroepen en zal gelegenheid bestaan zich als lid op te geven; alhoewel geen pressie zal worden uitge- oefend. Verschillende vragen betreffende de door het bestuur vastgestelde plannen werden, naar voren gebracht en door het bestuur op bevredigende wijze beantwoord. Door d’. Scheeren wordt van deze gelegenheid ter bijwoning dezer bespreking en voorgenomen plannen gebruik gemaakt den pastoor der parochie en de ouders te complimenieeren. Spr. zegt, dat hij de lotgevallen dezer parochie niet uit het oog heeft verloren en met groote belangstelling het streven dezer parochie heeft gevolgd. Onder leiding van den pastoor, aldus spr., wordt de jeugdraad geïnstalleerd. In kernachtige woorden laat spr. uitkomen, dat aan de Jongens en meisjes vanaf de schoolbanken in dezen tijd extra zorg moet worden besteed. Zonder jeugd raad, aldus spreker, kan de jongen en het meisje er niet komen en gaan ze ten gronde Dit geldt ook voor de parochie Westwoua; de tUd eischt andere dingen. Aan het einde van zün rede feliciteert spr. den pastoor, het comité en niet minder de vaders en moeders, hiertoe te zamen gekomen. Een hartelijk applaus volgde op deze zoo welgemeende felicitaties. Door burgmeester Haverkamp wordt den medt- schen spreker dank gebracht voor diens waardeerende woorden. Vervolgens wordt nadat het offlcleele ge deelte was afgeloopen een prachtig film werk vertoond. „Het stervende land”. Door den burgemeester werd de filmoperateur voor diens duidelijke uiteenzetting van dit mooie stuk dan gebracht. Spr. bracht dank aan allen voor de goede opkomst en sluit dezen mooien geslaagden eersten Ouderavond met den wensch, dat deze in de toekomst vruchten zal afwerpen. Naar wij vernemen is met ingang van 1 November as. een samenwerking tot stodd gekomen tuaschen de HollandBritach- Indië-lün te Rotterdam en de Deutsche Dampfschiffahrts-Oeaellschaft ..Hansa" te Bremen, waardoor aan den eenen kant de verbinding met Britsch Indië is verbeterd, doch aan den anderen kant eenige Neder- landsche schepen uit de vaart zijn geno men. Voor de exploitatie van den dienst Is te Rotterdam een nieuwe maatschappij opge richt, nl. de N. V, Directie- en Agentuur- maatschappü Holland—Britsch-Indië-lün. Het gevolg van de samenwerking met de genoemde Duitsche stoomvaartmaatschappij zal zün, dat de drleweeksche dienst van Rotterdam naar Bombay en Karachi zal worden veranderd in een veertiendaagschen dienst, terwül de veertiendaagsche verbin ding met Colombo. Calcutta en Madras ge handhaafd blüft. Terwül echter van Bremen. Hamburg en Antwerpen elke week een afvaart plaats heeft, zal van Rotterdam af slechts een maal In de veertien dagen een afvaart ge schieden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6