Op elke wond Purol PROVINCIAAL NIEUWS OUDENDIJK VEILING-O VERZICHT e r en its ■n- :e- ANNA PAULOWNA EGMOND-B1NNEN HOORN BERGEN WESTER-BLOKKER BOVENKARSPEL TEXEL WARMENHUIZEN SPANBROEK ZUPE HEEMSKERK Voorzitter erkeat, dat ook hier verbetering BREEZAND TUITJENHORN Openbaar Slachthuis te Hoorn HOOGWOUD i i- van opening X n b beter Len. markt willig ga» a 9 een van Na afloop van dezen wedstrijd werd het aanwezige publiek verrast met verschillende kunst- en massee-stooten. van den Raad. Afwezig levr. Spruit, aan wie de noodig is. Ook volgend jaar zal dit in orde gebracht worden. Hierna volgt sluiting. C. M. van en J. zelschap van Alkmaar een „tot weerziens’ toewenschten. t- in m over doch f 128999. Zaandam perceel I Harlingen Te water Dinsdag geraakte tegen den avond de bakkerswagen van de fa. Koesen in de Kromme Tocht. De knecht was naar den heer P. en had verzuimd den hit vast te zetten. De wagen, welke heel wat schade bekomen had. werd op het droge gebracht. Er was niet veel brood in den wagen. n het nd”, sko- f tn hun elf •ug- te ïe- ur- L de ’Pij an zal ten In se rt 1. rr a 1 the te de ird, er- no- iie P- idt d- Gemeenteraad den raad gehouden. Afwezig behoeve van de straatverlichting te Scha- gerbbrug aan dorp en Boschweg. Auto te water Dinsdagmiddag geraak te op den Achterweg in de Egmondermeer weer een melkauto in de sloot, dezen keer van den heer P. Kool, die met twee kinde ren in de cabine zat. De weg is op dat punt zeer slecht, vol met z.g. knippen. De dames Personalia Te Amsterdam slaagde voor het eerste gedeelte van het artsexamen de neer F. F. M. Dlngemans, alhier. Uitvoeringen -*■ De reeks uitvoeringen, welke ons in dit seizoen wacht, werd op waardige wijze geopend door de gemengde tooneelvereeniging J>. L N. D. U. A.” van Alkmaar. Genoemde vereenlglng die het vorig jaar hier voor de eerste maal optrad, gal Zon dagavond een opvoering van het tooneelspel in drie bedrijven, getiteld: „Hun Kind". De zaal van den heer G. Konijn was dit maal goed bezet. Het stuk werd vlot ge speeld en de vertolkers der hoofdrollen wis ten een welverdiend applaus te verwerven. Na afloop der bedrijven werd aan het gesel schap een ware ovatie gebracht De goed geslaagde avond werd verder genoeglijk met een besloten bal doorgebracht, waarna allen zeker voldaan huiswaarts keerend bet ge- Gemeenteraad Een vergadering van den raad dezer gemeente wordt Vrijdag 31 October 1930 des avonds half negen uur ge houden. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel verhu ring terrein voor lichamelijke oefening aan de Voetbalvereeniging „Vitesse”. 3. Benoe ming plaatsvervangende leden bestuur Broe- kerhaven. 4. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening. 5. Wijziging begrooting dienst 1930. 6. Voorstel heffing van: a. 51 opcenten op de hoofdsom der Vermogens belasting; b. 50 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen; c. hoogstens 50 Opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting. Gemeenteraad Aa. Zaterdagmiddag zal te 1 uur een zitting van den gemeenteraad van Texel worden gehouden. Aan de orde komen de volgende punten: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Ontslagaanvrage mej. J. W. Beukers als onderwijzeres te De Cocksdorp. 1. Idem van L. P. Pteterse als onderwijzer te den Hoorn 4. Idem van F. H. Keidel als gemeente- Biljart-wedstrijd In het lokaal van den heer G. Mosch alhier werd een biljart-wed- strjjd gehouden tusschen prof. v. d. Laan en J. Kuiper, van hier. De heer Kuiper moest een aantal punten van 150 halen en prof. v. d. Laan 600. Toen prof. v. d. Laan aan de 800 punten geko-, men was, was de heer Kuiper niet verder gekomen dan 109, Gevallen Ten gevolge van de gladheid en den slechten staat, waarin de dorpsstraat zich bevindt, gleed de heer M. Beemsterboer met zijn rijwiel uit, met het gevolg dat hij tamelijk onzacht terecht kwam en daarbij een arm vrij ernstig bezeerde. uitstek zoowel op de dansleeraren, leiding geven by de clubs. Na verdere bespreking, waaruit bleek, dat het algemeen gevoelen was, dat er wel iets kan worden gedaan, werd besloten, aan het dansvraagstuk een oudersavond te wijden en wel op 13 November a.s. in „Het Gouden Hoofd". Burgerlijke Stand van 17 tot en met 34 October Geboren Pietje d. van J. Druif en A. Stoepken Johanna, d. van W. T. Bakker en C.J. Witte Elisabeth, d. van Klaas Sieben en A. Eijs Aaltje, d. van Al ben Kiewiet en Jantina Bos. Getrouwd H.C.J.Kooiman en M. Boon. Overleden Grietje Kok, 79 jaar, weduwe van Leendert Roeper. Brand Dinsdagavond tegen negen uur ontstond brand in een schuur, staande ach ter de woning van den loonploeger v. T. aan den Nieuwen weg. Door buren werd het brandje gebluscht. doch tegen middernacht sloegen de vlammen opnieuw uit en nu werd de schuur geheel verwoest. De oorzaak van den brand U onbekend. Bouw abri Naar wij vernemen, is aan de fa. Gebrs. de Smeth opgedragen de bouw van een abri aan de halte Broekerhaven en het overbrengen van de bestaande abri naar de halte Lut jebroek. I 1 htj 1 de l-de- 1 de re ngen s op die zijn, dat gene nder ge- isroe Ding ra- van 1 de itiek een resi- mo- een ble- Burgerwacht Tot commandant der Vrijwillige Burgerwacht is inplaats van den heer J Tromp, benoemd de heer A. M. Ypma, Kerklaan 9. B. en W. stellen voor. om voor 1930 een subsidie te verleenen van 0.50 per dag en per kind, in deze gemeente woonachtig, dat door haar tusschenkomst naar een der ko- lonlehuizen van genoemd genootschap wordt uitgezonden tot een maximum van f 41. Goedgevonden. Benoeming van personeel voor de bedie ning van de centrale verwarmingslnstallatie to^de O. school te Schagerbrug en te Pet- Voorzitter deelde mede, dat hem gebleken is, dat deze aangelegenheid voor Petten nog niet geregeld is. Voor Schagerbrug bevelen B. en W. voor benoeming aan den heer J. 8 tins. Na stemming bleek, dat Stlns was be noemd met algemeene stemmen. Op voorstel van B. en W. werd besloten om de beloonlng van den gemeente-opzich- ter voor buitengewone werken met 1 pet. te verhoogen en te bepalen op 3 pct. van de aanneemsom. Ter goedkeuring werd aangeboden de be groeting van het Algemeen Armbestuur, dienst 1931, sluitende in ontvangst en uit gaaf op 35853 90 met een post gemeente- subsidie van 26000. Nadat de heer Doem had opgemerkt, dat de post begraven hem wat hoog voorkomt, werd de begroeting met algetaeene stem men goedgekeurd. Gemeenteraad (Vervolg) Vaststelling van de gemeentebegrootlng dienst 1931. Deze begrooting werd postgewijze voorgelezen. Bij post 34 Uitgaven Presentiegeld, werd voor gesteld, aan leden van de stembureaux voortaan presentiegeld toe te kennen en wel 5 per lid per dag. Dit werd uitbetaald door de gemeente ZUpe in haar oude samen stelling, zoodat B. en W. voorstellen dit ook te geven, nu Petten met Zijpe is vereenigd. Goedgevonden. Verschillende andere kleine posten niet van belang werden gewijzigd of opnieuw op de begrooting gebracht. Van het batig slot van den gewonen dienst van de gemeenterekenlng van ZUpe over het jaar 1929, groot 24156.07stellen B. en W. voor, een bedrag groot 12.000 over te schrijven op den dienst 1930. Goedgevonden. De begrooting werd in ontvangsten en uit gaven vastgesteld op 214407.97, waarin voorkomt een post subsidie aan het Alge meen Armbestuur van f 26.000 en een post onvoorziene uitgaven ad 171'17.32 Kapitaal- dienst. Deze dienst sluit In ontvangst en uitgaaf op 198971.03. Medegedeeld werd, dat deze begrooting gunstig beïnvloed wordt, door den overgang van het oude naar het nieuwe stelsel, waar door 4 maanden van 1930 terugvloeien op 1931. Wel wordt verwacht, dat de opbrengst over 1931 ongeveer f 11.000 minder zal zijn dan over 1930. De heer Bruin bracht dank aan den se cretaris voor de samenstelling deter begroo ting en voor de keurige toelichting b(j deze begrooting gegeven (Applaus». De heer Doorn zegt, dat hij zich bij de woorden van den heer Bruin aansluit, doch dat de begrooting hem niet heeft voldaan. Hij zegt niet anders te kunnen zien, dan dat ook thans de vermogens weer worden beschermd, ten koste van de gewone Bur gerij. Vermogens van 40.000. zegt spr., be talen te weinig in verhouding van de in komsten verkregen door arbeid. Hij vraagt of men door een progressieve toepassing het bedrag kan verhoogen. Secretaris zegt, dat de gemeente inder daad die bevoegdheid bezit. De heer v. d. Sluis tracht den her Doorn met voorbeelden en cijfers aan te toonen dat hij niet geheel juist is. Ook hij ziet wel in. dat het nog niet is, zooals het wel moest zijn, en het beter is, te halen uit vermogens dan uit arbeid. Maar dat gaat niet zoo ge makkelijk. De heer Doorn zegt, dat hij geen aan merkingen wenschte te maken op de begroo ting, maar op het feit van bevoorrechting van vermogens. deel De heer Nannis, wethouder, zegt, dat het wel bevreemding zal gewekt hebben, dat op de begrooting geen post voorkomt, wat be treft toeslag op de werkloosheldregellng. Deze post is thans door Rijk en Provincie ondergebracht bij het Armbestuur. Als orga- nlsatle-man spijt hem zulks, en het kan zijn goedkeuring niet wegdragen. Hij had den arbeider den gang naar het Armbestuur graag bespaard gezien. De Katholieke en andere bonden hebben reeds een adres naa: Rijk en Provincie gericht, in de hoop, dat er nog een wijziging in zal worden aange bracht. Verder, zegt spreker, zullen B. en W. hun best doen, de werkloosheid zooveel mo gelijk tegen te gaan, en een beroep doen op de welwillendheid van het Polderbestuur. Met algemeene stemmen werd de begroo ting hierop goedgekeurd. In de rondvraag zeide de heer Dignum den voorzitter dank voor diens bemoeiingen in zake den toestand van de vlotbrug te t Zand, waarvan men thans kan verwachten, dat tot verbetering zal worden overgegaan. De heer Blom vraagt, waar de stukken blijven, die van de gemeente ter circulatie uitgaan. Hij heeft nog nooit iets ontvangen. Secretaris zegt, dat er thans drie porte feuilles in omloop zijn, waarvan er een al maanden onderweg is. De leden zullen mo- gelijk wel weten, waar ze zijn! Daarna volgde sluiting, met een dank woord van den voorzitter, voor de aange name besprekingen by de behandeling van de begrooting. Een vergadering van dezer gemeente werd Dinsdag De auto bekwam hoegenaamd geen schade, daar de sloot tamelijk breed waa. Raadsvergadering De raad dezer ge meente komt in openbare zitting bijeen op Vrijdag 31 October 1930, des voormiddags te tien uur. Punten van behandeling zijn: 1. Vaststel ling notulen. 2. Ingekomen stukken en me dedeelingen. 3. Benoeming twee leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 4. Wijziging Algemeene Politieverordening. 5. Wijziging verordening op de heffing van Leges. 6. Belastingzaken. „AFSLAGVEREENIGING, BE KM STER, PURMEREND EN OMSTREKEN” Bij afnemenden a.nvoer was er voor fruit weer veel belangstelling met stevige Prijzen. Prima kwaliteit Beurré Clairgeau zagen wij tot boven 50 cent per kilo komen, wat even eens het geval was met Soldat Ldfcóureur. De mooL te partijen Nouveau Poiteau kwa men om de 40 cent. Rijpe Boerengroen kwam" voor extra kwaliteit tot 18 cent. Diverse stoofperen bewogen zich voor eerste soort om de 15 A 16 gulden per 100 K.G. Wlnterjan- nen waren ruim vertegenwoordigd wat op den prijs ook niet geheel zonder invloed bleef, wat niet weg nam dat ze op een mooi niveau bleven. Appelen gingen ook weer voor prachtprijzen. Present van Engeland liep tot beven de 40 cent, Ooudreinet kwam tot 48 cent en zelfs Groninger Kroon kwam I ook nog tot de 40 cent. Keukenappelen zoo wel zoet als zuur werden in de behooriyks kwaliteit met 25 a 30 cent betaald. Druiven vonden een willige markt met op- loopende noteeringen. Het was vrijwel uit sluitend de Allcant die werd aangeboden. Als hoogste noteering kwam 84 cent per kilo af. De aanvoer gaat geregeld terug. By velen is het dan ook geheel afgeloopen. Hoewel nog geenszins over den prijs te kla gen valt, krabbelen de tomaten toch gesta dig terug. Het gemiddelde der laatste dagen lag voor A en B tusschen 20 A 25 cent per K.G. en voor C en CC tusschen 10 en 18 cent. Kwaliteit en kwantiteit gaan langzaam maar zeker in dalende linie en ook hiervan nadert het einde. Wat de groentensoorten betreft, daarin was ook weinig opwekkends te bespeuren, eerder was het tegenovergestelde het gevaL Het hoofdartikel, de spruiten, b.v-. genoeten maar een zeer matige ontvangst, te meer doordat de export geen vorkje mee pikte. Buna dagelijks werd er iets van den prijs afgeknepen en zoo kon den laatsten veilings- dag goed prod^kt als middenprijs de 10 cent per K.G. moelelyk meer houden. Als uitzon- deringsprijs kwam een enkel extra partijtje nog tot de 14 cent. De aanvoer nam vrij sterk toe en wy zagen het aantal aanvoer ders reeds flink boven de 100. Grove en losse, waarvan het aanbod betrekkelijk klein was. gingen doorgaans voor een zacht prijsje. Ook de bloemkoolprijs kwam wat in de verdrukking. Op meerdere afwijkende par tijen liep de wijzer door. Over het geheel ge nomen laat de kwaliteit te wenschen over en is de aanvoer nogal ruim. De prijzen waren erg varieerend. Slechts by uitzondering werd nog 14 gulden uitgelegd. Minder ruime aanvoer van roode en sa- voyekool was oorzaak van een even betere noteering, al moest het dan ook nog heel noodig zoo zijn. Witkrop zien wy hier bij vorig jaar verge leken heel weinig. Niettegenstaaned doet men voor een paar centen al heel wat. De uien-aanvoer bleef door de lage notee ringen ook schraal, waar door de markt tegen bestaande pryzen geruimd kon wor den. Gewone uien hepen van t 1.60 tot f 3 per 100 K.G. Een enkel partijtje grove kwam nog tot f 2.70. Drielingen werden met f 1 A f 1 40 betaald. Nep liep zoo In den Prijs van f 2 A f 250. Wortelen sagen wy in den prijs van f t tot f 10.50 per 100 bos. Voor spinasie was de markt willig ge stemd, te meer waar de aanvoer niet veel te beteekenen had. Sla- en snyboonen waren tegen iets lager prijs wel te plaatsen. Kassnyboonen brach ten het ditmaal tot 50 en slaboonen tot 47 cent per kilo. Het buitenproduct ging voor allerlei prijzen. By ruimen aanvoer ging 't met de andtjvte maar weer zoo. Voor zware bossen liep da hoogste noteering om de X 3 per 100 ben. geneesheer en schoolarts. 3. Subsidie en goedkeuring begrooting Algemeen Armbe stuur voor 1931. 6. Dispensatie onderwys in llchameiyke oefening. 7. Aanwyzing stemlo kalen. 8. Formatie stembureaux. 9. Verhu ring van gemeentegrond. 10. Aanvrage van het R K. Kerkbestuur te den Burg om medewerking voor een gymnastieklokaal. 11. Vaststelling gemeentebegrootlng voor 1931. Vergadering wegens ziekte M< voorzitter in zijn openingswoord een spoedig herstel toewenscht, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd worden goegekeurd. Ingekomen een verzoek van het Gemeentebestuur vad Hoorn om voor 25 Sept, te beslissen over aansluiting bij het abattoir. Op een vraag van wethouder Kramer, of dit zoo maar onder den hamer moet doorgaan, antwoordt de voorzitter, dat in de vergade ring met den Vleeschkeuringsdienst Hoorn is toegezegd, dat voor 1 Jan. 1931 de beslis sing zal worden medegedeeld. In een vol gende vergadering kan de Raad dus een besluit nemen. Daarna komt de begrooting 1931 in be handeling, waaraan wij de volgende cijfers ontleenen voor kwade 'posten is geraamd 2.757, gem. ink. bel. /340.en personeel f 357.salarissen burgemeester j 1800. secretaris ƒ1800.wethouders /80. ontvanger 350.Hoofd der school ƒ2.937.56 en onderwijzeres ƒ1.696. Voor onvoorzien is geraamd f 1946.54 De straat verlichting kost 300.voor Werkverschaf fing werd 400.uitgetrokken bijdrage leerlingen Ambachtsschool te Hoorn 70. en voor de H.B.S. aldaar voor drie leerlingen elk f 300.Het vervolgonderwijs wordt begroot op 150. Als eerste post der inkomsten komt voor een batig saldo van vorigen dienst van 3658.98. Aan belastingen denkt men te ontvangen 80 opcenten op de gebouwde eigendommen f 480-90, ao opc. op de onge bouwde ƒ485.18, 05, 95 opc. personeel ƒ900.schoolgelden ƒ300.vergoeding van het Rijk in de onderwijzerssalarissen ƒ4633.56 de Rijksuitkeering volgens de nieuwe wet 2980.67, aan pensioensbijdra gen ƒ644.38. Voorts uit leening van 30 opc. op de Gemeentefondsbelasting ƒ400. rangschikking in de 2de klas aoo.hoofd som grondbelasting ƒ2129.04 en id. pers, belasting 138a.De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven op f 2570.59 en wordt zonder bedenkingen vastgesteld, even als de begrooting voor net G.E.B. Ontvang sten en uitgaven zijn begroot op 4276.40. De stroominkoop is geraamd op 2400. salaris van den administrateur op 300. en arbeider eveneens. Aflossing der leening /550.onvoorzien ƒ132.80. Onder de ontvangsten vindt men 3900.verkoop stroom en licht, 300.— voor kracht en /40.meterhuur. Ontvangen van de Ge meente voor straatverlichting ƒ240.De geldleening, groot 165.900.is gedaald tot ƒ8.800. De rekening van de Armvoogdij gaat eveneens zonder slag of stoot onder den hamer door. Er wordt begonnen met een batig s Ido van 2984.64. Aan landhuur zal ontvangen worden 3066.Bij de uitgaven treft men aan losse giften ƒ250.aan, voor werkver schaffing ƒ200.voor wekelijksche he ling 936.en voor bedeeling in natura 160. De Voorzitter deelt mede, dat er zich 18 leerlingen voor het vervolgonderwijs aan gemeld hebben, en dat in de school nieuwe lampen, merk Philips, zijn aangebracht voor 178.welke uitstekend voldoen. Daarna wijst de Voorzitter op de mogelijk heid om een geschikt terrein te vinden voor lichamelijke oefening. Thans kan men een stuk grond huren van de Armvoogdij van Beets. Dit is in huur bij den heer Kerkhoff, welke tegenover nader te bepalen vergoeding er afstand van wil doen. Het terrein is groot 67 A. 80 c.A., dus groot genoeg en zou met Kerstmis kunnen worden aanvaard. De heer Bierman vraagt, of Beets en Oudendijk daar niet gezamenlijk gebruik van kunnen maken. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De huur bedraagt /90. De heer Breeuwsma geeft de voorkeur aan het terrein van Louw. Dit is echter nog 3 jaar in huur en de huurder wil er geen af stand van doen. Het land van Beets ligt te ver. De Voorzitter kent voorbeelden, dat men elders wel een uur moet loopen. De heer Bierman voert aan, dat de inspec teur geen bezwaar daartegen heeft, gelijk in de gemeente Zwaag blijkt. Men zal de zaak nader overwegen en in een volgende vergadering een besluit nemen. Van den heer Heerlijn is een klacht inge komen, dat hij voorbijgegaan is bij gemeente werk. Behalve de reparatie, meent hij ook recht te hebben op ’t nieuwe werk, dat in zoo’n jaar te doen valt. Leegwater schijnt begunstigd te worden. De Voorzitter meent, dat deze klacht is ingekomen naar aanleiding van het aanbren gen van nieuwe lampen in de school. De opdracht daarvan is gedaan aan het Electro- Technisch Bureau Kraak te Hoorn. De pro visie zou verdeeld worden tusschen Heerlijn en Leegwater. Nu was<r onlangs een stoornis in het licht der school en men vroeg toen het oordeel van den heer Kraak, die de verbe teringen opdroeg aan Leegwater. De heer Kramer zegt, dat men ook reke ning moet houden met Visser en Leeuw, waarop Voorzitter antwoordt, dat er steeds rekening mede gehouden werd, dat er slechts twee installateurs zijn. De heer Kramer oordeelt het wenschelijk het om het jaar te doen. Leegwater is feite lijk de electriciteitsman hij zorgt ook voor het net. De heer Breeuwsma wil met de klacht toch rekening houden. Er is nog wel iets de goten aan de gemeente-woningen zijn nog niet verbeterd. Voorzitter wil die gaarne aan Heerlijn opdragen, waartoe besloten wordt. De heer Breeuwsma uit zijn ontevreden heid over de 15 perc. toeslag, welke het P.E.N. nog altijd vraagt op de maximale belasting. Voorzitter zegt, dat deze aangelegenheid beter voorbereid kan worden in een vergade ring der Licht-Commissie, zoodat men in een volgende vergadering daar zeker over zal kunnen oor' De heer Breeuwsma zegt, dat een bedrag van ƒ700.onnoodig wordt betaald. Waar het contract loopt tot 1946, kan het toch zoo niet voortgaan. De Raad besluit een nader onderzoek in deze aangelegenheid in te stellen. De heer J. Kramer klaagt over den on- houdbaren toestand bij de begraafplaats bet straatje moet ook verlegd worden. Voorzitter onderschrijft deze klacht. Dit jaar kan het echter niet van de rekening af- *t Volgend jaar zal de verbetering terstond worden aangebracht. De heer Bierman brengt het achteruit bij den gemeente-secretaris ter sprake. Het gezicht mag ook wel wat hebben, is een oud spreekwoord, dat daar ook wel eens mag toegepast worden. Sneek f 104000, firma Van Riel en Co. Hoorn f 108564, P. R. Wybenga Leeuwarden f 114000, Firma Gebrs. Geveke Leeuwarden f 108.700. Zaansche Coop. Bouwersbond Wormerveer f 110.000. K. Kuipers Surhuls- terveen X 117.400. J. Wittebrood Beemster f 116.000, H. Geuaebroek en W. Nierop Me- demblik-Midwoud perceel I f 34.000, perceel U f 90.120. massa f 123.900, J. van der Velde en J. van der Sluis Balk-Langeweer f 112 605, Firma J. Hoitsma Harlingen f 117.000, N. V. Twentsche Bouw en Beton My. v/h Gebrs. Möbers Enschedé f 91 130. Firma Schaaf en Stegerhoek, Alkmaar f 107.840. P. J. Blauw Hoorn perceel I f 28.363, J. P. Kodpen Enkhulzen f 139 980. J. B. Christiaanse Amsterdam Firma J. Overtoom en Zn. f 109100, H Visser Lemmer f 27.480. Firma J. Krijtenburg. f 100 330. Gunning aangehouden. met kennisgeving de heer v. d. Oord. Voorzitter de edelachtb. heer Jb. de Moor. Na opening volgde vaststelling van <ïe notulen van de vergadering van 22 Septem ber. Mededeelingen werden gedaan Inzake ‘goedkeuring van raadsbesluiten door Ged. Staten en Kroon. Inzake aanvaarding van de bepaling der inspectie voor de genees kundigen en de vroedvrouw, belast met de armenpraktijk. Heeren doktoren door G. B. Schmidt en E. E. Oterdoom. Ingekomen was een schrijven van den heer Jb. Nanning, waarin mededeeling werd ge daan, dat hij rijn benoeming als lid van de van toezicht op het correspon- der arbeidersbemlddeling aan- Katholieke Kring Naar wy vernemen, zal de Katholieke Kring Woensdag 12 No vember een feestavond organlseeren. Het belooft een mooie avond te worden, da^f het hier goed bekende duo Tula en Johan Schmidt de Vesta van Amsterdam zyn medewerking wederom zal verleenen. commissie dentschap neemt. Idem van den heer W. L. Correljé met de mededeeling, dat deze rijn benoeming aan neemt als ambtenaar van den burgerluken stand. Het verslag van Provinciaal Waterleiding bedrijf over 1929 zal circuleeren. Nog werd medegedeeld, dat bij de gehou den kasopname by den gemeenteontvanger bleek, dat in kas moest zijn en ook was 1189.84'4, op de postrekening 455 06 cn belegd by de Coöp. Zulvelbank te Alkmaar 9883 23. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot het bijplaatsen van een lichtpunt, ten - - -1 ma a 4 «va1 4 ra o den Schagerweg einde van het te T Zand aan den Verlengden wat betreft Schagerbrug. zegt voorzitter, zijn B. 'en W. van oordeel, dat het noodig is om tot plaatsing over te gaan Voor t Zand hebben B. en W. de gemeente- opzichter gehoord en deze verklaarde, dat het ook daar gewenscht zou zyn. Nadat door den heer de Wit de noodzake lijkheid van het plaatsen van een lichtpunt daar ter plaatse was aangetoond, werd be sloten daartoe over te gaan. Voorstel vaststelling van pensioengrond slagen voor verschillende gemeente-ambte naren werd goedgekeurd Voorstel van B. en W. om ten behoeve yan de aansluiting van den Verlengden Ruigeweg aan het buizennet van het Prov. Waterleidingbedrijf een bydrage te ver leenen van f 36 40 per jaar. Tevens om hen te machtigen tot het teekenen der verkla ringen. waarby de gemeente zich verbindt tot het verleenen van bedoelde bijdrage en de garanties (art. 3 b. en c. van de „Rege ling", opgenomen in Prov. Blad no. 110 van 1929). 'De aanleg strekt ach uit tot over 1100 meter. Met algemeene stemmen werd het voor stel goedgekeurd. De heer Doorn vroeg nog naar aanlei ding van genoemd voorstel of, zoo er meer aansluitingen by komen, zulks ten goede zal komen aan de gemeente en bet bedrag van 36.40 daardoor zal verminderen. De voorzitter antwoordt hierop, dat zuiks inderdaad het geval zal zyn. Ingekomen was verder een verzoek van de afd. „Oudesluis” van het Centraal Ge nootschap voor Klnderherstelllncs- on Va- cantlekolonles om subsidie. „DE STREEK" Wanneer men de noteeringen voor de land- en tuinbouwproducten nagaat, moet geconstateerd worden, dat de bloemkool nog een vry goed figuur maakt. Na de prijsdaling tengevolge van een tydelyken overvloed. 10 sinds ons vorig overzicht weer een tamelijke verbetering Ingetreden. Wel is het prijsver- loop erg onzeker en geeft in enkele dagen, ja dikwijls tydens de veiling, groote verschil len te zien, doch de eerste soort is weer op f 12 A f 15. tweede soort op f 4 A 7 geko men en voor de mooiste partijen nog hooger. Ook het uitschot behoeft niet meer als on verkoopbaar mee teruggenomen te worden. Toch is de kans op een besten herfst zoo goed als verstreken. De aanvoer aan de vei ling is op geen stukken na zooals die wezen moet, het gewas is tengevolge van den zwa- ren regenval zoo ongezond, dat dagelijks op het veld een groote opruiming wordt gehou den. niet door de bloemkool als volgroeid product op te snijden en naar de veiling to brengen, maar door ze als mislukkelingen om te slaan. Het land geeft op deze manier reeds groote leegten te zién, want ook de bijproducten, voornamelijk slultkool zyn by massa’s een vroegtydlgen dood gestorven. Men staat da gelijks verwonderd, dat daarvan zoo weinig wordt aangevoerd, men heeft soms meer dere dagen noodig om een wagen kool te kunnen beladen, iets wat hier toch onge hoord is. Rood komt soms tot f 4, geel tot f 2.40, doch de witte kool, die dit jaar steeds nogal gevraagd was, ligt den laatsten tijd ge heel verwaarloosd en staat op slechts t OJO A f 1.—. De uien van goed houdbare kwaliteiten zitten alle in de schuren, wat aan de markt verschynt, komt meerendeels niet door de scherpe contröle, door het U. C. B. op dit pdoduct voor uitvoer uitgeoefend. De prijs is als voorheen f 1.30 voor grof, I 1 voor groot, f 0.50 voor drielingen en l 1.10 voor nep. In het bewaren van de bieten wordt weinig heil gezien, er is ten minste geregeld aan voer ook al is de prijs zeer laag nJ. t 750 voor groote, en f 5.50 voor kleine per 1000 stuks. Met slaboonen loopt het op een eind, ze blijven goed gevraagd van f 1 tot f 2.50 per zakje, ook de aardappelen behooren aoo goed als tot het verleden, een 100 baaltjes^^ Wilde Due gaan tegen f 1.10 per baal. Uitvoering Damestooneei Zondag- en Maandagavond gat de DamesUxmeelclub ,8t. Theresia” een tweetal goed geslaagde uitvoeringen in het Vereenigingsgebouw. Opgevoerd werd „De Zegepraal des Krui ses", drama in drie bedruven met een voor spel en een apotheow door Frans Heggel- man. gevolgd door „De degelijke Moeder", een tooneelspel in één bedrijf door Gerard Nieten. Evenals vorig Jaar had de schryver het drama weer op zich genomen, om te trachten door zijn medewerking de opvoering te doen slagen. HU cpende den avond met allen een hartelUk welkom toe te roepen en tevens in Let kort en inhoud van het stuk uiteen te zetten. De rollen bevonden zich in goede handen en er werd goed gespeeld. Schitterende too- neelen vielen meermalen te aanschouwen, als gevolg van de vernuftig uitgedachte verlichting. Het was een stuk dat veel van de speel sters vroeg, en de wijze, waarop het werd gespeeld, gaf den regisseur, den heer Tesse- laar. alle eer. De heer 8. Burger begeleidde zooals ge woonlijk met muziek de gezangen die voor- treffeiyk werden uitgevoerd en waarby bleek, dat de club over goed stemmenmate- riaal beschikt. Ook het tooneelstukje viel, gezien het applaus. In Ben smaak bü het publiek. Maandag bleef men na afloop van de uit voering nog eenigen tijd gezellig bijeen. De heer Heggeiman en rijn helpster hadden nog warme woorden van waardeering in ontvangst te nemen. Voor een goed deel golden deze, naar hun meening, ook den Zeereerwaarden heer Pas toor, den heer Tesselaar en vooal de leden van de tooneelclub. Nadat nog een dronk was gewijd aan het welzijn der club, werd den heer Heggeiman een hartelijk vaarwel en een tot weersziens toegezongen. De Heggeiman zeide daarop gaarne nog eens in Tuitjehorn te willen komen. Vergadering Jeugdraad In café „Het Gouden Hoofd" had een vergadering plaats van den parochialen jeugdraad, waarop het dansvraagstuk in bespreking kwam. De Weleerw. heer kapelaan van Lamme ren presideerde de bijeenkomst. In xUn in leiding zette de Eerw. spr. de bepalingen der kerkeiyke Synode uiteen, voor wat het oprichten eener vereenlglng voor Katholie ken betreft. In het onderhavige geval ter plaatse betreft dit de oprichting van een R.K. Dansclub door een caféhouder. In het belang der jeugd achtte spr. het den Jeugd raad ten plicht, dit niet over te laten aan het Inzicht van éen particulier, doch zelf de leiding in handen te nemen. De heer C. Schouten Cz. meende dat het oprichten van een dansclub bezwaren zal ondervinden by de ouders. In ieder geval gaf spr. in ernstige overweging, naar de mee ning der ouders te informeeren. De heer C. Groot Gz. vond, in verband met de slechte tijden. een dansclub een „onding” en zou het dan ook zeer wel moge lijk achten dat de ouders het Ud-rijn va;i hun kinderen van een dergelyke club, zul len verbieden. De voorzitter, beamende dat de meening der ouders in dezen van groot gewicht moet genoemd worden, wees er op dat ook reke ning moet gehouden worden met de werke- lykheld. in casu dat er toch* gedanst wordt. De heer A. Rood, onderschryvende het feit, dat er toch gedanst en zelfs veel ge danst wordt, zeide dat de Katholieken zich te veel bij dit zeer belangrijke vraagstuk hebben afzydlg gehouden. Onafhankeiyk Of men 't al dan niet eens is met de oprichting van een dansclub, achtte spr. het van groot belang dat de Jeugdraad zich met het dansen zal bemoeien. Zoowel bij de lessen voor eerst beginnenden. als voor een club van meergevorderden. Het baat niet, af te geven op verkeerde films of onwelvoeglyke dansen, zoo er geen maatregelen genomen worden ter verbetering. Naar het voorbeeld van andere plaatsen wil spr. door middel van den Jeugdraad trachten het danspoll te verbeteren en trachten tegen te gaan dat de jongelui elders b.v. naar de stad gaan om te dansen. De heer P. Buisman, bevestigend dat velen naar Hoorn gaan om te dansen, zeide dat, wanneer ter plaatse een club kan worden opgericht, men daardoor de mogeiykheid opent om te voorkomen dat er gedanst wordt daar, waar men feitelyk niet behoort. Waar eventueel de leden eener dansclub ook uit de congregaties moeten komen, gaf spr. in overweging deze leden eens te pol sen of er animo voor een dansclub bestaat. De heer C. Schouten is van meening, dat zoolets niet door de geesteiykheid aan de congreganisten moet worden gevraagd om dat dan wellicht by de ouders de indruk gevestigd wordt, dat de geesteiykheld voor verruiming van dahsgelegenheld is. De heer K. Konlng Pz. stelde voor, een oudersavond te beleggen, waarop dit vraag stuk kan worden behandeld en de taak van den Jeugdraad uiteengezet. De heer C. Dudlnk betwyfelde of er een algemeene drang bestaat onder de jeugd naar een dergelijke club, terwyi z.1. een club van meer gevorderden leidt tot een permanente kermlsvlering. De tUden zijn te slecht, hiervoor uitgaven te rechtvaardiger. De heer C. Jong vermeende, dat, zoo. er een club werd opgericht, waar men gezellig op gezette tijden kan dansen, er leden ge noeg zullen komen. De heer A. Rood wees er op. dat het niet uitbreiden van dansgelegenheid gaat, om het dansen in goede banen te lelden. Verder vroeg spr. of men van oordeel is, dat op dit terrein de Jeugdraad een by vruchtbaar werk kan verrichten wat betreft het invloed uitoefenen katholieke caféhouders en op ae als het toezicht houden cn De aanbesteding De uitslag van de ten Raadhuize te Hoorn gehouden aanbesteding van den bouw van een openbaar slachthuis aldaar, met bubehoorende gebouwen, Is als volgt: Firma A. Kingma en Zn. Leeuwarden f 100.820. Hollandsche Beton Mij. N V. s-Gravenhage jserceel I f 35 120, Bouw- en Aannemersbedrijf J. Bakker Zaandam massa f 107.900 N.V. Enkhulaer Betonyaer-, bouw v/h A. Last en Zn. f 96.530, Firma de Boer en Prett Landsmeer f 116.000. Joh. Schutte Zaandam f 118.000, C. de Vries Punnerend f 113.900, J. Meyn en D. Hulsman f 110.800, P. Kleerebezem. Beem ster. f 112.200, N. V. W. Geels Aannemers- bedryf Aerdenhout perceel I f 25.900, per ceel II f 82 900, massa f 104 150, A. Ockx Hoorn perceel I f 33.333, G. en J. Broertjes Heemstede-Bloemendaal f 106 900. P. Frö- llch Harlingen f 115.800, A. J. de Koning en J W. J. van 't Hek Wognum en Hoorn perceel I f 29.277, perceel II f 75876, massa f 104.950, P. Bos en L. Beets tra Sneek f 110.000, E. K. Vokkers en Co. Hilversum perceel I f 35.750. perceel II f 94600, massa f 130 530, C. M. van Latum Alkmaar f 108.000, A. Ooms en J. Lusthof firma Van Riel en Co. P. R. Wybenga De autobestuurder Kool kreeg yf een nat pak. doch kon de beide kinderen, dia op hem vielen boven houden. 300 L. melk ging verloren. auto I BANNE HOOGWOUD EN AARDSWOUD Een vergadering van het College van De- geiyksch Bestuur en van Hyofdingelanden van de banne Hoogwoud en Aardswoud werd Maandagmorgen ten raadhuize gehouden. Afwezig was de secretaris. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en deelde mede, dat de secretaris door ziekte was verhinderd. Hy hoopte, dat de secretaris weer spoedig zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten en verzocht den penningmeester, den heer L Olas, als plaatsvervanger op te treden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een schrijven van de H. Y. s. Mdat de af scheiding van de landerijen met de tram baan door haar zal worden hersteld Dat er 26 M3 steenen van de Vier Noorder Koggen rijn aangekocht en vervoerd naar 't Groen- Paadje. Ingekomen was een schrijven van de we duwe a. Nlpshagen in de Weere alhier dat ■00 spoedt mogeiyk zal worden begonnen met net plaatsen der palen voor de Radio- distributie en alzoo de palen geen hinder meer zullen geveh voor het verkeer. Een verzoek van D. Rooker om by zyn boerderij de straat te verbreeden, zal by opnieuw verleggen van den weg door de Vier Noorder Koggen worden besproken. Ingekomen was verder een schrijven van W. Kooy aan de Langere!? om een keer- schut te mogen verplaatsen aldaar. Wordt toegestaan op voorwaarde, dat het bestuur van de banne het schut zal laten verplaatsen op kosten van W. Kooy. Van W. Beets een schrijven om een dui ker te leggen onder de Pade by J. Rooker voor afvoer van water aldaar. Besloten werd hierop niet in te «aan. daar door het leggen van pompen onder de dammen aldaar kan worden voorzien. Een verzoek van de commissie Inzake stoomtram SchagenWognum voor vergoe ding verdere onkosten werd toegestaan. Dan volgde verslag Kroosschouw en uitge keurde siooten. gehouden op 24 October j.l. Daar verschillende siooten niet of niet voldoende waren gehakt of gekroosd en er ook siooten niet asn de keur voldeden, zal asn de belanghebbenden worden bericht, dit alsnog in orde te brengen met bepaling der boeten. Vastgesteld werd het Kohier van Onv-lag van de banne voor het jaar 1930 tot een bedrag van f 41.966.35, met bepaling dat de zitdagen zullen worden gehouden op Vrijdag 28 November, Maandag 1 December, Dinsdag 3 December en Woensdag 3 December as. Naar aanleiding van een schryven van Ged. Staten van Noord-Holland omtrent bezwaren nieuwe salarisregeling leden Dag. Bestuur. hoofdingelanden en secretaris, werd besloten, de nieuwe regeling alsnog vast te stellen als volgt: Leden Dag. Bestuur op 40. de hoofd- inlangelanden op 4 per bygewoonde verga dering en den secretaris op 170. Bij de behandeling van een schryven van de directie van de N. 8. over verkoop voor malige trambaan SchagenWognum aan de provincie Noord-Holland en ultkeering ge deelte rentelooze voorschotten dezer banne, werd besloten, in dezen het advies at te wachten van de commissie stoomtram Scha genWognum, die deze zaak in onderzoek heeft en daarna een besluit te nemen. De dagen van stemming en herstemming wegens periodieke aftreding van P. Donker Jz. als lid van dageiyksch bestuur en van D. Koom als hoofdingeland worden bepaald op Maandag 8 en 15 December a-s. In het stembureau zullen zitting hebben de heeren K. Slagter. voorzitter, A. Rood en A. Zijp, leden en C. Ursem. plaatsvervanger. De verhuring van het grasgewas langs de wegen werd bepaald op Maandag, 29 De cember sa., des voormiddags te 11 uur ten raadhuize, alhier. Bij de rondvraag deelde de heer C. Ursem mede, dst voor zyn huis aan den overkant van den weg by Van Diepen de kant van de sloot aan den weg uitzakt en alzoo de berm van den weg verzakt. Hem werd op gedragen, aldaar een schoeiing te laten ma ken voor rekening van de banne. De heer D. Koom klaagde over een kuil in de straat bij het vertjrande perceel van C. Ran, ontstaan door het weghalen der buizen van de waterleiding door het Pro vinciaal Waterleldingbedryf. Aan B. en W. van Hoogwoud zal worden gevraagd, op verbetering bij dat bedrijf aan te dringen. De heer Koom vroeg, wanneer en door wien de halve steenen aan bet Groene Paadje zullen worden geklopt. De voorzitter deelde mede, dat deze by gelegenheid door de werkloozen zullen wor den geklopt. De heer Koom deelde nog mede, dat een pomp onder den dam van A. Jonker te Aardswoud wat te klein ia. Nu Jonker daar een betonnen schoeiing wil plaatsen, beeft Koom hem er op gewezen, dat dan eerst de pomp zal moeten worden vergroot. Goedgevonden werd A. Jonker te schryven. dat hij verplicht is volgens de keur yan de banne een pomp of buizen daar te stellen van 25 by 25 c.M. De heer A. Rood deelde mede, dat door hem is geconstateerd, dat buizen onder den weg door by de wed. D. van Diepen verstopt en stuk zijn. Hem werd opgedragen, deze zaak met belanghebbende in orde te maken en de buizen te vernieuwen. Ook sprak hij over een verkeerden wa- tertoestand by de oude school en bet land van het Burgerlijk Armbestuur, in gebruik bij Jb. Berkhout in de Weere. Getracht zal worden, hierin verbetering te brengvn door het leggen van een rioleering aldaar, teza men met het Burgerlijk Armbestuur, de be- lendenden K. Braak en Jb. Berkhout en de banne. Door den heer L. Glas werd medegedeeld, dat hem is gevraagd door de weduwe D. van Diepen in de Weere om butsen te leggen in het land van haar voor watertoevoer vanuit het Wabbes onder den weg door naar haar land en andere perceelen. Na bespreking werd besloten hterop niet in te gaan, daar door het graven van een betere sloot bet water wel tot den weg kan komen. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat de duiker aan de Gouwe in X land van K. Renooy stuk is en goedgevonden werd, dit te laten maken, sloot de voorzitter met een dankwoord de vergadering. Geslaagd De dames L. Koning. L. Steenblok. Mej. A. Stam te Berkhout en de heer P- Postma behaalden het diploma ais typist (e).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7