Bij Speenhof! op bezoek SEIZOENBEGIN TE BERLIJN Is de beste 1/^cent sigaret voor Uwe gezondheid, zij is zeer zacht rs L. en U krijgt 2.meer PROVINCIAAL NIEUWS Telegrafisch Weerbericht Artistieke gebeurtenissen MARKTNIEUWS WARMENHUIZEN CASTRICUM VEILING-O VERZICHT UITGEEST GEMENGD NIEUWS Plafond naar beneden gestort Petroleumkachel omgestooten SCHERMERHORN ST. PANCRAS ANNA PAULOWNA KOEDIJK ZWAAG HOOGWOUD WAARLAND ’T ZAND De vlotbrug te ‘t Zand HEEMSKERK SCHAGEN MEDEMBLIK EGMOND AAN DEN HOEF Tokveekeurins te Schagen TUITJENHORN BERGEN ENKHUIZEN sinds B 33 XJW 5oer 10 Frans eelt De Schoone II, A. Francis, Albert 17. 7. 8 en en 1 en eelt 10, en 10, en R. l. 8. on- ch. Een interview met den dichter-zan&er kl. tas. rs, ng ie. ng 50, ti de li jn tig lit e, voorbereid. ver- Woonhuis en schuur in brand n e o t e c gedaan om dit Jaar niets te kruideniers hebben er eerder Burgerlijke Stand Geboren Johan* nes, zoon van A. de Ruijter en J. de Vries. Óndertrouwd G. H. J. Hemtner, 23 jaren, bakker, en C. M. Tromp, 22 jaren. Or. Hesseling Naar wij vernemen, is de toestand van Dr. Hesscilng, die voor een ern stige operatie in het Snouck van Looaen- ziekenhuls is opgenomen, vooruitgaande. deelde weder gegeven worden. tenzU er door omstandig heden anders wordt bepaald. RAADSVERGADERING Debat tusschen de heeren Lek en van Kam pen De tuinders der landerijen krijgen ver laging van 48% van de huur van 1930 STORMWAARSCHUWINOSOÏENST Geseind van De Bilt te 9.35 uur aan de pasten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Attentlesein neer. t ti It 1- Door het bij ongeluk omtrekken van een petroleumkachel ontstond er Woensdagavond 10 uur in het Gein onder Weesperskarspel 1. 2. 3. Hoogste barometerstand 767.1 te Clermont. Laagste barometerstand 739 3 te Jan Mayen Verwachting: Meest matige, aanvankelijk Westelijke tot NoordwestelUken. later Zuld- westeliiken wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog, aanvankelijk en vooral des nachts warmer, later zelfde temperatuur. Filmtoestel De R. K. Kiesvereenlging heeft in combinatie met de R. K. Studieclub, Patronaat en Marla-Congregatie aangeschaft een filmtoestel, hetwelk door de leden onge twijfeld op hoogen prijs zal worden gesteld. Benoeming Tot onderwijzer aan de O. L. School is benoemd de heer C. v. d. Tak. thans hulponderwijzer te Westzaan. die deze benoeming heeft aanvaard met 1 November. 3—3.80. t 1.00— Vroege n II. et n n li. lip. tc- ü- ük. Ia at, id. iet. Vertrokken personen J. Brakenhoff naar 's-Gravenhage G. M. Steeman, naar Bloemend®!. Maximum aantal vergunningen Thans is door de Kroon met Ingang van 1 Januari 1931 het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank In deze gemeente vastgesteld op 9. Spoorweguitbreldmg De werkzaamheden op het emplacement Castricum van de Ne- derlandsche Spoorwegen alhier, verband hou dende met de electrlficatle van de HJn Alk maarAmsterdam, beginnen aardig voort gang te maken. Niettemin zal nog met kracht gewerkt moéten worden, wil men op tijd het werk kunnen opleveren. Gedurende den ge- heelen winter mag verwacht worden dat een groote ploeg personeel daar werk zal heb ben. Jammer genoeg zijn niet allen ol liever niet het groqtste deel van de werklieden in woners der gemeente. Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week heeft zich alhier een geval van rood vonk voorgedaan. Bedankt De heer J. N. A. Hennes heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt als voorzitter der R. K. Studeclub _SL Raphaël.” Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week heeft zich alhier een geval van rood vonk voorgedaan. Beeedigd. De heer Joh. Wiering, burge meester dezer gemeente, is te Alkmaar be eedigd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand alhier. Besmetteljjke ziekte In de afgeloopen week heeft zich alhier een geval van rood vonk voorgedaan. Basar Naar wij vernemen, zal op Zon dag 9 November bazar gehouden worden ten bate der R. K. Rjjwielclub St. Christophorus, waarby het R. K. Fanfarecorps zijn mede werking zal verleenen. brand in de woning van den heer K-. die toebehoorde aan den heer A. Door de con sternatie kon het vuur in den aanvang niet worden gesmoord en het breidde zich snel uit, waarbij het oversloeg naar de achter het huis gelegen houten schuur. Gelukkig konden de inwonenden, man. vrouw en 4 kinderen gered worden. In de schuur stonden twee auto's, waar van er een diende voor het warmoezen’.ers- bedrijf van den man. Noch de wagens, noch het meubilair waaronder een kostbaar radio toestel. en de kledderen konden worden ge red. De brandspuit kon tegen het houten brandde geheel af. de woning gedeeltelijk. Naar we vernemen zou de woning wel, het overige niet verzekerd zijn. Verbandcnnus Woensdagavond had op de bovenzaal van Café Schrieken alhier de opening plaats van den verbandcursus en cursus voor eerste hulp hulp bij ongelukken, welke vanwege ..Het Witte Kruis” door dr. Oterdoom zal worden gegeven. Dr. Oterdoom opende met een toepasse lijk woord. Als bestuurslid van ..Het Witte Kruis" afd. Zljpe was aanwezig de heer A. F. Meijer, van hier. Aan den cursus nemen 33 personen deel. Dr. Oterdoom nam welwillend het onderricht voor dit belangrijk aantal deelnemers op zich. De eerste les verliep zeer prettig. De volgende lessen zullen steeds op Woensdag De vlotbrug over het Noord-Hollandsch kanaal te 't Zand zal voor het verkeer te land worden afgesloten en vervangen door een pont met een maximum draagvermogen van 4000 K G. Ter voorkoming van oponthoud verdient het aanbeveling het kanaal elders dan te t Zand te passecren Zooals bekend, bedroeg het aantal 1905 7. Burgerlijke Stand van 16 tot en met 30 October 1930 Geboren: Nicolaas Gerardus, z. v. Petr. Wllh. de Wit en O. Njjman. Anna Catharina, d. vj Petr. Welp en Gr. Tamls. Pieter, z. v. P. de Bie en Th. Kempe. Im- merentia, d. v. Joh. Vrenegoor en A, Koper. Getrouwd: Bancr. P. van Egmond. 24 jaar en A. Groot, 23 jaar. Joh. Ger. Nijman, 26 jaar en A. J. M. Bruins 25 jaar. Overleden: Mej. M. Adrlchem, 19 jaren. BOVEN KARSPEL. 30 Oct. 1930. Marktbe richt ,.De Tuinbouw'. Aardappelen gr. M f 1.38: idem kl. M. f 2.25; Doe. f 1.05— 1.10; Uien, groote gele f 0.90; Drielingen f 0.20—0 55 per baal; le Bloemkool f 6.90 —15.90; 2e Bloemkool f 2.80—6.30 3e Bloemkool f 13.80 per 100 stuks; Roode kool f 3.10—3 30; Gele kool f 1.90; Witte kool f 0.60 per 100 Kg.; Bieten groote f 6.90 7.60; idem kleine f 3.405.40 per 1000 st.: Slaboonen f 0.75—3.10 er 15 Kg. Burgerlijke Stand Geboren: Anny, d. v. F. Grootes en A. Kater. Óndertrouwd: Th. Breeuwer, 26 jaar, bar- bier bij de Koninklijke Marine, te Amster dam en A. van Link 36 jaar. Getrouwd: Adr. Chr. Ranke en Th. W. R. Bolte. C verleden: Maart je Kistemaker, 73 jaar, echtgenoot» van Lubertua van Rijswijk. „Witte Kruis” De herdenkingsavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling Medernblik van het ..Witte Kruis” werd met een hartelijk welkomstwoord door den voorzitter, den heer P. Geuzenbroek, ge opend. waarna de heer J. Bos. secretaris, een overzicht gaf over de afgeloopen 25 Ja ren. Dit mooie verslag werd met applaus be loond en de voorzitter bracht hiervoor dank. De heer G. Groen viool i en Joh. Wln- nubst IplanoI, zoomede mej. L. Nooda (piano), luisterden den avond op en gaven zeer ten genoege van de talrijke aanwezigen mooie muzieknummers ten gehoon. De heer Coms. Bos, lid van het hoofdbe stuur. complimenteerde de afdeeling met het jubileum en offreerde den voorzitter, In plaat van de gebruikelijke „Witte Kruis ”- vlag een mooien voorzittershamer. Deze werd In dank aanvaard. Vervolgens werd de Witte Kruis-fllm ver toond. welke, toegellcht door den heer Bos, goed tot haar recht kwam en aller aandacht trok. De voorzitter bracht aan het einde van dezen goedgeslaagden avond dank aan allen, die hadden medegewerkt dezen avond op te luisteren en sloot daarna de bijeenkomst. Het Winterseizoen is te Berlijn begonnen en reeds hebben belangrijke gebeurtenissen op artistiek gebied plaats gehad. De belang rijkste was zeker de ingebruikneming, op I October, van het Pergamon-Museum en van het Duitsche Museum, waardoor de groep gebouwen op het „Museumeiland” werd voltooid. De ingebruikneming dezer beide nieuwe gebouwen geschiedde in aan wezigheid van bekende persoonlijkheden uit het kunstleven van gansch Europa, die naar Berlijn waren overgekomen, om er den hon derdsten verjaardag der Staatsmusea mee te vieren. Verschillende tentoonstellingen, die thans te Berlijn worden gehouden, zullen zeker ook door de vreemdelingen, die iets voor de schoone kunsten voelen, worden bezocht. Zoo kunnen zij, alvorens deze over de wereld wordt verspreid, in het gebouw van de „Deutsche Gesellschaft” den vermaarden schat der Welfen bewonderen. In de Galerij Wertheim zijn op het oogenblik een honderd tal van de mooiste werken van Cöurbet, den grooten Franschen meester van de negen tiende eeuw, vereenigd. In de Galerij Wert heim stellen Matisse, Picasso en Braque, dne meesters van de Moderne School, hun werken ten toon. Niet minder schitterend is de opening van het muziekseizoen geweest. Furtwangler heelt de concerten van het Phil harmonische Orkest ingeleid met de Tweede Symphonic van Beethoven en met de Symphoma Domestics van Richard Strauss. Bruno Walter en Muck, de deken der Duitsche kapelmeesters, die aan bet hoofd van het Philharmonische Orkest van Hamburg staat, hebben eveneens concerten gedirigeerd, ter wijl onder leiding van Fried een uitvoering van het Oratorium „De vier Jaargetijden” heeft plaats gehad. Aan de Stedeluke Opera verleenen dit jaar een keur van Kunstenaars hun medewerking. Zoo werd de „Walkure” opgevoerd met medewerking van Maria Muller, Frida Leider en Signd Onegin en HOOFDDORP, 30 October 1930 Tarwe (witte) 5509. Tarwe (roode) 68, Rogge 55 50. Wlntergerst 4 75—5 25. Haver 4U 5 >4, Dulveboonen 1313, Paardeboonen 7 8„ Groene erwten 7J48J4. Gerst Cheva lier 5—5.75. Karwlj 28—29, Gele Mosterd 1520, Blauwmaansaad 2830 Kanarie- laad 12—IX Alles per 100 kilo. SpeldJesdag De speldjesdag gehouden door de afdeeling Castricum van den R. K. Vrouwenbond, bij gelegenheid van het feest van Christus’ Koningschap, voor liefdadige doeleinden, heeft opgebracht de totale som van ruim 89.Een mooi resultaat. Ingekomen personen J. G. Wiering van 's-Hertogenbosch M. Cohen van Am sterdam G. Grassouw, van Amsterdam T. Rab, van Alkmaar G. Blokker, van- Noord-Scharwoude E. Kraakman, van Zuid-Scharwoude A. Nienhuis en gezin, van Amsterdam F. Ch. W. van Berkel en gezin, van Batavia J. M. Beentjes, van Amsterdam J. Harp, van Zljpe C. J. de Winter, van Beverwijk R. de Jong, van Haarlem H. W. de Vos, van Nijmegen W. L. Itntnink van Beemster. Personalia Tot hoofd van de Ulo school te Behagen Is met 8 tegen 2 stemmen benoemd de heer P. Visser te Rijswijk. De heer W. Kootman te Maringhulsen is benoemd tot Molenmeester van den Sllk- venpolder. De leerllng-machlnlst bij de Nederland- sche Spoorwegen. G. Kuiper alhier, wordt overgeplaatst naar Uithoorn. „Help self” De Ziektevereeniging ..Help u self” is na har* reorganisatie met 27 leden teruggeloopen. hoofdzakeljjk we gens de Ingevoerde Ziektewet. De ontvangsten bedroegen in het 3de kw. 1930 f 25938. de uitgaven f 373.61. Het nadeelig saldo is In hoofdstak een gevolg van de reorganisatie. Onder 11 leden kwamen 201 ziektedagen voor, waarvoor f 188 54 aan ultkeertngen noodlg was. De uitgaven elschten 2*4 cent van den verzekerden gulden. blindende licht rijdenden auto. van de heeren Hoffman en Oehtnann.. De Staatsopera voert sinds korten tijd ..Prins Igor” van Borodin, een van de meester werken van de Russische Opera op. Ook deze voorstellingen ziin uiterst verzorgd. Zooals m het vorige seizoen, worden in de Berhjnsche schouwourgen ook dit jaar tal van tooneelstukken met politieke of geschied kundige strekking opgevoerd, zooals, bij voorbeeld, „1914”, waarin de diplomatieke onderhandehngen, die aan den wereldoorlog gijn voorafgegaan, worden weergegeven en „Brest Litowsk” van Rehfisch (een van de schrijver; van het druk besproken stuk, dat aan de Affaire Dreyfus is gewijd), waarin de bekende onderhandelingen, die in deze $tad tusschen Duitschland en Rusland heb ben plaats gehad, worden vereeuwigd. Toller en Plivier hebben stukken gewijd aan den opstand der matrozen der Duitsche vloot in 1916 en Dr. Alsberg, een van de meest bekende Berlijnsche advocaten, heeft in een stuk „Voruntersuchung” de wijze, waarop door de rechtbanken de instructie wordt doorgevoerd, gehekeld. Naast deze ernstige werken staan natuur lijk ook tal van operetten en revues op de programma’s der Berlynsche schouwburgen. Meer en meer worden deze genres ook met elkaar vereenigd. Zoo vinden op het oogenblik in twee groote weelderige revue-opvoenngen, namelijk her „Grosse Schauspielhaus” en het „Admiralspalast” voorstellingen plaats van de „Lustige Witwe” en van „Czardas- fürstin”, twee operetten, die hier geheel het karakter van een revue dragen. Moissi, de groote Duitsche tooneelspeler, is naar Berliin teruggekeerd en treedt hier op m de „Idioot”, een bewerking van den vermaarden roman van Dostoievsky. In de schouwburgen van Reinhardt worden twee klassieke werken opgevoerd „De school der vrouwen” van Molière en „Een Mid- zomernachtdroom” van Shakespeare, dit laatste werk onder leiding van Max Reinhardt zelf. Dat soa een» tijd worden! Door het Be stuur van V.V.V. is aan het Gemeentebe stuur verzocht om voor den autobusdienst Bergen-Alkmaar v.c. vaste siopplaat-sen aan te wijzen. WOGNUM. De Volharding. Spruitkool f 0.08—0.15; Slaboonen f 0 16—0 54; SnU- boonen f 0360.39; Bloemkool f 3.10830; Witkrop f 0.70—1.40; Roode kool f 1.40— 430; Druiven f 0.37—0.62. Matatles aan de R. K. school De heer sefschool. alhier is als zoodanig benoemd J. C. Smith, onderwijzer aan de St. Jo ta 's-Gravenhage. De heer F. H. van Rooy. tijdelijk onder wijzer alhier, is benoemd te Haaksbergen. Aan mej. Schuit werd een half Jaar stu dieverlof verleend. Voor deze vacature meldden zich 12 sollicitanten aan, van wie benoemd werd mej. Schermer te Hoorn. Besmettelijke ziekten In de afgeloopen week hebben zich alhier twee gevallen van roodvonk en een geval van kinderverlam ming voorgedaan. Donderdagmorgen is door onbekende oor zaak het plafond in de bakkerij van den heer B. tegenover het oude Postkantoor in de Westzijde te Zaandam, omlaag gestort. Pas had de eigenaresse den winkel verlaten en de winkeljuffrouw stond nog achter de toon bank. toen plotseling het geheele gestuca- doorde plafond omlaag kwam. Slechts de latten bleven zitten. De winkel was een ruï ne gelijk en geleek wel op een meelfabriek. De juffrouw kwam met den schrik vrij. Besmetteliike ziekten In de afgeloopen week hebben zich alhier vijf gevallen van roodvon kvoorgedaan. Aangereden Onze plaatsgenoot 6. B. werd in Beverwijk op de Breestraat door een motorfiets, bestuurd door B„ eveneens van hier, aangereden, waardoor S. B. -een diepe In het Vergadering van den raad der gemeente op Donderdag 30 October 1930, namiddags om 2 uur. Alle leden zijn aanwezig De voorzitter, de heer Jac. Kroonenburg, opent de vergadering met een woord van wel kom. Spr. stelt voor punt 8 der agenda bU den aan vang te behandelen; hetgeen wordt goedgevonden. De notulen worden na voorlezing, zonder op of aanmerkingen gedgekeurd. De heer Lek merkt op. dat de schoolbanken niet groen, maar rood zijn De heer Van Kampen zegt dat de banken groen en rood zijn. Spr. blijkt dat de heer Lek ..de vorige raadsvergadering gesproken heeft over de kleur der banken zonder dze banken gezien te hebben. Het gaat er bij den heer Lek om, om spr. (den heer v. Kampen) dwars te zitten. Het gaat nu tegen de ver kiezingen en dan moet de heer Lek wete tets hebben om mee voor de kiezers te komen. Op de eerste plaats moet Van Kampen er onder, dat was 4 jaar geleden al zoo en is nu weer hetzelfde. Daarna ontstaat een zeer heftige discussie tusschen de heeren Van Kampen en Lek, waaraan de voorzitter een eind maakt. De heer Van Kampen is hierover inet te vreden en zegt: laat het nu maar eens gaan voorzitter, er zijn er meerderen die er als ik overdenken; ook de her Muurllng zegt dan, dat hij er zoo overdenkt. Daarna worden de volgende vleeschwonde in zijn dij opliep en ziekenhuis aldaar moest woeden op genomen. De bestuurder van de motorfiets schijnt aan het ongeval geen schuld te hebben omdat hij dezen niet zag door het van een hem tegemoet- Speenhoff thuis l Na een prachtig geslaagde tournee van elf maanden door ons Oost-Indië. Dat was voor ens aanleiding om den dlchtcr-zanger- teekenaar eens op te zoeken in zijn home Ban het Frans Halspleln te Haarlem. Op de boot was hij al door vete vrienden kennissen en reporters begroet, maar in zyn eigen buis genoten wij de primeur. Speenhoff met zijn geheele familie knus geschaard le zien om een haard, diehet vertikte om behoor lijk te branden. 1 Was er verbazend gezellig in de huiskamer, zoo tegen schemerdonker met een kopje thee echt een sfeer om uren te babbelen. Koos zat in zijn stoel bij zyn bureau en bij de telefoon, die voortdurend ratelde. Cees was nog in een Indische stem ming. zc vond hei koud in dit kikkerland, maar was In de tropen zoo verzot op bier geworden, dat ze er thuis niet af kon blij ven en meende er van op te kikkeren. De dochter, de uitverkorene die mee op reis geweest was. regelde een en ander, daarbij geassisteerd door haar zuster en de vrouw van Koos junior. De bel stond niet stil, jubelde van blijdschap na een Jaar van non- activlteir Koos Jr was er natuurlijk ook, heel de familie was present! We begonnen wat te praten en al spoedig reden we met den Bpeenhoff-auto door Java, door Sumatra, door Celebes. Koos vertelde, dat hy in zijn auto acht dagen achtereen een afstand van Amsterdam naar Parijs af legde en dat hl] met zijn dochter op één dag van Tjilatjap naar Batavia tufte, een ritje van 900 kilometer. Cees was vol'over de beesten, waaraan Indië rijk is; ze had het over tletjak en spinnen met een mid dellijn van een kwart meter, over swarte en roode mieren in de soep en in de suiker, over kakkerlakken en vleermuizen. De rijsttafel kwam natuurlijk ook op de proppen, 's Zondags consumeerden ze deze Indlscne spijzen, maar zg moesten er op het laatst niet» meer van hebbenze dron ken het bier dat er bij hoorde op en ze lie ten de zestig jongens met de zestig schaal tjes netjes rechts om keer maken. Cees is heel erg ziek geweest en het scheelde niet veel of ze had Holland niet meer terug gezien. Op Celebes werd ze niet wel en spoedig constateerde de dokter aller hande buitenissige ziekten, als apenpokken, malaria enz. Ruim een maand kon ze niet optreden en dan trok Koos er met zijn doch ter en den auto maar alleen op uit. Dat ziek zijn droeg ze geduldig, maar dat ae niet kon optreden en naar man alleen moest la ten gaan, was verschrikkelijk! Toen we Koos op den man af vroegen of hij zich altijd kip lekker gevoeld had, erkende hij, dat het de laatste maand niet' zoo beet ging en dat hjj toen naar Holland verlangde, naar de Hol- landsche keuken, waar blikjes melk en en Australische boter niet op het menu voorkomen en waar de klei-errepels en de malsche blefituk je tegenlachen. Vol lof was de familie over den boottocht en over de „Johan van Oldenbarnevelt". Nauwelijks waren ze in Indië aan boord ge stapt of ze roken Hollandsch eten en ze monterden op en voelden zich sterk. De groote plaatsen In Indië zijn natuurlijk van alles voorzien, maar men móet niet verge ten, dat het Speenhoff-trio tot in de wil dernissen doordrong en optrad zoowel In een eerste klas botel-palete als in het scha mele concertzaaltje, opgetrokken van bana nenbladeren. En overal was er een hulde was men blu den vertegenwoordiger van het oude Hollandsche levenslied te zien. Speen hof! met zün gultaar, zfjn gekleed» jas en zijn flapdas! En zc vertelden het eene avontuurtje na het andere en we amuseerden ons met el kaar of we jaren vrienden waren. Een hoeraatje ging er op. toen de smid de kamer binnenkwam om de haard te repa- reeren. Brrze vonden het hier toch zoo koud. ..Nu zal ik je nog een alleraardigst geval vertellen”, zei Speenhoff. „we waren in Benkoelen en daar beerschte groote armoede. Drie missionarissen en eenigo broeders had den daar de zorg voor een groot aantal menschen, die ze des Zondags in een klein ijzeren kerkje verzamelden. Ze hadden haast met te eten en ze hadden wel een maand willen loopen voor een Hollandsche lever worst. Ik dacht aan onze groote conserven fabrieken en ik schreef vanuit Benkoelen een brief waarin ik om hulp voor die arme menschen vroeg. Tot mijn groote verbazing vernam ik korten tijd' daarna, dat een onzer bekendste conservenfabrieken vier kisten levensmiddelen gezonden had, met toezeg ging dat meer sou volgen. U begrijpt, dat ik trotsch was op mijn Holland, dat zich zoo royaal getoond had.” Het was al donker toen we van de familie Speenhoff afscheid namen. Nog even moes ten we kijken naar de versiering, die In de hall was opgehangen, „Welkom” temidden van hulst en groen. „Wanneer mogen we dat op het tooneel doen?” vroegen we Koos. „Nog even rusten van de vermoeienissen”, antwoordde hij, ..maar half November zal mijn repertoire gereed zjjn dan hoop ik mijn vrienden te vergasten op een speciaal In disch programmal’’ Als Koos in Indië optrad waren de zalen te klein, we vertrouwen echter, dat het Hol- laridsche publiek den national» dichter- zanger ook bier met enthousiasme zal be groeten. WINKEL Appelen 5.00—35.00; Peren 4.0030.00; Kool 1.003.00; Aardappelen ƒ2.00—3.00; Bleten 100—200; Uien 1.00— 1.50; alles per 60 K.G.; Bloemkool 4.00 7.00; Andijvie 1.002.00; Wortelen f 1.00 150, per 100 stuks. HOORN 30 October Kaasmarkt Kleine 40.—; Commissie 4650; Fabriek f 3750; Fabriekscomm ssle 45—, HOORN. 29 October. Kaasmarkt. Aan voer; 28 stapels, wegende 35564 K G. Handel goed. ALKMAAR. 31 October. Kaasmarkt Aanvoer 77 stapels, wegende 102.000 Kg Fabrleks kleine f 40.Fabrieks commis sie f 43.Boeren commissie f 47.Boe ren kleine f 40.Hanoel goed. BEVERWIJK. Met uitzondering van enkele artikelen, waarvan thans wegens het vergevorderd sei zoen de aanvoer weinig te beteekenen heeft, stond de handel van groenten over het alge meen in het téeken van groote lusteloosheid. NOORDSCHARWOUDE. 31 October 1930 8200 kilo Uien: Grove uien f 2 50—330. Uien f 150—2.70. Drielingen t 0.70—1.30, 7800 kilo Peen Agroote) f 1.10—1.60, 960 kilo Kroten f 1 80, 8200 kilo Roode Kool f 150—3.90 5600 kilo Witte kool f 0 90 130. 2400 kilo Deensche Witte kool f 1 40— 1.90, 2000 stuks Bloemkool f 7 30—10.80. WARMENHUIZEN, 30 Oct. 1930 Nep 350, Drielingen 130. Uien 1 60. Groote Uien 1.40, Witte Kool 0.80—1 30, Bloem kool 3—4.10, Peen 1.40—150. BROEK OP LANGEND1JK. 31 October Kleine wortelen 0.700.20 5400 K G. Worte len 1.402.90; 15600 stuks Bloemkool. 1ste soort 4.001130; idem 2e soort 0.! 38000 Roode kool 7.9014 40; doorschi 4.10; 19000 gele kool 1—3; 10.000 witte kool 0 60—1 10 30 000 Deensche Witte kool 1.10230; 9000 uien Groote 3.10330; 2 60—3 20; Drielingen 130—150; Nep 2.10— 430; 98 KG. Kassmjboonen 20—35.40 6000 bieten 1.80—290 Een belangrijke avond Door den Ge neeskundig Inspecteur voor N. Holland den heer Dr. Doyer. zal, op verzoek van het gemeentebestuur, op 13 November a.s. In de Rustende Jager een voordracht worden ge houden over de actieve onvatbaannaking te gen roodvonk en diptherie, ten einde de in gezetenen tot voorlichting le dienen in ver band met het voornemen nog dit jaar de gelegenheid open te stellen tot kostelooze inenting tegen deze ziekten. Tijdens de voor dracht zal worden vertoond de diphtherie- film van het Groene Kruis. Tot de voor dracht heeft ieder belangstellende vrijen toegang. bestuur had nog een plannetje en voor ansichtkaarten in gesloten enveloppe» cadeau te doen en in enkele hiervan een briefje, dat men gerechtigd was een prijs ai te halen. Een langdurige discussie ontspon zich over dit punt en over Hét bonnenstelsel in het algemeen. Ten slotte werd hetvoorstel In stem ming gebracht en met 20 tegen 15 stemmen werd besloten, dit jaar niets te doen. Mede werd besloten dit jaar niet geza menlijk adverteeren, omdat er geen geld in kas is. De vergadering hield hierna de gebruike lijke rondvraag en werd met een dank woord voo rde aangename discussie geslo ten. Donderdag werd te Behagen een Fotevee- narkt en keuring gehouden, waarvoor een groote collectie. n.l. 103 stuks, was inge zonden, waaronder inzendingen van vee houders, die tevoren in Schagen nog nooit hadden ingeaonden Bekroningen werden als volgt toegekend: Rubriek Stierkalveren: Eerste prijs A, Francis Max «2. Fökvereen Ba rslngerhom -Schagen Tweede Prijs A. Jb. Jimmink Hz., Max 51, idem; Tweede prijs C, idem, idem; Tweede prijs B. Kiem; Derde prijs A, D Sleutel, Max Wodan 3. idem: Derde prijs B C. R. Blaauboer. Max Wo dan 17. Fökvereen. Wieringerwaard; Derde prijs C, A. Francis. Frans Nicolaas 24 Fok veren. Barslngerhorn-Schagen Eerv. Verm.: E. Q. Wonder, Leegwater'* Wodan 2, idem; Eerv. Verm R. Mijt», Oor, Fokvereenlging Nieuwe Nledorp. Rubriek Kulkalveren: Eerste prlj» A. Winkel Pa. Schoor! Fökvereen. Barsingerhorn-Schagen; Tweede prüs W. Jimmink Hz.. Jacoba 13. Fökvereen. Noord Züpe; Derde prijs H. Nobel. Marie 3, Fökvereen. Barslngerhorn-Schagen Vierde prijs A. Scheer, Geertje. Heerhugo- waard. Rubriek Hokkellngen: Eerste prijs J. Jlftimlnk Jbzn. Jannetje 5, Fökvereen. Wieringerwaard Tweede prijs C Spaans. Trijntje 44, Fok- veieenlglng Dtrkshorn-St. Maarten; Derde prijs D. Kaan, Rika 20. Fökvereen. W ieringerwa ard. R. K. 8. „VI.0.8.” Wegens het slechte weer van de vorige week ging de wedstrijd V.I.O3. I—A.D.O. n niet door. VI. OB. II vertrok naar Anna Paulowna en wist Z-AP. aldaar met 64 te verslaan. De Junioren behaalden een 20 overwin ning op de Junioren van S.V.W. uit Heer- hugowaard. Zondag aa. krijgt VI.OB. I bezoek van Victoria I uit Obdam. W(j geven V.I.O.S. een goede kans, maar dan natuurlijk allen aan gepakt. VJ. O.S. II vertrekt opnieuw naar het Noorden en wel naar Geel Rood II te X Zand. Spelers zorgt dat ge de puntjes weer mee naar huis neemt! R. K. Klesvereeniging Woensdagavond hield de R. K. Kiesvereenlging haar jaar. vergadering in het Vereenigingsgebouw on der voorzitterschap van den heer A. Duijves. Deze heette allen welkom, in 't bijzonder den Zeereerw. heer Pastoor en opende met den Christelijken groet. Voor de besprekin gen een aan vang namen, deelde de voorzit-* ter mede, dat zij. die op 1 Januari 1931 geen lid van de vereeniging zijn, niet aan de proetstemming voor den Gemeenteraad of Tweede Kamer kunnen deelnemen. Het is dus in aller belang dat de Katholieken, die nog geen lid van de Kiesvereenlging zijn, zich zoo spoedig mogelijk, althans vóór 1 Januari, ojigeven als Ud. Daarna werden de notulen, zonder opmerking goedgekeurd. Uit hei jaarverslag blijkt, dat de vereeniging dit jaar niet overladen Is geweest met werk. In het volgend jaar zal dit geheel anders zijn, want dan sullen de kiezers tweemaal moeten optrekken naar de stembus, nX voor de ver kiezing van den gemeenteraad en de Tweede Kamer. De Secretaris deelde nog mede, dat Harenkarspel» gemeenteraad in 1931 elf leden zal tellen. Omdat er 4 raadsleden zul len by komen, zullen de R, K. raadsleden wellicht een zetel er bij krijgen en dus 6 zetels bezetten. HU spoort In zyn jaarverslag daarom allen aan om bU de verkiezingen als één man op te trekken ter stembus en te stemmen op no. 1 van de Katholieke lijst. Door eendrachtig samenwerken kunnen de katholieken het dan misschien brengen tot 7 zetels. e De voorzitter merkte nog op, dat, wan neer de Katholieken 6 zetels krijgen, de zesde bezet zal worden door Harenkarspel- West, dus door imand uit onze parochie. Want volgens een overeenkomst tusschen de beide klesvereenlglngen Is even voor West, en oneven voor Oost. De penningmeester was hierna aan de beurt om het financieel verslag aan de leden bekend te maken. Hieruit blijkt, dat de ver eeniging op het oogenblik 293 leden telt, en een saldo aanwezig was vatóv 89.67. De rekening werd door de heeren M00U, Pronk en Langedljk ^agezien en In orde bevonden. Dan volgde bestuursverkiezing. Toen na het opnemen der stemmen de uitslag bekend gemaakt werd, bleek dat het geheele be stuur berkoeen was. De heer De Groot advi seerde, om den voorzitter bij acclamatie te herbenoemen. De voorzitter wees op een zeker artikel, dat deze manier van stemmen niet toelaat. Voor deeen keer echter werd geen nota genomen van dit vrüheld-belem- merende artikeltje, en werd de voorzitter bij acclamatie als zoodanig herkozen. Tot afge vaardigden werden gekozen de heeren Duij- ves en Van Duin. In de rondvraag vroeg de heer De Groot of het bestuur dezen winter een lezing zal laten houden over een of ander onderwerp. De lezing, die de heer Ch*Immens verleden jaar heeft gehouden, over. George le Sage ten Broek scheen z. L bü de kiezers in den smaak te zUn gevallen. De voorzitter was het met de laatste woorden geheel eens en hoopte, dat de heer Immens de kiezers dezen winter ook wil vergasten op een leerzamen avond. De heer Immens zegde toe, dezen winter of het volgende voorjaar aan het verzoek van de vergadering te willen voldoen. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren besproken, sloot de voorzitter met een dankwoord de vergadering. Een aardige attentie. Door de gezamenlij ke slagers is aan de gemeente een hangklok voor het nieuwe gemeente-slachthuis aange boden als bluk van waardeering voor de totstandkoming dezer nieuwe Inrichting. UITHOORN. 30 October 1930. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 1580 stuks. Prijs Goudsche kaas 1ste soort R.M. t 45 48: 2de soort RM f 40—44; zwaardere f 49: zonder Ruksmerk f 3943. Handel matig. Enkhnlzrr Middenstandsbond In de gehouden vergadering van den Enkliuiger Neutralen Middenstandsbond, kwam aan de orde: bespreking van plannen In verband met het as St. Nlcolaasfeest. De voorzitter, de heer Henstra, mede, dat het bestuur aanvankelijk had gedacht met het bonnenstelsel bU de vergadering te komen, doch het was geble ken, dat van de zijde der justitie bezwaar was gemaakt tegen deze manier, omdat dit te veel overeen kwam met een loterij. Van de zijde van enkele kruideniers werd het voorstel doen. De schade dan voordeel van. Het stelde ingekomen stukken en mededeelingen aan den raad kenbaar gemaakt: le. Het Koninklijk besluit treffende de klassificatie der gemeente en "wel voor de 3e klas In de gemeentefondsbelasting en de 7e klasse voor de personeele belasting. 3e. De beschikking van den Minister van O. K. en W. dat d gemeente nog zal Ontvan gen 5353 voor te kort genoten onderwljs- salarissen. Van het nieuwbenoemd hoofd der O. L. school, den heer De Ruiter, een schrijven, dat hjj zijn benoeming aanvaardt en wel met in gang van 1 Novembr 1930, op welken datum zUn ontslag te Ursem Ingaat. Het zesde jaarverslag van de vereeniging ..Volksuniversiteit’ en het programma voor het jaar 1930—1931. Naar aanleiding van een vraag uil den raad over den financieelen opzet der nacht- telefoon, zegt de voorzitter, dat deze bekos tigd wordt door de 4 gemeenten voor een bedrag van 80.per gemeente, 2 veilingen voor een bedrag van f 130.— tezamen en het rijk 260.de vereeniging de Koop handel voor 90. De molen in de Westbeverkoog 1» hersteld door de finna Bakker te Alkmaar voor de som van 95. Naar aanliding van de vragen van den heer Snel, betreffende het verstrekken van vrij licht voor den heer Erkamp, hoofdlljnwerker bij het Electrisch bedrijft, verklaart de voor zitter dat tans ook de heer Erkamp vrij licht heeft en het door hem betaalde terugbetaald zal worden. Ret Koedljkrepad wordt met twee licht punten verrijkt, hetgeen met algemeene stem men wordt goedgekeurd. Daarna werd benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school, In de vacature Kaptetn, de heer C. v. d. Tak t Westzaan met 6 stem men, één stem op den heer J. R. Noorman. -De voordracht luidde als volgt: J. R. Noorman. Westzaan. C. v. d. Tak, Westzaan W. J. de Groot, Wornierveer. (Wordt vervolgd). Door den groothandel wordt om dezen tijd voor de binnenlandsche markten niet veel, meer afgenomen, zoodat de afzet voorlooplg weer in hooxdzaak op den kleinhandel is aan gewezen Daar *t aanbod van zeer veel groen tensoorten momenteel grooter is dan de vraag, deden de gevolgen van inzinking zich sterk gelden. De aanvoer van andijvie was bulten ver wachting niet minder dan de vorige week; voor het mooie extra product was nog eenigs- zins belangstelling, doch partijen van min dere kwaliteiten kunnen de onkosten van oogsten niet goedmaken. Spruiten met ruimen aanvoer moesten ook de laatste veilingen van de prijzen in boeten. Ofschoon sommige partijtjes vanwege de extra kwaliteiten nog tot pl.m. twintig centen kwamen, de doorsnee was belangrijk minder en zal zoo ongeveer 1516 ct. kunnen halen. Van de koolsoorten was het met de roode en gele wel het meest treurig gesteld, daar hiervoor tot nog toe weinig animo bestaat; alleen de „groentjes” maken een uitzonde ring. daar deze naar kwaliteit nog eenigs- zlns behoorlijke jwljzen opbrachten. Chin, kool (witkrop) schijnt ook al niet erg meer in de gunst te vallen. Ondanks de aanvoeren heel wat minder zijn dan hgt vo rige jaar. zijn de prijzen zeer laag en zelfs niet loonend. Uien bleken de afgeloopen week weer wei nig belangstelling te hebben. Van de aange boden partijen werd dan ook zeer weinig af genomen, terwijl het meerendeel onverkocht bleef liggen. Soepgroenten gaf in aanvoer en prijs al zeer weinig verandering te noteeren en bleef de prijzen der vorige week zoo ongeveer handhaven. Prei van 1015. selderie van 58 en pie terselie van 4—6 ct. per boe. De aanvoer van bosjjeen was belangrijk minder en bet is vooral de eerste kwaliteit die meer sporadisch voorkomt. De prijzen schommelden dan ook nogal flink, n.l. van 818 ct. per bos met een doorsneeorljs van 12 ct.; knollen van 3—8 ct. per stuk. De tomaten beginnen zoo zoetjes aan te ruimen, de aanvoer was dan ook belangrijk minder dan onze vorige opgaven. De prijzen waren voor export iets minder, doch de kwaliteit gaat ook langzamerhand achteruit. Voor A waren de prijzen f 24. B f 24, C f 10. CCTf 5 70 Voor den btnnen- landschen handel waren de prliren belangrijk beter en kwamen van sommige aanvoeren

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11