BREUKBANDEN met en zonder veer 1 DE BANK VAN SAS j van BUIKBANDEN en GORDELS IJSTENT” Wij moeten ruimte maken VRIES:A” v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 - ALKMAAR Het huwelijk van Koning Boris III van Bulgarije en Prinses Giovanna van Savoia o o o o o o o Burgerlijke Stand van Alkmaar OCTOBER-COUPONS LAAT 147-TEL. 28 - Fa. KRIJNS BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD VRIJDAG 31 OCTOBER 1930 Illllllllllllllllllllll (Van onzen Rotneinschen correspondent) RECHTSZAKEN De beruchte moord te Bennekom BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE SOCIAAL LEVEN ALKMAAR 0 0 Aardbeving te Ancona 0 0 IJS- EN WINTERSPORT VAN 816 NOVEMBER 0 0 0 0 0 0 0 Jacht op een vluchteling in de wolken Motorongeval TENTOONSTELLING OP GEBIED VAN Op Formosa 86 mensehen vermoord Beëedigd Het zedenschandaal nabij Halfweg t N.V. 1 N.V. DROGISTERIJ en chemicalienhandel Aanrijding Ver. Staten van Europa contra Sovjet-Rusland te taak, een .vluchteling op te sporen, die zich in den letterlijken zin des woords, In de wol ken verborgen houdt. „De IJstent” Lijk opgevlscht I I De berooving te Den Haag Twee verdachten herkend. De storingen van Oslo is De proefnemingen worden voortseict 849 adhaesie-betuigingen een Door een electrischen draad gedood De mijnramp in het Saargebied alles. Nog drie rwaargewonden overleden o Het werk in de Wieringermeer noo- De huldiging van Costes en Bellonte zijn cultiveeringswerk Jan Hoek voor het Arnhemsche Hof Verzoek om een maalgebod Het compromis in de typografie Tegen den handel In Russisch graan De schietpartij te Bloemendaal (Wordt vervolgd De heer H. Klaver wethouder? Sieepbootdienst van de fa. Muller Ook voor het Noordieekanaal. Met de „Miss Columbia.” Uitslag veiling Groote materieeie schade Alle maten - Billijke prijzen 6t Het bestuur van den R.K. Grafischen Bond adviseert tot aanvaarding De Haarlemsche rechtbank veroor deelde den fotograaf tot 5 jaar gevangenisstraf Boyd en Connor ook naar Amsterdam in alle «alen van de HARMONIE. Georganiseerd door de Alkmaarsche Ijsclub AFD. IJSBOND HOLL NOORDERKWARTIER. Voor de eerste maal ziet de politie Oslo zich gesteld voor de moeilijke Om half 9 Woensdagmorgen reed de zoon van den heer Netel, wonende Achterwezel, alhier, met zyn motorfiets op de Oudegracht tegen een boom, tengevolge waarvan hij van zjjn motor werd geslingerd, waarbij hij ver schillende wonden bekwam. In nogal ernsti- gen toestand werd hij naar het Stadszieken huis gebracht. Hedenmorgen is Ancona opgeschrikt door een hevige aardbeving, die ook in de gehéele provincie is waargenomen en in vele dorpen groote schade heeft aangericht. Bijzonderheden omtrent de gevolgen der aardbeving in de provincie ontbreken, omdat de verbinding met vele plaatsen is verbroken. Te Ancona werd de eerste schok waarge- Uit Ancona wordt nader gemeld, dat de aardbeving gevoeld is van Ravenna tot de kust van de Marken. Zeer sterk werd de schok waargenomen te Fabriano, bekend om de daar gevestigde papler-industrie. Slacht offers maakte de aardbeving ook echter hier niet. Alle telefoonverbindingen van Ancona, Fano en Macerata in de richting van Rome zjjn nog verbroken. Kapitein Erroll Boyd en luitenant Harry Connor, die onlangs den Atlantischen Oceaan zijn overgestoken van West naar Oost, zullen heden op Croydon opstijgen voor een Euro- peesche tournee in hun vliegtuig de „Miss Columbia." Deze machine is geheel nagezien en gerepareerd. De vliegers zullen heden via Keulen naar Berlijn vliegen en vla Frie drichshafen en Amsterdam terugkeeren. In verband met de aanhouding door de Bloemendaalscne politie van een inbreker, die uit de woning van den garagehouder S aan den Bentveldsweg te Aerdenhout in het bezit werd bevonden van een met scherp ge laden revolver, 17 scherpe patronen en een flink bedrag aan Hollandsch en Duitsch geld, kunnen we melden, dat de inbreker de Zandvoortsche politie heeft medegedeeld te zijn de 23-jarige F. E. uit Berlijn. Door deze politie wordt de identiteit van den inbreker nu onderzocht. Het gratieverzoek voor kapitein Borren De Japansche troepen zijn er in geslaagd, het plaatsje Musha op Formosa te bezetten. Zy vonden de lijken van 86 vermoorde Ja panners, n.l. van 23 vrouwen. 17 meisjes, 25 mannen, waaronder 13 polltle-beambten en 21 jongens. Onder de vermoorden bevinden zich o.a. de burgemeester van Musha en de commis saris van politie. Legervliegtuigen hebben bommen gewor pen op de dorpen van de Inboorlingen, die zich aan deze moordpartijen hebben schul dig gemaakt. De Koning-soldaat en de Francis- caansche Prinses. Het Italiaansche volk heeft een kinderlijke J voor zijn vorstelijke familie. Op De Bisschop van Limburg (Pruisen) overleden Op 74-jarigen leeftijd is overleden de Bis schop van Limburg. Dr. Augustinus Kilian. De Bisschop werd op 1 November 1856 te Eltwille aan den Rijn geboren èn den 13en Mei 1913 tot Bisschop gekozen. Reeds twee jaar was de Bisschop ernstig ziek en niet meer in staat zjjn functie waar te nemen Gedurende dezen tijd werd zijn werk verricht door Dr. Hilfrlch, die door den Paus als Bis schoppelijk coedjutor was aangewezen. In den afgeloopen nacht zijn drie bij de ramp in de Maybach-mjjn zwaar gewonde mijnwerkers in het ziekenhuis overleden. Volgens mededeeling van den directeur van het ziekenhuis bevindt geen der andere gewonden zich nog in levensgevaar. De 72-jarige man, die Dinsdag op klaar lichten dag in de St. Jacobstraat te Den Haag door vier jongemannen van circa f 600 is beroofd, heeft pertinent herkend als twee zijner aanvallers de door de po litie aangehouden verdachten A. G. en J. D. Zij zullen morgen naar het Huis van Bewa ring worden overgebracht. Naar den derden verdachte, den 28-jari- gen loopknecht E. C. G. wordt nog gezocht. Gisterenavond heeft de R. K. raadsfractie vergaderd, ter bespreking van de vraag, welk raadslid In de vacature-Lee.berg als wet houder zou worden aangewezen. Besloten werd met de overige leden van het „elftal" besprekingen te voeren, ten ein de den heer H. Klaver als wethouder be noemd te krijgen. Benoemd Door Burgemeester en Wethouders van Ursem is tot lijdelijk onderwijzer, tevens waarnemend hoofd aldaar benoemd de heer O. J. Keuss, alhier. Heden werd voor de Arrondissements rechtbank, alhier, beëedigd als advocaat en procureur de heer H. Scholten uit Amster dam. Naar wij vernemen, zal de heer Scholten zich alhier vestigen. Het ligt nJ. in de bedoeling van deze fir ma te Amsterdam een sieepbootdienst te openen, waarvan het gebied der werkzaam heden ook het Noordzeekanaal zal omvat ten. BC2BC3BC98CD8CDBCDaC3BC>BC3a Geboren: Louise Marianne, d. van Pieter Visser en Elisabeth Langeveld. Catharina Cornelia Theresia, d. van Cornells Burger en Cornelia Erkamp. Arend Johan, z. van Dirk Dlrkmaat en Geertje van den Akker. Overleden: Jan Kwast, 81 jaar. Naar wij vernemen, is de firma W. H. MUller en Co., welke sinds kort optreedt als directrice van den Kon. Holl. Lloyd, op bet oogenblik In de hoofdstad bezig met het koo- pen van een aantal sleepbooten. Spoorstraat 38, Alkmaar, Telef. 1318 -4 rg.AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.ri I Dat in heel Italië de vlaggen uithangen, niet alleen van de openbare gebouwen, maar ook van de hulzen, de winkels en de kerken, dat de trams, de autobussen en de taxi’s gepavolseerd zijn, dat de politie en de sol daten in groot tenue zijn, dat de autoritei ten In ambtsgewaad lange redevoeringen hou den. dat de muren beplakt zjjn met dave rende manifesten, dat de kranten jubelen en dat de avonden bijna nog neller zjjn dan de dagen door de overvloedige illuminatie. het zegt allemaal zoo weinig, het zegt eigen lijk bijna niets. Het ministerie van blnnen- landsche zaken Immers bepaalt zulks een week van te voren, de podestA fascistisch alleen-heerschend burgemeester zorgt er voor dat zjjn onderdanen van deze mlnlste- rieele bepaling In kennis worden gesteld en de politie heeft de verantwoordelijkheid dat het gegeven bevel stipt wordt uitgevoerd. Maar dat er in heel Italië ook wezenlijk en waarachtig feest Is, dat het volk zich enthousiast toont, dat er over patriottische dingen wordt gesproken en heel het volk voelt dat er feest is en daaraan deelneemt, dat wordt meer en meer iets ongewoons naar mate het aantal der nationale feestdagen, waarvan Mussolini er flink wat scheen te zullen afschaffen. Integendeel weer flink aan het stijgen Is gegaan. En dat Juist het huwe- PARIJS, 30 October. Gisteravond vond het officleele banket plaats den beiden Fran- schen Oceaan-vliegers, die het eerst het traject ParijsNew-York zonder onderbre king aflegden, aangeboden. De Fransche Minister-president Tardieu, die mede aanzat, hield een tafelrede, waarin hij de belde vliegers huldigde voor hun prestatie en een beschouwing hield over het karakter van het Fransche volk, dat volgens den premier zijn licht nog wei eens te veel onder de korenmaat plaatst, maar dat af en toe toch door daden toont, wat het op verschillend gebied kan presteeren. nomen hedenmorgen te 6 minuten over acht. De eerste aardschok werd voorafgegaan door een hevigen knal, alsof een kanonschot ge lost werd. De gedeeltelijk marmeren voorgevel van het provinciale gouvernementsgebouw kwam naar beneden en viel in stukken op het plaveisel van de Piazza di Hom*. De toren van de kerk van het Heilig Sacrament stortte gedeeltelijk in. Ook vele huizen stort ten in en aan andere gebouwen werd groote schade aangericht. Ook uit de provincie wordt gemeld, dat vele huizen ernstig bescha digd zijn. Ook te Rome heeft men den schok, zij het dan ook zeer zwak, waargenomen. De seis mografen van het meteorologisch instituut te Rome registreerden te 8.13 uur een schok, op ongeveer 175 mijl afstand, en een golvende beweging, die ongeveer twintig minuten aan hield. Men gelooft, dat het centrum van de aarbevlng zich in de Adriatische Zee bevindt. Over enkele weken ontvangen wij onze ST. NICOLAAS- COLLECTIE Nu ruimen wjj verschillende merken sigaren voor spotprijzen op. Van 15 tot 35 pCt. korting. Sigarettenprijzen concurrentie ónmogelijk. Dus alle roo- kers even kijken in de SIGAREN- en CIGARETTEN- CENTRALE. Reclame-pruimtabak 16 eent per ons. De Amerikaansche verzoenings pogingen tusschen Frankrijk en Italië Assisi, de stad van Sint Franciscos, in afwachting Een trein, welke nu en dan zekere voor uitstrevende neigingen vertoont, een andere trein, die zjjn passagiers gelegenheid biedt om eiken voorbij wandelenden telefoonpaal aandachtig te bekijken, en nóg een andere trein, welke stapvoets gaat, brengen ons naar Assist: althans naar Vet station van dien naam, wat in dit geval een norlzontaal verschil van 4 kilometer en een verticaal Verschil van 410 meter is Genoemd station is, als al zijn collega’s, stralend wit en, zooals het gebruik dat wil, voor de gelegenheid nog eens speciaal opge schilderd. Er zijn vier extra sporen aange legd voor het drukke verkeer en men werkt hard aan groote paviljoens voor de ont vangst en de bezoeken van vorsten en auto riteiten. Voor het station, te midden der glooiende vlakte, welke door verre heuvelketenen wordt omzoomd, ligt als een verspreid groepje witte huizen de buurtschap „Santa Maria degli Angeli”, zoo genoemd naar de kerk welke er domineert en met haar barokken koepel de plaats overhuift, waar de H. Franclscus stierf. Assisi ligt Juist aan den anderen kant op de helling van den Monte Sabasio. Het lijkt, als alle oude stadjes van Umbrië, een vesting op het plateau van een rots. Einde loos ver strekt zich het goud van den herfst, waarin het diepe groen der alomme olijven Een autobus brengt ons langs een weg welke, ondanks de werkzaamheden der laat ste dagen smal, steil en vol verontrustende bochten gebleven is. De tocht duurt maar kort, want de chauffeur heeft haast ont spoedig terug te zijn bij het station, waar de passagiers met massa's wachten. We zwaaien de „serpentinen” van den weg door, razen door de nauwe „Porta Nuova”, rommelen door een smalle straat en staan dan, terwijl de remmen knarsen, met een schok stil op de piazza 8. Chiara. We zjjn er. Assist onderscheidt zich niet van alle an dere stadjes van Umbrië. De hobbelige keienstraten zijn smal, kronkelen tusschen heldere huizen met hard-groene deuren en vensterluiken en ontelbare geraniums, en leiden allemaal naar „het plein", waar een monumentale middeleeuwsche kerk is. een raadhuis dat aan een versterkt kasteel doet denken en een monumentale fontein met een zwerm duiven. Assisi is voL Er is veel politie, de militai ren zijn ontelbaar en tienduizenden bezoe kers loopen de ijverige werkers, die een laat ste hand leggen aan de versiering, in den Voorts is de heer J. Wlering. burgemeester van Zwaag, beëedigd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, aldaar. Om kwart over 2 had Woensdag op den Bergerweg, even over den Spoor-overweg een aanrijding plaats tusschen een wielrijder J. V. te Bergen en «en auto, bestuurd door J. v. Z. te Beverwijk. Laatstgenoemde moest voor andere voer tuigen passeeren en reed daardoor onvermij delijk den wielrijder aan, die een ontvelling ’bekwam aan zijn linker bovenarm en klaag de over pijn in zijn linker been. Hij werd ter observatie per rijwiel-bran- card naar het Stadsziekenhuis gebracht, waaruit hy echter weer spoedig ontslagen werd. Zjjn rijwiel werd ernstig beschadigd. Op de griffie van het Hoog Militair Gerechtshof te ’s-Gravenhage zijn een lijst en twee albums gedeponeerd, inhoudende 849 adhaesiebetuigingen aan het gratiever zoek voor kapitein Borren. die naar aanlei ding van den bekenden overval op Curogao. tot 1 dag gevangenisstraf werd veroordeeld De aankomst der koninklijke families. In den vroegen morgen van Zaterdag kee- ren we terug. De azuren hemel van gisteren is er verdwenen. Heel het uitspansel is triest en grijs. Logge kolossen van grauwe wolken komen dreigend aan. Het regent. Desondanks is heel Assisi van het station tot bove np den berg vol krielende men- schen. Politie en militairen zetten alles af. De auto’s mogen niet meer naar de stad. Voor het station is een paviljoen opgericht van veel rood en blauw behangen met na gemaakte middeleeuwsche tapijten, welke het stadswapen dragen. Het paviljoen wordt ondersteund door acht pilasters, getooid met den Romeinschen adelaar. De middelste dier pilasters dragen de schilden van het Bul- gaarsche en Italiaansche koningshuis. Reeds wachten vele vertegenwoordigers van den adel, de aristocratie en de regee- rlng. Ruim 50 prinsen zijn aanwezig. Mus solini verschijnt aan het hoofd van al zjjn ministers. Om kwart voor tien klinkt een hoorn- slgnaal en presenteeren de solo aten hun wapenen. Langzaam stoomt de koninklijke trein binnen. Koning Victor Emanuel Ko ningin Helena en de Prinsessen Givanna en Maria stijgen met hun gevolg uit onder de tonen van het Italiaansche volkslied, en worde nbegroet door kroonprins Umberto en door de Prinsessen lolanda en Mafalda met haar echtgenooten, graaf Calvl en Prins von Hessen. Tien minuten later arriveert een tweede trein met ex-kontng Ferdinand van Bulga rije. Om 10.05 eindelijk komen de vier salon- njtulgen aan, waarin Konlng Boris zUn broer Prins Cyrillus en zijn zuster Prinses Eudoxta hebben plaats genomen. De volksliederen van Bulgarije en Italië weerklinken terwijl een hoofsebe maar daarom niet minder harte lijke begroeting plaats heeft. De koninklijke stoet wordt dan gevormd en onder de muziek van verschillende militaire kapellen, welke de volksliederen blijven spe len, onder het kleurig vertoon der militai ren in groot uniform, zet zich, terwijl het" plasregent, de stoet van auto’s in beweging. Vooraan gaan enkele auto’s met gevolg Daarna komt de auto waarin Konlng Victor Emanuel van Italië en Konlng Boris van Bulgarije hebben plaats genomen. Belden zijn met hun adjudant. In den tweeden auto zitten koningin Hele na van Italië en ex-koning Ferdinand en Prins Cyril van Bulgarije. In den derden auto zijn Prins Umberto van Piemonte en Prinses Giovanna van Italië herkenbaar. De overige leden der belde koninklijke fa milies en de talrijke vorstelijke gasten ne men plaats in zeven automobielen, terwijl de stoet gesloten wordt door de vertegen woordigers van den adel, de aristocratie en de regeeiing. die in een twintigtal auto's zijn ondergebracht. Ofschoon t ongeveer kwart over 10 In den morgen is, betrekt de lucht zoodanig dat de fotografen tevergeefs trachten hun werk te verrichten. De regen beneemt alle uitzicht. Een oogenblik kletteren groote hagelsteenen neer, terwijl een paar donderslagen ratelen. Het is een noodweer, dat bijna angstig maakt. Ondanks regen, hagel en vinnige koude echter blijven de tienduizenden, die voor de ze gelegenheid naar Assisi gekomen zijn, moedig staan, zelfs nadat de koninklijke stoet voorbij is het hard begint te sneeuwen. Een machtig hoezee-geroep weerklinkt waar voor Prinses Giovanna minzaam dankt. In ongeveer twintig minuten is de Basiliek van Sint Franclscus bereikt waar de inzege ning van het huwelijk zal'plaats hebben De vorsten, prinsen en prinsessen en alle auto riteiten verlaten hun auto's, om zich te voet naar de bovenkerk te begeven, waar zy ont vangen worden door een stoet van geeste lijken. weg. De hotels zijn natuurlijk uitverkocht. Alle vensters van alle huizen zijn verhuurd. In het nabije Perugia heeft men num vijftig prinsen moeten onderbrengen wegens plaats gebrek. Met speciale vergunning hebben de soldaten hun bivak opgeslagen inde pau elijke appartementen van t Franciscus- klooster. Alles is vol vlaggen en illuminatie. In de Basiliek van den Arme van Assisi, in het gemeentehuis, overal waar tets dat met het huwelijk in verband staat, zal plaats hebben zijn geheimzinnige voorbereidingen gaande, waar de niet-lngewijde vergeefs poogt een blik op te kunnen werpen. De autobus is onvindbaar en we wandelen dus maar naar het station. Assisi met zijn wijde omgeving flakkert In den rossen gloed der Staking bij het cultiveeringswerk Te Hypolitushoef hebben gistermorgen bij het cultiveeringswerk van den polder by Sluis 1. in handen van de Nederlandsche Heidemaatschappij. 158 arbeiders het werk neergelegd wegens een loongeschil. Afgevaardigden dezer arbeiders zijn naar de vertegenwoordigers der Maatschappij, welke te Kolhorn gevestigd is. vertrokken ten einde nader te onderhandelen omtrent de loonen. 20 duizend flambouwen, welke ter eere van de feesteiykheM ontstoken zjjn. Ten slotte blijkt ook in Spoleto het laat ste bed verhuurd. We vinden echter stoel welken men ons In Assist niet had kunnen aanbieden. n OIOIOIOIOIOIQIOIOI Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw telegrafisch dringend verzocht over te gaan tot spoedige invoering van een maal gebod en verbod van den handel In Russisch graan. De Haarlemsche rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen het Dult- sche echtpaar K. J. A. F. en A. F. C., wo nende te Halfweg, verdacht van een aantal zedenmisdrijven. De man was leverancier van pornografische fotografieën, die voor ‘n deel waren in beslag genomen in een boek handel a. d. N. Z. Voorburgwal te A’dam. De foto’s werden ,,naar de natuur” vervaardigd; het ergste van het geval was. dat het echt paar zich niet ontzag bij de gefotografeerde „vertoontngen” zijn 9-jarig dochtertje te betrekken. De echtelieden hebben dan ook zededelicten van hoogst emstigen aard gepleegd. Het O M eischte tegen den fotograaf K. J. A. F. het wettelijk maximum, n.l. 12 jaar gevangenisstraf en tegen zijn vrouw een ge vangenisstraf van 6 weken. De verdediger, Mr L. G. van Dam, vroeg vrijspraak op formeele gronden. De rechtbank veroordeelde den fotograaf tot 5 jaar gevangenisstraf, zijn vrouw tot drie maanden gevangenisstraf mét aftrek van voorarrest. In de „Excelsior" van heden publiceert Poincaré zijn veertlendaagsch artikel, dat zich ditmaal bezig houdt met de noodzake lijkheid van het tot stand komen van de Vereenigde Staten van Europa, tegen „het Russisch gevaar”. Poincaré betreurt, dat de Europeesche Staten. In plaats van zich tegen dit gevaar te vereenlgen. steeds weer uiteen vallen en dat sommige hunner zelfs in Rus land gebruik maken van de gelegenheid, om hun geheime plannen te verwezenlijken. De staten, die zulks doen, zullen echter het eerste slachtoffer zijn en zjj zullen ook de rest van de menschheid mee in den afgrond sleepen. Alle teekenen wijzen erop, dat Rusland hard bezig is met oorlogsvoorbereiding en in samenwerking met Duitschland in snel tempo werkt aan het vervaardigen van oorlogsma teriaal. Reeds thans duikt op den achter grond de schaduw op van een economisch Duitsch protectoraat, dat zich met behulp van het Amerikaansche kapitaal over geheel Rusland zal uitstrekken. Duitschland heeft dit protectoraat gewenscht, al staat het nog. tengevolge van de weliswaar overdreven, niettemin inderdaad bestaande economische crisis, ver van de verwezenlijking er van. Dit treurige schouwspel moest de staten eigenlijk leeren dat elke aaneensluiting dient te geschieden op een politieken grondslag, die in de eerste plaats tot stand moet komen De door Briand in zijn bekende plannen aangegeven volgorde voor de verwezenlijking hiervan blijkt wel de juiste te zjjn. Bij de opveiling. gehouden den 28en Octo ber 1930 ten overstaan van den Notaris P. J. C. van Toomenburgh te Alkmaar, zijn de navolgende perceelen, alle te Alkmaar, in bod gebracht als: Perc. 1. Huls en erf, met tuin en steeg aan de Laat no. 3 op f 4130. Perc. 2. Huls en erf aan de Laat nos. 32 en 32a op f 4180.—. Perc. 3. Huis en erf aan de Bloemstraat no. 29 op f 910.—. Perc. 4. Huis en erf aan de Bloemstraat no. 31 op f 1215.—. Perc. 5. Huis en erf aan de Bloemstraat no. 33 op f 905 Perc. 6 en 7. Huizen en erven met steeg aan de Achterwezel nee. 6 en 8 op f 1610. Perc. 8. Huis en erf aan het Raaksje no. 3 op f 700.—. De afslag blijft bepaald op 4 November aa.. des avonds 7 uur in het „Gulden Vlies" aan de Koorstraat te Alkmaar. lijk van Konlng Borts III van Bulgarije en „Prlncipessa Giovanna” zulk een echt natio naal feest zou worden, het leek de vorige week nog het meest onwaarschijnlijke van De pogingen om de storingen, die de draadlooze uitzendingen, op het oogenblik allren van den zender Schevenlngen-Haven, op ongeveer 1071 M. In ons land van Oslo ondervinden weg te werken, worden voort gezet. Werd Vrijdag J.l. een proefuitzentilng gedaan door Schevenlngen-Haven op 1083 M-. Dinsdag en Woensdag werden de proef nemingen voortgezet door Oslo respectieve lijk op 1064 en 1060 M. te laten werken. Uit de rapporten, die over de storingen van Oslo op beide dagen in ons land zijn ontvangen blijkt dat de storingen over het algemeen Dinsdag, toen de uitzending van Oslo op 1064 M plaats had. minder ernstig waren dan Woensdag, toen het Noorsche sta tion op 1060 M. werkte. In vele rapporten wordt evenwel verklaard, dat de storingen op Vrijdag J.l.. toen Scheve- ningen-Haven uitzond op 1083 M., minder waren dan op de dagen dat Oslo op 1064 en 1C60 M. werkte. In het Orgaan van den Ned. R.K. Grafi schen Bond geeft het bondsbestuur betref fende de aanvaarding van de gewijzigde C. A. O. het volgend advies: Het hoofdbestuur, gezien het verloop der onderhandelingen. met als inzet: verbetering van de positie der werknemers eenerzijds en afweer van door de werkgevers ge- wenschte vermindering der rechtspositie, door de in hun voorstellen vervatte ingrij pende verslechteringen: gezien dat de voorstellen tot vermindering der rechtspositie geheel zijn teruggenomen en anderzijds eenige verbetering in de loo nen Is verkregen, door een directe verhoo- glng van 2 ct. en een latere verhooging van 1 cent op de minimumgezellenloonen, bene vens een evenredige verhooging op de minl- mumloonen der jongere werknemers; betreurend dat enkele zoozeer gewensebte verbeteringen in de rechtspositie vooralsnog onvervuld blijven; acht niettemin hetgeen brelkt werd, onder inachtneming van de omstandigheden waar onder net werd verkregen, voldoende motief om tot aanvaarding der C. A. O, te advlsee- rin. Aan de afdelingsbesturen is verzocht over dit compromis vóór 15 November met de leden te vergaderen. 15 November wordt een voorzittersverga- dering gehouden ter uiteindelijke beslissing. Het Is de bekende Noorsche Ingenleur- vlleger Hellesen. op wiens bezittingen door zijn schuldeischers beslag is gelegd. Het eenig actief waar hij over beschikte: bleek zijn vliegmachine te zijn, waarmede hij echter kans zag uit Drontheim te ontko men. De advocaten zijner schuldeischers hebben opsporing van den vlieger verzocht. Hij is eenige malen aan de Westkust ge signaleerd. maar houdt zich letterlijk In de wolken verborgen. De crediteuren maken zich tamelijk on gerust over de mogelijkheid om nog iets van hun geld terug te zien, aangezien het vlieg tuig. dat een belangrijk bedrag vertegen woordigt, niet verzekerd is. HOOGEZAND, 30 October De onge huwde kweekersknecht J. Kerstholt, kwam vanmorgen op de kweekerii te Sappemeer In aanraking mt een electris en draad. De ongelukkige was op siag dood. Raa nadert het oogenblik. dat de „IJstent” de groote tentoonstelling op het gebied van ijs- en wintersport hier ter stede geopend wordt. Allerwegen zijn de voorbereidingen in vollen gang; de geheele Harmonie zal volge bouwd worden daar alle stands tot den laat- sten vierkanten meter zijn uitverkocht. Door de grootste firma's zoowel binnen als bulten de stad wordt geëxposeerd. Vanzelf sprekend zijn, als gebruikelijk, aan deze ten toonstelling allerlei attracties verbonden, terwijl ook voor de gezelligheid terdege zorg Is gedragen. Alles bijeen belooft het een O.A.M.I T. te worden, zij het dan In Jets kleiner formaat T Van bijzondere beteekenls voor deze show is het, dat'op den openingsdag gehouden wórdt de groote algemeens vergadering van den IJsbond „Hollands Noorderkwartier”. Af gevaardigden uit geheel N. Holland, verte genwoordigers van deze meer dan 20.000 le den tellende organisatie zullen tot de eerste bezoekers behooren en de faam dezer expo sitie uitdragen over de geheele provincie. Wij zijn ervan overtuigd, dat de Alkmaar sche Ijsclub die reeds vóór ’n tiental jaren met zoo groot succes een dergelijke tentoon stelling organiseerde, ook ditmaal van haar Initiatief veel genoegen zal beleven. ▼ereerlng r*- -*’ SZr ewnlge politieke overtuiging steunt dat gevoel niet. Het Is iets spontaans. Iets waarvan men zich eigenlijk geen rekenschap geeft, iets zoo natuurlijks als de den Italiaan ingeboren cnmetelijke liefde voor zijn moeder. Deze volksvereering zette steeds den noo- dlgen luister en het groote enthousiasme bij aan alle gebeurtenissen welke de Koninklijke familie betroffen. Ditmaal echter en dat was nog nooit gebeurd keerde zij zich tegen het „Huwelijk van Assist dat zjjn naam ontleende aan de plaats waar het werd Ingezegend. Er waren daarvoor verschillende redenen De afkeer van den Balkan, het lange uitblijven van d« Pauselijke dispensa tie en meer nog dan dat: de doordringende zekerheid dat het hier slechts een zet op het politieke schaakbord betrof. Want vóór alles wü de Italiaan gelooven en gelooven blijven in den „Sogno d’Amore”, in den liefdes droom. ook van zijn koningskinderen. Het ergste evenwel was dat de „Francls- caansche Prinses" heelemaal niet trouwen mocht De overmachtige ..vox populi" had haar bestemd om de traditie hoog te houden van minstens één levende Heilige in het Huls van Savoia. Van kroonprins Umberto ver langde men militair gedoe, van zjjn twee oudste en zijn jongste zuster wereldsch ver toon en vorstelijken luister. Maar prinses Giovanna moest en zou In het klooster. Franclscanesse en heilig worden. Dat was zoo bestemd niemand twijfelde er aan en koning Boris werd bjj zijn komst In Italië by na vijandig bekeken. Het uigeluk wilde, dat de Czar der Bul garen fljn persoon niet mee had. En wie nu gelooft, dat zulks er weinig op aankomt moge weten, dat In Italië, om een voor beeld te noemen, minstens twee boeken be staan over de „mooie pausen". Het oog toch wil beneden de Alpen met alleen ook wat maar veel meer. ja. alles! Dat er niettemin ten laatste het oprechte enthousiasme was. is te danken aan konlng Boris persooniyk, die daardoor toonde min stens een goed diplomaat te zyn. Zooals hy zich op de schouders zyner soldaten door de straten van Sofia liet dragen, zooals hy In verschillende Italiaansche telegraafbureaus meer of minder hartstochteiyke telegram men voor zyn bruid opgaf ten aanschouwe van Jiet publiek, zooals hy zich in het open baar vertoonde, hoffeiyk was tegen de ne derigste boerenvrouw, aandachtige bezoeken bracht aan Italiaansche monumenten en na tuurschoon, zoo heeft ny het volk dat met uitingen van democratische gevoelens niet beps'üd overladen wordt, veroverd; ja, als Iemand direct na de huweiyksplechtlgheld hem tot koning van Italië uitgeroepen had. dan staat het te bezien, of niet heel het land had meegejubeld! GRONINGEN. 30 October In het Bo- terdlep, onder Rottum, gemeente Kantens is bet iyk gevonden van den 68-jarlgen timmerman B. Arends, uit Usquert. Vermoedeiyk Is de man per fiets te water gereden. Gistermorgen is voor het Arnhemsche ge rechtshof behandeld de zaak van Jan Hoek, die In appèl was gekomen tegen het vonnis a. van de Arnhemsche Rechtbank, gewezen 24 Juni 1930. waarby hy wegens moord werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het betreft hier den moord, in den mid dag van 27 Februari gepleegd op de 21- jarige verpleegster, mej. T. Koperberg. in het bosch achter het sanatorium „Hora” te Ben nekom. Een dichte drom belangstellenden stond voor het Paleis van Justitie, ofschoon de zaak met gesloten deuren zou worden be handeld. In tegenstelling met de behandeling der zaak voor de rechtbank, toen 36 getuigen gedagvaard waren, verzamelde zich thans maar een 15-tal getuigen in de wachtkamer. Uit Washington wordt gemeld. dat de Amerikaansche regeering thans haar am bassadeur te Partjs. Hugh Gibson, opdracht heeft gegeven, alles te doen wat hy kan om een overeenstemming tusschen Italië en Frankrijk inzake de vlootovereenkomst te bevorderen. President Hoover heeft persooniyk Hugb Gibson instructies gezonden. In de modder gezakt Het in cultuur brengen van d<> Wlerin- germeerpolder gaat dlkwyis met moeiiyk- heden gepaard. Meermalen komt het voor, dat de zware machines byna geheel wegzakken in den drassigen bodem en met veel inspanning slaagt men er dan weer In. de werktuigen te voorschyn te halen. Dat dit een gevaarvol werk is, bleek gis teren, toen een arbeider by een dergelljk werk plotseling tot zyn middel In de mod der wegzakte. De man kon echter spoedig uit hacbeiyke positie worden bevryd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5