dduitenlandsch cJ^ieuws FEUILLETON De Ongeziene Wereld of het Leven na den dood uws TSCHIANGKAISCH EK DE SMALLE WEG BLADZIJDE 1 DERDE BLAD ZATERDAG 1 NOVEMBER 1930 <De Verrijzenis het Leven en KOPT NIEUWS GEMENGD NIEUWS Koning Boris in Bulgarije De Ketelontploffing te Andel Plechtige intocht bet Vaticaan Gasbed welming Het bezoek van Gibson aan Rome van H. WARRINGA i bestaur dat de over het de land- Dr. Schacht voor een „financieelen Volkenbond” Notaris jhr. W. B. Bv op vrije voeten gesteld Het Aitonasche bommenwerpers-' proces oMLaarschalk Tschiangkaischek, de president van de Chineesche Nationale re^eerinè, is tot 't P rotestantisme Litauen en Twee motor vaartuigen gezonken straffen opgelegd 7 kazerne stortte Litanie Geen aanslag. C. VIS Alkmaar van Rector kon over&eèaan Dordrecht naar midden ge varen ver re en zoowel Een conflict weer een rechtstreeks Op het Hollandsch Diep De mijnrampen Echtpaar bewusteloos aangetroffen Niet voor het aanbieden van bemiddeling. 30 cent per half ons. (Wordt vervolgd). lag laat werd vonnis geveld in tegen de Altanasche bomm.en- De sorg voor de nagelaten betrek kingen der slachtoffers van Alsdorf. in hU op de beteekenis van dezen dag voor de vestiging van een orthodoxe Bulgaarsche dynastie wees. De oorzaak nog niet bekend Het lijk gevonden der Helm- op kleiner worden ge- 'veloopen llea van ten vervolging Jhr. W. B voornaamste beschuldigden wer- deeld tot tuchthuisstraffen van vijf jaar en de overige tien be- tot geldboeten of gevangenis- of ilsstraffen, varieerende tusschen 354 Een In. MJana ls,-beurt- n Ingese- naar m bestoor Ier heeft oen aan oehoefte, n moto- e by (fa n bleek, or zoo’ll i nu tot «r wen- övember enkomst oote ge- vortnen 19—36 Ö-3< ir 10# I Kg, Huls van goud and- en born en 0; idem *r «m 100 Kg, do-j« ■oene of cs, aan- f 320- iellngen 00 Kg. t 536 0 stuks. 50 per ortelen: io-ue r M® Kg- itesse ié du fllde- peer 100 %•- ulven groen -130, soort an uw" 20000 I. Gele i Kool KO l. Nep f a oo: oo bos Itkrop 3.10. R. K. ■land" Drul- erde- dr. 86 n 1.10 r kist 3—10 -3 et 1 4-0 erselle Aard- t. per maten OM- n 0.40 0 per To- 17-0 Kg- 16 per r 100 stuks, inade er 6 idUvie 7 per stuks, 1—0.67 3 P< Wta- 13 Ble ss 6— srie 3— bos. ebloo- nomen g jaar. en B MELLO FRANCO. Minister van Buitenlandsche Zaken in Brazilië, vroeger vertegenwoordiger der Volkenbond. ilnbouw Iptnasb Boers- i. 3H- groene de kooi en 36— Pre- >n 12— is. 40— Iten 10 XXII. Aan het Berliner Tageblatt" werd ge meld. dat op den trein, die het Bulgaarsche koninklijk paar vervoerde, een aanslag zou zijn gepleegd, die echter geen ernstige ge volgen zou hebben gehad. In de buurt van Phlippopel, zoo heette het. hebben onbeken de daders een aantal schoten op den trein gelost, waarbij een soldaat, die op post stond, werd gewond. De verdere schoten hebben geen schade aangericht en de trein zijn tocht ongehinderd voorteelten. Naar het Bugaarsch Te.. Ag. evenwel me- deelt is het bericht volkomen uit de lucht gegrepen. Het onderzoek door de Justitie in gesteld heeft uitgewezen, dat aan notaris Jhr. W. B. B. geen zoodanige feiten kunnen worden laste gelegd, dat een strafrechterlijke gemotiveerd zou zijn, weshalve B. op vrije voeten Is gesteld. Een juridisch verslag Jezus’ Wonderen. Pas op George! zei hij met verhef fing van stem ook Ik ben maar een mensch en ook aan mijn zelfbeheersching kan een einde komen. Iets In een blik van Réné dwong George zich een beetje in te binden. Op kalmen toon vervolgde hij althans: Heb !k eigenlijk geen recht, In plaats van je ondergeschikte je compagnon te zijn? Ik ben toch waarachtig je broer? Nu glimlachte Réné een beetje sarcastisch. Ik vind het merkwaardig, dat je je nu zoo goed herinnert, dat Je mijn broer bent. Ik ken wel omstandigheden, waarin je dat het liefste vergeet. George wist hier niets op te antwoorden er. kon niet beletten, dat het bloed hem naar de wangen schoot. Réné stond op. ging op George toe en zei op zijn wannen sonoren toon: George, waarom moeten wij toch altijd vechten als kat en hond. Is dat nu de eenlge manier waarop wy samen kunnen omgaan? Werp toch dat achterdochtige van Je af en geloof me dat ik je gaarne terwille zou zijn, als Jl) van jouw kant toonde dat het je ernst was. jongen, het leven dat je nu leidt moet toch noodzakelijk tot je ondergang voeren en ik begrijp niet dat het je zelf niet tegen staat en walgt. Je bent nu een en twintig jaar en wat ben Je? Wat presteer je? Wst kun je toonen aan diploma’s of acten? Niets! Ik zeg je dit niet om je iets te ver wijten. maar mama verwent Je In haar zwakheid en liefde voor jou en JU, JU ge in aan- ’erkoebt nenltat, -30 ct, on 17— he 10— g »-16 Mans I Büm few der Ingeko- wetnig Het grootste volk van Azië duldt, dat de president van z’n regeering 'n vreemden godsdienst aanneemt. Men schat 't aantal Chineszen op 443 millioen en daarvan zijn er nauwelijks vier millioen Christen. Verre weg ’t grootste deel van 't volk gelooft aan de leer van Confucius, volgt de priesters van Boeddha, bezoekt de tempels der Taoisten of houdt vast aan 'n tame ijk-primitieve cultuur der voorvaderen. Er hoort dus voor 'n president van zulk 'n volk moed toe, om over te gaan tot *n uitheemschen gods dienst. Tschiangkaischek is 'n handig politicus, die er tot nu toe nooit iets van had laten merken, dat hij zich met religieuze vraag stukken bezighield. Op den langen duur zal z’n bekeering zeker van groote beteekenis zijn voor de uitbreiding van 't Christendom in China. Op 't oogenblik mogen we gerust zeggen, dat hij met dezen overgang geen andere dan politieke bedoelingen heeft ge had. Gedurende z’n gansche leven heeft hij zich alleen din met „levensbeschouwin gen” bezig gehouden, als daar tastbare voor- deelen mee te behalen vielen. Tschiang kaischek werd geboren in de volkrijke pro vincie Tchekiang, in 't hartje van China. Reeds vroeg was hij lid van de revolutio naire Kuomintang. Hij sloot zich bij deze partij aan, toen hij studeerde aan 'n mili taire school in Japan en in Japan was 't ongevaarlijk om lid te zijn van ’n Chinee- sche revolutionaire organisatie. Als officier nam hij onder den grooten Chineeschen politicus Sunyatsen deel aan de Chineesche revolutie in *t jaar 1911 later hoorde Tchi- angkaischek tot de militaire staf der Kuo- trouwde er in December met mejuffrouw Mayling Soong, de schoonzuster van den gestorven Sunyatsen. Daardoor was hij op genomen in de familie van den Chineeschen nationalen heilige en had hij om te zeggen erfrecht op de politieke leiding. In 't begin van 1928 werd hij weer opper bevelhebber van ’t Nanking-leger. Na *n opmarsch naar 't Noorden werd Peking bezet en, formeel althans, was de eenheid van China weer 'n feit geworden. Op den zeventienden verjaardag van de Revolutie op den loden October 1928 werd Tschiang kaischek president van de Chineesche Na tionale Regeering. Sedert dien is zijn positie niet altijd sterk geweest, vaak dreigde hij haar te verliezen, maar op het oogenblik schijnt hij nogal vast in den zadel te zitten en hij maakt van z’n positie gebruik, om z’n betrekkingen met de vreemde mogend heden te verstevigen. Vandaar, dat hij Chris ten werd De missioneering zal uit dezen politieken stap zeker nut weten te trekken. Eerst sedert 't begin van de vorige eeuw kan men spreken van 'n noemenswaardig succes der christelijke prediking in China. In 't jaar 1877 waren er slechts 13000 Chineesche protestanten dat was 't resultaat van 70 aar zendingswerk. Men wilde immers van de vreemdelingen niets weten in dit zelf bewuste en op z’n oude kuituur zoo trotsche and. Dat bleek wel bij den Bokseropstand, waarbij 135 missionarissen en 16000 Chi neesche Christenen omkwamen. Maar van dat oogenblik af aan keerde de kaart. De getallen over de vorderingen van 't Christen dom in China zijn zeer onnauwkeurig. Men neemt aan. dat er zoowat 2 millioen Katholie ken zijn en ruim 1 millioen Protestanten, waaronder 17000 Chineesch-protestantsche pastoors, predikanten en godsdienstleeraars. De stormen der Revolutie, die in de laatste jaren over China woedden, waren voor de missioneering niet gunstig. Of we echter staan voor 'n nieuwen opbloei Het echtpaar H. te Dalen, dat pas eet haard gekocht had en met de bediening daarvan nog niet geheel op de hoogte was, werd Donderdagmorgen bewusteloos in zijn woning gevonden. Kolendamp, als gevo’g van onoordeelkundige bediening van den haard, bleek de oorzaak te zijn. De zuster van het Groene Kruis was spoedig ter plaatse en wist het echtpaar spoedig weer tot bewustzijn te brengen. Thans maken zij het goed. nutter blijft, die je leen de zaak besi wel voelen, dat plan bent. Je slechts belachelijk zou maken.'* Vervloekte bult, mompelde George tus schen de tanden. het proce werpers. De acht den veróc zeven tot klaagden tuchthuiss Jaar en 1% maand, beklaagden werden vrijgesproken. Je wilt my dus de plaats van Jurgens niet gpven? Neen! George verloor zijn kalmte weer. Dat is zeker een bewijs van je zoo hoog-1 geroemde broederliefde, spotte hij op snjj- dend-harden toon. I Zoo even wees je die broederliefde sma delijk af, noemde je het sentimenteeien onzin en gefemel en nu doe je er een beroep op." En ik zeg viel George, zyn woede niet langer meer meester, heftig uit dat ik het getlranniseer van jou moe ben. Vanaf heden heb je in mij je compagnon te zien, ten ik je gelijke hier op het kantoer, met dezelfde rechten en ik zal beginnen met dien ouden idioot te ontslaan. Ik zal je laten voe len, wie ik ben; dan maar nard ‘egen hard." Je wilt dus je vermeende rechten laten gelden. De plichten aan die rechten verbon den laat je zeker welwillend aan mij over. Sta mij echter toe. je er aan te herinneren, dat je abso.uut geen rechten hebt. Ik heb papa op zijn sterfbed beloofd de zaan te red den en zoolang jy de leeglooper en de niets- n» bent, zal lk„,en ik al- iture* Je zult zelf oovendien een optreden als je nu van De voormalige .Dultsche Ryksbankpresl- dent Dr. Schacht heeft voor de studenten van de Universltelt te Minnepolls een re de gehouden over de wereldcrisis, waarby hy opnieuw den nadruk er op legde, dat alleen een vermindering der reparat.elas- ten den druk die op het wereldbedryfsle- ven ligt zou kunnen verlichten en waarby hy de Instelling van een „financieelen Volkenbond" verdedigde. De taak van dezen .Jinancieele Volken bond" zou dan zyn braakliggende kapitalen te beleggen op zoodanige wyze. dat de alge- meene welstand daardoor verhoogd werd en de internationale arbeidsmarkt daardoor gunstig zou worden beïnvloed. Vervolgens verdedigde Dr. Schacht een economisch „pan Europa." Devoot aanbid ik U, mijn verholen God. Ik aanbid U als v.-eJe-koninj en krijgsheld tegelijk. Want het „Vrede z i u”, „Ik geef u m jn vrede”, „Gi in vrej.’ liggen U waarlijk niet slechts als mode woorden op de lippen bestorven. Want in Uw zaligsprekingen hebt Gij de vredes- gezinden zelfs tot Zonen Gods geprezen, en altijd de twisten Uwer Apostelen onmiddellijk als scheidsrechter met klare uitspraak beslecht, ja het raka-schelJen dreijdet Gij me. hellestraffen, en moesten ook wij, Uwe leerlingen, als wij ergens Uw naam kwamen mei Jen, niet aanstonls beginnen met te zoeken naar een zoon des vreJes? Ja, lieve Jezus, en Zelf ook hebt Gij waarlijk geen schulJige aanleiding tot vredesverstoring gegeven, juist immers dAirom leeren wij ook na eeuwen nog zoo graag van U, omdat Gij nederig en zachtmoedig van harte zijt. Ja, Uw juk is zacht en Uw last is licht, en wij hebben in Uwen dienst de rust des harten gevonden. (Uit Dr. Jac. v. Ginnekens van Jezus' Ziele-grootheid) Ziehier het uitvoerig juridisch verslag ran het gedetailleerd onderzoek, dat Zijn Tijdgenooten instellen naar de echtheid Zijner wonder-teekenen, en oordeelt dan eelf of een wetenschappelijke commissie in onze dagen hier nauwkeuriger of meer kritisch te werk zou kunnen gaan En voorbijgaande^ zag Jezus een mensch, die van zijn geboorte af blind was. En Zijne leerlingen ondervroegen Hem en zeiden „Rabbi, wie heeft gezondigd, hij of zijn ouders, dat hij blind geboren werd Jezus antwoordde „Noch hij heeft gezon digd, noch zijn ouders, maar hij is blind geboren, opdat de werken Gods in hem zouden worden geopembaard. Ik moet de werken doen van Hem, die Mij zond, zoolang het dag is er komt een nacht, wanneer niemand werken kan. Zoolang Ik in de wereld ben, ben Ik het licht der wereld Na deze woorden spuwde Hij op den grond en maakte slijk van het speeksel en bestreek met het slijk de oogen van den blindgeborene. En Hij zeide hem „Ga u wasschen in %en vijver van Siloë.” De blinde nu ging henen en waschte gich en hij kwam ziende terug. Zijne buren dan, en die hem vroeger als bedelaar van aaneien kenden, zeiden „Hij is het anderen weer zeiden „Welneen. Maai hij lijkt toch wel een beetje op hem.” Hij zelf echter ze>de „Ik ben het wel.'* „Hoe zijn Uwe oogen dan geopend V vroegen ze bem. Hij antwoordde „De Mensch, die Jezus neet maakte slijk bestreek mijne oogen en zeide - Ga naar den vijver van Siloe en wasch u. Welnu, ik ging en wasch’e mij en werd ziende.” En men gei Je hem „Waai ir die Jezus Hij zeide „Dat weet ik niet.” Toen btachr men den gewezen blinde naar de Farizeeén. Het was toch Sabbat, toen Jezus slijk maakte en hem zijne oogen opende. Op hunne beurt dan ondervroegen hem ook de Farizeeën hoe hij ziende was geworden. En hij zeide hun „Hij legde mij slijk op de oogen. en ik waschte mij en zie.” Fenigen dan van de Farizeeën zeiden „Deze mensch is met van God, immers Hij onderhoudt den Sabbat met. Maar anderen zeiden „Hoe kan een zondig mensch zulke teekenen doen Er was twist onder hen. Zij zeiden dan wederom tot den blinde „Wat zegt gij van Hem, daar Hij uwe oogen geopend heeft V Hij nu zeide „„Dat Hij een profeet is.” De loden echter geloofden het niet van hem, dat hij blind was geweest en ziende geworden was tot dat *e de eigen ouders van den genezene ontboden. En toen ondeivroegen ze hen en zeiden „Is deze uw zoon, dien gij zegt, dat blind géboren Hoe is hij nu dan ziende Daarop antwoord den zijne ouders „We weten dat dit onze zoon is en dat hij blind geboren is, maar hoe hij nu ziende «s geworden, weten wij niet, of wie zijne oogen geopend heeft, wij weten het niet. Ondervraagt hemzelf hij heeft de aren laat hij ovei zich zelven getuigen. Dit zeiden zijne ouders, wiji ze de joden vreesden, want reeds waren de loden overeengekomen om wie Hem als den Christus zou belijden uit de Synagoge te bannen Daarom zeiden zijne ouders „hij heef, de laren ondervraagt hem zelf.” Zij heten dan opnieuw den mensch. die blind geweest was vooi zich komen en zeiden hem „Geef eere aan God. Wij weten, dar die Mensch een zondaar is.” Hij nu antwoordde „Of hij een zondaar is weet ik niet. Eep ding weet ik dat ik blind was en nu zie.” Zij zeiden hem dan „Wat een oprecht verlangen naar broederliefde gelezen hebben. Maar George stond weer voor het raam en antwoordde onverschillig de schouders ophalend: Verkoop dien sentl- menteelen onzin aan nen die er van gediend zjjn. Ik weet dat gefemel op zyn juiste waarde te schatten: mij palm je er niet mee in, zooals je dat met Leonie gelukt is. Neen, je laat je liever Inpalmen door die zoogenaamde vrienden van je; die vrien den. die jou naar den kelder helpen, die teren op jouw zaz. die net gela mee helpen op maken nat jy je moeder hebt afgetroggeld, of dat je verdient met niets doen en siga retten rooken. Die vrienden, waarvoor Jy je schaamt omdat je broer een bult heeft, die my bespotten op de wreedste wyze en waar aan jy meedoet. Is het misschien een sieraad, die ranse! op Je rug? Liever uitwendig mismaakt, dan inwen dig bedorven. George lacht spottend en vervolgde weer heftiger: Maar daar zyn we het gesprek niet over oegonnen om over jouw bult te praten Ik zou nu wel eens willen weten wat je op het kantoor van plan bent. Dat heb Je straks al gehoord. Ik, een Van Erp, zal dus de minste zUn? Daar dank ik voor, daar komt mijn trots tegenop. Zorg eerst, dat je waard bent boven hen te «taan. 5 Nu vent zei Réné opstaand en den knaap over zijn wang streelend zorg maar, dat je een flinke eeriyke jongen blyft, dan zul len we wel eens zien of we niet iets goeds van je kunnen maken. En nu maar als de weerlicht naar moeder. Met nog een dankbaren blik en een ver legen buiging verdween de knaap. George had dit tooneeltje totaal gene geerd door voor het raam te gaan staan, waar echter daar het nu geheel donker was geworden niets meer te ziep was. Zyn woede scheen er echter nog niet op be koeld te zlln, want nauweiyks waren de schuifdeuren weer gesloten of hy keerde zich met een ruk om en viel uit: Zeg, wat beteekende die huichelachtige comedle van daar straks? Al de and-ren gaan vooruit behalve ik. Is dat weer een van Je sllnksche streken om my voor snotneus te laten staan tegenover een slungel als De Boer of een mispunt als VerweU? Heb Je weer eens willen laten zien dat jij hier de baas bent? Waarom gooi je dien ouwen kerel er niet uit. te Villach vele arbeiders werden onder de puin- hoopen begraven. Tot dusver is één doode geborgen. dien Jurgens, die haast te beroerd is, dat hy op zyn beenen staat? Het mankeert er nog maar aan, dat je die aap van een loopjon gen aan wlen Je zoo juist vyf en twintig gulden hebt vergooid, tot Je particulier se cretaris maakt Réné had deze woordenvloed met zyn lage toespelingen en ongegronde verdachtmakin gen rustig laten voorbygaan. Kalm maar toch beslist antwoordde hy toen: Ik heb toch zeker het recht daarvoor ben ik hier de baas, zooals jy dat noemt otn die personen aan te stellen, die ik ver kies en daarby handel ik volgens de een voudigste beginselen van „rechtvaardigheid’’. Probeer eerst zelf „recht" te worden”, hoonde George met een valschen lach. Réné mpest wel gehard zijn tegen zulke lage uitvallen, want niets dan een kramp achtig samenpersen zyner lippen verried, dat de steek had doelgetroffen. Heb Je soms nog iets te zeggen, vroeg hy na cenlgen tyd. Ja, natuuriyk! Ik wil dat Je dien onzin herroept en my op de eerste plaats hier een betere positie geeft. Wat ik gezegd heb. blijft gezegd en ik herroep niets. De firma heeft mannen noo- dig die op de eerste plaats hart voor de zaak hebben en op de tweede plaats in staat zijn hun werk naar behooren te verrichten. Maar ben ik voor den duivel dan ook geen Van Erp en een heel andere dan Jij? Nu scheen het, dat Réné sUn kalmte ging verliezen. Gibson, de Amerikaansche gezant te Brussel, verklaarde oa., dat hy niet naar Rome was gekomen met de opdracht, zyn bemiddeling tusschen Frankryk en Italië aan te bieden. Nochtans kon hy zeggen, dat de pourparlers tusschen Italië en Frankryk betreffende de ontwapening ter zee geenszins waren afgebroken, doch nog steeds voortduurden en in weerwil van het échec te Genève waarschyniyk suc ces zouden opleveren. te voet. En Jezus zeide „Tot Schifting der menschen ben Ik in de wereld gekomen opdat de niet-zienden zien mogen, en de zienden blind worden. En eenige Farizeeën, die bij Hem waren hoorden dat en zeiden tot Hem „Zijn ook wij soms blinden En toen uidde Zijn antwoord „Als ge blind waart, hadt ge geene zonde doch nu zegt ge zelf We zien. Dus uwe zonde blijft." J »nnes IX) Ziehier de minutieuze beschrijving van een stnkt-juridisch onderzoek naar de echt- heid van Jezus' mirakelen, dat geen weten schappelijke commissie van de knapste rechtsgeleerden uit onze dagen zou kunnen verbeteren Men mag hier toch niet spreken van goedgeioovigheid der betrokken personen of gebrek aan kritiek der omstanders die zich maar iets zouden laten wiismaken. als het gold den Profeet uit Nazareth Hetzelfde geldt voor zooveel andere won deren als de wonderbare brood-vermenig- vuldiging ten aanschouwe van duizenden ooggetuigen de opwekking van den <on- geling van Nairn en Lazarus en vooral van zijn opstanding uit den dood. In hun redelooze trots en zelfgenoeg zaamheid mogen die hoovaardi^en. die zich beroepen op de moderne wetenschap Jezus’ bitter verwijt wel eens ter harte nemen „Ziende staren zij en zien niet hoorende luisteren zij en hooren niet." (Mc. IV 13) Wij. niet minder kritisch dan Zij buigen in allen eenvoud onze knie voor den godde- lijken Wonderdoener uit Nazareth met de belijdenis van ons geloof „Heer tot Wien zullen wij gaan Gij hebt de woorden des eeuwigen Levens Taylor, candidaat van de ..Em pire Crusade” werd bij de tusschentjdsche verkiezing van Zuid Paddington gekozen. Hjj was de candidaat van Beaverbrook. Tusschen de Litausche regeering en het vaticaan zou, naar aan het ..Berl. Tage- bi.” wordt gemeld, een openiyke breuk aanstaande zijn. De Litausche bisschoppen hebben een herderiyken brief gepubliceerd, waarin zy een scherpen aanval doen op de Litausche regeering. Omtrent de eergisteren in de Wllhelmlna- sluis te Andel plaats gehad hebbende ketel» ontploffing aan boord van de sleepboot „Geert Jan”, kan nog hes volgende worden gemeld. Na uren óreggens is het lyk van den ver ongelukten machinist J. A. Moll ui* Dor drecht, gistermiddag, dicht by d2 plaats van de ramp, uit de kolk van ne sluis opgehaald. Het vertoonde eenige lichte verwondingen aan het r\->cfd Het is per sleepboot overgebracht. Gisteravond schappij drecht, ten van het schip. Na eenige uren is dit gelukt. De boot Is zoo goed als door broken. Gedurende den geheelen dag schillende autoriteiten van den Waterstaat van schillende autoriteiten en van het Stoomwezen op de plaats -aanwezig de oorzaak van het engeluk tast Tengevolge van een hevigen rukw.nd zijn Donderdagmiddag op het Hollandsch Diep twee motorvaartuigen, geladen met suiker bieten, waarvan de luiken open lagen, vol water geloopen en In de diepte verdwenen. Het eene schip, oenaamd ..De Hoop gioot 110 ton, chipper A. Verdoom, uit Papendrecht, is gezonken voor den mond dor Moerdyksche haven. Het andere schip, groot 90 ton, uit Breda, zonk tegenover de spoorbrug Moerdyk tus schen de Roode ton en Gasboei. De opva renden konden zich in de roeiboot redden. De Rykswaterstaat heeft veiligheldsteekena aangebracht. Voor de nagelaten betrekkingen der ver ongelukte mynwerkers van Alsdorf zal op grootscheepsche wijze worden gezorgd. De Arbed. die de meerderheid bezit der aandeelen van de Eschweller Bergwerk- vereln en andere ondernemingen, heeft 300.000 mark ter beschikking gesteld. Men hoopt in het geheel 900.000 mark voor de nagelaten betrekkingen byeen te kunnen brengen. mintang. Toen hij merkte, dat hij daar weinig promotie kon maken, werd hij deelgenoot van ’n Chineesche makelaars-firma in Shang hai. Maar toen herinnerde Sunyatsen zich den bekwamen officier en vertrouwde hem in 1933 de leiding toe van de Whampoa- militaire academie, die op iniatief van Rusland was opgericht. In dien tijd werkten Russische Communisten overal samen met de Kuomin tang. Michael Borodin was de voornaamste politieke adviseur, generaal Galen de mili taire instructeur. Met behulp van Russische leeraars vormde Tchiangkaischek 'n groot aantal officieren en onder-officierën voor *t{revolutionaire leger en als leider van deze, door hem zelf geschapene armee wist hij de .macht der chineesche revolutionairen uit te breinden. Toen Sunyatsen in Maart 1925 stierf, stond Kanton geheel onder de con- tröle van de Kuomintang. In September van ’t zelfde jaar werd Tschiangkaischek benoemd tot opperbevelhebber van 't Kan- tonleger, en z’n niet-officieele chef van den generalen chef was generaal Galen. Nog in 't jaar 1925 sloeg de revolutionaire beweging van Kahton over op de omliggende provinciën. In ’t jaar 1923 had Tschiang kaischek in opdracht van Sunyatsen ’n studiereis naar Rusland gemaakt en daar de organisatie van 't roode leger bestudeerd. Toen een der voornaamste generaals in Hunan zich bij de Kanton-beweging aan sloot, voelde Tschiangkaischek zich sterk genoeg, om in 't voorjaar van 1926 naar bolschewistisch voorbeeld 'n aanval te onder nemen op 't hartje van China. Men zal zich nog herinneren, welke ontzettende gevolgen 't optreden der Kantontroepen met zich sleepte. In die dagen was Tschiangkaischek dus Communist. Hij voerde met Russische officieren samen de arbeiders en boeren van 't Zuiden aan tegen de feodale heeren en tegen de buitenlanders, die hij in die dagen betitelde als vreemde uitbuiters. Feng was z’n bondgenoot. Maar toen z’n invloed in Ciiina groeide, probeerde hij zich van de Communistische revolutionairen onafhan kelijk te maken. Dus txgon hij in 't voor aar van 1927 ’n oorlog tegen de Communisten. Wat natuurlijk voerde tot ’n breuk met z’n Russischen adviseur. Maar toen keerde ’t krijgsgeluk hem den rug toe en de stemming der Kuomintang was hem niet gunstig. b Eracht wel keel wat vertzzirg teweej toen Tschiangkaischek in Augustus 1927 verklaarde, dat hij zich uit 't openbare le ven wilde terugtrekken en boeddhistisch monnik wilde worden. Maar in plaats van naar ’n klooster ging hij naar Japan en knoopte daar betrekkingen aan met de bui- tenlandsche mogendheden. Op 't eind van dat jaar keerde hij naar China terug en De groote opmarsch Wehren naar Oostenrijk zal schaal op Zondag 2 November houden. de ramp Omrent men In bet du’rter De scheepvaart was den geheelen da; c~ stremd, zoowel h» de r.c'tlng van Den Bosch als in die van Gorlnehem. Verwacht wordt, dat ry heden rr— geregeld verloop zal kunnen hebben. tj is door de Bergingsmaat- N. V. v. d. Hoojb ezem te Dor- een aanvang gemaakt met het lich- brulkt Je verstand niet. George schudde de hand die Réné op zyn schouder had gelegd met een ruwe bewe ging af. Schei uit met Je gezedepreekis het myn schuld, dat mama meer van my houdt dan van jou? Ze zal daar haar reden wel voor hebben. Ik weet drommels goed dat je daar jaloersch om oent. evenals van het feit, dat ik zooveel vrienden heb terwyi jy nie mand jouw vriend kunt noemen, dan dat stel letje hier van ’t kantoorbroodvrlend- schap Dat mama meer van jou houdt dan van my is misschien heel natuuriyk. Het is jouw moeder en niet de myne.... bovendien neb ik daarby nog mijn bult. Die moeder liefde George die heb ik je wel eens benyd. Ik geef dat toe. Maar de vrienden die jy er op na houdt, neen, die benyd ik je niet. Wel zou ik gaarne Iemand hebben aan wien ik gehecht was met wien ik eens van hart tot hart zou kunnen praten over wat er in my woedt en brandt, maar waarom George, waarom kan dat niet myn broer zijn? Waar om staan wy zoo oneindig ver van elkander af? Ik weet wel. mama heeft je vanaf je geboorte, den al keer voor my Ingeprent en hij Is daardoor diep In je geworteld. En toch George zou Ik zoo gaarne zien dat ook tus schen ons. zooals tusschen Leónle en my, liefde en vertrouwen heerschte. Er lag iets overtulgend-smeekends in Réné’s woorden en als George zyn broer had aangekeken sou hy In die vochtige oogen heeft Hij u gedaan? Hoe heeft Hij uwe oo;en geopend Hij antwoordde hun „Ik heb het u al gezegd, hebt gij 't dan niet lehoord Waarom wilt gij 't andermaal hooren Wilt ook gij soms Zijne leerlingen worden Maar hoonend zeiden zij hem ..Gij zijt een leerling van Hem wij voor ons zijn leerlingen van Mozes Wij weten, dat tot Mozes God gesproken heeft, maar van waar deze is. weten we met." De blindgebo rene antwoordde en zeide hun „Dat is nu toch iet' heel wonderbaars, dat gij niet wzet vanwaar Hij is en Hij heeft mijne oogen geopend We weten toch, dat God de zondaren met verhoort maar ais iemand goJvreezend is en Gods Wil doet, dan verhoort Hij hem. Van eeuwigheid is het met geioord dat iemand de oogen opende van een blindgeborene Als deze met van God was. kon hij immers niets doen Zs antwoordden en zeiden hem „In zonden zjt gj geboren heel en al en gij onderwijst ons En zij wierpen hem buiten. Jezus, nu vernam dat ze hem buiten haJJen geworpen en Hij kwam naar hem tor en zeide hem „Geloof gij in den Zoon Gods?" Hij antwoordde en zeide „Wie is dat Heer, dat ik 'Jl Hem geloove Jezus nu zeide hem „We1 ge ziet Hem en Die met u spreekt. Die is het.” Hij nu zeide „Ik geloof Heer” en hij viel hem aanbiddend In het voor al het andere treinverkeer ge sloten en met vlaggen en bloemen versierde station te Sofia is gisterenmorgen te tien uur de koninkiyke trein met koning Boris van Bulgarije en zyn jonge Itailaansche bruid Giovanna en gevolg aangekomen. Een battery loste by den aankomst 101 sa luutschoten. De koning steeg het eerst uit gekleed In generaals-uniform en hielp ver volgens Giovanna by het uitstappen, waar na belden den minister-president begroet ten en de koning de overige mln1 s en de leden van iiet presidium van de Sobranja aan zyn gemalin voorstelde Op het station stond een eerecompagnle cadetten oj>gesteld. In een met vier paarden bespannen open kcets hield de koning zyn intocht in Sofia. Onder leiding van den commandant der po litie wei o de stoet geopend door een gala- escadron bereden politie, vervolgens een es- cadron van de lyfgarde des konings, gekleed in rood huzaren-uniform en witte mutsen vah schapenvel. Ter weerszoden van het konlnkiyk rytulg reden te paard de garnizoenscommandant en de commandant van de lyfgarde. Op den galakoets, waarin het bruidspaar had plaatsgenomen, volgde, wederom een afdeellng van de koninklyke lyfgarde, die den koninklijken standaard met zich meevoerde. In den tweeden waven hadden de broer en zuster van koning Boris, prins Cyrlllus en prinses Evdoxla plaats genomen en in de volgende rytulgen het gevolg. De ministers hadden zich naar de kathedraal begeven Onder gejubel van de menigte, die in dichte rijen langs den weg gedrongen stond, reed de bruidstoet langzaam langs de Boule vard Maria Louise. Slechts met de grootste moeite kon de politie de menigte tegenhouden. Onder den 16 M. hoogen triomfboog werd even halt gehouden om Giovanna bloemen aan te bieden In de kathedraal hadden inmiddels zy, die de plechtigheid zouden bywonen. plaats ge nomen, he* kabinet, de volksvertegenwoor diging. de generale staf, de vertegenwoordi gers der verschillende vereenigingen en van al’e openbare lichamen. Met veel praal vond ,de orthodoxe huwe- lyksnlechtieheid plaats.' Na afloop daarvan werden opnieuw 101 kanonschoten gelost. Te- 'Tel,,kertl1d begonnen alle klokken te luiden. Bij aankomst in het koninklijk slot werden door den koning en de koningin afdeelingen van alle troenendeelen. die aan de parade deelnamen geïnsnecteerd. Van alle openbare gebouwen waaien de Bulgaarsche en Itailaansche kleuren. In de straten is ongeveer 20 000 M. aan vlaggen guirlandes opgehangen en 150 000 lampjes zijn gebruikt voor de Illuminatie. Van tallooze hulzen, waar de stoet moest passe eren, heeft men de gevels met tapyten versierd. De regen, die stroomde tijdens de huwe- lyksplechtlgheld in Asslslë, werd goed ge maakt door de stralende zon, die by deze plechtigheid de feesteiyke stemming ver hoogde. De kerkeiyke plechtigheden by gelegen heid van het huweiyk van koning Boris en prinses Giovanna zyn vandaag te Sofia vol gens den orthodoxen ritus voltrokken door den metropoliet Neofit. De plechtlghe ld van de kroonopzetting en van het wisselen der ringen bleef echter achterwege. De metropoliet hield een toespraak, waar-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7