0 N VRIESIA LEVERTRAAN EMULSIE IER v.h. JAN DE VRIES UD ieerfag iRS 3N ER „VRIESIA” GROOTE OPRUIMING TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 3 NOVEMBER 1935 ALKMAAR Alkmaarsche Kegelbond Jubileum ELCK WAT WILS 26. PROVINCIAAL NIEUWS 21 N R 50 KERKNIEUWS Kunsthandel Fa. Gebr. v. d. MEER ZILVERSTRAAT HOEK OUOEGRAGHT TEL. 761 Rooster der retraiten St. Petrus Canisius Verbetering van het pontveer te Velsen VRAAGT HOORN HOOGKARSPEL WIERINGEN VOOR ZUIGELINGEN EN ZWAKKE KINDEREN Zeer aan te bevelen. Bevat veel ijzer-kalk en phosphorzure zouten Bij eiken soliden winkelier verkrijgbaar a f 1.20 per flacon RECHTSZAKEN UITGEEST OTERLEEK HEEMSKERK sa tat Mwun» Y1B Soaashfia een eerepjjats RusxfcUib, vergoeding 6.50^ Wegens verplaatsing van onze zaak naar LANGESTRAAT a btyionder aan de heeren H. Buys, Q. Jonker 4 wordt Gemeentelijke Arbeidsbeurs Mieren als brandweergasten id 1 huisnaaister, nageljongens amuseerde ipier-maché )3 K VOOR DEN KANTONRECHTER Strafzitting van Vrijdag 31 October hulp ver- ÉL-?3 ;oed- leeds De Wijk Belas tingwtyzigi ng B. en W. stellen voor: 5075 opcenten te heffen op de Pers. Belasting; 25 opcenten op de Vermogensbelasting; 20 opcenten op (6 ballen). (6 ballen). (6 ballen). «tand. Boekh. Groote ge- men tv' EN. TELEFOON 324 - ALKMAAR Benoeming Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Bisschoppelijk In specteur van het R. K. Bijzonder L. O. al hier den Zeereerw. heer J. J. M Janssen Schlmdt. lapte Wt Aten, ver jaar. Ing). voor dure nen. list en was. droogde, kreeg h langzaam, dan beg< waren corps en de- Uit den nood Hier was opgericht een R..K voetbalclub. Leden stroomden toe. en een ijverig bestuur werd gekozen, doch ver geefs zag men naar een geschikt terrein uit. Thans is men uit den brand en is een geschikt terrein gehuurd van den heer J. de Bles Kz. met 7— houders Wildt. t Heffen van belasting begint dus bij 'n inkomen van 800 en niet van 600. wat bjj ’n plaatsing in de 3e klasse 't geval zou geweest zijn. In de rondvraag klaagt de heer N. Hen- neman over slechte waterafvoer bij de Geni. Woningbouw. De voorzitter zegt 'n onderzoek toe. Hierna volgt sluiting. druk gekegeld werd, blijkt uit den stand: Dames vrije baan 40. Koppelwedstrjjd dames Koppelwedstrijd heeren Parenwedstrijd Vrije baan seniores Vrije baan Juniores Het eenigste vijftal. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL Het dienstweigerende achterlicht. 20-Jarige chauffeur Barend N. uit aan Zee kwam onlangs met zijn vrachtauto vanaf Hoorn door Alkmaar, al waar op de Ksnaaikade werd opgemerkt, dat bet achterlicht gedoofd was en een proces-verbaal niet uitbleef. De heer N. verklaarde heden volkomen onkundig te zijn geweest van het malheur en de Kauton- Raadsvergadering. Wegens overvloed van copie moet! het verslag van de gemeente raadsvergadering tot morgen blijven liggen. De verklaring des veldwachters zal de schaal van Themis doen over slaan. Een autobuschauffeur der firma Kok en Tuinman te Oudkarspel de heer Hendrik E. uit Noord-Scharwoude, zou op 22 Augustus volgens proces-verbaal van den heer Herm. Visser brig.-tit. der rijksveldwacht te Heer- Hugowaard op den Middelweg aldaar met zijn voertuig op zoodanige wijze links van den weg hebben gereden, dat de van de andere zijde naderende rijksveldwachter ge dwongen werd van zijn rijwiel af te stappen. Comparant ontkende echter pertinent eenig opzet. Hij was met zijn bus van ach ter een vrachtauto komen opzetten en had den heer Visser, die niet rechts, maar mid den op den weg reed, absoluut niet opge merkt. Zoodra hij den veldwachter be speurde had hij direct geremd en stapte de heer Visser af. Méér was er niet gebeurd. Aangezien de verbalisant niet was gedag vaard. werd deze zaak verdaagd tot 14 No vember. teneinde de verklaring van den chauffeur te toetsen aan de toelichting van den veldwachter. Naar wy vernemen bestond de Coöpera tieve Alkmaarsche Centrale Melkinrichting aan de Oudegracht Zaterdag IJ. 12 y. jaar. De woestelingen van den weg moeten bedwongen worden Nabij de Heilooerbrug te Alkmaar reed op 31 Juli des n.m. 6.30 de expeditleknecht J. Leyen met één hand aan een voortbewogen handkar, terwijl hij met de andere hand een fiets voortreed, welk rijwiel echter werd aangereden en aan zijn hand ontrukt doo- een woestrljdenden. vrachtauto, waarvan de bestuurder in flagranten strijd met de ver keersregels een anderen auto voorbij poogde te komen, zonder zich te bekommeren om de handwagen en een daarachter rijdenden be hoorlijk bestuurden automobiel, die van ae andere zijde in aantocht waren. Niet alleen het rijwiel, doch ook genoemde auto werd aangereden en de bestuurder, de heer Ka meraad. inspecteur eener levensverzekering, uiteraard verontwaardigd over deze onheb beliJkheid, keerde direct terug en volgde de vrachtauto, die nog gevolgd werd door een dito voertuig, dat blijkbaar tot het gezel schap behoorde. Hoewel men hem trachtte te verhinderen het nummer te noteeren. mocht dit den heer Kameraad toch geluk ken en dank zij deze activiteit kon de over treder der wegetikette. zekere A. K., uit Den Haag, heden voor den kantonrechter worden gedaagd. De verdachte was niet verschenen, doch volgens de opinie van den heer Ka meraad en anderen, had hij verkeerd onder den Invloed van alcohol. Er werden dan ook geen zachte middelen gebezigd en de Hage naar veroordeeld tot 30 boete of 30 dagen. 3 maanden ontzegging en betaling van 10 schadevergoeding. Het bruggetje bij „Rust wat" verwekt heel wat onrust. Op 30 Juni begaf de heer C. N. S. Adolf, monteur te Bergen, zich per motor naar Alk maar, welk ritje hem echter noodlottig werd, daar hij bij het bekende en zelfs beruchte bruggetje, nabij café „Rust wat” aan den Bergerweg, plotseling in aanrijding dreigde te komen met een met pannen beladen vracht auto, bestuurd door den 22-Jarigen chauffeur N. J. van W., uit Purmerend, werkzaam te Alkmaar In dienst der firma Kloet. De heer Adolf wist nog een aanrijding te voorkomen doch raakte met zijn motor op den graskant en tegen een telefoonpaal, waardoor zjjn rechterknie zoodanig werd ge troffen, dat het geruimen tijd duurde voor aleer hij weer op de been was. De motorrij der was dan ook niet in staat om te loopen en werd door een voorbijrijdenden automobi list liefderijk opgenomen en thuisgebracht. Ook de chauffeur, de indirect de oorzaak scheen te zijn, toonde zich niet ongevoelig, maar moest heden toch terecht staan, ver dacht ter plaatse links van den weg te heo- ben gereden. Dit werd door hem ontkend; wel was het mogelijk dat hij om de nogal ge vaarlijke bocht te nemen, bij bedoeld brug getje, eenigermate den linkerkant had bere den, maar toch niet in zoodanige mate, dat het den heer Adolf ónmogelijk zou zijn ge weest voorbij te rijden. Voorts ontkende hij «eer «nel te hebben gereden en een op ver zoek van Mr. Langeveld, zijn verdediger, ge hoorde mede-chauffeur der firma Kloet, ver klaarde dat het niet mogelijk was om met een last pannen als vracht-object een groote snelheid te ontwikkelen. Algemeen was men echter van oordeel, dat de toestand bjj bedoeld bruggetje, alwaar ook nog het uitzicht wordt belemmerd door wll- genstruiken, uitermate slecht en hinderlijk is voor het snelverkeer. De heer Kantonrechter verzocht dan ook In zijn uitspraak aan de pers met nadruk oo 'deze urgente noodzakelijkheid tot verbetering de aandacht te willen vestigen. Wat den verdachte betreft, het onderzoek ter rechtszitting leverde geen voMoeade be- Een wonder van uithoudingsvermogen Op 31 Juli werd de 30-jarige vertegen woordiger Cornells Yf van Krommenie te Uitgeest op den Genleweg aangereden door een vrachtauto met uitstekende lading, be stuurd door den 20-jarlgen«chauffeur Petrus L„ van Castricum, welk heerschap niet ver koos voldoende uit te wijken met gevolg, dat de heer Yf ernstig werd gekwetst aan zijn schouder en in deernlswekkenden toestand naar het ziekenhuis moe t worden vervoerd. Volgens zijn verslag ter terechtzitting, toen bovengenoemde chauffeur wegens zijn roeke loos rijden terecht stond, had het weinig gescheeld of hy was dood geweest, doch hij kon een aardig stootje velen, daar hy al eens 'n arm en duim had gebroken, door zijn enkel- was gezakt en zich nu weer geducht in zyn rechter duim had gehakt, wat hy. met rechtmatlgen trots aan den Kantonrechter toonde. Deze getuige diende ook nog een vordering, groot 200 In, tegen den onhof- feltjken chauffeur, doch daar het maximum wat via den kantonrechter gevorderd kan worden 50 bedraagt, kon deze actie geen voortgang hebben. De heer ambtenaar ful mineerde geducht en terecht over de toene mende verruwing van het automobll sme en de daarmede gepaard gaande vermeerdering der ongevallen en vorderde f 40 boete of 40 dagen, doch de Kantonrechter gaf zyn af keuring voor dergelijke ongemanierdheid op den weg nog meer krachtig te kennen door oplegging van 20 boete of 20 dagen en ontzegging rijbevoegdheid voor den tyd van 3 maanden. Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat M Telefoon 838 Geopend van 912 uur. Voor werkgevers van 91 en van 25 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling speciaal voor kantoorper soneel op Donderdagavond. Voor vrouweiyk personeel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werkzoekenden rijn Ingeschreven: 1 bakker, 1 banketbakker, 1 boekbinder, 9 chauffeurs, 1 drukker. 14 grondwerkers, 4 kantoorbedienden. 1 kellner. 1 koetsier, 1 letterzetter. 1 machinist, 3 mach, houtbewer kers. 1 metaalsiyper, 3 meubelmakers, 2 meubelstoffeerders. 1 opz. teekenaar, 11 op perlieden, 4 pakhuisknechts, 1 pianostemmer, 19 schilders, 4 stucadoors. 13 sigarenmakers, 1 slg. kistenplakker. 1 smid. 2 schippers, 2 steenbikkers, 25 timmerlieden. 2 tuinlieden, 2 voegers, 1 wagenmaker, 5 yzerwerkers, 58 losse arbeiders, 13 transportarbeiders. 3 werksters, 1 dagmeisje, 1 juffrouw voor de huishouding. .Gevraagd: voor opleiding in scheepsbouw. Geplaatst: I bankwerker, 2 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 aank. automonteur. 1 metse laar. 2 opperlieden. 1 schipper, 2 stucadoors. 1 timmerman, 3 losse arbeiders. Alkmaar. 31 October 1930. De Directeur vocrnoemd: E. V. d. HEUVEL. Wit-Gde Kruis. Donderdagavond hield de vereeniging ..het Wlt-Gele Kruis" een matig bezochte Jaarvergadering in het Ge zellengebouw. Na lezing van de notulen bracht de Wel- Eerw. heer Kapelaan Leenders verslag uit van het financieel' beheer over het afge- loopen jaar. De ontvangsten hadden bedra gen f 1486.28. de uitgaven f 1568.43. zoodat er ook dit Jaar een financieel tekort is. het welk met dat van vorige jaren een totaal tekort maakt van f 1060.15. Het schijnt evenwel, dat dit tekort groo- tendeels gedekt is door verschillende bezit tingen. Naar aanleiding van de financiën en het niet aangesloten zyn bij het Diocesaan Ver band, werd een breedvoerige discussie ge voerd. welke evenwel weinig licht in de zaak ontstak. Gewenscht is het evenwel, zooals betoogd wordt, dat er voortaan meer dan één ver gadering in {iet jaar gehouden wordt, opdat de leden meer op de hoogte biyven van het werk der vereeniging. Binnenkort zal een nieuwe vergadering belegd worden, waarin het bestuur met nauwkeurige gegevens komt en verschillende zaken gereorganiseerd zullen dienen te wor den. De heer Zonneveld hoopt, dat dezen keer de aangevraagde subsidie bjj de gemeente zal worden verleend. Uit het Jaarverslag van den secretaris biykt. dat de Eerw Zuster wijkverpleegster 3712 bezoeken in dit jaar heeft afgelegd, 4 transporten heeft begeleid en 4 keer aan kraamvrouwen heeft gebracht. Uit de vergadering worden warme woor den van hulde gebracht aan het adres van de Eerw. Zuster. Kapelaan Leenders sluit zich hierby aan. „Onderlinge Oefening.” Het fanfarecorps „Onderlinge Oefening” geeft Maandag 24 en Woensdag 26 November een muziekuit voering In hotel „de Ooievaar”. Onder leiding van den heer van der Touw is een klucht in twee bedryven in studie genomen, waarin de hoofdrol wordt ver vuld door den heer W. Tol. wijs op en dus werd vrijspraak gerequi- reerd, die door den Kanonrechter werd be vestigd. tM, Langeveld noemt bedoeld onmogelijk bruggetje „de brug der zuchten” en liet In «yn pleidooi, waarin hy nog eens de puntjes °E “e “tte. nog uitkomen dat op deze plek „Rust wat” het weinig had gescheeld, of van oen heer Adolf, als slachtoffer van de: vaariyke plaatseiyke gesteldheid had kunnen zeggen: „Rust zacht”. Dat verdediger het voorts met requisitoir en vrijspraak volmaakt eens was, behoeft geen nader betoog. rechter was zoo vriendeiyk hem op zijn eerlijk gezicht te gelooven. Zooals bleek uit «Ie opgelegde geringe straf f 2 boete of 2 dagen. Ongeb. eigendommen; 86 opcenten op Geb. eigendommen. De heer De Vries kan niet meegaan met de 20 opcenten op de ongeb. eigendommen. Hierdoor worden vooral getroffen de boeren en tuinders, voor wie ’t tegenwoordig ’n noodtoestand is. Spreker protesteert tegen dit voorstel en wil t tekort verdeelen tusschen de ongeb. eigendommen en de gemeentefondsbelasting. De heer Kloes, beveelt aanneming aan. t Bedraagt slechts enkele guldens en kon vol gend jaar zoo noodig worden gewijzigd. De heer De Ruyter vindt ’t voorgestelde XI (ELF) - 3 November. onrechtvaardig. Volgens spreker behoorden de geheele grondbelasting *e worden afge schaft. Nu dit niet mogeiyk is, moéten hier op zoo weinig mogelijk opcenten gelegd worden. De heer Klaassen bevreemdt 't ook ten zeerste met nieuwe lasten voor de tuinders te komen, nu er sprake is van tuinderscre- dieten. De heer De Ruyter zet nogmaals uitvoerig zyn standpunt uiteen. Als plattelandsge meente moeten wy 'n voorbeeld geven. Ook wijst hy op 't gesprokene in de Prov. Sta ten. Weth. Henneman wijst erop, dat de Raad hier zit voor ’t algemeen belang en niet voor dat van ’n bepaalde groep, 't Bedrag, waarom 't gaat, is ook miniem. De heer De Vries vindt, dat 't hier gaat om ’t princiep en niet om de grootheid van ’t bedrag. BIJ ‘n tuinder wordt alles wegge haald. terwijl groote maatschappijen eerst 'n flink bedrag reserveeren. Wanneer de leden van de raad alles maar moeten aannemen, wat B. en W. voorstellen, dan konden ze wel thuisblijven. De heer G. de Ruyter begrijpt ook niet, waarom den boeren- en tulnderstoestand hier weer 't proefkonijntje moeten zyn. Hy doet 't voorstel om.op de geb. eigen dommen. ongebouwde eigendommen en de gemeentefondsbelasting 5 opcenten te hef fen en bij 'n eventueel tekort dit geljjkeiyk voor alle drie te verhoogen. Het voorstel van B. en W-, om op de on geb. en geb. eigendommen resp. 20 en 30 opcenten te heffen, komt eerst in stemming en wordt verworpen met 47 stemmen. Vóór stemden de heeren J. Kloes. A. <ie Wildt en de wethouders, Henneman en Van Duivenoorde. Het voorstel van den heer De Ruyter wordt In dezelfde stemverhouding aangeno men. B. en W. stellen vóór de gemeente voor de gemeentefondsbelasting te plaatsen in de 3e klasse. De heer G. de Ruyter kan zich hiermee niet vereenlgen. By onderzoek is hem geble ken, dat 't hier slechts 'n klein percentage der belastingbetalers betreft. Dit zyn n.l. de ouden van dagen met klein inkomen en Jon gens in groote huisgezinnen. Spreker doet daarom ’t voorstel onze ge meente te plaatsen In de le klasse. De heer N. Henneman kan zich hiermte vereenlgen. De voorzitter merkt op, dat ’t hier om ’n bedrag gaat van 5000. Het voorstel-De Ruyter wordt aangenomen stemmen, die van de belde wet en van de heeren Kloes en De Gaaw uitgepraat Een caféhouder te Alkmaar, de 43-jarige heer Jan H. compareerde op grond van het strafbare feit, dat hy in den nacht van 29 op 30 Augustus, het hoogfeest der Alkmaar sche kermis, in zyn localiteit om 1.10 des nachts, dus ni sluitingsuur, bezoekers aan wezig had gehad, wat door den politieagent J- Dalenberg was geconstateerd Óp de vraag van den kantonrechter of dit wéér was, ant woordde de heer H. echter resoluut: „Geen woord. Hoe het gegaan is zal Ik u precies vertellen „Vertel maar niks,” repliceerde de Kanton rechter, „want Ik zal de behandeling 14 da gen uitstellen om den verbalisant te hooren en als Je er belang in stelt, kun je alsdan te rug komen”. De heer H. af. Volgende zaak. Het werk liep over de hand. De heer Nicolaas B„ bakker te Bergen, mocht zich op 9 Augustus JJ. verheugen in een niet verwerpelijke zakendrukte, zoo dat hy de werkzaamheden niet meer in wettelyken tyd af kon wikkelen en als t ware moreel gedwongen werd de Arbeids wet te overtreden, door een zijner werk nemers. de heer Hoogland te requlreeren allen een vriendschappeiyken wed- - voor geopend. 51 51 52 44. 45 dat In den wedstrijd uitkwam, was De Burch II as wierp 279, Geslaagd Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorl. diploma van het machinisten examen de heer J. v. Boeder, alhier. mee werkte. Spoedig echter zocht r andere stof, waarmede betere effecten worden bereikt. Deze stof noemde „brooddeeg”. Het was een leemwater en meel. Met deze massa werden eerst de houten figuurtjes beplakt. Aldus kon men de gewenschte bijzonderheden modelleeren. Houten poppen kregen, bij voorbeeld, gezichten of ook heele hoofden uit brooddeeg. Voor de houten rompen der poppen werd door de draaiers, die op het platteland woonden, gezorgd. Het bewerken met brooddeeg en het beschilderen der poppen geschiedde echter in de stad. Na enkelen tijd begon men met het maken van figuren, die geheel uit deeg werden vervaardigd. Het deeg werd eenvou-; dig om een ijzeren geraamte gevormd. Der* gelijke figuurtjes, die natuurlijk geheel met de hand werden gekneed, waren vaak zoo smaakvol en sierlijk, dat men ze gerust als kleine plastische meesterwerken kon beschouwen. Maar het brooddeeg was een verraderlijke stof. Wanneer het te snel droogde, kreeg het barsten. Droogde bet langzaam, dan begon het vaak te schimmelen. Bovendien waren de muizen er uiterst verlekkerd op. Hoe vaak zijn niet, tijdens het transport van het speelgoed, hoofd en beenen van ruiter en paard door de muizen opgeknabbeld Het jaar 1807 bracht een groote verandering in de speelgoedindustrie van Sonneberg. Het „papier-thaché”, dat in Frankrijk reeds sinds langen tijd werd gebruikt, werd door den fabrikant Müller te Sonneberg ingevoerd. De minerale stoffen, die dit mater aal bevatte, bedierven de muizen spoedig den appetijt en men was geredOok het papier-maché werd eerst uitsluitend met de hand bewerkt tot in 1820 de persvorm uit zwavel werd ingevoerd, waardoor het mogelijk werd in korten tijd van een bepaald monster duizenden exemplaren te vervaardigen. In het economische gebied van Sonneberg, dat thans ongeveer 80.000 inwoners telt, is heden de helft der bevolking meer of onrechtstreeks in dienst van de speelgoed- indushie, of van de bedrijven, die van haar afhangen. Voor den oorlog was dit gebied met meer dan 1/3 geinteresseerd in de Duitsche speelgoedindustrie. Dit percent is sindsdien slechts een weinig gedaald. De geheele Duitsche uitvoer aan speelgoed en kerstboomversieringen bedroeg in het jaar 1929 ongeveer 463.000 dubbele centenaar met een waarde van 121 millioen mark. In het binnenland worden bovendien nog 154.000 dubbele centenaar met een waarde van ongeveer 40 millioen mark afgezet. Deze cijfers klinken, droog. Wij kunnen ons ook inderdaad met den besten wil niet voor stellen, welke overweldigende hoeveelheid kindervreugde zij vertegenwoordigen. voor het gereedmaken van gebakjes. Deze werden echter ook al weer duur betaald, aangezien de Rjjksveldwachter Vermeulen van het feit niet onkundig bleef en niet naliet, proces verbaal op te maken. De patroon stond dus heden terecht op grond dat het niet de eerste maal zag de zaak er voor byn portemonnale niet rooskleurig uit. Gelukkig evenwel werd re kening gehouden met den noodtoestand en de straf bepaald op f 5 boete of 5 dagen. Een vagebondrerende ket. De in de Rijp woonachtige heer Jan B is de eigenaar van een hit. die blijkbaar veel vryheid geniet en voortdurend onbeheerd op den weg wordt aangetroffen, tot groote ver ontwaardiging van den heer Jan Krijgsman, die het grasgewas van den dyk, waar bedoeld hitje by voorkeur zyn ongecontróleerde uit stapjes maakt, heeft gepacht voor 50 gulden. De benadeelde graspachter deed dus zyn rechtmatig beklag en heden moest genoemde hlttenbezitter dan ook terecht staan, doch had van geen Interesse blijk gegeven. De heer Krijgsman als getuige present, bewonderde zijn dorpsgenoot blijkbaar niet bovenmate en noemde hem een roekeloos persoon, die je in je sm nog uitlacht, zooals de ge tuige het meer kernachtig dan sieriyk noem de. Gevorderd werd f 8 boete of 8 dagen, doch daar de kantonrechter het biykbaar met de dagvaarding niet eens kop worden, werd de uitspraak bepaald op 14 November as. Van bet gebouw „De Unie” waait de vlag van deh AJC.B. teri teeken, dat de onder linge wedstryden zyn aangevangen. De heer Witte heeft voor aardige tafel versiering zorg gedragen en het kegelmate- riaal ziet er schitterend uit. De kegelJon- gens in hun witte pakken verhoogen het effect en de verlichting laat niets te wen- schen over. De heer Joh. Diepen heette Vrijdagavond allen harteiyk welkom en dankte den schenkers van de prijzen voor ‘de op deze wijze getoonde sympathie met de kegel sport. Spr. deelde mede, dat de koppelwed- stryd aldus gewyzlgd is, dat door 2 hee ren of 3 dames een koppel kan gevormd worden. Spr. brengt een woord van dank aan de technische commissarissen en in het en J. Bakker. Op verzoek van staande een stille hulde gebracht 1 nagedachtenis van de heeren Mr. D. en Verzeyden als oud-kegelaars van den bond. Hierna wenschte de voorzitte. aangenamen en r~' stryd en verklaart deze r“* Het bestuur wordt verzocht de banen te openen en spoedig rollen de ballen Dat ta de verschillende wedstrijden reeds onderstaan- In zijn boek over de mieren vertelt Mae terlinck eemge interessante bijzonderheden over de schranderheid der mieren. Madame Combes, die bij deze kleine dier tjes heel veel proeven heeft genomen, heeft ook aangetoond, dat de mieren m staat zijn een brand in den mierenhoop te blusschen. Een Parijsch journalist is getuige geweest van de experimenten, die genoemde dame in het biologisch laboratorium van Fontai nebleau heen genomen. Zij onderscheidt 3 soorten mierenhoopen In de eerste soort verwekt het vuur een paniek, in de tweede hebben de insecten geleerd het vuur te ,,lo- caliseeren”, zooals men dat bij de brandweer noemt. In den derden hoop verrichten de mieren een blusschingswerk, dat schit terende resultaten heeft. De eerste mierenhoop Er wordt een brandende lucifer tn den wiemelenden hoop geworpen. In wilde paniek vluchten de mie ren naar alle kanten.... enkele verbranden. Op dezelfde manier gaat het, zoodra een brandende kaars in den hoop gestoken wordt. Eemge dappere werkmieren bespuiten hun brandende kameraden met mierenzuur, zonder het ongeluk echter te kunnen voor komen. Geen enkel diertje doet ook maar eemge poging om tegen het vuur zelf op te treden. Nu echter volgt het experiment met de „meer ontwikkelde mieren”. Zij doen een aanval op den brandenden lucifer, door zich in massa op de vlam te werpen, waarbij zij zichzelf door het uitspuiten van mieren zuur immuun trachten te maken Enkele verbranden maar de andere gaan over hun lichamen heen en in een minimum van tijd is het vuur werkelijk gebiuscht. De laatste proef zette echter de kroon op het werk-. Door oefening hebben de mie ren zelf een bluschtnethode uitgevonden, waarmede ze ook werkelijk resultaten be reiken. Wederom wordt een brandende kaars in den hoop, gestoken, zóó dat de vlam er alleen boven uit komt. En wat ge beurt nu Zij vormen een kring, zetten zich schrap en spuiten met alle macht het mierenzuur in de kaarsvlam. Men hoort de zuren sissen in het vuur Het licht begint onregelmatig te flikkeren.... het wordt kleiner en is tenslotte heelemaal gedoofd. Dan beginnen* de diertjes hun dooden en gewonden weg te sleepen De dooden wor den geheel verwilderd, de gewonden naar binnen gebracht om daar verpleegd te wor den. Verdere uitleg is overbodig. Boven staande bewijst genoegzaam hoeveel men door oefening ook bij de kleinste diertjes bereiken kan. Een toevallige omstandigheid was voor Madame Combes aanleiding tot het nemen van deze experimenten. Zij zag n.l. eens, hoe opvallend veel moeite de mieren deden, om een achteloos weggeworpen brandend sigaretteneindje, dat in hun hoop terecht gekomen was. te verwilderen. Madame Combes is nu van plan de vol leerde „brandweergasten” ook bij meer geciviliseerde mierenvolken in te voeren, goedtentje met paard en harlekijn, met zeil boot en trommel. Elders zien wij een paard geduldig voor de huifkar staan. De straat muzikant speelt viool. Overal staan kijk lustige poppen-menschen met kinderen van eiken leeftijd en met honden van bijna alle rassen. Zelfs de bekende Thuringsche man tel, waarin een vrouw haar zuigeling draagt, is hier in miniatuur aanwezig. Op de Brus- selsche Tentoonstelling werd dit werk be kroond met den Grand Prix. Dergelijke groepen zijn sinds tientallen van jaren een specialiteit van de speelgc industrie van Sonneberg geweest. Ri bijna een eeuw geleden werden zij vervaar digd. „Een volksfeest op de Rosenau bij Coburg” en de eigenaardige groep „Het ontwaken van Gulliver in Lilliput” hadden reeds in 1851 te Londen algemeene bewon dering verwekt. Deze groep, waarvan meer dere exemplaren bestonden, is door de di rectie van het Museum aan de hand van oude dagbladverslagen weer opgespoord kubnen worden. Een der exemplaren was een groote bezienswaardigheid op de Ber- lijnsche Bedrijfstentoonstelling van 1844. Een andere „Gulliver” trok op de Industne- tentoonstelling te New York zooveel kijk- lustigen, dat de Duitsche vertegenwoordiger op deze tentoonstelling het raadzaam achtte er een hekje omheen te zetten. Het exemplaar, dat naar Londen ging, werd bekroond, maar de prijs kwam niet in handen van de Duitsche vervaardigers, maar van de Engelsche ten- toonstellers. Men behield deze groep aan de overzijde van het Kanaal. Zij werd later ten toon gesteld in het Kristalpaleis te Sydenham bij Londen en aldaar algemeen bewonderd. Toen in 1901 het Speelgoed- tnuseum te Sonneberg werd geopend, werd de g.oep, die door de familie rie.schtnann •n bruikleen was afgestaan, terugverlangd, maar eerst m 1908 kon Gulliver de terugreis naar Duitschland aanvaarden. Toen een kruier de glazen kast met de groep op een handwagen wegreed, werd hij door honderden kinderen gevolgd! Thans heeft Gulliver Plattelands jongelingschap sich. Een zeetal veelbelovende jonge ingezetenen van Brdëk op Langendyk van 16 tot 18 jaar en werde heeren D. D. K„ P. Str.. J. D. B.. D B. en K. B.. waren niet verschenen om rekenschap af té leggen van het feit, dat zy op 27 April zonder vergunning hadden ge wandeld langs de spoorbaan, wat Jammer was, daar de Kantonrechter hen voorzeker gaarne eens vaderlijk fiad willen toespreken. Want hoewel hun dit niet ten laste was ge legd, had deze verboden spoorwandellng ten doel gehad een aantal ruiten in een sjxxir- loods baldadigiyk te vernielen. Voor eenlgen tyd hadden deze levenslustige beoefenaars der practlsche aardrijkskunde die loods ge bezigd voor een nachtelijk kaartrondje. Aan hen werd opgelegd leder f 6 boete of hechtenis of tuchtschool, naar gelang hun kinderlijken leeftijd zulks voorschreef. gekregen. Op zeer grappige wijze heeft men uiting gegeven aan de verschillende karakters der dwergen van Lilliput. De dappersten wagen zich zelfs in de zakken van het vest van Gulliver. Anderen zijn echter op de boomen gevlucht en loeren tusschen de takken door vol angst naar het monster. Men Ziet zelfs Lilliputsche rij paarden steigeren bij den aanbiik van zooiets ongewoons. De Gullivereroep is overigens ook voor den Hertog van Coburg vervaardigd. Ook dit exemplaar is later naar Sonneberg teruggekeerd. Voor groote kinderen is het bijzonder aantrekkelijk hier de ontwikkeling van het speelgoed van Sonneberg te volgen. Voor den Dertigjarigen Oorlog dreef de bevolking van deze streek reeds handel in houten speel goed. Uit een oud document blijkt, dat Sonneb berg in 1735 reeds speelgoed voor de gan- sche wereld vervaardigde en een stad van pakhuizen was. Tot de waarde volle herinne ringen, die het Museum bezit, behooren oude, uiterst primitief gesneden dieren, die met bessensap zijn gekleurd. Het is vrijwel ónmogelijk, de gesneden en ge draaide voorwerpen uit dien tijd te beschrijven, deze ruitertjes en paardjes, met de veulens aan hun zijde, deze herten en slaande koe koeken, deze kegel vormige vrouwtjes met op hun armen een zuigeling, die zich be weegt, als men aan een touwtje trekt Een zeer belangrijke persoonlijkheid was de sombere notenkraker. Hij wordt ook heden nóg beschouwd als een soort bescherm heer der industrie an Sonneberg. Daarom stond hij ook in de inflatiejaren afgebeeld op het noodgeld der stad. Het lievelings- instrument der kinderen uit het tijdperk van den postwagen was klaarblijkelijk een gedraaide posthoorn. Talrijke gezinnen leef den van het vervaardigen van dit speelgoed. Het is bekend, dat hier in één laar tijds meer dan ^6.000 posthoorns werden ver vaardigd. Hout was het eerste materiaal, waar men men een a konden men mengsel van Raadsvergadering Vrijdag kwam de raad onzer gemeente in vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester Vreugde. De notulen worden ongewijzigd vastge steld. Onder de Ingekomen stukken en mede- deellngen is een schryven van mej. P. Die- meer, waarin zij bedankt als lid der Com missie tot Wering van Schoolverzuim. Een verzoek van het Ned. Hervi Schoolbestuur om een crediet van 11X52 voor ’t aanschaffen van nieuwe schoolmeu- belen. Dit wordt toegestaan. Een adres van den R. K. Volksbond om uitgetrokken werkloozen niet naar ’t Arm bestuur te verwyzen, maar de oude regeling te bestendigen, gaat naar B. en W. om prae- advles. ’t Zelfde gebeurde met een verzoek van P. Bleyendaal. om ontheffing van de bouw verordening. In de vacature-mej. Dlemer en de heer Mok in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim zyn door B. en W. resp. de volgende voordrachten opgemaakt: 1. Mej. Th. Steenman. 2. Mej. M. Tromp. 1. De heer O. Dlemer. 2. De heer C. W. Vendel. Benoemd worden mej. Th. Steenman en de heer O. Diemer. Dan kwam aan de orde wijziging Politie verordening. Ged. Staten maken er B. en W. opmerk zaam op. dat, volgens de bestaande Politie verordening, ’t verbieden van plaatsing van motorrij tuigen aan de wegen in onze ge meente ónmogelijk is. B. en W. stellen daarom voor ’n wijziging aan te brengen, waardoor dit strafbaar wordt. Hiertoe wordt besloten. De heer G. de Ruyter verzoekt de haltes der autobus te brengen op de kruispunten der wegen, dan wordt niemand bevoordeeld. B. en W. zullen dit overwegen. B. en W stellen voor In de verordening op de heffing van Leges enkele veranderin gen te brengen. Allereerst de jachtactes. Voor ‘n groote jachtacte 15 extra. Voor ‘n groote jacht- acte, uitgezonderd de valkenjacht, 7.50. Voor ’n Z-g. logeeracte 5. Voor ’n kleine Jachtacte op klein waterwild 2.50. De heer N. Henneman wil de leges voor jachtacte voor z.g. broodjageis By de Kamer van Koophandel en Fabrie ken hier ter stede, is een bericht binnen gekomen van den Rykswaterstaat, dat naar aanleiding van de door haar naar voren ge brachte bezwaren omtrent de bediening van ponten over het Noordzeekanaal te Vel- ■en, opdracht is gegeven den dienst voorloo- pig weer met beide kettlngjxmten te doen en daarmede door te gaan zoolang dit met het oog op het verkeen noodig zou blijken. Bovendien bestaat het voornemen de kleine vryvarende pont door een nieuwe vrUvarende van minstens dezelfde vervoer- capaclteit als de kettlngponten te vervangen. De besteding daarvan zal binnenkort plaats hebben. De -nst zal dan steeds kunnen geschieden met 2 ponten van dezelfde ver- voercapacitelt als die van de bestaande ket- tingponten. ’n groote bepalen op 2.50. Dit voorstel wordt verworpen met 92 stemmen, die van de heeren Henneman *n De Vries. Verder de leges by bouwen: Woningen: per 5000 bouwsom 5. Perceelen niet voor woning bedoeld: per 5000 bouwsom f 2.50. Vernieuwing 2.50. Voor oprichten, herstellen of uitbreiding van inrichtingen, welke hinder, schade of gevaar veroorzaken 2.50. Voor verlenging van ‘t bultenlandschen pas 2.50. Voor ’n bewijs van Nederlandschap 1. Bij huwelyk, voorzoover niet op de koste- looze dagen: 2.50 in de administratie- kamer, 7.50 in de Raadszaal, gebruik van den looper 5. De heer N. Henneman merkt op, dat als „vrije” dagen zijn" vastgesteld Vrijdag en Zaterdag, dagen waarop practisch geen hu welijken worden gesloten. De heer G. de Ruyter wil bepaalde dagen genoemd zien, waarvoor leges moeten wor den betaald en de bedragen vaststellen op 5, 10 en 10 resp. voor admlnistratle- kamer, raadszaal en looper. De raad gaat hiermee accoord en stelt als bovengenoemde dagen vast de Woensdag en Donderdag. Op de andere dagen dus gratis. De verordening op de invordering wordt tevens goedgekeurd. Bij de daaropvolgende bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding, wordt herko zen de heer G./ VeMmans. in de vacature J. Punt de heer K. Louwe. terwijl ook mej. Rodenburg herkozen wordt. De heer Veldmans wordt daarna bij ac clamatie door de vergadering tot voorzitter aangewezen. De flnamcieele contróle zal voor de vol gende vergadering worden gehouden. Met eenige opwekkende woorden van den Weleerw heer Leenders. wordt de byeen- komst gesloten. Burg. Stand. Geboren: Johannes Ni colaas. z. van J. H. Schouten en J. C. Met- zelas r. Overleden: Cornelia Berkhout, oud 49 jaar gehuwd met Hendrik Vrouwe, eerder we duwe van P. J. de Bruin. Propaganda filmavond. 10 November a s. zal des avonds 8 uur in hotel ..de Ooie vaar" alhier, een propaganda-filmavond worden gehouden, voor iedereen toeganke- iyk. Het initiatief hiertoe werd genomen door de besturen van het Witte- en Wit-Gele Kruis. B. en W de beide artsen en den inspecteur der Volksgezondheid in deze pro vincie. De strekking is propaganda te maken voor inenting tegen roodvonk, een ziekte, waar van hier thans verscheidene gevallen voor komen. 710 November Heeren Koorzangers, vergoeding 6.50. Dominicaan. xi>14 November Vrouwen, vergoeding 6.50. Passionist. 1518 Nov. Mannen der H. Familie, vergoeding ƒ6.50. Capucijn. 1922 Nov. Jonge dames, vergoeding 10.00. Franciscaan. 2427 Nov. Meisjes, vergoeding f 6.50, Cartneliet. 29 Nov. 2 Dec. St. Jozef-Gezellen, ver goeding ƒ6.50. Montfortaan. 69 Dec. Gehuwde en ongehuwde mannen, vergoeding 6.50. 1316 Dec. Gehuwde tnannen uit Volen dam, vergoeding f 6.50. Capucijn. 2023 Dec. Open voor aan te vragen retraite. 2427 Dec. St. Jozefs-Gezellen, ver goeding 6.50, Augustijn. a831 Dec. Jonge dames, vergoeding 10.00. Jezuïet. 36 Januari Ongehuwde mannen uit Volendam, vergoeding ƒ6.50. Passionist. 69 Januari Mannen L. T. B., vergoe ding f 10.00. Capucijn. 1013 Januari Dienstplichtigen, goeding 6.50. Jezuiet. 17ao Januari Mannen der H. Familie^ vergoeding 6.50. Carmel et. 3023 Januari St. Jozef-Gezellen, ver goeding f6.50. Mon'fortaan. 3437 Januari Mannen der Derde Orde vergoeding t 6.50, Franciscaan. 39 Jan.—1 Febr. Mannen Heer Hugo- wa3rd, vergoeding 6.50, Dominicaan. - - ---- 36 Febr.: Leden der Noord-HoU. Dubbele strafoplegging moet achterwege biyven In den op den verjaardag van onze Ko ningin volgenden nficht waren in het ca feetje van den 72-jarigen heer Cornells Gr. te Limmen né sluitingsuur nog eenige per sonen aanwezig, wie het blijkbaar moeilijk viel van het buffet met dezelfs verfrlsschln- gen, afscheid te nemen. De bejaarde kaste-» lein had onder het inhalen van de open- lucht-zltplaatsen vóór het café, al eens ge waarschuwd. dat het hoog tijd was, doch tevergeefs. De heeren bleven zóó lang plak ken, tot brigadier De Koekkoek verscheen proces-verbaal opmaakte, zoodat de oude heer heden moest verschijnen ter verant woording. Hij erkende het feit, doch voegde er by, dat hy niet meer in staat was onwil lige cliënten met geweld te verwijderen en om zich politlehulp te verschaffen, moet hy wel een half uur wandelen. Hjj erkende dm srafbaar te zyn. doch noemde het niet bll- lyk, ook reeds te voren te zijn gestraft door den burgemeester, die onlangs aan andere caféhouders een uur langer verlof gaf, wat hem echter werd onthouden. Gelukkig dach ten de heeren ambtenaar en kantonrechter er milder over en werd op den overtreder geen straf toegepast. den voorzitter aan de Sluis

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5