Gemengd cYzezzjrs I t Voor de Huiskamer I Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN I BINNENLANDSCH NIEUWS vragen De C.A.O. in de typografie LUCHTVAART De heer Hans Martin in Ned. Indie Schipper van Urk gehuldigd Twee torenkranen om gewaaid Brandkast medegenomen VERKEER EN POSTERIJEN Rijkspersoneel Rollende trottoirs Hij betaalt alles 10 jaar vooruit. Protest tegen bijgeloof Surinaamsche begroeting 1931 Wraak van stakers Schippersknecht verdronken het Arme oom John Aan den dood ontsnapt RADIO-NIEUWS ONZE OOST Merkwaardige zaak Doodelijk auto-ongeval bij Woerden Een machtig wapen tegen lastige klanten Luidsprekers in het moderne warenhuis Moeilijkheden bij het verkeerswezen in Parijs De dader rijdt door, maar wordt te Utrecht aangehouden Ie d r- I I Auto rijdt in volle vaart op wagen met boomen 1 - 0 90 0 - l’3 i Oder in Bet standpant der Christeiyke organisatie Een doode Inbraak btf de Gooteehe Stoomtram Ook een zeldzaamheid Een rijwieldief Het gebeurde te Geldennaken llch- „Arme oom John,' Een tamme te Delft door gae bedwelmd Jb. nen ito Het weer in October overzicht van het weer In F» 1- lief.” zijn toch t i f 11.400 doorr onbekende rerwnden f 9 I» a t van Idag- te de itter. ling het Het nieuwe gebouw van de „Bijenkorf'’ een voorbeeld Overeenkomsten met landen op de route der K. L. M. I zeer i den zich IU Ie De hoofdcommissaris van politie te Bata via heeft uit Menado telegrafisch bericht ontvangen, dat de algemeene ontvanger al daar een aan hem, ontvanger, gerichte, op 18 September uit Batavia per post verzonden enveloppe ontving, inhoudende een bedrag van f 11400, nl. 8 bankjes van f 1000 en 17 van f WO. Het stuk wm «jet aangeteekeod, De moeder van Plm had dra vernomen. Wat met haar jongen was geschied. Schreeuwde, huilde, gilde en klaagde: „Wat doet die jongen mij verdriet.” Gelukkig, een auto kwam aangereden. Daarin stapte de arme vrouw. Vroeg toen wanhopig aan de heeren, „Of haar pim wel weer dalen zou?” het ing en» de en de rd □a e t> 4 L vragen van de fabriek, Het hoe ia derge- Teveus «Cd et aat en ut. it dam eft. In g noo- Isleden. en bet le, dat gesteld 'olgens “8 een nneer a be- neer- a- ■e evesti- t tneu sleden. derlng :ht in leever- •ige de eln er- dig en eente- n den iets e ver- arover i taak edens. noden werd, i orde pen- r het nsen- heer dat irec- met aan wor- welk is 9 met sen lier re- in- en van voor de >uw. voor erdaad ver lies te fosch Lt er wor- It. eves- ering - TT~TTWT1 TTTHT ITT MBBB— De uit zeven personen bestaande familie v. B wonende aan het Oostplantaoen, te Delft, is Zaterdag ternauwernood aan den dood door gasverstikking ontsnapt. Toen mevrouw v. B. wakker werd, voelde ze zich zeer onwel. Ze had echter de tegen woordigheid van geest direct de ramen open te zetten. De overige huisgenooten, die allen mln of meer bedwelmd waren, kwamen spoedig weer bij. zoodat het geval zonder ongelukken is afgeloopen. Het is later gebleken, dat de gasleiding onder den drempel van de voor deur was afgebroken en het gas door een gat van den muur de woning was binnen, gedrongen. Te Leided is in het politiebureau opgeslo ten een 23.jarige los werkman, die in Leiden getracht heeft achtereenvolgens twee rijwie len te beleenen. Eén rijwiel had hij reeds beleend toen de Bank van Leenlng de politie waarschuwde en toen hij met het tweede rijwiel kwam, werd de man aangehouden. Hij bekende de belde rijwielen op 28 en 29 October te ’s-Gravenhage in de Bilderdyk. straat en op het Spul gestolen te hebben. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het kantoor van de Gooische Stoomtram op de Mauritskade te Amster dam. Van een klas-in-lood.raam is een gedeelte weggesneden, waardoor een der inbrekers vermoedelijk in het kantoor is ge komen. Deze heeft toen de klink, waarmede de goederenloods is gesloten, verwijderd. Een kleine brandkast, die daar staat, hebben de inbrekers meegenomen. In deze kast bevond zich een bedrag van 500 benevens eenige boeken betreffende de administratie. In den regel is er veel minder aan gelds waarde in deze kast geborgen, maar Vrijdag avond is een aantal abonnementen betaald, juist vóór den eersten van de maand. gehad om te stoppen. In zijn zenuwachtigheid was hij snel doorgereden. De aangehoudene had er echter wel aan gedacht, niet den Utrecht- schenstraatweg te blijven volgen. Bij Har- melen was hjj links af geslagen, oni vla den Amsterdamschen straatweg Utrecht binnen te komen. De man is nog gisteravond op transport naar Woerden gesteld. De Parijzenaars hebben hun taxi's, die even bedrijvig en talrijk als de mieren de straten bevolken. Zij hebben hun omnibus- lijnen, hun tramwegenzij hebben hun ondergrondsch spoorwegnet het dichtste van geheel Europa.... En toch, ondanks dit alles hebben zij nog talrijke en groote moeilijkheden bij het verkeerswezen. Reeds lang zijn de straten overbelast, 's Middags b.v. vormt zich aan de hoofdverkeerspunten in een minimum van tijd een onafzienbare file van toeterende auto’s en omnibussen, wanneer de witte staf der verkeerspolitie voor een minuut het verkeer in andere rich ting vrij geeft. Een stilstand van enkele minuten lijkt de ondergang der stad. Het helsch gehuil van duizenden schrille claxons verscheurt de lucht, die grijs en verstikkend is van de afgewerkte gassen. Zoover men kijken kan is het verkeer in de straten opgestopt. De voetganger zit geheel in het gedrang en kan haast geen adem halen. En het duurt soms uren eer eindelijk na het verlossend signaal van den chef der bereden politie het verkeer weer normaal is. Maar behalve dit, heeft thans f ook de metro met groote moeilijkheden te kampen. Zij vervoert momenteel 8oo millioen reizi gers per jaar. Daarna heeft zij het maximum van haar prestatie-vermogen zoo ongeveer bereikt, terwijl het aantal passagiers voort durend stijgt. De tijd, dat de baan niet meer tegen den verkeersstroom opgewassen is, kan niet ver meer zijn. De ingenieurs bre ken zich het hoofd met de vraag, hoe deze moeilijkheden af doende opgelost kunnen worden. Momenteel vertrekken de treinen op alle trajecten om de 8o seconden. Iedere trein bestaat uit 5 wagons, waaronder 2 motor wagens, die totaal 800 passagiers kunnen bevatten. Nu wil men vooreerst het aantal wagens oq zeven brengen. Maar aan dit plan zijn reeds groote moeilijkheden verbonden. Jan moeten o.a. alle stations omgebouwd worden, want die zijn niet meer dan 75 M. lang en precies berekend voor een trein van 5 wagons. Op de trajecten, die momentee nog in aanbouw zijn, krijgen de stations dus een lengte van 105 M. De bestaande stopplaatsen zullen langzamerhand omge bouwd worden. Maar al deze verbeteringen langere treinen, vlugger vertrek kunnen alleen maar voor een tijdje de moeilijkheden wegnemen, want als het vegkeer zich zóó blijft uitbreiden, zal men binnen afzien- baren tijd weer met dezelfde zorgen zitten. Wat dan? Niemand minder dan de bekende Parijsche verkeersexpert, Bienvenu, de „vader van de Métro" heeft het voorstel gedaan om rollende trottoirs te mnken, die voortdurend loopen. Er zouden 4 banden naast elkaar liggen en iedere band beweegt zich 4 K.M. sneller dan de voorgaande. De eerste zou een snel heid kunnen hebben van 4 K.M., de tweede van 8, de derde van 12 en de vierde tenslotte van 20 K.M., wat ongeveer overeenkomt met de gemiddelde snelheid van de Métro. De reiziger, of in dit geval de voetganger, wisselt zoo zonder moeite onder ’t gaan van den eenen loopenden band naar den anderen, tot hij den laatste bereikt. En omgekeerd, wanneer hij den rollenden verkeersband om het zoo eens uit te drukken op een of ander punt verlaat. Het geheel zou evenals de Métro, ook ondergronds aangelegd wor den. De moeilijkheden in den aanleg zijn ongetwijfeld zeer groot. Maar Bienvenu laat zich daardoor niet afschrikken. Hij - Ont moette een journalist, die hem over het nieuwe plan interviewde en o.a. vroeg of de straten van Parijs toch al niet te veel ondergraven waren en of er nog wel plaats was voor zoo n aanleg, ,3a 1 diezelfde vraag stelde men mij reeds toen ik den ondergrondschen spoorweg begon te bouwen 14. Over de brug van een der grachten. Liep Wim in geswinden pas. Zag. dat de koopman hem vervolgde. Dat hjj nog lang niet veilig was. Plots hoorde hy een gil. hij keek even. Zag toen wie dien gil had geslaakt. Het was de man. door hem bedrogen. Die onder een stoomwals was geraak: ongeveer normaal, anderhalf, en een graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 3en, met 4# graad beneden en den 30sten met 7 graden boven normaal De ge middelde maximum.temperatuur was een halve, het gemiddelde minimum ander halve graad boven normaal. Op geen enke len dag daalde op de hoofdstations db minimum-temperatuur tot het vriespunt. De neerslag was in Zuid.Holland ongeveer normaal. In alle andere provincies boven normaal, over hét algemeen 20 tot 30 pro cent. in Friesland en Zuid.Limburg onge veer 10 procent Te De BUdt werden 91 uren zonneschijn waargenomen tegen 99 normaal De storm, die gistermiddag, gepaard met hevige regenvlagen, over de hoofdstad gierde, heeft ernstige schade toegebracht by de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij aan den Cornells Douwesweg. Te ongeveer drie uur, toen de wind op zijn hevigst was, zijn bij deze tpaatschappy twee toren. kranen voor den wind bezweken. Zij kwamen terecht op het terrein der ma^schappy, zonder verder schade aan te richten. Deze kranen «lorden om, gebruikt om bij den scheepsbouw de groote ijzeren platen op te hyschen en op hun plaatsen te brengen. Zy zijn ongeveer 35 meter hoog. Voor zoover wy weten, heeft de storm geen andere ern stige ongelukken aangericht. De Parijsche Correspondent van een groot Deensch blad is een zeldzaam mensch. De man heeft heel zijn leven pech gehad. Re^ds tweemaal was hij nu juist niet schatrijk maar in ieder geval toch tamelijk welge steld. Zóó welgesteld zelfs, dat hij een on bezorgd leventje voor zich had. Maar hoe dat dikwijls gaat hij kan geen geld bij geld houden. Tweemaal had hij reeds een groote erfenis getrokken en tweemaal was hij na korten tijd zijn centen weer kwijt. Hij was dol op een vroolijk leventje’ en hij was geen vriend van rekenen vooral als hij het zich veroorloven kon. En zoo kwam het, dat hij al weer heel gauw op zijn bekrompen salaris was aangewezen. Nu kwam echter de d^rde groote slag in zijn leven. Een rijke oom had zich over hem ontfermd en het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Wat deed hij nu Hij bestelde, natuurlijk bij den eersten tailleur van Pa rijs eén rouw-costuum reisde naar Kopen hagen, bewees daar de laatste eer aan zijn oom en keerde langs den korsten weg, d.w.z. per vliegmachine, weer naar Parijs terug. In Parijs haalde hij eerst zijn erfenis van de Bank, betaalde zijn schulden en deed daarna het volgende bij denzelfden tailleur betaalde hij 60 costuums en 24 overjassen voor 10 jaar, dus 5 costumes en a over jassen per jaar, in gijn restaurant stortte hij kostgeld voor xo jaar vooruit, bij den ta bakshandelaar voldeed hij nu al de rekeningen voor de volgende 10 jaar en bij den coif feur nam hij voor denzelfden tijd een abonne ment voor scheren en knippen. Toen hij zijn erfenis echter nog niet klein gekregen had, ging hij naar Monte Carlo oen daar de Bank te laten springen om dan zijn vooruitbetalingen tot ao jaar te kunnen ver- hoogen, ofwel om dan weer op zijn sa laris aangewezen te zijn. Kosten van aanvoer van immigranten In art. 77 is uitgetrokken voor kosten van aanvoer van immigranten f 210.000 gn in art. 78 voor kosten van terugvoer f 178.000. td.l. f 36.500minder dan verleden jaar). Er wordt in het loopende jaar eene eerste proef genomen met den aanvoer in gezins verband van Javaansche kolonisten, die, los van eenige arbeidsovereenkomst, eerst na aankomst in Suriname eene beslissing sullen hebben te nemen nopens de richting, welke zy. ter voorziening in hun levensonderhoud, zullen Inslaan. Slaagt deze proef, dan schynt de verwachting gewettigd, dat langs deren weg bij voortduring een voldoend aantal emigranten naar Suriname zal kunnen wor den geleid, waardoor ook betere bevolkings elementen uit .’ava zullen worden verkregen, terwyi, In verder verschiet, mede de ar beidsvoorziening op de cultuurondernemln- gen op anderen voet zal kunnen geschieden. Deze proef met den aanvoer van „vrije” immigranten, die met Instemming van de Indische Regeering genomen wordt, zal zich uitstrekken over, zoo mogelyk. een 150-tal echtparen, met kinderen. Deze immigranten zullen, ter volledige uitschakeling van alle invloeden van derden, van hunne aanwer ving in Java af tot het oogenblik van zelf standige vestiging toe geheel onder toezicht staan van de Indische en Surinaamsche autoriteiten. De aldus aangevotrde immigrant zal, na plaatseiyke orienteering, de keuze hebben om hetzij zich by eene landbouw-onderrre- ming of bij eenlg ander bedrijf in dienstbe trekking te begeven, in welk geval het aan gaan van eene werkovereenkomst, waaraan poenale sanctie verbonden is. niet zal wor den toegelaten, hetzy. en wel in de eerste plaats, zich als vrije landbouwer te vestigen. Kiest hij voor dit laatste eene Landsvestl- glngsplaats. dan zal aldaar van Overheids wege in vobrloopige huisvesting en voeding worden voorzien, tot tijd en wdle hy voor een en ander uit eigen middelen zal kunnen zorgen: voorts zal hy geldelyk gesteund wor den by het bouwen van een eigen woning. Ten slotte zal hy. naar gelang van behoefte voorschotten uit 's Lands kas kunnen ont vangen, teneinde hem over dan eersten tyd van vestiging heen te helpen. Na verblijf ,in Suriname van vyf Jaren zul len, geitje vdor de tot dusver uit Java aan- gevoerden bepaald is. oog de „vrije” immi granten aanspraak verkrygen om. dgjver- langd, op koeten van den Lande te repatri- eeren; de gebrulkeiyke premie wegens hét doen van afstand van dat recht zullen zy echter, in plaats van na vyf Jaren verblyf In het gewest, rèeos na drie Jaren kunnen ontvangen. De proefneming zal. zoo noodlg, ook in 1931 worden voortgezet. twee jaar verloofd zijn en nu dit vreeselijke Hier pak aan je brieven 1" Ik raapte de brieven van den grond op. „Arme oom John,” zei ik, „wie zou achter dien man nu een roman gezocht hebben „Wat bedoel je toch „Oom John en Phyllis. Toch heeft hij haar niet getrouwd.” „Dus je wou zeggen, dat die brieven heelemaal niet aan jou gericht zijn „Aan mijl Dacht je werkelijk één oogen blik, dat Phyllis die aan mij geschreven had .J-j«»" zei Delia. „En weet je heel zeker, dat dit niet zoo is „Maar kindje, hoe kon je nu zóó iets den ken Die brieven zijn natuurlijk tusschen oom John’s papieren geraakt, toen alles na zijn dood aan mij gezonden was. Ik heb ze Zeker oVkr het hoofd gezien. Waar lagen ze „In jouw bureau. Het stond open, toen ik hier kwam, om op jou te wachten en ik kon de verleiding niet weerstaan, om eens te neuzen. O John, ik ben toch zoo bly, dat ze niet van jou zyn!” „Nou, nou, ’t is goed hoor. Maar we moeste nu verder niets meer lezen, 't Zou niet fair zijn tegenover oom John. Zal ik....?’’ „Ja,” zei Delia, en ik gooide het pakje brieven in het vuur. Langzaam verteerden de brieven een klein hoopje asch was alles wat er tenslotte van overbleef. Phyllis Hoe goed herinnerde ik mij die brievenbus. „Als gewoonlijk’’ I Dat was nu ongeveer zes jaar geleden. Dom van me om die dingen te bewaren. „Arme oom John,” zei Delia op meewarigen toon. „Ja,” zei ik „Arme oom John.” Ook het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Grafischen Bond adviseert aan de leden het compromis, dat getroffen is terzake van de Collectieve Arbeidsovereenkomst te aanvaar den. ^r is. zoo schrijft het bestuur in het bondsorgaan, geen andere keus, onverschil lig of het resultaat der onderhandelingen tegenvalt. Voor ons zelf zyn wy overtuigd, dat aanvaarding het eenige is, dat dienen kan om de bedryfsgemeenschap nog op de been te houden. Meent een der partyen, dat het voorstel niet aanvaard moet worden en besluit zy tot verwerping, dan loopt het ver keerd. Wat dan gaat geschieden kunnen wy niet voorspellen en wy doen geen poging om het te raden, wy hebben echter hoop, dat het zoover niet komt en dat de verbolgen heid, die hier en daar tot uiting komt, niet de aanleiding worde van onverstandige be sluiten.” iets tegen „Wou je soms beweren, dat je er in 't geheel niets op te zeggen hebt „Maar waarop wil je dan toch, dat ik aanmerking maak Op den stijl misschien t" „Ben je soms vergeten, dat jouw voornaam' „John” is „Neen. Dat is al jaren zoo en dat weet jij ook heel goed. We zijn immers verloofd 1” „Twee jaar,” zei Delia. „Is het al zóó lang „En dat dit nu moest gebeuren „Wat „Die brieven natuurlijk. Hier heb ik een andere, die begint met „Lieveling.” „Zoo Dat klinkt al bijzonder lief.” „Hierop heb je zeker evenmin iets te zeggen „Wel, je zou zoo zeggen, dat iemand, die veel van dien ander houdt, den brief heeft, geschreven. Vind je het eigenlijk wel.... imkiesch, om die brieven te lezen „Het was heelemaal mijn bedoeling niet ze te lezen,” merkte Delia op. „Ik heb alleen maar naar den aanhef en de handteekening gekeken „Phyllis” staat er onder." „Een mooie naam, vind ie niet „Ik zal jou maar niet vragen, wie die Phyllis is?" „Ik zou je het antwoord ook schuldig moeten blijven, vrees ik." „Werkelijk? Jullie mannen allemaal gelijk „Des te ^emakkelijker, zou ik zoo zeggen." „Weet jij ook, wat er verder in den brief staat T' „Nog niet.” „Er staat Als je kans ziet, vanavond weg te komen, dan kom je me. als gewoonlijk, ontmoeten bij de brievenbus." „Wat romantisch 1" „Heb je wel gelet op de woorden „als gewoonlijk" „Ja zeker. Daarmee wilde ie dus beweren, dat die ontmoeting vaker had plaats gehad „Wie weet hoeveel keer reeds 1” „Hoe zou ik dat kunnen weten, liefste F’ „O! 't Is verschrik kehjk..1" „Och kom, zóó erg kan ik het niet vinden.” „Ik vind het eenvoudig schandalig l” „Zulke dingen gebeuren immers zoo dikwijls 1” „Maar tnij is zoo iets nog nooit over komen”, ’ei Delia snikkend. „Tc bedenken..dat wc Medcdeelinc vin het Kon. Ned. Met. lust, te De BUdt In de op 13 Oct. gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Gramsbergen, heeft wethouder Krlkke verzocht niet weer op den dertlenden van de maand te verga deren. omdat elf raadsleden op 13 Oct. bijeen hem angstig maakten en de genomen beslui ten dien angst by hem nog deden toene men. Tegen deze uitdrukking heeft Donderdag in de vergadering van den gemeenteraad de heer Habers geprotesteerd, omdat hy daarin zag een poging de gemeente in op. spraak te brengen en als zeer bygeloovlg aan het Nederlandsche volk voor te stellen. Ook zag hy er een beleediging voor den Raad in, omdat de wethouder de besluiten als onver standig had gequallficeerd. De heer Habers verzocht den wethouder dergeiyke. van bijgeloof getuigende, uitlatingen voor zich te Salaris-oMgraa Eergisteren Is te 's-Gravenha<e een aala- ris-congres gehouden van de centrale v*i vereenigingen van personeel in Ryka dienst. Na een openingswoord van den heer A. M. Spruyt hield de heer F. Perdok Hsn voor zitter der centrale, een rede over: „Is ons salaris op peil?” Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de vergadering er by de Volksvertegenwoordiging op aandringt, voor het Rykspersoneel een duurzame verbetering in de salarleering aan te brengen door het met ingang van 1 Jan. aa. vry te stellen van de bydrage voor de premie voor eigen pen sioen. alsmede gelden te voteeren op de Ryksbegrootlng dienstjaar 1931 waaruit de kasten van een salaris- en loonsherzienlng bestreden kunnen worden, ten einde de in komens van het Rykspersoneel zoodanig te regelen, dat een levensbestaan overeenkom stig het algemeen welvaartspeil van het Ne derlandsche volk voor bet Rykspersoneel is verzekerd. Gisteravond heeft op den Utrechtsche- straatweg bij Woerden een ernstig auto- ongeval plaats gehad. Naby een bocht van den weg wandelde de Dit optreden had spoedig succes, want terwyi het ongeluk te Woerden te kwart over negen was geschied, kon een agent gisteravond te kwart voor tien op de Rooy- aards van de Hamkade te Utrecht een auto aanhouden, waarvan de voorruit gebroken was en die by nader onderzoek zelfs nog met bloed besmeurd bleek te zyn. De chauffeur, een te Utrecht woonachtig 1 van 25-Jarlge boerenzoon Van Oussoren uit Riet veld by Woerden, met zyn vriend, toen een auto, die In de richting Utrecht reed, na derde en Van Oussoren zoodanig aanreed, dat deze ernstig gewond in de sloot werd geworpen. Ook de vriend van Oussoren werd door den auto geraakt, doch liep slechts een onbeteekenende verwonding op. Hy kon zyn vriend onmjddeliyk assistent!^, verleenen, door te trachten, hem uit de sloot te halen. Inmiddels was de auto echter, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, met groote snelheid doorgereden, en do vriend zou er nooit In geslaagd zyn, den ongeluk kige uit de sloot te halen, als niet een andere auto was genaderd, waarvan de in zittenden assistentie verleenden. Van O. werd naar de St. Franciscus Stichting vervoerd, waar bleek, dat hy aan de bekomen verwondingen was overleden. De burgemeester van Woerdc.i die van h< i ongeval in kennis was gesteld, liet per ratio de aanhouding van de;, schuldige ver zoeken en bracht telefonisch de jxilitla te Utrecht op de hoogte. Het hoofdbureau van politie te Utrecht waarschuwde telefonisch de polltlejiosten in de buitenwyken van de stad, en posteerde bij de verschillende toegangswegen tot de stad Utrecht politie-agenten. die opdracht hadden, een auto met gebroken voorruit, die de stad naderde, aan te houden. Dit optreden had spoedig succes. houden en de gemeente niet weer in op spraak te brengen. De wethouder reide gezegd te hebben eenigszins fatalistisch aangelegd |e zyn. Die aanleg had hem er toé gebracht om uiting te geven aan zyn angst, ontstaan door <fe getallen 13 en 11 en dz genomen besluiten. Dezer dagen plaatsten wy een bericht, toegezonden dodr de directie van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamottefa- brieken, waarin werd medegedeeld, dat de stakers een huis van een werkwillige met den grond gelyk hadden gemaakt. „Het Volk” verklaart thans positief, dat de stakers het huls niet hebben gesloopt, evenwel zonder een andere lezing te geven van hetgeen zou zyn voorgevallen. De ,J3umatra-Poet" interviewde Hans Martin, secretaris van de Koninklijke Luchtvaart MaatschapnU, die te Medan is aangekomen na een reis van drie en een halve maand langs de route van de K. L. M. Hy voerde besprekingen met de Turksche, Perzische en Siameesche regeerlngen en kreeg van Turkije de meest formeele toe zegging. dat de Nederlandsche vliegers over Turksch gebied mochten vliegen, weshalve hy verbaasd was dat na deze toezegging moeiiykheden zyn gerezen. In New York is een warenhuis, het Macy-tnagazijn, waar men een speciale spraa kleerares heeft aangesteid, die aan de talrijke telefoonjuffrouwen in deze zaak moet leeren, om zich altijd een bijzonder vriendelijke stem eigen te maken, de „stem met den lach”. Deze „lachende stem” moet altijd gebruikt worden, maar vooral wanneer zich een lastige klant aan het andere eind- van den draad bevindt. In zoo’n geval zal een bijzonder vriendelijk „Goeden morgen” er reeds veel toe bijdragen om den toorn te ontwapenen. Het idee, om het telefoonpersoneel systematisch gewoon te maken om altijd te spreken met een „lachende stem" is overigens absoluut niet nieuw meer verschillende andere]Amenkaansche groote firma’s hebben in de laatste jaren dergelijke .maatregelen getroffen en het resultaat voldeed in alle gevallen aan de gestelde verwachtingen. Zaterdagmiddag heeft het hoofdbestuur van de Noord- en Zuidhollandsche Red. dlngmaatschappy den schipper Van Urk van de reddingboot „Brandaris” gehul digd. De heer Tegelberg, voorzitter der Maat schappij, overhandigde hem een gouden horloge met inscriptie en bracht Van Urk dank voor zyn 20-jarige trouwe plichtsver vulling op de „Brandaris”. De directie van de N. V. de Bijenkorf heeft by den bouw van het nieuwe gebouw te Rotterdam ingezien, dat het van groot belang was een moderne luidsprekerinstal- la tie te doen aanbrengen. Deze installatie is ongetwyteld een uitmuntend voorbeeld van wat er met een dergeiyk systeem be reikt kan worden. Deze Installatie heeft vele toepassingen. Personen, die in het gebouw vertoeven, kunnen opgeroepen worden, mededeelingeu betreffende gevonden voorwerpen en ver dwaalde kinderen kunnen ten gehoore wor. den gebracht, het sluitingsuur kan worden aangegeven, enz. In het nieuwe „Byenkorf’-gebouw wordt van een groot aantal luidsprekers gebruik gemaakt. Het zou natuuriyk ook mogelijk geweest zyn slechts enkele luidsprekers met een grooter vermogen toe te passen, doen dan had de geluidssterkte in sommige dec- len van het gebouw hinderlijk kunnen wor. den. De vorm en kleur van de luidsprekers zijn door den architect van het gebouw ontwor pen, zoodat de installatie uiteriyk geheel in harmonie is met het interieur. zelfs van geen lakstempel voorzien. Men heeft niet kunnen nagaan wie de afzender is en verwacht dat deze zich alsnog bekend zal maken. Toen de auto.verhuurcter D. uit Lichten- voerae Zaterdagavond de familie 8. V.. wonende te Lichtenvoorde, uit het naburige Eibergen wegens het zeer slechte weer per auto van een familiefeestje thuis bracht had hy te ongeveer 8 uur het ongeluk op den Lichtenvoordschen weg. even voor de grens der gemeente Groenlo, in volle vaart op een met zware en lange boomen geladen hout wagen, welke zich eveneens In de rich ting Lichtenvoorde BF^vocg. in te rilden. De botsing was zoo ontzettend, dkt een boom door de voorruit van den auto binnen drong, in de lengte door den auto heen stak, vervolgens dezen door de achterruit verliet en nog enkele meters daarbuiten uit kwam, terwyi een andere boom door de zyruit even eens binnendrong. Een voorbijganger waar, schuwde onmiddeliyk belde Groenlcsche dok toren dr. Wentholt en dr. Smit, die binnen enkele minuten aanwezig waren. Zy troffen de echtgenoote van S„ de 27-Jarlge mej. V., die reeds dood was. Haar man en een halfjarig kind van haar zuster, die slechts lichte verwondingen aan het hoofd hadden opgeloojjen. werden naar t St. Vineentiusgasthuis te Groenlo vervoerd, vanwaar ze. na verbonden te zyn, huiswaarts mochten. De chauffeur en een zuster van het slachtoffer bekwamen wonder boven wonder byna geen letsel. De carrosserie van den nieuwen groeten Cltroen-wagen werd geheel vernield. Eerst na de boomen te heb. ben afgezaagd kon de auto weggesleept wór den. Omtrent de oorzaak van het ongeluk stelt de politie een onderzoek in. Vermoede, lyk treft den voerman van den houtwagen geen schuld en ligt de oorzaak misschien in den zwaren regenval, welke het uitzicht be lemmerde. Vrijdagavond is de 33-Jarige schippers, knecht G. J. de Smit, van het schip .Eliza beth VT’, liggende te Zwyndrecht, te water geraakt en verdronken, zyn lyk is nog niet gevonden. Toen Delia de kamer binnentrad, zag ik met één qpgopslag, dat er iets gebeurd was. De uitdrukking van haar oog en was half verdrietig, half boos. „Wat beteekent dat?"vroeg Delia op tragischen toon. 4 Ik keek belangstellend naar wat zij in de hand hield. „Dat" was een bundel brieven. Het lichtblauwe lint, waarmee zij waren samengebonden, hield Delia' in de andere hand. „Brieven, zou ik zoo zeggen, meiske," zei ik zoo luchtig mogelijk. „Juist,” zei Delia, „brieven 1 O, hoe kón je het doen „Wat bedoel je „Zij zijn door een vrouw geschreven,” vervolgde Delia, zonder op zijn vraag acht te slaan. „O ja?” „Hou je nu maar niet langer van den domme Ik stond op.. „Het wordt nu toch werkelijk hoog tijd; dat je mij eens uitlegt, waar je het eigenlijk overhebt.” „Dat zal ik,” sprak Delia. „Uitstekend, ik luister." Zij nam één der brieven en las „Lieve John." „Nu, wat heb je daarop te zeggen?" x „Ik zou het werkelijk niet weten. Is daar Nlewwe methode van twunlgratle Ingediend is de Surinaamsche begroeting voor 1931. Ze sluit op een bedrag van f 7 801.008.de bijdrage uit ’s Rijks schat kist beloopt t 2.996.053. Het financieel aspect, hetwelk voor 1931 nog duister Is dan tevoren, inzonderheid, omdat, ten gevolge van de algemeene prijs daling der voornaamste uitvoerproducten, rekening moet worden gehouden met een verderen teruggang In de ontvangsten, heeft er toe genoopt om de grootst mogelyke so berheid te oetrachten. De aanzienlijke daling van de suiker- en koffieprijzen heeft op het economisch per spectief een uiterst ongunstlgen invloed; het feit, dat daartegenover stygende bedrijvig heid by de rijsteelt valt waar te nemen, kan slechts in zeer betrekkelyke mate tot verhel dering van de vooruitzichten in den land bouw strekken. Met betrekking tot de nyverheid wordt vermeld, dat de bauxiet-ontginning en de houtkap voor export neiging tot geleideiyke uitbreiding vertoonen en dat, in verband met den opgeloopen afzetprys voor het product, I p' eene herleving van de balata-wlnning wordt tegemoetgezienhiertegenover staat echter een verdere achteruitgang van het goud-ont- ginningsbedryf. Voorlooplg October 1930: Gemiddeld over de vyf hoofdstations was de ochtendtemjieratuur 1 graad boven nor. maal, in de drie dekaden respectlevel yk monteur, werd naar het Hoofdbureau Politie geleld waar Spoedig daama de hoofd agent Van der Werf uit Woerden arriveer de. De chauffeur van den aangehouden auto bekende, naby Woerden een man te heb ben aangereden. Hy verklaarde, uit verbou wereerdheid geen benul te hebben

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7