Voor Heeren. IJSTENT Burgerlijke Stand van Alkmaar r TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930 STADSNIEUWS Rijwiel j^stolen I Commandant Frayman exit „Oud Alkmaar” Bijlagen tot den Raad PROVINCIAAL NIEUWS Burgerwacht Alkmaar NUTSSPAARBANK ALKMAAR Maandbericht October 1930 Vereeniging voor Gezinsverpleging De Veemarkt Verloting St. Rosa-Patronaat Demonstratie eener Indische monstercollectie te Utrecht „De Brievenbus” van het R. K. Aikm. Tooneel U LEERT DAT OP DE „IJSTENT” ODaaOlCOICDBCDICDICDialCda BERGEN Hoe maak ik mijn winter avonden thuis gezellig HOORN OPPERDOES gaarne DE van en den ‘teekenis was, We jen? het veelvuldig divankussen Si ie Ie ons welke De zusters verpleegden in de maand Octo ber 108 patiënten en legden 1710 bezoeken at. waarvan 759 betalende bezoeken, 847 bezoe ken voor X A.Z.A. en 104 gratis bezoeken. Er werd 4 maal de dokter geassisteerd en 5 maal de laatste hulp verleend by X afleg gen. De wykkraamverpleegsters verpleegden 12 patiënten, legden 295 bezoeken af en hebben 8 maal den dokter geassisteerd. van en blijven, tot steun der Alkmaarsche Burger wacht. Hierna sloot de heer Boersen dezen nut tigen geanimeerden avond. ..in voor- NIEUWE ST. ADALBERT!’S SCHOOL I Vervolg) Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder. dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prys 45 ct. per doos en evenals Purol verkrijgbaar by Apoth. en Drogisten. CDBCOgCDBCDgOBCDBCZiaCOBCOB 8—18 NOVEMBER be- Ka- -orm te ste.ien, ontbrak in 1923 weer eens een gi •tem, tnans aan de boerjer.j aan den Heïderscheweg. dat met gingang van 1 Januari e.k. aan den van «e- Getrouwd: Johannes Wage naar en Cor nelia Overtoom; Reijndert Groot en Aaltje Hoek; Johannes Huijbers en Trijntje van Beveren. Terzake diefstal van een rywiel, alhier, werd proces verbaal opgemaakt tegen zeke ren B. H., zwervende, afkomstig uit Heer len. e kunstlievende plaatsen .bezitters van „losse" ■toekomst vermoedelijk némen met de overbiy- welkom in het Het weer, dat zich in oe ochtenduren goed Het aanzien, werd verder op den dag weer buiig; de vele caféX op het marktterrein za ten dan tjokvol: de regen maakte het markt terrein, voor die er niet op gekleed waren, tot een onaangename verblijfplaats. De handel was voor de koelen stug, doch prijshoudend; voor de vaarzen en de kalve ren was de handel goed. De priizen bewogen zich algemeen op een ''e'angrlik hoc-sr niveau dun vorig Jaar. De aa^veer tedrozg 21,’8 koelen en 512 kalveren: in 1929 we-en dere c’Jfers respsc- r'o-e'Hk 2812 en In 1923 rernee‘ieve!'»k """0 en 413, in 1927 respectievelijk 3365 en 393 Het invoerverbod van vee In België zal aan den minderen aanvoei ter markt niet vreemd zijn geweest Dit verbod was dan ook oor zaak. dat er geen Belgische kooplieden op de markt waren. Voor de prijzen zie men het marktbericht onder de desbetreffende rubriek. aanr leden byzonder aan De Commissie tot Bevordering van Nederlandschen Uitvoer naar Nederlandsch- Indië .ingesteld by Kon. Besluit van 14 Mei 1930 No. 44, deelt mede, dat een collectie monsters van artikelen, welke een voorname rol spelen op de Indische markt, ter voor lichting van de Nederlandsche nyverheid ge demonstreerd zal worden van 10 November tot en met 4 December In het Jaarbeursge bouw te Utrecht. De monsters zyn byeengebracht door den heer J. van Goor, die In opdracht van bo vengenoemde Commissie dit jaar een studie reis op Java heeft gemaakt. Ter demonstra tie zal tevens gelegenheid bestaan inlichtin gen In te winnen omtrent den handel op Indlë in het algemeen en meer In het by zonder wat betreft den handel in artikelen waarvan de monsters uitgestald zullen zijn. De demonstratie zal een besloten karakter dragen en uitsluitend toegankeiyk zyn voor Nederlandsche fabrikanten en hun employe s. Voor dit district worden de op naam ge stelde kostelooze toegangskaarten uitsluitend verkrHgbaar gesteld by de Kamer van Koop handel cn Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, Oudegracht 182. ïn den loop der maand October werd op de spaarbankboekjes ingelegd 163.617.95, en terugbetaald 164.173.70, derhalve meer terugbetaald dan ingelegd 555.75. In het tijdvak l Januari31 October werd in het geheel ingelegd 1.720.380.05, en terugbetaald 1.419.912.39, zoodat sedert I Januari meer werd ingelegd dan terugbe taald 300.467.66. Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bij den aanvang van dit jaar /2.371.123.94, klom dientengevolge tot ƒ2.671.591.60. - Het aantal in den loop van October nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 158. Ingetrokken werden 55 boekjes, w.o. 4 van schoolspaar- ders. Het aantal in omloop zijnde spaar bankboekjes vermeerderde aldus met 103. In het tijdvak van 1 Januari31 October werden in het geheel uitgereikt 1388 nieuwe boekjes en ingetrokken 443, derhalve een vermeerdering met 945. Het aantal in omloop zijnde boekjes bij den aanvang van het jaar 6781 klom aldus tot 7726. Van dit aantal behooren 6169 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd, 1084 aan personen elders woonachtig en 473 aan schoolspaarders. Onder de in October uit gereikte 158 nieuwe boekjes zijn begrepen ia voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van i.—). De lediging in den loop der maand Octo ber van 131 spaarbusjes leverde een bedrag van 5624,24 aan kleine besparingen op. In het tijdvak 1 Januari31 October werden 2776 busjes ter lediging aangeboden, waarbij bleek, dat in totaal 44.293.50 was bespaard. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina, dochter van Arie Blokker en Aaltje van Dijk Tine Johanna, dochter van Nicolaas Klink hamer en Maria Wilhelmina Beek Hen drikus Jan. zoon van Nicolaas Elbert Waal en Leyntje Cornelia Blmmel Hermanns Fedde. zoon van Dirk de Jong en Johanna Huisman Hendrikus Jacobus, zoon van Hendrikus Vyn en Cecilia Martha Beerepoot Maartje, dochter van Barend Brugge en Aaltje Aberkrom Eildert, zoon van Bart Scholten en Gepke Brands. Ondertrouwd: Willem Jansen Maneschijn, spoorwegbeambte, oud 62 Jaar, wonende te Alkmaar en Willem in a Dorothea Mesman, zonder beroep, oud 56 Jaar, alhier. Getrouwd: Simon Petrus Melker, oud 25 jaar. smidsknecht, wonende te Warmenhui zen en Catharina Helena Vrasdonk. oud 90 jaar, zonder beroep, alhier Jacob Groen, oud 33 Jaar, afslager, wonende te Velsen en No. 14 5 5 NOVEMB. Cornelia Gerardina de Vries, oud 24 jaar. Openbaar Slachthuis De bouw van het Openbaar Slachthuis alhier is gegund aan de aagste inschrijfster, Twentsche Bouw- en h. gebrs. Möbers, te Enschede Wederom was dit jaar al het beschikbare marktterrein bezet met vee. De Nleuwesloot Vanaf de Nutsspaarbank, het Hofplein tjok vol en verder in dichte rijen op de Gedempte Nleuwesloot tot de Kanaalkade. Ook de Marktstraat, het Waagplein en de Dyk ston den vol. De aanvoer was goed en de belangstelling van de zyde der marktbezoeken was groot. Steeds groote? wordt het aantal tentjes en kraampjes, dat op Waasplein en Voordam opgesteld wordt met allerlei negotie. Het oude Jodenvrouwtje pryst als elk Jaar de boeren haar koestokken aan als „goede waare nn iet duur”; „mooie stokken voor een beetje," roept ze met haar krakende stem, doch de boeren gaan haar voorbH; X is geen besten dag voor haar. mer stilzittende communisten, aldus spr., op alle gebeurtenissen zijn. Het blijft streng geboden de wacht zoo paraat ogelyk te houden het moet, evenals in 1918, te waken wanorde en revolutie. Onze kracht ligt met uitsluitend in een goede schietvaardigheid doch een hechte band van saamhoorigheid zal als het voornaamste moeten gelden. Juist omdat de Burgerwacht allerlei standen in hire gelederen telt, kan deze onderlinge vriendschap groote voordeelen afwerpen in het dagelijksche leven. Spr. dankt het be stuur en allen, die hebben medegeholpen de Burgerwact in 1930 in kracht te doen toene men en vertrouwt dat de Aklmaarsche burgery haar Burgerwacht dien steun zal geven, waarop zy 14. recht heeft. Nadat de waarnemend commandant Ka pitein Hatmaker heeft bedankt voor de Be sproken woordsn. msert de heer Gsnefaas can bijzorder woord van hu’de te moeten brengen aan den veteraan, den heer J. W K’>nnen, die ondanks zijn rijpen leeftyd den titel Konlngsschutter nog wist te behalen. Namens de leden dankt de heer Th. v. d. Aakster het bestuur voor zijn onvermoeid werken in 1930 en spreekt den wensch uit, dat het Kapitein Haremaker nog lang gege- wen bkco Bün, Mor la het midden te monen teekent. En zoo men dan verder in aanmer king neemt dat weldra de definitieve beslis sing over den aanleg van dit kanaal zal worden genomen en de gemeente Alkmaar ook thans blyk moet geven, dat zy een gun stige beslissing op prys stelt, meenen B. en W. niet te moeten aarzelen den Raad voor te stellen, den door Gedeputeerde Staten ge- vraagden steun toe te zeggen. Feiteiyk komt deze toezegging neer op een wyziging in de waardeering van het belang, dat de gemeente by de verschillende bovengenoemde kanalen heeft, een wyziging, waartegen wy trouwens niet het minste bezwaar hebben. Zij zou waarschyniyk reeds in 1928 ter sprake zyn gekomen, wanneer niet de meening had geheerscht dat de verdeellng der in totaal van de gemeente gevraagde bydrage over de onderdeelen van vry geringe bei omdat het plan toch in zyn geheel tot uit voering zou komen. Intusschen, het ligt voor de hand, dat het Westfrlesche kanalenplan als geheel thans voor de gemeente in financieel opzicht een andere beteekenis krygt dan tot dusver. Het moet n.l. nimmer mogeiyk zyn, dat, zoo te eeniger tyd aan dat plan verder uitvoering mocht worden gegeven, dit ooit tot gevolg zou kunnen hebben dat de gemeente wordt aangesproken voor een hoogere bydrage dan f 22.000.— in totaal, inbegrepen het thans te verleenen subsidie (of naar verhouding min der wanneer de kosten van uitvoering ge ringer zyn dan by de berekening der by- dragen is aangenomen). De verdeellngsschaal, die destyds door de commissie-van Aalst is opgesteld, verliest thans haar beteekenis en men zal daarop nimmer een beroep mogen doen om van Alkmaar nieuwe bijdragen te verlangen v<>r den aanleg van andere ka nalen. B. en W. achten dit van zooveel be lang, dat zy dit als voorwaarde aan de toe kenning van het door Gedeputeerde Staten gevraagde bedrag zouden willen verbinden. Nog op een ander punt zouden B. en W. de aandacht willen vestigen. De zyann Hulgendykrichting Zeswlelen, die. volgens de reeds by Raadsbesluit van 26 Juli 1928 gestelde voorwaarde zal moeten totstandkomen vóór het kanaal Hulgendyk— Omval, is ontworpen tot een punt, waar het kanaal zou uitmonden in een geprojecteerd d warskanaal, dat zou loopen van den Om val tot voorby de gasfabriek en derhalve de bocht by de stad zou afsnyden. Dit kanaal, dat geljeel voor rekening der gemeente zou moeten worden aangelegd, komt evenwel naar B. an W. voorkomt binnen afzlenbaren tyd niet tot stand, zoodat het eindpunt v X kanaal HulgendykAlkmaar niet met vol strekte juistheid is aan te geven. Wel staat vast dat de Nieuwe Hoornsche Vaart de aan sluiting moet geven met het Noord-Hol- landsch kanaal. B. en W. zouden er nu by Gedeputeerde Staten op willen aandringen, dat de voor het nieuwe kanaal te verrichten werken zoover mogeiyk in de richting van het Noord-Hollandsch kanaal worden voort gezet. in elk geval in de mate als de be schikbare middelen het mochten toelaten. Wellicht zal er voor Alkmaar ook dan nog een uitgave voor de Nieuwe Hoornsche Vaart ovprbiyven, doch B. en W. hopen dat\ deze binnen zekere perken zal kunnen biyven. Ten slotte zal dan nog verbetering noodlg zyn van de Ryksbrug in de Noorderkade. Hieromtrent zyn B. en W. reeds in onder- handeling. De voorwaarden, welke B. en W. overigens aan de toezegging van het thans door Ge deputeerde Staten gevraagde subsidie zou den wenschen te verbinden, zyn opgenomen In het ontwerpbesluit. Zooals daaruit biykt, zyn herhaald d: cord ties van het Raads besluit van 26 Juli 1928, dat thans door een nieuw te'lult kan worden vervangen, dat B. en W. ter vaststelling aanbieden. Aanleg Kanaal KolhornAlkmaar. Gedeputeerde Staten vragen of de ge meente Alkmaar bereid is, haar bydrage ten behoeve van het kanaal KolhornAlkmaar te verhoogen met f 9300. Tot Juist begrip van deze vraag diene het volgende. De Raad heeft op 26 Juli 1928 ten behoeve ».van de uitvoering van het z.g. Westfrlesche Kanalenplan toegezegd, onder eenlgc voor woorden, een jaariyksche bydrage van f 22000.Volgens den bekenden verdeelstaat, samengesteld door de Commlssie-van Aalst, was dit bedrag als volgt gespecificeerd: verlegging boezemscheiding (waarin begre pen een deel van het kanaal OmvalHui- gendyk—Hoorn, een deel van het kanaal Hulgendyk—Oudkarspel—Kolhorn en het ka naal HulgendykAlkmaar) f 6000. resteerend deel van het kanaal Omval Hulgendyk—Hoorn f 12.500. resteerend deel van het kanaal Huigen- dyk—Kolhorn f 2500.—; kanaal OudkarspelDirkshorn f 1000.—; totaal f 22.000.—. Voorlooplg schynt alleen kans te bestaan op de totstandkoming van de kanalen Kol hornAlkmaar, KolhornSchagende Stol pen en HoornMedemblik. althans bij vol doende medewerking van belanghebbenden. By de twee laatstgenoemde kanalen was de gemeente Alkmaar financieel niét betrokken, wel daarentegen, gelijk uit bovenstaande op gave biykt, oa. by de voorloopuig niet totstandkomende kanalen AlkmaarHoorn en Oudkarspel -Dirkshorn. en wel voor een jaariyksche bydrage van reso. f 12.500.— en f 1000 in totaal f 13.500.—. Gedeputeerde Staten stellen thans pogin gen in het werk om de bydragen. die voor de uitvoering van de belanghebbenden moe ten zyn verkregen, t. w. 1/6 deel van de kosten, ook inderdaad toegezegd te krygen. Aan allerlei lichamen is het verzoek gedaan, een bydrage alsnog toe te kennen of de toe gezegde bydrage te verhoogen. Het verzoek aan Alkmaar beoogt een verhooging der door deze gemeente voor dit kanaal beschikbaar gestelde som met f 9300.per Jaar. Neemt men in aanmerking, dat het offer waartoe Alkmaar zich reeds bereid had ver klaard en waarop deze gemeente dus had te rekenen, f 22.000.per jaar bedroeg, dan beteekent de thans door Gedeputeerde Sta ten voorgestelde regeling nog een verlichting van f 22.000.— (f 6000 4- f 2500.-f- f 9300.—) f 4200.—. De vraag is nu, of de gemeente erin moet berusten, dat, tegen prysgeving van dit be drag van f 4200.— door de provincie, de ge meente moet afzien van de verwachting die destyds gewekt is, dat ook de andere boven genoemde kanalen, die thans niet zullen worden aangelegd, tot stand komen, t. w. het kanaal naar Hoorn en het kanaal Oud karspelDirkshorn. B. en W. zouden deze vraag bevestigend willen beantwoorden. Immers eenerzyds staat vast, dat van de opgesomde kanalen dat van Kolhorn naar Alkmaar voor deze ge meente verreweg het belangrykst is; ander- zyds moet men hiet uit het oog verliezen, dat als gevo*; van de met dien kanaalaanleg ge paard gaande verlegging der boezemschei ding de sluis aan de Zeswlelen wordt opge heven, zoodat de vaart tot Avenhorn vry wordt, hetgeen voor het scheepvaartverkeer Men verzoek ons opname van het volgende: Omreden de pop door niemand geraden is, heeft bet bestuur besloten, opnieuw te laten raden. De uitslag van de verloting van het St. Rosa-Patronaat (Varnebroek). is als volgt; Gehaakt kleedje No. 195; doos bonbons No. 139: pantoffels (zu rt) No. 45; fleschje odeur No. 58; verfdoos No. 132; cLvankusscn No. 30: zilver lepeltje No. 17; schilderijtje No. 25; doos borstplaat No. 100; wandbord No. 22: doos zeep No. 74; pantoffel (rood) No. 43; schilderytje No. 180; No. 186. t De pryzen kunnen worden afgehaald aa. Dinsdag 11 November tusschen 7—0J4 uur aaa tat Patoanaatagobouar CKameteoekA, De pionier van het snel-vervoer in de Brandweer was indertijd de heer v. d. Veen, brandmeester van „Kracht en Vlugheid", die voor zijn korps een tweede-hands-auto beschikbaar stelde. De onderlinge sportivi teit in de korpsen was later oorzaak, dat mserderen dit voorbeeld volgden, om met het materiaal maar het eerst op het terrein van den brand aanwezig té zijn. Begin dit jaar kwam er een einde aan deze lapnuddeit.es het was een belangrijke ver- betznng, toen m navol ;ing van Bergen, rteiloo ea anJere omliggende gemeenten een au;o-.natorspuit werd aapgeschaft. Tnans is de Brandweer goed geoutilleerd oade.- de mansihap^en heerscht een goede geest van entnous.asme en sjx>rt,viteit eea brandweerman, die niet enthousiast en met sportief is, zal geen lange brandweer- ioopbaan nebben. De onderlinge samenwer- iinj tussc.ien de verschillende korpsen is steeds zooals die wezen moet. Van de groote branden, die gedurende net commandantsclia? van den heer Frayman Zijn voorge /allen, noemen we: in 1918 oij riik en Linden in 1922 bij Kuik, Mient rioek Waagplein in 1923 bij Finkensieper •n de Fmdsen Ero en Rem aan de Nieuw- poorts.aan in Januari 1920 kon de brand weer, des nachts om half 2, komende van de a.sciieidsiuii van den neer v. d. Veen, aan rukken bij een grooten brand, die uit- georoken was m de danszaal van Amicitia oij deze gelegenheid versc.ienen de brand weerlieden in burger tijd om zich in uni- was er ■iroote brand bij Ero en Ie -Canaalkade in 1929 de Sinds dien moesten de Alkmaarders zeer ten spijt van de brandweerlieden de sensatie van een .linken brand missen. Vermelden we nog, dat, in geval van nood, de Alkmaarsche Brandweer steeds paraat was, in buitengemeenten assistentie te verleenen er wordt thans naar gestreefd om met de omliggende gemeenten een uniform materiaal te krijgen. Zoo ziet men, dat er door de reorganisatie iets goeds gegroeid is uit den verouderden toestand van voor dien tijd. En de heer rrayman heeft een werkzaam, ja het leeuwen aandeel in deze reorganisatie gehad. Geen wonder, dat men hem m januar i v. h. vorig jaar, toen hij zijn zilveren .ubileum in brandweer-dienstveroand vierde, op on- dubbeiz. wijze bejubeld heeft en hem hulde heeft gebracht voor het belangrijke werk, door hem aan de Brandweer volbracht. 'Geen wonder ook, dat het hem erg aan zijn liart gaat, dat hij de brandweer moet ver laten. We zijn er echter van verzekerd, dat de Brandweerlieden hun hooggeschatten com mandant niet zullen vergeten en dat zijn geest onder hen zal blijven voortleven ook zullen we in de toekomst zijn markante tiguur op het terrein van den brand nog niet missen want al zal een ander de leiding van hem overnemen, de heer Frayman zal dan zeker nog met belangstelling het blus- shemgswerk van zijn mannen volgen, waar in hij zal zien het schoone resultaat van zijn'1 langdurige en beproefde leiding. In januari '31 zal de heer Frayman op de jaarvergadering afscheid van zijn mannen nemen als commandant alsdan zal tevens zijn opvolger, wiens benoeming in December te verwachten is, als zoodanig geïnstalleerd worden. Aan het slot van dit artikel willen wij niet nalaten als krantenmenschen den heer Fray man onzen besten dank te betuigen voor de nauwkeurige en overvloedige inlichtingen, die wij steeds, m geval van brand, hem mochten ontvangen. zonder beroep, wonende alhier. Overleden: Maartje Pool. wed. Cornells Jonker, oud 74 jaar; Cornells, zoon van Teunls Blokker en Anna Catharina Jonker, oud 8 maanden; Anthony Jacob Hollebrands, oud 24 jaar, overl. te Amsterdam. De opening In aanvulling op ons verslag van giste ren geven we nog het volgende van de ope ningsplechtigheid. De Zeereerw. heer Pastoor begon zijn toe spraak met allen welkom te heeten en dank te brengen voor het aannemen van de uit- noodiging by de opening der schooi te genwoordig te zijn, daardoor blyk gevend van medeleven met de belangen van het kind. De vorming en opvoeding van het kind is één van de groote vraagstukken van dezen tyd. In het byzonder heette spr. welkom den inspiecteur van het L.O.. den heer Rahder, wiens groote Heide voor het L. O. spr. be kend was, hetgeen o.a. blijkt uit zyn bezoek aan deze schoolopening. Spr. zegt toe steeds de gewaardeerde adviezen van den Inspec teur te zullen opvolgen en uit den wensen, dat de Inspecteur by zyn bezoek aan de school in de toekomst er moge vinden wat hy er thans van verwacht. Hierna brengt spr. dank aan B. en W. voor hun medewerking bij de keuze van het terrein en by de inrichting van de schóól met de meest moderne leermiddelen. Een byzonder woord van dank wil spr. tnans officieel richten tot den directeur en de Moeder-Overste van de Congregatie der Eerw. Zusters Ursulinen. welke zich ja renlang met groote zorg en toewijding aan het onderwijs gegeven hebben; spr. brengt namens de parochie dank aan de Zusters voor hetgeen ze tot dusverre voor de Rootn- sebe jeugd in Bergen gedaan hebben en uit den wensch, dat zy nog lang haar heü- zamen arbeid voor de meisjes mogen vol brengen. Een woord van lof brengt spr. aan de bouwheeren. den architect, den heer Kabel en den opzichter, den heer de Vries. Spr. prees de schoone architectuur en de con sciëntieuze afwerking van het gebouw. Zich richtende tot het onderwijzend per soneel ultte spr. den wensch, dat zy vele Ja- ren vruchtbaar en heilzaam in deze nieuwe school mochten werkzaam zyn. Na een dankwoord aan allen voor de ver leende medewerking by de totstandkoming naar Hoorn reeds een groote verbetering be- van de school, eindigt spr. met den wengph. dat deze moge beantwoorden aan het doel: de vorming en de opvoeding van de jeugd. Burgemeester van Reenen noemde gttfi onderwys ook een belang voor de gemeen te en twyfelde er niet aan. dat de grond slag, hier gegeven, goede vruchten zou vóórt brengen. Dat deze school er gekomen is. noemde spreker het resultaat van het overleg van weerskanten. Spr. eindigt met den wensch, dat de Bergensche jeugd, die hier onderwys zal krygen. eens verdiensteiyke burgers zal vinden. De heer Rahder Inspecteur van bet L.O., zeide na een woord van dank gesproken te hebben voor de uitnoodiging er niet aan te twyielen, dat het onderwys. onder het bestuur van den heer Haakman, zou uit dijen tot een school, zooals sr. er zoovele In den omtrek kent; spr. hoopt dat het on derwys onder Gods zegen schoone resul taten mag afwerpen. Wat het gebouw betreft, dit waarborgt dat de resultaten hier goed kunnen zyn: spr. uit den wensch, dat het gebouw aan de verwachtingen die hy ervan koestert, mag beantwoorden. Deken Rengs zegt, juist omdat het Bergen geldt, de uitnoodiging graag te hebben aan genomen. Spr. wyst op de beteekenis van de school voor het later leven van de leerlingen in de maatschappy en zegt, er niet aan te twyfe- len, dat de jongens, die in deze school hun vorming krijgen zullen opgroeien tot oprech te dienaren van Christus en trouwe leden der Kerk en tevens tot nuttige burgers in de maatschappy Een speciaal woord van dank richt spr. ook tot de Eerw. Zusters Ursulinen voor het ontzettend vele, wat zy voor de jeugd van Bergen gedaan hebben. Hierna werden ververschlngen rondgediend en werd het gebouw bezichtigd. Men verzoekt ons opname van het vól gende: Nog een tweetal weken en „De Brieven bus" van het R.K Alkm Tooneel zal ge opend worden, of, beter gezegd, met „De Brievenbus”, een geheel nieuw en interes sant blyspel in 4 acten zal het R. K. Alkm. tooneel het speelseizoen openen voor een zeer groot aantal kunstlievende leden en do nateurs. die zich thans als zoodanig reeds welwillend hebben opgegeven. Natuuriyk is dit aantal veel grooter, dan vroeger een der beide gefuseerde vereenl- glr.gen mocht inschryven. Maarintus schen is ook de plaatsruimte in „De Har monie" gegroeid, zoodat thans aan het be stuur van het R.K. Alkm. Tooneel. na in- deeling der Harmonie-zaal, gebleken is, dat nog circa 20 of minder (vermoedeiyk min der) plaatsen beschikbaar zyn voor kunst- levende leden. Nu heeft het bestuur nog steeds vooruitzicht" meerdere zoogenaamde Iconige toezeggingen. Tot hede-i toe zyn deze, deels uit ver klaarbare vergeetachtigheid, deels uit de overwe-dn" „dat het toch wel terecht zal komen", nog niet omgezet in daadwerkelijke lidmaatschappen. Misschien doen we be langhebbenden by dezen een dienst, hun als nog te verzoeken even in de „Brievenbus van het R. K. Alkm. Tooneel” hun bericht van aanvaarding van het kunstllevend-lid- maatschap te deponeeren, n.l. aan het secre tariaat. Langestraat 61. Wellicht was er vroeger wel eens aanlei ding tot de klacht, dat men zich moest tevreden stellen met een minder gunstige plaats in de Srhouwburg-zaal. Thans is dit anders; er worden niet méér leden ingeschreven dan er goede beschikbaar zijn. De/ kaarten zullen in de<i genoegen moeten verde plaatsen. Kunstlievende leden en donateurs hebben de eerste rechten, ook op detn) feestavond (en). Op dlefn) avonden) behoudens cenlge uitzonderingen zullen geen „losse” entrée’s zyn te bekomen. Mogen we derhalve ons verzoek nog eens herhalen, n.l. om zoo spoedig mogelUk op Qe weinige thans nog beschikbare plaatsen be slag te leggen, door uw biljet als kunstlie vend lid te doen verhuizen in „de brieven bus" van het R. K. Alkm. Tooneel. X Is ons bekend, dat. buiten de schuld van het bestuur, ^^schillenden katholieken wen inteekenbiljet werd gezonden Gaa Allen we ook hen. op hun verzoek, op lipt der kunstlievende leden brengen, voor zóóverre geiyk boven gezegd er be schikbare goede plaatsen zyn. Beton-My. v. TOT f 91.1?0. De mazelen voorkomen van de maze en onder de kto- dzren van de christeiyke bewaarschool alhier, Is deze school Maandag gesloten. Personalia In de vacature-Eenhoom werd tot onderwyaer benoemd dn heer D. Venowlea van NteaMeroonL Voor de Vereeniging „Oud-Alkmaar" en het Natuur- en Letterkundige Genootschap „Bolus nemo satis saplt” heeft de heer I. Q. van Regteren Altena, wonende te Amsterdam, in de Unie een lezing met lichtbeelden gehou den over: „De oorsprong van de monumen. ten-cultus Mer te lande”. Zich richtend Jet de eerste dezer genoot schappen, meende de spreker in de iyn van de beschermers der Alkmaarsche oudheden te handelen met het stellen van de vraag, wan neer In Holland de liefde voor de nationale monumenten geacht kan worden gegroeid te zyn. Incfien men zich bepaalt tot de kunst, als trouwe uiting der cultuur, om het ant woord op deze vraag te zoeken, dan biykt de architectuur wel een groote rol in de schil derkunst van de gothiek te spelen, doen een aanwyztng omtrent X teruggrijpen naar een ouderen, historisch geworden styl biyktdaar- by hoogst zelden voor te komen. Het is twyfel. achtlg of Jan van Eyck met de romaansche kerk, waarin de annunciatie is voorgesteld op het schilderij, dat voor ko: ten tyd Peters burg verliet, als eerste proto-renalssaneist, bedoeld heeft rcmelnsche architectuur weer te geven, terwyi het byna een eeuw later ontstane portret van den Sint Bavo te Haar lem door Geertgen tot Sint Jans vermoedeiyk verband heeft gehouden met de oprichting van den dakruiter op de tydens zyn leven niet meer voltooide kerk. Betrouwbare afbeeldingen van oudere ge bouwen ontstonden dan ook voomameiyk eerst dank zy de reislust, die omstreeks 15C? algemeen werd. Dürer teekent in het schets boek van zyn Nederlandsche reis den dom van Aken nauwkeurig uit. Maerten v. Heems kerk vult twee zware banden met archeolo gische notities tijdens een jarenlang verbiyi te Rome. In diezelfde jaren valt het belang- ryke breve van Paus Paulus III, dat uitdruk- kelljk bescherming van de oude monumenten elscht. Dat evenwel noch Dürer’s. noch Heemskerck's schetsen hen uitsluitend om hun zelfs wille bleven bevredigen, bewyst de verwerking van dergelyke natuurstudies in den Antonius met Neurenbergs burcht op den achtergrond van den eerste en het zelf- jxirt et met het Colosseum van den laatste. Het Is een verovering van de renaissance geweest, na het reeds eerder voelbare ovér.*1 wicht, dat de menschelyke figuur In de kunst gaat Innemen, de ruimte om deze figuur met behulp van perspectivische ge schooldheid en begrip van athmcepherische distancleering weer te geven. Deze zyn ook aan de uitbeelding van het historische monu ment ten goede gekomen. Pieter Saenredam is de eerste Hollander, die systematisch de romaansche en gothische kerken gaat afschet sen. en wiens schllderyen door de afwezig heid van figuren bewyzen, dat het monu ment als zoodanig zyn volle belangstelling had. Maar niet alleen het enkele gebouw, ook het complex, het stadsgezicht, het stadspro fiel en het In vogelvlucht waargenomen land, worden thema s met vele mojeiykhedén. De locale kleur gaat, door de voorkeur voor het spiegelende water, voor het vlakke land, voor zwaar bewolkte luchten, het nuchtere archi tectuurboek! verdringen, en reeds In de 17e eeuw voorultloopen op onze tegenwoordige zlenswyze. In tegenstelling tot de realisten ontstaat met Rembrandt een romantische richting, die de ruïne prefereert boven gave architectuur en die niet met Vondel over de oprichting van het Amsterdamsche stadhuis schynt te hebben meegejubeld. Het verlies van het oude stadhuis is toen dus reeds om zyn .schilder achtigheid" betreurd. Intusschen echter hadden de teekenaars, die de atlassen met topografische afbeeldingen vulden en de .lerinnerlng aa. tallooze thans verdwenen gebouwen op die wijze bewaarden, in samenwerking met de stedenbeschrijvers, historici en nationaal voelende dichters den grondslag gelegd voor een juiste waardeering dér oud.Hollandsche monumenten. Een groot aantal leden der Alkmaarsche Burgerwacht hadden zich Vrijdagavond JJ. in een der bovenzalen van het café van den heer H. Londen aan et Verdronkenoord ver- eenigd. om tegenwoordig te zyn by de uit reiking der talryke prijzen in den afgeloopen zomer behaald. De heer A. Boersen, wnd. commandant, opende te half 9 deze byeenkomst met een woord stuur piteln Haremaker, toegevoegd officier van den Inspecteur der Burgerwachten, die we derom bereid was gevonden de pryzen aan de verschillende winnaars uit te reiken. Spr. uit zyn voldoening over deze toezegging cn geeft dan het woord aan Kapitein Harema- ker. Deze spreker heeft met voldoening gecon stateerd, dat de Alkmaarsche Burgerwacht dit jaar wederom tal van eere-palmen heeft weten te behalen en memoreert achtereen volgens de successen In de verschillende wed- s try den. als Byzonder Vry willige Landstorm contra Burgerwacht, de kring- alsmede de Provinciale wedstrijden en vooral het beha len van het diploma „scherpschutter”. Een woord van lof brengt spr. aan het vyftal schutters, .dat voor het eerst mededingend in een hoogere klasse, den wisselbeker als hoogste onderscheiding wist te behalen. Spr brengt dan een woord van dank aan de organisatoren van deze wedstryden en vooral aan den optimlstlschen secretaris, die door zyn vasthoudendheid een groot aandeel heeft gehad M het succes van een tiental leden, by het afleggen van de proef voor Konings- schutter. De voorzitter der Alkmaarsche Burger wacht heeft dan een 4-tal bekers, een pla quette en 4 medailles In ontvangst te nemen, op onderscheidene wedstryden door de leden gewonnen Ook hy dankt de leden voor hun ernstig streven, vertrouwt op het herhalen van nog meer successen en zegt Kapitein Haremaker dank, voor de groote bereidwil ligheid. waarmede hy de Burgerwacht Immer ter zyde staat. De navolgende pryzen en diploma's wer den uitgereikt: Zomerwedstryden, klasse A: le prys Th. v. d. Aakster; 2e G. Doeschot; 3e A. J. A. Genefaas; Rozenprijs A. J. A. Genefaas Klasse B: le pr. J. Buys; 2e H. van Galen; 3e J. Vogelpoel. Rozenprijs J. Vogelpoel. Klasse C: le pr. Th. v. d. Kamer; 2e A. Doets; 3e J. Zentveld; Rozenprys A. Doets. Het diploma voor scherpschutter 2e klasse werd uitgereikt aan J. Buys en A. Doets; dat voor 3e klasse aan J. Plas, Th. v. d. Aakster. P. J. van den Bosch en H. Rigter. De titel van Konlngsschutter 2e klasse werd toegekend aan de leden: A. J. A. Ge nefaas. G. J. Doeschot, Th. van den Aakster, P. J. van den Bosch, A. Boersen Sr., J. Buys. A Boersen Jr., J. E. Kunnen en J. Vogelpoel. Na deze prysultrelklng wyst kapitein Ha- remaker op de groote beroering en onrust in alle landen. De overgroots werkloosheid Is een machtig reclame-mtddel voor de nlm- Wij moeten. bedacht Burger- om. als tegen Reeds eerder plaatsten w.j he: bericht dsT —zZ _.L. heer S. Frayman, wegens het bereiken den volgens de verordening daarvoor stelden leeftijdgrens van 60 jaar, eervol tontslag was verleend als commandant van •de Alkmaarsche vrijwillige Brandweer, onder dankzegging voor de vele als zoodanig gedurende een lange reeks van aren aan de gemeente bewezen groote diensten. We hadden aan dat eerste bericht gaarne eenige waardeerende regels willen toevoegen, doch door omstandigheden kon men toen de gegevens niet verschaffen, wij noodig hadden voor het artikel, dat wij in de pen hadden. Het spreekt immers van zelf, dat wij het heengaan van den heer Frayman, die als commandant van de Brandweer gedurende meer dan een kwart eeuw zulke gewichtige diensten aan de gemeente heeft bewezen, niet zonder meer kunnen, noch willen voorbijgaan. Met het vertrek van commandant Fray man immers, gaat^een krachtige en ver dienstelijke figuur jheen uit het openbare leven hier ter stede In den loop der jaren immers is de naam Frayman hier één geworden met het woord „Brandweer". En geen wonder, want wie zich nog eens herinnert de Brandweer van vóór het commandantschap van den heer Frayman en het Brandweerkorps van heden daarbij vergelijkt, moet met ons erkennen, dat het Alkmaarsche Brandweerkorps een stuk leven geworden is van den man, die zich straks zeer tot zijn spijt genood zaakt zal zien dit Korps als aanvoerder te verlaten. Een stuk leven Dat blijkt, als we de brandweer-geschiede- nis van het laatste kwarteeuw eens nagaan. Vooreerst eenige bijzonderheden uit de brandweer-loopbaan van den heer Frayman Na het overlijden van den heer P. Kolles, werd 14 Januari 1904, in diens plaats door B. en W. de heer S. Frayman benoemd tot onderbrandmeester bij de gele spuit, standplaats Schoutenstraat. Korten tijd na deze aanstelling bleek reeds, dar er nieuw leven in dat korps van-de-gele- spuit kwam, hetgeen blijkbaar de toenmalige Brandweer-leiding niet ontging. In een vacature voor brandmeester bij de bruine spuit, standplaats Ridderstraat, werd de heer Frayman daarna benoemd. Aan dit korps bleef hij enkele jaren verbonden. De heer F. H. Ringers, die na het over lijden van den heer C. Koster, dezen als president-brandmeester op volgde, moest na eemgen tijd daarvoor bedanken wegens zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad, welke tunctie niet vereenigbaar is met die van president-brandmeester Als-zoodanig volgde hem op de heer van Zuydam. In de vacature, die hierdoor bij de roode spuit ontstond, werd de heer Frayman toen als te brandmeester benoemd Aan deze spuit bleef hij tot 1918 als zoodanig verbonden. In dat jaar werd de heer Frayman. wiens energieke leiding de overheid niet ontgaan was. bij burgemeester Ripping ontboden, die hem opdroeg de door zijn voorgangers, de heeren Koster en Ringers, opgezette plannen tot reorganisatie van de Brandweer uit te voeren Als blijk van vertrouwen, dat de manschappen in het ervaren beleid van den heer rrayman hadden, werd hij in de daarop volgende algemeene vergade ring met vrijwel algemeene stemmen tot leider én reorganisator gekozen de heer Frayman nam eene niet te onderschatten taak aan dat was 33 October 1918. Het was een zware en omvangrijke taak, die hij aanvaard had. Er heerschte een chaotische verwarring in de toenmalige brandweer-constellatie. De Brandweer bestond die dagen uit een kleine 300 personen, verdeeld over de korpsen „Kracht en Vlugheid", „Burger plicht", „Motorcorps no. i”, „Gele spuit”, „Bruine spuit”, „Roode spuit” en „Een dracht" (Omval). Deze laatste en de drie eerstgenoemde waren vrijwillig, de andere bezoldigd. Al deze korpsen hadden tezamen tien handspuiten en een stelletje vermolmde ladders. Het spreekt vanzelf, dat het in geval van brand zoo met onmogelijk dan toch zeker heel moeilijk was, al die menschen en al dat materiaal als één goed-.unctionneerend geheel te leiden temeer daar de verschillende korpsen zoo gooed als op zich zelf stonden en het onderling contact veel te wenschen overliet. De heer Frayman begreep, dat er een radicale opruiming moest gehouden worden van manschappen, zoowel als van materiaal. Hij ging daarom aan het werk met de leuze „minder menschen, minder (doch beter) materiaal, meer kracht, meer water.” Weg met de brandspuiten en vermolmde ladders er moesten komen goed functionee- rende motorspuiten sterke, uitschuifbare ladders en tevens een magyrus-ladder. In 1919 werd uttgezien naar beter blusch- matenaal de tijdsomstandigheden waren echter niet van dien aard, dat zulks vlot van stapel liep. Eind 1919 Kwamen er twee bij de fa van der Ploeg te Apeldoorn bestelde motorspuiten groot feest bij de Brandweer. Ai spoedig bewezen deze motorspuiten goede diensten bij den grooten brand van „Eik en Linden” aan het daanpad. waar zeker een aanta. nuizen in de om^evin^ m v.ammen zouden zón opgegaan, als men niet over zulke flinke motorspu.ten nad beschikt. Ook het aanta. manschappen moest aan merkelijk verminderd worden met minder dan 225 brandweerlieden Kregen eervol ontslag en werden in het „genot” gesteld van een „pensioen” van 0.01 l/t, zegge anderhalve cent per week eens per jaar kon het bedrag worden afgehaald. De reorganisatie nam een einde met de goedkeuring door den gemeenteraad van de nieuw-ontworpen reglementen en instructies. Thans telt de Brandweer 59 personen, verdeeld over de volgende korpsen.: „Kracht en Vlugheid” met een brand meester, een onderbrandmeestei en tien manschappen „Burgerplicht’ met idem, idem „Kw.ek” me idem dem n.endrach< 1 Omvat, me. een oranumeester. een onJer- branameej.e.' en .es tnanscaappea „Ladde - Kotps' me een on-eruran-imeeiie. en Len man;c .ap^en voorts een ooae naas deze corpsen j er ae comman-ant, een ad unc.- commandani en een cue v. n. materiaa. Alleen !.e. Lauceruorps, ca. ook ue t>»- wa Kings dienst uitoeient, is tnans bezoldigd de overige Korpsen zijn vrijwillig. Het ligt in de bedoe.ing het aantal brand weerlieden geleidelijk in te krimpen, hetgeen «nogelijk wordt door de daaraan gepaard g*aadc toename van het soelvcrvoer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10